Algifen – vše o zdraví

Léky proti bolesti jsou dostupné v každé lékárně v širokém výběru, jsou jich plné reklamy, běžně je má v zásobě každá rodina. Staly se součástí moderního způsobu života. V dobrém i špatném.

Ráno se spálíte o horký čaj a ještě v poledne se vám naprosto živě vybaví pronikavá bolest. Bolest, která jasně dala najevo, že se stalo něco špatného. Zatímco někdo si ruku ochladí ve vodě a za hodinu si na incident ani nevzpomene, jiný bude následky poranění nepříjemně pociťovat ještě několik hodin. Proč je někdo takové „bebíčko“ a jiný se s bolestí srovná bez mrknutí oka?

„S bolestí se každý vyrovnává jinak, rozdíly jsou mezi jednotlivci, mezi pohlavími, mezi rasami. Schopnost odolat bolesti je dána geneticky, to znamená, že se s ní už narodíme.

Ale podíl na schopnosti odolat bolesti může mít i výchova, vzdělání, náboženství, předchozí zkušenosti s bolestí, které mohou působit pozitivně i negativně.

Neboli někoho bolest zocelí, jiný se bolesti bojí o to více,“ vysvětluje lékař Igor Greguš, který působí v Poradně pro léčbu bolesti v Nemocnici Most.

Kdy sáhnout po pilulce

Bolest je pocit, který zahrnuje širokou škálu potíží. Pouze každý sám za sebe může posoudit intenzitu své bolesti a vysvětlit a popsat ji lékaři či lékárníkovi, který mu může poradit či pomoci.

Akutní bolest, tedy taková, která vzniká při úrazu, v důsledku choroby nebo po operaci, může trvat jen chvíli, několik hodin, dnů, ale i týdnů. Když vygraduje natolik, že člověka ovlivňuje v jeho běžném režimu, je žádoucí ji potlačit. Pomocí mastí, obkladů, relaxací, či pilulek – prášků na bolest, neboli analgetik.

Algifen - Vše o zdraví

Když je zdroj bolesti zřejmý – zánět v zubu, menstruace, zlomená noha, stehy po operaci – máme jasno. Analgetika nás zbaví akutní bolesti, jejíž příčinu známe a můžeme ji taktéž odstranit. Nebo víme, že bolest přejde sama od sebe.

Podle původu bolesti vybíráme v lékárně z volně prodejných léků ze dvou základních druhů tzv. neopioidních analgetik. Pokud nepotřebujeme řešit kromě bolesti žádný zánět, který by stál za bolestí, volíme léky s účinnou látkou paracetamol či metamizol. Mezi nejznámější výrobky tedy patří Paralen, Panadol, Dafalgan, Tylenol, Algifen či Novalgin. Lékárník dokáže poradit ještě řadu dalších.

Druhou skupinou neopioidních analgetik jsou nesteroidní protizánětlivá analgetika. Úplně nejznámější léčivou složkou je ibuprofen, který je obsažen například v Ibuprofenu, Brufenu či Nurofenu.

Léčiv v této skupině je ale mnohem více: meloxikam (Movalis), diklofenak (Veral, Voltaren, Olfen) a řada dalších.

Pacienti po těchto lécích sáhnout při bolestech zad, svalových bolestech, bolestech hlavy, zubů, při bolestech kostí, horečkách, nachlazení.

Ve chvíli, kdy si člověk uvědomí, že po lécích na bolest sahá často, protože mu bolest nedovolí běžné fungování, je potřeba odstranit její příčinu.

 Mimochodem i ženy, které každý měsíc trpí při menstruaci, se bolesti mohou zbavit jinak než za pomoci prášků. Stačí udržovat oblast pánve v teple, pomůže teplá sprcha, zásadní je ovšem pohyb.

A také jídelníček, proti křečím pomáhá strava bohatá na hořčík a vápník, vhod přijde i zázvor.

Algifen - Vše o zdraví

Zákazníci obdrží léky do 120 minut od objednání.

Algifen - Vše o zdraví

Léky (ilustrační foto)

Ve změně životního stylu je klíč k boji proti bolesti, ovšem i největší zádrhel. Podle zkušeností lékařů pacienti své návyky měnit nechtějí.

„Všechny problémy mých pacientů souvisí se životním stylem. Ať už přijdou s různými funkčními poruchami pohybového aparátu, při nichž dochází k blokádám páteře.

Nebo ať jde o vyhřeznuté ploténky, či stále častější psychosomatické potíže, kdy se duševní nepohoda nevědomě přesune do pohybového aparátu,“ popisuje Petr Bitnar, který působí v ordinacích rehabilitace a léčby bolesti v Litvínově a Kladně.

„Nevěříte? Podívejte se na člověka v depresi, jak automaticky svěsí ramena a předsune hlavu dopředu. Z toho má pak bolesti hlavy i krční páteře. Dokonce i poranění vnitřních orgánů se může projevit právě tam.

Vývoj ve všem šel v posledních letech dopředu neuvěřitelně rychle. Na vše používáme stroje, případně zatěžujeme při jejich používání tělo velmi jednostranně.

Přestáváme se hýbat, různě se krčíme a následky na sebe nenechají dlouho čekat,“ shrnuje problém Petr Bitnar.

Kancelářská krysa a nádeník

Paradoxně si podle něj ti, kteří si uvědomují, že potřebují více pohybu, často ubližují ještě více.

„Úplně nejhorší přístup mají ti, kteří celý den sedí v kanceláři, ale o víkendu musí překonat sto kilometrů na kole, strhnout se v posilovně, případně vykopat příkop kolem celého domu.

Přes týden kancelářská krysa, přes víkend nádeník. Přitom člověku stačí obyčejná procházka. Vždy svým pacientům říkám, projděte se denně 45 minut,“ říká doktor Bitnar.

Algifen - Vše o zdraví

Léky (ilustrační foto)

Zkušenosti má ovšem takové, že pacienti procházky rozhodně do svého denního režimu nezařadí. „Měl jsem sadu třinácti cviků, zredukoval jsem je na pět. Když si mi pak pacient stěžuje, že má stále bolesti a zeptám se ho, zda cvičí, lže mi do očí. Ani těch pět cviků mi nedokáže předvést,“ podotýká Petr Bitnar.

Pacienti jsou totiž spokojení, že lékař vcelku rychle odstraní akutní bolest. Najít její příčinu ale leckdy trvá déle.

„U nás v oboru se říká, že jen blbec léčí, kde to bolí,“ dodává Bitnar a zároveň varuje: „Musíme se změnou začít už u dětí, nebo z nich vyroste generace lidí, kteří budou mít s bolestí velké problémy. Rodiče jim musí ukázat, že pohyb je radost a běžná součást dne.

Problém je, že když už má dítě talent, okamžitě je tlačené dělat určitý sport závodně, k jinému se už nedostane a je jednostranně zatěžováno. To je obrovská chyba!“

Algifen - Vše o zdraví

Источник: https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/bolest-se-da-rozumne-odstranit-nemusite-polykat-prasky.A191023_105756_ln-zdravi_ape

Cestovní lékárnička — mojeambulance.cz

Před cestou se vybavte alespoň základní lékárničkou.

Obsah samozřejmě přizpůsobte délce, místě pobytu a počtu osob. Před užitím léku čtěte příbalový leták. Vyberte léky s dostatečnou trvanlivostí (exspirace na obalu). Zvažte i předpokládanou dostupnost lékařské péče v místě pobytu.

Konzultujte předem s lékařem podání antibiotik, antimalarik apod. Chraňte léky proti slunci, vlhku a mrazu. Vaše léky pro pravidelné užívání uložte do příručního zavazadla pro snadnou dostupnost v letadle.

Zbytek lékárničky může zůstat v zavazadlovém prostoru.

Antimalarika

  • Záleží na oblasti, kam jedete.

Pro první pomoc

  • Obvazový materiál – hydrofilní obinadlo pletené, obinadlo elastické, škrtící z pryže, sterilní gáza – čtverce různé velikosti, náplasti, trojcípý šátek. Dezinfekci pro ošetření drobných poranění např.Jodisol, Septonex, Ajatin. Mast na rány např. Framykoin, Bactroban. Nůžky, pinzeta, teploměr, jednorázové injekční jehly a stříkačky pro delší pobyt.

Bolesti svalů a kloubů

  • Fastum gel, IBU-Hepa krém, Dolmina gel, Flector gel, Yellon gel.

Alergie a poštípání hmyzem, požahání

  • Gel s obsahem antihistaminika proti svědivým vyrážkám např. Frenistil gel, kapky. Pro celkovou aplikaci Dithiaden tabl., Zyrtec, Zodac.

Proti bolesti

  • Paralen, Panadol, Ataralgin, Ibuprofen, Alnagon. Křeče při menstruaci – Spasmopan čípky, Algifen Neo kapky.

Na snížení teploty

  • Paralen, Acylpyrin, Anopyrin.

Průjem a zažívací obtíže

  • Imodium, Smecta, Hylac forte, Reasec, Carbotox, Carbocit, Endiaron (v Evropě), Ercefuryl kapsle, Normix, (poslední 2 preparáty pouze na předpis a po poradě s lékařem), pro děti Bififrm Kid. Preventivně během cesty Biopron Travel, Enterol.

Rehydratační roztoky na doplnění tekutin

  • Roztok – glukóza 20 g, NaCl 3,5g, KCl 1,5g soda bicarbona 2,5 g do 1l převařené vody, Izotonické tablety k přípravě nápoje, iontové nápoje, Iontia rehydratační nápoj, Kulíšek pro děti.

Antibiotika

  • Před použitím konzultujte s lékařem. Pouze na předpis. Pozor na alergie a nežádoucí účinky!!! Pro delší pobyt v zahraničí s nedostupnou zdravotní péčí je vhodné mít k dispozici antibiotikum. Ještě lépe je konzultovat podání po poradě s místním lékařem.Pro infekce horních cest dýchacích, močových, kůže např. Deoxymykoin, Rulid, Sumamed, Zinat atd. Při infekčních bakteriálních průjmech je vhodný Normix, Ciprinol 250mg-500mg (ciprofloxacinum účinná látka), Ampicilin, Cotrimoxazol. Pro léčbu parazitárních onemocnění dle původu např. Entizol, Vermox.

Ošetření očí

  • Ophtalmo-Septonex kapky, Ophtalmo-Azulen mast, Livostin, Maxitrol, Spersalerg ( na recept).

Neklid, nespavost a deprese

  • Diazepam, Lexaurin, Stilnox.

Onemocnění vyvolaná plísněmi a houbami

  • Myfungar – krém, zásyp, Batrafen krém, Canesten krém.

Na opary rtů

  • Herpesin mast, Zovirax mast.

Léky proti letadlové, mořské, automobilové nemoci

  • Kinedryl (pozor na řízení motorových vozidel),Nokinal, Prothazin, Travel gum žvýkačka.

Přípravky k desinfekci vody na cestách

  • Pokud není možno vodu převařovat nebo kupovat v originálním balení, použijeme dezinfekční prostředek např. Aqua Steril (chlór), Jodové kapky, hypermangan (v zahraničí Mikropur, Halazon, Sterotabs), Lifesystems – chlorové, jodové přípravky.

Repelentní prostředky k odpuzování hmyzu

  • Prostředky s vysokým obsahem DEETu (N,N-diethyl-m-toluamid) jsou nejúčinější do rizikových oblastí (nad 50% DEET). Např. Expedition 50, 100 (50%, 95% DEET), do minimálního rizika např. Autan, Off, repelentní Indulona (jejich kombinace). Přípravky se nanášejí na kůži nebo oděv.
Zajímavé:  Opaření - Vše o zdraví

Insekticidní prostředky na hubení hmyzu

  • Baygon (elektrický odpařovač, spray), Actellic spray, Biolit L (spray), Pif-paf (elektrický odpařovač, spray).

Ochrana kůže před sluncem

  • Přípravky s UV filtrem k ochraně kůže před sluncem (především vhodný u užívání Doxycyklinu proti malárii-fototoxicita), na citlivou kůži obličeje zvolit krémy s vyššími faktory. Na spáleniny Panthenol. Sluneční brýle, moskytiéra.

Источник: https://www.mojeambulance.cz/cestovni-lekarnicka/

Algifen NEO – příbalový leták

Perorální kapky, roztok(Metamizolum natricum monohydricum, pitofenoni hydrochloridum)

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

  • Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
  • Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
  • Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.
  • Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

1. Co je přípravek ALGIFEN NEO a k čemu se používá

ALGIFEN NEO je kombinovaný přípravek obsahující metamizol s bolest tlumícím účinkem a pitofenon, který ovlivňuje křeče hladkého svalstva. Účinek nastupuje obvykle během 15 minut a trvá minimálně 4 hodiny.

ALGIFEN NEO se užívá při křečovitých bolestech v oblasti břišní – žaludku, střeva, žlučových a močových cest, při bolestivé menstruaci, migréně a bolestech zubů, k předcházení bolesti při instrumentálním vyšetření a tlumení bolesti po malých operačních výkonech nebo při instrumentálním vyšetření.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek ALGIFEN NEO užívat

Neužívejte přípravek ALGIFEN NEO

  • – jestliže jste alergický(á) na léčivé látky nebo na kteroukoliv další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6)
  • jestliže trpíte závažnou poruchou krvetvorby
  • jestliže jste těhotná nebo kojíte
  • nepodávejte dětem mladším 10 let

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku ALGIFEN NEO je zapotřebí

  • jestliže jste přecitlivělý(á) na acetylsalicylovou kyselinu nebo jiné léky užívané při bolestech, zvýšené teplotě a zánětlivých onemocněních např. paracetamol, ostatní salicyláty, ibuprofen, fenylbutazon (může se projevovat jako dušnost, kopřivka, otoky v obličeji)
  • jestliže trpíte chudokrevností
  • jestliže trpíte intermitentní porfyrií (onemocnění charakterizované poruchou metabolismu porfyrinů a projevující se břišními kolikami a nervovými poruchami)
  • jestliže trpíte závažným onemocněním jater, ledvin nebo srdce
  • jestliže trpíte vysokým nebo nízkým krevním tlakem
  • jestliže máte aktivní vředovou chorobu žaludku nebo dvanáctníku
  • jestliže trpíte zeleným zákalem (glaukomem)

Pokud se uvedená onemocnění u Vás vyskytnou teprve během užívání přípravku ALGIFEN NEO, oznamte tuto skutečnost svému ošetřujícímu lékaři.

Další léčivé přípravky a ALGIFEN NEOALGIFEN NEO může zvyšovat účinek jiných léků proti bolesti, protizánětlivých léků, léků snižujících srážení krve, léků užívaných při cukrovce, některých léků snižujících krevní tlak (např. diltiazemu, nifedipinu, verapamilu), alkoholu a léků s obsahem těchto látek: lithium, chlorpromazin, methotrexát, cyklosporin a takrolimus. Rovněž může snižovat účinek steroidních antikoncepčních látek a sulfonamidů.

  • Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
  • ALGIFEN NEO s jídlem, pitím a alkoholemALGIFEN NEO lze užívat v jakémkoli vztahu k jídlu.
  • Během léčby se nesmějí pít alkoholické nápoje.
  1. Těhotenství, kojení a plodnostPokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
  2. ALGIFEN NEO nesmí užívat těhotné ani kojící ženy.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůNeřiďte dopravní prostředek a neobsluhujte žádné přístroje nebo stroje, protože přípravek může nepříznivě ovlivnit činnosti vyžadující zvýšenou pozornost, motorickou koordinaci a rychlé rozhodování. Tyto činnosti je možno vykonávat pouze na základě vysloveného souhlasu lékaře.

ALGIFEN NEO obsahuje barvivo oranžovou žluť (E110), které může vyvolat alergickou reakci.ALGIFEN NEO obsahuje sodík v množství 34,5 mg v 1 ml. Nutno vzít v úvahu, jste-li na dietěs nízkým obsahem sodíku.

3. Jak se přípravek ALGIFEN NEO užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Dětem od 10 let do 12 let se při bolestech obvykle podává 15-20 kapek, děti starší 12 let, mladiství a dospělí při bolestech užívají 20-54 kapek. Tuto dávku je možno po 6-8 hodinách opakovat.

Dětem od 10 do 12 let věku může být podáno maximálně 20 kapek 4krát denně. Děti starší 12 let, mladiství a dospělí mohou užívat maximálně 54 kapek 4krát denně.

Odstup mezi jednotlivými dávkami musí být minimálně 6 hodin.

Před instrumentálním vyšetřením se užívají stejné dávky jako při bolestech, a to jednorázově obvykle 45 minut před vlastním vyšetřením.

Přípravek se nakape na lžičku nebo do malého množství tekutiny. ALGIFEN NEO je možno užívat v jakémkoli vztahu k jídlu.

  • ALGIFEN NEO není vhodný pro dlouhodobou léčbu.
  • Jestliže jste užil(a) více přípravku ALGIFEN NEO, než jste měl(a) Při předávkování nebo náhodném užití přípravku dítětem vyhledejte lékaře.
  • Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek ALGIFEN NEONezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.
  • Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. Možné nežádoucí účinky

  1. Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

  2. ALGIFEN NEO je obvykle dobře snášen, ale mohou se vyskytnout následující nežádoucí účinky:
  3. Časté (mohou se vyskytnout až u 1 osoby z 10):vyrážka
  4. Méně časté (mohou se vyskytnout až u 1 osoby ze 100):kopřivka
  5. Velmi vzácné (mohou se vyskytnout až u 1 osoby z 10 000):poruchy krvetvorby projevující se sníženým množstvím kostní dřeně, červených krvinek, bílých krvinek, krevních destiček; anafylaktický šok (závažná náhlá reakce z přecitlivělosti s příznaky jako otok obličeje, jazyka a krku, bušení srdce, problémy s dýcháním, modré zbarvení pokožky, závrať a ztráta vědomí), toxická epidermální nekrolýza (závažné kožní onemocnění charakterizované vznikem puchýřů a olupováním kůže s následnou infekcí, vředovatěním a celkovými příznaky)
  6. Není známo (četnost nelze z dostupných údajů stanovit):ospalost; bolesti hlavy; závratě; bušení srdce; snížení krevního tlaku; poruchy trávení (nevolnost, zvracení, zácpa); nadměrné pocení; únava

Při případném výskytu nežádoucích účinků se o dalším užívání přípravku ALGIFEN NEO poraďte s lékařem. Pokud se však objeví kožní vyrážka nebo jiné reakce z přecitlivělosti, léčbu přípravkem přerušte a ihned vyhledejte lékaře.

  • Hlášení nežádoucích účinkůPokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
  • Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
  • Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10,

webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak přípravek ALGIFEN NEO uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí. Uchovávejte tento přípravek při teplotě do 25 °C v původním vnitřním obalu, aby byl chráněn před světlem. Chraňte před mrazem.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace

Co ALGIFEN NEO obsahuje

  • Léčivé látky jsou metamizolum natricum monohydricum 500 mg (odpovídá 443,1 metamizolu) a pitofenoni hydrochloridum 5 mg (odpovídá 4,55 mg pitofenonu) v 1 ml (1 ml = 27 kapek).
  • Pomocné látky jsou dodekahydrát hydrogenfosforečnanu sodného, monohydrát sodné soli sacharinu, dihydrát dihydrogenfosforečnanu sodného, aroma curacao, propylenglykol, dihydrát dinatrium-edetátu, oranžová žluť (E110) a čištěná voda.

Jak ALGIFEN NEO vypadá a co obsahuje toto baleníČirý, žlutooranžový roztok v lahvičce z hnědého skla s kapátkem a šroubovacím pojistným uzávěrem.Velikost balení: 10 ml, 25 ml, 50 ml.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce:Teva Czech Industries s.r.o., Ostravská 29, č.p. 305, PSČ 747 70 Opava-Komárov, Česká republika

Stáhnutí příbalového letáku v PDF

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Источник: https://www.rehabilitace.info/slovnik/algifen-neo-pribalovy-letak/

Aulin nesteroidní antirevmatikum

AULIN je léčivý přípravek s účinky proti bolesti, zánětu a teplotě. Patří do skupiny látek nazývaných nesteroidní antirevmatika. Použijeme jej při akutní bolesti (např. zubů, hlavy, zad, svalů, kloubů); bolestivých příznaků osteoartrózy (onemocnění kloubů); bolestivé menstruaci.

  • Přípravek je určen pro dospělé a mladistvé od 12 let.
  • Přípravek není volně prodejný, je vázán na lékařský předpis.

Výrobce lékuMedicom International s.r.o., Brno, Česká republikaVyrobeno ve spolupráci s Helsinn Healthcare, Švýcarsko

Tablety

Účinná léčivá látkaNimesulidum 100 mg v jedné tabletě.

Pomocné látky

Mikrokrystalická celulosa, sodná sůl dokusátu, hyprolosa, monohydrát laktosy, hydrogenovaný rostlinný olej, magnesium-stearát, sodná sůl karboxymethylškrobu.

Granule pro přípravu perorálního roztoku

Zajímavé:  Priznaky Listerie V Tehotenstve?

Léčivá látkaNimesulidum 100 mg v jednom sáčku.

  1. Pomocné látky
  2. Charakteristika léku
  3. Použití léku
  4. Kdy se aulin nesmí užívat
  5. Upozornění
  6. Interakce s jinými léčivy
  7. Prosím, informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval/a v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Cetomakrogol 1000, kyselina citronová, sacharosa, kukuřičný škrob, tekutá glukosa usušená rozprášením, pomerančové aroma.AULIN je léčivý přípravek s účinky proti bolesti, zánětu a teplotě. Patří do skupiny látek nazývaných nesteroidní antirevmatika.AULIN je určen k léčbě:akutní bolesti (např. zubů, hlavy, zad, svalů, kloubů); bolestivých příznaků osteoartrózy (onemocnění kloubů); bolestivé menstruace.Přípravek je určen pro dospělé a mladistvé od 12 let.AULIN se nesmí užívat v následujících případech:- známá přecitlivělost na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku obsaženou v přípravku; – přecitlivělost (např. zúžení průdušek, alergická rýma, kopřivka) na podání kyseliny acetylsalicylové nebo jiných přípravků s protizánětlivým účinkem; – krvácení do mozku nebo jiné aktivní krvácení či porucha krvácivosti; – aktivní nebo v minulosti opakovaně prodělaná vředová choroba žaludku nebo dvanáctníku nebo krvácení do zažívacího traktu (dvě nebo více epizod prokázaného výskytu vředu nebo krvácení); – krvácení do zažívacího traktu nebo perforace (proděravění) ve vztahu k předchozí léčbě nesteroidními antirevmatiky; – těžká porucha krevní srážlivosti; – těžké srdeční selhání; – těžká porucha funkce ledvin; – poruchy jaterních funkcí; – předchozí toxická reakce jater po podání nimesulidu; – děti mladší 12 let; – třetí třetina těhotenství a kojení.Riziko výskytu nežádoucích účinků je možné snížit užíváním přípravku AULIN po co nejkratší dobu.Stejně jako u jiných tzv. nesteroidních antirevmatik může i v průběhu léčby přípravkem AULIN dojít ke zvýšení laboratorních hodnot jaterních enzymů nebo se mohou objevit příznaky poškození jater. Jedná se např. o nechutenství, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, únavu, tmavě zabarvenou moč. Při výskytu těchto příznaků informujte, prosím, okamžitě Vašeho lékaře. Jako vratné bylo většinou hlášeno poškození jater po krátkodobém podávání přípravku AULIN. Léčba přípravkem AULIN by měla být při známkách poškození jater ukončena. Tito pacienti by již přípravkem AULIN neměli být v budoucnosti znovu léčeni.V průběhu léčby přípravkem AULIN se současně nesmějí podávat léky s rizikem poškození jater a je též nutné vyhnout se konzumaci alkoholu.Stejně jako u jiných tzv. nesteroidních antirevmatik se může objevit krvácení do zažívacího traktu nebo vředy kdykoliv v průběhu léčby, a to i bez varujících příznaků nebo bez toho, že by se vyskytly v minulosti. Pokud se v souvislosti s léčbou objeví vřed žaludku nebo dvanáctníku nebo krvácení, je třeba lék vysadit.AULIN by se měl užívat obezřetně u pacientů s poruchami zažívacího traktu, včetně vředové choroby, krvácení do zažívacího traktu, ulcerózní kolitidy či Crohnovy nemoci v anamnéze, s poruchami funkce ledvin nebo srdce a s poruchami krevní srážlivosti.Starší pacienti, kteří jsou zvlášť náchylní vůči nežádoucím účinkům nesteroidních antirevmatik, by měli být klinicky sledováni.Opatrnosti je třeba pokud se u vás projevily známky srdečního selhávání nebo otoky dolních končetin v souvislosti se srdeční nedostatečností.Aulin má být vysazen při výskytu vyrážky, slizničních lézí nebo jakýchkoliv jiných příznaků přecitlivělosti.Léky skupiny nesteroidních antirevmatik jako je Aulin mohou působit mírné zvýšení rizika srdečních nebo mozkových cévních příhod. Riziko je více pravděpodobné, pokud jsou používány vysoké dávky a dlouhá doba léčby. Proto nepřekračujte doporučenou dávku ani dobu léčby.Pokud máte srdeční obtíže, prodělali jste v minulosti cévní mozkovou příhodu nebo máte rizikové faktory pro rozvoj cévních příhod (např. vysoký krevní tlak, cukrovku, vysoký cholesterol nebo kouříte), měli byste se o vhodnosti léčby poradit s lékařem.AULIN tablety obsahují monohydrát laktosy, AULIN granule pro přípravu roztoku k vnitřnímu užití obsahují sacharosu. Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento přípravek užívat.Účinky přípravku AULIN a některých jiných současně užívaných léků se mohou vzájemně ovlivňovat.Kortikoidy (látky s protizánětlivým a protialergickým účinkem) zvyšují riziko vzniku vředů žaludku a dvanáctníku a krvácení.V průběhu léčby přípravkem AULIN by se pacienti měli vyhnout užívání jiných léků proti bolesti. Nedoporučuje se současné užívání jiných nesteroidních antirevmatik (látky proti bolesti a zánětu).Pokud užíváte warfarin nebo léky na snížení krevní srážlivosti či kyselinu acetylsalicylovou, může vzniknout zvýšené riziko krvácení. Tyto kombinace se nedoporučují a nesmí být podávány u pacientů s těžkými poruchami krevní srážlivosti.Současné podávání látek snižujících krevní srážlivost nebo antidepresiv zvyšuje riziko krvácení do zažívacího traktu.Při současném podávání přípravku AULIN s lithiem (psychofarmakum) je třeba jeho hladinu monitorovat. Při současném podávání přípravku AULIN s furosemidem (močopudná látka) je třeba dbát opatrnosti u pacientů s poruchami ledvin nebo srdce. Opatrnosti je třeba také při současném podávání methotrexátu (chemoterapeutikum) a cyklosporinu (imunosupresivum).

Pokyny pro těhotné a kojící ženyAULIN se v průběhu třetí třetiny těhotenství nesmí užívat. Podobně jako ostatní antirevmatika ani AULIN se nedoporučuje ženám, které se snaží otěhotnět.

Podávání přípravku AULIN těhotným ženám v první a druhé třetině těhotenství se nedoporučuje.

Zatím neexistuje dostatek informací o podávání AULINU těhotným ženám a proto se předepisování tohoto přípravku těhotným ženám v prvním a druhém trimestru těhotenství nedoporučuje.AULIN se nesmí užívat v období kojení.

  • Speciální upozornění
  • Dávkování
  • Předávkování
  • Nežádoucí účinky přípravku
  • Centrální nervový systém
  • Kůže
  • Ledviny
  • Játra
  • Krev a lymfatický systém
  • Dýchací systém
  • Jiné orgánové systémy
  • Uchovávání
  • BaleníTablety: 10,30, nebo 60 tablet.
  • Zdroj informací

Používání přípravku nemá vliv na pozornost. Nicméně pokud se u Vás po podání přípravku AULIN objeví závratě nebo únava, neměli byste řídit motorová vozidla ani obsluhovat stroje.Vždy užívejte přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý/á, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.Dospělí a mladiství od 12 let užívají AULIN v dávce 1 tableta (100 mg nimesulidu) nebo 1 sáček (100 mg nimesulidu) dvakrát denně (odpovídá maximální denní dávce 200 mg nimesulidu). Tablety se zapíjejí dostatečným množstvím tekutiny, granule se rozpouští ve skleničce vody. AULIN se doporučuje užívat po jídle.U pacientů ve starším věku není třeba redukovat denní dávku.AULIN není určen pro děti mladší 12 let.Pokud užijete větší dávku přípravku než jste měl/a nebo pokud užije AULIN dítě mladší 12 let, kontaktujte okamžitě lékaře.AULIN bývá obvykle dobře snášen, přesto se po něm podobně jako po všech lécích mohou objevit nežádoucí účinky. Bývají většinou mírné a přechodné.Nejčastěji pozorované nežádoucí účinky jsou zažívací obtíže. Mohou se objevit vředy žaludku či dvanáctníku, zejména u starších osob. Po léčbě byla pozorována nevolnost, zvracení, průjem, nadýmání, zácpa, poruchy trávení, bolesti břicha, dehtovitě černá stolice obsahující natrávenou krev, zvracení s příměsí krve, zánět sliznice dutiny ústní, zhoršení zánětu střev a Crohnovy choroby. Méně často byl pozorován zánět žaludku. V souvislosti s léčbou nesteroidními antirevmatiky byly hlášeny otoky, zvýšení krevního tlaku a srdeční selhání. Léky jako je Aulin mohou působit mírné zvýšení rizika srdečních nebo mozkových cévních příhod.Velmi vzácně byly pozorovány kožní reakce s tvorbou velkých či rozsáhlých puchýřů.Zřídka se mohou objevit závratě, velmi vzácně se vyskytují bolesti hlavy, poruchy vidění, ospalost, nervozita, úzkost a nespavost.Méně často se může vyskytnout svědění, vyrážka, zvýšené pocení, vzácně zarudnutí a zánětlivé onemocnění kůže. Velmi vzácně se vyskytuje kopřivka, otok obličeje, nebo jiné závažnější reakce.Vzácně se mohou objevit obtíže při močení a hematurie (krev v moči). Velmi vzácně může dojít k poruše ledvinných funkcí.Může se vyskytnout zvýšení hladin jaterních enzymů a příznaky poškození jater (nechutenství, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, únava, tmavě zbarvená moč). Velmi vzácně se mohou vyskytnout závažné jaterní reakce.Ojediněle se popisují případy poruchy tvorby krevních buněk a jejich nedostatku v krevním oběhu, které se projeví zvýšenou tvorbou modřin, únavou a bledostí.Zejména u pacientů, kteří přecitlivěle reagují na acetylsalicylovou kyselinu nebo podobné látky s protizánětlivým účinkem, může velmi vzácně dojít k alergické reakci s dušností a astmatem.V jednotlivých případech se může objevit otok obličeje nebo celkové otoky, reakce přecitlivělosti (i těžké formy), bušení srdce, rychlý tep, změny krevního tlaku.Jestliže zaznamenáte jakýkoliv z těchto nežádoucích účinků, nebo jiné další neobvyklé reakce, poraďte se o dalším užívání přípravku se svým lékařem.Tento přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.Granule pro přípravu perorálního roztoku: 15, 30 sáčků.Medicom International s.r.o., Brno, Česká republika

1. AulinPřidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 29-01-2010 20:55 Jsem odpůrce sáčkovaných léčiv, nevyhovují mi. Tabletu spolknu a hotovo, ale tento lék je bez chuti, bez zápachu, je ho tam trocha a ve sklenici jsem měla pocit, jako když piju jen vodu. Nemám ráda navoněné a přeslazené preparáty, no a hlavně – velmi rychle a perfektně zaúčinkoval. Doporučuji. Dostala jsem ho po viroze na stálé bolesti kloubů – i těcvh drobných – prstů.
Zajímavé:  Příznaky Svrabu U Psů?
2. Přidal Anna

Источник: http://www.vseprozdravi.cz/leky/aulin-tablety-a-granulat.html

ALGIFEN – souhrnné informace

ALGIFEN 500 mg/5,25 m­g/0,1 mg tablety

Metamizolum natricum monohydricum 527 mg (odp. metamizolum natricum 500 mg), pitofenoni hydrochloridum 5,25 mg, fenpiverinii bromidum 0,1 mg v 1 tabletě.

Pomocné látky se známým účinkem:

Jedna tableta obsahuje 23 mg monohydrátu laktosy a 35 mg sodíku (Na+).

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

  • tableta
  • Popis přípravku: téměř bílé až slabě nažloutlé kulaté tablety se zkosenými hranami, na jedné straně s půlicí rýhou.
  • Tabletu lze rozdělit na dvě stejné dávky.

Spastické bolesti hladkého svalstva mírné až střední intenzity (spazmy trávicí trubice, žlučníkové a ledvinové koliky, tenezmy močového měchýře, migréna), spazmoanalgézie před a po instrumentálních vyšetřeních, kontrola bolesti při gynekologických operacích, spastická dysmenorea.

Při bolestech spojených s křečemi se podávají 1–2 tablety, podání je možné opakovat po 6 hodinách. Maximální denní dávka je 6 tablet.

Algifen není vhodný pro dlouhodobé podávání.

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

Přípravek se nesmí podat pacientům:

  • – s alergií na pyrazolony (např. fenazon, propyfenazon) nebo pyrazolidiny (např. fenylbutazon, oxyfenbutazon) včetně například případů agranulocytózy po podání některé z těchto látek
  • – s analgetickým astmatem nebo s analgetickou intolerancí typu urtikárie-angio-edém v anamnéze, tj. pacienti se známým vznikem bronchospasmu, nebo jiných anafylaktoidních reakcí (např. urtikárie, rinitida, angioedém) po podání salicylátů, paracetamolu nebo jiných neopioidních analgetik, např. diklofenaku, ibuprofenu, indometacinu, naproxenu;
  • – při poruchách krvetvorby, útlumu kostní dřeně, u pacientů s poruchou kostní dřeně (např. po cytostatické léčbě) nebo poruchou hematopoézy;
  • – s akutní intermitentní hepatickou porfyrií (riziko vyvolání porfyrické ataky);
  • – s vrozeným deficitem glukóza-6-fosfátdehydrogenáza (riziko hemolýzy);
  • – s aktivní vředovou chorobou žaludku nebo dvanáctníku;
  • – se závažným poškozením jater a ledvin;
  • – při paralytickém ileu.

Přípravek není vhodné použít při:

  • – anémii,
  • – hypertenzi, kardiální insuficienci, retenci tekutin, sklonu ke kolapsům, čerstvém infarktu myokardu,
  • – hypertrofii prostaty,
  • – glaukomu s uzavřeným úhlem,
  • – mechanické stenóze trávicí trubice, megakolon,
  • – cystické fibróze,
  • – hypertyreóze,
  • – refluxní ezofagitidě a při stavech spojených s pyrózou.

Kvůli možnosti vzniku akutní agranulocytózy a dlouhotrvající neutropénie je třeba při opakovaném podávání přípravku Algifenu sledovat krevní obraz.

Agranulocytóza vyvolaná metamizolem je porucha imunoalergického původu trvající minimálně jeden týden. Tyto reakce jsou velmi řídké, mohou být závažné a život ohrožující a mohly by být smrtelné.

Nejsou závislé na dávce a mohou se objevit kdykoli během léčby.

Pacienti musí být informováni, aby ihned přerušili léčbu a navštívili svého lékaře, objeví-li se jakýkoli z následujících příznaků, který může souviset s neutropenií: horečka, zimnice, bolest v krku, vřed v ústní dutině.

  • V případě neutropenie (< 1 500 neutrofi­lů/mm3) musí být léčba okamžitě přerušena a je nezbytné neprodleně provést úplné stanovení počtu krvinek. Počet krvinek by měl být sledován až do návratu k původním hodnotám.
  • V případě výskytu pancytopenie musí být léčba ihned ukončena a kompletní krevní obraz musí být monitorován, dokud se neupraví.

Všechny pacienty je třeba poučit, aby okamžitě vyhledali lékaře, pokud se u nich během léčby metamizolem objeví známky a příznaky svědčící o poruchách krve (např. celková slabost, infekce, přetrvávající horečka, vznik modřin, krvácení, bledost).

  • V souvislosti s podáváním metamizolu byly hlášeny život ohrožující kožní reakce – Stevens-Johnsonův syndrom (SJS) a toxická epidermální nekrolýza (TEN). Objeví-li se známky nebo příznaky SJS či TEN (jako je zhoršující se kožní vyrážka často s puchýři a slizničními lézemi), musí být léčba metamizolem okamžitě ukončena a nesmí být nikdy znovu zahájena.

Pacienty je třeba poučit o známkách a příznacích kožní reakce a pečlivě jejich stav monitorovat zejména během prvních týdnů léčby.

Anafylaktický šok: Tyto reakce se vyskytují hlavně u citlivých pacientů. Metamizol by proto měl být předepisován s opatrností u astmatických nebo atopických pacientů (viz bod 4.3).

Značné riziko možnosti vzniku těžkých anafylaktoidních reakcí na metamizol je u následujících pacientů (viz bod 4.3):

  • Pacienti s bronchiálním astmatem, zejména se současnou polypózní rinitidou.
  • Pacienti s chronickou urtikarií.
  • Pacienti s intolerancí alkoholu, tj. pacienti reagující již na malé množství alkoholických nápojů kýcháním, slzením a výrazným zarudnutím obličeje. Alkoholová intolerance může být příznakem dříve nerozpoznaného syndromu analgetického astmatu.
  • Pacienti s přecitlivělostí na barviva (např. tartrazin) nebo na konzervační látky (např. benzoáty).

Podání metamizolu může vyvolat izolované hypotenzní reakce (viz bod 4.8). Tyto reakce zřejmě závisí na dávce a jejich výskyt je pravděpodobnější po parenterálním podání. Navíc je riziko těžkých hypotenzních reakcí tohoto typu zvýšeno,

  • u pacientů s hypotenzí, objemovou deplecí nebo dehydratací, s nestabilním oběhem nebo s počínajícím oběhovým selháním,
  • u pacientů s vysokou horečkou.

U těchto pacientů musí být indikace stanovena zvláště pečlivě a je-li i za těchto okolností metamizol podáván, je nutný přísný lékařský dohled. Jsou nezbytná preventivní opatření (stabilizace oběhu) ke snížení rizika těžké hypotenzní reakce.

U pacientů, u nichž je absolutně nezbytné se vyhnout snížení tlaku krve, tj. pacienti s těžkou koronární srdeční chorobou nebo pacienti s významnou stenózou cév zásobujících krví mozek, se smí metamizol podávat pouze za přísného sledování oběhových funkcí.

U pacientů s poškozením ledvin nebo jater je doporučeno vyhnout se vysokým dávkám metamizolu, protože je u těchto pacientů sníženo jeho vylučování.

Algifen obsahuje monohydrát laktosy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, dědičným nedostatkem laktasy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by tento přípravek neměli užívat.

Algifen obsahuje 35 mg sodíku v jedné tabletě. Nutno vzít v úvahu u pacientů na dietě s nízkým obsahem sodíku.

  1. Současné podání chlorpromazinu a metamizolu může vést k závažné hypotermii.
  2. Metamizol může způsobit snížení sérových hladin cyklosporinu; hladina cyklosporinu musí být proto sledována, pokud je současně podáván metamizol.
  3. Současné podávání lithia a nesteroidních antiflogistik může zvýšit sérovou hladinu lithia a jeho toxicitu (snížením clearance lithia); je nutné zvážit redukci dávky lithia.

Podáváním metamizolu k methotrexátu se může zvýšit hematotoxicita methotrexátu, a to především u starších pacientů. Je zapotřebí vyvarovat se podávání této kombinace.

Metamizol může snižovat účinek kyseliny acetylsalicylové (aspirinu) na agregaci krevních destiček, pokud se obě látky užívají současně. Tato kombinace látek by proto měla být užívána s opatrností u pacientů, kteří užívají nízké dávky aspirinu z důvodu kardioprotekce.

Podávání kyseliny acetylsalicylové může vést ke zkřížené senzitivitě se vznikem alergických reakcí (dyspnoe, cyanóza, zástava dechu apod.).

Nevhodné je současné podávání přípravků negativně ovlivňujících hemopoézu, nepřímých antikoagulancií a sulfonamidů.

Současné podání metamizolu a perorálních antikoagulancií může způsobit rychlé a přechodné zvýšení jejich účinku.

Současné podávání chinidinu či jiných látek s anticholinergními účinky vede ke zvýšení těchto účinků. Metamizol zvyšuje účinek nízkomolekulárních heparinů, perorálních antidiabetik ze skupiny derivátů sulfonylurey, snižuje diuretický a antihypertenzní účinek kličkových a thiazidových diuretik.

U predisponovaných pacientů může současné podání ofloxacinu mít za následek stimulaci CNS, která se může projevit až vznikem záchvatu křečí.

Nesteroidní antirevmatika mohou manifestovat srdeční nedostatečnost, snížit účinek antihypertenziv a diuretik, vyvolat hyperkalémii, nefrotoxicitu, případně selhání ledvin.

Metamizol může snížit koncentraci bupropionu v krvi zatímco zvyšuje koncentraci aktivního metabolitu 4-hydroxybupropionu. Je třeba dbát zvýšené opatrnosti při současném podávání metamizolu a bupropionu.

Pitofenon zpomaluje evakuaci žaludku a tím může ovlivnit resorpci některých léčiv.

Při léčbě přípravkem Algifen je zakázáno požívání alkoholických nápojů kvůli zvýšení účinku alkoholu.

  • Těhotenství
  • Použití přípravku Algifen během těhotenství je kontraindikováno.
  • Přípravek Algifen obsahuje metamizol.

Metamizol prochází placentární bariérou. Neexistuje žádný důkaz škodlivosti přípravku na lidský plod: metamizol neprokázal teratogenní účinky u potkanů a králíků a fetotoxicita byla sledována pouze při vysokých dávkách, které byly toxické pro březí samice. Je však nedostatek klinických dat pro užití přípravku během těhotenství u lidí.

Doporučuje se proto metamizol během prvního trimestru těhotenství neužívat vůbec a v druhém trimestru musí lékař pečlivě zvážit očekávaný přínos podání proti možnému riziku.

Přípravek se nesmí užívat během třetího trimestru těhotenství. Je to proto, že ačkoliv je metamizol pouze slabým inhibitorem syntézy prostaglandinu, nelze vyloučit možnost předčasného uzávěru ductus arteriosus Botalli a perinatálních komplikací se sníženou srážlivostí trombocytů u matky i dítěte.

  1. Přípravek Algifen obsahuje pitofenon.
  2. Pitofenon je kontraindikován během celého období těhotenství.
  3. Kojení
  4. Použití přípravku Algifen je během kojení kontraindikováno.
  5. Přípravek Algifen obsahuje metamizol.

Metabolity metamizolu jsou vylučovány do mateřského mléka. Je nezbytné se proto vyhnout kojení během podávání přípravku a po dobu 48 hodin po podání přípravku.

Přípravek Algifen obsahuje pitofenon.

Pitofenon je kontraindikován během kojení.

Přípravek může nepříznivě ovlivnit činnost vyžadující zvýšenou pozornost, motorickou koordinaci a rychlé rozhodování (např. řízení motorových vozidel, obsluha strojů, práce ve výškách apod.).

V následující tabulce jsou shrnuty nežádoucí účinky metamizolu rozdělené do skupin podle terminologie MedDRA s uvedením frekvence výskytu: velmi časté (>1/10); časté (>1/100 až 1/1 000 až 1/10 000 až < 1/1 000); velmi vzácné (

Источник: https://nonstop-lekarna.cz/algifen-296/souhrn-udaju

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector