Srdeční šelest – Vše o zdraví

Srdeční šelest - Vše o zdraví

Srdeční šelest, někdy nazývaný rovněž šelest na hrudi, je abnormální zvuk průtoku krve srdcem, který může lékař zaznamenat prostřednictvím stetoskopu během rutinní lékařské prohlídky.

Zpravidla nepředstavuje žádný závažný problém a bývá způsobem rychlejším prouděním krve například při fyzické aktivitě nebo úzkosti.

V určitých případech však může být známkou vážného srdečního onemocnění, vrozeného či získaného, proto je třeba podstoupit patřičná vyšetření. Jaké má příznaky?

Co znamená šelest na srdci?

Srdeční šelest je zvuk vydávaný rušným průtokem krve srdcem.

Když lékař poslouchá vaše srdce prostřednictvím stetoskopu, je schopen slyšet pravidelné zvuky krve protékající chlopněmi vašeho srdce.

Pokud je zvuk neobvyklý nebo neodpovídá typickému obrazu, nazývá se srdeční šelest. Mnoho šelestů je neškodných, říkáme jim tedy nevinné neboli benigní srdeční šelesty.

Dochází k nim, když krev rychleji proudí srdcem, například u člověka, který je úzkostlivý, právě skončil s cvičením, má vysokou horečku nebo těžkou anémii.

Přibližně 10% dospělých a 30% dětí, většinou ve věku od 3 do 7 let, má neškodný šelest produkovaný normálním srdcem.

Někdy však může být šelest známkou problému se srdcem, proto se raději doporučuje podstoupit odborné vyšetření.

Diagnostikovali vám někdy šelest na srdci?

Jaké má srdeční šelest příznaky?

Neškodný šelest nezpůsobuje žádné příznaky. U jiných typů srdečních šelestů se příznaky liší v závislosti na příčině. Obecně platí, že když srdeční šelest významně narušuje schopnost srdce pumpovat krev, můžete zaznamenat jeden nebo více z následujících příznaků. V takovém případě byste měli co nejdříve vyhledat lékaře. Mezi příznaky patří:

  • Dušnost
  • Točení hlavy
  • Návaly rychlého srdečního rytmu
  • Bolest na hrudi
  • Snížená tolerance fyzické námahy a později příznaky srdečního selhání

Abnormality srdce, které způsobují srdeční šelesty

Srdeční šelest může naznačovat strukturální abnormalitu srdeční chlopně nebo srdeční komory a také může být způsoben abnormálním spojením mezi dvěma částmi srdce.

Vrozené srdeční vady

V tomto případě byla srdeční porucha přítomna u jedince již při narození. Vrozené srdeční vady mohou být:

  • Defekt septa síní, také známé jako díry v srdci. Jedná se o poruchu v přepážce srdce mezi pravou a levou síní srdce. Přepážka, jež odděluje jednotlivé síně, není dostatečně dotvořená a způsobuje tak volný průtok krve mezi síněmi.
  • Otevřená Botallova dučej (Patent ductus arteriosus). Aby se před narozením mohla krev vyhnout plicím, protože plod prozatím sám nedýchá, proudí kanálem mezi plicní tepnou a aortou, ten se nazývá ductus arteriosus. Jakmile se dítě narodí a jeho plíce fungují, kanál se normálně uzavře. Otevřená Botallova dučej tedy nastává, když průtok krve kanálem pokračuje i po narození.

Abnormality srdeční chlopně

Srdeční šelest lze zaznamenat, pokud je některá ze srdečních chlopní zúžená, což se nazývá stenóza chlopně. V tomto případě je narušen odtok krve, jelikož se plně neotevírá. Další abnormalitou bývá nedomykavost chlopně, což znamená, že se chlopeň dostatečně neuzavírá a způsobuje zpětný tok krve. Srdce má čtyři chlopně, jež mohou být narušeny:

  • Aortální
  • Mitrální
  • Rikuspidální
  • Plicní

Endokarditida

Endokarditida je infekce srdečních chlopní a endokardu, což je vnitřní výstelka srdečních komor. Vlivem bakterií se v srdci vytvářejí krevní sraženiny, jež mohou poškodit srdeční chlopně a rozšířit se po celém těle prostřednictvím infikované krve.

Hypertrofická kardiomyopatie

Hypertrofická kardiomyopatie, neboli asymetrická septální hypertrofie, je abnormální zesílení srdečního svalu uvnitř levé komory srdce.

Zesílený sval zužuje výstupní kanál těsně pod aortální chlopní. Tento stav, nazývaný také idiopatická hypertrofická subaortální stenóza, je pozorován u lidí s hypertrofickou kardiomyopatií.

Tohle onemocnění bývá nejčastějším důvodem náhlého úmrtí sportovců.

Srdeční myxom

Srdeční myxom je vzácný, benigní (nezhoubný) nádor, který může růst uvnitř srdce a částečně bránit průtoku krve.

Zánět osrdečníku

Zánětlivé onemocnění osrdečníku známé také jako perikarditida se může projevovat velice podobně jako infarkt myokardu. V tomto případě způsobuje šelest tření zánětlivého osrdečníku o srdeční sval.

Diagnostika šelestu na srdci

Mnoho šelestů je objeveno během rutinní lékařské prohlídky ve chvíli, kdy doktor naslouchá lidskému srdci stetoskopem. V ostatních případech tehdy, má-li dotyčný příznaky srdečních problémů.

V takové chvíli se bude ošetřující lékař ptát na vaši celkovou anamnézu.

Nejspíš bude chtít vědět, zda jste někdy prodělali revmatickou horečku, protože právě její výskyt v dětství může později v životě způsobit abnormality srdečních chlopní.

Endokarditida může vzniknout v důsledku nitrožilního užívání drog nebo při určitých lékařských nebo zubních zákrocích, tudíž se může váš lékař zeptat i na tyto rizikové faktory. Pokud je pacientem kojenec, lékař se zeptá rodičů, zda se v rodině vyskytují vrozené srdeční problémy.

Vzhledem k tomu, že specifické problémy se srdcem jsou spojeny s konkrétními typy šelestů, váš lékař často provede předběžnou diagnózu na základě vaší anamnézy, příznaků, charakteristického zvuku a načasování šelestu. Dále určuje, v jaké části je zaznamenán a jak moc hlasitý je na stupnici 1 až 6.

Diagnostické testy

V rámci lékařského vyšetření může lékař objednat diagnostické testy, které mohou zahrnovat:

  • Elektrokardiografie (EKG): Bezbolestný postup měří elektrickou aktivitu srdce.
  • Echokardiografie: Tento neinvazivní test využívá zvukové vlny k vytvoření obrazu struktury srdce, včetně struktury jeho chlopní.
  • Rentgen hrudníku: Používá se ke kontrole zvětšeného srdce a určitých vrozených abnormalit.
  • Krevní testy: Testy se používají ke kontrole infekce u lidí s podezřením na endokarditidu nebo perikarditidu.
  • Srdeční katetrizace: V tomto testu je do srdce vedena malá sterilní trubice zvaná katétr, která měří tlaky a hladiny kyslíku v srdečních komorách. Katétrem se vstřikuje barvivo, které vytváří rentgenový obraz vnitřní struktury srdce a vzorců průtoku krve.

Léčba šelestu na srdci

Nevinný srdeční šelest nevyžaduje žádnou léčbu, protože srdce je v pořádku.

Pokud je benigní šelest způsoben nemocí, jako je horečka nebo hyperaktivní štítná žláza (hypertyreóza), šelest zmizí, jakmile bude tento stav léčen. Váš lékař po určitý čas pečlivě sleduje abnormální srdeční šelest, jak se vyvíjí.

Případná léčba závisí na stavu srdce, který způsobuje šelest, ta může zahrnovat určité léky nebo chirurgický zákrok.

Zdroje: health.harvard.edu, stefajir.cz, www.mayoclinic.org

Šelest na srdci – co je to?

Srdeční šelest - Vše o zdravíŠelest na srdci (přesněji řečeno šelest na hrudi) je relativně častým nálezem při vyšetření pacienta poslechem (při použití fonendoskopu).

Jaká může být příčina šelestu na srdci?

Je dobré si uvědomit, že ne každý šelest na hrudi musí být spojen právě se srdcem, je to nicméně nejčastější příčina. Náhodně zjištěný šelest většinou není nijak závažný příznak, přesto by měl být každý poslechový nález detailněji vyšetřen včetně použití zobrazovacích metod.

Chlopenní vady

Náhodně zjištěný šelest na srdci bez dalších projevů je nejčastěji spojen s poruchou některé ze čtyř srdečních chlopní. Tyto poruchy spočívají buď v zúžení chlopně, kdy se chlopeň plně neotevírá a klade odpor toku krve, nebo nedomykavost chlopně, kdy se neuzavírá a umožňuje zpětný tok krve.

Hlasitost šelestu obvykle odpovídá tíži vady, ale rozhodně to neplatí vždy. Velice zkušený kardiolog by snad teoreticky dokázal určit typ poruchy poslechově, v dnešní době ale přesné určení vady poslechem ustupuje ultrazvuku srdce (ECHO), které přesně popíše typ vady i její závažnost.

Projevy závažnějších chlopenních vad jsou různé a obvykle jde o různé projevy srdečního selhávání (únava, omdlévání, dušnost aj.). Malé a nevýznamné poruchy chlopní se sledují, významné poruchy projevující se klinickými obtížemi se řeší kardiochirurgickými zákroky s implantací umělé chlopně (viz.

příslušný článek o chlopenních poruchách).

Perikarditida

Perikarditida je zánětlivé onemocnění osrdečníku, což je vak obalující srdce. Má řadu vyvolávajících příčin a svými projevy (a někdy i změnami na EKG) může imitovat infarkt myokardu.

Poslechově může být slyšet třecí šelest, jak se zánětem postižený osrdečník tře o srdeční sval. Po určité době se může v osrdečníkovém vaku drážděním začít vytvářet tekutina, což vede k vymizení obtíží.

Je-li jí však velké množství, může teoreticky utlačit srdce a bránit mu v pumpování (tzv. srdeční tamponáda).

Zajímavé:  Každý Má Právo Na Ochranu Zdraví?

Infekční endokarditida

Jedná se o velice nebezpečné onemocnění, kdy se uvnitř srdce, obvykle na chlopních, vytvoří krevní sraženiny kolonizované bakteriemi. Tyto tzv.

bakteriální vegetace pak mohou poškodit srdeční chlopně a navíc se mohou stát zdrojem infekce šířící se po celém těle nakaženou krví (tj. otrava krve). Bakteriální vegetace mohou klást překážku toku krve srdcem a mohou být tedy spojeny se vznikem šelestu.

Kromě šelestu se mohou objevovat příznaky infekce (horečky, únava, schvácenost, noční pocení) a příznaky narušení funkce srdce (srdeční selhávání, poruchy srdečního rytmu).

Vrozená srdeční vada

Srdeční vady spojené s abnormálním průtokem krve srdcem jsou spojené se vznikem šelestu. Bývají přítomné od narození a většinou jsou odhaleny při pravidelných prohlídkách dítěte pediatrem. U závažnějších vad se kromě méně nápadného šelestu objevují různě těžké projevy srdečního selhání a narušeného okysličování krve.

Jak se diagnostikuje šelest na sdrci?

Šelesty jsou většinou slyšitelné fonendoskopem přiloženým na hrudník, silné formy šelestů však mohou být slyšitelné i prostým uchem. Podle místa poslechu lze u chlopenních šelestů někdy rozlišit, která chlopeň je postižena a jaká je podstata jejího postižení.

Bez ohledu na to je nutné provést EKG a zejména ultrazvuk srdce (ECHO), který odhalí jak vrozené vady, tak chlopenní poruchy, či některé formy perikarditidy. Je i poměrně vysoká šance odhalit případnou infekční endokarditidu, ale úspěšnější je v tomto ohledu jícnové ECHO, kdy je sonda do blízkosti srdce zavedena hadičkou přes jícen.

K vyloučení jiných příčin je vhodné provést rentgen hrudníku, který může objevit postižení plic a pohrudnice.

Léčba a terapie šelestu

Terapie pochopitelně závisí na vyvolávající příčině. Pokud jde o časté chlopenní poruchy, tak méně závažné se sledují, a závažnější se řeší různými variantami chirurgických zákroků. Zúžené chlopně se jednoduše řečeno roztahují a nedomykavé chlopně se nahrazují umělými (mechanickými či biologickými) chlopněmi.

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Šelest na srdci u dětí

Šelest na srdci u dětí je abnormální zvuk, který se objeví na srdci při proudění krve v srdci. Srdeční šelesty jsou u dětí běžným jevem. Mnoho šelestů je nezávažných, někdy je však šelest projevem poškození srdce, proto je potřeba tento stav konzultovat s dětským kardiologem. Srdeční šelesty jsou přítomny ve všech věkových kategoriích.

Video: Srdíčkové děti: Den před porodem na lešení, den po něm operace srdíčka

Rozhovor s Lucií o operaci srdíčka jejího syna den po porodu.

Jak pracuje srdce

Každé srdce má dvě komory, jednu levou a druhou pravou, dvě předsíně, levou a pravou a čtyři chlopně. Srdeční chlopně se nachází mezi komorami a síněmi a mezi komorami a velkými cévami. Krev, která přichází do srdce z celého těla má v sobě málo kyslíku a putuje nejprve do pravé síně.

Krev dále putuje přes pravou předsíň do pravé komory, nejprve však musí projít přes tzv. trikuspidální chlopeň. Z pravé komory krev pak putuje přes plicní chlopeň do plic, kde se nasytí kyslíkem. Krev bohatá na kyslík se z plic dostane do levé síně a odtud přes tzv.

mitrální chlopeň do levé komory, která pumpuje krev do celého těla přes aortální chlopeň.

Srdeční chlopně představují ventil, který umožňuje tok krve pouze jedním směrem. Při poškození srdce nebo při různých onemocněních se chlopně mohou poškodit a tok krve se změní, tento jev se nazývá regurgitace .

Pomocí fonendoskopu lékař poslouchá zvuky, které vydává srdce při přečerpávání krve. Srdce vydává zvuk, který se popisuje jako lub dub . Tento zvuk vzniká při zavírání chlopní. Pokud je tento zvuk doprovázen různými zvuky, mluvíme o srdeční šelesty.

Pokud při proudění krve v srdci stojí nějaká překážka, zúžená céva nebo změněná srdeční chlopeň, v srdci tak vznikne vír, který vydává zvuk – šelest.

Šelest je zvuk, který připomíná šustění nebo foukání. Srdeční šelest může měnit svou sílu, může být silnější, může slábnout nebo být na jedné úrovni. Lékař podle zvuků, které slyší a podle místa, kde slyší šelest, dokáže určit, kde se nachází poškozená chlopeň.

Intenzita šelestu

Zvuk šelestu se hodnotí od 1. – 6. stupně

  • 1/6 slyšitelný při silném soustředění, téměř neslyšitelný
  • 2/6 nejtišší, slyšitelný i bez soustředění
  • 3/6 šelesty střední hlasitosti
  • 4/6 hlučné šelesty
  • 5/6 šelesty jsou slyšitelné již při minimálním kontaktu fonendoskopu se stěnou hrudníku
  • 6/6 slyšitelný i bez fonendoskopu

Dělení šelestu

Srdeční šelest se u dětí dělí na funkční a patologický.

  • Funkční šelest na srdci:
    • Tento šelest se často vyskytuje u dětí v předškolním a školním věku, nevyžadují speciální léčbu, nejsou závažné a obvykle s věkem vymizí
    • Zařazují se mezi tzv. Nevinné šelesty
    • Lékař zhodnotí, zda jde o nevinný šelest, který nepotřebuje terapii
    • Může jít o šelest, který se objeví po námaze u dětí, v klidu vymizí
    • Šelest může vzniknout i tehdy, pokud dítě rychle vyroste
  • Patologický šelest na srdci:
    • Srdeční šelesty se u dětí stávají problémem, když se objeví hned po narození29 nebo během šesti měsíců5 po narození
    • Tyto šelesty vyžadují okamžité řešení
    • Nejčastější příčinou je poškozené srdce, nebo chlopně nejsou dostatečně vyvinuty
    • Dítě po narození zmodrá, rychle dýchá a jsou u něj i problémy s krmením
    • Lékař musí provést sonografické vyšetření srdce, EKG a odliší tak patologický šelest srdce od funkčního šelestu

Predispozice

Jsou určitá onemocnění, jejichž projevem je srdeční šelest. Mezi tato onemocnění patří:

Projevy srdečních šelestů u dětí

Projevy se liší podle věku dítěte, čímž je dítě mladší, tím jsou projevy méně specifické.

Projevy u kojenců:

  • Hubnutí
  • Namodralé zbarvení kůže
  • Nechutenství4

Projevy u starších dětí:

  • Rychlé zadýchání se při námaze
  • Bolesti na hrudi
  • Pocení
  • Odpadnutí, závratě

Diagnostika

Dětský lékař jako první dokáže vyslovit podezření, že dítě má šelest na srdci. Při poslechu akci srdce pomocí fonendoskopu, dokáže vyslovit podezření na šelest na srdci u dětí. Pro lékaře je důležité zjistit si následující údaje:

  • Intenzita šelestu?
  • Kde přesně je slyšitelný šelest?
  • Co vše ovlivňuje šelest – lékaře zajímá, zda je šelest přítomen v klidu nebo se objeví pouze po námaze?
  • Trvání šelestu?

Další vyšetřovací postupy:

Při přesné diagnostice je důležité zjistit, proč vznikl šelest, tedy jeho příčinu, proto se provádí i další vyšetření:

  • RTG hrudníku – na RTG hrudníku se ukáže obraz srdce, plic a cév. Může se tak odhalit zvětšené srdce.
  • EKG (elektrokardiogram) – pomocí EKG se zaznamenávají srdeční impulsy a lékař tak dokáže zhodnotit srdeční rytmus.
  • Echokardiografie – jde o ultrazvukové vyšetření srdce, kdy se zobrazí srdeční chlopně a lékař vidí jak pracují a která chlopeň je poškozena.
  • CT a magnetická rezonance.

Léčba

Funkční srdeční šelest obvykle nevyžaduje žádnou léčbu, protože srdce je v pořádku a s věkem dítěte mizí spontánně. Děti jsou, ale stále sledovány v kardiologické ambulanci.

Za srdeční šelest u dětí může být odpovědná i horečka1 nebo hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy), tehdy se řeší základní onemocnění. Šelest při vyléčení základního onemocnění vymizí.

Patologický šelest u dětí vyžaduje často okamžité řešení, může jít o chirurgickou operaci poškozené chlopně. Ošetřující lékař rozhodne jaký typ léčby zvolí, při nezávažných šelestech se dítě pravidelně sleduje.

Více o šelestech na srdci u dětí na modrykonik.cz

Použité zdroje

Šelest na srdci u psa

Srdeční šelest je atypický zvuk, který lze zaznamenat při poslechu hrudníku fonendoskopem. Srdce našich mazlíčků fungují stejně, jako ta naše. Mohou se u nich vyskytnout obdobné potíže, se kterými se potýkají lidé.  Majitelé ve většině případů o šelestů svého mazlíčka ani netuší.

Co způsobuje šelest na srdci?

Šelest je způsobený abnormálním turbulentním prouděním krve. Příčinou takového proudění krve může být nestandardní tvar srdeční chlopně, abnormální struktury uvnitř srdce nebo zrychlený průtok krve srdcem (při stresu, vzrušení nebo chudokrevnosti).

Zajímavé:  Vaginální Mykóza Domácí Léčba?

Rozdělení šelestů

Rozlišujeme několik typů šelestu, některé jsou méně závažné než ty ostatní. Šelesty dle intenzity hodnotíme pomocí šestibodové stupnice, kdy šelest 6/6 je ten nejhlasitější.

Ne ve všech případech ale platí, že čím je šelest hlasitější, tím je problém závažnější. Navíc ne vždy šelest automaticky znamená, že je se srdcem vašeho mazlíka něco špatně. Tzv. nevinné (fyziologické) šelesty občas detekujeme u štěňat během vyšetření v rámci vakcinace.

Tento šelest je většinou méně hlasitý a spontánně odeznívá kolem čtvrtého až pátého měsíce věku.

Kardiologické vyšetření odhalí zdroj šelestu

Již při základním klinickém vyšetření a poslechu hrudníku fonendoskopem určíme, v jakém místě je šelest nejzřetelnější. Tento nález spolu s dalšími informacemi poskytnutými majiteli (nástup a druh obtíží, plemeno, věk aj.) mohou napovědět, kde se problém nachází. Po odhalení šelestu při poslechu hrudníku by mělo následovat kardiologické vyšetření.

poslech hrudníku fonendoskopem

Kardiologické vyšetření zahrnuje echokardiograické vyšetření, rentgen hrudníku, EKG a případně měření tlaku. Echokardiogram, neboli ultrazvuk srdce, je nebolestivá neinvazivní metoda, která umožňuje zobrazit vnitřní struktury srdce.

Díky ní posoudíme práci srdečního svalu, velikost jednotlivých oddílů srdce a případné změny na chlopních a velkých cévách. Rentgenologické snímky nám podávají informace nejen o velikosti srdce, ale i  o aktuálním stavu tkání a orgánů hrudníku.

Pokud po provedení těchto vyšetření není původ šelestu zcela jasný, provádíme další vyšetření (biochemické a hematologické vyšetření krve, vyšetření moči, EKG, měření krevního tlaku).

Jak se léčí šelest na srdci u psa?

Spíše než samotný šelest se zaměřujeme na léčbu jeho příčiny. Ta může spočívat v užívání léků, ve změně diety, úpravě pohybu. Pro šelest jako takový léčba neexistuje. V průběhu času pouze sledujeme jeho charakter a celkový zdravotní stav pacienta.

Jak mohu předcházet vzniku šelestu?

Šelestu jako takovému předejít nelze. Můžete ale snížit riziko výskytu správnou péčí o svého mazlíčka.

Pravidelně podstupujte preventivní vyšetření – tj. minimálně 1x ročně.

  • Udržujte své chlupáče v kondici –  zabezpečte jim dostatek pohybu a vyhněte se nadbytku stravy.
  • U starších pacientů doporučujeme celkové geriatrické vyšetření.
  • Zvýšenou pozornost si váš mazlík zaslouží, je-li v jeho příbuzenstvu kardiak nebo pokud je příslušníkem plemene, u kterého je častá predispozice srdečních onemocnění.

Pokud jste byli informováni o šelestu u vašeho zvířete, objednejte se prosím na kardiologické vyšetření. Časné zahájení léčby srdečních potíží prodlouží vašemu psovi život.

Objednat na echokardiografické vyšetření

Muže ve středním věku obchází strašák: skrytá nemoc začíná dušností i únavou

Začátkem loňského roku jsem chytil nějaký virus, necítil jsem se dobře, a tak jsem šel za svým praktickým lékařem. Ten si během vyšetření všiml, že mám srdeční šelest. Myslel si, že to pravděpodobně souvisí se současnou virózou a přejde.

Když jsem přišel na kontrolu o týden později, šelest slyšel při poslechu pořád. Aby nic nepodcenil, poslal mě do nemocnice na ultrazvuk srdce.

Nijak jsem se toho nebál a při čekání na vyšetření jsem si ještě plánoval, co budu dělat odpoledne a večer.

Přečíst článek ›

Na ultrazvuku se ovšem ukázalo, že mám zvětšenou levou srdeční komoru. Po dalším vyšetření u kardiologa mi sdělili, že se jedná o dilatační kardiomyopatii. To je stav, kdy se srdce zvětšuje a je porušeno čerpání krve, podobně jako u pacientů se srdečním selháním po infarktu myokardu. Obvykle začíná v levé srdeční komoře, přesně jako u mě.

Počty*Nemoc se nejčastěji vyskytuje u mužů ve středním věku.*Ročně se objeví 5-8 případů na 100 000 obyvatel.*U části nemocných hraje roli dědičnost.

Pamatuji si, jak jsem omámeně vyšel z ordinace a nevěřil tomu, že můžu mít takový problém vzhledem k mému věku a nulovým příznakům. A tak jsem udělal to co asi většina lidí a co je lepší nedělat. Začal jsem hledat odpovědi na internetu. Rychle jsem zjistil, že je tam spousta informací, které naznačují, že můj stav je velmi špatný a neskončí to dobře. To nebylo to, co jsem chtěl číst.

Těžká doba

Bylo mi 35 let, byl jsem manžel a otec, nic špatného jsem si nechtěl připouštět. Moje žena tomu v první chvíli také propadla, četla stejné články a zdroje a hrozně se bála, co se mnou bude. Pro nás oba to byla těžká doba.

Chvíli to trvalo, ale nakonec jsem si naštěstí uvědomil, že plno z těch informací pro mě není relevantních a snad to nebude tak hrozné.

Změnil jsem kardiologa, který to rozhodně nevidí tak černě a vždy se mě snaží povzbudit, abych myslel pozitivně a díky tomu se mi psychicky ulevilo.

Přečíst článek ›

Denně beru léky, které pomáhají zlepšovat moji prognózu. Jelikož nemoc může být dědičná, na ultrazvuk musely jít i moje dcery a každoročně budou kontrolovány, ačkoli aktuálně je naštěstí vše v pořádku. Nevím, co pro mě budoucnost chystá, ale to neví nikdo. Teď se snažím být aktivní, cvičit a užívat si život s dcerami a mojí ženou.

Názor lékaře: prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc. (přednosta Kliniky kardiologie IKEM)

Onemocnění se objevuje většinou ve středním věku, mnohem častěji u mužů. Klinicky se projevuje jako srdeční selhání, tedy převážně dušností různého stupně, únavností, nevýkonností a otoky dolních končetin. Pacienti mají zvýšené riziko život ohrožujících arytmií, jako jsou fibrilace komor nebo komorové tachykardie.

Onemocnění se dá diagnostikovat suverénně pomocí echokardiografie. Zvětšení levé komory srdeční a poruchu její funkce lze zjistit i při CT angiografii nebo vyšetřením pomocí magnetické rezonance. K vyloučení ischemické choroby srdeční se provádí i koronární angiografie – nástřik srdečních tepen kontrastní látkou.

V řadě případů ji dnes lze nahradit CT angiografií.Léčba je obtížná, stejně jako u jiných forem srdečního selhání. Kromě léků je možné u části nemocných zlepšit funkci srdce pomocí tzv. resynchronizační léčby – stimulace obou srdečních komor. V některých případech je nutná implantace umělého srdce a nakonec transplantace srdce.

Pro riziko náhlé smrti má řada pacientů implantován kardioverter – defibrilátor.

Informace o dilatační kardiomyopatii

*Kardiomyopatie je skupina onemocnění srdečního svalu spojených s poruchou srdeční funkce. Patří sem pět typů onemocnění a dilatační kardiomyopatie je *nejčastější.Při dilatační kardiomyopatii dochází k roztažení (dilataci) srdečních oddílů, především levé komory srdeční.

*V mnoha případech se nedá zjistit příčina nemoci. Někdy jde o následek prodělaného virového zánětu srdečního svalu, tzv. myokarditidy. Dochází k tomu zejména v případě, že se onemocnění nerozpozná v akutní fázi.

*Zčásti se na vzniku podílí porucha imunity, kdy vznikají protilátky proti vlastním buňkám a dochází k sebepoškozování srdečního svalu.

*U některých pacientů může nemoc způsobit nebo zhoršit i zvýšený příjem alkoholu.

Přečíst článek ›

Recept pro zdraví

  • Lososová omeleta
  • Snídaně je základ dne, a tak si připravte vynikající vaječnou omeletu s lososem a sýrem, která vás nabudí a dodá vám potřebné živiny.
  • Ingredience:
  • 550 ml mléka
  • 300 g mouky
  • 4 vejce
  • sůl
  • 2 lžíce oleje
  • 300 g krémového sýra
  • 1-2 lžíce strouhaného křenu
  • 1 malá okurka
  • 1 červená cibule
  • 1 svazek pažitky
  • 200 g uzeného lososa (plátky)
  • pepř
  • citronová šťáva

Postup:

500 ml mléka důkladně smíchejte s moukou a jednotlivě vmíchejte vejce. Přidejte 1 zarovnanou lžičku soli a 1 lžíci oleje. Směs dobře rozmíchejte, aby bylo těsto hladké, a pak ho nechte 15 minut odpočívat.Rozehřejte pánev s nepřilnavou vrstvou a potřete ji olejem.

Naneste na ni trochu těsta a usmažte tenkou omeletu. Vyjměte ji a nechte vychladnout. Ze zbytku těsta usmažte další omelety stejným způsobem.Smíchejte krémový sýr, křen a zbývající mléko. Nakrájejte okurku a oloupanou cibuli na tenké plátky.

Pažitku omyjte a nakrájejte najemno.

Omelety namažte křenovým krémem. Rozložte na ně lososa, okurku, cibuli a bylinky. Osolte je, opepřete a ochuťte citronovou šťávou.

Přečíst článek ›

Tipy pro zdravé srdce

Dobrá zpráva pro všechny milovníky čokolády! Podle amerických studií hraje hořká čokoláda významnou roli v prevenci vzniku vysokého krevního tlaku. Hořká čokoláda se vyrábí pražením kakaových zrn bez přidání cukru či mléka.

Ukazuje se, že pár kostiček kvalitní čokolády může přispět ke zdraví srdce, a to i u lidí s anamnézou kardiovaskulárních chorob, potvrzují američtí kardiologové. Kakaové boby totiž obsahuje antioxidanty, které zvyšují hladinu dobrého cholesterolu (HDL) a zároveň snižují špatný cholesterol (LDL).

Zajímavé:  Nádor V Páteři Příznaky?

Jsou také plné polyfenolů, známých jako flavonoidy, které pomáhají chránit rostliny kakaa před toxiny a opravovat poškození buněk. Flavonoidy se nacházejí také v jablkách, hroznech, cibuli či ořeších. Je ale třeba věnovat pozornost kvalitě čokolády – doporučuje se ta s obsahem 72 procent kakaa a výš.

Řada čokolád a čokoládových tyčinek je plná cukru a tuku, které vám rozhodně nepomohou.

Srdeční vady miminek už nemusí být postrachem

Byla to pro mě rána, když mi v porodnici řekli, že moje miminko má defekt komorového septa. Vysvětlili mi, že má dírku mezi komorami velkou šest milimetrů. Přitom šelest nebyl skoro vůbec slyšet, protože to bylo ve svalovině někde v cípu srdíčka. Podle umístění málo závažná vada, podle velikosti však vážná.

Dva měsíce jsme se stresovali, jestli bude potřeba operace, naší paní doktorce se stav naší holčičky moc nelíbil. Pak naši malou prohlédl specialista na srdíčko a ten zkonstatoval, že to není velká dírka, ale více malých, které by se měly zatáhnout. Teď už jsou naší Klárce tři měsíce a nemá žádné komplikace. Na kontrolu jdeme „až“ za dva měsíce.

Ale ta nejistota, když člověk nevěděl, co bude a co se může stát, ta byla strašná…

Objevení srdačních vad

Srdeční vady, které se projevují u dětí, bývají většinou vrozené. Diagnostikují se v těhotenství, u novorozenců nebo u dětí v raném věku. Dětský lékař může vyslovit podezření na vrozenou vadu při poslechu srdce. Srdeční ozvy nejsou čisté, provázejí je různé šelesty.

Přesná diagnóza se pak dá stanovit na základě dalších vyšetření, zpravidla EKG, echokardiografického (spočívá v ultrazvukovém zobrazení srdce) a rentgenového, případně dalších. Mnoho srdečních vad se úspěšně léčí chirurgicky, ale existují i takové, které se s věkem vyřeší samy.

I u zcela zdravých dětí může dětský praktický lékař slyšet na srdci šelest, tedy zvuk, který se tam ozývá kromě srdečních ozev. Někdy za to může třeba nevhodná poloha dítěte při vyšetření, rušivé vlivy okolí, strach, pláč. Na lékaři je pak závažné rozhodnutí, zda tento zvuk signalizuje onemocnění.

Obecně však platí, že u novorozenců a miminek v raném věku nelze žádný šelest podceňovat, každý musí být specifikován dětským kardiologem, který dítě odborně vyšetří a potvrdí či vyloučí vrozenou vadu. Zmíníme se o nejčastějších vrozených vadách.

.

Defekt komorového septa – dírka v přepážce zmizí sama

Zní to hrozivě, když v přepážce mezi srdečními komorami u miminka objeví jeden nebo více otvorů. Ale není třeba zoufat, pokud jde o malý defekt, neovlivní zdraví dítěte a většinou se otvor sám zacelí. Ovšem může to trvat i několik let.

A co pro tělíčko miminka tato vada znamená? Část krve, která by měla putovat do aorty (hlavní tepna, která odvádí okysličenou krev ze srdce do těla), protéká zpět do pravé komory. Tady se smíchá s neokysličenou krví a proudí znova do plic.

Tuto nejčastější vrozenou srdeční vadu lze rozpoznat už v průběhu těhotenství, po porodu na ni může upozornit srdeční šelest, u závažnějšího defektu pak dušnost dítěte, problémy s jídlem a s přibíráním na váze. Někdy lze otvor uzavřít katetrizační metodou (jemnou pružnou hadičkou se zavede do srdce „deštníček“, který se rozevře a uzavře tak prostor v srdeční přepážce). Při závažnějším defektu je nutná operace.

Čtěte také:

Aortální stenóza – při zúžení chlopně pomůže balonek

Stenóza znamená zúžení. Pokud vada způsobí zúžení aortální chlopně, která usměrňuje tok krve ze srdce do těla, krev nevytéká z levé komory, jak by měla. Někdy se na tuto vadu přijde už v těhotenství, po narození se projeví srdečním šelestem, ve vážnějších případech je dítě bledé a spavé kvůli nedostatečnému okysličení těla.

Zúžení aortální chlopně dokáže odstranit speciální balonek, který se zavede katétrem na postižené místo (balonková katetrizace).

Transpozice velkých tepen – opačné propojení napraví operace

Problém spočívá v tom, že aorta je napojená na komoru pravou místo levé, plicnice (tepna, která vede odkysličenou krev z tělního oběhu do plic) zase na komoru levou místo pravé. Vznikají dva uzavřené okruhy. Okysličená krev se vrací do plic, zatímco neokysličená je odváděná do těla.

A právě v tomto případě může pomoci výše popsaný defekt komorové přepážky, protože umožní, aby se krev smísila. Ovšem jen provizorně, dočasně a za určitých podmínek. Miminko musí na operaci, většinou v prvních týdnech života.

Fallotova tetralogie – čtyři vady pohromadě

Hned čtyři anomálie se skrývají pod názvem této vrozené srdeční vady, kterou jako první popsal francouzský lékař Etienne Fallot.

Jeho tetralogie patří k cyanotickým (cyanóza – promodrávání) srdečním vadám, tedy těm, které jsou provázeny modravým zabarvením kůže; miminka mají nápadně modré rty a prstíky na nohou a rukou.

Při tomto typu srdečních vad totiž tělo trpí nedostatečným přísunem kyslíku. Dítě rychleji dýchá, někdy může docházet i k záchvatům, při nichž upadne do bezvědomí. Cyanotické srdeční vady vyžadují operaci.

Šelest na srdci

Nejčastěji se šelest objevuje v důsledku chlopenní vady nebo s v důsledku vrozených srdečních vad. Vážnější případy můžou doprovázet únava, dušnost i omdlévání.

Více k tématu šelest na srdci čtěte zde. 

Dále je se šelestem spojeno zánětlivé onemocnění osrdečníku. Jedna z nejzávažnějších příčin šelestu je infekční endokarditida, kterou doprovází horečka, únava, noční pocení, poruchy srdečního rytmu a srdeční selhávání.

Pokud šelest doprovází otoky, zvýšení hmotnosti, kašel, závratě, pocení, namodralá barva prstů či rtů nebo rozšíření krčních žil, vždy se jedná o závažné onemocnění srdce, které je třeba řešit.

Šelest se může objevit v jakémkoliv věku u obou pohlaví. Běžný je i u novorozenců, kde se může objevit v prvních dnech života a nenaznačuje nic vážného.

Léčba

Léčba závisí na tom, co šelest způsobuje. Neléčí se šelest samotný, ale jeho příčina. Potom, co lékař zjistí, o jak vážný problém se jedná, se přistupuje k léčbě. Méně závažné poruchy jsou průběžně pozorovány kvůli případné změně. Ty závažnější se řeší chirurgicky, např. u chlopenní vady se může chlopeň nahradit umělou chlopní.

Vyšetření

Doktor většinou šelest zjistí, pokud si vás poslechne fonendoskopem, silnější šelest může člověk slyšet i bez fonendoskopu. Pro odhalení detailnějších informací o šelestu a to o tom, kde přesně se problém nachází a co ho způsobuje, se dělá EKG, ultrazvuk srdce, jícnové ECHO a rentgen hrudníku. Nutné je i vyšetření krve pro eventuální vyloučení příčiny šelestu.

Pokud šelest není způsoben infekcí a jedná se o jeho neškodnou formu, není v těhotenství žádnou překážkou. Lékař nastávající matku samozřejmě pošle na vyšetření, aby případná infekce nebo vážné onemocnění srdce byly vyloučeny.

Možné komplikace

Méně závažné šelesty, které nezpůsobují komplikace, stačí v průběhu času sledovat. Nejzávažnější příčinou šelestu zůstává infekční endokarditida, která může zavinit poruchy srdečního rytmu, selhání srdce, ale i otravu krve kvůli bakteriím, které se usadí na chlopních a dostávají se krví do celého těla. V některých případech šelestů se může jednat o nádor.

Prevence

Pro šelest žádná prevence není, je tu však prevence některých onemocnění, které ho způsobují.

Některé šelesty jsou způsobeny matčiným užíváním léků nebo nemocemi v těhotenství, některé jsou dědičné, proto by se měla sledovat rodinná anamnéza, další šelesty jsou způsobeny infekčním onemocněním, které je tedy důležité doléčit. Důležité je také správné fungování srdce a cév, což zajistíte správnou životosprávou a pohybem.

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Kdy jít k lékaři

K lékaři běžte, pokud ucítíte nebo uslyšíte u srdce něco neobvyklého, šelest nemusí znamenat žádné riziko, ale bez vyšetření nebudete mít jistotu nikdy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector