Sves ekg – Vše o zdraví

Sves ekg - Vše o zdravíSves ekg - Vše o zdravíPC obraz EKG

Elektrokardiogram (zkráceně EKG) je záznam časové změny elektrického potenciálu způsobeného srdeční aktivitou. Tento záznam je pořízen elektrokardiografem.

EKG je standardní neinvazivní metodou funkčního vyšetřeníelektrické aktivitymyokardu. Na rozdíl od CNS vykazuje práce srdce daleko větší synchronicitu a periodicitu.

Signál se šíří z myokardu poměrně snadno všemi směry do celého těla, aniž by byl výrazněji zeslabován.

EKG signál proto můžeme zaznamenat v poměrně velké amplitudě (jednotky až desítky mV) prakticky na libovolném místě tělesného povrchu.

Pomocí křivky zobrazuje elektrickou aktivitu srdce. EKG se nejčastěji využívá k diagnostice bolestí na hrudi, dušnosti, závratí a pocitů bušení srdce. Kromě toho může odhalit zvětšení jednotlivých srdečních oddílů.

Záznam elektrické aktivity srdce ukáže:

  • odchylky od pravidelného rytmu,
  • poruchy tvorby nebo převodu vzruchu v srdečním svalu,
  • nedostatečnou výživu jednotlivých částí srdce (ischemii),
  • starší poškození srdečního svalu,
  • lokalizaci postižení a jeho rozsah.

EKG jednoduchým a nebolestivým způsobem monitoruje činnost srdce a včas upozorní na všechny odchylky. Díky tomu se můžete začít včas léčit a snižujete riziko náhlé smrti při srdečním selhání.

Vznik a průběh EKG signálu

Sves ekg - Vše o zdravíBěžný průběh signálu EKG.

Impuls pro kontrakci myokardu vzniká v tzv. sinoatriálním (SA) uzlu v oblasti pravé předsíně, odkud se šíří dál. Pro účel našeho stručného výkladu je důležité si uvědomit, že tento primární signál je natolik slabý, že jej při běžném záznamu EKG prakticky nezaznamenáme. První vlna signálu, kterou můžeme na EKG záznamu vidět, je vlna P, která svědčí o depolarizaci předsíní, tedy o jejich počínající kontrakci. Samotnou repolarizaci předsíní na EKG nejsme schopni rozpoznat, neboť příslušný biosignál je zastíněn daleko vyšším signálem, pocházejícím od depolarizace komor; tento signál je charakterizován komplexem vln QRS. Následující vlna T svědčí o následné repolarizaci komor. (Nemůžeme se zabývat podrobně interpretací, fyziologií či patofyziologií EKG, proto se omezujeme na jeho základní popis.)

Jaký je princip?

Srdeční sval obsahuje zvláštní buňky, které vytváří podněty k jeho smršťování. Tyto buňky – převodní systém srdeční – vedou vzruchy do všech srdečních oddílů. Podrážděním dochází v jednotlivých buňkách ke změně elektrického napětí.

Vznikají elektrické proudy, které se šíří všemi směry do okolí. Vaše tělo tyto proudy dobře vede, a proto je možné je registrovat i na jeho povrchu.

Elektrody převádějí elektrickou aktivitu k přístroji, který ji zesílí a převede na křivku.

Jak to probíhá?

Při vyšetření leží pacient na lůžku na zádech s obnaženou horní polovinou těla a kotníky. Sestra připevní na určená místa snímací elektrody. Na zápěstí a kotníky dostane pacient tzv. končetinové elektrody.

Každá z nich má svoji barvu (červenou, žlutou, zelenou a černou). Další elektrody jsou pomocí přísavek připevněny na hrudník. K zajištění lepší vodivosti je možné potřít pokožku vodou nebo speciálním gelem.

Po připevnění elektrod začíná vlastní měření. Je důležité, abyste zůstali v úplném klidu, nehýbali se a nemluvili. Z přístroje začne vyjíždět papír se záznamem vaší srdeční aktivity.

Vyšetření je absolutně nebolestivé. Přístroj při něm pouze snímá vlastní elektrickou aktivitu srdce, aniž by přitom do vašeho organizmu vysílal jakoukoli energii.

Obavy z bolestivých „elektrických šoků“ proto nejsou na místě.

Vyšetření trvá jen několik sekund. Po skončení záznamu vám sestra sejme elektrody a vy se můžete zase obléct.

Při vyšetření leží pacient na lůžku na zádech s obnaženou horní polovinou těla a kotníky. Sestra připevní na určená místa snímací elektrody. Na zápěstí a kotníky dostane pacient tzv. končetinové elektrody.

Každá z nich má svoji barvu (červenou, žlutou, zelenou a černou). Další elektrody jsou pomocí přísavek připevněny na hrudník. K zajištění lepší vodivosti je možné potřít pokožku vodou nebo speciálním gelem.

Po připevnění elektrod začíná vlastní měření. Je důležité, abyste zůstali v úplném klidu, nehýbali se a nemluvili. Z přístroje začne vyjíždět papír se záznamem vaší srdeční aktivity.

Vyšetření je absolutně nebolestivé. Přístroj při něm pouze snímá vlastní elektrickou aktivitu srdce, aniž by přitom do vašeho organizmu vysílal jakoukoli energii.

Obavy z bolestivých „elektrických šoků“ proto nejsou na místě.

Vyšetření trvá jen několik sekund. Po skončení záznamu vám sestra sejme elektrody a vy se můžete zase obléct.

Výstup vyšetření má podobu EKG křivky. Zjištěnou elektrickou aktivitu z jednotlivých svodů zakreslí přístroj na záznamový papír. Křivky jsou označeny podle příslušných elektrod (I, II, III, aVR, aVL, aVF, V1, V2, V3, V4, V5, V6). Každá informuje o určité části srdce.

Ze změn fyziologické křivky může lékař usuzovat na charakter i místo postižení. Nejdříve si všímá srdeční frekvence a pravidelnosti rytmu. Poté hodnotí výšku, tvar a umístění jednotlivých vln křivky. Poruchy rytmu se projeví nepravidelnými vlnami. Ischemie srdečního svalu nebo infarkt vyvolá změnu tvaru křivky.

Svůj charakteristický obraz mají i další změny (přetížení srdce, zvětšení srdečních oddílů apod.).

Vyšetření je široce dostupné. Elektrokardiografem jsou vybavena všechna zdravotní střediska i některé jednotlivé ordinace praktických lékařů. EKG je základní součástí každého interního vyšetření.

Vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Informujte lékaře o všech lécích, které užíváte. Některé z nich mohou působit na srdce a ovlivnit výsledek vašeho vyšetření. EKG vyšetření vás nijak neomezuje. Po jeho skončení můžete obvykle odejít a věnovat se libovolné činnosti.

SVES

Pod zkratkou SVES se skrývá supraventrikulární extrasystola. O co jde? Pod tímto označením se skrývá srdeční stah, k němuž dochází mimo pravidelný srdeční rytmus. Příčinou je ložisko s abnormální elektrickou aktivitou v některém srdečním oddíle, odtud se pak vzruch šíří na ostatní srdeční oddíly. 

CO je SVES

Sves ekg - Vše o zdravíJde o rychlou srdeční arytmii, které mají původ nad srdečními komorami. Obecně jsou tyto arytmie považovány za méně nebezpečnou komorovou tachykardii. Není to však vždy pravda, protože i ony mohou člověka ohrozit na životě. 

Kde vzniká

Extrasystola vzniká přesně v oblasti síní nebo síňokomorového převodu.

Jak bylo řečeno, může být považována za zcela běžný nález, protože stav může vyprovokovat káva, kouření nebo rozčílení, kdy se pak projeví nepravidelným tepem.

Na EKG je vidět předčasný komorový komplex normálního tvaru bez P vlny nebo s jinou P vlnou a odlišným PR intervalem, kde bývá neúplná kompenzační pauza. Nemusí tomu však být vždy. 

Extrasystoly se mohou objevit bez jakéhokoliv organického onemocnění srdce. Jde o vůbec nejčastější komorovou arytmii v populaci. Z valné většiny, jde o zcela neškodný jev, jež nepotřebuje žádné řešení. Někteří však SVES špatně snáší. A jen u málokoho vede k dysfunkci levé komory srdeční. Vedou pak k tachykardické kardiomyopatii. Tyto stavy pak potřebují léčbu. 

Příčina a odhalení

SVES se obvykle odhalí zcela náhodně při preventivním vyšetření . Někdy je původcem palpitací a u toho se provede EKG, kdy dojde k odhalení extrasystol. Má je prakticky každý člověk. Objevují se však jen občas a každý je vnímá jinak. Frekvence je také rozlišná. Pokud se objeví, je důležité posoudit významnost i četnost za 24 hodin.

Vše je nutné spojit s anamnézou daného člověka a důležité je i to, že srdce je jinak zdrávo. Dobré je proto provést ECHO vyšetření a EKG Holter. Vyskytuje se u 40-75% lidí monitorovaných 24-48 hodin. Vážnější formy s výskytem 60 extrasystol za hodinu a více, má 1-4% zdravé populace. Počet narůstá věkem a trápí spíše muže.

Povětšinou není spojeno s jiným onemocněním srdce. Pokud se však jiné onemocnění vyskytne, počet extrasystol se zvyšuje a to i ve spojitosti s vysokým krevním tlakem. Jsou v 93% u nemocných s akutním infarktem myokardu a u 90% s ICHS. Tam, kde srdce selhává se rovněž objevují ve velkém procentu.

Extrasystoly se často objevují i hypertrofické kardiomyopatie, vrozených chlopenních vad a u nemocných s plicními chorobami.

Co se SVES? 

I když se objevuje i u zcela zdravých osob i u nich je zhoršená prognóza. I přesto však nebylo prokázáno, že potlačení SVES vede ke snížení mortality. U nemocného srdce, jde o doprovodný jev, příznak základního onemocnění. 

Přesné příčiny vzniku

  • akutní koronární syndrom
  • chlopenní vady
  • kardiomyopatie
  • myokarditida
  • kontuze srdce
  • bradykardie
  • tachykardie
  • hypokalemie, hypomagnezemie, hyperkalcemie
  • digoxin, antidepresiva, aminofylin, pseudoefedrin fluoxetin
  • drogy, kokain, amfetaminy, kofein, alkohol
  • anestetika
  • infekce
  • stres

Léčba

U těch s nemocným srdcem se léčí jejich základní onemocnění. Jde obvykle o užívání betablokátoru do maximální tolerance dávky. Pokud to nefunguje a extrasystoly jsou a nejdou potlačit, zhoršuje se systolická funkce levé komory nebo symptomatiku, je čas na nasazení amiodaronu. V případě, že ani to nezabere, je možné podstoupit radiofrekvenční ablaci. 

Tam, kde není onemocnění srdce, není zapotřebí žádná léčba. Tam kde jsou nějaké projevy nebo je extrasystol větší počet, doporučuje se užívání betablokátorů. Ty potlačí nepříjemné příznaky, včetně únavy, deprese a poklesu libida.

Zajímavé:  Co Je Ls Páteř?

Pokud to není efektivní, může lékař doporučit i blokátor kalciového kanálu. Následně se indikuje antiarytmická léčba. Pokud není léčba účinná i zde je na zvážení ablace. Efekt je účinný u 70-90%.

Rizikovost se pohybuje okolo 3%.

Bušení srdce (palpitace): příčiny, příznaky, diagnostika, léčba a komplikace

Sves ekg - Vše o zdraví

Lidé si většinou tlukot svého srdce neuvědomují. Bušení srdce (odborně palpitace) je nepříjemný stav, kdy cítíte tlukot svého srdce, které může bít příliš rychle, silně, pomalu nebo naopak nepravidelně. V tomto článku se dozvíte o příčinách a příznacích bušení srdce a tom jak se palpitace diagnostikují a léčí.

Palpitace neboli bušení srdce je stav charakterizovaný zvýšeným uvědomováním si vlastního srdečního rytmu.

Pacienti projevy palpitací nejčastěji popisují jako:

  • Chvění srdce
  • Extrasystoly (nadbytečný srdeční úder, mimo pravidelný srdeční rytmus – někdy se extrasystole říká též ektopický srdeční úder) nebo naopak vynechání úderu srdce
  • Slabost jako po namáhavém cvičení či fyzické práci
  • Pocity, že vám srdce buší silněji než obvykle
  • Rychlé bušení srdce

I když si většina lidí myslí, že se palpitace projevují pouze na hrudi, není to pravda. V závislosti na poloze můžete bušení srdce cítit také na krku, v hrdle, na hrudníku, v zádech, na spáncích, na končetinách a dokonce i v uchu, pokud například ležíte.

U některých lidí palpitace trvají jen několik sekund, zatímco někdy mohou trvat až několik minut (1).

U většiny lidí není bušení srdce pravidelným jevem. I když mohou palpitace vzbuzovat obavy, zda netrpíte nějakou závažnou nemocí, většinou nejsou známkou vážného problému a odezní bez jakékoli léčby.

Někteří lidé ale palpitacemi trpí zcela pravidelně, i několikrát za den a své příznaky pak lékařům popisují, jako nepříjemnou tíseň na hrudi, podobně jako při infarktu (2).

Nejčastější příčiny bušení srdce

Příčin palpitací je celá řada, nicméně ty nejběžnější lze rozdělit do několika skupin, a to palpitace vyvolané emocemi, léky, jinou základní chorobouhormonálními změnami a životním stylem (3).

Emoční stavy

Palpitace způsobuje řada emočních a duševních stavů, jako jsou například:

  • Úzkost
  • Stres
  • Panická ataka
  • Nervozita

Léky

Řada léků může vyvolat bušení srdce. Mezi často používané léky, které palpitace mohou způsobovat, patří, například:

  • Inhalační léky používané v léčbě astmatu
  • Antihistaminika (léky používané v léčbě alergií)
  • Hormonální léčiva (hlavně léky používané jako náhrada za hormony štítné žlázy)
  • Antiarytmika (léky proti nepravidelnému srdečnímu rytmu – arytmii)
  • Antibiotika (léky užívané v boji s bakteriálními infekcemi)
  • Antidepresiva (léky užívané v léčbě deprese)
  • Antimykotika (léky používané v léčbě infekcí vyvolaných plísněmi neboli houbami)
  • Některé léky na kašel a nachlazení (zejména léky obsahující kodein či podobné látky)
  • Některé rostlinné výtažky či doplňky stravy

Onemocnění

Mezi onemocnění, která mohou způsobovat bušení srdce, mimo jiné, patří:

  • Hypertyreóza (nadměrná činnost štítné žlázy)
  • Anémie (chudokrevnost)
  • Hypoglykémie (příliš nízká hladina glukózy v krvi)
  • Hypokalémie (nízký draslík v krvi)
  • Hypomagnezémie (nedostatek hořčíku v krvi)
  • Dehydratace(nedostatek tekutin v organizmu)
  • Horečka
  • Ztráta většího množství krve
  • Šok
  • Nedostatek kyslíku v krvi nebo zvýšená hladina oxidu uhličitého v krvi

Hormonální změny

Další možnou příčinou bušení srdce jsou hormonální změny v důsledku:

  • Menstruace
  • Těhotenství
  • Menopauzy
  • Onemocnění oběhové soustavy

Palpitace mohou být také způsobeny některými kardiovaskulárními chorobami, jako jsou například:

  • Arytmie (abnormální srdeční rytmus)
  • Onemocnění věnčitých (koronárních) cév nebo infarkt myokardu
  • Onemocnění srdečních chlopní (hlavně různé chlopenní vady)
  • Srdeční selhání
  • Vrozené srdeční vady
  • Hypertrofická kardiomyopatie (onemocnění, při kterém dochází ke ztluštění a zvětšení srdeční stěny) a další typy kardiomyopatií

Životní styl

Na vzniku palpitací se podílí i životní styl.

Bušení srdce mohou často vyvolávat následující věci:

  • Kofein (látka nacházející se v čaji, kávě a energetických nápojích)
  • Alkohol
  • Kouření
  • Extrémní fyzická zátěž nebo sportování
  • Užívání drog (marihuana, kokain, heroin, extáze nebo amfetaminy – pervitin)
  • Konzumace ostrých či kořeněných jídel

Komplikace palpitací

I když je většina případů bušení srdce zcela neškodná, pokud je příčinou palpitací onemocnění srdce či cév, hrozí pacientům závažné komplikace.

Mezi nejčastější komplikace palpitací patří:

  • Ztráta vědomí (omdlení) v důsledku tachykardie (nadměrné rychlosti srdečního tepu), pokud je tento stav současně doprovázen prudkým poklesem krevního tlaku na velmi nízkou hodnotu.
  • Cévní mozková příhoda, která může poškodit mozek pacienta nebo způsobit smrt.
  • Supraventrikulární tachykardie (SVT) se může objevit v každém věku. Projevuje se přechodným náhlým zrychlením srdeční frekvence, které naráz začne a naráz skončí.
  • Fibrilace síní může vyvolat ischemickou cévní mozkovou příhodu. Toto onemocnění vzniká buď samostatně nebo jako součást jiných chorob oběhové soustavy.
  • Komorová tachykardie (VT), kdy dochází ke zrychlení komorového rytmu na 100 úderů za minutu a ke ztrátě synchronizace se srdečními síněmi. Často je příznakem jiných poruch srdeční činnosti.
  • Fibrilace komor (VF) vzniká v případě neléčené komorové tachykardie. Tento stav je velmi závažný a pokud není pacientovi urgentně poskytnuta léčba, může zemřít.
  • Srdeční selhání a infarkt myokardu jsou dalšími komplikacemi palpitací.

Diagnostika bušení srdce

Palpitace, které nejsou život ohrožující, většinou rychle odezní a nevznikají pravidelně. Pokud čas od času pocítíte bušení srdce a nemáte žádné jiné potíže, není obvykle nutná žádná léčba.

Nicméně v určitých situacích je potřeba s bušením srdce neprodleně vyhledat lékaře.

Jedná se hlavně o následující případy:

  • Pokud trpíte onemocněním oběhové soustavy (srdce a cév)
  • Pokud se váš stav nezlepšuje, ale palpitace jsou naopak častější a závažnější
  • Pokud je bušení srdce doprovázeno dalšími příznaky, jako jsou pocení, mdloba, zvracení, nevolnost, apod.
  • Pokud máte jakékoli jiné zdravotní potíže

Bušení srdce, které rychle začne a rychle odezní se obtížně diagnostikuje, protože se palpitace nemusí objevit zrovna v době, kdy budete u lékaře v ordinaci.

Proto je důležité si pečlivě zaznamenat a lékaři sdělit následující informace (a lékař se vás nejspíše na některé z těchto věcí zeptá):

  • Jak se palpitace u vás projevují?
  • Jak často se vyskytují?
  • Kdy se vyskytly naposledy a zda jejich výskyt nemá souvislost s jinou činností, kterou provádíte (například zda se palpitace neobjevují poté co si dáte kávu nebo energetický nápoj nebo při fyzické námaze, apod.)?
  • Dochází během epizod bušení srdce spíše ke zrychlení nebo zpomalení srdeční frekvence a je rytmus pravidelný nebo nepravidelný?
  • Vyskytují se při palpitacích další příznaky, jako jsou pocity na omdlení, nevolnost, dušnost nebo bolest na hrudi?
  • Vyskytují se tyto příznaky vždy, když děláte určitou věc?
  • Jak je to s nástupem palpitací? Vzniknou najednou a najednou zase odezní nebo pomalu nastupují a pak pomalu odeznívají?

Kromě výše uvedených otázek (čemuž se odborně říká „odběr anamnézy“), lékař provede následující vyšetření (někdy se musí provést všechny, někdy některá nejsou potřeba, závisí to na konkrétní situaci a vašem zdravotním stavu a také na rozhodnutí lékaře):

  • Fyzikální vyšetření: sem obvykle patří klasická prohlídka a poslech hrudníku (srdce a plic) s pomocí fonendoskopu.
  • Natočení EKG (elektrokardiogram): takzvané 12-svodové EKG slouží ke zobrazení křivky srdeční činnosti, ze které lékaři vyčtou srdeční rytmus, frekvenci, sklon srdeční osy a další věci (mimo jiné i příznaky infarktu myokardu, plicní embolie a dalších chorob oběhové soustavy).
  • Odběr krve: odebírá se většinou krevní obraz (z něj se dá poznat například anémie), iontogram séra (stanovení hladin základních iontů, jako jsou sodík, draslík, hořčík, vápník, chlór, apod. Z těchto hodnot lze poznat například nedostatek nebo nadbytek některých iontů, což může být také jednou z příčin palpitací), glykémie (hladina glukózy v krvi – z ní se dá určit například hypoglykémie, která je také jednou z příčin bušení srdce).
  • Ultrazvukové vyšetření srdce (echokardiografie): toto vyšetření se provádí buď transthorakálně (tedy přes hrudník) nebo jako jícnové echo, kdy pacient „spolkne“ endoskop s ultrazvukovou sondou a srdce se vyšetřuje zevnitř jícnu. Slouží ke zjištění anatomických a fyziologických poměrů v srdci a pomáhá i v diagnostice chlopenních vad, které mohou být jednou z příčin palpitací.
  • Zátěžové testy (bicyklová ergometrie nebo farmakologické testy s adenosinem): smyslem těchto testů je vyzkoušet jak srdce reaguje při zatížení. Buď budete šlapat na kole nebo vám lékař injekčně do žíly vstříkne látku, která způsobí zrychlení srdeční činnosti a bude přitom sledovat křivku EKG a další parametry, aby zjistil, jak vaše srdíčko reaguje na zátěž.
  • Magnetická rezonance srdce: ve speciálních případech může lékař doporučit provedení magnetické rezonance srdce, která slouží k posouzení jeho funkčního stavu.
Zajímavé:  Dráždivý Tračník Přírodní Léčba?

Léčba a prevence palpitací

Léčba bušení srdce závisí na vlastních příznacích onemocnění a také na vyvolávající příčině.

Obecně lze léčbu palpitací rozdělit do tří skupin, a to na preventivní opatření, užívání léků a kardiologické výkony (4).

Preventivní opatření

Často na zmírnění projevů bušení srdce (a někdy i k jejich úplnému vymizení) postačí změnit životní styl.

Mezi doporučené změny životosprávy při palpitacích patří:

  • Omezení příjmu kofeinu
  • Zanechání kouření
  • Omezení konzumace alkoholu
  • Zlepšení stravovacích návyků a dodržování zásad zdravé výživy a pravidelného stravování
  • Dostatek spánku a pohybu
  • Omezení užívání léků, které mohou palpitace způsobit (jen se souhlasem lékaře)
  • Zmírnění stresu a úzkosti (jóga, meditace, dechová rehabilitace nebo tai-či)

Léky

  • Někdy vám lékař na palpitace předepíše léky ze skupiny antiarytmik (léky proti poruchám srdečního rytmu), jako jsou betablokátory nebo blokátory kalciového kanálu non-dihydropyridinové řady.
  • Betablokátory zpomalují srdeční frekvenci a také snižují krevní tlak.
  • Pokud tyto léky nefungují správně, může vám lékař předepsat ještě jiná antiarytmika, která působí přímo na sodíkové nebo draslíkové kanály v srdci (například léky jako amiodaron, propafenon nebo fenytoin)

Kardiologické výkony

V léčbě těžkých palpitací, které nereagují na jiné způsoby léčby se užívají tři základní postupy:

  • Katetrizační ablace: při této technice lékař zavede přes žíly v tříslech (vena femoralis) na krku nebo na ruce do srdce speciální katetr (takzvaný ablační katetr), kterým spálí část srdce, kudy probíhají nesprávné a nesynchronizované elektrické vzruchy (tento postup se používá například u poruch srdečního rytmu jako jsou flutter nebo fibrilace síní, pokud se je nedaří vyřešit jiným způsobem). Tím dojde k přerušení vedení v tomto chybném okruhu a k obnově správného srdečního rytmu.
  • Elektrická kardioverze: tento způsob léčby je založen na vyslání jednoho nebo několika elektrických šoků do hrudníku pacienta s cílem obnovit normální srdeční rytmus a akci. Jde vlastně o jakousi speciální defibrilaci u pacientů s fibrilací síní a dalšími poruchami srdečního rytmu, které se, mimo jiné, mohou projevovat i palpitacemi.
  • Implantace kardioverteru nebo defibrilátoru: jedná se o speciální zařízení, které monitoruje srdeční činnost a v případě arytmií rytmus automaticky „srovná“.

Co si z článku odnést?

Bušení srdce (palpitace) je stav, kdy s nadměrnou intenzitou vnímáme srdeční činnost. To se projevuje například tak, že máte pocit, jako by vám vynechalo srdce nebo naopak tlouklo příliš rychle či příliš pomalu.

Někdy se mohou objevit o pocity chvění srdce, apod.

Palpitace většinou nejsou nebezpečné, ale pokud máte onemocnění srdce a cév nebo jsou doprovázeny jiným příznaky, jako jsou nevolnost, tíseň, bolest na hrudi, pocení, zvracení, či vystřelování bolesti do končetin, je potřeba neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Léčba palpitací závisí na vyvolávající příčině. Většinou se bušení srdce léčí kombinací 3 postupů – změnou životosprávy, léky (ze skupiny antiarytmik) a v případě, že nic z toho nezabírá, provádí se kardiologické výkony, jako jsou katetrizační ablace, elektrická kardioverze nebo implantace kardiostimulátoru/defibrilátoru.

EKG – k čemu se vlastně používá?

Sves ekg - Vše o zdraví Na II.Interní klinice LF UPJŠ v Košicích se rozvíjí obor kardiologie.K nejnovějším specializovaným vyšetřovacím metodám činnosti srdce patří mapování pomocí EKG. ČTK/Žarnayová Mária

EKG, elektrokardiografie, „natáčení srdce“ je základní vyšetřovací metoda v kardiologii. Pomocí křivky zobrazuje elektrickou aktivitu Vašeho srdce.

První elektrické záznamy srdeční činnosti pomocí strunového galvanometru pořizoval na sklonku 90. let 20. století nizozemský fyziolog Willem Einthoven. Jeho přístroj byl postupem času zdokonalován.

Původní tři svody se rozšířily na dnešních devět a vyšetření se zpřesnilo. Dnes je EKG jednou z nejdůležitějších vyšetřovacích metod.

Kdy se vyšetření používá…

EKG je základní součástí každého interního vyšetření. Kromě internisty kardiologa Vám jej může natočit i praktický lékař. EKG se nejčastěji využívá k diagnostice bolestí na hrudi, dušnosti, závratí a pocitů bušení srdce. Kromě toho může odhalit zvětšení jednotlivých srdečních oddílů

K čemu vyšetření bude…

Záznam elektrické aktivity srdce ukáže případné odchylky od pravidelného rytmu a poruchy tvorby nebo převodu vzruchu v srdečním svalu.

Upozorní na nedostatečnou výživu jednotlivých částí srdce (ischémii) a odhalí starší i poškození srdečního svalu (infarkt myokardu). Umožní lokalizovat postižení a určit jeho rozsah.

EKG jednoduchým a nebolestivým způsobem monitoruje činnost srdce a včas upozorní na všechny odchylky. Díky tomu se můžete začít včas léčit a snižujete riziko náhlé smrti při srdečním selhání.

Co je k vyšetření potřeba…

Záznam elektrické aktivity Vašeho srdce se pořizuje pomocí přístroje zvaného elektrokardiograf. Jeho součástí jsou elektrody, které z povrchu těla snímají elektrické proudy. Nejčastěji se používá dvanácti svodové EKG. Zakresluje šest svodů končetinových a šest hrudních.

Kromě nich existují i přístroje registrující menší počet svodů (obvykle přenosné, bateriové). Přístroj zapisuje výsledek Vašeho vyšetření na záznamový papír nebo jej zobrazuje na monitoru. Ke zlepšení vodivosti a zvýšení citlivosti elektrod se používá gel nebo vodný roztok.

Jaký je princip…

Srdeční sval obsahuje zvláštní buňky, které tvoří podněty k jeho smršťování. Tyto buňky – převodní systém srdeční – vedou vzruchy do všech srdečních oddílů. Podrážděním dochází v jednotlivých buňkách ke změně elektrického napětí.

Vznikají elektrické proudy, které se šíří všemi směry do okolí. Vaše tělo tyto proudy dobře vede a proto je možné je registrovat i na jeho povrchu.

Elektrody převádějí elektrickou aktivitu k přístroji, který ji zesílí a převede na křivku.

Jak se na vyšetření připravit…

Vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Informujte lékaře o všech lécích, které užíváte. Některé z nich mohou působit na srdce a ovlivnit výsledek Vašeho vyšetření.

Jak vyšetření probíhá…

Po příchodu na vyšetřovnu Vás sestra vyzve abyste si odložili oblečení z horní poloviny těla a položili se na záda na vyšetřovací lůžko. Shrňte si ponožky a povytáhněte nohavice tak, abyste obnažili své kotníky. Sestra Vám na ně, na zápěstí a na hrudník nanese malé množství vodivého gelu nebo je lehce potře vodou. Tím zajistí lepší vodivost.

Po přípravě následuje připevnění elektrod. Na zápěstí a kotníky dostanete tzv. končetinové elektrody. Každá z nich má svoji barvu (červenou, žlutou, zelenou a černou). Další elektrody Vám sestra pomocí přísavek připevní na hrudník. U ochlupených pánů to může jít obtížně. Po zdárném připevnění všech elektrod na určená místa začne vlastní měření.

Je důležité, abyste zůstali v úplném klidu, nehýbali se a nemluvili. Z přístroje začne vyjíždět papír se záznamem Vaší srdeční aktivity. Vyšetření trvá jen několik sekund. V jeho průběhu můžete být požádáni abyste zadrželi dech nebo naopak dýchali zhluboka. Tím pomůžete zvýraznit případné změny na křivce.

Po skončení záznamu Vám sestra sejme elektrody a Vy se můžete zase obléct.

Kdy bude výsledek…

Výstup vyšetření je k dispozici ihned. Na záznamový list z přístroje nalepí sestra štítek s Vašimi iniciálami nebo jej označí Vaším jménem a rokem narození. EKG křivku shlédne lékař. Vyhodnotí případné odchylky a napíše zprávu se závěrem vyšetření. Seznámí Vás s výsledem vyšetření a založí jej do Vaší karty.

Co vyšetření ukáže…

Výstup vyšetření má podobu EKG křivky. Zjištěnou elektrickou aktivitu z jednotlivých svodů zakreslí přístroj na záznamový papír. Křivky jsou označeny podle příslušných elektrod (I, II, III, aVR, aVL, aVF, V1, V2, V3, V4, V5, V6). Každá informuje o určité části srdce.

Ze změn fyziologické křivky může lékař usuzovat na charakter i místo postižení. Nejdříve si všímá srdeční frekvence a pravidelnosti rytmu. Poté hodnotí výšku, tvar a umístění jednotlivých vln křivky. Poruchy rytmu se projeví nepravidelnými vlnami. Ischémie srdečního svalu nebo infarkt vyvolá změnu tvaru křivky.

Svůj charakteristický obraz mají i další změny (přetížení srdce, zvětšení srdečních oddílů apod.).

Kam povedou další kroky…

Vyšetření Vás nijak neomezuje. Po jeho skončení můžete obvykle odejít a věnovat se libovolné činnosti. Jiná situace nastane při zjištění závažného nálezu. Může se stát, že Váš stav bude vyžadovat pobyt v nemocnici. V takovém případě Vám pravděpodobně nedovolí lékař ani odejít po svých, z ordinace se povezete na lehátku nebo na sedačce. Je to proto, že Vaše srdce potřebuje maximálně šetřit.

Dostupnost…

Vyšetření je široce dostupné. Elektrokardiografem jsou vybaveny všechna zdravotní střediska i některé jednotlivé ordinace privátních lékařů.

zdraví srdce

  • Autor: uLékaře.cz

Extrasystola – Wikipedie

Extrasystola je srdeční stah, který přichází mimo pravidelný srdeční rytmus. Jeho příčinou je ložisko s abnormální elektrickou aktivitou v některém srdečním oddíle, z něhož se vzruch šíří na ostatní srdeční oddíly.

Zajímavé:  Konvenční Léčba?

Dělení

Podle místa vzniku rozeznáváme extrasystoly

  • supraventrikulární – vznikají v síních (síňové extrasystoly) nebo převodním systému v oblasti AV junkce – tedy AV uzlu či Hisova svazku nad jeho dělením na Tawarova raménka (junkční extrasystoly). Na EKG je pro ně typické, že QRS komplex odpovídající aktivitě (stahu) komor je štíhlý, má tvar stejný jako QRS komplexy základního rytmu. Vlna P, která odpovídá na EKG aktivitě předsíní má tvar odlišný od normální P vlny, při zpětném šíření z oblasti AV junkce na předsíně může být negativní (opačný směr šíření oproti normálnímu sinusovému rytmus) nebo často chybí, protože je skryta v QRS komplexu.
  • komorové – vznikají v převodním systému srdečním dále od dělení Hisova svazku na Tawarova raménka nebo v myokardu komor. Po komorách se tedy nešíří normální cestou, ale pracovním myokardem. QRS komplex má proto odchylný tvar a vzhledem k prodlouženému šíření vzruchu po komorách se QRS komplex rozšiřuje. Vlna T na EKG je opačného směru oproti QRS komplexu. Po komorové extrasystole následuje úplná kompenzační pauza: vzdálenost mezi normálními QRS komplexy před a za extrasystolou je rovna dvojnásobku normálního intervalu mezi QRS komplexy (na rozdíl od supraventrikulární extrasystoly, po které je kompenzační pauza neúplná)

Podle jejich tvaru možno dále rozlišovat

  • monotopní extrasystoly – vychází všechny z jednoho místa a mají tedy stejný tvar
  • polytopní extrasystoly – vychází z více ložisek, extrasystoly z různých ložisek se šíří různou cestou a tvarem P vlny resp. QRS komplexu se tedy liší

Podle jejich četnosti resp. vazbě ke QRS komplexům základního rytmu se komorové extrasystoly rozlišují na

  • izolované, sporadické extrasystoly – vyskytují se jen ojediněle bez určité vazby
  • bigeminie – každý druhý stah základního (obvykle sinusového) rytmu je následován extrasystolou
  • trigeminie – každý třetí stah základního rytmu je následován extrasystolou
  • kuplet – po jednom stahu základního rytmu následují dvě komorové extrasystoly za sebou
  • triplet – po jednom stahu základního rytmu následují tři komorové extrasystoly za sebou
  • pokud následují čtyři a více komorových extrasystol za sebou, mluvíme již o komorové tachykardii

Příčiny

Ojedinělé extrasystoly se vyskytují i u zdravých jedinců a nemusí znamenat závažné postižení srdce. S věkem jejich výskyt roste.
Častěji se vyskytují u řady chorobných stavů, které postihují srdce či celý organizmus – např. ischémie srdeční, kardiomyopatie, myokarditida, chlopenní vady, např.

prolaps mitrální chlopně, zhmoždění srdce, thyreotoxikóza, abnormální koncentrace některých minerálů v krvi (např. vápníku), poruchy dýchání či transportu krevních plynů, které vedou k nedostatku kyslíku ve tkáních či hromadění oxidu uhličitého (hypoxie, hyperkapnie), alkohol, drogy např. kokain, některé léky např.

tricyklická antidepresiva, kouření, kofein, stres, nedostatek spánku, vyčerpání.

Projevy a komplikace

Extrasystoly se nejčastěji neprojevují vůbec a zachytí se náhodně. Základem pro jejich rozpoznání je EKG křivka.

Část nemocných je vnímá jako bušení srdce (palpitace), tedy pocit přeskočení, nepravidelnosti tepu či vynechání tepu (časně přicházející extrasystola nemusí vést k dostatečně efektivnímu stahu, který vytvoří pulzovou vlnu a je také následován kompenzační pauzou).

Zejména u nemocných se závažnějším postižením srdce mohou extrasystoly spouštět jiné, závažnější arytmie, obvykle na podkladě re-entry mechanizmu. Mohou se projevit i krátkodobou ztrátou vědomí – synkopou, celkovou slabostí, případně bolestí na hrudi.

Podle novějších výzkumů mohou velmi četné komorové extrasystoly (řádově tisíce extrasystol za den) při dlouhodobějším trvání vést k rozvoji dilatační kardiomyopatie. [1]

Léčba

Důležité je rozlišit, zda se jedná o ojedinělé extrasystoly u jinak zdravého jedince, nebo o projev jiného, závažnějšího onemocnění.

To je pak nutné léčit v první řadě, důležité je také upravit nerovnováhu v hladinách minerálů a vyloučit vyvolávající faktory (alkohol, kofein, nikotin, stres a podobně). Samotné extrasystoly obvykle léčbu nevyžadují, zvláště pokud je nemocný nevnímá.

Pokud nemocnému dělají subjektivní potíže, používají se k jejich potlačení betablokátory či propafenon, případně v kombinaci s léky na celkové zklidnění.
U pacientů s četnými extrasystolami, kde lze očekávat komplikace, lze využít radiofrekvenční ablaci k odstranění jejich zdroje.

Pokud komorové extrasystoly spouští závažnější komorové arytmie (komorové tachykardie) a nelze je potlačit léčbou, zavádí se nemocnému implantabilní kardioverter-defibrilátor.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Premature ventricular contraction na anglické Wikipedii.

  1. ↑ http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0735109705002342

Externí odkazy

  • www.techmed.sk/predsienova-extrasystola/
  • www.techmed.sk/junkcna-extrasystola/
  • www.techmed.sk/komorova-extrasystola/

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.

Autoritní data

  • LCCN: sh85046589
  • MA: 2781061768

Portály: Medicína

Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Extrasystola&oldid=20402535“

EKG přes internet, bez osobní návštěvy lékaře, využilo už 700 klientů OZP

Už sedm stovek klientů OZP využilo možnosti vzdáleného sledování EKG přes internet, aniž by v současné situaci museli osobně navštívit svého kardiologa.

Přístroj pro toto vyšetření dorazí poštou domů, klient si ho sám podle videonávodu nasadí a data se odesílají přes mobilní telefon s GSM připojením.

Vyšetření pomáhá odhalit poruchy srdečního rytmu a kardiologové pro něj doporučují zejména ty pacienty, u kterých běžné okamžité vyšetření v ordinaci jasně neprokázalo příčinu potíží a bez výsledku dopadlo i jednodenní sledování EKG Holterem.

„Dlouhodobé vzdálené sledování pacientů pomáhá odhalit příčinu potíží u lidí, jejichž choroba se projevuje jen sporadicky. Díky tomu pomáhá šetřit prostředky veřejného zdravotního pojištění.

Jednak eliminuje opakovaná vyšetření, během nichž se náhodně se vyskytující porucha nemusí projevit, a dále pomáhá odhalit chronické potíže v dřívějších fázích rozvoje onemocnění, kdy bývají snadněji léčitelné,“ vysvětluje Radovan Kouřil, generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny.

„Nejčastěji naše vyšetření využívají lidé, kteří bez zjevných příčin pociťují silné palpitace, tedy občasné bušení srdce. Ti tvoří skoro polovinu pacientů, které takto pro OZP vyšetřujeme,“ říká Veronika Bulková, ředitelka a majitelka MDT-Medical Data Transfer, Mezinárodní centrum pro telemedicínu.

„Vyšetření je vhodné i pro pacienty, kteří trpí občasnou ztrátou vědomí nebo podstoupili radiofrekvenční ablaci, tedy zákrok, jehož cílem je napravit srdeční arytmie; dlouhodobé vzdálené sledování EKG pomáhá i u pacientů, kteří utrpěli cévní mozkovou příčinou, aniž by se podařilo identifikovat její přesnou příčinu,“ dodává Bulková.

Vyšetření tímto způsobem trvá v průměru 17 dnů. Po tuto dobu má pacient po většinu dne nasazené zařízení pro záznam EKG.

Pracovníci MDT pacienta sami aktivně kontaktují, pokud zařízení odesílá zjevně chybné údaje a je tedy pravděpodobně špatně nasazené, a pacienta samozřejmě kontaktují také v případě, kdy odeslaná data ukazují na zdravotní problém. Po skončení vyšetření pacient odešle zařízení zpět MDT.

Podle statistik Oborové zdravotní pojišťovny se díky tomuto vyšetření podaří u zhruba jedné čtvrtiny sledovaných pacientů odhalit nově objevenou arytmologickou příčinu obtíží a je tak možné zahájit příslušnou léčbu. Nejčastější takto odhalenou chorobou je fibrilace síní.

Právě fibrilace síní je typickou chorobou, kterou je velmi složité odhalit pomocí standardních krátkodobých vyšetření v ordinaci, protože se projevuje nahodile.

Už od minulého roku proto MDT společně s Oborovou zdravotní pojišťovnou nabízí klientům OZP možnost nechat si zdarma vyhodnotit záznam EKG z nositelné elektroniky, chytrých hodinek, online přes aplikaci VITAKARTA.

Klient tak může spustit záznam EKG právě jen v tu chvíli, kdy pociťuje zdravotní obtíže. Díky tomu už pět klientů OZP dostalo doporučení urychleně navštívit kardiologa.

MDT také na svém webu www.mdt.cz, po dobu nouzového stavu, nově spustilo online kardiologickou poradnu. Na tu se zdarma může obrátit kdokoli, kdo pociťuje neakutní srdeční potíže. Poradna na dotazy odpovídá do 24 hodin.

„Řadě lidí současná mimořádná opatření zkomplikovala přístup k lékařům, kardiology nevyjímaje. Proto jsme se rozhodli nabídnout tuto službu dočasně, prozatím na dobu jednoho měsíce, zdarma všem.

Typickým dotazem, který v kardioporadně řešíme, je náhlé mírné subjektivní zhoršení zdravotního stavu člověka, který již má diagnostikovaný kardiologický problém a za normálních okolností by se tak vyrazil poradit se svým kardiologem do ordinace.

Obvykle probereme aktuální zdravotní obtíže a seznam užívaných léků,“ vysvětluje Veronika Bulková z MDT.

Klienti Oborové zdravotní pojišťovny obdobnou poradnu, poskytující konzultace ve všech specializacích, znají ze své VITAKARTY, což je mobilní i webová aplikace OZP. Jen za březen se do celé VITAKARTY, nejenom do její sekce online medicínská poradna, přihlásilo čtvrt milionu lidí.

Změňte svoji zdravotní pojišťovnu a přihlaste se k OZP online během jedné minuty: www.chcidoozp.cz

VITAKARTA je dostupná:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector