Suché fleky na kůži – Vše o zdraví

Xeróza – jak ji lze léčit?

V minulosti byla léčba xerózy převážně symptomatická s cílem krátkodobé úlevy od jejích příznaků prostřednictvím lokální aplikace lipidů (zejména rostlinných olejů), zvlhčujících prostředků a přirozených hydratačních faktorů, jako je urea.

Díky lepším znalostem o příčinách a faktorech xerózy lékaři nyní zjistili, že lepší výsledky přináší spíše holistický a vytrvalý přístup k její léčbě.

Na začátku této strategie je eliminování nebo minimalizace příčin a faktorů přispívajících ke vzniku xerózy, a poté se zaměřuje na dodržování adekvátní pravidelné péče o pleť obličeje a těla čištěním a hydratací.

Mytí suché pokožky

Suché fleky na kůži - Vše o zdraví Doporučujeme používat šetrné čisticí výrobky, které vaši pleť ochrání.

Šetrné, ale účinné mytí pokožky je základním předpokladem pro následnou aplikaci emoliencií a hydratačních výrobků vyvinutých speciálně pro péči o suchou pokožku. Zvolte jemný mycí přípravek, který prokazatelně nenarušuje bariérovou funkci pokožky a zabrání vysušení pokožky, čímž dále zesílí účinnost následné hydratační péče.

Zlepšení hydratace pokožky

Při účinné léčbě xerózy bychom měli řešit všechny faktory, které ovlivňují a udržují hydrataci pokožky.

Suché fleky na kůži - Vše o zdraví Urea váže vodu v pokožce a je klíčovou složkou účinných hydratačních výrobků pro suchou pokožku. Suché fleky na kůži - Vše o zdraví Řada výrobků Eucerin UreaRepair PLUS poskytuje účinnou kosmetickou péči pro suchou a extrémně suchou pokožku.

Suché pokožce často schází urea, a proto bývá běžnou složkou hydratačních výrobků. Dalšími příčinami xerózy jsou nedostatek dalších přirozených hydratačních faktorů (NMF) a bariérových lipidů.

Lokálním doplněním těchto životně důležitých molekul lze obnovit schopnost pokožky regulovat hydrataci.

Navíc nově používaná zvlhčující složka  glyceryl glucoside (GG – spojení glycerolu a glukózy) prokázala schopnost stimulovat obnovu vlastní hydratační sítě aquaporinů.

Při klinickém hodnocení prokázaly hydratační výrobky s obsahem přirozených hydratačních faktorů, včetně urey, a ceramidů oproti výrobkům obsahujícím pouze ureu vynikající a dlouhodobější hydrataci pokožky, představují tedy v léčbě xerózy významný pokrok. 

Výrobky s obsahem přirozených hydratačních faktorů (NMF) a Ceramidů také ve srovnání s účinností jiných výrobků prokazatelně významně zlepšují hydrataci pokožky, bariérovou funkci kůže, viditelně suchou a na dotek hrubou pokožku. Kožní snášenlivost byla také hodnocena jako velmi dobrá.

Výrobky péče o pokožku s obsahem prověřených kombinací účinných hydratačních látek řeší klíčové nedostatky při výskytu xerózy a přinášejí zdokonalené terapeutické možnosti léčby tohoto kožního onemocnění. Toto ověřené složení obsahuje řada pro suchou pokožku Eucerin UreaRepair PLUS. 
Pokud se příznaky mění, nebo pokud si nejste jisti, jaká léčba je pro vás nejvhodnější, požádejte o radu dermatologa.

Attention

Pokud se příznaky mění nebo pokud si nejste jisti, jaká léčba je pro vás nejvhodnější, požádejte o radu dermatologa.

Vyhýbejte se přitěžujícím faktorům

Kromě správného mytí a pravidelné hydratační péče je také důležité vyhýbat se faktorům, které ke vzniku suché pokožky přispívají. Následující opatření Vám pomohou snížit závažnost suché pokožky a nutnost léčby:

Suché fleky na kůži - Vše o zdraví Pijte dostatečné množství vody.

  • Vyhýbejte se suchému vzduchu – při horkém, suchém či chladném počasí pobývejte co nejméně venku a ve vnitřních vytápěných prostorách používejte zvlhčovač.
  • Omezte čas strávený v horké vodě a dlouhé horké koupele či sprchování nahraďte rychlou vlažnou sprchou.
  • Používejte rukavice při mytí nádobí, tak omezíte kontakt s horkou vodou a agresivními čisticími prostředky.
  • Noste oblečení z přírodních materiálů jako je bavlna a hedvábí, které pokožku nedráždí. Vlna je přírodní, může ale dráždit extrémně suchou či atopickou pokožku, a při tomto onemocnění je třeba se jí vyhnout.
  • Snažte se používat prací prostředky bez barviv a parfémů, neboť mohou ulpět na oblečení i po vyprání a mohou suchou pokožku dráždit.

Šest varovných signálů, které o vašem zdraví prozradí pokožka

Nateklá, červená nebo pokleslá víčka a malé hrudkovité výrůstky kolem nich mohou být příznakem alergie nebo podráždění od kosmetických přípravků jako jsou řasenka, oční stíny nebo dokonce šampon, uvedl pro server prevention.com oční lékař Robert Abel z Delaware Ophthalmology Consultants ve Wilmingtonu ze státu Delaware v Americe.

Rady, jak si udržet zdravou pleť

  • (podle odbornice na krásu Petry Řehořkové)
  • – Důležitá je pravidelná péče o pleť a to hlavně hydratace a výživa.
  • – Základem kosmetické výbavy by měl být vyživující hydratační krém a jako doplněk speciální sérum nebo maska.
  • – Všechny kosmetické výrobky vybírejte podle typu pleti nebo podle konkrétního problému.
  • – Používejte kvalitní kosmetiku a nanášejte ji na pleť v malých vrstvičkách.
  • – Zevnitř dodávejte pleti hlavně vitaminy A, B a C, dále esenciální mastné kyseliny, zinek a selen.
  • – Dodržujte pitný režim. Bez vody kůže vysychá a pak ztrácí schopnost plnit své funkce – ochrannou, vylučovací i estetickou

Při kontaktu s alergenem se na pokožce nejčastěji objeví zarudlé místo, které svědí nebo pálí, ale mimo to se může objevit kopřivka, ekzém, pupínky či jiná vyrážka a dokonce také olupování kůže, puchýře, vysvětlila dermatoložka Petra Samková z kliniky estetické medicíny Petra Clinic.

Mezi nejčastější kosmetické přípravky, které způsobují alergické reakce, podle ní patří opalovací krémy, šampony a kondicionéry, barvy na vlasy, parfémy, deodoranty a antiperspiranty, dezinfekční prostředky, dekorativní kosmetika, tělové krémy a depilační prostředky.

„Alergeny jsou konkrétně látky v nich obsažené – konzervanty (jako např. parabeny, formaldehydy, atd.) nebo vonné látky, emulgátory, barviva a látky, které jsou do kosmetických výrobků přidávány z důvodu prodloužení trvanlivosti,“ dodává dermatoložka.

Příčinou nateklých horních víček však může být i alergie na některé potraviny.

„Co se týče potravinových alergenů, ty nejčastější jsou mléko, ořechy, vejce, ryby, sója, pšenice, citrusy, jahody a exotické plody. Někteří lidé reagují také na propolis a tea tree olej,“ uvádí lékařka Petra Samková.

2.Tmavé sametové fleky na krku – cukrovka

Pigmentové skvrny sametového vzhledu na kůži vzadu na krku a pod pažemi bývají jedním z prvních příznaků prediabetu (někdy se mohou objevit ještě před prediabetem), říká doktor Robert Gabbay z Harvard Medical School’s Joslin Diabetes Center. Tyto tmavé skvrny na pokožce jsou jedním z ukazatelů, že vaše tělo začíná být rezistentní na inzulín.

Sedm věcí, které byste v zájmu svého zdraví měli vyhoditSuché fleky na kůži - Vše o zdraví

Pokud si všimnete tmavých flíčků v tělesných záhybech, máte nadváhu či trpíte obezitou a ve vaší rodině se vyskytuje cukrovka, doktor Gabbay radí navštívit lékaře, který vám změří hladinu krevní glukózy.

Prediabetes ještě neznamená, že máte cukrovku, ale váš lékař vám může poradit, jak rozvinutí cukrovky zabránit.

Podle doktora Gabbay stačí například zhubnout 7 procent tělesné váhy a snížíte riziko rozvinutí cukrovky o dvě třetiny.

3.Okousané nehty a červené fleky na kůži – stres a úzkosti

Kousání nehtů, zvané onychofagie, může být důsledkem stresu, nudy nebo dokonce perfekcionismu, tvrdí psychiatr Gregory Thorkelson z UPMC Western Psychiatric Institute and Clinic v Pittsburghu. A dodává, že i když úzkost není přímou příčinou vašich kožních problémů, může zhoršit existující potíže, jako je ekzém nebo lupénka.

„Stres negativně působí jak na naše zdraví, tak i na vzhled pokožky.

Hormony, které se v těle při stresu vyplavují, oslabují ochrannou bariéru pleti, pokožka je vysušená, ztrácí jas a zdravou barvu, objevují se červené žilky, kruhy a váčky pod očima, hluboké vrásky a tváře jsou povislé.

Navíc se mnohem více tvoří vrásky, protože stresovaný a naštvaný člověk dělá různé nepřirozené grimasy,“ uvedla odbornice na krásu a wellness koučka Petra Řehořková a dodala, že kvůli stresu tak ženy (i muži) vypadají mnohem starší, podle některých výzkumů dokonce až o 10 let.

„Důležitá je správná péče o pleť, a to jak zevnitř, tak zvenku. Zároveň je velmi důležité vyhýbat se stresovým situacím a dostatečně spát,“ vysvětlila Řehořková.

4.Kožní vyrážka, červené bulky – zánětlivé onemocnění střev

Zánět v podkoží, který se projeví bolestivými uzlíky na kůži zejména na holeni a stehnech se odborně nazývá Erythema Nodosum a bývá příznakem různých onemocnění. Tyto hrbolky, které jsou zpočátku narůžovělé, poté červené, fialové a nakonec hnědé jdou často ruku v ruce se zánětlivým onemocněních střev (IBD) jako jsou ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc.

Dalším kožním příznakem IBD je podle gastroenteroložky Elizabeth Blaneyové z University of Pittsburgh svědivá puchýřkovitá vyrážka dermatitis herpetiformis, která může ukazovat i na celiakii neboli nesnášenlivost lepku.

5.Různě zbarvené skvrnky na vulvě – melanom

Červené, hnědé, bílé, růžové nebo černé skvrnky či znaménka na vulvě a v jejím okolí jsou podle doktorky Lauren Streicherová z Feinberg School of Medicine at Northwestern University a autorky knihy Sex Rx zapotřebí hlídat, zvláště pokud se pozvolna zvětšují a přibývají na tloušťce. Nemusí se vždy jednat o maligní melanom, ale je zapotřebí, aby znaménko vyšetřil kožní lékař.

Přehnaná hygiena může škoditSuché fleky na kůži - Vše o zdraví

Doktorka Streicherová podotkla, že se jedná sice o vzácný jev, ale melanom se může objevit i na pokožce, na kterou se nedostane slunce.

Navíc někteří dermatologové při prohlídce tuto oblast vynechávají, často i proto, že jim to pacienti nedovolí. Proto je snadné melanom přehlédnout.

Streicherová doporučuje alespoň jednou za rok navštívit gynekologa, který by podezřelou skvrnu na vulvě odhalil.

6.Suchá pokožka, křehké nehty – porucha funkce štítné žlázy

Extrémně suchá pleť, slabé vlasy a křehké a lámavé nehty mohou být znamením poruchy štítné žlázy. Endokrinoložka Minisha Soodová z Lenox Hill Hospital v New Yorku vysvětlila, že kožní problémy může způsobit jak hypofunkce štítné žlázy (snížená funkce) tak hyperfunkce štítné žlázy (zvýšená funkce).

Snížená funkce štítné žlázy se nejčastěji projevuje právě křehkými nehty a slabými vlasy, zatímco hyperaktivní štítná žláza může kromě nekvalitních, jemných a řídnoucích vlasů způsobit ještě zhrublou suchou kůži na holeni.

Zajímavé:  Antikoagulační Léčba Plicní Embolie?

Pokud zaznamenáte abnormálně suchou pokožku spolu s nezvyklým nárůstem nebo naopak úbytkem váhy, pociťujete velkou únavu a máte problémy se spaním, doktorka Soodová doporučuje navštívit lékaře a nechat si vyšetřit funkci štítné žlázy.

Vyzkoušejte domácí banánovou masku aneb Botox z přírodyBanán podle odbornice na krásu Petry Řehořkové „opravuje a omlazuje“ vysušenou pleť, protože pomáhá regeneraci kožních buněk. Jogurt pokožku hydratuje, vyživuje a dodává jí potřebný lesk. A med má antiseptické a antibakteriální účinky, navíc bojuje proti stárnutí pleti.Budete potřebovat: 3 lžíce jogurtu, 1 lžičku domácího medu, půlku zralého banánuPostup: Rozmačkejte banán a přidejte zbylé dvě ingredience. Velmi důkladně je všechny promíchejte. Masku aplikujte na vyčištěnou tvář a nechte působit 10 až 15 minut. Poté si umyjte obličej nejdříve teplou vodou, následně studenou.

Objevují se vám suchá místa na kůži?

Že vaší kůži chybí hydratace poznáte podle pnutí, červených nebo bílých fleků na kůži, olupování šupinek pokožky či svědění. Při neléčení kožního problému pak může dojít i k bolestivému praskání.

Vše vzniká uvnitř těla, které nedostatečně hydratuje kůži nebo nezvládá obnovit vnější bariéru pokožky. Olupováním či dokonce prasknutím pak na kůži vzniká místo, kudy mohou do vašeho těla proniknout závažné infekce.

Proč je kůže suchá?

Dehydrataci pokožky může způsobit jen špatná péče a nedostatek vody v organismu, jedná se tedy o přechodný stav. Naopak suchá kůže, jinak xeróza, je trvalým chronickým onemocněním.

Je způsobena vrozenými predispozicemi, onemocněním, nedostatkem vitaminů a minerálů či reakcí na užívané léky (např. diuretika, antibiotika) a kosmetiku.

Důležitým parametrem je také věk – pokožka malých miminek a starších osob bývá sušší.

TIP: Pokud bojujete se suchou pokožkou, pohlídejte si dostatečný příjem esenciálních mastných kyselin, vitaminů A, C, E, jódu a zinku. Pomáhají udržet vláčnost a hydrataci pokožky.

Vliv na vysychání pokožky mohou mít i sezónní změny prostředí (příliš studený nebo horký vzduch, klimatizace, topení apod.), silně odmašťující mýdla a agresivní chemikálie, kosmetika s přídavkem alkoholu, nadměrná hygiena a nedostatečný pitný režim.

Suchá kůže se nejčastěji objevuje na hlavě a končetinách

Při extrémním vysušení se objevují svědivé suché fleky na kůži zbarvené do červena, hněda či do bíla. Nejčastěji se objevují:

  • na rukou,
  • na nohou,
  • na chodidlech (popraskané paty),
  • mezi prsty,
  • na hlavě (ve vlasech, ve vousech),
  • na obličeji,
  • na rtech,
  • kolem očí,
  • na loktech,
  • na holeních.

Suchá kůže jako ukazatel onemocnění

Kromě sezónních a jiných přechodných příčin může být suchá kůže také ukazatelem komplexnějšího onemocnění celého těla. Nejčastěji se objevuje u:

  • lupénky,
  • atopického ekzému,
  • cukrovky,
  • seboroické dermatitidy,
  • plísně kůže,
  • problémů s játry, ledvinami či prokrvením
  • a u dalších nemocí.

Suché fleky na kůži - Vše o zdraví

Jak léčit suchou kůži?

Abyste se nehezkých bílých skvrn či červených fleků na kůži zbavili, musíte dbát na speciální požadavky porušené kůže. Na vině je ztráta vnějších lipidů, které kůži promašťují a dodávají jí pružnost. Věnujte svou pozornost zejména:

  • dostatečnému pitnému režimu,
  • namazání hydratačním (a případně i hypoalergenním) krémem po každém koupání – velmi vhodné jsou ty s 5–10% podílem urey,
  • pečlivému ošetření kůže proti slunečnímu záření a povětrnostním vlivům,
  • omezení pohybu v přetopených či přechlazených (překlimatizovaných) místnostech,
  • vynechání dlouhých horkých koupelí, které pokožku vysušují,
  • šetrným mýdlům a gelům,
  • uklízení a mytí nádobí v rukavicích,
  • používání pracích prášků nebo gelů bez dráždivých látek,
  • nošení oblečení z přírodních a prodyšných materiálů.

Stále suchá pokožka? Navštivte dermatologa

Při závažnějších problémech neváhejte navštívit dermatologa. Ten s jistotou určí, proč se vaše kůže extrémně vysušuje a poradí vám vhodnou léčbu.

Při banálnějších onemocněních to může být léčba pravidelným mazáním mastí (např. Exoderil u plísně kůže), u těch závažnějších může problém s kůží poukazovat na nesprávnou funkci vnitřních orgánů (zejména jater a ledvin).

Kromě toho popraskaná kůže ztrácí ochrannou funkci a může se stát branou do těla pro nebezpečné infekce.

  • Dále čtěte:
  • Kožní nemoci – seznam nejčastějších onemocnění
  • Co způsobuje svědění kůže a jak se ho zbavit?
  • Hygiena chodidel: Správný postup pro dokonalé plosky

Suchá kůže na rukou? Jak s ní bojovat | BENU.cz

Příčiny suché kůže na rukou tkví v činnostech a stereotypech, které vykonáváte v průběhu dne. Při nich si ani neuvědomujete, že svou kůži vystavujete škodlivému prostředí. Následkem pak může být ztráta lipidové vrstvy, která naruší ochrannou bariéru. Kůže není schopná zadržet vlhkost a trpí.

Kromě lipidové vrstvy myslete také na vrstvu ceramidů – lipidových molekul nezbytných pro zachování hydratace. Předejděte vysušování, napínání, svědění, šupinatění a v některých případech dokonce praskání kůže, pravidelnou a účinnou péčí.

Zbavte se nehezké a často bolestivé suché pokožky.

 

Nejčastější příčiny suchých rukou

Podívejte se společně s námi na nejčastější původce suchých, nebo dokonce bolestivě popraskaných rukou. Jsou jimi:

Chemikálie: spadají sem nejen čisticí prostředky a různé chemické látky, ale také nekvalitní kosmetika nebo také barvy na dřevo, která narušuje ochrannou bariéru kůže.

Chlad: určitě jste si všimli, že v období mrazu, větru a sněhu potřebujete krémy na ruce víc, než jindy. Pokožka se v tomto období vysušuje, zpomaluje se průtok a teplotní výkyvy způsobují ztrátu elasticity. Kůže je tak celkově více náchylná na popraskání.

Příliš časté mytí rukou: mytím rukou příliš horkou vodou se zbavíte nejen bakterií a virů, ale také lipidů, které jsou na povrchu pokožky. Na hydrataci nepřidává ani použití bezkontaktních horkovzdušných sušičů na ruce.

UV záření: při nadměrnému vystaveni UVA a UVB záření se zvyšuje riziko vzniku pigmentových skvrn a také volných radikálů. Když pokožku při pobytu na slunci dostatečně nechráníme, voda se odpařuje a pokožka se vysušuje.

Klimatizace a topení: z radiátorů a klimatizačních jednotek vychází suché teplo, které odčerpává z pokožky vlhkost. Pokud pobýváte v přetopené místnosti, může to být příčina suchých rukou.

Věk: s přibývajícím věkem a v důsledku hormonálních změn klesá elasticita kůže, ubývá kolagenových vláken i množství kyseliny hyaluronové, množství mazových žláz a schopnost vytvářet lipidy. Pokožka je po celém těle na dotyk sušší.

Nedostatečný pitný režim: málo vody v našem těle projeví navenek jako suchá pokožka.  

Projevy onemocnění: suchá kůže na ruce je projevem onemocnění jako atopie, lupénka, při poruchách štítné žlázy anebo při cukrovce. Glukóza s sebou strhává při tvorbě moče nadmíru vody a při častém močení hrozí dehydratace.

Užívání některých léků: suchá kůže je typickým projevem při užívání léků na akné a při užívání diuretik.

Suché fleky na kůži - Vše o zdraví Vhodné krémy na ruce a suchou pokožku

Krém na ruce Eucerin UreaRepair PLUS  obsahuje ureu, ceramidy a přirozeně hydratační látky, které obnovují ochrannou bariéru rukou. Brání dehydrataci a při pravidelném používání zjemní hrubou kůži a zahojí se i popraskaná kůže na prstech ruky.

Bioderma Atoderm Handcreme vyživuje pokožku, hydratuje a regeneruje bez toho, aby zanechal mastný film  na dlaních. Je jemně parfemovaný. Aplikujte krém vždy po dlouhém kontaktu s vodou a suchá kůže na ruce bude minulostí.

Vichy krém na ruce a nehty pokožku hloubkově hydratuje a dodává ji výživu. Vaše ruce krásně provoní a díky ochrannému faktoru 15 chrání pokožku před vlivem slunce.

Cicaplast krém na ruce od značky La-roche Posay je vhodný pro poškozené a namáhané ruce. Niacinamid zklidňuje a glycerín dodává pokožce ochrannou bariéru. Textura je lehká, nemastná, krém se rychle vstřebává a ruce se nelepí.

SKINCODE ESS AW Zesvětlující krém ruce je správnou volbou v případě, že hledáte krém na suché ruce a zároveň vás trápí tmavé skvrny. Rychle se vstřebává a obsažené Alpské byliny se zesvětlující účinky, minimalizují výskyt stařeckých skvrn na hřbetu ruky. Neobsahuje vůně a živočišné deriváty.

CERAVE Obnovující krém na ruce je vhodný pro extrémně suchou a drsnou pokožku. Obsahuje rostlinné ceramidy a kyselinu hyaluronovou, které napomáhají ochraně kožní bariéry. Je částečně i voděodolný, takže není nutné ho nanášet po každém mytí rukou.

Pleťová dermokosmetika

Covid opět překvapil. Mezi jeho příznaky se zařadily vyrážka a zarudnutí kůže

Podle nedávné studie byla kožní vyrážka u 17 procent pacientů, léčících se s vícero příznaky covid 19, tím prvním symptomem, který se objevil, a u 21 procent pacientů trpících tímto onemocněním byla jediným příznakem.

Přečíst článek ›

Schopnost identifikovat podle vyrážky správně covid-19 by mohla umožnit podchytit toto onemocnění dříve, a tím také omezit jeho šíření.

Server Science Alert proto s odvoláním na práci vědců Vassiliose Vassilioua a Subothini Sary Selvendranové z Výchoanglické univerzity zveřejnil čtyři nejčastější typy kožních změn, jež se mohou při nákaze novým typem koronaviru projevit, a možné důvody, proč k nim dochází.

Léze podobné omrzlinám

Jde o červené, nateklé nebo puchýřovité kožní léze, postihující zejména prsty na nohou, jimž se začalo lidově přezdívat „covidové prsty“. Většinou se po jednom až dvou týdnech ještě více zabarví a zplasknou, poté samy spontánně vymizí i bez léčby. 

Vědci již zaznamenali těchto kožních poškození značný počet, zejména u dospívajících a mladých dospělých lidí, kteří měli jinak jen mírné nebo žádné příznaky covid-19.

 Léze také představují mezi kožními problémy spojenými s virem tu největší skupinu.

Podle dvou mezinárodních zpráv, popisujících různé formy možných kožních projevů nemoci covid-19, zmiňovalo tyto „oznobeniny“ přibližně 60 procent pacientů, kteří si stěžovali na problémy s kůží.

Přečíst článek ›

Vzhledem k tomu, že se tento příznak vztahuje nejčastěji k mírnému průběhu nemoci, projevily se u řady pacientů poprvé v době, kdy podle testů nebyli „covid pozitivní“ a 55 procent z nich bylo jinak bez příznaků.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Souvislost výskytu lézí s nemocí covid-19 také nebylo přímo prokázána, i když rychlý nárůst jejich výskytu během pandemie naznačuje, že zde vzájemný vztah je. Podle obou autorů nové studie je možné, že je způsobuje nějaký související faktor.

Zřejmé není úplně ani to, v jaké fázi nákazy se projeví. Ve studii analyzující 26 pacientů s kožními problémy, jež mohly souviset s nemocí covid-19, se léze připomínající omrzliny objevily u 73 procent pacientů.

Žádný z nich přitom neměl dýchací potíže a všichni byli v době, kdy zaznamenali léze poprvé, covid negativní.

Možným vysvětlením je, že léze se objevují až s velkým zpožděním po prodělané nákaze – třeba až třicet dnů po infekci.

Co přesně je vyvolává, je zatím předmětem odborné diskuse. Může to být působení interferonů typu 1, tedy bílkovin, které regulují antivirové vlastnosti imunitního systému.

Přečíst článek ›

Podle jedné z hypotéz může vést vysoká produkce těchto interferonů k tomu, že se pacientův organismus rychle zbaví koronaviru, ale za cenu rozsáhlejšího zánětu a poškození vlastních cév. To by vysvětlovalo, proč se kožní poškození projevuje v souvztažnosti s mírnými nebo žádnými vnějšími příznaky nemoci.

Další teorie se týká ACE2, tedy enzymu zvaného angiotenzin-konvertáza, což je bílkovina, kterou koronavirus používá k proniknutí do buněk. Tento enzym se vyskytuje na mnoha typech buněk, včetně těch, které se nacházejí v potních žlázách na dlaních a na chodidlech. Proto by tedy mohly být tyto části lidského těla na poškození virem obzvláště citlivé.

A konečně vědci zvažují i možnost, že poškození krevních cév, způsobené ať už virem nebo imunitní odpovědí organismu, vede k odumírání a rozpadu buněk a k mnoha miniaturním krevním sraženinám v prstech.

Makulopapulární vyrážka

Tento složitě znějící termín popisuje zčervenalou kůži, na níž se vyskytují jak skvrny (makuly), tak pupínky (makuly). Podle studie provedené na 375 pacientech ve Španělsku mělo tento druh vyrážky 47 procent pacientů, u nichž se v souvislosti s covid-19 projevily kožní změny. 

Přečíst článek ›

Vyrážka se objevovala hlavně na trupu pacientů ve věkovém rozmezí od středního věku až po starší lidi a většinou byla spojena se závažnějšími příznaky nemoci covid-19. Přetrvávala obvykle sedm až 18 dní a objevovala se zhruba 20 až 26 dní poté, co se člověk nakazil.

Jako možnou příčinu vědci zvažují přehnanou reakci tělního imunitního systému. U některých pacientů totiž dochází sedm až deset dní po infekci k hyperzánětlivé reakci, jež vede k poškození tkání a může způsobit i závažnější onemocnění nebo smrt.

Kopřivka

Svědivá zarudlá vyrážka v podobě vystouplých pupenů, známá také jako kopřivka, může být další formou kožního projevu covidu. Ve studii zahrnující čtyři nemocnice v Číně a Itálii se tato vyrážka objevila u 26 procent pacientů s covid-19, kteří si stěžovali na kožní problémy.

Kopřivka je častější u pacientů středního věku a často se bohužel pojí se závažnější nemocí. Virové infekce jsou jejím známým spouštěčem, protože způsobují rozpad buněk a uvolňují v imunitním systému hormon histamin.

Není zcela jisté, že kopřivku vyvolává sama nemoc, protože tato vyrážka je také známým vedlejším účinkem mnoha léků, které se proti covid-19 používají, například kortikosteroidů nebo remdeseviru.

Puchýřky

Další formou kožního onemocnění jsou vezikulární léze, tedy podkožní průsvitné puchýřky naplněné tekutinou, podobné těm, které se vyskytují u planých neštovic. Ve srovnání s výše uvedenými kožními problémy jsou méně časté: ve zmíněné španělské studii kožních změn je mělo pouze devět procent pacientů.

Přečíst článek ›

Na druhé straně se tento příznak považuje za specifičtější známku nákazy covidem než ty předešlé, proto jsou užitečnější pro diagnostiku. Zatím se zdá, že se objevují u pacientů s mírným onemocněním přibližně čtrnáct dní po infekci.

Vědci předpokládají, že je způsobuje déle trvající zánět, při němž protilátky napadají a poškozují vrstvy kůže, což vede ke vzniku puchýřků naplněných tekutinou.

Znáte svůj fototyp?

Kůže je jedním z orgánů, na kterém se odráží veškeré vnější vlivy. Nadměrné teplo, vítr, vlhkost, nedostatečná nebo naopak nadměrná hygiena – to všechno naši kůži zatěžuje. O kůži bychom měli pečovat včas, dokud ještě můžeme její stav výraznou měrou ovlivnit.

  Kůže odděluje vnitřní prostředí organismu od vnějšího a je složena ze tří základních částí pokožky, škáry a podkožního vaziva. Její tloušťka se mění od 0,4 do 4 mm. Má funkci ochranou, smyslovou, termoregulační, absorpční, vylučovací a zásobní. U dospělého jedince celková plocha kůže dosahuje až 1,8 metru čtverečního.

Je tak největším orgánem lidského těla. Její hmotnost představuje zhruba pouze sedm procent celkové hmotnosti jedince.

Postižení kůže

Podobně jako každý jiný orgán, může být také kůže postižena různými nemocemi, od hnětlivých , přes degenerativní až po nádorová onemocnění. V kůži dochází k hromadění toxické zátěže a tím se také mění funkce kůže, která pak nestačí plnit své přirozené poslání.

Na kůži můžeme rozlišovat spoustu různých útvarů, které jsou specifické pro různá poškození nebo pro různé nemoci. Jedná se o běžné zarudnutí, skvrny, pupínky, puchýře, šupinaté plochy, zduřeniny, apod.

Mohou se objevit i tečkovité nebo větší krvácení do kůže, hnisavé procesy bakteriální, nehnisavé virové mykotické infekce (opary, molusky, akné).

Rakovina kůže

Podezřelé mateřské znaménko vzniká poměrně rychle, mění vzhled a barvu. Může svědit, ztmavnout nebo dokonce krvácet.

V takovém případě je potřeba co nejrychleji vyhledat dermatologa, neboť již při tloušťce 1mm melanom zakládá dceřiná ložiska – metastázy.

Odborníci doporučují chodit n preventivní vyšetření vždy n podzim, nenavštěvovat solária, chránit pokožku tak, aby nedošlo ke spálení kůže, a to zejména v mladším věku.

Co dostaneme do vínku

Novorozenec přichází na svět se základními vrstvami kůže, avšak v prvních letech života jsou buňky pokožky, tedy horní vrstvy kůže ve velmi těsném spojení.

Navíc se musí postupně vyvinout kyselý ochranný plášť a v průběhu základních fází sedmiletého vývoje fyzického těla aktivovat funkce mazových žláz. Kojencům však chybí ochranný tukový film.

Z toho důvodu bychom děti neměli koupat v příliš teplé vodě, doporučuje se koupelový olej, který pokožku zvláční a v dostatečné míře hydratuje.

Období dospívání

Zpravidla okolo čtrnáctého roku věku, začíná produkce hormonů pracovat na plné obrátky. Kůže se začíná více lesknout, má viditelné póry, objevuje se akné – jeden z prvních příznaků nastupující puberty.

Tato etapa vývoje je odrazem toho, že stav kůže se odvíjí od hormonálních výkyvů. V pubertě se zvyšuje produkce mužského pohlavního hormonu androgenu, a to u chlapců i děvčat. Mazové žlázy produkují větší množství kožního tuku, což může vést k zúžení jejich vývodů.

Vylučování tuku je pak obtížnější, póry se zanášejí a maz bezprostředním kontaktem s kyslíkem zčerná. Objeví se viditelné tečky. Mastná kůže potřebuje kyselý ochranný plášť podobně jako každý jiný typ pleti. Nevhodná je aplikace mastných krémů.

Přípravky zvlhčující kůži působí velmi efektivně, především lehké gely a fluidy bez oleje.

Smíšená pleť

Nejčastěji se vyskytuje pleť smíšená. Na tvářích je sušší, zatímco v tzv. T zóně, kterou tvoří čelo, nos a brada, jsou mazové žlázy aktivnější. Je tedy žádoucí zvolit přípravky na oba typy pokožky.

Na mastné krémy a gely mohou partie s velkým množstvím mazových žláz reagovat tvorbou nečistot a zvětšením pórů, nedostatečně ošetřované části na tvářích často reagují zhrubnutím a pocity napětí.

Jedinci mající smíšenou pleť by měli T-zónu každé ráno a večer ošetřit čistícím mlékem, pleťovou vodou, pravidelně nanést čistící masku a aplikovat peeling.

Suchá kůže

Zdravou, takzvaně normální kůži zvlhčují přirozené sloučeniny, které obsahují zejména cukr, bílkoviny, močovinu, kyselinu mléčnou a soli.

Suchá stárnoucí pokožka těchto látek obsahuje málo, stejně jako v nich ubývá kožní tuk nacházející se mezi zrohovatělými buňkami. Tento tuk působí jako olejový film a zadržuje vodu v kůži.

Jedním z nejdůležitějších přirozených zvlhčujících faktorů je močovina, výsledný produkt metabolismu bílkovin. V suché kůži je její koncentrace často až o padesát procent nižší.

Jemná péče

Při očistných procedurách bychom měli – bez ohledu na kožní typ – zbavovat pokožku vlhkosti. Běžná mýdla vhodná rozhodně nejsou, jejich pH má totiž většinou o dost vyšší hodnotu než pH kůže, takže po důkladném vyčištění obyčejným mýdlem se vysuší i kůže velmi mastná.

Každý kontakt s vodou paradoxně odnímá kůži vlhkost a čím je voda teplejší, tím rychlejší a větší je poškození ochranného filmu pokožky. Kožní lékaři doporučují, že je vhodnější se sprchovat než koupat, ovšem pouze vlažnou vodou.

Pokud se jedná o sprchové gely, nebo o přísady do koupele, stačí množství zhruba kávové lžičky.

Proč kůže stárne?

Na stárnutí pleti se podílejí do značné míry geny, životní styl a úroveň péče o pleť. Kůže na obličeji stárne zejména z těchto důvodů:

  •          geneticky podmíněné vnitřní stárnutí,
  •          předčasné, takzvané vnější stárnutí, které je ovlivněno okolními vlivy,
  •          změny v obličeji v důsledku životních postojů,
  •          působení stresových faktorů.

V průběhu vnitřního stárnutí dochází ke snižování frekvence dělení buněk, zhoršuje se jejich prokrvení a výživa. Kůže se ztenčí, neuchovává si vlhkost a ztrácí pružnost.

Vznikají pouze jen jemné vrásky, a proto může pokožka poznamenaná plynutím času vypadat hezky. Vznik vrásek způsobuje také nevhodná strava, přehnané sportování, nadbytečný příjem živočišných tuků.

Čím jsme starší, tím hlouběji máme ve tváři vepsaný svůj postoj k životu. Výraz obličeje vypovídá, zda jsme optimisté nebo škarohlídi.

Zajímavé:  Zanet Slach V Nartu Priznaky?

Působení sluníčka

Předčasné stárnutí kůže způsobuje tvorbu hlubokých vrásek a výraznou pigmentaci. Na vině je sluneční světlo a anglicky se tento proces nazývá photoaging. Ultrafialové paprsky UVA i UVB při něm pronikají až do podkožních tkání, kde způsobují nevratné změny. Kůže ztrácí pružnost je povadlá a vrásčitá.

UVA záření proniká hluboko do kůže a poškozuje kolagenní vlákna. Čím více jich zničí, tím je pokožka vrásčitější. Sluneční paprsky vysílají kromě jiných částic volné radikály, které pokožku vysušují a přispívají k tvorbě pigmentových skvrn a vrásek. Vždy je důležitá ochrana pokožky pomocí vhodných krémů.

Typy fototypů

Jestliže chceme správně zacházet se sluncem nebo soláriem, měli bychom znát svůj fototyp. Odborníci jich na celém světě rozlišují šest, v Evropě se vyskytují zejména následující čtyři:

Fototyp 1 – patří v Česku k nejrozšířenějším, jedinci tohoto typu si nejrychleji spálí uši, nos a dekolt. Pleť je po opálení lehce narůžovělá.

Fototyp 2 – typické jsou plavé vlasy a modrošedé až zelené oči.

Fototyp 3 – se vyznačuje hnědými vlasy a snědším nádechem pleti. Spálí se málokdy, avšak je potřeba dát pozor na mateřská znaménka.

Fototyp 4 – lidé s tímto fototypem mají tmavé vlasy, olivovou pleť a hnědé oči. Jen tak se nespálí, ovšem ani jim neradíme opalovat se „bezhlavě“.

Typy pokožky

Normální kůže – je hebká, hladká, s nevýraznými drobnými póry, dobře prokrvená. Je typická zejména pro děti do puberty,

Suchá kůže – hrubá až drsná, tvoří se na ní lupy. Častý je pocit napětí v obličeji a poměrně brzy dochází k tvorbě vrásek.

Mastná kůže – lidé s mastnou pletí mají rozšířené póry, pokožka se leskne. Nejčastějším problémem je akné.

Smíšená kůže – nejčastěji na bradě, čele a nose, pokožka je jemná, v ostatních partiích suchá až citlivá.

Co pokožka potřebuje

Pokožka potřebuje nejen vlídné zacházení, ale také dostatečnou a přiměřenou výživu s bohatým obsahem vitaminů a minerálních látek. Jedná se zejména o křemík (přeslička rolní, květák, otruby, apod.), selen, zinek, vitamin A, E, vitaminy skupiny B, esenciální mastné kyseliny, což jsou látky, které si tělo neumí samo vytvořit a potřebuje je přijímat potravou.

Jsou obsaženy zejména ve lněných semínkách a oleji, vlašských ořeších, řepce, sóje, a jejich olejích. Jsou nezbytné pro správný růst organismu, vývoj a funkci buněk celého těla, tvorbu biologicky aktivních látek. Mohou být také využity v prevenci vzniku chronických chorob.

Obecně se nižší příjem těchto látek může projevit únavou, zhoršenou pamětí, suchou kůží, srdečními potížemi, změnami, nálady, ekzémy apod.

Udržujme se v kondici

Pravidelný pohyb pomáhá organismu a prospívá pro zlepšení funkce všech orgánů. Každodenní 30 minutová procházka na čerstvém vzduchu je pro nás velkým přínosem. Jóga, tai chi nebo jiné pomalé aktivity jsou velmi prospěšné. Pleť potřebuje také dostatek kvalitního spánku, protože dodá tělu potřebnou energii a pomáhá odbourávat stres.

Nadměrné pocení a tvorba mazu

Kůže má více než200 potních žláz na 1 cm2, např. na hlavě a krku, na ploskách nohou, v kolenních a loketních jamkách, v podpaží a v tříslech.

Také můžeme pocítit, kde jsou kyseliny a jedy vylučovány intenzivně – tam může dojít k tvorbě plísní, atopického ekzému, bércového vředu apod. Každý vlas má mazovou žlázu.

Na kůži napočítáme statisíce mazových žláz, které jsou však různě aktivní. V problematických zónách mohou být hyperaktivní a způsobovat mastné vlasy, akné apod.

Zrychlené dělení kožních buněk

Kožní buňky se dělí, když jsou naplněny škodlivými látkami. Tak dochází např. k tvorbě lupů. To může vést k lupénce a jiným nepříjemným stavům.

Veškeré tyto příznaky nejsou velmi nepříjemné, a tak se mnozí lidé většinou snaží tyto symptomy potlačit pomocí kyselé péče o tělo v podobě deodorantů, mastí s kortikoidy, apod.

Tento způsob ošetření však není z dlouhodobého hlediska řešením, protože kyseliny pouze zatlačí zpět do organismu. Jestliže je v těle velké množství kyselin, tělo je naředí vodou a uloží do tukových zásob jako neutrální soli.

Kyselé prostředí

Naše kůže zrcadlí naše stravovací a životní zvyklosti, které jsou v současné době kyselinotvorné kvůli příjmu velkého množství živočišných produktů, hotových jídel a fastfoodů, sladkostí nikotinu, alkoholu a stresu. Pokud je kapacita ledvin a plic vyčerpána , naše tělo jako další vylučovací orgán použije kůži.

V kyselém prostředí naší kůže s hodnotami kolem pH 5-6 se dobře daří plísním. Ty žijí výlučně v kyselém prostředí  pH 4-6. Zásaditá péče o tělo stimuluje mazové žlázy k přirozenému samopromaštění pokožky a díky vysokým hodnotám pH 8-8,5 se pak plísním a lišejům na pokožce nedaří. V průběhu celého našeho života bychom měli podporovat přirozené funkce pokožky.

Potíže pokožkou jsou ve skutečnosti problémy s vylučovací funkcí pokožky.

Pohled tradiční čínské medicíny

Kůže patří podle tradiční čínské medicíny k elementu Kov, a řadí se k pliícím a tlustému střevu. Nerovnováha meridiánu plic se projeví kopřivkou, ekzémem, otoky v obličeji, skvrnami na pokožce, drsnou a suchou kůží, tvorbou strií a ztrátou ochlupení.

Nerovnováha meridiánu tlustého střeva prozradí kopřivka, zvýšená citlivost na chlad, předčasné stárnutí kůže, špatná kvalita sliznic. Mnoho kožních potíží má spojitost s játry a stagnací krve.

Suchá kůže odpovídá nedostatečnosti krve jater nebo plicního jin, svědivá kůže napadení větrem.

Nejčastější škodliviny

V současné uspěchané době se poměrně často objevují ekzémy, lupénka, akné nebo kopřivka. Tato skutečnost velmi úzce souvisí s nezdravým stravováním, elektromagnetickým smogem, užíváním nadměrného množství léků apod.

Mezi nejčastější škodliviny patří:  nedostatečná hydratace kůže, přemíra slunění v důsledku čehož vznikají pigmentové skvrny, alergické reakce, dráždění kůže chemickými látkami, nedostatek vitaminů  minerálů, nevhodné stravovací návyky, kouření, nadužívání cukru, kávy a alkoholu.

Co je to mezoterapie?

Mezoterapie se řadí mezi metodu, která pracuje s aplikací látek do střední vrstvy kůže, tzv. mezodermu za účelem zlepšení kvality pleti. Dodávají se různé látky, např. vlastní plazma – to je plazmaterapie- kyselina hyaluronová, aminokyseliny, vitaminy, minerály apod. Pomocí laseru můžeme dodat do kůže energii, která stimuluje tvorbu vaziva a tím dochází ke zpevnění pleti.

Kyselina hyaluronová

Nazývána také jako hyaluronan nebo hylaluronát je látkou, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle.

Je součástí vazivových, epiteliálních, pojivových a nervových tkání, nachází se v mezibuněčné hmotě a také ve sklivci oka.  Kyselina hyaluronová se nachází v obou vrstvách kůže, pokožce, i škáře.

Má schopnost pronikat do pokožky a její hydratační vlastnosti umožňují obnovení její pružnosti. Současně pozitivně ovlivňuje tvorbu nových buněk.

Vrásky

Vznik prvních vrásek nás většinou vyděsí a my začínáme řešit, jak se jich zbavit. Bohužel žádný krém není tak účinný, aby je odstranil, ale může pomoci oživit a zpevnit obličejové svaly. Zdravé a krásné chceme být v každém věku, a proto se musíme snažit pro sebe něco užitečného udělat.

Zub času sice nezastavíme, ale i stárnout můžeme s grácií. Ženy často nakupují předraženou kosmetiku, ale ta sama o sobě nic neřeší. Záleží také na celkovém postoji k životu, pitném režimu, stravovacích návycích a jedná se také o záležitost genetiky.

Podstatné je také vnitřní nastavení jedince, sebe-uvědomění, optimistický pohled na svět.

Není jen obličej

Mnohé ženy se při péči zaměřují především na svůj obličej, ale náš věk nejvíce prozradí krk s dekoltem a také ruce. Kůže na krku a dekoltu je velice jemná a křehká, mnohem jemnější než pokožka na obličeji a na to bychom neměli zapomínat. Není vůbec žádoucí mít doma velké množství flakonů a krémů.

V první řadě je potřeba omezit své různé zlozvyky v péči o sebe sama a vsadit na pravidelnost a jednoduchost. Důkladné odlíčení je základ. Pleť přes noc regeneruje a metabolismus vylučuje toxiny. Pokud ráno pouze opláchneme obličej vodou a naneseme krém, vše co metabolismus vyloučil jako odpad, zapracujeme zpět do pokožky.

Pokud nám to čas a finanční situace dovolí, pravidelná návštěva kosmetičky každý měsíc pleti velmi prospěje.

Hormonální jóga

Hormony v našem těle mají rozhodující roli, nemohou být nahrazeny žádnou jinou látkou a v těle pracují cíleně již v malém množství. Pokud dojde k tomu, že je jejich hladina nevyrovnaná, dochází k zdravotním potížím. Pomocí hormonální jógy lze harmonizovat hormony štítné žlázy, slinivky, pohlavní hormony a také i stresové hormony.  Existují sestavy jak pro muže, tak pro ženy.

Nemoci spojené se stárnutím

Různé neduhy, poruchy a nemoci, které jsou spojeny se stárnutím  vznikají z toho, že s rostoucím věkem klesá naše naladění na příjem harmonické vitální síly, utvářející svým prouděním naše tělo a mysl. Postupem času se příčiny tohoto rozladění stupňují.

Vitální sílá, která má strukturu jing a jang, jak říká taoistická čínská medicína, nemá již schopnost tak dobře předat vitální informaci. Stáváme se rozladěni a vstupuje do nás disharmonie. Pokud však vyladíme náš organismus zpět, dochází k návratu energie a nás naplní dobrá nálada.

Proces jistě není tak jednoduchý, jak se zdá a vyžaduje určitý systém a disciplínu, ale zcela jistě to stojí za to.

Dále je třeba mít na paměti, že pokud naše orgány začnou rychle stárnout a opotřebovávají se, stárne také celé tělo i mysl. Zejména ledviny jsou sídlem vrozené energie, a když je neuváženě vyčerpáváme, vyčerpáváme naši životní sílu. Také čerstvost našeho jídla je základem našeho zdraví i vitality, a proto j e potřeba denně vařit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector