Rozbor moči – Vše o zdraví

15. září 2020 (aktualizováno: 26. dubna 2021)

Komplexní vyšetření, preventivní prohlídka, hledání příčiny zdravotních potíží… Jakého společného jmenovatele mají tyto lékařské úkony? Jde o rozbory tělních tekutin, krve a moči. Ze vzorku moči lze poznat mnohé. K základním ukazatelům rozboru moči patří test bílkovin v moči. Dále se zjišťuje pH moči, kreatinin, leukocyty v moči, žlučové barvivo, ketony v moči a další hodnoty. Kultivace moči odhalí také bakterie v moči. Odchylky od normálních hodnot různých ukazatelů napomohou určit správnou diagnózu. Tou může být například onemocnění ledvin, nefrotický syndrom, zánět močových cest, cukrovka, žloutenka a mnoho dalších.

Obsah: Rozbor moči - Vše o zdraví

Odebrané vzorky moči se chemicky testují. Praktický lékař může použít testovací proužky na moč pro jednoduchá vyšetření, např. pH moči. Tabulka pak určí, zda jsou hodnoty v pořádku nebo vykazují odchylku. Lékař si může vyžádat laboratorní testy. Podobně jako to, co se zjistí ze sedimentace krve, se dá zjistit i ze vzorků moči. Je to jeden ze základních způsobů, jak poznat problémy s ledvinami. V laboratoři se odstředí část vzorku. Ze získaného močového sedimentu se vyhodnotí přítomná bílkovina, bílé krvinky v moči, hlen v moči, červené krvinky v moči, krev v moči, kreatinin. Hodnoty se pak porovnají s obvyklým průměrem a jsou vyšší, provede se ještě kultivace a určí se vhodná léčba, popřípadě se nasadí antibiotika.   Ideálním způsobem by bylo odebírat moč až při samotném vyšetření, ovšem běžnou praxí je přinést si vzorek ranní moči již z domova. Pokud použijte domácí nesterilní nádobu, můžete očekávat, že výsledky nebudou zcela přesné, i když ji vyvaříte. Řešením jsou zkumavky na moč, které si zakoupíte v lékárně. Samozřejmostí by při návštěvě lékaře mělo být poučení, jak vzorek odebírat, a určitě také předaná sterilní zkumavka na moč. Samotný vzorek by měl být odebírán z tzv. středního proudu při prvním ranním močení. Co to znamená? Nejdříve necháte odejít část moči, pak teprve zachytíte patřičnou dávku moči do zkumavky. Je potřeba mít před odběrem čisté ruce dbát na prevenci znečištění víčka a hrany zkumavky.   Jednou ze základních součástí běžného rozboru moči je test bílkovin. Ten se neprovádí jen u podezření na onemocnění, ale také při zkoumání obtíží, na které by mohly být tímto stavem ovlivněny. Např. bílkovina typické příznaky v moči a bolesti zad spolu mohou souviset a naznačovat oslabené ledviny. Příznaky pak musí potvrdit další testy. Bílkovina v moči v těhotenství také není ničím výjimečným, ale je potřeba provést další zdravotní vyšetření.

K onemocněním, která naznačuje vyšší hodnota bílkovin v moči, patří nejčastěji:

Pokud vás trápí bolest a pálení při močení jedná se pravděpodobně o zánět močových cest. Lékař vám na základě vzorku moči zjistí druh bakterie a předepíše vhodnou léčbu.

Zvláštním případem je bílkovina v moči v těhotenství, která může naznačit preeklampsii, tedy chorobný stav, který vážně ohrožuje matku i plod.  

K možným příznakům výskytu bílkoviny v moči patří kalná moč, bílé kousky v moči, pěna v moči, otoky, zvýšená únava a snížená odolnost vůči infekcím. V těchto případech je nutno navštívit lékaře, který provede potřebná vyšetření. Bude vám doporučena vhodná léčba nebo se provedou další vyšetření. Zakalená moč nebo pěnivá moč většině lidí nepřipadá nápadná, ale právě ony vás mohou na problém s bílkovinami upozornit. Důležité je i určení druhu bílkoviny, podle kterého je možno upřesnit, o jaké onemocnění se jedná. Bílkoviny v moči se vyskytují také po úrazu, při kterém jsou rozdrceny svaly. Velké množství uvolněných bílkovin může vážně poškodit ledviny.   Laboratorním vyšetřením lze odhalit i poměrně malé množství bílkoviny v moči. Na základě vyšetření pak lékař stanoví diagnózu. Pokud by se jednalo o zánět, vyskytovaly by se v moči i zvýšené leukocyty. Ketolátky v moči by mohly naznačovat cukrovku. Selhání ledvin naznačuje zvýšený kreatinin nebo kreatinin v krvi, který se pak vylučuje močí. Krev v moči u mužů může znamenat problémy s prostatou, krev v moči u žen a leukocyty v moči u žen znamenají celou řadu problémů. Příčinou však může být i nevhodně použitá zkumavka na moč nebo neopatrně provedený odběr.

Ještě před specializovanými vyšetřeními se provede rozbor krve. Hodnoty se pak posuzují společně s rozborem moči. Pro posouzení, zda se jedná o zánět, se zjišťuje CRP. Hodnota CRP u zdravého člověka se pohybuje v mezích od 0 do 5 mg/l.

Může vystoupat i přes 100 mg/l. Do stanovení přesné diagnózy je potřeba držet dietu – zvýšit příjem zeleniny a ovoce, kontrolovat pitný režim a snížit příjem cukru, sodíku a živočišných bílkovin. Vyhnout se musíme alkoholu a vyšší fyzické námaze.

Potravu doplníme lněným semínkem a rybím tukem.

Co zjistíme z moči? – drogy i těhotenství

Součástí zdravotní skupiny EUC je také devět laboratoří po celé ČR. Ty zkoumají vzorky nejen z klinik a dalších zařízení EUC, ale i od řady externích lékařů. Odborným ředitelem pražských EUC Laboratoří s.r.o. je MUDr. Petr Podroužek, CSc., který rozebral, co je možné zjistit z laboratorního vyšetření moči. 

Moč je za normálních okolností téměř čirá nažloutlá tekutina. Vzniká v ledvinách, které filtrují vodu spolu se zplodinami metabolismu z krve a pomáhají udržet stálé složení vnitřního prostředí organismu. Laboratorní vyšetření zjistí případné abnormální složení moči a může tak upozornit na řadu chorob již v časném stadiu. Výhodou moči je, že je velmi snadno dostupnou biologickou tekutinou.

Běžné vyšetření moči zahrnuje vyšetření:

  1. fyzikální – posuzuje se zde barva a čirost moči, případně hustota

  2. chemické – hodnotí přítomnost nebo zvýšené množství některých látek v moči. Chemicky lze vyšetřit moč na přítomnost červených krvinek při krvácení do močového traktu, bílkoviny, cukru – u diabetiků výrazně zvýšená hladina v krvi způsobí i přítomnost glukózy v moči  – a dalších látek.

  3. mikroskopické (dnes již velmi často dokonale prováděné automaticky laboratorními analyzátory) – hodnotí výskyt a množství buněk (červené a bílé krvinky, krystaly, válce, bakterie).

    Pro hodnocení je velmi důležité provedení z čerstvé moči, ideálně do jedné hodiny po vymočení, aby nedošlo k poškození jednotlivých elementů. Bakterie lze určit mikrobiologickým vyšetřením moči, odběr moči je nutný do sterilní nádobky. Z moči lze zjistit řadu bakterií, i některé sexuálně přenosné nemoci.

    Velkým přínosem jsou vysoce citlivé molekulárně biologické metody (PCR), které jsou pro lékaře méně nákladné než v minulosti.

„Často je potřebné stanovit množství vylučovaných látek, jako jsou ionty, bílkoviny, či metabolity, a elementů za nějaké časové období, například 24 hodin. Pak provádíme sběr moči ve sledovaném časovém rozmezí. Do moči je prostřednictvím ledvin filtrována řada látek včetně hormonů.

Nejčastěji zjišťujeme přítomnost hormonu lidského choriového gonadotropinu (hCG), která za normálních okolností znamená průkaz těhotenství. Laboratoře test běžně provádějí z moči i z krve. V lékárnách lze koupit i tzv.

domácí testy pro provedení testu z moči doma v soukromí, ty jsou dnes již poměrně kvalitní a prokazují graviditu již v době vynechavší pravidelné menstruace. Obdobné domácí testy slouží i pro zjištění období ovulace ženy.“

Když má někdo podezření na to, že jeho dítě bere drogy, může nechat vyšetřit jeho moč?

„Ano, laboratoře mohou od samoplátců, bez doporučení lékaře, posoudit vzorek moči na průkaz užití drog.

Laboratoř provádí testy jako screeningové – vyhledávací, které mohou poskytnout potřebnou rychlou informaci.

Snadná dostupnost vzorku moči zde může být nevýhodou, je vhodné být přímo u získání vzorku, falšování ze strany prověřovaných osob je časté, svou moč třeba vymění nebo ředí vodou.“

Běžně se stanovuje:

  • Marihuana – hlavní účinná složka je tetrahydrocannabinol, po jednorázovém požití detekujeme cca za 6-15 hodin, u občasného užívání lze detekovat asi 10 dní, u pravidelných uživatelů až 30 dní i déle.
  • Kokain – doba záchytu v moči je 3-6 hodin, jeho metabolity 1-4 dny, u chronických toxikomanů až 5 dní, 
  • Morfin / heroin – prokáže se po 2 hodinách a  2-3 dny po poslední dávce
  • Metamfetamin (Pervitin) – chemicky příbuznou látkou je MDMA (Extáze), kterou je vhodnější stanovit specializovaným testem, obě skupiny se prokážou po 1-3 hodinách a maximálně 2-4 dny,
  • Amfetaminy – průkaz nejdříve za 2 hodiny a maximálně 2-4 dny
  • Benzodiazepin – léky typu Diazepam (Valium), detekce nejdříve po 1-2 hodinách, maximálně 2-3 dny, u pravidelných uživatelů až 4-6 týdnů.
  • Cena je 143 Kč za vyšetření jedné drogy.
  • Pro více informací [email protected]
  • Poznámka pro editory:

EUC je soukromá síť zdravotnických zařízení. S obratem 2,15 miliard Kč a rozšiřováním do dalších krajů ČR patří k největším nestátním poskytovatelům zejména ambulantní péče v ČR. Je největší poskytovatel zdravotní péče zaměstnavatelům, včetně péče prémiové. Aktivity EUC dělí do 5 sektorů: Kliniky, Nemocnice, Premium, Lékárny a Laboratoře.479 zaměstnanců EUC poskytlo v roce 2016 péči celkem 1 140 000 pacientům. Od roku 2011 je vlastníkem EUC Tuffieh Funds SICAV plc..     

Co pozná urolog z moči?

Moč se odesílá na rozbor do laboratoře, ale přímo v ordinaci může lékař otestovat některé parametry indikátorovými papírky.

Ze vzorku moči lze poznat například zánět močových cest, cukrovku, onemocnění ledvin, žloutenku, těhotenství či užívání drog.

Při mnoha dalších onemocněních se v moči objevují odchylky od normálních hodnot a výsledek testu je jedním z vodítek ke správné diagnóze.

Jak se vzorek moči testuje?

S vzorkem moči se podle požadavků lékaře provádí celá řada laboratorních testů. Chemickým testováním se hodnotí pH moči, hladina bílkovin, cukru, přítomnost krve, ketonů a žlučového barviva.

Odstředěním části vzorku moči laborant získá močový sediment, z kterého následně vyhodnocuje přítomnost močových krystalů, bílých a červených krvinek, bakterií, hlenu a leukocytů.

Při podezření na močovou infekci laborant provádí kultivaci pro zjištění typu bakterie a určení vhodného typu antibiotik.

Co udělat pro přesnější výsledky?

V některých případech se moč odebírá až při vyšetření, ale většinou vás lékař požádá, ať přinesete vzorek ranní moči z domova.

Jak postupovat, aby výsledky byly co nejpřesnější? Kupte si v lékárně sterilní zkumavku, případně o ni můžete požádat svého lékaře.

Kvůli riziku kontaminace není vhodné vzorek moči nosit v zavařovačce či jiné podobné nádobě. Pokud ale opravdu nemáte jinou možnost, důkladně ji vyvařte.

Vzorek by měl pocházet ze středního proudu prvního ranního močení. To znamená, že začnete močit do záchodu a teprve po malé chvilce moč zachytáváte do zkumavky. Před manipulací se zkumavkou si umyjte ruce a dávejte pozor, ať její hranu a víčko o nic omylem neotřete.

Co znamená bílkovina v moči?

Test bílkovin v moči je jedním ze základních ukazatelů běžného rozboru. Lékař vyhodnocuje množství a druh bílkoviny. Bílkovina v moči může být ukazatelem celé řady onemocnění, při pozitivním výsledku lékař provádí další zdravotní testy.

Zajímavé:  Vliv Hluku Na Zdraví?

Bílkovina v moči se objevuje například u těchto onemocnění:

  • zánět močových cest a močového měchýře
  • cukrovka
  • glomerulonefritida (zánětlivé neinfekční onemocnění ledvinných filtračních jednotek)
  • nádory močového měchýře, ledvin či močovodu

Příčina pozitivního výsledku ale nemusí být vůbec závažná, v moči ji najdeme i po nadměrné fyzické zátěži.

Na co ukazuje zvýšený kreatinin?

Kreatinin vzniká jako konečný produkt odbourávání kreatinu, který je zdrojem energie pro činnost svalů. Kreatin se také používá jako legální látka k nárůstu svalové hmoty.

Vysoká hladina kreatininu v moči je v pořádku, tělo tuto látku filtruje v ledvinách a odvádí močí. U zdravých osob se již nedostává zpět do krevního oběhu.

Žádoucí je nízká hodnota kreatininu v krvi a vyšší v moči. Vysoká hladina kreatininu v rozboru krve ukazuje na možné poškození ledvin.

Zvýšenou hladinu může ale způsobit i dlouhodobá zvýšená konzumace proteinů a náročná fyzická zátěž.

Trápí vás bolestivé močení?

Pálení a bolest při močení jsou nejčastější příznaky zánětu močových cest. Na základě vzorku moči lékař pozná přítomnost a druh bakterie a předepíše vhodná antibiotika.

Pokud ale zánět podchytíte včas, můžete si vystačit s domácí samoléčbou. Přečtěte si, jak na to.

Testy krve a moči vám mohou zachránit život. Kdy na ně máte nárok?

Některá onemocnění, často i závažná, můžou probíhat dlouhou dobu skrytě a projeví se až v momentě, kdy už je na jejich léčbu pozdě. Dalším neviditelným problémem může být špatný stav některých životně důležitých orgánů, například jater nebo ledvin.

Na základní vyšetření krve a moči má každý nárok jednou za dva roky v rámci preventivní prohlídky u svého praktického lékaře. Vyšetřuje se hladina cukru či cholesterolu a tukových látek v krvi, další testy lékař provádí pouze v případě podezření na některé konkrétní onemocnění.

Nemusíte čekat na praktika

Dva roky jsou ovšem poměrně dlouhá doba, během níž se v těle může odehrávat spousta věcí, které navenek nemusí být vidět, dokonce nás ani nebolí. Většina odborníků proto doporučuje, aby lidé starší čtyřiceti let podstupovali vyšetření základních parametrů, které vypovídají o stavu jejich organismu, jednou do roka. 

Provedení testů je na místě také v případě, dojde-li k náhlé změně zdravotního stavu, například po intenzivní fyzické zátěži s následnou přetrvávající únavou či po dlouhodobém trvání běžného onemocnění, jako je nachlazení, rýma nebo kašel. 

Krevní testy a rozbor moči si můžete zařídit i sami, jako samoplátci, aniž byste o to museli žádat svého praktika, v některé z laboratoří, které jsou snadno k dohledání na internetu (např. www.synlab.cz, www.euclaboratore.cz, www. aeskulab.cz a další).

Základní ukazatele zdravotního stavu

Krevní obrazVýsledky vyšetření krevního obrazu vám poskytnou informace o počtu a také velikosti červených a bílých krvinek, krevních destiček a množství hemoglobinu v krvi. Na základě zjištěných údajů je možné odhalit skrytou chorobu krve, zánětlivé změny nebo chudokrevnost, která může upozornit na probíhající chronické onemocnění.

Hladina cukruHladina cukru neboli glykémie v krvi odhalí případné onemocnění cukrovkou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Proto je velmi důležité odhalit ji včas.

Hladina CRPCRP čili C-reaktivní protein je bílkovina, která se tvoří v játrech a podílí se na přirozené imunitní odpovědi. V případě zánětlivé reakce v těle je vylučována do krve.

Vzestup hladiny CRP tedy nespecificky ukazuje na probíhající zánětlivý proces nebo odumírání tkání. Nejčastěji jde o zánět způsobený bakteriální infekcí (např.

revmatickou horečku), zánět imunopatologický neboli revmatoidní artritidu, případně nebakteriální zánět, jako je infarkt myokardu, trauma nebo pooperační stavy.

Cholesterol a tukPodle hladiny tuků a cholesterolu je možné zjistit riziko možného onemocnění srdce a oběhového aparátu. Jednoduše řečeno, na základě naměřených hodnot lze předejít vzniku chorob, jako je infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. Pokud pacient svůj cholesterol delší dobu nesleduje, může se jeho zvýšení projevit až nástupem aterosklerózy a následným uzavíráním tepen.

Jaterní testyPři vyšetření jater se stanovuje hladina enzymů, které mají zkratky ALP (alkalická fosfatáza), ALT (alaninaminotransferáza), AST (aspartátaminotransferáza), GGT (gamaglutamyltransferáza) a žlučového barviva bilirubinu. Naměří-li se vysoká hladina některé z těchto látek, pak lze předpokládat výskyt onemocnění jater či žlučových cest. Test však může poukázat i na onemocnění jiných orgánů.

Kreatin a vyšetření močiKreatinin je látka, která vzniká ve svalech a podílí se na přeměně chemické energie při svalovém stahu. Měření její hladiny se využívá pro ověření stavu neboli filtrační schopnosti ledvin a zjištění případných onemocnění. Moč se dále vyšetřuje také na přítomnost látek, které můžou odhalit infekce či onemocnění močového ústrojí.

Zdeňka Jeníčková, Tina

Krev v moči: jaké jsou nejčastější příčiny? – Zdraví.Euro.cz

  • Moč se vytváří v ledvinách a její vylučování slouží k odstraňování odpadních látek z lidského těla. U zdravých pacientů vypadá jako čirá tekutina, která může mít různé odstíny žluté barvy.
  • Pokud je přítomnost krve v moči viditelná na první pohled, jedná se o makroskopickou hematurii. Projevuje se tím, že moč změní barvu na odstíny růžové, červené či hnědé. Jestliže krev odhalí až vyšetření a v moči není pozorovatelná, jedná se o mikroskopickou hematurii.
  • Přítomnost krve v moči může být doprovázena celou řadou příznaků, jako je například bolest zad, bolest v podbřišku, pálení při močení, křeče nebo zvýšená teplota.
  • Barva moči se může změnit při konzumaci některých potravin, jako je červená řepa či ostružiny, nebo také vlivem některých léčiv. Někdy signalizuje také přítomnost volného hemoglobinu či bilirubinu.
  • Krev se v moči může objevit vlivem vyčerpávající fyzické aktivity, po expozici toxickým látkám, po úrazech ledvin a močového měchýře nebo po lékařském výkonu.
  • Někdy krev v moči signalizuje závažné onemocnění, jako je například zánět močových cest, infekce ledvin, ledvinové a močové kameny, zánět prostaty, glomerulonefritida, diabetes nebo třeba rakovina.
  • Krev v moči je buď viditelná na první pohled, nebo její přítomnost můžete zjistit pomocí indikačního papírku. Rozbor moči a další vyšetření poté provádí urolog a nefrolog.
  • Léčba hematurie je ve většině případů zaměřena na příčinu, která tento stav způsobila. Proto je nutné určit přesnou diagnózu a držet se doporučení lékaře.

Má vaše moč nezvyklou barvu nebo jste v ní dokonce objevili stopy krve? V tom případě byste měli okamžitě vyhledat svého ošetřujícího lékaře. Tato zdravotní komplikace totiž může mít celou řadu různých méně či více závažných příčin a zároveň často signalizuje nějaké nebezpečné onemocnění.

Co znamená krev v moči?

Moč se vytváří v ledvinách a její vylučování slouží k odstraňování odpadních látek z lidského těla. U zdravých pacientů vypadá jako čirá tekutina, která může mít různé odstíny žluté barvy.

V závislosti na koncentraci tedy bývá bledě slámová až jantarová.

Pokud se ovšem v moči vyskytuje také krev, což se označuje názvem hematurie, obvykle změní barvu, nicméně nemusí být úplně sytě červená.

Přítomnost krve v moči může být v některých případech viditelná na první pohled. Takový nález se poté označuje jako makroskopická hematurie.

Poznáte ho podle toho, že se objeví růžová moč nebo červená moč a v některých případech se může dokonce zbarvit až do tmavě hněda (může barvou připomínat čaj nebo i kofolu).

Kromě toho se mohou objevit pouze kapky krve nebo dokonce sražená krev v moči.

Co se týče mikroskopické hematurie (také označovaná jako mikroskopická krev v moči), tu prostým okem nepostřehnete. Barva moči se totiž nijak výrazně nezmění. Takový stav obvykle lékař zachytí jako náhodný nález při chemickém vyšetření moči a močového sedimentu.

Vždy je ovšem nutné mít na paměti, že krev v moči představuje pouze příznak jiných zdravotních obtíží, a ne samostatné onemocnění.

Červené krvinky v moči přitom mohou signalizovat třeba zdravotní problémy, které souvisí s ledvinami, močovodem, močovou trubicí nebo prostatou.

Pokud moč obsahuje také bílé krvinky, na vině bude s největší pravděpodobností infekce močových cest.

Další příznaky hematurie

Přítomnost krve v moči může být doprovázena celou řadou dalších příznaků.

Jedná se například o krev v moči a bolest zad, přičemž někdy způsobuje choroba zodpovědná za krev v moči bolest v podbřišku.

Dále vyvolává krev v moči pálení, křeče, zvýšenou teplotu či dokonce horečky. U některých zdravých pacientů se však může objevit krev v moči bez bolesti.

Jaké může mít krev v moči příčiny?

Některé příčiny hematurie jsou pouze dočasné problémy, které nejsou příliš nebezpečné a po nějaké době zmizí, ať už s léčbou nebo dokonce i bez ní. Jiné však patří mezi kritické stavy, u nichž je nutné zahájit speciální léčbu a pacienta dlouhodobě sledovat.

Látky, které mohou změnit barvu moči

Zbarvení lidské moči ovlivňují například různé potraviny a léky.

Červenohnědou barvu může mít moč třeba po konzumaci červené řepy, ostružin nebo rebarbory, způsobit ji však mohou i léčiva, jako je třeba Pyrvinium.

Někdy se může objevit také krev v moči po antibiotikách či projímadlech. Při výdeji takového léku by vás však měl lékárník o těchto vedlejších účincích dopředu informovat.

Za změnu barvy moči může být zodpovědná také přítomnost volného hemoglobinu, což se odborně nazývá hemoglobinurie (hemoglobin v moči). V některých případech se totiž červené krvinky rozpadají, hemoglobin se z nich uvolňuje a jeho přebytek je následně z těla vylučován močí, která se tím pádem barví do červena či hněda. Hemoglobinurii mohou způsobit třeba hemolytické anémie.

Kromě hemoglobinu mohou barvu moči měnit i jiné látky vytvářené v lidském těle. Jedná se například o bilirubin, jehož přítomnost může signalizovat poškození jater. Tento nález je závažný a vyžaduje důkladné vyšetření.

Nejedná se však o hematurii. Dále může mít obtíže na svědomí myoglobin, což je malá bílkovina, která v srdci a kosterních svalech váže kyslík, z krve může být filtrována ledvinami a dostává se do moči.

Vysoké množství této látky pak může způsobit její červenou barvu.

Onemocnění a další závažné příčiny

Stopy krve v moči se mohou objevit také vlivem mnoha dalších příčin.

Na vině může být vyčerpávající fyzická zátěž, expozice toxickým látkám (kontrastní léky při RTG vyšetření) nebo úraz ledviny či močového měchýře.

Přechodná přítomnost krve v moči může být způsobena také lékařským výkonem, který poškozuje vylučovací ústrojí. Jedná se například o krev v moči po cévkování nebo po biopsii ledviny.

U obou pohlaví se může krev v moči vyskytnout při poranění zevního genitálu nebo při poranění konečníku. Riziko krvácení do močových cest může zvýšit také užívání některých léků, jako jsou nesteroidní protizánětlivé přípravky (NSAID) či aspirin. Lidé si někdy stěžují také na krev v moči po běhání, krev v moči po sexu nebo krev v moči po požití alkoholu.

Krev se může do moči dostat z vylučovacího ústrojí, které zahrnuje ledviny a močové cesty (močovody, močový měchýř, močová trubice). Přítomnost krve v moči může v tom případě signalizovat také některé závažné onemocnění. Může se jednat například o tyto problémy:

Zajímavé:  Jak Poznat Příznaky Zápalu Plic?

Krev v moči u mužů a u žen

Viditelná krev v moči se může vyskytnout u každého pacienta. Větší riziko čůrání krve však obecně hrozí ženám, které mají kratší močovou trubici než muži a více tak trpí na záněty močových cest. Krev v moči u žen se dále objevuje během menstruace a výjimečná není ani krev v moči po styku.

Co se týče mužů, nejohroženější jsou pacienti nad 50 let. Krev v moči u mužů totiž bývá spojena se zvětšením prostaty. Mezi další příčiny se pak řadí například zánět prostaty nebo rakovina. Znečištění moči krví ovšem může být způsobeno také hemoroidy.

Jak zjistit krev v moči?

Jakmile se vaše moč zbarví do červena, do hněda nebo dokonce do černa, může to být známkou toho, že obsahuje také krev. Takový nález můžete zkusit otestovat sami, ale poté je třeba co nejdříve kontaktovat praktického lékaře, který rozhodne o dalším postupu.

Jak poznat krev v moči? Hematurii můžete jednoduše sami vyšetřit prostřednictvím indikačního papírku.

Tento test na krev v moči zakoupíte v každé lékárně a snadno díky němu rozpoznáte, zda je přítomna krev a bílkovina v moči. Toto je ale samozřejmě pouze dočasné řešení.

Ať už ve vašem případě odhalí krev v moči papírky z lékárny, potíže neustávají nebo se přidají také doprovodné obtíže, je načase co nejrychleji vyhledat odborníka.

Nemocný, který opakovaně krev v moči zachytí, by měl vždy urychleně vyhledat urologa. Ten následně provede důkladné vyšetření a rozbor moči.

Pokud se příčinu nepodaří odhalit ani urologovi, pacient je poslán k nefrologovi, což je specialista na nemoci a léčbu ledvin. Ten může přistoupit také k doplňujícím vyšetřením, jako je CT, magnetická rezonance nebo cystoskopie.

U mužů je na místě i vyšetření prostaty, zatímco u žen se vždy provádí také gynekologické vyšetření.

Používané diagnostické metody:

  • Vyšetření moči (posouzení vzhledu, chemický rozbor)
  • Vyšetření koncentrace kreatininu a močoviny v krevním séru
  • Kompletní krevní obraz (vyšetření krevních buněk a destiček)
  • Vyšetření bílkoviny či albuminu v moči
  • Odhad glomerulární filtrace
  • Kultivační vyšetření moči
  • Cytologické vyšetření moči
  • Specifická vyšetření k odhalení příčiny hematurie
  • Nelaboratorní vyšetření (cystoskopie, ultrazvuk, CT…)

Krev v moči léčba

Jak se zbavit krve v moči? Léčba hematurie je ve většině případů zaměřena na příčinu, která tento nepříjemný stav způsobila. Proto je nutné navštívit lékaře, jenž určí přesnou diagnózu a navrhne nejlepší řešení vašeho zdravotního problému, případně vás nechá hospitalizovat.

Pokud se jedná o infekci močových cest, předepisují se antibiotika a v lékárnách je možné zakoupit také doplňky stravy, které je vhodné užívat, jakmile se dostaví první příznaky nebo jako preventivní opatření.

Jedná se například o přípravky Urinal, Uroval nebo Mega Brusinky. K léčbě zánětů je dobrá také lichořeřišnice či diuretické čajové směsi. Ty by se však neměly užívat dlouhodobě, jelikož dráždí ledviny k větší produkci moči.

Během léčby zvětšené prostaty lze kromě léků užívat také různé doplňky stravy, jako je například Prostamol uno či Prostenal, které obsahují extrakt z palmy Serenoa repens. Dále se doporučují čaje s vrbovkou, olej z dýňových semínek nebo extrakt z kopřivy.

Krev v moči u dětí

Viditelná krev v moči se může objevit také u malých dětí. I v případě těchto pacientů může mít její přítomnost různé důvody. Jedná se například o:

  • Abnormálně vyvinuté močové cesty
  • Cysta nebo parenchymový můstek
  • Vyšší hladina minerálů v moči
  • Infekce močových cest
  • Horečnaté onemocnění
  • Imunitní záněty ledvin

Stejně jako u dospělých by v případě, že najdete krev v moči u dítěte, měla následovat okamžitá návštěva lékaře, který malého pacienta vyšetří a zvolí vhodnou léčbu.

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Urologie

Vážený pane doktore,vím,že je to u mně hodně o psychice…kéž bych tak na to mohla 100% kývnout.Ale nemohu.Udělala jsem si opět papírkové testy, protože jsem odpoledne běhala čurat a opět se mi tam objevila krev.Papírek není zcela modrý, ale jsou tam modré tečky. Ráno,odpoledne i večer. Před, při, po i mimo menstruaci. Bohužel se už bojím, že jde o něco vážného.

Je to prostě dva měsíce, kdy se můj život díky močáku propadl do hrozného snu. Teď tu zas sedím a chce se mi plakat. Jinak je vše v pořádku. Ale když si zadám mikrohematurii, vyjde mi z toho poškození či vada ledvin a nebo vážné nemoci močového měchýře. Výsledky vyšetření budu mít za 10 dní…nevím jak to do té doby vydržím 🙁 Stručně řečeno…

problémy jsou zpět po 2 klidných dnech 🙁 Jsem už opravdu nešťastná a nemám komu se svěřit než Vám. Bohužel jsem napsala i panu profesorovi, všichni si už o mne musíte myslet, že jsem blázen. Ještě se chci zeptat…zda nemohly mou močovou trubici napadnout kvasinky. Pocituji totiž svědění u konečníku…nepravidelně, ale přeci, také sem tam svědění pochvy. Děkuji…a nezlobte se.

Už se mne též musíte být celý vedle. Pája.

Vážená paní Pájo, myslím si, že byste se neměla tolik sledovat, zvláště už vůbec ne si třikrát denně papírky kontrolovat moč. Své obavy stručně panu profesorovi B. řekněte a nechejte vše pak na něm. A víc se věnujte rodině a svým zájmům či koníčkům, choďte hodně ven dokud je hezky… prostě žijte a problémy svěřte k posouzení odborníkům. Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

Dobrý den pane doktore. Přišla jsem Vám poděkovat za trpělivé rady na mé dotazy. Navštívila jsem tedy pana doktora, který mi zkontroloval mm a ledviny sonograficky, prohmatal břicho a dnes jsem byla na stěru z moč. trubice a odevzdat moč. Já doufám, že se dobereme zdárného konce. Chtěla bych se potíží zbavit.

Dle pana doktora zánět nejspíš nemám a buď jde o mou psychiku a s tím spojené subjektivní potíže, podráždění a nebo tam zlobí některá bakterie. Tedy vše co jste říkal Vy. Povězte mi…opravdu tolik souvisí psychika s těmito problémy? Představte si…včera jsem byla v klidu, až po obědě jsem si vzpomněla, že jsem vlastně byla čurat jen ráno.

A v pohodě….sjela jsem pro malého do školky apod. Poté se stala jedna věc. Pouštěla jsem pejska ven a uvědomila jsem si, že mám záda trošku v průvanu. Okamžitě jsem začala myslet na mé zdravotní problémy a od té doby jsem asi 6x běžela na malou. Vždy jsem vymočila dost (během chvilky jsem vypila litr vody).

Asi možná potřebuji takovéto „příhody“, abych si uvědomila, jak moc je má psychika pošramocená. Příští týden začínám psychoterapii. Jste skvělý doktor.

Chci Vám říct, že jste mi moc pomohl, když mi fakt bylo nejhůř, manžel už mne měl dost a Vy jste mne uklidnil! Navíc se Vaše názory shodují s panem profesorem a díky Vám jsem si nenasadila antibiotika. I bych za Vámi jela do Brna! Děkuji Vám ještě jednou.

Vážená paní Pájo, vaše zpráva je potěšitelná. Jste zřejmě dosti citlivá osoba, psychika hraje u vás dost velkou roli, což vlastně sama popisujete. Věřím, že profesor Babjuk vám dokáže pomoci po stránce zdravotní, a tudíž vlastně i psychické. Já už jsem mimo aktivní službu, ale mohu- li, rád poradím. Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

Dobrý den pane doktore, prosim o radu. Už asi týden se potýkam s tímto problémem. Ejakulaci mi doprovází ostrá bolest, která okamžitě ustoupí při výronu semene a ještě jsem si všiml, že v ejakulátu jsou takové žluté pucíky, které jsem tam nikdy nezpozoroval.Takže si tu bolest spojuji zřejmě s obtížným průchodem semene??Nemůže se jednat o nějaký zánět? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Vážený pane Vlasto, popisovaná bolestivost při ejakulaci spermatu je ukazatelem poruchy v průběhu vývodných cest semennýc, prostaty, případně i močové trubice. Rozhodně je třeba určit ( a léčit) příčinu jen a jen na základě odborného vyšetření v urologické ordinaci. Tu co nejdříve vyhledejte, nejlépe s doporučením svého praktického lékaře. Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

Dobrý den pane doktore,tak vypadá,že po víkendu se stav trošku zlepšil.Ještě stále je mm citlivý, ale je to lepší….včera jsem byla dokonce celé odpoledne venku pouze s jednou potřebou močení! Ovšem dnes ráno mne radost přešla…udělala jsem si test a stále je v moči krev.Sice málo, ale tam.

Papírek je velmi světle zbarvený a uvnitř malé tečky. Po pár minutách zezelená a poté je sv. žlutý,jakoby negativní.Ale to už je předpokládám po delší době pasé 🙁 Menstruace mi už skončila, v sobotu jsem jen trošinku špinila. Takže k té to už být nemůže? Začínám se obávat horších nemocí.

Všechny hodnoty jsou totiž jinak absolutně v pořádku, testů jsem udělala už asi 10. Dnes ráno jsem se těšila, jak bude indikátor krve světlý, ale bohužel…začal se zbarvovat do modra a po minutě zůstal zbarvený.

Až když uschne, vypadá spíš negativně 🙁 Zítra jdu na urologické vyšetření, vůbec nevím co mne čeká, nemohu z toho spát. Bojím se opravdu nejhoršího…hematurie je prý celkem dost vážný příznak. Krev v moči jsem měla už tehdy na pohotovosti, poté minulý týden u PL…

ikdyž oboje bylo před menzes, ale očekávala jsem, že po menzes to bude negativní, když moč neukazuje zánět. Mám strach. Co to může signalizovat….

Vážená paní Pájo, vyčkejte prosím výsledků urologického vyšetření a nenervujte se zkoumáním své moči! Zbytečně se připravujete o duševní rovnováhu a trpí tím nejenom psychika, ale následně se to projeví i v tělesné schránce… Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

Vážený pane doktore, děkuji Vám za trpělivé odpovědi na mé dotazy. Už si musíte říkat,že já patřím spíš k psychiatrovi.Velmi jste mne uklidnil, ikdyž problémy asi hned tak nezmizí.Ráno se budím v 5 hodin, v noci se na močení nebudím. Při močení stále cítím nepříjemný pocit, ale snažím si říkat,že to je jen podrážděním.

Menstruace mi končí zítra a na úterý jsem se objednala k panu prof.Babjukovi na urologickou kliniku na vyšetření.Kdybyste tu byl Vy, půjdu k Vám! Poslechnu Vás a nikoliv praktického lékaře.Sice jsem se tu manželovi včera složila,že pokud to přechodím,může mi to poničit ledviny,ale nakonec jsem se díky jemu a Vám tak nějak sebrala.

Ale ráno se vzbudím a první na co si vzpomenu…šimrá mne měchýř,budu mít dyskomfort při močení (přes den je to lepší), mám krvinky v moči. Opravdu za poslední týdny procházím očistcem.Všude na internetu se píše,jak je nutné ihned podat atb,proto můj lékař asi takto jednal.Nejsem vůbec zastánce prášků, spíš bylinkuju,takže zkouším lichořeřišnici a brusinky.

Zajímavé:  Sluneční Alergie Co Pomaha?

Co Vy si z mých klinických příznaků myslíte , že mi je? Podrážděné močové cesty? Psychosomatika? Nebo jiný problém? Bohužel lékaři se rozcházejí v názorech, jeden mi řekl, že jako ukazatel zánět mm stačí krev v moči, lékařka však vyzdvihává nutnost přítomnosti bílkoviny v moči.

Ještě jednou Vám moc děkuji za trpělivost, jste moc fajn! Budu se snažit Vám už nepsat a přeji Vám klidný víkend. (PS….jsem Petra Pavla :-))

Vážená paní Pájo, chápu,že pro vás je dominující určitý dyskomfort, ale nic z oněch příznaků neukazuje na recidivu zánětu dolních močových cest, natož na chronický zánět. To je ovšem hrubý odhad, vysvětlení může dát až přímé vyšetření. Je dobré, že jste v tomto již pokročila, profesor Babjuk je jistě schopen onen gordický uzel rozmotat či rozettnout.

Po skončení menstruace by se vám měly potíže vytrácet, určitě ale bych volil i pomoc antidepresiv či sedativ, byť jen v malé dávce. Jen žádná další antibiotika, pokud to nebude nutné. Tento alibistický postoj v podávání antitiotik se bohužel hodně rozmohl. Je moc dobře, že se vyspíte (bez nutnosti opakovaně chodit v noci močit), to vaší odolnosti i psychice může dozajista napomoci.

Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

Dobry den,priteli se stala takova nehoda…pracoval s chilli paprickami a neuvedomil si to a sel na wc a ted ho boli penis….spicku ma zarudlou a lehce oteklou a pali ho to….je neco co zabere a zbavi ho to nebo musi k lekari??

Vážená slečno Katty, samotné užití dráživých chilli papriček by mohlo způsobit pálení při vyměšování, především stolice, ale je možné u dráždění močových cest. Popisovaná bolestivost a dokonce otok zevního ústí močové trubice může být spíš způsobeno přímým dotekem rukou, která předtím papričku držela ( méně pravděpodobné, ale možné).

Zklidnění může nastat po místní laváži odhaleného žaludu a vnitřního listu předkožky jeho penisu ve slabě fialovém vlažné,m roztoku hypermanganu, prováděné ráno a večer po dobu asi tří munut. Roztok je třeba připravit vždy čerstvý, penis pak nechat zaschnouut- neutírat. Hypemanganové krystalky dostanete koupit v každé lékárně.

Při přetrrvávání potíží i po pěti dnech by měl váš parter navštívit urologickou ordinaci. Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

Dobrý den, před dvěma měsíci jsem prodělala akutní cystitidu. Léky zabraly, ale po dobrání jsem měla krev v moči (mikroskopickou, zjištěnou papírkem). Paní doktorka řekla, že by to mohlo být ovlivněno menstruací, kterou jsem dostala tři dny po odběru. Na kontrolu jsem již nemusela.

Nyní se mi objevil zánět pochvy (svědění a pálení), při močení mám nepříjemný pocit. Zkusila jsem papírkem udělat test. Je tam krev. Menstruaci čekám za 4 dny. Nevelké množství, ale je tam. Tak nevím, zda mám opět zánět mm. Potíže mám asi 4.den a momentálně se nacházím mimo ČR a vracím se v neděli.

Močím častěji, ale v noci vůbec. Podrážděný mm mám, ale má lékařka říkala, že to může být po prodělaném zánětu a mám se vyvarovat kofeinu. Bílkovina v moči nebyla, cukr též ne. Nic mne nebolí, kromě pálení a svědění se cítím fit. Teplotu asi nemám. Co mi radíte? Piju tak 2,5 litru vody + čaje za den.

Díky a hezký večer. LK

Vážená paní Lucie K., zánět močového měchýře je charakterizován překrvením sliznic dolních cest močových (m.měchýře a často i močové trubice- zvláště u žen). Proto také po potření mikroba, původce zánětu, se může ještě objevovat něco málo červených krvinek.

Pokud ale nejsou přítomny bílé krvinky (leukocyty), případně výrazněji bílkovina, o pokračování zánětu nejde. Vyšetření moči papírkovou metodou je sice do značné míry jen orientační, ale pokud tam není těch červených krvinek zvýšené množství, nevažaduje to další vyšetřování či léčení.

Bohužel je dosti častým jevem, že po léčení zánětu antibotiky se dostaví u žen poševní problémy, obyčejně při potření přirozené mikroflóry primitivními houbami (mykotická onemocnění)..

Zvýšené překrvení malé pánve před menstruací, při a po ní, může v terénu doznívajících zánětlivých a pozánětlivých změn v měchýři způsobit i určité náznaky obnovení zánětu dolních močových cest. To je jev dosti častý. Ve vašem případě bude stačit nedráždivá strava i dostatčný příjem tekutin- bez černé kávy a alkoholu.

I v cizině dostanete volně v lékárně extrakty z brusinek- užijte je. A po návratu do ČR, navštivte urologii, kde jste byla dříve vyšetřena, anebo se tam prostřednitvím svého praktika nechejte poslat k podrobnějšímu kontrolnu vyšetření. Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

Vážený pane doktore, nechci to zakřiknout,ale antibiotika jsem si nevzala a situace je krapet lepší.Jen pociťuji svědění a frekvence močení je naštěstí trošku nižší. I jsem se trošku uklidnila.Ale při čtení informací o IMC mne zarazila taková věc. Četla jsem,že problém může být i vezikoenterální píštělí.

Jak se toto projevuje? Mně se totiž stává, že když ze mne vyjde plyn, jde sice konečníkem, ale vzduch pokračuje zvenku přes pochvu a vyjde předem…jestli mi rozumíte. Asi už blázním. Po porodu jsem 6. rok. Jak na to myslím, tak si říkám, jestli to nemůže být tím .

Nebo by se toto projevilo už dříve? Moc informací na internetu není. Předem děkuji,Petra

Vážená paní Pájo (Petro), vesikovaginální píštěl se manifestuje velmi výrazně, a to ne odchodem plynů, ale i stolice do měchýře. To rozhodně nemáte.

Pokud při odchodu plynů přirozenou cestou pozorujete i jakýsi odchod plynu odjinud, může jít spíš o nepatrné propojení s pochvou, otevírající se přetlakem v konečníku. I tak to vypadá dosti nepravděpodobně. Vysvětlení může dát kolposkopie s přetlakem u gynekologa.

Sám tomu ve vašem případě nevěřím, to by se mělo projevit již záhy po porodu ( a také nevidím jasnější příčinu). Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

Vážený pane doktore…vím, zase já. Ale situace je taková, že jsem opět celou noc proběhala na malou. Ač se snažím být psychicky v pohodě, už se z toho sypu.Velmi výrazné svědění močáku a dyskomfort, sice bez pálení a „čurání žiletek“ 🙁 🙁 🙁 Kdybyste mne znal, jak dbám o své zdraví, nekouřím, jsem ráda na čerstvém vzduchu, nejsem promiskuitní…a přesto mne potkala tato věc.

Vím,že cystitida není konec světa, ale znepříjemnila mi půlku léta a dneska jsem na tom tak, že se synem nemohu ani na trénink tenisu.Musím být neustále poblíž záchodu, jsem už psychicky na dně.Doma mi říkají „neber antibiotika“, ale stav je nyní nesnesitelný. Do toho jsem dostala menstruaci a nemohu normálně fungovat.

Byla jsem dnes opět u lékaře, který mi prohmatal záda a břicho,zda nemám zánět ledvin a vzhledem k nálezu krve v moči v pátek mi opravdu nasazení augmentinu doporučil. Jen ale na 3 dny, že by to mělo zabrat.Takže opět kolotoč atb,kvasinky,žádné milování, žádné užívání 🙁 Dala bych všechny své peníze za to být v pořádku.

Navíc mám strach, že bych mohla mít nějakou poruchu ledvin,která má podobné příznaky.Prosím,pane doktore,co mám dělat. Nitrofurantoin brát nemohu, bylo mi po něm špatně.Takže opět Augmentin….

a co pak?Vrátí se to opět a bude další kolotoč?Nebo to ještě není chronicita?Jak se mi to mohlo vrátit,když kultivace po Nolicinu byla negativní a ještě to bylo zaléčeno 1týdenním Amoxiklavem?Nemohou mi ani udělat rozbor moči kvůli menstruaci a týden takhle nevydržím,to bych skončila v blázinci.Prosím,pomozte mi 🙁

Vážená paní Pájo, nevěřím, že se vám obnovil zánět močového měchýře, spíš se naplnily vaše zafixované obavy. Nemohu proto souhlasit s dalším užíváním antibitika, což opravdu nastoluje jakýsi bludný kruh. Když už ho (podle mně trochu alibisticky) váš lékař k užívní doporučil, budiž. Ale vy se napříště svěřte do péče erudovaného urologa! Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

Pane doktore, moc Vám děkuji za trpělivé odpovědi na mé dotazy. Víte,někdy to není jednoduché.Moje maminka zemřela před rokem a půl v 54 letech…měla nádor děložního čípku, který prorostl do moč.měchýře, musela mít nefrostomie…a já proto nechci nic zanedbat. Chápu,že má obava je přehnaná . Ještě naposledy k mému problému….

o víkendu jsem to v noci zvládla, přes den jsem běhala čurat, cítím v moč.měchýři svědění, při močení pocit dyskomfortu, ale nic nepálelo,nebolelo….Augmentin je zamčen v šuplíku 🙂 Dnes jsem již začala špinit, tak doufám, že krev byla opravdu menstruací.

Takže! 1) Pokud není bílkovina v moči, není přítomen ani zánět? 2) Pokud jsem před měsícem měla při odběru na pohotovosti nález krve v moči, ale kultivace byla negativní, znamená to co? Jaktože při kultivaci nebyla nalezena, resp.

bylo mi řečeno, že výsledek je negativní? Moč byla odevzdána v kelímku na pohotovosti v neděli dopoledne, nemohly být výsledky zkreslené? 3) Pokud se mi do budoucna objeví takovéto podráždění, je třeba chodit k lékaři nebo se lehký zánět dá léčit bez antibiotik? Brusinky,pitný režim,teplo.

4) Je možné, že zánět se takto vrátil kvůli překrvení sliznic před menzes nebo je to jen třeba známka podráždění? Ráda bych Vám poděkovala za trpělivé odpovědi na mé dotazy. Objednala jsem se za týden k psycholožce, neboť je mi jasné, že s mými problémy souvisí i mé přehnané obavy. To jsem si uvědomila díky Vám! Díky moc a ať se Vám daří!

Vážená paní Pájo, i nejjednodušší vyšetření moči by mělo prokázat známky zánětu dolních cest močových- přítomností zvýšeného množství leukocytů- bílých krvinek. Přítomnost bílkovin s tím souvisí, může být ale i samostatně, což může nasvědčovat poruše ledvinových funkcí.

Oboje se vás netýká, přítomnost ojedinělých červených krvinek může být nejspíš v souvislosti s premenstrualími změnami v malé pánvi. Pokud by červených krvinek bylo více (5-10 a více), chtělo by to odběr moči cévkováním, případně při opakovaném výskytu krve v moči i cystoskopii.

Zánět vyloučí i negativní mikrobiologické vyšetření. Určitá zvýšená dráždivost močového měchýře je po prodělaném zánětu možná, postupně odeznívá (u neuroticky disponovaných lidí protrahovaně), lze užít sedativní léčbu a zklidňující bylinné čaje i brusinkové extrakty.

Samotné překrvení pánve v období menstruace, před a po ní, není podkladem pro nový zánět. Rozhodně to není důvod pro nové užívání antibiotik (to by mohhlo mít spíš oslabující vliv na imunitní systém!)..

Zdá se, že se vaše situace zlepšuje, pokud se nebudete příliš na drobné potíže (svědění, častější močení..) soustředit, proces reparace močových cest se urychlí. Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector