Antikoncepce mirena – vše o zdraví

Debaty o nitroděložní antikoncepci se vedou od jejího vzniku. Bohužel, není výjimkou, že se při nich stále používají i nefér argumenty a některé mýty. Podívejme se na ně očima odborníka.

Již v šedesátých letech minulého století bylo nitroděložní tělísko značně populární. V podstatě tehdy představovalo jednu z mála relativně spolehlivých antikoncepčních metod.

Antikoncepce mirena - Vše o zdravíMUDr. Robert Šimek

Za antikoncepci pro třetí tisíciletí je označován nitroděložní systém s levonorgestrelem – Mirena.

Tento systém nitroděložní antikoncepce vyvinuli ve Finsku, kde jej ženy vyzkoušely poprvé na počátku devadesátých let.

K nám se Mirena dostala po šesti letech, bylo to v roce 1998. V současné době jsou tudíž u nás již ženy, které si daly zavést v pořadí už třetí nitroděložní systém s levonorgestrelem – Mirenu.

Zmínili jsme dosud panující mýty o nitroděložní antikoncepci. Těch úplně nejčastějších je sedm a podívat se na ně blíže nám umožnil MUDr. Robert Šimek, lékař pražské gynekologicko-porodnické ambulance:

Mýtus č. 1

Nitroděložní tělíska zesilují menstruační krvácení

Z nitroděložního systému se uvolňuje hormon podobný hormonu žlutého tělíska (levonorgestrel), který brání růstu děložní sliznice, takže „není z čeho krvácet“. A je nutné připomenout, že normální je nemenstruovat – menstruací se tělo nečistí, jen ztrácí krev.

Antikoncepce mirena - Vše o zdraví

Mýtus č. 2

Nitroděložní tělíska zvyšují riziko pánevní zánětlivé nemoci

Ženy se zavedeným nitroděložním systémem s levonorgestrelem vykazují nižší riziko zánětlivých komplikací oproti ženám se zavedeným klasickým tělískem.

Mýtus č. 3

Nitroděložní tělíska nejsou vhodná pro ženy, které nerodily

Klasická tělíska nejsou vhodná.

Nitroděložní systém s levonorgestrelem mladým ženám neškodí. Může být trochu nepříjemnější zavádění do dělohy, protože ženy, které nerodily, mají „tužší“ děložní hrdlo – čípek.

Pokud jde o zdravotní hledisko, není důvod, proč by ženy, které ještě pět let neplánují děti, nemohly Mirenu mít.

Mýtus č. 4

Nitroděložní tělíska jsou levná,nitroděložní systém s levonorgestrelem je drahý

Vstupní investice je u nitroděložního systému trochu vyšší. Avšak vydrží v děloze pět let (tj. necelých 100 korun na měsíc) a úsporu přinese i výrazně snížená spotřeba vložek a tamponů.

Mýtus č. 5

Nitroděložní tělíska nejsou vhodnápro ženy kolem klimakteria

Silně a nepravidelně krvácející ženě není vhodné zavádět obyčejné tělísko. Mirena naopak mírní menstruační krvácení.

Antikoncepce mirena - Vše o zdraví

Mýtus č. 6

Nitroděložní tělískanejsou spolehlivá

Spolehlivost nitroděložního systému s levonorgestrelem je srovnatelná se sterilizací s tím rozdílem, že po vyjmutí nitroděložního systému se plodnost obnoví téměř okamžitě. Plná účinnost této antikoncepce trvá pět let.

Mýtus č. 7

Nitroděložní antikoncepcese nehodí pro ženy po porodu

K tomuto poslednímu z nejčastějších mýtů lze uvést, že Mirenu je možné zavést okamžitě po šestinedělí – je vhodná pro kojící ženy, protože neovlivňuje kvalitu, ani množství mateřského mléka.

A pokud jde o klasické nitroděložní tělísko, to se zavádí později, zejména kvůli zvýšenému riziku pánevních zánětů.

Pár slov o antikoncepci pro třetí tisíciletí..

O nitroděložním systému s levonorgestrelem, o Mireně, se hovoří jako o antikoncepci pro třetí tisíciletí. Pro představu: jde o rámeček ve tvaru T, na jehož „nožičce“ je upevněn váleček z polopropustné membrány.

Z válečku se uvolňuje stálé, velmi malé množství hormonu – levonorgestrelu (gestagen, hormon podobný hormonu žlutého tělíska). Ten působí pouze v děloze tak, že zahušťuje hlen děložního hrdla, které se tak stává neprostupné jak pro spermie, tak pro choroboplodné zárodky.

Antikoncepce mirena - Vše o zdraví

Dalším místem působení hormonu je samotná děložní sliznice, která se pod vlivem levonorgestrelu oplošťuje, ztenčuje, čímž je znemožněno uhnízdění oplodněného vajíčka. Ztenčení sliznice je plně reverzibilní – po vyjmutí se její původní tloušťka obnoví. Levonorgestrel také zpomaluje pohyb spermií.

Do krevního oběhu se dostává zanedbatelné množství tohoto hormonu. Proto je nitroděložní systém s levonorgestrelem vhodný pro ženy, které nemohou z jakýchkoliv důvodů užívat celkově hormony, především pro kojící matky. Mirena neovlivňuje kvalitu ani množství mateřského mléka.

K dalším prospěšným účinkům Mireny patří zmírnění a zkrácení menstruačního krvácení, u části žen dojde k vítanému vymizení menstruace. Tohoto efektu se využívá i léčebně u žen s nadměrným krvácením – menoragií, resp. s následnou chudokrevností – anemií.

Rovněž u žen s bolestivou menstruací dojde k ústupu obtíží. Nitroděložní systém s levonorgestrelem také brání růstu malých myomů – nezhoubných nádorků z děložní svaloviny.

Tuto formu antikoncepce si oblíbily zejména ženy s nepravidelnou životosprávou, které například pracují na směny, ale i všechny moderní ženy, co milují komfort krátké a bezbolestné (žádné) menstruace.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Источник: http://www.zenyprozeny.cz/art/4070-sedmero-mytu-o-nitrodeloznim-telisku/

Pravda o nitroděložním tělísku Mirena

Antikoncepce mirena - Vše o zdraví Největší podíl na zvýšení prodeje nitroděložních tělísek má společnost Bayer a její produkt, který se označuje jako ‚druhá generace‘ antikoncepce. Prodává se pod jménem Mirena. Není divu. Jak skutečně funguje?

20. listopad 2012, (pop.org) – Zpráva (Lze ji stáhnout z původního článku) Lawrence Finera z Guttmacherova institutu uvádí, že stále více Američanek si volí nitroděložní tělíska. Ze všech žen, které používají antikoncepci, si přibližně 7,5% z nich dalo do roku 2009 implantovat nitroděložní tělísko. Tento počet se od té doby zdvojnásobil.

Od zaměstnance organizace, která se zabývá populační kontrolou, se očekává, že se těmito údaji potěší. Lawrence Finera těší, že si ženy v současnosti vybírají spíše dlouhodobou antikoncepci, než krátkodobé a méně účinné metody. Jak se říká v našich demografických kruzích, oddalovaná plodnost je nepřijatá plodnost. Největší podíl na zvýšení prodeje nitroděložních tělísek má společnost Bayer a její produkt, který se označuje jako ‚druhá generace‘ antikoncepce. Prodává se pod jménem Mirena. Není divu. Odkdy Mirenu v roce 2000 schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), společnost Bayer utratila desítky milionů dolarů na její propagaci. Finer o výsledku této kampaně říká: ‚Ženy narozené v USA dohánějí ženy mimo Státy, které dlouho vedly v používání této antikoncepce, pravděpodobně díky silnému trendu této metody v Mexiku.‘

Panuje názor, že ženy mimo Státy jsou více ‚pokrokové‘, co se týká používání antikoncepce, než jejich opožděné americké sestry. Nic však není tak vzdálené od pravdy.

Skutečný důvod, proč jsou nitroděložní tělíska v Mexiku rozšířené, je jednoduchý. Mexická vláda nutí ženy, aby je používaly.

Prvorodičkám je oznámeno: ‚Buď si ho dáte zavést, nebo si budete muset dát podvázat vaječníky.‘ Která možnost je lepší?

Totéž platí i v dalším případě, v němž je Finerova domněnka nesprávná. Důvodem, proč až 41% žen v Číně má zavedené nitroděložní tělísko, je čínská populační kontrola.

Ženy mají na výběr, zda si dají zavést nitroděložní tělísko, nebo se po porodu nechají sterilizovat. Pro ženy toto vůbec nejsou dobré zprávy. Vlastně toto nejsou dobré zprávy pro nikoho.

Snad jen pro toho, kdo se bojí ženské plodnosti.

Reklamní kampaň na antikoncepci Mirena si na sebe už dávno vydělala. Více než milion Američanek se nechalo přesvědčit, aby zaplatily téměř 800 dolarů za jedno tělísko. To vyneslo více než miliardový zisk pro německého farmaceutického giganta, což už je i podle laického počítání docela slušný obchod.

Společnost Bayer a další výrobci abortiv mají díky Obamovu mandátu o zdravotní péči znovu šanci na slušný zisk. Mandát ukládá povinnost hradit celou škálu antikoncepce, včetně Mireny. Jinými slovy, my, daňoví poplatníci, přispějeme k bohatství akcionářů společnosti Bayer.

! ! ! ! !

Finer označuje nitroděložní tělíska, včetně Mireny, jako prostředky proti početí. Avšak ony fungují na principu potratu již počatých dětí, nikoli pouze jako zabránění početí. Tělísko je v podstatě maličké zařízení na potraty, které brání těhotenstvím tím, že svou přítomností v děloze mechanicky překáží uhnízdění oplodněného vajíčka.

! ! ! ! !

Je pravda, že Mirena není jen obyčejné nitroděložní tělísko. Obsahuje navíc syntetický hormon levonorgestrel, který brzdí ovulaci s účinností několika měsíců. I kdyby došlo k ‚ojedinělé‘ ovulaci, hormon progestin může i nadále zabránit početí.

Zahušťuje hlen děložního čípku, a tak zabrání spermiím, aby se dostaly k vajíčku. Přesto může stále dojít k početí. Počaté miminko tak začíná svou 5-7 denní pouť vejcovodem. Ale jen dokud v děloze nenarazí na nelítostného nepřítele v podání tělíska, které ho mechanickými pohyby zničí.

Mluvíme o potratu v ranném stádiu těhotenství.

Zajímavé:  Kdy Zacit Brat Tehotenske Vitaminy?

Neměli bychom zapomínat na nežádoucí účinky, které se řadí do dvou odlišných kategorií. Mnoho žen nesnáší dobře, že jejich tělo ovládá steroidní látka levonorgestrel. Jiné zase nesnášejí přítomnost cizího tělíska v děloze. Je to pro ně nepříjemná zkušenost, která ohrožuje jejich zdraví.

Finer v rozhovoru pro Fox News tvrdí, že nitroděložní tělísko nezvyšuje riziko infekce pánve a neohrožuje plodnost žen v budoucnosti.

Avšak seznam nežádoucích vedlejších účinků Mireny je dlouhý. Mezi ně patří: ztráta menstruace, špinění, občasné krvácení, bolesti v břiše a v pánvi, cysty na vaječnících, migréna, akné, deprese či výkyvy nálad. ,br> Internetová stránka The Truth About Mirena (Pravda o Mireně) obsahuje stovky podrobně popsaných vedlejších účinků, na které si ženy stěžují. Je to smutné čtení.

Jedním z nejnebezpečnějších vedlejších účinků je skutečnost, že Mirena se může zachytit ve stěně dělohy, nebo ji dokonce může propíchnout.

Ve skutečnosti existuje mnoho případů, kdy se nitroděložní tělíska volně pohybují mimo dělohu, odkud se dostanou přes otvor a způsobují malé trhlinky, infekci, nebo poškozují jiné orgány.

Pokud tělísko uvízne ve stěně dělohy, nebo ji propíchne, je třeba, aby bylo chirurgicky odstraněno.

Vzhledem ke všem těmto vedlejším účinkům není překvapivé, že počet žalob stoupá. Pokud do internetového vyhledávače zadáte slovo ‚Mirena‘, kromě informací o tomto výrobku se vám zobrazí i množství reklam, které upozorňují na právní zástupce pro ženy, které používáním utrpěly nějakou újmu.

Zpočátku společnost Mirenu suverénně nabízela ‚zaneprázdněným matkám‘ jako bezproblémovou formu antikoncepce. V roce 2009 však FDA společnosti poslala výstražný dopis. Zjistili, že reklama zaváděla, když uváděla informace o účinnosti.

Nabízela nepodložené tvrzení, které tak zmenšovalo rizika používání tohoto druhu antikoncepce. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v dopise vytýkal společnosti Bayer nesprávné uvádění účinnosti, přičemž marketingové slogany slibovaly zlepšení ženského sexuálního života.

Uživatelkám prý produkt pomůže vypadat a cítit se skvěle.

Podle listu nejméně 5% uživatelek v klinických testech uvedlo snížené libido. Společnost Bayer se soudní spory snaží vyřešit mimosoudně, co nejrychleji a v tichosti, aby to neodradilo další potenciální uživatelky. Když však jejich soudní náklady začnou narůstat, prodejnost poklesne a zisk se vytratí, přijde čas skončit tuto hru. To by znamenalo, že produkt budou muset stáhnout z trhu. Tedy alespoň v USA, a jednou provždy se budou muset vyrovnat se všemi poškozenými uživatelkami. Nemyslím si, že by se společnost tohoto scénáře obávala.

Pravda je taková, že společnost Bayer, jakož i další výrobci abortiv, pracují na nástupci tohoto typu antikoncepce, který by v průběhu pár let uvedli na trh s velkou fanfárou. Tato nová ‚kouzelná pilulka‘ se bude nabízet přímo zákazníkům.

Miliony lidí ji budou kupovat. Společnostem vydělá stovky milionů. Avšak nebude až taková nová. Pravděpodobně se bude podobat již existující abortikum.

Jen bude mít nové jméno a bude se lišit chemickým složením či designem, aby veřejnost nabyla pocit, že jde o něco převratně nového.

Tak, jako její předchůdce, bude nabízena nové generaci žen, pokud sami na vlastní kůži nezažijí její vedlejší účinky. V jistém momentě ji pak opět stáhnou z trhu. Tomu se říká marketing. Steven W. Mosher Prezident Institutu pro výzkum populace. ZDROJ:

LifeSiteNews

Převzato z www.lifenews.sk, článek, vydaný 20. 11. 2012, naleznete zde.

Antikoncepce mirena - Vše o zdraví

Источник: http://www.fatym.com/view.php?cisloclanku=2013060105

Hormonální antikoncepce z pohledu tradiční čínské medicíny

Hormonální antikoncepce se řadí v poslední době mezi jednu z nejčastějších příčin vzniku cyst, myomů a endometriózy. Jelikož se používá relativně krátkou dobu (dle TČM), tak teprve budoucnost (d)ocení, co vše „dobrého“ pro lidstvo přinesl tento pohodlný vynález.

Ne, že by hormony spolu s různými jinými chemiemi typu emulgátorů, stabilizátorů, aromatizacií, konzervantů apod. kolem nás a v nás nebyly.

Ale to vše je jak zásah brokovnice z několika kilometrů oproti vysokorážní 9 mm kulovnici (hormonální antikoncepci), jež zasahuje cíleně a z podstatně kratší vzdálenosti!

V životě je vždy holt něco za něco a nikdy není kouře bez ohně. Každý lék má vždy i svá negativa a vždy je třeba dáti na misku vah pro a proti a moudře vše zvážit dle Hippokratovy přísahy Nihil num nocere!Antikoncepce mirena - Vše o zdraví (Především ničemu neškodit). Dle TČM totiž každá hormonální antikoncepce vždy oslabuje esenci ledvin (YIN a YANG) a kvalitu krve XUE v játrech a v děloze. Je to vpravdě a doslova vytloukání (ženského) klínu klínem (chemickým)… Však se také s tím ruku v ruce (pod praporem antikoncepce) začala v našich končinách vyskytovat i jakási epidemie nemoci štítné žlázy u „antikoncepčních žen“ (tj. žen, užívajících antikoncepci), neboť vaječníky s dělohou jsou se štítnou žlázou jako spojené nádoby, a to i dle západní medicíny v podobě osy: mozek (hypotalamus a podvěsek mozkový) – štítná žláza – vaječníky.

Dle TČM za vším je v pozadí, ostatně jako vždy, (ne)dostatečná esence a energie dráhy ledvin. Zcela logicky pak, když ubude krev dole (v děloze), nemůže být ani nahoře (ve štítné žláze). Vliv hormonální antikoncepce na organismus si můžeme zjednodušeně představit asi jako permanentní čerpadlo ve studni s vodou.

Ledviny v našem případě představují pramen vody zásobující studnu, která čas od času samovolně přeteče (ve formě menstruace). Voda zde pak představuje krev XUE.

Při použití permanentního čerpadla, jež trvale odčerpává vodu ze studně, voda sice odtéká pravidelně (přesně nastavitelná, ale „umělá“ menstruace), ale její hladina klesá, zásoby vody se neustále ztenčují a pramen se tak postupně vyčerpává, až se jedno dne pramen tzv.

strhne a studna vyschne … Tato voda čili esence ledvin (YIN a YANG) a krev XUE později chybí i při početí dítěte a její nedostatek či blokáda může v budoucnu zapříčiňovat vznik neplodnosti, myomů, cyst a endometriózy – podobně jako voda v potoce. Když je ji málo, tak nemá již sílu dále téct a stagnuje.

A úplně gordickým antikoncepčním uzlem jsou dle TČM dnes různá hormonální antikoncepční tělíska, kdy žena přestává menstruovat i po několik let. Jedno takové tělísko se příznačně jmenuje Miréna (snad není název odvozen od dravé ryby murény, jež je jedovatá a člověku nebezpečná, či dokonce od staroslovanské bohyně smrti Morény …).

Stav kdy žena uměle přestává menstruovat, je naprosto nepřirozený jak pro ženu a pro její organismus (mění se fyzická i psychická rovnováha), tak je i proti přírodě a zdravému rozumu (nejen z hlediska TČM). Funkce ženy je tím degradována na funkci jakéhosi stroje, který si člověk programuje a přeměňuje k obrazu svému ad libidum čili dle libosti.

Ale neporučíme vždy větru dešti a za vše se v životě platí. Důsledky se pak dostavují záhy a odměna není zrovna sladká, neboť po vysazení hormonální antikoncepce se objevují cysty, myomy, endometrióza, neplodnost, hormonální disbalance, ztráta libida … To vše se pak opět „léčí hormony“ a hormonální kruh se nám tak pěkně uzavírá.

Hormonální nerovnováha se rozrůstá, jen ten přírůstek do rodiny ne a ne ….

Každá žena má možnost svobodné volby, zdali chce užívat hormonální antikoncepci nebo zvolí přirozenou metodu.

A když už nelze jinak, tak alespoň užívat hormonální antikoncepci se zachováním pravidelné menstruace (tedy ne hormonální tělíska) s tím, že je třeba předcházet oslabení krve a doplňovat ji tak stravou (játra, vejce, hovězí a kuřecí maso – nejlépe z domácího chovu, špenát, mrkev, datel apod.)

Stejně tak je na místě posilovat a rozprouďovat krev pomocí bylin – napište nám do ePoradny. Byliny se užívají jako jakási prevence pro zmírnění vedlejších účinků hormonální antikoncepce – HAK, jak je ostatně i často pod touto zkratkou uváděna nejen v odborných kruzích (nabízí se kouzlo nechtěného – pověsit ji na HÁK …. )

Dnes již není tajemstvím, že v souvislosti s užíváním antikoncepce dochází k problémům se srážením krve – trombózy a embólie. Proč asi?

Často se stává, že po vysazení antikoncepce nepřichází menstruace. Proč asi? Krev vyschla, zadrhává se a špatně se sráží.

Přemýšlejte nad svým zdravím dříve, než nasadíte jakýkoliv lék. Ano, hormonální antikoncepce je lék. Není to žádná neškodná pilulka pro ulehčení našeho sexuálního života. Je to lék se všemi svými žádoucími i nežádoucími účinky.

Zajímavé:  Odpovědnost Za Škodu Na Zdraví?

Jemnost nebeské víly – bylinná směs…

350 Kč

Koupit

Hormony – plodnost – menstruace.

390 Kč

Koupit

Svaly – hlava – psychika – celkové uvolnění.

315 Kč

Koupit

Volnost svobodného poutníka – bylinná…

350 Kč

Koupit

  • Chce-li se vám hodinku poslouchat přednášku na téma Žena a její zdraví, včetně dotazů z publika, tak klikněte na video. Třeba jako kulisa k žehlení či úklidu 🙂
  • Přednáška je z Festivalu Evolution v Holešovicích na jaře 2019.
  • A když vás bude bavit, klikněte na tlačítko sledovat, ať vám nic neunikne.

Источник: https://www.prirodnilekarna.cz/clanky-hormonalni-antikoncepce-z-pohledu-tradicni-cinske-mediciny.html

Vyberte si správnou antikoncepci – Nitroděložní tělísko s postupným uvolňování hormonu – Mirena

Nitroděložní tělíska jsou malé předměty nejčastěji ve tvaru písmene T. Snadno by se vám vešlo do dlaně či spíše ztratilo by se v ní, protože je opravdu malé. Tělísko se zavádí do dělohy na začátku menstruace nebo po skončení šestinedělí, jedná-li se o ženy po porodu.

Mirena funguje tak, že zahušťuje hlen děložního hrdla, čímž znemožňuje průnik spermií a oplodnění vajíčka. Současně tlumí pohyblivost spermií uvnitř dělohy a vejcovodů. Brzdí růst děložní sliznice, čímž brání uhnízdění vajíčka. Jedná se o hormonální antikoncepci, která ale vzhledem ke svému použití působí pouze v děloze. Nijak výrazně neovlivňuje hormonální hladiny ženy.

Tělísko zavádí speciálně vyškolený lékař-gynekolog. Zavádí se skrze pochvu pomocí trubičky, která vypadá jako dlouhé tenké brčko. Po zavedení se trubička vyjme a vlákna jdoucí od konce tělíska do pochvy jsou zkrácena na délku asi 2 cm.

Spolehlivost

Nitroděložní tělísko je zhruba stejně spolehlivé jako sterilizace, podvázání vejcovodů, což je definitivní metoda antikoncepce.

Pro koho je vhodná

Jedná se ideální antikoncepci pro ženy, které chtějí dlouhodobě být dlouhodobě chráněné před otěhotněním, ale nechtějí se zcela vzdát možnosti mít v budoucnu dítě. Vzhledem k tomu, ze neobsahuje estrogen, je také vhodná pro kojící matky, lze ji zavést po skončení šestinedělí.

Pro koho je nevhodná

Jakmile trpíte infekcí pohlavních orgánů, byly u vás zjištěny nádory dělohy či děložního čípku, případně je podezření na ně, vyhněte se této antikoncepční metodě.

Rovněž v případě vrozených nebo získaných deformací dělohy nelze tělísko zavést. V případě neobjasněného děložního krvácení se poraďte s lékařem.

Jakákoliv hormonální antikoncepce je pro vás nevhodná, pokud máte vážnější problémy s játry nebo žilní tromboembolii.

Finanční náročnost

Nárazově je nitroděložní tělísko poměrně náročné, jeho cena v lékárnách se pohybuje od 5 do 6 tisíc korun. Dále je třeba započítat poplatek za jeho zavedení.

Zdravotní rizika

Tělíska nejsou vhodná pro ženy s deformovanou dutinou děložní, např. myomy, nebo s opakovanými záněty.

Zdravotní přínosy

Výhodou je snížení menstruačního krvácení, vysoká spolehlivost, není nutnost každodenního užívání, efekt působí 5 let.

Vyjádření lékaře

„Nitroděložní tělíska byla v minulosti doporučována pouze ženám, které již rodily a neplánovaly další graviditu.

V současnosti existuje tělísko obsahující malé množství hormonu, které není zatíženo vyšším rizikem infekcí (zánětu dělohy). Může být zavedeno i dosud nerodivším mladým ženám, stejně jako ženám jiných věkových skupin,“ říká . MUDr.

Michael Fanta z Gynekologicko – porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Источник: https://www.vitalia.cz/specialy/antikoncepce/nitrodelozni-telisko-s-postupnym-uvolnovani-hormonu-mirena/

Otázky kolem Mireny: Nebolí zavedení? Jak se vyndává? Nemůže zarůst?

Co je Mirena: Jedná se o nitroděložní systém, jehož základem je tělísko ve tvaru písmene T. Na jeho „nožičce“ je umístěn váleček s polopropustnou membránou na povrchu, která propouští z válečku velmi malé a stabilní množství hormonu levonorgestrelu, který patří do skupiny gestagenů.

Co je Mirena?

Samozřejmě jeho výhody ocení také ty, které mají problémy s pravidelným užíváním pilulek. Nitroděložní systém je dobrou volbou antikoncepce (nejen) pro aktivní ženy, i pro kojící matky.

Pro jaké ženy se hodí antikoncepční tělísko Mirena? Mirena je vhodná pro všechny ženy v plodném věku, které následujících pět let neplánují těhotenství. Když se však pro graviditu rozhodnou, lze Mirenu vyjmout i dříve a plodnost se obnoví takřka okamžitě.

Výjimkou mohou být velmi mladé dívky, u nichž se dává přednost jiným formám antikoncepce především z důvodu obtížného zavedení Mireny pro úzký kanálek děložního hrdla. Mirena je optimální antikoncepcí po porodu, lze ji zavést hned po šestinedělí, protože neovlivňuje ani množství, ani kvalitu mateřského mléka.

Výborně mírní nepravidelné a nadměrné krvácení a je tedy velmi vhodná i pro ženy ve věku kolem 45 let.

Mirenu ocení i ženy, které ze zdravotních důvodů nemohou užívat estrogeny.

Některé ženy se bojí zavedení tohoto tělíska, myslí si, že je to bolestivé. Můžete nám popsat, jak se názorně tělísko do těla aplikuje? Mirena se zavádí do dělohy v průběhu druhé poloviny menstruace, kdy bývá děložní hrdlo prostupnější („volnější‘).

Nitroděložní systém je uvnitř tenkého zavaděče – plastové trubičky, která usnadňuje „protažení‘ Mireny do děložní dutiny kanálkem v děložním hrdle. Teprve v děloze se „rozevřou‘ ohebná raménka nitroděložního systému a Mirena po vytažení zavaděče zaujme své definitivní místo.

O správném umístění Mireny se gynekolog ujistí ultrazvukem.

Gynekolog může po domluvě se ženou, která se obává bolesti, použít léky uvolňující děložní hrdlo (spasmolytika), u těch, které se extrémně bojí, lze Mirenu zavést v krátkodobé celkové narkoze.

Ze stejných důvodů se bojí i vyjmutí tělíska, můžete nám vysvětlit, jak se tělísko z těla vyndá? Nitroděložní systém je z ohebného plastu ve tvaru písmene T.

Na konci jeho „nožičky‘ jsou vlákna, která přesahují z dělohy, procházejí děložním hrdlem a jejich konečky ční do vagíny. Mírný tah za tato vlákna způsobí, že Mirena „vyklouzne‘ z dělohy.

Některé ženy vytažení Mireny ani nezaznamenají a jsou překvapeny, že mají malý zákrok za sebou. Optimální je, když je vyjmutá Mirena na přání klientky ihned nahrazena novou.

Jak je možné, že v těle vydrží bezpečně 5 let? Nemůže se různě posouvat nebo vypadnout?Mirena je po zavedení do dutiny děložní ve stabilní poloze. Její raménka jsou konstruována tak, aby „zapadla‘ do děložních rohů (to jsou místa, kam taktéž ústí vejcovody). Kanálek děložního hrdla Mirenu „nepropustí‘ ven.

Expulze (vypadnutí) Mireny je velmi výjmečné. Pokud se jej žena obává, může si přítomnost Mireny ověřit nahmatáním vláken, která ční z děložního hrdla. Při velké nejistotě lze provést kontrolu ultrazvukem u gynekologa. Pro vypadnutí Mireny svědčí změna charakteru menstruačního krvácení – obvykle zesílí.

Ale jak již bylo řečeno, jde o výjimečné případy.

Může tělísko „zarůst‘? Některé ženy se toho obávají.Mirena je vyrobena z inertního plastového materiálu, který do děložní sliznice nezarůstá.

Jak dlouho je již Mirena na našem trhu a jaké s ním mají vaše pacientky zkušenosti? Ve světě se zavádí již téměř 20 let, v Česku je dostupná od roku 1998 a od té doby se pro ni rozhodlo 125 000 českých žen.

Mnohé mají zavedenou již třetí Mirenu a jsou s tímto typem antikoncepce velmi spokojené. Vyhovuje jim, že výrazně zeslabuje menstruační krvácení nebo menstruace zcela vymizí, bolesti při menstruaci jsou také výrazně menší.

Nemusí myslet v každodenním shonu na pravidelné užívání tabletek či výměnu náplastí a jsou stále chráněné před nechtěným těhotenstvím.

  • Klientky, které se po velmi pečlivé úvaze o vhodnosti nitroděložního systému Mirena a po poradě se svým gynekologem, pro ni rozhodly, jsou velice spokojené a již by ji za jinou antikoncepci neměnily.
  • MUDr. Zuzana Fučíková, gynekoložka, Praha

Источник: https://zena-in.cz/clanek/otazky-kolem-mireny-neboli-zavedeni-jak-se-vyndava-nemuze-zarust

Moderní antikoncepce 21. století pro ženy

Pojďme si tedy, v dalším zastavení naší rubriky „Hlídejte si své zdraví aneb lékař radí“, na jednu z nejmodernějších forem antikoncepce řádně posvítit a popovídat si o ní s MUDr. Miroslavem Kyselým z gynekologické ordinace polikliniky Therápon 98 v Kopřivnici, která je umístěna ve 2. patře budovy A.

Jak vlastně Mirena vypadá?

Zajímavé:  Přírodní Léčba Plísně Nohou?

Antikoncepce ve formě nitroděložního tělíska není žádnou novinkou, naopak se dá říct, že je již 100letým kmetem.

Postupem let se měnily tvary i použité materiály a dnešní Mirena má tvar písmene „T,“ ze kterého se ve velmi nízkých dávkách (20 mikrogramů za 24hodin) pravidelně uvolňuje hormon levonorgesterol přímo do děložní sliznice, a to po dobu minimálně pěti let.

To, že tělísko neobsahuje žádný syntetický estrogen a působí přímo v cílovém orgánu, poskytuje mnoho výhod. Hormon uvolňovaný z tělíska výrazně snižuje riziko vzniku nádorového bujení děložní sliznice, kromě toho i výskyt myomů svalových nádorů děložního těla.

Podle japonských autorů lze uvažovat o Mireně jako o efektivní dlouhodobé prevenci vzniku myomů. Dále velmi výrazně snižuje krevní ztráty během menstruace, až o 97 procent během prvních dvanácti měsíců od zavedení.

Část žen přestává menstruovat úplně nebo se omezí krvácení na 1 den v měsíci a zároveň se výrazně snižuje výskyt bolesti při menstruaci. Sníží se tak ztráty železa a bílkovin, což přispívá k vyšší odolnosti organismu. Taktéž se významně snižuje riziko gynekologických zánětů a výskyt mimoděložních těhotenství. Na rozdíl od pilulek, které ovlivňují celé tělo, má Mirena lokální účinek, a je proto vhodná i u žen staršího věku, kuřaček, u žen ohrožených civilizačními chorobami apod.

Při užívání hormonální antikoncepce /pilulek/ některé ženy trpí akné. Jak je to u Mireny?

Akné, jeho zhoršení či zlepšení, je jednou z otázek, která zajímá pacientky před zavedením Mireny. Pravda je taková, že na rozdíl od příznivého vlivu na pleť vlivem antikoncepčních pilulek může dojít po zavedení Mireny k mírnému zhoršení stavu pleti. Je to ale velmi individuální a předem vám to s jistotou neřekne nikdo… Některá žena zhoršení nezaznamená, jiná ano.

A co udržení si stejné tělesné váhy?

I to je jeden z dotazů, který ženám v ordinaci zodpovídá gynekolog. K výraznějším váhovým výkyvům by ve spojení s Mirenou nemělo dojít.

Většinou se ženy obávají bolesti při zavádění či odstranění Mireny. Mají k tomu důvod?

K případným obavám není důvod. Jde o relativně krátký výkon, samotné zavedení trvá několik sekund a je nebolestivé! Obvykle se provádí v době menstruace, ideálně 3.- 4. den, kdy je již krvácení mírnější. Zavádí se na dobu 5 let a více.

Největší výhodou Mireny je její vysoká spolehlivost, která je svým účinkem srovnatelná se sterilizací, s tím rozdílem, že kdykoliv po vyjmutí může žena opět otěhotnět. Takže pokud žena v průběhu 5 let změní svůj názor a rozhodne se znovu otěhotnět, nic jí nebrání.

S gynekologem se dohodne na termínu vyjmutí, avšak aby nedošlo k mýlce, rozhodně nemůžete počítat s vrácením investovaných peněz za „nevyčerpané“ měsíce! Dá se říct, že Mirena je nejspolehlivější antikoncepcí a zároveň jednou z nejlevnějších.

Ve Finsku má zavedenou Mirenu každá třetí žena v produktivním věku a platí tam slogan: zaveď a zapomeň.

S gynekologem MUDr. Miroslavem Kyselým z polikliniky Therápon 98 v Kopřivnici jsme zodpověděli ty nejzákladnější dotazy ohledně Mireny.

Kdyby vás, čtenáře, zajímalo cokoli bližšího, neváhejte a napište své dotazy na e-mailovou adresu: [email protected] .

Источник: https://novojicinsky.denik.cz/podnikani/moderni-antikoncepce-21-stoleti-pro-zeny-20120403.html

Pravdy a mýty o nitroděložních tělískách

Nitroděložní tělísko má většinou tvar písmene T a skládá se z umělohmotné a kovové části. Jak už z názvu vyplývá, zavádí se do dutiny děložní, kde brání uhnízdění oplodněného vajíčka. Kromě toho kov, (nejčastěji měď, stříbro či zlato) má i spermicidní účinky.

Existuje více druhů tělísek?

Tělíska se dělí na základní dvě skupiny – nehormonální tělíska a nitroděložní systémy. Nehormonálních tělísek je na trhu celá řada: liší se od sebe tvarem, velikostí či použitým kovem.

Nitroděložním systém znamená, že tělísko uvolňuje do dělohy malé množství hormonu levonorgestrelu, který chrání děložní sliznici a zahušťuje sekret v děložním hrdle.

Hustý sekret je hůře prostupný pro spermie a antikoncepční účinnost je srovnatelná se sterilizací.

Na jak dlouho se nitroděložní tělísko zavádí?

Nitroděložní systém existuje ve formě 3leté (Jaydess) a 5leté (Mirena). Ostatní nehormonální tělíska se zavádějí na 5-10 let, záleží na výrobci. Všechna tělíska se dají kdykoli vyjmout a plodnost ženy je prakticky ihned obnovena.

Jak se tělísko zavádí?

Tělíska se zavádějí během prvních 7 dnů od začátku menstruačního krvácení. Obvykle jej zavádí gynekolog ambulantně pouze v lokální anestezii ve formě spreje. Častým dotazem pacientek bývá, zda je zavádění tělíska bolestivé.

Každá žena má jiný práh bolesti, tudíž nemusí bolest vnímat vůbec, a naopak. Pokud trvá bolest či závrať déle než hodinu po zavedení, je nutná kontrola uložení tělíska, popřípadě jeho vyjmutí.

Je nitroděložní tělísko vhodné i ženy či dívky, které ještě nerodily?

Nitroděložní tělíska jsou určena pro ženy v plodném věku. Věk ani porod nejsou pro zavedení tělíska podmínkou. Bohužel existují gynekologové, kteří nitroděložní tělíska ženám, které nerodily, zavádět odmítají.

Čtěte také:

Pro koho je nitroděložní tělísko nevhodné?

Nitroděložní tělísko je nevhodné pro ženy, které často trpí záněty v oblasti pánve, dělohy a pochvy nebo jsou všeobecně více náchylné k infekcím. Další skupinou žen, které by nitroděložní tělísko neměly volit, jsou ženy s přednádorovými stavy na děložním hrdle, ženy s vážným onemocněním jater, nebo ženy alergické na některou složku tělíska.

Má tělísko vliv na menstruaci?

Po zavedení nehomonálního tělíska může mít žena silnější menstruaci, než na jakou je zvyklá. Nitroděložní systém Mirena naopak výrazně zmírňuje menstruační krvácení, některé ženy nemusí menstruovat vůbec. Právě kvůli jejímu pozitivnímu účinku na děložní sliznici se léčebně doporučuje ženám, které trápí silná menstruace.

Komplikace po zavedení tělíska

Mezi nejčastější komplikace zavedení nitroděložního tělíska patří pánevní zánět. Riziko infekce stoupá, pokud jsou žena nebo její partner promiskuitní. Případná pánevní infekce musí být vždy léčena, protože by v budoucnosti mohla negativně ovlivnit plodnost ženy a zvýšit riziko mimoděložního těhotenství.

Další komplikace, která může nastat při zavedení tělíska, je poranění děložní stěny. Dochází k ní velmi vzácně, nejčastěji u žen, které mají dělohu zakloněnou dozadu, jsou krátce po porodu nebo kojí. Samovolné vypuzení tělíska je situace, kdy dojde k částečnému posunutí nebo úplnému vypuzení tělíska z dělohy.

V takovém případě může žena otěhotnět.

Jak žena pozná, že je tělísko dobře zavedeno?

Ženy si většinou pravidelně pohmatem kontrolují vlákna tělíska v děložním hrdle. Částečné nebo úplné vypuzení tělíska může být doprovázeno bolestí a krvácením. Pokud se objeví některé z výše uvedených příznaků, nebo si žena nenahmatá vlákna, měla by ihned vyhledat lékaře.

Vlákna tělíska lze přirovnat k silnější a pevné niti. Gynekolog by je měl nechat správně dlouhá, aby nevadila při pohlavním styku a zároveň si je žena mohla nahmatat v děložním hrdle. Pokud při styku partnerovi vadí, mohou se zkrátit tak, aby z děložního hrdla nevyčnívala, ale pak už si je žena nemůže pohmatem zkontrolovat.

Mohou ženy používat při zavedení nitroděložního tělíska tampóny nebo menstruační kalíšek?

Ano, ale jejich zavádění a vyjmutí by mělo být prováděno s velkou opatrností za pravidelné kontroly vláken hmatných v děložním hrdle.

Je možné tělísko zavádět po porodu či potratu?

Nitroděložní tělísko je možné zavést ihned po potratu, který proběhl v prvním trimestru, pokud nebyl doprovázen zánětem. Po porodu je nutné vyčkat se zavedením tělíska do konce šestinedělí, kdy je již děloha zmenšena do původní velikosti. U kojících žen není kvalita mateřského mléka nitroděložním tělískem ovlivněna.

Není hormonální antikoncepce bezpečnější než tělísko?

Hormonální antikoncepce má svoje rizika. Naprosto nevhodná je pro ženy s prodělanou trombembolickou příhodou (hluboká žilní trombóza, cévní mozková příhoda, plicní embolie, infarkt myokardu).

Mezi další kontraindikace nasazení hormonální antikoncepce patří porucha krevní srážlivosti, komplikovaný průběh cukrovky, vysoký krevní tlak, vysoká hladina tuků v krvi či migréna s aurou.

Ale i ženy kuřačky, kterým je nad 35 let a mají BMI na 30kg/m2 , by hormonální antikoncepci neměly užívat.

Nitroděložní tělísko je vhodné pro ženy, které nechtějí nebo nemohou ze závažného důvodu užívat hormonální antikoncepci. Je to velmi pohodlná, spolehlivá a komfortní forma antikoncepce, která tělo ženy nezatěžuje hormony, které mohou negativně ovlivnit její zdraví.

Источник: https://www.babyweb.cz/pravdy-myty-o-nitrodeloznich-teliskach

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector