Popraskané koutky – Vše o zdraví

Ty nepříjemné zarudlé trhlinky v koutcích úst známe všichni. Bolí, svědí a kazí nám náš vzhled. Ale proč se objevují a čím podpořit jejich léčbu a prevenci? Zanalyzujte jídelníček!

Příčiny popraskaných koutků úst

Popraskané koutky - Vše o zdravíDle klasické medicíny jsou příčiny popraskaných koutků tyto:

  • deficit vitamínů skupiny B, zinku a železa
  • neléčená celiakie nebo Crohnova choroba
  • kvasinková infekce úst
  • změny teplot – chladno a větrno, nebo naopak horko a slunečno

Dle celostní medicíny je problém:

  • oslabený žaludek a dvanácterník
  • přetěžování střeva (dysbióza), ledvin a jater

Co zařadit do jídelníčku při popraskaných koutcích

Pokud už popraskané koutky máme, je třeba zvýšit přísun vitamínu skupiny B (B-komplex). Ty působí nejen jako prevence, ale také jako léčba. Stačí zařadit více níže zmíněných potravin.

Nezapomeňte se vyhnout alkoholu a veškerým slazeným a průmyslově upraveným nápojům a potravinám. Vhodné je také snížit stres například zařazením relaxačních technik (meditace, jóga, procházky).

Popraskané koutky - Vše o zdraví

1vitamín B2

  • mořské řasy
  • lahůdkové droždí
  • špenát
  • čočka

Popraskané koutky - Vše o zdraví

2vitamín B6

  • pšeničné klíčky
  • fazole a další luštěniny
  • avokádo
  • slunečnicová semínka
  • sezamová semínka
  • zelí, kapusta, mrkev a další zelenina
  • lahůdkové droždí

Popraskané koutky - Vše o zdraví

3železo

  • luštěniny (cizrna, čočka, sója)
  • oříšky (kešu)
  • mořské řasy
  • tmavě zelená zelenina (špenát)
  • sušené ovoce (meruňky)
  • jíst spolu s potravinami bohatými na vitamín C (např. pickles)

Popraskané koutky - Vše o zdraví

4zinek

Čím popraskané koutky mazat?
Dejte pozor, abyste nepodlehli nákupu nekvalitních balzámů na rty.

Raději k mazání koutků volíme čistý olivový olej, aloe vera nebo dle babských rad olivový olej (nebo máslo) smíchané s rozdrobeným droždím.

Na trhu už ale existují i 100 % přírodní balzámy na rty s čistým složením založeným na včelím vosku a bambuckém másle či jiném oleji.

 

Jak vyzrát na popraskané koutky. Máme recept!

Popraskané koutky - Vše o zdraví

Každý úsměv či jen drobné pousmání vás k zbláznění bolí? Raději proto omezujete smích na minimum. Příčinou jsou popraskané koutky. Na první pohled je možná toto onemocnění málo viditelné, nicméně bolestivé a ztrpčující život je určitě. Co toto onemocnění vlastně je, jak vzniká a jak mu můžeme předcházet popřípadě, jak jej léčit? Jsou toto otázky, které si pokládáte? Pak čtěte dál! Máme pro vás odpovědi!

Popraskané ústní koutky jsou trhlinky v oblasti úst, které jsou nepříjemně bolestivé. Mohou být zarudlé a někdy se objevuje také krvácení nebo hnisání. Nejde pravděpodobně o nikterak závažný zdravotní problém, ale nejde ani o něco, nad čím můžete jen mávnout rukou. Problémem je, že se může opakovaně vracet a vy si tak s ním užijete ještě spoustu „zábavy“.

Za život minimálně jednou potká tento nepříjemný problém snad každého. Objevuje se u mužů i žen a trápí zejména ženy, které ho vnímají nejen jako zdravotní problém, ale také jako vadu na kráse. Říká se, že nemoci nám signalizují, že je v těle nějaký problém, že něco není tak, jak by mělo. A i koutky na puse jsou toho důkazem.

Jak vznikají popraskané koutky a co je jejich příčinou?

Nejčastější příčinou této nemoci je jednoduše nedostatečná výživa, chybí některá ze složek ve vašem jídelníčku. Bývá to často železo, zinek a vitamíny skupiny B. Rtům neprospívá ani chladno, vítr, slunce nebo horko. Bolavé ústní koutky se nejčastěji objevují ve chvíli, kdy máte oslabený organismus. Na vzniku se mohou podílet taky infekce, bakterie, viry, případně alergie.

Popraskané ústní koutky mohou trápit také všechny ty, kteří dlouhodobě užívali antibiotika. Určité riziko představuje také užívání hormonální antikoncepce, někdy právě ta může zavdat příčinu ke vzniku popraskaných koutků. Časté jsou také u lidí, kteří trpí diabetem prvního i druhého typu, problémy se střevními sliznicemi. Také popraskané koutky v těhotenství nejsou žádnou výjimkou.

Jak popraskaným koutkům předcházet?

Prevence pro popraskané koutky v podstatě neexistuje. Můžete samozřejmě dbát na vydatnou stravu, která bude zdravá a plná vitamínu B a vitamínu A. Konzumovat můžete například mléčné výrobky, ryby, hrášek, fazole nebo droždí. Cítíte-li, že na vás takzvaně „něco leze“ určitě bude dobré (a to nejen pro popraskané koutky) když posílíte svůj organismus a celkově svůj imunitní systém.

Zvláště pak v zimních měsících, kdy jsou popraskané ústní koutky poměrně časté. Vznikají-li bolavé ústní koutky vlivem slunečních paprsků, větru nebo mrazu, pak se jako prevence jistě vyplatí správný balzám na rty, které má v sobě ochranné složky. Ty chrání rty před nízkými i vysokými teplotami a popraskané koutky se u vás neobjeví.

Popraskané koutky - Vše o zdraví

Proč prasklé koutky hned léčit?

Když už se koutky na puse objeví, prevence nepomůže. Musíte zahájit léčbu, která vám v boji s tímto nepříjemným onemocněním pomůže. Prakticky není nutno navštěvovat lékaře, neporadí vám nic, co by nebylo dostupné v našem článku. Samozřejmě, pokud se popraskané koutky neléčí, pak se mohou rozvinout ve skutečný problém, který už zásah lékaře může vyžadovat.

Základem správné léčby je neškrábat postižená místa. Ano, jsou bolestivé a často svědí, ale musíte to vydržet. Škrábáním jen oddálíte proces hojení a vznikají-li vlivem bakterií, pak se mohou skrz vaše ruce roznést dál po těle. Snažte se také omezovat olizování rtů nebo saháním na citlivá místa.

Co se může stát, když se popraskané koutky neléčí?

  • Infekce se mohou dostat do těla a působit další problémy
  • Velkou a vleklou bolest
  • Krvácení koutků
  • Dlouhotrvající problémy
  • Hluboké trhlinky v oblasti koutků úst
  • Komplikace, které se spojují s příčinou vzniku

Jak se zbavit koutků?

Samozřejmě to, podobně jako prevence, závisí na příčině onemocnění. V drtivé většině postačí změnit svůj jídelníček. Zajistit dostatečnou výživu, všechny složky a vitamíny musejí být v rovnováze.

Nejčastěji chybí v těle vitamín B, železo a zinek. Stačí tak konzumovat potraviny, které obsahují tyto složky. Zinek i železo najdete v luštěninách i ve špenátu.

Vitamín B zase najdete v mléčných výrobcích, mase nebo kyselině listové.

K tomuto kroku je nutno aplikovat na koutky nějaký ten lék, který můžete zakoupit v lékárnách. Pokud ani ty nepomohou, pak se vydejte ke kožnímu lékaři nebo dermatologovi a ten vám předepíše kortikoidové mastičky nebo zinkové masti. 

Popraskané koutky - Vše o zdravíI česnek může pomoci v boji s popraskanými koutky. Konkrétně je to ale česneková tinktura.

Místo mastí zkuste babské rady

Namísto mastiček můžete ze všeho nejdřív vyzkoušet přírodní metody, takzvané babské rady, které zvládnete snadno připravit doma.

Olivový olej s droždím

Olivový olej je velmi účinný na bolavé ústní koutky. Smícháním olivového oleje nebo másla s rozdrobeným droždí vznikne kašička, kterou můžete potírat popraskané ústní koutky.

Česneková tinktura

Česnek pomáhá na spoustu nemocí, je přírodní antibiotikum, má antibakteriální vlastnosti. Potírejte touto tinkturou koutky na puse a uvidíte, jak skvěle pomůže.

Rybí tuk s medem 

Rybí tuk není moc oblíbený, naše prababičky s ním léčily prakticky všechno. Stačí smíchat lžičku medu s deseti kapkami rybího oleje. Směs je dobré nanášet na popraskané koutky před spaním a nechejte asi půl hodiny působit. Je dobré přikrýt místa kusem látky nebo sterilní gázy, aby se směs mohla lépe vstřebat.

Droždí, cukr a mléko

Jednu lžičku droždí a cukru spolu utřete a následně přidejte jednu deci teplého (ne horkého!) mléka. Je dobré tento nápoj vypít jednou denně a to po dobu sedmi dní. Jde o metodu spornou, zejména pak cukr, který se někdy doporučuje, při této nemoci, vysadit. Pokud však nekonzumujete v běžném životě často cukr, klidně tuto metodu vyzkoušejte.

Vyzkoušet můžete také tea tree olejíček, aloe vera nebo propolis. K desinfekci můžete využít například dostatečně silný alkohol, který může popraskané koutky léčit i hydratovat.

Prasklé koutky – Tajemství zdraví

Prasklé koutky na rtech trápí mnohé z nás. Podívejme se na možné příčiny a řekněme si něco o možnostech léčby prasklých koutků na našich rtech.

Popraskané koutky nejsou nic příjemného. Pro tuto potíž se používá odborný termín anguli infectiosi. Na začátku se objeví červená skvrna s jemnou prasklinou uprostřed.

Prasklina se ale časem nepříjemně zvětšuje a občas ji provází i svědění. Prasklé koutky na rtech se objevují u dětí i dospělých osob, zejména u lidí s oslabeným imunitním systémem.

Bolavé koutky úst jsou dost nepříjemné a jejich léčba může být obtížná.

Možní příčiny popraskaných koutků

Prasklé koutky na rtech mohly vzniknout z mnoha různých příčin a my se nyní zaměříme na ty hlavní.

  • nedostatek vitamínů skupiny B, především B2 a B6 – riboflavin a pyridoxin, je třeba jíst droždí, játra a celozrnné obiloviny
  • nedostatek železa, je třeba jíst maso, vnitřnosti, ovoce, listovou zeleninu, brokolici, řepu a luštěniny
  • nedostatek zinku, je třeba jíst vnitřnosti, maso a vejce, ale i ořechy a semínka – zejména dýňová
  • stafylokok a bakteriální infekce
  • přemnožené kvasinky v těle
  • cukrovka neboli diabetes
  • nevhodně zvolená zubní protéza
  • těhotenství
Zajímavé:  Léčba Rakoviny Pomocí Mms?

Popraskané koutky - Vše o zdraví

Důsledek neléčené nemoci střevní sliznice

Bolavé a popraskané koutky mohou být projevem neléčených nemocí. Souvisí často s onemocněním střevní sliznice, kdy je vstřebatelnost živin omezená. Mohou to být lidé trpící Crohnovou chorobou, celiakií a ulcerózní kolitidou. Více náchylní jsou i lidé s diabetem prvního a druhého typu.

Kvasinková a bakteriální infekce úst

Popraskané koutky mohou vzniknout i důsledkem infekčního onemocnění zvaného kandidóza. Pak je třeba použít antimykotickou mast. Kandiózou trpí lidé se sníženou imunitou a často i diabetici. V tomto případě by měl tuto možnost vyloučit váš ošetřující lékař a prasklé koutky proto není radno nepodceňovat. Na stafylokoky a bakteriální infekce se používají antibiotické masti.

Mohlo by vás zajímat:  Dračí krev – co je zač a na co se používá

Popraskané koutky - Vše o zdraví

Prasklé koutky na rtech a jejich léčba

Při léčbě prasklých koutků na rtech se často využívají antibiotika. Pokud jsou přemnožené kvasinky, nasazují se antimykotika. V případě nedostatku vitamínu B je třeba doplnit vitamín B pomocí výživových doplňků, jako je třeba Pangamin. Pomáhá i smíchání rybího tuku nebo žloutku s medem. Směs se nanáší na koutky na noc.

Prevence a ochrana před vlivy počasí

Příliš chladné a větrné, ale i příliš horké a slunečné počasí jsou pro naše rty velkou zátěží. Objevuje se i nepříjemné pálení, loupání rtů a bolestivé opary.

Vysušené rty máme tendenci olizovat, kdy dojde jen ke krátkodobé úlevě, ale stav rtů se ještě zhorší. Dobrou prevencí je pravidelné používání balzámů na rty. V létě použijte hydratační balzám s ochranným UV filtrem.

V zimě zvolte spíše mastnější texturu s přísadou oleje. Léčbu prasklého koutku lze urychlit balzámem s panthenolem, který uleví i od bolesti.

Otok, opar, popraskané koutky? Podle rtů poznáš, co ti chybí

To by bylo něco! Místo návštěvy doktora se jen tak mrknout do zrcadla a hned vědět, o co jde?! Počkat, to není jen takové tlachání. Stav tvých rtů je opravdu něco jako radar. Všímej si, co se s nimi děje a odhal diagnózu. Značka: Na počkání.

1. Otok jako „mega duck face“

Tvá ústa jsou najednou větší než obvykle a taky pěkně brní. Velká nepříjemnost a peklo na zemi.

A co se děje? Stihla tě alergie jako vyšitá! Buď jsi měla k obědu něco, co tvoje tělo nemůže ani cítit, nebo za to může starší a prošlá kosmetika.

Rtěnky, lesky, balzámy, zkrátka všechno, co používáš ke krášlení. Asi není od věci zkontrolovat poklady kosmetické taštičky a jejich spotřební lhůtu. A to hodně rychle!

2. Praskliny v koutcích a suchý zip

Nevrhla ses náhodou v poslední době na dietu? No, tak to jsme doma! Radikální hubnutí mnohdy znamená, že se připravuješ o důležité živiny, které ti běžná strava poskytuje. Jenže ty jsou pro tělo klíčové a jejich nedostatek se projeví právě na rtech. Jsou v první linii!

Máš pocit, že když zavřeš pusu, rty už od sebe kvůli suchu neodlepíš a popraskané koutky tě bolí jako čert? Podle přední americké dermatoložky Diane Madfes ti pravděpodobně schází železo, zinek, vitamín B3 nebo vitamín B6.

Protože nám počasí přeje, máme pro tebe variantu, jak si dopřát pořádnou dávku zmíněného železa a zinku. Co třeba takové grilování? Dej si steak z červeného masa! To je jeden z nejbohatších zdrojů. Pokud nejsi moc nakloněná téhle pochoutce, stejný efekt bude mít i svačinka v podobě lososa, vajec a listové zeleniny.

Popraskané koutky - Vše o zdraví Zdroj: Shutterstock.com

3. Opar jako pětikoruna

Asi se shodneme na tom, že mít opar je něco jako nejtvrdší trest. Navíc ten blázen se vždycky objeví, když se to hodí nejméně. Před pracovním pohovorem, nebo když se chystáš na důležité rande.

Proč se to děje? Keith Arbeitman, estetický zubní lékař a dermatolog v jednom, který působí na jisté newyorské klinice, je toho názoru, že opary způsobuje stres a fyzické vypětí. Ovšem nutno dodat, že tímhle způsobem může volat o pomoc i imunita, protože je v ohrožení.

Další spouštěče těchto kulatých prevítů jsou nachlazení, vysoká teplota nebo menstruace.

Rada nad zlato? Chce to trochu zvolnit, a pokud to alespoň trochu jde, nestresovat se. K tomu konzumovat doplňky stravy posilující obranyschopnost – a brzy budeš zase k zulíbání!

4. Odlupující se šupinky kůže

Vypadat jako vysušená treska? To nechceš! Ke všemu si nemůžeš pomoct a kůži si ještě neustále okusuješ, protože tě tam šíleně rozčiluje. No, každý má nějaký zlozvyk, co si budeme vyprávět. Jenže co si raději posvítit na příčinu a nezhoršovat důsledky?

Keith Arbeitman upozorňuje, že za bídnou vlhkostí rtů stojí buď studený vzduch (což je teď trochu pasé), ale i to, že jsi strávila příliš mnoho času na slunci a vybodla ses na odpovídající příjem tekutin. Jsi dehydrovaná. No jo, opět jsme u pitného režimu. Na něm to tady stojí a padá. Takže pít, pít a zase jenom pít…

Zdravé a sexy rty jsou dneska naprostý základ existence. Nevěříš? Bez pověstného „duck face“ se totiž už pomalu kde kdo ani nevyfotí. Mrkni na tyhle kachní selfie. Některé jsou teda dost brutální!

A co ty? Už ses někdy setkala s těmito varovnými signály? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, budeme se těšit na příspěvky!

Foto: Shutterstock.com,

Pleť – zrcadlo našeho zdraví

Popraskané koutky - Vše o zdraví

Také máte občas pocit, že se v zrcadle nepoznáváte? V oblasti obličeje a krku je pokožka velmi jemná a podepíší se na ní všechny prohřešky za posledních několik hodin. A nejen to. Podle odborníků mohou být změny v obličeji projevem např. alergií na mléčné výrobky, intolerance na pšenici, alkohol, cukr anebo vybrané druhy ovoce. Taktéž se na ní projeví probděná noc nebo vyčerpání. Přečtěte si, co způsobuje tmavé kruhy pod očima, oteklá víčka, pupínky, popraskané rty, nebo červené flíčky v obličeji a metličkové žilky.

Oteklá víčka (spodní i horní)

Pokožka kolem očí je velmi citlivá a vše se na ní během několika hodin odrazí. Vyloučíme-li alergickou reakci na kosmetické přípravky a účinek probdělých nocí, pak je vhodné se zamyslet nad životním stylem během několika uplynulých týdnů.

Otoky víček mohou být důsledkem užívání léků, špatného nahromadění lymfatické tekutiny či oslabení funkce ledvin. Poměrně rychlé a účinné řešení představuje zvýšení pitného režimu, aby se organismus mohl správně detoxikovat a lymfa opět začala fungovat.

Jídelníček: vyloučení slaných a sladkých jídel, zvýšený pitný režim, dodejte tělu antioxidanty ve formě zeleniny a ovoce.

Tmavé kruhy pod očima

Bývají projevem vyčerpání, chřadnutí organismu a jeho oslabení. Po uplynutí kritické fáze by tyto potíže měly odeznít.

Jestliže však přetrvávají, jde o problém nedostatku železa, nedostatečné okysličení a současně dlouhodobé únavy. Navíc čím je pleť bledší, tím jsou kruhy výraznější.

Řešením je úprava jídelníčku, odpočinek a dostatečný pitný režim. Vhodné ke konzumaci jsou luštěniny, hodně zeleniny a ovoce, které jsou plné antioxidantů.

TIP: Semínka Chia Benexia obsahují až třikrát více železa než špenát, jsou rovněž cenným zdrojem omega kyselin a působí hydratačně.

Pupínky na bradě a krku

Značí hormonální nerovnováhu. Nejčastěji se objevují v období dospívání, ale mohou se vyskytnout i v pozdějším věku. Stres navíc problém ještě zhoršuje, neboť způsobuje hormonální výkyvy. Problém pomáhají řešit potraviny a doplňky stravy s protizánětlivým a čistícím účinkem.

Doporučuje se konzumovat potraviny s obsahem zinku, omega kyselin a vitaminu B. Hojení podporuje také pupalkový olej, který je bohatý na vitamin E. Vhodné ke konzumaci jsou dále dýňová a slunečnicová semínka, ryby (mastné druhy: losos, tuňák), zelenina.

Čištění a detoxikaci pomáhá i šťáva z aloe vera.

TIP: Vhodné doplňky stravy pomáhají eliminovat potíže s pokožkou: pupalkový olej, brutnákový olej nebo výjimečný konopný či lněný olej, B-komplex, bioaktivní zinek, ACTIValoe – biologicky aktivní šťáva z aloe vera.

Popraskané rty a koutky

Dehydratace se projeví nejdříve pálením rtů, na což často reagujeme jejich olizováním, avšak bohužel tím stav ještě zhoršíme. Během několika hodin dochází k jejich popraskání. Nezapomínejte proto dodržovat pitný režim a používat hydratační ochranné prostředky. Lesky naopak mohou rty vysušovat.

Zajímavé:  Krční Límec Na Zablokovanou Páteř?

Popraskané koutky jsou podle některých informací důsledkem nedostatku vitamínu B2. Mnohem častěji se však jedná o infekční onemocnění (opar, mykotická nákaza), které lze zaléčit lokální aplikací léčivé mastičky.

Novinkou na trhu je HerpeNorm (99 Kč), doplněk stravy v tobolkách, který působí rychle a efektivně.

Červené a popraskané žilky

Objevují se nejčastěji kolem nosu, na lících a bradě – tedy v místech, kde pleť nejvíce zatěžujeme. V pokožce se nacházejí malé žilky, které při přetížení anebo věkem praskají. Elasticita pokožky je nám dána už při narození, správnou péčí však můžeme ledacos ovlivnit.

Předpokladem je používání kvalitních kosmetických prostředků, ochrana před UV zářením, jemná péče. Jinými slovy, vymačkávání pupínků nechejte na kosmetičce, a pokud používáte peeling, pak volte zásadně ten s drobnými částečkami.

Jako prevence proti praskání drobných žilek nám poslouží plnohodnotná strava bohatá na vitaminy, minerály a především aminokyseliny (omega 3).

Jak na popraskané a bolavé koutky?

Popraskané koutky - Vše o zdraví

Poradíme vám jak vyzrát na popraskané koutky…

Není vám příliš do smíchu, protože vás neustále bolí popraskané koutky úst? Nemusí to být vždy způsobeno jen nedostatkem vitamínu B. Máte s tímto dlouhodobé problémy? Přestaňte zobat pilulky, které zaručují dostatek tohoto vitaminu, a raději vyhledejte lékaře. A pak už jen stačí začít opět trénovat mimické svaly v obličeji, brzy vám už zase bude do smíchu. Bez omezení!

S problémem popraskaných koutků úst se za svůj život setká snad každý člověk. Je to nepříjemné a občas se to zdá téměř nekonečné. Hlavně ve chvíli, kdy máme pocit, že problém je pryč, a téměř vyléčené koutky znovu prasknou. Navíc, co si budeme lhát, zvláště pro ženy jsou problémy v koutcích úst mnohem hlubšího rázu, mají totiž pocit, že jim ubírají na kráse.

Buďte jako Pepek námořník!

Většině z nás se objeví pouze párkrát za život, a často jsou způsobeny pouze nevyváženou, špatnou stravou. Jak se říká, že naše tvář je odrazem našich nemocí, zde to platí úplně stejně. Ve chvíli, kdy člověku začnou červenat koutky, praskají, pálí a svědí, znamená to, že mu v jídelníčku něco chybí. Nejčastěji je to vitamin B, železo a zinek.

Stačí tedy do svého jídelníčku zařadit dostatek potravin s těmito výživovými složkami, a stejně rychle, jako se problém objevil, tak i zmizí. A to nadobro. Zinek je hojně zastoupen převážně v luštěninách, stejně jako železo.

To získáte také ze špenátu, brokolice, nebo ořechů. Vzpomeňte si na Pepka námořníka, který jedl špenát ostošest a v koutku úst měl stále dýmku. Měl tak dostatek železa a žádné problémy s praskáním koutků.

Vitamin B je velmi hojně zastoupen v mléčných výrobcích, mase, kyselině listové. Pokud budete někdy mít potřebu vymluvit se, proč jdete s kamarády na pivo, pak zkuste říci, že kvůli vitamínu B, který je v tomto zlatavém moku obsažen. Nicméně není dobré to s tím pivem přehánět.

U některých lidí může za prasklé koutky právě nadměrné pití alkoholu. Je to ale velmi individuální, stejně jako s jinými nápoji a potravinami. Někteří mohou být na určité jídlo alergičtí a reakce se projevuje právě tvorbou koutků. V takovém případě je dobré vypozorovat, které jídlo to je, případně zajít k imunologii.

Kvasinky schované za prasklými koutky

Bohužel ne vždy postačí zajít si na pivo, zda udělat ze sebe Pepka. Některé příčiny popraskaných koutků neodstraníte pouze změnou jídelníčku a doplněním důležitých živin.

Problémy s ústy mohou být spojeny s příznaky některé nemoci, ať už je to kvasinková infekce, cukrovka, nebo v některých případech i rakovina. Není nutné ale při každém zarudnutí okamžitě běžet k lékaři.

Pokud je toto jeden z příznaků nemoci, zajisté na sobě budete pozorovat i nějaké jiné.

Jednou z nemocí, kterou popraskané koutky provázejí, je právě kvasinková infekce, čili Candida albicans. Tato kvasinka se běžně objevuje ve střevech, ústech i pohlavních orgánech. Není to nic zvláštního, má ji v sobě každý.

Problém ale může působit ve chvíli, kdy se v těle přemnoží. A to bývá tehdy, když máme oslabenou imunitu, nebo podléháme dlouhodobému stresu. K jejich přemnožení také samozřejmě přispívá špatný životní styl, kouření, alkohol.

Zvýšenou pozornost prasklým koutkem věnujte ve chvíli, kdy o žádné nemoci nevíte a potíže se vám stále vracejí, i když žijete zdravým životním stylem a máte dostatek všech vitamínů.

Pak vám jeden takový koutek může zachránit život tím, že dané onemocnění odhalí včas.

Často je totiž popraskaný koutek viditelnou známkou nějaké infekce, nebo bakterie, která se nám usadila v těle a útočí bez povšimnutí na naše orgány.

Účinným lékem je někdy také dobrý balzám

Příčinou ale mohou být i zcela banální věci, jako je změna počasí. Při extrémních vedrech, nebo naopak v mrazech, při dešti, nebo přílišném slunečním svitu. Toto vše má vliv na krásu a zdraví našich rtů.

My máme tendence se chránit olizováním, což působí naopak spíše negativně. Proto mějte vždy po ruce balzám na rty, kterým si je preventivně natírejte.

Nejlepší, ať už jako léčba nebo prevence, je dbát o to, aby byly rty stále vláčné.

Potraviny jako záškodníci

Ano, obranyschopnost těla může narušit mnoho věcí. A potrava, kterou konzumujeme, patří mezi ně. Na jaké potraviny byste si tedy měli dát rozhodně do budoucna pozor? Jak byste měli změnit svůj jídelníček?
Asi vám mezi prvními napadne, že byste měli konzumovat více probiotik.

Dobrý nápad, avšak mléčné probiotické a prebiotické výrobky nevybírejte podle reklamy, ale podle složení. Vyhněte se sladidlům a ovoci v jogurtech či nápojích, sáhněte po obyčejném bílém jogurtu a dochuťte si ho skutečným čerstvým ovocem či vločkami. Ještě vhodnější volbou je brynza, ideálně ta pravá ze salaše ještě před paterizací.

Naopak, běžné jogurty s dlouhou dobou spotřeby a různé mléčné dezerty vaší imunitě neprospějí.

Pozor na cukr

I když se o tom stále mluví, konzumujeme ho příliš velké množství. Bez cukru doslova nedokážeme fungovat. Zkuste ho ve své stravě plánovitě redukovat. Sladkou chuť si dopřejte v jiných podobách, například v ovoci a zelenině.

„Mrtvé“ potraviny

Které to jsou? Ano, různé fast foody, polotovary a mražená hotová jídla, které stačí jen ohřát. Jsou plné konzervantů a dochucovadel a na skutečné jídlo se jen podobají.

Pokud je nedokážete eliminovat úplně, začněte je nahrazovat postupně zdravou pestrou stravou. Myslíme tím mnoho čerstvého ovoce a zeleniny, čerstvě uvařené pokrmy a dobrou domácí kuchyni.

I malá změna v jídelníčku vám může výrazně pomoci při řešení zdravotních problémů.

4 kroky jak už nikdy nemít popraskané koutky

1. Poklady z lékárny

V lékárně najdete dostatek mastiček, které jsou určeny výhradně na rty. Jelikož jsme již řekli, že koutky jsou většinou kvasinkovým nebo bakteriálním problémem, podle toho třeba zvolit i léčivo.

Antivirotika určené na herpes se většinou nedoporučují, ale přece je někdo používá. Hledejte spíše protikvasinkové a protibaketriální produkty, ty pomohou nejlepší, přičemž současně se doporučuje vysušování a dezinfekce.

V lékárně se také dostanete k vitaminovým doplňkům, o kterých potřebě s dočtete níže.

2. Domácí léčiva

Z domácích léčiv se traduje množství receptů, tím nejpodivnějším je zřejmě maz z ucha. Doporučuje se v jemné vrstvě aplikovat přímo na koutek – nejlépe na noc a nechat působit.

Podomácku si můžete problém léčit česnekovou tinkturou, propolisem, tea tree olejíčkem, aloe vera nebo medem. V kuchyni i přírodě najdete řadu antibakteriálních léčiv a zas a znova připomínáme dezinfekci.

Postačí na ni dostatečně silný alkohol, přičemž následné natření koutku by mělo jeho pokožku i hydratovat. Proto jsou vhodné i přírodní oleje a masti.

3. Vitamíny

Jak jsme již zmínili, koutek není jen obyčejným natržením kůže. Je něčím podmíněn a na to je třeba se zaměřit. K léčbě nedokonalých rtů proto patří i užívání vitamínu B, dostatečně pestrý vitamínový příděl a také minerály. Užívání zinku je jednou z používaných metod, ale třeba si dávat pozor na doporučené množství. Celkově je třeba podpořit imunitní systém.

4. Stravování

S ohledem na vitamíny a minerály byste měli dbát na svou stravu, její důležitost je však v případě koutků podmíněna i tím, že některé druhy potravin se podílejí na zhoršování bakteriálních či kvasinkových problémů. Opatrně proto s bílou moukou a cukrem, jejich množství ve stravě třeba omezit.

Zajímavé:  Diana A Pákistánský Lékař?

Trávení by mělo fungovat na jedničku a tak jezte dost probiotik, bílkovin a vlákniny. Nezapomínejte ani na dostatek vody, tedy vhodný pitný režim.
Koutků se dá zbavit, ale třeba je nejen léčit, ale i řešit jejich příčinu.

Tento problém tedy nepodceňujte a zbavte se ho jednou provždy!

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Praskají vám koutky? Změňte stravu a vsaďte na osvědčené léky – Mojezdraví.cz

Autor: istock.com

Popraskaný koutek je klasické onemocnění, které si spojujeme se sluncem, a to ať na horách nebo u moře. Často ho doprovází také vysušené rty. Není to ale pravidlem, někteří lidé jsou na tento problém náchylní. Pro obě skupiny naštěstí existuje rychlá a spolehlivá léčba.

Jaké jsou nejlepší rady na popraskaný koutek? Každý má nějaký osvědčený trik, nejvíce lidí spoléhá na vitamíny skupiny B, železo či zinek. Nemusíte hned začít polykat potravinové doplňky, dostatek těchto minerálních látek a vitamínů najdete v mléčných výrobcích, mase ale také v luštěninách či pivu. To, že je v nealkoholickém, je vám určitě jasné. 

Mnozí nemusí ani sahat po vnitřně užívaných lécích, ale může jim pomoct i oblíbený balzám na rty – v případě intenzivního slunečního záření by měl obsahovat i UV filtr.

Pokud ale rty musíte mazat stále a nepomáhá to, je lepší pátrat po příčině. Může souviset i s nějakým vnitřním problémem, jedním z nich může být i nedostatek tekutin.

Zlepšete svůj pitný režim, a jestliže sedíte celý den v klimatizované místnosti, k doporučovaným dvěma litrům klidně ještě několik deci přidejte.

Koutky praskají kvůli kvasinkám

Pokud trpíte na popraskané koutky a celkově se necítíte v pořádku, raději se poraďte s lékařem. Pravou příčinou popraskaných koutků totiž nemusí být banalita, ale i vážnější problém.

Může souviset s kvasinkovou infekcí, nebo být následkem či příznakem cukrovky, případně důsledkem refluxní choroby jícnu.

Při té se natrávená potrava spolu s žaludečními kyselinami vrací ze žaludku a poškozuje nejen jícen, ale i ústa.

Klasickým důvodem bývá také špatně padnoucí protéza. Pak samozřejmě patří léčba do rukou stomatologa.

Lanolin je potrava pro kvasinky

Popraskané koutky má čas od času zhruba třetina populace, „Za vracejícími se popraskanými koutky se může skrývat kvasinková infekce, která bývá obtížně léčitelná. Lidé navíc často používají na rty přípravky obsahující lanolin, které sice rty zvlhčí, ale je potravou pro kvasinky,” popisuje lékárnice Pavla Horáková.

Proto je podle ní dobré sáhnout po preparátech, které pomohou i v takovém případě. Například v loňském roce byl patentovaný český výrobek Dexilip. Ten obsahuje například glycyrrhetinovou kyselinu, která pochází z lékořice. Dokáže tlumit zánět a zarudnutí.

Další složka – chlorhexidin ničí kvasinky, které jinak komplikují hojení koutků. Obsažený eugenol neboli hřebíčkový olej tlumí bolest a je jedním z nejsilnějších přírodních anestetik, panthenol pak – jeden z vitamínů pak urychluje hojení.

Poslední látka: lysozym, která je běžně obsažena ve slinách je zase přirozeně antibakteriální.

Chlorhexidin má v době i další přípravek z lékárny s názvem, Cimmerin gel. Má bakteriostatické účinky a slouží k ochraně a péči o pokožku úst a koutků.

Použít můžete také mast na koutky s názvem Lips, má v sobě výtažek ze šalvěje, která podle výrobce chrání proti bakteriální a plísňové kontaminaci a kůži díky obsahu vitamínu B a zinku regeneruje.

Další látkou, které kůži v koutcích zklidní, jsou pak také masti konopné.

Autor: Alžběta Javorková

Máte stále popraskané koutky úst? Může jít o skrytou infekci

S problémem popraskaných koutků úst se za svůj život potká snad každý člověk. Je to nepříjemné a občas se to zdá téměř nekonečné. Hlavně ve chvíli, kdy máme pocit, že problém je pryč, zívneme, a téměř vyléčené koutky znovu prasknou. Navíc, co si budeme nalhávat, zvláště pro nás ženy jsou problémy v koutcích úst mnohem hlubšího rázu, máme totiž pocit, že nám ubírají na kráse.

Buďte jako Pepek námořník!

Většině z nás se objeví pouze párkrát za život, a často jsou způsobeny pouze nevyváženou, špatnou stravou. Jak se říká, že náš obličej je odrazem našich chorob, zde to platí úplně stejně. Ve chvíli, kdy jedinci začnou rudnout koutky, praskají, pálí a svědí, znamená to, že mu v jídelníčku něco chybí. Nejčastěji je to vitamín B, železo a zinek.

Stačí tedy do svého jídelníčku zařadit dostatek potravin s těmito výživovými složkami, a stejně rychle, jak se problém objevil, tak i vymizí. A to nadobro.

Zinek je hojně zastoupen převážně v luštěninách, stejně jako železo. To získáte také ze špenátu, brokolice, nebo ořechů. Vzpomeňte si na Pepka námořníka, který jedl špenát ostošest a v koutku měl stále zapíchlou fajfku.

Měl tak dostatek železa a žádné problémy s praskáním koutků.

Vitamín B je velmi hojně zastoupen v mléčných výrobcích, mase, kyselině listové. Pokud budete někdy mít potřebu vymluvit se, proč jdete s kamarády na pivo, pak zkuste říct, že kvůli vitamínu B, který je v tomto zlatavém moku obsažen. Ovšem není dobré to s tím pivem přehánět.

U některých lidí může za prasklé koutky právě nadměrné pití alkoholu. Je to ale hodně individuální, stejně jako s jinými nápoji a potravinami. Někteří mohou být na určité jídlo alergičtí a reakce se projevuje právě tvorbou koutků. V takovém případě je dobré vypozorovat, které jídlo to je, případně zajít k imunologovi.

Kvasinky schované za prasklými koutky

I s oparem lze úspěšně bojovat, musíte jen začít včas!

Autor: Shutterstock.com

Bohužel ne pokaždé postačí zajít si na pivo, či udělat ze sebe Pepka. Některé příčiny popraskaných koutků neodstraníte pouze změnou jídelníčku a doplněním důležitých živin.

Problémy s ústy můžou být spojeny s příznaky některé nemoci, ať už je to kvasinková infekce, cukrovka, nebo v některých případech i rakovina. Není důležité ale při každém zarudnutí okamžitě běžet k lékaři.

Pokud je toto jeden z příznaků choroby, zajisté na sobě budete pozorovat i nějaké jiné.

Za popraskané koutky může špatný životní styl.

Autor: Shutterstock.com

Jednou z nemocí, kterou popraskané koutky provázejí, je právě kvasinková infekce, neboli Candida Albicans. Tato kvasinka se běžně objevuje ve střevech, ústech i pohlavních orgánech. Není to nic zvláštního, máme ji v sobě každý.

Problém ale může působit ve chvíli, kdy se v těle přemnoží. A to bývá ve chvíli, kdy máme oslabenou imunitu, nebo podléháme dlouhodobému stresu. K jejich přemnožení také samozřejmě přispívá špatný životní styl, kouření, alkohol.

Jeden koutek může zachránit život

V případě přemnožení těchto kvasinek budou chorobu s největší pravděpodobností provázet také kožní potíže, zápach z úst, v některých případech i problémy se smyslovými orgány, jako jsou rozmazané vidění, chronická rýma, či záněty uší. V takovém případě bude doktor léčit popraskané koutky jako jeden ze symptomů infekce.

Stejně tomu je i co se týče cukrovky, nebo rakoviny. Ve chvíli, kdy se objeví popraskané koutky, pacient už často o své chorobě ví, takže už pak stačí pouze konzultovat  se svým lékařem, jakou léčbu by měl indikovat. Samozřejmě čím lepší a účinnější léčba samotného onemocnění, tím méně by se tyto problémy měly u pacientů objevovat.

Můžeme si pogratulovat, podle CNN máme sexy přízvuk.

Autor: profimedia.cz

Zvýšenou pozornost prasklým koutkům dejte ve chvíli, kdy o žádné chorobě nevíte a potíže se vám stále vracejí, i když žijete zdravým životním stylem a máte dostatek všech vitamínů.

Pak vám jeden takový koutek může zachránit život tím, že dané onemocnění odhalí včas.

Často je totiž popraskaný koutek viditelnou známkou nějaké infekce, nebo bakterie, která se nám usadila v těle a útočí bez povšimnutí na naše orgány.

Účinným lékem je dobrý balzám

Příčinou ale můžou být i naprosto banální věci, jako je změna počasí. Při extrémních vedrech, nebo naopak v mrazech, při dešti, nebo přílišném slunečním svitu. Toto vše má vliv na krásu a zdraví našich rtů.

My máme tendence se chránit olizováním, což působí naopak spíše negativně. Proto mějte vždy po ruce balzám na rty, kterým si je preventivně natírejte.

Nejlepší, ať už jako léčba, či prevence, je udržování rtů stále vláčných. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector