5 důvodů, proč dbát na dentální hygienu – vše o zdraví

Ústní voda je pro mnohé lidi každodenní nepostradatelnou součástí správné dentální hygieny. Může pomoct se zubním plakem, osvěžit dech či dokonce posloužit jako prevence proti nejrůznějším virům, zvlášť teď na podzim.

Jakou ústní vodu zvolit? Přírodní nebo s chemií?

Dříve než se pustíme do vyjmenovávání všech benefitů, které pravidelné používání ústní vody přináší, řekněme si jaký druh používat. Zjednodušeně můžeme ústní vody rozdělit na dvě základní skupiny, a to podle obsahových složek. První skupinou jsou přírodní ústní vody, tou druhou jsou ústní vody chemického původu.

„Přírodní ústní vody obvykle neobsahují alkohol, fluoridy, triklosan, chlorhexidin, parabeny – konzervanty, umělá sladidla sacharin, syntetická aromata ani barviva. Naopak obsahují řadu přírodních složek a přitom jsou velmi účinné.

Na druhou stranu v některých případech může stomatolog svému pacientovi krátkodobě doporučit ústní vodu s chemickou složkou například s peroxidem vodíku v nízké koncentraci, třeba při těžším průběhu krvácení dásní, parodontóze i jako prevenci paradontózy,“ vysvětluje MUDr. et MDDr.

Eva Luskačová, odbornice na celostní zubní péči a odborná garantka značky SPLAT. V našem přehledu benefitů používání ústní vody se však zaměříme na ty s přírodním složením. Co vše nám vyplachování ústní dutiny přírodní ústní vodou přinese?

1. Bezpečné bělení

Málokdo by nejspíš čekal, že pravidelné používání přírodní ústní vody dokáže účinným a bezpečným způsobem bělit zubní sklovinu. „Ústní vody obsahující přírodní enzym papain, který pochází z exotické papáji, chrání před tvorbou zubního plaku, rozpouští zabarvený zubní plak a zároveň zabraňují onemocnění dásní,“ říká zubní lékařka.

2. Remineralizace zubní skloviny

Pokud zvolíte ústní vodu s obsahem hydroxyapatitu vápenatého, který je obohacený o vápník získaný z vaječných skořápek, pomůže vám to v případě, že potřebujete remineralizovat zubní sklovinu.

„Poškozená sklovina způsobuje mimo jiné zvýšenou citlivost zubů. Ústní voda, tzv. tekutá sklovina je v tomto případě účinným řešením,“ potvrzuje Ing.

Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.

3. Zdravější dásně

Ústní vody bývají navrženy k řešení i velmi specifických problémů.

„Pro pacienty, kteří mají problémy s krvácením dásní a dávají přednost přírodním produktům, jsou vhodné například ústní vody obsahující přírodní výtažky z bergenie, jitrocelu a kořene lopuchu.

U přírodních ústních vod tohoto složení jsou velmi dobré výsledky nejen s krvácejícími dásněmi, ale i při otocích dásní či zánětech. V těchto případech je však vhodná kombinace se solemi zinku,“ tvrdí MUDr. et MDDr. Eva Luskačová.

4. Antiseptické a protizánětlivé účinky

Přírodní ústní voda usnadňuje ochranu proti zubnímu kazu, má zklidňující účinek na sliznice v ústech a v neposlední řadě může být nápomocná při nachlazení nebo chřipce, kdy obvykle trpí i ústní dutina.

Na pozitivní účinky ústní vody upozornila dokonce i Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které ústní vody mohou na několik minut eliminovat určité mikroby ve slinách a tím by mohly i zabránit infekci, a to dokonce v souvislosti s infekcí SARS CoV-2.

Nicméně dosud na to neexistuje klinická studie.

5. Svěží dech

Ústní vody řeší širokou škálu problémů v ústech a to včetně nepříjemného zápachu. „Velice účinné jsou přírodní ústní vody s obsahem zinečnaté soli, která neutralizuje zápachy.

Doporučuji ji v kombinaci s přírodními složkami, jako jsou esenciální oleje z karafiátů, kůry magnolie a šalvějového destilátu.

Všechny tyto složky snižují bakteriální aktivitu, která způsobuje nepříjemný zápach z úst,“ říká Zuzana Heiník Bělová.

Na závěr: Naučte se ústní vodu správně používat

Pravidelné používání ústní vody přináší kompletní ochranu dásní, posiluje zubní sklovinu, může pomoci bělit zuby či rozjasňovat sklovinu, osvěžuje dech a pomáhá zbavit se bakterií v ústech, je ovšem důležité používat ústní vodu správně a dbát na její složení.

„Ústní vodu není ideální používat ihned po čištění zubů a to z toho důvodu, že pokud si zuby čistíte kvalitní přírodní zubní pastou a hned po vyčištění ji spláchnete, můžete tím snížit pozitivní účinky pasty.

Mezi čištěním zubů a použitím ústní vody by tedy měl být rozestup minimálně půl hodiny, ideálně používejte přírodní ústní vodu v průběhu dne, kdy si zuby zrovna nečistíte,“ doporučuje celostní zubní lékařka Luskačová.

  • 5 důvodů, proč dbát na dentální hygienu – vše o zdraví
  • 5 důvodů, proč dbát na dentální hygienu – vše o zdraví
  • 5 důvodů, proč dbát na dentální hygienu – vše o zdraví
  • 5 důvodů, proč dbát na dentální hygienu – vše o zdraví
  • 5 důvodů, proč dbát na dentální hygienu – vše o zdraví
  • 5 důvodů, proč dbát na dentální hygienu – vše o zdraví
  • 5 důvodů, proč dbát na dentální hygienu – vše o zdraví
  • 5 důvodů, proč dbát na dentální hygienu – vše o zdraví

10+1 důvodů Proč byste měli navštívit Dentální Hygienu

Ano je to dražší záležitost. Pojišťovna na dentální hygienu přispívá pouze určitým finančním obnosem ročně. Náš zdravotnický systém prevenci výrazně nepodporuje. Odpovědnost za své zdraví a zájem musíte mít tedy především vy sami!

Pokud ale čtete tyto řádky, zodpovědnost a zájem vám určitě nechybí. Jaké jsou teda ty důvody, proč bychom měli docházet na Dentální Hygienu pravidelně?

1) Dobrá investice, která se vám vrátí v podobě zdraví!

Peníze investované do pravidelných návštěv dentální hygieny jsou velmi dobře investované peníze do vlastního zdraví. Zkuste spočítat, kolik peněz pravidelně ročně investujete do svých vlasů, nehtů, kosmetiky a oblečení. Investice do zubů proti tomu asi nebude tak velká a z mého pohledu má větší smysl.

2) Z dlouhodobého hlediska rozhodně ušetříte!

Víte, kolik stojí léčba parodontózy? Nebo kolik stojí můstek? Nebo takový implantát? Tady už to není jen o pár stovkách, které dáte dvakrát ročně za dentální hygienu a dentální pomůcky. Tady se pohybujeme v řádech sta tisíců korun. A k tomu si stejně připočítejte položku dentální hygiena, protože přeci o tak drahé zuby nechcete znova přijít?!!

3) Ušetříte si námahu při domácí dentální hygieně!

Jak se mýlí ti, kteří si myslí, že si nechají udělat umělé zuby a budou mít klid.

Když vám dají do pusy takovou korunku, můstek nebo implantát, čištění je mnohem složitější než si myslíte! Už vám nestačí jen dvě dentální pomůcky.

Počet se většinou navýší a čas, který musíte trávit jejich čištěním taky. Přeci chcete, aby se nepodkazily a vydržely tam napořád, když už jste do nich zainvestovali.

5 důvodů, proč dbát na dentální hygienu – vše o zdravíZdravý úsměv nebolí a není tak náročný na čas a péči

Osobně si nechám raději co nejvíc svých zubů. Ty tak náročné na péči nejsou!

4) Méně návštěv ordinace = časová úspora pro vás!

„Máte asi 8 kazů!“ nebo „Máte parodontózu!“ Zažil někdo z vás toto sdělení? A co následovalo potom? Tipuji, že martýrium návštěv stomatologické ordinace a dentální hygieny, kde se řešil problém. Tento čas bych osobně dokázala využít i jinak. Vy ne?

5) Zbavíte se strachu ze zubařů!

Pokud je v ústech nějaký problém, návštěvy ordinace nebývají zrovna příjemné. Tím spíš, pokud se jedná o děti. Tam je strach z bolesti dokonce dvojnásobný. Když se ale rozhodnete věnovat pravidelnou péči zubům stejně tak jako třeba svým vlasům nebo nehtům, do ordinace budete chodit už jen na preventivní prohlídky a pokecat :-D. A to nebolí! ????

6) Zpětná vazba, že děláte vše správně!

Během kontrol na dentální hygieně se dozvíte, co můžete zlepšit a kde je naopak všechno v pořádku. Individuálně můžete konzultovat své představy a přání. Za půl roku se stav v ústech může díky okolnostem významně změnit. Proto návštěvy berte hlavně jako informační výhodu pro sebe.

7) Zlepšení vzhledu = zlepšení psychického stavu!

Asi nikoho nepřekvapí, že zdravý úsměv má velký vliv na vaši sebejistotu, sebevědomí a sebehodnotu. Ve společnosti se budete rozhodně cítit lépe, když se nebudete stydět za své zuby. Mezi lidmi budete oblíbení a budete na ně působit atraktivněji (výhoda především pro ty, kteří třeba hledají partnera nebo se profesně věnují práci s lidmi) ????

8) Díky zdravým zubům si můžete splnit profesní sen!

Zdravý úsměv vám dodá odvahu třeba i žádat o práci, o které byste jinak jen snili. Chtěli jste být politikem, věnovat se PR nebo personalistice? Nebo jste chtěli být moderátorem, reportérem, novinářem? Nebo třeba hercem?

Já třeba jako malá chtěla být zpěvačkou a modelkou. Dnes to z mnoha důvodů není možné ???? Ale zuby tím důvodem rozhodně nejsou! Pravidelná Dentální Hygiena v tom hraje nezastupitelnou roli.

5 důvodů, proč dbát na dentální hygienu – vše o zdravíPoznali byste Danielu Kolářovou? Ona je výjimkou, která potvrzuje pravidlo.

9) Hodina péče, která patří jen vám!

Dopřejte si tento čas jen pro sebe. Věnujte se v ordinaci tomu, co vás zajímá, co vás trápí a řešte sebe. Od toho tam jsme. Život není jen o zubech. Je mi jasné, že zpravidla nebojujeme jen se špatným ústním zdravím. Často také s demotivací, strachem a různými jinými psychickými bloky. I v ordinaci na tom můžete pracovat.

10) Máte děti? Jděte jim příkladem a nemusíte řešit věčné hádky!

„Poslat to dál“ má velkou váhu. Když vás děti nebo jiní rodinní příslušníci (třeba i tvrdohlavý partner) uvidí čistit a chodit na pravidelné preventivní prohlídky, mohou se inspirovat a následovat vás. Dentální hygiena bude díky vám pro vaše děti samozřejmou součástí péče o sebe a své zdraví.

10+ 1) Zdravé zuby do 100!

Zdraví by mělo být vlastně na prvním místě. U mě zaujímá pozici +1 a stojí trochu mimo tento seznam, protože je nejdůležitější.

Zajímavé:  Prostata léčba - Vše o zdraví

Krvácejí vám dásně? Máte parodontózu? Viklají se vám zuby? Řešíte nepříjemný zápach z úst? Máte kyselo v ústech? Máte kazy a příliš mnoho výplní (plomb)? Dentální hygiena a vaše ochota to změnit vám zajistí zdraví v ústech i ve střevech (protože kdo by chtěl jíst doživotně kaše že :-D).

V opačném případě se můžete těšit na zažívací problémy a na ….

5 důvodů, proč dbát na dentální hygienu – vše o zdravíNebojte, ty jsou zdarma (tedy na pojišťovnu….zatím!)

… k tomu jako bonus otlaky na sliznicích, propadlé tváře, vrásky kolem úst, vysunutá brada (v důsledku změn na čelistním kloubu) a věčné opravy zlomených protéz. S tímto jsem se v laboratoři setkávala běžně. Těmito třetími zuby už jablko neukousnete! A to nemluvím o tom, že protéza zakryje většinu chuťových buněk v ústech, takže extra požitek z jídla už taky nečekejte.

  • 5 důvodů, proč dbát na dentální hygienu – vše o zdraví
  • 5 důvodů, proč dbát na dentální hygienu – vše o zdraví

Tohle řešení bych osobně oddalovala jak jen je to možné.

Možná si říkáte „Kašlu na to, stejně to teď zakryje rouška, tak proč bych to řešil/a!“ No jo. Ale zdravotní problémy se pak nevyřeší otočením kouzelného prstenu. Chce to čas. A ten teď máte! Takže motivace pro vás! Dříve než ty roušky sundáme, zajděte na dentální hygienu! Je to tak „jednoduché“!

Přeji vám „vlastní“ zuby do 100!

Ještě váháte, zda navštívit Dentální Hygienu? Piště do komentářů nebo zde!

Jak na perfektní ústní hygienu? Máme 9 hlavních bodů

5 důvodů, proč dbát na dentální hygienu – vše o zdraví

Zdraví zubů je důležité. Nejen kvůli naší vizáži, ale i pro naše celkové zdraví.

Řekněte sýr! To je nejčastější výzva od fotografa. Jsme si jistí, že jste už tato slova slyšeli i vy. Účelem této výzvy samozřejmě je, aby vaše zuby byly na fotografii pěkně viditelné a abyste měli krásný úsměv. Ruku na srdce, stojí vaše zuby o zvěčnění na fotografii? Že ne? A co vaše zubní hygiena? Zlepšete ji!

Pokud máte špatnou zubní hygienu, může být pro vás obtížně zuby nebo úsměv ukazovat veřejně. Nemoci, jako je onemocnění dásní, žluté zuby, rakovina ústní dutiny a špatný dech (který je často známkou jiných ústních problémů), mohou napadnout vaše ústa a udělat vám ze života peklo.

Zde je několik tipů pro zubní hygienu, abyste zajistili, že si vždy udržíte zdravé bílé zuby. Už se nebudete bát úsměvu. Už nebudete muset držet rty pevně u sebe. Pokud budete dodržovat dobrou ústní hygienu, vaše zuby se vám odmění nádherným úsměvem.

1. Pravidelně a správně čistěte svoji ústní dutinu

Ano, řekli jsme ústní dutinu, ne zuby. Důvodem je, že vaše zuby nejsou jedinou věcí v ústech – dále tam máte dásně, jazyk a horní či spodní stranu úst. Ty je třeba také vyčistit.

Při čištění zubů kartáčkem umístěte štětiny zubního kartáčku do 45 stupňového úhlu poblíž hranice mezi zuby a dásněmi tak, aby štětiny kartáčku byly v kontaktu jak s zuby, tak s dásní. Kartáčkem pohybujte jemně nahoru a dolů. Takto vyčistěte všechny zuby, ani jeden nevynechejte.

Když skončíte, opakujte stejný postup i pro vnitřní stranu zubů a dásní. Mnoho lidí na vnitřní stranu zubů při jejich čištění zapomíná. Ale copak i vnitřní stranu zubů nepoužíváte? Nebo nejsou tyto části zubů vaše? Určitě na ně při čištění úst nezapomínejte, nedělejte tuto chybu jako většina lidí.

Po takovémto vyčištění zubů se zaměřte povrch jazyka a vrchní část úst. I ty opatrně vyčistěte. To pomůže zbavit ústa bakterií, které způsobují špatný dech.

Zuby a dásně si čistěte velmi měkkým kartáčkem. Ne měkkým. Ale velmi měkkým. A na zuby ani dásně nějak moc netlačte. Stomatologové dokonce doporučují držet zubní kartáček jen ve 2 prstech, nikoliv v celé dlani.

Při čištění zubů a dásní opravdu není potřeba nijak moc tlačit. Pokud máte tvrdší zubní kartáček a navíc hodně tlačíte, můžete tím způsobit více problémů než užitku. Takže na to pozor.

Buďte při čištění ústní dutiny jemní a opatrní.

Také si zvykněte na čištění zubů alespoň dvakrát denně, nejlépe ráno a večer. Ideálně pak ještě jednou po obědě.

2. Zubní nitě se nebojte

Umývání zubů kartáčkem může vyčistit povrch zubů, ale nemůže úplně dobře vyčistit mezery mezi zuby. Tak to prostě je. To je místo, kde se často bakterie nachází. A to i po vyčištění zubů. Je proto potřeba tato místa také řádně, opatrně a jemně čistit.

5 důvodů, proč dbát na dentální hygienu – vše o zdraví

Zvykněte si na používání zubní nitě.

Zubní nit vám pomáhá zbavit se zbytků potravin a dalších škodlivých látek přilepených mezi zuby. Pokud se opravdu chcete poctivě starat o zuby a dodržujete kvalitní zubní hygienu (měli byste), zvykněte si používat zubní nit a to alespoň jednou denně.

3. Zaměřte se na potraviny, které prospějí vašim zubům

Pro většinu lidí, pokud ne pro všechny, je hlavním důvodem, proč dávají přednost některým potravinám, je to, že chutnají dobře. Ale uvažovali jsme někdy o tom, co potraviny znamenají pro vaše zuby?

Potraviny, jako jsou ořechy, ovoce (například jablka), sýr, kuře a zelenina jsou pro zuby přátelské. Mnoho potravin způsobuje, že vaše slinná žláza produkuje více slin, což neutralizuje kyselinu. Na takové potraviny se zaměřte.

Obecně dobré potraviny pro vaše zuby:

  • Kvalitní čaj – sloučeniny nazvané polyfenoly, které se nacházejí v černém a zeleném čaji, zpomalují růst bakterií spojených s chorobami dásní. Vědci z Illinoisské univerzity v Chicagu dokonce zjistili, že lidé, kteří si pravidelně 1 minutu vyplachovali ústa černým čajem, měli 10x méně zubního plaku než lidé, kteří si vyplachovali ústa vodou. Čaj také podkopává schopnost některých bakterií hromadit se s jinými bakteriemi.
  • Sýr – výzkum publikovaný v časopise General Dentistry na začátku letošního roku informoval, že 12 až 15-ti letí lidé, kteří jedli sýr cheddar, měli nižší hladiny kyselin v ústech než ti, kteří jedli jogurt bez cukru nebo pili mléko.
  • Rozinky – přirozeně sladké, rozinky neobsahují sacharózu nebo stolní cukr. Cukr pomáhá bakteriím držet povrch zubů a nechává je produkovat plaky. Rozinky jsou také zdrojem fytochemikálií, které mohou zabíjet bakterie způsobující různé problémy v ústní dutině. Některé sloučeniny v rozinkách také ovlivňují růst bakterií spojených s onemocněním dásní.
  • Křupavé potraviny – jejich konzumace vyžaduje žvýkání. Máme na mysli třeba potraviny jako mrkev, jablka a okurky. Křupání není marné. Může krásně sloužit jako čisticí mechanismus. Takže místo toho, aby bakterie zůstaly v ústech a usadily se na zubech, tak se tímto moc pěkně vyčistí.
  • Potraviny bohaté na vitamíny a minerály – potraviny obsahující vápník – jako je sýr, mandle a listová zelenina – a potraviny s vysokým obsahem fosforu – jako je maso, vejce a ryby – mohou podle stomatologů pomáhat udržet zubní sklovinu silnou a zdravou. Různé kyselé potraviny a nápoje mohou způsobit malé poškození zubní skloviny, vápník a fosfát pomáhají vrátit minerály zpátky do těchto lézí. Vápník je také dobrý pro kosti, včetně vaší čelisti.
  • Žvýkačka bez cukru – po jídle si dejte žvýkačku bez cukru. Žvýkání zvyšuje sekreci slin, odstraňuje některé bakterie. Klíčové slovo zde je “bez cukru”. Bakterie se spoléhají na sacharózu k produkci plaku. Tak jim ji nedopřejte.
  • Mléko – ve studii, která byla publikována v časopise Journal of the American Dental Association výzkumníci zjistili, že pití sklenice mléka po konzumaci sladkých potravin snížilo hladinu kyseliny v ústech více než pití vody nebo jablečné šťávy. Mléko neutralizuje kyselinu z bakterií. Pití sklenice mléka po konzumaci sladkého dezertu, jako je čokoládový dort, vám může také chránit zuby. Pokud nemáte zrovna po ruce mléko, dejte si kvalitní sýr.
  • Brusinky – ty obsahují polyfenoly (stejně jako zmíněný čaj), které mohou zabránit tomu, aby se zubní plak držel na zubech, čímž se sníží riziko zubních problémů. Dejte pozor, mnoho brusinkových produktů má přidaný cukr, což může ovlivnit případné přínosy pro zuby. Vybírejte si produkty úplně bez přidaného cukru.

A kterým potravinám se naopak vyhnout? Jsou to sladkosti, kyselé nápoje, sladké nápoje. Ty jsou pro naše zuby (a i pro naše zdraví) spíše pohromou než pomocníkem. Takže se jim raději vyhněte.

4. Omezte sladké nápoje, alkohol a kouření

Kouření je určitě něco, čemu byste se měli vyhnout. Pokud se kouření vyhnete, může vám to ušetřit některé parodontální komplikace, jako je například rakovina ústní. Kromě toho nebudete muset pracně maskovat zápach tabáku.

Měli byste také omezit příjem sody, sladkých limonád a šťáv i alkoholu. Obsahují fosfor, který je důležitým minerálem pro zdraví. Ale všeho moc škodí a to platí i pro fosfor. Příliš mnoho fosforu může vyčerpat hladinu vápníku v těle, což způsobuje různé dentální problémy, jako je zubní kaz a onemocnění dásní.

Zaměřte se proto na nápoje, které pomohou vytvořit silné zuby. Třeba na již zmíněné mléko a na vodu, která hydratuje vaše tělo lépe než jakýkoli sladký nápoj.

Zde je užitečný tip: jste třeba na party a musíte pít limonády nebo alkohol? Pijte je slámkou, abyste zabránili tomu, že nápoj bude v přímém kontaktu se zuby. To pomůže.

5. Pravidelně navštěvujte zubaře

I když budete dělat všechno, co je uvedeno v předchozích bodech, není to určitě důvodem k tomu, abyste nechodili na pravidelná zubní vyšetření. Vše, co můžete sami pro zdraví zubů a ústní dutiny dělat dělejte, zbytek pak nechte odborníkům na zubní péči.

Pravidelně 2x ručně navštěvujte svého zubaře. Dbejte na preventivní prohlídky. Existují zubní problémy, které možná nebudete schopni identifikovat sami. Dodržování tohoto bodu vám může ušetřit mnoho problémů se zuby či dásněmi v dlouhodobém horizontu.

6. Před spaním nechte trochu fluoridu v ústech

Fluorid pomáhá zpevnit povrch zubů, tak proč ho po vyčištění zubů pastou vyplachovat?

Jasně, pro mnoho lidí nemusí být ideální, aby měli zbytky zubní pasty v ústech po celý den a upřímně řečeno nemá to ani žádný logický význam, protože s největší pravděpodobností s prvním jídlem nebo pitím bude všechen fluorid ten tam. Ale co v noci před spaním? To je lepší čas toto udělat. Nechte fluorid ulpět na povrchu zubů tím, že po čištění zubů pastou si nevypláchnete ústa vodou. Alespoň nějaký čas to tak zkuste dělat.

7. Převalování oleje v ústech

Tak toto je fakt super věc. Jedná se o převalování oleje v ústech. A co vlastně jde? Už podle názvu si můžete odvodit, že jde o používání olejů (ideální je třeba kokosový olej) k vyčištění úst. Vezmete lžíci oleje a dáte si ji do úst.

Pak ji 20 minut žmouláte a převalujete v ústech. Je to úžasná věc pro zdraví (dezinfekci) ústní dutiny a i pro celkové zdraví. Zuby budou čistější a vy spokojenější. Jednoznačně tento bod patří do ústní hygieny, kterou doporučujeme provozovat.

8. Použijte ústní vodu

Ústní voda vám pomůže mít zuby čistší a bělejší. Použití ústní vody vám může pomoci předejít nebo snížit zubní kámen, plak a záněty dásní (onemocnění dásní v časném stádiu). Ústní voda tak nějak doplňuje umytí zubů kartáčkem a použití nitě. Ústní vody tedy mohou pomoci odstranit veškeré zbytky, které mohou zůstat po umytí zubů kartáčkem a vyčištění nití.

Ale dejte pozor. Použití ústní vody nenahrazuje čištění zubů.

9. Čistěte si kartáček

Nepotřebujete speciální vybavení pro provádění ústní hygieny. Ale potřebujete, aby byl kartáček čistý. Na kartáčku se skutečně mohou rozmnožovat nové bakterie a vy si je pak zavedete do úst.

A to určit nechcete. Místo toho si jednoduše důkladně opláchněte kartáček vodou po každém použití a nechte jej uschnout. Samozřejmě se vyhněte sdílení kartáčku s ostatními, dokonce i se svými dětmi.

Také nezapomeňte na to, že štětinky kartáčku se zhoršují s postupujícím časem a s použitím. Takže pokud používáte stejný kartáček na zuby po dobu několika měsíců, možná už nebude úplně čistý. Spíše se snažte kupovat kartáček každé 2 měsíce (nebo po každé nemoci, chřipce, rýmě a tak).

Ústní hygiena by měla být součástí denní rutiny každého z nás. A co vy? Jak dbáte, a jak vykonáváte ústní hygienu vy? Budeme moc rádi za další tipy.

A co si dále přečíst o hygieně úst?

VIDEO: Reportáž TV Prima z kliniky Mediestetik o dentální hygieně

VIDEO: Jak si správně čistit zuby

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

5 důvodů, proč chodit na dentální hygienu

S pojmem dentální hygiena se v poslední době setkáváme stále častěji a někteří jej možná řadí spíše ke kosmetickým procedurám, jedná se však o léčebný, pro zdraví zubů nepostradatelný úkon. Spolu s preventivními prohlídkami je vhodné ji absolvovat dvakrát až třikrát ročně a dentisté zdůrazňují, že rozhodně není v pořádku ji opomíjet.

Pravidelná dentální hygiena totiž nejen odstraní zubní kámen a pigmentové skvrny na zubech, ale pomůže předcházet i zánětu dásní, kterým trpí až devadesát procent populace. Od něj, pokud se neléčí, už je jen krůček k parodontitidě, závažnému onemocnění, jehož důsledky jsou nevratné a mohou být příčinou ztráty zubů již třeba kolem padesátého roku života.

Z čeho dentální hygiena sestává a co přesně od ní lze očekávat, na to odpovídá zkušená dentální hygienistka Monika Sojková z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Proč bychom vůbec měli podstoupit dentální hygienu

Účelem dentální hygieny je předcházet vzniku onemocnění v dutině ústní, nemá tedy kosmetický účinek, jak si možná mnoho lidí podvědomě myslí. Dentální hygiena má preventivní a léčebný charakter a rozhodně není v pořádku ji opomíjet.

Pomůže předcházet vzniku zubního kazu, zánětu dásní nebo parodontitidy, tedy onemocněním, která z velké části vznikají v důsledku nedostatečného či nesprávně provedeného čištění zubů a dásní a která mohou být příčinou ztráty zubů již třeba kolem padesátého roku života.

Během profesionální dentální hygieny dojde nejen k důkladnému vyčištění zubů, odstranění pigmentových skvrn, zubního povlaku a zubního kamene, ale klient se také naučí správnou a účinnou metodu čištění zubů, kterou je poté schopen dodržovat i během každodenní péče o zuby v domácích podmínkách.

Dentální hygienistka nebo stomatolog nejprve zjistí, jakým způsobem si doma čistíte zuby, zda chodíte na pravidelné preventivní prohlídky nebo jestli máte s chrupem nějaké potíže.

Po pečlivém prohlédnutí ústní dutiny následuje samotné čištění zubů, jehož přesný postup závisí na stavu úst každého klienta. Obecně je třeba odstranit veškerý naddásňový zubní kámen, který se nejčastěji nachází na zadní straně dolních předních zubů. Dále následuje pískování (tzv.

air flow), kdy se pomocí velmi jemného písku odstraňují zbytky zubního kamene a také zubní pigmentace, které jsou způsobeny potravou nebo kouřením. Poté se odstraňuje i poddásňový kámen, což je také součástí léčby parodontitidy. V případě diagnostiky parodontitidy je však vhodné stav předem konzultovat se zubním lékařem, který stanoví přesný proces léčby.

Součástí každé dentální hygieny je také naučit klienta správnému postupu při provádění ústní hygieny v domácím prostředí.

Jak dlouho ošetření v ordinaci dentální hygienistky trvá

Je velice individuální, jak dlouho bude dentální hygiena trvat – hlavní roli hraje stav chrupu a dásní.

U klienta, který chodí pravidelně na dentální hygienu a správně a svědomitě pečuje o dásně a zuby, trvá ošetření třeba jen půl hodiny.

Pacient, který přijde poprvé a jeho parodont (závěsný aparát zubu) je postižen některým ze zánětlivých onemocnění, může v začátku podstoupit i několik hodinových procedur.

Jak často bychom měli dentální hygienu podstupovat

I to je individuální a řídí se podle potřeb každého klienta. Dentální hygienu obecně doporučuji absolvovat jednou za půl roku, ale výjimkou nejsou ani návštěvy jednou za tři měsíce. Naopak při dokonalé domácí zubní hygieně a výborném stavu dutiny ústní stačí přijít pouze jednou ročně.

Je ošetření bolestivé?

Pokud jsou dásně ve špatném zdravotním stavu, bývají velice často citlivé. V tomto případě klient může ošetření vnímat jako nepříjemné, avšak ne jako bolestivé. Při pravidelných návštěvách a dobrém stavu dásní se ale návštěva dentální hygienistky může stát příjemným zvykem a časem, kdy klient dělá něco pro své zdraví.

Odborná spolupráce:

5 důvodů, proč dbát na dentální hygienu – vše o zdraví

  • Monika Sojková, DiS.
  • Vystudovala Soukromou vyšší odbornou školu zdravotnickou pro dentální hygienistky v Praze.
  • Pracuje jako dentální hygienistka v Dentální klinice Jan Stuchlík.

Dentální hygiena: podstatná součást péče o zdraví zubů

Jde o preventivní výkon, jenž si klade za cíl odstranění zubního kamene, povlaku na zubech a jiných nečistot, které nemají v dutině ústní být.

Díky dentální hygieně dochází k redukci bakterií, tedy i ke snížení rizika infekce, paradontitidy a také k prevenci zubního kazu, protože i ten má bakteriální původ. Bakterie v ústech se tak redukují na určitou úroveň, kterou je imunitní systém schopen zvládat.

Je ale třeba vědět, že přítomnost bakterií v dutině ústní je zcela přirozená, nejde o sterilní prostředí. Důležité je udržet bakterie v určité míře, aby nedošlo k propuknutí zánětu nebo aby se neobjevil kaz.

Jak často se na dentální hygienu objednávat?

Na prevenci se dochází jednou za šest měsíců, tedy dvakrát ročně. A to z toho důvodu, že efektivita čištění především u zadních zubů ani s používáním mezizubních kartáčků a nití většinou není tak vysoká.

Pro pacienty totiž není snadné se k zadním zubům dostat, a co člověk nevidí, to ho až tak netíží, navíc zánět dásní či kaz v počátečním stadiu nebolí a nijak se neprojevuje. Zpravidla jednou za půl roku je tedy třeba mezizubní nánosy odstranit.

Pravidelné návštěvy mají i podtext psychologický: ať je pacient sebepečlivější, časem motivace klesá a zájem o zubní hygienu je u něj nižší.

Takže je třeba v něm opakovaně probouzet nadšení pro čištění, celý proces mu znovu vysvětlit a podporovat ho v tom, že to dělá správně, popřípadě nějaký postup upravit, nedělá-li něco zcela dobře. Zubní hygiena je tedy mimo jiné vlastně podpora pacienta ve správné péči o zuby.

Pravidelnost je důležitá. Efekt je pak i v tom, že díky pravidelným návštěvám je čištění u nás rychlejší, pacientovi příjemnější a je více času na instruktáž i podporu. Když k nám lidé chodí pravidelně, nánosů na zubech mají méně.

U pacientů, kteří chodí nepravidelně nebo po delších časových úsecích, většinu času určeného pro zubní hygienu zabere čištění.

Přitom čím déle nános v ústech je, tím odolnější je vůči odstranění; pak to může být citlivé, až bolestivé, méně příjemné a zdlouhavé.

Můžete čtenářům přiblížit, co je zubní kámen a jak vzniká?

Primárně se na zubech tvoří plak, což je povlak, jenž vzniká částečně ze slin a částečně ze zbytků jídla. Tento plak mají rády bakterie, které žijí v podstatě z toho, co my sníme, je to pro ně výživa.

Plak se na zubech tvoří pořád a právě to, že někdo vynechává mezizubní hygienu nebo si nedostatečně čistí zuby a povlak kvůli tomu na zubech zůstává, způsobuje vznik zubního kamene, tedy plak dále tvrdne, až se z něj stane zubní kámen.

Jedná se čistě o fyziologický proces – někomu se tvoří zubního kamene míň, někomu víc, někomu se tvoří měkký, tedy relativně snadno odstranitelný a zpravidla ho bývá hodně, jinému se tvoří tvrdý, ale v menším množství. Úplně se tvorbě zubního kamene víceméně zabránit nedá.

V čem zubní kámen škodí a proč je třeba ho odstraňovat?

Kámen v sobě obsahuje bakterie, a protože už se nedá vyčistit kartáčkem a běžnou domácí péčí, v dutině ústní zůstává stále lokální riziko zánětu. To má vliv také na celkové zdraví organismu, zejména u pacientů, kteří mají problémy se srdcem či s plícemi.

Ale i lokálně představuje zubní kámen problém – dráždí dásně, ty mohou být nateklé, citlivé, červené, může to začít bolet… Pak už jde o větší problém. Zánět může začít postupovat a podél kořene zubu pak začnou vznikat paradontální kapsy.

V takovém případě se na etapy provádí hloubkové čištění v anestezii za pomoci k tomu uzpůsobených speciálních nástrojů, následně je třeba provést ještě antibakteriální proceduru.

Můžete v kostce shrnout, jaká rizika představuje, když se člověk o své zuby nestará?

Nejprve se hromadí plak, pak zubní kámen, který dráždí dásně, vzniká zánět dásní, z toho může být paradontitida. Dojde-li paradontitida tak daleko, že jejím následkem ustoupí příliš velké množství kosti, zub se uvolní, vyviklá a pacient o něj přijde.

Důležité je vědět, že paradontitida se dá pouze stabilizovat, nikoli vyléčit a proto je potřeba toto onemocnění diagnostikovat co nejdříve. Znamená pro pacienta doživotní handicap, kvůli kterému musí povýšit svoji péči o chrup na co nejvyšší úroveň.

Jakmile už jednou k takovému většímu postižení došlo, je o to více třeba, aby pacient chodil na pravidelné kontroly a na dentální hygienu, a to častěji – jednou za tři čtyři měsíce.

Co všechno se na naší klinice v rámci dentální hygieny provádí?

Nejprve si celý „terén“ prohlédnu, sonduju, zjistím, kde jsou jaké nedostatky, nečistoty… Na základě toho si udělám časový rozvrh a mohu připravit pacienta na to, kolik času nám procedura přibližně zabere. Pak následují čtyři fáze čištění.

Nejdříve za použití ultrazvuku odstraníme největší nánosy nahrubo. Potom pokračujeme v odstraňování ručními nástroji – nečistoty z povrchu zubů se seškrabují pomocí speciálního ručního nástroje, jímž je možné dostat se i do mezizubních prostor.

Následuje leštění přístrojem Airflow, tedy čištění za pomoci směsi prášku a vody – výhodou tzv. pískování je, že jemný prášek se dostane opravdu všude, i do úzkých mezizubních prostor apod. Dokončí se tak veškeré odstranění povlaků.

U dětí se Airflow vynechává, neboť takové čištění u nich není nutné a navíc by to pro ně mohlo být hodně nepříjemné.

Poslední fází je depurace a polishing, což je v podstatě jedna procedura, která má dvojí efekt. Jde o odstraňování povlaku na zubech elektrickým kartáčkem a speciální depurační pastou, která je trochu hrubší než normální zubní pasta.

Polishing je pak finální leštění, kdy se zuby úplně vyhlazují. Protože tzv.

pískování je trochu nepříjemné na měkké tkáně, vynechává se při něm většinou oblast u dásní, která se pak dočišťuje právě v závěrečné fázi leštěním, což je k měkkým tkáním šetrnější.

Liší se v něčem zubní hygiena na naší klinice od jiných zařízení?

Dbáme na to, abychom pro naše klienty udělali v čase, který u nás na zubní hygieně stráví, maximum. Pacienti jsou občas překvapení, že naše vstupní vyšetření trvá 1,5 hodiny, zatímco jinde třeba jen 30 minut.

U nás však všechny čtyři popsané fáze provádíme v celé dutině ústní, pečlivě a s maximálním ohledem ke klientovi.

Důkladně vyčistit 32 zubů zkrátka nějakou dobu zabere a my tak máme dost času i na instruktáž, výběr vhodných pomůcek pro zubní hygienu a jakékoli dotazy pacienta, tak aby od nás odcházel dostatečně poučený a spokojený s výsledkem čištění.

Díky dostatku času si na modelu i v dutině ústní můžeme předvést správné užívání dentálních pomůcek – je to mnohem lepší než obrázky či jen samotný popis, protože jsou tak zohledněny individuální zvláštnosti každého pacienta, například čištění mezizubních prostor v místech, kde se zuby překrývají. Je samozřejmě možné uzpůsobit celou proceduru časovým možnostem pacientů a něco po dohodě zkrátit, většinou si pak ale takového pacienta pozveme na další kontrolu dřív než za půl roku.

Máte nějaká doporučení, čeho se vyvarovat ve stravě? Co našim zubům škodí?

Existují potraviny, po kterých se vyloženě nedoporučuje čistit si zuby, například po požití vína. Kyseliny z vína totiž způsobují mikroskopické eroze na povrchu zubů, sklovina je tedy měkčí, a pokud se v takové chvíli ještě pustím do čištění zubů, sám sebe poškodím víc, než když jedno čištění vynechám.

Stejný vliv mají na povrch zubů pomeranče, citróny, fresh džusy, saláty s octovými zálivkami, mléčné kysané nápoje, zkrátka veškeré kyselé potraviny. Dá se to trochu vylepšit tím, že si člověk vezme žvýkačku, neboť žvýkáním se zvyšuje produkce slin v ústech, která je zásaditá, a tím se zneutralizuje ph v ústech.

Čistit si zuby pak je vhodné nejdříve 30 minut po pozření takových jídel či nápojů.

Objednejte se na zubní hygienu co nejdříve na tel: +420235360133.

Jak naučit děti čistit si správně a pravidelně zoubky?

PM

Tým Profimed

čtení na 3 min

Téma dětské dentální hygieny se diskutuje odedávna. Přesto se mnohdy nedaří, aby byla pro děti prioritou. Důvodů je několik. Nejsou dostatečně zručné, nemají zažité návyky běžné denní hygieny a nebaví je to.

I mléčný chrup je ale důležité pravidelně čistit. Jednak je potřeba čištěním zubů udržovat celkové zdraví dětských úst a dásní a dále je také třeba dětem vžít každodenní péčí o zuby.

Návyky, které získají v dětství, ovlivní jejich péči v dospělosti.

A jak tedy děti naučit čistit si zuby pravidelně a řádně dbát o dentální hygienu? První krok musí udělat rodiče ještě v období, kdy děti nejsou schopné si dásně a zoubky čistit sami. Proto začínáme speciálním kartáčkem, který si rodič navlékne na prst (prsťáček).

S jeho pomocí čistíme dásně u prvních zoubků po prořezání. Nejpozději v 1 roce pořídíme dítěti vhodný dětský kartáček a postupně začínáme s nácvikem hygieny a pravidelného čištění zoubků. Důležitý je osobní příklad, jelikož děti často napodobují.

Děti musíme motivovat a udělat jim z čištění zubů zábavu. Na správnou a příjemnou edukaci hrou se stále více zaměřují různá rodinná a mateřská centra.

Ta mohou být velmi přínosná v tom, že maminky a děti to „své“ centrum znají, těší se tam, mají tam své kamarády a děti se přednášky nemusí bát. Přednáška se tak může stát velmi příjemná, naplňující a sdílející.

Velmi významně v edukaci dětí v České republice přispívá MUDr. Markéta Libánská ze stomatologické kliniky VFN v Praze. V pravidelných intervalech pořádá přednášky pro maminky s dětmi na téma jak pečovat o dětský chrup.

Jedna zajímavá přednáška se uskutečnila v březnu 2015 v mateřském centru zaHRÁTka v Hostivicích. Přednáška měla hojnou účast rodičů a dětí.

Profimed, jako partner programu pro děti, věnoval, balíček zubních kartáčků pro děti švédské značky TePe a francouzské přírodní zubní pasty pro děti Buccotherm s obsahem minerální vody z francouzských lázní Castéra-Verduzan.

Paní doktorka předváděla správné techniky čištění zubů na motivačním modelu, „Dráčkovi“, s použitím velkého demonstračního zubního kartáčku SWISSDENT. Kartáček SWISSDENT a předvádění čištění zubů pomocí hry s Dráčkem se u nejmenších setkalo s velkým úspěchem.

Tím, že si děti si samy na Dráčkovi s kartáčkem vyzkoušeli, proč a jak se zoubky čistí, mají větší motivaci k pravidelnému čištění svých zoubků doma s rodiči. Paní doktorka plánuje pořádat kurzy pro děti pravidelně a Profimed je velmi rád, že může přispět k edukaci dětí v péči o jejich zdraví.

Přečtěte si článek o zubních pastách s fluoridy, jejich správném výběru a používání zde

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector