Praskání kůže – Vše o zdraví

Naše kůže není jenom obyčejným tělesným obalem, ale významným a vůbec největším orgánem těla. Má celou řadu funkcí, z nichž některé jsou životně důležité, proto je pro nás stejně nepostradatelná jako srdce nebo plíce. Není náhodou, že pokud se necítíme dobře, říkáme, že „nejsme ve své kůži“.

Kůže je největší orgán celého těla

Naše kůže má podle hmotnosti a výšky daného jedince velikost 1,5 až 2 m². Její dvě vrchní vrstvy váží dohromady asi 2 až 4,5 kg.

Například u dospělého muže o výšce 180 centimetrů a hmotnosti 82 kg zaujímá kůže plochu 1,8 metru a váží asi 3,5 kg, když k tomu ovšem připočítáme podkožní tuk, bude to rovných 15 kg.

Pokud bychom si vážně poškodili (například popálili) více než jednu třetinu celkové plochy těla, můžeme být ohroženi na životě. Funkce kůže jsou pro naše zdravé fungování zcela zásadní.

Vlastnosti kůže

Možná si ještě ze školy pamatujete, že kůže není na všech místech stejně silná. Nejtenčí kůži máme na rtech a očních víčkách, zatímco nejsilnější na patě.

Jemným rtům i citlivému očnímu okolí a tomu, jakou si zaslouží péči, jsme se zvlášť věnovali v článcích Úsměv, prosím! Jak pečovat o rty po celý rok a Unavené oči a péče o oční okolí.

Jak si poradit se zatvrdlou či popraskanou kůží na patách si přečtěte v článku Vklouzněte do sandálů s krásnými chodidly.

Praskání kůže - Vše o zdraví Praskání kůže - Vše o zdraví Praskání kůže - Vše o zdraví

Průměrně je kůže silná od 1 do 2 mm a v porovnání se zvířecí kůží je tedy poměrně tenká, právě proto potřebujeme na rozdíl od medvěda či lišky od jara až do zimy oděv a v zimních měsících i vytápění místností.

Zvířata mají silnější kůži kvůli drsnému počasí i zubům predátorů – je ovšem zajímavé, že pokud se člověk delší dobu pohybuje v nehostinném prostředí, pracuje hodně v lese či na poli, kůže mu postupně zesílí a zhrubne.

Povrch naší kůže není ani v mládí úplně hladký, na článcích prstů máme jemné rýhy už od dětství, proto se právě otisky prstů používají k identifikaci osob.

Praskání kůže - Vše o zdravíUpraveno dle, autor: Don Bliss

Naši pokožku tvoří tři základní vrstvy kůže:

  • pokožka (epidermis)
  • škára (dermis)
  • podkožní tukové vazivo (hypodermis)

Kromě těchto částí se v kůži vyskytují i vedlejší útvary: mazové žlázy, potní žlázy, krevní cévy, nervy, vlasy, nehty a na hrudníku též mléčné žlázy.

Vše, co potřebujete vědět o pokožce

Pokožka má obvykle 0,1 až 0,2 mm. V očním okolí je to od 0,03 do 0,08 mm, zatímco na zádech asi 0,3 až 0,6 mm a na patách i více než 4 mm. Pokožka tvoří pro nás viditelný povrch kůže a neustále se obnovuje. Pokud by tomu tak nebylo, sedřeli bychom si ji hned brzy po narození.

Praskání kůže - Vše o zdraví

Stárnutím a dalšími nepříznivými vlivy se ovšem přirozená regenerace pokožky výrazně zpomaluje. Z kosmetického hlediska i zdravotního hlediska jsou pokožka a její stav mimořádně důležité záležitosti, neboť zrcadlí fungování našeho těla. A dvojnásobně to platí pro pokožku obličeje, tedy pleť.

Barva i vzhled pleti jednoznačně odrážejí náš zdravotní stav a každý svědomitý lékař si vaši pleť před stanovením diagnózy poctivě prohlédne. A protože je pleť úzce spjata s nervovou soustavou, pokožka toho hodně prozradí i o našem duševním rozpoložení. I když se snažíme potlačit rozčilení, začnou se nám potit ruce. Když se vylekáme, zbledneme jako stěna a z rozpaků se občas červenáme.

Pokožka obličeje bývá také nejčastěji vystavena vnějším vlivům, téměř neustálá práce mimických svalů pak způsobuje, že první vrásky se objevují právě v obličeji. Právě proto vyžaduje zvýšenou péči, která pomůže udržet pleť zdravou a oddálit viditelné příznaky stárnutí.

Základem smysluplné péče o pleť je důkladné a pravidelné čištění doplněné použitím vhodného pleťového krému, vždy je také důležité zvolit si kosmetiku, která vyhovuje typu a potřebám vaší pleti. Někdo vděčí za krásnou, zdravou a svěží pleť svým genům, nicméně s přibývajícím věkem a vlivem okolního prostředí prochází každá pleť změnami.

A jak budou tyto změny probíhat velmi závisí na tom, jak se o svou pleť staráte v průběhu života.

Praskání kůže - Vše o zdraví Praskání kůže - Vše o zdraví Praskání kůže - Vše o zdraví

Hlavními složkami pokožky jsou buňky a až 90 % z nich tvoří keratin, proto se nazývají keratinocyty. Mají tvar podobný vejci s poněkud hranatějšími stěnami a průměr asi 33 mikrometrů. Buňky pokožky jsou výborně hydratované, protože až 70 % jejich obsahu tvoří voda.

Obnova pokožky

Keratinocyty se řadí k vůbec nejzaměstnanějším buňkám v našem těle. Rozmnožují se dělením vždy na dvě buňky a obě dceřiné buňky mají vždy stejné vlastnosti jako zanikající mateřská. S postupujícím věkem naše buňky začínají lenivět a zpomalují svoji aktivitu.

Kromě toho mají s každým rokem stále více a více potíží s neustálým poškozováním pokožky různými vnějšími škodlivými látkami. Po rozdělení buněk zastává dceřiná buňka funkci předchozí mateřské buňky a druhá dceřinná buňka proniká k povrchu pokožky.

Tímto způsobem tak vytlačuje starší buňky stále směrem nahoru.

Praskání kůže - Vše o zdraví

Rychlost obnovy pokožky závisí na vašem věku: u dětí se pokožka obnoví za 21 dní, u mladých lidí za 28 dní a u starších až za 40 dní. Zatímco na pleti obličeje a krku se pokožka obnovuje nejrychleji, u jiných částí těla to trvá déle.

Obnova pokožky není jednorázovou záležitostí, ale spíše plynulým procesem, proto se jemné šupinky kůže odlupují téměř nepřetržitě.

Každou dekádu lidského života pak klesá množství životaschopných zárodečných buněk pleti zhruba o 10 %, čemuž odpovídá i opotřebování a rychlost obnovy pokožky.

Keratin – hlavní složka vrchní vrstvy pokožky

Bílkovina keratin tvoří hlavní složku vrchní vrstvy pokožky, která se nazývá rohovina. Zatímco vlasy, chlupy a nehty představují zrohovatělé útvary pokožky, na většině těla se vyskytuje tzv.

měkký keratin, který tvoří aminokyseliny, trocha lipidů, minerálních látek a stopových prvků. Keratinocyty běžně obsahují 70 % vody, ale v rohovině normální pokožky jí mají jenom 20 až 10 %. Tato rohovina slouží jako ochrana pro hlubší vrstvy kůže a celkového organismu.

Vyrovnává působení chladu a tepla, zmírňuje UV záření, tlak i rány.

Živé a dobře hydratované buňky jsou tedy ukryty uvnitř pokožky, zatímco na jejím povrchu najdeme staré a vyschlé buňky, které zároveň tvoří ochrannou vrstvu pokožky.

Denně se z této části kůže odlučují milionu odumřelých buněk a za celý život takových buněk ztratíme tolik, že by vydaly za 18 kg odumřelé kůže.

Řada lidí trpí nadměrným odlupováním rohoviny, které se projevuje například nemocemi kůže, jako jsou lupy či lupénka.

Barva pokožky

O barvě a fototypu pokožky rozhodují buňky melanocyty, které tvarem připomínají chobotnici napínající se svými chapadly až do povrchových vrstev pokožky. Podílejí se i na vytváření vitamínu D, který výrazně ovlivňuje naši schopnost se opálit.

Praskání kůže - Vše o zdraví

Opálení kůže pak v zásadě funguje jako obrana kůže proti slunečnímu záření. Melanocyty ovlivňují i některá onemocnění kůže, například vznik pigmentových skvrn či jiné skvrny na kůži.

Mezibuněčná hmota pokožky

Kdyby na sebe byly vrstvy rohoviny jednoduše poskládané, pokožka by nedržela pohromadě a jednotlivé vrstvy by se po sobě podivně vozily.

Proto existuje mezibuněčná hmota pokožky, která funguje jako pojivo mezi jednotlivými vrstvami pokožky.

Dovede zabránit přílišnému zavodnění hlubších částí kůže a zasáhne v případě, kdy by do těchto částí kůže pronikaly škodlivé látky.

Kosmetické přípravky věnují péči o mezibuněčnou hmotu obzvláštní pozornost, a to zejména ochranné a regenerační přípravky na pleť. Starší pokožka ovšem postupem času ztrácí schopnost vytvářet dostatek přirozené mezibuněčné hmoty.

Toho si všimnete zejména u žen, které často myjí nádobí agresivními mycími prostředky bez rukavic. Jejich pokožka bývá přesušená, šupinatá a zároveň přecitlivělá, což má velký vliv na stárnutí pokožky rukou.

Namáhaná a k vysoušení obzvláště náchylná pokožka rukou potřebuje ochranu a hydrataci a to nejen v zimě, přečtěte si, jak na to.

Zásadním obranným mechanismem kůže, který nás chrání před bakteriálními onemocněními kůže, viry a kvasinkami, je rohovina pokožky. Předsunutou ochrannou hlídkou je ovšem kyselý kožní film, který dokáže v případě potřeby intenzivně volat na poplach a uvést obranné mechanismy do pohotovosti.

Kyselý kožní film představuje ochranný kabát kůže, který je tvořen emulzí. Jeho vodní část tvoří hmota vyloučená potními žlázami a jeho tukovou část představuje kožní maz.

Kožní film se označuje také jako přirozený hydratační faktor, který se snaží kopírovat snad všechny kvalitní hydratační přípravky.

Podle lékařů i kosmetiček se syndrom suché kůže projevuje stále častěji. Dříve trápil pouze ženy nad 60 let, dnes už ho znají i ty po 45. roku života, ale také mladší lidé i děti.

Jejich suchá kůže bývá přecitlivělá a náchylná k alergickým reakcím.

Nejčastějšími příčinami suché kůže jsou nadměrná hygiena, nevhodně zvolená kosmetika, suchý vzduch v klimatizovaných prostorách či chemické škodliviny v ovzduší.

Několik zásad hygieny pro zdravou pokožku

I když je kožní kryt částečně tvořený vodou, není pro něj nadměrné koupání a namáčení pokožky tolik zdravé. Kůže se při dlouhodobém kontaktu s vodou či vlhkostí nalévá, což můžete hezky vidět na zkrabacených prstech nebo na chodidlech, která jsou po dlouhém vylehávání ve vaně dvojnásobná. V tomto případě ovšem nejde o prospěšnou hydrataci, ale o jev, který kůži škodí.

Po vysušení rohoviny se z ní totiž přirozeně vytrácí podstatný podíl vody, a proto kůže praská a začíná se lámat. Dlouhé koupání pokožku odmašťuje a vyšší teplota vody společně s čisticími přípravky tento jev ještě zhoršují.

Zajímavé:  Ostropestřec mariánský - Vše o zdraví

Z toho vychází i velmi dobré doporučení mazat se po každé koupeli či sprše tělovým mlékem.

Pokud se velmi často koupete bez následného namazání pokožky, vyčerpáváte tím přirozené obranné mechanismy pokožky a nepřímo ji poškozujete – tím nejmírnějším výsledkem může být suchá a podrážděná pokožka, v horším případě nastává řada dlouhodobých změn.

Proto si dopřávejte hygienu v rozumné míře, upřednostňujte spíše sprchování, dobře si vybírejte mycí prostředky, které nevysušují pokožku a po umytí pokožku hydratujte. Přečtěte si jak suché pokožce předcházet i jak o ni pečovat.

Střední vrstva kůže (škára neboli dermis) začíná přibližně 0,2 až 0,5 mm pod povrchem. S pokožkou je spojena nepravidelným zvlněným zaklíněním, tzv. papilami. Škára má klíčový vliv na to, zda vaše pokožka vypadá mladá a pružná.

Hydrataci škáry zajišťuje kolagen

Úbytek kolagenu v pokožce

Nejdůležitější bílkovinou v lidském organismu je kolagen, který tvoří 30 % tělesných bílkovin. Ve škáře zaujímá výsadní postavení 70% většiny a má nenahraditelný význam pro její zdravý vzhled a výborné fungování.

Jedna jediná molekula mladého kolagenu dokáže vázat až 50 tisíc molekul vody. Tím zabraňuje vysušování pokožky a díky vysokému obsahu vody tvoří i krásně napnutou a pevnou pokožku.

S věkem se produkce kolagenu neustále zpomaluje, úbytek kolagenu v pleti nastává již mezi 20 – 30 lety. Pokožka tak postupně ztrácí elasticitu, vláčnost a pevnost a začínají se na ní výrazněji objevovat vrásky.

Kolagen je proto cenným pomocníkem a základem péče o pleť zpomalující projevy stárnutí.

Pružnost škáry závisí na elastinu

Elastin je bílkovina, která má schopnost roztahovat se a zase se stahovat zpět. Elastinová vlákna tedy určují pružnost celé škáry. Směrové rozložení elastinových vláken se pak v jednotlivých částech těla liší, což rozhoduje i o tom, v jakém směru se kůže při zranění roztrhne a poraní.

Kyselina hyaluronová ovlivňuje vázání vody

Prostory mezi vazivem ve škáře jsou vyplněny gelem, jehož základ tvoří kyselina hyaluronová. Všestranná molekula cukru, která se v našem těle přirozeně vyskytuje nejen v pokožce, ale také v kloubech a pojivové tkáni. Potvrdilo se, že právě ona ovlivňuje vázání vody daleko více než kolagen.

Vytváří totiž síť, která dokáže zadržet 1 000krát více vody, než ona sama váží. Má tedy zásadní vliv na hydrataci, napětí, měkkost a celkový vzhled kůže. S postupujícím věkem i působením vnějších faktorů její množství ve škáře klesá.

Podobně jako kolagen je proto velmi oblíbenou ingrediencí v přípravcích působících proti projevům stárnutí pleti.

Třetí nejhlubší vrstvu kůže tvoří podkožní tukové vazivo, které začíná na 2 mm pod povrchem. Jeho rozložení vytváří ladnost či naopak nevzhlednost tvaru našeho těla.Tuková tkáň je pro lidský organismus důležitou zásobárnou energie, ale tvoří také ochranný obal pro nervy a cévy a zabraňují případným ztrátám tepla.

V jednotlivých částech našeho těla se tuk neukládá rovnoměrně. Například na očních partiích či na přední straně krku míváme obvykle jenom slabou vrstvu podkožního tuku, což bohužel přispívá k rychlejší tvorbě vrásek v těchto oblastech.

Nejsilnější tukové vazivo máme naopak na hrudníku – podle typu postavy od 4 mm až po několik centimetrů).

Ukládání tuku ovlivňují samozřejmě i hormony: zatímco u žen se tvoří tukové polštářky v oblasti boků, zadku a stehen, muži mívají typický tukový polštář okolo pasu.

Skrze různá kožní onemocnění a projevy, jako jsou vyrážky, ekzémy, akné či růžovka nás tělo upozorňuje na to, že se mu něco nelíbí. Nejen pečlivá péče a správně zvolená kosmetika zaručí zdravou, pevnou a svěží pokožku. Naše kůže je především zrcadlem našeho životního stylu.

Zdravý a pestrý jídelníček bohatý na živiny, dostatečný pitný režim založený především na blahodárných účincích čisté vody, dostatek pohybu, který přináší radost i potřebný odpočinek a kvalitní spánek dokáží (nejen) s pletí zázraky.

A vězte, že nikdy není pozdě na změnu!

Objevují se vám suchá místa na kůži?

Že vaší kůži chybí hydratace poznáte podle pnutí, červených nebo bílých fleků na kůži, olupování šupinek pokožky či svědění. Při neléčení kožního problému pak může dojít i k bolestivému praskání.

Vše vzniká uvnitř těla, které nedostatečně hydratuje kůži nebo nezvládá obnovit vnější bariéru pokožky. Olupováním či dokonce prasknutím pak na kůži vzniká místo, kudy mohou do vašeho těla proniknout závažné infekce.

Proč je kůže suchá?

Dehydrataci pokožky může způsobit jen špatná péče a nedostatek vody v organismu, jedná se tedy o přechodný stav. Naopak suchá kůže, jinak xeróza, je trvalým chronickým onemocněním.

Je způsobena vrozenými predispozicemi, onemocněním, nedostatkem vitaminů a minerálů či reakcí na užívané léky (např. diuretika, antibiotika) a kosmetiku.

Důležitým parametrem je také věk – pokožka malých miminek a starších osob bývá sušší.

TIP: Pokud bojujete se suchou pokožkou, pohlídejte si dostatečný příjem esenciálních mastných kyselin, vitaminů A, C, E, jódu a zinku. Pomáhají udržet vláčnost a hydrataci pokožky.

Vliv na vysychání pokožky mohou mít i sezónní změny prostředí (příliš studený nebo horký vzduch, klimatizace, topení apod.), silně odmašťující mýdla a agresivní chemikálie, kosmetika s přídavkem alkoholu, nadměrná hygiena a nedostatečný pitný režim.

Suchá kůže se nejčastěji objevuje na hlavě a končetinách

Při extrémním vysušení se objevují svědivé suché fleky na kůži zbarvené do červena, hněda či do bíla. Nejčastěji se objevují:

  • na rukou,
  • na nohou,
  • na chodidlech (popraskané paty),
  • mezi prsty,
  • na hlavě (ve vlasech, ve vousech),
  • na obličeji,
  • na rtech,
  • kolem očí,
  • na loktech,
  • na holeních.

Suchá kůže jako ukazatel onemocnění

Kromě sezónních a jiných přechodných příčin může být suchá kůže také ukazatelem komplexnějšího onemocnění celého těla. Nejčastěji se objevuje u:

  • lupénky,
  • atopického ekzému,
  • cukrovky,
  • seboroické dermatitidy,
  • plísně kůže,
  • problémů s játry, ledvinami či prokrvením
  • a u dalších nemocí.

Praskání kůže - Vše o zdraví

Jak léčit suchou kůži?

Abyste se nehezkých bílých skvrn či červených fleků na kůži zbavili, musíte dbát na speciální požadavky porušené kůže. Na vině je ztráta vnějších lipidů, které kůži promašťují a dodávají jí pružnost. Věnujte svou pozornost zejména:

  • dostatečnému pitnému režimu,
  • namazání hydratačním (a případně i hypoalergenním) krémem po každém koupání – velmi vhodné jsou ty s 5–10% podílem urey,
  • pečlivému ošetření kůže proti slunečnímu záření a povětrnostním vlivům,
  • omezení pohybu v přetopených či přechlazených (překlimatizovaných) místnostech,
  • vynechání dlouhých horkých koupelí, které pokožku vysušují,
  • šetrným mýdlům a gelům,
  • uklízení a mytí nádobí v rukavicích,
  • používání pracích prášků nebo gelů bez dráždivých látek,
  • nošení oblečení z přírodních a prodyšných materiálů.

Stále suchá pokožka? Navštivte dermatologa

Při závažnějších problémech neváhejte navštívit dermatologa. Ten s jistotou určí, proč se vaše kůže extrémně vysušuje a poradí vám vhodnou léčbu.

Při banálnějších onemocněních to může být léčba pravidelným mazáním mastí (např. Exoderil u plísně kůže), u těch závažnějších může problém s kůží poukazovat na nesprávnou funkci vnitřních orgánů (zejména jater a ledvin).

Kromě toho popraskaná kůže ztrácí ochrannou funkci a může se stát branou do těla pro nebezpečné infekce.

  • Dále čtěte:
  • Kožní nemoci – seznam nejčastějších onemocnění
  • Co způsobuje svědění kůže a jak se ho zbavit?
  • Hygiena chodidel: Správný postup pro dokonalé plosky

Suché ruce v zimě. Jak na ně?

Praskání kůže - Vše o zdraví

Zima se zahrává nejen s vnější přírodou, ale i naší pokožkou. Nejčastějším projevem je suchá kůže. Na rukou se může projevit mnoha způsoby. Rostoucí chlad a suché ovzduší se nám odráží na naší pokožce. Suché, popraskané, zarudlé a svědivé ruce jsou důsledkem špatného ošetřování během chladných dní. Popraskání kůže na rukou poukazuje na suchost pokožky, ke které dochází v důsledku snížení vlhkosti, která je obsažena ve svrchních vrstvách kůže. Pokud problém přetrvává, kůže praská a může se zanítit. Praskliny na kůži mohou být vstupní branou infekcím.

Suché ruce v zimě? I tohle Vás může potkat

Suché ruce nemusí být jediným problémem. Vše může přerůst i v následující problémy:

  • suchost pokožky
  • olupování pokožky
  • matnost pokožky
  • drsnost pokožky
  • zarudnutí pokožky
  • pálení pokožky
  • svědění pokožky
  • praskání kůže
  • záněty kůže
  • křehké nehty
  • štěpení nehtů
  • Záděry nehtové kůžičky

Jaké jsou příčiny suchých rukou?

  • genetické predispozice
  • Přirozené stárnutí pokožky
  • Časté mytí rukou
  • Suché a chladné počasí
  • Alergické reakce na kosmetické přípravky
  • Kožní onemocnění (například ekzémy)
  • diabetes

Prevence proti suché pokožce na rukou

  • Vyhýbejte se kosmetickým výrobkům s alkoholem, které sají vlhkost z kůže
  • Používejte výrobky se zvlhčujícími (glycerin, sorbitol, jojobový olej, alfa-hydroxy kyselina) a vyživujícími složkami (vitamin E, mandlový olej, karité máslo)
  • Vyhýbejte se používání mýdla. Časté používání mýdla odstraňuje z povrchu pokožky přirozenou lipidovou (tukovou) vrstvu, která udržuje kůži vlhkou a zdravou. Kyselý ochranný plášť tvoří ochrannou bariéru kůže před vnějším světem. Kyselá povaha povrchu pokožky je účinná při neutralizaci útočníků na kůži. Pokud máte oslabenou bariérovou funkci kůže, jste náchylnější k příznakům citlivé pokožky, jako je svědění, záněty, ekzémy.
  • Než vyjdete ven do čistých rukou si vmasírujte kvalitní výživný krém nebo mléko. Nechte ho úplně absorbovat.
  • Pokud jdete ven na delší dobu než je 10 minut, natáhněte si rukavice. Nejlepší z kvalitních materiálů (bavlna). I když rukavice nevyřeší váš problém suchých rukou, budou jako prevence udržení si přirozené vlhkosti a zajistí, že vaše ruce budou v teple a ochráněny.
  • Nezapomínejte však že hydratovat nestačí jen z vnějšku. Důležité je dodržovat pitný režim, který zajistí buněčnou hydrataci vrstev pokožky.
Zajímavé:  Nejlepší Léky Proti Bolesti?

Zvlhčujte i zvláčňujte suché ruce

Změkčovadla působí jako mazivo na povrch pokožky. Vyplňují prostor (štěrbiny) mezi buňkami, které jsou v nejsvrchnější vrstvě pokožky (odumřelé kožní buňky). Tyto složky napomáhají držet buněčnou strukturu pohromadě. Zvláčňující složky čerpají vlhkost z okolního prostředí do buněk na povrchu pokožky. Tím zvyšují hydrataci (obsah vody) v kůži.

Domácí tipy na suché ruce

  • Večer si vmasírujte několik kapek olivového oleje do pokožky rukou a okolí nehtů.
  • Balzám na rty pomůže i křehkým nehtům. Naneste ho na okolí nehtu (nehtovou kůžičku) a přímo na nenalakovaný nehet několikrát denně.
  • Vyberte si kosmetický výrobek s obsahem zvlhčujících a zvláčňujících složek (kakaové nebo karité máslo, včelí vosk, glycerin, kyselina hyaluronová, sorbitol).
  • 5 – 6 krát denně aplikujte výživný krém na ruce

Rady našich babiček

Cukr a olej

Potřebujete:

  • 3 PL cukr (krystalový)
  • 1 PL rostlinný olej lisovaný za studena (olivový, dýňový, mandlový, …)

Postup:

Smíchejte obě složky, vetřete do rukou krouživými masážními tahy. Nechte působit 5-7 minut, pak si ruce opláchněte vlažnou vodou.

Účinek:
Pokožka rukou bude hebká a zbavena suchých míst, dokonale se promastí a očistí.

Cukr a citrón

Potřebujete:

  • 1 PL citronové šťávy
  • 1 PL cukru (krystalový)
  • 1 PL vlažné vody

Postup:
Zlehka smíchejte všechny složky a vetřete směs do pokožky rukou. Masírujte si ruce dokud směs nezačne jemně vysychat. Opláchněte vlažnou vodou.

Účinek:
Zbavíte se hrubého povrchu a drsné pokožky. Díky citrónu se vám dostane do pokožky vitamin na obnovu ochranných bariérových funkci kůže. Jemně vyběluje stařecké skvrny nebo lokálně hyperpigmentace. Dezinfikuje.

TIP: Jak ochránit pokožku před mrazem?

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Vyzrajte na popraskané paty. Málokomu stačí jen pemza

Příčin, proč kůže na patách vysychá a praská, může být celá řada: náchylnost k plísním, nevhodná obuv, vyšší váha, špatný pitný režim, nedostatek vitaminů, horší prokrvení, používání nekvalitních mýdel, ale i některé nemoci jako třeba cukrovka nebo lupénka.

Stejně tak ale existuje mnoho způsobů, jak těmhle potížím předcházet.

Jen pemza to obvykle nespasí

Patříte mezi ty šťastlivce, kteří si vystačí s pemzou? Prostě si jen během koupele obrousí zrohovatělou kůži a mají vystaráno? Buďte rádi. Jiní si musí paty pravidelně máčet a navštěvovat pedikérku.

Stává se vám, že se jednou projdete bosky v bazénu nebo sauně a jako „suvenýr“ si domů odnesete plíseň? Na to existuje jednoduchá rada. Noste s sebou žabky či gumové pantofle a po návratu domů preventivně namočte nohy na pár minut do roztoku vody s octem nebo několika zrnky hypermanganu (manganistan draselný běžně koupíte v lékárně).

Parádní botičky nejsou vždycky výhra

Potrpíte si na lodičky a balerínky? Obojí má své nesporné kouzlo, ale obojí prokazuje našim nohám medvědí službu. Tenhle druh obuvi zatěžuje totiž pouze určitou část chodidel, což následně vede k tomu, že se na nich začnou tvořit mozoly a kůže začíná tvrdnout.

To je dost nepříjemná cena za parádu, nemyslíte? Mnohem šetrnější je obuv s kvalitní výstelkou. Nadměrnou zátěž na chodidla způsobuje také nadváha. To už je ale zase úplně jiná kapitola, kdy je nezbytné zamyslet se nad úpravou jídelníčku a celkovou životosprávou.

  • Tradiční čínská medicína považuje chodidla za „mapu“ vnitřního zdraví. Na ploskách (včetně pat) se nachází množství akupresurních bodů a plošek, jež jsou prostřednictvím energetických drah (meridiánů) spojeny s jednotlivými orgány. Tlakem na tahle místa můžeme ovlivnit příslušný orgán nebo část těla (což využívá takzvaná reflexní terapie). 
  • Pokud se chcete zbavit problémů s chodidly (včetně popraskaných pat), zamyslete se tedy nad tím, jak žijete. Duchovní přístup je neméně důležitý. Zamyslete se, jestli váš život není plný spěchu a snahy mít vše pod kontrolou, nemáte-li obavy z budoucnosti a zda se příliš nevyčerpáváte (tělesně i duševně). Udělejte si také pořádek ve vztazích a přestaňte po sobě chtít nemožné

Praskání kůže - Vše o zdraví

Předplatné můžete objednávat zde

Možná málo pijete

Pevná a pružná kůže rovná se hydratovaná kůže. Nedostatek tekutin (káva a černý čaj se fakt nepočítají!) se projeví nejen na pleti, ale i na spodní straně chodidel. Ztvrdlá kůže tedy znamená mimo jiné i to, že málo pijete. Na její kvalitu má vliv také zinek a omega-3 mastné kyseliny.

Přidejte do jídelníčku dýňová a slunečnicová semínka, ořechy, hovězí maso, játra, sýry a mořské ryby (losos, makrela, sardinky, tuňák, sleď). Prospějete tím nejen své pokožce.

Příčinou tvrdých pat může být i špatné prokrvení. Proti tomu se dá bojovat pravidelným pohybem a zdravou životosprávou (především je nutné vyvarovat se kouření, alkoholu a nezdravým tukům). Pokožku můžou vysušovat také nekvalitní mýdla. Vybírejte proto taková, která obsahují zvláčňující přírodní oleje.

Je ale dost možné, že skutečná příčina popraskaných pat leží někde úplně jinde. Ve vaší hlavě.

  • Podle psychosomatiky svědčí tenhle problém o životě plném stresu, v němž nemá člověk dost prostoru k tomu, aby naslouchal svým potřebám. Z duchovního hlediska představují chodidla porozumění sobě samému, druhým i životu kolem nás. Potíže s chodidly často signalizují obavy z věcí příštích a nepříjemné ustrnutí na místě, odkud se z nějakého důvodu nemůžeme hnout kupředu. 
  • Bolestivé paty ale mohou být také následkem toho, že se dlouhodobě přepínáme a řešíme problémy za druhé lidi, místo abychom věnovali pozornost v první řadě sobě. Za problémem někdy stojí i odsuzování ostatních lidí, věčné mentorování, dlouhodobý smutek nebo nezdravé (ustrnulé) vnímání sexuality. 

Ztvrdlá a popraskaná kůže na patách: Co s tím?

Foto: New Africa, Shutterstock.com

I když si obujete sebekrásnější sandálky, suchá a zrohovatělá chodidla dojem celkem snadno zkazí. Nelibý vzhled, ale i bolestivé praskání kůže jsou jistě dobrými důvody, proč o nožky pravidelně pečovat. Jak na to?

Ani v nejkrásnějších sandálcích popraskané paty neschováte. A není to jen otázka estetická: když začnou paty praskat, začnou brzy bolet při každém kroku. Jako u většiny kosmetických nesnází je i v tomhle případě základem pravidelná péče – a ta naštěstí není nijak složitá. Co pro zdraví a krásu chodidel udělat?

Zrohovatělou kůži na chodidlech odstraňujte jednou dvakrát týdně. Čím? Záleží na vás. Jde o to, co vám nejvíc vyhovuje. Podle pedikérky Květy Kovářové z pražského salonu Gema je nejúčinnější skalpel, kvůli riziku poranění by ho však laikům nedoporučila: „Pro domácí použití jsou vhodnější speciální škrabky – jsou bezpečnější a příjemnější.“

Snadná práce je se skleněnými či kovovými škrabkami, oblíbené pemzy jsou bezpečné a dostupné v množství variant: přírodní vulkanické pemzy jsou obohacené o minerály a seženete i exotické druhy, jako je marocká keramická pemza nebo pemza z mořských břehů. Existují i elektrické brusky – otestovali jsme, jak fungují. A je lepší suchá, nebo mokrá pedikúra? I tady se řiďte jen svým pohodlím, případně zvoleným nástrojem.

Foto: Dragana Gordic, Shutterstock.com

Nasucho, nebo namokro? Záleží na vás a na nástroji, který si pro odstraňování kůže vyberete

Občasné odstraňování ztvrdlé kůže je důležité, ale ještě významnější je promazávání! Někomu stačí hydratační tělové mléko, jiný potřebuje speciální krém na tvrdá chodidla.

V každém případě jimi nešetřete a nohy mažte po každé sprše nebo koupeli – zároveň chodidla jemně namasírujte. A nic nezkazíte, když si alespoň kritická místa ošetříte krémem víckrát za den.

Perfektní je také domácí maska na nohy z avokáda.

Vlahá lázeň kůži změkčí a ošetří. Do vody přidejte sůl v kombinaci s olejem (heřmánkový, konopný, tea tree, levandulový nebo nimbový) – bezvadná je domácí levandulová koupelová sůl. Anebo zkuste pivo! Nohy máčejte asi 20 minut a poté škrabkou či pemzou opatrně odstraňte změklou kůži.

Pokud si ovšem koupel dopřejete víckrát týdně, neobrušujte nohy pokaždé – k častějšímu použití je vhodný peeling. A rozhodně ho nemusíte kupovat, vyrobte ho z kakaa, kokosového oleje a cukru. Pořadí procedur lze i prohodit: nejdřív použít nasucho nástroj a potom chodidla regenerovat v lázni.

Foto: aslysun, Shutterstock.com

Chodidla ošetřujte krémem klidně několikrát denně

Popraskané paty jsou nehezké, nepříjemné a často i velice bolestivé. Chcete si s nimi poradit domácími a přírodními prostředky? Nic vám nebrání.

„Stačí chodidla namazat sádlem, zabalit do igelitového sáčku a poté vložit do bavlněných ponožek.

Podobné účinky má i tvaroh, který navíc zmírňuje horkost, již může způsobovat případný zánět v patách,“ popisuje dermatoložka Květa Gazdíková. Skvělá je i koupel z vlažné vody a syrovátky!

Co dalšího pomůže při domácí léčbě popraskaných pat?

Raději se spolehnete na hotové produkty? Můžete zvolit masky na chodidla ve formě ponožek – používají se většinou přes noc, kůže se pak loupe několik dnů. Koupit lze i textilní hydratační ponožky. Sice stojí až několik stovek, ale jsou na mnoho použití: některé se užívají jen krátký čas jako maska, jiné přes noc nebo jsou určené i na celodenní nošení.

Máte paty hodně popraskané? Možná se vyplatí zajít za odborníkem – pedikérem, nebo dokonce kožním lékařem. Může předepsat vhodnou mast a především vás zbavit zánětů – praskliny jsou totiž vstupní branou infekce třeba pro obávanou kožní nemoc růže (erysipel).

Zajímavé:  První Příznaky Těhotenství Bolest Hlavy?

A na co si dát ještě pozor? „Na odstraňování ztvrdlé kůže nepoužívejte kleštičky ani nůžky. Jakmile se po čase opět objeví zrohovatělá vrstva, vzniknou ostré výčnělky, které se zatrhávají o ponožky,“ upozorňuje pedikérka Květa Kovářová.

Popraskané žilky na pokožce

Říká se jim také pavoučí žilky, metličkové žilky, lékařsky teleangiektázie nebo venulectasias. Jde vlastně o nejmírnější projevy žilní nedostatečnosti (oslabení cév), podobně jako křečové žíly, ale mnohem menší.

Tyto malé, často propletené skupiny drobných cév těsně pod povrchem kůže, bývají červené, modré či fialové a jasně viditelné. Popraskané cévy v obličeji odborníci označují názvem kuperóza, alemohou se vyskytovat i na stehnech, nohou, či jiných částech těla s citlivější pokožkou.

Proč žilky vznikají a jak se jich zbavit?

Proč žilky vznikají?

„Mladá pleť je pružná a jen zřídka bývá postižena popraskanými žilkami. Později zhruba od 30. roku života stěny cév ztrácejí svou pružnost, praskají a žilky začínají být viditelné.

Jemné kapilární cévy se rozšiřují, až je jejich tkanivo úplně zesláblé“, vysvětluje Doc. MUDr. Leoš Středa Ph.

D a pokračuje: „V cévách však zůstává krev, proto se mohou vytvářet krevní výrony, jejichž důsledkem je trvalé začervenání“.

Červené žilky (nebo kuperóza) se objevují hlavně u suché a namáhané pleti, kde dochází k překrvení, a tak i k mikrosraženinám.

Onemocnění cév je vrozené, ale rovněž bývá podpořeno životním stylem, působení UV záření a častého opalování nebo vlivem silných teplotních změn. Popraskané žilky se vyskytují u nejméně jedné třetiny všech žen a menšího procenta mužů.

Pozitivní vliv mají látky užívané při terapii chronické žilní nedostatečnosti.

Řešení tohoto problému nabízí jen omezené možností. Velmi často saháme po krémech a kosmetice, která však neproniká dostatečně hluboko a tudíž nemůže problém vyřešit. Napomáhá však elastičnosti a hydrataci pokožky, což pochopitelně zlepšuje celkový stav pokožky. Vhodným postupem je užívání látek, které poskytují cévám potřebnou výživu pro obnovu žilních tkání (stěn).

Alternativu mohou představovat přípravky proti hemeroidům ve formě tobolek anebo specializovaný přípravek na bázi přírodních extraktů Neobotanics Novarix Essence.

Tento doplněk stravy v tobolkách se hodí k užívání při prvních známkách viditelných žilek v oblasti obličeje a stehen, dále při pokožce s pocitem častého pnutí, otoků a začervenání, u velmi citlivé a suché pleti. Je vhodný jako prevence – tedy ochrana před vznikem dalších žilek.

Máte-li viditelné žilky v obličeji, zamaskujete je make-upem. Odstranění je možné jen formou laseru a počítejte s nutností aplikaci opakovat.

Účinné přírodní látky pro podporu žilní nedostatečnosti:

Aescin (z extraktu jírovce maďalu) – má protizánětlivé, venotonické a protiotokové účinky a byl testován mnoha klinickými studiemi. Účinný hlavně v počátku onemocnění.

Diosmin a Hesperidin  (citrusové bioflavonoidy)- jejich antioxidační funkce souvisí s příznivým působením na cévní systém a snižují nebezpečí vzniku trombóz a jJejich účinek je významný i při odstraňování projevů chronické žilní nedostatečnosti. Hesperidin a diosmin jsou v koncentrované mikronizované formě používány jako léčivo (Detralex, Daflon), jejichž účinky jsou zdokumentovány řadou placebem kontrolovaných klinických studií.

Borovice přímořská (účinná látka oligomerní proanthocyanidiny, OPC) – je významným antioxidantem a zlepšuje mikrocirkulaci krve, otoky, svalové křeče, bolestivost, zmenšení oblasti s vředy, a bylo vyvozeno, že extrakt je vhodný pro prevenci a léčbu cévních a kapilárních poruch.

Resveratrol (extrakt ze slupek vinných hroznů) – antioxidant, chemickým složením polyfenol získávaný ze slupek červeného vína, široce zkoumaný pro své účinky proti stárnutí organizmu.

Olej lisovaný z hroznových jader – obsahuje biologicky velmi cenné látky – antocyanidiny. Byla potvrzena schopnost těchto látek poskytovat cévám ochranu. Při používání dochází ke zvýšení elasticity pokožky a pevnosti kapilár tepen a žil.

Aloe vera ve formě gelu se používá k vnějšímu ošetření suché, alergické a podrážděné pokožky se sklonem k tvorbě červených žilek.

Koenzym Q10 je důležitý antioxidant, který působí přímo uvnitř buněk. Přidává se do krémů, ale vhodnější forma je jeho užívání vnitřně. Má významné omlazující a regenerační účinky.

Česká kosmetika 10 vitamínů, které pomáhají vaší pleti

Podporuje imunitní systém, zlepšuje funkci svalů i mozku a pomáhá správnému fungování slinivky. Jedním z nejlepších zdrojů vitamínu D je sluneční záření. Pro dostatečnou tvorbu vitamínu stačí kůži dopřát přibližně 10 minut vystavení slunečním paprskům.

Jak pomáhá kůži:

  • Obnovuje kožní buňky a zmírňuje ekzémy.
  • Omlazuje zralou pleť.
  • Kontroluje přirozené ochranné mechanismy kůže.

Kde ho najdete:

  • Losos, kefír, treska, olej z tresčích jater, jogurt.

8. Vitamín E

Zlepšuje imunitní systém, podporuje správné fungování nervového systému a zlepšuje zrak. Především v kombinaci s vitamínem C pohlcuje škodlivé UV záření a chrání tak kůži.

Jak pomáhá kůži:

  • Podporuje cirkulaci krve a tím napomáhá k léčení kožních zánětů.
  • Díky svým antioxidačním účinkům zjemňuje drsnou pleť, zmenšuje vrásky a kožní rýhy.
  • Zesvětluje tmavé tečky.

Kde ho najdete:

  • Avokádo, slunečnicová semínka, mandle, vlašské ořechy, krevety, tofu.

9. Vitamín F

Tělo si jej nedokáže vyrábět samo, musí se dodávat potravou. Podporuje funkci buněčných membrán, chrání játra a zabraňuje kornatění cév. Tento vitamín je důležitý pro správný vývoj dětí.

Jak pomáhá kůži:

  • Podílí se na tvorbě a funkci buněčných membrán a tím udržuje pleť pružnou a mladistvou.
  • Bojuje proti akné.
  • Podporuje obnovu kůže a tím podporuje hojení kožních nedokonalostí a jizev.

Kde ho najdete:

  • Vlašské ořechy, olivový olej, losos, avokádo, mandle, obilné klíčky.

10. Vitamín K

Podporuje srážlivost krve a tím pomáhá při hojení ran. Využívá se ale i při nadměrném menstruačním krvácení. Snižuje riziko vnitřního krvácení, proto jej lékaři dodávají před a po operacích. Je důležitý pro růst kostí a buněk.

Jak pomáhá kůži:

  • Redukuje tmavé kruhy pod očima, černé tečky i křečové žíly díky podpoře srážlivosti krve.
  • Ovlivňuje tvorbu pojivových tkání a tak zvyšuje pružnost pleti a zjemňuje vrásky.

Kde ho najdete:

  • Špenát, vejce, růžičková kapusta, zelí, zelené fazolky.

Nezapomeňte k dostatečnému příjmu vitamínů také přidat pohybové aktivity a dostatek kvalitního spánku, který je pro zdravou a krásnou pleť nezbytný. A samozřejmě neopomeňte vybrat vhodnou kosmetiku.

Rozpraskané paty

Kůže na patách může praskat z řady důvodů. Nejčastější příčinou je příliš suchá a ztvrdlá horní vrstva kůže. Kromě pat může k praskání docházet i například na prstech nohou.

K praskání dochází často v důsledku zvýšené mechanické námahy, např. u lidí s povoláním, při kterém se dlouhodobě stojí, případně u lidí s nadváhou. Problém může být i u těhotných. Kůže je dlouhodobě namáhána, a pokud je suchá a nadměrně ztluštělá, v místech ohybu snadněji praská. Přispívá k tomu i nevhodná obuv s otevřenými patami.

Prevencí praskání kůže na patách i dalších částech chodidel je udržovat ji dostatečně hydratovanou, vláčnou, bránit jejímu nadměrnému ztluštění a vyhnout se nadměrnému zatížení pat.

K tomuto účelu slouží přípravky s obsahem emolientů (změkčujících prostředků – různých přírodních olejů a vosků) a hydratačních látek (glycerín, panthenol, urea). Pokud již došlo ke vzniku nadměrně tlusté vrstvy kůže, jen obtížně se daří udržet vrchní vrstvu hydratovanou a ta často nevyhnutelně praská.

V takovém případě je nutné vrchní vrstvu kůže odstranit. Lze tak učinit mechanicky (obroušením), což ale může být nepříjemné až bolestivé.

Výhodné je použít tzv. ovocné kyseliny, organické hydroxykyseliny.

Tyto přírodní látky působí tak, že v podstatě rozpouští zrohovatělou vrchní vrstvičku kůže a výrazně usnadňují její mechanické odstranění, často i prostým omytím.

Jednou z nejúčinnějších a nejvíce v praxi ověřenou je kyselina glykolová. Přípravky s obsahem 5%-20% kyseliny glykolové se používají jako efektivní prostředky při potížích s popraskanými patami i jako jejich prevence.

Častou komplikací u popraskaných pat bývá infekce.

Infekční agens (bakterie, kvasinky, plísně) se dostává do prasklin kůže, kde nalézá ideální prostředí k životu – teplo, vlhko, živiny – a velmi obtížně ho lze z těchto míst odstranit.

Působí zde zánětlivé reakce a brání zhojení prasklin. Je proto vhodné, aby přípravky k ošetření popraskaných pat obsahovaly i protibakteriální a protiplísňové aktivní složky.

Přípravky speciálně pro péči o rozpraskané paty

PediCare® krém na popraskané paty je přípravek určený speciálně pro péči o rozpraskané paty a kůži chodidel, ale i kolen, loktů, případně dalších částí těla, kde může docházet ke ztluštění kůže. Odstraňuje krusty popraskané kůže, změkčuje a promašťuje kůži, zanechává ji jemnou a vláčnou.

Účinné složky:

  • kyselina glykolová – změkčení a odstranění staré rozpraskané kůže nohou
  • klimbazol a pirocton olamin potlačují růst nežádoucích kvasinek a plísní
  • šalvějová silice působí antibakteriálně a deodoračně
  • panthenol, glycerin, urea, bambucké máslo (Shea butter) makadamový olejhydratují a změkčují kůži nohou a zmenšují tak riziko praskání.

Krém PediCare se používá denně, jemně se vmasíruje na dobře umytou a osušenou kůži a nechá se působit, nejlépe přes noc. Podle závažnosti rozpraskanou a zrohovatělou kůži odstraní do 1 až 3 týdnů.

Doplňujícím krémem na rozpraskané paty je přípravek PediCare® balzám na ztvrdlou kůži. Je určen pro změkčení a zvlhčení ztvrdlé kůže nohou, rukou, kolen i loktů, pokud ještě není ztluštělá a popraskaná. Chrání kůži před vysoušením a následným ztvrdnutím a olupováním.

Účinné složky:

  • makadamový olej vyživuje a zvláčňuje kůži
  • panthenol, glycerin a urea mají zvlhčující, změkčující a regenerační účinky
  • pirocton olamin působí proti nežádoucím kvasinkám a plísním
  • šalvějová silice má antibakteriální účinky.

Balzám se nanáší na dobře umytá a osušená místa až několikrát denně, opět stačí zlehka vmasírovat na ztvrdlou kůži.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector