Povlak – Vše o zdraví

Povlak - Vše o zdraví

Co barva jazyka a jeho celkový stav říká o našem zdraví?

I když si to možné jenom málokdy uvědomíte, tak vám vaše tělo dokáže velmi často dát celkem zajímavé signály o tom, zda je s ním něco v nepořádku. Velmi často to můžete pocítit tím způsobem, že se takzvaně necítíte ve své kůži. Nejde ale o jedinou variantu, protože mnohdy vám napoví i váš jazyk. Proto běžte k zrcadlu, vyplázněte ho a k ruce si vezměte tento náš návod. Poradí vám, jak to s vaším zdravím je, nebo naopak není.

Jak prohlížet svůj jazyk?

Určitě není nutné pozorovat svůj jazyk několikrát denně. Stačí se na něho podívat třeba ráno, když si čistíte zuby, stejně jako stačí jeho pozorování několikrát do týdne.

Pokud bude něco v nepořádku s vaším tělem, dá se říci, že to nejenom uvidíte na svém jazyku, ale také lze v souvislosti s tím pociťovat celkem nepříjemnou a neznámou pachuť v ústech. I ta může značit určitý problém.

Jak tedy na prohlédnutí?

  1. Prohlédněte svůj jazyk ráno a při denním světle (světlo v koupelně může ovlivnit to, jak vnímáte barvu jazyka)
  2. Prohlédněte jazyk vždy ještě před čištěním zubů
  3. Nijak jazyk netiskněte ani příliš nevyplazujte, prostě normálně.

Barva jazyka a vaše zdraví

Té si samozřejmě všimnete jako první. Je třeba říci, že pokud jde o správný vzhled vašeho jazyka, jsou důležité hned tři věci, na které je nutné se zaměřit. O jakou trojici věcí se jedná? Je to celkem jednoduché. Jsou to tyto?

  • Narůžovělá barva
  • Vlhký vzhled
  • Jemný bílý povlak

Pokud váš jazyk přesně takto vypadá, můžete jásat, jelikož to o vás vypovídá, že jste zdraví. Co ale v případě, kdy jazyk tmavne, až do fialové barvy? Jasně to značí, že máte zvýšenou teplotu.

Pokud je naopak jazyk v odstínu barvy modré, může to značit problémy se srdcem.

Nejde ale o signály jediné, jelikož pokud začne na jazyku převládat výrazně červená barva, může mít vaše tělo problémy s psychickým rozpoložením, nebo se může jednat o trávicí komplikace.

Barvy jazyka si projdeme trošku podrobněji:

Povlak - Vše o zdraví

1. Růžový jazyk

Je barva jazyka pěkně růžová? Tak to je super, protože pro vás máme moc dobrou zprávu. Váš jazyk vypadá tak, jak má vypadat u zdravého člověka.

A to je perfektní. Kromě růžové barvy na jazyku ještě můžete mít i jemný bílý povlak, to je také v pohodě. To je absolutně normální a zdravé. Takže ano, tohle je ok a můžete být rádi, že váš jazyk jen potvrzuje vaši dobrou kondici.

Povlak - Vše o zdraví

2. Červený jazyk

Máte výrazněji červený jazyk? Existuje několik faktorů, které mohou způsobit, že normálně růžový jazyk začne být červený. Tak například nedostatek kyseliny listové a vitaminu B-12 může způsobit, že váš jazyk bude mít načervenalý vzhled.

Ve výjimečných případech to může být spála. Lidé, kteří dostanou tuto infekci, mohou mít dost červený jazyk. Okamžitě kontaktujte lékaře, pokud máte vysokou horečku a červený jazyk. Antibiotická léčba je nezbytná.

Obecně mohou v těle probíhat nějaká zánětlivá onemocnění.

Povlak - Vše o zdraví

3. Jasně zářivý a jasný červený jazyk

Máte jasně červený (až zářivě červený jazyk)? To může poukazovat na srdeční poruchy nebo na některou z krevních chorob. Měli byste s tím zajít určitě k lékaři. Jasně červený jazyk také naznačuje nedostatek určitých živin, zejména železa a vitamínů B.

A co na jasně červený jazyk říká čínská medicína? V čínské medicíně ukazuje červený jazyk teplo. Barva jazyka se může vztahovat k různým orgánům v těle. Například červený kořen jazyka může znamenat nadměrné teplo ve střevech. Regulujte teplo chladícími potravinami, jako jsou okurky, meloun a zelený čaj. Zajímavé, že?

Povlak - Vše o zdraví

3. Žlutý jazyk

Máte žlutý jazyk? Žlutý jazyk je často neškodný a samo o sobě odchází. Jen málo stavů, které způsobují žlutý jazyk, jako je žloutenka, jsou vážnější a vyžadují léčbu.

  • Častou příčinou žlutého jazyka je nahromadění buněk a bakterií na jazyku. Toto nahromadění je často způsobeno špatnou hygienou ústní dutiny.
  • Černý chlupatý jazyk – tento víceméně neškodný stav nastává přemnožením plísní a bakterií na jazyku, což bývá často způsobeno užíváním léků, které obsahují vysokou hladinu antacidu. Bakterie, nečistoty, potraviny a další látky se na jazyku mohou shromáždit a změnit ho různými barvami. Přestože je v názvu této poruchy „černá“, může jazyk předtím, než zčerná, být zbarven do žluté nebo jiné barvy.
  • Sucho v ústech je vlastně nedostatek slin v ústech. Sliny vyplavují bakterie z úst, což pomáhá předcházet zubnímu kazu. Sjogrenův syndrom a diabetes, stejně jako radiační a chemoterapeutická terapie, mohou způsobit vysušení úst. Dýchání ústy, zatímco spíte, přispívá také k vysušení úst. A pak můžete mít suchý jazyk.
  • Žloutenka je stav, kdy se kůže a oči změní na žlutou barvu. Stává se to, když jsou játra poškozena a nemohou správně zpracovat bilirubin odpadního produktu. Bilirubin je žlutý pigment, který se produkuje při rozpadu červených krvinek. Málokdo to ví, ale zbarven do žluta může být i váš jazyk.
  • Léky, které obsahují bismut – Pepto-Bismol a jiné léky obsahující bismut mohou změnit jazyk na barvu, která se pohybuje od žluté po černou.
  • Za žlutou barvou jazyka mohou být i žaludeční problémy a také problémy s játry.
  • Ústní vody, které obsahují oxidační činidla – Použití ústní vody obsahující peroxid nebo mentol může změnit barvu jazyka.
  • Tabákový kouř – Chemické látky v tabákovém kouři mohou způsobit, že jazyk se změní na zažloutlou barvu.

Povlak - Vše o zdraví

4. Modrý jazyk

Je váš jazyk jakoby modrý? Může to být nějaká nemoc ledvin. A dále také:

  • Špatná cirkulace krve.
  • Otrava. Může se vyskytnout v důsledku otravou rtutí nebo jiným těžkým kovem.
  • Chybějící vitamin C. Modrý povrch na jazyku může být způsoben těžkým nedostatkem kyseliny askorbové a chorobou nazývanou kurděje.
  • Poruchy srdce. Pokud modrá barva pokrývá celý povrch jazyka, dochází k problémům s krevním oběhem a často jsou doprovázeny komplikacemi, například srdečním selháním. Takže na to pozor a určitě navštivte lékaře.

Povlak - Vše o zdraví

5. Fialový jazyk

Máte fialový jazyk? Může to znamenat plicní choroby nebo i srdeční choroby. Ve srovnání s jinými typy zbarvení jazyka je fialový jazyk spíše vzácný.

Obvykle se rozvíjí, když člověk nedostává určité živiny, zejména vitamín B2 (riboflavin). Ti, kteří jsou ohroženi nedostatkem vitaminu B2, jsou alkoholici, vegetariáni a starší lidé kvůli špatné stravě.

Dále jsou nedostatky vitaminu B12 a kyseliny listové spojené s červenohnědově purpurovou barvou.

Dalším možným důvodem je problém s cirkulací. Cirkulační problém by mohl být důsledkem mnoha onemocnění a stavů, včetně onemocnění periferních arterií, krevních sraženin, křečových žil, cukrovky, obezity, Raynaudovy choroby, a jiné.

Chronická bronchitida může vést k jazyku, který je fialový, zejména tmavě purpurový nebo tmavě modrý. Chronická bronchitida může také způsobit modrofialovou kůži a žíly. Chcete-li vědět, zda se jedná o chronickou bronchitidu, očekávejte další příznaky, jako je pískání, dušnost, trvalý kašel, který vyvolává hlen (hlen), stejně jako časté infekce na hrudníku.

Pozor také na vysoký cholesterol. Vysoký cholesterol obvykle způsobuje problémy se srdcem, stejně jako problémy s cirkulací.

Povlak - Vše o zdraví

6. Bledý jazyk

Máte bledý jazyk? Mohou to být problémy nedostatku vitamínů a obecně některých živin. Třeba opět nedostatek vitamínu B12 bledý jazyk často způsobuje.

Když jazyk je bílý či bledý, je to obvykle proto, že ústa jsou suché a papily se mohou zvětšit a mohou zachycovat bakterie a další nečistoty.

Suchá ústa mohou tedy příležitostně způsobit, že jazyk je bledý. Nemoci dýchacího ústrojí – záněty plic, bronchitida, tracheitida mohou způsobit podobný vývoj na povrchu jazyka.

Po zotavení člověka zpravidla přechází šedý jazyk zpět do růžové barvy.

Podávání léků – dlouhodobá léčba antibiotiky nebo hormonálními léky vede ke změně střevní mikroflóry (intestinální dysbiózy), která může způsobit změnu barvy plaku na jazyku. Někdy k předcházení takovým jevům lékař předepisuje pacientům probiotické přípravky, aby takto normalizovali činnost střev a zvýšili obranyschopnost těla.

A zaměřte se také na ústní hygienu, více pijte vodu.

Povlak - Vše o zdraví

7. Bílý jazyk

A co bílý jazyk? Ten může mít opravdu hodně příčin. Přečtěte si tento článek. Bakterie, houby, špína, potraviny a mrtvé buňky se mohou dostat do místa mezi rozšířenými papilami. Obecně tyto shromážděné nečistoty jsou to, co pak změní váš jazyk na bílý. Všechny následující podmínky mohou způsobit bílý jazyk:

  • špatná ústní a zubní hygiena
  • suchá ústa
  • dýchání skrze ústa
  • dehydratace
  • podráždění, například z ostrých okrajů zubů nebo dentálních nástrojů
  • horečka
  • kouření nebo žvýkání tabáku
  • užívání alkoholu

Povlak - Vše o zdraví

8. Šedý jazyk

A co šedý jazyk? Ten může znamenat například nemoci zažívacího traktu. Dále to může být třeba leukoplakie – nepravidelně tvarované bílé nebo šedé skvrny jsou jejím příznakem.

Tvar jazyka

Tvar pravděpodobně příliš řešit nebudete, jelikož ten může být dán mnoha faktory. Nutno ale říci, že je dobré vědět, zda je tvar vašeho jazyka stále stejný, nebo se postupně mění.

Velmi časté mohou být třeba různé druhy zakřivení, které značí, že nemusí být něco v pořádku s vaším sluchovodem. Stejně tak to může znamenat dokonce i poruchy mozku. V obou případech doporučujeme být na pozoru.

Jinak se tvar zase až tolik nemění a tak zde není nutné pravidelně kontrolovat jeho případné změny.

Povlak jazyku

Jak bylo zmíněno, lehký a bílý by na jazyku měl být. Je to známka toho, že je s vaším tělem vše v pořádku. Problém ale může nastat, pokud je jeho vrstva příliš silná.

To je známkou špatného fungování trávicího systému. Stejné je to, pokud povlak odstraníte a on se zase velmi brzy objeví. I to může znamenat trávicí problém.

V daných případech obvykle stačí upravit svůj jídelníček a zařadit do něho zdravou a vyváženou stravu.

Mnohdy však může povlak, a jeho množství i barvu ovlivňovat hlavně to, co jíte, pijete, nebo zda máte nějaké neřesti. Je to podobné, jako u zubů. Proto povlak jazyka kontrolujte nejlépe ráno. Rozhodně ne po:

  • Šálku kávy
  • Hrnečku černého čaje
  • Cigaretě
Zajímavé:  Peptický vřed - Vše o zdraví

TIP: Jak na bílý povlak na jazyku?

Vliv má i barva povlaku

Není to jenom množství povlaku, které může značit problém. Jak bylo lehce nastíněno výše, tak má vliv i jeho barva. Pokud dochází k tomu, že jde spíše do žlutého a někdy až do hnědého odstínu, tak to může jasně značit to, že špatně fungují játra.

Podobné zbarvení povlaku ale může znamenat i plísňové onemocnění. Ne vždy se ale musíte zase až tolik obávat, protože stejný odstín barvy může být jenom symbolem toho, že máte nedostatek vitaminu B3.

K lékaři v takovém případě není nutné jít, jelikož stačí tento vitamín doplnit a uvidíte, že se opět odstín povlaku vrátí k takzvanému normálu.

Nerovnosti na jazyku

Ano, i jazyk má své nerovnosti. Jaké jsou? Podívejte se do zrcadla a posuďte, zda jsou podélné, nebo příčné.

Pokud jde v obou případech o rovnoměrné rýhy, nemusíte se ničeho obávat, jelikož pokud jde o vaše zdraví, tak je vše v naprostém pořádku.

Pokud je ale patrná určitá nepravidelnost, může to znamenat problémy. A to například problémy s játry, stejně jako můžeme mluvit třeba o chudokrevnosti.

Rýh, které se na jazyku mohou objevit, je ale více. Některé, které jsou nerovnoměrné, mohou znamenat jenom krátkodobou dehydrataci nebo problémy s žaludkem. Jiné ale už ukazují na problémy se srdcem, nebo problémy s ledvinami.

Hlavně nepropadejte panice

Pokud jste si nyní prohlédli svůj jazyk a zdá se vám, že s ním není něco v pořádku, nepropadejte panice. Pokud vám delší dobu nic není, zkuste jenom doplnit tekutiny, stejně jako zlepšete svou stravu a doplňte vitamíny. Pokud bude za pár dní vše v pořádku, byl to jenom krátkodobý jev, který nic neznamená.

Zde připomeňme, že jazyk jako signalizace nemoci používejte hlavně ve chvíli, kdy na něm zcela jistě a patrně uvidíte, že něco není v pořádku. Bude jasně vidět, že jeho barva, tvar, nebo rýhy rozhodně nebudou vypadat nijak zdravě.

Určitě s tím budou spojeny i různé doprovodné efekty. V takovém případě je naše rada zcela jasná a souvisí s tím, že je dobré vyhledat lékařskou pomoc. Právě lékař dobře diagnostikuje, co s vámi je.

A co si dále o jazyku přečíst?

  • Co dále jazyk může říkat o vašem zdraví?
  • O jazyku na wikipedii

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Čištění jazyka podle ájurvédy jako brána ke zdraví

Povlak - Vše o zdraví

Věděli jste, že jazyk je dle ájurvédy zrcadlem těla a odráží náš zdravotní i emocionální stav? Chuťové pohárky pak dávají tělu prvotní signál, aby se mohlo lépe připravit nejen na trávení, ale také na pomocnou léčbu. Pojďme se tedy spolu podívat, jak a proč je důležité mu dopřávat náležitou péči.

Ukaž mi, co jíš

O důležitosti skladby stravy už v dnešní době není téměř pochyb. Ájurvéda říká, že původ všech našich nemocí a potíží pochází právě z trávicí soustavy, a tak nevědomky potvrzuje moderní proud vědomého konzumování plnohodnotných potravin, které mají pozitivní efekt na naše zdraví.

Úplně první kontakt stravy s naším tělem probíhá právě v ústech a podle ájurvédy je to právě jazyk, který ve skutečnosti absorbuje z přijímaných potravin jejich pránu. Už jen tenhle fakt sám o sobě je dostatečným důvodem dávat si pozor na to, co konzumujeme.

A také je dobrým a ne však jediným argumentem proč si jazyk čistit.

Trávení a toxiny

Během trávení potravy se snaží náš zažívací systém naplno vstřebat a využít prospěšné látky stejně tak jako se zbavit všech těch špatných. Toxiny, které se nám dostaly do těla, v ájurvédě nazývané ama, mají tendenci se usazovat v nejslabších orgánech a po čase způsobit jejich onemocnění.

V noci se však ama hromadí právě na jazyku ve formě povlaku. Tento povlak je dobrým ukazatelem našeho zdraví nebo naopak různých nedostatků. Určitě jste si nejednou toho povlaku po probuzení všimli.

Problém nastává ve chvíli, kdy s neumytými ústy něco sníme nebo vypijeme, protože se tyto toxiny dostávají zpátky do trávicího systému. A to tělu rozhodně neprospívá.

Jak na to

Povlak - Vše o zdravíČištění zubů je samozřejmě důležitá věc a prevence nejen zubního kazu. K čištění jazyka je však zubní kartáček nevhodný. Kartáčování jazyku totiž toxiny pouze znovu rozptýlí po ústní dutině. Ke správnému odstranění těchto látek nám dobře poslouží škrabka na jazyk, které se vyrábí z různých materiálů. Nejčastěji najdeme v nabídce obchodů plastové škrabky, ale lepší jsou rozhodně ty kovové. Nejenže není nutná jejich výměna, ale kov také pomáhá ničit některé bakterie. Čištění jazyka škrabkou patří k jedněm za základních ájurvédských každodenních úkonů a je vhodné ho provádět ráno, tedy po tom, co se v noci toxiny intenzivně vyplavují. Jak tedy na to?

Používání škrabky je jednoduché. Začnete tak daleko, jak jen můžete. Umístěte zaoblený konec na kořen jazyku, prsty přidržujte kraje a pár krátkými tahy stahujte dolů. Každých pár tahů škrabku omyjte a opakujte. Kousek po kousku přesunujte zaoblenou část dolů až ke špičce vašeho jazyka. Po prvních několika použitích může být jazyk trochu citlivý, ale přizpůsobí se.

Pozitivní účinky čištění jazyka:

  • Detoxikace
  • Odstranění zápachu z úst
  • Zlepšení chuti a zažívání
  • Odstranění hlenů a usazenin
  • Uvolnění potlačovaných emocí
  • Pomáhá při letargii

Při čištění jazyka škrabkou nejen odstraňujeme povlak, ale také jazyk masírujeme. Na jazyku se nachází celá škála reflexních bodů jako třeba na dlaních a chodidlech. Jazyk nám svým vzhledem dokáže prozradit mnohé o našem zdraví. Například čára uprostřed poukazuje na imunitní problémy.

Zářezy po okrajích značí, že naše tělo správně nezpracovává živiny. Akutní onemocnění se projevují na jeho celkovém vzhledu, chronická onemocnění ohraničenými změnami. V potaz je třeba brát povlak, vzhled, zbarvení, vlhkost i rýhy. Věnujme tedy jazyku pozornost i péči, kterou si zaslouží.

Bílý povlak na jazyku: příčiny, příznaky a léčba

Povlak - Vše o zdraví

Ačkoliv se říká, že normální jazyk má zdravou růžovou barvu, ani jemný bílý povlak nemusí být známkou patologického stavu. Pokud jste ovšem zaznamenali, že došlo ke změně struktury nebo barvy sekretu, který se na jazyku nachází, neměli byste situaci podceňovat. Na vině totiž může být kvasinková infekce, ale i streptokok nebo dokonce rakovina.

Je povlak na jazyku normální?

Pokud vypláznete jazyk a podíváte se do zrcadla, pravděpodobně zaznamenáte přítomnost jemného bílého povlaku. Ten se tvoří prakticky u každého člověka a nepředstavuje tedy žádnou abnormalitu.

Sliznice ústní dutiny se totiž neustále obměňuje, dochází zde k odlupování a hromadění odumřelých buněk a ty se pak mísí se slinami a zbytky potravy, díky čemuž se vytváří povlak na jazyku.

Povlak jazyka částečně odráží stav jednotlivých orgánů. U zdravých osob má většinou bílou barvu a je velice jemný, ale tenká vrstva se objevuje také na začátku nemoci.

Vždy ovšem záleží na tom, jak povlak na jazyku vypadá, zda je souvislý, nebo naopak jde o samostatné skvrny či pruhy.

Sekret navíc bývá osídlen bakteriemi, a proto může také zapáchat nebo pacienta dráždit jiným způsobem.

Na povrchu jazyka se koncentruje velké množství patogenů, které se polykáním dostávají dále do těla. V některých případech pak povlak může dokonce upozorňovat na méně či více závažné zdravotní problémy, které je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem. Výrazně se přitom může lišit struktura i barva povlaku. Pacienti si nejvíce stěžují na:

  • bílý povlak na jazyku,
  • žlutý povlak na jazyku,
  • hnědý povlak na jazyku,
  • zelený povlak na jazyku,
  • šedý povlak na jazyku,
  • černý povlak na jazyku.

Pokud je povlak hustý, s největší pravděpodobností to znamená, že škodliviny pronikly do hloubky a dochází k tvorbě hlenů. Šedé zbarvení jazyka obvykle značí chlad, vlhkost nebo horkost, šedočerné ukazuje na poruchu ledvin či zdravotní problémy v močových cestách a černé zase často znamená extrémní výkyvy tělesné teploty.

Bílo-žlutý povlak na jazyku lékařům většinou napoví, že pacienta trápí obtíže, které se týkají jater nebo žlučníku (například zvýšená hladina cholesterolu nebo snížené vylučování žluči).

Hnědý povlak pak často signalizuje střevní poruchy. Pokud jde o bílý povlak jazyka, ten může mít celou řadu různých příčin, od těch banálních až po velice závažné, které není radno podceňovat.

Někdy pak dochází také ke zčervenání jazyka, což je typické třeba při nastupující horečce. Za rozvoj těchto obtíží ovšem může být zodpovědná také infekce horních dýchacích cest nebo spála. Aby toho však nebylo málo, problematický bývá také nízký příjem železa ve stravě či nedostatečná konzumace vitamínů skupiny B.

Co znamená bílý povlak na jazyku?

Pacienty obvykle nejvíce zajímá, jaké zdravotní komplikace mohou tento stav způsobit, co dělat, pokud má jejich jazyk bílý povlak, a zda je nutné se okamžitě znepokojovat.

Ať už se objeví bílý povlak na jazyku u dětí, nebo zaznamenáte bílý povlak na jazyku u dospělých, situaci určitě nepodceňujte.

K větší tvorbě povlaku přitom mají sklony spíše lidé s širším a zvrásněným jazykem.

Někdy může způsobovat bílý povlak na jazyku pálení a tento problém bývá spojený i s dalšími příznaky, jako je horečka, slabost, nevysvětlitelné hubnutí, zvýšená únava či noční pocení. Na to, že opravdu nejde o běžný stav, ale jedná se spíše o problém zaviněný rozvojem nějakého onemocnění, vás mohou upozornit následující symptomy:

  • změna barvy jazyka,
  • změna hybnosti jazyka,
  • změna vlhkosti jazyka,
  • změna vzhledu povlaku jazyka,
  • bradavičky, rýhy nebo afty,
  • pálení a bolest v krku.

Mezi nejčastější důvody, proč se pacienti potýkají s přítomností bílého či jinak zbarveného povlaku na jazyku, patří špatná ústní hygiena. Na vině ovšem může být i celá řada dalších faktorů, jako je kouření či užívání některých léků. Samostatnou kapitolou je pak rozvoj nemocí, kam patří kvasinkové infekce, angína, lichen planus nebo třeba leukoplakie.

Špatná ústní hygiena

Ačkoliv během pravidelné prohlídky u zubaře velké množství pacientů slýchá, že je nutné si kromě zubů čistit také jazyk, ne každý to opravdu dělá. Zanedbaná ústní hygiena může mít na svědomí nepříjemný zápach z úst. Zároveň pak způsobuje i rozvoj bílého povlaku na jazyku, který se stává živnou půdou pro bakterie.

Zajímavé:  Příušnice Zánět Varlat Léčba?

Náprava je v tomto případě ale poměrně snadná. Stačí dbát na pravidelné a důkladné čištění zubů a vyplatí se také čistit jazyk pomocí kartáčků s hrubším povrchem nebo prostřednictvím speciální stěrky. Běžný bílý povlak jazyka tímto způsobem snadno odstraníte. Zůstává-li však na místě i po důkladném čištění, může to být signál, že vaše tělo bojuje s nějakou chorobou.

Pokud jste ráno při čištění zubů žádné obtíže nezaznamenali, ale odpoledne jste si všimli, že jazyk zčervenal, zčernal nebo získal nepříjemně našedlý odstín, nemusíte hned panikařit. Za přechodné změny zbarvení může být totiž zodpovědná také strava, kterou člověk v průběhu dne zkonzumuje. Barvu jazyka mohou ovlivnit třeba sladkosti, bobulovité ovoce, červené víno nebo káva.

Dehydratace

Další příčinou bílého povlaku na jazyku může být přílišné dýchání ústy nebo nepříjemné sucho v ústní dutině, které často doprovází také pocit hořkosti.

Pálení jazyka a bílý povlak ale může mít na svědomí také dehydratace organismu, kdy škodliviny nemohou odcházet z těla přirozeným způsobem.

Vlivem nedostatečného příjmu tekutin pak vysychají sliznice, čímž se zhoršuje čistící schopnost dutiny ústní.

Kouření

Bílý povlak na jazyku dospělého pacienta může být samozřejmě spojený také s častým kouřením. Cigaretový kouř totiž obsahuje řadu škodlivých látek, jejichž působením dochází k přímému poškození povrchu jazyka. Kouření zároveň vede k vysoušení sliznice dutiny ústní a samozřejmě i k tvorbě nepříjemného povlaku jazyka.

Kvasinková infekce

Poměrně často jsou zodpovědné za povlak na jazyku kvasinky, konkrétně pak druh Candida albicans, který má na svědomí rozvoj různých ústních a genitálních houbových infekcí.

Tato mykóza způsobuje vznik bělavých povláčků (tzv. soor), které pokrývají nejen jazyk, ale i další části sliznice dutiny ústní.

Dají se poměrně snadno setřít, ale spodina pod nimi bývá zarudlá a podrážděná.

Také za bílý povlak na jazyku u novorozence může být zodpovědná kvasinková infekce, kterou se dítě nakazí při porodu.

Zelený nebo bílý povlak na jazyku u kojence se objevuje také poměrně často, ale mykózy v tomto případě bývají spíše krátkodobé.

Pokud by problém přetrvával déle než týden, je nutné poradit se s lékařem, což platí i pro situaci, kdy se objeví bílý povlak na jazyku a afty.

Kvasinkové projevy na sliznicích dále provázejí pacienty trpící cukrovkou nebo osoby s oslabenou imunitou (například po chemoterapii nebo vlivem nákazy lidským virem HIV). Mohou se ovšem objevit i po léčbě antibiotiky, která sice likvidují bacily, ale porušují také zdravou bakteriální mikroflóru, a výjimkou není ani bílý povlak na jazyku v těhotenství.

Streptokoková nebo virová infekce

Trápí vás bílý povlak na jazyku a bolest v krku? V tom případě je na vině pravděpodobně streptokoková infekce v dutině ústní. Nejčastěji se přitom jedná o angínu, což je infekční zánět krčních mandlí. Dále pak mohou tyto komplikace doprovázet také různé infekce dýchacích cest, které způsobují bílý povlak na jazyku a červené tečky.

Mapovitý jazyk

Mezi poměrně časté stavy se řadí také mapovitý jazyk neboli lingua geographica.

V tomto případě se na jazyku pacienta objevují místa s bělavým povlakem, která se střídají se zarudlými, ostře ohraničenými ložisky.

Rozvoj tohoto zdravotního problému může být někdy spojený s probíhajícím autoimunitním onemocněním, ale v řadě případů jeho původce lékaři nejsou schopní odhalit.

Orální lichen planus

Bílý povlak na jazyku se tvoří také u pacientů, kteří se potýkají s onemocněním, které nese název lichen planus. Jedná se o subakutně či chronicky probíhající nemoc, která může postihnout kůži, vlasy, nehty, sliznici dutiny ústní, ale i sliznice pohlavních orgánů. Pokud jde o manifestaci v ústní dutině, kromě bílého povlaku na jazyku se objevují také zarudlé boláky.

Leukoplakie

Pokud je bílý povlak na jazyku odolný vůči jakémukoliv čištění, má ostré ohraničení a spíše se rozšiřuje, než aby se zmenšoval, může dojít k nahrazení sliznice odolnějším povrchem, který postupem času rohovatí. Na sliznicích se pak může objevit bílý povlak, což lékaři odborně označují termínem leukoplakie.

Mezi příznaky leukoplakie se řadí hustý bílý povlak na jazyku, dásních a na vnitřním povrchu ústní dutiny, který nelze sloupnout ani seškrábnout. Tyto obtíže u některých pacientů postupem času samy odezní, ale jindy mohou způsobit rozvoj závažnějších komplikací. Pokud se s tímto problémem potýkáte, měli byste tedy raději konzultovat jeho řešení s lékařem.

Některé formy leukoplakie bývají spojené s virovými infekcemi, jiné se naopak rozvíjí vlivem kouření a nadměrné konzumace alkoholu. Leukoplakie na okrajích jazyka (vlasatá leukoplakie) bývá známkou HIV infekce. V některých případech pak tyto zdravotní obtíže představují přednádorový stav (odborně prekanceróza), který může vyústit v rozvoj zhoubného nádoru.

Další možné příčiny

Svou roli mohou kromě výše zmíněných činitelů hrát také jiné faktory. V některých případech způsobuje bílý povlak na jazyku rakovina jazyka nebo rakovina dutiny ústní. Na vině však bývají i jiné (často banálnější) důvody, jako je například:

  • podráždění jazyka
  • poranění jazyka (kousnutí se),
  • některé zákroky při ošetřování zubů,
  • konzumace alkoholu,
  • žvýkání tabáku,
  • užívání některých léků,
  • syfilis (bílý povlak a boláky v dutině ústní),
  • další onemocnění.

Diagnostika

Jestliže jste zaznamenali na svém jazyku zvláštní bílý nebo jinak zbarvený povlak, který nesouvisí s vaším jídelníčkem a během několika dnů sám nezmizí, v ideálním případě byste měli vyhledat lékaře. To platí i v případě, že zaznamenáte některé z následujících komplikací:

  • jazyk je bolestivý nebo cítíte nepříjemné pálení,
  • v ústech se objevila vyrážka, otevřené pupínky nebo vředy,
  • máte potíže s polykáním nebo dokonce i s mluvením,
  • trápí vás další příznaky (horečka, slabost, nevolnost, pocení, zvětšené uzliny).

Lékař se pak bude zajímat nejprve o vaši anamnézu, a to včetně pravidelnosti čištění zubů a případně i jazyka, kouření, pití alkoholických nápojů a užívání léků. Kromě toho se zeptá také na známé zdravotní problémy, s nimiž se v současné době potýkáte nebo jste se potýkali v minulosti.

Následovat bude pravděpodobně základní vyšetření, které je možné doplnit o stěry z dutiny ústní. Ty pak lékař odešle na mikrobiologické testy, které mohou odhalit přítomnost kvasinek. Při podezření na leukoplakii je možné z bílého ložiska odebrat také vzorek na histologické vyšetření. Díky tomu se dají prokázat, nebo naopak vyloučit přednádorové změny.

Jak se zbavit bílého povlaku na jazyku?

Pokud vás trápí některé z výše zmíněných obtíží, jistě přemýšlíte, zda existuje pro bílý povlak na jazyku léčba a co byste měli udělat, aby se vše zase vrátilo do normálního stavu. Ve většině případů není nutné bílý povlak nijak léčit, protože během několika dnů sám od sebe vymizí. Svou roli přitom může hrát i dostatečný přísun tekutin (nejlépe čisté vody).

Někdy pak může pomoci důkladná hygiena ústní dutiny včetně pravidelného čištění povrchu jazyka (například pomocí škrabky nebo speciálního kartáčku) a používání ústní vody.

Vzhledem k tomu, že na vině může být také kouření, žvýkání tabáku nebo zvýšená konzumace alkoholu, bílý povlak na jazyku může vymizet také v případě, že s těmito zlozvyky přestanete, nebo je alespoň omezíte.

V ostatních případech pak léčba bílého povlaku na jazyku závisí především na zdravotních komplikacích, které mají tento problém na svědomí. Pokud je na vině orální lichen planus, pro zmírnění příznaků můžete použít třeba ústní sprej nebo vodu s obsahem kortikosteroidů. Kvasinkové infekce dutiny ústní se léčí antimykotiky v různých formách (gely, tablety, pastilky).

Jestliže se bílý povlak na jazyku objevil ve spojení s angínou nebo jiným streptokokovým onemocněním, lékaři většinou předepisují antibiotika. Syfilis se pak nejčastěji léčí prostřednictvím penicilinu.

Pokud je příčinou obtíží leukoplakie, pacient by měl být pravidelně kontrolován. Důležité je dbát na pečlivou ústní hygienu, omezit kouření i konzumaci alkoholických nápojů a lékař může doporučit také vhodnou terapii.

Zdroje: stefajir.cz, cs.medlicker.com, praktickelekarenstvi.cz

Candida Albicans (kandidóza) a kvasinkové infekce

Povlak - Vše o zdraví

V našem organizmu, přesněji v trávícím traktu, žije více než 500 druhů mikroorganizmů. Pokud jsou v rovnováze, pak je vše v pořádku. Problém nastává, když se nějaký mikroorganizmus přemnoží. Candida albicans je druh kvasinky – houba, která může u lidí způsobovat ústní a genitální infekce. Je běžnou součástí střevní a ústní mikroflóry a za normálních okolností neškodí 80 % populace. Když se přemnoží, způsobuje kandidózu. Toto onemocnění se často vyskytuje u osob s oslabenou imunitou (transplantace orgánů, AIDS, chemoterapie) a bývá někdy příčinou jejich úmrtí. Candida se dostává při infekci do těla jako jednobuněčná kvasinková forma. Ta se však vlivem prostředí změní v invazivní mnohobuněčnou vláknitou formu.

Příčiny onemocnění

Střevní mikroflóra je tvořena mikroorganizmy, které žijí v trávicí soustavě živočichů, včetně člověka. Mnohdy hostiteli prospívají, někdy však mohou i škodit. Nejčastějším původcem onemocnění kandidóz je Candida albicans, ale způsobuje ho i Candida tropicalis, Candida krusei, Candida parapsilosis a Candida quillermondii.

Kandidóza je kvasinková infekce, která způsobuje řadu nepříjemností. Kandidy jsou přítomny na sliznici v dutině ústní a tlustého střeva. Na sliznici můžou vyvolat záněty, prorůstají sliznicemi a narušují je. Rozvoji infekce napomáhá hlavně snížená imunita (vlivem např. zmíněné transplantace orgánů) a dále nemoci jako např.

cukrovka, dlouhodobá léčba antibiotiky, cytostatická léčba nádorových onemocnění či po složitých chirurgických zákrocích. Jedním z důvodů je i konzumace nekvalitních potravin pěstovaných v industriálním a neekologickém prostředí. Takové potraviny soustavně oslabují imunitní systém organizmu.

Stres je další faktor, který ovlivňuje kandidózu. Způsobuje sníženou tvorbu žaludečních kyselin, což dovoluje, aby se v žaludku usadila kandida. Důsledkem toho je, že do střev přichází méně strávená strava. Existuje i několik moderních léků na předpis, které se také podílejí na kvasinkové infekci, a proto pečlivě čtěte příbalový leták.

Jídla s vysokým obsahem cukrů se přidávají k tomuto problému.

Proč tedy dochází ke vzniku kandidózy? Jedním z hlavních faktorů je vymýcení „přirozené“ mikroflóry v organizmu. Mikroorganizmy, které běžně „okupující stěny sliznic“, jsou na ústupu a jejich místo zaplnila rezistentní Candida.

Příznaky kandidózy

  • Pokud trpíte kandidovou infekcí, můžete pociťovat tyto symptomy: špatný dech a zahleněná ústní dutina, bílý povlak na jazyku a v ústní dutině, přetrvávající únava, nespavost, oslabená imunita a v důsledku toho časté chřipky, bolesti v kloubech, pocity ztaženosti v krku a v ramenou a k tomu i bolesti hlavy, dentální problémy, tmavé kruhy pod očima, poměrně častá nízká horečka, zácpa a nebo průjem popřípadě i plynatost, pocity suchosti v puse, pocit suchých očí, nevysvětlitelné škrábání, suché a křehké vlasy i nehty, pocity zmatenosti, duševní problémy, nesoustředěnost, problémy s pamětí, nepravidelný srdeční tep, sexuální dysfunkce, obtěžující zápachy, zvýšená chuť na sladké i po jídle, deprese, astma a senná rýma, vyskytnout se mohou častěji i ušní infekce.
  • Uvedené symptomy patří mezi nejčastější, ale můžou se vyskytnout i další.
  • Ke zjištění zda trpíte kandidou můžete použít i jednoduchý domácí test:
Zajímavé:  Příznaky Těhotenství Po 6 Dnech?

Ráno po probuzení a předtím než cokoli uděláte, sesbírejte sliny ve vašich ústech a poté je vyplivněte do poháru s čistou vodou. Počkejte 30 minut a poté zkontrolujte vodu. Pokud ve vodě plavou vlákna ze slin a nebo klesla na dno poháru, případně je voda zakalená nebo se v ní vyskytují viditelné bílé flíčky, pak se může jednat o kandidu. Pokud kandidu nemáte slina bude plavat na vrchu a voda zůstane čirá.

Kandidóza postihuje různé části těla

Kožní kandidóza – Vzniká v místech, které často přicházejí do styku s vodou a vlhkem. Vyskytuje se také u dětí pod plenkou na zapařené kůži.

Kandidóza na sliznicích – Pro povrchové postižení sliznic je charakteristický bělavý nebolestivý povlak. Vyskytuje se na sliznici dutiny ústní, jazyku, patře a v hrdle. V ústní dutině se kandida nazývá moučnivka. Na jazyku, dásních a vnitřních tvářích se mohou vytvořit bílé puchýřky.

Vaginální kandidóza – Je onemocnění charakterizované bílým tvarohovým výtokem a doprovází ho svědění. Obvykle se dostavuje po stresu či léčbě antibiotiky.

Kandidóza však postihuje i jiné orgány (např. jícen) a způsobuje různé infekce (močové, plicní atd., které nejsou běžně vizuálně identifikovatelné).

Jak se kandidóza diagnostikuje?

Povrchová kandidóza sliznic se diagnostikuje poměrně snadno. Kultivační vyšetření stěrem z postižené sliznice prověří mikroskopický nález, který infekci potvrdí nebo vyvrátí. Někdy se nález špatně diagnostikuje, protože kandida je běžnou součástí sliznic, a s tím je potřeba počítat. Pro diagnostiku kandidy vnitřních orgánů je nutná biopsie.

Rizikové skupiny

Onemocnět může opravdu každý. Původcem infekce je nejčastěji naše vlastní flóra sliznic nebo se jedná o přenos cizí kandidové flóry kontaktem s jiným nakaženým subjektem (např. pohlavním stykem).

Hlavním rizikem vzniku je dlouhodobá léčba antibiotiky, diabetes mellitus, chirurgický výkon, těhotenství, nádorová onemocnění, neutropenie (snížení počtu neutrofilů – nejčastějšího typu leukocitů vlivem chemoterapie), immunosuprese (po transplantaci), při léčbě cytostatiky, AIDS atd.

Léčba kandidové infekce

Od doby nakažení až po projev infekce může uběhnout 3 až 5 dnů, přesná data zatím neexistují.

Principy terapie

Kandidy nejsou citlivé na antibiotika používaná k léčbě bakteriálních infekcí. K léčbě se používají antimykotika (nystatin, amphotericin B a flukonazol).

K flukonazolu je však resistentní Candida krusei. Terapie je dlouhodobá. Postižení sliznice dutiny ústní se léčí klotrimazolem nebo nystatinem.

Někdy je však léčba neúspěšná a je potřeba jí pomoci změnou jídelníčku a případně i vhodnými doplňky stravy.

Jídelníček a přirozená léčba

Existují potraviny, které kandidu potlačují či ji podporují k dalšímu množení a utvrzují ještě více její rezistenci – odolnost. Nejlepší pomocí bývá vegetariánská strava ale bez mléčných produktů.

Co tedy jíst a čemu se raději vyhnout?

Čerstvá „syrová“ zelenina, ovoce a hlavně kvalitní strava nechemicky ošetřená konzervanty je základem pro úspěšný boj s kandidózou.

Buďte však opatrní při konzumaci ovoce, protože obsahuje příliš mnoho cukru.

Doporučuje se ovoce s vysokým obsahem vlákniny: jablka, borůvky, švestky, ostružiny, maliny a jahody – hrnek těchto druhů ovoce obsahuje mnohem více vlákniny než například muffiny.

Růstu kandidy zabraňují

  • Fenykl, celer, pórek, česnek, brokolice, tuřín (brukvovité druhy zeleniny), kapusta, zelí (hlavně kyselé), artyčoky, avokádo, brambory, cibule, cuketa, čekankové puky, černý kořen, červená řepa, fazole, chřest, karotka, kedlubna, křen, lilek, listový salát, mangold, mrkev, okurky, olivy, paprika, pažitka, polníček, rajčata, ředkev, ředkvičky, řeřicha, sója, sójové výhonky, špenát.
  • Z ovoce lze doporučit: citróny, grepy, hrušky kyselé, jablka kyselá.
  • Vyhýbejte se masu, které by mohlo obsahovat růstové hormony a antibiotika, a to nejen v době infekce, ale i preventivně. Upřednostňujte spíše biologicky pěstované maso s důvěryhodným certifikátem kvality BIO.
  • Omezte příjem sladkých potravin s vysokým podílem uhlohydrátů, ale také všech kvasinkových potravin: pečivo, droždí, houby, zázvorové pivo, alkohol a dále jídla s plísněmi (kyselá smetana, jogurty, sýry), sladové produkty (pivo), sušené ovoce, konzervované ovoce. Mléčné produkty nejsou také vhodné kvůli obsahu laktózy. Nevhodná jsou i umělá sladidla a nápoje jako např. Coca-cola.
  • Pokud užíváte hormonální antikoncepci, je nutné její užívání ukončit. Současně se vyhněte vlhkému prostředí.
  • Rovněž antibiotika, steroidy a kortikoidy, která ničí „příznivé bakterie“ a umožňují kandidě se rozmnožovat.
  • Pijte hodně vody, která umožňuje vyplavování různých nečistot z organizmu. Čaj a káva jsou kyselinotvorné a proto se jim vyhněte. Nejvhodnější je zásaditá voda.
  • Cvičte a dodržujte pravidelný pohyb. Ten napomáhá správnému metabolizmu a proto i organizmus bude zdravější.
  • Přírodní vláknina (Psyllium) je také výborným přírodním zdrojem k pročištění střeva. Tato vláknina se používá jako přírodní laxativum, pokud je užívána s dostatkem vody. Když zapomenete na vodu, má opačný efekt a vyvolává zácpu.
  • Výrazné nebezpečí představuje cukr! Kandidové kvasinky milují cukr a ve sladkém prostředí se lépe množí. Pokud budete jíst sladké, nikdy se nezbavíte kandidového onemocnění. Úplným omezením cukru není sice možné kandidu zlikvidovat, ale můžete k tomu výrazně napomoci. Nevhodné jsou všechny druhy jednoduchých cukrů (bílý, hnědý, práškový, krystalový), cukrovinky, hroznový cukr, kandys (řepný cukr), koláče, med, ovocný cukr – fruktóza, pudinkový prášek, sirup, sušené ovoce, sušenky, třtinový cukr, umělá sladidla, sorbit a xylit, výrobky s cukrem, výrobky z instantního kakaa. Ovoce s vysokým obsahem cukrů je také nevhodné: sladké druhy jako banány, hrozno, mandarinky, broskve, kompoty, koncentrované šťávy (z jablek, hrušek), konzervované ovoce, džemy.
  • Výborné jsou kávové klystýry. Nejlepší je použít plně organickou kávu a čistou filtrovanou vodu. Kávové klystýry pomáhají eliminovat kvasinky a parazity až překvapivě rychle. Do roztoku můžete použít i dvě rostliny: aloe vera a jilm. Můžete je získat jak v tekuté, tak i v tabletové formě (rozdrťte tabletu a smíchejte ve vodě). Působí protizánětlivě a má uklidňující účinky. Kávové klystýry se doporučuje provádět zpočátku denně, pak jednou týdně a poté stačí jednou za měsíc. Více informací jak klystýry provádět naleznete zde: (http://www.metabolicketypy.com/ruzne_6.htm)
  • Je potřeba opět normalizovat střevní flóru a tedy se zaměřte na probiotika a lactobacilly (hlavně lactobacillus acidophilus). Je možné používat i klystýry, ve kterých se rozpustí 5 – 20 tablet (podle obsahu lactobacillu). Tyto látky se doporučuje podávat i orálně. Pamatujte, že speciální dietu je potřeba dodržet alespoň 4 až 6 měsíců a dále se zdravě stravovat.
  • Účinnou zbraní je i kyselina kaprylová, která se svým účinkem vyrovná léku nystatin (používá se při léčbě kandidózy). Je obsažena v kokosovém oleji, který se doporučuje užívat 3 krát denně jednu polévkovou lžíci. Používat bychom měli jen panenský za studena lisovaný olej.

Pomoc z lékárny

Strava bohatá na vitaminy skupiny B, vitamin C, A, E, vitamin H (Biotin) a aminokyseliny (kličkový olej, prvosenkový olej, česnekové tablety) podporuje přirozenou imunitu organizmu a brání přemnožení kandidy.

  • V první řadě je tedy potřeba upravit střevní flóru. K tomu Vám pomůžou přípravky s obsahem lactobacillů a probiotik, jako např. Avita PROBIOTIC & FIBER (tento výrobek obsahuje kromě probiotik i prebiotika a inulin, čímž je zajištěna jeho vysoká stabilita a funkčnost). Mezi další jmenovaná probiotika s výbornou dostupností pro organizmus patří i Energy Probiosan Inovum tekutý nebo v kapslích (obsahuje rovněž inulin, kombinaci 10 probiotických bakteriálních kmenů, betaglukanů a kolostra).
  • Šťáva z aloe vera je dalším účinným prostředkem, nejlépe biologicky aktivní. ACTIValoe Forte – tlumí různé záněty a pomáhá potlačovat infekce virového, bakteriálního i kvasinkového původu. Její značný význam spočívá zejména v potlačení původce kandidózy – Candidy albicans, a proto jí u tohoto onemocnění vřele doporučujeme. Dávku zhruba 25 ml smícháme ve 100 ml vody a připravený elixír hned poté vypijeme, nejlépe ráno nalačno.
  • Brusinková šťáva se stará o zdraví močového ústrojí. Je významným antioxidantem a denní konzumace koncentrovaného džusu bojuje proti virovým onemocněním a posiluje imunitu. Podobně jako aloe vera i brusinky jsou vhodné k užívání především u diabetiků, protože regulují krevní cukr. Šťáva 10 ml dvakrát denně se ředí v čaji, džusu či ve vodě a vypije se. Proti bakteriím a mikroorganizmům v ústní dutině jsou vhodné brusinky ve žvýkacích tabletách.
  • Pro desinfekci ústní dutiny (při moučnivce) je vhodné používat roztok z jílu. Dále se používá při plynatosti, špatném zažívání, střevní autointoxikaci, průjmu, zácpě, výskytu alergické nebo ekzémové kožní reakce. Jílovou vodu je také vhodné použít i při vaginálních infekcích.
  • K výplachům dutiny ústní je také vhodný Tea tree olej nebo extrakt z grapefruitových jadérek (obě je potřeba před použitím zředit ve vodě). Extrakt z grapefruitových jadérek je k dostání i ve formě tablet nebo ve spreji (např. Energy Grepofit spray 14 ml).
    Proti zápachu ústní dutiny můžete využít Carbofit prášek (rostlinné dřevěné uhlí). Carbofit na sebe navazuje odpadní látky a jedy podobně jako jíl.

Současně je vhodné pít hodně čisté vody a jíst několik lžic lněných semínek. Desinfekčně působí voda se šťávou z půlky citrónu.

V době kandidové infekce je potřeba také dezinfikovat zubní kartáček. Bakteriím neprospívá slaná voda, a proto každý večer po vyčištění zubů nechte přes noc kartáček namočený ve slané vodě. Příprava: ve 100 ml vody rozpusťte lžičku soli.

Bylinky a zelenina proti kandidóze

Podporu imunity a příznivé působení na trávicí trakt má také echinacea, zázvor, lopuch, měsíček, včelí pyl, mučenka a lichořeřišnice větší, které mají antimykotické účinky. Čaj je potřeba pít několikrát denně. Vhodný je i čaj maté a lapacho.

Recept na koktejl:

2–3 stroučky česneku rozdrťte, rozmixujte 1 mrkev, ¼ celeru – nať, ¼ pórku a přidejte 400 ml vody. Tato zelenina obsahuje nejen hodně vitaminů, ale působí proti virům, bakteriím, plísním, pročišťují střeva a žaludek. Pít 2× denně po dobu 2 týdnů. Nať celeru se doporučuje žvýkat v puse několikrát denně, výsledkem budete opravdu překvapeni.

Autor: Mgr. Jana Fabryova DZ

Zdroj informací: Tired, Headaches, Irritable,

Aches And Pains? It Could Be Candida! by: Willie Jones

1 Comment on Candida Albicans (kandidóza) a kvasinkové infekce

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector