Přibývá dětských pacientů s diagnózou diabetu – vše o zdraví

14. 12. 2018 DětiRozhovor

Jaké možností mají dnešní děti s diabetem? Jsou na život s tímto onemocněním připravené? A nepodléhají mylným nadějím? Na tyto a další otázky odpovídal JUDr. Václav Letocha, předseda Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR.

Přibývá dětských pacientů s diagnózou diabetu – vše o zdraví Přibývá dětských pacientů s diagnózou diabetu – vše o zdraví

Možná při současném počtu zjištěných diabetiků v České republice, kterých je více než osm set tisíc, se může počet dětských pacientů zdát zanedbatelný. V žádném případě tomu tak není. Jestliže u dospělých diabetiků je pacientů s 1. typem méně než 10 procent, pak u dětských to jsou všichni.

Protože se jedná o zatím nevyléčitelné celoživotní onemocnění s možnými vážnými následky, je péče o děti mimořádně významná. Protože právě diabetické děti budou se svou nemocí žít nejdéle. Musí se co nejdříve naučit se svou nemocí žít, chtějí přece žít dlouho zdraví. O této problematice jsme hovořili s JUDr.

 Václavem Letochou, předsedou a zakladatelem sdružení.

Přibývá dětských pacientů s diagnózou diabetu – vše o zdraví

JUDr. Vaclav Letocha

Jsou podle vašich zjištění a zkušeností dnes děti na život s diabetem dobře připravené?

V některých rodinách, které se dozvědí, že mají malého diabetika, dochází ke dvojím extrémům.

Rodiny jsou deprimované, skeptické, snaží se vycházet při léčebných postupech pouze z  dvou až tří denních měření glykémie, stále se ptají: “proč právě naše dítě, proč právě my máme takovou starost, takové životní komplikace?“ a nesnaží se proniknout do podstaty nemoci a péče o ni.

Ale ani opačný přístup není tím nejlepším, úzkostliví rodiče dokáží měřit glykémii desetkrát i vícekrát denně. Stále ji sledují a hystericky reagují na jakékoliv
mimořádnější výkyvy. Taková rodina žije jen diabetem, a to je to, co nechceme.

Ne všichni rodiče přijmou za své, že dítě může mít vyšší hladinu krevního cukru než dospělý a že i jeho stravování nemá taková omezení. Těchto rodin je však málo. Věřím, že se jim tyto stavy podaří co nejdříve překonat.

V čem může Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR rodinám pomoci?

Naším cílem je, aby se děti naučily normálně žít se svou nemocí, aby ji uvědoměle přijaly. Naučit rodiny takovému přístupu, v tom je největší přínos našeho sdružení. Ve spolupráci s velkou většinou rodin se to daří. Vybavujeme všechny rodiny veškerými dostupnými informacemi, naše souprava edukačních materiálů je stále ojedinělá na celém světě.

Velký význam pro malé diabetiky mají edukační pobyty, které probíhají o prázdninách nebo o víkendech. Vždy ale v první řadě upřednostňujeme pobyt dětských diabetiků v kolektivech zdravých vrstevníků. Samozřejmě vzděláváme nejen děti, ale i jejich rodiče a další příbuzné.

 V celé republice fungují kluby, kde si rodiče za pomoci odborníků vzájemně pomáhají a předávají si své zkušenosti.

Přibývá dětských pacientů s diagnózou diabetu – vše o zdraví

JUDr. Václav Letocha v pořadu Sama doma 8. 1. 2013

Sdělení o diabetu je pro každou rodinu bezesporu šokující. Jak se s tím obvykle vyrovnávají?

Dva až tři měsíce může přetrvávat šokový stav, teprve pak začínají rodiče uvažovat realisticky, přestávají se obviňovat, hledat chyby v genech a litovat sebe i dítě. Snaží se nastalou situaci řešit v první řadě k prospěchu dítěte.

Určitý zlom přichází s dospělostí, kdy do té doby „opečovávané děti“ musí už definitivně o sobě rozhodovat samy a samy musí reagovat na případné výkyvy svého zdravotního stavu… Jak přistupujete k nim?

V tomto věku by již měl být mladý člověk vybavený informacemi. Samozřejmě i on si myslí, že informací má už dost, takže nemá potřebu stát se členem nějakého sdružení či svazu. Víme, že většina dětských diabetiků nemá takovou potřebu. Jak je dnes zvykem, svou chorobu na veřejnosti a v zaměstnání příliš nezveřejňují.

Dalším změny pak přicházejí s uvolněním jejich chování. Po pubertě „se hormony zklidňují“ a kompenzace diabetu, která byla do té doby soustavně téměř nemožná, se stává dostupnou realitou a začne fungovat. Mladí lidé jsou tak utvrzováni v tom, že žádnou pomoc nepotřebují. Myslím si, že nejdůležitější je to, že musí být samostatní.

Snažíme se je naučit, že musí být ale také odpovědní a cílevědomí.

Přibývá dětských pacientů s diagnózou diabetu – vše o zdraví

Nepodléhají děti, ale hlavně jejich rodiče, mylným nadějím?

Když v roce 1985 onemocněl můj syn diabetem, byla to právě doba, kdy se přecházelo na intenzifikovaný inzulínový režim. Novinka, od které se tehdy hodně čekalo a která opravdu hodně pomáhá vyrovnanému diabetu. Tehdy nám odborníci říkali, že jednou za dvacet let dochází k významnému posunu v léčbě diabetu.

Od té doby uplynulo víc než 33 let, ale k něčemu zásadnímu, jako je poznání příčiny diabetu, či jeho vyléčení, nedošlo. Ani systémy transplantací se plně neosvědčily, a hlavně nemohou pomoci všem. Rodiče ale pořád doufají.
Nejhorší je u malých dětí, že se ptají, proč musejí dostávat čtyřikrát denně injekce, a ještě se několikrát denně píchat do prstíku.

Zvyknou si, ale rády to nemají. Zejména malé děti, ty to plně chápat skutečně nemohou. Těžko mohu poradit mamince co má odpovědět své čtyřleté holčičce, která se jí ptá: „Mami, dělám všechno, co říkáš, poslouchám Tě a stejně mě trestáš a děláš mi bolest.“ Ano, rýmu máme týden, pak ustoupí, zahojí se odřené koleno i zlomená noha.

Jak ale vysvětlit dítěti, že to co děláme pro jeho zdraví – ty neustále opakované bolístky – budeme dělat pořád?

Vysvětlit dítěti – diabetikovi, co ho celoživotně čeká, to je asi to nejtěžší.

Podléhat ale mylným nadějím, upnout se na ně, nebo v horším případě uvěřit mnohdy sugestivně působícím šarlatánům a podvodníkům, kteří slibují vyléčení diabetiků 1.

typu, je jednoznačně nesprávné, nezodpovědné, zavádějící a hloupé. Náš právní řád však neumožňuje postih takových zavádějících tvrzení podávaných formou doporučení – mnohdy dobře zaplacených.

Mám pocit, že veřejnost není o záludnostech diabetu obecně dostatečně informovaná, často má i mylné představy. Vaše sdružení jistě hodně také dělá i v tomto směru, to znamená, že se snaží informovat ty, kteří se v okolí nemocného dítěte pohybují…

Přibývá dětských pacientů s diagnózou diabetu – vše o zdraví

Ediční činnost Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR

Ozývali se nám rodiče, že jejich nemocné děti mívají problémy ve školách. V našich stanovách máme boj proti diskriminaci diabetických dětí. Za osmadvacet let činnosti sdružení jsme se však s diskriminací nesetkali. I v těch několika málo případech šlo o nepochopení či špatnou komunikaci.

Zajímavé:  První Příznaky Těhotenství Zvýšená Teplota?

Samozřejmě nemá smysl informovat každou školu, každou školku nějakou směrnicí či doporučením. Je ale třeba dát dostatečné a kvalitní informace tam, kde mají ve školském zařízení diabetické dítě.

Aby nemuselo čekat ve frontě na oběd, aby se mohlo najíst i během vyučování, aby si učitelé dokázali všimnout, že se s dítětem něco děje, aby dokázali pomoci i jeho spolužáci v případě nastupující hypoglykémie. Obdobné to je i s aplikací polední dávky inzulinu.

Nechceme, aby se dítě skrývalo před spolužáky, ale chceme,
aby inzulínové pero či inzulínovou pumpu ukázalo kamarádům a seznámilo je s důvody, proč si musí inzulín píchat. Zjistili jsme, že obsluha pera či inzulínové pumpy v mnoha případech dokonce zvyšuje prestiž dítěte mezi spolužáky.

Informace o diabetu a potřebách diabetického dítěte v  přehledné písemné formě dáváme rodičům, kteří musí sami jednat s příslušnou školou. Byl to dobrý nápad, vždy se odstranily třecí plochy a prospělo to především postavení jejich nemocnému dítěti v kolektivu.

 Když jsme v roce 1990 sháněli peníze na humánní inzulíny a glukometry pro diabetické děti, často jsme se setkávali s otázkou „co to je diabetické dítě“. Obecná představa tehdy byla, že diabetik je starší člověk, který si za svou nemoc může sám.

Od té doby se mnohé změnilo, ale mohu potvrdit, že veřejnost je o diabetu informována stále málo, mnohdy nesprávně nebo vůbec. Rozlišování diabetu 1. a 2. typu zná málokterý z  „nediabetiků“, o nutné okamžité pomoci diabetikovi s hypoglykémií také veřejnost moc neví.

Proto se musí rodiče dětí s diabetem, naše sdružení, Svaz diabetiků i samotní pacienti-diabetici snažit, aby povědomí o této nemoci bylo co nejpřesnější a aby jí porozuměla laická veřejnost.
Za uplynulých 28 let jsme pro to udělali mnohé v novinách, časopisech, rozhlasech i televizích.

Vysoce v tomto směru oceňujeme i zásluhy časopisu DIAstyl, který je velkým přínosem pro odbornou i laickou veřejnost. A hlavně – je velkým informačním zdrojem pro diabetiky.

zpět na výpis článků

Jak bojovat s cukrovkou

Odhaduje se, že v současnosti trpí na celém světě téměř 200 miliónů lidí diabetem. Za příštích 25 let se toto číslo podle vědeckých předpovědí zdvojnásobí.

Lidí trpících cukrovkou neustále přibývá. Přibývá nejen těch, kteří trpí tzv. stařeckou cukrovkou, tedy diabetem 2. typu, ale i mladých pacientů, jejichž diagnóza zní diabetes 1. typu.

Ačkoli se obě choroby jmenují takřka stejně, jde o dvě odlišné choroby s podobnými příznaky – zvýšením množství glukózy v krvi. Pokud se diabetes správně neléčí, vedou oba typy k mnoha komplikacím – zejména k poškození cév, ev. nervů a dalších tkání.

Důsledkem „nezvládnuté“ cukrovky pak může být například srdeční infarkt, vznik bércových vředů, závažné postižení ledvin, očí.

Přibývá dětských pacientů s diagnózou diabetu – vše o zdraví

Role inzulínu

Inzulín je hormon, který produkují buňky tzv. Langerhansových ostrůvků ve slinivce břišní. Díky němu může krevní cukr – glukóza – vstupovat do buněk a být „spotřebován“ buněčným metabolismem.

Když inzulín chybí, pak glukóza přijatá v potravě v podobě cukrů zůstává nezpracovaná v krvi. Když se jí nahromadí najednou mnoho, pak může dojít k poruše vědomí (tzv. diabetické koma) i k úmrtí z metabolického rozvratu.

To bylo časté před objevením „umělého“ inzulínu.

Vyšetření

Rozpoznání diabetu je snadné. Stačí k němu vyšetření, zda je moči přítomna glukóza. U zdravého člověka není v ranní moči žádný „cukr“. V současnosti se při podezření na cukrovku ihned vyšetřuje množství glukózy v krvi nalačno. Existují i další testy, které umějí odhalit i tzv.

předcukrovkový stav. Vyšetřuje se například glukózový toleranční test – jak organismus reaguje na podání glukózy. Významným testem je i hodnota glykémie (množství glukózy v krvi) za určitou dobu po jídle (postprandiální glykémie).

To, jak je cukrovka léčena (kompenzována) z dlouhodobého hlediska, ukazuje procento tzv. glykovaného hemoglobinu. Hemoglobin je krevní barvivo, na něž se může vázat (kromě kyslíku) také glukóza. Dobré je, když je množství glykovaného hemoglobinu pod 7 procent.

Pokud je vyšší, znamená to, že hodnoty krevního cukru bývají vysoké (při nedostatečné léčbě, nedodržování racionální stravy).

Diabetes

Diabetes 2. typu je chorobou, která ohrožuje většinu současné populace.Od samého začátku je spojen s dalšími chorobnými ději, které se vzájemně ovlivňují.

Významnou roli při jeho vzniku hrají genetické dispozice a obezita typu jablko, při níž se tuk hromadí především na břiše. Za „kritické“ množství tuku v břiše považujeme stav, kdy obvod břicha dosáhne u žen 88 cm a u mužů 106 cm.

Zpozornět je zapotřebí při hodnotách 80 cm u žen a 98 cm u mužů. Zmnožení břišního tuku je provázeno mnoha dalšími změnami, například zvýšením krevního tlaku, odlišným složením a množstvím krevních tuků, výskytem prozánětlivých látek apod.

, a především snížením citlivosti tkání na inzulín (inzulínová rezistence). To znamená, že v krvi je hodně glukózy i inzulínu, ale buňky (zejména v játrech a kosterních svalech) „si s nimi neví rady“.

Slinivka dostává informace, že inzulín tělu nestačí a vyrábí ho čím dál více, až se vyčerpá a produkce inzulínu klesá, množství krevního cukru stoupá a cukrovka je tu.

Smutné je, že v důsledku zvýšeného výskytu obezity u dětí přibývá v posledních letech i dětských diabetiků 2. typu.

Popsané změny, které provázejí „břišní“ obezitu (zvýšený krevní tlak, inzulínová rezistence, změny krevních tuků a další), se označují jako metabolický syndrom, který představuje značné ohrožení srdečné cévní soustavy.

Dieta základem léčby i prevence

Diabetická dieta je velmi zdravý jídelníček, který neublíží ani lidem bez cukrovky. Základem energetického příjmu jsou kvalitní bílkoviny (z bílého masa, mléka a mléčných výrobků), rostlinné tuky (v omezeném množství) a zelenina (v neomezeném množství).

Sacharidy zasluhují přísnější výběr. Nelze je zcela zakázat, jsou důležité i pro metabolismus diabetiků. Je nutné stanovit, kolik cukrů (sacharidů) nemocný organismus stačí zpracovat, a podle toho vypracovat návrh jídelníčku pro konkrétního pacienta. Dáváme přednost omezenému množství sacharidů s tzv.

nízkým glykemickým indexem, které se pomaleji tráví a vstřebávají, tudíž zvyšují množství krevního cukru pozvolna. K takovým potravinám patří například luštěniny, některé druhy ovoce (např. kiwi).

Naopak množství potravin s vysokým glykemickým indexem (pečivo, brambory, rýže, popcorn apod.) je nutné přísněji kontrolovat.

Zajímavé:  Bolesti břicha a nadýmání - vše o zdraví

Přibývá dětských pacientů s diagnózou diabetu – vše o zdraví

K režimu pacienta patří hodně vhodné pohybové aktivity (od vycházek až po rekreační sport). Vrcholové sportování a vytrvalostní výkony by měly být vzhledem k „křehčímu“ metabolismu diabetika vždy konzultovány s ošetřujícím lékařem a pacient (pokud to jeho stav dovolí) by měl na ně být vždy připraven jak náležitým tréninkem, tak stabilizací choroby.

Pohyb zvyšuje citlivost tkání k inzulínu, normalizuje množství krevních cukrů i tuků, snižuje krevní tlak, výborně (díky vyplavovaným endorfinům) působí na psychiku. Snižuje tělesnou hmotnost a je dobrým pomocníkem v preventivním boji proti komplikacím diabetu a metabolickému syndromu.

U mnoha pacientů jsou dietní a režimová opatření jedinou léčbou.

Pilulky a injekce

U mnoha diabetiků však dieta a pohyb nestačí k tomu, aby se množství krevního cukru normalizovalo. Pak se podávají buď pilulky – tzv.

perorální antidiabetika, která zvyšují citlivost tkání i inzulínu nebo podporují jeho produkci a účinnost, nebo inzulín.

V současnosti jsme svědky příchodu nových typů inzulínů (inzulínová analoga a další typy léků), které nemají nežádoucí účinky svých předchůdců (vznik přecitlivělosti, postupná ztráta účinnosti, reakce v místě vpichu).

Optimální dávkování inzulínů je dosaženo tzv. inzulínovou pumpou, která do těla kontinuálně vpravuje potřebné množství hormonu.

Trendem moderní doby je, aby si diabetici do určité míry „řídili“ léčbu sami, aby uměli stanovit (pomocí diagnostických proužků) aktuální množství krevního cukru (glykémii) a podle výsledku upravili dávkování lékařem doporučeného léku. Cílem je, aby se dosáhlo dlouhodobé/trvalé normalizace glykémie, čímž se předejde všem komplikacím, které s sebou diabetes nese.

Přečtěte si také další články:

  • Dia sušenky
  • Dia čokoláda
  • Dia bonbony
  • Cukr, sladidla

Pacientů s diabetem přibývá

Pokud bude trend pokračovat, tak bude cukrovkou brzy trpět téměř každý desátý obyvatel ČR. Například v České průmyslové zdravotní pojišťovně (ČPZP) se loni nemoc týkala bezmála 88 000 pojištěnců. V roce 2007 jich bylo necelých 43 000.

„Za rok 2018 byla diagnóza diabetes vykázána na 87 565 našich pojištěnců a celkové náklady na jejich léčbu se blížily částce 975 milionů korun,“ sdělila mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

V ČPZP, která je třetí největší zdravotní pojišťovnou v zemi, meziročně stouply náklady na léčbu pacientů s diagnózou diabetes téměř o 8 procent a počty samotných pacientů o 2,4 procenta.

Ovšem proti roku 2007 se počty diabetiků registrovaných u ČPZP více než zdvojnásobily a náklady se dokonce více než ztrojnásobily.

O nemocné pacienty s diagnózou diabetes mellitus pečují praktičtí lékaři a diabetologové. O pacienty, u kterých je onemocnění komplikované, pak pečují především diabetologové.

Diabetolog je odborníkem v oblasti diabetologie, metabolismu a výživy. Navrhuje vhodné léčebné postupy, sestavuje správný výživový režim a navrhuje příslušná preventivní opatření pro předcházení komplikacím. ČPZP má v celé ČR dostupnou smluvní síť diabetologů.

„Podle nařízení vlády má být dostupný diabetolog do 45 minut od bydliště pojištěnce. Máme uzavřeny smlouvy se stovkami diabetologických ordinací, ať už v nemocnicích nebo samostatných ambulancí.

Všichni naši klienti mají místní dostupnost zdravotních služeb zajištěnou,“ potvrzuje mluvčí Mazurová.

ČPZP se na tuto skupinu pacientů zaměřuje i ve svých preventivních programech.

„Kromě úhrady běžné léčby si naši pojištěnci mohou zažádat o příspěvek až 500 korun na nákup produktů a pomůcek, které slouží jako prevence zhoršení nemoci, umožňují změřit hladinu cukru v krvi nebo usnadňují léčbu,“ uvedla Elenka Mazurová.

Příspěvek tak lze využít například na doplatek při nákupu speciální obuvi pro diabetiky, testovacích proužků pro zjištění glukózy/ketonů v moči, příslušenství k inzulínové pumpě nebo glukometr.

Příznaky cukrovky bývají zpočátku nenápadné a může se projevit až s vážnými komplikacemi. Diabetes rozdělujeme na dva typy. Takzvaný diabetes 1. typu vzniká poškozením buněk slinivky břišní vlastním imunitním systémem.

Ta pak není schopna produkovat dostatek hormonu inzulinu, jenž cukr odbourává, a tak se jeho množství v krvi zvyšuje. Nejčastěji tímto druhem cukrovky onemocní člověk do 15 let života, může se ale objevit i později.

Trochu jiný problém představuje diabetes 2. typu, u kterého počty nemocných závratně narůstají. Ten se vyznačuje zprvu relativním nedostatkem inzulinu, který ale může přejít až v nedostatek absolutní a podstatnou roli také hraje tzv.

 inzulinová rezistence, kdy slinivka inzulinu sice vyrobí dostatek, ale tkáně nemocného na něj v různé míře nereagují. Ačkoliv dříve se tento typ vyskytoval u lidí většinou po čtyřicítce, dnes se již jedná o civilizační onemocnění i mladších generací.

Svůj podíl na tom má především nesprávný životní styl – konzumace nevyvážené stravy, přejídání, sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu.

Diabetes se obvykle zjistí při preventivní kontrole u praktického lékaře, který následně určí vhodnou léčbu. Pokud je nemoc odhalena včas, stačí mnohdy změna životosprávy. Neléčený diabetes však může kromě akutních závažných komplikací, jako hypoglykemické/hyperglykemické kóma, vést i k chronickému poškození některých tkání, především očí, ledvin, periferních nervů a cév.

Důležitost prevence onemocnění připomínají různé osvětové aktivity. Jednou z nich je Světový den diabetu, který je od roku 1991 vyhlašovaný Světovou zdravotnickou organizací a Mezinárodní diabetologickou federací. Připadá na 14. listopad, na výročí narození objevitele inzulínu Fredericka Bantinga.

zavřít galerii

  • Přibývá dětských pacientů s diagnózou diabetu – vše o zdravíIlustrační foto

Dětí s cukrovkou stále přibývá. Péče o diabetické potomky je náročná a kompromisy nejsou povoleny

Dětí s diagnózou diabetes stále přibývá. Ať už jde o cukrovku 1. nebo 2. typu, jasné je jedno – péče o diabetické dítě je náročná a kompromisy nejsou moc povoleny. Co všechno se musíte naučit, abyste svému dítěti i přes jeho onemocnění umožnili plnohodnotný život?

Zajímavé:  Přátelské bakterie - probiotika – vše o zdraví

MUDr. David Neumann Ph.D. z Dětské kliniky ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové hovoří na téma diabetes u dětí a dospívajících.

Vznik diabetu 1. typu nesouvisí s tím, je-li dítě štíhlé, nebo ne. Dokonce nesouvisí ani s tím, zda mělo, nebo nemělo rádo sladké. Prostě vzniká nezávisle na tom, co jedlo, jaké byly jeho zvyklosti.

Za diabetes 1. typu nikdo nemůže. Organismus dítěte přestal vyrábět inzulin.

Inzulin si člověk vyrábí ve speciálních beta-buňkách, které jsou roztroušené v milionu mikroskopických ostrůvků ve slinivce břišní. Před tím, než se diabetes 1. typu u člověka projeví, začne beta-buněk v ostrůvcích ubývat. Výroba inzulinu v těle se postupně snižuje.

Úbytek beta-buněk probíhá skrytě po měsíce či léta. A pak stačí jen velmi málo, například angína nebo chřipka, aby se nedostatek inzulinu v těle projevil.

Příznaky diabetu u dětí

K nejčastějším příznakům nově vzniklého diabetu patří především častější močení: dítě se najednou začne pomočovat, často chodí v noci na toaletu. Na onemocnění ukazují i další příznaky, jako jsou zvýšená žízeň, ztráta hmotnosti, zvýšená únavnost či nechutenství.

Další řada signálů je poměrně široká – od těžké únavy a celkové slabosti přes rychle klesající hmotnost až po zrychlené dýchání, bolesti břicha, zvracení, nebo dokonce celkový kolaps. Jakmile u svého dítěte pozorujete některý z výše zmíněných příznaků, měli byste urychleně navštívit praktického lékaře, jenž odebere moč k dalšímu vyšetření.

Diabetická dieta

Každý diabetik by se měl rozumně zamyslet nad tím, jakou potravou sytí své tělo.

Za dítě musí převzít zodpovědnost rodiče. Diabetická dieta podle odborníků dovoluje jíst téměř vše; na čem tady doopravdy záleží, je vhodná skladba potravin a jejich množství.

Jídlo by ideálně mělo být rozděleno do šesti denních dávek: kromě tří hlavních jídel ještě dopolední a odpolední svačina a druhá večeře před spaním. O jídelním plánu se dozvíte od dietní sestry.

Hladinu glykemie ovlivňuje také tělesná aktivita dítěte.

Celou radioporadnu s MUDr. Davidem Neumannem Ph.D. si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

Při léčbě diabetu některé bakterie pomáhají a jiné škodí, zjistili vědci

Ve střevě dospělého člověka žijí řádově triliony bakterií. Podílejí se v něm na vytvoření správného mikroprostředí, konzumují zbytky naší stravy a pomáhají nám ji zpracovat. Tvoří také přirozenou ochrannou bariéru, která brání průchodu škodlivin. „Můžou nás poškodit, pokud se dostanou přes střevní stěnu do těla,“ vysvětluje diabetolog Zdeněk Šumník.

Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání audia.

Poslechněte si celou Laboratoř o chvále laktobacilů, chytrém inzulínu a o myších, které se zbavily cukrovky. Debatují diabetolog Zdeněk Šumník, biolog Jan Pačes a herečka Jana Janěková. Moderuje Martina Mašková

V aktuálním experimentu vědců z Oregonu krmili badatelé myši stravou typickou pro řadu vyspělých zemí a sledovali, jaké bakterie převažují u těch, které trpí cukrovkou. Detaily popsali v odborném časopise Nature Communications. Laktobacily podle jejich zjištění zdraví prospívaly, pozitivně totiž ovlivňovaly metabolismus cukrů. 

Léčba diabetu

Diabetes 2.typu se týká většinou dospělých lidí, u dětí se s tímto typem cukrovky setkáváme výjimečně. Celkový počet pacientů s touto diagnózou ale u nás i ve světě dlouhodobě stoupá. Jen v České republice jich každý rok přibývá kolem 20 tisíc. Mluví se proto o globální pandemii.

Principem každého diabetu je nedostatečné hospodaření s glukózou, která je hlavním zdrojem energie pro náš organismus. Důvodem je hlavně chybějící nebo špatně fungující inzulín, hormon slinivky břišní, který snižuje hladinu cukru v krvi.

Při pokusu z Oregonu ty diabetické myši, které kromě stravy dostávaly laktobacily, lépe zpracovávaly nejen tuky s vysokým obsahem mastných kyselin, ale také glukózu. Měly i nižší index tělesné hmotnosti.

Členité střevo

Jen samotných laktobacilů, které známe z jogurtů či probiotik, známe stovky druhů. Střevo je členité, mění se v něm kyselost prostředí a koluje v něm řada různých látek.

To, že se vědcům podařilo zjistit vliv konkrétních bakterií či jejich působení na léčení diabetu, je proto hlavním úspěchem studie. Přispěl k tomu výzkum bakteriálních kmenů.

„Minimálně jeden, dva druhy bakterií, v případě diabetu ovlivňují, zda člověk bude mít větší šanci na léčbu,“ podotýká molekulární genetik a bioinformatik Jan Pačes.

Dlouhá cesta

Bakterie Romboutsia ilealis, která v pokusu amerických vědců zhoršovala hospodaření s glukózou, se vyskytuje u více než 80 procent pacientů s obezitou. 

Stres potřebujeme, abychom mohli být zdraví. I ten ‚špatný‘, říká vědkyně, která ho chce měřit

Číst článek

Vědci se proto snaží prověřit, zda účinek konkrétních bakterií není důležitější, než vliv střevní mikrobioty jako celku. Upravit základní metabolismus u člověka ale může být těžší, než u myší.

„Závisí to na genetické výbavě, stravě nebo body mass indexu,“ vyjmenovává Zdeněk Šumník. Dodává, že svou roli hraje i věk nebo pohlaví. 

Chytrý inzulín

Naději pro pacienty s diabetem 1.typu, který týká i dětí, představuje nedávný úspěšný počin dánských chemiků. Vyvinuli chytrý inzulín s regulovaným dávkováním. Článek o něm zveřejnil odborný časopis Chemistry A European Journal.

„Čím víc se objevuje glukózy v krvi, tím rychleji se uvolňuje inzulín,“ popisuje efekt léčiva Jan Pačes. Inzuliny, s nimž se léčí pacienti dnes, se totiž vstřebávají z podkoží různou rychlostí. Potřeba inzulínu se přitom během dne mění podle stravy, pohybu nebo hladin hormonů. 

Nový objev pomůže v boji s patogeny. Umožní třeba vývoj nových látek proti tuberkulóze

Číst článek

„Na jedné straně hrozí nízká a na druhé vysoká hladina cukru,“ dodává Zdeněk Šumník. Podstatou léčby diabetu je proto udržování rovnováhy.

Připomíná, že v Česku žije kolem jednoho milionu lidí s diabetem a čtvrtina z nich inzulín potřebuje. Chytré inzulíny by jim mohly pomoci překonat omezení, která nemoc přináší.

Poslechněte si celou Laboratoř o chvále laktobacilů, chytrém inzulínu a o myších, které se zbavily cukrovky. Debatují diabetolog Zdeněk Šumník, biolog Jan Pačes a herečka Jana Janěková.

Moderuje Martina Mašková.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector