Příčiny a projevy alergie – vše o zdraví

Do těla se dostávají vdechnutím. Patří sem pyly trav, bylin a stromů, roztoče, zvířecí alergeny nebo plísně.

Příčiny a projevy alergie – vše o zdraví

Potravinové alergeny

Způsobují nežádoucí reakce na určitý typ potravin. Mezi nejznámější alergeny v našich zeměpisných šířkách patří vejce, mléko, pšeničná mouka, ořechy, soja, ryby, některé druhy ovoce, kořenová zelenina a rajčata.

Hmyzí bodnutí

Alergická reakce může vzniknout i po bodnutí hmyzem, nejčastěji včely nebo vosy, řidčeji i jinými druhy.

Léky

Alergie mohou způsobit i léky, zejména antibiotika, dále barbituráty a lokální anestetika.

Základní typy alergií (sezónních i celoročních)

  • Alergická rýma
  • Alergické astma
  • Alergie na potraviny
  • Profesionální alergie
  • Alergický zánět spojivek
  • Svědění
  • Kopřivka

Mezi nejčastější celoroční (nesezónní) alergická onemocnění patří alergická rýma a astma. Od sezónních onemocnění (například pylové „senné“ rýmy) se liší tím, že pacienta trápí po celý rok. Alergeny, které způsobují obtíže u sezónních alergických onemocnění, se naproti tomu vyskytují jen po určitou část roku.

Alergická rýma

Jde o jednu z nejfrekventovanějších alergických chorob. Pacienti trpí rýmou chronicky nebo se jim toto onemocnění neustále vrací. [ Příznaky a projevy ]

Alergické astma

Příčiny a projevy alergie – vše o zdravíAstma vzniká v dýchacích cestách. Imunitní buňky reagují na pyl, prach, zvířecí chlupy a další alergeny. Tyto látky pronikají do organismu při dýchání a způsobují alergickou reakci, kterou nazýváme astmatický záchvat.[ Příznaky a projevy ]

Potravinové alergie

Vyvolávajícím alergenem bývají některé potraviny, dále pak nevhodné složky potravy, především barviva a konzervanty. [ Příznaky a projevy ]

Profesionální alergie

Mohou se projevit jako alergická rýma, astmatické obtíže, ekzémy a další kožní projevy po expozici  mouce, obilí, dřevěnému prachu.

Sezónní alergická onemocnění a jejich příznaky

Pylová alergie 

Příčiny a projevy alergie – vše o zdravíPylová alergie se projevuje především alergickou rýmou a alergickým zánětem spojivek. Nejčastější je sezónní alergická rýma, označovaná jako „senná rýma“. [ Příznaky a projevy ]

Kopřivka a otoky

Kopřivka je krátkodobé zarudnutí kůže s tvorbou pupínků. Tato alergická reakce může být provázena otoky, které postihují kůži i sliznici. [ Příznaky a projevy ]

  • Zyrtec, 10 mg/ml, perorální kapky, roztok (cetirizini dihydrochloridum)
  • Pro dospělé a děti od 2 let věku
  • Přípravek se používá u dospělých a u dětí od 2 let věku ke zmírnění nosních a očních příznaků sezónní a celoroční alergické rýmy a ke zmírnění příznaků kopřivky.
  • Dávkování:
  • Dospělí a dospívající starší 12 let:
    Doporučená dávka přípravku je 10 mg (20 kapek) jednou denně.
  • Děti ve věku od 6 do 12 let: Doporučená dávka přípravku je 5 mg (10 kapek) dvakrát denně.
  • Děti ve věku od 2 do 6 let:
    Doporučená dávka přípravku je 2,5 mg (5 kapek) dvakrát denně.

Zyrtec, 10 mg/ml, perorální kapky, roztok je léčivý přípravek k vnitřnímu užití volně prodejný v lékárně. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalovou informaci.

  1. Xyzal, 5 mg, potahované tablety
    (levocetirizini dihydrochloridum)
  2. Pro dospělé a děti od 6 let věku
  3. Používá se k léčbě onemocnění (příznaků) spojených s alergickou rýmou, včetně perzistující (přetrvávající) alergické rýmy a s kopřivkou (urtikarie).
  4. Dávkování:
  5. Obvyklá dávka pro dospělé a děti od 6 let je 1 tableta denně.

7 a 14 tablet

Xyzal, 5 mg, potahované tablety je léčivý přípravek k vnitřnímu užití, k dispozici jako volně prodejné v  lékárně jsou velikosti balení 7 a 14 tablet. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalovou informaci.

UCB s.r.o., Palác Karlín, Thámova 13, 186 00 Praha 8
Tel.: +420 221 773 411, [email protected]
  • Zyrtec, 10 mg, potahované tablety (cetirizini dihydrochloridum)
  • Pro dospělé a děti od 6 let věku
  • Přípravek se používá u dospělých a u dětí od 6 let věku ke zmírnění nosních a očních příznaků sezónní a celoroční alergické rýmy a ke zmírnění příznaků kopřivky.
  • Dávkování:
  • Dospělí a dospívající starší 12 let: Doporučená dávka přípravku je 10 mg (1 tableta) jednou denně.
  • Děti ve věku od 6 do 12 let: Doporučená dávka přípravku je 5 mg (1/2 tablety) dvakrát denně.

7 a 20 tablet

Zyrtec, 5 mg, potahované tablety je léčivý přípravek k vnitřnímu užití, k dispozici jako volně prodejné v  lékárně jsou velikosti balení 7 a 20 tablet. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalovou informaci.

Alergie na pyl – příznaky a jak jí předcházet

Pylová alergie umí opravdu potrápit. To, co organismus u zdravého člověka vnímá zcela normálně, způsobuje u alergického člověka nepřiměřené reakce imunitního systému. Tělo se pak chová stejně, jako by šlo o nebezpečnou infekci.

Onemocnění se nazývá “sezónní alergická rýma”, je to tedy alergie na jarní pyly, protože se projevuje pouze v období, kdy jsou rostliny v reprodukční fázi. Alergické reakce vyvolávají pylová zrna, která se šíří větrem. Jedná se o pylová zrna stromů, trav a plevelů. Častá je například alergie na pelyněk, břízu, dub a další.

Pylová zrna se usazují v kůži, v očích, v nose i v průduškách. V krizovém období, kdy jsou pyly všudepřítomné, si alergici prožívají muka v podobě hojné vodnaté rýmy, záchvatovitého svědění a kýchání, zduření nosní sliznice, zarudlých a slzících očí a velkých dýchacích problémů. Bohužel pylovou alergii často doprovází i astma, které veškeré příznaky ještě zhoršuje.

Pokud trpíte příznaky pylové alergie, je určitě vhodné navštívit vašeho praktického lékaře, který vás následně pošle k alergologovi. Ten provede důkladné vyšetření, zjistí přesně, na co jste alergičtí a pomůže vám příznaky alergie na pyl zmírnit.

Příčiny a projevy alergie – vše o zdraví

Alergie na pyl je společností často vnímána jako banalita, ale lidé s pylovou alergií, s uslzenýma očima a věčně napuchlým nosem si určitě zaslouží místo, kde se mohou nadechnout zdravého a čistého vzduchu bez pylů, které jim v krizovém jarním období přinášejí velmi nepříjemné zdravotní problémy. Jsou vlastně stále nemocní a unavení. Pozor na to, že pyl se může lehce zachytit i na čertstvě vyprané prádlo, pokud ho sušíte venku, vyplatí se proto také například investovat do sušičky na prádlo.

Jedině doma je tedy možnost odpočinout si od otravných příznaků. Domov je místo, kde je možné provést tu nejzásadnější věc, která zajistí úlevu. 

Zdravější vzduch ve vašem domově zajistíte pomocí čističek a zvlhčovačů vzduchu. Zajistíte tím zdravější dýchání pro celou vaši rodinu, pro alergiky i členy domácnosti, kteří alergií netrpí.

Pro domácnosti s alergiky doporučujeme čističky vzduchu. Ideálním řešením je například model z řady 4000i, která díky vylepšené technologii VitaShield umožňuje odstranit 99,97 % drobných částic o velikosti pouhých 0,003 um, včetně částic PM2.5, virů, bakterií, pylu, prachu a chlupů domácích zvířat, takže budete vždy dýchat pouze čistý vzduch.

Zcela zásadním krokem při boji s pyly je pořízení kvalitního vysavače, který je uzpůsoben tak, aby byl schopný vysát i tak drobounké nečistoty, jako jsou pyly.

Sáčkový vysavač Performer Silent má speciální filtr, který čistíé vyfukovaný vzduch a zachytí až 99,99 % alergenů (včetně pylů) a podporuje domácí prostředí přívětivé k alergikům.

Tento vysavač dokonce získal certifikaci, že je vhodný do domácnosti alergiků,  institutem ECARF (European Centre for Allergy Research Foundation neboli Evropské centrum nadace pro výzkum alergií). Produkt je navíc vybaven technologií minimálního hluku pro tiché vysávání.

 Produkt je navíc vybaven technologií minimálního hluku pro tiché vysávání. S hlučností pouhých 66 dB z něj tedy dělá jeden z nejtišších vysavačů na trhu.

Silná filtrace sáčků s-bag® Anti-Allergy zachycuje pyl, prachové částice, roztoče a alergeny z roztočů a koček již od velikosti 1 mikrometru. Taková úroveň filtrace významně snižuje výskyt alergenů a přináší úlevu astmatikům i alergikům.

Na základě klinického testu provedeného institutem ECARF (jedna z předních světových organizací zabývající se výzkumem alergií) bylo zjištěno, že lidé alergičtí na pyl trpěli po použití čističky vzduchu Philips podstatně slabšími příznaky pylové alergie, jako je kýchání, slzení, červenání očí, podráždění nosu a rýma.

Skryté příčiny alergie

Příčiny a projevy alergie – vše o zdraví

Alergie je reakce imunitního systému, nutno říci, že přemrštěná, a tento jev nazýváme imunologickou přecitlivělostí.

Atopie

Nevíme přesně, kde je začátek, ale velmi pravděpodobně je vše podmíněno tzv. atopickou dispozicí. Hovoříme o genetickém předpokladu, že alergie může vzniknout.

Takový člověk je zcela zdráv a nemá žádné alergické příznaky, ale pokud provedeme alergologické testy, lze zjistit zvýšenou dráždivost jeho imunitního systému. Během života tohoto jedince se pak kdykoliv může atopie změnit v alergii.

Když otec trpí alergií a matka také, pak lze předpokládat, že i jejich dítě bude jistým procentem trpět alergií. Při pátrání v rodokmenu můžeme vidět jev, že dítě i předběhne alergickými projevy své rodiče, jimž se alergie projeví později.

Práh citlivosti

Všichni lidé přicházejí do styku s nesčetným množstvím různorodých látek. Prvním místem kontaktu jsou sliznice, nebo pokožka. Existují charakteristické chemické skupiny, proti kterým se vytvoří protilátky.

Člověk bez dispozice na ně reaguje normálně, ale člověk s dispozicí si opakovaným kontaktem s látkou, která bude jeho budoucím alergenem, vytváří narůstající práh citlivosti a určitou dobu se neprojeví žádné projevy, až do chvíle, kdy zmíněný práh citlivosti dosáhne vrcholu, a tehdy se projeví alergie. Projevy jsou rozmanité, závislé na tom, která sliznice je napadena.

Potraviny

Alergický jedinec je alergický na své konkrétní potraviny, tytéž potraviny jiným lidem nic nezpůsobí. A někteří lidé nejsou alergičtí na žádné potraviny. Existují však potraviny, na něž bývají lidé alergičtí častěji.

Z historie známe zejména tropické ovoce – pomeranče, citróny, kiwi apod.

, z domácích produktů vznikají alergie na ořechy, jahody, obilniny, ryby, někteří lidé si musí dávat pozor na jídla obsahující mořské živočichy a na některá koření.

Tolerance – na řadu látek se během života, a zejména na jeho počátku, vyvine (dočasný) útlum, čili tolerance. Která látka to je v začátku života? Mléko, bílkovina kravského mléka, nebo třeba bílkovina vaječného bílku – ovalbumin atd.

Tato situace nastane, když dítě přestane být kojeno a dostává některý z derivátů kravského mléka. A čím kratší dobu je dítě kojeno a čím dříve dojde k převodu na kravské mléko, tím snadněji vzniká u tohoto predisponovaného kojence uvedená přecitlivělost.

Zpočátku kojenec blinká, tělo se brání, ale později si na to zvykne a na mléko se adaptuje, dítě viditelně a objektivně prospívá a nic nenaznačuje, že se v jeho těle zamaskovala alergie.

Tato schopnost adaptace trvá různě dlouhou dobu a také trvá různě dlouho, než se projeví atopický příznak – vyrážka, ekzém, sekrece z nosu, kašel, bolesti břicha, bolesti hlavy, změna chování apod.

Zajímavé:  Vitamíny A B C D E K?

Podmínka

Podmínkou pro vznik alergie je přítomnost speciálního seskupení komplexu molekul, které jsou bílkovinné povahy a vykonávají funkci nosiče. Nesou imunologicky aktivní skupiny sloužící jako antigen směrem k cílové imunitní buňce. Tam dojde k reakci, při ní se uvolní mediátor histamin, a ten pak podmiňuje problém – slzení, pálení, svědění…

Algoritmus

Takže si můžeme popsat algoritmus:

Alergen se naváže na nosič, který jej donese k imunitní buňce, z ní se uvolní histamin, a ten způsobí potíže. Klasicky tedy dostanete antihistaminikum, které zablokuje uvolněný histamin, a tím uleví od potíží. Ovšem podle popsaného algoritmu je zřejmé, že tím řešíte až ten následek, kdy se alergen dostal k imunitní buňce, a ta uvolnila histamin.

Ve své praxi jsem mnohokrát použil popsaný algoritmus, abych pacientům trpícím sezónní pylovou alergii vysvětlil, že mají před svou pylovou sezónou vyřadit z jídelníčku živočišné bílkoviny (maso, mléko, vejce), a to co nejvíce, jak dokážou.

Pokud to skutečně udělali a živočišné bílkoviny nepřijímali, pak mi při kontrole na podzim referovali, že jejich alergické problémy byly o 50 % menší, že nemuseli tak často užívat antihistaminika.

Co se stalo? Alergen se nemohl snadno dostat k imunitní buňce, protože se nemohl dostatečně navázat na nosič.

A tento jev má mnoho dalších variant. Např. pacient má alergické problémy, byl testován na potraviny, jako jsou maso, mléko, vejce, a testy byly negativní. A bylo mu s určitostí sděleno, že na tyto potraviny alergický není a že je může normálně konzumovat.

Vysvětlil jsem mu algoritmus, funkci nosiče v procesu alergie a to, že nemusí mít alergii na uvedené bílkovinné potraviny, ale přesto se ony mohou podílet na jeho alergických projevech. Je zajímavé, jaké mohou vznikat varianty.

Platí pravidlo, že se nestačí jen řídit podle výsledku testu nebo veličiny zjištěné laboratoří, ale lékař s tou veličinou musí pracovat, vytvořit si celou mozaiku souvislostí a teprve potom vyslovit názor.

Alergen v potravě může reagovat již se sliznicí v ústech a vyvolat pálivé pocity, jsou to většinou tzv. histaminoliberátory, látky, jež se nacházejí v barvivu pestrobarevného ovoce či zeleniny (jahody, papriky, rajčata, kiwi), z nich se uvolňují a přímo působí.

Špatně strávená složka stravy

U vlastních potravinových alergií existuje fakt, že při trávení zůstanou nerozštěpené ty složky potravy, které jsou často opět bílkovinné povahy; ty pak vstupují v takovémto nedostatečně zpracovaném stavu do vnitřního prostředí těla a „poslouží“ jako alergen. Takové jsou alergie např. na arašídy, sóju…

Propustnost střevní stěny

Zvýšenou střevní propustnost bílkovin mohou způsobovat některé léky, např. nesteroidní antiflogistika. I zde se může uvolnit histamin, léky mohou ovlivnit prozánětlivé mediátory – leukotrieny, prostaglandiny…

Jiné faktory

  • Alergickou reakci dokáže ovlivnit námaha, uplatní se při ní toxo-alergický vliv nezpracovaných meziproduktů při zvýšeném energetickém metabolizmu…
  • Dysbalance= dysbióza ovlivňuje střevní bariéru.
  • Alkohol a kofein mají přímý farmakologický vliv na prozánětlivé pochody a také se uplatní histaminoliberace.
  • Infekce a následně teplota dokáže spustit histaminoliberaci – uvolnění histaminu.
  • Chybné štěpení bílkoviny trávicími enzymy změní složení aminokyselin, a to také může ovlivnit navazování cukerných zbytků v řetězci peptidů. Cukerné zbytky se totiž podílejí na utváření imunologického determinantu (epitop), a tak může vzniknout nový antigen. Znamená to, že malá mutace v běžné bílkovině, jež nám v minulosti nevadila, může v určitém okamžiku fungovat jako alergen.

Jícnový reflux, rozbor případu

Pracoval jsem na rozboru potíží u 50letého pacienta. Léta trpěl zažívacími problémy, byl léčen na jícnový reflux, trápil se urputnými, nevysvětlitelnými alergiemi rozmanitého charakteru a několik let na ně užíval antihistaminika. Lékařům se nedařilo zjistit, na co tak reaguje. Pátrání tedy stagnovalo a vše zůstalo u trvalého užívání antihistaminika.

Při rozboru jsme se dostali až k otázce, zda netrpí při svých zažívacích potížích hypochlorhydrií, tedy stavem, kdy se tvoří málo kyseliny chlorovodíkové (HCl). Tu si tvoří sliznice žaludeční. Její význam je v tom, že zabíjí parazity, bakterie a viry, které se dostávají do těla s potravou.

Kyselina chlorovodíková je nutná k uvolňování minerálních látek z potravy, zvlášť k vstřebávání vitaminu B12. Ale ten fakt, který nás v tomto případě zajímá, je, že kyselina chlorovodíková v žaludku podporuje enzymy k správnému štěpení bílkovin na aminokyseliny.

Nedostatek žaludeční kyseliny vede k špatné funkci enzymů, narušení metabolizmu bílkovin, a tím pádem k trávicím potížím a alergiím. Pokud reaguje imunitní systém alergicky, reaguje tak na podkladě bílkovin.

Takže jsme se dostali k jádru problému, k vysvětlení, proč jeho tělo reaguje alergicky.

Ellisův poznatek

A na podobném principu je také postaveno vysvětlení doktora Ellise, proč mléko způsobuje alergie. Mléko prý dráždí buňky v dolních dvou třetinách žaludku. Tam vznikají žaludeční trávicí šťávy a HCl.

Když se mléko a jeho produkty užívají pravidelně, funkce těchto buněk se vyčerpává, oslabuje a postupně ničí. Lidé holdující mléku mají oslabené trávicí šťávy a nedostatek tolik potřebné kyseliny solné – HCl. Výsledkem toho je, že bílkoviny nemohou být plně využity.

Jen částečně strávené bílkoviny vstupují do krevního oběhu. V krvi vytvářejí agresivní kyselé prostředí, dráždí tkáně a vyvolávají nepříjemné vyrážky a jiné alergické reakce. Nejen u dětí, ale také u dospělých vládne stejný mechanizmus: Kravské mléko provokuje alergické reakce.

Tím, že mléko dráždí tkáně, oslabuje i odolnost organizmu vůči dalším alergenům.

Kolem alergií je stále hodně záhad a neplatí zde šablony. Je to vždy individuální, každý člověk reaguje po svém, specificky. Mnohdy se dostáváme také k psychosomatice a zde se kladou otázky typu: Na co, respektive na koho jsi, člověče, alergický? A rozhodně i tyto otázky hrají svou roli.

Obecně o alergii

26. 8. 2020

Příznaky alergie jsou velmi různorodé a nekonstantní. Mezi ty nejčastější patří zejména otok sliznic, svědění, kýchání nebo hvízdání, z kožních projevů jsou to kopřivky nebo otoky, z postižení zažívacího traktu zase průjmy, zvracení nebo bolesti břicha. Mezi nejzávažnější projevy alergie patří tzv. anafylaktický šok, který pacienta přímo ohrožuje na životě.

  Další informace:

  • Alergická reakce
  • Anafylaktický šok

Již dlouho mě trápí svědění a škrábání na průduškách, myslíte, že to může být spojeno s nějakou alergií?

Ano, je to jeden ze základních projevů alergie. Z dalších příznaků věnujte pozornost také sekreci z nosu, kýchání, dráždivému kašli či dušnosti. K určení typu alergie je nezbytné vyšetření v alergologické ambulanci. Objednat se můžete sama nebo se poraďte se svým praktickým lékařem.

 Další informace:

  • Příznaky alergické rýmy
  • Pylová alergická rýma

Je příznakem alergie svědění sliznic?

Ano, svědění sliznic, například té nosní, je jedním z hlavním projevů alergické rýmy. Kromě svědění se můžete setkat také s nosní obstrukcí, vodnatou sekrecí z nosu, kýcháním a samozřejmě také s projevy na očních spojivkách, na sliznici nosohltanu a v průduškách.

 Další informace:

  • Pylová alergická rýma
  • Alergická rýma a její příčiny
  • Příznaky alergické rýmy

Může být svědění kůže příznakem alergie?

Ano, při alergii mohou aktivované buňky imunitního systému uvolňovat do kůže dráždivé látky.

Působením těchto látek dochází v kůži ke změnám, které se projevují jako vyrážka charakteru kopřivky, svědění nebo otok. K tomuto jevu typicky dochází, je-li kůže ve styku s alergenem a vzniká tedy tzv.

kontaktní ekzém. Mezi další jeho projevy patří zejména zčervenání kůže, mokvání kůže, suchost nebo olupování.

 Další informace:

  • Kopřivka a otoky
  • Kontaktní ekzémy

Jakého lékaře mám navštívit, když mám na těle dlouhodobě vyrážku a nevím, jaký má původ – alergologa/kožního lékaře?

V počátku je jistě vhodnější navštívit dermatologa, který typ vyrážky spolehlivě určí, a v případě podezření na alergii vás odešle k alergologovi dodatečně.

 Další informace:

  • Mylná diagnóza kožních chorob může zhoršit zdravotní stav

Je možné, abych začal trpět alergií, i když jsem doposud žádné komplikace neměl?

Ano, alergie i astma se mohou vyskytnout kdykoliv v průběhu života. Běžné spouštěče astmatu známé v dětském věku působí i v dospělosti. Ve starším věku se k nim ale přidávají i další, v dětství méně obvyklé.

 Další informace:

  • Astma se může projevit až ve stáří
  • Alergie a věk

Již jsem byla na testech sloužících ke zjištění alergie, které mi ale žádnou alergickou reakci neprokázaly. Přesto mám v posledních letech pocit, že jsem na některé podněty čím dál tím více citlivá. Čím to je?

Alergie se může projevit i postupem let. Pokud máte tedy vypozorováno, že Vám některé konkrétní vlivy působí obtíže, vyhledejte alergologa, který doplní specifické vyšetření zacílené již na tyto konkrétní podněty.

 Další informace:

  • Diagnostika alergie
  • Co je alergen?

Může být alergie dědičná/vrozená?

Na vzniku alergie se do určité míry podílí i dědičnost. Ta pak způsobuje, že u dětí rodičů s alergií je vyšší pravděpodobnost jejího vzniku. V současné době je zřejmé, že vzestupný trend počtu alergiků v populaci souvisí se změnami životního stylu a změnami životního prostředí. Genetické vlohy pro alergii se nemění, mění se ale životní prostředí.

Zajímavé:  Mudr. Jana Navrátilová - Odborný Lékař Dermatovenerologie Kožní Olomouc?

 Další informace:

Mohu dostat alergii až ve stáří?

Ano, alergie není pouze záležitost dětského věku, propuknout může kdykoliv v průběhu života. Ve stáří je sice vznik nové alergie málo častý, ne však zcela vzácný, a setkat se můžeme i s projevy astmatu. Diagnostika je však bohužel svízelnější, protože ve starším věku mohou být příznaky překryty jinými přidruženými chorobami a také užívanými léky.

 Další informace:

Vývoj alergie s věkem

Tak jako většina nemocí, také průběh a příznaky alergie se mění v závislosti na věku. Odlišné věkové skupiny mají také různá rizika komplikací a jsou citlivé na různé alergeny.

Alergie samozřejmě většinou vznikají v dětském věku. V dalším vývoji se však jejich příznaky mohou zmírnit, a dokonce na čas i vytratit.

Někdy se pak ve stáří tyto příznaky znovu objeví, jindy se ve stáří alergie projeví vůbec poprvé.

 Další informace:

Jak alergiím předcházet?

Důvody, proč se u někoho projeví alergické onemocnění, nejsou dosud přesně známy. Jistá je role dědičnosti, náchylnost k alergiím se totiž často přenáší z generace na generaci.

Pokud tedy víme, že máme v rodině sklon k alergiím, je vhodné se pokusit ze svého okolí a z okolí svých dětí vyloučit látky, které bývají často alergenní. Sklony například k potravinovým alergiím u dětí se můžeme pokusit minimalizovat tím, že do dětského jídelníčku zařazujeme nové druhy potravin postupně a velmi opatrně. Je vhodné také co nejdéle kojit.

 Další informace:

  • Prevence alergie
  • Alergik v rodině
  • Alergik ve škole

Je alergie dědičná?

Do jisté míry se dědičnost na vzniku alergie podílí, tedy u dětí rodičů s alergií je vyšší pravděpodobnost jejího vzniku. Na tom, jestli se pak alergie skutečně projeví, se podílí zejména okolní vlivy, jako například životní prostředí, kouření, stres nebo chybné stravování. Může se stát i to, že dědičný základ přeskočí jednu generaci a alergie se projeví až u vnuků nebo pravnuků.

 Další informace:

Dá se proti alergii očkovat?

Očkování jako takové možné není. Existuje však možnost zvaná desenzibilizace nebo také alergenová vakcinace. Při ní dostává pacient pravidelně vakcíny vyrobené z jeho vlastního séra, které obsahují škodlivý alergen, a organismus má možnost si na alergen postupně zvykat.

U astmatiků přichází v úvahu také protilátky proti lidským alergickým protilátkám IgE. Ty blokují jejich funkci, a tlumí tak alergický zánět.

 Další informace:

  • Léčba alergie
  • Autovakcíny

Jakým způsobem se dá alergie léčit, eventuálně zmírnit její projevy?

Jako u každého onemocnění, začínáme i v léčbě alergií úpravou režimu a životního prostředí, vyloučením alergenů z okolního prostředí a zdravou životosprávou. Pokud už víme, jakou alergií trpíme a prošli jsme alergologickým vyšetřením, je vhodné se danému alergenu vyhýbat. Samozřejmě pokud to lze. Zdravá životospráva a ukončení kouření je samozřejmostí.

Někdy je ale také potřeba sáhnout k léčbě medikamentózní. Sem patří například antihistaminika, dekongestiva, která pomáhají ke zmírnění otoku sliznic, bronchodilatancia, která roztahují průdušky při astmatu, antileukotrieny nebo protilátky proti lidským alergickým protilátkám IgE, které tlumí alergický zánět. V některých případech Vám lékař může doporučit také vakcíny.

 Další informace:

  • Léčba alergie
  • Alergická rýma a astma se léčí podobně
  • Autovakcíny

Jaká jsou volně prodejná antialergika?

Antihistaminika mají v léčbě alergií nezastupitelné místo. Používají se k léčbě všech projevů alergie – ekzémů, kopřivky, alergické rýmy, zánětu spojivek a celkových alergických reakcí. Mezi volně prodejná antialergika patří například Claritine, z dalších můžeme jmenovat léky obsahující cetirizin nebo levocetirizin apod.

  Další informace:

Dá se alergie trvale vyléčit?

Pokud je alergie léčena dobře, je možné její příznaky zmírnit na úplné minimum, ne však zcela vyléčit. Začínáme úpravou režimu a prostředí, vyloučením alergenů z okolního prostředí, zdravou životosprávou, někdy pak musíme sáhnout také k léčbě medikamentózní.

 Další informace:

Jaké jsou novinky v léčbě alergií?

Kromě léčby jako takové se v současnosti naděje upínají k preventivním opatřením, která by měla zamezit senzibilizaci. Mezi nové léky pak patří například protilátky proti molekule IgE, blokující její navázání na žírné buňky, a tak působící následné zbrzdění celé zánětlivé kaskády alergické reakce.

  Další informace:

  • Léčba alergie včera a dnes

Co je alergenová vakcinace nebo desenzibilizace?

Při alergenové vakcinaci neboli také desenzibilizaci dostává pacient pravidelně vakcíny vyrobené ze svého vlastního séra. Tyto tzv. autovakcíny obsahují škodlivý alergen a jeho množství se v podávaných autovakcínách postupně stále zvyšuje. Organismus tak má možnost si na alergen postupně zvykat.

  Další informace:

Jak se aplikují vakcíny?

Doposud se osvědčily pouze dva způsoby podávání, a to injekčně do kůže, tedy subkutánně, a aplikace léku pod jazyk, tedy sublinguálně. Princip léčby je zcela prostý – dlouhodobé dodávání malého množství upraveného alergenu do těla alergika vede postupně k tomu, že si organismus na látku zvykne a přestane na ni přehnaně reagovat.

Další informace:

Přispívá něco VZP alergikům?

Jedním ze základních projektů VZP pro alergiky, zejména tedy pro alergické děti, je ozdravný pobyt u moře zvaný Mořský koník. Základními indikacemi jsou lupénka, astma, atopický ekzém, senná rýma, chronický zánět dutin nebo opakované katary dýchacích cest.

  Další informace:

  • Mořský koník – šance pro alergické děti

Alergie u dětí – užitečné informace

Zejména v dětské populaci počet alergiků neustále narůstá a již přes 2 miliony lidí v naší republice trpí nějakou formou alergie. Některé druhy alergií mohou mít dědičný základ, jiné se vyvíjejí až během života. Nejvíc ohroženou skupinou jsou děti, jejichž rodiče jsou také alergici. V případě, že alergií trpí jeden z rodičů, je pravděpodobnost výskytu alergie 30%, jsou-li alergici oba rodiče, pravděpodobnost se zvyšuje na 60 %.

Co je vlastně alergie?

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organizmu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE) vlivem daného alergenu. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké, od banální rýmy až po anafylaktický šok, který může končit i smrtí.

Podstatou alergie je tedy imunitní systém nepřiměřeně reagující na jinak neškodné podněty, které by za normálních okolností měl zcela ignorovat, protože pro organizmus nepředstavují nebezpečí.

 Zdravý imunitní systém se nebrání proti látkám, obsaženým v běžných potravinách nebo pylových zrnech, je schopen rozpoznat nebezpečí zvenku (vetřelce typu bakterií, virů nebo nádorových buněk) a zahájit imunitní reakci.

Co jsou alergeny?

Alergen je exogenní antigen, který je schopen u vnímavých jedinců vyvolat tvorbu alergických protilátek   a následnou patologickou imunitní reakci – tzv. alergii či alergickou reakci. V podstatě alergen může být jakákoliv látka, která je schopná vyvolat imunitní odpověď. Nejčastěji jde o složky pylových zrn, plísní či zvířecí srsti.

Z chemického hlediska představují alergeny převážně glykoproteiny a proteiny. Alergeny způsobují alergický zánět, nejčastěji na kůži, v trávicím traktu, nosní sliznici, očních spojivkách a v průduškách. U pacienta se při styku s alergenem spustí alergická reakce. S alergeny se můžeme potkat doma i venku.

V interiérech bývají nejčastější příčinou vzniku alergických potíží roztoči a srst domácích mazlíčků. Roztočům se nejvíce líbí na matracích a lůžkovinách. Jeden gram prachu z matrace může obsahovat až 2000 roztočů. Co se týče zvířat, nejagresivnější alergeny bychom našli u koček a malých hlodavců.

Kočičí alergeny způsobují rýmu a astma dokonce několik měsíců poté, co zvíře domácnost opustilo. Výskyt alergenů venku, zejména plísní a pylu, do značné míry ovlivňují klimatické a zeměpisné podmínky. 

Typy alergenů: 

Inhalační alergeny

Do těla se dostávají vdechnutím. Patří sem pyly trav, bylin a stromů, roztoče, zvířecí alergeny nebo plísně.

Potravinové alergeny

Způsobují nežádoucí reakce na určitý typ potravin. Mezi nejznámější alergeny v našich zeměpisných šířkách patří vejce, mléko, pšeničná mouka, ořechy, soja, ryby, některé druhy ovoce, kořenová zelenina a rajčata.

  • Hmyzí bodnutí
  • Alergická reakce může vzniknout i po bodnutí hmyzem, nejčastěji včely nebo vosy, řidčeji i jinými druhy.
  • Léky
  • Alergie mohou způsobit i léky, zejména antibiotika, dále barbituráty a lokální anestetika.
  • Kontaktní
  • Alergeny, které vyvolávají alergickou reakci po dotyku s kůží nebo sliznicemi. 

Jak funguje normální imunita?

Hlavním úkolem imunitního systému je obrana organismu proti zevním a vnitřním škodlivinám ( antigenům a patogenům ) = nebezpečným cizorodým látkám (např.toxinům) či pozměněným buňkám vlastního těla (nádorové buňky).

Má za úkol rozpoznat a zničit cizorodé vetřelce, kteří by tělu uškodili. Dalším neméně důležitým úkolem ale je, naučit se tolerovat neškodné nebo dokonce tělu prospěšné cizorodé látky. Například potraviny nebo bakterie přirozené mikroflóry sliznic.

Pokud je některá z těchto funkcí porušena, dochází k onemocnění.

Je-li porušena obranyschopnost, jedná se o imunodeficit a pacient trpí častými infekcemi.

Je-li porušena tolerance vlastních buněk, imunitní systém ničí vlastní tělo, rozvíjí se tzv. autoimunitní onemocnění.

Je-li porušena tolerance neškodných cizorodých látek z okolního prostředí, rozvine se alergie.

Jaké jsou příznaky alergie?

Svědivá vyrážka, vodnatá rýma, kýchání, svědění a ucpání nosu, dráždivý kašel, hvízdání až astma, svědění a zarudnutí očí, ekzém, kopřivky, dušnost, bolesti hlavy apod. Do přímého ohrožení se dostávají nos a oči. Příznaky alergie mohou být různé, záleží na tom na jakou látku (alergen) organismus reaguje. Jiné projevy jsou u potravinové alergie a jiné např.

u alergie kožní. Také síla alergické reakce může být pokaždé různá, podle toho, jak dlouho a v jakém množství alergen působí. Některé příznaky alergických reakcí mohou být až životu nebezpečné. Zejména u otoku jazyka nebo hrtanu, musí být postiženému poskytnuta okamžitá lékařská péče! Velmi silná reakce organismu na alergen, může vést až k anafylaktickému šoku.

Zajímavé:  Příznaky Pásový Opar U Dětí?

Kdy jít s dítětem k alergologovi?

Když dítě prodělá víc než tři infekce za rok, je dušné, mívá dráždivý kašel, dýchycí potíže, silnou rýmu, jsou to jasné signály k návštěvě alergologické ambulance. Pro kojence a nejmenší děti jsou typické alergické projevy na kůži, především projevy atopického ekzému.

V tomto věku se atopický ekzém projevuje jako mokvavá ložiska ve kštici, na krku, trupu a na končetinách (nad svalovými skupinami napínačů). Poměrně častým důvodem vzniku těchto projevů je alergie na kravské mléko.

Reakce se u dítěte obvykle projeví krátce po podání jídla, ale může se také projevit až za den či několik dní. V některých případech se alergie projeví až po druhém podání potraviny či až po podání potraviny ve větším množství.

Nové potraviny je proto vhodné zařazovat do jídelníčku s několikadenním odstupem, aby bylo možné vysledovat případné reakce.

Alergické reakce u dětí nejčastěji vyvolávají následující potraviny:

kravské mléko, vaječné bílky, arašídy, sója, pšenice, stromové ořechy (vlašské ořechy, lískové ořechy, pistácie, kešu), ryby, mořské plody.Uvedené potraviny jsou nejčastějším původcem alergických reakcí u dětí (tvoří více než 90 % případů), dítě však může být alergické i na jakýkoliv druh masa, zeleniny, ovoce, obilovin, semen či jiných potravin.

K návštěvě této specializované ambulance musí vydat Váš dětský lékař doporučení. Na první návštěvu se nemusíte nijak připravovat, obavy z odběru krve najsou potřeba a dítě nemusí být nalačno. Alergolog provede prick test, kdy se na očišěné pravé předloktí nakape testovací roztoky alergenů na základní pyly, plísně, prachy a zvířata.

Kůže se v místě kapky propíchne lehce kopíčkem jehly a za 15 minut se odečte reakce. Někdy následuje po tomto testu vyšetření krve na množství protilátek ( specifické IgE), které dokazují, že došlo ke kontaktu alergenu a imunitního systému. Řadu dětí trápí také exémy a kožní vyrážky.

Ty signalizují spolu s bolestmi bříška, neprospíváním a nadýmáním potravinové alergie. Na základě vyšetření rozhodne alergolog, jakou léčbu pacientovi nasadí. Kontroly jsou velmi individuální, podle obtíží. Léčba probíhá buď formou podávání tlumících léků nebo vakcinací. Principem vakcinace je, že se v organismu postupně zvyšuje množství alergenu.

Dítě dostává buď kapky nebo chodí do ordinace jednou měsíčně na injekce. 

A konkrétní alergie a jejich příznaky?

Celoroční alergická onemocnění 

Mezi nejčastější celoroční (nesezónní) alergická onemocnění patří alergická rýma a astma. Od sezónních onemocnění (například pylové „senné“ rýmy) se liší tím, že pacienta trápí po celý rok. Alergeny, které způsobují obtíže u sezónních alergických onemocnění, se naproti tomu vyskytují jen po určitou část roku.

Alergická rýma

Jde o jednu z nejfrekventovanějších alergických chorob. Pacienti trpí rýmou chronicky nebo se jim toto onemocnění neustále vrací.

 Má podobné příznaky jako klasická rýma, to znamená výtok z nosu, podráždění sliznic, časté kýchání, svědění nosu, trvalá vodnatá sekrece, ucpání nosu, hlasité dýchání, otevřená ústa, chrápání, ztráta chuti k jídlu, ztráta čichu. Dalšími příznaky mohou být záněty horních cest dýchacích, nebo zánět středního ucha.

K mnohem závažnějším příznakům provázející tento druh alergie patří astma, které se projevuje zejména dušností. Dítě s alergickou rýmou si stále otírá svědící nos; špatně spí (= špatně se mu dýchá díky ucpanému nosu) – je potom unavené.

Alergické astma

Astma vzniká v dýchacích cestách. Imunitní buňky reagují na pyl, prach, zvířecí chlupy a další alergeny. Tyto látky pronikají do organismu při dýchání a způsobují alergickou reakci, kterou nazýváme astmatický záchvat. Astma se vyznačuje opakujícími se záchvaty dušnosti spojenými s hvízdavým dýcháním.

Zmenšuje se průchodnost průdušek v důsledku smrštení okolního hladkého svalstva. Astma je spojeno s otokem sliznice průdušek a nadměrnou tvorbou hlenu. To vede k nápadnému snížení objemu vydechnutého a, v menší míře, vdechnutého vzduchu.

 Úlevu při těchto záchvatech lze docílit pomocí symptomatické léčby, například pomocí léku uvolňujících průduškové svalstvo.

Potravinové alergie

Vyvolávajícím alergenem bývají některé potraviny, dále pak nevhodné složky potravy, především barviva a konzervanty. Mezi nejčastější alergeny patří mléko, ořechy, vejce, obiloviny, ovoce, zelenina, mořští živočichové.

V tomto případě na alergeny obsažené v potravinách reaguje alergickou reakcí trávicí trakt. Mezi nejčastěji popisované příznaky v tomto případě patří průjmy, zvracení a křečovitá bolest břicha.

Může však dojít i k mnohem závažnějším příznakům, jako jsou dušnost, respirační příznaky nebo svědění kůže. 

  1. Profesionální alergie
  2. Mohou se projevit jako alergická rýma, astmatické obtíže, ekzémy a další kožní projevy po expozici mouky, obilí, dřevěného prachu atd.
  3. Atopický exém

Tímto typem alergie trpí většinou lidé, kteří k ní mají vrozený sklon a je u nich také daleko větší riziko rozvinutí dalších alergických příznaků, např. alergická rýma apod. Příznaky atopického ekzému se většinou zmírní kolem 1. – 3. roku a do 6 let úplně vymizí.

Ale v některých případech, můžou příznaky ekzému přetrvávat až do dospělosti. Atopický ekzém je v podstatě kožní alergická reakce na libovolný alergen. Vyvolávající alergen bývá zpravidla požit nebo vdechnut, což může být na první pohled překvapivé, člověk by spíše očekával kontakt s kůží.

Záležitost se poněkud vyjasní, uvědomíme-li si, že kůže plní mimo jiné také vylučovací funkci a jedním z jejích úkolů je odstraňovat z těla toxické látky. To se týká i alergenů a produktů alergické reakce, jejichž přítomnost v organismu se pak manifestuje typickými projevy na kůži.

Pro atopický ekzém je typická suchá kůže, která se olupuje a silně svědí. Pouze u malých dětí zpočátku postižená kůže spíše mokvá.

  • Alergie na nikl
  • Většinou jí způsobují například knoflíky u džínových kalhot, nebo háček z podprsenky.
  • Alergie na roztoče

Roztoči bytového prachu způsobují nemoci svými alergeny, které jsou nejvíce obsaženy v jejich výměšcích, především ve výkalech.

Roztočové alergeny se šíří zejména vzduchem a lidem nejvíce vadí při vdechnutí do organismu.

Potíže roztočového původu velice často vznikají po ulehnutí do postele, během noci až do rána, při hraní dětí na postelích, pohovkách a kobercích, při luxování, úklidu a podobně. 

Alergie na zvířata

Alergie na zvířata, především domácí zvířata, jsou velmi častým a silným vyvolavatelem alergických reakcí. Není ovšem pravda, že na vině je vždy srst zvířat, u alergie na psy nepomohou tudíž ani krátkosrstá plemena.

Nejnovější výzkumy prokázaly, že v ní se alergeny pouze shromažďují a zdravotní komplikace způsobují sliny, odumřelé buňky kůže, moč a výměšky mazových žláz.

Tyto částečky bílkovinné povahy utkví na vypadané srsti, případně se smísí s prachem, kolují v domácím ovzduší a při soustavném vdechování vyvolávají alergické reakce. Nejagresivněji působí alergeny koček. Mikroskopické kapénky se vznášejí vzduchem šest i více hodin.

Stačí projít místností a opět se rozvíří po celém bytě. Psi vytvářejí o něco méně alergenů se slabšími účinky. U exotického ptactva jsou na vině roztoči z peří, u hadů a jiných plazů, zase drobné šupinky kůže.  Pokud je již alergie prokázána a je závažného stupně, je třeba se se zvířecím miláčkem rozloučit.

Alergie na plísně

S různými druhy plísní se můžeme setkat v domácím prostředí i venku. Plísně přežijí v téměř každém prostředí, optimálně se jim ale daří ve vlhku a teple.

Pro alergiky jsou významné zejména druhy „vláknitých“ plísní, které při růstu produkují tzv. spory (drobné rozmnožovací částečky, pouhým okem neviditelné, které se šíří vzduchem podobně jako pyl).

Největší koncentrace spor domovních plísní zaznamenáváme v zimních měsících.

Sezónní alergická onemocnění a jejich příznaky

Pylová alergie 

Pylová alergie, tzv. polinóza, se projevuje především alergickou rýmou a alergickým zánětem spojivek. Nejčastější je sezónní alergická rýma, označovaná jako „senná rýma“. Pylová alergie se může vyskytovat u lidí všech věkových kategorií.

S jejími prvními příznaky se ale nejčastěji setkáváme u dětí předškolního a školního věku. Typický je sezónní výskyt potíží. Projevuje se jako alergická rýma a nebo jako oční obtíže.

K léčbě se kromě celkově působících léků používá nosní sprej a oční kapky. 

Kopřivka a otoky

Kopřivka je krátkodobé zarudnutí kůže s tvorbou pupínků. Tato alergická reakce může být provázena otoky, které postihují kůži i sliznici. Může trvat několik hodin, ale také dnů i týdnů. Nebo přejít do tzv. chronické formy kopřivky.

Alergie na hmyzí bodnutí

Po bodnutí hmyzem, který do těla vyloučí jed a pro alergika v podstatě alergen, vznikají různé puchýře a otoky. Životu nebezpečný může být otok jazyka nebo hrtanu.

Alergii na hmyz můžeme rozdělit do tří skupin podle cesty vstupu alergenu do těla: alergie na hmyzí bodnutí či kousnutí (blanokřídlí – včela, vosa; dále blecha, štěnice), alergie inhalační (např. švábi, pakomáři – produkce hmyzích inhalačních alergenů) a kombinace obou možností (komáři).

U nás je nejrozšířenější alergie na bodnutí včely, vosy či sršně. První pomoc při pokousání či pobodání hmyzem je různá. Je dobré mít po ruce chladivý krém, antihistaminika pro místní použití (fenistyl gel), cibuli, ocet nebo třeba kostku ledu, které přiložíme na místo vpichu či kousnutí.

Včelí žihadlo odstraníme nejlépe tak, že je ze strany vyškrábneme nehtem a po jeho vyjmutí se můžeme pokusit jemně vymáčknout zbytky jedu. Pokud bychom žihadlo uchopili mezi prsty, mohli bychom vymáčknout do rány zbývající jed.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector