Problém s erekcí u mladých mužů – Vše o zdraví

Velké množství samiček je přesvědčeno o tom, že my muži jsme šílení a nezkrotní samci, kteří mohou souložit 24/7. Že je naše zdvořilost a zdrženlivost jen hraná a naše chování jen zástěrka nikdy nekončícího chtíče. To, samozřejmě, není pravda. Ve většině případů.

Hodně žen tak čeká překvapení, když se zkříží naše cesty a má dojít na to nejlepší. Jenže my v tu chvíli nejsme připraveni. Erekce nikde!? V tu chvíli veškerou vinu shodí na sebe. „Asi nejsem dost přitažlivá a dobrá.“ Tohle proběhne hlavou většiny žen. „Co jiného by ho asi mohlo odradit?„, pomyslí si.

Je jasné, že existuje stovka důvodů, proč zrovna nemůžeme dosáhnout erekce. Naše kráska s tím obvykle nemá nic společného a vůbec za to nemůže. Problém s erekcí potká dříve nebo později každého z nás. Dokonce i v mladém věku pod 25 let může nastat malý problém a selhání.

I když může být tato událost nepříjemná, není hned důvod běžet s ní k doktorovi. Především v mladém věku. Pohleďte na nejčastější příčiny erektilní dysfunkce, které mohou zkazit vaši sexuální krasojízdu. I když jen dočasně. Věřte, že stan ve vašich kalhotách bude při další příležitosti opět vztyčený.

Problém s erekcí u mladých mužů - Vše o zdraví

Výčitkami a uzavíráním do sebe se nevyřeší nic. Mluvte s přítelkyní. Oslabení není navěky!

10 běžných a nezávažných důvodů oslabené erekce u mladíků

Je jasné, že mladíka v rozkvětu sil nebude trápit cukrovka nebo problematický tlak. To jsou problémy starších ročníků. Zdravotní stav a nemoci erekci oslabují.

Mladíci ale nejsou zhumplovaní chorobami a důvody, proč erekce selhává, se ukrývají jinde. Často v naprosto banálních příčinách!

 • RYCHLÝ TIP: Pokud jste starší 18ti let, erekci do hodiny podpoří česká Proerecta s bylinným složením.
 • Určitě využijte slevový kód PROERECTAX10 pro slevu 10 % na celou objednávku. 
 • Problém s erekcí u mladých mužů - Vše o zdraví

UKAŽ PODROBNOU RECENZI >>

Problém s erekcí kvůli popíjení alkoholu

Dodává sebevědomí, bourá sociální bariéry. Dokáže i povzbudit libido, ale pouze pocitově. Potenciální sexuální partnerku oslovíme levou zadní. Kvůli němu ale stejně snadno ztratíme  skálopevnou erekci.

Nadměrná dlouhodobá konzumace alkoholu stoprocentně povede k nadměrnému výskytu poruch erekce. I za střízlivého stavu, když jste s kocovinou unavení!

Pokud se bavíme o příležitostném pití, tam je vše v pořádku. I když je třeba počítat s tím, že když to o víkendu přeženete, možná ten večer nezasunete.

Jinými slovy si představte situaci, že si vás v klubu vyhlédnou dvě blondýnky. Odvezou si vás k sobě domů, dokonce zaplatí taxi, protože věří, že jim to vrátíte svojí pozorností v posteli. Vám ale nestoupne, protože máte v žílách až moc alkoholu. Tento příběh se stává denně. Neopakujte stejnou chybu. Nechcete zažít stejně trapné ráno.

Jak to vyřešit?

Alkoholová erektilní dysfunkce je naštěstí dočasná záležitost. Hned, jak ujdete pár metrů rovně a nebudete vidět na ruce 15 prstů, erekce bude zase fungovat.

Jediný problém je, pokud máte problémy dlouhodobě a tušíte, že příčina by mohla být právě v alkoholu. V tom případě omezte množství. Pokud to nepomůže, zaběhněte za doktorem. Dokáže vám účinně poradit.

TIP: Kluci si často pletou dysfunkci s impotencí, ale jde o něco jiného. Klikněte pro pochopení rozdílů. 

Příležitostná droga vypne kromě mozku i spodní partie

Možná jste slyšeli o tomhle vedlejším účinku drog. Tvrdé, ale i měkké drogy způsobují problémy s erekcí. I když popravdě to je ten nejmenší problém ve srovnání s těmi ostatními, které při jejich užívání hrozí.

Věděli jste, že zmatek v kalhotách dokáže natropit i marihuana? Prostě si chcete jen užít party a dáte si malého jointa. Počítejte s tím, že tato “sranda“ vás možná bude stát trapas. K tomu ještě budete muset ten večer vymýšlet výmluvu, proč vám vlastně nestál.

ČTĚTE TAKÉ: Několik rychlých tipů, jak podpořit erekci u mladých mužů.

Jak ze slepé drogové ulice?

Jako u alkoholu je jediná cesta ze tohoto průšvihu vystřízlivět, omezit a ideálně přestat.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jak se s drogami snáší Viagra a proč je nebezpečné kombinovat je?

Problém s erekcí u mladých mužů - Vše o zdraví

VIDEO: O dalších škůdcích erekce mluví legendární sex-koučka Gaia

SExCAFÉ: Tipy pro lepsi erekci (3. 12. 2915)

Být neustále pod stresem a návalem povinností. Mít kalendář tak našlapaný, že je v něm sotva místo na spánek. Škola, práce, brigáda, reparát, kámoši a tak dále. To je zabiják libida, erekce i vztahů.

Život je otázkou priorit. Jestli je pro vás tučné bankovní konto víc, než spokojený výraz slečny po promilované noci, pak prosím. Hodně štěstí při hledání ztracené erekce.

RYCHLÝ TEST IMPOTENCE:

Zodpovězte 15 rychlých otázek, zjistěte stupeň rozvoje impotence a nechte si poradit, co dělat.

Uberte rychlost!

Většina z nás se za něčím žene., přitom nám utíká často to podstatné. Jediné řešení na poruchu erekce je jednoduché. Odpočinek. Je mi jasné, že je to těžké. Věřte mi, že stačí málo.

Umění odpočívat vás vrátí do sedla nejen v sexuálním životě. Budete i více efektivní ve své práci nebo škole. Předcházejte únavě. Pokud po ránu neotevřete ani láhev s kečupem, mějte se na pozoru. Únava už dorazila.

Mám problém s erekcí, když beru léky

Léky vám mohou zabránit mít orgasmus, vezmou vám náladu. Ano, dovedou vzít i erekci. Jako vedlejší účinek celkem běžně.

Tohle “umí“ třeba antidepresiva typu Prozac, pilulky proti úzkosti typu Valium, léky na vysoký tlak a často podpultové nelegální prášky.

POZNEJTE JASNÁ FAKTA: Zde je seznam léků na předpis, které mohou oslabit erekci, a dokonce způsobit erektilní dysfunkci.

Neužíváte náhodou nekteré? Pokud ano, dejte se snížit dávku nebo vyměnit za jiné. 

Problém s erekcí u mladých mužů - Vše o zdraví

Jak ven z farmaceutického kruhu?

Samozřejmě nikdo by neměl svévolně vynechávat předepsané léky. Ne bez konzultace se svým doktorem. Ke všem výše popsaným lékům existují bratříčci, kteří nemají tak znatelný vliv na vaši erekci.

Jen zahoďte obavy a promluvte si s doktorem. Je si vědom vedlejších efektů léků. Jen mu o nich musíte povědět. Dobrý doktor bude naslouchat a pomůže.

TIP: Pokud sháníte prášky pro podporu erekce, nenechte se napálit a nakupujte bezpečně. Klikněte a čtěte, jak účinný doplněk vybrat. 

Plíživý zabiják erekce jménem stres

Pokud jste už ve stresu není důvod proč se stresovat ještě dalším problémem – ztracenou erekcí. Stres stojí přibližně za 1/5 všech problémů se ztopořením penisu. Neumožní vám ho postavit, případně erekci udržet déle.

Problémy s erekcí jsou jen špička ledovce. Bolest na prsou, problémy s trávením, nespavost, úzkost. To vše jsou typické následky stresu.

Jak vyzrát na stres?

Pošlete psychický problém s erekcí pryč. Nenechte ho otravovat váš život. Nikdy nezmizí úplně, ale můžete ho omezit na minimum. Síla vaší vůle je nezlomná. Začněte sportovat, věnujte čas sebevzdělání. Kdo ví, třeba zkusíte i jógu a meditace. Hodně spánku.

Sexuální dysfunkce je pro mnohé lidi silnější motivace, než když jim řeknete: „Myslím, že ti hrozí infarkt.“ Vědomá práce se sebou samým přinese ovoce. Není jiná možnost, než že uspějete.

Problém s erekcí u mladých mužů - Vše o zdraví

Je jedno, zda vás stresuje učitel, šéf nebo rodič. Všechno jednou pomine

Problém se erekcí u nadrženého býčka – příliš častá masturbace

V dospívání je častá masturbace velmi oblíbená záležitost. Je to období experimentů. Chceme zjistit, co naše tělo dokáže. Kolikrát za den dokážeme masturbovat. Jak daleko naše ejakulace dostřelí. Některých mužů se toto soutěžení drží až do dospělosti. Puberta je ale pro tyto praktiky typická.

Stejný trik s masturbací se někdy používá před rande s partnerkou. Buď proto, aby muž vydržel déle, nebo aby “vybil baterky“. To znamená, aby při rande vnímal, co dívka říká a nemyslel jen na sex.

Masturbace je fajn, ale nic netřeba přehánět. Může snadno dojít k tomu, že po větším množství masturbace vám nic nezbude pro partnerku. Nevybijte tedy baterku na 0%. V tom případě totiž tělo dá jasný signál v podobě 0% erekce.

TIP: Častý, každodenní sex a masturbace jsou zdravé a mají vliv na kondici i výdrž. Klikněte a čtěte, proč souložit denně. 

Musím být nejlepší! Jestli ji zklamu, tak….. aneb Ztracená sebedůvěra

Tahle věta před sexem je záruka k jediné věci. Vy ani partnerka si neužijte. Pravděpodobně vám ani nestoupne. Proč by taky měl, když nejste duchem přítomní. Jste uzamčeni ve své hlavě a řešíte, jak být co nejlepší.

Podat špičkový výkon. Jestli někam přemýšlení nepatří, pak je to sex. Nechte složité rovnice a premisy tam venku. Máte před sebou krásnou holku, tak si to užijte.

Tento problém je hodně rozšířený u mladých borců. Chybí jim zkušenosti a jsou velmi zaměřeni na svůj výkon. Tento důvod ztráty erekce patří k těm vůbec nejčastějším.

Řešení je v jednoduchosti

Buďte v klidu. Pokud má partnerka jen trochu fištrónu, pomůže. Ujistí vás, že vlastně nejde o nic vážného. Z její strany je to nejlepší, co může udělat. Věřte mi. Nehledejte v sexu vědu. Není tam.

TIP: 14 tipů pro oddálení ejakulace a prodloužení soulože. 

Kouření ovlivňuje cévy v těle. Všude…

O kouření a jeho vlivu na zdraví napsali lidé už tisíce slov. Víme o něm všichni. I přes tyto znalosti je mezi námi stále hodně kuřáků.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Dle webu sexhealthmatters.org je mezi kuřáky až 40% trpící erektilní dysfunkcí. Mezi nekuřáky je to pouze 20%.

Studie 2011 zveřejněna na time.com uvádí, že 75% kuřáků uvedlo návrat k pevné erekci, poté co zahodili svou poslední cigaretu.

Vystupte z dýmu!

Pokud tohle čtete, ukažte to každému kuřákovi. Pokud je neodradila dosud hrozba rakoviny a infarktu, možná to dokáže slib lepší erekce.

Specialisté marketingu proti kouření by také měli zvážit, co dávat na krabičky za varovné texty.

Problémy ve vztahu řešte hned

Řešíte malichernosti. Pubertální hádky a malicherné spory jsou na denním pořádku? Každý musí mít na vrch. Kam se tedy poděl vztah?

O vzájemné sexualitě a intimitě raději nemluvím. Hádky a zcestná očekávání mají veliký vliv na sexuální vztah a schopnost vzrušit se.

Zchlaďte hlavy

Převezměte za svůj vztah odpovědnost. Problémy tu jsou od toho, aby se řešily. Dnes máme tendence od problémů utíkat. První překážka a raději volíme hádku, rozchod, útěk.

Postavte se problému čelem a zkuste ho vyřešit. Když to opravdu nepůjde, nelámejte to přes koleno a rozejděte se. Každopádně nenechte problémy zničiti váš sexuální život. Jste to vy, kdo drží osud ve svých rukou.

TIP: I vaše partnerka vám pomůže s erekcí. Klikněte a naučte jí to!

Problém s erekcí může být znakem vážnější nemoci

Je pravda, že někdy může být porucha erekce způsobena vážnějším zdravotním problémem. Jeho výskyt je sice pravděpodobnější ve zralejším věku a období andropauzy, ale může přijít i v mládí.

Studie zveřejněná roku 2011 ukazuje, že porucha erekce může poukazovat na rozvoj srdeční choroby. Stejně tomu je u diabetu, problémů se štítnou žlázou a dalších.

Léčba dnes dokáže zázraky

Dobrou zprávou je, že všechny tyto nemoci umíme léčit, pokud jsou zachyceny včas. Naopak v tomto případě je dobře, že naše tělo upozorňuje na určitou chybu. Dojdeme k doktorovi brzy.

Pokud jste odpočatí, nepijete. Jste ztělesněním relaxovaného člověka a porucha erekce přijde jako rána z čistého nebe, buďte na pozoru a utíkejte k lékaři. Je skvělé vědět, že náš penis neslouží jen pro potěšení. Může nám dost dobře zachránit život.

HLAVNĚ SE LÉKAŘE NEBOJTE! Klikněte a přečtěte si, jak probíhá vyšetření u urologa. 

Jsme nízkotestosteronová generace?

S každou další generací nám ubývá testosteronu v těle. Je to jiným způsobem života. Mobilní telefony a počítače jsme vyměnili za fyzickou práci venku a mnoho z nás ani nevěnuje moc pozornosti jakékoliv fyzické aktivitě. Tím pádem i v mladém věku může docházet k problému s erekcí.

Proto je na čase se zvednout ze židle a začít něco dělat. Nechceme přece, aby tu za chvíli místo chlapů pobíhaly jen parodie na naše chlapské předky. Proto mějte snahu o zvýšení svého testosteronu. Cvičte a dobře jezte.

 1. NEZAPOMEŇTE na přírodní bylinnou podporu erekce. 
 2. Pomáhá rychle prokrvit penis a posiluje tak erekci.
 3. Problém s erekcí u mladých mužů - Vše o zdraví

UKAŽ PODROBNOU RECENZI >>

Další články o erekci, léčbě a podpoře

Poruchy erekce (erektilní dysfunkce)

O erektilní dysfunkci
(ED) se mluví tehdy, není-li dlouhodobě možné dosáhnout nebo udržet erekci penisu
za účelem dosažení uspokojivého pohlavního styku. Erektilní dysfunkce
byla dříve označována také jako impotence a hovorově se toto označení používá dodnes. Je to jedna z nejčastějších sexuálních funkčních poruch
u mužů.

ED se může objevovat již u mladých mužů, ale většinou se objevuje až ve druhé polovině života.

Při jedné reprezentativní anketě, které se zúčastnilo 28 000 mužů, si na poruchy erekce stěžovalo sedm procent z nich mezi 20 až 29 lety, 48 procent mezi 50 až 59 lety a 64 procent mezi 70 až 79 lety.

Erektilní dysfunkce
neovlivňuje jen tělesné fungování, ale může negativně ovlivnit také psychiku a kvalitu i spokojenost ve vztahu.

Příčiny

Aby mohlo dojít k erekci, je zapotřebí, aby se spustila celá řada komplexních procesů. Je ovlivněna nervovým, hormonálním a krevním cévním systémem. Topořivé těleso v penisu
je navíc tvořeno komplexní strukturou.

Tento komplex pak může ovlivňovat celou škálu vzniku příčin erektilní dysfunkce
. K příčinám možných poruch patří jak fyzické faktory, tak i psychické (např. stres, nízká sebedůvěra, potíže v partnerství).

K poruchám erekce může rovněž vést kombinace několika faktorů najednou.

K dalším příčinám patří mimo jiné také:

 • onemocnění cévního systému jako je ateroskleróza
  , vysoký krevní tlak
  ,
 • metabolický syndrom,
 • vysoké hodnoty cholesterolu
  ,
 • diabetes, diabetická neuropatie
  ,
 • nadměrná konzumace alkoholu,
 • závislost na nikotinu
  ,
 • roztroušená skleróza,
 • nedostatek testosteronu,
 • poruchy funkce štítné žlázy
  ,
 • hyperprolaktinémie,
 • nadváha,
 • operace v oblasti pánve
  (např. radikální prostatektomie – odstranění prostaty
  , operace rekta) nebo poranění v pánevní oblasti,
 • poranění páteřní míchy
  ,
 • léky (např. antihypertenziva
  , antihistaminika, psychofarmaka
  , opiáty),
 • těžká systémová
  onemocnění (např. leukémie),
 • psychické příčiny resp. onemocnění (úzkost, tlak na výkon, nejistota, deprese
  apod.).

Preventivní opatření

Ke zlepšení potence může velkou měrou přispět zdravý životní styl. K němu patří především:

 • absence kouření,
 • udržování zdravé tělesné hmotnosti,
 • pravidelný tělesný pohyb (např. rychlá chůze, běh, jízda na kole),
 • zdravá výživa.

Podporou je také svěží a harmonický partnerský vztah, ve kterém je možné otevřeně hovořit o sexualitě. Páry, které o tématu sexuality otevřeně diskutují, se s nastalými potížemi s erekcí snáze vyrovnávají.

Naopak vytěsňování a zamlčování již začínajících menších potíží vede později k mnohem většímu problému. Na jedné straně spekulace, na druhé straně chybná interpretace
, často vedou k fatálnímu samospádu událostí.

Otevřený a konstruktivní rozhovor naopak vede k mnohem rychlejšímu opětovnému naplnění sexuálního života.

Diagnóza

Za účelem objasnění erektilní dysfunkce provede lékař anamnézu
, ve které se zohlední nejen tělesné zdraví, ale také sexualita, životní styl a sociální a partnerské soužití.

V tomto směru může být smysluplné zapojit do rozhovoru také druhého z partnerů. Diskuze o problému, který se týká sexuality, je často opředena tabu a zábranami.

Otevřený a upřímný rozhovor je tedy pro stanovení diagnózy a postupu léčení velmi důležitý.

Základní onemocnění
a krevní hodnoty

Ke stanovení diagnózy je mimo jiné nezbytné tělesné vyšetření (urologické
a rektální vyšetření). Vyloučit se musí onemocnění, která by mohla být příčinou erektilní dysfunkce (např.

diabetes mellitus
neboli cukrovka, kardiovaskulární
onemocnění). Lékař může do konečného výsledku zahrnout také měření tlaku krve, nález na štítné žláze, šlachové reflexy a nález na prostatě.

Zjišťují se také eventuální příčiny způsobené metabolickým
syndromem.

Lékař může také doporučit stanovení krevního obrazu
v laboratoři s ohledem na hodnoty jako jsou hladina cukru v krvi, hladina tuků v krvi (celkové hodnoty cholesterolu, HDL
, triglyceridy), hormonální stav (celkový testosteron
, luteinizační hormon a folikuly stimulující hormon
, prolaktin).

V závislosti na pacientovi a výchozí situaci mohou být provedena také další vyšetření krve (jako je krevní obraz k určení počtu červených a bílých krvinek
, hodnoty TSH, albumin
, hodnoty PSA apod.).

Další testy

U některých pacientů se navíc provádí tzv. injekční test topořivých těles
, duplexní sonografie
penisu (ultrazvuk
artérií v penisu), jakož i podrobnější zobrazovací postupy k vizualizaci a posouzení topořivých těles v penisu. Speciální vyšetření jsou však zapotřebí jen u ojedinělých případů.

Léčba

Pro vhodnou formu léčby se rozhoduje lékař individuálně a společně s pacientem. Lékař dále informuje o možných vedlejších účincích
různých navržených léčebných metod (od léků, přes různé mechanické a chirurgické zákroky až po psychoterapii). Je-li erektilní dysfunkce zapříčiněna nějakým onemocněním, předpokládá se řádné zaléčení tohoto onemocnění.

Životní styl

Nezbytnou součástí léčby by mělo být také omezení konzumace alkoholu či nikotinu
, stejně jako další změny životního stylu (např. redukce nadváhy
, změna jídelníčku, tělesná aktivita, odbourávání stresu).

Léky

Léčbou volby je často orální užívání tzv. blokátorů PDE- 5 (sildenafil, vardenafil, tadalafil, avanafil).

Tyto účinné látky zesilují mechanizmus erekce v topořivých tělesech (svalové buňky v topořivých tělesech se uvolní a umožní tak lepší průtok krve).

Ke ztopoření penisu dochází tedy pouze při vhodném způsobu vyvolání podráždění. Lékař informuje pacienta o správném užívání těchto látek a o jejich účincích.

 U některých pacientů není možné využívat léčbu blokátory PDE- 5 z následujících důvodů:

 • při probíhající léčbě (např. nitrátová terapie při angině pectoris
  či koronárním
  srdečním onemocnění),
 • při závažných onemocněních kardiovaskulárního systému
  jako např. srdeční selhání
  ,
 • při akutním
  selhání jater
  ,
 • při velmi nízkém krevním tlaku
  ,
 • při nedávno prodělané mrtvici
  ,
 • při infarktech
  myokardu
 • a při rozsáhlých degenerativních
  onemocněních oční sítnice
  (např. retinitis pigmentosa).

V určitých případech je možné zahájit léčbu testosteronem. Kromě toho může lékař předepsat další léky.

Léčba rázovou vlnou

Používání rázové vlny se v posledních letech rozšířilo jako nový druh efektivní léčby erektilní dysfunkce. Cílený mechanický stimul rázovou vlnou je schopen povzbudit biologické mechanizmy a je účinný především v případech erektilní dysfunkce zapříčiněné nesprávným fungováním cévního systému. Terapie probíhají ve čtyřech až šesti sezeních, ke kterým dochází po jednom nebo dvou týdnech.

Intrakavernózní prostaglandinové injekce (SKAT)

Při této aplikaci injekcí do topořivých těles (SKAT) si pacient sám injekčně aplikuje (vstříkne) účinný roztok (prostaglandin
– tkáňové hormony nebo papaverin / fenylamin), v předem přesně stanovené dávce, přímo do topořivých těles těsně před zahájením pohlavního styku. Injikovaná substance způsobí rozšíření cév a vede nezávisle na stavu vzrušení k vyvolání erekce.

Zajímavé:  Krupice na obličeji - Vše o zdraví

 Lékař provede pacienta odbornou instruktáží, zkušebními aplikacemi, a poté si pacient bude umět látku aplikovat sám. Tato forma terapie je zvažována u pacientů, u kterých nezabrala léčba orálními medikamenty. Aby nedocházelo k příliš dlouhotrvající erekci, je nutné tuto formu terapie upravit vhodným nastavením aplikovaných dávek.

Po aplikaci může docházet ke krevním výronům, bolesti penisu a bolestivé erekci.

Intrauretrální aplikace prostaglandinu

Při této terapii se do močové trubice
zavede aplikátor ve tvaru tyčinky
. Aplikátor obsahuje účinnou látku prostaglandin, který se nanese na močovou trubici tak, aby bylo dosaženo erekce. U této léčby může docházet k vedlejším účinkům, jako jsou mimo jiné bolesti, příp. krvácení z močové trubice.

Vakuové pumpy

Na penis se nasadí plastový válec a za pomoci sacího čerpadla se vytvoří podtlak. Tím se zvýší přítok krve a nastane erekce.

Pro tento účel byl zkonstruován gumový kroužek, který se navlékne na kořen penisu
tak, aby nemohlo dojít k odtoku krve. Po ukončení pohlavního styku se gumový kroužek opět odstraní.

Používání vakuových přístrojů je sice bezpečné, přesto by však jejich použití nemělo přesáhnout dobu třiceti minut. Po této době se penis ochladí a může být bolestivý.

Implantáty
topořivých těles

Implantáty topořivých těles jsou do topořivých těles vkládány operativně. Tyto zákroky jsou vhodné pro pacienty s těžkou formou erektilní dysfunkce anebo v případech, kdy zároveň došlo k deformaci
penisu a kde není možné tuto deformaci navrátit do původního stavu.

Tak zvané semirigidní (polotuhé) penilní protézy
mohou v případě potřeby penis nadzvedávat (např. pro umožnění pohlavního styku). U hydraulických systémů se do varlete
implantuje malá pumpička, kterou pacient ovládá sám.

Do břišní oblasti se umístí zásobník s tekutinou, která za pomoci pumpičky vteče do topořivých tělísek tak, aby došlo k erekci.

Psychoterapie

Jsou-li důvodem erektilní dysfunkce psychické příčiny (jako např. deprese), nebo je-li současná situace velmi zatěžující, může být vhodné doporučit pacientovi psychoterapii
nebo sexuální terapii.

Často od sebe není možné oddělit psychické a tělesné příčiny. Z tohoto důvodu je na místě zvážit psychoterapii, kterou bude doprovázet ještě jiná forma vhodné terapie.

V ideálním případě mohou být při terapii diskutovány také partnerské potíže za účasti druhého partnera.

Prognóza

Jak úspěšně léčba proběhne, záleží především na tom, zda se podaří dostatečně léčit nebo vyléčit onemocnění způsobující poruchy erekce. Všeobecně je možné nalézt téměř pro každého pacienta terapeutické
schéma, které mu opět umožní erekci jako důležitou součást sexuálního života.

Na koho se mohu obrátit?

Při nastupujících obtížích s erekcí by měl postižený muž co možná nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Kompetentní jsou v tomto případě především:

 • odborný lékař v oblasti urologie
 • lékař v oblasti všeobecného lékařství

Na diagnózách a dalším postupu léčby se mohou podílet také další odborní lékaři (např. internisté) nebo psychoterapeuti se zkušenostmi s léčbou sexuálních poruch.

Impotence: Problémy s erekcí trápí skoro polovinu mužů

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Impotence je slovo, které se používá pro neschopnost sexuálního styku. Důvodem je v naprosté většině případů porucha erekce. Ta může mít různé příčiny – od psychických zábran přes poškozené cévní zásobování mužského pohlavního ústrojí až po vedlejší účinky léků.

S poruchami erekce se podle statistik potýká až 40 procent mužů ve věku 35 až 60 let, s věkem přitom jejich počet roste. Nevyhýbají se však ani mladým mužům – potíže trápí zhruba každého desátého dvacátníka. Tyto nesnáze výrazně komplikuje fakt, že muži se o problémech bojí mluvit, a to jak s lékařem, tak s partnerkou.

Impotence, respektive porucha erekce, se projevuje neschopností ztopoření čili ztvrdnutí a zvětšení penisu, které je nezbytné pro pohlavní styk a zasunutí do vaginy.

K erekci dochází díky topořivým tělískům, která jsou zásobována krví a při sexuálním vzrušení se zvětší a způsobí ztopoření.

A právě problémy s krevním zásobováním představují zhruba 80 procent případů erektilní dysfunkce – jedná se tedy o potíže s cévami.

Cévy v celém těle, tedy i v pohlavních orgánech, nejčastěji poškozuje ateroskleróza, vysoký krevní tlak a cukrovka.

Porucha erekce může však souviset i s nedostatkem testosteronu a veliký vliv mívají také léky, například na snížení krevního tlaku, Parkinsonovu nemoc nebo depresi.

Potíže způsobuje i Peyronieho nemoc, kdy vazivo v měkkých tkáních deformuje penis a narušuje erekci, a časté jsou psychické problémy, jako je strach, deprese, úzkosti nebo obava ze selhání při pohlavním aktu.

Foto: BlurryMe, Shutterstock.com

Poruchy erekce jsou běžné a lékaři k nim také tak přistupují, proto je zbytečné se stydět a oddalovat léčbu

Problémy s erekcí se postupně zhoršují, u cévních problémů může trvat několik let, než se například vysoký krevní tlak projeví impotencí. Důležité je vyhledat lékaře – řešení potíží totiž závisí na příčině.

V případě psychických důvodů je třeba psychoterapie, na problémy související s prokrvením existují léky na předpis.

Patří sem známá Viagra a další přípravky (Cialis, Levitra), které mají velmi podobný účinek, a platí u nich, že k erekci nedojde bez sexuálního vzrušení.

Lékaři upozorňují, že tyto léky je třeba si nechat předepsat a ne je shánět na internetu a brát je bez porady s odborníkem. Jednak jsou velice nebezpečné pro lidi, kteří užívají nitráty na vysoký krevní tlak či anginu pectoris, anebo se může jednat o padělky modrých tablet.

Další možnost, jak řešit erektilní dysfunkce, je vakuová pumpa. Nasadí se na penis, odčerpá se z ní vzduch a následný podtlak způsobí ztopoření. Na kořen penisu se pak nasadí kroužek, který zabrání odtoku krve a udrží erekci.

Pro zlepšení narušené funkce cév se mohou provádět i chirurgické výkony.

Používají se penilní implantáty – mohou být pevné i nafukovací, kdy se tělesa zodpovědná za erekci nahradí dvěma podélnými balonky a pacient je před stykem nafoukne.

Jak se dají zmírnit či odstranit poruchy erekce?

Foto: allamimages, Shutterstock.com

Léky na podporu erekce si nechte předepsat od odborníka, který zná váš celkový zdravotní stav a ví, jaké další preparáty užíváte

Problémy s erekcí mohou signalizovat, že muž nemá v pořádku cévy, proto bývá třeba se při léčbě zaměřit na celý organismus.

Lékaři nejdříve s pacientem proberou jeho potíže, ptají se ho na četnost problémů a na to, zda u něj probíhají noční erekce, což se dá potvrdit speciálními papírovými proužky.

Večer se nasadí, a pokud jsou ráno roztržené, je jasné, že k erekci dojít může a problémy mohou být psychického rázu. Cévní problémy pomůže odhalit ultrazvuk.

Někdy je třeba vyšetření sexuologem. Při falopletysmografii lékaři zjišťují, jak jedinec reaguje na podněty, jako jsou obrázky různých objektů, které by mohly vést k erekci, a přitom sledují změny v prokrvení penisu.

Zatímco psychickým příčinám problémů se těžko předchází, fyzické může ovlivnit zdravý životní styl, udržování správné hmotnosti a vyvážená strava včetně dostatku pohybu.

Víte, že už dvě cigarety denně zhoršují erekci?

 • Jiné názvy – Poruchy erekce, erektilní dysfunkce, neschopnost erekce
 • Popis – Trvalá či občasná neschopnost erekce a pohlavního styku
 • Příznaky – Potíže se ztopořením způsobené psychikou, cévními problémy nebo vedlejšími účinky užívaných léků
 • Léčba – Léky na podporu erekce, vakuová pumpa, penilní implantáty, psychoterapie
 • Prevence – Zdravý životní styl

Těžké poruchy erekce může způsobit i koronavirus.

Impotence: příznaky, léčba (erektilní dysfunkce)

Impotence, označována také jako erektilní dysfunkce, je
charakterizována dlouhotrvajícími obtížemi s dosáhnutím a
udržením erekce
a to při padesáti až sedmdesáti pěti procentech
pokusů o sexuální styk.

Jedná se o nejčastější poruchu sexuálních funkcí. Důkazem může
být až jedna polovina mužské populace nad čtyřicet let, která určitými
stupni impotence trpí.

Tento problém nemá nic společného s mužskou neplodností (sterilitou)
ani nezabraňuje či nesnižuje schopnost naplno prožít orgasmus. Poněvadž
toto onemocnění postihuje pouze proces erekce, je velice problematické se do
těchto dvou již zmíněných stádií vůbec dostat.

Rizikové faktory impotence

Jedním z rizikových faktorů může být věk. Se
stářím přichází mnoho problémů a ani potíže s dosáhnutím erekce
nejsou výjimkou. Dle statistik se každý druhý muž, starší čtyřiceti
let, setkal alespoň jednou s těmito potížemi. To však neznamená, že se
čtyřicítkou končí váš sexuální život. Při zdravém životním stylu
se můžete problémům s erekcí úplně vyhnout.

Špatná životospráva s sebou přináší časté
komplikace, mezi které můžeme zařadit i impotenci. Nedostatek fyzické
aktivity a naopak vystavování se psychickému nátlaku a stresovým vlivům je
častým problémem dnešní doby.

Pití alkoholu sice může nabudit sexuální touhu, ale
požívání alkoholu v nadměrném množství markantně snižuje sexuální
výkonnost. Jak známo, alkohol celkově organismus utlumuje a to se právě
může odrazit i v sexuálních výkonech. Opilý muž není zpravidla schopen
jakékoliv sexuální činnosti. To dokládá i polovina alkoholiků, která
trpí erektilní dysfunkcí.

Kouření patří mezi nejrizikovější faktory mnoha
nemocí, impotenci nevyjímaje. Užívání tabákových výrobků negativně
ovlivňuje a poškozuje zejména mladé kuřáky. Podle posledních studií je
dokázáno, že kuřáci mají mnohem nižší obsah testosteronu (mužský
pohlavní hormon, který má dopad i na erekci) v krvi než nekuřáci.

Zajímavé:  Krev po sexu - Vše o zdraví

Únava je dalším rizikem, které přináší problémy
s dosáhnutím a udržením erekce. Mnozí muži jsou z práce tak psychicky a
fyzicky „vyšťavení“, že už v sobě nenajdou ani špetku sexuální
energie a elánu.

Impotence může být důsledkem všelijakých psychických
problémů
. Jednotlivé neúspěchy vyúsťují v další a další
selhání, muž začíná trpět panickým strachem a nejistotou ze
selhávající sexuální aktivity a z nedostatečného uspokojení své
partnerky. Tyto problémy mohou sklouznout až
depresím.

Problémy s erekcí však mohou být projevem chorob, které
postihují cévy
, jako např. cukrovka, ateroskleróza nebo vysoký
krevní tlak.

Studie prokázaly, že až jednu čtvrtinu případů impotence způsobuje
negativní vliv léků. Po vysazení těchto léků je
naštěstí schopnost dosáhnout a udržet erekci opět obnovena. Tyto
negativní účinky byly prokázány v celé řadě medikamentů.

Do této
skupiny můžeme zařadit léky na vysoký krevní tlak (např.
diuretika, betablokátory atd.

), léky na žaludeční vředy,
chemoterapeutika (léky používané při léčbě nádorů),
antidepresiva (předepisované při depresích a úzkostných
stavech).

Negativní účinky na erekci mohou mít
antihistaminika (užívané při léčbě alergií),
antimykotika (pro léčbu plísní) nebo
spasmolytika (užívané při léčbě žlučníkových a
ledvinových kolik).

Poruchy erekce mohou být zapříčiněné také poraněním míchy a
pánve
, kdy dojde k porušení centra nebo nervů řídících
erekci.

Následky s sebou můžou nést také psychická traumata,
které si muž prožil v dětství. Každé dítě, které bylo jakkoliv
sexuálně zneužíváno mívá v dospělosti obecně potíže s navázáním
kontaktů, udržením partnerských vztahů či prožíváním
sexuálního aktu.

Prevence impotence

Před impotencí se můžeme chránit zejména zdravým životním
stylem
, pestrou stravou, pravidelnými fyzickými aktivitami, omezením
psychické námahy, vyvarováním se kouření a pití alkoholu v nadměrném
množství.

Příznaky a projevy impotence

Erekce je sexuální reflex, který je způsobený
stimulací erotogenních zón či smyslovými vjemy a představami, což
zapříčiní pohlavní vzrušení.

Penis je kopulační orgán skládající se
z močové trubice a ze třech erektilních (topořivých)
těles
, které obsahují mnohé drobné tepny přivádějící krev do
těla penisu a žilní pleteň odvádějící krev zpět do organismu.

Právě erotickou stimulací dochází k rozšíření tepen a tím tak
plnění penisu krví a zároveň k zamezení odtoku
žilní krve. Tím se v těle penisu neustále zvyšuje krevní tlak, který
má za následek zvětšení a ztopoření penisu, erekci.

Pokud dojde k jakýmkoli komplikacím, krev není v dostatečné míře
nahnána do tepének penisu a tím se nedosáhne optimálního tlaku, který
vede ke ztopoření penisu.

Problémy s erekcí nepředstavují nic neobvyklého a výjimečného.
Občasné poruchy erekce jsou zapříčiněné spíše trémou, nejistotou a
strachem. Komplikace se ztopořením penisu jsou převážně přechodné, pokud
se ale problémy opakují po delší čas a při většině pohlavních aktech,
může se jednat o příznak jiné choroby a je na místě počítat
s návštěvou lékaře.

Impotenci můžeme rozdělit do dvou kategorií. Tu první označíme jako
psychickou impotenci a druhou jako impotenci cévní.

Psychická impotence je způsobena závažnou
životní situací, která se odehrála již dříve nebo v nedávné době.
V tomto případě je muž schopen erekce jen v určité situaci (např.
erekce ve spánku), zatímco za jiných podmínek pravidelně selhává.

Kdežto cévní impotence se rozvíjí postupně a
je zapříčiněna špatnou funkcí cév a nedostatečným prokrvením
v oblasti penisu.

Problémy s dosáhnutím a udržením erekce mohou souviset i se dvěma
následujícími chorobami.

Peyronieova nemoc je charakterizována nahromaděním
zjizevnatělé vazivové tkáně v těle penisu, jenž vede
deformaci pohlavního údu. Tato kumulace zjizevnatělého
vaziva je pravděpodobně zapříčiněna buď poraněním penisu anebo vznikem
zánětu nejasného původu.

Další onemocnění se nazývá priapismus. Jedná se
naopak o dlouhodobé a bolestivé ztopoření
penisu
, které vzniká spontánně a není způsobené jakoukoliv
sexuální stimulací.

Tento stav je důsledkem chronicky relaxované
(uvolněné) hladké svaloviny penisu, při čemž dochází k nepřetržitému
toku krve do těla penisu s nemožností jejího návratu zpět do organismu.

Tento problém je nutné řešit s urologem, který může pacientovi pomoci
aplikací injekce s relaxační látkou do penisu.

Léčba impotence

Pokud na sobě pozorujete známky impotence, neostýchejte se a obraťte se
na svého praktického lékaře.

Ten se bude zajímat o váš celkový
zdravotní stav, bude vyžadovat informace o vašich dřívějších či
nedávných zdravotních potížích a o lécích, které užíváte.

Nerozpakujte se pokud se lékař bude vyptávat i na vaše případné
psychické problémy, protože i ty mohou souviset s poruchou erekce. Řeč
může dojít i na popis vašeho sexuálního života a v některých
případech může dojít i na pohovor s vaší partnerkou.

Součástí vyšetření bude také prohlédnutí pohlavních orgánů a
vyšetření konečníku (resp. vyšetření prostaty per rectum). Lékař se
též bude zajímat o další příznaky, které by, stejně jako impotence,
mohly být známkou jiných onemocnění, např. cukrovka, ateroskleróza nebo
vysoký krevní tlak.

Musíte se také podrobit odběru krve. Tímto vyšetřením lékař
zkontroluje hladinu testosteronu (mužského pohlavního
hormonu) a prolaktinu. Hodnoty těchto látek, které se liší
od normálu, mohou poukázat na špatnou funkci žláz s vnitřní
sekrecí.

U odborníka se pacient může setkat se speciálními vyšetřeními, mezi
které patří například tzv. pásková zkouška, anglicky
snap-gauge.

Jedná se o jednoduchý a bezbolestný test, kterým se zjišťuje,
zda je pacient schopen noční erekce. Před spaním si pacient kolem těla
penisu připevní papírové proužky.

Pokud se po probuzení ukáže, že se
některé proužky přetrhly (díky erekci), jde o důkaz, že pacient je
schopen erekce a příčiny jeho problémů jsou nejspíše psychického
původu.

Mezi další vyšetření můžeme zahrnout tzv. index
penis-paže
. Touto metodou je srovnáván tlak krve
v těle penisu a tlak krve snímaný na paži. Rozdíly mezi tlaky pomohou
lékaři určit, zda dochází k dostatečnému krevnímu zásobení
penisu.

Dalším testem, kterému může být pacient podroben, je tzv.
dynamická infúzní kavernózometrie a kavernózografie
(DICC)
. Jedna se o poněkud komplikovanější vyšetření. Po
podání léků je pacientovi vyvolána erekce.

Poté se provede měření index
penis-paže a krevní kapacita penisu, ultrazvukové vyšetření tepen penisu a
pořídí se rentgenový snímek penisu ve ztopořeném stavu.

Tato metoda se
používá zejména u mladých mužů s poraněním pánve a penisu,
u kterých se předpokládá, že příčina impotence je cévního
původu.

Účinná může být také psychoterapie, která vám
ukáže, jak se vyrovnat s krizovými situacemi, kdy sexuální selhávání
s sebou přináší i obavy z dalšího neúspěchu, nejistotu a úzkost.
Tato terapie vám pomůže se těchto pocitů zbavit, pokračovat dál
v sexuálních praktikách a nalézt jakési racionální sexuální
jednání.

Použití injekce je obzvláště oblíbenou metodou
u pacientů postižených impotencí. Po aplikaci látky obsažené v injekci
do těla penisu dojde k okamžitému ztopoření penisu. Tento stav trvá po
dobu třiceti až devadesáti minut. Mějte však na paměti, že tato metoda
přináší i určité kontraindikace.

Pokud je příčina erektilní dysfunkce cévního původu, lze tento stav
léčit medikamenty podporujícími krevní zásobení penisu.
Jestliže se ani po podání léků nedostaví zlepšení stavu, můžeme
přistoupit k operaci, kdy se operují přímo cévy, které
zásobují erektilní (topořivá) tělesa. Dochází k tzv.
revaskularizaci.

Mezi nejradikálnější řešení patří chirurgická aplikace
penisového implantátu
. Ten se vyskytuje ve třech formách. Buď jako
dvě pružné tyčky nebo pár samonafukovacích válců či jako trojdílná
nafukovací protéza. Při tomto zákroku hrozí nebezpečí infekce.

Léků, které mohou pomoci při léčbě impotence, je nepřeberné
množství, yohimbinem a papaverinem
počínaje, Viagrou konče.

Viagra se stala oblíbeným
prostředkem proti impotenci zejména v nedávné době. Tento lék působí
přímo na nervová zakončení penisu.

Obsahuje dusíkaté látky, které
způsobují vazodilataci (rozšíření cév) a tím tak stimulují erekci při
sexuálním dráždění.

Tento medikament však může mít v kombinaci s jinými léky na
organismus velice negativní dopad. Viagry by se měli
vyvarovat
zejména pacienti, kteří trpí srdečně-cévními
chorobami
a kteří užívají léky s obsahem
nitrátů (např. Nitroglycerin, Nitro Mack). Kombinace
Viagry a některých těchto léků může mít i smrtelné
následky!

Jak si mohu pomoci sám

Aby muž předešel problémům s erekcí, ale i dalším onemocněním, je
nezbytně nutné, aby dodržoval pravidelnou a zdravou
životosprávu
. Člověk by se měl naučit připravovat si pestrou
stravu, vyšetřit si čas na fyzické aktivity, naopak omezit psychickou
námahu a stresové situace, vyvarovat se kouření a pití nadměrného
množství alkoholu.

Je také na místě, přizpůsobit váš sexuální život. Jestliže vaše
obtíže s erekcí stále přetrvávají, ale chcete uspokojit svou partnerku,
zkuste váš vztah zpestřit různými nekoitálními praktikami, např.
orálním sexem, masturbací.

Komplikace impotence

Nemoc a zdravotní vztah může kupodivu zkomplikovat vaše partnerka, která
nemá pro vaše obtíže dostatečné pochopení. Buď se trápí tím, že pro
vás není dost atraktivní a že po ní jak se patří netoužíte.

Nebo naopak
vidí příčinu v tom, že už jste si našel jiný objekt zájmu a že za
vším stojí nevěra. Anebo vaše problémy chápe, ale neví si rady, jak vám
s nimi pomoci. Základem všeho je komunikace.

Racionálně si
se svou partnerkou promluvte o vašich komplikacích, popřípadě navštivte
společně odborníka.

Diskuse

Další názvy: erektilní dysfunkce, porucha erekce

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *