Suchý kašel – Vše o zdraví

Stoptussin por.gtt.sol. 1x50ml pip. Suchý kašel - Vše o zdraví

  • Naše cena:155 Kč
  • Běžná cena:155 Kč
  • Ušetříte:0 %

Přípravek je určen k léčbě suchého, dráždivého, obtížně ztišitelného kašle různého původu. Čtěte podrobně příbalový leták.

Akce

Suchý kašel - Vše o zdraví

  1. Naše cena:153 Kč
  2. Běžná cena:143 Kč
  3. Ušetříte:-7 %

Pomocný lék při akutních a chronických onemocněních dýchacích cest včetně rýmy a zánětů vedlejších nosních dutin. Čtěte pozorně příbalový leták.

STOPKAŠEL sirup Dr.Weiss děti 200+100ml Suchý kašel - Vše o zdraví

  • Naše cena:175 Kč
  • Běžná cena:189 Kč
  • Ušetříte:7 %

STOPKAŠEL sirup PRO DĚTI OD 1 ROKU obsahuje unikátní účinnou kombinaci beta-glukanů a 5 bylinných extraktů(jitrocel, šípek, mateřídouška, bazalka, sléz),díky čemuž působí rychleji a účinněji.Sirup má výbornou chuť a je vhodný i pro těhotné a kojící ženy.

Stoptussin tablety por.tbl.nob.20 Suchý kašel - Vše o zdraví

  1. Naše cena:95 Kč
  2. Běžná cena:95 Kč
  3. Ušetříte:0 %

Přípravek je určen k léčbě suchého, dráždivého, obtížně ztišitelného kašle různého původu. Čtěte pozorně příbalový leták.

Stoptussin sirup por.sir. 1x180ml + pip. Suchý kašel - Vše o zdraví

  • Naše cena:142 Kč
  • Běžná cena:142 Kč
  • Ušetříte:0 %

Přípravek tlumí dráždění ke kašli, mění skladbu průduškového hlenu a usnadňuje tak jeho vykašlávání. Přípravek mohou užívat děti od 6 měsíců, dospívající a dospělí. Čtěte pozorně příbalový leták.

Tussin por.gtt.sol.1x25ml Suchý kašel - Vše o zdraví

  1. Naše cena:85 Kč
  2. Běžná cena:90 Kč
  3. Ušetříte:6 %

Přípravek se používá k léčbě suchého, dráždivého a obtížně ztišitelného kašle při virových infekcích horních a dolních dýchacích cest. Čtěte pozorně příbalový leták.

Kaloba por.gtt.sol.1x20ml Suchý kašel - Vše o zdraví

  • Naše cena:136 Kč
  • Běžná cena:136 Kč
  • Ušetříte:0 %

Rostlinný výtažek ve formě kapek, je zařazen mezi léky proti kašli a nachlazení. Přípravek se užívá na zmírnění příznaků při akutních onemocněních dýchacích cest. Čtěte pozorně příbalový leták.

Stoptussin sirup por.sir.1x100ml+pip. Suchý kašel - Vše o zdraví

  1. Naše cena:96 Kč
  2. Běžná cena:99 Kč
  3. Ušetříte:3 %

Přípravek tlumí dráždění ke kašli, mění skladbu průduškového hlenu a usnadňuje tak jeho vykašlávání. Přípravek mohou užívat děti od 6 měsíců, dospívající a dospělí. Čtěte pozorně příbalový leták.

Grippostad por.cps.dur.20 Suchý kašel - Vše o zdraví

  • Naše cena:100 Kč
  • Běžná cena:100 Kč
  • Ušetříte:0 %

Grippostad se užívá k léčbě příznaků souvisejících s chřipkou nebo běžným nachlazením jako je bolest hlavy, bolest svalů a kloubů, rýma a suchý kašel. Grippostad současně snižuje horečku a zvýšenou teplotu. Čtěte pozorně příbalový leták.

Levopront kapky por.gtt.sol.1x15ml II Suchý kašel - Vše o zdraví

  1. Naše cena:109 Kč
  2. Běžná cena:109 Kč
  3. Ušetříte:0 %

Léčivá látka levodropropizin obsažená v přípravku Levopront kapky patří mezi antitusika. Mírní kašel bez ovlivnění centra kašle. Je určen k léčbě příznaků suchého drážidivého kašle. Kapky s vůní lesního ovoce a anýzu. Čtěte pozorně příbalový leták.

Robitussin Antitussicum 100ml sirup

  • Naše cena:144 Kč
  • Běžná cena:144 Kč
  • Ušetříte:0 %

Antitusikum ke zmírnění úporného suchého kašle. Sirup. Čirá červená tekutina s charakteristickou vůní a chutí višní. Čtěte pozorně příbalový leták.

Sinecod 50mg tbl.pro. 10x50mg

  1. Naše cena:145 Kč
  2. Běžná cena:164 Kč
  3. Ušetříte:12 %

Sinecod obsahuje látku, která tlumí kašel (butamirát citrát). Sinecod se používá k léčbě suchého, dráždivého kašle různého původu. Čtěte pozorně příbalový leták.

Stoptussin por.gtt.sol.1x25ml

  • Naše cena:105 Kč
  • Běžná cena:99 Kč
  • Ušetříte:-6 %

Přípravek je určen k léčbě suchého, dráždivého, obtížně ztišitelného kašle různého původu. Čtěte podrobně příbalový leták.

Aspecton tablety na kašel černý rybíz 30 ks

  1. Naše cena:66 Kč
  2. Běžná cena:66 Kč
  3. Ušetříte:0 %

Aspecton tablety na kašel – islandský lišejník s příchutí černého rybízu. Pomáhá při dráždivém kašli a chrapotu, zvlhčuje podrážděné sliznice.

Levopront Sirup por.sir.1x120ml

  • Naše cena:125 Kč
  • Běžná cena:130 Kč
  • Ušetříte:4 %

Levodropropizin – léčivá látka Levopront sirup má tlumící účinek na kašel bez ovlivnění centra kašle. Užívá se k symptomatické léčbě suchého dráždivého neproduktivního kašle. Čtěte pozorně příbalový leták.

Babské rady na kašel – 100% ověřené v praxi

Vyzkoušejte odzkoušené babské rady na suchý i dráždivý kašel. ✔️ Pokud nechcete hned léčiva a pomoci sobě nebo vašemu dítěti přírodně, zkuste tyto babské rady. Určitě je znáte – z dětství.

Trápí vás suchý či dráždivý kašel? Mámě pro vás osvědčené babské rady na kašel

Dráždivý kašel je jeden z příznaků respiračního onemocnění. Přichází vždy v době, kdy to nejméně potřebujeme. Stává se tak například při přechodu z chladného prostředí do teplého. Nepříjemný může být také ve večerních hodinách.

Spouštěčem dráždivého kašle může být cokoliv, ale obvykle se jedná o příznak nachlazení, zvláště v zimních měsících. Onemocnění dýchacích cest nás může nepříjemně potrápit. Opakované kašlání nás vysiluje a cítíme se tak více unavení.

Na trhu existuje nespočet přípravků pro léčbu kašle a nachlazení, když už je ouvej, poradí vám s výběrem lékárnice či lékárník. Léčivo na předpis poté doporučí lékař.

A proto než vyrazíte do lékárny, zkuste vyzkoušet zaručené rady našich babiček proti kašli. Mějte však na paměti – pokud není kašel dlouhotrvající a nepřidají-li se k němu další – možná onemocnění (teplota, bolest hlavy, zimnice apod.

), je možno ho zmírnit či rovnou porazit s pomocí osvědčených rad našich babiček a prababiček. Jestliže však kašlete více, než 10 dnů v kuse, kašel se zhoršuje či nemůžeme dýchat – je potřeba ihned zamířit do lékárny anebo ordinace praktického lékaře.

A to platí, i pokud se kašel zhorší třeba v průběhu 2 dnů! Nepodceňte první příznaky a zabojujte hned od začátku.

Ne nadarmo se babičkám říkávalo ‘‘babky bylinkářky,,. Velice dobře znaly zázračné účinky bylin a tyto vědomosti si předávaly z generace na generaci. Na zimní měsíce se připravovaly celé jaro a léto.

Suchý kašel - Vše o zdraví

Připravit se na období kdy je nachlazení daleko častější můžete i Vy. Pokud máte možnost, sbírejte na jaře a v létě bylinky, plody keřů, květy a plody stromů. Sbírat můžete jitrocel, heřmánek, plody šípků a také lipový květ. Bylinky a květy se nejčastěji suší. V zimních měsících z nich pak vaříme lahodné čaje. Z šípků naopak můžeme uvařit šťávu, nebo také sirup.

1. Podpořte vaši imunitu

Nejdůležitější je prevence. Základem dobré obranyschopnosti je podpořit imunitní systém. Imunitní systém je pro nás velice důležitý. Ke zdravé funkci imunitního systému, bychom měli doplňovat především vitamín C a D.

Vitamín C najdeme nejvíce v citrusech jako je například citrón či mandarinka.

Vitamín D je obsažen v mořských rybách, ale bohatým zdrojem jsou také játra.

To však určitě není vše. Zásadní je i pohyb, vyvážená strava, příjem minerálů a obecně – zdravá životospráva. Já jen doplním – mě poslední roky pomáhá Colostrum – třeba to od LR Health. A co že je to Kolostrum? Nahlédněte do našeho článku.

2. Bylinný čaj na kašel od babičky

Pokud k nachlazení již došlo je ho důležité začít řešit okamžitě. Podchyťte kašel již v prvopočátku. Pokud zpozorujete první příznaky, je nejlepší začít s prevencí okamžitě. V takovém případě můžete začít podávat bylinný čaj.

  • 1 polévková lžíce květu bezu černého
  • 2 polévkové lžíce květu lípy srdčité
  • 1 polévková lžíce meduňky lékařské
  • 1 kávová lžička citronu
  • 1 lžíce medu

POSTUP:

Směs bylin přelijeme horkou vodou a necháme louhovat 10 minut a scedíme. Čaj můžete popíjet během dne kdykoliv.

3. Bezová šťáva

Bylinné čaje můžete osladit domácí šípkovou nebo bezovou šťávou. I tu si můžete připravit v létě a poté vytáhnout ze sklepa v době, kdy na vás budou útočit všemožné bacily a viry.

  • 2,5 litrů vody
  • 40 ks bezových květů
  • 3 ks citronu
  • 80 g kyseliny citronové
  • 1 kg cukru (nebo dle chuti)

POSTUP:

Květy bezu opatrně opláchneme studenou vodou. Květy vložte do 2,5 litrů vody spolu s citronem a nechte louhovat do druhého dne.

Druhý den květy s citronem vyndejte a výluh přeceďte do většího hrnce. Přidejte cukr spolu s kyselinou citronovou a zahřívejte do bohu varu. Hotovou šťávu ještě horkou přelévejte do vyvařených sklenic. Sklenice zavíčkujte a otočte hlavou dolů. Skladujte v chladu.

4. Sirup z cibule

Pokud nemáte rádi bylinné čaje, můžete vyzkoušet domácí sirup s cibulí a medem. Cibule má protizánětlivé účinky, a proto ji i naše babičky používaly při léčbě nachlazení a nesměla chybět v žádné kuchyni.

  • 2-3 střední cibule
  • 3 lžíce medu

POSTUP:

Cibuli nakrájíme na malé kousky. Vložíme do misky společně s medem, necháme několik hodin odležet. Cibule mezitím pustí šťávu. Podáváme po lžičkách 3-5x denně.

5. Tvarohový obklad

Pro léčbu kašle je dobré podpořit také vykašlávání. Již od pradávna si naše babičky dělaly různé zábaly a obklady. Nejvíce osvědčený je pak tvarohový obklad.

  • 250 g tvarohu
  • 3 stroužky česneku
  • lžičku sádla

POSTUP:

Tvaroh zahřejeme na tělesnou teplotu přidáme prolisovaný česnek a směs tvarohu a česneku zabalíme do pleny. Hrudník potřeme sádlem a přiložíme na něj obklad. Takto nanesený obklad převážeme ještě ručníkem. Necháme působit 1 hodinu.

Obklad můžeme opakovat několikrát denně, ale vždy si připravíme nový.

6. Priessnitzův zábal

Pokud jste už někdy slyšeli jméno Priessnitz – víte, že jeho postupy prostě fungují. Pomoci od suchého a dráždivého kašle vám může osvědčený Priessnitzový zábal.

Jak si Priessnitzův zábal proti kašli připravit? Je to opravdu jednoduché – na vhodné místo (nejčastěji krk či oblast plic) nejprve přiložíme látku namočenou ve studené vodě. Látku pečlivě utáhneme – musí opravdu přiléhat ke kůži. Díky studenému obkladu se zúží cévy v místě jeho působení. Na látku poté přiložíme igelit či folii – neprodyšnou vrstvu.

V této chvíli se teplota pod obkladem stabilizuje, stažené cévy se postupně rozšiřují a místo se díky tomu prokrví. Obklad aplikujte po dobu 2 – 3 hodin.

Velmi příznivé účinky na vykašlávání má také inhalace páry.

7. Inhalace

Já osobně ji doporučuji – skvělé jsou v tomto éterické oleje, které jsou na bylinné základu. Občas využívám i bylinné kapky či tinktury.

  • hrnec
  • horká voda
  • esenciální olej
  • ručník
Zajímavé:  Doplatek Na Léky Limit?

POSTUP:

Do hrnce nalijte horkou vodu. Přidejte několik kapek esenciálního oleje. Použít můžete například eukalyptus. Hlavu si zakryjte ručníkem a těsně nad hrncem, inhalujte teplé páry.

Inhalace je velice příznivá k uvolňování horních cest dýchacích, ale také napomáhá k roztažení průdušnice a k následnému vykašlávání.

8. Mrkvový sirup od babičky

Právě mrkvový sirup je další zbraní, kterou oceníte jak při kašli, tak při potížích s průdušky. Tento sirup si snadno připravíte doma.

  • hrnec
  • ½ litru mrkvové šťávy
  • 4 – 5 lžic medu

Do většího hrnce dáme půl litru čerstvé mrkvové šťávy a čtyři lžíce medu. Chvíli zahříváme a mícháme, nesmíme však obsah nechat vařit. Poté necháme vychladnout. Užíváme pětkrát denně jednu lžičku, dokud problémy neodezní.

9. Odvar z vlašských ořechů

Pro tento odvar si připravte

  • 12 – 15 vyloupaných ořechů
  • ½ litru vody
  • med na oslazení

POSTUP:

Asi 12 vyloupaných vlašských ořechů dejte do půl litru vody, nechejte alespoň čtyři hodiny louhovat. Poté rychle provařte – následně nechte zchladnout a nálev oslaďte medem.

Pijte až 3× denně. Tento nápoj je údajně skvělý, když potřebujete podpořit odkašlávání. Do dvou dnů byste již mohli cítit první náznaky zlepšení.

10. Česneková meducína našich babiček

Není to sice žádná lahůdka – česnek sice nechutná všem, ale doporučujeme tento recept vyzkoušet, až vám bude ouvej. Šest stroužků česneku najemno nakrájíme, zalijeme 250 ml vody a přidáme 8 lžic cukru. Tento základ poté provaříme maximálně 10 minut. Takto vzniklý odvar poté necháme vychladnout, scedíme a dáme do ledničky. Užívá se 3× denně.

Další rady od našich babiček

Pokud Vás trápí kašel převážně ve večerních hodinách, otevřete si před spaním okno a místnost vyvětrejte. Vlhký vzduch napomáhá k roztažení průdušnice. Vzduch zvlhčíte i tak, že do místnosti pověsíte mokré prádlo. Od dráždivého kašle před spaním a během noci, Vám také pomůže vyvýšený polštář.

Suchý kašel - Vše o zdraví

Stejně jako u jiných nemocí je důležitý mít neustálý přísun tekutin, dodržovat klidový režim a dopřát si dostatek spánku.

Příznaky nachlazení nepodceňujte. I přes to, že lze nachlazení vyléčit doma, někdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se Váš stav zhoršuje, máte zvýšenou teplotu či horečku, špatně se vám dýchá a při dýchání vydáváte sípavé zvuky, vyhledejte ihned raději lékaře.

Babské rady na kašel – suchý i dráždivý

Aktuální článek: Babské rady na kašel – 100% ověřené v praxi

Babské rady na suchý kašel: Jak si poradit bez léků?

  • Letošní zima jako by si z nás dělala legraci. Teplotní výkyvy jsou pro náš organismus poměrně velký nápor, a tak se není čemu divit, když se musíme potýkat s nachlazením a kašlem. Naše babičky v tom měly jasno. Žádné léky, na obyčejné zdravotní neduhy pomůžou přírodní léčiva, která měly zrovna po ruce. Pojďme se inspirovat – jaké jsou nejlepší babské rady na kašel? 
  • S medem opatrně, nejprve zkuste, zda na něj nemáte alergii.

    Také vám maminka nebo babička dávaly cucat lžičku medu, když jste byli nemocní, měli jste kašel nebo vás bolelo v krku? Med je snad nejstarším lékem užívaným proti kašli. Přidává se i do sirupů, které běžně koupíte v lékárně. Má totiž analgetické účinky, navíc dokáže zbavit hlenu. Pokud vás kromě kašle trápí také bolest v krku, pak si určitě dejte lžičku medu, je to totiž silný antioxidant, takže vás zbaví škodlivin usazených uvnitř hrdla. 
    Jak jej použít: Nejúčinnější je do hrnku teplého mléka přimíchat jednu lžičku medu. Uleví i od bolestí na hrudi a od častého kašlání.
    Tip: Abyste lék pořádně přiostřili, přidejte do medu křen. Přesněji řečeno dvě lžičky strouhaného křenu smíchejte s jednou lžičkou medu. Tuto medicínu podávejte třikrát denně a uvidíte, že odkašlávání bude mnohem jednodušší!  

  • Těžko byste hledali zdravotní obtíž, na kterou by kurkuma, známá také jako indický šafrán, nezabrala. Proto se není čemu divit, že i z nachlazení vás může vytáhnout právě toto koření. Má totiž silné antivirové účinky – stejně jako ty antibakteriální. Může za to účinná látka kurkumin. Jestli vás tedy trápí ucpaný nos, rýma, bolest hlavy nebo bolest v krku, pak by pro vás měla být jasnou volbou.
    Jak ji použít: Podobně jako je to s medem, i kurkumu můžete míchat s mlékem. Do hrnku horkého mléka přidejte půl lžičky kurkumy a pořádně zamíchejte. Pro lepší chuť můžete samozřejmě přidat i med.
    Tip: Pokud vás bolí v krku, zahrajte si na mastičkáře a vyrobte si kloktadlo. Smíchejte půl lžičky tohoto koření s půl lžičkou soli a zalijte šálkem horké vody. Promíchejte a směs kloktejte dvakrát denně. 

  • Zázvor je přírodní analgetikum, což je také důvod, proč se přidává do některých sirupů proti kašli nebo do pastilek proti nachlazení. Pomáhá uklidnit podráždění v krku, a navíc pročistí váš dýchací systém. Ovšem je zbytečné vést takovou dlouhou cestu, která vede od zázvoru přes výrobu léků až k vaší návštěvě lékárny. Stačí, když si v obchodě koupíte jen jeho kořen a připravíte si léčebné pomůcky doma.
    Jak ho použít: Zázvor nakrájejte na malé kousky a hoďte jej do vroucí vody. Nechte chvíli vařit a poté vychlaďte tak, aby to pro vás bylo přijatelné na pití. Tento proces byste měli absolvovat alespoň třikrát denně, aby vám pomohl od suchého kašle.
    Tip: 10 gramů oloupaného zázvoru vařte deset minut v litru vody. Poté přidejte šťávu z jednoho vymačkaného citronu a důkladně promíchejte, aby chutě splynuly dohromady. Pijte ještě horké. 
    Dětské nemoci: Všechno, co doopravdy platí na rýmu a kašel!

  • Milujete česnek v jídle, ale vás žlučník protestuje? Se správně vybranou odrůdou se vám to nestane

    Česnek je dobrý nejen na to, abyste se ubránili případným nočním útokům upírů, ale také k tomu, abyste porazili zrádné nachlazení a kašel. Ba co víc, je to jeden z nejlepších přírodních léků na suchý kašel. Kromě toho posiluje celkově imunitní systém a pomáhá bojovat s infekcemi, které onen suchý kašel způsobují. Ovšem pokud zahájíte léčbu česnekem, připravte se na to, že kromě bacilů to odežene pravděpodobně i vaše blízké. 
    Jak ho použít: Do vroucí vody přidejte pár stroužků česneku a povařte. Přidejte oregano. Nechte vychladnout a poté dochuťte lžičkou medu. Tento sirup si dávejte alespoň třikrát denně.
    Tip: Od bolesti v krku vám pomůže také česnek smíchaný s hřebíčkem a medem. 

  • Bylo by fajn, kdyby lékař na každé nachlazení předepisoval týdenní dovolenou u moře, ale bohužel se budeme muset smířit s výrobou slané vody z domova. Kromě toho, že kloktání slané vody pomůže od bolesti v krku, uleví vám i od suchého kašle. Pomáhá totiž snižovat vnitřní otoky. Proto se přidává i do kapek do nosu. 
    Jak ji užívat: Smíchejte jednu lžičku soli se 30 ml vody a promíchejte. Dejte si doušek, zakloňte hlavu a chvíli kloktejte, poté vodu vyplivněte. Opakujte alespoň dvakrát. Poté si vypláchněte pusu obyčejnou vodou. 

  • Pára pomáhá uvolňovat hleny, a tedy i lépe odkašlávat. Stačí vám k tomu obyčejná horká voda. Ovšem můžete do ní přidat i některé esenciální oleje – například eukalyptový, borovicový nebo mátový. 
    Jak ji užívat: Budete potřebovat misku s vodou, ručník a některý z esenciálních olejů. Vodu uvařte, přelijte do misky a přidejte pár kapek oleje. Nad misku se skloňte, přehoďte si přes hlavu ručník a inhalujte páru po dobu alespoň deseti až patnácti minut. To provádějte několikrát denně. 

  • Majoránka pomůže k uvolnění hlenů a lepšímu odkašlávání.

    V kuchyni by se bez majoránky obešel asi málokdo. Ale kromě své výrazné chuti, která zpříjemní nejeden pokrm, vám také pomůže s kašlem. Uvolní hlen, čímž zajistí lepší vykašlávání. 
    Jak ji užívat: Nechte aroma majoránky rozpustit v horké vodě. Přefiltrujte roztok tak, abyste se zbavili vylouhovaného koření, a vypijte. 
    Tip: Chuť nápoje na odkašlávání zpříjemníte tím, že přidáte ještě další ingredience. Rozmíchejte lžičku majoránky ve 250 ml horké vody a uvařte. Poté přidejte med, citron a pijte po doušcích několikrát denně. 

Léky na kašel, suchý kašel, kapky a sirupy na kašel

Kašel, stejně jako třeba zívání, kýchání či škytavka, patří mezi obranné reflexy, které slouží k udržení průchodnosti dýchacích cest.

Kašel vzniká náhlým mechanickým, chemickým či tepelným podrážděním v dýchacích cestách. V podstatě se jedná o hluboký nádech s uzavřením hlasové štěrbiny, po kterém následuje prudký výdech.

Je kašel přirozeným projevem zdravého člověka? Více o kašli a jeho léčení.

Do jisté míry je tak kašel přirozeným projevem zdravého člověka. Pokud ovšem trvá dlouho nebo je extrémně silný, může způsobit řadu komplikací (únava dýchacích svalů, snížení celkové tělesné kondice, zhoršení spánku) a významně ovlivňuje kvalitu života nemocného.

Akutní kašel, který trvá obvykle do tří týdnů, nejčastěji doprovází zánět horních cest dýchacích (ať už virového či bakteriálního původu). Současně se velmi často objevuje zvýšená teplota a celková únava.

 Za chronický se označuje kašel, který trvá více než šest týdnů.

Může se jednat o déletrvající kašel vzniklý v souvislosti s akutním onemocněním, příčin však může být mnohem více (astma bronchiale, gastroezofageální reflux, nežádoucí účinek některých léků atd.)

Pro samoléčení je vhodný pouze akutní kašel, na trhu je velké množství volně prodejných přípravků, které od nepříjemných projevů ulevují. Chronický kašel patří vždy do ordinace ošetřujícího lékaře.

Při výběru vhodné terapie je důležité si uvědomit, jakého kašle se vlastně chceme zbavit. V zásadě rozlišujeme dva typy:

Suchý dráždivý kašel a vlhký (produktivní) kašel spojený s vysokou produkcí hlenu.

Suchý kašel může vzniknout po kontaktu s dráždivými látkami, doprovází záněty hlasivek a vedlejších nosních dutin, objevuje se při gastroezofageálním refluxu (vracení kyselého žaludečního obsahu zpět do jícnu).

U menších dětí a seniorů je častým projevem po vdechnutí cizího tělesa, ať už hračky či většího kousku jídla. Léky tlumící suchý neproduktivní kašel označujeme jako antitusika. Ta ovlivňují centrum pro kašel v mozku nebo tlumí kašel přímo v místě podráždění v dýchacích cestách.

Existuje řada přípravků v různých lékových formách, jejichž výběr je vždy nutné přizpůsobit konkrétnímu pacientovi.

Vhlký (produktivní) kašel je spojován se záněty průdušek, průdušinek či plic.

Objevuje se při zánětu nosohltanu, vedlejších nosních dutin nebo rýmě, kdy hleny stékají z oblasti nosu. Pokud je hlen čirý, je možno použít některý z přípravků ze skupiny tzv. expektorancií.

Využívá se jejich schopností hlen naředit, aktivovat očišťovací schopnosti dýchacích cest a usnadnit tak jeho vykašlávání.

Kromě expektorancií je možné využít i vlastností přírodních látek obsažených v rostlinách. K dispozici je nepřeberné množství bylinných čajových směsí, které přírodní cestou napomáhají odkašlání.

Mezi nejznámější rostliny s těmito vlastnostmi patří břečťan popínavý, jitrocel, černý bez, lípa nebo sléz.

 Pokud však jsou ve vykašlávaném hlenu přítomny známky bakteriální infekce (žluto-zelené zbarvení) nebo krve, je nutné okamžitě vyhledat pomoc lékaře.

Závěrem je nutno podotknout, že kašel jako takový není nemoc, ale jen příznak jiného onemocnění, které samo o sobě vyžaduje správnou léčbu. Je důležité pečlivě uvážit, k jaké terapii přistoupíme.

Dlouhotrvající kašel může být následek i závažnějších zdravotních problémů, které bychom neměli podcenit.

 Dále bychom měli být více opatrní na kašel u dětí, těhotných a starších lidí a při výskytu komplikací je nutné vždy navštívit lékaře.

Kašel – druhy a léčba u dětí i dospělých

Kašel je obranný reflex, který čistí dýchací cesty a udržuje jejich průchodnost. Vzniká podrážděním citlivých oblastí hrtanu, průdušnice, velkých průdušek nebo i pohrudnice. Dlouhodobý kašel poškozuje epitel dýchacích cest, narušuje spánek a obecně zhoršuje kvalitu života. Jaké jsou druhy kašle a co na ně zabírá?

Pro efektivní léčbu je vždy důležité správně určit typ kašle a teprve pak se léčit…

Kašel dělíme podle doby trvání na akutní, subakutní a chronický. Ten akutní trvá do týdne, subakutní do 3–4 týdnů, chronický přes 4 týdny v roce a často se vrací.

Dále se kašel dle charakteru dělí na suchý a vlhký. Suchý kašel je neproduktivní,dráždivý charakter a je obzvláště nepříjemný.

Doprovází ho škrábání a bolest v krku nebo za hrudní kostí. Častým jevem je také dávivý kašel. Vlhký kašel je naopak produktivní, tudíž je doprovázen produkcí hlenu.

Suchý dráždivý kašel

Suchým dráždivým kašlem může tělo reagovat například na vdechnutí kouře, prachu, části potravy atp. Zároveň je ale projevem nebo součástí drtivé většiny respiračních onemocnění. Pokud se tedy objeví suchý kašel, může se jednat o jeden z prvních příznaků nějaké nemoci dýchacích cest – zánět cest dýchacích, astma, různé alergie atd.

Suchý kašel nejčastěji nastupuje při infekci hrtanu (laryngitida), kdy vzniká zánět horních cest dýchacích a dochází ke zvýšené citlivosti sliznice, což následně vede k dráždění a suchému kašli. Při tomto typu kašle se netvoří hleny (pacient nic nevykašlává), většinou však postupně přechází do vlhkého kašle.

Léčba aneb Co na suchý kašel

Pro efektivní léčbu je vždy důležité správně určit typ kašle a teprve pak se léčit, nikoliv bez přečtení příbalového letáku sáhnout po prvním léku proti kašli z domácí lékárničky. Suchý kašel není pro tělo nijak užitečný, proto je dobré ho zmírňovat, zvláště pokud narušuje spánek. Doporučujeme zahájit léčbu po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem.

Léčba se vždy odvíjí od původu nemoci. Suchý kašel je častý při akutním zánětu nosohltanu, tehdy pacient kašle hlavně v noci.

Na takový kašel se aplikují antitusika a antihistaminika, která potlačují kašlací reflex a zmírňují otok sliznice. Hluboký kašel má obvykle na vině zánět průdušnice, zde se taktéž aplikují antitusika.

Pokud zánět přejde na průdušky a plíce, jde už o akutní infekci dolních dýchacích cest, například u bronchitidy.

K léčbě kašle se nejčastěji využívají sirupy nebo kapky. Foto: cottonbro, Pexels

Co na dlouhotrvající suchý kašel

Na noc kašel tlumte léky. Jedním z nejúčinnějších pomocníků je běžný sirup na kašel. Dále se nabízejí kapky na kašel, například Stoptussin, Levopront. Doporučujeme také dodržovat dostatečný pitný režim, stejně jako u většiny ostatních nemocí.

TIP: Na suchý kašel zabírají i bylinky a čaje – například odvar z květu černého bezu nebo speciální směsi na kašel.

Vlhký kašel může navazovat na suchý dráždivý kašel. V dýchacích cestách se začne vytvářet nadmíra hlenů. Ty bývají velmi husté a tělo se jich těžko zbavuje, proto je třeba je ředit.

K tomu může pomoci například sirup Stodal. Vlhký kašel se také objevuje při akutním zánětu průdušek či zápalu plic.

Hlen může mít různou barvu i konzistenci – od bílé až po zelenavou.

Léčba aneb Co na vlhký kašel

Vlhký kašel bývá nejčastěji spojený s nachlazením. V žádném případě ho nepotlačujte, jen užívejte léky na ředění hlenu a usnadňování vykašlávání. Takové léky doporučujeme užívat nejpozději okolo 16. hodiny.

Zásadně nekombinujte léky na tlumení kašle s těmi na vykašlávání. Některé přípravky totiž mohou obsahovat i látky na snížení horečky a bolesti hlavy, tlumení bolesti v krku či k dezinfekci sliznice. Pokud tedy trpíte pouze kašlem, tyto léky neužívejte.

Chronický kašel

Pokud kašel trvá déle než 4 týdny, může jít o jeho chronickou podobu, přičemž příčin může být nespočet.

Chronický kašel bývá důsledkem onemocnění dýchacího ústrojí, nějaké srdeční choroby, onemocnění jícnu nebo i nežádoucích účinků léků.

Také je velmi častým jevem u těžkých kuřáků. Tak či tak, trápí-li vás kašel dlouhodobě, rozhodně neváhejte vyhledat lékařskou pomoc.

Záchvatovitý kašel

Záchvatovitý typ kašle vzniká v návalech – nejvíce v noci či po námaze. Objevuje se u průduškového astmatu a jsou pro něj typické stavy ztíženého dýchání. Na takový kašel pomáhají bronchodilatancia, léky uvolňující křečovité stažení průdušek. Nemocný se záchvatovitým kašlem by měl být v trvalé péči lékaře.

Psychogenní kašel

Dlouhotrvající kašel může být i psychického původu. Tzv. psychogenní kašel se vyskytuje u dospělých, ale ještě častěji u dětí. Souvisí se stresem, citovými traumaty a emoční labilitou.

Spojován bývá také s pocitem nedostatku lásky, v úvahu přichází i odpověď na problémy v komunikaci. Léky zde obvykle nepomáhají, doporučuje se spíše psychoterapie, zejména sugestivní postupy (například hypnóza).

Ty lze kombinovat s nácvikem relaxace.

Pomáhá také vysvětlení prevence, příčin a souvislostí onemocnění. Jistotu vyléčení však nenabízí nic z výše zmíněných, o to méně pak, nezlepší-li se životní situace pacienta.

TIP: Věděli jste, že kašel může trápit i psy? Psincový kašel (infekční laryngotracheitida psů ILT) je virové onemocnění, které u psů oslabuje obranyschopnost horních cest dýchacích.

Při kašli v těhotenství je třeba pečlivě volit léky. Během 1. a 2. trimestru lze užívat léčiva s obsahem účinné látky dextrometforman. Ve 3. trimestru či v období kojení se doporučují přípravky s butamirátem. Pomáhají také bylinky – mezi ty jednoznačně bezpečné patří zázvor, meduňka, mateřídouška, máta, lípa a jitrocel.

Kašel u dětí, miminek a kojenců

Příčina bývá nejčastěji infekční (virová), stékání rýmy do nosohltanu, alergická, vdechnutí cizího tělesa, chronické onemocnění, pobyt v znečištěném prostředí nebo také obrana organismu při styku s dráždivými látkami nebo při změně teplot, leckdy je v tom i psychika dítěte.

Kašel u dětí značí probíhající infekci organismu. Foto: Semevent, Pixabay

Kašel může být stejně jako u dospělých suchý – obvykle na začátku infekce či při zánětu hrtanu nebo průdušnice.

Vlhký kašel se objevuje obvykle ke konci onemocnění, ovšem ve spojení se schváceností a horečkou může značit bakteriální infekci.

Malé děti neumí vykašlávat hleny, proto je pro rozlišení suchého a vlhkého kašle třeba poslouchat, jaké zvuky dítě vydává.

„Akutní kašel trvá do 4 týdnů, chronický nad 4 týdny.

Lékaře navštivte vždy, je-li nemocné dítě mladší než 3 měsíce, dále pokud se po běžně doporučené léčbě do týdne nezlepší stav dítěte, při doprovodných příznacích (hlavně horečka) trvající déle než 2 dny, při schvácenosti, apatii, extra spavosti a bolestech hlavy.

Při dušnosti (dítě se nemůže nadechnout, vydechnout, nehýbe se, pomodrává v obličeji…) volejte lékaře ihned, případě rovnou 155,“ vysvětluje MUDr. Andrij Karašivskyj, plicní lékař z EUC Kliniky Praha – Malešice.

Léčba aneb Co na kašel u dětí

Pro děti od 3 let se při intenzivním kašli doporučují režimová opatření jako klid, vyvýšená horní polovina těla, větrání, teplé nápoje, kašovitá strava atp. Dále lze ovlivnit průběh léky, ale pozor – tyto léky neléčí, jen zmírňují příznaky.

  • Na suchý kašel u dětí doporučujeme užívat léky tlumící kašel, což dítě ocení především na noc (Levopront, Sinecod).
  • Na vlhký kašel u dětí pomáhají léky uvolňující hlen a usnadňující vykašlávání. Tyto léky se naopak na noc nehodí. Patří sem bylinné přípravky s břečťanem, smíšené bylinné přípravky (Bronchipret), případně léky na nepřírodní bázi, s acetylcysteinem nebo ambroxolem.

Kašel a babské rady

Existuje nespočet osvědčených babičkovských fíglů. Tady najdete pár z nich:

  • Podpora imunity – nejdůležitější je vitamin C (citrusy, šípek, rakytník, brambory, rajčata, papriky…). Dále vitamin D (mořské ryby, játra…).
  • Cibulový sirup – cibuli nakrájejte na kousky, vložte do misky společně s medem a nechte pár hodin odležet. Cibule mezitím pustí šťávu. Podávejte po lžičkách 3 až 5× denně.
  • Mrkvový sirup – do hrnce nalijte půl litru čerstvé mrkvové šťávy a 4 lžíce medu. Zahřívejte, míchejte, ale nevařte. Poté nechte vychladnout. Užívejte 5× denně 1 lžičku, dokud problémy neodezní.

Kdy se na to nevykašlat

Kašel je běžný zdravotní problém a je-li jeho průběh mírný, většinou stačí domácí léčba. Při těžších komplikacích, nestandardním průběhu nebo nelepšících se potížích ale neotálejte s vyhledáním lékařské pomoci. Pokud se u dítěte objeví dušnost, volejte rovnou 155. V případě kašle u dětí mladších 3 let se na lékaře obraťte při nástupu prvních příznaků.

  • Trápí vás kašel? Můžete se na naše lékaře obrátit nejen přímo v ordinaci, ale také online prostřednictvím služby Lékař online 24/7:
  • Lékař online 24/7  
  • Praktičtí lékaři EUC

autor:

MUDr. Andrij Karašivskyj

Není kašel jako kašel

V současné době výkyvů teplot, střídání zimy a oteplení, deštivých dní s mrazivými, období inverzí a období častějšího výskytu tzv. smogových situací, což znamená zhoršení kvality ovzduší mnozí z nás začínají kašlat a dostanou rýmu, v horším případě zánět průdušek nebo zánět plic. To vše označujeme jako infekce horních nebo dolních cest dýchacích.

Právě kašel patří k nejčastějším příznakům akutních i chronických onemocnění dýchacího ústrojí a je jedním z nejčastějších důvodů vyhledání lékaře.

Kašel je fyziologický obranný reflex organismu, který brání, abychom různé škodliviny či cizorodé látky vdechli a pokud se tak již stane, pomáhá nám dýchací cesty od nich očistit tím, že začneme vykašlávat hlen i s cizorodými látkami.

Kašel provází většinu nemocí dýchacího ústrojí, může provázet i některá onemocnění jiných orgánů, ale kašel často dostane i osoba zdravá, která netrpí žádnou jinou nemocí.

Spouštěcí místa pro kašlací reflex jsou i tam, kde bychom je nepředpokládali, např. v zevním zvukovodu.

Kašel může být příznakem banálního onemocnění horních cest dýchacích, ale může být i příznakem velmi závažných nemocí.

Kašel můžeme dělit podle různých hledisek např. na akutní, chronický, suchý, záchvatovitý, neproduktivní nebo produktivní (vykašláváme hlen). Kašel, který trvá méně než tři týdny, bývá označován jako akutní, kašel trvající déle než 8 týdnů označujeme jako chronický.

Mezi nejčastější příčiny akutního kašle u dětí i dospělých patří akutní infekce horních a dolních dýchacích cest, aspirace cizího tělesa, inhalace dráždivých látek, tj. kašel spojený s infekcí nebo zhoršení chronického kašle u pacientů, kteří mají astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Příčinou chronického kašle bývá i tzv. syndrom zadní rýmy, přetrvávající kašel po akutní infekci, „kuřácký“ kašel u chronického zánětu průdušek nebo CHOPN, kašel provázející závažné nemoci jako např.

karcinom (rakovina) plic, tuberkulóza, bronchiektázie (rozšíření průdušek, kde se hromadí hlen), cystická fibróza nebo i srdeční selhání.Chronický kašel může vzniknout i jako nežádoucí účinek některých léků.

Většinou suchý, někdy záchvatovitý kašel, může znamenat diagnózu astmatu nebo pokud je již astma diagnostikováno a léčeno, jeho zhoršení. Některé tyto kašle si popíšeme blíže.

Kašel u osob, které netrpí žádným chronickým onemocněním dýchacího ústrojí:

  • Kašel po infekci
  • Kašel u osob s gastroezofageálním refluxem (GER)
  • Kašel navozený léky
  • Psychogenní kašel

Kašel po infekci

Někdy se může stát, že po akutní infekci horních i dolních cest dýchacích, nejčastěji po virózách, zánětech průdušek i zánětech plic, odezní akutní příznaky nemoci tj. horečka, rýma, bolesti kloubů svalů, únava a přetrvává kašel.

Příčinou jsou většinou některé bakterie nebo viry. Proto je třeba vyhledat lékaře, který provede potřebná vyšetření, např. krve a sputa (hlenu) a pokud nalezne „zlobivou“ bakterii nebo virus, nasadí adekvátní léčbu.

Někdy se příčina nenajde a kašel po určité době sám nebo vlivem podpůrné léčby odezní.

Kašel u osob s gastroezofageálním reflexem (GER)

Gastroezofageálníreflux je onemocnění jícnu, kdy (zjednodušeně řečeno), špatně funguje dolní svěrač jícnu, dochází k průniku kyselého obsahu žaludku do jícnu a k následnému vdechnutí malých částic žaludečního obsahu, což může způsobit chronický neproduktivní kašel.>  Proto u dlouhodobého kašleje doporučeno vyšetření jícnu a pokud se GER prokáže, nasazení léků snižující nadměrnou kyselost žaludečního obsahu nebo zabraňující nadměrnou tvorbu kyseliny solné v žaludku, po kterých většinou kašelzcela ustoupí.

Kašel navozený léky

Chronický, dlouhodobý, dráždivý kašel mohou vyvolávat také některé léky.

Nejčastěji jsou to léky na vysoký krevní tlak či na ischemickou chorobu srdeční (ACE inhibitory, beta-blokátory), proto je velmi důležité, aby všichni lékaři, u kterých se pro různá onemocnění léčíme, znali všechny léky, které užíváme.

Při užívání výše zmíněných skupin léků se může kašel objevit i po delší době užívání, např. v souvislosti s prodělanou virózou, a kašel není závislý na dávce léku.U osob s chronickým kašlem je vždy nutno tyto léky vysadit a nahradit je jinou skupinou léků.

Psychogenní kašel

U dětí nebo dospívajících do 18 let věku se někdy objevuje záchvatovitý kašel, který vzniká pouze přes den, ne v noci.

Psychogenní složka je častější u dívek a bývá spojována se školními problémy, rodinnými problémy, problémy s dospíváním nebo i obavou o přítomnost nějakého závažného plicního onemocnění.

Dříve než se označí kašel za psychogenní, je však nutno vyloučit všechny ostatní příčiny kašle. Léčí se psychoterapií.

Kašel u osob, které trpí chronickým plicním onemocněním

  • Kašel u osob s astmatem
  • Kašel u osob s chronickou bronchitidou a CHOPN
  • Kašel u osob s bronchiektáziemi
  • Kašel u osob s jinými nemocemi dýchacího ústrojí

Kašel u osob s astmatem

Kašel patří spolu s dušností, tíží na hrudníku a pískáním na hrudníku mezi základní příznaky astmatu. U dětí může být kašel dokonce jeho jediným příznakem.

Po nasazení inhalační antiastmatické léčby, která je jednak preventivní (dlouhodobá) a jednak záchranná (úlevová), by měl kašel zcela ustoupit.

Když se kašel znovu objeví, je potřeba častěji použít úlevový lék a pokud kašel přetrvává, navštívit lékaře, který nám astma léčí. Dobře léčený astmatik by měl být bez příznaků astmatu a bez omezení životních aktivit včetně sportu.

Kašel u osob s chronickou bronchitidou a chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN)

Příčinou chronické bronchitidy i CHOPN je ve většině případů kouření, ale i škodliviny z bytových a domovních interiérů, a škodliviny ovzduší a škodliviny, které se vyskytují v pracovním prostředí.

Tyto nemoci jsou charakterizovány produktivním kašlem trvajícím alespoň tři měsíce v roce po dva následující roky.

U nemocných s CHOPN navíc dochází k nevratnému zúžení průdušek, ke zlepšení příznaků mezi které dále patří námahou dušnost spojená se snížením tolerance fyzické námahy a nadprodukce hlenu, je nezbytné absolutně zanechat kouření, omezit expozici dalším škodlivinám v ovzduší a trvale užívat (nejčastěji vdechovat) léky. Při akutním zhoršení (exacerbaci) CHOPN, kdy se objeví zvýšené množství někdy i hnisavého hlenu a zhoršení dušnosti, je nutné vyhledat plicního lékaře, který doporučí další léčbu včetně léčby antibiotiky.

Kašel u osob s bronchiektáziemi

Bronchiektázie jsou definovány jako nevratné rozšíření průdušek středního a malého průsvitu, kde dochází ke hromadění hlenu, který způsobuje chronický produktivní kašel.

Nemocní s bronchiektáziemi musí dbát na pravidelné vykašlávání, při kterém jim pomáhají i různé rehabilitační pomůcky.

Pokud se hlen hromadí v průduškách, často dochází k jeho infekci (zhnisání), což se projeví změnou barvy hlenu do žluta nebo zelena a pak je třeba vyhledat lékaře, který nasadí antibiotickou léčbu.

Kašel u osob s jinými nemocemi dýchacího ústrojí

Kašel ať už suchý nebo produktivní provází většinu onemocnění dýchacího ústrojí, kterých je celá řada, ale která jsou méně častá nebo než ty výše zmíněné, proto je nebudu podrobně rozebírat.

Stejně jako „není kašel jako kašel“ je to i s léky „na kašel“ . Většina z nich je volně dostupná v lékárnách a můžeme je v zásadě rozdělit do dvou skupin. Léky proti kašli resp. léky tlumící dráždivý, neproduktivní kašel – antitusika, které potlačují kašlací reflex a léky na snadnější odkašlávání a rozpouštění hlenu – expektorancia a mukolytika.

U pacientů s astmatem a CHOPN při kašli doporučujeme častěji použít úlevový inhalační lék, který roztáhne průdušky a umožní vykašlání nahromaděného hlenu. Někdy se současně podávají léky, které tlumí nadměrné dráždění ke kašli, s léky, které umožní snadnější odkašlávání.

Při jakémkoliv kašli nesmíme zapomínat na dostatečný příjem tekutin a na technická opatření zvyšující vlhkost vzduchu v interiéru. Zde jsou zcela na místě zvlhčovače vzduchu, což však rozhodně nejsou nádoby s vodou umístěné na radiátory topení. A nesmíme zapomenout na zamezení kontaktu se škodlivinami, které vyvolávají kašel.

V našich podmínkách je tou nejrozšířenější škodlivinou tabákovou kouř, ať přijímaný aktivně či pasivně.

Chronický kašel je velmi častým problémem, který nás trápí, a který bývá často podceňován pacientem či jeho nejbližším okolím, tak někdy i lékařem. Chronický kašel by měl být důvodem návštěvy lékaře a měla by být vždy objasněna jeho příčina a včas nasazena adekvátní léčba.

  • Pamatujte „Kašel a lásku neutajíš“.
  • Přeji nám všem život bez kašle!
  • Eva Kašáková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector