Přehled sociálních služeb pro seniory – vše o zdraví

Je běžné, že časem bude každý z nás potřebovat více péče a pomoci při každodenních činnostech. Také můžeme pociťovat větší potřebu kontaktu s lidmi. S tím nám kromě našich blízkých mohou pomoci i sociální služby.

Přehled sociálních služeb pro seniory – vše o zdraví

Z mnohaleté praxe na poli poradenství i poskytování sociálních služeb se nám osvědčilo:

Sociálních služeb je velké množství, například služby poradenské, terénní, asistenční, služby denních  stacionářů, domovů pro seniory a mnoho dalších

  • dopředu si pojmenovat oblasti a činnosti, které vám dělají v běžném životě potíže a jsou důvodem, proč uvažujete o pomoci další osoby;
  • rozmyslet si dopředu, jak byste si pomoc představovali – kde, jak často i jakým způsobem;
  • řešit nejprve možnosti služeb, které přijdou za vámi domů – až pokud je nelze realizovat ani kombinovat, hledat služby ambulantní a pobytové;
  • oslovovat nejprve spádové služby podle místa vašeho trvalého bydliště, pobytové služby i v místě, které máte rádi a kde to znáte;
  • nenechat hledání pomoci na poslední chvíli.

Sociální služby mají tři formy poskytování

První možností jsou terénní sociální služby, které jsou klientovi poskytovány v jeho přirozeném sociálním prostředí, nejčastěji doma.

Nejčastěji se jedná o seniory či osoby se zdravotním znevýhodněním, které žijí doma, v bytě či domě, v jejich životě se objevují činnosti, které jim začínají dělat potíže, a potřebují pomoc druhé osoby.

Zpravidla to potom chodí tak, že pracovníci pečovatelské služby či osobní asistenti s klientem tráví určený čas nebo pomohou s činností, se kterou potřebuje dopomoci (může se jednat o nákup, úklid v domácnosti či pomoc s hygienou).

Mezi terénní sociální služby zařazujeme:

Pečovatelská služba – pečovatelé dochází do domácností a ve vymezeném čase mohou pomoci s činnostmi, které seniorovi činí potíže nebo je již sám nezvládne. Nejedná se pouze o dovážku obědů, ale i obstarání nákupů, pomoc při přípravě stravy nebo běžný úklid v domácnosti.

Pracovník pečovatelské služby může pomoci i s prováděním hygieny (koupáním, použitím WC) a oblékáním. Klient může využít i pomoci s vyřizováním na úřadech či doprovodu při procházkách venku.

Před kontaktováním pečovatelské služby je dobré zkusit vytipovat konkrétní činnosti, které seniorovi v životě dělají potíže a s jejichž vykonáváním by chtěl od pečovatelské služby pomoci.

Osobní asistence – služba, která zajistí pomoc v domácím prostředí klienta ve sjednaném čase. Osobní asistence není sjednávána na konkrétní úkony jako pečovatelská služba, ale na čas, po který bude u seniora přítomen osobní asistent a pomůže mu s činnostmi, které bude v danou dobu vykonávat a potřebuje s nimi pomoci.

Základním rozdílem mezi pečovatelskou službou a osobní asistencí je, že pečovatelskou službu si klient nasmlouvá na konkrétní činnosti, se kterými potřebuje pomoci. Osobní asistenci sjednává na určitý počet hodin denně, kdy je s klientem v jeho bytě či domě osobní asistent, a v tento čas pomáhá klientovi.

Přehled sociálních služeb pro seniory – vše o zdravíJako další se nabízí sociální služby ambulantní

Cílovou skupinou těchto služeb jsou senioři či osoby se zdravotním znevýhodněním, které jsou ohroženy nedostatkem sociálních kontaktů a nemohou nebo nechtějí zůstat po celý den sami ve svém domácím prostředí.

Ambulantní služby jsou řešením i v případě, že o seniora či osobu zdravotně znevýhodněnou pečuje někdo z jeho blízkých a při péči v průběhu dne pracuje. Klient potom za ambulantními službami dochází nebo je dopravován, ale není zde ubytován.

Mezi ambulantní sociální služby řadíme:

Sociální rehabilitace – soubor takových činností, které pomohou k nácviku soběstačnosti nebo k procvičování klientových schopností. Cílem je dosažení maximální míry soběstačnosti.

Užitečná může být například ergoterapie (mimo jiné pomáhá rozvíjet a cvičit činnosti v běžném životě), trénování paměti (jako prevence zapomínání) nebo reminiscenční terapie (jako pomoc při vybavování vzpomínek).

Sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením – jedná se například o dílny rukodělných činností (podporující jemnou i hrubou motoriku), zájmové kluby či vzdělávací kurzy. Jejich cílem je podpora aktivního života seniorů a osob se zdravotním postižením.

Přehled sociálních služeb pro seniory – vše o zdraví Centra denních služeb – vhodná služba v případě, že blízká rodina je část dne v zaměstnání a senior nechce být celý den jen doma, ale chce trávit čas ve společnosti svých vrstevníků. Centra denních služeb poskytují ve svých otevíracích hodinách nejen služby aktivizační (zájmové kroužky, trénování soběstačnosti), ale také po dobu přítomnosti v centru mohou klientovi zajistit stravu nebo pomohou s osobní hygienou a péčí o sebe sama.

Denní stacionáře – poskytnou seniorovi denní pobyt s aktivitami mezi vrstevníky, ale také odbornou pomoc například při oblékání, stravování, osobní hygieně, pokud už vzhledem ke zdravotnímu stavu nemůže klient zůstat v průběhu dne sám doma.

Pokud člověk cítí, že potřebuje péči druhé osoby ve větším časovém rozsahu, tedy celodenně, nabízejí se jako vhodné služby pobytové.

Klienty pobytových sociálních služeb se stávají senioři nebo osoby se zdravotním znevýhodněním, které již ani za podpory druhé osoby nemohou nadále zůstat ve svém domácím prostředí.

V pobytových službách opouští klient (nejčastěji natrvalo) svůj domov a je ubytován v pobytovém zařízení, kde má zajištěnou stravu, aktivity a celodenní pomoc a péči, kterou potřebuje.  

Domovy pro seniory – dlouhodobé sociální služby, které může klient vyhledat v případě, že jeho situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby a není již možno ji dlouhodobě poskytovat v jeho domácím prostředí ani za pomoci jiných služeb, např. pečovatelské služby, osobní asistence ani jinými kombinacemi. Nejčastěji jsou obyvateli domovů pro seniory lidé, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko nebo klienti obtížně se pohybující.

Domovy se zvláštním režimem – vhodné pro klienty, kteří trpí Alzheimerovou demencí, stařeckou demencí či jiným jejím typem a v domácím prostředí již není možnost pomoc zajistit. Poskytování této služby je přizpůsobeno specifikům onemocnění demencí.

Domovy pro osoby se zdravotním postižením – zde uvádím kvůli tomu, že občas nastane situace, kdy klient potřebuje dlouhodobou pobytovou sociální službu, nemůže již nadále zůstat ve svém domácím prostředí, ale ještě nedosahuje důchodového věku, a tudíž nemá nárok na umístění v domově pro seniory. Domovy pro osoby se zdravotním postižením poskytují své služby osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení, nikoliv věku, což činí hlavní rozdíl mezi nimi a domovy pro seniory.

Chráněné bydlení – může klient vyhledat v případě, kdy souhlasí s přestěhováním se z domácího prostředí do bytu poskytovaného službou chráněné bydlení.

Byty chráněného bydlení poskytují na místě organizovanou pomoc, pokud člověk potřebuje pomoc druhé osoby.

Mezi služby poskytované v chráněném bydlení jsou kromě poskytování samotného ubytování a pomoci při zajištění stravy, hygieně nebo chodu domácnosti i možnost navštěvovat v místě vzdělávací akce nebo ordinaci praktického lékaře.

Pokud hledáte rady či tipy, kam a na koho se obrátit, pokud vám dělá potíže orientovat se v sociálních službách či příspěvcích, existují služby poradenství:

Základní sociální poradenství – na tuto službu se můžete obrátit u jakéhokoliv poskytovatele sociálních služeb, nejčastěji přímo u sociálních pracovníků. Poskytnou vám základní informace o možnostech řešení vaší nepříznivé životní situace. Informovat se můžete i na sociálních odborech úřadů – u sociálních pracovníků měst a obcí.

Odborné sociální poradenství – jedná se o tzv. poradny, které bývají úzce zaměřeny na skupinu občanů, kterým pomáhají. Existují poradny pro seniory, poradny pro osoby se zdravotním postižením (lidé, kteří mají zdravotní omezení, ale jsou v produktivním věku), případně poradny pro oběti trestných činů a domácího násilí.

V případě, že člověk, který zvládá život v domácím prostředí, je v jeho silách si většinu věcí obstarat sám, ale přeci jen chce mít jistotu, že když bude potřebovat, tak za ním někdo co nejrychleji přijede nebo poskytne pomoc, je možnost využít služeb telefonických linek:

Telefonická krizová pomoc – jedná se nejčastěji o služby tzv. krizových linek, kde se člověk může telefonicky informovat na možnosti řešení své nepříznivé životní situace, pokud se v ní nachází a potřebuje pomoci s jejím řešením.

Tísňová péče – je určena těm, kteří jsou vystaveni vysokému riziku ohrožení zdraví nebo života v případě, že se jim náhle zhorší zdravotní stav. Služby tísňové péče fungují nejčastěji formou S.O.S.

přívěsků, tlačítek, telefonických linek nebo i kamerového systému instalovaného v domácnosti seniora. Tato služba na dálku monitoruje seniora 24 hodin 7 dní v týdnu.

Nabízí i služby jako pravidelné obvolávání, kontrolu kamerového systému nebo uložení klíčů od domácnosti seniora pro případ ztráty.

Je skvělé, když se rodina o svého seniora může postarat a pečovat v domácím prostředí. Může ale nastat situace, kdy by si například rádi naplánovali týdenní dovolenou, ale zároveň mají obavy, kdo se postará o jejich seniora. Zde se nabízí možnost využití služeb:

Odlehčovací služby – jsou krátkodobé pobytové služby, které můžete vyhledat v případě, že o vás v domácnosti pečuje jiná osoba a například z důvodu její dovolené se o vás nebude mít po tuto dobu kdo postarat. Odlehčovací služba vám poskytne celodenní ubytování, stravu a pomoc.

Týdenní stacionáře – jsou služby, které poskytují několikadenní pobyty v případě, že senior potřebuje pravidelnou pomoc jiné osoby.

Klient může této služby využít v případě, že mu péči v domácím prostředí poskytují například blízcí, ale jsou v pracovních dnech zaměstnáni a nemohou pomoc poskytnout po celý den.

Služba týdenního stacionáře poskytne po dobu několika dnů nepřetržitou pomoc druhé osoby, a to ve dne i v noci. Nejčastěji je služba poskytována v pracovních dnech od pondělí do pátku. Víkendy senior tráví ve svém domácím prostředí.

Zajímavé:  Bederní Páteř Bolest Břicha?

Všechny kontakty na jednotlivé služby najdete v registru poskytovatelů sociálních služeb

Přehled sociálních služeb pro seniory – vše o zdravíJsme nezisková organizace, která pomáhá seniorům a jejich blízkým při životních změnách, které přináší stáří. Jdeme s vámi celou cestou – radíme v otázkách stáří, pomáháme seniorům v domácnosti, každému se v péči individuálně přizpůsobujeme, provázíme v závěru života.

Poradenský portál je naší odpovědí na časté dotazy týkající se stáří. Nabízíme vám pohled na stáří z více stran a věříme, že zde najdete jak aktuální informace, tak rady profesionálů, které vám pomohou při řešení životních situací.

Přehled sociálních služeb pro seniory – vše o zdraví

Sociální služby

JAK MPSV POMÁHÁ SOCIÁLNÍM SLUŽBÁM

Celou situaci monitorujeme od prvního potvrzeného případu nákazy COVID-19 v Česku. Okamžitě poté zahájilo MPSV komunikaci s Ministerstvem zdravotnictví, kraji, zaměstnavateli a dalšími partnery. Abychom ochránili klienty a personál sociálních služeb, postupně jsme podle vývoje situace v souvislosti s onemocněním COVID-19 uzavírali některé sociální služby.

Ministerstvo je s jednotlivými kraji a poskytovateli sociálních služeb neustále v komunikaci a jako jedno z mála ministerstvech připravuje a neustále aktualizuje doporučené postupy pro kraje, obce a sociální služby.

ZPĚT NA ROZCESTNÍK

AKTUÁLNĚ:

Ministerstvo práce a sociálních věcí apeluje na poskytovatele sociálních služeb, aby co nejdříve vyplatili svým zaměstnancům mimořádné odměny za odvedenou práci ve ztížených a rizikových podmínkách druhé vlny epidemie Covid-19. MPSV poskytlo sektoru sociálních služeb na tento účel v Programu podpory C dotaci v celkové výši bezmála 4 mld. Kč.

Jde o poděkování za odvedenou práci v době epidemie a zároveň o jejich motivaci do budoucna. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) i celé MPSV stojí za zaměstnanci v sociálních službách a velmi si váží jejich nasazení. Dělá maximum pro to, aby mohli pracovat v co nejlepších podmínkách, a byli za to také co nejlépe oceněni.

Více v dokumentu ZDE (95.36kB)

Vláda dne 19. 4. 2021 svým usnesením (schválila materiál, který upravuje distribuci antigenních samotestů osobám bez domova, a to prostřednictvím vybraných poskytovatelů sociálních služeb.

Celkem bude distribuováno 13 300 antigenních samotestů. Testování bude dobrovolné a zdarma a testy budou nabízeny spolu s doporučením, jak postupovat, pokud by výsledek vyšel pozitivní. Materiál naleznete ZDE (154.

73kB), přílohu k usnesení ZDE (131.54kB).

MPSV vydalo Stanovisko k zabezpečení dalšího vzdělávání pro sociální pracovníky a pracovníky v sociálních službách v roce 2021. Přečíst si jej můžete  ZDE (98.29kB)

Vláda ČR dne 12. 4. 2021 vydala předběžný souhlas s mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví, kterým se stanovují podmínky poskytování sociálních služeb.

Mimořádné opatření odpovídá svým obsahem usnesení Vlády České republiky ze dne 26. února 2021 č. 211, o zabezpečení a organizaci poskytování sociálních služeb.

Text mimořádného opatření naleznete ZDE (157.53kB).

Vláda ČR dne 12. 4. 2021 vydala souhlas s mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví a Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje s účinností od 12.

dubna, které se týká omezení obchodu a služeb, kde je obsažena výjimka ze zákazu vzdělávacích akcí pro kurzy podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.

Text mimořádného opatření naleznete ZDE (314.33kB).

V březnu vydala zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková doporučení „Očkování klientů s podpůrným opatřením a klientů se sníženou schopností rozhodování“.

Jedná se o praktické doporučení pro poskytovatele zdravotních služeb provádějících očkování, zaměstnance zařízení sociálních či zdravotních služeb, ale také pro opatrovníky a další podpůrné osoby klientů.

Doporučení se kromě klientů s omezenou svéprávností věnuje také klientům s jiným podpůrným opatřením (nápomoc při rozhodování, zastoupení členem domácnosti, ustanovení opatrovníka bez omezení svéprávností) či klientům bez podpůrného opatření, kteří nejsou schopni udělit souhlas. Materiál naleznete ZDE (945.25kB).

Ministerstvo zdravotnictví ČR nařídilo dne 6. 4. 2021 mimořádné opatření, které se týká vycházek uživatelů sociálních služeb domov pro seniory, domov se zvláštním režimem. Jedná se o prodloužení stávajícího opatření v této oblasti – překlopení opatření pod rámec tzv. pandemického zákona, tedy zákona č.

94/2021 Sb., o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění COVID-19. Stále platí povinnost klienty po vycházce umístit do oddělených prostor a testovat. To není třeba v případě, kdy se jedná o očkované klienty. Opatření je účinné ode dne 12. dubna 2021 od 00:00 hod. do odvolání. Dokument je dostupný ZDE (252.

37kB).

Ministerstvo zdravotnictví ČR nařídilo dne 6. 4. 2021 mimořádné opatření, které se týká omezení návštěv uživatelů vybraných sociálních služeb. Jedná se o prodloužení stávajícího opatření v této oblasti – překlopení opatření pod rámec tzv. pandemického zákona, tedy zákona č. 94/2021 Sb., o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění COVID-19.

Stále platí, že návštěvy lze připustit pouze za podmínky, že návštěva se předem podrobí antigennímu POC testu s negativním výsledkem, nebo byla testována nejpozději 48 hodin před zahájením návštěvy, nebo se prokáže certifikátem o očkování, případně se prokáže dokladem o prodělání onemocnění COVID-19. Opatření je účinné ode dne 12. dubna 2021 od 00:00 hod. do odvolání.

Dokument je dostupný ZDE (263.1kB).

Od 7. 4. 2021 se budou moci k očkování registrovat přes centrální rezervační systém pracovníci v sociálních službách. Více informací naleznete v přílohách níže:

Vláda ČR vzala dne 22. 3. 2021 na vědomé mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví o povinném testování pracovníků nestátních neziskových organizací, které zaměstnávají alespoň jednu osobu, a to s účinností od 6.

4. 2021 a frekvencí alespoň jednou za týden. Výjimku z testování mají osoby, které prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění COVID-19 nebo mají vystavený certifikát o očkování proti onemocnění COVID-19, za splnění dalších podmínek.

Všichni zaměstnavatelé, kteří jsou nestátní neziskovou organizací a zaměstnávají alespoň 1 osobu, smí nejpozději od 6.

dubna 2021 umožnit svým zaměstnancům osobní přítomnost na pracovišti pouze za předpokladu, že zaměstnanec podstoupil v posledních 7 dnech RT-PCR test na přítomnost viru SARS-CoV-2, POC antigenní test na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 nebo na pracovišti zaměstnavatele preventivní test na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2 prostřednictvím testu poskytnutého mu zaměstnavatelem. Toto opatření se týká i poskytovatelů sociálních služeb z řad NNO. Mimořádné opatření najdete ZDE (133.73kB).

Ve čtvrtek 18. 3. 2021 vláda vydala usnesení č. 297 ( ZDE (227.97kB)) „Krizové opatření o zákazu návštěv ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociální péče“.

Tím nahrazuje usnesení o zákazu návštěv ze 26. 2. 2021 č. 201.

Nově se umožňují návštěvy bez předchozího testování též osobám, které se prokáží certifikátem o očkování proti onemocnění COVID-19 (za splnění dalších podmínek).

Tedy u všech poskytovatelů sociálních služeb v zařízení domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem a všem odlehčovacím sociálním službám v pobytové formě omezuje návštěvy uživatelů.

Návštěvy lze připustit pouze za podmínky, že návštěva se předem podrobí antigennímu POC testu s negativním výsledkem, nebo byla testována nejpozději 48 hodin před zahájením návštěvy, nebo se prokáže certifikátem o očkování, případně se prokáže dokladem o prodělání onemocnění COVID-19. (příloha č. 2)

Ve čtvrtek 18. 3. 2021 vláda vydala usnesení č. 296 ( ZDE (206.02kB)) „Krizové opatření o vycházkách v zařízeních sociálních služeb“. Tím nahrazuje usnesení o vycházkách ze dne 26. 2. 2021 č.

202. Nově není třeba umístění klientů po návratu z vycházky do oddělených prostor, pokud se jedná o klienty, kteří mají vystavený certifikát MZČR o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19 (za splnění dalších podmínek).

Tedy vycházky klientů u všech poskytovatelů sociálních služeb domov pro seniory, domov se zvláštním režimem, jsou umožněné očkovaným osobám nebo je třeba tyto klienty po návratu izolovat v oddělených prostorách a následně dvakrát otestovat.

MPSV v návaznosti na přijaté usnesení vlády č. 275 ze dne 8.3.2021 zveřejňuje následující tři dotační Výzvy pro sektor sociálních služeb.

Jde o 1) Dotace na odměny pro zaměstnance, 2) Dotace na úhradu antigenního testování ve vybraných druzích sociálních služeb a o 3) Dotace na sanaci vícenákladů sociálních služeb vzniklých v důsledku pandemie Covid-19. Výzvy a další materiály k dotačním řízením naleznete ZDE.

V pátek 5. 3. 2021 vláda vydala usnesení č. 249, (ZDE) kterým vydává předběžný souhlas s novými či aktualizovanými opatřeními Ministerstva zdravotnictví, která se týkají vyšetření na stanovení přítomnosti viru nebo antigenu viru SARS CoV-2 ve vybraných sociálních službách.

  • Jedná se o mimořádné opatření, kterým se stanoví pravidla pro vyšetření na stanovení přítomnosti viru nebo antigenu viru SARS CoV-2 pacientů, kterým poskytuje dlouhodobou lůžkovou péči, a uživatelů sociálních služeb v zařízení domovů pro osoby se zdravotním postižením, domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem a poskytovatelů sociálních služeb poskytujících odlehčovací služby v pobytové formě (ZDE).
  • Dále mimořádné opatření, kterým se stanoví pravidla pro vyšetření na stanovení přítomnosti viru nebo antigenu viru SARS CoV-2 zaměstnanců poskytovatelů zdravotních služeb poskytujících dlouhodobou lůžkovou péči nebo domácí péči a poskytovatelů sociálních služeb v zařízení domovů pro osoby se zdravotním postižením, domovů pro seniory nebo domovů se zvláštním režimem, poskytovatelů sociálních služeb poskytujících odlehčovací služby v pobytové formě, poskytovatelů sociálních služeb v zařízení týdenního stacionáře nebo chráněného bydlení, poskytovatelů sociálních služeb poskytujících osobní asistenci a poskytovatelům pečovatelské služby (ZDE).
  • Dále mimořádné opatření, kterým se stanoví pravidla pro provádění vyšetření poskytovateli zdravotních služeb zařazenými do sítě antigenních odběrových center, kde se zařazuje možnost i u zaměstnanců chráněného bydlení a týdenního stacionáře provést vyšetření na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2 prostřednictvím POC antigenních testů od poskytovatele domova pro seniory, domova se zvláštním režimem, domova pro osoby se zdravotním postižením a odlehčovací službě v pobytové formě (ZDE).
Zajímavé:  Základní Léky V Lékárničce?

Nově mají výjimku k testování osoby, které mají vystavený certifikát Ministerstva zdravotnictví ČR o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19, a od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle souhrnu údajů o léčivém přípravku (dále jen „SPC“) uplynulo nejméně 14 dní, nebo od aplikace první dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC uplynulo nejméně 14 dnů, a očkovaná osoba nejeví žádné příznaky onemocnění COVID-19. Metodické stanovisko shrnující postup sociálních služeb k usnesení vlády o antigenním testovaní obyvatel najdete ZDE (224.2kB).

Organizační opatření VZP ČR č. 5/2021 v souvislosti s onemocněním COVID-19 způsobeným virem SARS‑CoV‑2. Účinnost je dnem 3. 3. 2021.

S ohledem na epidemický vývoj pandemie onemocnění COVID-19 a na potřebu zajištění testování u poskytovatelů sociálních služeb a ochranu zranitelných skupin obyvatel a dále v souvislosti s vydáním Mimořádného opatření MZ ČR č. j.: MZDR 47828/2020-14/MIN/KAN s účinností od 2. 3.

2021) upřesňuje VZP ČR správný způsob zajištění provádění testování a vykazování antigenních testů. Mimořádné opatření MZ ČR se týká i poskytovatelů sociálních služeb, kteří poskytují sociální služby podle zákona č. 108/2006 Sb.

, o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, jde-li o domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory nebo domovy se zvláštním režimem a poskytovatele sociálních služeb poskytující odlehčovací služby v pobytové formě. Organizační opatření ZDE (251.6kB)

Mimořádné opatření – nošení ochranných prostředků dýchacích cest, s účinností od 1. 3.

2021 do odvolání, kdy se stanovuje povinnost nosit ochranné prostředky dýchacích cest ve vnitřních prostorech staveb a na všech ostatních veřejně přístupných místech v zastavěném území obce a tam mimo zastavěné území obce, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 2 metry, nejedná-li se výlučně o členy domácnosti. Dále se stanovuje povinnost nosit ochranné prostředky dýchacích cest splňujících stanovené technické podmínky ve vnitřních prostorech staveb, které slouží jako prodejny provozovny služeb, pracoviště ambulantní péče zdravotnického zařízení, zařízení sociálních služeb, kterými jsou týdenní stacionáře, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem a zařízení poskytující odlehčovací sociální služby v pobytové formě. Ochranný prostředek dýchacích cest je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu), dvě přes sebe přiložené zdravotnické obličejové masky nebo obdobné prostředky naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky, které brání šíření kapének, a to ve vnitřních prostorech zařízení sociálních služeb. Jedná se o povinnost, která rozšiřuje povinnost nošení osobní ochranné pomůcky dýchacích cest přidělené zaměstnavatelem, a to minimálně respirátor třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu dle mimořádného opatření týkající se antigenního testování, kdy byla tato povinnost dána pracovníkům při kontaktu s uživatelem sociální služby. Usnesení níže tuto povinnost rozšiřuje na všechny osoby v objektu mimo výjimku uživatele sociálních služeb v zařízeních sociálních služeb, kterými jsou týdenní stacionáře, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem, a v zařízeních poskytujících odlehčovací sociální služby v pobytové formě. Mimořádné opatření najdete ZDE.

Mimořádné opatření – antigenní testování obyvatel, s účinností od 1. 3. 2021 do odvolání s konkretizováním povinného testování zaměstnanců vybraných sociálních služeb. Toto mimořádné opatření nabývá platnosti dnem jeho vydání (1. 3. 2021).

Povinnost pravidelného testování zaměstnanců (každých 5 dní) tím není změněno. Toto usnesení umožňuje zařadit do sítě antigenních odběrových center (veřejná odběrová místa) domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, domovy pro osoby se zdravotním postižením a odlehčovací sociální služby v pobytové formě.

Tato „místa“ tedy mohou provést při dostatečném personálu testování vyšetření na stanovení přítomnosti antigenu SARS-COV-2 prostřednictvím POC antigenním testu u všech osob, které jsou účastny veřejného zdravotního pojištění a to v případě jestli se jedná o zaměstnance a uživatele těchto služeb, dále o návštěvy uživatelů.

Taktéž je možné testovat zaměstnance poskytovatelů pečovatelské služby a osobní asistence. Testování je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Služby chráněného bydlení, týdenního stacionáře, osobní asistence a pečovatelské služby mohou také využívat ostatní veřejná testovací místa.

Samozřejmě je možná dále využívat své nasmlouvané poskytovatele zdravotních služeb. Mimořádné opatření najdete ZDE

Vážení poskytovatelé sociálních služeb, jistě jste zaznamenali, že v pátek 26. 2. 2021 vláda vyhlásila nouzový stav a přijala několik usnesení s cílem snížit mobilitu občanů díky aktuální epidemii onemocnění COVID-19. Pro segment sociálních služeb se ale nic zásadního nemění.

Více se dočtete ZDE (150.09kB) 

OČKOVÁNÍ

Přehled sociálních služeb pro seniory – vše o zdraví

Leták 5 důvodů proč se očkovat je k dispozici ke stažení v tiskové kvalitě ZDE (1.28MB).

Dne 30.11. vláda rozhodla s účinností od 5.12.2020 o povolení návštěv v domovech pro seniory, domovech se zvláštním režimem a odlehčovacích službách v pobytové formě za podmínky podstoupení testu před vstupem do zařízení. Více ZDE

Zařízení a služby sociální péče

skip to main content Přehled zařízení a služeb sociální péče poskytovaných na území města Ostravy

Přehled sociálních služeb poskytovaných dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, se stručným popisem:

Sociální poradenství

Sociální poradenství poskytuje osobám v nepříznivé sociální situaci potřebné informace přispívající k řešení jejich situace. Základní sociální poradenství je součástí všech druhů sociálních služeb.

Odborné sociální poradenství zahrnuje občanské poradny, manželské a rodinné poradny, sociální práci s osobami společensky nepřizpůsobenými, poradny pro oběti trestných činů a domácího násilí, sociálně právní poradenství pro osoby se zdravotním postižením a seniory.

Služba obsahuje poradenství, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, terapeutické činnosti a pomoc při prosazování práv a zájmů. Služba se poskytuje bezúplatně.

Sociální služby poskytované ve zdravotnických zařízeních ústavní péče

Sociální služby poskytované ve zdravotnických zařízeních ústavní péče napomáhají k zajištění fyzické a psychické soběstačnosti osob, kterým jsou poskytovány; jsou určeny osobám, které již nepotřebují akutní zdravotní lůžkovou péči (dostatečná je zdravotní péče ambulantního rozsahu), ale současně jsou natolik nesoběstační, že potřebují pomoc druhé osoby při každodenních úkonech a tato pomoc jim z objektivních důvodů nemůže být zajištěna v domácím prostředí. Sociálně zdravotní služby jsou poskytovány v pobytových zařízeních sociálních služeb nebo v pobytových zdravotnických zařízeních. Služby sociální péče poskytované v rámci sociálně zdravotních služeb (včetně základních služeb) podléhají úhradě. Zdravotnické úkony jsou hrazeny z fondů veřejného zdravotního pojištění.

Sociální rehabilitace

Jedná se o soubor specifických činností zaměřených na nácvik potřebných dovedností osoby se zdravotním postižením směřujících k dosažení samostatnosti a soběstačnosti v nejvyšší možné míře s ohledem na její dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Cílem je dosažení nalezení vhodného pracovního uplatnění. Proces sociální rehabilitace je integrální součástí poskytování sociálních služeb.

Osobní asistence

Osobní asistence se poskytuje v přirozeném sociálním prostředí osobám se zdravotním postižením a seniorům, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné osoby, a to v předem dohodnutém rozsahu a čase.

Služba obsahuje pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně, pomoc při zajištění chodu domácnosti, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím a pomoc při prosazování práv a zájmů.

Služba se poskytuje za úplatu.

Pečovatelská služba

Pečovatelská služba se poskytuje dětem, osobám se zdravotním postižením a seniorům, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné osoby, a to v přirozeném prostředí i ve specializovaných zařízeních.

Služba obsahuje pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu, poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy, pomoc při zajištění chodu domácnosti, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím a pomoc při prosazování práv a zájmů. Služba se poskytuje za úplatu.

Bezúplatně se poskytuje rodinám s nezaopatřenými dětmi v hmotné nouzi, rodinám, ve kterých se narodily současně tři nebo více dětí, účastníkům odboje a pozůstalým manželům (manželkám) po účastnících odboje starším 70 let.

Průvodcovská, předčitatelská a tlumočnická služba

Průvodcovská, předčitatelská a tlumočnická služba se poskytuje osobám se zdravotním postižením a seniorům, jejichž schopnosti jsou sníženy v oblasti orientace nebo komunikace, a napomáhá jim osobně si vyřídit vlastní záležitosti. Služba obsahuje zprostředkování kontaktu se společenským prostředím a pomoc při prosazování práv a zájmů. Služba se poskytuje za úplatu.

Podpora samostatného bydlení

Podporované bydlení je terénní sociální služba poskytovaná osobám se zdravotním postižením, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné osoby; služba se poskytuje v domácnosti osob.

Služba obsahuje pomoc při zajištění chodu domácnosti, výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, terapeutické činnosti a pomoc při prosazování práv a zájmů.

Služba se poskytuje za úplatu.

Odlehčovací služby

Odlehčovací služby jsou ambulantní nebo pobytové služby poskytované osobám se zdravotním postižením a seniorům, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné osoby, o které jinak pečuje osoba blízká v domácnosti; cílem služby je umožnit pečující osobě nezbytný odpočinek.

Služba obsahuje pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu, poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy, poskytnutí ubytování, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, terapeutické činnosti a pomoc při prosazování práv a zájmů. Služba se poskytuje za úplatu.

Centra denních služeb

Centra denních služeb poskytují ambulantní služby ve specializovaném zařízení s cílem posílit samostatnost a soběstačnost osob se zdravotním postižením a seniorů v nepříznivé sociální situaci, která může vést k sociálnímu vyloučení.

Služba obsahuje pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu, poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy, výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti, prostředkování kontaktu se společenským prostředím, terapeutické činnosti a pomoc při prosazování práv a zájmů. Služba se poskytuje za úplatu.

Stacionáře denní a týdenní

Stacionáře denní poskytují ambulantní služby ve specializovaném zařízení seniorům, osobám se zdravotním postižením a osobám ohroženým užíváním návykových látek, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné osoby.Stacionáře týdenní poskytují pobytové služby ve specializovaném zařízení seniorům, osobám se zdravotním postižením a osobám ohroženým užíváním návykových látek, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné osoby.

Služba obsahuje pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu, poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy, poskytnutí ubytování nebo pomoc při zajištění bydlení a výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, terapeutické činnosti, pomoc při prosazování práv a zájmů. Služba se poskytuje za úplatu.

Domovy pro osoby se zdravotním postižením 

Domovy pro osoby se zdravotním postižením poskytují dlouhodobé pobytové služby osobám se zdravotním postižením, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné osoby.

Služba obsahuje pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu, poskytnutí stravy, poskytnutí ubytování, výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, terapeutické činnosti, pomoc při prosazování práv a zájmů. Služba se poskytuje za úplatu.

Domovy pro seniory

Domovy pro seniory poskytují dlouhodobé pobytové služby seniorům, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné osoby.

Služba obsahuje pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu, poskytnutí stravy, poskytnutí ubytování, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, aktivizační činnosti a pomoc při prosazování práv a zájmů. Služba se poskytuje za úplatu.

Domovy se zvláštním režimem

V domovech se zvláštním režimem se poskytují pobytové služby osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu chronického duševního onemocnění nebo závisloti na návykových látkách, a osobám se stařeckou, Alzheimerovou demencí a ostatními typy demencí, které mají sníženou soběstačnost z důvodu těchto onemocnění, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby. Režim v těchto zařízeních při poskytování sociálních služeb je přizpůsoben specifickým potřebám těchto osob.Služba obsahuje pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu, poskytnutí stravy, poskytnutí ubytování, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, aktivizační činnosti a pomoc při prosazování práv a zájmů. Služba se poskytuje za úplatu.

Azylové domy

Azylové domy poskytují pobytové služby na přechodnou dobu osobám v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. Služba obsahuje poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy, poskytnutí ubytování nebo pomoc při zajištění bydlení, pomoc při prosazování práv a zájmů, výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti. Služba se částečně poskytuje za úplatu.

Domy na půl cesty

Domy na půl cesty poskytují pobytové služby na přechodnou dobu pro osoby do 26 let věku, které po dosažení zletilosti opouštějí školská zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy, popřípadě pro osoby z jiných zařízení pro péči o děti a mládež. Služba obsahuje tyto činnosti: poskytnutí ubytování, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, terapeutické činnosti a pomoc při prosazování práv a zájmů. Služba se částečně poskytuje za úplatu.

Chráněné bydlení

Chráněné bydlení je dlouhodobá pobytová služba poskytovaná osobám se zdravotním postižením, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné osoby. Chráněné bydlení má formu individuálního nebo skupinového bydlení; osobě se poskytuje podle potřeby podpora osobního asistenta.

Služba obsahuje poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy, poskytnutí ubytování, pomoc při zajištění chodu domácnosti, výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, terapeutické činnosti, pomoc při prosazování práv a zájmů.

Služba se poskytuje za úplatu.

Kontaktní centra

Kontaktní centra jsou nízkoprahová zařízení navazující kontakt s osobami ohroženými závislostí na návykových látkách. Cílem služby je minimalizovat sociální a zdravotní rizika spojená se zneužíváním návykových látek. Služba obsahuje terapeutické činnosti a pomoc při prosazování práv a zájmů. Služba se poskytuje bezúplatně.

Telefonická krizová pomoc

Telefonická krizová pomoc je terénní služba poskytovaná na přechodnou dobu osobám, které se nacházejí v situaci ohrožení zdraví nebo života nebo v jiné obtížné životní situaci, kterou přechodně nemohou řešit vlastními silami. Služba obsahuje telefonickou krizovou pomoc a pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí. Služba se poskytuje bezúplatně.

Krizová pomoc

Krizová pomoc je ambulantní nebo pobytová služba na přechodnou dobu poskytovaná osobám, které se nacházejí v situaci ohrožení zdraví nebo života, kdy přechodně nemohou řešit svojí nepříznivou situaci vlastními silami. Služba obsahuje poskytnutí ubytování, poskytnutí stravy (nebo pomoc při zajištění stravy), terapeutické činnosti a pomoc při prosazování práv a zájmů. Služba se poskytuje bezúplatně.

Nízkoprahová denní centra

Nízkoprahová denní centra poskytují ambulantní služby pro osoby bez přístřeší. Služba obsahuje pomoc při osobní hygieně (nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu) poskytnutí stravy (nebo pomoc při zajištění stravy). Služba se poskytuje bezúplatně.

Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež

Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež poskytují ambulantní služby dětem a mládeži ohroženým sociálním vyloučením.

Služba je určena rizikovým, neorganizovaným dětem a mládeži, kteří jsou ohroženi sociálně – patologickými jevy nebo mají vyhraněný životní styl neakceptovaný většinovou společností. Základním prostředkem pro navázání kontaktu s cílovou skupinou je nabídka volnočasových aktivit.

Cílem je zlepšit kvalitu života cílové skupiny předcházením, snížením sociálních a zdravotních rizik souvisejících s jejich způsobem života, umožnit jim lépe se orientovat v jejich sociálním prostředí a vytvářet podmínky, aby v případě zájmu mohli řešit svoji nepříznivou sociální situaci.

Služba obsahuje výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím a pomoc při prosazování práv a zájmů. Služba se poskytuje bezúplatně.

Noclehárny

Noclehárny poskytují ambulantní služby osobám bez přístřeší, které mají zájem o využití hygienického zařízení a přenocování. Služba obsahuje pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu, poskytnutí stravy, poskytnutí ubytování, poskytnutí nebo zprostředkování informací. Služba se poskytuje za úplatu stanovenou poskytovatelem.

Služby následné péče

Služby následné péče jsou ambulantní služby poskytující následnou péči osobám s chronickou psychickou poruchou a osobám závislým na návykových látkách, které absolvovaly ambulantní nebo ústavní léčbu ve zdravotnickém zařízení nebo které abstinují. Služba obsahuje terapeutické činnosti, pomoc při prosazování práv a zájmů. Služba se poskytuje bezúplatně.

Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi

Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi jsou ambulantní služby poskytované rodině s dítětem, u kterého existují rizika ohrožení jeho vývoje nebo je jeho vývoj ohrožen v důsledku dopadů dlouhodobě obtížné sociální situace, kterou rodiče nedokáží sami bez pomoci překonat. Služba obsahuje výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, terapeutické činnosti a pomoc při prosazování práv a zájmů. Služba se poskytuje bezúplatně.

Sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením

Sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením jsou ambulantní, popřípadě terénní služby poskytované osobám důchodového věku nebo osobám se zdravotním postižením ohroženým sociálním vyloučením. Služba obsahuje zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, sociálně terapeutické činnosti a pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí. Služba se poskytuje bezúplatně.

Terapeutické komunity

Terapeutické komunity poskytují pobytové služby na přechodnou dobu pro osoby závislé na návykových látkách nebo osoby s chronickou psychickou poruchou, které mají zájem o začlenění do běžného života.

Služba obsahuje tyto činnosti: poskytnutí stravy, poskytnutí ubytování, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, terapeutické činnosti a pomoc při prosazování práv a zájmů.

Služba se poskytuje za úplatu.

Terénní programy

Terénní programy jsou služby poskytované osobám, které vedou nebo jsou ohroženy rizikovým způsobem života.

Služba je určena pro problémové skupiny dětí a mládeže, uživatele drog, osoby bez přístřeší, osoby žijící v sociálně vyloučených komunitách a jiné sociálně ohrožené skupiny. Cílem služby je tyto osoby vyhledávat a minimalizovat rizika jejich způsobu života.

Služba obsahuje zprostředkování kontaktu se společenským prostředím a pomoc při prosazování práv a zájmů. Služba se poskytuje bezúplatně.

Tísňová péče

Tísňová péče je terénní služba, kterou se poskytuje nepřetržitá distanční hlasová a elektronická komunikace s osobami vystavenými stálému vysokému riziku ohrožení zdraví nebo života v případě náhlého zhoršení jejich zdravotního stavu nebo schopností.

Služba obsahuje poskytnutí nebo zprostředkování neodkladné pomoci při krizové situaci, sociální poradenství, sociálně terapeutickou činnost, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, pomoc při prosazování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí.

Služba se poskytuje za úplatu.

Raná péče

Raná péče je terénní, popřípadě ambulantní služba poskytovaná dítěti a rodičům dítěte ve věku do 7 let, které je zdravotně postižené, nebo jehož vývoj je ohrožen v důsledku nepříznivé sociální situace.

Služba je zaměřena na podporu rodiny a podporu vývoje dítěte s ohledem na jeho specifické potřeby.

Služba obsahuje výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti, sociálně terapeutickou činnost, pomoc při prosazování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí a zprostředkování kontaktu se polečenským prostředím. Služba se poskytuje bezúplatně.

Sociálně terapeutické dílny

Sociálně terapeutické dílny jsou ambulantní služby poskytované osobám se sníženou soběstačností z důvodu zdravotního postižení, které nejsou z tohoto důvodu umístitelné na otevřeném ani chráněném trhu práce. Jejich účelem je dlouhodobá a pravidelná podpora zdokonalování pracovních návyků a dovedností prostřednictvím sociálně pracovní terapie.

Služba obsahuje pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu, poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy, nácvik dovedností pro zvládání péče o vlastní osobu, soběstačnosti a dalších činností vedoucích k sociálnímu začlenění, podpora vytváření a zdokonalování základních pracovních návyků a dovedností.

Služba se částečně poskytuje za úhradu.

Intervenční centra

Na základě rozhodnutí o vykázání ze společného obydlí nebo zákazu vstupu do něj vydaného podle zvláštního právního předpisu je osobě ohrožené násilným chováním vykázané osoby nabídnuta pomoc nejpozději do 48 hodin od doručení opisu tohoto rozhodnutí intervenčnímu centru.

Pomoc intervenčního centra může být poskytnuta rovněž na základě žádosti osoby ohrožené násilným chováním jiné osoby obývající s ní společné obydlí nebo i bez takového podnětu, a to bezodkladně poté, co se intervenční centrum o ohrožení osoby násilným chováním dozví.

Sociální služby v intervenčním centru jsou poskytovány jako služby ambulantní, terénní nebo pobytové.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector