Angína – akutní zánět mandlí – vše o zdraví

Nevíte si rady se stále se vracejícími záněty v krku? Přečtěte si rozhovor s Prof. MUDr. Ivo Šlapákem, CSc. – přednostou Kliniky dětské ORL ve Fakultní nemocnici Brno.

Angína – akutní zánět mandlí – vše o zdraví

Proč se některým lidem záněty v krku stále vrací a někoho bolí v krku jednou za čas?

Musíme rozlišovat, co znamená pojem bolesti v krku.  Zánět v oblasti celého hltanu se často zaměňuje se zánětem krčních patrových mandlí. Zatímco zánět hltanu bývá nejčastěji virový a silně bolestivý, typická angína je způsobená bakteriemi a má mnohem delší a těžší průběh.

I léčba je odlišná. U zánětu hltanu pomůže důslednější ústní hygiena, užívání kloktadel a pastilek v kombinaci s přípravky proti bolesti. U angíny je často nutné nasazení antibiotik, aby se tak předešlo možné komplikaci. I  v tomto případě je vhodné léčbu doplnit kloktadly a dezinfekčními pastilkami.

Co způsobuje chronické záněty v krku?

U dětských pacientů jsou opakované záněty v oblasti krku, jak záněty hltanu, tak i záněty mandlí, způsobeny ještě nedokonalou funkcí imunitního obranného systému.

U dospělých je příčin více.

Od nedostatečně ústní hygieny a následných zubních kazů, přes kouření, nezdravý životní styl, až po možnost chronického, někdy nepoznaného, infekčního ložiska kdekoliv v těle.

Jsou při léčbě vždy nutná antibiotika? Může si sám pacient nasadit nějakou podpůrnou léčbu?

V posledních létech mají lékaři k dispozici jednoduché a rychle krevní vyšetření, tzv. CRP. Vyšetření pomůže rozlišit, jestli se jedná o zánět virový nebo bakteriální.

U virových zánětů jsou antibiotika zbytečná, u bakteriálních zánětů se posuzuje, jak těžký je průběh. Antibiotika nasazujeme jen u těžších stavů, nebo pokud se průběh zánětu při kontrole nezlepšil.

Jako podpůrnou léčbu doporučujeme zklidňující a dezinfekční ústní prostředky ve formě roztoků a pastilek.

Jak může člověk akutním i chronickým zánětům v krku předcházet?

U prostého zánětu hltanu – faryngitidy – je nezbytné přestat kouřit, vyloučit na čas pobyt v infekčním prostředí, což u dětí může být i školka, a upravit životosprávu.

V případě opakovaných nebo chronických zánětů je důležité vyloučení možného infekčního ložiska. V nejtěžších případech se provádí operaci mandlí s jejich odstraněním.

Předejde se tím případnému rozšíření zánětu na jiné orgány, například ledviny nebo klouby, i možným následkům těchto komplikací.

Souvisí s chronickými záněty v krku nějaká rizika?

Rizika hrozí u dětí i dospělých při postižení patrových mandlí – u angíny. Typickou komplikací je rozšíření zánětu do okolí mandle tzv. peritonsilární absces, který se vyskytuje u dětí i dospělých.

Typickým příznakem je výrazná jednostranná bolest v krku, která přivede postiženého k lékaři. V tomto případě je nutný urgentní chirurgický zákrok – odstranění postižené mandle a nasazení antibiotik jako prevence rozšíření zánětu mimo oblast krku.

Podpůrná léčba ústních prostředků je vhodná pro tlumení bolesti a urychlení hojení.

Čeká vás odstranění krčních mandlí? Přečtěte si, co od zákroku očekávat.

Angína u dětí i dospělých – příznaky a léčba nemoci

  • Hlavním příznakem angíny jsou zarudlé a oteklé mandle. U některých případů se objevuje také bílý povlak nebo čepy.
  • Na bolest v krku se doporučuje takzvaný Priessnitzův obklad.
  • Kromě antibiotik pomohou při léčbě angíny také dezinfekční kloktadla a spreje.
  • Nemocní často bojují také s bolestí hlavy.
  • Objevit se může také nevolnost a zvracení.
  • Mnohem častěji onemocní angínou děti. Nevyhýbá se však ani dospělým.

Angína je infekční zánět krčních mandlí, jehož nejčastějším původcem je streptokoková bakterie. Mnohem častěji se vyskytuje u dětí, běžně však postihuje také dospělé. Ačkoli se jedná o velmi častou nemoc, její léčbu se nedoporučuje podceňovat.

Přechozená angína může vést až k zánětu ledvin či odstranění krčních mandlí.

Tonzilitida čili angína je akutní zánět krčních mandlí způsobený bakteriální infekcí, přibližně u 10 procent případů bývá však původce i virového či mykotického původu. K jejímu šíření dochází pomocí kapénkové infekce v období větších klimatických změn. Nemoc se tak nejčastěji objevuje v zimě a na počátku jara. Častěji než dospělé, postihuje děti.

Příznaky angíny

Angína většinou propuká náhle. Zprvu se objevuje vysoká horečka, kterou následuje bolest při polykání způsobená zvětšenými mandlemi a celková schvácenost. K příznakům se přidává také zduření lymfatických uzlin, které jsou uloženy za dolní čelistí. Na mandlích je patrný bílý povlak, často se vyskytují také bílé čepy. Kromě uvedených příznaků se však může objevit také:

  • Kašel
  • Chrapot
  • Bolest hlavy
  • Nevolnost
  • Zvracení

Virová angína, které se vyskytuje méně často, se vyvíjí o poznání pomaleji, její průběh navíc nebývá tak dramatický. U většiny pacientů vůbec nedochází ke zvětšení uzlin. Přítomný nemusí být ani bílý povlak na mandlích.

Angína u dětí

U dětí se angína objevuje výrazně častěji než u dospělých. Ke klasickým příznakům, jakými jsou bolest v krku, teplota, bolest hlavy a celková únava, se navíc přidávají specifické projevy. Těmi může být například:

  • Bolest břicha
  • Nevolnost
  • Ztuhlý krk

V kojeneckém věku se bakteriální angína objevuje velmi vzácně, mnohem častější jsou virové zánět, které se vyskytují u starších kojenců a dětí kolem jednoho roku. Hlavními příznaky těchto zánětů jsou:

  • Nechutenství
  • Neklid
  • Mrzutost
  • Slinění
  • Pláč při polykání
  • Horečka

Děti mohou záněty krčních mandlí trpět i opakovaně. V takových případech se doporučuje vyšetřit celou rodinu. Zvětšování krčních mandlí může být pro dítě nebezpečné, vede totiž k potížím s dýcháním a spánkové apnoe (nekontrolovatelné zástavy dechu). Zánět se navíc může rozšířit hlouběji do sliznice, čímž vzniká tonzilární celulitida.

Angína v těhotenství

Ačkoli je angína během těhotenství poměrně častá, je třeba dbát zvýšené opatrnosti, vyvarovat se fyzické námaze, hodně pít a jíst. Během léčby lze užívat určité druhy antibiotik, která pro dítě nepředstavují žádné nebezpečí.

Inkubační doba

Inkubační doba angíny je 2 až 4 dny, v některých případech se však mohou objevit příznaky i dříve. Pacient obvykle přestává být nakažlivý zhruba 24 až 48 hodin po zahájení užívání antibiotik. V případě, že se dotyčná osoba neléčí, může být naopak přenašečem i po dobu dvou týdnů.

Druhy angíny

Kromě nejčastější bakteriální angíny se můžeme setkat také s angínou:

  • Virovou, kterou způsobují například viry epstein-barr, viry chřipkové a herpes simplex viry
  • Mykotickou, která je způsobena mykózou

Nejčastější bakteriální angína, která je způsobená bakteriemi ze skupiny streptococcus pyogenes, se může rozvinout i ve spálovou angínu, jejímž typickým projevem je spálová vyrážka. Tu způsobují toxiny, které do krve uvolňují přítomné bakterie.

Setkat se můžete také s názvem hnisavá angína. V tomto případě se opět jedná o angínu, která je způsobena streptokokem, tedy o angínu bakteriálního typu. Často používaným spojením je také herpetická angína, což je angína způsobená viry herpes simplex.

Z hlediska příznaků a jejich četnosti pak rozeznáváme ještě:

  • Akutní angínu, která má rychlý nástup a vyznačuj se jasnými příznaky, jakými jsou horečka, silná bolest v krku, bolest při polykání a únava
  • Opakující se akutní angínu, kdy se nemoc vrací několikrát do roka a přestává reagovat na léčbu antibiotiky.
  • Chronickou angínu, jejíž příznaky jsou kolísavé a dlouhodobé

Léčba

Jelikož je angína většinou způsobena bakteriemi, k její léčbě se užívají antibiotika. Pokud je však původcem virus nebo mykóza, lze léčit také bez antibiotik. O jaký druh angíny se jedná, může zjistit jen lékař, konkrétně na základě výtěrů z krku a následné kultivace.

Kromě vhodných medikamentů je samozřejmostí také klid na lůžku a dostatek tekutin. Na bolest a otok krku je vhodné použít takzvaný Priessnitzův obklad, na snížení teploty může nemocný užívat například Paralen. Vhodná je také pravidelná dezinfekce dutiny ústní. Vhodným podpůrným lékem u bakteriální angíny je třeba kloktadlo Stopangin.

Pomáhá vám při bolesti v krku Priessnitzův obklad?

V některých případech se přistupuje k trhání krčních mandlí, a to hlavně v případech, kdy se nemoc neustále vrací, při léčbě opakovaně selhávají antibiotika, dochází ke krátkodobým zástavám dechu nebo pacient trpí problémy s hlasitým chrápáním. Mandle se trhají i v případech kdy se u nemocných vyskytují dlouhodobé a vážné problémy s polykáním. Tento zákrok však doprovázejí určitá rizika. Těmi je například:

  • Infekce
  • Silné krvácení
  • Bolest v hrdle
  • Potíže s polykáním
  • Bolest v uchu, čelisti nebo krku

Komplikace

Zejména u neléčené angíny se mohou objevit komplikace. Při těžkých hnisavých angínách může docházet k dušení či šíření zánětu kamkoli do těla nemocného. U hnisavých angín se lze často setkat s takzvaným abscesem na mandlích, což je dutina vyplněná hnisem, která musí být odsána injekční stříkačkou.

Angína se velmi často přenáší na nosní mandle nebo hltan, vzácně může způsobit také zánět ledvin či revmatickou horečku, jež postihuje srdce, klouby a kůži.

Aby se zabránilo případným komplikacím, je třeba dodržet rekonvalescenci, jejíž doba se pohybuje kolem dvou týdnů. Tato doba je však velmi individuální. Záleží na průběhu a závažnosti nemoci. Z angíny, k jejíž léčbě byla zapotřebí antibiotika, se bude pacient dostávat déle, než z nemoci, jejíž léčba se bez nich obešla.

Prevence

Rozvoji angíny může člověk předcházet konzumací vyvážené stravy i fyzickou aktivitou. Pomůže také omezení stresu a pečlivá osobní hygiena včetně čištění zubů. Při prvotních příznacích, kterými je škrábání v krku, je dobré mandle dezinfikovat například Streptokillem nebo Stpanginem

Zajímavé:  Rakovina Dolní Čelisti Příznaky?

Bolesti v krku: kdy jsou potřeba antibiotika a kdy ne?

Některé děti na letní bolesti v krku vyloženě trpí, jiné postihnou jednou za několik let. Úlevu mohou přinést pastilky na bolest, obklady, ale někdy to nejde bez antibiotik. Takže pokud se stav zhoršuje a přidává se horečka, je určitě na místě navštívit s dítětem lékaře.

Jakmile si během léta začne potomek stěžovat na bolesti v krku, vždycky je zapotřebí rozlišit, zda vůbec jde o infekční onemocnění, jaké jsou další příznaky a jak vlastně potíže začaly.

Důležité je i to, zda se projevily náhle nebo se stav mění jen pomalu. Někdy může být za bolestí v krku alergická reakce, což mnoho lidí vůbec nenapadne.

Projevuje se především škrábáním a může to být první příznak tohoto druhu potíží – například po konzumaci jídla, které přitom člověku do této doby nijak nevadilo.

Viry versus bakterie

Pokud lékař dospěje k závěru, že jde o infekci, je třeba rozlišit, zda jsou potíže virového nebo bakteriálního původu. V prvním případě stačí většinou léčit příznaky, u bakteriální infekce bývá potřeba nasadit antibiotika.

Rozhodnutí někdy není jednoduché ani pro zkušeného zdravotníka.

 Naštěstí existuje několik kritérií, jimiž se může řídit: pokud má dítě horečku, zvětšené uzliny, bolest v krku je velká a celkově se necítí dobře, bude to pravděpodobně bakteriální infekce a je na místě zvážit nasazení antibiotik.

Někdy je rozumné pro jistotu provést výtěr z krku, aby se antibiotika v nejednoznačných případech nenasazovala zbytečně. Pokud se prokáže streptokok, jde o klasickou angínu.

Roli může sehrát i CRP vyšetření z malého vzorku krve odebraného z prstu dítěte, ale někdy se počínající bakteriální zánět projevuje pouze lokálně a pak nejsou hodnoty zjištěná na základě tohoto vyšetření vysoké. Přesto může být vhodné a potřebné nasadit antibiotika.

Navíc se může stát, že někdo trpí pouze bolestí v krku, celkové příznaky ho netrápí, a přesto streptest, který se rovněž dá rychle provést v ordinaci, ukáže, že má v krku streptokoka. Potvrdit to rovněž může výtěr z krku a kultivace vzorku.

Léto s sebou přináší bolestivou herpetickou angínu

Bolestí v krku se projevuje i velká skupina virových onemocnění včetně herpetických. Obraz může na první pohled vypadat podobně jako angína, ale pokud vidíme spíše puchýřky, typicky na patře, je to herpetická angína.

Hodně bolí, dítě velice obtížně polyká, a odmítá proto jíst i pít. Přímá léčba přitom neexistuje. Kvůli herpetické angíně může malé dítě skončit na infúzích v nemocnici, protože jinak ho není možné zavodnit a zajistit mu dostatečný přísun kalorií.

V letních měsících přitom jde o onemocnění poměrně časté.

Tady by naopak mohlo CRP vyšetření z kapky krve z prstu pomoci, protože ačkoli nález v krku je dramatický, nízké CRP dokládá, že to není bakteriální infekce.

Puchýřky v ústech a na dlaních a ploskách nohou jsou ovšem jiným případem. Jde o typické příznaky onemocnění, kterému říkáme syndrom ústa-ruka-noha. Nejde o nic závažného, většinou postihuje děti předškolního věku, mezi nimiž se snadno šíří a samo spontánně odezní během několika dní, aniž by byla potřeba nějaká léčba.

Zmrzlina za angínu nemůže, pokud k ní nemá dítě sklony

Běžné škrábání v krku se dá bez problémů zvládnout pomocí domácí léčby, kterou je možné vést podle preferencí rodiny – někdo dává přednost různým tabletkám z lékárny nebo sprejům, pomáhá také kloktání, Priessnitzův obklad krku nebo třeba pití šalvěje.

Mimochodem zmrzlina angínu nezpůsobuje, stejně jako nikdo nenastydne jen proto, že šel málo oblečený ven, když byla zima. Ale může napomoci rozvoji choroby, pokud měl potomek oslabenou imunitu, někdo je k letním bolestem v krku náchylnější. Prochladlý krk se pak hůře brání infekce a bakterie nebo viry se mohou množit.

Co potřebujete vědět o bakteriální angíně:

  • Jde o zánětlivé onemocnění krčních mandlí, způsobené bakterií.
  • Typickým původcem je streptokok.
  • Přenáší se kapénkami a to aniž člověk kýchá a podobně, inkubační doba jeden až tři dny.
  • Krom bolestí v krku, které ztěžují polykání, se projevuje také zvětšenými uzlinami, zvýšenou teplotou, až horečkou, bolestmi břicha, celkovou schváceností.
  • Účinnou léčbu představují antibiotika a klid na lůžku.

Oproti tomu bolest v krku virového původu:

  • Znamená soubor více druhů onemocnění.
  • Patří sem bolestivá herpetická angína stejně jako běžné nachlazení projevující se spíše škrábáním než bolestí při polykání.
  • Také mononukleóza, která se přenáším především líbáním a pro níž je typické mimo jiné velké zvětšení mandlí.
  • Přímá léčba neexistuje, mírní se příznaky, v případě mononukleózy je třeba dle míry závažnosti držet i jaterní dietu.
  • Inkubační doba záleží na původci, typicky jde podobně jako u bakteriální angíny o dny. 

Barbara Taušová – specialistka na pediatrii. Zakladatelka, jednatelka a ředitelka zdravotnického zařízení Canadian Medical, ředitelka pediatrického centra Dětská ambulance.

Angína je akutní zánět krčních mandlí. Způsobuje jejich bolestivé zduření. Typicky se projevuje horečkou, obtížným polykáním, bolestí v krku a zvětšenými uzlinami.

Název onemocnění pochází z latinského slova „ango“, které znamená „zužují“. Vznikl podle charakteristického projevu angíny, při kterém zduřelé krční mandle zužují průstup do krku. Mandle jsou oválná nakupení lymfatické tkáně ve Vašem krku. V dospělosti o nich ani nemusíte vědět. Od narození se postupně zvětšují. Přibližně v sedmi letech věku dosahují svého maxima a potom se zase zmenšují. To je i důvod, proč angínou trpí častěji děti.

Vyšetření hrdla a krčních mandlí

Mandle jsou jako vojáci v první linii. Jejich úkolem je působit jako „filtr“ a bránit Vaše tělo před infekcí. Často se však stává, že se infekce v mandlích usadí a vyvolá jejich zánět.

První písemný záznam o angíně pochází ze 14. století. Od té doby je nemoc až do počátku 20. století zmiňována jen vzácně. Rozvoj léčby angíny nastal až po objevu antibiotik.

V roce 1928 objevil britský bakteriolog Alexander Fleming penicilin. Zánět mandlí se nevyhýbal ani slavným.

Komplikaci angíny považují někteří historikové za příčinu smrti prvního amerického prezidenta George Washingtona.

Jak vzniká..

Angínu způsobují bakterie nebo viry. Z baktérií hraje hlavní úlohu rod streptokoků. Nákaza se obvykle přenáší přímým kontaktem s nemocným nebo formou kapénkové infekce. Děti se tak často nakazí v kolektivu mateřské školky.

Jak se projevuje..

Streptokoková angína má většinou náhlý začátek. Z ničeho nic se objeví vysoká teplota, bolesti při polykání a celková schvácenost. Zduří Vám lymfatické uzliny za dolní čelistí.

Kvůli zduřeným mandlím se Vám těžce polyká a proto začnete odmítat stravu. Může se přidat i kašel a chrapot.

Kromě těchto příznaků Vás může trápit navíc bolest hlavy, bolest v uších, zimnice a horečka, dávení, zvracení. poteče Vám z ucpaného nosu.

Vaše nemocné mandle zrudnou a zvětší se. Při kontrole v zrcadle si můžete všimnou povlaků nebo bílých čepů na jejich povrchu.

Virová angína se vyvíjí pomaleji. Její projevy jsou méně vyjádřené. Většinou nenahmatáte zvětšené uzliny a nenajdete ani povlaky na mandlích.

Jak se potvrdí..

Základem diagnosticky je vyšetření Vašeho celkového stavu a pohled do ústní dutiny. Tam lékař uvidí charakteristické zarudnutí a zvětšení mandlí a případné povlaky. Rozbor Vaší krve prokáže probíhající zánět. Budete mít zvýšenou sedimentaci a známky zánětu. Zvýšený počet bílých krvinek svědčí o bakteriální infekci.

Přesné určení vyvolavatele Vašich obtíží zajistí mikrobiologické vyšetření. Posílají se k němu výtěry z krku. Při podezření na streptokokovou infekci se stanovuje přítomnost zvláštních protilátek ve Vaší krvi (ASLO).

Jak se léčí..

Při angíně Vám lékař předepíše klid na lůžku. V případě bakteriálního zánětu Vám předepíše antibiotika. Před jejich nasazením Vám udělá výtěr z krku a pošle jej na mikrobiologické vyšetření. Streptokoková angína se léčí asi 10 denním podáváním penicilínu. Ke zmírnění bolestí a teploty slouží léky obsahující paracetamol (Paralen, Panadol).

Na bolesti krku kromě léků pomáhá i suchý zábal. Stačí k němu šátek nebo obyčejná bavlněná dětská plína. Na doporučení lékaře můžete provádět výplachy krku, kloktat teplou slanou vodu (čajová lžička na sklenici vody), zelený čaj nebo speciální léčebné roztoky, které dostanete na předpis v lékárně.

Virový zánět obvykle do týdne ustoupí i bez zvláštní léčby. Stačí jen kontrolovat teplotu a léčit bolest v krku.

Po léčbě angíny byste měli dodržet dostatečně dlouhou rekonvalescenci. Dobrat všechna předepsaná antibiotika a alespoň týden se šetřit. Pijte hodně tekutin.

Při opakovaných zánětech krčních mandlí může být vhodné jejich operační odstranění (vytrhnutí mandlí). Chirurgické ošetření si vyžaduje i absces.

Co dál..

Virové angíny probíhají většinou bez komplikací. Bakteriální infekce může způsobit rozšíření bakterií do krve (sepsi) nebo vřed (absces). Při nedostatečné léčbě hrozí steptokoková angína závažnými komplikacemi.

Mezi ty patří zánět ledvin, postižení kloubů a srdečních chlopní. Postupem času hrozí nemocnému v nejtěžších případech selhání ledvin.

V některých případech je pro závažné poškození srdeční chlopně provést její chirurgickou náhradu umělou protézou.

Riziko komplikací a návratu angíny zvyšuje krátká nebo nedostatečná léčba. Příčinou bývá často krátká rekonvalescence. Chraňte své zdraví a dodržujte režim předepsaný Vaším lékařem.

Zajímavé:  Léky Proti Stařecké Demenci?

Jak se tomu všemu vyhnout..

Zaručený návod jak se vyhnout angíně neexistuje. Streptokokové infekce jsou velmi nakažlivé. Při jejich zanesení do kolektivu se rychle šíří. Proto je vhodné provést výtěr z krku i ostatním členům kolektivu nebo rodiny.

Riziko nákazy můžete částečně omezit dodržováním hygienických zásad. Často si myjte ruce, jezte vlastním příborem a pijte jen ze své sklenice.

Angína: Zanedbání léčby mívá vážné následky

Kromě krčních mandlí, které jsou pokryty lymfatickou tkání a mají za úkol chránit organismus proti proniknutí infekce z potravy nebo vzduchu, postihuje také nejbližší okolí, kterým je kořen jazyka a přilehlá část hltanu.

Je to velice běžné onemocnění, neboť je přenosné kapénkovou infekcí šířící se vzduchem. Inkubační doba (tzn. čas od nakažení po vypuknutí prvních příznaků) se pohybuje mezi jedním až třemi dny.

Angína je v současnosti poměrně snadno léčitelná, avšak pokud není léčba zahájena, může mít velice závažné následky, které se mohou projevit dokonce až po několika letech.

V minulosti, než byla známa antibiotika, nebylo toto onemocnění sice tak časté jako dnes, ale komplikace byly o to závažnější.

Rizikové faktory

Tato nemoc velice často napadá osoby s oslabeným imunitním systémem, především děti školního věku, které bývají infikovány mnohdy svými spolužáky, rodiči nebo jinými osobami v jejich okolí.

Zda u nás onemocnění propukne nebo ne, závisí na naší obranyschopnosti a na agresivitě a množství přítomné bakterie (viru aj.). Streptokoky jsou mnohdy v organismu přítomny, aniž by mu škodily, avšak jen do té doby, než dojde k jeho vyčerpání. Nejvyšší riziko vzniku bývá v chladných měsících, nejčastěji na podzim, a v období náhlých klimatických změn.

Na vině může být i psychický a fyzický stres.

Příznaky a projevy

Propuknutí prvních příznaků je často spojené s nepříjemným škrábáním v krku, potížemi s polykáním a ucpaným nosem. Mezi hlavní příznaky angíny patří stále se zvětšující bolest v krku, která je přítomna především při polykání, ale i zívání a může vystřelovat do uší.

Součástí může být i horečka nad 38 °C, či zvýšená teplota a zimnice. Ale tento příznak se vůbec objevit nemusí. Typické je zarudnutí patra a zduření mandlí, na nichž se objevují malé bílé tečky (hnisavé čepy).

Poté nastává také zvětšení (zduření) mízních uzlin v nejbližším okolí (pod dolní čelistí a před ušima). U malých dětí se mohou objevit i těžkosti s dýcháním, bolesti břicha a zvracení.

Při pohledu do krku nemocného si můžeme všimnout žlutobílého či šedobílého povlaku na mandlích.

Léčba angíny

Pokud máte některé z těchto příznaků, je bezesporu nutné navštívit lékaře. Přechozená angína může totiž způsobit mnoho komplikací.

Praktický doktor provede výtěr z krku, podívá se na zarudnutí mandlí a okolí a prohmatá mízní uzliny. Častý je také odběr krve, z nějž se dá pomocí sedimentace určit, v jakém rozsahu je organismus napadený zánětem.

Při podezření na streptokokovou infekci jsou okamžitě nasazena antibiotika. V případě nejasností se čeká na výsledky výtěru. Ty odhalí přesně, o jakou nákazu se jedná a lékař pak zvolí vhodná farmaka. Nejčastěji bývá u nemocných aplikováno nejstarší antibiotikum penicilin.

Má velmi rychlý účinek a současně s ním se podávají léky proti horečce (antipyretika) a proti bolesti (analgetika). Rychlá úleva a odeznění příznaků ale mnohdy vede řadu lidí k tomu, že s užíváním antibiotik skončí.

Důležité je však dodržet přesnou dobu dávkování a neukončovat léčbu dříve než za sedm dní. Pobyt v posteli s dostatkem tekutin a kašovitou stravou je nutností!

Na konci léčby si vás pozve lékař na kontrolu a vyšetří krevní obraz. Pokud není zvýšená sedimentace ani počet bílých krvinek, měla by být nemoc zdárně vyléčena.

Odpočinek je nutný

Rekonvalescenti by se měli vyhnout aktivnímu i pasivnímu kouření, které dráždí krční sliznici, a po nějakou dobu omezit sport a namáhavé činnosti.

V případě, že se jedná o chronickou angínu, která se několikrát ročně opakuje, řeší se většinou chirurgicky. Jedná se o odstranění krčních mandlí (tonzilektomii), které by mělo zbavit nemocného obtíží většinou již trvale.

Možné komplikace

Nejčastější komplikací je rozšíření zánětu do okolí krčních mandlí, při němž se může objevit ve tkáni hltanu váček naplněný hnisem (hnisavý absces).

Obvykle je provázen jednostrannou, silnou bolestí, která rychle narůstá a výrazně omezuje polykání, a otokem. Nemocný naklání hlavu na postiženou stranu a je mu špatně rozumět.

Kvůli snížené pohyblivosti dolní čelisti je pro něj obtížná srozumitelná artikulace, která se projevuje tzv. huhňáním. Toto nebezpečné ložisko musí být po odhalení chirurgicky odstraněno.

Jednou z nejzávažnějších komplikací je revmatická horečka (febris rheumatica). Jedná se o celkové zánětlivé onemocnění postihující pojivovou tkáň různých orgánů. Nejčastěji poškozuje velké a střední klouby, srdce, cévy a nervový systém, přičemž nejzávažnější je postižení srdce, které způsobuje chlopenní vady a následný šelest.

Toto autoimunitní onemocnění je v přímé souvislosti s prodělanou infekcí, u přecitlivělých jedinců vznikají autoprotilátky proti vlastním tkáním. Objevuje se tři až čtyři týdny po prodělané angíně a mezi její symptomy patří horečka (až 40 °C), bolesti a otoky kloubů, výjimečně až oběhové selhání.

Ustupuje většinou do dvou týdnů, ale má sklon k častým opakováním. Léčba zahrnuje klid na lůžku, užívání nesteroidních antirevmatik, analgetik (proti bolesti) a antipyretik (proti horečce).

Užitečné informace

– Účinná v boji s bolestí při angíně jsou také různá kloktadla a Priessnitzův obklad, který se skládá ze studeného mokrého obkladu překrytého igelitem a suchým ručníkem. Ten si omotáte kolem krku a necháte působit asi 30 minut.

– Po dobrání antibiotik je vhodné přejít na přípravky, které obnovují střevní mikroflóru. Antibiotika ji totiž většinou výrazně poškodí, a tak je nutné nastolit znovu symbiózu mezi bakteriemi a vnitřním prostředím. Doporučuje se jíst jogurty, užívat Acidophilus a požívat zdravou výživu bez rafinovaného cukru.

– Účinné očkování proti angíně dosud neexistuje, a tak je jedinou účinnou prevencí zvyšování vlastní imunity. Měli bychom tedy dbát na dostatek odpočinku, dodržování pitného režimu a na kvalitní stravu s optimálním množstvím vitaminů a minerálů.

Zdroj: http://nemoci.vitalion.cz

léčba angíny

Jako u každé nemoci je velmi důležitá správná DIAGNÓZA.

Když má lékař podezření na angínu, tak může kromě rychlého streptokokového testu (Rapid Strep A test), který je otázkou několika minut (ale většinou nebývá hrazen zdravotní pojišťovnou, cena cca 50 Kč), nechat laboratorně přesně zjistit původce zánětu mandlí. Vzorek se později nechá mikrobiologicky testovat v nemocniční laboratoři, při čemž se zjistí, jestli je zánět virového nebo bakteriálního původu.  Bohužel v běžné praxi se u diagnostiky angíny potýkáme se dvěma hlavními problémy:

::  Obvodní lékaři často výtěr vůbec neprovedou a raději rovnou předepíšou antibiotika.

V takovém případě stačí lékaře požádat, aby výtěr provedl, jedná se o jednoduchý a bezbolestný úkon a včetně následné analýzy v laboratoři je zcela hrazen zdravotní pojišťovnou.

Nasazení antibiotik bez přesné diagnózy, takzvaně „pro jistotu“ přitom může nejen poškodit imunitu pacienta, ale i posílit bakterie, které nepřesně zacílenou léčbu antibiotiky přežijí. Před touto hrozbou varuje i zpráva Světové Zdravotnické Organizace.

:: Dalším problém je časová prodleva mezi výtěrem a výsledkem laboratorního testu. V laboratoři se totiž bakterie musí takzvaně kultivovat, tzn. namnožit v laboratorních podmínkách, aby bylo možné zjistit, zda a jaké bakterie jsou příčinou nemoci, což trvá zpravidla 2 dny. To je často příliš dlouho a v případě agresivní streptokokové angíny může v této době dojít k závažným komplikacím.

Proto je třeba ihned postupovat maximálně obezřetně a zodpovědně, tzn. klid na lůžku a dezinfekci hrdla. Za tímto účelem doporučujeme STREPTOkill, přírodní produkt, se kterým mají pacienti velmi dobré zkušenosti.

Když se pak do 2-3 dnů laboratorně prokáže, že je původce skutečně bakterie, např. Streptococcus pyogenes, tak se pacient může rozhodnout, zda zahájí léčbu antibiotiky nebo zda bude pokračovat v léčbě angíny bez antibiotik.

  • LÉČBU TEDY MŮŽEME ROZDĚLIT DO DVOU ZÁKLADNÍCH SKUPIN:
  • 1. LÉČBA ANGÍNY ANTIBIOTIKY
  • 2. LÉČBA ANGÍNY BEZ ANTIBIOTIK
  • KOMPLIKACE
  • Někdy dojde ke komplikacím, jakými je například absces na mandlích, který by měl být odsán injekční stříkačkou s jehlou, rozříznutý skalpelem či vytržením mandlí (tonsilektomie).
  • Pokud dojde zvětšením mandlí k zablokování dýchacích cest, tak může být nasazena dokonce i krátká léčba kortikosteroidy k potlačení infekce a zánětu.

Neléčená angína může způsobit celou řadu komplikací. Angína se může přenést na nosní mandle nebo hltan, také je možné že způsobí zánět ledvin nebo revmatickou horečku, která se může projevit až několik týdnů po odeznění příznaků angíny a postihnout například srdce, klouby a kůži.

Tyto vážné komplikace jsou už v dnešní době, kdy je většina angín přeléčována antibiotiky velmi vzácné.

 Chce-li se pacient ujistit, že má angínu vyléčenu správně a riziko těchto vážných komplikací po prodělání streptokokové infekce minimalizovat, může požádat lékaře o kontrolu moči a krve po prodělané angíně. Je ale nutné podotknout, že vyšetření nemusí být vždy jednoznačná. Např.

krevní sedimentace se po angíně snižuje poměrně pomalu, ještě pomaleji vzrůstají, ale i klesají také hodnoty tzv. ASLO (ASL) protilátek proti Streptolysinu, jedovaté bílkovině tvořené Streptokoky.  

REKONVALESCENCE

Zajímavé:  Boulička na penisu - vše o zdraví

Běžně naše tělo potřebuje k rekonvalescenci okolo 2 týdnů. Tato doba je však velmi individuální. Po opakované léčbě antibiotiky musíme počítat s tím, že může rekonvalescence trvat i déle než měsíc naopak po úspěšném vyléčení angíny bez antibiotik je rekonvalescence zpravidla výrazně kratší.  

Angína: Jak ji vyléčit bez antibiotik přírodní cestou?

Foto: Nikodash, Shutterstock.com

Angínu neboli zánět krčních mandlí určitě není radno podceňovat. Stejně tak ale není třeba polykat antibiotika jako bonbony. Jakými přírodními způsoby se dá angína léčit? A na co si dát přitom pozor?

Kdykoli se vám podaří úspěšně vyléčit nemoc i bez antibiotik, je to malý úspěch: nedojde totiž ke zbytečnému narušení imunitního systému. A častá léčba antibiotiky bohužel patří k věcem, kterými svou obranyschopnost oslabujete.

Podezření na angínu určitě není radno podceňovat.

Hlavními příznaky angíny jsou bolest v krku a potíže při polykání, zduřené mandle s žlutobílým či šedobílým povlakem, bolest hlavy, kloubů, svalů, zvýšená teplota, celková únava.

Antibiotika jsou však třeba pouze v případě, kdy se jedná o bakteriální původ nemoci, s virovým onemocněním si příliš neporadí,“ popisuje Jiří Stabla, odborník na zdravou výživu z Konopných lékáren.

I v případě bakteriálního původu onemocnění platí, že když s léčbou začnete již v počáteční fázi, antibiotikům se možná vyhnete. Jaká opatření je potřeba zavést?

„Hlavním bodem léčby by měl být zejména klid a odpočinek. Když chcete zastavit nemoc hned na začátku a zabránit komplikacím, nebo přechodu nemoci do chronicity, je to nevyhnutelné,“ říká Štefánia Ebenová, vedoucí lékařka kliniky tradiční čínské medicíny Meridian.

Energie, kterou díky dlouhému spánku a nižší stresové zátěži načerpáte, přispěje k rychlejší a efektivnější léčbě. Během odpočinku je taky velmi vhodné pravidelně větrat a zvlhčovat vzduch v místnosti, abyste si lépe ulevili od bolesti a škrábání v krku.

Nezbytnou součástí léčby je zodpovědné dodržování pitného režimu. „Nepříjemné škrábání v krku, které angínu doprovází, pomáhají utlumit především vlažné tekutiny. Voda či bylinné nálevy a čaje jsou při nachlazení, rýmě i angíně ideálním doplňkem.

Například nálev z konopných lístků má významné antibakteriální účinky, které jsou při angíně hodnotné,“ uvádí Jiří Stabla.

Recept na konopný čaj – nálev: zalijte jednu až dvě čajové lžičky konopných lístků 250 mililitry vroucí vody a nechte přibližně deset minut louhovat.

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Bylinné čaje doplní tekutiny, tlumí příznaky a napomáhají celkové léčbě

„Nejlepším přírodním domácím antibiotikem stále zůstává česnek, eventuálně v kombinaci s cibulí. Žvýkejte ho a snažte se ho pomalu polykat, můžete přidat i trošku medu.

Na zesílení účinku popíjejte česnekový nápoj,“ doporučuje Štefánia Ebenová.

A jaký je recept na léčivý česnekový čaj? Do hrníčku horké vody dejte čajovou lžičku nastrouhaného česneku, čtvrt lžičky skořice a špetku kajenského pepře. Co se stane, když začnete jíst česnek každý den?

Přírodní léčba spočívá především v posílení obranyschopnosti. V této souvislosti je velmi důležitý i zdravý jídelníček s dostatečným příjmem důležitých živin. „V případě angíny se vyhýbejte všem ostrým a mastným pokrmům.

Zato ředkvičky, rajčata, okurky, čínské zelí, fazole mungo, amarant  či meloun naopak pomáhají pročistit takzvané vnitřní horko a podporují léčbu,“ uvádí Štefánia Ebenová. Udělejte si třeba teplý salát z fazolí mungo.

Foto: Subbotina Anna, Shutterstock.com

Klid v teple na lůžku je základním předpokladem rychlého a úspěšného vyléčení nemoci

Během nemoci využijte vhodných přírodních kloktadel: zmírňují bolest i zánět. Jak využít vodu a sůl jako kloktadlo? „Rozpusťte jednu čajovou lžičku v 250 ml vlažné vody. Nebo si ke kloktání připravte nálev z fenyklu či lékořice – před použitím je nechte zchladnout na pokojovou teplotu,“ radí odborník na výživu Jiří Stabla.

Pokud budete důsledně dodržovat všechna opatření, která zavedete již v počátku nemoci, existuje vysoká pravděpodobnost, že ji překonáte i bez antibiotik. Když se však po třech dnech této léčby situace nezlepší, případně se přidají další potíže, je čas stav zkonzultovat s odborníkem.

  • Popis – Tonzilitida: akutní zánět mandlí. Způsobují ji bakterie, viry i kvasinky, někdy doprovází celková onemocnění (mononukleóza, leukemie, syfilis, spála, záškrt).
  • Příznaky – Silná bolest v krku, teplota či horečka, schvácenost, zduření krčních uzlin.
  • Inkubační doba – Záleží na mikroorganismu, který je původcem nemoci, většinou se jedná o pár dní.
  • Léčba – Odvíjí se od příčiny: na bakteriální anginy se užívají antibiotika.
  • Prevence – Posilování imunity, časté mytí rukou, kvalitní ústní hygiena, nepoužívání společného nádobí s nemocnými

Jak posílit imunitu přírodní cestou?

Angína – vznik, původ a léčba

Časté onemocnění, které se nevyhýbá žádné věkové kategorii. Angína bývá většinou bakteriálního původu (způsobená streptokoky a stafylokoky), ale asi u 10 % pacientů je virová či mykotická. Patří k sezonním onemocněním, častěji se objevuje v zimě a na jaře. Neléčená angína může způsobit srdeční, kloubní a ledvinové potíže.

Tento akutní zánět krčních mandlí projevující se bolestí v krku způsobuje ve většině případů bakterie Streptococcus pyogenes nebo Stafylococcus, mluvíme tak o bakteriální angíně, ovšem můžete se setkat i s původcem virovým (herpetické viry, virus Epstain-Baarové) nebo s mykotickou angínou. Ta postihuje spíše imunosuprimované pacienty (např. onkologicky nemocné, HIV pozitivní, pacienty užívající léky, které narušují imunitu atd.).

Hnisavá angína se říká angíně streptokokové, bakteriální. Herpetická angína je angína způsobená viry herpes simplex.

Příznaky onemocnění angínou

Příznaky se liší podle původu onemocnění.  U bakteriální angíny je prvním signálem silná bolest v krku při polykání, škrábání a nutkání ke kašli. Brzy se objeví bílý povlak na jazyku a když si posvítíte do krku, uvidíte začervenalé a oteklé krční mandle. Na nich se brzy objeví zánětlivá, bíle povleklá hnisavá ložiska – čepy na mandlích.

Další příznaky:

  • Horečka 38 ⁰C a vyšší
  • Zimnice
  • Bolest hlavy
  • Zvětšené mízní uzliny pod dolní čelistí a za ušima
  • Otok krku
  • Bolest uší
  • Malátnost a únava
  • Pocit ucpaného nosu
  • Chrapot

U dětí se mohou přidat:

  • Nechutenství
  • Zvracení
  • Mrzutost, plačtivost
  • Neklid
  • Slinění (u kojenců)
  • Pláč při polykání a krmení (u kojenců)

K určení původce angíny (streptokok, stafylokok, viry a jiné) je zapotřebí vyšetření lékařem. Foto: Semevent, Pixabay

Spálová angína

Způsobuje ji také bakterie Streptococcus pyogenes a projevuje se především horečkou a bolestmi v krku. Typicky se vyskytuje v menších epidemiích v dětských kolektivech (nejvíce ve věku 4–12 let).

Kromě typických příznaků angíny ji charakterizují i tzv. doprovodné příznaky:

  • Výrazný bílošedý povlak na jazyku, který se postupně olupuje. Jazyk mění barvu na rudou až malinovou (tzv. malinový jazyk).
  • Na břiše se objeví červená vyrážka, která se postupně šíří na hrudník, do podpaží, loketních jamek, na stehna, dlaně a chodidla.
  • Zarudnutí obličeje s vybledlými místy v okolí úst.
  • Zduření spádových lymfatických uzlin.

Virová angína nemívá tak dramatické příznaky ani průběh. Nemocný nemusí mít vůbec horečku, oteklé mízní uzliny a mandle ani hnisavé čepy.

Angína v těhotenství

Budoucí maminku ani miminko angína neohrozí, nemusíte se bát. Přesto dbejte na vyšší opatrnost, odpočívejte, vyhněte se fyzické námaze, kontaktujte kromě praktického lékaře i gynekologa. V těhotenství lze užívat určité druhy antibiotik, která pro dítě nepředstavují žádné nebezpečí.

Léčba angíny

Lékař vám provede výtěr z krku, který určí původce angíny a podle toho se odvíjí další léčba. Bakteriální angína dobře a rychle reaguje na antibiotika (penicilin, v případě alergie jiná antibiotika). Jako podpůrná léčba se doporučuje dezinfikování krku kloktadly (např. Stopangin, šalvěj) a spreji (např.

Stopangin), na škrábání v krku pomáhají pastilky (např. Septolete, Septofort). Na vysokou horečku užívejte antipyretika. „Nezapomínejte na odpočinek, dlouhý spánek, doplňujte tekutiny: vlažné bylinné čaje (heřmánek) vám zklidní podrážděný krk a nutkání ke kašli. Větrejte pravidelně místnost, v níž ležíte, zvlhčujte vzduch.

Jezte víc ovoce a zeleniny, nezapomeňte podpořit střevní mikroflóru probiotiky,“ vypočítává MUDr. Petra Bomberová Kánská, praktická lékařka pro dospělé a vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7, a dodává: „Zároveň je třeba dodržet rekonvalescenci, která po těžším průběhu angíny a užívání antibiotik trvá dva týdny.

Jinak se může stát, že oslabený organismus snáze podlehne infekci a angína se může vracet.“

Proti bolesti v krku při angíně pomáhají léčivé spreje a pastilky. Foto: Victoria Borodinova, Pexels

TIP: Jistotou je Priessnitzův obklad: krk obalte studeným vyždímaným šátkem, přes něj převažte igelit a na něj upevněte suchý ručník. Nechte působit 30 minut. Zábal můžete opakovat třikrát denně.

V případě, že se angína často opakuje a přestává reagovat na léčbu antibiotiky, může lékař doporučit odstranění mandlí (tonzilektomii). Tento chirurgický zákrok se provádí se v celkové anestezii.

  • Pokud trpíte příznaky angíny, mohou vám s diagnostikou a léčbou pomoci odborníci z EUC, a to jak distančně, tak osobně:
  • Služba Lékař online 24/7
  • Praktičtí lékaři v EUC       

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector