Zatočte s bolestí v krku! – vše o zdraví

Bolest krku dokáže pořádně potrápit dospělé, natož děti. Vybrali jsme pro vás osvědčené a šetrné metody, které vašim dětem uleví od bolesti v krku.

1. Zkuste Priessnitzův zábal

Namočte bavlněnou plenku nebo jiný kus látky do studené vodyvyždímejte a přiložte na krk. U dětí nemusí být voda příliš studená, stačí teplota 22 °C. Na mokrou látku přiložte vlněnou látku nebo igelitový sáček a vše zabalte do suchého šátku. Nechte obklad působit 2 až 3 hodiny. Po 3 až 4 hodinách můžete postup zopakovat.

2. Dodržujte pitný režim

Dohlídněte, že děti dostatečně pijí. Nejvíce pomůže časté popíjení vlažného čaje. Při výběru se zaměřte na ty, které obsahují echinaceu, rakytník nebo šalvěj. Ty nejvíce podporují imunitní systém.

3. Kloktejte

Vyzkoušejte třeba kloktadlo Tantum Verde, které je vhodné pro děti od 4 let. Kloktadlo je účinné při zánětech v krku, mandlí, nosohltanu i hltanu. Pokud dítě kloktat neumí, vytřete mu ústa tamponem namočeným v neředěném roztoku.

Zatočte s bolestí v krku! – vše o zdraví

4. Zvlhčujte vzduch

Dejte do místnosti, kde dítě spí, zvlhčovač vzduchu, který zabraňuje vysychání sliznic.

„Zvlhčovač pomáhá zvýšit přirozenou vlhkost vdechovaného vzduchu, zabraňuje dráždění ke kašli. Na sliznici to pak pomáhá k obnově sekrece a normální funkce sliznic.“

Zatočte s bolestí v krku! – vše o zdraví

5. Připravte cibuli s medem

Léčivých účinků medu a cibule využívaly už naše babičky. Cibuli nakrájejte na drobné kousky, vymačkejte z ní šťávu a smíchejte ji s medem. Šťáva působí nejen proti bolestem v krku, ale i jako dezinfekce úst. Podávejte několikrát denně.

6. Dejte šanci pastilkám

Oblíbeným pomocníkem při bolestech v krku u dětí jsou také pastilky. Ty mohou užívat děti od 6 let. Vybírejte z lahodných příchutí pastilek Tantum Verde Mint nebo Tantum Verde Lemon, děti ocení jemnou chuť máty nebo citronu.

Pokud máte strach, že by děti mohly pastilku vdechnout, zkuste lízátka s obsahem lišejníku islandského. Je bohatý na vitamín C a podporuje přirozenou obranyschopnost.

Zatočte s bolestí v krku! – vše o zdraví

Další alternativou jsou spreje, které se snadno aplikujía účinně působí proti bolesti v krku. Tantum Verde Spray je pro děti od 6 let.

Proč nás bolí v krku?

Bolest krku mohou způsobovat jak mikroogranismy, tak bakterie nebo viry. Pokud se stanete jejich obětí, začnou poškozovat sliznici krku a nepříjemné škrábání je na světě. V případě angíny, je princip stejný, jen za ním stojí konkrétní skupina viníků, a to patologické druhy bakterie Steptococcus.

„Za bolestí v krku stojí infekce, která se přenáší formou kapénkové infekce. Nejvíce se šíří v uzavřených místnostech nebo přímým kontaktem – polibek, špatně umyté příbory, pití ze stejného hrníčku a podobně. Základní hygienické návyky a časté mytí rukou jsou tedy na místě.“

Zatočte s bolestí v krku! – vše o zdraví

Kdy vyhledat lékaře?

  • Pokud se u dítěte objeví další příznaky, třeba vyrážka, zvětšené krční uzliny
  • Když má dítě problémy s dýcháním nebo polykáním
  • Trvá-li bolest v krku déle jak 3 dny
  • Když odmítá jíst a pít

Jak s nemocí u dětí bojujete vy? Co se vám doma osvědčilo? Podělte se s námi o svou zkušenost!

Tantum Verde, Tantum Verde Lemon, Tantum Verde Mint, Tantum Verde Eucalyptus, Tantum Verde Orange and Honey, Tantum Verde spray a Tantum Verde spray Forte obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a v krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.

Zatočte s bolestí v krku! – Zdraví. Krása. Příroda

S chladným zimním obdobím přicházejí i nechtěné viry, bolest v krku a problémy dýchacích cest. Jedním z nejběžnějších a možná nejnepříjemnějších problémů jsou příznaky nachlazení, které doprovází ucpaný nos, kašel a zahlenění.

Často saháme po rychlém řešení – volně prodejných lécích, které zdravotní problémy utlumí během několika hodin nebo dní.

Musíme si však být vědomi, že takové „přeléčení“ je jen krátkodobé a s odstupem času nám může přinést chronické bolesti, které nás mohou trápit dlouhodobě.

Při bolestech v krku je důležité vědět, odkud bolest pochází a jakého je charakteru.

Původ bolesti může být:

  • úrazový – mechanické poškození, poleptání chemikáliemi …
  • zánětlivý – viry, infekce, rýma …
  • nádorový
  • ostatní příčiny

Bolesti v krku zánětlivého charakteru jsou snad ty nejčastější. Tyto bolesti mohou doprovázet i jiné potíže jako horečka, dušnost, hleny či slabost. Zánět nejčastěji způsobují bakterie a viry, ale i kvasinky.

Vyvolávají ho zejména streptokoky, angína, koronaviry či akutní infekční onemocnění. Důležité je podívat se na problém z širšího úhlu pohledu a snažit se těmto potížím předejít, nebo je řešit z dlouhodobější perspektivy.

Právě proto je vhodné sáhnout po přírodních produktech v rámci prevence, nemoc proležet a důsledně vyléčit. 

  • Zatočte s bolestí v krku! – vše o zdraví
  • Zatočte s bolestí v krku! – vše o zdraví
  • Přírodní řešení při bolestech v krku

Existuje mnoho tipů, triků a rad k domácí léčbě bolesti v krku. Stále více se vracíme k tradicím našich babiček.

1. Jezevčí mast

Jedním receptem z mnoha je Jezevčí tuk. Na problémy dýchacích cest se používá již od nepaměti a jeho účinky jsou ověřené a samozřejmě lety odzkoušené. Osvědčil se při léčbě zánětu průdušek, astmatu, a běžných infkecí dýchacích cest.

Značně uvolňuje pocit těžké hrudi i dýchání a zmírňuje bolesti. Své účinky vám poskytne jednoduchým vstřebáním do pokožky v oblasti hrudníku.

Mezi jeho další skvělé vlastnosti patří zmírňování bolestí pohybového aparátu, posílení lokální imunity a regenerace kloubů či chrupavek.

 2.Dopřejte si bylinkový čaj

Nejosvědčenější metodou při bolesti krku je teplý čaj. Mezi známé bylinky pomáhající při bolestech hrdla jsou lékořice, tymián, jitrocel a mnohé jiné. Čaj z lékořice nabízí rychlé řešení při škrábání v krku a pomáhá při vykašlávání hlenů. Lékořice navíc působí protizánětlivě, čili se popere téměř s každým zánětem dýchacích cest.

3.Bylinné domácí sirupy

Asi každý z nás si pamatujeme na cibulovo-medový sirup. Jakmile přišla na nás rýma nebo chřipka, máma už krájela cibuli a mísila s medem. Někteří jsou milovníky tohoto sirupu dodnes, jiný ho nenávidí.

Pokud vám konzumace tohoto sirupu nedělá problém, doporučujeme si vám ho udělat s kvalitním medem. Vyhledávejte med s nejvyšší koncentrací metylglyoxalu. Takovým medem je například Manuka med, který pochází až z Nového Zélandu.

Je atypický tím, že pochází ze vzácné rostliny Leptospermum scoparium nacházející se jen v této zemi. Tento med má jedinečné účinky na lidský organismus. Posiluje imunitu, pomáhá při různých onemocněních a preventivně nás chrání před různou ranou.

Dalším skvělým sirupem je průduškové desatero, který výrazně napomáhá při vykašlávaní, suchém a dráždivém kašli, podporuje trávení a navíc má sladkou chuť, kterou si zamilují i ​​ti nejmenší.

Nezapomínejte na to, že nejdůležitější je prevence. Snažme se věnovat pozornost signálům našeho těla a řešit nepříjemnosti spojené s naším zdravím do hloubky. Může přijít čas, kdy nezasáhneme včas a obyčejná bolest krku může přerůst do větších zdravotních problémů.

  1. Článek pro vás připravila, 
  2. Lenka
  3. Zatočte s bolestí v krku! – vše o zdraví

Jak na bolest v krku

Zatočte s bolestí v krku! – vše o zdraví

Ať je léto nebo zima, bolest v krku si nevybírá. Ačkoli je častější během podzimních plískanic, ani v létě nedá řadě z nás pokoj. Asi to znáte také – nepříjemná bolest, mnohdy vystřelující až do uší a nemožnost polykat. Jak tomu zabránit, když cucací pastilky z lékárny nefungují?

Rada: Je nutno si uvědomit, že bolest v krku je původcem dalších onemocnění. Je proto nezbytné s ní začít bojovat co nejrychleji!

Připravili jsme pro vás rovnou šest účinných babských rad, díky kterým se zbavíte bolesti v krku coby dup anebo ji alespoň zmírníte na únosnou mez. Ale pozor, pokud by bolest přetrvávala po dobu pěti dnů a přidala se k ní horečka, včetně dalších doprovodných příznaků (rýma, kašel) s návštěvou lékaře dlouho neotálejte.

Rada č. 1: Cibule

Možná tenhle recept znáte z dětství a my dáme ruku do ohně za to, že jste ho – stejně jako my v redakci – nesnášeli. Na druhou stranu mu nemůžeme upřít, že fungoval. Taková na jemno nasekaná nebo nastrouhaná cibule posypaná cukrem nebo zalitá medem, dokázala s bolavým krkem a kašlem hotové zázraky. Nebyla to, bůh ví jaká chuťovka, její účinek ale popřít nemůžeme.

Rada č. 2: Sůl

Pokud to váš žaludek a dávicí reflex zvládne, připravte si roztok ke kloktání, který budete užívat alespoň třikrát denně. Do hrnečku anebo skleničky nalijte teplou vodu a rozmíchejte v ní alespoň jednu lžíci kuchyňské soli. Sůl přirozeně desinfikuje napadené prostředí krku a snižuje jeho bolestivost.

Rada č. 3: Hřebíček

Zajímavým a vysoce účinným tipem je také koření jménem hřebíček. Stačí ho několik dlouhých minut cucat a převalovat na jazyku. Ti odvážnější ho mohou také rozkousnout. Jde o to, že hřebíček obsahuje silné silice, které místo lokálně znecitliví. Pokud vás začnou brnět zuby anebo jazyk, nebojte, všechno tohle je součástí procesu.

Zajímavé:  Periorální Dermatitida Domácí Léčba?

Rada č. 4: Citron

Neméně účinný je také citron, plný vitaminu C. Od bolesti ti může ulevit tehdy, pokud si připravíš čerstvou vymačkanou šťávu z několika plodů citronů. Aby byla šťáva poživatelná, smíchej ji se lžičkou medu a popíjej několikrát denně po menších doušcích.

Rada č. 5: Česnek

Česnek je vůbec zázračný. Působí jako přírodní antibiotikum a v kuchyni i naší domácí lékárničce má široké využití a nezastupitelné místo. Pokud si troufnete, stroužek (ideálně českého) česneku oloupejte a cucejte.

Se svěžím dechem sice nepočítejte, na druhou stranu si můžete od bolesti během chvilky ulevit. Česnek vydesinfikuje postižené místo, zahubí viry a bakterie a uleví vám.

Ideálně tuhle proceduru opakujte několikrát denně (vždy s čerstvým stroužkem, samozřejmě).

Rada č. 6: Koření

V jednom indickém receptu se objevuje odvar z půlky lžičky skořice a několika kuliček hřebíčku. Koření přelijte horkou vodou (můžete nechat na chvíli povařit) a během dne průběžně popíjejte. Pokud je pro vás odvar v této podobě nepitelný, můžete ho dochutit citronem a medem.

Máte nějaké další tipy, jak zatočit s nepříjemnou bolestí v krku? Dejte nám vědět do diskuze pod článkem!

Bolí vás v krku? Babské rady vždycky zaberou!

Staletími prově

řený domácí lék na nachlazení pomůže uklidnit i bolest v krku. A nejde jen o pouhý mýtus. Američtí vědci prokázali, že látky obsažené v kuřecí polévce mají antibakteriální účinky a tlumí infekce horních cest dýchacích.

Navíc má polévka i další výhodu, když jste nemocní. Pozřít normální jídlo může být

s oteklým a podrážděným krkem bolestivé a těžké, proto během nemoci často radši ani nejíme. Ale silný vývar, který můžete srkat po malých douškách, vám zajistí přísun důležitých živin, které potřebujete, abyste zahnali infekci.

Hřebíček tlumí bolest

Tohle voňavé koření funguje jako silné přírodní analgetikum a antiseptikum. Silice v něm obsažená má řadu zajímavých vlastností – brzdí růst mikroorganizmů, místně prokrvuje a tlumí lokálně bolest. V průběhu dne proto cucejte hřebíček, který pomůže nepříjemnou bolest při polykání utlimit. Pokud máte odvahu, můžete ho i jemně rozkousat.

Pokud vám samotný hřebíček nechutná, zkuste si z něj připravit chutnou limonádu.

Budete potřebovat 600 ml vody, 6 hřebíčků, 2 kuličky nového koření, kousek čerstvého zázvoru, kousek celé skořice, šťávu z celého citronu a med podle chuti.

Vodu a koření dejte vařit do hrnce, přikryjte a 10 minut pomalu vařte. Po uvaření sceďte, přidejte lžíci medu a šťávu z celého citronu. Tento posilující nápoj pijte co nejvíc horký.

Tvaroh léčí otoky

Tvaroh je dobrý nejen do buchet. Chladí totiž, léčí otoky, tlumí bolesti a záněty. Půl kila tvarohu naneste zhruba v půl centimetru silné vrstvě na tenký bavlněný šátek.

Šátek složte na šálu tak, aby mezi krkem a tvarohem byla jen jedna vrstva látky. Obklad ohřejte na tělesnou teplotu (například na topení) a oviňte kolem krku. Přes něj přijde ještě silný ručník.

Obklad noste, dokud tvaroh nevyschne.

Podle osvědčených babských rad funguje podobně také obklad z brambor, které v sobě dokáží kumulovat teplo a poté ho postupně odevzdávat. Čtyři středně velké brambory uvařte v hodně osolené vodě doměkka.

Dejte je na prostředek utěrky nebo šátku obložené kuchyňským papírem a důkladně je zaviňte. Poté brambory opatrně rozmačkejte. Šátek uvažte kolem krku a upevněte šálou. Balíček sejměte, když hmota vychladne.

Slaná voda dezinfikuje

Klasikou z babiččiny pokladnice je kloktání vodou s mořskou solí. Tenhle roztok napodobuje přírodní organické tekutiny, které mají zklidňující účinek. Opakované kloktání dezinfikuje a vyplachuje choroboplodné zárodky z úst a krku. Jednoduše rozpusťte půl čajové lžičky ve sklenici vlažné vody a tímto roztokem několik minut kloktejte. Opakujte v průběhu dne každé dvě hodiny.

Jaké bylinky na bolest v krku?

Když naše babičky bolelo v krku, sahaly také po bylinkách. Jaké rostliny mají silné protizánětlivé účinky a měli byste si z nich udělat léčivý čaj nebo výluh na kloktání? Najdete je ve fotogalerii v úvodu článku.

Podívejte se také na video, ve kterém vám poradíme, jak si jednoduše zlepšit imunitu:

 • VIDEO: iStock.com/ccmixter.org (Durden_ft._Airtone Paper_Planes)/mojezdravi.cz

Bolest v krku, angína a mononukleóza umí řádně potrápit

Nejobvyklejší příčinou bolesti v krku je virový zánět nosohltanu. Infekce se šíří vzdušnou cestou a má poměrně krátkou inkubační dobu 4–5 dnů.

Příznaky zánětu nosohltanu:

  • zvýšená teplota nebo horečka (u kojenců a batolat často až ke 40 °C),
  • změna chování dítěte, únava, rozmrzelost,
  • bolestivé polykání, nechutenství, dítě odmítá jíst,
  • zduřelé mízní uzliny na krku,
  • rýma, kašel, chrapot, může se přidat i bolest břicha.

Průběh nemoci a léčba

Nekomplikovaný virový zánět nosohltanu trvá většinou 3–5 dnů a nevyžaduje léčbu antibiotiky. Měřte dítěti teplotu, pokud má více než 38 °C, podejte lék s účinnou látkou paracetamolem nebo ibuprofenem v dávce, odpovídající věku a váze dítěte podle příbalového letáku. Vysokou horečku pomůže srazit i vlažná sprcha nebo studený zábal.

Zvláště u kojenců je důležité udržet průchodný nos. Jestliže dítě ještě neumí samo smrkat, je třeba nahromaděný hlen z nosu pravidelně odsávat jednoduchou odsávačkou, kterou zakoupíte v lékárně.

Zprůchodnění nosu napomůžou nosní kapky nebo sprej a kašel lze tlumit některým z volně prodejných léků proti kašli, v dávce odpovídající věku a váze dítěte. I když je to obtížné, snažte se nemocné dítě držet v klidu.

Klidový režim je základním předpokladem k tomu, aby se organizmus s nemocí dokázal rychle vypořádat.

Možné komplikace

Infekce se může z nosohltanu rozšířit Eustachovou trubicí do středouší a způsobit zánět středního ucha. Tato komplikace bývá provázena vzestupem teplot, neklidem a pláčem malého pacienta. Dítě si sahá na ouška a reaguje bolestivě. Máte-li podezření, že dítě bolí ucho, vyhledejte lékaře.

U větších dětí někdy na zánět nosohltanu nasedne zánět vedlejších nosních dutin. Dítě má zastřený hlas, pocit plného nosu, zvýšenou teplotu a bolesti hlavy v oblasti čela a kořene nosu. I v tomto případě navštivte lékaře a konzultujte s ním další postup léčby.

Další komplikací může být zánět mízní tkáně spojený se silnou bolestí v krku, zarudnutím, prosáknutím a zvětšením krčních mandlí. Jde o tzv. katarální angínu, jež může přejít až do angíny hnisavé, při které se na povrchu mandlí vytvoří povlaky nebo čepy. Léčba i v tomto případě patří do rukou lékaře.

Angína

Angína znamená zánět mandlí. Většina angín je virového původu, pouze čtvrtinu až třetinu způsobují bakterie a z nich především streptokok – tedy stejná bakterie, která vyvolává spálu. Tehdy mluvíme o hnisavé angíně. Onemocněním trpí hlavně děti ve školním věku a dospívající, u nichž se nezřídka angíny opakují. Doba od nákazy do začátku prvních příznaků bývá 2–4 dny.

Příznaky angíny:

  • horečka, třesavka, projevy schvácenosti, bolesti břicha, zvracení,
  • bolest v krku zhoršující se při polykání,
  • zvětšené mandle s bělavými povlaky nebo čepy,
  • povleklý jazyk, který může být později až malinově červený,
  • zvětšení a bolestivost krčních uzlin.

Pozor!

Silně zarudlý kropenatý krk může být známkou hnisavé angíny, i když nenaleznete povlaky na mandlích. A zároveň je třeba vědět, že povlaky či čepy na mandlích se objevují i u virových zánětů nosohltanu a virových angín. Jednoznačné stanovení původce onemocnění je tedy možné pouze na základě odběru krve či výtěru z krku.

Průběh nemoci a léčba

Neléčená bakteriální angína může vést k postižení ledvin a srdce, proto je vyšetření lékařem nutné vždy, když máte na angínu podezření.

Základním lékem na bakteriální angínu jsou penicilinová antibiotika, která lékař po potvrzení diagnózy předepíše. Virová angína se léčí pouze symptomaticky.

Podle potřeby se podávají léky na snížení horečky (paracetamol či ibuprofen) a polotekutá strava, kterou dítě snáze polyká. Většímu dítěti mohou od bolesti krku ulevit pastilky proti zánětu a proti bolesti.

Komplikace hnisavé angíny

Nejčastější komplikací je šíření zánětu do okolí mandle vedoucí k zánětlivému prosáknutí okolní tkáně čili vzniku tzv. flegmóny nebo vytvoření ohraničeného ložiska hnisu v okolí mandle.

Projevuje se silnou narůstající bolestí v krku. Na rozdíl od angíny se jedná o jednostranné postižení. Bolest bývá tak velká, že omezuje polykání. Pacient obtížně artikuluje vzhledem k omezené pohyblivosti dolní čelisti.

Onemocnění provází vysoká horečka, třesavka a schvácenost.

Intenzivní antibiotická léčba je nezbytná a v případě abscesu je nutné i rozříznutí hnisavého ložiska a vypuštění hnisu.

Čtěte také:

Odstranit krční mandle?

Odstranění krčních mandlí se doporučuje obvykle tehdy, jestliže opakované hnisavé záněty vedou k závažným komplikacím, jako je například tvorba abscesu.

V případě zbytnělých krčních mandlí, ve kterých opakovaně dochází k zánětu, se krční specialista rozhoduje spíše o jejich zmenšení seříznutím, kdy část tkáně zůstává ponechána.

Infekční mononukleóza

Zánět mandlí může být způsoben také virem infekční mononukleózy. Její klasický obraz je angína s výrazně zvětšenými krčními uzlinami. Doba od nákazy k prvním příznakům nemoci kolísá mezi 3 dny až 2 týdny.

Zajímavé:  První Příznaky Těhotenství Po Ovulaci?

Příznaky mononukleózy:

  • zpočátku zvýšená teplota, nechutenství, malátnost, únava,
  • tvorba povlaků na krčních mandlích,
  • otok v celém nosohltanu, což vede k typickému huhňání,
  • zduření mízních uzlin,
  • citlivost až bolestivost břicha pod pravým žeberním obloukem,
  • zvýšené jaterní testy,
  • vyrážka po těle (nemusí být přítomna vždy),
  • horečka, bolest hlavy a svalů.

Průběh nemoci a léčba

Mononukleóza postihuje zejména adolescenty, mladé dospělé a děti do 5 let. U mladších dětí probíhá asymptomaticky (bez příznaků) anebo jen mírně. Postižení jater spojené se zvýšenými jaterními testy ale provází mononukleózu téměř vždy.

Onemocnění trvá 2–3 týdny a základem léčby je klid na lůžku a jaterní dieta se sníženým obsahem tuků a zvýšeným obsahem bílkovin. Antibiotika se nenasazují, protože na virového původce nemoci neúčinkují.

Doporučuje se kloktání a obklady na zvětšené lymfatické uzliny.

Po překonání nemoci se dítě musí dva až tři měsíce vyhýbat namáhavým fyzickým aktivitám. Virus je v těle přítomen doživotně a při oslabení imunity se může projevit jiným onemocněním.

S nepříjemnou bolestí v krku zatočí babské rady

Pokud u tebe nezabírají cucací pastilky ani nic volně dostupného z lékárny, co takhle se navrátit ke kořenům? Teda ne, tak daleko nemusíš, stačí, když vyzkoušíš několik rad našich babiček a prababiček, které uleví od nepříjemné bolesti a mohou také zamezit rozvoji dalšího onemocnění.

Voda se solí

Bude to teplé, bude to slané a hlavně hrozně nechutné. Pokud ale vytrváš, zbavíš krk nánosu virů a bakterií, desinfikuješ ho a zbavíš se nepříjemné bolesti.

Stačí si třikrát denně připravit jednouchý slaný nálev. Do sklenice s vlažnou vodou přisyp lžíci soli a důkladně rozmíchej. Poté kloktej, dokud to jen půjde.

Vodu samozřejmě vyplivuj a nezapomeň na to, že před každým dalším kloktáním by měla být voda čerstvá!

Hřebíček

Další rada je jen pro otrlé. Koření, jako je hřebíček, v sobě obsahuje aromatické silice, které se vyznačují také silnými desinfekčními účinky.

Proto zkus jeden kousek hřebíčku důkladně pocumlat. Pokud si troufneš, můžeš jej i rozkousnout.

Pravděpodobně ti začne trnout jazyk, včetně dásní, díky znecitlivujícím účinkům ale bude i ta největší bolest (aspoň na chvíli) pryč.

Zábaly

Zábaly, které potlačí zánět a zbaví tě bolesti, jsou v našich končinách velmi oblíbené. Nejznámější jsou pravděpodobně tzv. Priessnitzovy obklady, kdy se na krk aplikuje nejprve mokrý obklad a přes něj následně suchý šátek.

Skvělého účinku dosáhneš také tehdy, když si vyrobíš zábal z cibulové šťávy a tvarohu. Směs rozetři na gázu a dvakrát denně přikládej na krk. Jako účinný obklad poslouží také zelné listy spařené v horké vodě, které si na 30 minut přiložíš na bolestivý krk a připevníš šátkem.

Citron a med

Tahle kombinace je vůbec docela zázračná. Posiluje imunitu, obnovuje přirozené prostředí těla, desinfikuje a ještě tě může zbavit bolesti v krku.

Bolestí hrdla se můžeš poměrně rychle zbavit, pokud vypiješ několikrát denně po malých doušcích pohár citrónové šťávy s medem. Kvalitní med od domácího včelaře působí na zanícené hrdlo opravdu jako hotový balzám.

Zřeď si 2 lžíce medu s citrónovou šťávou a pomaličku polykej.

Bylinné čaje

Skvělých účinků dosáhneš také s bylinnými čaji. Ke spaření a následnému popíjení se skvěle hodí meduňka, heřmánek, máta, šalvěj nebo lipový květ. Vedle nešlápneš ani s tymiánem, květem černého bezu nebo řepík lékařský.

Česnek

Česnek působí jako přírodní antibiotikum, pokud ti to dávicí reflex a tvoje zažívání dovolí, oloupej jeden stroužek a několik dlouhých minut ho cucej v puse. Opakuj alespoň třikrát denně. Dech ti sice nebude vonět po fialkách, účinek je ale v tomto případě zaručen.

Skořice s pepřem

Tenhle recept pochází ze starobylé Indie. Do šálku vody dej půl lžičky mleté ​​skořice a několik zrníček pepře. Povař, oslaď medem a pij třikrát denně.

Cibulový med

Skvělých účinků dosáhneš také s tzv. cibulovým medem. Ten si připravíš docela jednoduše: nastrouhej cibuli, do které přidáš žloutek a dvě lžičky moučkového cukru. Celou směs pořádně rozdrť na kaši a každou půl hodinu sněz malou lžičku.

Křen

Křen by neměl v naší kuchyni chybět. Aby splnil svůj účel, je potřeba ho nastrouhat na jemném struhadle, přidat med, hřebíček a vše zalít vroucí vodou. Nech vylouhovat a popíjej ještě teplé několikrát denně. Žádná chuťovka to nebude, ale pomůže to.

Alkohol NE

Pokud se držíš pořekadla „kudy teče, tudy léčí“ a házíš do sebe jednoho panáka za druhým, věř, že lépe ti rozhodně nebude. Ba právě naopak! Přijatý alkohol znamená pro organismus bránící se začínající nemoci obrovskou zátěž. Značná část energie organismu určená na odbourání nemoci pak jde na odbourání alkoholu z ledvin a jater.

Máš nějaké další tipy, jak zatočit s nepříjemnou bolestí v krku? Dej nám vědět do diskuze pod článkem!

Levné, ale zázračné! 7 tipů, jak zatočit s bolestí v krku – Proženy

Foto: Dejan Dundjerski, Shutterstock.com

Nepříjemná bolest v krku. Přirozeně se jí chcete co nejdříve zbavit. Ne vždy se ale jedná o angínu, kterou vyřeší antibiotika. Může se jednat o virovou infekci, od níž si můžete pomoci i bez léků. Víme o sedmi způsobech.

Horký čaj, teplý zábal, šalvějové bonbony. Některé domácí prostředky mohou zmírnit nepříjemný pocit podrážděného krku, ale bolesti nezbaví. Chcete-li se s otravnými příznaky skutečně rozloučit, vyzkoušejte jeden z těchto sedmi prostředků.

Možná se nejedná o nejchutnější prostředek, zaručeně ale o jeden z nejúčinnějších. Slaná voda může snižovat otoky a klidnit zánět i podráždění krku. Rozpusťte půl čajové lžičky soli ve 240 mililitrech vody a kloktejte každé dvě hodiny.

Slanou vodu můžete užít i k propláchnutí nosu. Když máte nos ucpaný, dýcháte ústy, což může hrdlo dráždit. Uvolnění dutin tak může zmírnit i bolest v krku. V lékárnách je běžně k zakoupení konvička i s odměrkou. Napusťte ji vlažnou vodou, přidejte sůl a podle návodu propláchněte obě nosní dírky. Provádějte podle potřeby, klidně dvakrát denně.

Foto: Alexeysun, Shutterstock.com

Zklidnětě podrážděný krk a uvolněte dutiny. Vykloktejte si slanou vodou nebo si jí vypláchněte nos

Kurkuma je dnes více než oblíbená. Zatímco některé její přínosy pro zdraví, včetně potenciálu k prevenci rakoviny nebo onemocnění mozku, je ještě třeba podložit studiemi, protizánětlivé vlastnosti jí upřít nelze. Přidejte lžičku do čaje nebo do vody a dopřejte si tento nápoj 1–2krát denně.

„Ano, kurkumu lze skutečně považovat za zázračnou rostlinu, často využívanou především v léčitelství nejen pro její protizánětlivé a antimikrobiální účinky,“ potvrzuje Ing.

Kateřina Pecharová, nutriční specialistka z Hradce Králové. „V tomto případě poslouží jako antiseptikum a k posílení organismu.

Přidanou hodnotou jsou její detoxikační účinky a zlepšení trávení, neboť kurkuma zvyšuje činnost trávicích enzymů,“ dodává odbornice.

I zubní kartáček může zodpovídat za bolest v krku. Na jeho štětinách se totiž shromažďují bakterie. Ty každé poškození dásní injikuje do těla a umožňuje jim napadnout jej. Jakmile tedy začnete pociťovat první známky škrábání v krku, vyměňte starý kartáček za nový.

Foto: bbernard, Shutterstock.com

Na štětinách zubního kartáčku se hromadí bakterie. Jakmile vás proto začne bolet v krku, vyměňte starý za nový

Oslabený imunitní systém je náchylný k poškození, k nimž patří právě i bolest v krku. Posilněte jej a zbavte se jí. MUDr. Hana Mojžíšová, výživová poradkyně z Prahy, doporučuje přidat do jídelníčku protizánětlivý zázvor a přírodní antibiotika, jako je česnek a cibule.

„Popíjením šťáv z mrkve nebo červené řepy podpoříte odolnost sliznic a zvýšením dávky selenu a zinku podpoříte imunitní reakci těla,“ radí Hana Mojžíšová dále. Selen a zinek najdete v česneku, cibuli, ovsu a selen samostatně v para ořeších, dýňových semínkách nebo čočce. Zkuste denně aspoň trochu některé z těchto zdraví prospěšných potravin zařadit do svého jídelníčku.

Pokud jste unavení, tělo se bude snažit vyléčit samo. Tak si prostě odpočiňte. Hoďte alespoň pro jeden den všechno za hlavu. Doba strávená v posteli mimo obvyklé stresory může pomoci dobít baterky a vyléčit i bolest v krku.

„Dlouhodobá únava vede k oslabení organismu, který je pak náchylnější na různá onemocnění,“ přitakává Kateřina Pecharová.

„Dopřejte tedy tělu pravidelný odpočinek jako prevenci a zároveň podporu posílení imunitního systému,“ radí nutriční specialistka.

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Doba strávená v posteli mimo obvyklé stresory dobije baterky a zmírní bolest v krku. Tak si odpočiňte

Za podráždění krku projevující se bolestí někdy může i suchý vzduch. Řešením se může stát zvlhčovač vzduchu. Nezapomeňte jej ale pravidelně čistit, jinak by se mohl stát dalším semeništěm bakterií, plísní a hub.

Zajímavé:  Nitroděložní tělísko dana - Vše o zdraví

A jak bolest v krku léčíte vy?

Nachlazení – rýma, kašel, chřipka – Kosmetika a zdraví TianDe Frýdek-Místek

Ospalost, ochablost, podrážděnost, ucpaný nos, bolest v krku a slabost. To jsou předzvěsti nastávající nemoci. Chřipka a nachlazení patří mezi velmi častá virová onemocnění postihující dýchací cesty. Provází je rýma, bolest v krku, kašel, a v případě chřipky i horečka, bolesti kloubů a svalů a celková schvácenost. 

Co může pomoci?

  • prevence – otužování, důkladná hygiena, časté mytí rukou
  • strava bohatá na vitamín C
  • horký vývar
  • inhalace
  • dostatečný příjem tekutin
  • odpočinek, spánek
  • Fytogely, bylinné náplasti
  • Funkční doplňky stravy 

Téměř každý člověk umírá na své léky, nikoliv na svojí nemoc.” – Molière

Jak na to?

Nejlepší je prevence, posilovat imunitu a obranyschopnost organismu. Když už to ale přijde, je síla bylin, koupelí, fytogelů a olejů mnohdy lepší, než polykání hromady léků, které mají řadu vedlejších účinků a organismus zbytečně zatěžují.

Pokud se váš stav i po několika dnech nemoci nezlepší, navštivte doktora. Zvláštní opatrnost vyžadují rizikové skupiny pacientů (malé děti, těhotné, kojící, pacienti nad 65 let, astmatici, kardiaci a další). 

RÝMA

2-3 krát denně aplikujte Kosmetický masážní olej na ucpaný nos „Tajemství energie Čchi“ masážními pohyby na „křídla“ a špičku nosu. Nepoužívejte olej na citlivou pokožku pod nosem. Při hrozícím zánětu středního ucha lepte čtvereček náplasti Jian Kang před ucho a za ucho.

Tip: Připravte si roztok Alunitu (kód 30101) (namočte jej na několik vteřin v převařené vodě) a tímto solným roztokem vystříkávejte nos (použijte k tomu lahvičku od nosního spreje s rozstřikovačem). 

BOLEST V KRKU

Kloktejte roztok Alunitu (kód 30101). Do skleničky nalijte trochu vody, v ní namočte na několik vteřin krystal Alunit a vykloktejte.

Na krk si připravte obklad z vložky Energie života: vložku přilepte např. na šátek a velmi lehce ji navlhčete vodou. Přiložte na krk. Vložka působí 24 hodin. 

KAŠEL A HOREČKA

Při kašli mažte hrudník a záda Fytogelem Slaviton. Na oblast průdušek lepte Detoxikační náplast Master Herb. Přilepte sáček s náplní papírovou částí na lepivý povrch náplasti (perforovanou částí ven) a pak jej přiložte na očištěnou pokožku hrudníku. Nechte působit 8 hodin, poté odstraňte a pokožku důkladně omyjte. 

Při zvýšené teplotě mažte Slavitonem chodidla a zápěstí. 

NACHLAZENÍ – pomoc i prevence

Pro posílení imunitního systému pijte Bylinnou směs s lípou, lékořicí a malinou. Sáček zalijte šálkem horké vody (75-80°C) a nechte odstát 10 – 15 minut. Podle chuti můžete přidat med nebo citron. Není určeno dětem do 12 let. Nevhodné pro těhotné a kojící ženy.

Dopřejte si Zahřívací koupel na nohy Talasso. V horké vodě rozpusťte obsah prvního sáčku a ponořte nohy do připravené rosolovité lázně minimálně po kotníky (ideálně po kolena) na 10-15 minut. Poté přisypte obsah druhého sáčku a pokračujte v lázni dalších 5-10 minut. Nakonec nohy osušte a vmasírujte olej, který je součástí balení. Nevhodné při horečce a pro osoby s vysokým krevním tlakem.

Pijte Zázvorový čaj. Doporučené dávkování: 1 sáček denně (tj. 1x 18 g).

Návod k použití: obsah jednoho sáčku zalít horkou vodou (cca 250 ml) a zlehka zamíchat. Možné připravit i nižší koncentraci čaje v jednom šálku. Není vhodné pro diabetiky, osoby s vysokým krevním tlakem a při horečce. 

BOLEST HLAVY

Na čelo, spánky a týl hlavy lepte malý čtvereček náplasti Wutong. Čelo a spánky mažte Slavitonem.

BOLEST KLOUBŮ A SVALŮ

Bolavá místa prohřívejte masáží gelem Orthophyt, zaměřte se zejména na oblast beder. Tento gel na bolestivé klouby má zahřívací účinek výborně potlačuje bolest a uvolňuje křeče a svalové spasmy.

POMOC ZEVNITŘ

Tip: Chcete s nemocí rychle zatočit? Užívejte Funkční komplex Citrokalcevit a Funkční komplex „Shousin“.

Citrokalcevit obsahuje kromě citrátu vápenatého vitamínový mix (vitamíny С, А, D3, В1, В2, РР, В12, В6, Е, В9, Н, pantotenát vápenatý) zajišťuje potřebu nejdůležitějších vitamínů pro organismus člověka. Blahodárně působí na činnost všech systémů a soustav lidského těla.

Děti 7 – 14 let užívají 1 tabletu denně, mladiství a dospělí: 4 tablety denně, těhotné ženy: 3 tablety denně. Není určeno pro děti do 7 let.

Funkční komplex „Shousin“. Jedná se o silný antioxidační komplex, který prodlužuje mládí a oddaluje příchod stáří. Chrání tělo před ničivými účinky volných radikálů a přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. 

Dospělí užívají 1 kapsli denně při jídle. Doba užívání 3-4 týdny. Není určeno dětem. Nevhodné pro těhotné a kojící ženy.

Domácí medicíny pomohou léčit bolest v krku, nachlazení i opary

Pondělní babské rady Apetýtu už mají pevné místo ve vysílání. V době, kdy z nosu teče každému druhému a další lidé mohou pro bolest v krku sotva polykat, by se vám možná mohly některé tipy, které moderátorky nasbíraly od posluchačů, hodit.

Většinou jde o rodinné recepty používané při léčbě nachlazení, ale i oparů po celé generace. Posluchačky a posluchači se o ně teď podělili s námi a vy je můžete také vyzkoušet. Najdete tu nejen obligátní likéry ze slivovice, ale i různé obklady a sirupy vhodné pro děti.

A máme pro vás i babské rady k poslechu – konkrétně díl, který se věnoval posilování imunity, nezapomeňte si jej poslechnout!

Upozorňujeme, že domácí léčba je vhodná pouze u méně závažných onemocnění a pro (jinak) zdravé jedince. Pokud vás trápí vleklejší zdravotní potíže nebo trpíte nějakou chronickou nemocí, určitě navštivte svého lékaře a léčbu s ním proberte.

Léčíme se (nejen) slivovicí

S NACHLAZENÍM ZATOČÍ osvědčená kombinace: slivovice – med – citrón. Jeden z našich posluchačů doporučuje smíchat 100 ml slivovice, lžíci medu a šťávu z jednoho citrónu a užívat před spaním.

PROTI BOLESTI V KRKU A SLABOSTI HLASIVEK zkuste tip paní Markéty Kubátové: Smícháme slivovici (či jiný dobrý destilát) a med v poměru 2 díly slivovice a 1 díl medu. Vše dáme do sklenice a čas od času, pro dobré rozpuštění, se sklenicí pohneme. Užívá se jedna štamprle denně a může se využít i mimo nemoc. Dobré sladké silné pití (není to takzvaný tlamolep).

RECEPT NA ZÁZVOROVÝ LIKÉR pro nás měla posluchačka z Mutěnic, která si ho nemůže vynachválit jako prevenci proti různým virózám.

Potřebujeme 125 g čerstvého strouhaného zázvoru, 125 g medu, 1 citrón nakrájený na kolečka a ½ litru alkoholu dle vlastní volby. Vše dáme do skleněné, nebo nerezové nádoby a občas zamícháme. Celkem necháme zaležet 3 dny.

Poté přecedíme do sklenic a dáme do chladu. Je tam sice usazenina, ale ta není na závadu-naopak. Užíváme preventivně po lžičkách nebo štamprličkách.

MEDICÍNA PRO ZMÍRNĚNÍ OSTEOPORÓZY: Připravíme si 6 čerstvých vajec, šťávu z 2 kg citrónu a touto šťávou vejce ve sklenici zalijeme, aby byla úplně ponořená. Zhruba za 6-10 dní se skořápka rozpustí a my přidáme 4-5 lžic medu a zalijeme vodkou. Užíváme ráno na lačno 1 lžíci a večer před spaním rovněž.

Medicíny bez alkoholu vhodné i pro děti

BOLEST V KRKU TAKÉ ZLIKVIDUJE medicína, kterou naší posluchačce dávala jako dítěti maminka: do kompotové misky dostala dvě lžíce másla, med a šťávu z jednoho citrónu a po lžičkách užívat.

PROTI KAŠLI pomůže černá ředkev. Nakrájejte ji na plátky a posypte cukrem a užívejte šťávu po lžících.

Čtěte také

ABY NÁS NEPŘEPADL KAŠEL, je dobré preventivně užívat tymiánový sirup. Potřebujeme na něj 1 sáček tymiánu, 200 g krystalového cukru a 200 ml vody. Vodu svaříme s cukrem a vaříme asi 20 minut. Pak přidáme tymián a ještě krátce povaříme. Přecedíme, uchováváme v chladu a užíváme 1 lžičku 5 x denně.

Obklady a koupele

BÍLÁ LILIE NENÍ JEN NA OKRASU, můžeme ji použít třeba proti ušním zánětům. 4 květy lilie (můžeme sebrat klidně v době, kdy už odkvétá) naložíme do slivovice. Necháme luhovat asi 3 měsíce, poté dáme na gázu a vložíme do ucha.

LILIE PROTI OPARŮM: květ nastříháme, zalijeme slivovicí a pak dle potřeby přikládáme na opar.

PŘED NACHLAZENÍM NÁS UCHRÁNÍ ZÁZRAK Z CIBULE: a nemusíme ji vůbec jíst. Stačí odříznout kořínky a vrchní část a propíchat vidličkou, nebo třeba pletací jehlicí. Necháme takto na tácku na skříni a až cibule vyschne, vyměníme ji.

ČISTĚ SÁDLOVÝ OBKLAD: Pruh plátýnka namažeme vepřovým sádlem a na něj nastrouháme vrstvičku muškátového oříšku. Překryjeme dalšímu pruhem, ovážeme na noc krk a ještě ovážeme teplým šátkem.

KDYŽ POCÍTÍME POČÍNAJÍCÍ NACHLAZENÍ, stačí dát do lavoru teplou vodu a do ní kelímek plnotučné hořčice. Do lavoru pak ponoříme nohy.

Související příspěvky

Babské rady: osvědčené a levné triky pro krásu

Babské rady: jak se zbavit skvrn na oblečení

Radí otec Pleskač: pomoc při akné i artróze a jak cvičit, aby záda nebolela

autoři: Zuzana Plíšková , ska

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector