Sekundární amenorea – Vše o zdraví

Co ti zase je? Proč jsi tak náladová. Ty to máš dostat, že? Neříkej, že to je tak hrozné.” No.. popravdě je. Každá žena prožívá menstruaci jinak.

Některé ženy si během tohoto období v měsíci procházejí peklem a jiné ženy a dívky mají poklidný průběh menstruace a stěží poznají, že ji vůbec mají. Menstruace je přirozenou součástí pro každou ženu, ne vždy je však příjemná. Některé ženy prožívají menstruaci bez bolestí.

Věřte, že i tohle se může změnit, protože intenzita a průběh menstruace se může na základě mnoha faktorů měnit. Jakých? To a mnohem více se dozvíte v našem článku.

Co se děje během menstruace?

Menstruace se začne objevovat v reprodukčním období, tj. v období mezi pubertou a menopauzou. Délka menstruačního cyklu trvá přibližně 28 dní, ta se může u každé dívky lišit (normální je 21 až 35 dní).

Menstruační cyklus je tedy proces, během kterého ve vaječnících dozrává vajíčko, které je poté dopraveno do vejcovodu, a pokud není oplozeno spermií, je z těla vyloučeno ven. To se projevuje krvácením. Celý menstruační cyklus je rozdělen do 4 fází a každá fáze ovlivňuje psychiku a rozpoložení ženy. Menstruaci předchází tzv.

premenstruační syndrom, který většina žen a dívek pozná v podobě bolesti v podbřišku, změn nálad, chutí na sladké jídlo nebo třeba vyčerpáním.

Sekundární amenorea - Vše o zdravíSekundární amenorea - Vše o zdraví

Jaké jsou fáze menstruačního cyklu?

1. fáze – menstruační – První fáze trvá 1. až 5. den cyklu. Nastává menstruace. Ženy mají menší potřebu komunikovat, uzavírají se do sebe, prožívají bolesti v podbříšku a jsou unavené.

2. fáze – folikulární – Tahle fáze začíná spolu s fází menstruační, ale trvá vcelku 14 dní. Je vylučován hormon, který stimuluje růst vaječných buněk ve vaječnících a vybraný folikul začne růst až do podoby hotvého vajíčka. V této fázi jsou ženy optimistické, společenské a pouští se do nových věcí.

3. fáze – ovulační -V této fázi je hormonem uvolňováno vajíčko do vejcovodu a putuje až do dělohy. Tehdy je největší šance otěhotnět. Ženy vajdřují lásku a pečují o druhé. 

4. fáze – luteální – Fáze po ovulaci, kdy se folikul přeměňuje ve žluté tělísko. Pokud nejdojde k oplození vajíčka, tělísko zaniká a cyklus se uzavře a začne nový, který opět začíná krvácením. V této fázi jsou ženy vášnivé a doprovází je sexuální touha.

Menstruace se v průběhu života mění. U mladších dívek v období puberty může být menstruace dost rozkolísaná, nepravidelná a o různé intenzitě. S věkem se menstruační cyklus ustálí a začne být pravidelný.

Menstruaci může negativně ovlivnit také několik faktorů. Je to například stres, strava, sport, léky, kouření. Proto se může každý průběh menstruace lišit. V případě větších problémů je lepší vyhledat lékaře.

Menstruaci negativně ovlivňuje:

Léky – Váš menstruační cyklus mohou ovlivnit veškeré hormonální léky, třeba na štítnou žlázu nebo antipsychotika.

Stres – Mnoho stresu v práci nebo u mladších dívek stres ve škole může ovlivnit menstruační cyklus. Psychické a nervové vypětí nebo třeba nedostatek spánku může vyvolat zpoždění nástupu samotné menstruace.

Přemíra cvičení – Bohužel se stává, že pokud to přeháníte se sportem a tělo nestíhá regenerovat a odpočívat, může se stát, že se zpozdí nebo dokonce až zastaví menstruace. Jedná se opravdu o náročné sportování, protože naopak lehkým sportem, jógou nebo cvičením pilates si můžete uvolnit od menstruačních bolestí. 

Strava – Strava hraje také velkou roli v průběhu menstruace. Omezit byste měli slaná, sladká a také ostrá jídla, jsou těžce stravitelná a mohou ovlivnit nástup menstruace. Stejně tak se nedoporučuje pít hodně kávy nebo alkoholu.

Sekundární amenorea - Vše o zdraví

Co pomáhá zmírnit menstruaci?

Hořčík – Hořčík je nezbytným prvkem pro naše tělo a má pozitivní vliv na menstruaci. Posiluje nervový systém a svaly, to může mít vliv na menstruační cyklus. Venira magnesium představuje spolehlivý zdroj hořčíku v té nejlepší formě. Je obohacený o vitamin B6, který napomáhá vstřebávání hořčíku. Venira magnesium můžete objednat TADY.

Rybí olej a vitamíny skupiny B – Vitaminy skupiny B posiluji nervovou soustavu, používají se při psychickém a fyzickém vypětí a posilují organismus, tím pádem pozitivně ovlivňují menstruační průběh. Venira B-komplex obsahuje všech 8 vitaminů skupiny B. Zakoupit můžete ZDE.

Cvičení – Jak již bylo v článku zmíněno, cvičení může pomoci zmírnit menstruační bolesti. Musí to být však méně namáhavé cvičení jako je třeba jóga, pilates nebo lehký běh či procházka. Cvičení může zmírňovat také premenstruační syndrom. Díky vyplaveným endorfinům se vám zlepší nálada ještě budete mít ze sebe radost.

Zdravá strava 

  • ovoce a zelenina – podpoří hydrataci organismu a dodají tělu potřebné živiny
  • dodržujte pitný režim – pijte nejlépe neslazené čaje a pitnou vodu
  • jezte ryby, libové maso, lušteniny
  • doplňujte zdravé tuky – ořechy a kvalitní rostlinné oleje mohou mít pozitivní vliv na průběh menstruace
  • mléčné výrobky – jsou spolehlivým zdrojem kvalitních bílkovin

Sekundární amenorea - Vše o zdravíSekundární amenorea - Vše o zdraví

Zajímavosti o menstruaci

  • Zima a zimní měsíce mají negativní dopad na menstruaci a zhoršují její průběh. 
  • Zhruba v polovině menstruačního krvácení dochází k oslabení svalů a těla celkově.
  • Během menstruace se vám může proměnit hlas. Ten se po skončení krvácení vrátí zpět do normálu.
  • Že nemůžete otěhotnět behěm menstruace? Je to mýtus. K oplození může dojít, protože vajíčko ještě nemuselo opustit tělo. 

Co ještě může pozitivně ovlivnit průběh menstruace?

Venira menstruace je přírodní doplněk stravy ve formě kapslí, který byl vyvinut tak, aby pomáhal ulevovat od nepříjemných pocitů před a během mentruace.

Složení se skládá z 5ti bylin, a každá z nich se nevyhnutelně podílí na menstruačním komfortu. Venira menstruace má antioxidační účinky.

Kapsle napomáhají osvěžení těla, přispívají k normálnímu stavu kloubů a svalů a co je nejdůležitější podporují menstruační a premenstruační komfort. 

Sekundární amenorea - Vše o zdravíSekundární amenorea - Vše o zdraví

Amenorea

Amenorea je nepřítomnost krvácení (menstruace2). Příčina může být fyziologická (těhotenství24, období kojení70, po menopauze2). Může to být i důsledek jiného onemocnění, hormonální nerovnováhy, velkého stresu a pod.

U žen v reprodukčním věku je třeba zjistit přesnou příčinu nepřítomnosti krvácení, kterou je třeba léčit, a předcházet tak problémům s otěhotněním a komplikacím, které s amenoreou souvisejí, jako např.

osteoporóza nebo změny hmotnosti.

  • Sekundární amenorea - Vše o zdraví
  • Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.
  • ????️ Negativní těhotenský test nemusí znamenat, že nejste těhotná????️ Vše o ovulaci????️ Jak vyvolat menstruaci?

Menstruační cyklus

Menstruační cyklus je řízen hormonálně, během cyklu se stimuluje růst folikulů, následně se z něj uvolní vajíčko a děloha se připravuje na přijetí oplodněného vajíčka. Ke krvácení, tedy k menstruaci dochází, pokud nedošlo k oplodnění vajíčka.

Krvácení pochází z drobných krevních cévek, které zásobují sliznici dělohy. Spolu s menstruací se odlupuje i děložní sliznice, která každý měsíc roste a vytváří vhodné podmínky pro oplodněné vajíčko.Sekundární amenorea - Vše o zdraví

Menstruační cyklus lze rozdělit do tří fází:

  • folikulární fáze,
  • ovulační6 fáze,
  • luteální fáze.

Během každé fáze se mění hladiny hormonů – estrogenu, progesteronu, luteinizačního a folikuly stimulujícího hormonu. Na menstruační cyklus má vliv hypotalamus, hypofýza, vaječníky a děloha. Při poruchách těchto orgánů může dojít k narušení menstruačního cyklu1.

Folikulární fáze

První den menstruace se považuje za první den menstruačního cyklu. Následujících třináct dní menstruačního cyklu patří do folikulární fáze.

Hypotalamus začne v této fázi produkovat vyšší množství folikuly stimulujícího hormonu, která má vliv na růst folikulů ve vaječníku.

Tyto folikuly začnou postupně produkovat hormon estrogen, který má vliv na sliznici dělohy, která roste a připravuje dělohu přijetí oplodněného vajíčka.

Na konci folikulární fáze začne stoupat hladina luteinizačního hormonu, který pomáhá dozrát vajíčkům, a tak je připravit na oplodnění.

Ovulace

Ovulace nastane přibližně 36 hodin po tom, co se začnou zvyšovat hodnoty luteinizačního hormonu. Během ovulace praskne folikul a uvolní se vajíčko, které může být oplodněno spermií.

Více informací o ovulaci naleznete v samostatném článku Ovulace6.

Luteální fáze

Z prasklého folikulu vznikne žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron. Žluté tělísko připravuje sliznici dělohy na uhnízdění oplodněného vajíčka. Tato fáze trvá přibližně 12-16 dní a je to u každé ženy individuální.

Puberta

Každá žena má předem stanovený počet folikulů2 již od narození29, je to přibližně kolem 400 folikulů. Puberta3 je období, kdy začínají růst prsa (telarche), přijde první menstruace (menarche).

Dalším znakem puberty je pubarche, tedy růst ochlupení v genitální oblasti a v podpaží. Menarche a pravidelný menstruační cyklus vyžaduje normální funkci endokrinního systému, čili hypotalamu, hypofýzy a vaječníků.

Poruchy menstruačního cyklu mohou být na úrovni hypotalamu, hypofýzy nebo vaječníků.

Více o období puberty se dočtete v hlavním článku Puberta3.

Epidemiologie

Ročně se problémy s menstruací objeví asi u 5-7% žen. Na amenoreu má vliv i životní styl a stravování. V zemích, kde je vyšší výskyt dětské obezity, se problémy s menstruací vyskytují častěji.

Rizikové faktory

Mezi faktory, které zvyšují riziko nebo výskyt poruch menstruačního cyklu patří:

  • pozitivní rodinná anamnéza,
  • poruchy příjmu potravy – mentální anorexie (nechutenství), mentální bulimie (přejídání končící úmyslným zvracením3, popř. vyvoláváním průjmu1),
  • nadměrná sportovní zátěž.

Typy amenorey

  • Primární – nedostaví-li se menstruace do 16. roku věku.
  • Sekundární – vynechání menstruace po dobu déle než 3 měsíce.

Primární amenorea

Primární amenorea3 je stav, kdy nedojde k nástupu menstruace do 16. roku života. Většina dívek dostane první menstruaci kolem 12. roku. Pacientky s primární amenoreou mohou mít i poruchu sexuálního zrání. To znamená, že vnitřní genitál a prsy se nevyvíjejí.

Příčiny primární amenorey

  • anomálie nebo nevyvinutí pohlavních orgánů:
    • zúžení děložního čípku,
    • chybějící pochva nebo děloha,
    • chybějící otvor v hymeně (panenské bláně),
  • chromozomální abnormality: Turnerův syndrom, Kallmanův syndrom,
  • nádory hypofýzy a centrální nervové soustavy před nástupem puberty,
  • podvýživa,
  • chronická onemocnění: cukrovka2, anémie, vrozené vady srdce, onemocnění štítné žlázy,
  • hormonální poruchy,
  • špatná funkce vaječníků,
  • v některých případech se příčina primární amenorey nikdy nezjistí.
Zajímavé:  Nastydlé ledviny - Vše o zdraví

Sekundární amenorea

Sekundární amenorea znamená stav, kdy přestane žena menstruovat po období spontánních menstruačních cyklů.

Příčiny sekundární amenorey

Sekundární amenorea - Vše o zdraví

  • stres,
  • redukční dieta,
  • zvýšená fyzická námaha,
  • nadbytek mužských pohlavních hormonů (androgenů),
  • onemocnění hypofýzy (nádory, Sheehanův syndrom),
  • menopauza nebo předčasná menopauza – období menopauzy obvykle nastává kolem 50. roku života, je to fyziologický proces. Někdy však může nastat u žen ve věku 40 let, což je považováno za patologii,
  • selhání funkce vaječníků (chemoterapie, radioterapie),
  • nádory vaječníků,
  • Ashermanův syndrom,
  • poruchy štítné žlázy – zvýšená, ale i snížená činnost štítné žlázy vede k poruše menstruačního cyklu,
  • Cushingův syndrom,
  • gravidita,
  • antikoncepce16 – ženy, které ukončily antikoncepční léčbu nemusí mít menstruaci ihned po dobrání léků. Trvá určitou dobu, než bude menstruační cyklus a ovulace pravidelná,
  • syndrom polycystických ovárií4 – tento syndrom způsobuje zvýšenou hladinu všech ženských pohlavních hormonů, což negativně ovlivňuje menstruační cyklus,
  • léky2 – antipsychotika, chemoterapie, antidepresiva, léky na krevní tlak, léky na alergii.

Projevy

  • změna velikosti prsou,
  • přibývání na váze nebo ztráta hmotnosti,
  • zvýšený růst ochlupení,
  • změna (zhrubnutí) hlasu,
  • ztráta vaginální vlhkosti (suchá pochva, pohlavní styk může být pro ženu proto bolestivý).

Samotná amenorea není život ohrožující stav. Je však důležité zjistit její příčinu, kterou je nutno léčit, aby nedošlo ke komplikacím, které amenorea způsobuje.

Komplikace

  • neplodnost3,
  • osteoporóza (řídnutí kostí).

Diagnostika (určení onemocnění)

  • podrobná anamnéza, lékař se ptá na všechny léky, které dosud pacientka užívala,
  • gynekologické vyšetření pohlavních orgánů,
  • celkový hormonální profil – testy- hormony štítné žlázy, estrogeny, folikuly stimulující hormon, luteinizační hormon, prolaktin,
  • sonografické vyšetření pohlavních orgánů,
  • jiné speciální vyšetření nařízené gynekologem nebo endokrinologem,
  • genetické vyšetření.

Léčba

Důležité je určit a odstranit vyvolávající příčinu a nasadit vhodnou hormonální léčbu. V léčbě má své zastoupení i psychoterapie. Pokud je příčinou amenorey vrozená vývojová vada, lékaři indikují chirurgické odstranění abnormality, v některých případech je nutné udělat plastiku. Hormony se podávají v případě, že je amenorea primární nebo se podávají i jako podpůrná léčba.

Prognóza (vyhlídky)

Ztráta menstruace je spojena s osteoporózou, čili u žen se častěji objevují zlomeniny a kosti mají menší hustotu. Pravidelná menstruace je známkou toho, že vaječníky produkují normální množství estrogenu a progesteronu.

Pozdní nástup menstruace je spojen s trojnásobně vyšším rizikem výskytu zlomenin zápěstí v porovnání s dívkami, které neměly s nástupem menstruace problém.

Amenorea může způsobit i neplodsnost, protože ženy s amenoreou mají často už po léčbě problémy s otěhotněním8, někdy selže funkce vaječníků již v mladém věku a žena se tak stává neplodnou3.

Sekundární amenorea - Vše o zdraví

Prevence

V mnoha případech mohou dospívající dívky, které již dostaly menstruaci, zabránit této poruše zdravým životním stylem, neměly by provádět nadměrnou a nepřiměřenou fyzickou aktivitu a měly by si udržovat zdravou, optimální váhu. Primárním poruchám menstruačního cyklu, které jsou způsobeny anatomickými abnormalitami, nelze zabránit.

  • vyvážená strava,
  • mírné cvičení,
  • vyhýbat se stresu,
  • vyhnout se nadměrné konzumaci alkoholu a kouření.

Více o amenorea na modrykonik.cz

Použité zdroje

Amenorea: léčba a vše, co potřebujete vědět o tomto stavu – nemoci a stavy 2021

Amenorea se obvykle nazývá absence menstruace po dobu šesti měsíců nebo více. Amenorea není nutně nezávislé onemocnění, může to být příznak různých patologických stavů reprodukčního systému nebo důsledek různých neuroendokrinních onemocnění, maligních a benigních novotvarů.

Sekundární amenorea - Vše o zdraví

Podle lékařské klasifikace je nemoc rozdělena na primární a sekundární amenoreu.

Primární amenorea se nazývá menarche zpoždění, stejně jako další příznaky normálního sexuálního vývoje do věku 14 let, absence menstruace do 16 let s normálními příznaky sexuálního vývoje. Sekundární amenorea – zpožděná menstruace po dobu více než 3 po sobě jdoucích cyklů (na pozadí předchozí normální menstruace).

Za hlavní příznaky amenorey se považuje absence normální fyziologické menstruace a normální plodnosti, autonomní dysfunkce a nadbytek androgenu. Zde je velmi důležitá diferenciální diagnóza, která pomáhá určit, že je přítomna amenorea. Léčba se obvykle provádí ve dvou fázích. První etapou je identifikace konkrétních příčin amenorey. Druhá fáze se považuje za přímý výběr nápravných opatření.

Sekundární amenorea - Vše o zdraví

Amenorea: léčba v praxi

Volba možnosti léčby vždy závisí na přesné identifikaci etiologických faktorů. Jako hlavní možnost, jak se zbavit téměř všech typů amenorey, je indikována dlouhodobá hormonální terapie, jejímž úkolem je stimulovat normální fungování hypotalamus-hypofýza. Amenorea, jejíž léčba je docela úspěšná, obvykle není beze stopy. Obzvláště při předepisování následujících skupin drog:

– které obsahují syntetickou náhražku hormonu folikulární fáze – estrogen (například folikulin, estrofem a divigel – tyto léky jsou indikovány u žen s poruchami endokrinního systému, mohou být také předepsány dívkám se zpožděním v normálním pohlavním vývoji);

  • – léky, které obsahují syntetický analog hormonu luteální fáze – progesteron (například Norkolut, Dufaston a Utrozhestan – tyto léky se používají při léčbě primární i sekundární amenorey);
  • – analogy polypeptidového hormonu hypotalamu – gonadoliberin (tyto hormony se nazývají hormony uvolňující gonadotropin (GnRH), z nichž je účinný například Cyclomat – tento lék se doporučuje ženám s polycystickými vaječníky, indukuje proces ovulace a pomáhá ženě otěhotnět); léky této skupiny dobře pomáhají, když je detekována sekundární amenorea, jejíž léčba je eliminací poruch fungování neuroendokrinního systému;
  • – kombinované perorální antikoncepční přípravky obsahující estrogen a gestagen (COC), například Janine, Regulon a Diane-35 (tato léčiva se doporučují pro syndrom polycystických vaječníků).

Sekundární amenorea - Vše o zdraví

Délka léčby hormonálními léky vždy závisí na konkrétní situaci. Souběžně s hormonální terapií lze předepsat také homeopatické léky, jako je Remens, Klimadinon a Mastodinon. Ve závažnějších případech (stejně jako s neúčinností hormonální léčby) může být indikován chirurgický chirurgický zákrok, který je předepsán přesně podle indikací specialisty.

Amenorea: vynechání menstruace

Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus

Amenorea je úplná absence menstruačního krvácení po dobu nejméně tří až šesti měsíců. Příčiny mohou být psychicky a fyzicky podmíněné.

Sekundární amenorea - Vše o zdraví

Rozlišujeme dva typy:

  • primární amenorea – menstruační krvácení nenastane až do dokončeného 15. roku života,
  • sekundární amenorea – před vynecháním menstruačního krvácení probíhal normální cyklus.

Příčiny amenorey

Primární amenorea je obvykle způsobena fyzickými příčinami. Patří k nim:

  • vrozené chromozomální abnormality (dochází ke snížené reakci vaječníků
    na stimulaci z mozku),
  • genitální malformace
    (např. pokud není děloha
    plně vyvinuta),
  • funkční poruchy
    vaječníků,
  • jiné hormonální poruchy.

Příčiny sekundární amenorey mohou být psychicky i fyzicky podmíněné. Cyklus může ovlivnit stres, partnerské konflikty, vrcholový sport atd. Nejčastější fyzickou příčinou sekundární amenorey je těhotenství. Naproti tomu existuje mnoho příčin amenorey s patologickým
významem. Patří k nim například:

  • nadváha
    nebo podváha,
  • hormonální poruchy,
  • metabolická
    onemocnění,
  • nádory
    vaječníků (vzácně),
  • závažná celková onemocnění (např. diabetes
    mellitus).

Poznámka: Po vysazení hormonální antikoncepce
(např. perorální
antikoncepce
, tříměsíční injekce nebo tělísko) může nějakou dobu trvat, než se cyklus vrátí k normálu.

Diagnóza a léčba

Diagnostika
zahrnuje podrobnou anamnézu
a gynekologické vyšetření:

  • pečlivé tělesné vyšetření na známky chromozomálních abnormalit,
  • stanovení hormonálního profilu (především koncentrace prolaktinu, estrogenu
    , FSH a LH),
  • podrobný přehled údajů o prodělaných nemocech (anamnéza) s přihlédnutím k psychickým a sociálním aspektům,
  • ultrazvukové vyšetření
    malé pánve
    ,
  • případně laparoskopie
    nebo hysteroskopie
    (především u primární amenorey).

Terapie závisí na příčině amenorey. Pokud existuje hormonální porucha, může být zahájena vhodná hormonální léčba. Funkční poruchy orgánů
(např. vaječníků) lze řešit také chirurgicky. Při zvýšené nebo snížené funkci štítné žlázy
lze použít léky. Pokud je absence menstruace
způsobena stresem a psychickou zátěží, mohou pomoci relaxační techniky nebo psychoterapie

Na koho se mohu obrátit?

Ke stanovení diagnózy nebo i zahájení léčby je nutná návštěva gynekologa
.

Sekundární amenorea u běžkyň

V dnešní době není žádnou vzácností, že aktivně sportující ženy mohou trpět zdravotní komplikací zvanou sekundární amenorea, nebo-li dlouhodobá absence menstruačního cyklu. Tento jev se nemusí týkat jenom vrcholových, ale i rekreačních sportovkyň a obzvláště vytrvalostní běžkyně patří do ohrožené skupiny.

Je to dlouhodobé pozastavení dříve pravidelné menstruace po dobu delší než tři cykly a je charakterizována nedostatkem hormonu estrogenu. Statistika udává, že zhruba 20 % běžkyň trpí touto zdravotní komplikací.

Jelikož amenorea může postihnout i zdravě vypadající, výkonné a psychicky odolné běžkyně a nelze tudíž tento problém na žádné z nich na první pohled poznat, může se proto tento jev zdát jako něco nepodstatného a nedůležitého.

Opak je ale pravdou, protože amenorea může způsobit sníženou hladinu vápníku v kostech a tím pádem větší riziko únavových zlomenin, osteoporózu a problémy s otěhotněním.

Příčiny u běžkyň

  • nadměrné přetěžování organismu náročnými tréninky, kdy si tělo samo říká, že má dost
  • nízká tělesná hmotnost
  • dlouhodobý nedostatečný přísun energie
  • nevyvážená nutriční skladba potravin
  • problémy s ženskými orgány

Jak to vyřešit

Pokud touto zdravotní komplikací trpíte i vy, určitě není vhodné nic podceňovat a co nejdříve se pokusit o nápravu. Níže jsou uvedeny tipy, co by jste měla v této situaci udělat.

Navštivte ženského lékaře – Někdy může být příčinou jiná zdravotní komplikace v oblasti ženských orgánů, či neplánované těhotenství, proto je žádoucí poradit se s vaším gynekologem, aby tyto situace vyloučil.

Zvyšte příjem energie – Běhání je sportovní aktivita energeticky velmi náročná. Pokud tedy trpíte amenoreou, měla byste se zamyslet, jestli je váš příjem energie dostatečný a případně ho zvýšit. Tělo někdy při nedostatečném příjmu kalorií blokuje menstruační cyklus, protože by nemělo dostatek výživových hodnot při případném těhotenství.

Uberte své obvyklé tréninkové dávky – Tato rada určitě není lehce přijatelná pro běžkyně, které trénují na nějaký důležitý závod, či chtějí zlepšit své dosavadní výkony.

Pokud ale tělo nefunguje jak má, tak už si samo říká, že toho má dost a to se dříve či později může projevit dlouhodobým poklesem výkonnosti či nepříjemným zraněním.

Někdy stačí snížit tréninkové dávky na období jednoho měsíce, kdy si organismus odpočine a menstruační cyklus opět naběhne.

Zajímavé:  Mmse - Vše o zdraví

Zaměřte se na nutričně vyvážený jídelníček

  • Jezte dostatečné množství bílkovin. Běžkyně o hmotnosti 55 kg by měla zkonzumovat 60 až 90 gramů bílkovin  denně.
  • Zvyšte příjem tuků. Běžkyně by měla sníst 40 až 65 gramů tuku za den. Prostřednictvím tuků tělo vstřebává vitamíny A, D, E a K
  • jezte dostatečné množství potravin bohatých na vápník, protože vápník má vliv na optimální hustotu kostí. Měla by jste tedy do svého jídelníčku zařadit více mléka, jogurtů, sýrů, atd.
  • Pohlídejte si dostatečný přísun vitamínu D, protože tento vitamín má vliv na vstřebávání vápníku a na zdraví kostí. Vitamín D se do těla dostává prostřednictvím slunečního záření a dále je obsažen v mléku, cereáliích a tučných rybách, nebo můžete zvolit vhodný výživový doplněk obsahující tento vitamín.

Sekundární amenorea a návrat cyklu – ZDRAVÍ

V první řadě bych ráda zmínila, že VŠECHNO SOUVISÍ SE VŠÍM a pokud chceš být opravdu zdravá, musíš na své tělo a na své zdraví pohlížet komplexně a pracovat na tom, abys optimalizovala všechny pilíře pro pevné zdraví – PSYCHIKA, STRAVA, POHYB, SPÁNEK – S OHLEDEM NA ŽENSKÝ CYKLUS

Co úplně nejvíc pomohlo mě na srovnání psychiky, to byly jednoznačně knihy a příroda, která je opravdu balzám na duši.

Četla jsem kromě odborných knih také hodně knih na osobní rozvoj, abych dokázala přeprogramovat a vyčistit svou mysl od negativního smýšlení sama o sobě, zajetých nefunkčních vzorců, které jsem někdy kdysi přijala za své a nechala se jimi neustále srážet. Potřebovala jsem vypátrat, kde, kdy a proč se mi do hlavy dostaly ty negativní názory, abych mohla pracovat na jejich odstranění. Abych mohla přijmout sebe sama takovou, jaká vážně jsem a abych byla v pohodě.

Až se ti dají do pohybu hormony, počítej s tím, že psychicky budeš tak trochu jako na houpačce. Chvíli ti bude úplně super, pak zase celkem zle, ale neboj, prostě to vydrž a brzy to přejde 🙂 . 

Pokud se ti něco nepovede, kašli na to, nenadávej si za to a prostě jdi dál. Výčitky ti rozhodně v ničem nepomůžou. Tak prostě začni znovu a lépe 🙂 .

Snaž se eliminovat stres, pusť si nějakou komedii, zařazuj pravidelně self-care chvilky, podpoř dobrou psychiku bylinným čajem.. 🙂 .

Co se stravy týče, jako první změnu, kterou jsem udělala bylo to, že jsem okamžitě vyhodila ze svých návyků kalorický deficit. Přestala jsem si počítat energetickou hodnotu a začala jsem se řídit jen podle svého těla. Žaludek jsem měla celkem smrsklý, takže jsem jedla sice ještě dlouho menší porce, ale zato častěji. Kromě hlavních jídel jsem měla i svačinky.

Jelikož jsem potřebovala na malý objem porcí dostat do těla co nejvíce živin, naučila jsem se zaměřovat na opravdu hodně nutričně kvalitní potraviny. = Kvalita potravin nad jejich kvantitu. Pestrá, vyvážená, plnohodnotná strava – všechny makroživiny!

BÍLKOVINY: Ať už rostlinné nebo živočišné – především kvalitní! – VŠECHNY DRUHY MASA, RYBY, SÝRY, ŽIVÉ JOGURTY, KEFÍRY, VEJCE, TUČNÝ TVAROH, FAZOLE, OŘECHY…

SACHARIDY: Zjistila jsem, že sacharidy jsou pro mě extrémně důležité, pokud chci být psychicky v pohodě a pokud chci mít dostatek energie a zároveň v noci kvalitně spát. Ovšem dbám na kvalitní sacharidy, které dodají tělu živiny a zasytí na dlouhou dobu – BATÁTY, BRAMBORY, OVESNÉ VLOČKY, CELOZRNNÉ PEČIVO, CELOZRNNÉ TĚSTOVINY, CIZRNA, FAZOLE, ČOČKA, RÝŽE ( neloupaná ) …

TUKY: Opět rostlinné i živočišné, kvalitní! – VEJCE, TUČNÉ RYBY, MÁSLO, SLANINA, OŘECHY, SEMÍNKA, ROSTLINNÉ OLEJE… Jo a kdyby někoho napadlo, že ale přeci v živočišných tucích je cholesterol.. no jistě :-).

A víte co? On je i v mateřském mléce a silně pochybuji o tom, že to s námi příroda myslela nějak zle, když ho tam dala. Cholesterol je potřebný pro správné fungování našich buněk a taky pro naší nervovou soustavu.

Jen jako se vším i zde platí, že všeho s mírou 🙂 .

+ jsem samozřejmě dbala na to, abych tělu dodala dostatek tekutin. Zařazovala jsem i bylinné čaje na podporu ženského zdraví, na podporu spánku, na dobrou psychiku..

Dbala jsem na dostatek zeleniny + sem tam ovoce. Extra jsem si oblíbila brokolici. Hodně jsem si dala záležet s listovou zeleninou, protože ta je extra super pro ženské zdraví – polníček, špenátové listy, pampeliškové listy…

Zařadila jsem protizánětlivé potraviny a koření, protože jsem potřebovala uzdravit svůj mikrobiom, abych dokázala přijatou potravu co nejvíce efektivně využít.

Aby mi správně fungovalo zažívaní, abych nebyla nafouklá, aby mě nehonily mlsné. Aby se mi mohly z těla správně vylučovat hormony a tvořit nové. Abych měla více energie a skvělou náladu. Aby se mi srovnala pleť.

No jo, to všechno opravdu souvisí se zdravím našeho mikrobiomu 🙂 .

Začala jsem dbát na to, abych všechno opravdu důkladně rozžvýkala, protože to je základem pro úspěšné vstřebávání živin.

A co to znamená když tě chytá mlsná? 

Pravděpodobně máš špatně sestavený jídelníček. Možná jíš málo nebo máš jídelníček nevyvážený. Já mám třeba zkušenost s tím, že když mě honí mlsná, chutě na sladké, tak je to nedostatkem sacharidů.

Samozřejmě si nedám dortíka nebo půl čokolády 😀 , ale volím třeba fazole nebo čočko-řepovou pomazánku, díky kterým tělo dostane sacharidy, které chtělo, zároveň potřebné živiny a já jsem pak zase spokojená 🙂 .Pamatuj, že když tě honí mlsná nebo tě náhle přepadne hlad, tělo nechce jen prázdnou energii – chce kvalitní energii plnou živin.

Pokud si nevíš rady s rozložením živin a sestavením jídelníčku, v mém e-booku ZPÁTKY K SOBĚ se naučíš, jak si správně poskládat jídelníček na míru s ohledem na konkrétní potřeby tvého těla v souvislosti s tvým cyklem 🙂 . + součástí e-booku jsou i ukázky jídelníčků a tipy do jídelníčku 🙂 .

 

Na začátku jsem musela pohyb hodně omezit. Tělo potřebovalo klidový režim, prostě pohodičku. Takže jsem na začátku volila chůzi a jógu. A upřímně.. beztak jsem ani na víc neměla energii. 

Když už jsem se cítila po nějaké době lépe, asi po 3 měsících, zvládala jsem už i delší trasy v kopcích – 10km. + jsem začala postupně zařazovat cviky s vlastní váhou, ale cvičila jsem jen do chvíle, dokud jsem cítila, že ještě můžu. Poznala jsem svou hranici a jakmile jsem se na ní dostala, trénink okamžitě skončil.

Později jsem začala zařazovat odporové gumičky, které si nemůžu vynachválit. Opravdu jsou s nimi ty výsledky vidět rychle. 

A asi tak po půl roce jsem konečně měla energie zase celkem dost a cyklus jsem mohla považovat za zdravý ( pravidelný, bez výraznějších bolestí, nepříjemných pms… ). A to byl okamžik, kdy jsem se konečně mohla podle něčeho pořádně orientovat – podle svého cyklu, podle různých fází jsem pak přizpůsobovala pohybové aktivity tak, abych byla maximálně efektivní.

Podle svého cyklu ovšem neřídím jen pohyb a regeneraci, ale také stravu, spánek a odpočinek.. protože přeci všechno souvisí se vším 🙂 . Poznej svůj cyklus a všechno najednou půjde tak snadno, když budeš žít v souladu sama se sebou 🙂 

Pokud chceš více informací k SEED-CYCLING, klikniZDE

Rozhodně se vyplatí nepodceňovat spánek, pokud chceš být zdravá a spokojená. Dej si záležet se spánkovou hygienou – alespoň 2 hodiny před spaním eliminuj světlo, příjem tekutin a jídlo bys měla mít také nejpozději 2 hodiny před spaním. Kafe max.

do 16. hodiny ( já osobně piji kafe max. do 14. hodiny ). Snaž se už být tak ty 2 hodinky před spaním spíš v klidu, dej si horkou lázeň nebo sprchu, v ložnici si pořádně vyvětrej a zatemni. Usínej v tichu. Spánek by měl trvat 7 a půl – 9 hodin.

Kvalitní spánek můžeš podpořit bylinným čajem, hořčíkem. Nebo co občas dělám já, dám si před spaním banán, cukr z banánu se mi dostane rychle do krve, navíc také obsahuje hořčík, dobře se mi usíná, spí a ráno se budím s dobrou náladou 🙂 .  

Potřebuješ optimalizovat všechny pilíře pro pevné zdravé. Potřebuješ poznat, pochopit a přijmout sama sebe. – S čímž ti ráda pomůžu v mém programu – e-booku ZPÁTKY K SOBĚ – psychika, strava, pohyb, spánek – s ohledem na ženský cyklus. 

  • Zapomeň na kalorický deficit.
  • Každá makroživina je potřebná.
  • Dbej na kvalitu potravin – kvalita nad kvantitu.
  • Zařaď protizánětlivé potraviny a koření a uzdrav svůj mikrobiom – Detailně jsem toto téma rozebrala ve svém e-booku ZPÁTKY K SOBĚ.

Vyhni se zbytečnému užívání léků, atb, antikoncepce..

  1. Bacha také na chemii v domácnosti.
  2. Vyřaď průmyslově hodně zpracované potraviny.
  3. Bacha na sladkosti – tvůj mikrobiom je opravdu neocení a ty ve finále také ne.
  4. Když jdeš jíst, zeptej se sama sebe, jestli to, co si bereš, tvé zdraví podpoří nebo ti uškodí a věř mi, že se pak naučíš rozhodovat správně.
  5. Dbej na dostatek zeleniny.
  6. Důkladně žvýkej.
  7. Hlídej si pitný režim.

Pohyb nastavuj podle svého těla a jeho možností. Někdy méně znamená více.

Zařaď jógu, díky které se příjemně protáhneš, uvolníš a zlepšíš si i psychiku.

Eliminuj stres.

Pokud se ti něco nepovede, no tak jdi prostě dál. Nenadávej si za chyby.

  • Choď hodně do přírody.
  • Dopřej si čas na sebe, na knihu, věnuj se osobnímu rozvoji.
  • Buď trpělivá a neboj, tělo se uzdraví mnohem rychleji, než se oslabovalo 🙂 . 
  • Dbej na spánkovou hygienu a podpoř klidně spánek bylinkami.
  • Zařaď SEED-CYCLING a podpoř své tělo 🙂 .

Menstruační cyklus, poruchy menstruačního cyklu

Menstruace tvoří normální část přirozeného cyklického procesu vyskytujícího se u zdravých žen mezi pubertou a koncem reprodukčních let. Začátek menstruace nazývaný i menarche nastupuje průměrně ve věku 12 let, ale může se začít kdykoliv mezi 8. a 16. rokem věku ženy. Poslední perioda – menopauza nastupuje obvykle ve věku 45 – 55 let.

Zajímavé:  Otrava z jídla - Vše o zdraví

V praxi se často menstruace a menses označuje jako perioda. Menstruace se opakuje každé čtyři týdny, ztráta krve zpravidla činí 60-100 ml, trvání menstruace je 3 až 6 dnů. Pravidelné menstruační bolesti má až 40-80% žen. Ženy menstruují v průměru 40 let.

Menstruačním cyklem se nazývají pravidelné cyklicky se opakující změny reprodukčního systému ženy. Jeho hlavním znakem je pravidelné krvácení z rodidel, které je způsobeno odlučováním děložní sliznice.

Nástup menstruačního krvácení bývá spojen s pubertou a vývojem sekundárních pohlavních znaků. Nejdříve začíná růst prsů, ochlupení v stydké oblasti, později v podpaží a mezi 8.-16. rokem začíná u žen i menstruační krvácení.

Změny, které nastávají během menstruačního cyklu, se nejvíce projevují v děloze a ve vaječnících.

Normální menstruační cyklus trvá obvykle 24 – 35 dní. Počítá se od prvního dne poslední menstruace do prvního dne nového krvácení. Délka krvácení je v průměru 5 dní. Odborníci tvrdí, že za „normální“ cyklus je možno považovat za jistých předpokladů cykly v rozmezí 24-36 dní.

U většiny žen se však přece jen menstruační cyklus pohybuje přibližně kolem 28 dní.Takto pravidelně probíhá menstruace u většiny žen až do období přechodu. Poslední menstruační krvácení (menopauza) se u žen vyskytuje mezi 45. – 55. rokem života ženy.

V období těhotenství a šestinedělí žena nekrvácí, nastává totiž fyziologická amenorea (amenorea = nepřítomnost menstruačního krvácení).

MENSTRUACE

Menstruace je pravidelné měsíční krvácení u ženy, které souvisí se změnami na sliznici dělohy i hormonálními změnami během menstruačního cyklu. První menstruace začíná ve věku 11 – 13 let. Cyklus je nepravidelný a v průběhu 2-3 let se upravuje.

Souvisí to s nerovnováhou hormonální sekrece nebo probíhá bez ovulace (prasknutí vyzrálých folikulu ve vaječníku a jeho postup do vejcovodu). Do ukončení puberty se cyklus upraví.

Menstruace trvá až do období menopauzy, poslední menstruace (48-50leté ženy). Interval mezi jednotlivými menstruacemi je 28 dní + / – 3 dny a trvá 4 dny + / – 3 dny.

Množství krve, které žena ztratí během menstruace je průměrně 100 ml.

Příznaky:

  • krvácení z vagíny
  • snížení estrogenů a zánik sekrece progesteronu ve žlutém tělísku se odráží v celém organismu ženy
  • porucha duševní rovnováhy – podráždění parasympatik
  • celková odolnost ženy je snížena

PORUCHY MENSTRUAČNÍHO CYKLU

  • Předčasný nástup menstruaceJako předčasné se označuje krvácení před 9. rokem života. Je nutné vyloučit nádor vaječníku, ale i nádor či zánět mozku, genetické příčiny. Spolu s krvácením se mohou předčasně vyvíjet i sekundárně pohlavní znaky (růst prsů, ochlupení). Pokud se menstruace a známky puberty neobjeví do 15. roce života, je třeba začít vyšetřovat příčinu. V 80% případů je zpoždění familiárně (rodinné) – vyšetřením se nezjistí žádná odchylka od normy. Vše se vyvíjí normálně, pouze v pozdějších časových limitech, v anamnéze zjistíme rodinný výskyt opožděného vývoje. Vzácné jsou vrozené vývojové vady.
  • Pozdní menopauzaPokud menstruační cykly trvají i po 52. roce života je vždy třeba vyloučit hormonální aktivní nádor vaječníku (vyšetřením hormonů z krve, ultrazvukovým vyšetřením).
  • Vynechávající menstruaceChybění menstruace-může mít u zdravých žen několik příčin. Nejčastější příčinou je těhotenství. Cyklus však může ovlivnit i nemoc, stres nebo nadměrná tělesná aktivita.
  • Amenorea je absence menstruačního krvácení během reprodukčního věku ženy. Rozlišujeme primární a sekundární amenoreu.
  • Primární amenoreaO primární amenorei hovoříme, pokud žena nezačala menstruovat do 15. roku věku. Příčinou může být porucha na úrovni hypotalamu-hypofýzy nebo vaječníků. V takových případech je třeba i genetické vyšetření.
  • Sekundární amenoreaJde o absenci menstruačního krvácení u ženy, která měla dříve spontánně cykly. Avšak nejde o těhotenství. Nejčastější příčinou jsou hormonální změny spolu s psychogenním faktorem. Amenorea se může vyskytovat i při náhlém větším poklesu hmotnosti, u sportovkyň vlivem zátěže, také při obezitě, stresu apod.
  • Slabé krváceníHypomenorea – slabé menstruační krvácení (méně než 2 vložky denně).
  • Silná menstruaceSilné krvácení se často vyskytuje u mladých dívek, které ještě pravidelně neovulují (neuvolní se vajíčko z vaječníku) a u žen po čtyřicítce, které se blíží k menopauze. Ale není neobvyklé, že se objeví u žen kdykoli během celé doby menstruování.Silné krvácení je někdy následkem hormonální poruchy, například nedostavení se ovulace, kterou způsobuje nedostatek progesteronu. Při nedostatku tohoto hormonu se děložní sliznice stává méně stabilní a odlupuje se v prodloužených intervalech, čímž se vyloučí více krve.Silné krvácení, které se objevuje ojediněle, a to v pozdější fázi cyklu, může být následkem předčasného spontánního potratu. V takovém případě urgentně vyhledejte svého odborného lékaře a podrobte se vyšetření. Pokud je potrat neúplný může vám lékař udělat kyretáž, vybere zbytky tkáně, které ještě v děloze zůstaly.Pokud se u vás objeví silná menstruace jen z času na čas a nemáte důvod domnívat se, že jste těhotná, nemusíte mít strach. V takovém případě se pokuste nevystavovat námaze, odpočívejte dokud krvácení nezmírní. Pokud se krvácení během 24 hodin nezmírní, vyhledejte svého lékaře.Pokud jste zvyklá používat během krvácení tampony, zkuste při silném krvácení výjimečně použít hygienickou vložku nebo tampon a vložku současně. Pokud se silné krvácení opakuje, navštivte lékaře a dejte si udělat test na anémii – nedostatek železa, protože časté ztráty krve mohou způsobovat úbytek železa.
  • HypermenoreoaHypermenoreou označujeme silné krvácení trvající déle než 8 dnů. Příčinou může být organická změna dělohy, systémové onemocnění – ledvin, kardiovaskulární, poruchy štítné žlázy, avitaminóza vitaminu C a B, atd..
  • MenorrhagiaMenorrhagia je silné krvácení trvající kratší než 7 dní. Třeba vyloučit organickou příčinu.Metrrhoragia je krvácení mimo období menstruačního krvácení. Např. ovulační krvácení – příčinou je pokles hladiny estrogenů před ovulací. Trvá několik hodin až 2 dny a bývá doprovázeno bolestí. Předmenstruální nebo postmenstruační špinění se vyskytuje před nástupem menstruačního krvácení nebo po jeho skončení. Příčinou mohou být organické změny nebo nedostatečnost žlutého tělíska.

ZMĚNY INTERVALU MENSTRUAČNÍHO KRVÁCENÍ

Průměrná délka menstruačního cyklu je 28 dní (fyziologické rozmezí je 22-35 dnů). Jestliže se menstruační krvácení dostavuje v intervalech kratších než 22 dnů, mluvíme o polymenorei.

Pokud je interval pravidelného menstruačního krvácení delší než 35 dnů jde o oligomenoreu.

MENSTRUAČNÍ CYKLUS, PORUCHY MENSTRUAČNÍHO CYKLU

Perioda, menstruace, lidově měsíčky, … jsou i další pojmenování pravidelného měsíčního krvácení. Menstruace je normální součástí života každé zdravé dívky a ženy. Je známkou toho, že se pohlavní žlázy normálně vyvinuly a začaly fungovat,tak jak mají.

Kdy to začne?

U většiny dívek se první menstruace objevuje kolem dvanácti let. První krvácení – menarché – je přirozeným vyvrcholením změn, kterými prochází dívčí tělo v průběhu puberty. U mnoha dívek se ohlašuje bílým výtokem z pochvy, který se objeví několik týdnů, ale i měsíců před vlastním krvácením. Pravidelné měsíční krvácení potom trvá s výjimkou těhotenství až do menopauzy.

Můžou za to hormony

U dívek a žen se opakuje měsíční cyklus vylučování hormonů estrogenu a progesteronu. Probíhá v několika fázích:

I. fáze

Na začátku cyklu působí na dělohu estrogen. Jeho působením roste vnitřní sliznice dělohy-endometrium. Do této výstelky vnitřní části dělohy prorůstají vyživující cévy. Ve vaječníku mezitím dochází k vyzrávání buněk obsahujících vajíčko. Asi uprostřed cyklu dojde k ovulaci – uvolnění vajíčka z vaječníku.

II. fáze

Po uvolnění vajíčka začíná působit na dělohu gestagen. V děložní sliznici se vylučují a hromadí zásobní látky. Děloha se tak připravuje na nidaci – uhnízdění oplozeného vajíčka. To zatím putuje vejcovodem a čeká na setkání se spermií.

III. fáze

V případě, že nedošlo k oplození vajíčka, se hladina hormonů opět snižuje. Způsobí to zánik zásobních cév v děložní sliznici. Připravená děložní sliznice se odlupuje od stěn. Z porušených cév vytéká krev a odplavuje vajíčko i se zbytky sliznice ven z těla. Tento proces se nazývá menstruace.

Krvácení obvykle trvá 5 až 7 dní. V prvních třech dnech je silnější a po té postupně ustává. Nemusíš se bát velké ztráty krve. Během menstruace se jí vyloučí jen asi 30 až 80 ml.

Po ukončení krvácení se celý cyklus znovu opakuje. Děloha se opět chystá na těhotenství a ve vaječníku dozrává nové vajíčko.

Problémy při menstruaci

Menstruační krvácení je u některých dívek v prvních dnech provázeno bolestmi v podbřišku. Obtíže mohou přicházet ještě o něco dříve než vlastní krvácení a dokáží velmi znepříjemnit život. Jsou způsobeny změnami průtoku krve cévami dělohy a stahy děložního svalstva při odlučování sliznice.

Bolest můžeš snížit pomocí teplých obkladů nebo pravidelným prováděním několika jednoduchých cviků na zlepšení prokrvení orgánů v pánvi a uvolnění břišního svalstva.

Jako podle hodinek..

Začátek menstruačního cyklu se počítá od prvního dne menstruace. Jeho trvání je u každé dívky jiné – individuální. Některé mají periodu každých 21, jiné 28 dní. V prvních letech přichází menstruace téměř u všech dívek nepravidelně. Může se také stát, že po prvním krvácení menstruace na několik měsíců vynechá.

Na nepravidelnosti menstruace se může podílet i  sport, stres nebo nevhodná dieta,braní případných léků. Postupem času se menstruační cyklus ustálí. Přesto se nedá počítat s tím, že se bude objevovat každý měsíc ve stejný den. Kolísání je běžná věc.

Pro získání přehledu nad svým cyklem je dobré si vést menstruační kalendář.

Menstruace a hormonální antikoncepce

Antikoncepční tabletky obsahují hormony, které brání ovulaci-dozrávání a uvolnění vajíčka z vaječníku .Tudíž nemůže dojít k oplodnění. V sedmidenní pauze, která obvykle následuje po 21 dni užívání pilulek se objevuje krvácení podobné menstruačnímu. Pravidelným přísunem hormonů z pilulek se upravuje cyklus a mírní bolesti, které někdy provázejí menstruaci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector