Pochva ženy – Vše o zdraví

24.6.2021

Víte, kdy vám zaručeně zmizí sladký úsměv z tváře a budete se cítit podrážděně? Když nebude dostatečně kyselá vaše vagína. Úporné svědění, pálení v pochvě, bolest při milování.

Fakt nepříjemné potíže, které se navíc mohou často vracet. Jak se jim preventivně vyhnout a co dělat, když už vám komplikují život? Zajistěte ve své vagíně optimální hodnoty pH.

Zní to složitě? Možná vás překvapí, co všechno můžete udělat sama hned teď.

Pochva ženy - Vše o zdraví

Kyselí obránci vašeho intimního zdraví

Zdravé prostředí ve vagíně je kyselé. Mohou za to přátelské baktérie Lacobacillus, které v poševní sliznici vyrábějí kyselinu mléčnou. Taková mikroflóra, s hodnotami pH v rozmezí 3,8 do 4,5, slouží jako obranné nádvoří před vstupem do dělohy a do nejvíce chráněných komnat s pokladem do vaječníků.

Nepřátelské baktérie, choroboplodné zárodky jsou v kyselém prostředí zlikvidovány dříve, než stačí způsobit třeba vaginální mykózu, bakteriální vaginózu nebo zánět močového měchýře. Kyselost v pochvě také snadno samoreguluje množství kvasinek v pochvě.

Pokud se totiž některý jejich druh přemnoží, způsobí třeba zvlášť nepříjemnou kvasinkovou infekci (kandidózou).

Pochva ženy - Vše o zdraví

Když zavládne nerovnováha

Jak to funguje? Rozkolísat harmonii v poševní mikroflóře může řada faktorů. Třeba to, jak stres zajídáme čokoládou, křupavým bílým rohlíkem nebo opečeným párečkem.

„Sladký život“ plný kyselinotvorných potravin může vést až k překyselení organismu. Tělo na příjem tohoto jídla reaguje zásadotvornou reakcí a mj. dochází i k poklesu vhodného kyselého pH ve vagíně.

Není tedy náhodou, že mnoho žen trpí vaginálními potížemi po Vánocích, kdy si dopřejeme víc cukru, než se našemu tělu líbí.

  • Kdy dochází ke snížení správně kyselého pH v pochvě?
  • – Při používání běžných sprchových gelů a mýdel k intimní hygieně- Při častém vyplachování pochvy a nesprávné intimní péči- Při používání nevhodné intimní kosmetiky- Při léčbě antibiotiky, chemoterapeutiky- Při pohlavním styku s výronem semene, které má přirozeně zásadité pH- Během těhotenství, kojení a menopauzy
  • – Při užívání hormonální antikoncepce
  • Spermie – vítaný či nevítaný návštěvník?

Někdy se mohou nepříjemné potíže „tam dole“ objevovat i po pohlavním styku. Optimální pH pochvy totiž narušuje také ejakulát, který má přirozeně zásaditý charakter. Řešením vleklých a opakujících se obtíží může být přerušovaná soulož, nebo používání bariérové antikoncepce s vhodnými antikoncepčními gely např. Caya Gel nebo Contragel Green.

Kyselé prostředí ve vagině není pro spermie příznivé. Pokud nechcete otěhotnět, můžete této skutečnosti dobře využít. Přírodní spermicidní krémy a gely, které podporují kyselost v pochvě, ztěžují průnik spermií k vajíčku. Přírodní antikoncepční gel Caya Diafragma má např. kyselé pH 3,8.

Obsažená kyselina mléčná a husté složení gelu zadržují spermie v pochvě a hubí je. Zároveň gel podporuje zdravou poševní mikroflóru. Díky přírodnímu složení vyhovuje i velmi citlivým ženám.

Gel Caya Diafragma je spolehlivým doplňkem bariérové antikoncepce a je účinným ochráncem ženského intimního zdraví.

Pochva ženy - Vše o zdraví

Co vaginální pH a hormonální antikoncepce?

Hormonální antikoncepce naopak patří k faktorům, které způsobují nepřirozené hormonální změny v těle a narušují stabilitu kyselého prostředí v pochvě. Častým problémem při užívání tzv.

pilulek je i suchost ve vagíně, tělo totiž neprodukuje pro spermie životodárný (nejen) ovulační hlen. Pohlavní styk, při kterém to „drhne“ může být příčinou drobných oděrek v pochvě. Každá taková mini ranka je otevřenou bránou pro vstup baktérií a virů do těla.

Další dobrý důvod, proč mrknout na výběr moderní NEhormonální antikoncepce.

Zdravá mikroflóra zvyšuje šanci na otěhotnění

Jak pečovat o pH v pochvě, když chcete mít miminko? V období ovulace kyselost v pochvě mírně klesá, aby mohly spermie déle přežít a úspěšně oplodnit vajíčko.

Snahu o otěhotnění můžete podpořit právě vhodnou úpravou pH v pochvě, v souladu s přirozeným cyklem. Gel na podporu početí Prefert zvyšuje pH pochvy (snižuje její kyselost).

Právě v zásaditém prostředí je pro spermie výprava k vajíčku mnohem snadnější.

Co dělat, aby vaše vagína byla zdravá a spokojená?

Tím nejjednodušším způsobem, jak podpořit vaši zdravou poševní mikroflóru je kombinace zdravého životního stylu a správné intimní péče. Zkuste nahradit kyselotvorné potraviny těmi pro tělo fajnovějšími, bez nadměrného množství cukru, jednoduchých sacharidů, alkoholu a tuků. Zvláště, pokud se vám potíže často vracejí, může být úprava jídelníčku cestou ze začarovaného kruhu.

Čistota, péče a celé zdraví

Při výběru intimní kosmetiky dejte přednost takové, která podporuje přirozené vlastnosti poševního prostředí. Běžné sprchové gely či klasická mýdla mají příliš vysoké pH, zcela nevyhovující pro intimní péči.

Také časté mytí, nebo výplachy narušují mikroflóru ve vagíně a vysušují sliznici, která pak neplní svou ochrannou funkci.

Pro zajištění čistoty intimních míst volte raději mezi výrobky určenými přímo na intimní partie.

Pokud jste těhotná, kojíte nebo jste v přechodu, rozhodně doporučujeme používat přírodní přípravky, které stimulují vývoj přátelských bakterií a udržují zdravé pH v pochvě. Obsahují prebiotika nebo probiotika a pomáhají udržovat rovnováhu bakteriální flóry pochvy. Stačí málo, svému tělu však prokážete důležitou laskavou péči.

Pečlivě vybírejte i mezi lubrikačními a vaginálními gely. Ty vhodné mají hodnotu pH 4,5 a opravdu kvalitní lubrikanty už dokážou spolehlivě ošetřit i poševní mikroflóru.

Intimní oblast bývá označována za centrum ženské energie. Je fajn vědět, že každý den můžeme svou ženskou sílu hýčkat a dopřát ji péči, která podpoří naše intimní zdraví.

Pochva ženy - Vše o zdraví

V těhotenství pozor na ejakulaci do pochvy, radí gynekolog | Zdraví

Na sex v těhotnství neexistuje jednotný metr. Některé ženy si sex i s orgasmem v těhotenství užívají, jiným není příjemný. Někdo má chuť na sex v těhotenství zvýšenou, někdo naopak sníženou.

Některé ženy také vnímají zvýšené prokrvení a tím také vyšší citlivost pohlavních orgánů jako nepříjemné a sex až jako bolestivý. Jiným naopak zvýšená citlivost dopomůže k rychlejšímu orgasmu.

Je to opravdu velmi individuální.

Pochva ženy - Vše o zdraví

„Pokud však žena po sexu špiní či krvácí nebo ji bolí břicho, a to zejména v prvních třech měsících, doporučuji se sexu se zavedením penisu do pochvy raději vyhnout, a využít spíše některých alternativních sexuálních praktik.

Zde je třeba se jen chránit před možnými infekcemi a v případě, že se pár rozhodne využít praktik, při nichž se užívá dráždění rukou, je vhodné, aby si partner ruce před kontaktem s partnerčinými genitáliemi řádně umyl.

Vypustit intimnosti úplně pak doporučuji v případě, že ženě orgasmus vyvolává křeče, tvrdnutí břicha, bolesti či krvácení,“ radí Turčan.

„Ejakuace přímo do pochvy? Pokud jsou oba partneři zcela zdraví a ženě nehrozí předčasný porod, ejakulace do pochvy by neměl být problém. Riziko však nastává v případě, kdy muž trpí nějakým zánětem, o němž třeba ani netuší.

Touto cestou totiž hrozí infikování partnerky, což pak samo o sobě už může komplikace v těhotenství vyvolat. Dalším problémem může být látka prostaglandin, kterou ejakulát v malé koncentraci obsahuje.

Prostaglandiny se totiž tradičně podávají ženám, kterým chtějí lékaři vyvolat porod?“ vysvětluje gynekolog.

Po porodu

Pokud jde o sex po porodu, lékaři doporučují dodržovat takzvané šestinedělí, tedy vyčkat s ním alespoň po dobu šesti týdnů.

Důvodem je zejména to, že při porodu se spolu s vypuzením dítěte odlučuje i placenta a v děloze tak vzniká otevřená rána. Ta je pak velmi snadným místem pro průnik jakékoliv infekce.

Proto se ženám nedoporučuje nejen sex, ale také koupání ve vaně – vhodnější je určitě sprcha.

„Po uplynutí šesti týdnů by již mělo být vše zhojeno a pak už záleží jen na samotné ženě, zda je pro ni styk příjemný. Pro mnoho žen je sex zpočátku až bolestivý a může trvat i řadu měsíců, než se vše opět upraví. Rozhodně není dobré to na sílu „rozchodit“, jak se říká, protože by to mohlo mít fatální a dlouhodobé dopady na celkovou partnerskou sexualitu,“ říká gynekolog.

Deset věcí, které by každá žena měla vědět o své vagině

  • Svou pochvu má každá žena už od narození, a tak by se dalo očekávat, že o ní ví všechno. Jenomže nejrůznější tabu, která kolem ženského pohlavního ústrojí panují, způsobují, že ani dospělé ženy často nevědí vše o jeho normálních funkcích a o tom, jak se změní po porodu. Schválně, vy víte vše?
    Vyvážené vaginální pH se pohybuje mezi 3,8 a 4,5, vnitřní prostředí je ovšem velmi citlivé a stačí maličkost a změní se. Nevyvážené pH pak vede k infekcím, zápachu a nepříjemným zdravotním problémům. Jedním ze způsobů, jak udržet rovnováhu vnitřního prostředí „tam dole“, je zdravá strava. Pomůže vyřazení cukru, konzumace čerstvého ovoce a zeleniny a také potravin, jako jsou jogurt, probiotika a brusinky.
    Například jogurt je pro ženské intimní partie doslova superpotravina. Studie publikovaná v odborném časopise Archives of Gynecology and Obstetrics popisuje, jak vědci naordinovali těhotným ženám s kvasinkovou infekcí jogurt s medem. Výzkumníci zjistili, že směs měla při léčbě kvasinkových infekcí podobné účinky jako antimykotika. Kromě jogurtu patří do skupiny potravin bohatých na probiotika další kvašené potraviny, jako jsou kefír, podmáslí, kimchi, kyselé okurky…

  • Upusťte od mýdla a agresivních mycích přípravků. „Pochvu lemuje celá řada žláz, které produkují tekutiny potřebné k promazání a očištění se. Drtivou většinu vaginálních infekcí, s nimiž ke mně ženy do ordinace přichází, si způsobují samy. Konkrétně přehnaným používáním mycích prostředků, nebo dokonce výplachů,“ vysvětluje gynekoložka Lisa Sternová.
    Podle ní právě komerční mycí přípravky obsahují chemická barviva a vůně, které mohou vaginální prostředí podráždit, vysušit a zničit vaginální mikroflóru. Ta běžně obsahuje „dobré“ bakterie a kvasinky. Když jsou tyhle chemikáliemi vyhubeny, přemnoží se anaerobní bakterie a kvasinky, které způsobují potíže, jako jsou výtok, zápach a svědění.
    Takže jak se správně mýt? Šetrným mycím prostředkem v oblasti stydkých pysků, ale pouze zvenčí.

  • „Průměrná délka vaginy je 7 až 10 centimetrů, což se může zdát málo. Při vzrušení však dochází k jejímu prodloužení, a to až dvojnásobně. I tak mnoho žen trpí bolestí při sexu, zejména v případě, kdy je jejich partner dobře vyvinutý,“ uvádí gynekoložka Lissa Rankinová, která v takovém případě doporučuje používat lubrikant a nezapomínat na předehru. Čím vzrušenější žena bude, tím méně bolestivý bude styk.

  • Je to smutný fakt – vzhled ženského přirození se s věkem mění stejně jako třeba obličej. Když ubývá hladina estrogenu, stydké pysky mají tendenci se prodlužovat, tukové polštářky v nich se zmenšují. Kvůli úbytku kolagenu dochází k ochabnutí stydkých pysků. Také kůže vulvy může ztmavnout nebo naopak zblednout. Obojí je normální. Dobrá zpráva je, že změny vzhledu nemění nic na tom, jaké potěšení vám umí vagina dopřát.

  • Ačkoliv každá dívka už někdy slyšela mýtus o tamponech, které se ztratí někde v těle, není to možné. Vagina není černá díra, kde věci beze stopy mizí. Na vnitřním konci je ohraničena děložním čípkem a vlastní tkání vagíny, takže není spojena s dutinou břišní. „Ve vagině tedy nemůže nic zmizet. Přesto se může stát, že se tampon dostane tak hluboko, že jej nebude možné vyndat klasickým způsobem,“ vysvětluje Sternová. S takovými potížemi pomůže lékař, není však třeba se obávat.

  • Ženské ejakulaci se říká také mokrý orgasmus a někdy během svého života jej prožila skoro polovina žen. Některé pravidelně a opakovaně, u jiných je souvislost s menstruačním cyklem či těhotenstvím, některé to zažily pouze jednou. A právě ženy, které s tímto typem vyvrcholení nemají příliš zkušeností, se mohou vyděsit nebo se před partnerem stydět.
    Obojí je zbytečné. Ženská ejakulace je důkazem, že se žena při milování naprosto uvolnila a milování si užívá. Tekutina vychází ze Skeneho žláz, které se při silném orgastickém stahu stlačí. Podle vědců má tekutina jiné složení než moč, přestože právě s ní bývá často zaměňována. Při ženské ejakulaci se může uvolnit zhruba 10–20 mililitrů tekutiny, ovšem u některých žen může jít i o mnohem větší množství.
    Podle odborníků prý jde o naučenou dovednost, takže se s mokrým orgasmem setkávají častěji starší ženy, které umí pracovat se svou sexualitou.

  • Doktorka Rankinová uvádí, že jako gynekoložka téměř vždy pozná, že žena vaginálně porodila. „Obvykle potřebuji větší vaginální zrcátko pro ženy, které porodily dvě děti, než pro bezdětné. Na perineu také vidím, zda došlo k epiziotomii, nebo se žena samovolně poranila,“ vysvětluje Rankinová.
    Pro ženy, kterým se jejich vagina po porodu nelíbí, má jednoduchou radu. Kegelovy cviky umí téměř zázraky a můžete je cvičit kdykoliv a kdekoliv. Stačí stisknout svaly, které používáte k zahájení a zastavení toku moči, a držet je stisknuté několika vteřin. Ještě účinnější je cvičení, pokud jej provozujete během sexuálního styku.

  • Pravidelné cvičení nesvědčí jen břišním a hýžďovým svalům, i vaginu je třeba procvičovat, aby zůstala ve formě. Sex udržuje vaginální tkáň citlivou, naopak dlouhá období bez sexu či alespoň masturbace způsobí, že vaginální stěny zeslábnou a při menopauze může dojít ke zdravotním problémům. Opět mohou pomoci Kegelovy cviky, také gynekolog může navrhnout pro každou pacientku cviky na míru.

  • Průměrné množství vaginálního výtoku, který vyprodukuje žena v reprodukčním věku po dobu osmi hodin, váží 1,55 gramu, přičemž gram odpovídá přibližně jedné čtvrtině čajové lžičky. Některé ženy však produkují tekutiny mnohem méně a jiné mnohem více. U každé ženy se množství může lišit i během jednoho cyklu, kdy největší množství produkuje vagina během ovulace. Také barva výtoku se může lišit – normální, zdravý výtok má barvu bělavou, po zaschnutí se může zdát zažloutlý. Pokud však vagina produkuje velké množství výtoku a ten navíc zapáchá, možná trpíte nějakou infekcí a měla byste navštívit lékaře. Dalšími varovnými příznaky je nadměrné svědění nebo pálení.

  • Je to stará a známá pravda, že nejlepší ochranou je věrnost obou partnerů. Pokud si ale partneři nejsou věrní nebo se na to nemohou spolehnout, je lepší být opatrný a chránit se. Nejen před nechtěným otěhotněním, ale také před pohlavně přenosnými nemocemi, jako jsou syfilis, HIV, genitální opar, kapavka, genitální bradavice a chlamydie.

Zajímavé:  Cukrovka Ii. Typu Příznaky?

Pochva – Wikipedie

Tento článek je o části pohlavního ústrojí obratlovců. Další významy jsou uvedeny na stránce Pochva (rozcestník).

Pochva

Sagitální řez ženskou pánví. Pochva je označena číslem 17.

Tepny

a. uterina, a. vaginalis

Žíly

plexus venosus vaginalis, uterovaginální plexus

Lymfa

horní část nodi lymphoidei iliaci interni, spodní část nodi lymphoidei inguinales superficiales

Prekurzor

urogenitální sinus,Müllerův vývod

MeSH

A05.360.319.779

Gray

1264

Pochva neboli vagina (ze střlat. vāgīna „pochva“; řec. κόλπος kólpos „mateřský klín“) je část samičího pohlavního ústrojí u placentálů a vačnatců. Je to trubice vedoucí od dělohy k povrchu těla samice. Její hlavní funkce se naplňují při pohlavním styku, menstruaci a porodu.

Ženská pochva

Znázornění poševního vchodu (5)

Ženská pochva je elastická trubice ze svalů, dlouhá 7–8 cm, přičemž přední stěna je o 2 cm kratší než zadní a průměr je kolísavý asi 3–5 cm.[1] Spojuje vulvu na vnějšku s děložním hrdlem uvnitř. Končí klenbou poševní. Děložní hrdlo do pochvy ční shora. Když žena stojí vzpřímená, pochva směřuje nahoru dozadu. S dělohou svírá úhel asi 45°. Poševní vchod je na zadním konci vulvy, za ústím močové trubice. Nad pochvou je stydký pahorek. Poševní sliznice je silná 3–4 mm a má narůžovělou barvu, která však mění odstín v závislosti na fyziologických změnách; při menstruaci se mění na tmavě růžovou až červenou a při těhotenství na fialovou.[1]

Pojem „vagina“ se často používá pro vulvu, ale tento název je nepřesný, protože vagina jen ústí ve vulvě. Je to podobný vztah, jako kdyby se ústa nazývala hrdlem.

Délka, šířka a tvar pochvy se může velmi měnit. Normálně je pochva uzavřená, její stěny se dotýkají. Při pohlavním styku se dokáže prodloužit a rozšířit, a to dvakrát až třikrát. Nejvíce se rozšíří při porodu, a to až tak, aby jí mohla projít hlavička novorozeněte.

Lubrikaci (zvlhčení) pochvy, k níž dochází při sexuálním vzrušení a jež výrazně usnadňuje frikční pohyby, zajišťují Bartholiniho žlázy uložené nedaleko poševního vchodu a děložního hrdla. Samotné stěny pochvy žlázy neobsahují, ale hlen skrz ně prostupuje. Hlen může být bílý nebo žlutý, řídký nebo hustý.

Před prvním pohlavním stykem je pochva panny chráněna panenskou blánou neboli hymenem.

V pochvě pohlavně dospělé ženy je kyselé prostředí, které ji chrání před infekcí. V pochvě se však nachází nesterilní prostředí, takže snaha o přehnanou nebo dokonce sterilní péči je zbytečná nebo dokonce škodlivá. Většinou je lépe (pro prevenci i léčbu) podpořit zdravou rovnováhu poševní flóry (například podporou laktobacilů – lakto-kvasinek), než usilovat o její celkové potlačení.

Součástí pochvy jsou žlázy nutné k její funkci.

Zajímavé:  Léčba Diabetu 1 Typu 2019?

  • Bartholiniho žláza Je umístěna po levé a po pravé straně pod poševním vchodem.
  • Skeneho žlázy Jsou umístěny v horní stěně vaginy poblíž spodního konce močové trubice; ústí buď do močové trubice, nebo do vulvy poblíž otvoru močové trubice.

Funkce pochvy

  • při pohlavním styku přijímá samčí penis (může dojít k oplodnění)
  • rodí se skrz ní (v případě přirozeného porodu)
  • poskytuje kanál pro odtok menstruační krve

Menstruace

Související informace naleznete také v článku Menstruace.

Při menstruaci pochvou odchází menstruační krev. Aby krev nevytékala ze ženiny vulvy, vkládají si některé ženy v době menstruace do pochvy tampón. Místo tampónů lze také užít i různé menstruační vložky nebo kalíšky, které plní stejnou funkci.

Pohlavní styk

Související informace naleznete také v článku Pohlavní styk.
Misionářská pozice pohlavního styku (malba Édouarda-Henriho Avrila)

Během pohlavního styku slouží pochva jako rezervoár spermatu. Sperma je do pochvy vystříknuto během frikčních pohybů zavedeného erigovaného penisu a shromažďuje se v zadní klenbě poševní. Během sexuálního vzrušení se děloha poněkud naklápí a děložní čípek se posunuje níž do poševní klenby. Tento mechanismus, spolu s biochemickým prostředím pochvy usnadňuje početí.

Pochva v blízkosti poševního vchodu obsahuje velké množství nervových zakončení. Díky nim se žena při pohlavním styku cítí příjemně. Některé ženy mají v pochvě velmi citlivou erotogenní zónu, která se nazývá Bod G. Jeho dráždění může vést k velmi intenzivnímu orgasmu.

Porod

Související informace naleznete také v článku Porod.

Při poševním porodu se pochvou dostává z dělohy na svět dítě. Protože hlavička dítěte je při porodu již velmi velká, představuje porod pro pochvu výjimečnou zátěž. Proto se v některých případech používá nástřih hráze. Pochva většiny žen porod přestane bez většího poškození a vrátí se po něm do téměř původního stavu.

Pohlavní zdraví a hygiena

Hygiena ženských pohlavních orgánů se nemá přehánět v tom smyslu, že se ženy nemají umývat běžnými mýdly, ale mýdly speciálně vyvinutými pro tuto oblast těla. Běžná mýdla ničí flóru, která udržuje ženské pohlaví v pořádku a zdravé.[zdroj?]

Vagina v kultuře

Západní společnost považuje toto téma částečně za tabu, vzácná výjimka je divadelní hra Monology vagíny (The Vagina Monologues), kterou napsala Eve Ensler.

Odkazy

Reference

  1. ↑ a b ROZTOČIL, Aleš a kolektiv. Moderní porodnictví. Praha: Grada, 2008. 408 s. Dostupné online. ISBN 978-80-247-1941-2. S. 38. 

Související články

  • Cunnilingus
  • Masturbace
  • Menstruace
  • Píča
  • Pohlavnost
  • Pohlavní styk
  • Porod
  • Umělá vagína

Literatura

  • ROB, Lukáš; MARTAN, Alois; CITTERBART, Karel a kolektiv. Gynekologie. 2. vyd. Praha: Galen, 2008. 319 s. ISBN 978-80-7262-501-7. 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu pochva na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo pochva ve Wikislovníku
  • (anglicky) Pink Parts – Ženská sexuální anatomie
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.
Autoritní data

  • BNE: XX529613
  • BNF: cb119747664 (data)
  • GND: 4078718-7
  • LCCN: sh85141754
  • MA: 2777744392
  • TA98: A09.1.04.001

Portály: Sexualita | Medicína

Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Pochva&oldid=20263952“

Jak nový partner ovlivňuje vaše intimní zdraví

Sex s novým mužem je spojován s novými bakteriemi.
Foto: Profimedia.cz

Sex s novým partnerem je jedna velká neznámá. Jaké má sexuální preference? Je dominantní, nebo spíše submisivní? Nevadí mu dlouhá předehra? Nebude sex příliš krátký? A budu dostatečně vzrušená?

To jsou asi nejčastější otázky, nad kterými čerstvě zadané ženy před sexem přemýšlejí. Možná by vás ale nenapadlo, že podobně nervózní z vašeho nového objevu je i vagina.

Ve vagině je, podobně jako ve střevech, mnoho prospěšných bakterií, které společně žijí v harmonii. Jakmile ale dojde k sexuální aktivitě s někým, koho vagina „nezná”, může se tato rovnováha zcela rozhodit.

„Sex s novým mužem je spojován s novými bakteriemi, což často vede ke změně vaginálního mikrobiomu,“ říká gynekoložka Kathryn Wells Georgeová a dodává, že v 1 ml spermatu je zhruba 10 milionů bakterií. Tento počet bakterií se logicky dostane do vaší vaginy pouze v případě, že dojde k nechráněnému styku.

Vzniklá nerovnováha se následně může projevit změnou pH, zápachem, bakteriální vaginózou, infekcí močových cest, kvasinkovou infekcí, pálením či svěděním.

Dobrou zprávou je, že ve zdravé vagině je mnoho laktobacilů, tedy přírodních bakterií, které produkují kyselinu mléčnou a snižují pH ve vaginálním traktu na hodnoty 3,5 – 4,5. Díky takto nízkému pH nemůže dojít k rozvoji infekcí nebo růstu nežádoucích mikroorganismů.

Jaroslav Zvěřina: Co možná nevíte o pohlavních infekcíchStyl

Ruku na srdce, pravděpodobně si neodpustíme sex s novým partnerem jenom proto, abychom vaginu ochránily před neznámými bakteriemi. V ideálním případě se tedy milování oddávejte s ochranou.

„Kondomy samozřejmě zabrání zavedení nových mikroorganismů,” říká gynekoložka Georgeová pro Health. Nezapomeňte se ale ujistit, že partner použil kondom bez lubrikačního gelu. „Prezervativy s lubrikantem i klasické lubrikační gely mohou změnit hladinu pH a zvýšit pH na alkalické, což následně naruší vaginální mikrobiom,” dodává gynekoložka.

Pokud lubrikační gel chcete použít, snažte se nalézt takový, jehož pH je přizpůsobeno tomu vaginálnímu.

Vaginismus: sexuální problém, který může rozbít vztahVztahy a sex

Ať už jste s partnerem krátce, nebo pár tvoříte dlouhé roky, rozhodně byste neměla podcenit sexuální hygienu. Jedině tak ochráníte vaginu před nepříjemnými problémy.

Chápeme, že po sexu se vaše myšlenky neubírají směrem ke koupeli a toaletě, přesto byste neměla tento bod vynechat. Močení a následné omytí vaginy totiž udrží bakterie v rovnováze. Pozor si dejte pouze na výběr mýdla.

„Bohatě postačí, když se umyjete čistou vodou. Pokud chcete použít mýdlo, pak se ujistěte, že je jemné a neparfémované,” říká gynekoložka Rajová.

Pět věcí, které ovlivňují tělesný pach v oblasti intimních partiíZdraví

2. Neholte se těsně před sexem

Mnoho žen se záměrně holí před milováním. Gynekologové se ale shodují na tom, že jde o velmi rizikové chování.

„Kůže na vagině je velmi citlivá, a pokud na ní máte jakýkoliv druh říznutí, může dojít k podráždění nebo riziku přenosu sexuální nemoci,” říká Rajová.

„Nejlepší je vyhnout se sexu, dokud kůže není zcela uzdravená. V opačném případě totiž otevřená ranka umožňuje vstoupit bakteriím do vašeho krevního řečiště,“ dodává gynekoložka.

Kvalitním jídelníčkem ke zdraví dámských intimních místZdraví

3. Před a po sexu si umyjte ruce

„Bakterie z prstů, úst a konečníku mohou stát za vznikem kvasinkové nebo bakteriální infekce. Proto je dobré, když si před sexuální aktivitou ruce omyjete. Nezapomeňte, že jednou z nejčastějších bakterií na prstech je E.coli, která ve vagině může způsobit infekci vaginálních nebo močových cest,“ varuje gynekoložka.

Snažte se, abyste před milováním navštívila koupelnu nejen vy, ale i váš partner. Jedině tak snížíte riziko vzniku zdravotních problémů.

Hlavní zprávy

Nádorové onemocnění pochvy

Obsah:

Pochva (vagina) je cca 7,5 – 10cm dlouhá trubice. Její horní část je ukončena čípkem (ten tvoří spodní část dělohy) a na druhém konci přechází v zevní rodidla. S ohledem na funkci pochvy je někdy nazývána „porodní kanál“.

Výskyt

Nádor pochvy patří mezi vzácné gynekologické zhoubné novotvary, tvoří pouze 1% všech gynekologických zhoubných nádorů.

Incidence (počet nových případů na 100 000 žen za rok) tohoto onemocnění byla v roce 2015 1,03/100000 , v absolutních číslech to znamená, že v České republice bylo v roce  2015 diagnostikováno  55 nových případů zhoubných nádorů pochvy. Můžeme říci, že výskyt tohoto nádoru je v posledních 50-ti letech stacionární.

Úmrtnost (počet zemřelých na tuto diagnózu na 100 000 žen za rok)  byla v České republice v roce 2015  0,56/100000, což činí  30 pacientek (absolutní počet). .  Většina nemocných žen je v šestém deceniu, průměrný věk žen se zhoubným nádorem pochvy je 64 let.

  • Obrázek: Vývoj výskytu nádorů pochvy a úmrtnost na něj v českých zemích.
  • Obrázek: Věková struktura pacientek se zhoubným nádorem pochvy.

Příznaky nádorového bujení pochvy (symptomatologie)

Projevy nádorového onemocnění pochvy přicházejí bohužel pozdě a většina žen přichází k lékaři s poměrně pokročilou chorobou.

Nemocné ženy mívají pocit nepohody někdy až bolesti v podbřišku, mohou se dostavit potíže s močením, zácpa, téměř pravidlem bývá nepravidelné krvácení nebo výtok z pochvy.

V některých případech se může objevit vyvýšenina (hrbol) v pochvě. Nádor se také může projevit až vzdálenými ložisky (metastázami) v jiných orgánech.

Zajímavé:  B12 - vše o zdraví

Typy nádoru

Existuje několik typů zhoubných nádorů pochvy. Primární zhoubný novotvar pochvy (nádor, který vzniká přímo v pochvě) je v 85 – 95% zastoupen spinocelulárním karcinomem. Vzniká z buněk epitelu poševní stěny.

Vyskytuje se nejčastěji u žen po menopauze, ve věku 60 – 80 let a byla u něj prokázána jasná souvislost s infekcí humánními papilomaviry (HPV).
Zhruba v 5 – 10% se jedná o adenokarcinom, který se na rozdíl od spinocelulárního karcinomu manifestuje v raném věku ženy a vychází ze sekrečních buněk pochvy.

Zvláštním typem tohoto nádoru je karcinom z jasných buněk. Tento nádor vzniká u žen, které v těhotenství užívaly lék zvaný „diethylstilbestrol“ (DES) používaný v 70. letech minulého století v případech hrozícího potratu. I dcery těchto žen jsou zatíženy rizikem vzniku tohoto nádoru.

V současné době se tento lék již nepoužívá. Mezi vzácné primární nádory pochvy patří sarkom, melanom, lymfom.

Mnohem častěji než nádory primární se zde nachází nádory sekundární (metastatické), které vznikají v jiných částech těla a do pochvy se dostanou při jejich šíření, zejména se jedná o prorůstání nádorů s oblasti vulvy, čípku děložního, rekta, nicméně se vyskytují i metastázy z jiných oblastí, např. z karcinomu endometria či ovaria.

Příčina (etiologie) vzniku nádoru pochvy

Příčina tohoto zhoubného nádoru není přesně známa.

Tento málo častý zhoubný nádor má podobně jako karcinom děložního hrdla a typ I karcinomu vulvy vztah k infekci rizikovými typy lidských papilomavirů ( 65-80 % karcinomů pochvy je pozitivních na rizikové typy HPV virů), nicméně maligní novotvar pochvy není z hlediska histologického homogenní jednotkou, patří sem různé léze, každá s odlišnou charakteristikou, biologickou agresivitou, věkovou distribucí a prognózou. Z těchto důvodů se nedá usuzovat na jediný etiologický faktor.

Mezi hlavní rizikové faktory karcinomu pochvy patří:

  • věk nad 60 let
  • infekce humánními papilomaviry (HPV)
  • přítomnost vaginální intraepitelové neoplazie (VaIN)
  • expozice DES
  • kouření
  • karcinom hrdla děložního a vulvy
  • předchozí radioterapie nebo chemoterapie
  • prodělaná hysterektomie, dlouhodobá léčba sestupu rodidel pomocí vaginálního pesaru
  • nízký sociálně – ekonomický standard

Diagnostika

Stanovení diagnózy nádoru pochvy

Úskalí stanovení diagnózy karcinomu pochvy kromě jiného spočívá v tom, že její definitivní platnost můžeme potvrdit až poté, kdy vyloučíme metastázy do pochvy z jiného orgánu. Diagnóza např. nemůže být uznána, pokud je zasaženo, byť v minimálním rozsahu, hrdlo děložní.

Pak je nutno tento nádor klasifikovat jako novotvar hrdla děložního.
Při podezření na nádor pochvy se lékař vyptá ženy na její potíže, dobu jejich trvání, na poslední preventivní gynekologické vyšetření, ostatní onemocnění – stanoví tedy osobní anamnézu. Poté se lékař ptá na závažná onemocnění v rodině, event.

výskyt nádorů, věk ve kterém se projevily – stanoví tedy rodinnou anamnézu, která může vést k podezření na možnou dědičnou příčinu vzniku tohoto onemocnění.

Dále následuje palpační gynekologické vyšetření – vyšetření zevních rodidel a orgánů uložených v pánvi (vulva, pochva, čípek, děloha, vaječníky, děložní vazy) včetně vyšetření pomocí gynekologických zrcadel a dále vyšetření všech těchto orgánů přes konečník, vyšetření lymfatických uzlin v tříslech, ultrazvukové vyšetření, kolposkopické vyšetření. V případech, při kterých zjišťujeme, zda je nádor pouze v pochvě nebo se rozšířil do dalších orgánů těla, jsou nutná další vyšetření – tato vyšetření se souhrnně nazývají STAGING. Mezi stagingová vyšetření patří: Cystoskopie, rektoskopie, RTG srdce + plic, intravenózní vylučovací urografie(IVU), CT vyšetření, lymfografie, odběr tumor markerů z krve. Tato vyšetření nevedou k diagnóze přímo, ale jsou nutná před operací, která jako jediná může definitivně stanovit nebo vyvrátit diagnózu nádoru pochvy, přesná diagnóza se pak získá na základě histologického vyšetření tkání odebraných při operaci.

Z výsledků stagingových vyšetření určujeme STADIA nádoru tzv. FIGO klasifikaci. .

  • Stadium 0 nádor ještě nevykazuje infiltrativní růst
  • Stadium I nádor je pouze v pochvě
  • Stadium II nádor se rozšířil do tkání v okolí pochvy
  • Stadium III nádor se rozšířil k pánevní stěně a/nebo do lymfatických uzlin pánve nebo třísel
  • Stadium IV se dělí do skupin:
    • IV A: nádor se rozšířil do konečníku nebo močového měchýře
    • IV B: nádor se rozšířil do částí těla, která jsou od pochvy vzdálená (např. plic)
  1. Obrázek: Rozdělení stadií nádoru pochvy v České republice.

Prognóza nádoru pochvy

Mezi základní prognostické znaky nádoru pochvy patří stadium nádoru (zda je nádor pouze v pochvě nebo se rozšířil do dalších částí těla), velikost nádoru, grading nádoru (jak moc se morfologicky liší nádorové buňky liší od normálních), histologická varianta nádoru.

S horší prognózou je spojena lokalizace tumoru ve střední a dolní třetině pochvy a také symptomatické pacientky mají obvykle horší prognózu. Dále prognóza závisí na celkových potížích pacientky, jejím věku a celkovém zdravotním stavu.

Prognóza tohoto onemocnění je také ovlivněna tím, zda se jedná o právě zjištěný nádor nebo recidivu (nádor, který se po léčbě znovu objevil).

Je velmi důležité, aby ženy pravidelně absolvovaly preventivní gynekologické prohlídky, které umožní onemocnění objevit v časném a tedy vyléčitelném stadiu.

Léčba

Terapie zhoubných nádorů pochvy

Úvodem je nutné si uvědomit, že nádory pochvy se vyskytují řídce. Zatím neexistují rozsáhlejší studie, které by se statistickým dopadem vyhodnotily jednotlivé zvolené léčebné modality.

 Hlavními důvody pro malou zkušenost jsou kromě relativně nízké incidence, preference využívání radioterapie v minulosti a vyšší věk pacientek limitující možnosti radikálního chirurgického výkonu. Léčba vaginálního karcinomu velmi často vyžaduje individuální přístup.

Rovněž blízká přítomnost rekta a močového měchýře výrazně limituje léčebné možnosti.

Léčba nádorů pochvy je složitá a kombinovaná, zahrnuje chirurgickou operaci, ozáření (radioterapie), chemoterapie a výběr určité léčebné metody závisí na několika faktorech:

  • Velikost, umístění a stadium nádoru
  • Histologický typ nádoru, nově zjištěný nádor nebo recidiva
  • Věk a celkové zdraví pacientky
  • Předcházející léčba (operace, radioterapie).

CHIRURGICKÁ LÉČBA:

Jedním z možných léčebných postupů u nádorů pochvy je operace. Rozsah operačního výkonu závisí na výše zmiňovaných faktorech od excize (vyříznutí) ložiska po radikální operační výkon zahrnující v sobě odstranění pochvy, dělohy, čípku, vaječníků, vejcovodů, pánevních lymfatických uzlin.

RADIOTERAPIE:

Radioterapie je základní volbou u pokročilých stadií choroby. Je nejužívanější léčebnou modalitou pro většinu maligních poševních nádorů. Zářením je léčeno asi 80 % primárních nádorů pochvy, zatímco chirurgická léčba je indikována u části nádorů stadia I a II při příznivé lokalizaci.

Dle doby podání dělíme na:

  • adjuvantní radioterapii: ozáření, které časově navazuje na operaci
  • neoadjuvantní radioterapie: ozáření, které předchází operaci.

Dle umístění zářiče dělíme na:

  • zevní záření (teleterapii), kdy je zářič umístěn mimo tělo pacientky
  • vnitřní záření (brachyterapii), kdy je radioaktivní látka umístěna do oblasti nádoru nebo do místa, kde byl nádor přítomen.

CHEMOTERAPIE:

Tato léčba může být použita u velmi pokročilých stadií tohoto onemocnění, ale obecně se chemoterapie ukázala jako málo efektivní, neexistuje standardní chemoterapeutický režim. V dětském věku se v pochvě vzácně nachází genitální embryonální rabdomyosarkom, kde má chemoterapie významnou úlohu.

Recidiva (znovu se vracející onemocnění)

Ve vyšších stadiích onemocnění a zejména, pokud se nepodařilo při operaci nebo radioterapii odstranit všechny nádorové hmoty, se často nádorové onemocnění vrací. Tento stav onemocnění již v naprosté většině případů nelze vyléčit, moderní protinádorová léčba však umožňuje nemocným odstranit nebo alespoň výrazně zmírnit problémy související s opětovným vznikem nádoru (paliativní léčba).

Prevence

Každá žena by měla při nepravidelném krvácení, výtoku nebo bolestí v podbřišku navštívit gynekologa. U řady žen lze takto včasně diagnostikovat změny v období prekancerózy (přednádorového stavu), kde je léčebným zákrokem pouze nenáročné chirurgická léčba.

Sledování nemocných (dispenzarizace)

Po ukončení léčby je nutné pravidelné sledování onkologem a to první dva roky každé tři měsíce a dále se intervaly pravidelných kontrol prodlužují.

Literatura:

  1. Chovanec, J., Minář, L.:
    Karcinom pochvy.

    Prakt Gyn 2006, 10 (2), s. 74 – 77.

  2. Cibula, D., Petrželka, L. a kol.: Onkogynekologie. Grada Publishing, a.s., 2009, s. 381 – 390.
  3. Cardenes, H., R., Roth, L., M., McGuire, P.: Vagina. In: Principles and Practice of Gynecologic Oncology. 4. vydání, nakladatelství Lippincott Williams and Wilkins, Philadelphia, USA, 2005, s. 707 – 743.
  4. Šlampa P, a kol. Radiační onkologie v praxi. Brno, Masarykův onkologický ústav, 2007, s.114-118

prim. MUDr. Josef Chovanec, PhD.
Oddělení gynekologické onkologie
Masarykův onkologický ústav
Žlutý Kopec 7 656 53 Brno

e-mail: [email protected]

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector