Prsa – Vše o zdraví

Jedním z nejpopulárnějších zákroků v plastické chirurgii je zvětšení poprsí. Je však i mnoho žen, které příroda naopak obdařila příliš a velká prsa jsou pro ně estetickou, zdravotní i psychologickou komplikací.

Velmi vyvinuté poprsí s sebou nese komplikace, nejčastěji v podobě bolesti zad. Váha prsou totiž může přetěžovat páteř a přichází tak bolest v oblasti zad, ramen. Mnoho žen má pak také problémy se správným držením těla.

V některých případech může dojít kvůli tíze prsou i ke zhoršenému dýchání. Častým diskomfortem bývá to, že se bolestivě zařezávají ramínka podprsenky do kůže ramen.

Nepříjemnými komplikacemi jsou pak i dermatologické problémy, jako je ekzém a různá podráždění kůže pod prsy. Je proto důležité se dobře o tuto část pokožky starat a používat kvalitní hydratační krémy.

I psychika trpí

Kromě fyzických symptomů mnohé ženy trápí i psychické potíže. Především v pubertě a dospívání, kdy velká prsa mohou mít negativní dopad na psychiku, například kvůli netaktním poznámkám vrstevníků.

Prsa - Vše o zdraví

Kdy se rozhodnout pro zmenšení

Pokud ženy trpí dlouhodobými bolesti zad a hlavy. Nemohou se věnovat sportu, tak jak by chtěly, protože jim velikost a váha prsou brání ve svobodném pohybu. Či z psychického hlediska mají problémy se svými prsy a přijímáním svého těla. V těchto případech je pak vhodná operativní redukce poprsí.

Důležité je vše dobře konzultovat s lékařem, případě i terapeutem, pokud na operaci chcete jít kvůli své psychice a sebevědomí. S lékařem je důležité konzultovat i velikost a tvar. Při zmenšení prsou je totiž většinou prováděna i jejich modelace, čili pozvednutí a vymodelování do ideálnějšího tvaru.

„Prsa se mohou redukovat neomezeně. Vždy se ale snažíme docílit toho, aby byla klientka spokojená. Důležité je pak, aby konečná velikost dobře seděla k postavě pacientky a zároveň se odstranily všechny zdravotní potíže, se kterými na redukci jde,“ říká MUDr. Jakub Miletín z Perfect Clinic.

Přestože operace má skvělý a relativně trvalý výsledek, čas a gravitaci zastavit úplně nedokáže. Tvar prsů kromě času ovlivňuje i mateřství, příbytek nebo naopak úbytek na váze.

„To se týká především žen, které podstoupí redukci v mladém věku, u nich se pak může stát, že budou chtít poprsí upravit ještě jednou třeba v padesáti letech. U žen, které si nechají ňadra upravit po dětech, toto většinou nehrozí,“ dodává chirurg.

Zmenšení a kojení

Jednou z komplikací po zmenšení prsou může být i kojení. U zmenšení prsů se ze žlázy odebírá větší množství tkáně a riziko nemožnosti kojení se pak pohybuje v řádu desítek procent.

„Dopad na kojení je hodně ovlivněn technikou operace. Některé postupy nesou větší riziko než jiné a proto je možnost budoucího kojení vždy nutno probrat při konzultaci,“ vysvětluje Jakub Miletín.

„Operace podstupují proto většinou ženy, které již další mateřství neplánují. Není to ale pravidlem. Pokud mladou ženu trápí těžké nebo pokleslé prsy a je ochotná podstoupit jisté riziko problémů při kojení, operace je pro ni dobrou volbou,“ poznamenává plastický chirurg.

Prsa - Vše o zdraví

Redukci by neměly podstupovat ženy, které mateřství plánují v blízké budoucnosti. V jejich případě je vhodné vylepšení poprsí odložit, nejen kvůli kojení, ale i proto, že následující mateřství může tvar prsů výrazně změnit a výsledek operace tak zmařit.

„Stejně tak by se s operací mělo počkat alespoň rok po ukončení kojení, až se stav prsů ustálí,“ upozorňuje Jakub Miletín.

Jak operace probíhá

Zmenšení poprsí se dělá v celkové anestezii a operace zabere dvě až tři hodiny. Při operaci chirurg vede řez nejčastěji okolo prsního dvorce, potom kolmo dolů a horizontálně v podprsní rýze, takže výsledná jizva má tvar „kotvy“.

Následně operatér zredukuje prsní žlázu, vysune bradavku a prsní dvorec nahoru do esteticky vyhovující pozice a odstraní přebytky kůže. Rána se uzavře jemným šicím materiálem, aby po definitivním zhojení a vyzrání byla jizva co nejméně nápadná.

První týden po operaci je nutné dodržovat klidový režim. Nosit speciální stahovací prádlo bývá nutné minimálně jeden měsíc. Po týdnu lze začít s lehkou kancelářskou práci.

Prsa - Vše o zdraví

Nadále je však třeba vyhnout se zatěžování prsního svalu, například zvedání těžkých předmětů nebo malých dětí.

„Plně pracovat je možné po čtyřech týdnech od operace, vždy je však třeba zohlednit druh vykonávané práce. U žen, které vykonávají těžší fyzickou činnost, je vhodné ještě alespoň dva týdny počkat,“ uzavírá plastický chirurg.

A cena? Za zákrok si účtují kliniky plastické chirurgie různě, ale je třeba počítat se 60 až 80 tisíci korunami.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Operace prsou patří k nejčastějším operacím plastických chirurgů

Plastické operace prsou jsou nejčastějším zákrokem plastických chirurgů. Důvody pro operaci jsou dva. Žena není spokojená s tím, jak její prsa vypadají, anebo jí byl z prsu odstraněn nádor. V obou případech je klíčový kvalitní výkon plastického chirurga.

Současná plastická chirurgie opravuje, upravuje, modeluje různé části těla po úrazech, popáleninách i z kosmetických důvodů. Zahrnuje rekonstruktivní chirurgii [rekonstrukce, opravy], estetickou chirurgii [opravy, úpravy viditelných částí těla, odstraňování důsledků obezity, tvarování prsou, implantace vlasů, úpravy tváře] a chirurgii popálenin.

Nejoblíbenějším zákrokem v plastické chirurgii v celosvětovém měřítku je zvětšování prsou. Po něm následuje liposukce, operace horních a dolních víček [blefaroplastika], úprava nosu [rhinoplastika] a operace břicha [abdominoplastika].

Operace prsou jsou:

  • Augmentace – zvětšení prsou implantáty
  • Zvětšení prsou vlastním tukem
  • Mastopexe – modelace prsou, vytvarování, zvednutí
  • Redukce prsou – zmenšení
  • Výměna prsních implantátů
  • Úprava asymetrie prsou
  • Úprava prsních dvorců, vpáčené bradavky

Nejvíce chirurgických a kosmetických zákroků je provedeno v USA, Číně, Brazílii, Indii, Mexiku, Japonsku. Z evropských zemí si drží přední příčky Německo, Itálie a Španělsko.

Druhy zákroků se v každé zemi liší. Ve Spojených státech je nejčastějším zásahem zvětšování nebo modelace prsou. V asijských zemích jsou to operace očních víček a modelace čelisti.

Jak jsou na tom české ženy

I v ČR jsou estetické chirurgické zákroky přijímány jako součást moderního života. České ženy si na zákroky klidně i našetří nebo půjčí. Nejčetnějším zákrokem je zvětšování nebo modelace prsou pomocí silikonových implantátů. Druhým pak modelace prsou, to znamená jejich vytvarování a zvednutí.

„V ordinaci nejčastěji slyším, mám prsa příliš malá, příliš velká, příliš povislá, příliš ošklivá. Mnoho žen není spokojeno s tím, co má. A často jsou jejich pocity oprávněné,“ říká plastický chirurg Věra Šatánková z Canadian Medical.

Dodává, že klientkám nejen opraví deformaci těla nebo odstraní projev stárnutí. Ale i jim zvedne sebevědomí. Dodá více jistoty.

„A člověk, který je spokojený sám se sebou, s tím, jak vypadá, bývá také šťastný,“ dodává.

Zároveň ovšem i upozorňuje na to, že ženy by také měly dobře vědět, co všechno operace prsou obnáší. Co bude následovat po zákroku. I jaká jsou rizika.

Nic neuspěchat

Podle odborníků dříve, než se žena definitivně rozhodne pro zákrok, měla by kontaktovat více odborníků a pozorně si je vyslechnout. Na konzultacích by měla klientka požadovat také ukázky výsledků chirurgovy práce.

„Velmi důležitá a nenahraditelná je osobní konzultace s plastickým chirurgem. Určitě nestačí 10 až 15 minut. Je nutné probrat nejen to, jak bude zákrok probíhat, ale i kam se má implantát umístit. Každý tvar prsu vyžaduje jiný přístup,“ zdůrazňuje Věra Šatánková.

Před samotným zákrokem absolvuje žena sonografické nebo i mamografické vyšetření a klasické předoperační vyšetření. Lékaři musí znát důkladně zdravotní stav klientky, jenom tak se dá předcházet možným zdravotním komplikacím.

Použití implantátu se odvíjí od druhu zásahu operace prsou. Jestli má žena prsa spíše povislá, menší, kulatější. Jiné jizvy jsou po rozsáhlejší modelaci [vytvarování a zvednutí], jiné po augmentaci [zvětšení], po redukci nebo rekonstrukci. Vše je velmi individuální.

Cena za operaci prsou

Základní cena plastické operace začíná na 35 tisících korun. K tomu je ale nutné přičíst cenu za implantát, který si vybírá žena na doporučení odborníka. Ceny za implantát se pohybují v rozmezí 20 až 60 tisíc korun. Nejpoužívanějším materiálem zůstává po dlouhá léta silikon.

„Zatím se nenašel tělem lépe snášený materiál. V minulosti se používaly implantáty z jiných materiálů, což bylo spojeno s mnoha komplikacemi. Prso mohlo být tvrdé, objevovaly se deformace až nekrózy kůže. Naproti tomu silikon je podstatně měkčí a zaručuje i výrazně lepší pohmatové vlastnosti,“ říká Věra Šatánková.

Zdůrazňuje, že žádný materiál nezaručí, že nemůže dojít ke komplikacím. Proto je třeba i dodržovat pravidelné kontroly [každé dva roky]. Standardně si musí tyto prohlídky hradit sama pacientka, cena za prohlídku se pohybuje od 500 korun a výše.

Kdy přispěje zdravotní pojišťovna

Zdravotní pojišťovny hradí náklady na rekonstrukci poškozeného prsu po odstranění nádoru. Další výkon, který je hrazený zdravotní pojišťovnou je redukce prsou [zmenšení]. Pro odsouhlasení úhrady redukce zdravotní pojišťovnou musí být plastickou operací odebráno z každého prsu minimálně jeden kilogram tkáně.

„U ženy musí být navíc i prokázány jednoznačně zdravotní potíže. Mezi důvody zmenšení prsou ze zdravotních důvodů patří chronická bolest krční páteře, zad, hlavy, problémy s kůží pod prsy, například vznik ekzémů.

Výkony provádějí pouze kliniky, které jsou smluvně navázány na příslušnou zdravotní pojišťovnu. Zároveň si pacientka nemůže vybrat plastického chirurga sama, ale její přidělen klinikou,“ vysvětluje Věra Šatánková.

Úhradu operace ze zdravotního pojištění musí odsouhlasit revizní lékař pojišťovny. Prvotní indikaci má na starost neurolog, mammolog nebo ortoped.

Jak po operaci

Zásadní v pooperační rekonvalescenci je dodržování klidového režimu. Žena je hospitalizována pouze na jednu noc. Ženy po zákroku nosí elastickou podprsenku, která pomáhá formovat prsa v konečné fázi.

„První dva týdny by se žena měla stranit fyzické zátěži a dalších šest týdnů neprovádět žádnou sportovní aktivitu. Necvičit, nejezdit na kole, zejména žádné plavání, protože jizva není zahojená. I když může vypadat zahojená, je propustná pro bakterie,“ uvádí Věra Šatánková.

I v plastické chirurgii se dodržují určité hranice. Lékaři neudělají vždy to, co si klientka přeje a zaplatí. Není výjimkou odmítnutí zákroku. Příkladem jsou nereálné požadavky klientek na nesmyslně obrovská prsa, která nekorespondují s možností jejich hrudníku nebo by je ohrožovala na zdraví.

„Nebudu operovat za každou cenu. Musím být přesvědčena, že klientce zákrok prospěje. U prsů se řídím pravidlem 18 let, kdy má prso již dokončený vývoj,“ uzavírá Věra Šatánková s tím, že operační výkon i v estetické chirurgii musí mít své reálné opodstatnění.

Zajímavé:  Oáza Regenerace Zdraví Ostrava?

Implantát nezamezuje kojení, protože je uložen pod prsní žlázou nebo pod žlázou a svalem. Nenarušuje proto činnost žlázy, její funkci ani produkci mléka mlékovody. Chirurg tedy nezasahuje během operace ani do mléčné žlázy ani do mlékovodu a ženy s implantátem kojí stejně jako ženy bez implantátu.

Prsa - Vše o zdraví

Prsa pro královnu, prosím – Zdrava blondyna

Prsa - Vše o zdraví

„Přirozená krása je ta nejkrásnější, jde jen o způsob myšlení. Změň ho u sebe.“

Něco v tomto duchu se mi objevilo v directu jako reakce na to, že jsem podstoupila augmentaci. Já s tím na určité úrovni souhlasím, i proto jsem se chtěla vrátit k té mé obdařené PŘIROZENOSTI, co jsem zažívala za kojící éry, ta byla totiž vážně nejkrásnější 😉

Nikdy jsem neměla ze svých prsou traumata a mindráky, na druhou stranu, byl to smutný pohled (od té doby, co jsem přestala kojit) a já jsem veselý člověk, tak jsem chtěla i je trošku rozesmát.

Co mě zaskočilo mnohem víc je to, že tohle byla jediná negativnější reakce. Ale kolik povzbudivých a podporujících zpráv mi přišlo?! To bylo krásné.

Moc za ně ještě jednou děkuji, vážím si toho! Úžasné taky bylo, kolik taková fotka z kliniky (uveřejněná na IG), může dodat odvahy a odhodlání k onomu osudnému prvnímu kroku. Některé z Vás se hned objednaly na konzultaci k panu doktoru Prosovi.

Wow! A pak samozřejmě dotazy, snažila jsem se Vám všem odpovědět, ale protože dotazy chodí pořád, rozhodla jsem se, že bude jednodušší to tady shrnout pěkně všechno od AdoZet 😉

Proč jsi šla na augmentaci?To jsem trošku nakousla v úvodu. Kojila jsem rok a půl, to zanechá své následky. Vlastně spíš nezanechalo skoro nic 😀 Navíc vím, že moje fitness plány by se postaraly o zmizení i toho zbytku.

Ale po pravdě, já na prsa měla zálusk už před Olíčkem, jen osud tomu chtěl tenkrát jinak a Olí ty nový prsa doslova předběhl. Asi týden před termínem operace (to datum mám vyryté v paměti: 7.7.2015) mi v rámci předoperačního vyšetření zjistili v krvi zvýšenou hladinu HCG.

Standardně se HCG nezjišťuje, ale já měla takový vnitřně-zvláštní pocit, co mi říkal, že by nebylo od věci, nechat přeměřit i tuhle hladinku. Paní doktorka byla snad zvědavější než já. Urgovala, aby udělali rozbor expresně a nakonec…

No pamatuju si to jako dnes, stála jsem na balkóně, to jsme bydleli ještě na Harfě, zvoní telefon a doktorka mi slavnostně sděluje, spíš rovnou gratuluje k těhotenství. V té době jsem mohla být těhotná max. pár dní.

 Když mi slečna na recepci vracela zálohu na operaci, říkala, že se uvidíme za tři roky, přišlo mi to jako sci-fi … ale zpět k dotazu. Poprsí považuji za jeden z determinantů ženské krásy a půvabu. Žijeme v době, kdy nám plastická chirurgie s tímhle může celkem ladně a s minimálními riziky pomoci, tak proč toho nevyužít? Na to já nemám odpověď 😉

Bála ses?Měla jsem z operace respekt, především z narkózy. Snad každého napadne ta strašidelná otázka: „Co když se už neprobudím?“. Jak se ale termín operace blížil, těšila jsem se víc a víc, až strach zmizel úplně. Daleko více mi bylo smutno z pocitu, že budu dva dny bez Olíčka.

Vybrala jsem si kliniku i doktora, kterému jsem na 1000% důvěřovala. Obavy z toho, jaký bude výsledek, jsem neměla žádné. Ani jsem nešpekulovala nad tím, jestli bych neměla mít jiný tvar implantátu nebo jiný způsob zavedení a pod. Nechala jsem vše v rukou odborníka. Jediné, na co jsem se vyptávala, byla ona narkóza.

Odpověď můj strach zahnala.

Ty už nechceš mít děti?Otázka na tělo, ale dobře tedy. Děti bychom si ještě přáli. Jedno, klidně dvě a nejlépe dvojčátka. Ale teď se pouštíme do stavby našeho nového domova.

Plán je zatím takový (říkám zatím, protože ze zkušenosti vím, že děti někdy přicházejí i bez předchozí domluvy :D), že další bejbátka až do jejich nových pokojíčků a to ještě chvíli potrvá.

Takže čas na užívání nového poprsí bude zcela dostatečný 😀 Pokud plánujete děti i operaci, měly byste vědět, že k otěhotnění by mělo dojít nejdříve rok po operaci. A augmentace může přijít nejdříve 6 měsíců po ukončení kojení.

Budeš moci kojit? Augmentace nijak neohrožuje kojení ani tvorbu mléka, ať už z hlediska délky nebo objemu. V rámci operace nedochází k ohrožení prsní žlázy.

Prsní implantáty se vkládají pod prsní žlázu nebo pod prsní sval. V obou variantách tedy zůstává prsní žláza nedotčená, do této oblasti se nijak nezasahuje.

 Že kvůli implantátům nemůže žena kojit je jen jeden velký mýtus, někdy výmluva.

Kde? A jaký byl přístup?Perfect Clinic v Praze (hned vedle nákupního centra Nový Smíchov). Přístup úžasný. Všechno čisté, krásné, navoněné. Personál profesionální a vždy v dobré náladě.

Kdybych za každou cenu chtěla něco vytknout, pak by to byla čekací doba na termín operace, na druhou stranu, i to je samo o sobě vypovídající o kvalitě kliniky a i samotného doktora. Jen pro představu, já jsem se objednávala v září a první termín byl na 19. dubna.

Tak či tak bych o moc dříve nemohla kvůli pokojící pauze.

Kdo tě operoval?Operoval mě pan doktor Zdeněk Pros. Vím, že dělá krásná prsa, je velmi pečlivý a vše dovádí k dokonalosti. Dostala jsem mnoho osobních i vzdálených referencí. Nelitovala jsem ani vteřinu.

Konzultace, komunikace před operací i po, vše probíhalo v příjemné a pozitivní atmosféře.

Těsně před tím, než jsem šla na sál, jsem se ještě ptala sestřičky, jak dlouho operace potrvá, říkala, že běžně je to kolem hodiny, ale v případě pana doktora Prose to bude spíš hodinu a půl, protože je velmi precizní a šetrný. To potěšilo.

Bolí to?Určitě to bolelo, byť jsem bolest necítila. Po operaci jsem dostala kapačku proti bolesti, prášky i čípky. Cítila jsem tlak na hrudi, ale nic, co by mě znehybnilo.

Zbytek dne i noc jsem prospala (samozřejmě ne v kuse). Bolest jsem necítila ani následující dny, nedostavila se a to jsem se neládovala brufeny apod.

Prvních pár dní bylo nepříjemné měnit polohy, když jsem dlouho ležela, zvedala jsem se s podivným „přelíváním“ na hrudi.

Jak dlouho si byla na klinice?Ve čtvrtek v 7:15 jsem měla příjem, kolem deváté, tuším, jsem šla na sál a druhý den v deset dopoledne si pro mě už přijel Honzik. Na klinice můžete zůstat i dvě noci, čehož bych doporučila využít, pokud nejste z Prahy a čekala by vás delší cesta domů.

Kolik to stálo?Se vším všudy (předoperační vyšetření, podprsenky, ubytování, …) asi 82tis.

Jak dlouho potrvá rekonvalescence?Nevím, jestli si mohu vůbec dovolit takhle veřejně sdělit, že cca od 5. dne po operaci jsem fungovala normálně. Honzík už šel do práce a já s Olíčkem ty dny zvládala sama. Občas na mě padla únava, tak jsme dali na chvíli pohádky a pak se jelo zase dál.

Rukama jsem mohla hýbat v plném rozsahu hned po operaci, dávala jsem si pozor jen na trhavé pohyby. S mytím vlasů jsem nepotřebovala pomoci vůbec a asi 8. den po operaci jsem řídila (vyrazila jsem nakoupit nějaké vršky, co by mi i byly).

Jediné, co jsem si zakazovala, je nošení Olíčka (má přes 15kg), i když jsem na to měla dostatek síly a nic mě nebolelo, nechtěla jsem si způsobit nějaké komplikace, z toho jsem měla respekt. Dnes na kontrole (cca 10.den po operaci) mě pan doktor ujistil, že nosit už můžu.

V každém případě stále hodlám dodržet doporučení, že nemohu tři týdny (opravdu tam psali jen tři? :D) uklízet a luxovat, to se mi náramně hodí do krámu 😀

Rekonvalescence je určitě velmi individuální, záleží na mnoha faktorech. Já jsem to jen náhodě nechat nechtěla a co se dalo jsem podpořila.

Nechala jsem si sestavit speciální pooperační suplementaci – systémovou enzymatickou terapii (většině z vás je asi jasné, že v tom má opět prsty Jakub Přibyl).

Zní to možná složitě, ale spočívá to jen v tom, že zobu nejrůznější enzymy, vitamíny a superpotraviny v přesně určených kombinacích a dávkování. Do jaké míry to má vliv na to, jak se cítím, nemohu objektivně posoudit. Zkoušet to bez tohoto regeneračního zrychlovače jsem se neodvážila.

Tuhle terapii jsem nasadila druhý den po operaci. Na klinice jsem zobala jen to, co jsem dostala od sestřiček. V pátek jsem v sobě ještě nenašla vnitřní sílu se pustit do těch nejrůznějších flakónků, ale od soboty, takže od druhého dne po operaci už jedu na „enzymech“.

Obecná doporučení jsou: týden odpočinkový režim, po týdnu se můžete vrátit ke kancelářské práci a začít řídit. Tři týdny žádná fyzická námaha. Po dvou měsících můžete postupně začít se zvýšenou zátěží, cvičení, … švihové sporty po třech měsících. Prvních 14 dní spát jen na zádech, pak můžete na boku a asi po měsíci na břiše.

Jak dlouho se musí nosit ta speciální podprsenka?Určitě záleží i na velikosti implantátů a průběhu rekonvalescence. Obecné doporučení je, že první tři dny byste ji neměly sundat vůbec. Pak si můžete dát sprchu a podprsenku vyměnit za čistou.

 První tři týdny byste ji měly nosit opravdu 24hodin denně (vyjma sprchy, samozřejmě). Pak ji můžete sundávat na noc, ale přes den stále nosit až do završení dvou měsíců. Z toho vyplývá, kupte si alespoň dvě. Já jsem si vzala černou a bílou a jsem si jistá, že bych unosila i třetí.

Peru je hodně často, praním se vždy smrskne do původní velikosti, což je na nošení mnohem příjemnější. Tahle pooperační péče je velmi důležitá. Podprsenka vám zajistí, aby implantáty zůstaly na správných místech.

Viděla jsem obrázky žen, které to zanedbaly a věřte mi, prsa hned pod klíční kostí nebo v podpaží prostě nechcete 😀

  • Dnes na kontrole mi pan doktor pověděl, že se můžu koupat (myslím v bazénu 🙂 ) normálně v plavkách, za cca 14 dní mohu podprsenku vyměnit za jinou sportovní, více otevřenou, pohodlnější do teplého počasí, jen ještě žádné kostice a další kontrola za 6 týdnů.
  • Kdyby vás napadly ještě nějaké dotazy, ptejte se, piště tady do komentářů nebo na IG, jak je libo 😉
  • Krásný den, kozy ven!
  • Míša
Zajímavé:  Volně Prodejné Léky Na Kašel Děti?

Umělá prsa mění ženám životy! Některé získají sebevědomí a jiným se zlepší zdraví

Plastičtí chirurgové zažívají žně. Zájem o úpravy na těle stoupá. Dovolit si je může už téměř každý. Ženy, ale ani muži to navíc už netají. Například plastika prsou se zařadila mezi běžné zákroky a má ji leckterá žena. Hlavní důvody pro jakoukoli chirurgickou změnu jsou dva.

Estetický

Velikost, tvar, bradavky – to všechno jsou témata číslo 1. Snad o žádné části těla se toho tolik nenamluví jako právě o ňadrech. Nejčastějším důvodem pro změnu tak bývá právě zvětšení či zmenšení prsou.

Ve většině případů ženy (ale někdy i muže) vede k operaci dlouhodobá nespokojenost, ale také náhlá změna po porodu či věkem. Zatímco některé ženy jdou ve velikosti prsou do extrémů, většina zákroků na klinikách je spíš o přirozenějších velikostech a tvarech.

Důležité je vše konzultovat s odborníkem; pokud je to opravdu profesionál, extrémy ženám vymluví. To jistě potvrdí ženy, které vyhledají plastického chirurga ze zdravotních důvodů.

Zdravotní

Problémem bývají velká prsa, která mohou vážit i několik kilogramů. Své o tom ví jistě majitelka největších prsou na světě, která má obvod hrudníku neuvěřitelných 178 centimetrů. Američanka byla ze svých křivek, které dohromady váží až 50 kilogramů, hodně nešťastná.

Její tvary zaznamenala i Guinessova kniha rekordů. Většina žen, které trápí bolesti zad, hlavy i nohou se ale obrátí na profesionály. Prsa si kvůli zdravotním problémům nechají zmenšit i o několik velikostí.

S velkými ženskými přednostmi přicházejí také starosti s výběrem vhodného prádla a oblečení vůbec.

Kam pro umělá prsa? Vybírejte pečlivě!

Estetických klinik, které pomohou každé ženě ať už má důvod ke změně jakýkoli, jsou jen u nás stovky. Podstoupit můžete augmentaci, zmenšení, nebo pouze modelaci, která prsa vytvaruje, zpevní a pozvedne. Při tvorbě zcela umělých prsou podstoupí každá žena konzultaci, kde si spolu se svým lékařem vybere pro ni nejvhodnější typ implantátů i způsob jejich vložení.

Záleží totiž na velikosti hrudníku, objemu stávajících prsou, stavu kůže i řadě dalších ukazatelů. Samotná augmentace trvá zhruba hodinu, modelační zákroky pak zhruba dvakrát tolik. V nemocnici pak zůstává pacientka zhruba tři dny, než odchází do domácí péče. Vybírejte ale pečlivě.

Zjistěte si recenze a doporučení, dívat se pouze na cenu by vás mohlo v tomto případě stát zdraví.

Bolí operace a následně prsa po úpravách?

Nebudeme vám nic nalhávat, jde o operaci. V dnešní době používají lékaři účinná analgetika, která od bolesti ulevují. Nepříjemné pocity v operované oblasti, kde bývá i otok jsou ale součástí hojení. Lékaři také předepisují po zákroku antibiotika.

Operační rány po zvětšení prsou jsou zhruba 3 až pět centimetrů velké, tedy téměř neviditelné. Následují další pravidelné kontroly implantátů lékařem, ale také klasická mamografická či sono vyšetření.

Pak už si jen vy i vaše okolí užíváte krásná nová prsa a na kontrolu chodíte zhruba jednou ročně.

Plnohodnotný, běžný život čekejte tři měsíce po samotné operaci

  1. V první fázi dostanete informace o tom, jak se starat o pooperační rány a které léky užívat na podporu hojení.
  2. Důležitá je také hygiena, sprchovat prsa můžete až za několik dní (dobu přesně určí podle stavu lékař).

  3. Počítejte s tím, že nějakou dobu budete spát na zádech (až 6 týdnů), aby nedošlo k posunutí či otočení implantátů.
  4. V některých případech doporučují odborníci také pooperační nošení elastického pásu nad prsy.

    Fixuje totiž horní část vašich nových ňader.

  5. K běžným aktivitám se vrátíte, jakmile se začnete cítit dobře. K práci v kanceláři se dostanete už zhruba za týden. Lehčí sporty doporučí lékař až po 4 až 6 týdnech, jakýkoliv sport pak po 3 měsících.

Pomohla vám umělá prsa? Napište nám a podělte se o své zkušenosti

Silikonová prsa ve 21. století: Informovanost nade vše

Dobám afér z praskání či zanícení nekvalitního prsního implantátu snad nadobro odzvonilo, nicméně každé tělo reaguje jinak a mezi další komplikace mohou spadat i zanícené jizvy či záněty žláz. Pooperační reakci svého těla předem znát nemůžete, ale správnou volbou silikonů a lékaře přispějete bezproblémovému procesu proměny.

Další faktory, které je třeba při rozhodnutí zvážit:

  • Do věku 18ti let je plastika prsou povolována pouze ve výjimečných případech. Mléčná žláza se totiž stále vyvíjí a mohl by tak být do budoucna ohrožen proces tvorby mateřského mléka a kojení.
  • Těhotenství a jeho případné plánování je rozhodně třeba brát v potaz. Ideální je postoupit zákrok až po porodu a po období kojení s ohledem na probíhající změnu velikosti prsou.
  • Srážlivost krve je dalším faktorem, který může ovlivnit pooperační reakci těla. Z důvodu otevření cév může případně nastat krvácení do prsou. Před výkonem se proto nevyhýbejte všem potřebným vyšetřením a dopřejte tělu dostatečný pooperační klid.
  • Pokud zvažujete plastiku prsou z důvodu prevence rakoviny prsu, nebo jste nad nemocí již zvítězila a ráda byste podstoupila jejich rekonstrukci, máte možnost úhrady zdravotní pojišťovnou. V tomto případě se však obrňte trpělivostí, protože na zákrok můžete čekat i několik let.
  • Zkuste před operací nosit podprsenku ve velikosti vašich vytoužených prsou vyplněnou vatou nebo vycpávkami. Ty vám mohou zapůjčit na vybrané klinice plastické chirurgie. Lépe se připravíte na život s novým poprsím.
  • V případě zhmoždění či nárazu může dojít k poškození implantátu. I to se však dá řešit a implantát může lékař jednoduše nahradit.

Stav prsou po operaci je třeba pozorovat. Pokud si všimnete, že implantáty reagují jinak, než jste očekávala a stále mění tvar, je čas jednat. Nebojte se ozvat, máte-li jakékoliv pochyby o tom, jak vaše tělo silikonová prsa přijímá.

  • Doživotní záruka je něco, s čím můžete v tomto případě počítat. I přesto se neváhejte informovat u své zdravotní pojišťovny o nároku na případnou úhradu zákroku a možnostech příspěvku.
  • Citlivost bradavek může být po zákroku jiná, než předtím.
  • Seznámit se s průběhem a postupem zákroku je při tak zásadním zákroku téměř nezbytné. Učinit tak můžete oslovením ženy, která si podobným zákrokem prošlaa silikonová prsa se stala součástí její osobní reality.

Postup operace

Člověk je tvorem, jehož největším strachem je ten z neznáma. Pro váš duševní klid a důvěru v celý proces se seznamte s postupem operace dopředu a to třeba pomocí následujícího shrnutí:

Jak dlouho zákrok trvá?

Většinou do hodiny, pokud zákrok nezahrnuje případnou modelaci prsou.

Jak se na něj připravit?

Lékař i vy sama byste si měli být jisti, že jste zdravá po fyzické i duševní stránce. Psychická pohoda přispěje jak procesu zvykání si na nová prsa, tak samotnému hojení.

Alergie na silikon je případně dalším faktorem, který by mohl zákrok znemožnit. Sonografie nebo mamograf mohou spadat pod předoperační vyšetření.

Stejně jako třeba při operaci slepého střeva byste nejméně osm hodin před zákrokem neměla přijímat potravu a tekutiny.

Jak zmírnit pooperační bolest?

Hlavně klid a pohoda. Toho se držte. Dávejte si na čas, nenamáhejte se a omezte aktivity na minimum. Před operací vám může lékař nasadit antibiotika coby prevenci před infekcí. Po zákroku můžete ňadra chladit či naopak zahřívat a využít účinek doporučených analgetik.

Váš souhlas jako poslední krok

Před zákrokem je třeba písemně souhlasit jak s lékařským výkonem, tak s celkovou anestezií i pořízením fotografií, které budou sloužit pro srovnání stavu vašich prsou před a po operaci.

Kde hledat?

Česká republika se v posledních letech na poli estetických zákroků stala přinejmenším evropskou metropolí a to nejen v případě silikonových prsou. Proto se nebojte, že pro vás nenajdete toho pravého lékaře.

Projděte si vše, co jednotlivá střediska nabízí a seznamte se s odborníky v oblasti plastické chirurgie v daném týmu. Přesvědčit nebo inspirovat vás mohou také rozhovory, sdílené zkušenosti a názory daného chirurga či již zmiňované příběhy klientek. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv kliniku,kde chcete operaci podstoupit, přejeme mnoho štěstí a spokojenosti plynoucí ze správného rozhodnutí!

Plastika prsou může znamenat i nebezpečí. Na co si dát pozor?

Vše naznačuje, že větší prsa znamenají také větší úspěch u mužů i v osobním životě. Přitom metod zvětšení poprsí je více – od vypínacích mastí až po výplně vlastním tukem.

Avšak jedinou, časem ověřenou, dlouhodobou a účinnou metodou je chirurgické zvětšení poprsí pomocí prsních implantátů (augmentace). Není proto divu, že se jedná o jeden z nejžádanějších zákroků v oblasti estetické chirurgie.

Přesto je na místě opatrnost, zejména pokud jde o neprověřené „horké novinky“. Jak tedy postupovat v případě, že žena sní o větším poprsí, ale nechce riskovat své zdraví?

Nedejte na reklamu, zajímejte se o skutečné reference

Při výběru plastického chirurga či kliniky estetické chirurgie je důležité sehnat si co nejvíce relevantních informací. Ženy by se neměly rozhodovat jen na základě toho, jak je oslovila konkrétní reklamní kampaň s obrázkem dokonalého poprsí, anebo podle toho, za jaké ceny klinika zákrok nabízí.

Vaginoplastika není jen módním výstřelkem. Buďte tam dole jako za mlada

Nejlepším ukazatelem jsou zkušenosti žen, které již plastiku podstoupily. Je tedy potřeba hledat informace na internetu, číst veřejné diskuze nebo požádat o doporučení známé. Právě osobní doporučení od někoho, kdo má již zákrok úspěšně za sebou, a je dokonce třeba i možné vidět výsledek na vlastní oči, je mnohem spolehlivější měřítko kvality lékařské péče.

Pokud zájemkyně nikoho takového nezná, měla by vždy vybírat certifikovaného plastického chirurga s několikaletou praxí. Dostatečný počet provedených operací v řádu stovek až tisíců svědčí o kvalitách vybraného odborníka.

V případě nejistoty je možné absolvovat konzultace u několika lékařů a pak vybrat toho, který zanechal nejvíce erudovaný dojem. Rozhodujícím kritériem by neměla být cena, ani vzdálenost od bydliště.

Pár tisícikorun navíc nebo delší cesta je zanedbatelná investice ve srovnání s tím, že jde o zásadní chirurgický zákrok většinou na celý život.

Nebojte se zeptat na certifikát k implantátům

Kromě renomé a certifikace lékaře by se ženy měly zajímat také o certifikaci prsních implantátů. Jejich výběr může významně ovlivnit život na mnoho let po operaci. Řada studií prokázala, že nejkvalitnější implantáty mají výrazně nižší riziko pooperačních komplikací. 

Výběrem kvalitní prověřené značky implantátů a zkušeného lékaře žena do značné míry předchází zklamání z estetického výsledku, ale hlavně zdravotním rizikům. Ty mohou být různé.

Kromě kapsulární kontraktury, kdy se kolem implantátu vytvoří pevné a tuhé vazivové pouzdro, které se smršťuje a prs deformuje, se mohou vyskytnout i komplikace s hojením rány, vrásnění nebo dokonce zhroucení gelu u velmi měkkých implantátů. Jak ale rozpoznat bezpečný implantát?

Nový trend v plastické chirurgii: Ženy si řežou rty a trpí bolestmi

Podstatným indikátorem kvality implantátů jsou právě certifikáty. Americký Ústav pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) je v tomto ohledu považován za  nejpřísnější a nejvíce renomovaný kontrolní orgán.

Evropské orgány pro certifikaci kvality, jejichž CE certifikát mimo jiné měly i vadné implantáty PIP, jsou při hodnocení kvality a bezpečnosti mnohem „mírnější“.

Americký FDA před udělením certifikátu vyžaduje dlouhodobé klinické studie, rozsáhlá testování, chemické analýzy a mnohastupňové kontroly používaných materiálů. V současné době tuto certifikaci mají pouze dvě značky implantátů dostupné na českém trhu – Mentor a Allergan.

S módními výstřelky opatrně

Zatímco v 90. letech byla plastika prsou spíše raritou, dnes se jedná o poměrně běžnou záležitost a součást „trendy“ životního stylu. V ČR lékaři ročně provedou tisíce zvětšení prsou, jedná se tedy o oblast, která láká nové výrobce. Ti se na své horké novinky (viz rámeček vpravo), ať materiály nebo postupy, snaží zákaznice nalákat pomocí reklamy. 

Vstřikování gelu do prsu
Relativně novou metodou je i vstřikování různých gelů do prsu. Výhodou je, že se provádí v lokální anestezii a není nutný chirurgický zákrok.

Bezpečnost a účinnost těchto gelů je ale odborníky často zpochybňována. Důvodem jsou možné vážné zdravotní komplikace a nepředvídatelné reakce organismu.

K dispozici nejsou ani potřebné klinické studie analyzující chování gelů v těle, v Americe tak jejich použití není schváleno FDA.

Laik si však zpravidla neuvědomuje, že by medicínské novinky před zavedením do praxe měly být důkladně prověřeny klinickými studiemi, což může trvat řadu let.

Revoluční novinky, které tuto důležitou fázi přeskočí, mohou představovat značné riziko. Bezpečnost prověřená časem je v medicíně důležitější než jinde.

Zkušení lékaři si jsou tohoto rizika vědomi, nenechají se ošálit reklamou a obvykle dávají přednost prověřeným postupům i materiálům.

„Výběr prsních implantátů není dobré podceňovat. Každý rok se na trh dostávají různé novinky neznámých výrobců, které zatím nejsou v praxi dostatečně odzkoušeny a je de facto velkou neznámou, jak se tyto implantáty budou v lidském těle chovat po delším čase,“ “ vysvětluje zástupce vedoucího lékaře kliniky Esthé MUDr. Libor Kment.

„Čtenářky občas mohou zahlédnout inzeráty nebo letáky na nové ergonomické implantáty s čipem nebo tzv. odlehčené prsní implantáty.

 Na první pohled se to může zdát jako dobrý důvod k jejich volbě, nicméně tyto implantáty nemají certifikaci FDA a nelze zodpovědně garantovat jejich chování a kvalitu v dlouhodobém horizontu.

Na naší klinice preferujeme dlouhodobě testované, kvalitní implantáty s klinickými studiemi od prověřených výrobců.“

I po letech by měl výsledek být stálý

To, jak dlouho bude žena s úpravou poprsí spokojena, záleží na několika faktorech. Některé jsou dané fyziologicky (věk, míra ztráty pružnosti pokožky, ochabování svalstva, reakce na implantát apod.), jiné je možné ovlivnit (správně provedená operace, vhodně zvolený implantát, dodržování pooperačního režimu atd.).

Chcete mít dokonalá prsa bez plastiky? Poradíme vám, jak na to

S rostoucí oblibou anatomických implantátů, které kopírují přirozený tvar mladých pevných prsou, by se ženy měly zaměřit na správnou kohezivitu (soudržnost) gelu. Dlouhodobý efekt zákroku totiž může být ohrožen příliš měkkým, nedostatečně kohezivním gelem některých kapkovitých či ergonomických implantátů.

„Pokud žena požaduje přirozený tvar poprsí, rozhodně preferuji anatomické implantáty s vyšší kohezivitou tzv. „form-stable implants“. Na základě praktických zkušeností se na dlouhodobou stálost a plnost tvaru prsu mohu spolehnout pouze u tohoto typu implantátů,“ doplňuje Doc. MUDr. Ondřej Měšťák, Ph.D., z pražské kliniky Esthé.

Nikam nespěchat a dopřát si dostatek času na rozhodnutí

Nejedna žena považuje plastickou operaci prsou za běžný estetický zákrok, je ale třeba si uvědomit, že se jedná o významný zásah do organismu jak po tělesné, tak po psychické stránce, který ovlivní jejich život na mnoho let.

Velká prsa? Ne, Češi utrácí za plastiku očních víček

Pokud zákrok po zdravotní stránce proběhne dobře a výsledek je dle představ ženy, pak je vše v pořádku. Ne pokaždé ale operace dopadne hladce, některé ženy se tak se zdravotními komplikacemi nebo nespokojeností ze vzhledu poprsí trápí třeba i celý život.

„Aby se klientka vyhnula druhé možnosti, doporučuji učinit veškerá rozhodnutí s operací spojená po zralé úvaze. Vidina dokonalého poprsí by neměla klientku zaslepit. Augmentace prsou je operační výkon, ke kterému je nutné přistupovat racionálně a zodpovědně. Impulsivní rozhodování bez potřebných informací není na místě.“ uzavírá MUDr. Karel Urban, plastický chirurg z kliniky Esthé.

Jsou velká prsa skutečně výhodou, nebo ohrožují zdraví a psychiku?

Ruku na srdce. Odolat pohledu na bujný dekolt jednoduše nejde. Přitahuje pozornost jak mužů, tak i žen. A možná i proto dle statistik patří zvětšení poprsí k jednomu z nejvíce populárních zákroků v plastické chirurgii u nás. Jenže, zatímco některé dámy jsou ochotné dát za podprsenku o několik velikostí větší cokoliv, jiné by byly vděčné, kdyby to bylo právě naopak.

Někde prostě příroda nadělila až přespříliš. Možná by nikoho nenapadlo, že i velká prsa s sebou nesou rizika a nejsou jen estetickou záležitostí, ale často také zdravotní nebo dokonce psychologickou komplikací.

Bolest zad či nepříjemné spodní prádlo

Velmi vyvinuté poprsí s sebou často nese problémy, nejčastěji v podobě bolesti zad. Váha prsou totiž může přetěžovat páteř a přichází tak bolest v oblasti zad a ramen. Mnoho žen má také potíže se správným držením těla.

V některých případech může dokonce dojít kvůli tíze prsou až ke zhoršenému dýchání. Častým diskomfortem bývá to, že se bolestivě zařezávají ramínka podprsenky do kůže ramen.

Je sice pravda, že dnes už výrobci spodního prádla myslí na všechno, ale oběhat všechny obchody a najít takovou podporu pro vaše prsa, která vám sedne jako ulitá, není snadné. Jenže to není všechno. 

Nepříjemnými komplikacemi můžou být i dermatologické problémy. Může se objevit ekzém a různá podráždění kůže pod prsy. Je proto důležité se o tuto část pokožky dobře starat a používat kvalitní hydratační krémy. K zahození není ani vyhledání odborné zdravotní pomoci. Lékař vám rád předepíše mast, kterou si postižené místo budete pravidelně natírat. 

Zabrat dostává i psychika

Kromě fyzických problémů, ženy s většími vnadami často trápí i psychické potíže. A to především v pubertě a dospívání. Ani jedna z nás přece nechce poslouchat netaktní poznámky na svůj vzhled. Na to se prostě jen tak zvyknout nedá.

Pubertou to však končit nemusí. Tyto ženy se pak často i v dospělosti zakrývají a mají pocit, že jsou díky svým přednostem moc viditelné. Vše může eskalovat i do intimních problémů a studu z vlastního těla.

Nestyďte se skočit na pár slov k psychologovi. 

Kdy se rozhodnout pro zmenšení?

Když už není jiné řešení a poprsí je opravdu na obtíž, poradí vám šikovný plastický chirurg. Častými důvody jsou:

  • Dlouhodobé a nesnesitelné bolesti zad a hlavy
  • Neschopnost věnovat se sportu do takové míry, jak bychom chtěly. Velikost a váha může bránit ve svobodném pohybu 
  • Důvodem může být i psychologický problém
  • V těchto případech je pak vhodná operativní redukce poprsí. Důležité je vše dobře konzultovat s lékařem, případě i terapeutem, pokud na operaci chcete jít kvůli své psychice a sebevědomí. S lékařem je důležité konzultovat i velikost a tvar. Při zmenšení prsou je totiž většinou prováděna i jejich modelace, čili pozvednutí a vymodelování do ideálnějšího tvaru.

    „Prsa se mohou redukovat „neomezeně“. Vždy se ale snažíme docílit toho, aby byla klientka spokojená. Důležité je pak, aby konečná velikost dobře seděla k postavě pacientky a zároveň se odstranily všechny zdravotní potíže, se kterými na redukci jde,“ vysvětlil MUDr.

    Jakub Miletín z Perfect Clinic a dodal: „Přestože operace má skvělý a relativně trvalý výsledek, čas a gravitaci zastavit úplně nedokáže. Tvar prsů kromě času ovlivňuje i mateřství, příbytek nebo naopak úbytek na váze.

    To se týká především žen, které podstoupí redukci v mladém věku, u nich se pak může stát, že budou chtít poprsí upravit ještě jednou třeba v padesáti letech. U žen, které si nechají ňadra upravit po dětech, toto většinou nehrozí.“

    Zmenšení a kojení

    Jednou z komplikací po zmenšení prsou může být i kojení. „U zmenšení prsů ze žlázy odebíráme větší množství tkáně a riziko nemožnosti kojení se pak pohybuje v řádu desítek procent. Dopad na kojení je hodně ovlivněn technikou operace.

    Některé postupy nesou větší riziko než jiné, a proto je možnost budoucího kojení vždy nutno probrat při konzultaci,“ vysvětlil Miletín. Operace podstupují proto většinou ženy, které již další mateřství neplánují. Není to ale pravidlem.

    Pokud mladou ženu trápí těžké nebo pokleslé prsy a je ochotná podstoupit jisté riziko problémů při kojení, operace je pro ni dobrou volbou.

    Redukci by stejně tak neměly podstupovat ženy, které mateřství plánují v blízké budoucnosti.

    V jejich případě radí plastický chirurg vylepšení poprsí odložit, nejen kvůli kojení, ale i proto, že následující mateřství může tvar prsů výrazně změnit a výsledek operace tak zmařit.

    „Stejně tak by se s operací mělo počkat alespoň rok po ukončení kojení, až se stav prsů ustálí,“ vysvětlil lékař. 

    Jak operace probíhá?

    Zmenšení poprsí se provádí v celkové anestezii a operace zabere dvě až tři hodiny. Při operaci chirurg vede řez nejčastěji okolo prsního dvorce, potom kolmo dolů a horizontálně v podprsní rýze, takže výsledná jizva má tvar „kotvy“.

    Následně operatér zredukuje prsní žlázu, vysune bradavku a prsní dvorec nahoru do esteticky vyhovující pozice a odstraní přebytky kůže. Rána se uzavře jemným šicím materiálem, aby po definitivním zhojení a vyzrání byla jizva co nejméně nápadná.

    První týden po operaci je nutné dodržovat klidový režim. Nosit speciální stahovací prádlo bývá nutné minimálně jeden měsíc. Po týdnu lze provádět lehkou kancelářskou práci.

    „Nadále je však třeba vyhnout se zatěžování prsního svalu, například zvedání těžkých předmětů nebo malých dětí. Plně pracovat je možné po čtyřech týdnech od operace, vždy je však třeba zohlednit druh vykonávané práce.

    U žen, které vykonávají těžší fyzickou činnost, je vhodné ještě alespoň dva týdny počkat,“ radí MUDr. Jakub Miletín.

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector