Šest důvodů, proč nepřehlédnout BOLEST V ÚSTECH – vše o zdraví

Šest důvodů, proč nepřehlédnout BOLEST V ÚSTECH – vše o zdraví Šest důvodů, proč nepřehlédnout BOLEST V ÚSTECH – vše o zdraví Šest důvodů, proč nepřehlédnout BOLEST V ÚSTECH – vše o zdraví Šest důvodů, proč nepřehlédnout BOLEST V ÚSTECH – vše o zdraví Šest důvodů, proč nepřehlédnout BOLEST V ÚSTECH – vše o zdraví Šest důvodů, proč nepřehlédnout BOLEST V ÚSTECH – vše o zdraví

Hubnutí ->

Nemoci–studie ->Novinky ->Strava ->Zdraví ->Životní styl ->   

Zkažené zuby jsou branou k dalším vážným nemocem. Začátek může být celkem nevinný,třeba krvácející dáseň. Jenže právě krvácející dáseň je jedním z příznaků nepříjemného onemocnění, jehož různým stupněm podle studie Světové zdravotnické organizace trpí osmdesát až devadesát procent Čechů.

Čistíme-li si zuby celý život ledabyle, kráčíme vstříc zánětu dásní a vystavujeme se riziku kazu. Na krčcích zubů se pak objevuje paradentóza, ale zuby jsou brzy samá výplň. Plomba není nic jiného než umělá náhrada zubní tkáně, natrvalo ztracené nedbalým čištěním.

Zubní kaz totiž vznikne jen tehdy, když dovolíme, aby na zubu během několika hodin vznikl biofilm zubního povlaku, v němž bakterie začnou rozpouštět sklovinu.

Jde o parodontitidu, zánět závěsného zubního aparátu, který fixuje zub v čelisti. Může být v okolí jednoho nebo více zubů, ale i v celém chrupu.

Není-li léčen, přechází v paradentózu, která postupuje od nenápadného krvácení dásní přes viklání zubů až k jejich definitivní ztrátě. Tvoří se totiž takzvané dásňové choboty, kdy se krčky zubů odhalují a zuby přestávají v čelisti pevně držet.

Takže začne-li být vaše dáseň bolestivá a krvácí, nemávejte nad tím rukou. Není to důkaz vaší urputné zubní péče, ale první varovný signál.

Zánět velký jako pivní tácek

Společným původcem zubního kazu i parodontitidy je zubní povlak, takzvaný plak, který se začíná usazovat velice záhy po vyčištění zubů. Tvoří ho kolonie různých mikrobů, které vylučují sirné kyseliny a rozpouštějí zubní sklovinu.

Jiné bakterie pak dokonají dílo zkázy na zubovině a vzniká zubní kaz. Když plak zůstane v ústech dostatečně dlouhou dobu, postupně mineralizuje a mění se v zubní kámen. Ten dráždí okraje dásně a výsledkem je právě parodontitida.

Vynásobíme-li počet zubů plochou každého z nich, dostaneme asi 80 až 100 centimetrů čtverečních povrchu zubů, který je třeba důkladně plaku zbavovat.

Tři až pět milimetrů hluboký prostor mezi dásní a zubem představuje při chronickém dráždění zubním kamenem jakousi vstupní bránu, kterou proniká infekce z okolí zubu do celého těla. Tyto milimetry, vynásobené obvodem všech zubů kolem krčku, vytvoří zánětlivou plochu o celkové velikosti pivního tácku, kterou do těla vnikají choroboplodné zplodiny.

Postupně je nakažen celý organismus. Nenápadné, tiché a dlouho téměř bezbolestné. Následky jsou však kritické. Zuby jsou totiž propojené s naším celkovým zdravím víc, než si uvědomujeme.

Bolest zubů či dásní – předzvěst nemocí

Skutečnost, že existuje úzké propojení mezi vnitřními orgány a chrupem, znaly už nejstarší civilizace. Vědělo se od pradávna, že nemocné zuby mohou být příčinou mnohých bolestí a naopak, že nemocný orgán se projevuje bolestí určitého zubu.  V lidském těle všechno se vším souvisí a proto i naše zuby mohou ovlivňovat vnitřní orgány či soustavy. Infekce původně lokalizována pouze v zubu prochází kořenový systém do okolní tkáně. Přítomnost bakterií vyvolává zánět a tak zaměstnává imunitní systém, který se zánět snaží eliminovat nebo alespoň ohraničit. Pokud je infekce silnější, mikroorganismy se mohou šířit dál do celého těla a ovlivňovat další orgány a tkáně. Propojení mezi zuby a celkovým zdravím je větší, než si myslíme. Záněty v ústech se krevní cestou mohou dostat do celého těla a způsobují problémy. Každý zub má v ústech svoji specifickou funkci ale kromě toho má i schopnost ovlivňovat vzdálené orgány.

  • Řezáky 11, 12, 21, 22– močový měchýř, mozek, páteř, klouby, bederní páteř, ledviny, štítná žláza.
  • Špičáky 13, 23– oči, krční a hrudní páteř, žlučník, sinusy, játra, žaludek.
  • Premoláry 14, 15, 24, 25– hrudní páteř, dvanáctník, děložní čípek, plíce.
  • Stoličky 16, 26, 17, 27– prsy, hrudní páteř, tlusté střevo, imunitní systém, vedlejší nosní dutiny, klouby, žaludek, pankreas.
  • Zuby moudrosti (stoličky)– hrudní a bederní páteř, nervová soustava, tenké střevo, srdce, ramena, uši. Šest důvodů, proč nepřehlédnout BOLEST V ÚSTECH – vše o zdraví
  • Jestliže je například zanícen kořen zubu, bolest se projevuje v temenní části hlavy, porucha horních řezáků způsobuje bolest čela, špičáky ve spáncích.
  • Bolest prvních dvou horních a dolních řezáků může ukazovat na onemocnění ledvin, močového měchýře nebo zánět ucha.
  • Jestliže vás trápí první řezák, tak je podezření na problémy s mandlemi nebo dutinami, záněty kostí a chrupavek, onemocnění prostaty, nebo selhání kyčelních kloubů.
  • Stálá tupá bolest špičáků může být signálem začínajících problémů žlučníku nebo hepatitidy.
  • Bolesti obou třenových zubů mohou být zapříčiněny zápalem plic, zánětem tlustého střeva, dysbakteriózou, plicním astmatem, zánětem nosních dutin anebo respirační alergií.
  • Bolesti horních a dolních čtyřek naznačují artritidu, problémy s klouby a tlustým střeve
  • Stoličky mohou bolet při chorobách žaludku, slinivky břišní, žaludečních vředech nebo anemii.
  • Horní šestky „se ozývají“ při zánětu lícních dutin, mandlí, onemocnění hrtanu, prsních žláz, nádorů štítné žlázy, zánětu vaječníků a sleziny.
  • Dolní šestky zase upozorňují, že nejsou v pořádku tepny nebo nastupuje aterosklerosa.
  • Horní sedmičky odrážejí stav žilního systému – reagují na křečové žíly, hemoroidy a problémy plic – zápal plic, bronchitidu, astma nebo také na polypy tlustého střeva.
  • Zlobí-li zuby moudrosti, budete možná muset navštívit také kardiologa. Ischemické onemocnění srdce a další kardiovaskulární potíže se zrcadlí právě v nich.

Šest důvodů, proč nepřehlédnout BOLEST V ÚSTECH – vše o zdraví

  • Řezáky 31, 32, 41, 42– močový měchýř, mozek, prsy, páteř, nohy, bederní páteř, nadledviny, sinusy.
  • Špičáky 33, 43– oči, hrudní páteř, žlučník, krční páteř, klouby, játra, žaludek.
  • Premoláry 34, 35, 44, 45– hrudní páteř, prsy, dvanáctník, klouby, bederní páteř, vedlejší nosní dutiny, lymfatické uzliny, žaludek, slezina
  • Stoličky 36, 37, 46, 47– cévní systém, tlusté střevo, hrudní obratle, imunitní systém, plíce, ramena.
  • Zuby moudrosti 18, 48– srdce, hrudní a bederní páteř, uši, periferní nervový systém, ramena.

Skutečnost, že existuje úzké propojení mezi vnitřními orgány a chrupem, znaly už nejstarší civilizace.Vědělo se od pradávna, že nemocné zuby mohou být příčinou mnohých bolestí a naopak, že nemocný orgán se projevuje bolestí určitého zubu.

Bolesti zubů nejsou vždy příznakem dysfunkce v organismu. Příčinou někdy může být kaz, který vzniká z různých důvodů. Nejčastěji při nedostatečné ústní hygieně, která umožňuje vznik kyselého povlaku nebo vlivem mikroorganismů, při porušeném metabolismu, infekcích, stresu atd., kdy je postupně rozrušována zubní sklovina.

Trojnásobné riziko mrtvice či dalších nemocí.

Zdravotní stav zubů a dásní ovlivňuje choroby srdce, cév, cukrovku, plicní i revmatické nemoci. Při orální infekci dvakrát narůstá pravděpodobnost vzniku infarktu a u mozkové mrtvice je riziko dokonce třikrát vyšší. A nejen to.

Prokázalo se, že problematické zuby mohou souviset s problémy slinivky, žaludku, zvyšují riziko předčasného porodu u budoucích maminek a ovlivňují tak zdraví novorozenců.“ Zuby a jednotlivé systémy organismu jsou navzájem propojené.

Tak, jako nemocný zub může vyvolat infekce a celou řadu dalších komplikací, například zvýšení krevního tlaku, potíže v kardiovaskulární oblasti, migrénu, pocení, atd., stejně i nemocný orgán vysílá signál SOS bolestí do svého zubu, že něco není v pořádku.

Velice důležité je po vyléčení nemocného zubu vyšetřit orgány s ním spojené. Předejde se tím nežádoucím komplikacím

Většina bakterií, tvořících zubní plak, je v ústech nutná k udržení správné a vyvážené ústní mikroflóry. Proto není dobré používat na povlak chemické prostředky, které zničí i to potřebné. K odstranění zubního povlaku stačí správná technika čištění zubů (zubní sprcha) a poučení, že nejohroženější jsou mezizubní prostory.

Ačkoli se parodontitida-zánět se  léčí velmi těžce, je její prevence paradoxně velmi jednoduchá. Stačí důkladná zubní hygiena.

Bakterie, které paradentózu způsobují, jsou totiž velmi choulostivé na kontakt se vzduchem. Narušení plaku zubní tryskou je během pár minut zničí.

V prostoru mezi zubem a dásní, kam se kartáček dostává obtížněji, se vytváří vrstva zubního plaku, kde se bakteriím velmi dobře daří. Proto je nutné tato místa kolem dásní důkladně a velmi jemně čistit.

“ A to dokáže velmi dobře zubní multifunkční ústní sprcha Naturgreen ,která je uzpůsobena pro dokonalé čištění, které nesvede žádný kartáček a zubní nit ,

Kvalita zubů, záněty dásní nebo paradentóza nejsou dědičné, ale „dědí“ se špatné stravovací návyky a přístup k ústní hygieně. Důležité je  čistit zuby pokud je to možné po každém jídle.

Nejdůležitější je však důkladné čištění (zubní sprchou) vždy před spaním jednou denně, nejlépe na noc a postarat se  i o prostory, kam klasický zubní kartáček nedosáhne.  .

Čištění by mělo probíhat tak důkladně , aby  bylo s povrchu zubů odstraněno maximum škodlivého plaku. To znamená to použít kvalitní zubní sprchu pro dokonalé čištění, které nesvede žádný kartáček a zubní nit , jenom  to vše může podpořit vaše zdraví

Po tomto důkladném vyčištění zubů zubní sprchou je dobré také na závěr použit i dobrý kartáček. Je to vždy ten nejměkčí, hustý a s menší pracovní hlavou, aby se s ním dobře manipulovalo i v hůře přístupných místech.

Šest důvodů, proč nepřehlédnout BOLEST V ÚSTECH – vše o zdraví

Pamatujte na to, že špatně zvolená technika čištění je vůči našim zubům a dásním neúčinná.  Pokud k tomu všemu následně použijeme příliš malý nebo tvrdý kartáček ten v tomto případě může také poškozovat  vaše zuby a dásně.

Nezapomeňte  vždy na vaši důkladnou ústní hygienu. Na www.naturgreen.cz

 naleznete různé druhy přírodních doplňků na vaše nemoci ,včetně dokonalé zubní  ústní sprchy Naturgreen. Ta je určena pro dokonalé čištění, které nesvede žádný zubní  kartáček nebo zubní nit .Jenom takové důkladné čištění ,může podpořit vaše zdravé zuby a dásně a tím také následně i vaše  zdraví.

Naše doporučení 

Pro pevné a zdravé zuby nezapomeňte také doplňovat pravidelně vápník.Maninky nezapomente, že při kojení se také  vyčerpává vápník z kostí. První se vyčerpává z čelistní kosti a pak teprve z dalších kostí v těle. Pro děti i pro dospělé najdete kvalitní přírodní korálový vápník s 98 % vstřebatelnostní a navíc s obsahem hořčíku  zde a zde 

  1.  JESTLIŽE VÁS ZAJÍMAJÍ I JINNÉ DALŠÍ PŘÍRODNÍ PRODUKTY, KTERÉ SLOUŽÍ K PODPOŘE A NÁVRATU VAŠEHO ZDRAVÍ, PODÍVEJTE SE ZDE
  2. DOPORUČUJEME

www.naturgreen.cz

Sedm zdravotních problémů, které můžete vyčíst z úst

„Pokud jsou oči okno do vaší duše, vaše ústa jsou bránou do vašeho zdraví,“ řekla pro server mnn.com zubní lékařka Sanda Moldovanová z Beverly Hills, podle které mohou mít některé zdravotní problémy přímý dopad na stav zubů, dásní či úst, takže není radno potíže v ústech ignorovat.

Přečtěte si, co vše mohou ústa prozradit o vašem zdravotním stavu:

Krvácející dásně – hormonální nerovnováha

Krvácení dásní, které je obvykle příznakem zánětu dásní, trápí velkou část populace. Kartáček od krve však nemusí být nutně znamením blížící se paradentózy. Někdy totiž mohou být na vině hormony, které hrají v našem organismu velmi důležitou roli.

Šest důvodů, proč nepřehlédnout BOLEST V ÚSTECH – vše o zdraví

V těhotenství se zvyšují hladiny estrogenu v krvi, a to se projevuje i krvácením dásní. Rozkolísání hladin hormonů v období menopauzy se také často projeví právě krvácením dásní. Citlivější dásně mají ženy i během menstruačního cyklu, proto byste s návštěvou zubního lékaře měly počkat až po skončení menstruace.

Zarudlé koutky úst a nateklý jazyk – nedostatek živin

Vzhled jazyka a úst dokáže prozradit mnoho potíží, které se dějí v našem organismu.

„Pokud jde o nedostatek živin, může se změnou barvy či povrchu jazyka projevit například nedostatek železa či vitaminu B12. Zarudlý citlivý jazyk s poruchou chuti a nesnášenlivostí potravin je pak často doprovázen zánětem ústních koutků,“ uvedla pro čtenáře zubařka Tereza Satinská z Denté Clinic, která však dodala, že nedostatek živin se nijak neodrazí na stavu zubní skloviny.

Zajímavé:  Endovaskulární Léčba Výdutě Břišní Aorty?

„Povrch zubů je tvořen sklovinou, která se po svém vzniku a mineralizaci již dále neobnovuje a není vyživována krví (dostatek či nedostatek živin tak nemá v dospělosti na sklovinu téměř žádný vliv).

Změny kvality či kvantity skloviny tak vypovídají pouze o výživových podmínkách v období vývoje zubu,“ řekla doktorka Satinská a vysvětlila, že jako první ze stálých zubů mineralizují (dokončí vývoj) první stoličky (do prvního roku života), přední řezáky přibližně ve třech letech.

„Změny na sklovině mohou být způsobeny užíváním antibiotik a jiných léčiv, přílišným příjmem fluoridů, ale i úrazem v daném období života,“ poznamenala doktorka Satinská.

Popraskané a rozpadající se zuby – refluxní choroba jícnu

O léčbě refluxní choroby jícnu se podrobně dočtete na Vitalion.cz.

Refluxní choroba jícnu je onemocnění způsobené návratem žaludečního obsahu do jícnu a kromě pálení žáhy a bolestí na hrudi se může za nějaký čas projevit i obroušeným chrupem. Poškození zubů způsobují kyseliny v potravě nebo také právě žaludeční kyseliny.

Při refluxní chorobě jícnu dochází k naleptání svrchních vrstev a napadení zdravého zubu bakteriemi, které způsobují zubní kazy. Jak vysvětlila zubní lékařka Jeanette Kernová z Monterey v Kalifornii, žaludeční kyselina snižuje PH v ústech, narušuje sklovinu a takto poškozené zuby vypadají jako skály na pobřeží omleté vodou.

Špatný dech – problémy se žaludkem

Pokud si čistíte alespoň dvakrát denně zuby, používáte zubní nit a chodíte pravidelně ke svému zubnímu lékaři, může špatný dech ukazovat na problémy se žaludkem.

„Rozmnožení bakterií v žaludku se může projevit špatným dechem a nemusí mít žádnou spojitost s vašimi zuby,“ uvedla doktorka Moldovanová.

Podle zubařky Terezy Satinské je nejčastější příčinou zápachu z úst (tj. halitózy) nedostatečná hygiena a z ní plynoucí kariézní (zkažený) chrup a zánět závěsného aparátu (gingivitida a paradentóza).

„Mimo dutinu ústní můžeme hledat příčinu v onemocnění trávicího a dýchacího systému (záněty, tumory, jaterní cirhóza a mnoho jiných onemocnění). V neposlední řadě může být zapáchající dech odrazem celkového onemocnění například diabetes mellitus či urémie,“ řekla doktorka Satinská.

Obroušené zuby a bolesti hlavy po ránu – nadmíra stresu

Výrazně poškozený chrup a zvýšená citlivost zubů, ale i ranní bolesti hlavy, čelistního kloubu, krku a žvýkacího svalstva mohou ukazovat na bruxismus neboli skřípání zubů.

„Obroušené zuby jsou jen začátek, skřípání zubů ovlivňuje celý žvýkací aparát – od kostí, které jsou kolem zubů, po svaly, které hýbají čelistí,“ říká ortodontista Bryon Viechnicki z Temple University v Pennsylvanii.

Mezi hlavní příčiny chronického skřípání zubů patří stres, úzkost, potlačovaná frustrace nebo hněv. Potíže může zhoršovat také alkohol.

Pokud spíte sami, nemusíte bruxismus vůbec zaznamenat a výše zmíněné příznaky si můžete spojit s jiným zdravotním problémem.

Bruxismus však může spolehlivě odhalit váš zubní lékař, který problém obvykle řeší umělohmotnou mezizubní dlahou, jež se nasazuje na noc a chrání tak vaše zuby.

Důležité je však snažit se zbavit hlavní příčiny bruxismu – stresu, ať už návštěvou psychologa, relaxací, meditací či léky.

Afty – nesnášenlivost lepku

Bolestivé vřídky v ústech často vznikají jako důsledek nedostatku některých živin, kvůli poranění sliznice či při stresu, ale mohou být také znamením nesnášenlivosti lepku. Nesnášenlivost lepku způsobuje nemoci jako jsou celiakie, Duhringova dermatitida a alergie na lepek.

U celiakie a alergie na lepek je jediným způsobem, jak zabránit projevům nemoci, bezlepková dieta. Zubní lékařka Moldovanová obvykle pacientům s afty doporučuje zinkový doplněk, a pokud se stav nelepší, pošle je ke gastrologovi, který zjistí případnou nesnášenlivost lepku.

Záněty dásní – srdeční problémy

Stav našeho chrupu může mít přímý dopad na celkové zdraví našeho organismu. Jak vysvětlila doktorka Tereza Satinská, onemocnění chrupu a jeho závěsného aparátu může způsobit infekci vzdáleného orgánu (srdce, oko, kůže, nervy, klouby, cévy atd).

Mikroorganismy, toxiny a jiné látky vznikající při zánětu v dutině ústní se šíří krevní cestou do celého organismu. U zdravého člověka si tělo s přechodnou bakteriémií (přítomností bakterií v krvi) poradí.

„Nebezpečí onemocnění srdce hrozí u tzv. rizikových osob, tj.

pacientů se srdečními vadami, osob po kardiochirurgických a angiochirurgických výkonech nebo u osob s vrozenou či získanou nedostatečností imunitního systému,“ varovala doktorka Satinská, která dále uvedla, že infekčními ložisky v dutině ústní mohou být zuby devitalizované, zuby se zánětem zubní dřeně, obtížně prořezávající „zuby moudrosti“, ponechané kořeny zubů, cysty různého původu, záněty čelistních kostí, čelistních dutin.

Nejčastěji je takovýmto ložiskem zánět závěsného aparátu zubu – parodontóza a její komplikace (zánět parodontálního chobotu, absces).

„Zdrojem bakteriémie může být i zánět dásní, který je přítomen u 90 procent populace, a kterému se dá zcela předejít správnou dentální hygienou,“ uzavřela zubařka Satinská. 

Sucho v ústech – příčiny a léčba | Oral-B

Sucho v ústech je každodenní problém, který způsobuje, že se cítíte nepříjemně, když polykáte, jíte nebo mluvíte. Je to stav, kdy nevytváříte dostatek slin, abyste udrželi ústa vlhká. Lékaři ne vždy hovoří o suchu v ústech jako o nežádoucím účinku, když vám nějaký lék předepisují.

Sucho v ústech ale může užívaný lék způsobovat. Ať děláte cokoliv, předepsaný lék nepřestávejte užívat. O suchu v ústech se však lékaři co nejdříve zmiňte. Sucho v ústech může být také příznakem jiných onemocnění, jako je např. cukrovka.

Pokud vás tedy sucho v ústech začne trápit, určitě o tom řekněte lékaři nebo zubnímu lékaři.

Příčiny sucha v ústech

K suchu v ústech mohou přispívat stres a úzkost, stejně jako léky, které kvůli nim můžete užívat.

Je důležité, abyste o svém celkovém zdraví komunikovali i se svým zubním lékařem, protože cokoliv, co zvyšuje riziko sucha v ústech, také zvyšuje riziko onemocnění dásní.

Váš zubní lékař vám může doporučit, abyste věnovali zvláštní pozornost své každodenní ústní hygieně a naplánovali si další čištění zubů v době zvýšeného rizika, například během těhotenství nebo před zahájením chemoterapie.

Pokud náhle pocítíte příznaky sucha v ústech, může to být způsobeno tím, že jste začali užívat určitý druh léků. Užívání léků je hlavní příčinou sucha v ústech. Podle americké Akademie všeobecného zubního lékařství způsobuje sucho v ústech přibližně v 90 % všech případů užívání léků.

Možná nebudete moci léčbu přerušit, ale měli byste svého zubního lékaře informovat, pokud se něco změní ve vašem celkovém zdravotním stavu a začnete užívat léky. Například antidepresiva, antihistaminika, protizánětlivá léčiva a antihypertenziva jsou jen některé z mnoha typů léků, které mohou přispívat k suchu v ústech.

Kromě toho mohou sucho v ústech také způsobovat chronická onemocnění, jako jsou cukrovka, onemocnění ledvin nebo lupus, a lékařská ošetření, jako jsou chemoterapie nebo ozařování.

Pokud trpíte na trvalé a závažné sucho v ústech, promluvte si se svým lékařem o tom, zda můžete snížit dávku léku, který problém způsobuje, či případně přejít na jiný lék. Každý reaguje na léky jinak, takže přechod na jiný lék, který slouží ke stejnému účelu, může přinést stejné pozitivní účinky a menší sucho v ústech.

Zdravotní problémy související se suchem v ústech

Většina z nás o vlhkosti v ústech nepřemýšlí, dokud nám v ústech nevyschne. Sucho v ústech, známé také pod názvem xerostomie, může mít celou řadu příčin:

Pokud chcete odstranit odolné skvrny, které se hromadí pod zubní sklovinou, je nutné povrch vybělit. Bělení je chemický proces, při němž se barva odstraňuje oxidací barevných molekul tvořících skvrnu. Metody bělení se liší koncentrací bělicího přípravku (peroxidu vodíku), což umožňuje regulovat, jak bílý má váš úsměv být.

  • Léčba rakoviny: Pokud máte jakýkoliv typ rakoviny v oblasti hlavy nebo krku a podstupujete ozařování, sucho v ústech je častým nežádoucím účinkem, protože ozařování kromě ničení rakoviny poškozuje také slinné žlázy. Sucho v ústech mohou způsobovat také některé léky používané k léčbě rakoviny jakékoliv části těla.
  • Léky na předpis: K suchu v ústech mohou přispět stovky běžných léků, včetně mnoha antidepresiv a léků na vysoký krevní tlak. Pokud užíváte léky, které zřejmě způsobují pocit sucha v ústech, buďte obzvláště opatrní při čištění zubů a používání zubní nitě.
  • Poškození nervů: Některé typy poranění hlavy nebo krku mohou poškodit specifické nervy, které dávají pokyn slinným žlázám, aby produkovaly sliny.
  • Chronická onemocnění: Cukrovka, HIV/AIDS a Parkinsonova choroba patří mezi onemocnění, která mohou přispívat k chronickému suchu v ústech. Někteří starší lidé trpí Sjögrenovým syndromem, což je autoimunitní onemocnění, pro které jsou charakteristické extrémně suché oči a sucho v ústech. Sjögrenův syndrom se vyskytuje u starších dospělých osob a je častější u žen než u mužů. Přesná příčina zůstává nejasná, ale pokud se u vás nebo někoho, koho znáte, rozvine Sjögrenův syndrom, je mimořádně důležité věnovat pozornost suchu v ústech. Dokonce i u těch, kteří celý život dbají na ústní hygienu, se může vytvořit zubní kaz, a to jednoduše kvůli nadměrnému nedostatku slin, které toto onemocnění doprovází.
  • Užívání drog: Se suchem v ústech jsou spojovány metamfetaminy.

Příznaky sucha v ústech

Máte ráno po probuzení v ústech pocit lepkavosti a sucha? Cítíte nutkání pít hodně vody? Sucho v ústech může ztěžovat polykání, žvýkání jídla nebo zřetelnou artikulaci. Při suchu v ústech se mohou velmi rychle kazit zuby a někdy pro tento stav neexistují žádné varovné příznaky. Neléčené sucho v ústech může také přispět k zápachu z úst, někdy si všimnou zatuchlého zápachu i ostatní.

  • Suchý nebo lepkavý pocit v ústech, jako by ústa byla vycpaná vatovými tampony.
  • Pocit pálení v ústech nebo na jazyku a někdy má člověk pocit, jako by byl jeho jazyk kožený.
  • Potíže nebo nepříjemné pocity při žvýkání, polykání nebo mluvení.
  • Suché rty a bolest v krku nebo v ústech.

Trpím na sucho v ústech?

Pokud si myslíte, že trpíte na sucho v ústech, ale nejste si jistí, položte si následující otázky.

  1. Berete denně jeden nebo více léků na předpis?

  2. Máte ráno po probuzení v ústech lepkavo a sucho?

  3. Máte potíže s polykáním nebo mluvením?

  4. Pijete hodně vody, abyste neměli pocit sucha v ústech?

  5. Máte pocit sucha v krku a pálí vás někdy v ústech?

  6. Pálí vás jazyk nebo se jeho barva změnila na tmavší odstín červené?

  7. Máte někdy pocit, že je váš jazyk suchý, jako by byl kožený?

  8. Bolí vás někdy na jazyku nebo v ústech a bolest neodeznívá?

Pokud jste odpověděli „ano“ na jednu nebo více otázek, promluvte si se svým praktickým lékařem a navštivte svého zubního lékaře, který vám poradí, jak problém zmírnit.

Léčba sucha v ústech

  • V průběhu dne a v noci pijte po malých doušcích vodu o pokojové teplotě a vždy u sebe mějte láhev s vodou.
  • Nepijte velké množství vody, která má extrémní teplotu (je buď velmi horká, nebo velmi studená).
  • Pijte pouze nápoje neobsahující cukr a vyhýbejte se syceným nápojům.
  • Během jídla pijte tekutiny, například vodu. Před jídlem, během něj a po něm pijte vodu.
  • Žvýkejte žvýkačku bez cukru nebo cucejte tvrdé bonbóny bez cukru, abyste stimulovali tvorbu slin.
  • Vyhněte se kouření a pití alkoholu. Alkoholické nápoje i kouření vysušují ústa a zvyšují náchylnost k onemocněním dásní a rakovině ústní dutiny.
  • Pokud máte ve zvyku používat ústní vodu, vyberte si takovou, která neobsahuje alkohol. Přečtěte si etiketu a ujistěte se, že ve složení není uveden alkohol.
Zajímavé:  Lékař V Pracovní Době 2016?

Zkoušeli jste už tyto babské rady na bolest v krku? – Brněnská lékárna – Váš partner pro zdraví

Zkoušeli jste už tyto babské rady na bolest v krku?

Zajímavá otázka pro nás všechny a sejde se určitě celá řada ještě zajímavějších odpovědí.

S tímto obtěžujícím zdravotním problémem se za život setkal určitě každý z nás a každý z nás má zajisté svoji oblíbenou metodu jak na něj a nabízelo by se slovo vyzrát. Určitě mi i řada z vás přizná, že tyto zaručené metody mají střídavý úspěch a neúspěch.

Bolest v krku je nepříjemný vjem. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábáním a pálením doprovázené chrapotem či potížemi při polykání. Bolest v krku není považována za nemoc, jedná o projev spojený především s infekčním onemocněním dýchacích cest.

Důvodem bolesti krku mohou být i různé alergie, znečištěné ovzduší, tabákový kouř, suchý vzduch či ledový, náhlá změna počasí. Bolest v krku může být průvodním příznakem závažnějších nemocí jako je mononukleóza, refluxní choroba jícnu (známé pálení žáhy) či zvětšená štítná žláza.

V krajním případě při dlouhotrvajících potížích může jít o projev závažnějších onemocnění jako je rakovina hltanu či jícnu.

Menší potíže se dají zvládnout samoléčbou, ale neodpustím si jako matka poznámku: „Obleč se pořádně, vezmi si čepici, šálu a rukavice!“ Prostě předcházet těmto nepříjemnostem je určitě to nejlepší a nejjednodušší, co lze udělat.

A co nám praví a radí „babské rady“:

Slepičí (kuřecí) polévka

Mnoha staletími prověřený domácí lék na nachlazení a slabost pomůže i u bolesti v krku. Bylo dokonce americkými vědci prokázáno, že látky obsažené v kuřecí polévce mají antibakteriální účinky a tlumí infekce horních cest dýchacích. Silný vývar také zahřeje a posilní.

Hřebíček

Toto koření funguje jako silné přírodní analgetikum a antiseptikum. Vonné látky v něm obsažené mají schopnost brzdit růst mikroorganizmů, místně prokrvuje a tlumí lokálně bolest.

V průběhu dne proto Hřebíček je možné cucat přímo v ústech a pomůže nepříjemnou bolest při polykání utlumit.

Můžeme si připravit i odvar nebo lihový výluh, kombinovat se zázvorem citronem a medem dle chuti a fantazie.

Tvaroh

Tvaroh působí chladivě, léčí otoky, tlumí bolesti a záněty. Půl kila tvarohu naneste zhruba v půl centimetru silné vrstvě na tenký bavlněný šátek, obklad ohřejte a oviňte kolem krku. Obklad noste, dokud tvaroh nevyschne.

  • Brambor
  • Podle osvědčených babských rad funguje podobně také obklad z brambor, které v sobě dokáží kumulovat teplo a poté ho postupně odevzdávat.
  • Priessnitzův obklad

Léty prověřenou procedurou, která napomáhá lepšímu prokrvení postiženého místa díky zapaření urychlujícímu proces hojení v lidském těle. Pod studeným obkladem se v prvních pár minutách v místě působení sníží teplota a dochází k zúžení cév.

Následuje izotermická fáze, kdy se v průběhu 30 až 40 minut teplota stabilizuje a cévy se rozšiřují. Posledním stupněm je pak lokální přehřátí v místě působení, které se dostavuje během dalších 60 až 80 minut.

Po 2 až 3 hodinách by se měl obklad sejmout a jeho opětovné přiložení se doporučuje po tří až čtyř hodinové přestávce.

Kloktání slanou vodou

Solný roztok dezinfikuje ústa a krk, vyplachuje choroboplodné zárodky. Půl čajové lžičky soli rozpusťte ve sklenici vlažné, teplé či studené vody (tak jak to každému vyhovuje) a tímto roztokem několik minut kloktejte. Během dne každé dvě hodiny.

Černý čaj

Při akutní bolesti v krku pomáhá také černý čaj s medem. Vypijte jej horký, mělo by se vám ulevit. Tento postup je doporučován hlavně ve chvíli, kdy máte kvůli bolesti problém s polykáním.

Česnek

Česnek má antibakteriální účinky a dokáže posílit imunitní reakci lidského organismu. Oloupaný česnek vložte do úst. Nekousejte, ale jen ho cumlejte jako bonbon. Uvolní se tak antiseptické látky, které působí proti virům a bakteriím.

Česneková sušina, obsažená v ALLICORU, je připravena způsobem, který zajistí maximum původních látek čerstvého česneku. Při speciální úpravě česnekových tablet ALLICOR dochází k uvolňování účinných, avšak většinou aromatických látek až během trávení. Konzument tedy není obtěžován charakteristickým česnekovým pachem.

Česneková sušina Allicoru Super je doplněna komplexem vitamínů, z nichž zvláště vitamín A, B6, B12, C a D3 přispívají k normální funkci imunitního systému. Biotin přispívá k udržení normálního stavu vlasů, sliznic a pokožky.

  1. Cibule
  2. Cibule nakrájená na kousky se vloží s cukrem do hrnku, kde pustí šťávu a vytvoří tak sirup.
  3. Jitrocel
  4. Ve formě sirupu či sušený do čaje pomáhá při škrábání v krku i kašli
  5. Med
  6. Pro své antiseptické vlastnosti (hlavně v kombinaci s citronem) je vhodným sladidlem do bylinkových čajů.
  7. Šalvěj

Výluh je vhodný ke kloktání jako teplý i studený. Neměly by jej používat těhotné, kojící ženy a malé děti.

  • Zázvor
  • Kořen zázvoru je ideální pro přípravu čaje při nachlazení, v kombinaci s medem a citronem.
  • Vitamín C
  • Nezbytný pro udržení tělesného zdraví, proto je vhodné jej v době nemoci doplňovat; přírodním zdrojem vitamínu C jsou citrusové plody, jablka, rakytník a další.

Extrakt z tropické třešně – nejbohatší přírodní zdroj vitaminu C, doplněk stravy Acerola obsahuje vitamin C v jeho přírodní formě, jehož vliv bývá zpravidla trvalejší a účinnější než u syntetického vitaminu C. Přírodní vitamin C je navíc daleko lépe snášen.

  1. Echinacea purpurea (Třapatka nachová)
  2. Původně okrasná rostlina ze Spojených států amerických obsahuje množství látek aktivujících imunitní systém (velmi vhodná jako prevence).
  3. Echinacea přispívá ke správné funkci přirozeného obranného systému, blahodárně působí na horní cesty dýchací, zklidňuje při podráždění v krku, utišuje podrážděný hltan a hlasivky, podporuje dýchací cesty při chladném počasí.
  4. Reishi podporuje přirozenou imunitní obranu organismu, pomáhá udržovat funkci oběhového systému.

Bolest v krku lze účinně zmírnit volně prodejnými přípravky na bolest v krku ve formě pastilek, sprejů či roztoků, kterých je v lékárnách široká nabídka.

Při výběru je důležité, aby zvolený přípravek působil protizánětlivě, proti bolesti a škodlivým mikroorganismům v krku a dutině ústní.

Díky protizánětlivému účinku dochází ke zmenšení otoku v krku, a tím usnadnění polykání.

Z účinných látek je pak možné zmínit například:

  • benzalkonium chlorid
  • dichlorbenzenmethanol
  • benzoxonin
  • benzydamin
  • hexetidin

Všechny zmíněné látky mají primárně antibakteriální, antiseptické, případně anestetické účinky. Odstraňují tak původce zánětu krku, čímž eliminují průvodní znaky zánětu, případně okamžitě tlumí bolest.

Kdy je lepší navštívit lékaře?

Návštěva lékaře je vhodná pokud opakované podávání lokálně působících léků nevede k vymizení obtíží do 5 – 7 dnů u dospělých a 2 – 3 dnů u dětí, případně pokud je bolest v krku doprovázena horečkou a celkovou schváceností a slabostí. Konzultace s lékařem je vhodná také pro těhotné a kojící ženy.

A jak to dělám já sama? Snažím se bolesti v krku předcházet teplým oblékáním, stejně jak to budu neúnavně radit svým dětem a blízkým. Rizikové u mne vždy bylo období spouštění klimatizace v lékárně.

To jsem sahala ihned mezi expedicí po sklence solného roztoku a spreji Jox, který ovšem není vhodný pro každého obzvláště pak pro alergiky na jód, děti, těhotné a kojící.

Tak kéž se nám bolest v krku vyhýbá.

Zažívací obtíže: pálení žáhy, pocity plnosti a zácpa

Zažívací obtíže zahrnují celou řadu různých příznaků, které se obecně popisují jako problémy s trávením. Trpíte-li pocity plnosti, pálením žáhy, zácpou či častými průjmy, měli byste svůj problém začít řešit včas.

Jednou z možností je navštívit odborníka, který vám doporučí vhodnou léčbu. Dáte-li přednost domácím radám, uděláte navíc svému zdraví dobře. Často pomůže prevence, která zahrnuje změnu jídelníčku a stravovacích návyků.

Trávicí soustava zahrnuje celé spektrum orgánů v našem těle, od dutiny ústní, přes žaludek, slinivku, jícen až po konečník.

Přijímání potravy patří mezi nejzákladnější potřeby a trávicí soustava určuje, jak se budeme cítit. Sníme-li něco těžkého, náš organizmus nám to dá patřičně najevo.

Rovněž je nutné brát v potaz i skutečnost, že s věkem se trávení zpomaluje a již zdaleka nemůžeme sníst tolik, jako v době našeho mládí. Důležitým parametrem je i složení stravy.

Věděli jste, že živočišnou potravu náš organizmu tráví i dva dny?

Pálení žáhy

Jedním z nejčastějších problémů zhruba u 40 % populace bývá pálení žáhy, které se projevuje pálivou bolestí v horní části hrudníku, jenž se obvykle dostavuje po jídle anebo příjmu tekutin.

Pálení žáhy (odborně pyróza) je velmi nepříjemný pocit, při kterém se žaludeční kyseliny (obsahující kyselinu chlorovodíkovou) dostávají ze žaludku zpět do jícnu a zde dráždí sliznici. Někdy se může agresivita žaludečních šťáv umocnit některými složkami potravy, např. kofeinem, sladkým či pálivým jídlem.

Na vzniku pálení žáhy se podílí i porucha funkce dolního jícnového svalu (svěrače), který má za úkol zabraňovat zpětnému vniknutí obsahu žaludku do jícnu. Hlavní příčinu je potřeba hledat v jídelníčku, nadměrném stresu a vytížení, nezdravém stravování a špatných návycích.

Mnoho lidí soustřeďuje hlavní jídlo do druhé půlky dne a nestrávená potrava je pak budí ze spaní. Problém se často zhoršuje při ulehnutí do vodorovné polohy, dále např. v období těhotenství v důsledku hormonálních změn, psychické zátěže atd.

Léčba závisí na samotných obtížích, avšak základem jsou dietní a režimová opatření. Mezi ty základní patří omezení konzumace černé kávy, kakaa, čokolády, čerstvého kynutého pečiva, ovocných džusů, kouření cigaret a konzumace alkoholu.

Kromě toho se doporučuje upravit váhu, omezit pohyb v předklonu či spát s více podloženou hlavou. V závažných případech jsou podávány léky, kterou jsou volně dostupné v lékárnách anebo léky vázané na předpis.

Ty nejčastěji neutralizují žaludeční šťávy.

Z domácích receptů je výborným a účinným prostředkem gel z Aloe Vera. Účinné látky v Aloe Vera pomáhají při pálení žáhy, nechutenství a při chorobách jater.

Její pozitivní vliv je především na úpravu pH v trávicím traktu (glykosid albenin funguje jako ochrana před překyselením žaludku).

Aloe Vera je tak vynikajícím pomocníkem při střevních a zažívacích obtížích, působí přímo na epiteliální výstelku střev a hladké svalstvo a tím zkracuje dobu pasáže tráveniny ve střevě.

Organizmus tak efektivněji a rychleji vylučuje stolici, která je zdrojem toxické zátěže při pomalém průchodu (zácpě). U Aloe Vera byly rovněž popsány antibakteriální, protivirové a protizánětlivé účinky (díky obsahu polysacharidů), při detoxikaci se tak přímo podílí na eliminaci nežádoucích bakterií a plísní.

Barny´s ACTIValoe® je koncentrovaný extrakt z Aloe Vera, který nabízí nepochybně tu nejlepší variantu na českém trhu. Při potížích je možné ho užívat preventivně i celý rok.

Několik vybraných tipů pro snížení rizika pálení žáhy:

  • Jezte v klidu, pomalu a bez stresu
  • Jezte častěji menší porce jídla, nejlépe 5 – 7 x denně
  • Vyhněte se tučným a silně kořeněným jídlům
  • Omezte konzumaci kávy a alkoholu
  • Nejezte před spaním alespoň 4 hodiny
  • Omezte konzumaci perlivých nápojů za čistou nesycenou vodu anebo bylinkové čaje
  • Před jídlem vypijte skleničku vody s Aloe Vera gelem

Pocity plnosti a plynatost

Pocit plnosti v břiše a plynatost jsou dalším častým problémem, u kterých hraje důležitou roli složení stravy, podíl vlákniny, živočišných a rostlinných bílkovin a také sacharidů, které v naší stravě převládají. Kromě toho může dojít k narušení střevní mikroflóry vlivem léků, infekcí či nemocí. U některých jedinců také mluvíme o „líném střevě“, což je vlastně snížená hybnost střeva.

Zajímavé:  Rajcata V Plechovce Zdravi?

V první řadě bychom měli sáhnout po změně stravovacích návyků a složení jídelníčku, omezit cukry, tuky, luštěniny, ovoce a vybrané druhy zeleniny (např. brokolice, květák, kedlubna, zelí). Nevhodné jsou rovněž sycené nápoje CO2, kouření a žvýkání žvýkaček. Naopak je vhodné zvýšit příjem vlákniny a tekutin.

Výborný pro trávící obtíže je mátový, fenyklový či heřmánkový čaj. Rovněž šťáva z biologicky aktivní Aloe Vera má příznivý vliv na celý trávicí systém, upravuje pH ve střevě a zabraňuje množení nežádoucích bakterií. Její dlouhodobé užívání reguluje plynatost, je účinným prostředkem proti zácpě a pocitům plnosti.

Podobně prospěšná mohou být i probiotika, která najdeme v lékárnách jako doplněk stravy.

Tvorba plynů v organizmu je zcela přirozená a často se jedná pouze o subjektivní pocit nepohodlí. Avšak v případě, že se jedná o dlouhodobé potíže a navíc provázené hubnutím, celkovou slabostí, únavou, nechutenstvím, častou zácpou či průjmy, je na místě vyhledat odbornou pomoc. Z léků se používají tzv. deflatulentia (usnadňují odchod plynů) a prokinetika (upravují hybnost střeva).

Vhodné přípravky pro užívání:

  • Pocity plnosti a špatné trávení: Avita ALOE VERA & ENZYMES (doplněk stravy)
  • Pálení žáhy: ACTIValoe 500 ml, Rennie tablety, Gaviscon Liquid
  • Plynatost: fenyklový a mátový čaj,, Espumisan, Lefax

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Ušní, nosní, krční

Dobrý den, již rok mám v krku nález betahemolitického streptokoka sk. C na 4 křížky. Přeléčena jsem bla již 3 antibiotiky, neboť se mi opakovaně vyskytují hnisavé angíny a v průměru jsem nemocná co 14 dní – střídají se pouze lehčí průběhy onemocnění s těžšími.

Paní doktorka na krčním to vidí na chronický zánět mandlí a vypadá to na jejich trhání. Chtěla bych poprosit o radu, zda-li mám ještě něco vyzkoušet – prozatím zkoušíme jinou látku než Penicilin, na kterou by měl být streptokok citlivý. Beru wobenzym a další. Pořád věřím, že ho něčím dokážu zlikvidovat, aniž bych musela na trhání.

Předem děkuji za odpověď. S přáním pěkného dne Aneta Z.

Vážená tazatelko Aneto, opakované angíny s pozitivním nálezem betahemolytického strptokoka (a zřejmě také zvýšenými hodnotami ASLO) jsou důvodem k chirurgickému odstranění (ne „trhání“) krčních mandlí. Není vhodné operaci příliš odkládat, protože při opakování anginy hrozí možné postižení srdce, kloubů či ledvin. S pozdravem A. K.

Vážený pán doktor, asi pred tromi rokmi som bola viackrat za sebou chora, nadcha mi vzdy zavalila usi a stratila som sluch, po nadche sa mi sluch sice vratil ale nie uplne.

V sucasnosti toto su vysledky mojho audiogramu: P -40,55,60,70,55,65 dB vo frekvencii 250 – 6000 Hz; L – 40,50,55,70,45,70dB. Odvtedy sa to stale zhorsuje. Co mam robit aby som sluch nestratila uplne.

Ak je to mozne, prosim Vás o prijatie a rozhovor s Vami v tejto záležitosti. Dakujem.

Vážená slečno Lazíková, Vaše nedoslýchavost pravděpodobně nebyla způsobena udávanou rýmou (nádchou) před třemi lety, ale při rýmě došlo ke zhoršení už postiženého sluchu.

Podle udávané audiometrické křivky se dá usuzovat na poškození sluchu během nitroděložního vývoje nebo v období kolem porodu. Léčba tohoto typu sluchové poruchy není možná. V průběhu života nelze vyloučit další pozvolné zhoršování.

Je proto nutné vyloučit všechny vlivy, které sluch mohou poškodit (nadměrný hluk, ototoxické léky, kouření, drogy, opatrnost s antikoncepčními prostředky, včasná léčba zánětů středouší). Audiometrické kontroly alespoň jednou ročně a vždy při pocitu zhoršení sluchu.

Podle popsaného audiogramu doporučuji používaní vhodného sluchadla na obou uších. Osobně Vás vyšetřit nemohu, protože už neordinuji. S pozdravem prof. MUDr. A. Kollár, DrSc.

Dobrý veřer delší dobu mě něco dráždí v krku. Po vyplivnutí jsem zjistila, že to jsou takové malé žluté kuličky,které trochu zapáchají.Objevuje se mi to dost často,jen nevím odkuď to jde,jestli z mandlí? Co bych pro to mohla udělat, aby se to nevracelo. Děkuji za odpověď

Vážená tazatelko Petro, dráždění v krku může mít celou řadu příčin. Vyplivujete-li „žluté kuličky“, je pravděpodobné, že se jedná o čepy z krčních mandlí. To ovšem nemusí znamenat nic chorobného.

V mandlích každého zdravého člověka se tvoří čepy ze slizniční drtě, zbytků potravy a mikrobiální flóry. Nelze ovšem vyloučit také chronický zánět mandlí resp. hltanu.

Máte-li delší dobu nebo opakovaně pocit dráždění v krku, navštivte laskavě svého lékaře. S pozdravem A. K.

Dobrý večer,mám dotaz trápí mě zelený povlak na jazyku mohu vědět co to znamená?Děkuji

Vážený pane Bedrichu, vzhled jazyka, tj. jeho horní slzniční vrstvy, se mění v závislosti na mnoha faktorech místních i celkových. Především závisí na potravě včetně pití tekutin (minerálky!), stavu v dutině ústní (plomby, záněty, skladba slin, užívání ústních výplachů, zubních past, žvýkaček, kouření aj.), také na zažívání a případných poruchách trávení.

Někdy se mohou uplatnit také určité léky nebo prodělaná onemocnění. Ve většině případů barva i případný povlak jazyka neznamená žádné onemocnění a zpravidla vymizí spontánně během několika dnů resp. týdnů. Nemáte-li žádné zdravotní potíže, raději si jazyk nepozorujte. Máte-li potíže, poraďte se, prosím, s lékařem.

Spolu s ním se Vám možná podaří příčinu zbarvení Vašeho jazyka zjistit. S pozdravem A. K.

Dobrý den, zhruba před 3 týdny jsem začal kašlat, o pár dní později jsem měl tři dny horečky přes 39°C, kašel, bolest hlavy, rýma, celková únava. Po přeléčení ATB a erdomedem potíže vymyzely, ale kašlu pořád stejně a občas vykašlávám hleny už skoro 3 týdny. Lékařka už mi nic nenapsala, pouze mám užívat kapky Kaloba.

Je normální že se kašle nemůžu tak dlouho zbavit a nebo mám znovu vyhledat lékaře? Bohužel je v současné době návštěva praktického lékaře kvůli studiu v 300 km vzdáleném městě komplikovanější, proto se ptám jestli je to nutné, nebo byste mi doporučil co nakoupit v lékárně.

Užívám teď kapky Kaloba, dithiaden; režim mám jinak normální, kvůli zápočtům musím i chodit plavat, snažím se pouze jíst hodně vitamínů. Děkuji

Vážený pane Tomáši, kašel je vyvolán drážděním v dýchacích cestách, nejčastěji zánětem sliznice. Jde o reflexní reakci, jejíž účelem je vypudit z dýchacích cest sekret nebo cizí tělesa. Nutkání ke kašli může ovšem přetrvávat i po odeznění zánětu a někdy se stává návykovým.

Bez bližšího vyšetření nelze říct, zda u Vás je dráždění ke kašli způsobeno ještě přetrvávajícími zánětlivými změnami. Pokud vykašláváte dosti hlenů, svědčilo by to spíše pro zánět. Bylo by tudíž vodné podrobit se bližšímu vyšetření u lékaře včetně rentgenu plic a bakteriologického vyšetření sputa (vykašlaného „hlenu“).

Jestli se kašel zhoršuje pobytem v chladu, plaváním, kouřením, suchým prostředím, je vhodné tyto vlivy vyloučit, nebo omezit. S pozdravem A. K.

V jedné dutině nosní mi byla nalezena cysta a v druhé patolog. útvar s naznačenými septy. Nevím, co to je. Byla mi doporučena operace, mám obavy, zda do toho jít. Děkuji za odpověď.

Vážená paní Vavrušová, nevím, jaké máte potíže, které Vás vedly k vyšetření, zřejmě na ORL. Pokud nějaké potíže máte, popsaný nález je možnou příčinou. Doporučuji respektovat navrhovaný léčebný postup. S pozdravem A. K.

Dobry Den , jsem zacinajici herec a ja hlas potrebuji mam za sebou 2X afty v krku a 3X anginu za pul roku na vse mi bylo doporuceno Bioparox. Muze se mi neco stat citim jako bych mel hlas jinej da se mu nejak pomoct ted se mi to vratilo sipam a mam hroznou rymu kdyz mam hlen na hlasivkam a mluvim muze se mi neco stat t nejaky sval natahnou nebu pretrhnout ?? dekuji

Vážený pane Jaroslave, popis Vašich potíží není jednoznačný. Doporučuji Vám jaklo pěveckému adeptovi navštívit foniatrickou ambulancí. S pozdravem A K.

(Dobrý den ,mám syna 17 let začátkem listopadu prodělal zánět dutin přeléčen ATB cítil se zcela zdráv tak šel na trenik(hokej) a po 20 minutách začal kašlat k tomu se přidala slabá rýma , 14 dní je v klidu a stále se mu tvoří hleny (rano i zelené)které stékají po zadní straně nosohltanu. Včera posilovna a opět kašel .na orl dostal Rhinocort Aqua ,Aerius ,ale žádné zlepšení .

,výtěry a RTG dutin negativní,děkuji za každou radu Dobrý den ,mám syna 17 let začátkem listopadu prodělal zánět dutin přeléčen ATB cítil se zcela zdráv tak šel na trenik(hokej) a po 20 minutách začal kašlat k tomu se přidala slabá rýma , 14 dní je v klidu a stále se mu tvoří hleny (rano i zelené)které stékají po zadní straně nosohltanu. Včera posilovna a opět kašel .

na orl dostal Rhinocort Aqua ,Aerius ,ale žádné zlepšení .,výtěry a RTG dutin negativní,děkuji za každou radu) Dobrý den tenhle dotaz jsem sem zaslala začátkem prosince .Syn byl celý prosinec bez zátěže,crp, krevní obraz , sedimetace i spirometrie v pořádku,ale hleny má stále .V neděli šel na tenis a po 15ti min zahlenění a kašel,když je v klidu tak jen odkašle .

je nějaká rada ,nebo jak postupovat děkuji

Vážená paní Leono, je pravděpodobné, že Váš syn je přecitlivělý na chladné a vlhké prostředí a pak není žádné jiné řešení, než sa takovému prostředí vyhýbat.

Jeho konstitüci je nutno respektovat a pokud určité činnosti v jistém prostředí nesnáší, je nutno tuto skuečnost respekovat. Samozřejmě je v hodné absolvovat veškerá vyšetření pro zjištění příčiny.

Zjistí-li se, lze léčebně zasáhnout. S pozdravem A. K.

Děkuju za odpověď. Obvodní lékařka na mé problémy nereflektuje. Mám stále obavy. Je možné se objednat na ORL i bez doporučení obvodní? Mám strach, aby mě z tama nevyhodili a ještě se mi vysmáli

Vážená tazatelko Petro, neshledávám důvod, proč by Vás na ORL ambulanci nepřijali i bez doporučení obvodní lékařky a tak, proč by se Vám měli vysmát. Zajděte laskavě na ORL osobně a požádejte o vyšetření, jelikož Vás obvodní nechce doporučit. S pozdravem A. K.

Dobrý den už od roku 2009 trpím na častou bolest krku, dá se říct, že přecházím angíny nebo záněty mandlí..

O prázdninách roku 2010 jsem byla na vyšetření na krčním, poté co se mi jako příznka hnisavé angíny objevily hnisavé vřídky na nohou… Angínu se povedlo vyléčit, ale opět se mi do dvou měsíců vrátila..

A jednu z mandlí mám neustále zvětšenou a občas mě tbolí při polykání.. Je to normální a nebo není, že mám angíny skoro, co dva měsíce..Poradte mi co se s tím dá dělat

Vážená tazatelko Veroniko, je velice důležité, zda-li se u Vás jedná o skutečné anginy (tj. akutní záněty mandlí patrových) anebo o bolesti v krku jinéhom původu.

Je proto nutné při potížích navštívit ORL lékaře, aby spolehlivě určil, jaká je příčina bolestí v krku a také provedl potřebná laboratorní vyšetření krve a výtěru z krku.

Podle výsledků pak může doporučit vhodný léčebný a preventivní postup. S pozdravem A. K.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector