Pyelonefritida – Vše o zdraví

Pyelonefritida - Vše o zdraví

Pokud si chcete zkusit vyléčit zánět močového měchýře přírodní cestou, poradíme vám, jak na to. Záněty močových cest patří k nejčastějším zdravotním problémům, které nás potkávají, především u žen. Než se vydáte k lékaři, zkuste se jich zbavit přírodní cestou už při prvních příznacích, později už musíte k lékaři. Co je to zánět močového měchýře? Důvody, …

Číst dáleDomácí léčba zánětu močového měchýře

Pyelonefritida - Vše o zdraví

Zánět ledvin neboli pyelonefritida je nepříjemná nemoc. Ledviny čistí krev, tvoří se v nich moč s odpadními látkami, které putují do pánvičky ledvinné a močovodů. Ty pak moč odvedou do močového měchýře a močovou trubicí ven z těla. Příznaky zánětu ledvin zimnice třesavka teplota přes 38 °C bolesti v boku na postižené straně břicho bývá na …

Číst dáleZánět ledvin: Jak na přírodní léčbu?

Pyelonefritida - Vše o zdraví

Akné je jedna z nejnepříjemnějších věcí, se kterou se při boji za svou krásou potýkáme, i když zrovna nejsme v pubertě. Vyzkoušejte proto přírodní metody, jak se akné zbavit. Inspirujte se a zbavte se ho, ať si můžete užít bezchybnou pleť. Co je akné Akné způsobuje nevzhledné pupínky, zarudlá, zanícená a mnohdy bolestivá místa, po kterých …

Číst dáleNejlepší babské rady, jak na akné

Pyelonefritida - Vše o zdraví

Vysoký krevní tlak zvyšuje riziko infarktu, mrtvice, cukrovky, metabolického syndromu i potíží se zrakem nebo ledvinami. Snížit jej můžete i přírodní cestou. Pomůže vám těchto sedm bylinek nebo koření. Podívejte se, které to jsou. Vysoký tlak má často nenápadné příznaky. Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je závažné zdravotní onemocnění. Za velmi rizikové jsou považovány hodnoty …

Číst dále7 nejlepších bylinek na vysoký tlak

Pyelonefritida - Vše o zdraví

V těle se nachází několik typů bílkovin. Třetinu z nich tvoří kolagen, bílkovina mládí, tedy jeden z nejdůležitějších ve vodě nerozpustných proteinů, který je součástí pojivových a podpůrných tkání, chrupavek, kostí a vazů. Napomáhá ke správnému fungování pohybového aparátu, zdraví pokožky, vlasů, nehtů, zubů i dásní. Co je to kolagen? Struktura kolagenu připomíná pravotočivou spirálu …

Číst dáleCo je to kolagen a jaké jsou jeho nejlepší účinky?

Pyelonefritida - Vše o zdraví

Rýma vzniká po zánětu sliznice dutiny nosní. Často souvisí se zánětem vedlejších dutin nosních neboli se sinusy, což jsou dutiny v okolních kostech, kde je infekce. Co je to chronická rýma? Chronická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Léčí se odstraněním příčin, úpravou vlhkosti vzduchu a při alergii také odstraněním alergenů. Z léků se nejčastěji …

Číst dáleChronická rýma: Příčiny, příznaky a léčba

Pyelonefritida - Vše o zdraví

Typické projevy plísně na nehtech zahrnují změnu barvy a ztluštění nehtové ploténky. Deformace mohou vést až k odloučení ploténky od nehtového lůžka. Prozradíme, co pomáhá na plíseň nehtů a jak ji účinně odstranit. Proč vzniká plíseň nehtů? Jako onychomykóza – latinsky onychomycosis se označuje mykotická infekce nehtových plotének či nehtových lůžek. Pacienty trápí hlavně plíseň …

Číst dáleCo pomáhá na plíseň nehtů na rukou i nohou?

Pyelonefritida - Vše o zdraví

Hemoroidy jsou jako slepé střevo a má je každý. Jen s nimi má problémy jen někdo. Pacienti vydávají lékaře, až když jsou potíže nesnesitelné. Překonání studu ale vede k možnosti léčby a můžete se nepříjemného problému zbavit. Jako hemeroidy jsou označovány cévní pleteně v oblasti konečníku. Pleteň se skládá z drobných tepének, které do oblasti krev přivádějí, …

Číst dáleJak na léčbu hemoroidů? + nejčastější příznaky

Pyelonefritida - Vše o zdraví

Menstruace přichází u žen každý měsíc. Mohou ji doprovázet křeče v podbřišku, které vystřelují až do zad, bolesti hlavy, závratě i průjem. Menstruační bolest nás na několik dní dokonale odrovná, přesto musíme fungovat, chodit do práce, starat se o děti, rodinu a domácnost. Jak si pomoci od menstruačních bolestí spojovaných s premenstruačním syndromem? Proč dochází k …

Číst dáleCo pomáhá na menstruační bolesti?

Pyelonefritida - Vše o zdraví

Muži mají viagru, ženy ale oficiálně nemají srovnatelně účinný prostředek, který by u nich povzbuzoval pohlavní vzrušení a chuť na pohlavní styk. Proto je každá novinka, která se snaží tento problém nějak řešit, vzbudí značný zájem a vysoké očekávání. Ztráta libida Vědci zjistili, že sexuální vzrušivost obecně u lidí stimulují farmaka, která zvyšují v mozku …

Číst dáleJak zvýšit libido u mužů i žen

Pyelonefritida U žen: Příznaky A Léčba – Zdraví 2021

Nemoci ledvin jsou v zásadě infekční. Zánětlivé procesy v ledvinné pánvi se nazývají pyelonefritida. Pyelonefritida je nejčastější u žen. Příznaky a léčba tohoto onemocnění mají svá specifika.

Pyelonefritida - Vše o zdraví

Jak ukazuje lékařská praxe, zánětlivé procesy v ledvinných tkáních a pánvi jsou způsobeny penetrací bakteriálních a infekčních mikroorganismů. Zástupci krásné poloviny lidstva mají pyelonefritidu mnohem častěji než muži. To je způsobeno především zvláštnostmi anatomické struktury.

Toto onemocnění vyvolává řada bakterií. Patří mezi ně následující patogenní mikroorganismy:

  • enterokoky;
  • streptokoky;
  • stafylokoky.

Když takové bakterie vstupují do těla, způsobují vývoj zánětlivých procesů v ledvinných tkáních. Abychom však onemocněli pyelonefritidou, nestačí pouze vliv viru. Taková nemoc se může objevit pouze za přítomnosti řady doprovodných faktorů, zejména:

  • infekční agens;
  • oslabená imunita;
  • provokující známky.
Zajímavé:  Proč Lékař Na Chřipku Nepředepíše Antibiotika?

Zánětlivý proces se vyvíjí až po proniknutí patogenních mikroorganismů do tkáně ledvin. Mohou se dostat do pánve následujícími způsoby:

  • podél lymfatických kanálků;
  • spolu s močí;
  • krevními cévami.

Pyelonefritida - Vše o zdraví

Jak již bylo zmíněno, k tomu, aby bakterie, které vstoupily do těla, vyvolaly rozvoj pyelonefritidy, je zapotřebí řada doprovodných faktorů. Nejčastěji se tato patologie vyvíjí na pozadí jiných onemocnění:

  • změny stagnujícího typu v močovém měchýři;
  • porušení úplného vyprázdnění;
  • cukrovka;
  • vývoj akutních zánětlivých procesů v orgánech reprodukčního systému;
  • zvýšení velikosti děložního těla;
  • bolesti v krku;
  • abscesové procesy;
  • renální patologie atd.

Se zvýšením těla dělohy dochází k tlaku přímo na močový měchýř a močovody, v důsledku čehož se u ženy může vyvinout pyelonefritida.

Kromě toho existuje celá řada faktorů, které mohou tuto chorobu způsobit. Tyto zahrnují:

  • neustálé prožívání stresových situací;
  • nadměrné podchlazení;
  • vývoj patologií pohlavní povahy;
  • nadměrná únava;
  • nekontrolovaný příjem antibiotických farmakologických léků.

Signály primárního těla

Pyelonefritida - Vše o zdraví

Než vezmeme v úvahu primární příznaky tohoto onemocnění, chtěl bych upozornit na skutečnost, že ošetřující specialisté rozlišují dvě hlavní formy pyelonefritidy:

Zpočátku se patologie vyvíjí tajně. V latentní fázi žena nevykazuje žádné konkrétní známky. Je poměrně obtížné diagnostikovat onemocnění a ne všichni kvalifikovaní odborníci to dokážou, protože nedochází k žádným patologickým změnám ani při krevních testech a moči.

Pokud nebylo možné diagnostikovat pyelonefritidu v latentním stadiu vývoje, pak se onemocnění rychle změní na akutní fázi. V této fázi se objevují specifické příznaky. Lékaři připisují příznaky akutní pyelonefritidy u žen následující příznaky:

  • obecná slabost;
  • patologická bezpříčinná malátnost;
  • Nadměrné pocení;
  • nárůst teploty na 39-40 °;
  • výskyt bolestivého syndromu různé intenzity v bederní páteři;
  • záchvaty nevolnosti;
  • nutkání roubík;
  • zimnice;
  • bolest hlavy.

Lékařská praxe zná případy, kdy je akutní pyelonefritida často zaměňována s cystitidou. To je způsobeno skutečností, že příznaky obou onemocnění jsou příliš podobné. Pokud se pyelonefritida vyvíjí na pozadí diabetes mellitus, pak u většiny pacientů ošetřující odborníci diagnostikují arteriální hypertenzi. Pyelonefritida může navíc způsobit tachykardii, zarudnutí kůže na obličeji.

Pokud akutní forma tohoto onemocnění vyvolala vznik komplikovaných následků, pak pacient jasněji projevuje specifické příznaky. Ošetřující specialisté také hovoří o tom, že se často musí vypořádat s takovým jevem, jako je sekundární pyelonefritida, v akutní fázi vývoje. Nemoc v této formě je velmi nebezpečná pro zdraví a vyznačuje se následujícími příznaky:

  • silná bolest v bederní páteři;
  • renální kolika;
  • porušení procesu vyprazdňování močového měchýře.

Na pozadí těchto příznaků může pacient dokonce vyvinout toxicko-infekční šok.

Pyelonefritida - Vše o zdraví

Pokud patologie přešla do chronického stadia, může se projevovat různými způsoby. Vše závisí na formě onemocnění. Lékaři rozlišují čtyři hlavní formy chronické pyelonefritidy:

  • hypertenzní;
  • nefrotický;
  • hematurický;
  • komplex.

První forma pyelonefritidy se vyznačuje prudkým zvýšením tlaku. Pokud se takové příznaky objeví, měla by být léčba zahájena okamžitě, jinak může dojít k cévní mozkové příhodě. Nefrotická forma onemocnění se prakticky neliší od akutních zánětlivých procesů. Specifickými příznaky jsou vzhled otoku v končetinách a hromadění tekutiny v dutině vnitřních orgánů.

VŠE O PYELONEFRITIDĚ – ZDRAVÍ 2021

Pyelonefritida - Vše o zdraví

Pyelonefritida je závažná infekce močových cest, která může postihnout jednu nebo obě ledviny. Ve většině případů je to způsobeno průnikem a vzestupem choroboplodných zárodků a bakterií z močového měchýře do ledvin, ale může se také vyskytnout, když se bakterie nachází kdekoli v těle a putuje krevním řečištěm, aby se usadila v ledvinách.

Je to infekce, která může postihnout kohokoli z jakéhokoli věku nebo pohlaví, ale anatomické faktory způsobují, že ženy jsou náchylnější, stejně jako starší lidé s problémy s prostatou.

Nejedná se o nakažlivou infekci, ale pokud není dobře léčena a eliminována, může se vyvinout v chronický stav, který trvá léčení měsíců nebo dokonce let, což způsobuje zjizvení, ztrátu funkce ledvin a závažnější stavy.

Jaké jsou příznaky?

Symptomy se mohou náhle objevit v akutní nebo progresivní chronické formě a nejčastějšími příznaky jsou přerušovaná ledvinová kolická bolest, malátnost, vysoká horečka, bolest dolní části zad, nevolnost, zvracení, ztmavnutá a fetální moč a typické příznaky. infekce močových cest nebo cystitida jako neustálé nutkání k močení, doprovázené bolestmi a bolestí, s velmi malým množstvím moči.

Jak se diagnostikuje?

Jakmile jsou příznaky identifikovány, je diagnóza stanovena analýzou anamnézy pacienta a také krevními a močovými testy, které pomáhají identifikovat přítomnost bakterií způsobujících infekci.

Jak je léčba poskytována?

Z typu nalezených bakterií jsou antibiotika předepisována a měla by být podávána přibližně do 10 až 14 dnů. Ve většině případů je kauzativní bakterie nazývána Escherichia coli, což je typ bakterií, které se často vyskytují ve stolici.

Pokud vyšetření zjistí příčinu obstrukce nebo malformace močových cest, může být k odstranění problému nutná operace.

Zajímavé:  Bolest Krku Krční Páteř?

Případy chronické pyelonefritidy mohou vést k renální hypertenzi, nefrotickému syndromu a selhání ledvin a mohou vyžadovat dialýzu.

Jaké jsou rizikové faktory?

Ženy jsou náchylnější k rozvoji infekce, protože ženská močová trubice je kratší než muži, což usnadňuje bakteriím dostat se do močového měchýře. Během těhotenství se také zvyšuje riziko vzniku infekce.

Kromě toho jakákoli anomálie tvorby nebo obstrukce močových cest způsobená kameny, nádory, kameny, extensory, problémy s prostatou, nervové problémy, které zabraňují kontrakci a vyprazdňování močového měchýře, reflux, který způsobuje návrat moči do močovodu, Špatně kontrolovaný diabetes mellitus, špatná hygiena genitálií, neurogenní močový měchýř, zadržování moči a choroby, které snižují organickou obranu, mohou také podporovat infekce.

Jak se vyhnout?

Jedním z opatření, která mohou snížit vaše šance, je vést zdravý životní styl s vysokým příjmem tekutin během dne, řádně léčit jakýkoli druh infekce a slabost močového měchýře, udržovat dobré hygienické návyky a neudržovat moč, když cítíte potřebu. od nakažení infekce.

Pokud zjistíte některý z výše uvedených příznaků, neléčte se sami, vyhledejte lékařskou pomoc a postupujte podle jejich doporučení. Postarej se o sebe.

KFS Kolcova – praktické zkušenosti a informace (české titulky) (Září 2021)

Zánět ledvin: příznaky, léčba (nefritida) – Vitalion.cz

Pyelonefritida je infekční zánětlivé onemocnění
ledvin
, většinou bakteriálního původu (doslova se jedná
o zánět pánvičky ledvinné a ledviny).

Může se vyskytovat ve formě akutní (rychle
nastupující, probíhající s výraznějšími příznaky) nebo
chronické (dlouho trvající, s vleklými, méně
specifickými příznaky, případně bez příznaků). K onemocnění
dochází nejčastěji tak, že infekce vystoupá do ledviny
z močových cest.

V případě nedostatečného nebo žádného léčení může vést
selhání ledvin. Pyelonefritida je jednou z hlavních
příčin chronické renální insuficience (ledvinové nedostatečnosti),
která vede při postižení obou ledvin k nutnosti náhrady funkce ledvin
dialýzou.

Příčiny vzniku zánětu ledvin

Ledviny slouží v těle především k očišťování
krve
od splodin a metabolitů tak, aby v krvi zůstalo jen to, co má.
Tvoří se v nich moč, ve které tyto splodiny putují do
pánvičky ledvinné a z ní do močovodů. Močovody odvádějí moč do
močového měchýře, kde dochází k jejímu sběru a odkud je poté
odváděna močovou trubicí ven z těla.

Onemocnění většinou nevzniká jen tak, nýbrž na podkladě přítomnosti
nějakého rizikového faktoru. Nejčastěji jde o infekci
vzestupnou
, kdy dojde k vystoupání bakterií močovodem
z měchýře, případně z močové trubice až do ledviny
(ascendentní šíření infekce). K tomu disponují určité
rizikové faktory, zmíněné níže.

V některých, méně častých případech může dojít k tomu, že se
infekce do ledviny dostane krví. V těchto případech bývá
pyelonefritida komplikací základního onemocnění, jakými jsou např.
hnisavý zánět kloubu nebo bakteriální endokarditida. Infekce se pak po
těle roznáší krví a může se uchytit právě třeba v ledvině
(hematogenní šíření infekce).

Rizikové faktory zánětu ledvin

  • K rizikovým faktorům patří především zhoršení
    (znemožnění) odtoku moči
    , ke kterému dochází v následujících
    případech.
  • Jedná se o přítomnost močových kamenů v průběhu
    močových cest (urolithiasa), které mohou zamezovat normálnímu odtoku moči,
    nezbytnému pro očišťování močových cest od bakterií.
  • Dále mohou být překážkou v odtoku nádorová
    onemocnění
    prostaty, močového měchýře, gynekologické tumory
    nebo benigní hyperplazie prostaty.

Většímu riziku jsou dále vystaveny ženy. U nich je
zvýšené riziko vzniku infekce dáno jejich anatomií močových cest.

Ženy
mají velmi krátkou močovou trubici, takže je pro bakterie jednodušší
dostat se do vyšších oddílů močových cest.

Dále je to dáno tím, že vyústění močové trubice se u žen nachází
v těsné blízkosti pochvy a análního otvoru, které bývají běžně
osídleny bakteriemi.

Samostatnou kapitolou je těhotenství, při kterém se
k těmto rizikovým faktorům někdy přidává obtížnější
vyprazdňování močového měchýře, kdy dochází z tlaku plodu na
měchýř k městnání moči.

Dalším faktorem zvyšujícím riziko je tzv. vezikoureterální
reflux
. Normálně jsou močovody při vyústění do močového
měchýře uzavřené a otevírají se jen v případě, když jimi teče moč
směrem do měchýře.

U lidí s vezikoureterálním refluxem dochází
k tomu, že určitá část moči, která je přítomna v měchýři se občas
vrací zpět do močovodů. Tato porucha se vyskytuje častěji u dětí,
které pak trpí opakovanými záněty ledvin.

Může se vyskytovat ale
i v dospělém věku.

Ve zvýšeném riziku jsou lidé, kteří mají ochrnutu dolní
polovinu těla
. Jednak jim chybí citlivost, takže nevnímají
případné známky zánětu močových cest, za kterých se pak může
rozvinout pyelonefritida a jednak mají poruchy vyprazdňování měchýře kdy
dochází k dlouhodobému městnání moči v měchýři.

  1. Rizikovým faktorem je dále oslabení imunity, jaké bývá
    u lidí s HIV, onkologickými onemocněními, osob trpících cukrovkou
    (diabetes mellitus) nebo u pacientů na imunosupresivní terapii (lidé po
    transplantacích, lidé trpící autoimunitním onemocněním).
  2. Patří sem i dlouhodobé zavedení cévky, které je
    nutné u některých ležících pacientů v nemocnicích.
  3. Z rizikových onemocnění, které hrozí vznikem pyelonefritidy jsou to
    především výše zmíněná infekční endokarditida a hnisavé záněty
    kloubů.
  4. A samozřejmě je rizikovým faktorem infekce dolních močových
    cest
    .
Zajímavé:  Odstranění štítné žlázy - Vše o zdraví

Prevence zánětu ledvin

K preventivním opatřením patří především pravidelný
příjem tekutin, kvůli tomu, aby docházelo k pravidelnému
močení a tím k očišťování močových cest. U žen se doporučuje
dojít si na toaletu co nejdříve po pohlavním styku, při kterém může
dojít k zanesení bakterií do močové trubice.

Dále má prospěšné působení brusinkový džus, který
do jisté míry působí v močových cestách protizánětlivě. Pít by ho
neměli pouze lidé, užívající
warfarinové preparáty (léky na snížení srážlivosti
krve), jelikož díky interakcím s warfarinem zvyšuje náchylnost ke
krvácení.

  • Osobní hygiena v intimních partiích by měla být
    zvláště u žen pravidelná a poctivá.
  • V prevenci zánětu močových cest obecně platí vyvarovat se
    prochladnutí
    (záda v teple, nesedět na studené podložce) a
    v případě výskytu obtíží při močení (bolestivé močení
    doprovázené pálením, řezáním) vyhledat lékaře, aby mohla být
    případná infekce ihned zaléčena.
  • Z dalších preventivních opatření je dobré posilovat
    imunitu
    , tedy přijímat dostatek vitamínů (ovoce, zelenina),
    pravidelně odpočívat a spát a dopřávat tělu dostatek přiměřeného
    pohybu.
  • Zvlášť velký důraz na prevenci (ale také léčbu) je třeba klást
    u lidí trpících cukrovkou, u kterých jsou pyelonefritidy poměrně
    častým onemocněním.

Příznaky a projevy zánětu ledvin

Příznaky se vyskytují jednak na močových cestách a jednak mimo ně,
podle závažnosti postižení.

Z následujících příznaků se mohou vyskytovat jen některé, ale též
všechny najednou. Jedná se především o časté močení a
výrazné, leckdy trvalé nutkání na močení a to
i v průběhu noci ve spánku (nykturie).

Při močení se vyskytují bolesti charakteru řezání nebo
pálení
a moč mívá zakalený vzhled, často
nepříjemně zapáchající. V moči se též může vyskytnout přímo
hnis a vzácností není ani krev. Někdy
též dochází k nemožnosti vymočit se při veškeré snaze.

K těmto projevům, vypovídajícím o onemocnění močových cest se
přidávají další, které už nemusí být tak specifické, ale
k onemocnění patří a potvrzují diagnózu.

Bývá bolest nebo pocit tlaku v břiše a také v bedrech,
zvýšená teplota.

Při závažnějším postižení teplota stoupá až
horečce (teplota nad 38˚C), objevuje se
třesavka a celková schvácenost. K tomu se
může přidat zvracení a zmatenost.

U dětí může být nerozpoznaná pyelonefritida jednou z příčin
nočního pomočování. Zvlášť varovné je to
v případech, kdy se dítě v noci již normálně nepomočuje a najednou
opět začne.

U chronické formy bývají obtíže nespecifické, mohou převládat
příznaky „chřipkové“, ale výjimkou není ani zcela asymptomatický
průběh. U těchto pacientů, pokud jsou pyelonefritidou postiženy obě
ledviny, hrozí vysoké riziko chronického selhání ledvin,
končící často bohužel ztrátou funkce ledvin s nutností náhrady
ledvinných funkcí dialýzou.

Pak se mohou objevit až příznaky, které má na svědomí chronické
selhávání ledvin. V tom případě se může vyskytnout vysoký
krevní tlak
, anemie (chudokrevnost),
osteoporóza a často též trvalé svědění
kůže
.

Při těžkém neléčeném selhávání vzniká tzv. uremický
syndrom
, z důvodu nedostatečného očišťování krve od močoviny.
Ten se projevuje výrazným úbytkem na váze, častým nutkáním na zvracení
až zvracením, a někdy též krvavými průjmy.

Dále se vyskytují opakované infekce z důvodu snížené
imunity a sklonům ke krvácení.
Lidé s chronickou pyelonefritidou mohou mít také opakované ataky akutní
pyelonefritidy.

Léčba zánětu ledvin

Pokud je průběh nekomplikovaný, jsou na prvním místě v léčbě
pyelonefritidy antibiotika. Také se používají léky na
zmírnění průvodních obtíží, především nesteroidní
antiflogistika
(protizánětlivé léky). Je doporučován vysoký
příjem tekutin.

U těžších případů a případů opakovaných infekcí bývá nutná
hospitalizace, kdy se antibiotika podávají nitrožilně a
dochází k řadě dalších vyšetření, která mají za úkol rozpoznat
příčinu onemocnění.

Pokud se jako příčina opakovaných infekcí zjistí urolitiáza nebo
vezikoureterální reflux, řeší se tyto příčiny na urologickém
oddělení. U urolitiázy je nutno kameny odstranit, což se provádí
nejčastěji tzv. lithotripsí, kdy se kameny rozbíjejí
pomocí ultrazvukových vln z venčí těla. V případě vezikoureterálního
refluxu je na místě chirurgická korekce této abnormality.

Komplikace zánětu ledvin

  1. V případě neléčení vážné infekce je nebezpečnou komplikací vznik
    sepse, při které jsou celé ledviny (nebo jedna) postiženy
    hnisavým zánětem, který se odsud šíří do celého těla.

  2. Dále může dojít k akutnímu selhání ledvin (při
    postižení obou ledvin) se zástavou odtoku moči, kdy se odpadové produkty
    hromadí v organismu a otravují ho, což může mít velice vážné
    následky.

  3. U chronických pyelonefritid pak při nerozpoznání dochází
    chronickému selhání ledvin, které vede k postupné
    ztrátě funkce ledvin a nutnosti dotyčného pravidelně
    dialyzovat.

Diskuse

  • Zánět ledvin
    – projevy
  • Zánět
    ledvin u batolete

Další názvy: nefritida, pyelonefritida, hnisavý zánět ledvin, pyelonefritis, akutní zánět ledvin, chronický zánět ledvin,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector