Zánět močového měchýře – vše o zdraví

Tuto letní lapálii však nemůžeme podcenit, jinak riskujeme daleko větší komplikace.

Zánět dolních močových cest je noční můrou mnoha žen. Ještě doteď lze najít mnoho předsudků a tabu, kvůli kterým ženy o této potíži nerady mluví.

Záněty močového měchýře nejsou na rozdíl od mnoha mýtů a fám důsledkem „veselého“ privátního života ani důsledkem vyzývavého oblečení.

Jde o banální a velmi častý důsledek podchlazení, nedostatečného pitného režimu nebo obecně oslabené imunity organismu, která si na tomto citlivém místě vybere svou daň.

Močové cesty jsou svojí funkcí nastaveny na jednostranný pohyb odpadních látek od ledvin směrem k měchýři a následně dolními močovými cestami směrem ven. Stěna močového měchýře i močovodů je velmi odolná vůči mechanickému poškození i prostupu bakterií.

Existují však situace, kdy bakterie dokážou z dolního močovodu vystoupat opačným směrem nebo se v močovém měchýři rozmnoží natolik, že si s nimi imunita již nedokáže poradit.

Tyto situace nastávají docela často, pokud je tělo dehydratované nedostatečným pitným režimem. Tehdy se pochopitelně i méně často močí.

Selským rozumem lze odvodit, že zbytek moči se v měchýři zdrží delší dobu, bakterie mají tedy delší dobu na rozmnožení.

Na sliznicích dolních močových cest, respektive na vnějších rodidlech máme ještě jednu slizniční ochranu.

Je v ní snížené PH a vlastní přátelské bakterie, což dohromady tvoří nepřátelské klima pro všechny útočící mini nepřátele.

Tuto bariéru občas v dobrém úmyslu zničíme samy přílišnou hygienou, zásaditými čisticími prostředky. Suchá sliznice nedokáže bránit prostupu bakterií.

Zánět močového měchýře – vše o zdraví

Dvě strany mince

Akutní zánět močového měchýře a opakované záněty močových cest jsou dvě rozdílné situace, které nelze směšovat a které také v konečném důsledku znamenají úplně jiné zdravotní riziko i úplně jiný postup při jejich zaléčení. Akutní zánět mívá často na svědomí bakterie Escherichia coli.

Zánět bývá doprovázený silnou bolestivostí, nutkáním na močení, pálením při močení. Někdy se přidají i celkové potíže, zvýšená teplota a bolestivost v oblasti zad. Akutní zánět patří k lékaři. Bakteriální infekci lze laboratorně lehce prokázat. Infekci je nutné přeléčit antibiotiky nebo chemofarmaky.

Bakterie se totiž dokážou v záhybech močového měchýře uchytit a po čase se znovu aktivují.

Pro rozhodování o chronickém zánětu mají lékaři jasná kritéria. Pokud se akutní zánět močového měchýře zopakuje dvakrát v průběhu půl roku, respektive třikrát za celý rok, jde již o chronickou infekci, která vyžaduje systémové přeléčení.

Hrozí totiž infekce vnitřních močovodů nebo ledvin s dalekosáhlými důsledky pro lidské zdraví. Lékaři také musí posoudit stav celkové imunity, respektive zavést dodatečné a dlouhodobé přeléčení a posílení imunity.

Opakované infekce často hrozí diabetickým pacientům, u kterých nadměrná koncentrace glukózy v moči vytváří ideální prostředí pro přemnožení bakterií.

Lékárny mají regály plné přípravků na potlačení příznaků zánětu močových cest. Velmi efektivní úlevu od pálení představují přípravky s D-manózou nebo silným brusinkovým koncentrátem. Nejčastěji jsou označené přídavkem AKUT, RAPID. Oba dva druhy přípravků způsobují, že bakterie po sliznici stěn močového měchýře kloužou a nemůžou se na ní uchytit. Proudem moči jsou pak vyplaveny z těla ven.

Bez ohledu na reklamní tvrzení kteréhokoli výrobce mějte na paměti, že jednou vzniklá infekce se musí důkladně přeléčit. Toto nezařídí sebelepší volně prodejný přípravek, ale pouze lékařem předepsaný a správně užívaný lék podpořený správným pitným režimem.

Akutní zánět můžete dostat kdykoli. Stačí se podchladit na studeném betonu, nedostatečně se obléct, prochladnout v dešti nebo průvanu. Pokud se to stane, důsledně se doléčte. Vezměte si z této lapálie poučení.

Najděte příčinu, například chybu v oblékání či nedostatečný pitný režim. Určitě nezaškodí, když zvýšíte příjem probiotických živých bakterií a změníte druh používaného sprchového gelu za jemnější.

Přidejte si do osobní hygieny mokrý toaletní papír.

K dobré prevenci infekcí močového traktu patří i kvalitní pitný režim. Bude-li to čistá voda, letní koktejly či správně vychlazené pivo, již necháme na vás. Každý hospodář to dávno ví: Správně zalívat se musí. Nejen v létě.

Vaše doktorka kamarádka
Gianna Conti

Zánět močového měchýře – vše o zdravíAutorka

MUDr. Gianna Conti, MBA – lékařka, vydavatelka odborných časopisů pro seniory, sociální služby a záchranářství, garantka prestižního projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž, propagátorka poctivé zdravotní osvěty. Přednáší a vzdělává především nezdravotnickou veřejnost.

Upozornění

Léčebná a zdravotně osvětová doporučení v této rubrice nenahrazují kompletní lékařské vyšetření.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Vše, co potřebujete pro zdravé ledviny a měchýř

Zánět močového měchýře – vše o zdraví

Bez ledvin bychom se neobešli, protože naše tělo zbavují nebezpečných odpadních látek. Co dělat, abychom si je udrželi zdravé?

Bolest v podbřišku či v oblasti měchýře a časté nucení k močení. Leckterá žena ví, o čem mluvíme. Zánět dolních močových cest prodělá totiž alespoň jednou za život každá druhá žena. Toto onemocnění je zhruba stejně rozšířené jako rýma. S muži to mají bakterie složitější, protože jejich močová trubice je delší.

Než se dokážou dostatečně rozmnožit a probojovat se do zajímavějších území, jako jsou močový měchýř, či dokonce ledviny, tělo si s nimi zpravidla poradí samo. V osmdesáti procentech mohou za zánět močových cest bakterie Escherichia coli.

V pěti až patnácti procentech pak Staphylococcus epidermidis, Enterococcus faecalis, Staphylococcus saprophyticus či Streptococcus viridans. Tyto bakterie jsou původně součástí střevní mikroflóry a některé plní i důležité funkce při trávení.

Jakmile však opustí své přirozené prostředí a vydají se z konečníku do močové trubice a dále do močového měchýře, změní se z pomocníků na protivné a zdraví škodlivé vetřelce.

Pálení nepřehlížejte

Zpočátku se zánět močových cest projevuje podobně, jako když prochladnete – častým nutkáním k močení. Chodíte močit velmi často a malé množství moče. Budete též pociťovat pálení při močení, a zejména při domočování.

Některé ženy mohou trpět tupými bolestmi za stydkou sponou. Nejjednodušším řešením je zůstat alespoň týden doma, dodržovat sexuální abstinenci, být v teple a pít až dva a půl litru tekutin denně. Mohou mezi nimi být i bylinné čaje.

Výborná je směs zlatobýlu, řepíku lékařského a květu hluchavky bílé v poměru 1 : 1 : 1.

Při prevenci nebo na začátku slabého zánětu močového měchýře se mohou dobře uplatnit výtažky z brusinek. Samoléčbu však doporučujeme, jen nejsou-li projevy onemocnění příliš silné. Někdy při prudkém zánětu měchýře může žena močit i výrazně krvavou moč. Pokud příznaky infekce dolních močových cest během dvou až tří dnů nezačnou ustupovat, je třeba zajít k lékaři.

Zajímavé:  Vitamíny Pro Hyperaktivní Děti?

Vyšetření se nebojte

Lékař vás běžným způsobem prohlédne a provede chemické a mikroskopické vyšetření moče. Je-li významné podezření na zánět močového měchýře, nasadí antibiotikum tzv. podle zkušenosti, naslepo (empiricky) − tj. takové, které působí proti nejpravděpodobnějším původcům infekce.

Před nasazením antibiotické léčby by měl lékař nabrat vzorek moče na kultivační vyšetření – zejména u opakovaných případů zánětů močového měchýře. Jeho výsledky budou známy za několik dnů a umožní změnit léčbu, pokud by nasazené léky neúčinkovaly.

Pravděpodobně vás lékař také pošle na sonografii podbřišku a břicha. Trpíte-li opakovanými a komplikovanějšími záněty močového měchýře, měl by vás ale stoprocentně vidět urolog.

V rámci vyšetření vám totiž může doporučit podrobnější vyšetření močových cest – rentgenové, a dnes hlavně CT vyšetření, cystoskopii a kalibraci močové trubice. Nad zánětem močových cest byste nikdy neměli mávnout rukou.

Téměř u poloviny žen, u nichž spontánně odezněl nekomplikovaný zánět močového měchýře, vznikne do jednoho roku recidiva. Časté záněty dolních močových cest vedou až k chronickým změnám jejich sliznic. Mohou být dokonce příčinou přestavby stěny močového měchýře, a ten má pak menší kapacitu.

Mohou se přidat i ledviny

Ledviny mají za úkol zbavit tělo odpadních látek, které jsou z těla vylučovány v moči, a rovněž udržovat hladinu tekutin v těle. A také zde vznikají některé pro život důležité látky. Neléčené nebo nedostatečně léčené infekce močového měchýře mohou vyvolat zánět ledvin.

A jak jej poznáte? Cítíte tupou tlakovou bolest a napětí svalstva v bedrech. Pravděpodobně je provází vysoká teplota, která může být doprovázena třesavkou a celkovou zchváceností. Moč může být zkalená, někdy s příměsí krve.

A samozřejmě – objevují se tytéž příznaky jako při zánětu dolních cest močových – pálení či řezání a častější nucení na močení.

Akutní zánět ledvin patří vždy do rukou lékaře – urologa, internisty nebo nefrologa. Cílem základního vyšetření na urologii je vyloučit jako příčinu zánětu zhoršený odtok moče z ledvin, vyvolaný překážkou v močovodu (močový kamínek, zúženina močovodu, nádor, krevní sraženina). Toto vyšetření je nutné před nasazením antibiotik.

Provádí se jednoduchým ultrazvukovým vyšetřením, které vylučuje hromadění moče v ledvinách. Podle závažnosti může lékař doplnit ultrazvukové vyšetření CT vyšetřením. Při nekomplikovaném zánětu ledvin vám po vyšetření lékař předepíše antibiotika podle vašeho stavu a přidružených nemocí na 7 až 14 dní.

Součástí léčby je dieta – strava by měla být pestrá a nedráždivá s dostatečným příjmem tekutin.

Z bylinných čajů je třeba pečlivě vybírat – ty s močopudným účinkem nejsou vhodné. Rovněž byste se měli vyvarovat alkoholu, kávy a silného černého čaje. Při léčení zánětu ledvin je nutný tělesný klid; kromě prvních dnů nemusíte být v posteli, ale fyzická práce, třeba jen v domácnosti, není vhodná.

Zánět ledvin je vždy považován za potenciálně rizikové onemocnění, které může být důvodem velmi závažných komplikací. A proto bychom si je měli pečlivě chránit. Přitom podle odborných odhadů trpí téměř každý desátý obyvatel ČR nějakým onemocněním ledvin. Většina z nich to však vůbec netuší. Pro náš život jsou však ledviny stejně důležité jako třeba srdce nebo plíce.

Bylinky pro zdravé močové ústrojí

Kopřiva dvoudomá

  • Urtica dioica
  • Pomáhá při zánětech močového měchýře, ledvin a močových cest, posiluje celý organismus.
  • Na čaj: 1 lžíci sušené kopřivy nebo 3 mladé čerstvě utržené kopřivy dejte do šálku, spařte 250ml horké vody a nechte krátce vyluhovat.

Přeslička rolní

  1. Equisetum arvense
  2. Aktivuje činnost ledvin a močového měchýře, pomáhá i při revmatických onemocněních.
  3. Na čaj: 1 lžičku přesličky přelijte 500 ml vody a nechte 10–15 minut povařit.

Zlatobýl kanadský

  • Solidago canadensis
  • Pomáhá odstraňovat ledvinový písek či kameny, při překyselení organismu a bolavých kloubech.
  • Na čaj: 1 lžičku zlatobýlu přelijte 250 ml horké vody a nechte táhnout 5 minut.

Vrbovka malokvětá

  1. Epilobium parviflorum
  2. Pomáhá při podrážděném močovém měchýři i při léčbě inkontinence u starších lidí.
  3. Na čaj: 1 lžičku sušené byliny zalijte 250 ml horké vody a čaj nechte táhnout pouze 3 minuty.

Text: red; foto: Shutterstock

Zánět močového měchýře: Může ho způsobit i hádka s partnerem!

Jak zánět močového měchýře vlastně vzniká? „Nejčastější mechanismus přestupu infekce je vzestupnou cestou močovou trubicí do močového měchýře. Jelikož je ženská močová trubice kratší a umístěná blíže konečníku než u muže, bakterie ze střeva snáze infikují močový měchýř,“ vysvětluje urolog Jan Pánek.

Pozor na divoký sex

Za vznikem zánětu močového měchýře, neboli cystitidy, stojí hned několik příčin. Mezi ty hlavní můžeme zařadit nedostatečný příjem tekutin. K infekcím močového měchýře může dojít také po divočejších sexuálních hrátkách nebo poté, co začnete intimně žít s novým partnerem. Proto se někdy cystitidě přezdívá „nemoc líbánek“.

K rozšíření infekce ale může přispět také žena sama, pokud se utírá směrem od konečníku. Vznikem potíží se může negativně projevit rovněž kouření či pobyt v zakouřeném prostředí – to vše totiž způsobuje nižší imunitu sliznice. Dalším rizikovým faktorem se podle některých urologů může stát i nedostatečné vyprazdňování močového měchýře.

Kdy je potřeba jít k lékaři?

Zánět močového měchýře je nepříjemné onemocnění. Pokud se potíží nezbavíte do tří dnů, nezůstávejte s bolavým břichem a pálením při močení sama a raději se svěřte do rukou lékařů.

 Bolesti v zádech a teplota se podle urologa nemusí objevit. „Horečky jsou spojené spíše se zánětem ledvin,“ upřesňuje doktor Pánek.

 To, že není něco v pořádku, potvrdí laboratorní nález – v moči jsou přítomné bílé a červené krvinky, v močovém sedimentu zase bakterie.

„Vždy je dobré udělat bakteriologické vyšetření moči se stanovením bakteriálního kmene a citlivosti na antibiotika,“ upozorňuje urolog. Pokud se zánět močového měchýře projeví v plné síle, bez antibiotik se neobejdete. V takovém případě počítejte s týdenní až čtrnáctidenní léčbou.

Zkuste bylinky

Jestliže vás porazí nekomplikovaný zánět močového měchýře, je potřeba od počátku příznaků zvýšit příjem tekutin, tedy vody a neslazených čajů. Sladké limonády, černá káva a alkoholické nápoje jsou nevhodné.

Zajímavé:  Zjištění Alergie U Psa?

Cukr totiž podporuje množení bakterií, káva a alkohol zase dehydratují tělo.

Při zánětu močových cest pijte odvar z listů brusinky obecné: 3 čajové lžičky čerstvých nařezaných listů brusinky namočte do 0,5 l studené vody, nechte 30 minut louhovat, pak přiveďte k varu, krátce povařte a ihned sceďte.

Pijte 2 šálky teplého čaje denně. Starým lidovým lékem, hlavně v zimě, je křen, který účinně působí na bakteriální infekce močového měchýře: 1 lžíci nastrouhaného kořene křenu přelijte sklenicí horkého mléka, 10 minut louhujte a sceďte. Pijte po doušcích 1x denně. Křen můžete přidávat také do salátů a běžných jídel.

Jak zánětu předcházet?

V chladném a sychravém počasí nevystavujte tělo prochladnutí. Nesedejte si na studená místa. Nohy a záda v oblasti kříže chraňte teplým oděvem. Vyhýbejte se potravinám se zvýšeným obsahem bílkovin a cukru.

Zvyšte naopak příjem potravin, které obsahují hodně vlákniny. Pokud máte sedavé zaměstnání a málo pohybu, může tím docházet ke zhoršenému vylučování moči. Proto do svého denního režimu zařaďte alespoň krátkou procházku.

V neposlední řadě pak zbytečně neoddalujte močení.

Zánět močového měchýře

Močové infekce jsou spolu se záněty respiračními vůbec nejčastějšími infekcemi, které člověka ohrožují během celého života. Mnoho žen zná příznaky zánětu močového měchýře – palčivou bolest při unikání moči a časté chození na toaletu, kdy ale obyčejně vyjde jen pár kapek.

Muži trpí zánětem močového měchýře jen zřídka, bakterie z konečníku musí totiž urazit mnohem delší cestu k močové trubici a močovému měchýři. U dětí je tento zánět často spojen se zácpou, která může způsobovat tlak na močový měchýř. V časném dětství jsou častěji postiženi chlapci, což může souviset se zúženou předkožkou.

V dospělosti záněty častěji postihují ženy, ve vyšším věku přibývá močových zánětů opět u mužů zvláště v souvislosti se zvětšováním prostaty.

Močový měchýř se nachází „uprostřed“ močového traktu. Do něj moč přivádějí močovody z ledvin, a z něj naopak vede močová trubice. Nachází se v pánevní dutině. Je-li prázdný, leží na jejím dně, naplněný může naopak zasahovat až do dutiny břišní – dokáže pojmout více než půl litru moči.

Nutkání na močení pociťujeme už tehdy, když je v něm 150 až 200 mililitrů tekutiny. Močový měchýř také patří k orgánům, které nejčastěji postihují zhoubné nádory. I když předcházet rakovině je velmi těžké, lékaři radí dodržovat dvě základní pravidla: nekouřit a jíst brokolici a kapustu, které riziko nemoci snižují.

A pochopitelně je třeba hodně pít a navštívit lékaře okamžitě, pokud se v moči objeví krev, což bývá příznakem onemocnění.

Příčinou zánětu močového měchýře je zánět sliznice vystýlající  močový měchýř – obvykle ho vyvolávají bakterie, které do močového měchýře pronikly z konečníku močovými cestami.

Zánět ale může způsobit i alergie na potraviny, přecitlivělost na chemikálie, pohmoždění během pohlavního styku a poševní kandidóza. Škála projevů je široká: od mírných až po silné potíže, které někdy zmizí během hodin a jindy se vlečou týdny.

Řada postižených dostane jen jeden záchvat: jiným se nápory zánětu vracejí. Onemocnění může začít velmi prudce během několika hodin, ale nástup infekce může být i méně nápadný až plíživý.

Pokud je správná léčba zahájená včas, dochází k ústupu obtíží ve většině případů již během několika dnů. Obecně patří záněty močových cest mezi dobře léčitelná onemocnění a proti drtivé většině bakterií existuje bezpečná a účinná léčba.

V případech s těžším průběhem se bez antibiotických přípravků neobejdeme. Rovněž podcenění zánětu může přispět k přechodu do chronického stadia onemocnění. Bakterie se dostávají do hlubších vrstev sliznic a léčení pak může být mnohem složitější.

Řadě pacientů pomáhá klid a velké množství nepříliš silných tekutin.

Hygiena na prvním místě

Pro ochranu svých močových cest před méně závažnými onemocněními můžeme udělat opravdu hodně. Předejít zánětům pomůže pečlivá hygiena:

  • Po vymočení si oplachujte močové i poševní vývody proudem studené vody, aby se odstranily všechny bakterie.
  • Preferujte sprchu před koupáním ve vaně a toaletním papírem se utírejte zásadně odpředu dozadu. Pokud se záchvaty dostavují po pohlavním styku, používejte vaginální krém, nebo zkuste jiné polohy. Vyplavení bakterií také pomůže, když se před a těsně po styku vymočíte.
  • Choďte na toaletu tak často, jak potřebujete. Zadržování moči totiž dává bakteriím příležitost se množit. Důležité je dodržovat pitný režim a ledviny i močové cesty „vyplachovat“ dostatečným množstvím tekutin. Močové kameny vznikají usazováním minerálů v ledvinách, obvykle se jedná o vápník a oxaláty: například rebarbory, řepy, špenátu, sezamových semínek a sóje.
  • Nevystavujte močový měchýř horku ani zimě: nesedejte si na zmrzlou zem ani topení.
  • Noste výhradně bavlněné spodní prádlo a volné oblečení, aby k postiženým partiím mohl vzduch.
  • Místo tamponů používejte hygienické vložky.

Pomoci může také dieta z nedráždivých   potravin: nejezte horká kořeněná jídla a nahraďte čaj, kávu a nápoje typu koly bylinnými čaji a čerstvými šťávami. Nechte si provést testy na alergii a vyhýbejte se jídlům, která byla vyhodnocena jako alergenní.

Velmi užitečné jsou brusinky, které omezují infekci bakterií Escherichia coli (ta má na svědomí asi 85 procent infekcí močových cest), a také protizánětlivý kopřivový nebo  echinaceový čaj. Dobré je omezit sladká jídla, protože cukry podporují množení bakterií v močovém ústrojí.

Nejezte citrusové ani kyselé ovoce a vyhýbejte se jídlům, která obsahují ocet nebo živočišné bílkoviny, např. vejce, ryby, maso a sýry: zvyšují kyselost moči a bolestivost močení.

Předcházet infekcím užíváním antibiotik se už nedoporučuje, protože čím více předepsaných antibiotik, tím více bakterií jejich působení odolává.

Při léčbě může být prospěšné  kromě standardních antibiotických režimů užití přírodních produktů, které jsou velmi dobře tolerovány. Protizánětlivé a dezinfekční účinky se obvykle začnou uplatňovat při zmírnění obtíží již během prvních dnů užívání.

Domácí léčbu zahajte, jakmile se příznaky objeví. Často se záchvaty dají zažehnat, když se postižení začnou okamžitě řídit následujícími pokyny:

  • Ihned vypijte 0,5 l vody nebo slabého heřmánkového čaje, aby se z močového měchýře vypláchly bakterie.
  • Každé tři hodiny vypijte sklenici vody s lžičkou zažívací sody. Moč pak bude méně kyselá, což zabrání množení bakterií a zmírní se i pálení. Pokud bolest přetrvává, užívejte jeden či dva mírné léky na ztišení bolesti.
  • Pijte tolik vody nebo slabých bylinných čajů, kolik jen můžete – nejméně 0,3 l každých dvacet minut – a choďte často na toaletu.
  • Náchylné osoby s opakujícími se močovými infekcemi by měly být řádně vyšetřeny u urologa a sledovány v odborných poradnách.
  • Jednou až dvakrát denně si můžete dopřát i  teplou koupel (měla by trvat maximálně deset minut), do které přidáte osm kapek jalovcové a eukalyptové esence.
Zajímavé:  Zanet Zevniho Zvukovodu Lecba?

Chronické záněty močového měchýře. Byliny pomáhají!

Datum: 17.09.2020

 Záněty močového měchýře a močových cest jsou velmi častým zdravotním problémem, který však nemusí souviset jen s močovým měchýřem. Zajímavé je, že tento problém se týká 50x častěji žen než mužů. Jak mu můžete předejít?

Akutní zánět

Akutní zánět vzniká většinou prochladnutím a není tak těžké jej zvládnout bylinnou léčbou. Typickým projevem je časté a bolestivé močení, pálení, řezání. Barva moči je zkalená, někdy až s příměsí krve.

Co vám pomůže

  • Velmi účinné byliny jsou lichořeřišnice větší, ale také vilcacora nebo medicinální houby v přípravku Ochránce
  • Důležité je zůstat v klidu a teple, pít bylinné čaje určené na tento typ problému a zánět doléčit.
  • Pokud by se ovšem objevila horečka doprovázená třesavkou nebo zvracením, je to velmi vážné, protože infekce zasáhla ledviny a je třeba neprodleně vyhledat lékaře.

Náš tip

Naplňte plátěný sáček sušenou natí přesličky rolní, uzavřete jej a dejte na pár minut na plech do trouby ohřát. Příjemně teplý sáček přiložte na podbřišek a nechte působit. Bolest pomalu ustoupí.

Chronický zánět

Těžší situace je u chronických, často se opakujících zánětů. V tomto případě je velmi důležité důkladné vyšetření u lékaře, a to nejenom močového měchýře, ale i ledvin. Vyšetření by měla odhalit příčinu chronického zánětu.

Z praxe vychází velmi zajímavá zkušenost, že chronický zánět močového měchýře a močových cest je ve velmi malém procentu způsoben poškozením nebo změnou některého z orgánů močové soustavy. V daleko větším procentu je příčinou opakovaná špatná léčba prvotního, akutního zánětu.

Zánět a antibiotika

Záněty močových cest jsou častější u žen než u mužů a až 90 % z nich je způsobeno bakterií E.coli. Standardní léčbou je užívání antibiotik po několik dní, ale právě bakteriální rezistence na antibiotika se podle odborníků stává vážným problémem.

Bohužel praxe v současné klasické medicíně bývá taková, že lékař bez předchozího řádného vyšetření nasadí antibiotika, a když nepomohou, tak další, přičemž se tato situace může opakovat i několik měsíců.

Léčba bez přesného určení bakterie, která infekci způsobuje, a její citlivosti na konkrétní antibiotikum je pro organismus velmi zatěžující a často vede právě k chronicitě zánětů.

Bakterie si postupně vytváří rezistenci na antibiotika a výsledkem bývá chronický zánět, který vlastně nelze úplně vyléčit. Podávání antibiotik bez předchozího řádného vyšetření, kultivace moči a v případech, kde to není nutné, způsobuje, že léčba postupně přestává být účinná.

Antibiotika a střeva

Užívání antibiotik může našemu organismu při některých typech onemocnění velmi pomoci, ale zároveň jej zatěžuje svými vedlejšími účinky. Jedním z nich je negativní působení na střevní mikroflóru.

Při neopatrném a častém užití se zcela naruší přirozená mikroflóra ve střevech a také dochází k narušení střevní sliznice jako takové. Důkazem je právě častý výskyt bakterie E.coli v moči.

Náš tip

Při užívání antibiotik současně užívejte přírodní prebiotika. Jedná se o polysacharidy, které se vyskytují v kořenech některých bylin, a to zejména puškvorce nebo čekanky.

Bakterie E. coli

E. coli je bakterie, která se obvykle vyskytuje v našem zažívacím traktu, ve střevech. Za těchto okolností je to pro nás prospěšná a vlastně se dá říci i nezbytná bakterie, která má na starosti, aby ve střevech nedošlo k přemnožení nebezpečných bakterií.

Ovšem při infekci se tyto bakterie do močového měchýře dostanou proti proudu moči přes močovou trubici, což může být zhoršeno i tím, pokud nepijeme dostatečné množství tekutin a nedochází k propláchnutí močových cest. V tom případě dochází k tomu, že bakterie se zde usadí a množí se. Další cestou průniku bakterií je střevní sliznice.

Podle posledních průzkumů holandských vědců, dlouhodobé narušování střevní sliznice nekvalitní stravou a zejména léky včetně antibiotik má za následek, že se střevní stěna po určité době stane více porézní a vzniká tím syndrom zvýšené propustnosti střeva (Leaky Gut).

Do těla začnou přes střevní stěnu pronikat bakterie, viry, nestrávené částice potravin a toxické odpadní látky. Dostanou se do krevního oběhu, a tímto způsobem pak do kteréhokoliv systému v těle.

Imunitní systém vyhlásí poplach.

Výsledkem je zánět v různých částech těla, což vede k širokému spektru příznaků – rýma, kožní vyrážky, alergie, bolesti kloubů, trávicí potíže, chronické záněty močového ústrojí a v oblasti gynekologie.

Co s tím?

Léčba chronických zánětů močového měchýře, které byly opakovaně řešeny antibiotiky, není jednoduchá. Vyžaduje trpělivost, disciplínu v životním stylu, pravidelné užívání přípravků a nepřijímání antibiotik, pokud to je možné.

  • Důležité je upravit stravu tak, aby obsahovala co nejméně sladkých pokrmů, a také omezit příjem lepku a všech složek potravy, které zatěžují střeva.
  • Pitný režim by měl být dostatečný. Měl by obsahovat zejména vodu a bylinné čaje.
  • Sladké, studené a alkoholické nápoje vhodné nejsou.
  • Dlouhodobé a pravidelné užívání léků na bolest, antikoncepce nebo jiných medikamentů může mít také negativní vliv na onemocnění močového měchýře.
  • Návštěvy veřejných bazénů, saun a jiných podobných zařízení nejsou vhodné.
  • Časté střídání sexuálních partnerů zhoršuje záněty močového měchýře.

Bylinná léčba pomůže

Bylinná léčba při dodržení předchozích zásad je velmi účinná. Nasaďte ji již při prvních, malých příznacích zánětu a dodržujte ji dostatečně dlouhou dobu.

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  [email protected]

Zánět močového měchýře není nepřekonatelný problém. Řešení má a vy jej již znáte!

Nechcete přijít o další články? Zde vyplňte svůj e-mail

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector