Úpal U Dětí Léčba?

Léčba

 1. umístit dítě do chladné, dostatečně větrané a stinné místnosti,
 2. dát dítěti studené zábaly nebo ledové obklady na hlavu (led však ne přímo na pokožku, ale zabalený třeba v ručníku),
 3. podávat dítěti vychlazené nápoje (jen pokud nezvrací) – nejlépe minerálky, iontové nápoje nebo studený čaj,

Jak dlouho trvá úžeh u dětí?

Při úpalu by měla teplota klesnout pod 37 °C během půlhodiny, odeznít by mělo také zvracení či mdloby. Únava však může přetrvávat i několik dnů. Termoregulační procesy těla se při úžehu obnovují celkově 2–3 dny. Čtyřicetistupňová horečka by však měla odeznít do 12, maximálně do 24 hodin.

Jak probíhá úpal u dětí?

Příznaky: Bolest hlavy, pocit na zvracení, zmatenost a závratě. Když setrváte i nadále v tomtéž prostředí a nezchladíte organismus, situace se může zhoršovat. Horečka stoupá až nad 40 stupňů, dítě (dospělý) má horkou, suchou kůži, může upadnout do bezvědomí. Někdy se objeví i křeče.

Jak poznat úpal u kojence?

Úpal se projevuje vysokou teplotou (až nad 40 °C), zimnicí, bolestí hlavy, závratí, křečemi, zmateností a celkovým útlumem, který může dokonce přejít v kóma. Plně rozvinutý úpal je život ohrožující stav, při němž může v krajním případě dojít i k selhání organismu,“ objasňuje a přibližuje MUDr.

Co dělat při úpalu úžehu?

Přeneste postiženého na chladné a stinné místo. Ideální je poloha vleže, při úžehu polosed. Uvolněte oděv a postupně ochlazujte pomocí chladných obkladů tělo, u úžehu zejména hlavu. Je dobré podat například minerální nápoj nebo mírně osolenou vodu, čistá voda není vhodná.

Jak se projevuje UPAL?

Když jde o úpal – projevuje se nevolností, pocitem na zvracení, bolestí hlavy, zrychleným tepem, křečemi, celkovou malátností, únavou a zvýšenou teplotou. V extrémních případech teplota vašeho těla překročí i 40 °C a můžete ztrácet i vědomí.

Zajímavé:  Zelené Fazolky A Zdraví?

Jak probiha UZEH?

Pod názvem úžeh (latinsky heliasis) se ukrývá přehřátí mozku, k němuž dochází vlivem pobytu na přímém slunci.

Typické příznaky úžehu:

 1. bolesti hlavy,
 2. nevolnost,
 3. horečka,
 4. zimnice,
 5. zvracení,
 6. slabost,
 7. zmatenost,
 8. suchá a horká kůže,

Jak vznika úpal?

Úpal (siriasis) je poškození organismu způsobené nahromaděním tepla v těle. K úpalu dochází, když organismus není schopen za pomoci termoregulace odvést z těla dostatečné množství tepla. Tělo se poté zahřívá a tělesná teplota může překročit 40 °C. Teplo se následně šíří všemi orgánovými soustavami a ohrožuje je.

Jak resit úpal?

První pomoc:

 1. Zamezte dalšímu působení tepla – transportujte postiženého do chladnějšího prostředí, stínu.
 2. Snižujte tělesnou teplotu omýváním vodou (ne ledovou) nebo chladnými zábaly.
 3. Nahrazujte ztracené tekutiny, nejlépe podáváním chladných minerálek.

Jak poznám že je miminko přehřáté?

Přehřátí miminek

U miminek se přehřátí projevuje neklidem a zvracením. Někdy však může být dítě naopak nezvykle klidné a více spát. Zjistíte-li, že váš potomek má teplotu více než 38oC, je nutného ho rozbalit a zkusit vlažný (nikoliv studený) zábal.

Jak poznat úpal nebo UZEH?

Základní rozdíl mezi úpalem a úžehem

V obou případech dochází k přehřátí organismu. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že úžeh vzniká v přímém důsledku působení slunce, kdežto úpal se sluncem souviset nemusí. Úpal můžete dostat, i když ležíte ve stínu, zato úžeh si uženete jedině na slunci.

Jak se zbavit úžehu?

Jaká je první pomoc při úžehu a úpalu?

 1. Člověka trpícího úžehem nebo úpalem uložte na chladné, stinné a dobře větrané místo.
 2. Svlékněte nadbytečné oblečení.
 3. Položte jej a podložte mu nohy.
 4. Ochlazujte tělo aktuálně dostupnými prostředky.
 5. Doplňte tekutiny – nápoje podávejte vlažné, nikoliv ledové, po doušcích.

Co dělat při přehřátí organismu?

U všech typů přehřátí organismu postiženého okamžitě přemístěte do stínu nebo do chladné a dobře větrané místnosti. Uvolněte mu oděv, aby mohl lépe dýchat, a uložte ho do pozice s podloženými nebo zvednutými dolními končetinami. Při úžehu mu spíše podložte hlavu.

Zajímavé:  Jak Se Vyšetřuje Alergie?

Jak nedostat úpal?

V případě úpalu je nezbytné postiženého dostat na chladné místo s čerstvým vzduchem, uvolnit mu oděv a položit do polohy v leže se zdviženými končetinami. Pokud je to možné, doporučuje se chladná koupel (ne studená), jinak alespoň otírání těla chladnou vodou, tak dlouho, než teplota těla postiženého klesne na 38,5 °C.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *