Prášky na oddálení menstruace – Vše o zdraví

Potřebujete zařídit, abyste nemenstruovala na dovolené? Jde to snáz, než si možná myslíte!

Konečně se přiblížil termín vytoužené dovolené u moře, ale s hrůzou zjišťujete, že se stejně tak blíží i vaše menstruace. S tou si ovšem pohodovou dovolenou neumíte představit. Jak to řešit?

Menstruace umí být otravná sama o sobě, o to víc vás děsí, když máte za pár dní ležet na pláži a užívat si koupání v moři. Naštěstí moderní medicína umí v mnoha ohledech zázraky. Pokud jste uživatelkou hormonální antikoncepce, ani nemusíte k lékaři.

Klasicky berete prášky 21 dní a pak následuje 7 dní pauza. Pokud se blíží volný týden, prostě pauzu vynecháte a začnete užívat další platíčko. Tělo tak bude neustále pod vlivem hormonů a menstruaci vůbec nedostanete.

Podle lékařů můžete takto užít klidně tři plata po sobě. „To, že se žena musí pravidelně ,čistit', už neplatí, protože hormonální antikoncepce tlumí růst sliznice, takže se prakticky nemá co čistit,“ přibližuje gynekolog a sexuolog MUDr.

Pavel Turčan a dodává: „Ale pozor, posunovat menses tímto způsobem je vhodné pouze v případě, že žena užívá monofázické tablety, které mají v průběhu celého cyklu stejné složení.

Pokud má žena antikoncepci trifázickou, s různými hladinami hormonů, nejde ji užívat v kuse po sobě.“

Pokud se chráníte jinak než prostřednictvím monofázických pilulek, je potřeba dojít si na gynekologii a nechat si předepsat léky přímo pro oddálení krvácení. Začít je užívat stačí tři dny před očekávaným termínem menstruace.

Monofázické pilulky prostě berte stále dál bez pauzy

Podle odborníků se nemáte čeho bát, ať už menses posouváte jen o týden nebo vynecháte celý jeden cyklus. „Užívá-li žena hormonální antikoncepci, je vlastně bez menstruace pořád.

Krvácení, které se dostavuje, je pouze takzvaná pseudomenstruace, krvácení je způsobeno poklesem hormonálních hladin v pauze, kdy žena tablety nebere.

Ale sliznice se zde – na rozdíl od pravé menstruace – neodlučuje, protože zůstává pod vlivem prášků nízká,“ vysvětluje lékař.

„Dnešní ženy menstruují naopak příliš často, tak to příroda určitě nezamýšlela. Z historického hlediska je pravidelný menstruační cyklus vlastně civilizační nemocí,“ dodává gynekoložka MUDr. Mirka Jonášková.

„Většina pacientek snáší pilulky na posunutí velice dobře,“ prozrazuje MUDr. Pavel Turčan. Připouští ale, že některé ženy nesnášejí hormonální tablety v jakékoli podobě. Pokud vám tedy nedělala dobře hormonální antikoncepce, mohou se podobné vedlejší účinky projevit i u oddalujících, rovněž hormonálních tabletek.

„Pak se může objevit nevolnost, napětí v prsou či bolesti hlavy,“ varuje lékař. „Někdy se může stát, že je cyklus po posunutí nepravidelný, ale to platí zvláště, když byl nepravidelný již před posunutím. Zde je možné využít doplňky stravy na podporu úpravy cyklu, například typu Sarapis mensis,“ dodává odborník. (Co všechno může značit nepravidelná menstruace?)

Rozhodně není zdravé plavání s tamponem, protože velmi snadno chytíte každou infekci

Podle odborníků je menší zlo menstruaci oddálit než chodit plavat s tamponem a riskovat infekci.

„Zatímco pro některou ženu ani koupání s tamponem v moři není komplikací a dovolenou si hezky užije, pro jinou to problém být může a volí raději posun menstruace.

Já osobně bych ale raději volil posunutí,“ shrnuje Pavel Turčan. Právě přísnější hygiena během menstruace by měla být ve spojitosti s koupáním samozřejmostí.

„Pokud budou ženy volit koupání v bazénech nebo rybnících, je lepší si před vstupem do vody do pochvy zavést speciální tampony, které jsou napuštěny vazelínou či tukem a měly by ženu ochránit před průnikem nečistot a snížit riziko získání infekce. Rozhodně za tímto účelem nepoužívejte tampony obyčejné, které by vše spíše ještě nasály a průnik usnadnily,“ shrnuje závěrem odborník.

Na oddálení menstruace pomůže citron. Tedy ne plod samotný, ale jeho šťáva, kterou byste měly pít. Kouzlo ale tkví ne v samotném citronu či jeho kyselosti, ale ve vitamínu C.

(Víte, že vitamín C je také zdravý pro naši pokožku?) Sice vám menstruaci pravděpodobně neoddálí, ale pozitivní účinek může mít v tom, že krvácení bude slabší a v některých případech i kratší.

To je snad nejznámější babská rada, ovšem ruku do ohně bychom za to rozhodně nedali.

Mezi ženami dále kolují rady jako pití kopřivového čaje, který může krvácení nejen oddálit, ale také zmírnit bolesti s ním spojené.

Jiné dámy sází na užívání několika polévkových lžic medu denně. Ten má naopak vyvolat menstruaci dříve.

Pokud věříte v sílu bylinek, můžete vyzkoušet kontryhel obecný, který obsahuje rostlinné hormony, které dokážou ovlivňovat hormonální procesy v ženském těle.

Menstruaci ovlivňuje 12 věcí: Stres i ostatní ženy | Žena.cz

Málokterá žena funguje jako hodinky – respektive její cyklus. Obvyklých 28 dní se může zkrátit nebo naopak natáhnout, a dokonce pokaždé jinak.

Každé zpoždění menstruace však hned není důvodem k panice nebo naopak k radostnému úprku do obchodu s miminkovskými oblečky. Podívejte se, co všechno může ovlivnit příchod menstruace.

Ženský kolektiv

Po pár týdnech v „dámském kroužku“ (na koleji, ve vězení, v kanceláři, ale i v rodině atd) budete pravděpodobně menstruovat všechny ve stejném termínu. To znamená, že některá se zpozdí, jiná zase o pár dní zrychlí. Synchronizace menstruace je prokázanou skutečností, ačkoli pro ni odborníci zatím nemají vysvětlení.

Doporučujeme: Téma:  Hormony a menstruace

Zřejmě za to mohou feromony, jež ženy vylučují v době ovulace.

„Vysílají tak k ostatním signály, které v jejich těle vyvolávají fyziologické procesy, jež nastartují spuštění menstruace, nebo ji naopak zpozdí, aby se jejich cykly mohly sjednotit,“ vysvětlila Martha K.

McClintocková, která tento jev zkoumala jako první. Později se ale ukázalo, že dlouhodobě tato synchronizace nefunguje.

Měsíc

Lunární fáze trvají stejnou dobu, jak ženský cyklus. Úzké spojení prokázala i věda. Skandinávská studie z roku 2011 uvádí  že 30 % žen mívá menstruaci právě kolem úplňku. Shodu s ostatními lunárními fázemi vykazovalo pouze 12 % žen.

Léky

Cyklus mohou ovlivnit všechny hormonální přípravky – třeba na štítnou žlázu, a dále steroidy nebo antipsychotika (v nich je hormon dopamin).

Zajímavé:  Vitamíny Na Hojení Zlomenin?

  Hormonální systém organismu je tak povázaný  – a popravdě neprozkoumaný – že ho účinky léčiv mohou „poplést“. Často se mluví i o tom, že menstruaci zpožďují i třeba antibiotika, ale tak to není.

Zpozdí ji totiž spíš samotné onemocnění než léky, které na ně berete. Příkladem může být

Nastydnutí

Chřipka, rýma, nachlazení – to všechno jsou běžné nemoci, které na organismus působí jako svého druhu stres, takže se menze ani ovulace nedostaví. Nemusí to tak být vždycky, ale třeba nastydlé vaječníky nebo močový měchýř tento efekt mají téměř pokaždé. Samozřejmě cyklus ovlivní i vážné nemoci.

Vyčerpání

Může to být těžkou fyzickou prací, příliš náročnou sportovní dovolenou,  nebo i náročným cvičením a sportem. Speciálně u žen, které mají nízký obsah tuku v těle. V takové situaci mozek zastaví produkci hormonů, protože by tělo nedokázalo živit plod.

Podle jedné studie z USA polovina sportujících žen  zažila mírné nepravidelnosti cyklu. Pár dní není nic vážného, ale pokud se menstruace nedostaví dvakrát, je to důvod k návštěvě gynekologa. Problém zvaný amenorrhea mj.

ovlivňuje z dlouhodobého hlediska hustotu kostí.

Stres

Psychické a nervové problémy dokáží zafungovat úplně stejně jako fyzické vyčerpání. Mozek prostě řekne hormonům „stop“. Někdy tak zapůsobí i změna zavedeného režimu, jako třeba stěhování, změna zaměstnání. Zajímavé je, že stejně jako stres si ženský organismus „vysvětlí“ nedostatek spánku, případně jeho nepravidelnost.

Dálkové lety

Zpoždění tak mohou způsobit i časté přesuny do jiného časového pásma. Narušení biologických hodin organismu se totiž projeví i v řízení menstruačního cyklu. Zdravotní sestry s nočními službami, letušky na dálkových letech a podobné profese trpí často nepravidelnou menstruací. Část viny nese spánkový hormon melatonin, který ovlivňuje i reprodukční hormony.

Nadváha

Nadměrné tukové zásoby mohou zvýšit hladinu estrogenu, takže se nakonec z vaječníků přestanou uvolńovat vajíčka. Obézní ženy obvykle trpí nepravidelným, dlouhým, bolestivým a silným krvácením. Problém nekončí každoměsíčními nepříjemnostmi. Dlouhodobý nadbytek estrogenů totiž může vyústit i v rakovinu endometria, což je děložní sliznice.

Podváha

Přesně opačný problém než ten předchozí: tělo neprodukuje dostatek estrogenu. Pokud máte nízkou váhu dlouhodobě, nebývá to až tak vážné – horší je situace, kdy dramaticky zhubnete v krátkém čase. Typické jsou v tomto ohledu anorektičky.

Pesticidy

Pesticidy, které se používají v zemědělství k ochraně před škůdci, svými účinky napodobují hormony.

  Podle studie, zveřejněné v odborné časopisu American Journal of Epidemiology 60 až 100 % žen, které jsou vystaveny účinkům pesticidů, mají prodloužené periody nebo trpí přímo ztrátou menstruace.

Nemusíte na to ai pracovat v zemědělství – stačí žít na venkově nebo jíst příliš mnoho takto ošetřených plodin.

Věk

I když s přechodem se musí počítat, občas přece jen překvapí. Nejdřív se obvykle krvácení objevuje častěji, pak se cyklus prodlouží, až vymizí úplně. Někdy se může objevit už kolem čtyřicítky.

Antikoncepce

Paradoxně to může být právě ona, i když jednou z nesporných výhod je srovnání cyklu. Někdy to však chvíli trvá.

Pilulky stabilizují výstelku děložní sliznice, ale potřebují na to stálý vyrovnaný přísun umělých hormonů. Proto se mají brát pravidelně ve stejnou dobu.

Pamatujte však na to, že s HA pilulkami se ve skutečnosti nejedná o skutečné měsíčky – krvácení se v tomto případě nazývá pseudomenstruace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

  • Menopauza ve 24 letech? Problém (nejen) topmodelek
  • 10 +1 pravidel zdravé rodiny: Jak žít a co jíst
  • Zelenina selhává: Kyseliny listové mají ženy v ČR málo

Vstoupit do galerie | 5 Co se děje v těle při sexu?
 

ÁHA

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Strasti s menstruací. Jak si užít večírky a plesy, když máte své dny

U některých žen přichází a odchází bez většího humbuku. U jiných se postará o několikadenní bolestivé křeče, žaludeční nevolnost, kolísání nálad, únavu a další nepříjemnosti. Někomu je dokonce tak špatně, že musí zalézt do postele a dopovat se léky na utišení bolesti.

Podle nedávného průzkumu britské společnosti Lil-Lets, specializující se na produkty dámské intimní hygieny, by celá třetina žen vážně zvažovala účast na firemním večírku, pokud by v době jeho konání menstruovala. Ženy se obávají hlavně toho, že jim selže hygienická pomůcka – a bude trapas.

Taky se během menstruace necítí atraktivní a kvůli (ne)pohodlí se nemůžou obléknout tak, jak by si pro večírek či jinou společenskou událost představovaly. A jak už bylo řečeno, některé trpí bolestmi a jsou v takovém rozpoložení, kdy se nikomu moc nechce plesat a usmívat se.

Co se děje v těle

Připomeňme si, že menstruační cyklus je koloběh, při kterém ženské pohlavní orgány chystají vajíčko k oplodnění. Když k němu nedojde, děložní výstelka (endometrium) se začne odlučovat formou menstruační krve. Hned po skončení menstruace se výstelka zase začíná obnovovat. Roste do tloušťky šest až osm milimetrů – až do dne, kdy dochází k ovulaci. 

Menstruační krev odchází z dělohy otvorem děložního čípku. Jeho kanál se musí trochu rozšířit, což ženy někdy pociťují bolestivě. Křečovité bolesti, odborně nazývané dysmenorea, způsobují kontrakce děložní svaloviny. Obvykle se vytrácejí po prvním porodu, kdy by se měla hladina hormonů ustálit. 

Někdy však ani porod nepomůže (jak známo, hormony jsou mocné čarodějky), a tak se mnoho žen uchýlí k hormonální antikoncepci, která většinou hormony (a s nimi i bolesti při menstruaci) optimalizuje.

Fyzická aktivita

Pomocí prášků lze menstruaci i jednorázově posunout. I to je možnost, byť krajní, jak vyřešit pesimistické rozpaky, když se vám nějaká větší společenská akce časově překrývá s dobou menstruace.

To potvrzuje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan: „Některé ženy se mohou chtít uchýlit k oddálení menstruace pomocí hormonální antikoncepce či speciálních prášků. To lze ovšem doporučit pouze ženám s opravdu silnými bolestivými projevy.

Přece jen jde o ‚umělý‘ zásah do fungování organismu a mělo by se k němu přistupovat s rozvahou.“

Zajímavé:  Hyperventilační tetanie - vše o zdraví
Běžné drobné pobolívání asi není třeba dramatizovat, ale pokud se opakuje bolest opravdu silná, měla byste u gynekologa prověřit, zda nesignalizuje nějaké onemocnění. Tzv. sekundární dysmenorea se objevuje spíše u žen nad třicet let a může odkazovat například na:

  • zánět vnitřních gynekologických orgánů či jiných orgánů v pánvi,
  • myomy na děloze, srůsty, které vznikly po předchozích operacích v oblasti pánve (i po operaci slepého střeva),
  • endometriózu

Lepší je naučit se sama zacházet se „svými dny“, protože ulevit si od bolestí a křečí lze i bez léků. Tak například: Ač byste možná nejraději ležela a vyhřívala se pod teplou dekou, pomůže vám fyzická aktivita. 

Mírné cvičení nebo pohyb v rozumné míře během PMS nebo menstruace rozproudí krev v podbřišku a uvolní křeče. Navíc se při něm tvoří endorfin, který zlepšuje náladu a tlumí bolest.

Vynikající na zmírnění obtíží í spojených s menstruačním cyklem je jóga, břišní (nebo jiné orientální) tance, cvičení na gymnastickém míči nebo speciální cvičení na pánevní dno. Na webu mamsvedny.cz se můžete inspirovat.

Strava taky pomůže

V době menstruace nebo při premenstruačním syndromu je taky dobré zaměřit se na jídelníček. Ačkoli s vámi možná cloumá chuť na sladké, právě cukr byste měla omezit.

Pomáhají bylinkové čaje (například s obsahem kontryhelu ) a vitaminy – hlavně skupiny B – a hořčík. „Vitamin B6 pomáhá regulovat hormonální aktivitu během menstruace a spolu s vitaminy B2 a B12 přispívá k psychické pohodě. Hořčík zase uvolňuje svalové napětí, tlumí bolest, zmírňuje nadýmání a napomáhá klidnému spánku,“ doporučuje Pavel Turčan.

  • Zkušenosti s premenstruačním syndromem (PMS) mívají i muži. Ženy totiž v tomto období nebývají úplně příjemné. Fyzické a emocionální symptomy PMS se mohou objevit i dva týdny před menstruací. Jde nejen o změnu sexuálního apetitu, ale i o přecitlivělost, podrážděnost, návaly pláče, tlak v podbřišku a křeče, únavu, otoky, zhoršení pleti, zvýšenou chuť k jídlu – hlavně na sladké.
  • Když jsou příznaky opravdu velmi silné, mluví se o premenstruační dysforické poruše.

V jakých potravinách béčka a hořčík najdete? Například v ořeších (ideální jsou kešú nebo pekanové oříšky), v listové zelenině, sušených meruňkách, sóji, avokádu nebo hořké čokoládě.

Ostatně sáhnout lze i po doplňcích stravy, například speciálně pro ženy určeném preparátu Sarapis Mensis, který kromě vitaminů řady B obsahuje třeba i extrakt z červeného jetele – zdroje fytoestrogenů. Ty díky své podobnosti s ženskými hormony estrogeny pomáhají harmonizovat hormonální soustavu, omezit výkyvy nálad, ulevit od křečí a srovnat krvácení.

Kouření a alkohol ne

Jak už bylo řečeno, cukr zhoršuje projevy menstruace, stejně jako kofein nebo alkohol. „Alkohol nejen narušuje normální průběh menstruace – narušením hormonální rovnováhy může celý cyklus posunout, ale přímo během menstruace může zhoršit křeče a bolesti břicha,“ varuje Turčan. „Navíc alkohol vůbec nejde dohromady s léky proti bolesti,“ dodává.

Odborné studie rovněž naznačují, že se v období těsně před menstruací a během ní snižuje alkoholová tolerance, a ženy se tak logicky rychleji a snadněji opijí.

Na hormonální hladiny v těle pak podobně jako alkohol působí také kouření. Dlouhodobé kuřačky se setkávají s výraznějšími projevy premenstruačního syndromu, také obvykle trpí nepravidelnými cykly a mají častější problémy s početím.

Správný outfit

Pokud zaberou výše uvedené rady a vaše menstruace přestane být strašákem ve vašem (společenském) životě, zbývá ještě doladit šatník a vyrazit na párty. Hádáte správně, že upnutý bílý overal nebude ta nejpraktičtější volba.

Rodina DNES, Alena Bartošová

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Gynekologie

dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli u mé 12-ti leté dcery existuje nějaká možnost pro oddálení menstruce v době dovolené u moře? Dcera má menstruaci rok, je zdravá ………děkuji za brzkou odpověd

Bohužel, gestageny ( Norethisteron, Duphaston, Utrogestan, Ogrametril, Provera tbl po 5 mg) používané k oddálení menses nejsou vhodné k použití u 12- ti leté dívenky.

Pan doktor, dnes mi kozna lekarka napisala na ekzematid 1 tbl. Dithiadenu na vecer a na natieranie ichtyolovy tekuty puder.

Moze sa dithiaden uzivat pocas tehotenstva ? Este by som sa chcela spytat, ten ekzematid je na zadocku a dnes mi povedala, ze mi ho vysusi tekutym dusikom, ale razne som odmietla, zdalo sa mi to pre plod stresujuce ? Je mozne, ze pri dalsej kontrole mi to opat navrhne. Aky je Vas nazor, mohla by som to ako tehotna podstupit ? Som v 19 tt a kontrolu mam o 10 dni. Dakujem za Vasu odpoved.

Dithiaden sice není kontraindikován, tedy zakázán používat v těhotenství, ale je lepší jej nepoužívat, především v l. trimestru. Vy jste ale již v 19. tt. Není mi známo, že by použití tekutého dusíku lokálně u těhotné ženy mohlo poškodit plod.

Dobrý den! jsem 2 roky po porodu a před rokem jak jsem přestala kojit tak jsem si šla napsad antikoncepci prášky Pramino (brala jsem ji než jsem otěhotněla a bez problému mi seděla)ale pro nežádoucí učinky ,bolest hlavy,zvracení,točení hlavy jsem ji musela vysadit pak jsem zkusila Naplastě ale pro stejné potíže jsem je musela vysadit ted je to 7 měsíců co neberu antikoncepci a do ted mi bylo dobře ale ted se mi to opět vrátilo ale antikoncepci neberu ,pravidelně týden před měsíčkama je mi zle od žaludku,neustálí pocit hladu, bolesti břicha,hlavy a jek dostanu měsíčky tak ty stavy zmizí je mi 3 týdny dobře a pak zas týden před měsíčkama je mi zas zle.nikdy dřív jsem takové problémi neměla až ted co jsu 2 roky po porodu,Můj gyneko.mi řekl že se to samo časem upravý tak by mě zajímal váš názor?jestli to způsobují hormony? a jestli se hormony v těle po porodu mění? moc vám děkuji za odpověd

Jednou z možných příčin popisovaných obtíží může být jemná hormonální nerovnováha. Pokud by tomu tak bylo, pak (zase jedním) z možných způsobů řešení je použití hormonální antikoncepce.

Chápu, že Vaše důvěra k HA je zviklána, ale existuje kolme 35 druhů HA. Napsala jste, že při užívání HA jste měla potíže, ale to automaticky neznamená, že při jiné HA to bude stejně špatné.

Doporučil bych buď ultranízkodávkové HA- třeba Mirelle nebo s jiným gestagenem- kupříkladu Yasminelle nebo Belara.

Zajímavé:  Volně Prodejné Léky Na Zvracení?

Dobrý den, můžu si koupit volně v lékárně lék na oddálení menstruace,vychází mi to přesně na dovolenou.Asi před 4 roky jsem měla norethisteron,ale ten mi předepsal lékař. Děkuji.Marta.

Ne, nemůžete. Učinné léky na „oddálení menses“ jsou léky hormonální povahy a jsou vázány na recept. Patří k nim zmíněný Norethisteron dále pak Provera tabety po 5 mg, Utrogestan, Duphaston, Orgametril

Dobrý den pane doktore, chtěla jsem se Vás zeptat, jestli existují nějaká vyšetření, která zdravotní pojišťovna NEhradí, co se týká těhotenství. Jedná se mi spíše o klasické ultrazvukové vyšetření, odběr krve, případně amniocentéza, NT vyšetření,… Lze někde najít seznam hrazených a nehrazených výkonů? Moc Vám děkuji za odpověď. Petra

Pokud je vyšetření indikované, tedy nutné z pohledu medicíny, pak je hrazeno ze zdravotního pojištění.

Musí být ještě splněna podmínka- a to, že takové vyšetření je v „Seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami“ což je příloha Vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 331/2007 Sb. ( dřívější verze vyhláška č. 134/ 1998 Sb. ).

Pokud by se jednalo o vyšetření na výslovné přání dotyčné osoby, pak není hrazeno z veřejného zdravontího pojištění- musí si ho dotyčná osoba zaplatit sama. Seznam, na který se ptáte, asi na internetu neexistuje.

Co se týče těhotných, tak gynekologoé postupují podle zásad, stanovených Výborem české porodnicko- gynekologické společnosti, což je vrcholný orgán odborné společnosti. A v těchto zásadách je uvedeno, přesně která vyšetření a v kterém stadium gravidity se provádějí.

dobrý den pane doktore, chtěla bych se zeptat, zda může miminku nějak ublížit zakouslé klíště v mém kotníku. Byla jsem na procházce cca v 10h dopoledne a v 16h jsem našla zakouslé klíště – nebylo ještě napité. Manžel mi ho vytáhl celé…

a vydenzifikoval mi místo kousnutí. Ale přesto mám strach jestli se do krve něco nedostane a tím neublíží miminku. Měla bych navštívit lékaře?? nebo stačí sledovat jestli se netvoří červený flíček?? Nemám strach o sebe, ale o svého syna.

Moc děkuji za odpověď. Lenka

Tak, jak se přímo ptáte, tak klíště plodu ublížit nemůže. Můžete být tedy klidná. Problém by MOHL ( ale nemusel) nastat teprve tehdy, pokud byste po infekci přenesené klíštětem onemocněla Vy sama. Vše by ale bylo v kompetenci oboru infekční lékařství.

Dobrý den, měla jsem nechráněný pohlavní styk, 4 dny na to jsem si musela jít do nemocnice lehnout s velikou angínou a v nemocnici jsem měla kapačku a píchali mi do žil antibiotika, které jsem potom při doléčení doma brala jako tablety.Hned potom jsem jela na dovolenou k moři a měla jsem léky na oddálení menstruace Norethisteron .

Po ukončení braní těchto léků jsem asi po 4 dnech dostala menstruaci ale jen na dva dny.Tento týden jsem měla dostat opět menstruaci, jenže ještě jsem ji neměla.Dříve jsem ji měla vždy pravidelně a vím že mi to mohli narušit teď ty léky, ale zajímalo by mě jestli není možné abych byla těhotná.Antikoncepci neberu.Děkuji a přeji hezký den.

I když jste přesně a podrobně popsala situaci, nelze z toho dovodit, zda jste či nejste těhotná. Takové zjištění je možné pouze u gynekologa. A to ne hned, ale tak za 4 týdny od dne, kdy jste měla nechráněný pohlavní styk.

Dobrý den ,ráda bych věděla jestli musím po úplné hysterektomii brát nějaké léky nebo něco bez receptu z lékárny? Je mi 44 let. Zatím nic neberu jsem 3 měsíce po operaci. Děkuji za odpověď.

Ne, po „úplné hysterektomii “ automaticky léky brát nemusíte.

P. doktore dobrý den, je mi 36 let a dnes jsem byla po roce na preventivní kontrole, lékař mi řekl, že mám v děloze myom veliký 3 cm, je třeba to pohlídat a mám přijít za půl roku na kontrolu.

Chtěla jsem se zeptat jestli to opravdu bývá aby se čekalo tak dlouho jestli by nebylo lepší to odstranit hned, a vlastně nevím proč mám čekat tak dlouho, až to vyroste víc, nebo je šance že to samo zmizí.

Děkuji za odpověď

Myom ( svalový uzlík v děloze) se skutečně neodstraňuje ihned po zjištění. Obvyklý postup je: kontroly co půl roku a operatovní odstranění v případě obtíží ( nejčastěji silné krvácení z dělohy neovlivnitelné konzervativně – tedy léky).

Dobrý den.Mám dotaz.Od svých 41 let jsem přestala menstruovat.Paní doktorka mi po vyšetření sdělila, že sliznice není připravená k menstruaci a že již menstruovat zřejmě nebudu.To se také stalo a já byla půl roku bez menzes.Začaly mně návaly, nespavost, pocení, podrážděnost.Došla jsem zpět k doktorcea ta mi doporučila gynex.

Potíže se zmírnily, ale neustaly.Tak jsem tam šla znovu.Nyní mi aplikovala Agolutin a já po 4dnech začala menstruovat.Potíže se velmi zmírnily, téměř vymizely.Nabrala mi hodnoty hormonů, vše bylo v normě, jen FSH byl 12,8. Pak mi FSH nabírala ještě jednou, když jsem nemenstruovala a hodnota byla 33,4.

Pak jsme aplikovali ještě Agolutin asi 4x a já vždy odmenstruovala. Bez injekce nikdy a potíže opět nastaly.Doktorka mi řekla, že to již zřejmě bude k přechodu. Mně se to zdá moc brzy. Jak dlouho může být Agolutin aplikovaný, aby byl neškodný(slyšela jsem, že je to karcinogen).Jaký na to máte Vy názor? Co by jste mi doporučila, abych neměla tyto problémy.

Vždy, když menzes po injekci dostanu,tak mi dost bolí hlava, a to po celou dobu.Děkuji Iva

Nejprve: Agolutin není karcinogen. Alespoň doposud v odborné literatuře nic takového nebylo napsáno. Nyní: z popsaného lze dovodit, že u Vás by k nápravě problémů stačily malé dávky gestagenů podávané cyklicky. 17. až 26. den cyklu 2 tablety denně. Bylo by to místo injkece Agolutinu lx měsíčně. Názvy gestagenů: Utrogestan, Duphaston, Provera tablety po 5 mg, popřípadě Norethisteron.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector