Pubické ochlupení – Vše o zdraví

Mnoho lidí považuje chloupky na intimních místech jen za zbytečnost, kterou je třeba odstranit. Jenže i ony mají svou přirozenou úlohu.

Pubické ochlupení má několik účelů, především se jedná o zdravotní prvek našeho těla. Zabraňuje některým nemocem, omezuje tření a slouží také jako obrana proti bakteriím.

Volba mezi jeho odstraněním a ponecháním je samozřejmě čistě věc osobního vkusu. A to přesto, že nás média průběžně bombardují argumenty pro i proti jeho ponechání.

Odstranění chloupků v této oblasti může mít některé zdravotní dopady a rizika, jedná se ale o poměrně mírné efekty.

Čemu slouží dolní porost

Badatelé, kteří tuto problematiku více zkoumali, přišli se třemi základními funkcemi, které má ochlupení na genitáliích ve vztahu k tělu.

Snižuje tření během sexu, zabraňuje přenosu bakterií z osoby na osobu a udržuje pohlavní orgány v optimální teplotě.

Existují také teorie o zachytávání feromonů, většina dosavadních studií ale nenašla žádné skutečné důkazy. První tři funkce dávají mnohem větší smysl.

Pubické ochlupení - Vše o zdraví
iZdroj fotografie: Depositphotos

Teorie o feromonech je spojená s tím, že pubické ochlupení roste poprvé během puberty. Snad ve všech kulturách se tak jedná o známkusexuální zralosti a připravenosti k výběru budoucího partnera.

Hlavní funkcí je ovšem omezení tření při pohlavním styku. Během pohybů a těsného kontaktu při tomto aktu je kůže na obou stranách vystavena nadměrné zátěži, kterou tyto chloupky tlumí.

Bez jejich přítomnosti se mohou snadněji objevit odřeniny a jiná zranění.

Jsou chloupky nehygienické?

Jednoznačně nikoli. Tedy v případě, že o sebe člověk normálně pečuje, protože zachytávají pot nebo nečistoty.

Všechny části těla vyžadují pravidelnou péči a kůže bez chloupků se samozřejmě čistí snadněji. V oddělených studiích uvedlo 59 % žen a 61 % mužů, že si intimní partie holí právě kvůli hygieně.

Nicméně neexistuje výzkum, který by potvrzoval jakékoli zdravotní přínosy tohoto postupu.

Pubické ochlupení - Vše o zdraví
iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalšími důvody holení jsou osobní preference či přání partnera. Z obou pak vychází zvýšená spokojenost se sebou samým a také spokojenost ve vztahu – ženy bez chloupků se například cítily více žensky.

Praktickými důvody mohou být také příprava na orální sex, který s nimi může být náročnější. Posledním z obvyklých důvodů je kulturní a společenský tlak, který holení pokládá za základní akt péče o vlastní tělo.

Opět by se však mělo jednat o osobní volbu.

Zdroj: MedicalNewsToday

Ochlupení: 6 věcí, které prozradí o vašem zdraví

Množství a kvalita ochlupení, které pokrývá vaše tělo, se často odvíjí od etnické příslušnosti. Toho jste si určitě všimli. Jemné a krátké chloupky se nazývají podsada, dlouhé, hrubé a pigmentové chlupy určené jako ochranná vrstva zase pesíky. Ty se nacházejí v obočí, řasách, na pokožce hlavy, na bradě, v podpaží a kolem genitálií (pubické ochlupení).

Existuje určité spektrum toho, co je pro každou etnickou skupinku určitou normou. Jakékoliv etnikum se tedy vyznačuje odlišným množstvím a kvalitou „pesíků“. Nejméně jich mají Asiaté, zatímco Hispánci a obyvatelé Středního Východu jich většinou mívají nejvíce.

Ale existují samozřejmě výjimky. Ostatní etnické skupiny se z hlediska množství ochlupení nacházejí někde mezi těmito zmiňovanými etniky. Co je tedy pro vás normální, může být jinde exotické.

Jenže co když se množství ochlupení začne měnit a normální už není?

1. Nemáte v rovnováze hormony

Náhlý zvýšený růst nebo naopak ztráta ochlupení u žen bývá často způsobena nerovnováhou mužských hormonů, které jsou v různém množství přirozeně přítomny nejen u mužů, ale i u žen. Například pokud dojde ke zvýšení hladiny testosteronu, může se to projevit nadměrným ochlupením.

„Tomuto stavu se říká hirsutismus. Nejčastěji způsobuje u žen nechtěný růst ochlupení v oblasti nadbřišku, v horní části hrudníku nebo horní části zad. Více než 8 chloupků kolem jedné bradavky je u žen považováno za abnormální a plní to definici hirsutismu,“ vysvětluje profesorka medicíny z coloradské univerzity Margaret E. Wierman.

Dalším projevem hirsutismu může být u žen také „mužská“ plešatost. Nejčastěji se objevuje v období menopauzy, kdy klesá hladina estrogenu a v důsledku toho naopak vzrůstá hladina testosteronu.

Mnoho žen právě v tuto dobu zjišťuje, že zatímco jim vlasy vypadávají, hrubnou jim chloupky na obličeji a možná se objeví i v oblasti brady. Zpočátku to působí děsivě, jako byste měly pocit, že se transformujete v muže.

Ale je to naprosto normální.

2. Vaše vaječníky mohou vyžadovat prohlídku

Pokud je hirsutismus doprovázen nepravidelnou menstruací, měla byste to co nejdříve konzultovat s lékařem. Pravděpodobně se jedná o nějaký problém, který je potřeba vyřešit. Nejčastější příčinou je syndrom polycystických ovarií.

Pro něj je charakteristická nerovnováha mezi tvorbou mužských a ženských pohlavních hormonů a cystičky na vaječnících. Druhou nejpravděpodobnější příčinou je obezita, která ale zároveň může doprovázet syndrom polycystických ovarií.

3. Můžete mít málo železa nebo sníženou aktivitu štítné žlázy

Každý z nás má určitý cyklus, v němž mu více padají vlasy a chlupy. U někoho se tato aktivita projevuje spíše na jaře a na podzim, u jiného v létě a v zimě. Pravděpodobně máte na sobě vypozorováno, do jaké skupiny patříte.

Pokud se jedná o „normální“ proces, všimnete si toho nejspíše jen vy. Jakmile je ale ztráta vlasů (a ochlupení) velmi viditelná, příčinou může být nedostatek železa nebo nízká aktivita štítné žlázy.

Častěji to postihuje vegetariánky a ženy se silnou menstruací.

„Ztráty ochlupení spojené se štítnou žlázou mají specifické příznaky. Jestliže zjistíte, že vám vypadává obočí na vnější straně obličeje z více než jedné třetiny a že se vám na nehtech vytváří nepěkné rýhy, pravděpodobně máte autoimunitní onemocnění štítné žlázy. Stav hladiny TSH (hormon stimulující činnost štítné žlázy) odhalí krevní testy,“ upřesňuje profesorka medicíny.

K vypadávání vlasů nebo ochlupení může také vést náhlá změna hladiny estrogenu, například po těhotenství nebo po vysazení hormonální antikoncepce.

Pubické ochlupení - Vše o zdraví                                                                                                                Foto: iStock

4. Může se jednat o autoimunitní problém

Je to sice poměrně vzácné, ale váš imunitní systém může ovlivňovat i chod vlasových a chlupových váčků neboli folikul.

Výsledkem pak může být autoimunitní kožní onemocnění zvané areátní alopecie, které se projevuje ztrátou vlasů na určitých částech hlavy, takže to vypadá, jako byste měly ve vlasech lysinky ve tvaru kruhu.

Zajímavé:  Vnitřní Krvácení U Kočky Příznaky?

Případně vám mohou vypadnout všechny vlasy a ochlupení na hlavě, nebo dokonce vlasy i chlupy po celém těle včetně obočí a řas. Tyto stavy jsou nejčastěji léčeny systémovými steroidy a vlasy a chlupy nakonec mohou zase dorůst.

5. Na vině může být i nádor

Pokud se hirsutismus objeví velmi náhle a dramaticky, zhruba během šesti měsíců, kdy hladina dvou hormonů (testosteronu a DHEAS) prudce stoupne, což odhalí krevní testy, důvodem může být nádor.

Ten zapříčiňuje uvolňování mužských hormonů a mění váš hormonální profil tak, že se vám může zvýšit a zrychlit růst vašeho ochlupení. Nádor se může nacházet buď v nadledvinkách, nebo ve vaječnících. Naštěstí se to nestává příliš často.

Diagnózu vám ovšem musí potvrdit lékař.

6. Nemáte špatné návyky?

Některé drogy mohou zanechávat ve vašich vlasech a ochlupení zjistitelné stopy i po několika letech abstinence. V extrémních případech jsou prokazatelné i po více než století.

Například stopové množství morfinu bylo zjištěno ve folikulách vlasů slavného anglického básníka Johna Keatse, kterému byly odebrány celých 165 let po jeho smrti.

Tento umělec si aplikoval morfin ke konci života, aby si ulevil od bolesti, když umíral na tuberkulózu.

Neholme se. Je to proti přirozenosti, tvrdí lékaři | Žena.cz

Zatímco u nás si chlupatá žena „neškrtne“, třeba  Japoncům připadají zarostlé klíny a podpaží tak sexy, že se tam dokonce prodávají „paruky“ místo intimního ochlupení.

Holit se nebo ne je tak zjevně otázka módy (znala ji už antika nebo starověký Egypt, kde ale šlo pryč všechno včetně obočí  a vlasů), než hygieny, jak se dnes často píše.

Při sexu hrozí víc nákaza

V poslední době se však ukazuje, že tomu často bývá právě naopak. Holení problémy způsobuje. Odstraňování intimního ochlupení vést k větší náchylnosti k sexuálně přenosným infekcím a dalším problémům. Upozorňuje na to Studie francouzských lékařů zveřejněné v odborném časopisu British Medical Journal.

Gynekologové tvrdí, že zároveň s módou vyholených rozkroků se světem žene epidemie genitálních bradavic. Jedná se o nákazu HPV virem, který způsobuje rovněž rakovinu děložního čípku.  Po hladké kůži se šíří rychleji – o to víc, že pokožka je po zákroku podrážděná a často i poraněná.

Doporučujeme: Jak poznáte, že jste chytili pohlavní nemoc?

Čím dál častějším problémem jsou tak molusky, bradavičky, které způsuje poxvirus. Sice nebolí, zato důkladně svědí.

Čím víc se drbete, tím víc jich máte – třeba až sto, a rozškrábaná místa mohou hnisat. Nedoporučuje se ani vymačkávání, protože místo krvácí a vytváří se na něm jizva.

Po akné je tato nemoc ve světě nejčastějším kožním problémem.

Kůže zůstává bez ochrany

Tím ovšem výčet nekončí. Častá depilace intimních partií způsobuje drobné pupínky, svědění, kožní infekce, cysty a malé jizvičky. Přes 90 % francouzských pacientů, kteří navštíví kvůli těmto problémům dermatologa  přiznávají, že jejich potížím předcházela právě depilace

Holením a depilací  se narušuje přirozená ochranná bariéra kůže a přes ni tak do těla může proniknout infekce.  „Bakterie se po kůži šíří relativně rychle a bez problému.

Na oholené či depilované pokožce se vytvoří mikrotrauma a daná plocha je náchylnější k infekci a k patogenům,“ vysvětlují lékaři ve své studii.

Tření může způsobit neviditelné mikrooděrky – což je příležitost pro bakterie, které se vplíží do krevního řečiště.

Chlupy potřebujeme na spoustu věcí

Ochlupení má dokonce výhody pro naše zdraví. „Každá cibulka vlasu či chlupu netvoří jen vlasové vlákno samotné, ale má spoustu krevních cév, nervů a tuku okolo.

Navíc obsahuje velké množství kmenových buněk.

Když se člověk zraní tam, kde má hodně chlupů a tedy hodně folikulů (cibulek), tak se rána zahojí mnohem rychleji než tam, kde žádné chloupky nejsou,“ vysvětluje profesor Des Tobin z Bradfordské univerzity.   

Holení a odstraňování chloupků voskem folikuly neničí, rizikem je jen laserové ošetření. Jeho působení  totiž zničí celé folikuly, chlupy pak sice přestanou růst navždy, ale kůže zároveň přichází o cenné zdroje kmenových buněk a krevních vlásečnic, tedy o výživu a materiál k hojení a obnově.

A co hygiena?

Intimní ochlupení představuje přirozenou ochranu před vnějšími vlivy včetně podráždění ze spodního prádla nebo oblečení. „Ženy si myslí, že dělají dobře, když se zbavují chloupků.

Ale platí to pouze tehdy, když mají vši nebo muňky,“ připomíná také Dr. Melissa Goistová, gynekoložka z amerického Národního zdravotního ústavu.

V oblasti třísel je navíc velmi mnoho  folikul a tato oblast se hodně potí, proto hrozí větší riziko zanícení vlasových cibulek.

Přečtěte si: Holení na intimních místech způsobuje bradavice

Chlupy v oblasti podpaží a třísel zase zabraňují tření kůže, které může být nepříjemné obzvlášť v létě a při sportu. „I velmi jemné ochlupení v těchto zónách poskytuje klouzavý nárazník pro kůži,“ vysvětluje profesor Tobin. „Chlupy v podpaží odvádějí pot. Chceme vyvrátit mýtus, že ochlupení je nehygienické, protože to prostě není pravda.“  

Za zápach mohou bakterie, ne chlupy

A co nejčastější argument – nelibá vůně? Podle lékařů jsou zdrojem zápachu bakterie, které začnou rozkládat organické látky vylučované kůží a potem. Hlavní roli tedy hraje hygiena a nikoliv sestřih nebo odstranění chlupů.

Profesor Des Tobin navíc připomíná, že u ostatních savců se právě z podpaží šíří vůně feromonů, která naláká nejvhodnějšího sexuálního partnera.

Pokud je tomu tak i u lidí, jak naznačují vědci, pak si jejich odstraňováním ubíráme na atraktivitě u opačného pohlaví.

„Není nám úplně zřejmé, proč lidé odstraňují své pubické (rostoucí na intimních místech) ochlupení, ale domníváme se, že to má určitou spojitost s pornografií, se zvýšeným sexuálním prožitkem, snahou navodit mladistvější vzhled a touhou odlišit se od lidské přirozenosti,“ podotýkají francouzští lékaři. K přirozenému vzhledu i životnímu stylu se tak vrací stále víc žen včetně celebrit – poslední se objevila se zarostltým podpažích rebelka Miley Cyrus.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

  • Test: Poznáte pohlavní choroby?
  • Odpady a jedy: Granule vedou k rakovině psů a koček
  • Nový selfie hit: Mangina ´- muži s vagínou

Vstoupit do galerie | 7 Alergie a slavní: Které celebrity trápí?
  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Zajímavé:  Přírodní Léčba Zánětu Ledvin?

Puberta u dívek: pomozte své dceři během přeměny v ženu

Měnící se vztahy: kamarádi na prvním místě, až pak rodina

Hormonální změny a změny, které probíhají v mozku, slouží k tomu, aby se dívky staly společenštějšími a komunikativnějšími, což má za následek, že přátelství stavějí nad všechno ostatní.

Od puberty tak dívky daleko silněji než na cokoliv jiného reagují na stresy spojené se vztahy. Jejich sebedůvěra je v období puberty spjata se schopností udržet si úzké přátelské vztahy. „Potřebují“, aby byly oblíbené a byly v sociálním spojení. Konflikty ve vztazích jsou pro ně tudíž stresující.

Doktorka Cousineauová poznamenává: „Zatímco dříve dívky trávily hodiny na telefonu, posíláním psaníček a řešením problémů ve školních chodbách, dnes mohou problémy v přátelství prohlubovat nesprávně interpretované textové zprávy a příspěvky na sociálních sítích.“ 

Dívky nesprávně interpretují to, co se jejich kamarádky snaží říci, protože nevidí jejich tvář a neslyší tón v jejich hlase.

 „To hraje roli hlavně tehdy, když mozek a tělo dospívající dívky procházejí velkými změnami, při nichž dochází k tvorbě nových nervových spojení,“ vysvětluje doktorka Cousineauová. „Kromě toho je také potřeba dokonale vyladit interpersonální vodítka, oční kontakt a prožitek empatie. A proto podpořte svoji dceru, aby měla více osobních kontaktů, v nichž bude jednat tváří v tvář.“

Teenager, nebo batole? Změny nálad během puberty

V lidském životě existují dvě fáze, kdy u člověka dochází k obrovským kognitivním změnám – jde o období do tří let a dospívání. Takže vám třeba pomůže si představit chování své dcery tak, že je vlastně batole. Snaží se vyznat v okolním světě a její mozek se nachází ve fázi, kdy se přetváří. A to může být frustrující.

Doktorka Cousineauová věří, že je důležité nepředpokládat, že vaše dospívající dcera dokáže reagovat jako dospělý člověk. Ona to totiž nedokáže. „Výbuch emocí u dospívající dívky může maminky velmi zmást,“ říká. „Když je vaše dcera v ráži, jakákoliv snaha o racionálnost a logiku nefunguje. Její mozek je plný emocí a ona vás prostě neslyší.“

Když tedy vaše dcera takový výbuch emocí prodělá, zkuste s ní jednat tak, jak jste jednali s batoletem, když se ho zmocnil záchvat vzteku. Záleží sice na dané situaci, ale pokud projevíte pro její emocionální stav soucit a pochopení, dost možná to bude to nejlepší, co budete moci udělat.

Pokud je však vaše dcera tyrankou, zůstávejte pevní. Počkejte, až se zklidní – což může být o několik hodin později nebo třeba až další den – a pak se pokuste o racionální diskusi či ohleduplné zhodnocení dané situace.

Puberta může být náročná, ale všechny problémy mají řešení

„Řekněte své dceři, že všechno bude v pořádku a že jste tady od toho, abyste jí pomohla,“ říká dr. Cousineauová. „Ujistěte ji, že problémy se vyřeší, protože tak to většinou je.“

A i když se situace časem vyjasní, řešení s sebou často přináší pár zádrhelů. Určitě neuškodí, pokud budete zůstávat v klidu a nad věcí. Čím více budete na dospívání vaší dcery připraveni, tím lépe ji budete schopni podpořit – a tím snadněji její pubertu sami přežijete.

Fáze puberty: fyzické změny během dospívání vaší dcery

Puberta začíná rychlým růstem o 5 ž 6 centimetrů a mírným zduřením bradavek, a to zpravidla mezi 8. a 10. rokem věku dívky (u chlapců začíná malinko později, zhruba mezi 9. a 11. rokem). Od přibližně 11 let věku dívky začíná docházet ke zduření areoly (prsního dvorce) a také růstu pubického ochlupení. Pokračuje také rychlý růst, zhruba o 7-8 cm ročně.

Od dvanácti let se dívkám zvětší prsa a je dost dobře možné, že už budou muset začít nosit podprsenku.

Rostoucí ňadra se tváří jako zatvrdlina pod bradavkou, a může dojít k tomu, že jeden prs začne růst dříve než druhý. (Ujistěte se, že vaše dcera nemá obavu, že by mohlo jít o rakovinu.

Některé dívky z ní mohou mít skrytě strach, neboť jsou vystaveny kampaním souvisejícím s bulkami v prsou.)

Pubické ochlupení začne být drsnější a také se objeví chlupy v podpaží. Také si možná všimnete, že vaší dceři se začne měnit pleť a také její tělesný pach. Růst je nyní nejrychlejší, zhruba o 8 cm ročně.

Dívky mohou začít menstruovat kdykoliv mezi 8 a 14 roky, přičemž průměrně to je ve 12 letech. Jeden nebo dva roky od chvíle, kdy dívky začnou menstruovat, se jejich tělesný růst zpomalí. Své dospělé výšky dosáhnou přibližně ve 14 letech.

Ve 13 až 14 letech dostanou jejich ňadra dospělejší tvar. Začnou se jim rozšiřovat boky a mohou se stavbou těla podobat ostatním ženám v rodině. Za několik málo let mohou přibrat až 50 % své dosavadní hmotnosti. Pro některé dívky je to nepříjemné, jiným to přijde přirozené.

Jde o velice citlivé období plné úzkostí ohledně vnímání svého těla a sebeúcty.  Proto je důležité jí během dospívání poskytnout informace ohledně očekávaného vývoje, jež budou vycházet z biologických změn a genetických predispozic.

Neznepokojujte se, pokud zkušenost vaší dcery nebude tuto časovou osu přesně kopírovat. V tom, co je „normální“, existuje značná variabilita, a každá dívka je v tomto ohledu jedinečná. Pokud se vám však ohledně vývoje vaší dcery něco nebude zdát, obraťte se na svého lékaře.

Co je dospívání?

Dospívání je přechodná fáze života, kdy jedinec již není dítě, ale ještě není dospělý. Podle definice WHO je adolescent člověk ve věku 10–19 let. Legislativa pak definuje dospívaní jako období od ukončení ZŠ do ukončení přípravy na povolání (cca 14–19 let).

Obecná charakteristika

Toto období je kritické a rizikové. Imunitní změny jsou hlavně v celulární imunitě, kdy dochází k fyziologické involuci imunitního systému (uzlin, RES). Časté somatické adaptační nesnáze:

  • ortopedické při rychlém růstu;vegetativní dystonie: hypotenze, změna pulzu při lehu/vertikalizaci o 20 pulzů, rudnutí, studené ruce, na EKG syndrom časné depolarizace nad středním prekordiem (šikmá elevace ST).

Růst:

  • do 10 let: 4–6 cm/rok;
  • v pubertě: dívky 9–11 cm/rok (maximum ve 13 letech), chlapci 10–12 cm/rok (max. v 15 letech).

Když přijde do ordinace 15leté dítě, zajímá nás Tanner, výška a váha. Pozorujeme menarchální metakarp, což je osifikace palcového metakarpu u dívek, předchází menarché.

Zajímavé:  Citáty O Zdraví Detí?

Pokud je puberta opožděná, pátráme v rodinné anamnéze, porovnáváme kostní věk.

Nejčastější chronické choroby v dospívání: ortopedické poruchy, smyslové (oční) vady, kožní choroby (akné), imunitní a alergická onemocnění, obezita.

Psychický vývoj:

  • v citové sféře – emoční instabilita, emoce často negativní, sugestivita;
  • v intelektuální sféře – rozvoj rozumových schopností a tvořivého myšlení (kulminuje ve 23 letech);
  • v sociální sféře – roste vliv vrstevníků (krize dané autority), emancipace od rodiny.

Psychosociální problematika:

  • úkoly – vytvořit identitu, systém hodnot; budoucí povolání; vztahy s opačným pohlavím.

Biologická problematika

Prudký tělesný růst přináší velké nároky na potřebu živin (zvláště mikronutriční složka často není potravou kryta). Časté jsou karence I, Fe, Mg, Ca, Se, vitaminů C, A, B2. Nové hormonální poměry jsou dané růstem a zráním gonád. Nastávají změny imunitního systému. Časté jsou i změny způsobu života.

Počátek pubertálního vývoje

Puberta je hormonálně podmíněný proces fyziologického zrání a růstového výšvihu.

Adolescencí rozumíme proces psychosociálního zrání. Dle arbitrárních kritérií je ukončena ve chvíli, kdy je jedinec schopen reprodukce (u žen první ovulace, u mužů zahájení spermatogeneze).

Hlavní fyzické změny v pubertě:

  • vývoj druhotných pohlavních znaků;
  • kompletní maturace a navození dospělé funkce nadledvin, ovárií či testes;
  • dosažení dospělého vývoje skeletu, svaloviny, tukové tkáně.

Pubertální vývoj (včetně růstu) zajišťují 2 hlavní osy:

  • osa hypotalamus – růstový hormon IGF-I (v pubertě je sekrece STH a IGF největší z celého lidského života);
  • osa hypotalamus – hypofýza – gonády.

Adrenarché – aktivace nadledvin, narůstá zona reticularis, aktivují se enzymy a začíná tvorba androgenů. To přispívá k tělesnému pachu, vývoji ochlupení a stimulaci růstu. Adrenarché začíná před gonadarché.

Gonadarché – zahájena díky aktivaci osy v hypothalamu; začínají se produkovat FSH a LH (zpočátku jen v pulsech v noci).

Puberta u chlapců

Během celé puberty narůstá svalovina a modeluje se skelet, dochází k rozšíření ramen. Pubertální růstový výšvih začíná obvykle ve 12,5 letech, vrchol je ve 14 letech, kdy se rychlost růstu pohybuje kolem 7–12 centimetrů za rok. U dívek začíná o dva roky dříve, proto jsou v tomto období na krátkou dobu dívky průměrně vyšší než chlapci stejného věku.

Hormony ukončují růst kostí – růst se zastavuje u chlapců mezi 17. a 18. rokem.

Růst varlat a penisu

Puberta u chlapců je souhrou hormonů, jako jsou androgeny, růstový hormon (s IGF) a testosteron (z Leydigových buněk). První známkou dospívání je aktivace a zvětšení varlat (obvykle již před 10. rokem).

Před pubertou jejich objem dosahuje do 3 ml, na počátku puberty narostou do 4 ml a víc. Dále dochází ke ztmavnutí a ztenčování skrotálního vaku. Následuje zvětšování penisu a objevuje se pubické ochlupení.

Testes se postupně zvětšují zhruba na desetinásobek (na 15–25 ml). Jejich objem měříme Praderovým orchidometrem (korálky – palpačně se srovnává velikost korálku s varletem). Penis se prodlouží na více než dvojnásobek – z 6,2 cm na 13,2 (rozmezí je 7,5–15,5 cm).

Ve třetí fázi puberty vlivem růstu hrtanu mutuje hlas. Také se zvětšuje činnost mazových a potních žláz a vzniká typické akné. U 70 % chlapců je mírná gynekomastie.

Sekundární pohlavní znaky se hodnotí podle Tannerovy stupnice:

G1 – preadolescentní testes; G2 – zvětšování testes a skrota; G3 – zvětšování penisu (hlavně do délky); G4 – zvětšování penisu (hlavně do šířky), vývoj glans penis; G5 – genitálie dospělé velikosti a tvaru.

Puberta u dívek

Při aspekci je nejnápadnější vývoj prsů a pubického ochlupení a redistribuce tělesného tuku. Prvním zevním projevem je růst prsů (tzv. stádium prsního poupěte). Je to první projev působení estrogenů na periferní tkáně, začíná mezi 8 a 13 lety.

Růstový výšvih je rovněž vcelku počáteční příznak (náznaky již v 10 letech).

Pubické ochlupení se obvykle objevuje až po prsním poupěti, kolem 11. roku, ale u třetiny dívek mu naopak předchází.

Růst prsů je zpočátku dán prodlužováním a ztlušťováním vývodů žlázy vlivem estrogenů. Po ovulaci se žlutým tělískem produkuje progesteron, který působí tvorbu lalůčků a dále prsy zvětší.

Menarché u dívek v našich poměrech začíná v průměru ve 13 letech (2 roky po počátku vývoje prsů). Prsa jsou v té době dobře vyvinutá (M4) a ochlupení pokročilé (P3–P4).

První dva roky po menarché je 50–90 % cyklů anovulačních. Pokračuje růst pánve, zvětšuje se množství podkožního tuku. Po menarché dívka vyroste ještě průměrně o 7,5 cm (2,5–17,5 cm). Růst dívek je ukončen obvykle v 15 letech.

Tannerova stupnice:

  • Hodnocení prsů: M1 – preadolescentní mamma puetilis; M2 – stádium poupěte; M3 – zvětšování a elevace dvorce; M4 – bradavka a dvorce vystupují nad úroveň prsu; M5 – zralé stádium.
  • Hodnocení pubického ochlupení (platí i pro chlapce): P1 – preadolescentní, žádné ochlupení; P2 – sporý nárůst dlouhého, slabě pigmentovaného chmýří, rovné nebo mírně zvlněné, hlavně u kořene penisu nebo podél labií; P3 – tmavší, hrubší a více vlnité ochlupení, šíří se řídce přes symfýzu; P4 – ochlupení adultního typu, plocha ochlupení je ale menší než v dospělosti; P5 – adultní ochlupení.

Vývoj osobnosti v adolescenci

Dle Piageta vzniká ve 12 letech schopnost tzv.

formálních operací, kdy dítě začíná uvažovat abstraktně, plně chápe vztah příčiny a následku, egocentrismus ustupuje do pozadí a adolescent vnímá stanovisko jiného člověka.

Do tohoto stavu ale dospěje jen málo dospívajících, většina bývá naopak rigidní a egocentrická, neumějí chápat budoucí důsledky aktuálního jednání, často odpovídají jednoslovně, neumějí diskutovat o problému.

  • Následuje abstraktní myšlení a začíná proces introspekce, kdy přemýšlejí o svém vlastním myšlení a bývají na ně pyšní, mají sklon přezírat ostatní (hlavně dospělé).
  • V další fázi začíná adolescent přemýšlet o morálce, stoupá význam norem chování.
  • Pokud adolescent není úspěšný ve škole, hledá jiné prostředí, kde by mohl být uznávaný (často různé party).
  • Na konci dospívání – dospělé normy chování – sami si vytváří morální principy, posuzují dobré a špatné, rigidita myšlení je vystřídána flexibilitou, kontrola vlastního jednání.
  • Určití jedinci psychosociální zralosti nedosáhnou nikdy.

Zdroj

  • BENEŠ, Jiří. Studijní materiály [online]. ©2007. [cit. 2009].

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector