První příznaky těhotenství po oplodnění – Vše o zdraví

Jaké jsou první příznaky těhotenství? Mnoho žen své těhotenství tuší ještě mnohem dříve, než si udělají těhotenský test. Někdo to může nazývat intuicí, pro některé ženy pocit, aby se jejich velká touha po těhotenství konečně splnila.

Opožděná menstruace, pozitivní těhotenský test a návštěva gynekologa je jediný způsob, jak s jistotou těhotenství potvrdit. První projevy těhotenství se ale mohou objevit již před vynecháním menstruace.

Jak tedy poznat těhotenství bez testu? Jakmile dojde k oplodnění vajíčka vaše tělo začne produkovat hormony, které pomalu začnou měnit vaše tělo, jak po fyzické, tak i psychické stránce.

Proto stačí vnímat svoje tělo a těhotenství můžete odhalit již před opožděnou menstruací. Některé těhotenské příznaky mohou být shodné s těmi předmenstruačními, a tak jim ženy často nevěnují velkou pozornost.

Každé těhotenství je velmi individuální a probíhá jinak, proto jsou známé i případy, kdy těhotenství může probíhat zcela bez příznaků.

Kdy se objeví první příznaky těhotenství? Rané příznaky těhotenství lze pozorovat obvykle mezi 10-14 dnem po oplodnění vajíčka, tedy pár dní před očekávanou menstruací.

Ranní nevolnost

Těhotenské ranní nevolnosti si v prvním trimestru prožije více než dvě třetiny budoucích maminek. Ranní nevolnosti a nechutenstvím a bolesti břicha může žena pozorovat již před vynecháním menstruace. Nechutenství ovlivňuje hormon Choriogonadotropin, který vzniká po uhnízdění vajíčka.

Tento hormon je možné zjistit z krve již sedmý den od početí. Některé ženy mohou trpět také pocitem na zvracení, které se objevuje nejčastěji po ránu, ale žaludeční potíže se mohou objevovat také odpoledne nebo v podvečer. Ve druhém trimestru zpravidla nechutenství ustoupí.

Co na raní nevolnost radí lékaři? Nechejte si u postele rohlík, sušenky nebo oblíbené krekry a snězte je ihned po probuzení. Zvedne se vám hladina cukru v krvi, ještě předtím, než vstanete z postele. Doporučuje se jíst pravidelně v menších dávkách a ze svého jídelníčku vynechat kořeněná a mastná jídla.

Nechuť k jídlu

Kromě nevolností a pocitu, že váš žaludek je jak na vodě, může nastávající maminky trápit také nechutenství. Nechutná vám vaše oblíbené jídlo? Naopak byste se si dala něco mimořádného? Okurky s povidly? I neobvyklé chutě mohou být prvotním příznakem očekávání miminka.

„Mnohokrát jsem slyšela o tom, že těhotné ženy mají zvláštní chutě, ale myslela jsem si, že jsou to jenom povídačky.

Do té doby, než jsem byla sama těhotná 🙂 V prvním těhotenství jsem měla neustále chuť na kyselé okurky a v druhém jsem ujížděna na máku, každý den jsem musela mít něco s mákem“ vypráví s úsměvem, dnes již, dvojnásobná maminka Marta.

Přecitlivělý čich

Máte ráda určité vůně květin, jídla a parfémů? Co vám dříve vonělo může být v těhotenství úplně jinak.  Podle studií mají až dvě třetiny těhotných žen v těhotenství oblíbené jiné vůně než před početím.

Některé maminky uvedly, že na počátku těhotenství měly tak citlivý čich, že si všimly jakékoliv i slabounké vůně, kterou by dříve vůbec necítily.

Důvodem změny čichu je rychle rostoucí hladina hormonu estrogenu a zvětšující se objem krve v těle těhotné ženy.

První příznaky těhotenství po oplodnění - Vše o zdraví

Bolest prsou

Již několik dní po oplodnění mohou nastávající maminky pociťovat brnění, pnutí a zvýšenou citlivost prsou. Po oplodnění vajíčka tělo budoucí maminky zaplaví hormony hCG a progesteron. Bolest prsou v těhotenství má na starosti zvětšují se a rostoucí mléčné žlázy, které se připravují na období kojení.

Bolest bradavek a jejich tmavnutí mohou předurčovat začátek nového života. Barvu bradavek ovlivňují hormony zvané melanocyty. Nejčastěji si změny barvy na bradavkách všimnou ženy se světlejší pletí, u žen s tmavší pletí je tato změna patrná okolo 10 týdne těhotenství. Prsa se v průběhu těhotenství zásobují mlezivem, které se tvoří již pár týdnů před plánovaným porodem.

Růst prsou u většiny budoucích maminek zastaví zhruba týden až dva po porodu.

Tip:Způsobů, jak oznámit partnerovi, že čekáte miminko je mnoho. Kupte dětské body nebo vyberte roztomilé dupačky neutrální barvy, přibalte k tomu těhotenský test a zabalte to jako dárek. Váš partner bude jistě zářit štěstím 🙂

Únava

Mezi hlavní příznaky těhotenství v prvních dnech po oplodnění, které ženy trápí, je neobvyklá únava. Většinou ale zrovna tento příznak ženy často přisuzují nemoci nebo např. velkým pracovním vytížením. Únava v těhotenství se může objevit již po prvním týdnu těhotenství.

V těle ženy začíná růst nový život a výrazně stoupá tvorba progesteronu. Tento hormon pomáhá při vývoji mléčné žlázy, zvyšuje množství hlenu v děložním hrdle a tlumí předčasné kontrakce, což napomáhá k udržení těhotenství.

Tento hormon ale také způsobuje velkou únavu, se kterou se většina budoucích maminek na začátku těhotenství potká. Proti únavě nemá smysl bojovat, dopřejte si odpočinek, dostatek spánku a také kvalitní stravu.

Počáteční únava časem sama odezní, ve druhém trimestru už o únavě většina těhotných ani neví.Počáteční únava a zmatenost může přerůst až v benigní těhotenskou encefalopatii.

Časté močení

Musíte chodit mnohem častěji na toaletu? I to může být známka radostného očekávání.

Zvyšující se hladina hormonu hCG a roztahující se děloha tlačí na močový měchýř a způsobuje častější nucení na záchod.

Až třetina budoucích maminek se ve 3 trimetru, kdy děloha tlačí na močovým měchýř, setká s nežádoucím únikem moči, zejména při kýchnutí nebo smíchu. Těhotné ženy trápí zejména noční vstávání.

Změny nálad

Pocity radosti a štěstí, velmi brzy střídá pláč, smutek a strach. Ani deprese v těhotenství není nic výjimečného. Budoucí maminka prochází velkou emocionální změnou, která má za následek, že emoce jsou jako na horské dráze.

Změna nálad k těhotenství prostě patří, emoce nechte plynout a špatná nálada jistě brzy přejde. Na výkyvy vašich emocí v průběhu těhotenství by si měl zvyknout také váš partner a pomoci vám tyto nálady překonat.

Jak si udržet těhotenské emoce pod kontrolou?

  • Jezte zdravě
  • Udržujte se ve formě, pro těhotné ženy je ideální plavání
  • Pokud jste unavená, nebo se necítíte dobře odpočívejte
  • Sdílejte své obavy se svým partnerem
  • Choďte na kurzy pro těhotné
  • Čtěte knížky pro nastávající rodiče
  • Nepřepínejte se při domácích pracích, neuklizený byt počká do dalšího dne až se budete cítit lépe.

Těhotenství a menstruace

Mezi rané příznaky těhotenství patří tzv. implantační krvácení, se kterým se setká až třetina žen. Některé ženy si mohou toto lehké krvácení zaměnit s menstruací a potom své těhotenství objeví až o měsíc později.

Menstruace v těhotenství tedy není nic neobvyklého, jenom se nejedná přesně o menstruaci, ale o zmiňované implantační krvácení. První špinění se může objevit od 10 dne po oplodnění vajíčka. Příčinou krvácení je uhnizďování vajíčka v silně prokrvené děložní stěně.

Díky hormonálním změnám může žena pociťovat také lehké křeče v podbřišku. Toto špinění místo menstruace na počátku těhotenství nemusí někdy znamenat vůbec nic, ale přesto by měly být nastávají maminky na pozoru a v případě špinění nebo krvácení se obrátit na svého gynekologa.

Zajímavé:  Léčba Specifické Poruchy Učení?

V některých případech může špinění a krvácení důvodem hrozícího potratu. Z důvodu většího prokrvení organismu se může žena setkat také s krvácením po styku, ale i tento případ raději konzultujte se svým lékařem.

Výtok

První týdny těhotenství může budoucí maminky trápit také výtok, který je způsoben zvýšeným prokrvením sliznice pochvy. Výtok je slabší, je téměř bezbarvý a bez pocitů pálení a svědění. Výtok se nejčastěji objevuje na začátku a na konci těhotenství, kdy se tělo již začíná připravovat na samotný porod.

Nadýmání a zácpa

Těhotné ženy může po dobu těhotenství také trápit zvýšený výskyt nadýmání. V průběhu těhotenství dochází ke zpomalení trávicích procesů vlivem hormonu progesteronu.

Ve 3 trimestru je pak hlavním důvodem nadýmání a pocitu nafouklosti zejména rostoucí děloha, která tlačí na střeva.

Zácpa v těhotenství postihuje opravdu většinu těhotných žen, je se o tomto tématu nastávající maminky moc nebaví.

První příznaky těhotenství po oplodnění - Vše o zdraví

Nespavost a noční pocení

S rostoucí únavou těhotné ženy se doporučuje dostatek spánku. Některé maminky může v těhotenství potrápit nespavost nebo nadměrné noční pocení. I za tyto, mnohdy nepříjemné, příznaky může velká hormonální změna, kterou těhotná žena nástupem těhotenství prožívá.  

Kovová pachuť v ústech

Máte nezvykle kyselou až kovou pachuť v ústech? Tuto zvláštní pachuť způsobuje těhotenský hormon zvaný progesteron.

Bolest hlavy

Bolest hlavy v těhotenství může mít několik příčin. Stres, hlad, nedostatek tekutin, zánět dutin, ztuhlost svalů. Ve většině případů se nejedná o nic vážného.

Pokud by se ale k silné bolesti hlavy přidalo ještě dvojí vidění, ihned navštivte svého lékaře. Mohlo by se jednat o příznaky preeklampsie.

Léky na bolest hlavy v těhotenství raději vynechejte a vyzkoušejte jiné metody, jak bolest hlavy v těhotenství zmírnit.

  • Zavodněním organismu vodou nebo minerální vodou
  • Zahnáním hladu
  • Relaxací – odbouráním stresu
  • Chladným obkladem
  • Dostatečným spánkem

Pálení žáhy

Silné pálení žáhy se objevuje spíše v závěru těhotenství a dokáže potrápit nejednu budoucí maminku.

Známé jsou ale také případy, kdy zrovna pálení žáhy patřilo mezi první příznaky těhotenství již 10 dní po oplodnění. Pokud jste tedy s pálením žáhy neměla zkušenost je možné, že jste těhotná.

Hlavním důvodem pálení žáhy jsou opět hormonální změny a pomalejší vyprazdňování žaludku. Co na pálení žáhy pomáhá?

  • Rozdělte si jídlo na menší porce
  • Vyhněte těmto potravinám – rajčata, papriky, citrusové plody, sladká a kynutá jídla, kořeněné a mastné pokrmy
  • Žvýkejte žvýkačky – žvýkání zvyšuje produkci slin, které pak neutralizují kyselost v žaludku
  • Vyzkoušejte jablečný ocet, který vám pomůže k rychlejšímu trávení
  • Každý den zázvor – nejenom že pomáhá při ranních nevolnostech a nechutenství, ale velmi rychle uleví i od pálení žáhy. Pijte 2x denně zázvorový čaj a čerstvý zázvor můžete také přidat do hlavního jídla

Závratě a mdloby

Točí se vám hlava a občas máte pocit, že omdlíte? Závratě a mdloby jsou v těhotenství způsobené sníženým krevním tlakem a menším množstvím červených krvinek.

Změny na kůži

V těhotenství se ženám na začnou objevovat tzv. pigmentové skvrny.

Nejčastěji se objevují v jako čára mezi pupíkem a stydkou kostí, občas na tváří a také dochází ke ztmavnutí bradavek. Zmíněné příznaky ale mohou také poukazovat na onemocnění jater nebo jiných orgánů.

Pokud si chcete být těhotenství jistá, doporučujeme navštívit ženského lékaře, který těhotenství jednoznačně potvrdí.

Vysoká bazální teplota

Pokud jste si při v období před otěhotněním měřila svou bazální teplotu a sledovala své plodné dny, můžete své těhotenství odhalit také z vašeho grafu. Bazální teplota se v průběhu cyklu mění.

V první části cyklu (před ovulací) je nízká (okolo 36,5 °C), po ovulaci se vlivem hormonu bazální teplota zvyšuje (obvykle o 0,2 až 0,4°C) a opět klesá na začátku menstruace.

Pokud jste v očekávání bazální teplota v těhotenství zůstává zvýšená 18 a více dnů v řadě.

Vynechání menstruace

Pokud máte pravidelnou menstruaci a nyní se opozdila, je velká pravděpodobnost, že jste těhotná a je čas si udělat těhotenský test. Vynechání menstruace může ale také způsobit např. velký úbytek nebo naopak přibírání na váze, stres, hormonální nerovnováha.

Kompletního průvodce celým těhotenstvím najdete v článku Těhotenství týden po týdnu.

Pozitivní těhotenský test

Velmi spolehlivým důkazem, že jste opravdu těhotná, je pozitivní test na hCG. Těhotenský test rozpozná přítomnost těhotenského hormonu v krvi těhotné ženy a na základě toho ukáže pozitivní nebo negativní výsledek.

Těhotenských testů je dnes velký výběr a jsou k sehnání ve většině drogérií i lékáren. Těhotenský test se doporučuje provádět alespoň týden po vynechání menstruace. Většina žen nevydrží čekat a testy provádí již před plánovanou menstruací.

V této době se může stát, že i přesto, že výsledek těhotenského testu je negativní, miminko již v sobě opravdu nosíte.

Jakmile máte před sebou pozitivní těhotenský test a trošku se vzpamatuje z počátečního překvapení a radosti, je načase objednat se k vašemu gynekologovi. První prohlídku si naplánujte okolo 7. týdne těhotenství. V tuto dobu už by lékař na ultrazvuku mohl vidět srdeční činnost vašeho miminka.

První příznaky těhotenství po oplodnění - Vše o zdraví

Příznaky mimoděložního těhotenství

Může se stát, že se v některých případech oplozené vajíčko usadí, nejčastěji v jednom z vejcovodů nebo na vaječníku, a nedoputuje až do dělohy. V takovém případě se jedná o tzv. mimoděložní těhotenství a je potřeba rychlého operativního zákroku.

V tomto případě není možné miminko donosit, a navíc je v ohrožení života také maminka. Žena pociťuje stejné příznaky, jako při běžném těhotenství, tedy únavu, nevolnost, pnutí v prsou apod.

Jak tedy poznat mimoděložní těhotenství? Mimoděložní těhotenství může určit jedině lékař na základě gynekologického vyšetření. Mimoděložní těhotenství se vyskytuje zhruba u 2% ze všech těhotných žen.

Zamlklého těhotenství příznaky

O zamlklém těhotenství se hovoří tehdy, kdy se plod v děloze přestane vyvíjet a odumře. Odborníci řadí zamlklé těhotenství mezi samovolné potraty, s tím rozdílem, že tělo ženy samo nezjistí, že plod se nevyvíjí a odumírá.

Tělo ženy stále produkuje těhotenské hormony a tím přetrvávají těhotenské příznaky. Neobjevuje se žádné krvácení ani křeče ani jiné varovné signály, že těhotenství neprobíhá tak jak má.

Zamlklé těhotenství objeví až lékař při běžné těhotenské prohlídce.

Ze statistik vyplývá, že až 30% těhotenství končí nějakou formou potratu, přičemž třetina z nich připadá na samovolné potraty. Množství samovolných potratů je od roku 1960 více méně na stejné úrovni. Na tyto statistiky mnoho dalších statistik se můžete podívat na stránky zdravotnické statistiky ÚZIS, které vychází z dat Národního registru potratů.

Tip:Podívejte se na velký výběr oblečení pro miminka. U nás si určitě vyberete.

Přečtěte si také další články o těhotenství:

1. trimestr aneb co se děje týden po týdnu

První trimestr zahrnuje počátečních 13. týdnů vašeho těhotenství. Tělo se snaží adaptovat na nový stav, ve kterém probíhají bouřlivé změny.

S vysokou citlivostí také reaguje na vnější vlivy. Pokud jste dosud neholdovaly zdravému životnímu stylu, těhotenství by měl pro vás být již pádný důvod opravdu začít.

Zajímavé:  Vitamíny Pro Zrychlení Metabolismu?

Pomocí placenty se k vašemu budoucímu miminku dostávají prospěšné i škodlivé látky, které přijímáte.

Alkohol si škrtněte z jídelníčku, zanechte kouření. Vyřaďte rizikové potraviny jako jsou plísňové sýry, tatarák a další tepelně neostřená masa nebo živočišné výrobky. Slabší kávu si dopřát můžete, pokud máte chuť, ale pozor na bylinky. Některé by napáchat více škody než užitku.

V prvním trimestru se zhruba polovina těhotných žen nevyhne ranním nevolnostem.

Pokud k ní patříte i vy, obvykle se doporučuje zvýšit příjem vitamínu B6, snažit se pravidelně dýchat, uvolňovat a eliminovat poklesy hladiny cukru (jezte raději častěji v menších porcích např. oblíbené sušenky, krekry apod.).

Ničeho se nebojte, na konci trimestru by mělo vše odeznít. Pokud se však cítíte v tomto období dobře, nemusíte se vzdávat ani oblíbeného cvičení. Do nových náročných sportů se však raději nepouštějte a odpusťte si také saunu.

Mezitím ve vašem bříšku:

…v podstatě ještě žádné není. Záleží na úhlu pohledu, nicméně za 1. se považuje první týden poslední menstruace. To znamená ještě předtím, než dojde k početí.

…má podobu zygoty. Jedná se o buňku, díky které může začít vývoj nového života. To vše se však začne dít až poté co dojde k oplodnění, které je možné právě v tomto týdnu.

…má stále podobu oplodněného vajíčka. Na začátku se vznáší v děloze, na konci 3. týdne dochází k uhnízdění v připravené děložní sliznici.

…je velké, asi jako zrníčko máku. Probíhá napojení zárodku na váš krevní oběh. Tvoří se základy pro vznik placenty, pupeční šňůry i pro další rozvoj orgánů vašeho chlapečka nebo holčičky.

…má už připraveno vše, aby se mu mohl začít vyvíjet mozek a páteř. Srdíčko už je součástí jeho vlastního krevního oběhu. Váš budoucí drobeček není o moc větší než opravdový drobeček. Představte si ho můžete asi jako zrníčko čočky nebo cizrny.

…už začíná cítit bolest. Vzniká totiž nervová soustava a pokračuje vývoj zárodků orgánů.  Srdíčko tluče, tvoří se obrysy pro vznik očí a uší, objevují se první náznaky končetin. Každý den se tvary embrya víc a víc přibližují lidskému tělu.

…má velikost asi jako malá kulička hroznového vína. Srdíčko mu bije zhruba dvakrát rychleji než vám. Na ultrazvuku můžete pozorovat prapočátky prstíků v podobě rýh. Z celého „tělíčka“ je nejlépe rozeznatelná hlavička a v tomto týdnu mizí také ocasní část. Postupně se formuje tvář a postupně se mu tvoří trávicí orgány.

…už není zárodek, ale plod neboli také fetus. Osmý týden je pro něj zásadní z hlediska vývoje zraku, sluchu a orgánů, které zajišťují jeho rovnováhu. Začíná se mu vytvářet obličejíček. Pokrčuje také vývoj končetin. Dokážete rozeznat i ramínka nebo lokty. Miminko se začíná také hýbat. I když vy to zatím nijak nepoznáte.

…stále setrvává ve schoulené pozici ve tvaru písmene C. V devátém týdnu se vyvíjí výrazněji i oči. Až do konce sedmého měsíce je ale nechává zavřené. Výživu čerpá plod z placenty, která je spojena s vámi pupeční šňůrou. Právě v tomto týdnu se intenzivně vyvíjí a s miminkem vás bude spojovat až do konce těhotenství.

První příznaky těhotenství po oplodnění - Vše o zdraví

…zůstává v polote zkrouceného červíčka. Je proto obtížné určit přesnou velikost, ale můžete si jej představit jako větší sušenou švestku. Začínají se vytvářet pohlavní orgány. Jestli mužské nebo ženské, to už v tuto chvíli nemůžete ovlivnit.

O tom je rozhodnuto již mnohem dříve, jak jsme zmiňovali už v předešlém článku. Objevují se také první zárodky, z nichž se později vyvinou jeho zoubky. Pokračuje vývoj orgánů – od tohoto týdne se jedná již spíše o zdokonalování jejich funkcí.

…má i nadále nepoměrně větší hlavičku ve srovnání se zbytkem tělíčka. Mozek se vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí. Období, kdy nejčastěji hrozí vznik vývojových vad máte za sebou. Gratulujeme! Na ultrazvuku už uslyšíte rychlý tlukot jeho srdíčka. Zdokonaluje se funkce jeho trávení, pokračuje vývoj kloubů a každým dnem se více podobá člověku.

…má za sebou už velký kus cesty! Je velké asi jako kiwi, umí zatínat pěstičky, na kterých už rostou nehtíky a hýbe pusinkou. Vaše vaječníky už dále nevyvíjí úsilí o zachování těhotenství a váš drobeček žije již plně z placenty. Pokračuje vývoj pohlavních orgánů se zřetelnějšími znaky.

…stále roste jako z vody. Co víc, vodu, tu plodovou, skutečně vdechuje. Kyslík mu do tělíčka dopravuje pupeční šňůra. Mezitím se mu formuje dýchací ústrojí, aby bylo těsně po porodu plně připravené na první nadechnutí. Chrupavky se začínají pomalu měnit v kosti. Dítě začíná vnímat – a to jak zvuky, tak různá „šťouchnutí“. Vaše miminko je velké plus mínus deset centimetrů.

První trimestr je opravdu velká jízda jak pro vás, tak pro vaše miminko. Jak bude vše pokračovat dále se dozvíte v následujícím článku, kde si přiblížíme všechny děje 2. trimestru.

Co nejpříjemnější dny vašeho požehnaného období vám přeje

Vaše porodní asistentka Petra

Diabetes mellitus 1.typu a těhotenství

Schopnost počít dítě je u žen s diabetem 1. typu přibližně stejná jako u ostatních žen. S dobře stabilizovaným diabetem jsou šance na porod zdravého dítěte téměř shodné jako u žen bez diabetu.

Přesto jsou matky i jejich děti vystaveny většímu riziku vzniku komplikací během těhotenství a porodu. Úmrtnost novorozenců je minimální, je srovnatelná s ostatní populací matek bez diabetu. Stále ale přetrvává vyšší poporodní nemocnost dětí.

Ta je v České republice shodná s vyspělými zeměmi. Je asi 2-3 x vyšší než u zdravých matek.

Protože řádná příprava diabetu (normalizace hladin glykémie či ošetření komplikací) ještě před otěhotněním je velmi důležitá pro zdárný průběh těhotenství, je dobře si těhotenství naplánovat.

Jak má vypadat stabilizace diabetu?

Početí dítěte by v ideálním případě mělo proběhnout v normálních hladinách krevního cukru. Proto je dobré se dohodnout se svým lékařem a zintensivnit kontrolu diabetu již v období předcházející otěhotnění.

Je doporučen častý monitoring glykémií, nejlépe před každým jídlem, tak aby se lačné glykémie pohybovaly do 5mmol/l a glykémie po jídle do 7,5mmol/l. Hladina glykovaného hemoglobinu (HbA1C) by měla být mezi 4-5 % (nové normy).

Pokud se kompenzace diabetu nedaří dosáhnout běžnou intensifikovanou inzulínovou léčbou (tedy 4-6 injekcí inzulínu denně) a sebekontrolou dietního režimu, je doporučován převod na inzulínovou pumpu, která ve většině případů pomůže dosáhnout optimální stabilizace diabetu.

Dále je nutno vědět, zda jsou přítomny pozdní komplikace diabetu. Znamená to vyšetření očního pozadí, funkcí ledvin, činnosti štítné žlázy, krevního tlaku, někdy též vyšetření ekg a dalších testů.

Kdy není těhotenství doporučeno?

Vysoké hladiny glykémie a glykovaného hemoglobinu již nejsou striktně podnětem pro přerušení těhotenství. Na možném postižení dítěte se podílí řada dalších proměnných.

Zajímavé:  Škrkavka - Vše o zdraví

Přesto je dobré vědět, že těhotenství není doporučeno při hodnotách HbA1C nad 8,5 % staré normy (= cca 7,3 % nové normy). Definitivní rozhodnutí o pokračování těhotenství provede každá žena sama.

K odhalení možné vývojové vady se provádí krevní a ultrazvukové sledování, které by event. závažnou poruchu vývoje plodu včas odhalilo a poté vedlo k přerušení těhotenství.

Jednoznačně ale těhotenství není doporučeno při závažném postižení funkcí ledvin, arteriální hypertenzi léčenou více než 3 druhy léků, laserem neošetřeném postižení sítnice či při postižení velkých cév (př. stav po infarktu myokardu). Máte – li pochybnosti, zeptejte se svého lékaře.

Odpovědi na otázky týkající se dítěte, průběhu těhotenství a porodu

Může mít moje dítě diabetes?

Má-li diabetes matka, je výskyt diabetu u dítěte asi ve 2 %, je-li diabetik otec, je riziko 5-6 %, jsou-li oba rodiče diabetici, riziko stoupá na 10-15 %.

Preventivní genetické vyšetření riziko výskytu diabetu přesně nestanoví. Po porodu je možné provést podrobnější vyšetření, které hodnotí míru rizika vzniku diabetu u dítěte.

Lze tedy shrnout, že riziko diabetu není velké a rozhodně by toto nemělo být důvodem k odkládání těhotenství.

Jak probíhá těhotenství?

Diabetes vyžaduje v těhotenství velkou pozornost. První trimestr je charakterizován „neočekávanými“ glykémiemi, které mohou kolísat. Na inzulín často nereagují tak, jak jste dosud byla zvyklá. Z důvodu nevolností mohou být i těžší hypoglykémie. Od 4. měsíce postupně dochází ke zvyšování potřeby inzulínu někdy až o 100 % původní dávky.

Vzhledem k nutnosti normalizace hladin glykémie a k tomu, že se hůř odhaduje její výše, je zapotřebí glykémie často monitorovat a aktuálně upravovat dávku inzulínu. V prvním trimestru doporučujeme „přiměřenou kompenzaci“ (ne mnoho hypoglykémií), abychom nezvyšovali riziko vzniku vývojové vady.

Ve druhém a třetím trimestru pak „těsnou“ kompenzaci, abychom předešli vzniku diabetické fetopatie u dítěte (viz dále).

Po stránce gynekologické se častěji mohou vyskytovat infekce gynekologické nebo močových cest, může se objevit vysoký krevní tlak, či bývá nutnost hospitalizace z důvodu předčasné činnosti dělohy. Tyto komplikace však rozhodně nehrozí každé ženě s diabetem a jsou léčitelné.

Jinak probíhá těhotenství jako každé jiné. Nemáte-li zdravotní problémy, můžete chodit dále do práce. Pokud dochází ke kolísání glykémií či jakýmkoliv zdravotním problémům, je lépe zůstat doma a plně se věnovat sobě. Po porodu tento „nucený odpočinek“ zpětně oceníte.

Jak si v těhotenství kontrolovat diabetes?

Protože glykémie blízké normálu, které nekolísají během dne, jsou velmi důležité pro porod zdravého miminka, doporučujeme frekventní sledování hladin glykémie, v ideálním případě 4-7 x denně.

Lačná glykémie by se měla pohybovat mezi 4-5,5 mmol/l, glykémie po jídle do 7,5mmol/l. Je vhodné též vyšetřovat hladinu ketolátek v moči či krvi, přítomnost bílkoviny v moči.

O podrobných úpravách dávek inzulínu a o možnostech vyšetřování v průběhu těhotenství se poraďte se svým lékařem.

Bude moje dítě zdravé?

Dítě matky, která se léčí pro diabetes 1. typu je ohroženo: 1. vznikem vývojové vady. Jsou asi 2 – 3 x častější, než v běžné populaci.

Tyto vady vznikají tehdy je-li diabetes v době utváření orgánů (tedy v prvních třech měsících těhotenství) špatně stabilizován. Ve spolupráci s gynekology se provádí podrobné vyšetřování plodu, pokud se odhalí závažná vývojová vada, je doporučeno ukončení těhotenství.

Plánování těhotenství a stabilizace hladin glykémie ještě před početím, výrazně snižuje riziko vzniku vývojové vady.

2. vznikem tzv. diabetické fetopatie. Jedná se o příznaky, které se vyskytnou u dítěte po porodu a které vznikají v důsledku dlouhodobě zvýšené glykémie ve druhém a třetím trimestru těhotenství.

Patří sem velký plod, nezralost orgánů, poporodní hypoglykémie, novorozenecká žloutenka aj. V dospělosti mívají tyto děti sklon k obezitě a rozvoji diabetu 2. typu.

Opět ale platí, že normální hladiny glykémie v tomto období vedou též k normálnímu vývoji dítěte.

Jaké riziko přináší těhotenství pro ženu?

Těhotenství může vést k akutnímu rozkolísání diabetu, mohou se objevit či zhoršit pozdní komplikace diabetu, mohou vznikat infekce, nejčastěji záněty močových cest. Je vyšší pravděpodobnost porodnických komplikací. Prevencí je opět stabilizovaná cukrovka, častý monitoring glykémií a kontroly na diabetologii a gynekologii.

Porod se blíží, jak se nejlépe připravit?

Asi 14 dnů před koncem těhotenství, které normálně trvá 40 týdnů, již nedochází k zvyšování dávek inzulínu. I přes to, že dosud probíhalo vše normálně, můžete být v některých nemocnicích hospitalizována asi 1-2 týdny před plánovaným koncem těhotenství.

Je to z toho důvodu, že na konci těhotenství může mít miminko akutní problémy, které vyžadují okamžitý lékařský zásah. Proto i když je vše v pořádku, nikde vás nenechají tzv. přenášet. Pokud neporodíte spontánně, je porod vyvolán většinou kolem 38.- 39. týdne těhotenství.

Lékaři – porodníci se většinou snaží, aby porod probíhal přirozenou cestou, někdy je ovšem nutný císařský řez. Je častější než v běžné populaci.

Během porodu nemůžete obvyklým způsobem jíst, proto vám bude podávána infuze glukózy (jako zdroj energie) a inzulín. To až do té doby, než začnete normálně jíst a aplikovat si svůj inzulín.

Co se děje po porodu?

Po porodu se velmi rychle vrací vše k normálu, tak jak bylo vedení nemoci před graviditou. Ihned po porodu klesá spotřeba inzulínu většinou na původní dávku, která byla před těhotenstvím.

Protože po porodu jste unavená, hodně energie vydáte na péči o miminko a na kojení, je lépe dávky inzulínu příliš nezvyšovat, abyste neměla těžkou hypoglykémii. Až si na novou situaci zvyknete, začnete se zase pořádně starat sama o sebe. Prakticky to znamená, že se vaše glykémie v průběhu dne může dočasně pohybovat kolem 8-12mmol/l.

Je doporučováno kojení, pouze pokud dochází k rozvoji nebo zhoršení pozdních komplikací diabetu, které vyžaduje podání léků, je kojení ukončováno.

Kde je nejlépe být sledována?

Ze všech výše jmenovaných důvodů je doporučeno, aby těhotná žena s diabetem 1. typu byla sledována na pracovišti, které má zkušenosti s vedením diabetických těhotenství.

Péče má být týmová spolupracujících odborníků: diabetologa, porodníka a neonatologa, edukační a diabetologické sestry. V Praze se jedná například o nemocnici v Motole, u Apolináře či v Podolí.

Obdobnou péči poskytují též nemocnice ve velkých městech, kde jsou diabetologická centra. Např. Brno, Hradec Králové, Plzeň, Ostrava, Olomouc, České Budějovice, Ústí n. Labem, Liberec.

Co říci závěrem?

Díky nejnovějším způsobům léčby diabetu 1. typu a zlepšeným možnostem gynekologicko – porodnického sledování dnes není problémem, aby ženy léčené pro diabetes 1. typu porodily zdravé dítě. Velmi důležité je plánovaní těhotenství tak, aby se žena po stránce metabolické co nejlépe připravila a nedocházelo pak ke komplikacím těhotenství či nemoci samé.

Těhotenství se rozhodně nebojte. Pokud trochu váháte, nezapomeňte, že čím dříve se rozhodnete, tím lépe bude vaše tělo i vaše duše těhotenství snášet.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector