Spasticita – Vše o zdraví

Spasticita může nastat nejen po cévní mozkové příhodě, ale také po úrazu, v důsledku zánětu, nádoru nebo degenerativního procesu. Kromě zvýšené svalové aktivity se vyznačuje také zkrácením svalu a částečnou ztrátou hybnosti.

Míra spasticity není vždy stejná, kolísá od lehké svalové ztuhlosti až po těžké a bolestivé stavy. Mění se také podle aktuální kondice, únavy, zhoršit ji může velké horko nebo naopak zima, infekční nemoc nebo těsné oblečení.

V mírnějších formách se spasticita projevuje jako svalové napětí, které neustává, nebo jako mimovolní pohyby končetin, které se mohou objevovat i v noci. Může být i bolestivá.

Spasticita - Vše o zdraví

Spasticita - Vše o zdraví
Svaly, nervy a pohyb

K základním vlastnostem lidského těla patří schopnost pohybu, na kterém spolupracují kosti a klouby, příčně pruhované svaly a nervy.   Svaly Sval je elastická tkáň složená ze svalových vláken.

Jeho základní vlastností je schopnost stahu (kontrakce), uvolnění (relaxace) a udržování mírného napětí (svalový tonus). I v klidu je tedy sval v mírném napětí. Svaly reagují

Spasticita - Vše o zdraví

Spasticita - Vše o zdraví
Co je spasticita a jak ji poznat

Spasticita je jednou z častých a závažných komplikací cévní mozkové příhody, která se může vyskytnout až u 42 % nemocných po CMP.

Rozvíjí se při poškození nervových drah vedoucích z mozku především u pacientů s těžce ochrnutou končetinou, tzv. těžkým stupněm parézy. Může se objevit po několika dnech, týdnech či měsících po CMP.

Na horních

Spasticita - Vše o zdraví

Spasticita - Vše o zdraví
Projevy spasticity

Spasticita může mít řadu projevů různého stupně závažnosti. Jejím základním projevem je zvýšené svalové napětí, které vzniká při rychlém protažení svalu, a dále nepřirozené držení ochrnuté končetiny v klidovém stavu (spastická dystonie).

Při pohybu se může objevit ko-kontrakce nebo asociovaná reakce, jejímž spouštěčem se stává aktivní pohyb. Například když se pacient rozejde, jeho ochrnutá horní

Spasticita - Vše o zdraví

Léčba spasticity

Léčba spasticity je vždy individuální, kombinovaná a multioborová, důležitou roli hraje například rehabilitace a ergoterapie.

Spasticitu není možné zcela vyléčit, ale je možné zmírnit její negativní vliv omezující aktivity nemocného. Nejběžnějším způsobem léčby spasticity je antispastická léčba prostřednictvím léků ve formě tablet.

V léčbě ložiskové spasticity má výsadní postavení injekčně podávaný botulotoxin. U těžké generalizované

Centra pro léčbu spasticity

Léčbě spasticity se věnují regionální a komplexní centra spasticity. Regionální centra jsou specializované ambulance zaměřené na diagnostiku a léčbu spasticity bez ohledu na její původ.

Komplexní centra mají navíc ještě k dispozici nemocniční lůžka s intenzivním rehabilitačním provozem. Komplexní i regionální centra úzce spolupracují s iktovými centry.

Komplexní centra spasticity FN Brno (Nemocnice U sv.

Spasticita – Komunitní portál nejen pro vozíčkáře po poranění páteře a míchy

24.9.2018 ZdravotníSpasticita Dobry den, chtel bych se zeptat na cviky pro vozickare.

dekuji Josef Klapka

Vážený pane Klapko,

asociace CZEPA se dlouhodobě zabývá tvorbou edukačních materiálů – publikací a video programů na DVD. Materiiály jsou zdarma, většinu nabízíme i v elektronické podobě (ke stažení). K tématu cvičení vozíčkářů Vám můžeme nabídnout:

1) VIDEO PROGRAMY

– Co můžeš pro své tělo udělat sám I. – https://vimeo.com/channels/czepatv/37694030

– Co můžeš pro své tělo udělat sám II. – (pouze na DVD)

– Rehabilitační pomůcky v domácnosti paraplegika I. – https://vimeo.com/channels/czepatv/57762555

– Rehabilitační pomůcky v domácnosti paraplegika II. – https://vimeo.com/channels/czepatv/114758135

– Asistující osoba v roli cvičitele – https://vimeo.com/channels/czepatv/34546765

– cvičení ve vodě Aquaterapie I. – https://vimeo.com/channels/czepatv/115960441

– cvičení ve vodě Aquaterapie II. – (pouze na DVD)

2) PUBLIKACE

– Cvičení na doma – tetraplegie (publikace s bohatou fotodokumentací jednotlivých cviků) – ke stažení zde: https://www.czepa.cz/cinnost/publikace-a-dvd/publikace/

  • Případně, podle Vašeho zdravotního stavu a lokality, kde žijete, můžeme hledat odborné rehabilitační pracoviště, kde byste mohl požádat o péči a zácvik pro vlastní rehabilitaci a udržení kondice.
  • S pozdravem
  • Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA 15.6.2015 ZdravotníSpasticita Dobrý den chci se zeptat sem kvadruplegik po úraze sem měl ventilátor a pak kyslík ale pak už to nebylo potřeba a kouřím travku sem potom méně spastický a také přijdu na jiné myšlenky ale obávám se že by to mohlo mít negativní účinek na mé plíce můžou z toho být následky ? měl bych přestat ?

Dobrý den, ve Vašem případě, pokud chcete pokračovat v používání „travky“, bych Vám doporučila spíše si péct koláčky, které Vám nebudou zatěžovat Vše dechové funkce.

Zdeňka Faltýnková

Zdeňka Faltýnková 17.1.2015 ZdravotníSpasticita Ahoj, jsem 8. rok kvadruplegička c5-c6 a v poslední době se mi podstatně zhoršily spasmy. Beru Baclofen 2x denně. Měla jsem i Myolastan, ale ten se stáhl z oběhu. Zajímá mě, jaké zkušenosti s mírněním spasmů máte? Jaké berete léky? Kdy a po čem se vám spasmy zhoršují? Zkusili jste alternativní postupy? Děkuji za názory.

Dobrý den, příčiny zhoršení spasticity mohou být velmi různé. Často se spasticita zhorší v důsledku problémů s ledvinami či močovým měchýřem, ale také bývá dost častou příčinou špatný sed na vozíku se skoliózou nebo kyfózou páteře, špatným postavením pánve se zvýšeným tlakem na místa kostních výběžků jako jsou kostrč, sedací hrboly nebo také žebra a trny obratlů.

Doporučila bych Vám ambulantní vyšetření na spádové spinální jednotce, kde nejlépe zhodnotí Vaše problémy ve všech souvislostech a nastaví vhodnou medikamentózní léčbu. Samozřejmě je nejlepším prostředkem k ovlivnění spasticity pravidelná pohybová aktivita – cvičení nebo sport.

 Zdea na webu CZEPA najdete videa s návody cvičení a také brožuru Cvičení na doma -tetraplegie.

Zdeňka Faltýnková 22.9.2014 ZdravotníSpasticita Co nejvíce pomáhá na spasticitu?

 Máme vyzkoušený  pravidelný pohyb a protahování. Mluvím, jak o zátěži dolních i horních končetin, smysluplný nepřetěžující pohyb dokáže spasticitu výrazně snížit. V kombinaci s léky jako Baclofen, Baclofenová pumpa či Botulotoxínové injekce je to jediná cesta,  jak dojít ke kýženému výsledku.

Rehafit 2.11.2013 ZdravotníSpasticita Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda a po jaké době po aplikaci baklofenové pumpy se člověk může položit na břicho. Je třeba si na něco dávat zvlášť pozor? Předem díky – nerad bych poškodil klienty.

Dobrý den, samozřejmě je důležité se řídit doporučeními operatéra. Jinak po zahojení jizvy by poloha na břiše neměla být problémem.

Je třeba delší dobu (2-3 měsíce) počkat před protahovacími cvičeními svalů trupu na velkém míči a provádět je velmi opatrně.

Jinak je pacientům doporučováno vyvarovat se extrémním sportům, kdy jsou velké změny tlaku – potápění, seskoky padákem, létání malým letadlem.

Zdeňka Faltýnková Spasticita - Vše o zdraví Spasticita - Vše o zdraví Spasticita - Vše o zdraví

Botulotoxin jako jed, lék a vše kolem

S pojmem botulotoxin, nebo alespoň botox se pravděpodobně setkala většina z nás. Ať už se jednalo o vyhlazení vrásek celebrit, zkažené jídlo, nebo léčbu závažných neurologických poruch. Ano, všechny tyto odvětví spojuje jeden jed, zvaný botulotoxin.

Toxin samotný je produkován bakterií zvanou Clostridium Botulinum. Jedná se o anaerobní organismus přítomný v půdě, zažívacím traktu živočichů, na rostlinách, v mořských sedimentech a mnohých dalších místech.

Pojem anaerobní značí, že této bakterii se nedaří v místech s přístupem kyslíku, kde ji většinou nalezneme ve formě spor, která jsou neškodná.

Ocitne-li se však v místě s nízkou hladinou kyslíku, například v konzervě, aktivuje se a začne produkovat botulotoxin, neboli klobásový jed.

Podle molekulární struktury rozlišujeme několik typů tohoto jedu (značíme je A-G). Typ A je přitom nejdůležitější, jelikož jeho účinky jsou nejsilnější.

Spasticita - Vše o zdraví

Zázračný jed

Botulotoxin se řadí mezi neurotoxiny, ovlivňuje tedy primárně neurologickou soustavu. V tomto případě se jedná o blokaci přenosu vzruchů mezi neuronem a svalem. Hlavním projevem otravy je proto paralýza, která může trvat až 3 měsíce.

Podle množství požitého toxinu se symptomy otravy různí od všeobecných, jako je nevolnost, malátnost, zvracení až po specifické ochrnutí svalů.

Nejzávažnější je paralýza svalů dýchacích, která je hlavní příčinou úmrtí při otravě botulotoxinem.

Smrtelná dávka je při tom extrémně malá. Pokud se dospělému člověku dostane do oběhu pouhých několik nanogramů, je již vážně ohrožen na životě. Díky tomu se považuje za jeden z nejsmrtelnějších známých jedů.

Avšak i zde platí, že to co člověku škodí, mu může ve výrazně menším množství pomáhat. Blokace přenosu mezi svalem a nervovým vláknem se využívá u řady neurologickcýh onemocněním vyznačujících se poruchou volní kontrakce. V kosmetice se využívá zase k vyhlazenému vzhledu obličeje při částečné, nebo úplné paralýze mimických svalů.

Paralýza jako lék

Jak již bylo zmíněno, botulotoxin se využívá u řady neurologických onemocnění. Velmi stručně si představíme ty hlavní v následujících řádcích.

  • Fasciální hemispazmus je onemocnění vzniklé na základě vaskulární komprese lícního nervu. Díky tomu dochází k nekontrolovatelným záškubům poloviny obličeje.
  • Dalším onemocněním je skupina poruch svalového napětí, které se souhrnně nazývají dystonie. Při nich dochází k svalovým stahům způsobujícím abnormální postavení končetin, či jejich kroutivý pohyb.
  • Spasticita je další poruchou napětí svalů, při které se tento toxin používá. V důsledku poranění mozku, či míchy zde dochází k poruše mezi facilitací a inhibicí svalového tonu. Takto zasažené svaly jsou poté v neustálé kontrakci, limitující tak pohyblivost a celkově zhoršující kvalitu života.
  • Botulotoxin se také používá při nadměrném pocení, nebo poruchách slinění například u Parkinsonovy choroby. Acetylcholin, látka kterou toxin blokuje, je totiž zodpovědná nejen za přenos nervového vzruchu do svalu, ale má vliv i na produkci potu, slin a mnoho dalších funkcí.

Toxická krása

Teď už víme, že botox umí tlumit, až blokovat svalovou kontrakci. Jak to ale souvisí s vráskami? Jednoduše. Vrásky na obličeji jsou důsledkem stárnutí kůže, která ztrácí postupně svoji pružnost.

Aktivita mimického svalstva poté způsobuje na obličeji záhyby, kterým říkáme dynamické vrásky. Čím menší činnost těchto svalů bude, tím menší vrásky bude způsobovat.

Je však důležité si uvědomit, že takzvané statické vrásky, způsobené zhoršením kvality kolagenu, není možné botulotoxinem ovlivnit.

V případě přiměřené aplikace dojde skutečně k zmenšení a vymizení dynamických vrásek. Mimické svaly jsou utlumené toxinem a nestahují tedy kůži. Tento efekt však není trvalý. Tělo toxin pomalu odbourává, mobilita svalů se vrací spolu s vráskami. Doba působení je tedy závislá právě na odpovědi těla na toxin, pohybující se mezi 3-6 měsíci

Zajímavé:  Amyotrofická Laterální Skleróza Priznaky?

Jak se zdravě otrávit

Jelikož je boltulotoxin velmi potentním jedem, měla by jeho aplikace být přesná a lokální. V dnešní medicíně se proto vpravuje účinná látka k žádaným svalům injekční jehlou. Množství se přitom řídí zdravotním stavem, velikostí svalu, který má být zasažen, pohlavím a samozřejmě požadovaným efektem. Efekt se poté dostaví v řádu několika dnů.

Aplikace samotná je relativně bezpečná a pro odborníka nijak zvlášť složitá. Následně se však mohou vyskytnou mírné vedlejší účinky, které nebývají závažné.

Občas se objeví vyrážka, necitlivost léčené oblasti, otok, bolesti hlavy, nebo lehká nevolnost.

V důsledku migrace toxinu tělem může vzácně může dojít k snížení síly svalů i v jiných, než zamýšlených oblastech.

Zatím se tato procedura zdá rychlá a bezpečná. Není však vhodná pro každého. Aplikaci Botultoxinu by neměli podstupovat lidé trpící ALS, Eaton-Lambert syndromem, neuropatií a pacienti psychicky nestabilní. Velmi vzácně se může také objevit rezistence organizmu primární, čili od narození, nebo v důsledku opakovaného vystavení těla tomuto toxinu.

Paralyzující vyhlídky

Možnost “vypnout” určité svaly je medicíně neocenitelným prostředkem, ať už se jedná o pomoc pacientů s velmi těžkými neuorlogickými příznaky, nebo jen o kosmetické zásahy. Medicínské využití botulotoxinu je na vzestupu.

A to jednak z pohledu vývoje nových přípravků, které mají za cíl delší a efektivnější účinnost. Tak z pohledu možností využití tohoto toxinu. Testují se možnosti využití u bolestí hlavy, ovlivnění funkce žláz s vnější sekrecí a mnohé další.

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o.

Zdroje: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2856357/https://www.sciencedaily.com/terms/botulinum_toxin.htmhttps://www.myvmc.com/treatments/botulinum-toxin-injections-for-neurological-disorders/http://www.szu.cz/tema/prevence/vyhodnoceni-rizika-vyskytu-raneho-botulizmu-u-injekcnichhttp://www.szpi.gov.cz/clanek/botulismus.aspxhttps://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/non-surgical/guide-botox-type-injectables/

Léčba spasticity

Na naší neurochirurgické klinice se zabýváme především
léčbou dětských pacientů se spasticitou způsobenou dětskou mozkovou obrnou
(DMO).

Dětská mozková obrna (DMO) a spasticita

Dětská mozková obrna je nejčastější příčinou spasticity a
tělesného postižení u dětí. Je způsobená poškozením mozku, které vzniká před,
během nebo těsně po narození.

Infekce během těhotenství, předčasný a
komplikovaný porod, nízká porodní hmotnost (do 2 kg) a infekce matky jsou
nejčastěji uváděné rizikové faktory vzniku DMO. Toto postižení je bohužel
nevratné, celoživotní.

Proto je léčba zaměřená na léčbu následků – spasticity.

Co je spasticita? Jak se projevuje a diagnostikuje?

Spasticita je charakterizovaná zvýšením svalového napětí.
Vyskytuje se často v kombinaci s tzv. spastickou dystonií, která se projevuje
nepřirozeným rotovaným držením končetin v klidu.

Dlouhodobé nepřirozené
postavení různých částí těla vede v důsledku přestavby měkkých tkání a
kloubních struktur ke kontrakturám a deformitám, čím se stává toto postavení
trvalým.

Spasticita může vzniknout i později, u starších dětí a dospělých,
nejčastěji u pacientů s roztroušenou sklerózou, po cévní mozkové příhodě, po úrazu
či s nádorovým postižením.

Spasticita vede k významnému funkčnímu postižení
pacienta, způsobuje bolest, narušuje spánek a vede k deformitám, co významně
negativně ovlivňuje kvalitu života jak pacientů, tak i jejich opatrovníků.
Diagnostikuje se klinickým vyšetřením, její příčina zas pomocí zobrazovacích
metod – magnetickou rezonancí (MRI), která potvrdí strukturální poškození mozku
nebo míchy.

Jak častá je dětská mozková obrna a s ní spojená spasticita?

Výskyt DMO je dlouhodobě stabilní – 1 na 500 porodů a to i
přes pozoruhodný pokrok v zdravotní péči na novorozeneckých jednotkách
intenzivní péče i v péči o nezralé novorozence, který můžeme pozorovat v
posledních desetiletích. Různý stupeň spasticity se rozvine až u 80 % pacientů
s DMO. 

Jaké jsou možností léčby spasticity u pacientů s dětskou
mozkovou obrnou?

Léčba spasticity u dětí s DMO je komplexní a
multidisciplinární (pediatr, neurolog, neurochirurg, ortoped, rehabilitační
lékař, fyzioterapeut, protetik) a měla by být zahájena co nejdříve.

Jednotlivé modality léčby spasticity u DMO jsou:

  • Rehabilitace pod odborným vedením (fyzioterapie, fyzikální
    terapie, lázeňská péče) – cvičení je základem k ovlivnění spasticity a prevenci
    deformit a musí být trvalé, každodenní.
  • Medikamentózní – kupř. diazepam, baclofen, klonazepam,
    dantrolen – systémově (celotělově) snižující svalové napětí. Jejich limitem
    jsou nežádoucí účinky dostavující se při vyšších dávkách, které jsou občas
    nutné k ovlivnění spasticity.
  • Lokální aplikace botulotoxinu – injekce botoxu do svalů vedou
    k jejich lokálnímu uvolnění. V poslední době se tato metody hodně používá, nemá
    zásadní nežádoucí účinky, ale efekt je pouze dočasný (3-4 měsíce).
  • Neurochirurgické výkony:
    • Implantace baclofenové pumpy – tato metoda zabezpečuje
      kontinuální podávání baclofenu přímo do páteřního kanálu, kde účinkuje na
      míchu, a tím snižuje svalové napětí. Pumpa se zavádí do podkoží nalevo od pupku
      přibližně 5 cm pod poslední levé žebro. Hadička z baclofenové pumpy vede v
      podkoží přes bok na záda a zanořuje se do páteřního kanálu. Pumpa obsahuje
      baterii, kterou je nutné přibližně jednou za 5-7 let vyměnit. Dále je pumpa
      vybavena zásobníkem, který se plní účinnou látkou přes kůži injekční stříkačkou
      při ambulantní kontrole. Protože se podává léčivo blízko k míše, není vyžadováno
      vysoké dávkování a nedostavují se nežádoucí účinky jako při užívání baclofenu v
      tabletách. Nevýhodou této metody je trvalá závislost na přístroji, riziko
      infekce a předávkování. Baclofenovou pumpu indikujeme pouze v případě kladné
      odpovědi na baclofenový test a po schválení financování zdravotní pojišťovnou.
      Implantace pumpy je možná od 3 let věku.
    • Selektivní dorzální rizotomie (SDR) je operační přetnutí
      části nervových vláken, které vedou do míchy a způsobují spasticitu. Jedná se o
      operační metodu, která je vhodná jen u části pacientů s DMO u kterých převažuje
      porucha dolních končetin. V současné době SDR na našem pracovišti již
      neprovádíme.
  • Protetická péče – dlahování, odlitky a ortézy jsou
    navrhovány tak, aby u pacientů se spastickou DMO udržovali tělo v určité
    poloze. Vedou k prevenci nebo korekci deformit ve spastické končetině a
    pomáhají pacientů překonat určité omezení – kupř. potíže se stáním a chůzí.
  • Ortopedické výkony – neřeší spasticitu, ale mají významný
    efekt na řešení jejích důsledků – deformit, které vznikajících v důsledku
    zkracování svalů a šlach jako i kloubní a kostních deformity. Ortopedické
    výkony výrazně zlepšují rozsah pohybů kloubů a usnadňují pohyb končetin.

Spasticita v MS: Tipy pro správu

Přehled

Spasticita je, když vaše svaly ztuhnou a je těžké se hýbat. Může se to stát v kterékoli části těla, ale nejčastěji postihuje vaše nohy. Může se pohybovat od malé tuhosti až po celkovou neschopnost stát nebo chodit.

Menší záchvat spasticity může zahrnovat pocit napětí nebo napětí. Silná spasticita však může být bolestivá a zneschopňující.

Spasticita někdy zahrnuje svalové křeče. Křeč je náhlé, nedobrovolné trhnutí nebo pohyb svalů.

Změna polohy nebo náhlé pohyby mohou způsobit křeč. Stejně tak extrémní teploty nebo těsné oblečení.

Asi 80 procent lidí s roztroušenou sklerózou (MS) zažilo spasticitu. Pro některé je to řídký příznak, který rychle pomine. Pro ostatní to může být nepředvídatelné a bolestivé.

Existují různé druhy spasticity?

Jedná se o dva nejběžnější typy spasticity v MS:

Flexorová spasticita: Tento typ ovlivňuje svaly na zádech horních končetin (hamstringy) nebo na horní části stehen (flexory kyčle). Je to nedobrovolné ohýbání kolen a boků směrem k hrudi.

Spasticita extenzoru: Tento typ má co do činění se svaly na přední straně (kvadriceps) a uvnitř (adduktory) horní části nohy. Udržuje vaše kolena a boky rovné, ale přitlačené k sobě nebo dokonce zkřížené za kotníky.

Můžete zažít jeden nebo oba typy. Zacházejí s nimi stejně. Můžete také pociťovat spasticitu v náručí, ale u lidí s RS to není tak běžné.

Vypracování léčebného plánu

Pokud se spasticita stává problémem, budete muset s lékařem vymyslet plán léčby.

Cílem je zmírnit příznaky, jako jsou svalové kontrakce a bolest. Zmírnění příznaků by mělo zlepšit motoriku a vaši schopnost volného pohybu.

Lékař pravděpodobně začne doporučením jednoduchého protahování a dalších cviků, které mohou zahrnovat:

  • jóga
  • progresivní svalová relaxace
  • meditace a jiné relaxační techniky
  • masáž

Některé věci mohou vyvolat příznaky nebo je zhoršit. Součástí vašeho léčebného plánu by měla být identifikace spouštěčů, abyste se jim mohli vyhnout. Některé běžné spouštěče jsou:

  • nízké teploty
  • vlhké podmínky
  • těsné oblečení nebo boty
  • špatné držení těla
  • bakteriální nebo virová infekce, jako je nachlazení, chřipka, infekce močového měchýře nebo vředy na kůži
  • zácpa

Váš lékař vás může odkázat na další zdravotnické pracovníky, jako jsou fyzioterapeuti nebo pracovní terapeuti.

V závislosti na závažnosti vašich příznaků můžete také zvážit:

  • léky ke snížení svalové ztuhlosti
  • ortotická zařízení, jako jsou rovnátka a dlahy, která pomáhají s určováním polohy
  • chirurgický zákrok k přerušení šlach nebo nervových kořenů

Léky na spasticitu

Léky lze použít k léčbě spasticity související s MS. Cílem léčby je snížit svalovou ztuhlost bez oslabení svalu do bodu, kdy jej nemůžete použít.

Ať už si vyberete jakýkoli lék, pravděpodobně začnete nízkou dávkou. Může se postupně zvyšovat, dokud nenajdete účinnou dávku.

Dvě antispastické léky používané k léčbě roztroušené sklerózy jsou:

Baclofen (Kemstro): Tento orální svalový relaxant cílí na nervy v míše. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat ospalost a svalovou slabost. Pro závažnější spasticitu je možné jej podávat pomocí pumpy implantované do zad (intratekální baklofen).

Zajímavé:  Leky Na Posunuti Menstruace?

Tizanidin (Zanaflex): Tento orální lék může uvolnit vaše svaly. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat sucho v ústech, ospalost a snížení krevního tlaku. Obecně to nezpůsobuje svalovou slabost.

Pokud žádný z těchto léků nefunguje, existují některé další možnosti. Mohou být účinné, ale některé nežádoucí účinky mohou být závažné:

  • Diazepam (Válium): Není to ideální, protože to může být návykové a sedativní.
  • Dantrolen (Ryanodex): Může způsobit poškození jater a abnormality v krvi.
  • Fenol: Tento blokátor nervů může způsobit pálení, brnění nebo otoky. Ve vzácných případech může způsobit motorickou slabost a ztrátu smyslového vnímání.
  • Botulotoxin (Botox): Podává se intramuskulární injekcí. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat bolestivost v místě vpichu a dočasné oslabení svalu.

Fyzikální a pracovní terapie spasticity

Ať už užíváte léky nebo ne, je důležité začlenit pohyb do svého léčebného plánu.

I když plánujete cvičit samostatně, může být dobrý nápad nejprve spolupracovat s fyzioterapeutem. Mohou posoudit vaše silné a slabé stránky a určit, která cvičení vám s největší pravděpodobností pomohou. Pak vám mohou ukázat, jak tato cvičení správně provádět.

Pokud máte potíže s prováděním rutinních úkolů, jako je oblékání, zvažte spolupráci s ergoterapeutem. Mohou vás naučit používat pomocná zařízení a provádět domácí úpravy, které vám usnadní provádění úkolů.

Další informace: Fyzikální terapie pro léčbu roztroušené sklerózy »

Zařízení pro spasticitu

Šle a dlahy (ortotická zařízení) vám mohou pomoci udržet nohy ve správné poloze, takže je snazší se s nimi pohybovat. Před zakoupením ortotického zařízení se poraďte se svým lékařem nebo fyzioterapeutem. Pokud to dobře nesedí nebo není dobře provedeno, může to zhoršit spasticitu a vést k otlakům.

Operace spasticity

Protože chirurgický zákrok vždy nese určité riziko, je obvykle poslední možností. Chirurgie pro spasticitu zahrnuje řezání šlach nebo nervových kořenů k uvolnění ztuhlých svalů. To je obecně účinné při léčbě spasticity, ale je to nevratné.

Kdy navštívit svého lékaře

  • Při další návštěvě svého neurologa byste měli zmínit spasticitu nebo občasné svalové křeče, i když to není velký problém.
  • Pokud je spasticita bolestivá nebo narušuje určité pohyby, poraďte se se svým lékařem.
  • Bez léčby může závažná spasticita vést k:
  • prodloužené svalové napětí a bolest
  • dekubity
  • zmrzlé a postižené klouby

Včasná léčba vám pomůže těmto komplikacím vyhnout.

Další informace: Léčba MS »

Výhled

Spasticita není vždy špatná. Například pokud jsou vaše svaly na nohou tak slabé, že je těžké chodit, může vám pomoci trocha spasticity. Ale silná spasticita může narušit kvalitu vašeho života.

Stejně jako u jiných příznaků RS se spasticita může lišit stupněm a frekvencí. Při léčbě byste měli být schopni zmírnit bolest a ztuhlost a zlepšit funkci.

Ve spolupráci se svým lékařem najděte správný léčebný plán a upravte jej podle toho, jak se mění vaše potřeby.

Moderní léčba spasticity

Spasticita neboli zvýšené svalové napětí je příznak chorob, jako je roztroušená skleróza, dětská mozková obrna, mrtvice, úrazy mozku a míchy a dalších. Projevuje se zejména na končetinách jako křeč nebo bolest, a to tak silná, že ani nejsilnější tišící léky nefungují a pacient tak neustále trpí.

V České republice je dostupná léčba intratekálním baclofenem, která pacientům dokáže od křečí pomoci. Navíc je plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Pacientů, kteří se touto metodou léčí, je ale pouhá hrstka.  

Jak již napovídá název – léčba ITB používá lék baclofen. Ten je základem také u tablet k ústnímu užívání. Rozdíl je ale ve způsobu podávání a množství látky. U ITB léčby se lék dostává přímo do míchy.

Odpadá tak dlouhý proces trávení léku a zanášení organismu nadbytečnými dávkami a zrychluje se jeho působení a stejně tak vedlejších účinků je méně. Intratekální baclofen působí přesně v místě, kde je potřeba – v míše a mozku.

Proto, že se baclofen dostává přímo k postiženým centrům, je k dosažení účinku zapotřebí až stonásobně nižší dávka, než je tomu v případě tablet. Účinnost této léčby je naopak mnohonásobně vyšší. 

Na začátku ITB léčby stojí operativní zákrok. Pacientovi je do míchy voperován drobný katetr a do podkoží na břiše malá pumpa. Katetr je s pumpou propojen tenkou hadičkou.

Pumpa je zásobníkem léku a zároveň jakýmsi řídícím centrem, které sleduje pacientův stav a zaručuje kontinuální přísun léku. Z pumpy do katetru potom hadičkou proudí přesně takové množství baclofenu, které je v tu chvíli potřeba. „Je to neskutečná úleva.

Nejdřív jsem měla trochu strach z operace a nebyla jsem si jistá, jestli to bude mít nějaký efekt, ale dnes si život bez pumpy neumím představit. Od té doby, co mám pumpu už v podstatě nevím, co to spazmus je.

Začala jsem se dokonce věnovat parasportům – plavání, potápění, jízdě na kole a čtyřkolce a chystám se i na lyže,“ říká Radmila Krčmářová, pacientka, která po operaci ploténky v roce 2005 skončila na invalidním vozíku. ITB léčbu má od roku 2007. 

Léčba ITB je na českém trhu dostupná a plně hrazená ze zdravotního pojištění. Pacienti tak mají možnost se k této metodě dostat. Problém je, že lékaři (neurologové, praktičtí lékaři), kteří se spastickými pacienty přicházejí do styku, je o ITB léčbě neinformují. Často i proto, že o ní sami nevědí.

Informace o přednáškách jsou dostupné také na internetové adrese www.pumpyprozivot.cz, stejně jako blog pacientky Krčmářové, kde popisuje svůj boj se spasticitou. Aktuálně na implantaci baclofenové pumpy čekají tři pacienti, kteří se k ITB léčbě přihlásili právě prostřednictvím webu www.pumpyprozivot.

cz a úspěšně prošli testy.  

Spasticita

Křeč (latinsky: spasmus, řecky: hyperkinesis) je nefyziologický stav, kdy dochází k nadměrnému či dlouhodobému stahu kosterní nebo hladké svaloviny. Křeč může postihovat jeden sval nebo celé svalové skupiny. Pohyb je omezovaný a někdy bolestivý, pro člověka je těžké pohnout částí svého těla, protože svaly jsou příliš pevně napnuté – i když dotčený sval je ve skutečnosti velmi slabý. Při pohybu by se měla jedna skupina svalů stahovat, zatímco druhá uvolňovat. Aby tomu tak bylo, je z mozku přes míchu do svalů vysílána a potom zpětně vrácena komplexní sada zpráv. Například při roztroušené skleróze nemusejí tyto zprávy procházet normálně – dráhy z mozku a míchy mohou být blokovány. Zprávy se mohou změnit ve zprávy popletené, takže se stahuje najednou více než jedna skupina svalů. Spazmy, to jsou bezděčné, neúmyslné pohyby svalů v údech či trupu. Jednotlivci nemají vůbec žádnou kontrolu nad těmito pohyby, které mohou vznikat náhle, jsou silné a intenzivní.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál! Přidat komentář

Symptomatická léčba roztroušené sklerózy

Příznaky nemoci ovlivňujeme v každém stádiu nemoci, pokud pacienta obtěžují. Je však třeba rozumně zvážit množství užívaných léků, aby jejich účinky nešly proti sobě, nemocného nezatížily a nezhoršily jeho kvalitu života.

Některé symptomy lze daleko snáze ovlivnit rehabilitací, zejména fyzioterapií a psychoterapií.

Spasticita a poruchy chůze

Jedním z hlavních příznaků onemocnění je porucha chůze. Až 80% pacientů považuje v pozdějších stadiích nemoci poruchu chůze za velmi zatěžující a snižující kvalitu života.

Spasticitu (zvýšené svalové napětí, křeče) a s ní spojené poruchy chůze ovlivňuje baklofen, tizanidin, některá antiepileptika. Léčbu je nutno zahajovat malými dávkami a řídit podle efektu. Významnou součástí léčby spasticity je fyzioterapie.

Pokud je spasticita těžká, omezující nejen pohyblivost pacienta, ale i péči o hygienu, lze do nejvíce postižených svalů aplikovat botulotoxin nebo lze do páteřního kanálu zavést katetr, jímž se z podkožního rezervoáru na břiše uvolňuje baklofen přímo k míše (tzv.

baklofenová pumpa).

Často diskutované jsou kanabinoidy, výtažky z konopí obsahující tetrahydrokanabinol (THC) a kanabidiol (CBD). Ty mohou pomoci tam, kde jiná léčba spasticity či neurogenních bolestí selhala. Existuje jediný registrovaný podjazykový sprej, kde lze dávku přesně určit a omezit nežádoucí účinky.

U pacientů s roztroušenou sklerózou nedochází k návyku ani k nebezpečí přechodu k „tvrdých“ drogám. Pacienti často s kanabinoidy sami experimentují, je však nutné je upozornit, že užívání kanabinoidů má negativní vliv na kognici. Nedoporučuje se proto v žádném případě v začátku nemoci a tam, kde lze příznaky zmírnit jinak.

 Více o použití léčebného konopí.

Fampridin

Ke zvýšení rychlosti chůze je do léčby nově zařazen fampridin (4-aminopyridin s pozvolným uvolňováním), na který dobře odpovídá asi 30 % pacientů. Zrychluje vedení demyelinizovaným nervovým vláknem.

Reakce na lék se testuje měřením rychlosti chůze bez terapie a po několika hodinách.

Dosavadní klinické studie s fampridinem u roztroušené sklerózy prokazovaly také zlepšení několika funkcí nervového systému včetně zraku, únavy, svalové síly a výkonnosti. 

Více o léčbě poruch chůze pomocí fyzioterapie

Deprese

Jde o často nepoznaný, popíraný a přehlížený příznak rozroušené sklerózy. Někdy se projevuje jenom jako únava, jindy jde i o apatii, myšlenky, že nic nemá cenu, dokonce i o myšlenky na sebevraždu. Na rozdíl od klasické (tzv. velké) deprese je charakteristikou deprese u roztroušené sklerózy méně sebeobviňování, sebekritiky.

Život nemocného ztrácí v očích nemocného smysl, zvláště byl-li postaven na zdraví jako automatické samozřejmosti, na kterou má každý právo. Mnoho pacientů si se znovuvystavěním hodnotového žebříčku poradí, jiní v tom potřebují pomoc. Pomoc lékaře, přátel, psychoterapeuta, duchovního. Žádný člověk by v depresi nikdy neměl zůstat sám.

Depresí trpí až 50% lidí s roztroušenou sklerózou, a to bez souvislosti s tíží jejich postižení. Ve starých učebnicích lze naopak najít zprávy, že pacienti s RS jsou nepřiměřeně euforičtí.

To dnes vidíme naprosto mizivě, většinou u těžkého postižení a dlouhého průběhu neléčené choroby. I deprese je dnes dobře ovlivnitelná léčebně.

Sebevražednost je u lidí s roztroušenou sklerózou 7x vyšší než v běžné populaci, proto je třeba myšlenky na ni včas odhalit.

Zajímavé:  Steal syndrom - Vše o zdraví

Podání antidepresiv by mělo být vždy provázeno nabídkou psychoterapie, která by měla být pacientům rozhodně dostupnější než dosud. Někdy nejde o vlastní depresi, ale o zvýšenou úzkost, podrážděnost.

Občas se objevuje pláč střídající smích bez přiměřených podnětů.

Tyto projevy mohou nemocného člověka i jeho nejbližší okolí obtěžovat, a proto je zbytečné se bránit lékům, které mohou tyto příznaky potlačit, a tím zmírnit stres z nepřiměřené úzkosti či nepříjemných projevů chování.

Poruchy v oblasti duševního výkonu (kognitivní poruchy) a paměti, nejsou-li způsobeny depresí, se ovlivňují hůře. Trénink je jednou z nejpodstatnějších věcí.

Proto žádnému člověku s roztroušenou sklerózou neprospěje, musí-li opustit zaměstnání.

Kontakty s lidmi, komunikace, vstřebávání nových údajů a jejich zpracování je trénink, který mozek potřebuje, aby spoje mezi nervovými buňkami nezanikly.

Více o léčbě deprese pomocí rehabilitace

Sfinkterové obtíže (urologické)

Až 85 % pacientů s roztroušenou sklerózou trpí různou mírou obtíží s močením. Kromě základního vyšetření moče a vyšetření kultivace moči, které může odhalit skrytou infekci (pacient si jí často není vědom díky snížené citlivosti sliznice), je potřeba zjistit, zda za obtíže není odpovědná zbytková moč.

Řešením je to, že se pacient naučí sám cévkovat (většinou nad 100 ml zbytkové moči). Říká se tomu čistá intermitentní autokatetrizace. Pokud se přesto bakterie nadají vyhubit, předepisuje urolog antibiotika. V méně závažných případech se užívají léky, které však mohou obtěžovat nežádoucími účinky (ospalost, sucho v ústech).

Doporučuje se také fyzioterapie na posílení svalů pánevního dna.

Pacienti často řeší své obtíže s močením omezením přísunu tekutin. Tím omezí možnosti organismu zbavovat se škodlivin, které se normálně močí vylučují, a poškodí si celý systém močových cest. Komplikací pak je například zánět ledvinných pánviček (pyelonefritida).

Problémy se stolicí jsou o něco méně časté a obtížněji řešitelné. Častěji jde o zácpu, kterou je nutno ovlivňovat dietními opatřeními (např. zařazením velkého množství vlákniny, vynecháním bílé mouky, event.

přidáním máčeného obilí s příměsí jogurtu a ovoce do skladby stravy), projímavými minerálními vodami, nácvikem pravidelného vyprazdňování. Projímadla působí vždy jen krátkodobě a je nutné je považovat za poslední způsob řešení.

Zácpa se zhoršuje nedostatkem pohybu, což hrozí zvláště osobám upoutaným na lůžko či vozík.

Mimovolní odchod stolice je záležitostí téměř neřešitelnou, nepodaří-li se vypěstovat pravidelný defekační reflex (např. brzy po ránu) a konzistenci stolice dietně ovlivnit. Pokud se jedná o průjmy, je nutno okamžitě řešit tuto situaci s lékařem, protože může jít o infekční onemocnění, které je nutné léčit.

Více o léčbě urologických potíží pomocí rehabilitace

ÚNAVA

U roztroušené sklerózy se únava vyskytuje velmi často a výrazně omezuje společenský život, práceschopnost a vykonávání běžných denních aktivit nemocných. Je pociťována jako zvýšená únavnost, ztráta energie, vyčerpání.

Je nutné ji odlišit od příznaků deprese (ztráta sebeúcty, pocity beznaděje) a slabosti končetin.V ovlivnění únavy bylo zkoušeno mnoho léků, většinou neúspěšně.

Nejefektivnějším ovlivněním únavy je cvičení, a to kombinace aerobního i anaerobního tréninku.

  • Přístup k ovlivnění únavy by měl být u roztroušené sklerózy komplexní:
  • 1. změna režimu- spánek a odpočinek během dne- změna úrovně aktivity doma a v práci
  • 2. změna dietních a stravovacích návyků- rovnováha makroživin: poměr mezi bílkovinami a sacharidy řídí uvolňování glukagonu a inzulinu a má vliv na vytvoření „dobrých“ eikosanoidů – podporují imunitní odpověď, působí protizánětlivě, snižují citlivost receptorů pro bolest, snižují únavu- pití kofeinových nápojů
  • 3. farmakologická léčba- ovlivnění vlastního onemocnění- potlačení zánětů- symptomatická terapie deprese, bolesti, spasticity, třesu- cílené ovlivnění únavy – amantadin (agonista dopaminu), pemolin (stimuluje CNS)
  • 4. psychoterapie- ovlivnění úzkosti- ovlivnění deprese- naučení zvládání stresů
  • 5. ergoterapie- volba energii šetřící strategie- volba pomůcek ulehčujících vykonávání ADL- úprava prostředí
  • 6. fyzioterapie- symptomatická léčba spasticity, bolesti, poruch rovnováhy, třesu, svalové slabosti, poruch dýchání- ovlivnění dekondice- chladová terapie
  • Více o terapii únavy pomocí fyzioterapie

Bolest

Bolestivé příznaky jsou jednak bolestivé křeče v končetinách, kde je nutno ovlivnit svalové napětí antispastiky, jednak typické neuralgie trojklanného nervu, projevující se šlehavou bolestí v obličeji. Brnění a pálení, nenormální pocity hlavně v dolních končetinách (parestesie), nemusí být provázeny žádnými poruchami hybnosti a přitom mohou znepříjemňovat život člověka s RS.

Základním lékem pro záchvatovité příznaky, bolestivé příznaky i parestesie je karbamazepin. Jde o jeden ze základních léků, používaných v léčbě epilepsie. Jeho dávkování je individuální, léčbu je potřeba zavádět velmi pomalu, protože může přechodně zvýšit únavu.

Pokud v léčbě po několika týdnech nedojde k úlevě, nemá smysl v ní pokračovat. Lze zkusit jiné antiepileptikum, které již prošlo několika klinickými studiemi u RS. Zahajování léčby a vedlejší účinky jsou podobné. U neuralgií trojklanného nervu, které vzdorují léčbě, se lze obrátit na neurochirurga. Výkony jsou dnes šetrné a účinné.

Často se stává, že ložisko zánětu se vytváří přímo v odstupu trojklanného nervu z CNS. 

Sexuální obtíže

Jsou příčinou stresu a nepohody a vyskytují se poměrně často, tak jako poruchy svěračů. Nervové řízení je zde ještě složitější, protože kromě řízení činnosti pohlavních orgánů zahrnuje i celou oblast psychiky.

U mužů jde nejčastěji o poruchu erekce, méně často ejakulace.

Někdy není problém jen otázkou nemoci, ale i kombinace psychiky (úzkosti ze selhání) spolu s některými tlumivými léky používanými pro léčbu zvýšeného svalového napětí, třesu, nespavosti. 

V současné době existuje mnoho léků, které mohou užívat i lidé s roztroušenou sklerózou, teprve při jejich nedostatečném efektu je třeba podrobnějšího vyšetření.

Nejprve je však třeba vyloučit vliv léků jako jsou antidepresiva, anxiolytika, léky snižující svalové napětí. U žen jde o problémy se spasticitou adduktorů stehen, sníženou citlivostí a zvlhčením poševní sliznice.

Úlevu mohou přinést lubrikancia, antispastika.

Opět je zde psychoterapie a s tím i pomoc v nalezení uspokojivé cesty, jak realizovat partnerský vztah bez stresu a úzkosti, nezbytností. Cesta k řešení začíná tím, že se partneři naučí o svých pocitech a problémech otevřeně hovořit. 

Třes a mozečkové poruchy

Porucha jako je mozečkový třes není dobře ovlivnitelná. Je možno vyzkoušet clonazepam, ale většinou bývá efektu dosaženo až dávkami, které výrazně zhoršují únavu.

Neurochirurgické přístupy známé z léčby Parkinsonovy nemoci nejsou u roztroušené sklerózy aplikovatelné.

K ovlivnění třesu a poruch rovnováhy se využívají fyzioterapeutické techniky, zejména posilovací a senzorický trénink a balanční cvičení. 

Více k léčbě pomocí fyzioterapie

Poruchy polykání

V pozdějších stádiích nemoci se mohou objevit potíže s polykáním. Logoped je schopen pacienta naučit manévry, kterými je možno polykací akt učinit bezpečnějším, další variantou je změna tuhosti stravy. 

Více k léčbě obtíží pomocí fyzioerapie

Spasticita

Po odeznění spinálního šoku se u tetraplegiků projevuje v ochrnutých částech těla ve větší či menší míře spasticita.

Jedná se o zvýšení svalového napětí a šlachových reflexů, objevují se mimovolní záškuby, chvění nebo křeče – spasmy – v různých svalových skupinách.

U někoho převažují v ohýbačích kloubů, u někoho v natahovačích, vyprovokují se především při změnách polohy, přesunech nebo dotyku. To ale neznamená, že se vracejí vůlí ovládané pohyby, jelikož jde o reflexní odpověď míchy spastickými pohyby na podráždění.

Zvýšení svalového tonu (spasticita) může být rozdílné v každé polovině těla tetraplegika i tetraparetika. Způsobí tak svalovou nerovnováhu a špatné držení těla v sedu, rozdílný pohyb při pohánění vozíku. Konečným důsledkem mohou být deformity trupu a horních končetin.

Spasmy nastávají, když je pod poraněným segmentem míchy nepoškozená inervace a tyto nervy jsou schopny převádět vzruchy z těla do míchy. Ale protože je mícha poškozená, už se nedostanou do mozku.

Místo toho posílá mícha informace stejnou cestou zpět do svalů a to způsobí záškuby jak v končetinách, tak se mohou objevit i na trupových svalech. Tomuto pohybu se říká reflexní, protože není vůlí ovládaný, není tedy volní.

Pokud reflexní pohyby trvají kratší dobu v sériích, pak se nazývají spasmy. Spasmy jsou běžným jevem po poškození míchy a jsou častější u lidí s tetraplegií a vysokou paraplegií. Mohou být silnější v prvních 2 letech po poškození míchy a pak být slabší a méně časté.

Nikdy ale úplně nezmizí. Spasmy mohou být tetraplegiky využívány při některých aktivitách, jako jsou změny polohy nebo přesuny, kdy se je tetraplegik naučí i vyprovokovat. Naopak příliš silná spasticita či spasmy znemožní tetraplegikovi i některé základní úkony sebeobsluhy.

Spasticitu lze ovlivnit:

  • různými fyzioterapeutickými technikami
  • medikamenty a jejich individuální kombinací
  • pravidelným protahováním, protože svaly mají tendenci se zkracovat
  • vertikalizací, zatěžováním a protahováním spastických svalů
  • fyzickou aktivitou i ve formě jízdy na vozíku či na handbiku
  • pravidelným vyprázdněním střev
  • správným symetrickým sezením na vozíku s rozložením tlaku na sedacích partiích i zádové opěrce
  • včasným korekčním polohováním do dlah
  • včasným objevením zdroje dráždění v těle (plná střeva, žlučníkové kameny, zánětlivý proces…) či na kůži (dekubit, zarůstající nehet, popálenina…)

U nekompletních míšních lézí, kdy je spasticita tak úporná a omezující, se přistupuje k implantaci baclofenové pumpy, kdy je léčebná látka tlumící spasticitu (baclofen) v pravidelných intervalech vpravována katétrem do míšního kanálu.

Zdroj:FALTÝNKOVÁ, Zdeňka. Vše okolo tetraplegie. Praha: Česká asociace paraplegiků – CZEPA, 2012, s. 17 – 18. ISBN 978-80-260-5098-8. Dostupné také ZDE

Více se dozvíte:FALTÝNKOVÁ, Zdeňka, Jiří KŘÍŽ a Alena KÁBRTOVÁ. Cesta k nezávislosti po poškození míchy. Praha: Svaz paraplegiků, 2004, s. 26. Dostupné také ZDE

KŘÍŽ, Jiří. Poranění míchy: příčiny, důsledky, organizace péče. Praha: Galén, [2019]. ISBN 978-80-7492-424-8.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector