Prasklý meniskus – Vše o zdraví

Ale pokud máte poraněný meniskus bez operace se neobejdete a to buď sešití menisku nebo jeho částečné nebo úplné odstranění a to vše pomocí artroskopie.

Podobné Témata jako Meniskus bez operace

Prasklý meniskus - Vše o zdraví

Jsem 12tyden po operaci menisku a stale mě bolí koleno při chuzi došlapu klidu nemohu ….. Léčení a vyléčení poranění menisku bez operace je možné jen ve …

Podobné Témata jako Operace menisku

Jsem 10 týdnů po 2. operaci menisku (na stejném koleni), doktor mi řekl že to nebyl … Pokud se objevil jen přechodný otok bez bolesti nemusí to nic znamenat.

Podobné Témata jako Meniskus bez operace

Prasklý meniskus - Vše o zdraví

V březnu tohoto roku jsem byl na operaci vnitřního menisku, který mi odstranili. Zhruba v pulce května jsem zacal lehkou zátěž koleno jsem mel zavázané …

Podobné Témata jako Meniskus bez operace

Mám přetržený přední zkřížený vaz a utržený meniskus. …… Léčení a vyléčení poranění menisku bez operace je možné jen ve vyjímečných případech pokud je.

Podobné Témata jako Utržený meniskus

Prasklý meniskus - Vše o zdraví

Lékař mi po vyšetření diagnostikoval slabě prasklý meniskus. Absolvovala jsem ….. menisku kolena. Bez operace byste měl trvalé problémy a potíže s kolenem.

Podobné Témata jako Prasklý meniskus

Prasklý meniskus - Vše o zdraví

12. srpen 2015 Meniskus – příznaky, projevy, prevence a léčba nemocí. … dne již ledování nepomůže a musíte nastolit konzervativní nebo dokonce operační léčbu. … která trvá stejně dlouhou dobu, poté může pacient začít chodit bez berlí.

Podobné Témata jako Meniskus – příznaky a léčba

Prasklý meniskus - Vše o zdraví

Lékař dosud předpokládal natržení LCA, 3týdny ortéza bez došlapu, nyní týden s …. Operace menisku je dle vašeho popisu plně na místě, je provedena …

Podobné Témata jako Ruptura menisku

Prasklý meniskus - Vše o zdraví

30. březen 2016 Unikátní operace menisku. … úspěšnou léčbu pacientů s bolestivým poškozením menisku bez následného omezování zátěže a při zachování …

Podobné Témata jako Unikátní operace menisku

Prasklý meniskus - Vše o zdraví

Ve většině případů dojde k uzdravení rychle a bez potíží. Někdy to ale tak … Bolest z pouhého poškození a operace části menisku již by být neměla. Příčinou
 …

Podobné Témata jako Meniskus bolest

Prasklý meniskus - Vše o zdraví

Mám sešitý meniskus kolene vnitřní strany,jsem po operaci cca 8měsíců,po dvou měsících … Bez otoků a bolesti, po týdnu používám berli jen do schodů. Zajímá …

Podobné Témata jako Meniskus

Prasklý meniskus - Vše o zdraví

Čeká mě artroskopie kolene a mám docela strach co bude dál po operaci. … Meniskus se bez operace nezhojí. …. Možná artroskopie kolene bez nálezu na rtg.

Podobné Témata jako Artroskopie kolena

Prasklý meniskus - Vše o zdraví

Pokud se jedná opravdu o operaci kolenní burzy bez souvislosti s dutinou kolenního kloubu je následný odpočinek ….. Meniskus se bez operace nezhojí.

Podobné Témata jako Operace kolene

Boční vazy téměř vždy léčíme konservativně, bez operace. Již jednou …. Zjistilo se, že má utržený meniskus a přetržené křížové vazy. Operace proběhla …

Podobné Témata jako Přetržené vazy v koleni

Mám za sebou 2 artroskopie kolene (menisky a vazy, plastika patelárního pouzdra) a ráda bych se zeptala na případná ….. Meniskus se bez operace nezhojí.

Podobné Témata jako Artroskopie

Ve většině případů dojde k uzdravení rychle a bez potíží. Někdy to ale tak …. Jsem po páté operaci kolene(čéšky,chrupavky a menisku.)Lékaři mi řekli že v koleni …

Podobné Témata jako Artroza kolene

K potvrzení prasklého menisku bych doporučoval magnetickou rezonanci kolene. Co se léčby týče …. Operace je opravdu jednoduchá a probíhá bez komplikací.

Podobné Témata jako Bakerova cysta

Byla mi několikrát dělána punkce vody z kolene, bez ohledání kolene, nyní mi při cévním vyšerření …. Jsem po páté operaci kolene(čéšky,chrupavky a menisku.) …

Podobné Témata jako Punkce kolena

Delší dobu jsem pozoroval křupání ve vnitřní straně kolene ale bez bolesti,
nedávno se … Bude se jednat pravděpodobně o poškození menisku kolena. … Nenapsal jste jaká byla operační diagnoza při artroskopii, co bylo v koleni nalezeno a …

Podobné Témata jako Křupání v koleni

V roce 2016 jsem byl na operaci s meniskem a po mesici na druhe operaci … Byla mi několikrát dělána punkce vody z kolene, bez ohledání kolene, nyní mi při
 …

Podobné Témata jako Výpotek v koleni

Poranění menisku

Menisky jsou vazivové chrupavky uvnitř kolenního kloubu. Koleno je kloub složený, kde se stýká kost stehenní a kost holenní, z boku se přidává kost lýtková. Vpředu je kloub doplněn o čéšku (lat.

patella), která společně se svaly stehna funguje jako kladka. Aby do sebe kost stehenní a holenní lépe zapadaly, máme mezi nimi dva půlměsícovité menisky. Ty se při pohybu v koleni posunují dozadu a zpět a zároveň mění svůj tvar.

Mezi menisky jsou natažené vazy, který celý kolenní kloub zpevňují.

Menisky tlumí nárazy, přenáší hmotnost těla z trupu a stehna dále do dolní končetiny a chrání kolenní chrupavky proti oděru.

Výskyt poranění

Vzhledem k tomu, že kolenní kloub má poměrně složitou stavbu, dochází v něm často k poškození během pádu (při úrazu na lyžích, špatném doskoku nebo došlapu apod.).

Nejčastějším mechanismem poranění je protočení bércových kostí vůči kosti stehenní (torzní pohyb). Při tomto pohybu dochází k natažení vazů a často i k poranění menisků. Může dojít k ruptuře (natržení) menisků nebo i k odtržení části menisku.

Tento zcela uvolněný nebo z části odchlípnutý kousek pak může v koleni překážet a blokovat pohyb.

Klinické projevy

Při úrazu cítíme prudkou bolest, může být přítomno lupnutí a pocit, jakoby koleno vyskočilo.

Když v koleni dojde k poranění menisků a natažení vazů, kloubní dutina, která je mezi stehenní a holenní kostí, se naplní synoviální tekutinou – tzv. výpotkem. V krátké době po nehodě koleno zepředu a ze stran pod čéškou otéká.

Podle rychlosti tvoření otoku můžeme odhadovat, jak je poranění závažné. Pro bolest nelze koleno plně či vůbec zatížit. Přichází pocit nestability a nejistoty (zvláště je-li porušený i přední zkřížený vaz).

Někdy máme koleno jakoby zablokované v lehké flekční poloze (ohnutí), což způsobují okolní svaly, které se bolestivým drážděním reflexně stáhnou. Toto zvýšené svalové napětí vyvolává další bolest v koleni.

Vyšetření u lékaře

V této době je určitě dobré koleno zafixovat pružným obvazem a co nejdříve navštívit lékaře. Ten provede funkční manévry, které odkrývají jaké poranění v koleni vzniklo.

Někdy doplní obraz zobrazovací metody jako magnetická rezonance, CT či sonografie (vyšetření ultrazvukem).

Na RTG snímku je patrný jen stav kostí (zlomenina), poškození měkkých tkání RTG snímek neodkryje, je tedy zbytečné jej vyžadovat.

Podle závažnosti nálezu či obtíží se volí konzervativní nebo chirurgická terapie. Pokud je meniskus poškozen výrazně a je doporučena operace, je vhodné terén připravit rehabilitací, protože operace může být i až za několik měsíců.

Během artroskopické operace je poraněný meniskus podle konkrétního stavu sešit nebo je jeho část odstraněna a poškozená chrupavka se očistí. Koleno je fixováno ortézou. Po přibližně 2 týdnech od operace následuje rehabilitace, která podle stavu trvá 4–10 týdnů.

Kromě měkkých technik, mobilizací a cvičení svalové síly se běžně využívají vodoléčebné procedury pro terapii otoku a rozhýbání kloubu, aplikace elektroléčby pro stimulaci oslabených svalů a magnetoterapie pro podporu hojení, která nepřináší výraznější efekt.

Často se nasazují léky a masti – tzv. nesteroidní antirevmatika pro terapii otoku a bolesti.

Jindy volí lékaři takovou strategii, že nechají pacienta rehabilitovat a podle úspěchů léčby zvažují operaci. Při volbě operace lékař zohledňuje intenzitu bolesti a velikost poranění, věk pacienta, aktivní zapojení/sporty, motivaci a další onemocnění.

Jak může pomoci fyzioterapie

Prasklý meniskus - Vše o zdravíV návaznosti na klinické vyšetření nastavujeme individuální plán fyzioterapie. Pokud došlo k poškození menisku, je vhodný klidový režim asi měsíc až 6 týdnů s použitím ortézy či stabilizačního tapování (čti tejpování, aplikace pružných nebo pevných lepicích pásků), které pomáhá zachovat aktivitu receptorů ve svalech kolem kloubu a v měkkých tkáních i při současné fixaci kloubu pro optimální zhojení a regeneraci. V tomto období je velmi vhodná aplikace fokusované a radiální rázové vlny, které se kombinují ve svých účincích a urychlují proces hojení, tlumí bolest a pomáhají v léčbě otoku a bolestivých stavů svalů v okolí kloubu. Na otok kolene velmi dobře pomáhá již od samého začátku přístrojová či manuální lymfodrenáž v kombinaci s kinesiotapem. Jakmile bude koleno méně bolestivé, můžeme začít s fyzioterapií, kde se zaměříme na aktivaci utlumeného velkého stehenního svalu (m. quadriceps femoris), stabilitu kolene a odstraňujeme reflexní spasmy (křeče) v antagonických svalech v zadní části stehen (hamstringy). Pokud pohyb v koleni není blokovaný, můžeme aktivovat i ostatní svaly v oblasti kolene a začít cvičit v tzv. svalových řetězcích, které nám zajistí centrované postavení kostí v kolenním kloubu (styčené plochy kloubu mají vůči sobě největší kontaktní plochu). Poškozený meniskus se při takto vedené léčbě rychleji uzdravuje a operace nemusí být nutná. Tuto kombinaci fyzioterapie a radiální rázové vlny jsme vypracovali a nazvali Fyzioterapie All-Inclusive. Pokud chceme podpořit hojení měkkých tkání ještě více, můžeme volit i léčbu pomoci fokusované rázové vlny, kterou v kombinaci s fyzioterapií nabízíme jako FOKUS All-Inclusive.

Zajímavé:  Příznaky Žloutenky A Inkubační Doba?

Videoukázka fyzioterapeutického vyšetření kolene

Prasklý meniskus - Vše o zdravíPrasklý meniskus - Vše o zdraví

Návody na cvičení při bolesti kolene:

Související články:

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., PrahaZdroj: klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie

Motolští lékaři přichází s revoluční metodou v léčbě poškozených menisků

Prasklý meniskus - Vše o zdravíUnikátní operace menisku

Místo poškozeného menisku umělohmotná náhrada, která se postupně vhojí do těla a zamezí další destrukci kloubní chrupavky. S tímto inovačním řešením přichází lékaři Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol.

Ti ve čtvrtek ve spolupráci s belgickým specialistou Prof. Em. Dr. Rene Verdonkem (Universitair Ziekenhuis Gent v Belgii) touto revoluční metodou operovali prvního českého pacienta. Využití inovativních materiálů je příkladem nového, dynamicky se rozvíjejícího přístupu uplatňovaného v medicíně, který se nazývá tkáňová regenerace.

I když se jedná se o relativně složitý operační zákrok hluboko v kloubu, který je prováděný v celkové či spinální anestezii a vyžaduje relativně dlouhodobou rekonvalescenci po dobu „vhojování“ transplantátu, má tento způsob léčby podle prof. MUDr. Tomáš Trče, CSc.

, MBA, přednosty Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol, jednoznačné výhody. „Doposud se poranění menisku a kloubních pouzder řešila částečným odstraněním defektní části kloubu, v lepším případě sešitím trhliny menisku.

Nezamezilo se však postupnému poškozování chrupavky, což se nakonec muselo řešit výměnou celého kloubu,“ říká profesor Trč.

Náhrada chybějící části, nebo dokonce celého menisku, a to uměle vytvořeným komponentem, který je časem v těle kompletně vstřebán, umožňuje úspěšnou léčbu pacientů s bolestivými meniskovými lézemi. To vše bez následného omezení v zatížení a plné funkčnosti tlumení nárazů, ke kterým v kolenním kloubu dochází.

Při poškození menisku totiž v kloubním pouzdru vzniká prázdný prostor, kde se zejména při zatížení výrazně zvyšuje tlak na chrupavku a dochází tak k jejímu kontinuálnímu poškozování. To může vést až k nutnosti provést totální náhradu kolenního kloubu.

Pokud se však poškozená část nebo dokonce celý meniskus nahradí umělým komponentem, je tlumící efekt zachován a nedochází k postupné devastaci chrupavky.

Implantace bude indikována zejména při léčbě nezhojitelných roztržení menisku nebo ztrátách meniskové tkáně.

Rehabilitace po implantaci trvá přibližně 2-3 měsíce, avšak z dlouhodobého hlediska dokáže zamezit rozvoji nepříjemné artrózy, čímž se pacient vyhne daleko více zatěžujícím a náročnějším zákrokům. Umělohmotná náhrada z polykarbonátu podporuje vlastní hojivé procesy těla, a může tedy sloužit i k případné opravě a regeneraci tkáně původního menisku.

Artróza v současné době postihuje nejčastěji muže ve věku 30 – 40 let, přičemž jen ve FN Motol jsou ročně s diagnózami poškození menisku či osteochondrálním defektem (poškozením kloubního pouzdra) ošetřeny stovky pacientů.

Významný nárůst evidují lékaři zejména vlivem vyšší agresivity sportu a nedostatečné přípravě organismu (tedy kloubů) na vyšší agresivitu sportovních (i jiných) aktivit, velký vliv na vznik onemocnění mají též faktory degenerativní.

Fakultní nemocnice v Motole je největší zdravotnické zařízení v České republice a jedno z největších v Evropě. Je rovněž hlavní výukovou základnou studentů 2. lékařské fakulty UK a rovněž zde sídlí i některá pracoviště 1. lékařské fakulty UK.

FN Motol poskytuje základní, specializovanou a superspecializovanou zdravotní péči a služby v lékařských oborech formou ambulantní a lůžkové péče pro děti, dospělé a seniory. Stavebně ji tvoří dva propojené monobloky (dětská a dospělá část) a několik samostatných pavilonů.

Ve FN Motol je ročně na 52 klinikách ošetřeno více než 750 tisíc pacientů.

IDEÁLNÍ REHABILITACE PO OPERACI MENISKU

Za jak dlouho po operaci menisku budete zase v kondici? Na co je potřeba se zaměřit? Jak dlouho bude trvat rehabilitace a na jaký pohyb si dát pozor. Musíte změnit jídelníček nebo boty? Hlavní ortoped ORP Centra MUDr. František Picek odpovídá na nejčastější dotazy pacientů po artroskopické operaci menisku:

Datum zveřejnění: 15. dubna 2021

Vše záleží na tom, o jaký typ operace šlo. Pakliže jde o meniskus bez nějakého dřívějšího úrazu, kdy byla při operaci odstraněna jen jeho část, pak je rekonvalescence poměrně rychlá a krom skákání a doskoků se doporučuje jakákoli zdravá aktivita. Něco jiného ovšem nastává, pokud krom menisku je navíc poškozen vaz a koleno je tedy nestabilní. Tady už musíte cíleně posilovat kolenní stabilizátory, musíte dbát na správnou osu kolene – takže správná obuv, ideálně v kombinaci s lehkou tvarovatelnou stélkou Formthotics, případně chodit s ortézou. Může ale dojít k dalšímu příběhu menisku, kdy je poškozena chrupavka. Pokud je plocha chrupavky poškozena na spodní straně čéšky, pak je potřeba se vyvarovat velkému ohýbání kolene – tedy běh do schodů a jízda na kole do kopce. Pokud je chrupavka ale poškozena na nosných částech kloubů, pak je naopak kolo velkým přínosem.

2. Jak mám dávkovat zátěž?

Zátěž lze v podstatě dávkovat „podle toho, co koleno snese“. Pakliže máte koleno po operaci ztuhlé, budete se postupně pokoušet o obnovu hybnosti a pak budete pomalu posilovat kolenní stabilizátory – tedy především svaly stehna zepředu a zezadu a lýtkové svaly, které začínají pod kolenem. Ve chvíli, kdy posílíte tyto stabilizátory, můžete přidávat na zátěži, samozřejmě s ohledem na další případné poškození kloubu. Tou limitací je samozřejmě otok a bolest, kdy by se aktivita měla přerušit.

 

3. Je potřeba si dávat po operaci na něco pozor?

Především je důležité dbát na to, aby koleno bylo neustále ve správném postavení. Je dobré pořídit si dobré a pevné boty s korekční vložkou. V ORP Centru umíme stélky Formthotics individuálně natvarovat tak, aby osa kolene byla opravdu ve správném postavení, aby koleno nerotovalo ani ven, ani dovnitř.

Rozhodně by bylo dobré vyvarovat se nárazům, skokům, doskokům i dlouhým pochodům, kdy je koleno opravdu hodně zatěžované. A později se vyplatí být ostražitý při kontaktních, kolektivních sportech, tady v zápalu boje dochází často k různým torzím.

Nemocné koleno je samozřejmě vždy náchylnější k dalšímu úrazu než to koleno zdravé.

4. Je potřeba přizpůsobit také jídelníček?

To je celkem jednoduché. Platí tu úplně stejné pravidlo, jako všude. Nepřejídat se, jíst zdravě. Obezita znamená obrovskou zátěž jak na nemocné, tak i zdravé klouby.

5. Jaké cviky jsou vhodné po operaci?

Na začátku je ideální propínat koleno postupně do úplného propnutí a pak uvolňovat čéšku. Cviky na posilování by měly být zaměřeny na zátěž relativně malou a na mnoho opakování. Rozhodně není dobré nakládat vysokou zátěž, cvičit rychle ve snaze co nejdříve naposilovat svalovou hmotu. Není dobré ani dělat dřepy. Ideální je, pokud s rehabilitací pomůže zkušený fyzioterapeut. V ORP Centru pacientovi po operaci menisku nabídneme kompletní pooperační rehabilitaci, takže už před operací ví, kdy začne rehabilitovat a jak dlouho to bude trvat. Například optimální rehabilitace po menisku trvá 12 týdnů, kdy doporučujeme dvakrát týdně cvičit, protahovat a posilovat s fyzioterapeutem a před cvičením rozhýbat koleno ještě na motodlaze, později na přístrojích jako je Camoped či rotoped. Před posilováním výrazně pomůže i půl hodina ve vířivce, která nohu prokrví a vám se bude mnohem lépe cvičit, stejně tak jako elektrogymnastika nebo kryoterapie.

Chcete pomoci s operací nebo s rehabilitací menisku?

REZERVACE TERMÍNU: telefon 233 338 112 nebo 4gsyQOQg~ikmb

Objednávkový formulář

Natržení menisku

Menisky jsou vazivové poloměsíčité ploténky, které tlumí nárazy při pohybu a stabilizují kolenní kloub. Může být poškozen při zkroucení nebo nepřiměřeném točení kolene, prasknutí kolenních vazů může natržení menisku provázet. Rizikovým faktorem je věk, protože meniskus se během stárnutí opotřebovává a stává se náchylnějším ke zranění.

Příznaky natržení menisku

Projevy závisí na závažnosti poranění. Malá trhlina se projeví slabou bolestí a otokem po dobu dvou až tří týdnů.

Při větší trhlině je typická bolest na straně nebo v centru kolene, noha je však schopná chůze. Otok trvá 2 až 3 dny, koleno se nemůže pořádně ohnout. Pokud kolenem rotujete do stran, objeví se ostrá bolest. Dochází k uzdravení, ale při minimálním točení kolene do stran nebo při přetížení se příznaky znovu objeví.

Pokud se kousky menisku vklíní do kolenního kloubu, objevuje se krvácení do kolene, koleno otéká a tuhne, jde o vážné zranění.

Léčba natržení menisku

Léčba závisí na typu a lokalizaci, věku a typu zátěže. Nechirurgická léčba zahrnuje klid, přikládání ledu, kompresní obvaz kolene, zvýšení postižené nohy a fyzikální léčbu.

Chirurgický zákrok spočívá ve vyjmutí části nebo celého poškozeného menisku. Pak následuje rehabilitace kolene. Zákrok se provádí většinou artroskopicky. Dvěma či třemi vstupy o velikosti cca jednoho centimetru se dovnitř kolene zavede tzv. artroskop, kterým lékař prohlédne kloub. Druhým vstupem lékaři za pomoci operačních nástrojů ošetří poškozený meniskus.

Celý zákrok lékaři sledují na monitoru. Kloub je při operaci vyplněn tekutinou, která místo proplachuje a současně také umožňuje odstranění poškozené tkáně. Celý zákrok trvá cca 20 až 40 minut a obvykle se provádí při celkové anestézii, někdy při spinální anestezii (pacient necítí tělo od pasu dolů).

Pokud má pacient po odstranění menisku dále bolesti, stala se nadějnou transplantace menisku. Jedná se o přenos tkáně menisku od dárců.

Zajímavé:  Limit Doplatků Za Léky 2019?

Léky 

Lékař předepíše analgetika (Ibalgin, Ibuprofen, Algifen). Ty pomáhají jen zmírnit obtíže, ale neléčí.

Bylinky

Pomáhají masti z kostivalu, kaštanu a měsíčku lékařského.

Homeopatika

Zmírnit obtíže může Arnica Monatan 9 C, Ruta Graveolens 9 C, Rhus Toxicondron 9 C.

Domácí léčba a babské rady

Některé zdroje doporučují preparáty s kyselinou hyaluronovou, která však spíše působí na klouby než na meniskus jako takový, rozhodně tím ale nic nezkazíte.

14 dnínásledná rehabilitace trvá týdny

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.

Vyšetření 

Diagnózu stanoví lékař posouzením mechanismu úrazu a klinickým vyšetřením – bolestivost a lupání na vnitřní kloubní štěrbině, zvýraznění bolesti ohnutím a rotací kolena. Často je přítomen výpotek v kolenním kloubu.

Dále nařídí RTG a ultrazvuk, ale to jen pro případné vyloučení jiného poranění. Meniskus na RTG vidět není. Lepší je magnetická rezonance, ale ani ta není zcela spolehlivá.

Možné komplikace

Komplikací je vklínění menisku do kolenního kloubu.

Trvalé následky

Chybná léčba může znamenat špatnou pohyblivost kolene a vadu chůze.

Zdravotní cviky

Nejprve je třeba nechat nohu v klidu, poté fyzioterapeut ukáže speciální cvičení.

Prevence

Opatrnost při sportu, důležitý je pravidelný strečink, protažení a nepřeceňování svých sil.

Kdy jít k lékaři

Lékaře navštivte při pichlavé bolesti a otoku kolene.

VIDEO: Jakým povoláním byste se měli raději vyhnout? Kde vám hrozí největší riziko úrazu?

Meniskus může pořádně zabolet

Nejvíc zatěžujeme klouby a meniskus při prudkých změnách pohybu, například při sportování.
Foto: Profimedia.cz

Jak vypadá a kde je přesně umístěný, můžeme dobře vidět na obrázku vpravo. Tyto dva půlměsíce z chrupavčité hmoty vytvářejí v kolenním kloubu jakýsi tenký polštář, který dobře tlumí nárazy, rozkládá hmotnost těla a brání opotřebení chrupavky na kloubech.

Nejčastěji si ho poraníme při sportech, při kterých dochází k prudkým změnám pohybu a k rotacím. Jako třeba při fotbale, tenisu, squashi, volejbale, na lyžích apod. Větší riziko samozřejmě hrozí lidem s mnoha nadbytečnými kily.

Někdy se však tento úraz přihodí i jedincům štíhlým, jak mě upozornil MUDr. Jiří Neumann, chirurg, který se zabývá sportovní medicínou. Třeba při relativně poklidné józe, když udělají hluboký podřep. Ale nemusí k němu dojít jen při cvičení a sportování. Může nás potkat i ve všedních, skoro až banálních situacích, jako je například chůze do schodů nebo vystupování z auta.

To má svoji logiku. Při chůzi do schodů zatěžujeme kolena silou třiapůlkrát větší, než pro ně představuje zatížení našeho těla v klidu. Při hlubokém podřepu bývá zátěž skoro osminásobná. Ještě větší přetížení musejí kolena zvládat při prudkých změnách pohybu.

Řada lidí nejde s poraněným meniskem k lékaři. Zvlášť když je koleno normálně nebolí a ozývá se jen při větší zátěži: při běhu, v dřepu, při kopnutí do míče a podobně. Bolest se u nich nejčastěji projevuje na vnitřní straně kloubu, v místě kloubní štěrbiny. Ale jinak mají klid. Proto se utěšují tím, že se poranění zahojí.

Meniskus si nemusíme poranit jen při sportu, ale i při obyčejné chůzi do schodů nebo při nastupování či vystupování z autobusu a tramvaje.

Je to samozřejmě hloupost. Úraz se může při určitém pohybu nebo zátěži snadno obnovit a stav zasažených tkání zhoršit.

„Navíc poranění menisku, které dlouhou dobu zanedbáváme a neléčíme, dokáže velmi rychle poškodit kloubní chrupavku i příslušné části kloubu,“ říká doktor Neumann. Úplně zbytečně si tak můžeme rozjet nebo zhoršit artrózu.

Proto je rozumné zajít s tímhle problémem co nejdřív k ortopedovi, případně k lékaři, který se zabývá sportovní medicínou.

Lékař musí přesně zjistit, co se vlastně stalo. Od toho se odvíjí léčba, která může být velmi různá. Někdy doktor navrhne klid a ortézu, aby se drobné poranění zhojilo, jindy je nutná operace, šití, lepení tkání, v krajním případě i transplantace.

Roli totiž hraje: typ zranění, jeho rozsah, ale také to, jaké místo jsme si poškodili.

Chce to zkušeného lékaře, protože u menisku nemusí problém pacienta přesně zachytit ani jinak spolehlivá magnetická rezonance nebo počítačová tomografie.

Po úraze navíc postižené místo často oteče, někdy se udělá i podlitina. „Spolu s meniskem si totiž většinou poraníme i vazy,“ vysvětluje MUDr. Neuman. „Vnitřní postranní vaz a přední zkřížený. Lékař musí vyšetřit a případně léčit i je.“

Prasklý meniskus se dnes neodstraňuje celý, jako se to dělalo kdysi, ale jen jeho utržená část. Je totiž zbytečné zbavovat se tohoto pružného polštáře, který tlumí některé pohyby a jiné zase podporuje. Tímto zákrokem se navíc zrychlilo opotřebení chrupavek kloubů a následně i rozvoj artrózy.

Jaký způsob léčby lékař zvolí, ovlivňuje rovněž to, jestli jde o běžného člověka nebo výkonnostního sportovce, který klouby a meniskus zatěžuje mimořádně. U něj totiž hrozí větší riziko toho, že se jeho potíže znovu zopakují. Navíc bývá i pod větším tlakem času, aby se rychle uzdravil.

U běžných pacientů s menším poraněním je možné koleno zafixovat pomocí ortézy, která navíc nohu odlehčí. Enzymy zmírní otoky a zlepší výživu tkání.

Malé a drobné trhliny v menisku se obvykle bez problémů zahojí. U větších poranění sahají ortopedové obvykle k artroskopii, tedy k využití speciálních sond, díky kterým se dostanou do kolene ze dvou malých řezů.

Jak to vypadá uvnitř a co se tam vlastně stalo, to vidí na obrazovce monitoru díky optickému zařízení v sondách. Tento přístup je mnohem šetrnější než celkové otevření kolene. Pacient může jít díky miniinvazivnímu postupu během jednoho až dvou dnů domů.

Operované místo se navíc rychleji hojí.

„Nejčastější chyba, které se klienti dopouštějí, je ta, že nedodržují klid a riskují obnovu zranění nebo komplikace při hojení,“ říká MUDr. Neumann.

Když se meniskus zahojí, je dobré s lékařem probrat to, jaký druh sportu a jaká míra fyzické zátěže jsou pro nás vhodné. Pohyb bývá důležitý, protože přispívá k lepší výživě a stavu chrupavčitých tkání.

Jejich kondici mohou podpořit také injekce s kyselinou hyaluronovou. Doplňují kloubní tekutinu, podporují promazávaní kloubů a zlepšují tlumení nárazů.

Ale hlavně zpomalují přirozené opotřebování chrupavčitých tkání.

Podstatné je také udržovat rozumnou váhu. „Každé kilo navíc zvyšuje při pohybu zátěž kloubů hned o několik kilogramů,“ upozorňuje doktor Neumann. „Závisí to na rychlosti pohybu.“

Vedle pohybu přispívají k dobrému stavu chrupavčitých tkání také vitamíny. Ukázaly to klinické studie s vitamíny E, D, C a K.

  • Dobrým zdrojem éčka jsou například mandle, semena slunečnice i olej z nich, arašídy a lískové ořechy.
  • Relativně hodně déčka je v tučných mořských rybách: v lososovi, makrele, tuňákovi apod.
  • Na céčko je bohatý šípek, černý rybíz, paprika, růžičková kapusta, brokolice a zelí.
  • Vysoký obsah vitamínu K bývá v listové zelenině: špenátu, kapustě, brokolici a tuřínu.

Podrobnější informace o zmíněných studiích najdete na www.synviscone. cz, proklikněte rubriky Co mohu udělat pro svá kolena a Potraviny pro zdravá kolena.

Rozumné je rovněž navštívit fyzioterapeuta a nechat si od něj zkontrolovat postavení nohou i kloubů. Pokud není dobré, měl by ho zkorigovat, obvykle pomocí tvarovatelných vložek a zdravé obuvi.

Podobně důležité bývá i odstranění případné nerovnováhy svalů, které zbytečně přispívají k nerovnoměrnému zatížení, a tedy také k opotřebení menisku i kloubních chrupavek.

I s tím by si měl fyzioterapeut poradit.

Hlavní zprávy

Diskuze Prasklý meniskus, konec kojení?

Při zvedání se ze země s dcerou mi „přeskočilo“ v koleni.
Protože koleno pár dní bolelo, zašla jsem k ortopedovi. Dle něj to vypadá
na prasklý meniskus. Na RTG ale nic není. Dostala jsem na týden ortézu a
mám mít klidový režim. Pokud by se to nesrovnalo, musela bych jít na
operaci – dle jeho slov by bylo vhodné se do kolene podívat. Chtěla bych se
zeptat na tři věci:

Je možné, aby mi meniskus praskl jen při zvedání se ze země? Před
třemi lety jsem měla úraz toho samého kolene, ale jednalo se o natržený
vaz. Obešlo se to bez operace.

Zajímavé:  Svrab v těhotenství - Vše o zdraví

Je možné, aby to na RTG nebylo vidět? Není ještě nějaká jiná
možnost, kde by to bylo vidět?

Podle ortopeda bych musela skončit s kojením, protože to probíhá pod
celkovou nebo spinální anestezií. Opravdu bych s kojením musela skončit
nebo by to šlo nějak udělat? Dvakrát jsem rodila císařem se spinálem a
kojila jsem normálně, i když je pravda, že mlíko se udělá o něco
déle, je tam přece mlezivo, které dítě také ihned pije…

Velikost písma:

Ahoj, sice děti nemám, ale za to každé koleno operované 3×
Na RTG to vidět být nemusí. U mě nikdy moc neviděli.
Vidět by bylo na MR. Těžko říct jestli tě bude chtít poslat.
Utrhnout si ho můžeš i takhle blbým pohybem, ale nemusíš. Teď je
zbytečné řešit co by kdyby.. Stejně se operuje většinou na pořadník a
ten bývá dlouhý.

V kojení bych taky problém neviděla. Dá se to udělat i ve spinálu, ale
ani celková by ničemu vadit neměla, jen se nesmí kojit mám pocit 24 hodin
po narkoze, ale už si to nepamatuju jak dlouho jsme omezovali a zákrok je to
jednoduchý, druhý den max jdeš domů. Pak chvíli o berlích s ortezou a za
měsíc nevíš, že ti něco dělali.

Já chodila po menisku dva dny o berlích a to spíš kvuli otoku než bolesti
a za týden jsem normálně chodila.
Jinak asi strašil artroskopií a to není extra zatěžující. Po
zkušenostech bych na to, ale už dneska bez extra závažného důvodu
nešla..

A jen tak mimochodem moje průsery s kolenama začali diagnozou Namožení a
zhmoždění jiné a neurčité části kolene.. Takže co nezjistí to si
vymyslí.:D

Neřeknu ti nic ohledně kolene, ale ohledně kojení není důvod
přestávat, vynecháš na nutnou část (třeba těch 24h), budeš
odstříkávat. I pokud bys pak brala antibiotika, buď se budete snažit
najít taková, která kojení nevadí nebo budeš odstříkávat týden. Musela
jsem si odstříkáváním udržet laktaci už několikrát, jednou i déle jak
na 2 týdny a nikdy nebyl problém.

@white_black No já
bych taky nešla, když bych nemusela. Ale koleno bolí, dost kulhám a
v některých polohách, třeba v leže v noci to bolí k nevydržení 

@zuzkasim Já si to
s tím kojením myslím taky tak. Už jsem pro jistotu začala odsávat, aby
kdyžtak bylo MM, když by bylo potřeba. Při nejhorším bych přechodně dala
UM a po operaci taky odsávala. Přesně tak jsem si to taky myslela, těch
24 hodin.

@Zuzka2012 Čerstvý
úraz vždycky bolí. tak si nech ortezu i na noc, nepřetěžovat tu nohu a
být co nejvíc v klidu, ledovat, když sedíš nebo ležíš klidně si tu
nohu podlož. Vstávat opatrně, nestoupat pokud možno na pokrčenou nohu.

Může to bolet i dost dlouho bohužel.. Kdybys nekojila poradím i léky, ale
takhle… A bacha na schody! A před tím než se necháš řezat chtěj
vědět přesný důvod proč.. Kdyby to náhodou zašlo až tak daleko..
A bylo by dobré se tam podívat opravdu důvod není..

Ale ortopedi to rádi
dělají..

@white_black Taky si
říkám, že zatím tam je dost nejasného na to, abych šla na operaci. Tak
uvidím za ten týden, třeba to fakt nebude potřeba. A díky za rady. 

@Zuzka2012 Tak jak
dopadla kontrola?

@white_black Dost se
to zlepšilo, tak jsem měla mít ortézu další týden. Ve čtvrtek jsem ji
sundavala a nohu rozcvičuju. Ve čtvrtek mám kontrolu, tak uvidím, ale
rozhodně se to hodně zlepšilo. Sice do dřepu ještě nemůžu a po hodinové
procházce to bolí, ale i tak pokrok…

Artroskopie se bát nemusíte. Co vás čeká?

Přestože je možné artroskopii provést i u jiných kloubů, zaměříme se na kolena, resp. meniskus, u kterého je nejčastější. Příprava před výkonem je celkem klasická. Lékař vás bude s největší pravděpodobností operovat v krátké celkové anestezii. Výhodou je, že budete úplně uvolnění, takže chirurg bude moci dobře pracovat.

Výhody proti otevřené operaci

  • * Menší zásah operatéra, který udělá jen dva malé řezy.
  • * Díky artroskopu má chirurg mnohem lepší přehled v kolenním kloubu při vyšetření nebo operaci.
  • * Po výkonu je koleno méně oteklé a také bolest je menší.
  • * Rekonvalescence je rychlejší a můžete se dříve vrátit k plné zátěži při pohybu, dokonce i ke sportu.
  • * Nižší riziko komplikací než u otevřených operací – méně než jedno procento.

Před zákrokem byste tedy měli být v dobré kondici a zcela zdrávi. Na překážku je i nachlazení či kašel, zánět zubů či močová infekce. Rovněž musíte mít předoperační vyšetření, které není starší 14 dní. Do nemocnice nastoupíte v den plánované operace či o den dříve. Můžete si ještě pochutnat na večeři a do půlnoci smíte pít a brát ty nejnutnější léky.

Vlastní zákrok pak běžně trvá půl hodiny až hodinu. Na některých pracovištích lze, budete-li si to přát, provést artroskopii i ve spinální nebo dokonce lokální anestezii.

V prvním případě je znecitlivující látka vpravena do páteřního kanálu, díky čemuž pak necítíte bolest od pasu dolů. Výhodou je, že můžete s lékařem mluvit, po operaci můžete dřív začít jíst a méně často je pacientům špatně. Při lokální anestezii je znecitlivěno pouze koleno.

Uvažovat o ní lze jen při jednoduchých diagnózách a konečné rozhodnutí by v tomto případě mělo být na lékaři.

Co bude operatér s vaším kolenem dělat

Řezem dlouhým necelý centimetr zavede lékař do kloubu artroskop, tj. tenkou kovovou trubičku zakončenou miniaturní kamerou a světlem. Bez toho by artroskopie vůbec nebyla možná – chirurg se totiž při zákroku řídí podle toho, co vidí na monitoru.

Další malý řez udělá na kolenu tak, aby se co nejlépe dostal k poraněné části menisku. Ten bude sloužit k vlastní operaci. Je to vstup pro různé speciální nástroje, jako jsou háček pro zjištění pevnosti, kleštičky, nůžky, frézka apod. Aby všechno bylo dobře vidět, naplní lékař kloub tekutinou, která jej zároveň proplachuje.

Se stále dokonalejším vybavením i umem operatérů není třeba pokaždé poraněnou část menisku odstranit. Někdy jej lze jen sešít. Podmínkou je „čerstvé“ poranění v prokrvené části. O tom, zda bude možné meniskus sešít, většinou lékař rozhodne až přímo při artroskopii. Při šití je zachycen meniskus ke kloubnímu pouzdru vstřebatelnými stehy nebo materiály ve tvaru skobiček a šipek.

Sledovat další díly na iDNES.tv

Srůst menisku trvá zhruba šest až osm týdnů. Vstřebání fixačních materiálů pak déle. Pokud meniskus sešít nelze, jeho poškozená část se šetrně odstraní, a to tak, aby přechod do zbylé části kloubu byl co nejplynulejší.

Nikam nespěchejte a poctivě rehabilitujte

Nemyslete si však, že s trochou opatrnosti budete moci hned běhat jako křepelky. Po zákroku dostanete podpažní berle a v případě sešití menisku navíc ortézu, abyste končetinu při chůzi co nejvíce odlehčili. Možná dostanete i léky proti bolesti. Pravděpodobně se nevyhnete ani rehabilitaci pod vedením odborníka.

O zahájení vhodné rehabilitace rozhodne váš operatér. K rozcvičení je vhodná jízda na kole, rotopedu nebo plavání. Při sešití menisku musíte být ještě opatrnější než při odstranění poraněné části.

Ortézu musíte nosit čtyři až šest týdnů, abyste zabránili nechtěným pohybům při chůzi, ale třeba také ve spánku. Několik týdnů vůbec nesmíte došlapovat a musíte dbát na cíleně vedenou rehabilitaci.

Na plnou zátěž se můžete těšit přibližně po dvou až třech měsících.

Od ramen až po kotníkyNejčastěji je artroskopie využívána při operacích kolene – menisku. Používá se však i při náhradách předního a zadního zkříženého vazu, kdy je nutné vytvořit nový prostřednictvím odebraných šlach z přední plochy kolene nebo ze svalu na vnitřní straně stehna. Vhodnou metodou je i při řešení problémů kotníku, tedy správněji hlezna. Nejčastěji při artrotickém poškození kloubu a postižení kloubní chrupavky. Běžně je tato metoda volena i při operacích ramene, zejména v případě nestability ramenního kloubu, degenerativních onemocnění, poranění šlach svalů lopatky – tzv. ruptuře rotátorové manžety či pro řešení SLAP léze. To je odtržení chrupavčito-vazivového límce kolem kloubní jamky, jehož úkolem je stabilizovat postavení hlavice kloubu. K tomu může dojít opakovanou zátěží či pádem na nataženou končetinu, například u takových sportů, jako je volejbal. Artroskopicky se dnes řeší i srůsty u ztuhlého ramene. Méně častým výkonem jsou artroskopie lokte, zápěstí či kyčelních kloubů, kdy může být důvodem artróza, změny po úrazu, omezení hybnosti či poškození chrupavky, vazivových struktur či odstranění volných tělísek.

Článek vyšel v srpnovém vydání časopisu Zdraví.

Irena Bečvářová

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector