Predkožka – Vše o zdraví

Onemocnění mužských pohlavních orgánů

Při fimóze
nelze předkožku (prepucium) vůbec nebo jen stěží (s bolestmi) přetáhnout přes žalud penisu
. V medicíně se rozlišuje mezi primárním (vrozeným) a sekundárním (získaným) zúžením předkožky (fimózou). Zde se dozvíte, které příznaky u dětí nebo u dospělých ukazují na zúžení předkožky.

Predkožka - Vše o zdraví

U primární fimózy je předkožka
od narození zúžená a nenatáhne se zcela během růstu, ani pomocí konzervativní
terapie (nechirurgické metody). Důvody nejsou známy.

Sekundární fimóza se rozvine teprve v průběhu života, většinou v důsledku zánětů žaludu (balanitida) nebo předkožky (postitida).

V mnoha případech je získané zúžení předkožky způsobeno takzvaným lichen sclerosus (zánětlivé
kožní onemocnění, které vede ke zhrubnutí kůže).

Další spouštěče
mohou zahrnovat opakované záněty, které vedou ke zjizvení – jizvové fimóze (nejčastější příčina zúžení předkožky ve stáří). Jizvy často vznikají tehdy, když je předkožka příliš brzy a příliš intenzivně přetahována (pokusy o přetažení).

Které příznaky signalizují zúžení předkožky?

Zúžení předkožky může být přítomno celý život, aniž by způsobovalo obtíže. Může však být také mimo jiné příčinou recidivujících infekcí močových cest
nebo problémů při pohlavním styku. Hlavním příznakem zúžení předkožky je, že předkožku nelze vůbec nebo jen stěží přetáhnout zpět přes žalud.

Následující příznaky signalizují zúžení předkožky u dětí:

 • Následkem bakteriálního
  osídlení mezi předkožkou a žaludem (glans) dochází u chlapců s fimózou
  k častějšímu výskytu infekcí
  močových cest
  .
 • Při močení může být proud moči
  zeslaben nebo zkroucen z důvodu zúžené předkožky.
 • Při močení se může na předkožce vytvořit „balón“.

Následující příznaky signalizují zúžení předkožky u dospělých:

 • Předkožku nelze na ztopořeném a neztopořeném penisu
  přetáhnout vůbec, nebo jen částečně.
 • Zúžení může vést k bolestivému pocitu napětí při erekci.
 • Při pohlavním styku se objevuje bolest v oblasti příliš těsné předkožky.

Příznaky u dospělých a dětí:

 • Po opakovaném přetažení zúžené předkožky přes žalud se objeví edematózní prstenec (parafimóza), který znemožní přetažení předkožky zpět přes žalud.

Poznámka: Parafimóza představuje akutní
urologický
problém a musí být okamžitě ošetřena.

Předkožka chrání penis, ale sama je v ohrožení

„Tyto nálezy se vyskytují od kojeneckého věku, ale nejsou nijak masově pozorovaným onemocněním,“ řekl iDNES.cz Miroslava Louda z Urologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové, který patří mezi přední české kapacity v oboru. „Po uvolnění předkožky a jejím ošetření antibakteriální mastí se nález promptně zlepší,“ dodal.

Podle Loudy je v takových případech dobré nechat malé chlapce po uvolnění předkožky močit ve vaně s teplou vodou. „Předejde se tak stavu, kdy malý pacient násilně zadržuje močení, aby ho nebolelo a nepálilo,“ vysvětluje urolog.

Přetahovat, nepřetahovat?

U předkožkového vaku, který je někdy označován rovněž jako kukla, by se měla provádět běžná hygiena. Tedy pravidelné, denní přetažení, omytí vodou a osušení.

Kdy však u malých chlapců s přetahováním začít? Odborníci se shodnou na ponechání nepřetažené předkožky do dokončených dvou roků dítěte. Poté je přístup lékařů individuální. Přetrvává spíše konzervativní postup, kdy se vyčkává s přetažením předkožky do pozdějšího věku. Jako horní hranice se uvádí nástup do školy.

Pokud se u chlapce objeví obtíže při močení, které způsobuje právě předkožka, nebo při zanícení předkožkového vaku lékaři uvolní předkožku od žaludu a ústí močové trubice.

Muž nakazí ženu. A naopak

Potíže s předkožkou ovšem mohou mít i dospělí muži. Může je trápit například zúžený předkožkový vak, který nejde přetáhnout přes špičku přirození.

 • Předkožku dále mohou „napadnout“ různé typy zánětů, ale také virové choroby, které se přenášejí pohlavní cestou.
 • Příběh čtenáře: Plíseň na penisu mě dohnala až k obřízce
 • Podle urologa Miroslava Loudy je možná oboustranná cesta nákazy – ze ženy na muže i naopak.

„Přenesení choroby do pohlavních cest ženy je samozřejmě možné. Jde o bakterie způsobující záněty, viry vedoucí ke vzniku kondylomat – různě velkých keříčkovitých nárůstků na kůži a dalším onemocněním,“ poznamenal Louda.

„Stejně tak ovšem žena při pohlavním styku může přenést své patogeny na mužův předkožkový vak,“ dodal doktor.

Když je nutná obřízka

Někdy je jedinou možností, jak zbavit muže zdravotních potíží, chirurgické odstranění předkožky. „Obřízka zvyšuje hygienické poměry v oblasti genitálu a usnadňuje její dodržování,“ řekl urolog Miroslav Louda.

Obřízka může chránit i před velmi závažnými chorobami. „Národy, které ji provádějí, mají minimální výskyt karcinomu penisu,“ vysvětlil Louda.

Přečtěte si: Mužská obřízka ženy láká

Jsou tu ovšem i negativa. Patří mezi ně například zvýšená citlivost žaludu po odstranění ochranného vaku. „Dále je to samotný operační výkon se svými možnými komplikacemi,“ upozornil urolog.

Předkožka jako „záplata“

Málo známým faktem je, že předkožka je relativně často využívána k plastickým operacím v oblasti močové trubice. „Pacient po obřízce o možnost takového operačního postupu přichází,“ dodal doktor Louda.

Urologií se Miroslav Louda zabývá už 17 let a po celou dobu je na hradeckém pracovišti počet prováděných obřízek na stejné úrovni. „Nejčastější indikací k operaci stále zůstává fimoza, tedy zúžení předkožkového vaku,“ řekl urolog.

„Na mém domovském pracovišti na Urologické klinice ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové je obřízka rutinním zákrokem s dobrými výsledky, s minimem peroperačních i pooperačních komplikací a s uspokojivým hodnocením pacienty,“ dodal Miroslav Louda.

Je složitější péče o chlapce, nebo o holčičky? Nelze jednoznačně rozhodnout. Každopádně u chlapců bývají často maminky nejisté ohledně hygieny a manipulace s předkožkou. Poradíme, jak se o toto problematické místo vhodně starat.

Když se narodí chlapeček, jeho penis je jiný než u větších chlapců a mužů. A nejde jen o velikost. Předkožka je spojena se žaludem a mezi nimi je bílá vrstva složená z odloučených kožních buněk.

Nazývá se smegma. Některým jedincům se začíná smegma uvolňovat brzy po narození, jiným až později, i po několika letech.

Jak tedy o předkožku pečovat? Přetahovat, nebo ne? Názory jsou různé, jako jsou různé děti.

Bez násilí

Když je předkožka volná a uvolňují se zpod ní kousky bílé hmoty, je dobré ji alespoň vymýt vodou. Podle vlastního zvážení ji můžete zkusit šetrně přetáhnout. Pokud se smegma uvolňuje ve velkém, zkuste ji opatrně přetáhnout.

Když se to podaří, žalud omyjte vodou a mýdlem. Jestliže na něm pevně lpí zbytky smegmatu, v žádném případě je násilím neodstraňujte.

Jak se jednou předkožka uvolní, měli byste ji při každém mytí přetahovat a žalud spolu s vnitřním listem předkožky mýt vodou a mýdlem.

Močení je nejdůležitější

U chlapečků, kterým se smegma neuvolňuje a předkožka pevně lpí na žaludu, je lepší penis jen omývat vodou a mýdlem a hlídat, zda dítě volně močí. Kdyby se zužoval otvor v předkožce a ta se při močení nafukovala nebo chlapec při močení plakal, je dobré navštívit lékaře.

Kolem dvou let věku dítěte se vás pediatr pravděpodobně zeptá, jak jste v tomto směru pokročili, případně zkusí sám předkožku přetáhnout. Pokud se vám něco nebude zdát v pořádku, obraťte se na lékaře kdykoli, případně si vyžádejte doporučení k dětskému urologovi.

U některých chlapců probíhá odlučování smegmatu naprosto hladce, u jiných obtížně – dochází k zúžení nebo slepování předkožky. Tyto i další problémy umí vyřešit právě dětský urolog.

Jak se hojí obřízka

Někteří chlapci jsou ze zdravotních nebo náboženských důvodů obřezáni. Po tomto výkonu je obvykle penis zavinut do tylu nebo gázy, která při prvním močení spadne. Nový obvaz dávat nemusíte, ale určitě se snažte penis udržovat v maximální čistotě.

Zajímavé:  Operace kotníku - Vše o zdraví

Po konzultaci s pediatrem lze použít gel na vlhké hojení. Pokožka penisu bývá těsně po obřezání červená a můžete zaznamenat sekreci čiré žluté tekutiny. To je v pořádku, zhruba do týdne by se vše mělo zahojit. Ale když se na ráně udělá povlak nebo začne vytékat hnis, jde o zánět.

V takovém případě co nejdříve navštivte lékaře.

(pez)

Zdroj: https://www.healthychildren.org

Zúžená předkožka: Nejprve konzervativní léčba – Vitalia.cz

Dětský chirurg se krátce podívá na pohlavní orgán malého chlapce, pak zasedne k počítači a vyhledá volný termín operace. „Úplná obřízka,“ vyslechne si zmatený rodič, který sem byl poslán na doporučení pediatra kvůli synově zúžené předkožce.

Hlavou se mu může honit ledasco – narkóza, bolesti, jaký bude následný vzhled a případné potíže v budoucím sexuálním životě. Dříve, než si to všechno promyslí, odchází z ordinace se žádankou na předoperační vyšetření. Postupně se s nutností operace smiřuje.

Obřízka je ostatně velmi rozšířená, ve Spojených státech amerických bývala ještě na přelomu tisíciletí normou a setkat se v ložnici s neobřezaným mužem mohl být pro ženu tak trochu šok. Z hygienických důvodů byli obřezáváni chlapci již ve starém Egyptě.

Nehledě na to, kolik po světě běhá mužů obřezaných z náboženských důvodů.   

Zastánci obřezávání tvrdí, že se bez předkožky lépe dodržuje hygiena, což vede ke snížení rizik nejrůznějších zánětů nebo i dalších vážnějších zdravotních potíží.

„Je prokázané, že obřízka novorozenců prakticky vylučuje vznik rakoviny penisu v pozdějším věku,“ uvádějí například odborníci z Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Obřízka se dále prokázala jako preventivní z hlediska snížení prevalence HPV u mužů.

Když nechcete operaci

Důvodů, proč naopak operaci odmítnout, je rovněž mnoho. Každá operace v celkové narkóze znamená určitá rizika, přestože jde o poměrně rychlý, zhruba dvacetiminutový zákrok. Stejně tak nejsou zcela vyjasněné otázky ohledně následného sexuálního života. Někteří se obávají snížené citlivosti a mluví o amputaci, nebo dokonce zmrzačení předkožky.

Snížená citlivost by mohla být naopak výhodou při problémech s předčasnou ejakulací. Nicméně ani v tomto případě nejsou výsledky žádné studie jednoznačné a lékaři rozhodně nedoporučují takto radikální řešení tohoto sexuálního problému.

Zpět k otázce, co dělat, když lékař rozhodne o nezbytnosti úplné obřízky bez jakékoli další diskuse, ale vy máte pochybnosti? Podle zkušeností rodičů, jejichž děti trpí zúženou předkožkou, je bohužel setkání s radikálním lékařem poměrně častý jev. Rada je jednoznačná, nedejte pouze na jeden názor a nechte dítě vyšetřit ještě jiným odborníkem. Dnešní doba internetu vám umožní najít takového, který se k řešení fimózy nestaví tak radikálně.

Konzervativní možnosti řešení fimózy tu jsou a můžeme začít hned u promazávání.

Sléz – kdo nezkusil, neuvěří

Bývá to jedno z posledních řešení před tím, než přijde na řadu skalpel. Někdy to vypadá, jako by se už tonoucí stébla chytal, ale toto stéblo je překvapivě dost pevné a zachránilo nejednu předkožku.

„Už jsme měli termín operace a ono to opravdu zabralo!“ raduje se nejedna maminka malého chlapce v internetovém fóru. Řeč je o bylinné masti (tzv.

pinďa mast), kterou připravuje liberecká bylinkářka Klára Kantová.

Další bylinnou možností jsou slézové sedavé koupele. V lékárně si pořídíte sušený květ slézu maurského. Do půl litru studené vody dáte zhruba hrst a půl byliny a necháte půl dne macerovat ve studené vodě. Po scezení ohřejte, nalijte do lavoru a nechte v něm chlapce cca patnáct minut sedět. Po vykoupání můžete ještě promazávat slézovou mastí a opatrně zkoušet přetahovat.

Kortikoidy

Konzervativní léčbou, kterou vám může lékař nabídnout, je promazávání předkožky kortikoidní mastí (např. Dexamethazon mast nebo Triamcinolon krém). K uvolnění a roztažení zúžené předkožky dojde zhruba u osmdesáti procent léčených chlapů, přičemž ovšem po vysazení kortikosteroidů může dojít k návratu fimózy.

„Teprve při neúspěchu je možné doporučit rozrušení konglutinací. Tato léčba spočívá v uvolnění srůstů jemnou paličkovou sondou s následným přetažením předkožky.

Před zákrokem musejí být rodiče poučeni o následné péči a možných komplikacích výkonu (zánět, parafimóza, fibróza se vznikem sklerotické fimózy).

Po zákroku musejí rodiče trvale dbát zvýšené hygieny předkožkového vaku, minimálně jednou denně přetahovat,“ uvádí Ivo Novák z urologické kliniky královéhradecké nemocnice.

Obřízka by měla být až krajním řešením

Nepomůže-li žádná z uvedených konzervativních léčeb, teprve pak by měla přijít na řadu obřízka (cirkumcize).

Rovněž v tomto případě se mohou rodiče rozhodnout mezi úplným odstraněním předkožky, nebo záchovnou operací, tedy plastikou předkožky, kdy se odstraní jen její zúžená část tak, aby zbývající část kryla částečně žalud a současně bylo možné zbylou předkožku zcela volně přetáhnout.

V druhém případě někdy bohužel dochází k opětovnému zúžení zbytku předkožky, kdy je pak již celková obřízka nevyhnutelná. Jednoznačnými indikacemi k provedení cirkumcize jsou neúměrně dlouhá předkožka (vrozeně hyperplastická) a onemocnění BXO (více se o něm dočtete v článku Obřízka: Kdy je skutečně nutná?).

Zúžená předkožka

Rozhodla jsem se napsat deníček o svých zkušenostech se synovou zúženou předkožkou, protože věřím, že by mohl tento příběh třeba někomu pomoci. Omlouvám se za anonymitu, ale jedná se o údaje o zdravotním stavu mého syna.

Když se před dvěma a půl lety narodil můj syn císařem, byl naprosto
zdravý. Jediné, co mi doporučili v porodnici, bylo cvičit s nožičkami,
aby je neměl tak „dovnitř“. Měl také zúžený slzný kanálek, to se
nám podařilo po nějaké době rozmasírovat.

Co mě ale postupem času začalo znepokojovat, byla zúžená předkožka.
Od narození se mu při čůrání nafukovala a otvor na močení byl opravdu
sotva viditelný. Syn ale naštěstí čůral normálně obloučkem.

Než jsem se zmínila pediatričce, pročetla jsem si několik diskusí na
internetu a byla překvapená, jak se názory na řešení dané situace
různí. Proto jsem zapátrala do PubMed – celosvětové zdravotnické
databáze různých studií. Přístup v zahraničí byl vcelku neinvazivní a
pro mne pozitivní.

V podstatě jsem se dozvěděla, že fimóza se v naprosté většině
případů u dětí fyziologická a netřeba jí řešit. I tzv.

balooning – nafukování předkožky v určitých obdobích není problém,
pokud nemá dítě opakované záněty, potíže s vyprazdňováním aj.
Dokonce až do dospělosti (cca 17 let) je možné, že se předkožka od
žaludu sama odlepí a půjde i přetáhnout.

Často jsem se setkala
s informacemi, že v zahraničí se předkožka nepřetahuje a vše se
nechává v režii dětí/mladých dospělých.

Vyzbrojená informacemi jsem zašla za pediatričkou, která mě odeslala na
dětskou urologii do Ústí nad Labem k MUDr. Hynkovi. Upřímně, měla jsem
celkem strach. Četla jsem příběhy, jak se žalud objíždí sondou,
následné koupání v heřmánku, bolestivé močení, znovupřirůstání
předkožky k žaludu při absenci bolestivého přetahování po tomto
zákroku apod.

Nebudu to natahovat. Za řevu syna v ordinaci pana doktora a slovech:
„Tak mi ho teda ukažte,“ se pan dr. Hynek snažil synovi
předkožku násilím přetáhnout (bez jakéhokoliv upozornění) se slovy, že
by mu to mohl přetáhnout s tím, že to praskne. Ruka mi v tu chvíli
vystřelila. Vzala jsem tu jeho a odstrčila ji.

Pan doktor samozřejmě docela překvapený mi začal vyprávět
o operaci – obřízce, že se tu stoprocentně uvidíme na tomto zákroku ve
třech letech syna. Začal popisovat, jak to dětičky v tomto věku krásně
zvládají, že narkóza je vcelku krátká. Rekonvalescence dobrá,
hospitalizace také jen na krátkou dobu. Ráno se jde na sálek, šup šup a je
hotovo.

Zajímavé:  Porucha zraku - Vše o zdraví

Doslova mi řekl, že jeho fimóza se bez operace v žádném případě
nespraví, ani kdybych se na hlavu stavěla a ať se objednáme na obřízku.
Ptala jsem se ještě na možnost kortikoidní mastičky Triamcinolon. Pan
doktor mi suše odpověděl, že na žádné mastičky nevěří.

Nechci to nějak citově zabarvovat, ale šla jsem odtamtud rozčilená.
Hlavně i kvůli tomu, že jsem nezasáhla dřív a syn měl na předkožce
malou prasklinku. Vyčítala jsem si a dodnes si vyčítám, že jsem tam
s ním šla.

Nakonec jsem se sama musela rozhodnout, jak situaci řešit. Varianta
obřízky pro mne byla až jako krajní řešení. Nechat syna bez
přetahování jen tak a čekat pro mě také nebylo řešení, protože jsem si
všimla, že syn čůrá podezřele moc často a po malých množstvích a
hlavně mě znepokojovalo, že u čůrání tlačí.

Bála jsem se komplikací, jako zánět močového měchýře, ledvin atp.
Uklidňovala jsem se, že je syn stále kojený a že to je ochranný faktor
(psali v některých zahraničních článcích). Tak jsem to nějak řešit
chtěla.

Nechala jsem si tedy předepsat Triamcinolon od naší pediatričky. Začala
jsem mazat a poctivě masírovat jednou denně večer po koupání. O nějakém
přetahování zatím nemohla být řeč. Syn měl pindíka malinkého a
téměř jsem jakoby nemohla jít proti odporu penisu. Dírka nebyla
skoro vidět.

Postupně se dírečka začala zvětšovat. Byla jsem naprosto nadšená. Asi
po necelých 3 týdnech se mi předkožku přetáhnout. Zjistila jsem, že syn
ji má ještě na kraji pravé části přirostlou k žaludu. Ještě jeden,
dva dny jsem mazala Triamcinolonem a pak jsem přestala, vzhledem k tomu, že
se nesmí užívat dlouhodobě.

Pokračovala jsem v rituálu (teď už přetahování) 1× denně večer. Po
ukončení mazání to šlo ale den ode dne hůř, bylo to prostě znát, že
elasticita kůže se snižuje. Ale stále jsem přetáhla. Pak jsme ale
s manželem onemocněli jednodenní otravou z jídla, kdy jsme nebyli schopni
ani vstát z postele a synovi jsme ten den nepřetahovala. Další den už se
mi to nepodařilo.

Několik následujících dní jsem tedy opět použila Triamcinolon a od té
doby už přetahuji ne 1×, denně, ale 2× denně. Přes den 1× jen přetáhnu
jednou nebo dvakrát. Večer přetáhnu vícekrát za sebou, třeba 2-3 minuty.
Mastičku už jsem takto nepotřebovala asi 5 měsíců a jde to krásně.

Přirostlou předkožku na tom kousíčku žaludu zatím neřeším, ale
zajímalo by mě, zda s tím má někdo zkušenosti. Neřeším to z toho
důvodu, že syn už nemá žádnou překážku v močení.

Také zastávám
názor, že narkóza a celkově obřízka je lépe snášena v pozdějším
věku. Můj bývalý přítel na obřízce byl, když jsme spolu chodili
v 17 letech a už po pěti dnech po zákroku jsme měli sex.

Vše snášel
úplně v pohodě.

Četla jsem jednu klinickou studii o vlivu narkózy na děti do 3 let a
její negativní vliv na mozek je mnohem větší než u dospělých pacientů.

Také si nemyslím, že děti ve třech letech to snáší lépe, protože si
ani zákrok nebudou pamatovat. V dospělosti si člověk mnohem lépe
odůvodní, proč na daný zákrok jde.

Věřím, že ve vyšším věku je
menší riziko, že z operace bude mít člověk trauma (strach z lékařů
apod.), nežli v dětství.

Budu tedy pokračovat v tom, co děláme, dokud to syn nezvládne sám, a
pak už je to na něm, je to ostatně jeho tělo/zdraví a myslím, že
obřízka by měla být i jeho rozhodnutím.

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Urologie

Dobrý den Mám jistý problém, a to je ten, že po jakémkoliv sáhnutí na žalud, či stáhnutou předkožku cítím intenzivní palčivou bolest. (nebo jak to nazvat) Tudíž se na žalud nedá vlastně ani sáhnout, bolest se stupňuje od „konce přetáhnuté předkožky“ až k žaludu. Chtěl bych se tak zeptat, co to je, zda-li je to vůbec léčitelné a jak 🙂 Děkuji za odpověď.

Vážený Pepo, dost pravděpodobně budeš mít v jemné vnitřní vrstvě předkožkového vaku drobné mikroskopické trhlinky. Neuvádíš jak dlouho tuto potíž máš a co předcházelo.

Řešením by měla být vcelku příjemná desinfekce ve vlažném slabě fialovém roztoku hypermangánu asi 3-5 minut denně. a v závěru potření žaludu neutrální mastí, jako je např. Calcium pantotenicum ung.

Při přetrvávání potíží je pak lépe zajít na urologii a případně se rovnou přihlásit o obřízku, po níž pak již potíže nebudou. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobry den, pritelkyne mela kvasinky a zjistil sem ze se mi na penisu udelaly male ošpičky. je jich nekolik a nemizi. Muzete mi poradit nez se objednam k doktorovi co to muze byt? Dale bych se chtel zeptat-pritelkyne mi dela casto oralni sex, muze v tom pokracovat, nebo by nemela? dekuji

Vážený pane Martine, zajděte co nejdříve do kožní ambulance, kde vás vyšetří a doporučí léčení. Do té doby mějte styk jen s kondomem, orální styk snad opravdu nyní vhodný není. Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

Dobrý den pane doktore, chtěla bych se Vás zeptat, jak mám pokračovat v péči o mého syna. Dnes mu byla provedena (cituji podle zprávy lékaře) lýse, odstranění smegmatu. Pan doktor mi řekl, ať mu dělám koupele z heřmánku a mažu Framykoinem dvakrát denně.

Bohužel jsem již nezaregistrovala přes pláč mého syna, jak dlouho vše dělat a jestli mohu synovi předkožku přetahovat ve vaně, abych provedla hygienu.

Mohl byste mi prosím trošičku popsat, jak mám pokračovat po tomto zákroku? Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den. Lea

Vážená paní Leo, takovéto rozlepování (deglutinace či lýze) je jistě útok na city matky. Dnešní zákrok by neměl však valný význam, pokud byste dále o pravidelné přetahovaní předkožkového vaku s kompletním odhalením chlapcova žaludu nepečovala.

Nejlépe je tak činit v teplé koupeli a učit chlapce pravidelnou hygienu předkožky a žaludu. Jeho věk neuvádíte, ale má-li alespoň 2 roky, musí se pomalu učit pečovat o svoje tělo při denní očistě- a to včetně onoho kožního záhybu. Nejlépe se to naučí právě s vaší pomocí.

Nyní musíte po určitém odmočení ve vaničce (nebo už ve vaně?) přetáhnout opatrně předkožku až do nejzazší polohy- což je, jak doufám, odhalená koruna žaludu. Přichystány mějte ušní štětičky a dětský olejíček.

Domnívám se, že je to lepší prostředek něž framycoin, což je antibiotická mast, která může působit i alergie. Také nedoporučuji koupele v heřmánku, v němž bývá prokazatelně plno baktérií, lepší desinfekce je krátká laváž ve slabě fialovém roztoku hypermanganu.

Tím olejíčkem potřete žalud předtím než přetáhnete předkožku zpět. Pokud by se stalo, že se budou znovu tvořit menší ploška slepení, pak použijte opět onu štětičku smočenou v olejíčku k rozlepení. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Dva dny po nechráněném styku s partnerkou se mi na povrchu žaludu objevily drobné růžovo-červené tečky, které se postupně trochu zvětšily (cca 1 mm), ztmavly do červena a rozšířily se nepravidelné po celém žaludu. Používám Clotrimazol (9 dní), ale moc se to nelepší.

Nijak to nesvědí ani nepálí ani nebolí, ani se viditělně neobjevuje bílý povlak. Partnerka se v létě léčila s mykózou, tak si myslím, že se to opět objevilo.

Co ještě dělat? Přestali jsme mít styk, oba používáme zmíněnou mast, její problémy subjektivně zmizely (pálení) mé nikoliv. Děkuji

Vážený pane Petře, po přečtění trochu rozšířeného trohoto vašeho dotazu nepovažuje za nutné něco k předešlé odpovědi dodávat. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dva dny po nechráněném styku s partnerkou se mi na povrchu žaludu objevily drobné růžovo-červené tečky, které se postupně objevovaly po celém povrchu žaludu. Používám Clotrimazol (9 dní), ale moc se to nelepší.

Nijak to nesvědí ani nepálí ani nebolí, ani se viditělně neobjevuje bílý povlak. Partnerka se v létě léčila s mykózou, tak si myslím, že se to opět objevilo.

Co ještě dělat? Přestali jsme mít styk, oba používáme zmíněnou mast, její problémy subjektivně zmizely (pálení) mé nikoliv. Děkuji

Vážený pane Petře, pravděpodobně se bude jednat o přenesenou poševní infekci, vyloučit nelze drobné oděrky s následujícím bakteriálním napadením, málo pravděpodobná je alergická reakce na poševní sekret.

To může však být i na nové či nežehlené (déle neměněné asi ne) spodní prádlo či na kondom, Zkuste denně koupat žalud a vnitřní list předkožky ve slabě fialovém vlažném roztoku hypermanganu (3-5 minut)a pokud nález do týdne nevymizí, navštivte kožní ambulanci. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den, mám asi týden bolestivé pravé nadvarle, varle je trochu větší než to levé.Bolest není stálá, ale přichází a odchází a je malá.Při bolesti mě to přechází někam do oblasti podbříška.

Pokud to mom§že, tak to bolívá při sezení, nikoliv u chůze.Pokud mě odkážete na urologa, popište mi prosím průběh vyšetření, nejsem srab, ale mám docela hrůzu z lékařů a natož u takového orgánu.

Děkuji za odpověď. Mirek

Vážený pane Mirku, docela správně tušíte, že bez urologického vyšetření se nedostanete o píď dál. Přitom ono obávané (?) urologické vyšetření je velice jednoduché a zcela nebolestivé. Urolog musí orgány šourku vyšetřit pohmatem a pro získání naprosté jistoty někdy doplnit i vyšetřením ultrazvukovou sondou. Neváhejte více. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrá den, mojí 17ti letou dceru bolí už 2 měsíce břicho, vyšetření krve normální, nález na urologii normální. Chirurg vyloučil slepé střevo. Břicho ji bolí od močového měchýře nahoru do levého boku. Dostala ofloxin na slabý zánět močového měchýře, břicho ji bolí dál. Prosím Vás o radu. Děkuji A.Růžičková

Vážená paní Ajo, jen ztěží lze dělat závěry z vašich údajů, bez vyšetření a na dálku to považuji spíše za neodpovědné.

Vyloučením zánětu slepého střeva (appendixu) asi chirurg dál ve vyšetřování nešel? Možná bude muset znovu chirurg slečnu vyšetřovat, případně indikovat vyšetření gastroenterologické, pokud se sám k vyšetření střevního traktu nerozhodne.

V případě trvalých potíží bez jasného zjištění příčiny bude asi nutné přijetí k hospitaiizaci a k provedení dalších, již podrobnějších, vyšetření, přičemž nevylučuji ani možnost laparoskopie.. Bude asi nutno též doplnit krevní vyšetření, možná i včetně tumor markerů. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den Chci se zeptat: mám delsi dobu na penisu po vyhrnutí kůže takové hnědé fleky , jeden asi 7 mm velký a ostatni malinke a take dva na žaludu. nevite co to je a jak se to dá léčit ? děkuji za odpověd na shledanou.

Vážený Marku, ztěží na dálku zhodnotím tvůj problém. Budeš se muset obrátit na kožní ambulanci. Udělej to, stud není na místě. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Pane doktore, Již 10 let se u mě pravidelně tak 5-10x ročně opakuje balanitida. Svědění, malé červené pupínky a zčervenání především předkožky, ale i sliznice penisu. Jinak nikdy žádný výtok, sekret, fimóza, nic. Nikdy to nevypadalo ani tak hrozivě jako na fotografiích v různých článcích o tomto tématu, tedy alespoň zatím.

Zpočátku to bylo důsledkem kvasinkové infekce, kterou trpěla často moje žena. Ale ne tak u mě. Nyní je to již chronická záležitost. Na kvasinky to nevypadá, alespoň paní doktorka to říká. Spíše na mechanické podráždění při pohlavním styku, na počasí, psychiku a kdovíco ještě.. Někdy to ale vydrží půl roku v pořádku, jindy se to opakuje velmi brzy.

Pravidelně dostávám krémy jako Pimafucort, Afloderm a Fucicort, vždy to zabere tak po 3-4 dnech, vymažu celou tubu tak za 10 dní, dříve nebo později se vše opakuje. Navíc se vše komplikuje i urologickými problémy, v močové trubici jsem měl již dvakrát během posledního roku E.coli, Enterococus faecalis a teď Kleibsella. Vše bylo vyřešeno 3x antibiotiky na 14 dní (zanocin, unasyn, ofloxin).

Beru nyní Ofloxin a Urovaxom a ještě jsem si koupil brusinky. Nesouvisí jedno z druhým? Nepřeskakují bakterie zevnitř ven a naopak? Urolog léčí uretru, dermatolog balanitidu. Oběma věřím, myslím, že se snaží, ale o tom druhém jakoby slyšet nechtěli. Nechtělo by to nějaký komplexní postup? Komplexní léčbu? Alternativní medicínu? Něco jsem slyšel o obřízce.

Můžete mi napsat podrobnosti, případně vaše zkušenosti (nejlépe na e-mail) Manželka žádné problémy nemá, všechna její vyšetření (pro ping-pong efekt) byla v pořádku. Mýdlo používáme dětské neparfémované Nela Batole, prací prášek také nějaký co nejméně dráždivý. Předkožku se snažím chránit před všemi vlivy jako je mýdlo, šampón. Na radu paní doktorky nijak nekořením, nepiju tvrdý alkohol.

Také nekouřím, alergii na běžné alergeny nemám, byl jsem na vyšetření. Jinak nemocný nejsem, když pominu menisky ze sportu. Díky za váš čas.

Vážený pane Honzo, opakované záněty mohou mít svoji příčinu v oné přenesené poševní infekci a již jednou postižený terén je náchylnější k novým zánětům, zvláště ve vlhkém prostředí a za nepořístupu vzduchu. To je právě onen kámen úrazu. Proto správně uvažujete o provedení obřízky.

Je to jediná možná metoda, jejíž pomocí se zbavíte návratných nepříjemných recidív. Vůbec se zákroku neobávejte, přinese vám trvalou úlevu. První dny po operaci bude stav trochu nepříjemný, ale hojení v této oblasti probíhá poměrněrychle- a za trvalý výsledek to stojí.

Po čaqse budete spokoje nejen vy, ale i vaše manželka. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den, před 10 dny sem prodělal operaci obřízky, otok už skoro zmizel ale v místě uzdičky je něco v nepořádku, je taková, nevím jak to říct, prostě je měkká a lepí se na varlata, při odlepení je to docela bolestivé.Je to normální?Jak dlouho bude trvat rekonvalescence?Děkuji…

Vážený pane Maro, oblast uzdičky je asi dosud nedohojena a trochu mokvá. Zkuste penis koupat denně asi 3-5 minut ve slabě fialovém roztoku hypermangánu (dostanete v každé lékárně). Dohojení bude otázkou již jen několika dní. Pokud by nějaký problém přetrvával, obraťte se na ambulanci oddělení, kde jste byl operován. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *