Sauna v těhotenství – Vše o zdraví

By WP admin on Čvc 14, 2014 in Domácí sauna a saunování

I během těhotenství se může maminka saunovat. Tím spíš, pokud je na saunování zvyklá, nebo se před těhotenstvím saunovala pravidelně. I přesto, že o saunování již vše ví, je třeba mít se na pozoru a vyzkoušet si, zda i v těhotenství bude saunování pohodlné a zda to dovolí i pohodový zdravotní stav a dobrá kondice v těhotenství.

Někdy se stává, že během těhotenství saunování není příjemné, jindy může být naprosto pohodové. Každopádně si maminky často kladou různé otázky spojené se saunováním v těhotenství.

Snese dítě v bříšku takové teplo?

To je otázka na místě: při saunování skutečně stoupá tělesná teplota. Studie na zvířatech ukázaly, že riziko poškození embrya nastává, až když se tělesná teplota zvedne o 1,5 °C. U lidí ale, a to je dobrá zpráva, se podobná skutečnost neprokázala. Navíc tělesná teplota člověka stoupá při deseti až dvacetiminutovém pobytu v sauně pouze asi o 1°C.

Porodníci ženám saunování během těhotenství proto obvykle nevymlouvají, ale doporučují vynechat ho pro jistotu v prvním trimestru a v těch dalších se saunovat jen s opatrností, je-li žena na saunování zvyklá.

O čem těhulky přemýšlejí?

Vydrží můj krevní oběh takové horko?

Přijde na to. Pokud je žena na saunování zvyklá a má srdce v pořádku, nemělo by jí saunování v těhotenství působit žádné potíže.

Opět ale platí, že i pro krevní oběh je šetrnější vynechat saunování v prvním trimestru a dopřát organizmu nejprve těhotenskou stabilizaci. Ženy by se měly obecně v prvním trimestru vysokým teplotám vyhýbat.

Poté se pak doporučuje volit mírnější saunování, a to dva až tři saunovací cykly po maximálně deseti minutách.

Před vstupem do sauny je vhodné dopřát si nejprve horkou lázeň nohu a tím tělo na nárůst teploty připravit. Další důležitá zásada, platná zvláště v těhotenství, zní: nikdy v sauně nepobývejte sama, aby bylo zajištěno, že vám někdo bude ku pomoci, pokud by se vám přece jen udělalo nevolno. A poté, co ze saunovací kabiny vyjdete, se jen pozvolna a opatrně ochlazujte. Náhlé ponořování do ledové vody je naprosto tabu!

Šetrnější je chladná sprcha, zvláště když začnete ochlazováním končetin a až pak přejdete k celému tělu. Jinak také platí, že byste měla upřednostňovat teplejší, ale suchou saunu ( mezi 80-100°C), která je ke krevnímu oběhu šetrnější než parní lázeň, byť ta má teplotu jen do 60 °C). Vyzkoušejte, co vám vyhovuje.

Pokud je součástí saunování termální nebo solná lázeň, neohrozí dítě vysoká koncentrace minerálů?

Nikoliv, neohrozí, protože zvenčí se minerály do těla nedostanou. Jiné je to, pokud minerální či solné vody pijete, a to by se v těhotenství nemělo bez předchozí konzultace s lékařem, respektive bez znalosti rozboru dané vody.

Termální lázně pro zdravé těhotné nejsou nebezpečné za předpokladu dodržování bezpečnostních opatření , podobných těm saunovacím. Především se doporučuje pobývat v horku jen kratší dobu a nic nepřehánět.

Nehrozí při saunování nakažení infekcemi?

Pravdou je, že v horkém prostředí se bakterie množí skutečně výrazně rychleji. Pro saunování proto vždy používejte čistý ručník, který s nikým nesdílíte. Po sauně si intimní partie vypláchněte čistou vodou. Pokud možno se vyhýbejte vířivkám, ty představují i pro netěhotné ženy někdy velké riziko pro množství přítomných bakterií.

A pokud už v těhotenství nějaký vaginální zánět přijde, svěřte jeho léčbu do rukou lékaře. Domácí pokusy v podobě například živého jogurtu ve vagíně apod. se rozhodně nedoporučují už proto, že složení tzv. živých jogurtů z obchodu zdaleka ne vždy zajišťuje skutečně bezpečné bakterie. Lékař mže předepsat speciální kůru mléčných bakterií v podobě čípků stabilizujících poševní prostředí.

zdroj: Vyšlo v časopise Rodiče , www.rodice.com

Saunování v těhotenství – saunování prospívá těhotné i porodu

Kam dál?

Další články o saunování – sauny a saunování

 – sauny a saunování, domácí sauna

Sauna v těhotenství - Vše o zdravíDomácí sauna – jak vybrat saunu domu?
Jaké dřevo do sauny?
Stavba sauny – důležitá je izolace sauny
Dekorace do sauny – doplňky do sauny
Dekorace do sauny – obložení sauny kameny, kámen v sauně
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně – solné panely
Fotogalerie  sauna – inspirace – suna doma a luxusní sauny
Hamam lázně a procedura – co je to hammam?
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie – světlo do sauny
Jak vybrat dveře do sauny?

 trendy v sauně – zážitky v sauně, ceremoniály

Sauna v těhotenství - Vše o zdravíMetličkování v sauně – větvičky v sauně, jak je používat?
Saunový ceremoniál – jak probíhají ceremoniály v sauně?
Saunování v těhotenství – saunování prospívá těhotné i porodu
Těhotná v sauně, na co se maminky ptají?
Mrazivá sauna – kryosauna – léčba mrazem
Saunování dětí – děti v sauně
Zážitkové saunování -nové trendy v saunování
Práce saunéra – profesionální saunér a jeho role v sauně

  saunová kosmetika – aromaterapie do sauny

Sauna v těhotenství - Vše o zdravíPeelingové saunové rituály – kosmetika do sauny– peeling do saun

y
Aromaterapie do sauny – vůně do sauny a esence do sauny, jaké zvolit?Přírodní kosmetika do sauny – péče během saunování

Další články:

Sauna v těhotenství - Vše o zdravíDomácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech
Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

Sauna v těhotenství - Vše o zdravíDalší články v rubrice Bylinky a koření

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví
Bylinky na bolest hlavy

Další Rubriky na wellnesslife.cz

  • Sauna v těhotenství - Vše o zdravíWellness procedury
    Wellness terapie
    Zdraví a péče
    Wellness trendy
    Wellness interiéry
    Wellness vybavení
    Wellness kosmetika
    Domácí wellness
    Domácí sauna a saunování
    Zahradní wellness, outdoor
    Bylinky a koření ve wellness a spa
  • Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness, wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum. wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaven, wellness doma,
  • Wellness vybavení, wellness vybaveni, vybavení wellness, vybaveni wellness, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, vybavení do wellness, vybaveni do wellness, spa vybavení, spa vybaveni, vybaveni spa, vybavení spa, vybavení do spa, vybaveni do spa, vybavení pro spa, vybaveni pro spa, spa wellness vybaveni, spa a wellness vybavení, spa a wellness vybaveni, vybavení pro wellness centrum, vybaveni pro wellness centrum, vybavení domácí wellness, vybaveni domaci wellness, vybavení pro domácí wellness, vybaveni pro domaci wellness, vybavení do wellness doma, vybaveni do wellness doma, wellness doma vybavení, wellness doma vybaveni, vybavení pro domácí wellness, vybaveni pro domaci wellness, vybaveni soukrome wellness, soukrome wellness vybaveni, vybavení pro soukromé wellness, vybaveni pro soukrome wellness,
  • wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum. Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni
  • trendy  Wellness trendy, tredny wellness, spa trendy, trendy spa, spa wellness trendy, wellness a spa trendy, medical wellness trendy, trendy ve wellness, trendy pro wellness, trendy ve spa, trendy wellness ošetření, wellness interiery trendy, wellness centra trendy,  aromaterapie aroma terapie ve wellness, aroma, esencialni oleje ve wellness, vune ve wellness, rostlinne oleje ve wellness, wellness kosmetika, kosmetika wellness spa kosmetika, wellness procedury, zahradni wellness, wellness na zahrade, Trendy  Wellness trendy, tredny wellness, spa trendy, trendy spa, spa wellness trendy, wellness a spa trendy, medical wellness trendy, trendy ve wellness, trendy pro wellness, trendy ve spa, trendy wellness ošetření, wellness interiery trendy, wellness centra trendy, bylinky ve wellness herbal spa, wellness bylinky, aroma koupele, bylinne koupele, bylinky, tinktury, maceraty
  • Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny, Sauna domu, sauna doma,
  •  Spa Spa, day spa, destination spa, resort spa, spa wellness, exkluzivni spa, spa hotel, hotel spa, spa péče, spa, spa centrum, hotel spa, spa hotel, destination spa, day spa, hotelové spa, spa v hotelu spa koncept, spa kosmetika, spa interiery, interiery spa, spa design, spa dekorace, dekorace do spa, dekorace pro spa, wellness a spa, spa a wellness, home spa, domácí spa, soukromé spa, domaci spa, soukrome spa,
  •  sauna, saunování, saunovani, domaci sauna, domácí sauna, v sauně, v saune, saunovací, saunovaci, saunove ceremonialy, saunové ceremoniály, saunovací ceremoniály, saunovaci ceremonialy, zážitky v sauně, zazitky v saune, saunové zážitky, saunove zazitky, zážitkové saunování, zazitkove saunovani, zazitkovesaunovani, zazitkovesaunovani.cz, sauner, saunér, profesionální saunér, do sauny, pro saunu, trendy sauna, trendy v saunovani, trendy v saunování, saunové trendy, saunove trendy,esence do sauny, aroma do sauny, vůně do sauny, vune do sauny, aroma v sauně, esence v sauně, vůně v sauně, vune v saune, saunové aroma, saunove aroma, saunové esence, saunove esence, saunové vůně, esence pro saunu, vůně pro saunu, vune pro saunu, aroma pro saunu, kosmetika v sauně, kosmetika v saune, kosmetika do sauny, saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika saunování, peeling do sauny, peeling v sauně, saunový peeling, saunovy peeling,
  • Sauna  Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, sauna doma, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, dolnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny, Sauna domu, sauna doma,
Zajímavé:  Volně Prodejné Léky Na Zánět?

Finska sauna: Sauny na míru, sauny na miru, sauna na miru, sauna na míru, atypicke sauny, Atypické sauny, atipycká sauna, atypicka sauna, izolace sauny, izolace do sauny, sauna izolace, izolace pro saunu, Sauna.cz,  SPU- Sauna-satu, Kingspan, izolacni material do sauny, izolační materiál do sauny, desky do saun izolace, účinky sauny děti v sauně, těhotné  saunování doma, deti v saune, děti v sauně, saunování saunovani ucinky.

Do sauny s novorozencem a v těhotenství? Odborník má jasno

Podzimní saunování funguje i proti podzimní melancholii a nabuzuje imunitu. Je vhodné saunu vynechat, když otěhotníte? Je pravda, že Finové vodí do sauny miminka poté, co jim upadne pupečník? A jak je to se saunováním se školkou? Na to všechno jsme se podívali s odborníky ze Saunia, jejichž názory jsme pro vás sepsali.

Sauna v těhotenství - Vše o zdraví Sauna v těhotenství - Vše o zdraví

Proč doporučujete saunu do nastávajících podzimních měsíců?

Saunování je jedním z nejúčinnějších způsobů posilování imunity a zdraví.

Saunové zahřívání organismu urychluje oběhovou soustavu člověka, buňky tím rozvádějí po těle více kyslíku a imunitní systém startuje tvorbu bílých krvinek, které jsou v těle zodpovědné za boj s viry, infekcemi a eliminaci patogenů.

Tělo se teplotním výkyvem v sauně dostává do jistého šoku, při němž vyprodukuje celou řadou hormonů. Rychlým zchlazením poté se jejich produkce včas zastaví a přenastaví. V těle se tedy objeví mix látek, které jsou pro naše zdraví doslova elixírem.

Na podzim, kdy tělo vystavujeme horšímu počasí, zhoršenému ovzduší a možným respiračním onemocněním, je důležité mít správně nastartovaný imunitní systém. A i díky zkracujícímu se dni, a s tím související únava, melancholie a další psychické problémy, je saunování doporučováno.

Vysoké teploty, kterým je tělo při saunování vystaveno, způsobují totiž zvýšenou produkci dynorphinu, opioidu, který na tělo působí jako dysforie (tedy přesný opak euforie). Mozek tento nežádoucí stav kompenzuje právě produkcí beta-endorfinů. Jejich hladina se navíc drží v těle poměrně.

I z toho důvodů má saunování blahodárný efekt i na tak závažná psychická onemocnění jako například deprese. 

Při saunování v těhotenství navíc doplňujte minerály a nezapomínejte si sedat vždycky jen na jednu stranu ručníku, strany neměňte.

Sauna v těhotenství - Vše o zdraví

„Každé těhotenství je jiné. Pokud je žena v pořádku, těhotenství je bezproblémové a pokud žena byla i před těhotenstvím na saunování zvyklá, není nutné přestávat. Vhodné je však být opatrnější, nevystavovat se na takové časy a teploty, jak dříve.

Pokud žena poslouchá své tělo a jde nejlépe do sauny i s doprovodem, může se si svůj oblíbený rituál dopřát i nadále.

V pokročilejším stádiu těhotenství, kdy je možné, že se ženám zvyšuje jejich krevní tlak, pak by měla být opatrnější, volit méně teplejší variantu sauny a na kratší čas a méně cyklů. Také doporučujeme ochlazení jen vlažnou sprchou, nikoliv chladným bazénkem.

Důležité je pravidelné doplňování minerálů, hlavně magnesia. Vhodná je konzultace s lékařem,“ vysvětluje Jan Kovárník, saunový expert a trenér saunérů ze společnosti Saunia.

Sauna může stejně jako v období ne-těhotenství pomáhat při budování imunity, ale také v boji se stresem, nepohodou a dalšími psychickými nerovnováhami, které mohou právě v těhotenství (nebo ještě před ním v případě neúspěchu) být častější.

„Při saunování se, stejně jako při sportu, do těla uvolňují i endorfiny, tzv. hormony štěstí, které se projevují jako návaly euforie. Pravidelné návštěvy sauny mají na psychiku dlouhodobý účinek, stavy blaženosti tak člověku vydrží déle a sauna nám pomůže k celkově lepší psychické odolnosti i pohodě.

Odborné studie navíc dokázaly pozitivní vliv sauny na léčbu depresí a jiných nervových onemocnění,“ deklaruje Jan Kovárník ze Saunia.

Dodává, že těhotná by navíc ještě víc měly db8tnapříklad i na to, že svůj ručník či prostěradlo, na které si v sauně sedá, používá stále z jedné strany – tedy vždy sedí na jedné straně a druhou vždy pokládá na lavici.

Zajímavé:  Alergie Na Kešu Oříšky?

Sauna v těhotenství - Vše o zdraví

Ve Finsku, kolébce saunování, jsou účinky sauny na zdraví dětí pozorovány už několik desetiletí. Rodiče zde své děti berou do sauny již velmi krátce po narození. To znamená v podstatě v době, kdy jim odpadne pupečník. Odborníci v tomto ohledu však nejsou za jedno.

Český nestor saunování MUDr. Antonín Mikolášek tvrdí, že je dobré vyčkat alespoň do dovršení třetího měsíce. I v tomto věku je však nutné dbát na kontakt s kojencem a hlídat, aby se nepřehříval. Zároveň je potřeba hlídat čas vyhřívání.

Zcela bezpečný je pak pobyt v sauně pro děti od dvou a půl až tří let. Odborníci se všeobecně shodují, že děti v tomto věku jsou již naprosto bez problémů schopny vyjádřit své pocity a také lépe zvládat horko. Ani tak by ale jejich pobyt v sauně neměl být příliš dlouhý.

Saunování je podle doktora Mikoláška nejlepší formou zvyšování dětské imunity. S tímto tvrzením se shodují i nejnovější studie z harvardské univerzity. Ta se dlouhodobě zkoumáním účinků saunování na lidský organismus zabývá.

Studie amerického Národního institutu zdraví dokazují, že děti, které se pravidelně saunují, jsou méně často postiženy infekcemi horních cest dýchacích.

Pokud už onemocní, průběh nemoci je lehčí a nevznikají další komplikace.

Saunování s dětmi je stejně jako u dospělých obvykle doporučováno navečer. Dětem díky pobytu v sauně zdravě vyhládne. Zároveň se přirozeně zklidní a připraví na hlubší a klidnější spánek. Po saunování je velmi vhodný krátký pobyt na čerstvém vzduchu. Rozšířenými cévami totiž kyslík lépe proniká k buněčným strukturám, čímž pomáhá přirozeně posilovat obranyschopnost.

Aby mělo saunování pro děti skutečný efekt, je potřeba pravidelnost. S dětmi je vhodné chodit do sauny minimálně jednou týdně alespoň po dobu šesti týdnů, lepší je samozřejmě saunování v průběhu celého roku.

V některých školkách jezdí hromadně do saun. Co si o tom myslíte? Třeba i z hlediska nahoty

Je pravdou, že školky chodí spíše do infra saun, a to z důvodu jejich nižší teploty, aby si děti vůbec na toto prostředí zvykly. Většinou chodí v plavečkách. Pro děti je toto určitým zpestřením, ale zároveň i výhodou pro jejich zdraví, imunitu a z některých jistě pak vyrostou saunoví milovníci a experti.

I když je nahota přirozená věc, učitelé musí dodržovat určitá pravidla a nařízení MŠMT. Učit dítě chodit do sauny a být při tom opravdu nahý a dodržovat rituály, je spíše na rodičích.  

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!

Sauna a těhotenství

Nejen Finové, ale i dalších několik milionů lidí na světě si rádo užívá teplo v sauně. A v těhotenství? Dokonce ani tehdy se jí ženy nemusí zcela zříci – samozřejmě za předpokladu, že jsou dodržována určitá pravidla – v tomto připadě je sauna i během těhotenství velmi prospěšná.

Sauna v těhotenství - Vše o zdraví

Pokud je venku sychravo a prší, není nic krásnějšího než nádherné teplo sauny. O této skutečnosti je přesvědčeno mnoho lidí. To, že má sauna pozitivní účinek na imunitní systém, krevní oběh a také uvolňování endorfinů – hormonů štěstí, je nesporná pravda. Ale co v těhotenství?

Ve skutečnosti je velmi zajímavé, že se názory na užívání sauny v těhotenství různí. V USA je obecně považována sauna za nehygienickou. Doporučení amerických odborníků pro těhotné tak zní: „Těhotné ženy do sauny nepatří.“

Finové nad takovými prohlášeními mohou jen kroutit hlavou. U nich je zcela normální, že těhotné ženy navštěvují saunu.

„Ženě, která nenavštěvuje saunu, se to má za zlé, protože sauna je v konečném důsledku důležitá pro její zdraví,“ říká Jarkko Uro, otec a spisovatel. Jeho manželka byla před narozením jejich dcery často v sauně.

Mnoho vědeckých studií ze severních zemí poukazuje na to, že teplo je pro matku a dítě opravdu zdravé. Německé sdružení pro sauny dokonce výslovně sauny doporučuje – pokud se dodržují určitá pravidla.

Proč je sauna zdravá

U nás je nejrozšířenější finská sauna. Pomocí malé pícky se dřevěná místnost zahřeje na teplotu mezi 80°C až 100°C. Zvykem je většinou chodit do sauny nahý, případně zabalený v ručníku. Před vstupem do sauny je důležité se důkladně osprchovat. Po použití sauny se hodně lidí jde osprchovat případně si dá koupel.

Většina lidí dává přednost třem etapám sauny – to znamená třikrát sauna / sprcha a období mezi dvěma saunami využívá na tzv. odpočinek v odpočinkové místnosti. Teplo zvyšuje prokrvení a spolu s kombinováním ochlazování se stimuluje krevní oběh a imunitní systém.

I nepříjemné zadržování vody, kterým trpí mnoho těhotných žen, je významně sníženo při pravidelných návštěvách sauny. Dobrá cirkulace krve zajišťuje, že chodidla jsou dobře „vytrénovaná“ a tedy méně náchylná k zadržování vody. Svaly se uvolní – což je přímo ideální pro těhotné ženy, jak potvrdil i Dr.

Eberhard Conrad, předseda německého Spolkového sdružení pro sauny: „Díky sauně jsou svaly uvolněné a měkké, což napomáhá k rychlejšímu porodu. „

Nejdůležitější věcí není jen fyzický aspekt, ale i příjemný pocit uvolnění během pobytu v relaxační místnosti, zabalený v hřejivém měkkém županu, např. i u praskajícího ohně v krbu…

Smí do sauny každá těhotná žena?

Tak úžasně zdravá může být sauna – ale takové teplo ve skutečnosti není vhodné pro úplně všechny těhotné ženy. Ženy, které nikdy nepodstoupili takové „pocení“, by to určitě neměly otestovat poprvé právě v těhotenství. Byla by to příliš velká zátěž pro organismus.

Rizikově těhotné ženy, ženy s hrozícím předčasným porodem či komplikacemi, jako je vysoký krevní tlak nebo problémy s ledvinami, se musí v každém případě sauny vzdát. Některé příznaky v těhotenství, jako například již zmíněné zadržování vody v těle ale nejsou překážkou.

„Nějaké lehčí komplikace v těhotenství dokonce reagují pozitivně při používání sauny,“ vysvětluje Dr. Rainer Brenk, vedoucí lékař na oddělení akutní péče přírodní medicíny Hufeland kliniky.Většina žen, které navštěvovaly saunu ještě předtím, než otěhotněly si tento požitek mohou dopřát. Dr.

Conrad říká: „Obecně doporučujeme, aby všechny těhotné ženy konzultovaly návštěvy sauny individuálně s lékařem nebo porodní asistentkou.“

Příliš horká pro dítě?

Jednou z nejčastějších námitek těhotných žen vůči sauně je právě teplo. Mohlo by to mít vliv na plod? Tyto obavy jsou však podle odborníků zbytečné.

„V sauně se teplota těla zvyšuje rychleji o maximálně jeden stupeň Celsia. To nemá vliv na matku ani na dítě,“ řekl Dr. Eberhard Conrad. Kritické je to jen při tělesné teplotě nad 40 stupňů.

Ale toto zvýšení si tělo vytváří samo, např. při horečce. Saunováním takovou teplotu nedosáhnete.

Na co by si těhotné ženy měly dávat pozor před vstupem do sauny?

I když Vám dal lékař nebo porodní asistentka zelenou pro návštěvu sauny, je třeba dávat pozor na několik věcí. Nastávající matky by neměly absolvovat více než dvě etapy při jedné návštěvě a více než dvě návštěvy týdně. A: „Měly by se spoléhat na své pocity a nesnažit se soutěžit nebo podat vytrvalostní výkon. Jakmile se cítíte nepříjemně, okamžitě opusťte saunu,“ říká Dr. Conrad.

Jedno saunování by nemělo trvat déle než 12 minut. Sauny s teplotami mezi 50 a 60°C jsou obvykle lépe snášeny než ty, ve kterých může být teplota 90°C. Těhotné ženy by měly dávat přednost níže položeným lavičkám – zde to není tak horké a dá se odtud rychleji dostat ven v případě komplikací.

Je zapotřebí dávat si pozor i na oleje a esence, které jsou v sauně využívány. V případě používání cedrového oleje, který je tzv. spouštěčem kontrakcí, by měly těhotné ženy sauny opustit.

Ani parní lázně nejsou ideální pro všechny těhotné ženy. Vlhké teplo může způsobit dušnost a tlak na krevní oběh rychleji než tradiční suché sauny.

Obecně platí pro těhotné ženy: pít, pít, pít

I když je často opravdu těžké dodržovat – těhotné ženy mají zvýšené požadavky na příjem tekutin. Mezi ně patří alespoň dva litry vody denně nebo neslazené ovocné a bylinkové čaje. Návštěva sauny zbavuje tělo tekutin pocením – proto je velmi důležité, aby byla tato ztráta kompenzována rychle. Zvláště vhodné pro těhotné ženy jsou minerální vody.

A po porodu?

Zajímavé:  Těžký Otřes Mozku Léčba?

Návrat mladých matek do sauny není bohužel tak snadný, a to hlavně kvůli kojení. S dítětem do sauny? To s sebou nese řadu problémů.Ve skutečnosti je to tak, že zdravé děti mohou podle doporučení německého spolkového sdružení pro sauny, od čtvrtého měsíce věku.

I v tomto případě vědci zkoumali: „Zkoumali jsme, zda děti ve věku od tří měsíců budou tolerovat krátkodobou návštěvu sauny podle druhu, pokud jde o teplotu a cirkulaci vzduchu“, říká Dr. Gerhard Jorche, ředitel Dětské fakultní nemocnice v Magdeburku.Rodiče musí sami zvážit, zda mají pocit, že je návštěva sauny pro jejich dítě dobrá.

Pro Rusy a Finy je navštívit saunu běžnou součástí rodinného života. Samozřejmě hlavní roli hraje zdravotní stav a vývoj dítěte, který by měli rodiče konzultovat s dětským lékařem.

Sauna v těhotenství – dát si ji, nebo raději ne?

Sauna v těhotenství - Vše o zdraví

Jak je to se saunováním v těhotenství?

Blíží se zimní měsíce a tím i období, kdy se řada lidí rozhoduje pro návštěvu sauny. Saunování obecně pomáhá posílit systém obranyschopnosti organismu a tím i proti nachlazení a chřipkám. Střídání horka a chladna vede ze zrychlení látkové výměny a uvolňuje svaly. Je ale sauna vhodná i v těhotenství?

Názory na návštěvu sauny se značně různí, obecně však platí, že by saunu rozhodně neměly navštěvovat všechny těhotné ženy v prvních třech měsících těhotenství a ženy, které jinak na saunování nejsou zvyklé.

Jak je to tedy se saunováním v těhotenství?

Pokud se žena rozhodně pro návštěvy sauny i v těhotenství, měla by respektovat následující pravidla:

  • návštěvy sauny NEJSOU vhodné v prvním trimestru těhotenství
  • návštěvy sauny nejsou vhodné při jakýchkoliv komplikacích těhotenství
  • návštěvy sauny nejsou vhodné pokud žena není na saunování zvyklá
  • saunu není vhodné navštěvovat více než 2x týdně
  • je vhodná návštěva sauny spíše o nižších teplotách a není vhodné se v ní zdržovat déle než 10 minut
  • oběhový systém je více zatěžován v sauně o vyšší vlhkosti, je tedy vhodné si vybrat spíše saunu se suchým teplem
  • po návštěvě sauny není vhodná okamžitá koupel v chladné vodě, spíše je vhodné se ochladit postupně ne příliš studenou vodou ze sprchy
  • je nutné myslet na dostatečný příjem tekutin!

Proč vlastně není sauna absolutně vhodná v prvním trimestru?

Při pobytu v sauně dochází k přehřátí organismu, které se ukázalo být rizikovým ve výskytu vrozených vývojových vad. Jedná se o vady nervové trubice – například spina bifida (což je rozštěp páteře). Dle studií je jejich riziko zvýšeno až dvojnásobně. A to nechcete.

Jaké další negativní účinky může sauna mít?

Pobyt v sauně také může vést k nadměrnému zatěžování oběhového systému až kolapsu. Vlivem tepla dochází k rozšíření kožních cév a zvýšenému pocení, tím dochází ke značným ztrátám tekutin a snižuje se krevní tlak. Následkem snížení krevního tlaku je možné omdlení a také snížené prokrvení dělohy a přívodu kyslíku k plodu.

Pokud začnete pociťovat slabost nebo nevolnost, měli byste saunu okamžitě opustit. To může být známkou toho, že se vaše tělo přehřívá.

Z posledních dvou důvodů nedoporučují někteří odborníci saunování v těhotenství vůbec. Takže se raději nesaunujte, pokud opravdu nemusíte. Je vhodné se saunám v těhotenství vyhnout kvůli riziku přehřátí, dehydratace a mdlob.

Pokud nemůžete sauně za žádných okolností odolat (fakt?), omezte čas, který strávíte uvnitř, na maximálně 10-15 minut nebo méně. Někteří lékaři doporučují sauně se během těhotenství úplně vyhnout.

I omezené množství času v sauně může vést ke komplikacím pro vaše dítě.

Je také důležité si uvědomit, že ne všechny sauny jsou stejné. Jsou udržovány při různých teplotách a různě zahřívány. Všechny tyto faktory mohou ovlivnit dobu, po kterou se vaše tělo zahřeje na teplotu, která může být pro vaše dítě dost škodlivá.

Co si dále o těhotenství přečíst?

Zdroje článku

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Sauna v těhotenství: 5 situací, kdy saunu raději vynechte

Sauna v těhotenství - Vše o zdraví

Na začátku těhotenství je plod v děloze velmi citlivý na tepelné změny okolního prostředí. Každý takový výkyv se totiž odrazí na teplotě těla matky. Podle Organizace pro informace příčin vzniku vývojových vad (OTIS) může tělesná teplota vyšší něž 38,3 °C přerůst v hypertermii neboli nadměrně vysokou tělesnou teplotu. Právě ta je příčinou zvýšeného rizika vzniku vrozených vad u kojenců. Sauna v těhotenství – minimálně první trimestr – proto není vhodným způsobem relaxace.

2) Sauna v těhotenství a plísňová onemocnění

Plísňové a kvasinkové infekce nejsou příjemné nikdy. Obzvláště pak v těhotenství. Přitom vyhnout se těmto obtížím není těžké.

Stačí dodržovat základní pravidla sauny – proto nechte plavky doma a vybavte se čistým ručníkem nebo prostěradlem, které pod sebe rozložíte tak, aby se vaše intimní místa (ideálně ani jiné části těla) nedotýkaly přímo lavice.

Není vám nahota v sauně příjemná? Některá saunová centra nabízí časy, kdy je saunování vyhrazeno pouze ženám.

Dalším způsobem, jak stud v sauně překonat, je saunové oblečení. Osuška do sauny se zipem nebo třeba saunový župan vám dovolí užít si saunování beze studu. Podívejte se také na další rady pro stydlíny a přečtěte si odpovědi na 5 věcí ohledně nahoty v sauně, na které jsme se báli zeptat.

Těhotenství v prvním trimestru ještě není viditelné na první pohled. Pro miminko však může být sauna v tomto období nebezpečná.

3) Finskou saunu vyměňte za mírnější prostředí

Když se řekne saunování, většina lidí si vybaví klasickou finskou saunu s teplotami v rozmezí 85–95 °C. Pobyt v takovém horku, byť jen pětiminutový, může ale nenarozenému miminku ublížit. Pokud se tedy se saunováním v těhotenství nedokážete rozloučit, je lepší vyzkoušet jiný typ sauny.

Například v herbal neboli bylinné sauně se teplota pohybuje jen okolo 40–50 °C. V herbal sauně si odpočinete stejně dobře.

A zároveň si vychutnáte vůni různých esenciálních olejů a bylin, které vás uvolní a zbaví stresu. Další variantou je vyměnit saunu za teplotně mírnější páru. V parní lázni pára vytvoří 10% vlhkost a teplotu kolem 45 °C.

Parní lázeň krom jiného dobře zabírá také na bolesti hlavy a funguje jako balzám na dýchací cesty.

TIP: Stejně jako saunování může být pro tělo v období těhotenství velkou zátěží i pára. Proto se poraďte s lékařem také před návštěvou parní lázně.

Víte, jaké jsou nejčastější tipy saun a jejich optimální teplota? V Saunovém světě Saunia si určitě vyberete takovou, jejíž prostředí vám bude příjemné.

4) Předčasné stahy dělohy a rizikové těhotenství

Tou nejdůležitější podmínkou pro saunování v těhotenství je dobrý zdravotní stav. Nejen těhotným ženám, ale obecně všem návštěvníkům totiž sauna prospěje jen pokud nejsou aktuálně oslabeni nemocí nebo těžšími zdravotními komplikacemi.

Pokud na sobě tedy pozorujete cokoli neobvyklého, je dobré se saunováním na čas přestat. Ve třetím trimestru to mohou být právě předčasné stahy dělohy.

Sauně se obloukem vyhněte také v případě, že je vaše těhotenství diagnostikováno jako rizikové.

Jak se chovat v sauně v těhotenství?

  • Nezůstávejte v sauně dlouho. Pobyt by neměl překročit 10 minut.
  • Nechoďte do sauny příliš často, nebo dokonce denně.
  • Pokud pocítíte slabost nebo nevolnost, okamžitě saunu opusťte.
  • Než se rozhodnete saunu navštívit, poraďte se se svým lékařem.

5) Nečekané reakce: Příčinou jsou hormonální změny

I když se žena cítí přímo skvěle, první trimestr má za sebou a je zkušenou saunérkou, překvapit ji mohou nečekané změny, které se před tím při saunování neobjevovaly.

Jaké to jsou? Jednou z těch častějších jsou pocity na omdlení. Příčinou jsou zejména hormonální změny, kterými tělo prochází. Ty jsou zodpovědné také za to, že ženy v sauně cítí větší horko.

Tělo reaguje pocením ve větší míře než obvykle, proto je třeba zejména v těhotenství pravidelně doplňovat tekutiny.

Pozor je třeba dbát také na zvýšený krevní tlak, který znamená zátěž pro krevní oběh. Takový stav může končit nevolností, ale i kolapsem. Pokud se tedy v sauně necítíte dobře, je třeba ihned odejít.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector