Antrumgastritida – vše o zdraví

Žaludeční dieta je speciální stravovací režim založený na konzumaci okruhu potravin, které nedráždí žaludek. Jedná se o důležitou součást léčby akutních i chronických zažívacích obtíží.

 Nejčastějším důvodem k dodržování žaludeční diety je akutní zánět žaludku (akutní gastritida).

Další možnou indikací k dodržování žaludeční diety jsou chronická gastritida, žaludeční nebo dvanáctníkové vředy, žaludeční dyspepsie, ale také onemocnění jater a zánětlivá onemocnění střev.

Dieta při akutní gastritidě

Dieta při akutní gastritidě (zánětu žaludku) je založena  především na vynechání tučných, smažených, slaných a kořeněných jídel. Pacienti by se dále měli vyvarovat pití kávy včetně bezkofeinové, konzumace alkoholu a perlivých nápojů. Vhodné není ani celozrnné pečivo, které se doporučuje nahradit bílým. Pečivo by přitom nemělo být čerstvé.

 Při zánětu žaludku se nedoporučuje jíst ani luštěniny a čerstvou zeleninu, ale vařenou, která je mnohem lépe stravitelná. Mezi doporučené potraviny naproti tomu patří suchary, piškoty, vařená mrkev, vařené brambory, rýže, banány, jablečné přesnídávky a polévkové vývary. Vhodným nápojem je černý čaj.

Dále se pacientům doporučuje, aby pili mátový nebo heřmánkový čaj, který ulevuje od obtíží.

Co jíst den po dni

V prvních dnech akutní gastritidy by měli pacienti pít pouze čaj a jíst suchary nebo suché rohlíky, piškoty brambory a banány. Antrumgastritida - Vše o zdravíPostupně lze přidávat další pochutiny, jako je  dušená mrkev nebo čirý polévkový vývar, bramborová kaše (pro jistotu nemaštěná) nebo ovocný kompot. Jídelníček je rovněž možné zpestřit vánočkou (ovšem bez oříšků a rozinek), ovesnou kaší nebo nízkotučnou tvarohovou pomazánkou. Po třech dnech diety může pacient jíst také dietní rýžový nákyp (vařenou rýži smícháme s mlékem, hroznovým cukrem, strouhaným jablkem a špetkou skořice a zapečeme v troubě, pokrm nemastíme) nebo krémové polévky, jako je například dýňová  polévka (bez přídavku smetany) nebo cuketo-bramborová polévka (oloupanou cuketu a bramboru rozvaříme, přidáme kuřecí vývar, petrželku a špetičku soli a dobře rozmixujeme). Pacient může jíst také domácí pudink (vanilkový s hroznovým cukrem,  nízkotučným mlékem a piškoty).

Šetřící žaludeční dieta

V případě chronických onemocnění, jako jsou žaludeční vředy nebo chronická gastritida, musí pacienti dodržovat dietní režim dlouhodobě (jedná se o tzv. šetřící dietu), a proto se na následujících řádcích snažíme uvést co nejširší okruh povolených potravin.

Mezi povolené potraviny patří kefírové mléko, nízkotučné mléko, kysané mléčné výrobky, jogurty (lze přidat džem nebo ovoce), přírodní tvaroh (ve sladké i slané úpravě) čerstvé sýry, telecí a drůbeží maso, libové hovězí maso, netučné ryby, tresčí filé, libová šunka, banány, (oloupaná) jablka, broskve, meruňky, pomeranče, grapefruity, švestky, třešně, citrony, ovocné a zeleninové šťávy, protlaky, mrkev, špenát, hlávkový salát, květák, mladé brukve, rajčata, červená řepa, chřest, celer, cuketa, pečivo z bílé mouky, jako jsou rohlíky, buchty, koláče, suchary, piškoty, oplatky, těstoviny, bílý chléb (nikdy ale čerstvý). Z koření je dovoleno používat čerstvé bylinky, kmín, vanilku, majoránku, skořici, fenykl a badyán.  Mezi doporučené nápoje patří melta s mlékem, slabá káva nebo její náhražka (například Caro), slabý černý čaj, neperlivé nebo jemně perlivé minerální vody a bylinkové čaje, mezi nimi šípkový, lipový čaj, mátový, zázvorový a meduňkový.

Co se nesmí

Mezi potraviny, kterých by se měli pacienti v rámci šetřící žaludeční diety vyvarovat, naproti tomu patří plísňové a aromatické sýry, uzené maso, tuhé šlachovité maso, husa, kachna,  zvěřina, salámy, párky, konzervy, jahody, ostružiny, angrešt, rybíz, borůvky, vinné hrozny, čerstvé i sušené fíky, ořechy, kapusta, česnek, ředkev, ředkvičky, kukuřice, paprika, luštěniny (hrách, čočka, fazole a sójové boby), čerstvý chléb, vánočka a další výrobky z kynutého těsta, otruby, zmrzlina, kakao, čokoláda, pepř, mletá paprika, nové koření, kari a chilli, polévkové koření, kremžská hořčice, sádlo, sádlo, ztužené rostlinné tuky, škvarky a slanina.

Rýžový nákyp Antrumgastritida - Vše o zdraví

  • 2 hrnky mléka
  • 100 g másla
  • 1 hrnek rýže
  • 1 balíček vanilinového cukru
  • 3 vejce
  • špetka mleté skořice
  • 1 lžíce cukru
  • ovoce dle chuti
  • Dáme rozpustit máslo, přidáme skořici. Po rozpuštění nasypeme neopranou rýži. Přidáme mléko a vaříme do změknutí rýže. Podle potřeby přilijeme mléko nebo vodu. Můžeme přidat cukr. Uvařenou rýži necháme vychladnout.

    Po vychladnutí k rýži vmícháme 3 žloutky a vanilinový cukr. Z bílků uděláme sníh a přidáme k rýžovému základu.

    Zapékací mísu vytřeme máslem, vlijeme polovinu směsi, poklademe ovocem a zalijeme druhou polovinou. Rýžový nákyp dáme zapéct asi na 40 minut do trouby vyhřáté na 190 °C.

    Rýžový nákyp podáváme jako sladký hlavní chod.

    Cuketová omáčka na těstoviny Antrumgastritida - Vše o zdraví

    • 3 střední cukety
    • 1 cibuli
    • 1 stroužek česneku
    • Olivový olej
    • Zakysanou smetanu (množství dle chuti, dala jsem ¾ kelímku)
    • Na ochucení – zeleninový bio bujón, případně sůl, bazalka, oregano
    1. Cukety omyjte a nastrouhejte je nahrubo, popř. nakrájejte na drobno. Neloupejte je …
    2. Na  oleji orestujte nakrájenou cibuli, až zesklovatí, přidejte cukety. Míchejte, chvíli restujte.
    3. Přidejte na chuť zeleninový bujón , popř. trochu soli, bazalku a oregano. Komu nevoní oregano, dejte jen bazalku popř. jakékoliv jiné zelené bylinky. Cuketa je sama o sobě celkem nevýrazná, takže se k ní hodí jakékoliv zelené koření.
    4. Nepřidávejte žádnou vodu, jinak byste si z toho udělali spíš polévku. Cuketa sama vodu pustí.
    5. Duste do změknutí cukety max. 10 min. a před koncem tepelné úpravy přidejte stroužek česneku.
    6. Zjemněte zakysanou smetanou a rozmixujte.

    Источник: https://www.zdravikvam.cz/ZALUDEK-a6_26.htm

    Gastritida

    Antrumgastritida - Vše o zdraví

    Gastritida je zánět žaludku. Podle svého charakteru se dělí na dva druhy – akutní a chronickou. Akutní je zapříčiněna buď střevní infekcí nebo dietní chybou. Pokud je spojena i se střevními problémy, označuje se jako gastroenteritida.

    Akutní zánět žaludku je často zapříčiněn zánětem žaludeční výstelky. K dalším příčinám patří nadměrné pití alkoholu nebo hodně kořeněných jídel v naší stravě či také stres.

    Gastritidu může také způsobit nadměrné užívání léků proti bolesti ze skupiny nesteroidních antiflogistik (označovaných anglickou zkratkou NSAID).

    K nejvýznamnějším patří léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (Acylpyrin, Aspirin), ibuprofenu (Ibalgin, Brufen, Ibuprofen) či diklofenaku sodného (Voltaren, Diclofenak), ale i dalších. Neléčená může mít za následek poškození žaludeční výstelky a vznik a rozvoj žaludečních vředů.

    Jak už z výše řečeného vyplývá, při onemocnění je velmi důležitá úprava životosprávy.

    Nemocný nesmí pít alkohol ani konzumovat kořeněná jídla, rovněž ne silný čaj, kávu, masové výtažky či jídla bohatá na živočišné tuky a podobně.

    Z toho vyplývá, že by rozhodně neměl konzumovat typická čínská, indická či thajská jídla, která jsou v současnosti velmi oblíbená. Nemocný také musí dodržovat klid a a vyhýbat se nadměrné aktivitě.

    Vhodný je dodržovat dietní režim, odborníci doporučuji první dny pít černý čaj (vlažný, neslazený) a jíst dietní suchary, popřípadě tvrdé pečivo. Potom je možné přidat obilné polévky, jako rýžovou či z ovesných vloček.

    Podle průběhu onemocnění je možné během týdne přejít postupně na běžnou, ale samozřejmě nedráždivou stravu.

    Pokud je průběh onemocnění vážnější, lékař předepíše léky proti bolesti, žaludeční zvýšené kyselosti či proti zvracení.

    Charakteristickými příznaky jsou zvracení, nevolnost, průjmy. Důležitým příznakem je pálivý pocit v žaludku stoupající až vzhůru do hrudníku, dále pacient pociťuje nadýmání nebo pálení žáhy. Může se jednat o běžnou dietní chybu, ale je dobré si uvědomit, že za těmito příznaky se může například skrývat i závažná otrava.

    Chronická gastritida je nenápadné onemocnění bez charakteristických příznaků. Maximálně lékaři uvádějí tupou bolest, ztrátu chuti k jídlu či pocit sytosti.

    Pokud nemocný zvrací krev, nebo ji má ve stolici (černá, dehtovitá stolice), je třeba neprodleně vyhledat pomoc lékaře. Tuto formu gastritidy je možné zjistit při laboratorním vyšetření (histologie). I zde existují různé typy, některé z nich mohou být dosti závažné.

    Může ji také způsobovat infekce Helicobacterem pylori, který má také na svědomí vznik žaludečních vředů.

    Jako prevenci gastritidy se uvádí, že je třeba dodržovat střídmý jídelníček, vyhýbat se stresu, alkoholu, kouření, hlídat si váhu a pravidelně cvičit přiměřeně k zdravotnímu stavu.

    Z doplňků stravy lze jako prevenci užívat extrakt z grapefruitových jadérek,  který působí i proti těm baktériím a virům, které mohu způsobovat nebo se podílet na vzniku gastritidy.

    Jako doplněk léčby při onemocněních žaludečního traktu, kam patří i gastritida, lze užívat i kolostrum.

    K odstranění některých příznaků, pokud se nejedná o akutní formu a není nařízena dieta, je vhodné užívat doplňky stravy, obsahující trávící enzymy, které mírní pocit nadýmání a zlepšují trávení.

    Источник: https://www.celostnimedicina.cz/gastritida.htm

    Zelené potraviny čistí a uzdravují: mladý ječmen, chlorella, spirulina, vojtěška

    Říká se jim souhrnně zelené potraviny a v poslední době se stalo jejich užívání módní záležitostí pro jejich prospěšnost lidskému zdraví.

    Obsahují rostlinné barvivo chlorofyl, které má příznivý vliv na léčbu mnoha onemocnění, především chudokrevnosti, potíží s pokožkou jako je lupénka, akné či ekzémy, podporuje správné fungování trávicího systému a hlavně chrání před civilizačními nemocemi, jako jsou diabetes rakovina či obezita. Chlorofyl si můžeme naordinovat hned v několika formách.

    Zelené potraviny mají co nabídnout. Jsou zdrojem velkého množství vitaminů, minerálních látek a aminokyselin, dále antioxidantů, bílkovin, stopových prvků atd. Mezi zelené potraviny řadíme mladý ječmen, spirulinu, mladou pšenici, chlorellu, výhonky vojtěšky.

    Často dostupný ve formě prášku, který se rozpustí ve vodě a pije hlavně ráno. Obsahuje vlákninu, více než 20 aktivních enzymů, chlorofyl, spektrum vitaminů a minerálů, rostlinné bílkoviny a aminokyseliny. Zelený ječmen je důležitý zejména pro svůj vysoký obsah beta-karotenu, vitaminů C, E, B1, B2, B3, B6, biotinu, kyseliny listové, kyseliny pantotenové a cholinu.

    Využití: Díky obsahu bílkovin a vlákniny má vysokou sytivost, a proto je výborným doplňkem při dietách a obezitě. Enzymy slouží k nastartování detoxikace.

    Mladý ječmen zvyšuje obranyschopnost pokožky vůči negativnímu záření, zpomaluje stárnutí buněk, snižuje riziko civilizačních nemocí a příznivě působí na hormonální systém. Využívá se i při psychickém vypětí a stresu a také redukuje tělesný pach.

    Vysokému obsahu železa a chlorofylu vděčí za schopnost zabraňovat tvorbě trombů a zvyšuje elasticitu cév.

    Chlorella vulgaris

    Obsahuje až 60 % kvalitních bílkovin a především chlorofyl, jehož je Chlorella nejbohatším přírodním zdrojem. Dále obsahuje vitamin C, B12,  karotenoidy, minerály, aminokyseliny, vlákninu a také výjimečný Chlorella růstový faktor podporující buněčnou regeneraci a hojení.

    Využití: Vyrovnává pH v trávicím traktu čímž se zvyšuje vstřebání důležitých látek přijímaných z potravy, čistí trávicí trakt – hlavně střeva od usazenin, zlepšuje peristaltiku. Celkově působí na regeneraci buněk, má omlazující účinek a přispívá ke snížení kyselého pH v organizmu.

    Používá se k vylepšení vzhledu pokožky při kožních obtížích (alergie, ekzémy, lupénka anebo kosmetická celulitida), má antibakteriální a antivirové účinky. Vhodná pro diabetiky, lidi s vysokým cholesterolem, lidi s předčasným stárnutím a oslabenou imunitou.

    Její užívání se doporučuje k prevenci rakoviny.

    Spirulina

    Jednobuněčná modrozelená řasa je velmi náročná na čisté prostředí. Je bohatým zdrojem rostlinných a lehce zpracovatelných bílkovin, zeleného barviva chlorofylu a také modrého barviva fotocyanin, které zlepšují odolnost buněk vůči UV záření a také při chemoterapii.

    Podobně jako Aloe vera obsahuje významné množství enzymu superoxid dismutáza a glutation, které neutralizují volné radikály. Další významné prvky, které najdeme ve Spirulině, jsou železo v chelátové formě, vápník, zinek, draslík a hořčík.

    Je také bohatá na antioxidanty, beta-karoten, vitaminy skupiny B, esenciální mastné kyseliny a vzácnou kyselinu V-linolenovou (podporuje tvorbu hormonu prostaglandinu).

    Využití: Úspěšně bojuje s nadváhou, protože snižuje chuť na sladké, reguluje krevní cukr, snižuje vysoký tlak a je vhodná pro lidi s vysokým cholesterolem. Je velmi vhodná pro osoby s nadměrnou psychickou anebo fyzickou zátěží, kdy podporuje výkonnost a odstraňuje únavu. Je vhodná při potížích se štítnou žlázou, významně čistí a detoxikuje organizmus.

    Zajímavé:  Rakovina Slinivky Břišní Léčba?

    Vojtěška (Vojtěška Alfalfa)

    Zelený nápoj z mladých výhonků vojtěšky pomáhá při všech onemocněních způsobených překyselením organizmu. Obsahuje až 40% bílkovin, což je v celém spektru potravin nejvíc včetně masa. Dále je bohatá na vitaminy A, E, D, K a vitamin B6 – pyridoxin, řadu minerálů (draslík, vápník, fosfor, železo) a chlorofyl, který má dezinfekční a antiseptický efekt.

    Využití: Má významné anti-aging vlastnosti a podporuje celkovou regeneraci buněk. Působí na pH organizmu, neutralizuje překyselení a tím odstraňuje trávicí obtíže, pomáhá při bolestech hlavy, kloubních potížích (zmírňuje záněty) a kožních nemocích.

    Je výborná pro doplnění fyzické síly a při vyčerpání, neutralizuje žaludeční šťávy, potlačuje akutní i chronické záněty močových cest včetně prostaty.

    Vojtěška je vhodná pro diabetiky, zklidňuje žaludeční trakt, detoxikuje a je výborná při onemocnění dnou – eliminuje hladinu kyseliny močové v organizmu.

    Mladá pšenice

    Obsahuje antioxidanty, vitamíny (hlavně vysoký obsah vitaminu B12), minerály, aminokyseliny, aktivní enzymy, bioflavonoidy, chlorofyl a jiné fytonutrienty jenž přispívají ke správnému buněčnému metabolizmu.

    Využití: Mladá pšenice je velmi vhodná pro lidi s trávicími obtížemi, jako jsou akutní gastritida, zánět žaludku, střev, žaludeční vředy a pálení žáhy. Posiluje imunitu, zlepšuje střevní peristaltiku a příznivě ovlivňuje buněčný metabolizmus.

    To ocení hlavně lidé s projevy celulitidy a kožními obtížemi. Zvyšuje hladinu hemoglobinu, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Dodává energii, pomáhá při civilizačních nemocích, neutralizuje volné radikály.

    Je také vhodná při rýmě a nemocech dýchacího ústrojí.

    Zapamatujte si:

    Vhodným obdobím pro užívání zelených potravin je leden a únor, kdy pociťujeme vyčerpání organizmu, nesnesitelnou únavu a naše imunita těžko odolává všude přítomným virům a bakteriím.

    Jako součást očistné kúry je můžeme pít anebo užívat ve formě tablet. Začít s jejich užíváním však můžeme kdykoli a pokaždé to naše tělo ocení viditelnými výsledky. Vzájemná kombinace zelených potravin se už nedoporučuje.

    Při jejich užívání zvyšte pitný režim, pijte nejlépe čistou vodu v množství alespoň 2 – 3 litry vody.

    Источник: https://www.doktor-zdravi.cz/zelene-potraviny-cisti-a-uzdravuji-mlady-jecmen-chlorella-spirulina-vojteska/

    Šetřící dieta je přínosem i pro zdravé. Co znamená, když ji lékař doporučí

    Šetřící dieta je určená pro pacienty, které trápí zažívací potíže. Krátkodobě ji lékaři doporučují například po odstranění žlučníku, po operaci žaludku a podobně, aby se organismus, vypořádal s pooperačním stavem.

    Především je ale určena lidem, které trápí chronické onemocnění zažívacího ústrojí, jako je chronický zánět žaludku (gastritida), chronický zánět slinivky (pankreatitida), chronická onemocnění jater nebo střev. Doporučuje se i při žaludečních vředech.

    Pak je její dodržování dlouhodobé.

    Podstatou je stravitelnost

    „Základem šetřící diety je, strava dobře stravitelná, nedráždivá, ale zároveň nutričně plnohodnotná,“ říká dietoložka Karolína Hlavatá. Důležité také je rozdělit si celodenní jídlo do několika menších dávek, aby člověku nebylo těžko z velkého objemu toho, co sní.

    Největší a nejdůležitější omezení se týká především tuku. „Je jedno, zda si dáme hovězí, drůbež, vepřové nebo ryby, hlavní je, aby maso bylo netučné,“ zdůrazňuje Karolína Hlavatá. Z ryb je tedy v hodná například treska. Z vepřového místo bůčku nebo krkovičky se nabízí kýta či panenka.

    Ideální je králičí maso, z drůbeže třeba krůtí nebo kuřecí prsa, z hovězího zadní nebo svíčková. „Rozhodně není řešením maso zcela vynechat. Bílkoviny organismus potřebuje,“ dodává dietoložka.

    Co se týká uzenin, doporučuje hlavně vepřovou či drůbeží šunku, vepřovou debrecínku s vyšším obsahem masa, nejméně 92 procent.

    • Dušení je zdravější způsob úpravy

    Při šetřící dietě hraje významnou roli také tepelná úprava potravin. „Tato dieta zcela vylučuje smažení a grilování.

    Naopak je vhodné vařit, dusit, péct, používat parní hrnec, papiňák,“ doporučuje dietoložka. Vhodné jsou podle ní i pomalé hrnce, do nichž také není nutné dávat tuk.

    Z hrnce se neodpařuje voda, a tak se pokrm nepřipálí a zůstane šťavnatý. Vaření v něm je velmi šetrné, a to i k vitamínům.

    Omezení tuku neznamená, že musíte mít všechno jen na vodě. Zásadou je, nekonzumovat tuku moc a zejména přepalovaný. „Jiskřičku másla nebo malé množství rostlinného oleje můžeme přidat do již hotového jídla,“ radí Karolína Hlavatá.

    Upřednostňovat bychom měli tuky rostlinné. Jste-li ze staré školy a jediným způsobem zahušťování je pro vás jíška, budete muset udělat změnu. Povoleno je zahušťovat na sucho opraženou moukou, zeleninou, trochou mouky zamíchané ve vodě, solamilem.

    Hodně lidí, kteří mají zažívací potíže, trpí laktózovou intolerancí. Obvykle snášejí lépe zakysané mléčné výrobky, jogurty, tvarohy. V tomto případě je třeba vyzkoušet, který výrobek lépe vyhovuje.I v případě mléčných výrobků, je nutné vybírat méně tučné.

    Ideální jsou čerstvé sýry, lučina, žervé tvaroh, méně tučný tvrdý sýr. „Chceme-li zlepšit poměr mezi mastnými kyselinami, je vhodné si například koupit tvaroh bez tuku, a když děláme pomazánku, přidat do ní lžičku olivového oleje.

    Získáme tak pokrm, v němž je méně tuků živočišných a více prospěšných,“ radí Karolína Hlavatá.

    I když pro zdravého člověka je vláknina pro udržení dobré kondice, trávení a vyměšování nezbytná. U šetřící diety s ní musíme zacházet opatrně. Jíst bychom tedy neměli celozrnné pečivo a těstoviny. „Vhodné jsou například den staré rohlíky, bílá rýže, obyčejné těstoviny, malé množství vloček, mohou být namleté,“ radí dietoložka.

    Šetřící dieta nezakazuje ani zeleninu a ovoce. Jejich snášenlivost je ale individuální. Opět je třeba opatrně vyzkoušet, co nám dělá problémy a co ne. Obecně platí, že zeleninu bychom měli vybírat nenadýmavou. „Rozhodně nám neublíží dušená kořenová zelenina. Vhodný je ledový či hlávkový salát, špenát, cukety bez zrníček.

    Dobrá je i rajská šťáva,“ říká Karolína Hlavatá. Máme-li chuť na čerstvá rajčata, je lepší je spařit a sloupnout a odstranit vnitřek se zrníčky. U ovoce bychom se měli také vyhnout slupkám, zrníčkům a příliš kyselým plodům. Raději dát přednost vyzrálejším. „Při větších potížích pomůže vše dusit na pyré.

    U plodů se zrníčky je vhodné je pasírovat,“ doporučuje dietoložka.

    Šetřící dieta přínosem i pro zdravé

    Šetřící dieta splňuje podle Karolíny Hlavaté zásady racionální stravy, a tak rozhodně nikomu neuškodí. Je postavena na kvalitních potravinách a jejich zdravé úpravě. Může tak jíst i zcela zdravý člověk.

    „Jen na rozdíl od nemocného nemusí vše dusit, loupat a mixovat. Je také zbytečné, aby se vyhýbal celozrnným produktům.

    Naopak pro zdravého člověk je věší zátěž vlákninou vhodná,“ upozorňuje dietoložka.

    Pomalý a pozvolný návrat

    I když lze takto jíst dlouhodobě, klidně po celý život, pokud někomu odlehčené stravování nevyhovuje a po skončení zdravotních problémů se hodlá vrátit zpět k méně šetrnému, měl by to učinit opatrně a pozvolna.

    „Změnu rozhodně nelze udělat ze dne na den. Širší sortiment potravin je nutné zařazovat postupně. Pomalu je třeba přidávat zejména tuky a zvyšovat množství vlákniny.

    Může to trvat nejméně měsíc, ale i déle,“ varuje Karolína Hlavatá.

    Источник: https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Setrici-dieta-je-prinosem-i-pro-zdrave.-Co-znamena,-kdyz-ji-lekar-doporuci__s10012x10630.html

    Gastritida aneb syndrom štípající špičky jazyka

    Gastritida aneb syndrom štípající špičky jazyka. foto: Shutterstock Štípající špička jazyka je příznakem gastritidy.

    Gastritida spočívá v podráždění či zánětu žaludeční sliznice. Spouštěcích příčin může být celá řada – alkohol, kouření, káva, pikantní jídla, léky, ale třeba dokonce i některé byliny. Zkrátka každý jsme naprostý originál, takže co jednomu může snadno procházet, jinému vyloženě škodí.

    V případě problému jménem gastritida je ale hlavním faktorem choulostivý žaludek, který typickým příznakem pro osoby, které mají problém snášet stres. A také strávit chování jiných lidí, zejména těch méně vyspělých, kteří si své arogantní chování neuvědomují.

    Gastritida může být krátkodobá nebo dlouhodobá. Štípající špička jazyka je typickým příznakem gastritidy.

    Krátkodobá gastritida

    V tomto případě jsme si plně vědomi, že máme choulostivý žaludek. Snažíme se proto k němu chovat s láskou a péčí tím, že dopady stresu na náš organismus úspěšně eliminujeme.

    Pokud jej nebudeme dráždit nevhodnými potravinami a tekutinami, může se gastritida od nás držet dál. I v případě, kdy se v životě potkáváme s arogantními lidmi, kteří ještě netuší, co je to chovat se k ostatním s úctou.

    Chápeme, že jsou mnohdy na počátku své cesty, a proto k nim přistupujeme s pochopením. Krátkodobé výkyvy nálad, což gastritida okamžitě využije k náporu na náš žaludek, jsou spíše ojedinělé. Dokážeme je snadno zvládnout, harmonii rychle obnovíme.

    Dlouhodobá gastritida

    Tento typ chronické gastritidy nás postihuje v případě, že nedokážeme snadno čelit výzvám, které v životě potkáváme. Veškerý negativní nápor jde na náš žaludek, který atakujeme nevhodným jídlem a pitím, zejména pak alkoholem.

    Aby nás gastritida opustila úplně anebo alespoň částečně s občasnými návraty, je nutno zcela přehodnotit způsob náhledu na život, jinak skončíme se žaludečními vředy, pokud je již nemáme.

    Lidi okolo změnit nemůžeme. Jediný člověk, u kterého máme šanci na úspěch, jsme my sami.

    A dále je nutno razantně změnit jídelníček. Je třeba z něj bez milosti vyházet či razantně omezit veškeré kyselinotvorné potraviny a tekutiny.

    Kyselinotvorné potraviny

    Mléčné výrobky včetně sýrů, maso, rafinovaný cukr, bílé a kynuté pečivo, majonéza, slazené a sycené nápoje, umělá sladidla, káva, alkohol.

    Gastritida a přírodní léčba

    Na posílení žaludeční sliznice je velmi vhodná dračí krev neboli Sangre de Drago.

    S pravidelným užíváním Sangre de drago dochází ke zlepšení stavu žaludeční sliznice, což posiluje imunitu, jelikož nežádoucí organismy tak snadno nemohou proniknout do vašeho těla přes trávicí systém.

    Díky 15 kapkám denně pomáhá dračí krev při vředech žaludku a dvanácterníku, a stejně tak při zánětech tenkého a tlustého střeva, při cukrovce. Ulevuje od nadýmání a průjmů.

    Upozornění pro vegany

    V případě, že jste velmi čistí díky tomu, že nekonzumujete živočišné potraviny, které svými škodlivinami zatěžují lidský organismus 18 x více než rostlinné potraviny, byť vypěstované konvenčním způsobem, je nutné si dát pozor na detoxikaci.

    Ta je totiž především určena lidem, jejichž životní styl není možné považovat za zdravý a tudíž detoxikace je pro ně možností, jak následky takového způsobu života alespoň zmírnit.

    U osob, které dbají na své zdraví a jsou poměrně čisté, je proto detoxikace sice také vhodná, ale je nutné být obezřetný, jakými doplňky stravy.

    Pokud jde o zelené potraviny, je vhodná chlorella a spirulina, ale jen krátkodobě – maximálně na 14 dní.

    Určitě není vhodný mladý ječmen, protože pro vegany může být velmi agresivní. Naopak je velmi prospěšný pro každodenní konzumenty živočišných produktů.

    • Ze stejných důvodů není pro vegany vhodná peruánská vilcacora, protože je vůči žaludeční sliznici velmi agresivní a tudíž se může přihlásit právě gastritida.
    • Pokud tedy právě podstupujete detoxikaci a začne vás štípat špička jazyka, je okamžitě nutné dráždivý doplněk stravy vyloučit.
    • georg
    • dračí krev
    • gastritida
    • žaludek
    Zajímavé:  Pvc Vliv Na Zdraví?

    Источник: https://www.energiezivota.com/zdravi-a-nemoci/gastritida-aneb-syndrom-stipajici-spicky-jazyka/

    Zdraví z pohledu čínské medicíny

    Základem pevného zdraví dle tradiční čínské medicíny je harmonie organismu, tedy rovnováha mezi energiemi jin a jang, které v těle proudí drahami (meridiány). Pokud je energetická rovnováha narušena, bývá prvotní příčinou vzniku onemocnění.

    Čínská medicína každému měsíci v roce přiřazuje orgán, systém či tkáň, jež jsou v daném měsíci citlivější, oslabené, a měli bychom jim věnovat zvýšenou pozornost.

    Každý měsíc vám přinášíme nový díl seriálu o jednotlivých měsících a orgánech z pohledu tradiční čínské medicíny, kde naleznete také rady a tipy, jak orgány či tkáně posílit. V říjnu bychom měli zvláštní pozornost věnovat žaludku.

    Žaludek a nerovnováha

    Než si povíme o nerovnováze a potížích se žaludkem, povíme si nejprve o jeho úloze v našem těle. Žaludek je pružný vak, který se nachází na levé straně těla pod bránicí. Jeho úkolem je přijímat a trávit potravu. Trávení začíná již v ústech, kde enzymy obsažené ve slinách štěpí škroby v potravě na jednodušší formu cukru. Sliny rovněž zvlhčují potravu, aby snáze putovala jícnem do žaludku, kde silně kyselé trávicí šťávy rozkládají bílkoviny. Žaludek se střídavě napíná a uvolňuje, díky čemuž se potrava lépe smísí s enzymy, a ve finále vzniká tzv. chymus (trávenina). Trávenina je poslána do dvanáctníku, kde v trávení pokračují šťávy ze žlučníku a slinivky.

    Podle čínské medicíny je žaludek považován za tzv. moře výživy, neboť je prvním klíčovým orgánem přijmu a přeměny potravy v energii. Nechává potravu zrát a rozkládat se, odděluje čisté od nečistého.

    Čisté pošle do sleziny, která dál rozděluje získanou energii, a nečisté putuje do tenkého střeva a je vyloučeno. Pakliže tento proces funguje správně, trávení a látková výměna jsou dokonale vyvážené a my potom máme zdravou chuť k jídlu.

    Partnerským orgánem je slezina.

    Problémy však vyvstávají, pokud je energie žaludku v nerovnováze. Podle Číňanů nerovnováhu energií zapřičiňují nevyjádřené a nezpracované emoce (stres, hněv, starosti) a zároveň tato nerovnováha ovlivňuje psychiku a může způsobit pocity jako např.

    neklid, který neustále hlodá a nedá pokoj, nejistota, náruživá touha po soucitu, nesnášenlivost lidí, odmítavé a příliš kritické chování (neschopnost něco strávit), zatrpklost nebo věčná nespokojenost. Přílišné zatížení a nerovnováha potom mohou vést k fyzickým příznakům a obtížím.

    Nejčastěji se objevují těžkosti a bolesti v oblasti žaludku, nadýmání, zácpa, vředy v žaludku a dvanáctníku, chronická gastritida, poruchy termoregulace, afty v ústech, nechutenství nebo naopak nadměrná chuť k jídlu nebo koliky.

    Energie žaludku přirozeně směřuje dolů, pokud je však narušena a pohybuje se směrem nahoru, může vás potrápit říhání, škytavka, nevolnost až zvracení.

    Pět tipů a rad pro posílení funkce žaludku a navrácení rovnováhy

    1) Upravte jídelníček a zařaďte vhodné potraviny pro posílení žaludku

    Pro zdravý žaludek je nejdůležitějším a zcela zásadním faktorem potrava, na kterou klade čínská medicína obzvlášť velký důraz. Žaludek je nejaktivnější mezi 7. a 9. hodinou ranní, proto je v tuto dobu důležité poskytnout mu v potravě dostatek vitamínů.

    Organismus potřebuje zahřát, je tedy vhodné nalačno každý den vypít šálek zázvorového čaje s hnědým cukrem. Ale pozor! Na některé jedince se silným vnitřním ohněm (např. u vředů) může způsobit ještě více horka a mít tak naopak nepříznivé účinky.

    V případě, že vás trápí vředy, zkuste raději kyselé zelí a šťávu z něj a kořeněným ostřejším jídlům se vyhněte. Určitě se vyvarujte tučným, umělým potravinám, sladkostem, kávě, alkoholu, vyšší spotřebě syrového ovoce a syrové zeleninu a mléčným výrobkům, které zakyselují a zahleňují (kromě kozích).

    V případě, že vás trápí časté nadýmání nebo máte oslabené trávení, omezte i ořechy nebo můžete zkusit dělenou stravu, kdy ve stejnou dobu nebudete jíst sacharidy a bílkoviny. Pokud by vám představa dělené stravy byla nepříjemná, zkuste nejprve sníst bílkovinnou složku potravy a poté sacharidovou (např. nejprve maso a poté až brambory/rýži).

    Posilující potraviny pro žaludek jsou jáhly bohaté a aminokyseliny, kořenová zelenina a hlízy, které podporují navíc i slezinu, bílá řepa, dýně a sladké brambory bohaté na vitamín A, sodík a vápník. Další vhodné pro podporu energie žaludku jsou meruňky, jablka, třešně, datle, hroznové víno, broskve, hrušky, švestky, maliny. Ovoce by mělo být alespoň krátce podušené v páře, aby bylo pro tělo lépe stravitelné. Dále vlašské ořechy, zelený salát, okurky, špenát, rýže brambory, fazole mungo, cizrna, vepřové a jehněčí maso.

    Čínská medicína zdůrazňuje také pravidelnost jídel – ideálně jezte jednotlivá jídla každý den ve stejný čas a nevynechávejte snídani, organismus si postupně na pravidelnost navykne. Bohužel často v současné době dochází k tomu, že jsme ve spěchu a na jídlo nemáme vůbec čas nebo naopak sníme nějakou maličkost jen proto, že ji právě vidíme před sebou.

    Měli bychom však jíst tehdy, když skutečně dostaneme hlad, jinak potrava nemůže být správně rozložena. Všichni velmi dobře známe zakručení v žaludku, kterým nám oznamuje:,,Mám připraveno dost kyseliny na trávení potravy, můžeš mě nakrmit.‘ V dnešní době je nás mnoho také ovládáno stresem a nenajdeme si chvilku, abychom se v klidu posadili a kvalitně se najedli.

    Často jíme za pochodu, při cestě do práce a na MHD nebo přímo při práci. Důležité je dbát i na emoce, které cítíme v době jídla. Pokud jsme se před jídlem pohádali např. s partnerem, něco nás nazlobilo, zarmoutilo nebo vyvedlo z míry, pro správné trávení bychom k jídlu měli zasednout až v klidu.

    Rovněž není vhodné jíst velké porce, jinak žaludek nedokáže potravu správně strávit. Nejezte také pozdě v noci, protože tělo tak spotřebuje mnoho energie a zatíží trávicí soustavu. Nezapomeňte také, že trávení začíná již v ústech. Proto každé sousto důkladně rozžvýkejte, zhltnuté kusy jídla jsou pro žaludek hůře zpracovatelné.

    Vyvarovat byste se měli přísným dietám, ve kterých chybí základní potraviny. Mohou totiž organismu naopak uškodit – oslabí energii žaludku a nebo jeho partnerský orgán, slezinu. Pro podporu správného trávení by měl být jídleníček také přizpůsoben ročnímu období, klimatu a lokálním potravinám. Pro tělo bude taková strava mnohem přijatelnější.

    Nezapomeňte však, že každé tělo je jiné, a tak i přes tato doporučení si každý z nás musí přijít sám na to, co jeho tělu vyhovuje nejlépe.

    2) Bylinky a koření

    Příroda v sobě ukrývá nespočet darů prospěšných našemu zdraví, stačí je jen objevit a správně zužitkovat. Jedním z nejvhodnějších prostředků k posílení trávení a zmírnění nevolností čaj z čerstvého zázvoru. Stačí jej nastrouhat na jemno, zalít vroucí vodou, nechat louhovat a poté osladit třtinovým cukrem.

    Můžete jej také povařit po dobu 20 minut, slít a vypít šálek každé ráno 30 minut před jídlem nebo užít ve formě sáčků Tulsi Ginger. Pokud naopak cítíte v žaludku horkost, zmírníte ji čajem z máty peprné, která navíc trávení usnadní.

    Pomoci mohou také bylinné čaje z fenyklu, slézu, kontryhele, řepíku, lékořice nebo heřmánku. Správnou funkci žaludku je vhodné podpořit také bylinnými tinkturami (např.

    Lichořeřišnice, BIO štětka soukenická, Čubet, Oman, Švédské kapky, Pískavice, Levandule, Lékořice uralská, třezalka, mátové žaludeční kapky, karmelitánské kapky nebo čekanková tinktura). Nabídnout můžeme také himalájské čaje TRIPHALA, SHUNTHI nebo dětský čaj KHANA).

    Z koření můžete pro podporu prvku země využít kardamon, koriandr, muškátový oříšek, ženšen, skořici, černý pepř, kajenský pepř nebo majoránku.  Z dalších bylinných produktů můžeme doporučit takéžaludeční Epam 22 s propolisem nebo kapsle Triphala.

    3) Aromaterapie

    Harmonizovat, uvolnit a uvést energii žaludku do rovnováhy mohou také esenciální oleje bylin. Např.  Při nadmýmání, bolestech a křečích v břišní krajině je vhodný hořký pomeranč, zázvor nebo kmín.harmonizuje trávení a uvolňuje křeče. Při poruchách trávení, které zapříčinilo nervové zatížení a starosti, pomáhá kardamon, který je navíc účinný proti škytavce a plynatosti.  Zklidňující a posilující účinky mají také koriandr, fenykl, černý pepř, bergamot, levandule, eukalyptus nebo rozmarýn. Máta peprná je vhodná pro akutní potíže jako jsou bolesti břicha, poruchy trávení, nevolnosti, zvracení, průjmy, nadýmání. Doporučuje se méně než 1% roztok (max. 1 kapka na 30 ml základního oleje) vetřít na oblast žaludku. Rovněž uklidňuje žaludeční svalstvo a působí povzbudivě i na psychiku.

      Pomoci mohou i zklidňující Bachovy květové esence, např. White Chestnut proti nechtěným a vyčerpávajícím myšlenkám nebo Chicory vhodné pro ty, kteří mají tendence o někoho neustále mateřsky pečovat, dělají si příliš starostí a mohou mít až přivlastňovací chování.

    Upozornění: Éterické oleje i bylinky slouží jako doplněk léčby a měly by být používány opatrně. Při podezření na opravdové onemocnění jater neprodleně navštivte lékaře.

    4) Reflexní terapie a akupresura

    Komu nevyhovuje aromaterapie nebo koření, může se zaměřit na práci s tělem. Tělu mohou být příjemné léčivé dotyky prostřednictvím reflexní terapienebo akupresury a zvládnete je provést i vy sami. Reflexní body pro žaludek leží hlavně na vnitřní straně levého chodidla i na pravého chodidla. Stejně tak na dlaních.

    Masírovat však můžete i odpovídající zónu na pravém chodidle. Zkuste palcem putovat přes tyto oblasti od vnější hrany chodidla/dlaně k vnitřní hraně. Pokud byste chtěli posílit tok energie žaludku, můžete minutu body stlačovat nebo masírovat (ale ne příliš silně). Pokud ucítíte v daném místě bolest, patrně máte v této oblasti obtíže.

    Stlačování těchto bodů může pomáhá překonat únavu a je účinné při poruchách trávení.

    5) Cvičení

    Pro energii prvku země je příliš práce nebo naopak časté sezení oslabující. Prvek země byste proto měli posílit nějakým druhem pohybu. Pokud nejste zvyklí cvičit, cvičte zpočátku pozvolna, dopřejte si procházky na čestvém vzduchu a věnujte pozornost správnému dýchání.

    Můžete zkusit také protahující cvičení na meridián žaludku: V kleku položte ruce na podlahu, páteř držte vzpřímenou, pomalu nadecujte a přesuňte váhu na ruce. S výdechem tlačte boky nahoru a hlavu nechte klesnout dozadu a pokuste se v této pozici uvolnit. Zpočátku může cvičení jíát ztuha, nejděte přes bolest. Dbejte na to, abyste se protahovacími cviky zahřáli.

    Můžete zkusit také jógu, navštivte kurz a nebo můžete cvičit dle několika publikací jako např.

    Nejen o naši tělesnou schránku je potřeba se starat. Zaměřit se můžete také na meditační cvičení, při kterém se zklidníte, budete se cítit uvolnění a plní energie.

    V minulém díle věnovanému slezině naleznete tip na Meditaci země, kterou můžete pro harmonizaci energie žaludku využít.

    Nezapomeňte, že pokud budete tělo i mysl udržovat v rovnováze, můžete se těšit z kvalitního a zdravého života.

    Autorka článku: Lucie Kloboučková

    Ať už jsme nemocní nebo zdraví, o naše psychické i fyzické zdraví bychom měli dbát. My U Džoudyho Vám přejeme mnoho úspěchů a pevné vůle při uzdravování či prevenci. Příští díl bude věnován měsíci listopadu a plicím.

    Výše doporučené produkty můžete zakoupit jak na našem e-shopu, tak v naší kamenné prodejně na I. P. Pavlova.

    • Zdroje informací:
    • Tajemství čínského léčitelství – Jennifer Harperová
    • Tajemství trojitého ohřívače – Pascale Anja Barmet
    • Reflexní terapie rukou – Jiří Janča
    • Reflexologie – Inge Dougansová

    Источник: https://www.udzoudyho.cz/rubriky/clanky-2/zdravi-z-pohledu-cinske-mediciny-10--dil--rijen-a-zaludek/

    Gastritida: příznaky, léčba (zánět žaludku)

    Gastritida je onemocnění žaludku. Tento termín sepoužívá na popis skupiny stavů, charakterizovaných zánětem nebodrážděním výstelky (sliznice) žaludku.

    Gastritida se může objevit náhle (akutní gastritida),nebo se může rozvinout pozvolna, v průběhu delší časové periody(chronická gastritida).

    Termín akutní znamená, žepříznaky se vyvinou rychle a trvají krátce (1-2 dny), ale nemusí býtbezpodmínečně těžké a závažné.

    Chronická se rozvíjí pomalu a můžemít málo příznaků (symptomů), nebo vůbec žádné (asymptomatickágastritida).

    Příčiny vzniku gastritidy

    Může být způsobená řadou faktorů zahrnujících bakteriální čivirovou infekci, stres, nadměrnou konzumaci alkoholu, kouření, dlouhodobéužívání některých léků, stavy po chirurgickém výkonu, úrazech,případně spojená s autoimunitním onemocněním, návratem (refluxem)žluče do žaludku.

    Nadměrná konzumace alkoholu, kávy, kouření vedek dráždění sliznice žaludku. Zvyšuje se náchylnost k účinkůmtrávicích žaludečních šťáv.

    Těžko stravitelná strava, hlavně živočišné tuky,nevhodná a nezvyklá úprava, teplota jídla, koření, může vyvolat akutnígastritidu. Potíže, které takto mohou vzniknout, se označují jakosyndrom čínského restaurantu.

    Stres je další faktor uplatňující se v pozadígastritidy. Stresová gastritida je akutní gastritida vyvolaná stresem pooperačních zákrocích, úrazech, popáleních, či spojená se závažnýmiinfekcemi.

    Přibližně 90% gastritid (převážně chronických) je vyvolánoinfekcí bakterií Helicobacter pylori. Je tobakterie, která je přizpůsobená životu v kyselých podmínkách žaludku.Udává se, že asi polovina lidské světové populace je infikovaná toutobakterii, nejvíce v rozvojových zemích.

    U většiny osob nakažených bakterií H. pylori se ale neprojeví žádnépříznaky. Důvod, proč tomu tak je, není zcela objasněn. Předpokládá sevliv dědičnosti, ve smyslu zvýšené náchylnosti k tétoinfekci a také životní styl– alkohol, kouření, vysokázátěž stresem.

    Gastritida vzniklá na podkladě infekce H. pylori se nazýváGastritida typu B (B=bakteriální). Máúzký vztah ke vzniku žaludečního a dvanáctníkovéhovředu.

    Nesteroidní protizánětlivé léky proti bolesti typuaspirin, ibuprofen, mohou při dlouhodobémužívání vyvolat jak akutní, tak chronickou gastritidu. Mají dráždivýúčinek na žaludek.

    Toto onemocnění žaludku může způsobit i návrat žlučovýchšťáv a jiných složek střevního sekretu do žaludku. Žluč jetekutina, která nám pomáhá trávit tuky. Je tvořená játry auskladňována v žlučníku. Ze žlučníku se dostává do tenkéhostřeva.

    Za normálních okolností prstencovitý svěrač na přechodu mezi žaludkema tenkým střevem zabraňuje průniku žluče do žaludku, ale když svěračnefunguje jak má, nebo byl chirurgicky odstraněn z různých důvodů,dostane se žluč do žaludku a může způsobit podráždění a zánětžaludeční výstelky vedoucí k chronické gastritidě. Gastritida vyvolanáchemickými látkami, např. refluxem žluče nebo léky se nazýváChemická gastritida, gastritida C.

    Asi 3-6% případů chronických zánětů žaludku vzniká na podkladěautoimunity- Autoimunitní gastritida, gastritida A. Lidskétělo tvoří protilátky proti vlastnímu žaludku, hlavně proti tzv.parietální buňkám. Postihuje tělo žaludku a způsobujezmenšení, ztenčení normálně vyvinuté sliznice (atrofii) s vymizenímparietálních buněk.

    Tyto buňky tvoří HCl (kyselinu chlorovodíkovou), což jezáklad kyselé žaludeční sekrece a dále tyto buňky produkujívnitřní činitel (intrinsic faktor).

    Je to látkanepostrádatelná pro vstřebání vitaminu B12 v tenkémstřevě. Nedostatkem vitamínu B 12 vzniká chudokrevnost (perniciózníanémie).

    Vitamin B12 je totiž jednou z látek potřebných k správnétvorbě červených krvinek (erytrocytů).

    Nakonec je třeba zmínit gastritidy vznikající jako součást jinýchonemocnění, zahrnujících např. AIDS/HIV, Crohnovu chorobu, parazitárníinfekce, onemocnění jater a ledvin.

    Rizikové faktory gastritidy

    Mezi rizikové faktory patří kromě výše zmíněných(infekce H. pylori, autoimunitní onemocnění, alkohol, kouření, stres,těžko stravitelná kořeněná jídla, některé léky, atd.)i věk.

    Starší lidé jsou obecně více ohroženi zánětemžaludku. Žaludeční výstelka má se stoupajícím věkem tendenci seztenčovat a také se zvyšuje pravděpodobnost nákazy Helicobacterem pylori,nebo rozvinutí autoimunitních procesů.

    Musíme zohlednit i individuální odolnost jedince, kterábývá ovlivňována onemocněním trávicího ústrojí, vlivy psychickými(emoce, nálada, výchova) i celkovým stavem organizmu (období zotavováníse z nemoci-rekonvalescence, únava, jiná onemocnění).

    Příznaky a projevy gastritidy

    Patří k nim tlak až bolest v nadbřišku (epigastrium), nechutenstvíaž odpor k jídlu, říhání, pocit nevolnosti a nutkání ke zvracení(nauzea), zvracení, nadmutí, plynatost (flatulence), břišní kolika,průjem, tmavá stolice, úbytek hmotnosti. Když obtíže trvají týden neboi déle, měli byste navštívit svého lékaře.

    akutní gastritidy trvají obtíže většinou krátce,několik hodin až dnů s rychlým návratem k původnímustavu nebo pozvolným dozníváním příznaků.

    Způsobuje spíšenauzeu, pálivou bolest a pocit nepohodlív nadbřišku. Někdy mohou být přítomny i bolesti hlavy. Horečka(tělesná teplota nad 38°C) nebývá.

    Maximálně se mohou vyskytnout krátcetrvající zvýšené teploty mezi 37 °C a 38°C.

    Chronická gastritida se rozvíjí postupně a způsobujespíše tupou bolest, pocit sytosti nebo ztrátu chutik jídlu.

    Občas se může vyskytnout krvácení do žaludku. Je toale zřídka závažné krvácení, které se pak může projevitzvracením krve, nebo odchodem černé dehtovéstolice. V takovém případě je potřeba vyhledat ihnedlékařskou pomoc.

    Vyšetření gastritidy

    Definitivní diagnóza gastritidy je výlučněhistologická. To znamená, že kus tkáně ze žaludku musívidět patolog pod mikroskopem. Tento kus tkáně (bioptický vzorek) získálékař při endoskopickém vyšetření.

    Při tomto vyšetřeni se pacientovi, který leží na boku, zavede skrzústa přes jícen až do první části tenkého střeva flexibilní,trubicovitý, osvětlený optický přístroj (endoskop). Před zavedenímendoskopu se hrdlo pacienta většinou umrtví.

    Lékař má přes endoskopmožnost prohlédnout si stav výstelky trávicích orgánů pacienta.V případě, že tam vidí něco podezřelého, může pomocí speciálníchinstrumentů zavedených přes endoskop odebrat vzorek tkáně a ten poslat dolaboratoře.

    Odběr tkáně není bolestivý, neboť ve sliznici žaludku nejsou nervyvedoucí bolest. Vyšetření trvá přibližně 20-30 minut, ale pacient byneměl opustit lékařské zařízení dříve, než vyprchá účinek léků.Rizika vyšetření jsou vzácná.

    Převážná většina pacientů, kteří sipo výkonu stěžují na nějaké obtíže, pociťuje pouze mírnou přechodnoubolest hrdla z polykání endoskopu, kdy může dojít k podráždění tohotomísta při jeho vsouvání.

    Vzácnou komplikací je krvácení neboproděravění stěny žaludku.

    Rentgenové vyšetření žaludku- sledují se známkyzánětu, případně další změny na žaludku. Vyšetření se většinouprovádí s použitím kontrastní látky, která se polyká.

    Na vyloučení infekce Helicobacterem pylori existují ještě i jinévyšetřovací metody.

    Rychlý ureázový test– prokazuje enzym (ureázu), kterýprodukuje H. pylori pomocí speciálních barevných indikátorových proužků.Provádí se přímo na odebraném vzorku tkáně žaludku.

    Kultivace– vyžaduje speciální podmínky odběrui transportu vzorku tkáně žaludku do laboratoře, kde se bakterie (pokud jeve vzorku přítomná) vypěstuje.

    Dechový test– provádí se nalačno. Po vypití označenélátky se sledují ve vydechovaném vzduchu zbytky podané látky, která bylarozštěpena přítomným Helikobakterem. Test vyžaduje spoluprácipacienta.

    Stanovení H.pylori v stolici– za použití imunologickýchmetod se hledá přítomnost H. pylori v stolici. Test je vhodný provyšetření dětí.

    Vyšetření krve– v odebraném vzorku krve se hledajíprotilátky proti H. pylori.

    Léčba gastritidy

    Vyléčení gastritidy závisí na odstranění (vyléčení) vlastníkonkrétní příčiny. Pokud jde např. o gastritidu vyvolánu léky neboalkoholem, doporučuje se omezit přísun těchto látek.

    Vhodný postup u náhle vzniklých potíží, které si můžeme vyléčitsami, bez pomoci léků, zahrnuje klid na lůžku a takédietní režim, podle tíže stavu.

    První 1-2 dny by se měly pít jenom tekutiny (dobrý jevlažný černý neslazený čaj), popř. sníme dietní suchar. Na druhý denmůžeme sníst starší pečivo. Další den se přidávají obilninovépolévky ( krupková, rýžová, z ovesných vloček). Přechod na normálnístravu má probíhat pozvolna, asi za týden.

    Při léčbě vážnějších stavů se uplatňuje použití některýchléků. Jsou to jednak léky proti bolesti, tzv.spazmoanalgetika, případně léky protizvracení a léky, které snižují kyselost žaludku za účelemzmírnění příznaků a potíží a pomáhají urychlit proces hojení.

    Podávají se antacida (př. Hydrogenuhličitan sodný-soda bikarbona). Jsou na snížení kyselosti. Užívají se spíšepři mírnějších zánětech žaludku. Způsobují rychlou úlevu od bolesti.

    Antagonisté H2 receptorů ( antihistaminika – ranitidin), neboinhibitory protonové pumpy (př.

    omeprazol, Helicid) tlumínebo zabraňují tvorbě žaludeční kyseliny, na rozdíl od první skupiny-antacida , které přítomnou kyselinu na sebe naváží a tím zabráníjejímu dráždivému působení na zánětem změněnou stěnu žaludku.

    Úspěšné může být i tradičně podávané živočišnéuhlí.

    Zvláštní případ představuje gastritida vyvolána bakterií Helicobacterpylori. Odstranění bakterie může významně zlepšit až navrátit původnístav výstelky žaludku. Když se H. pylori najde náhodně u pacienta bezobtíží, není zvykem zahájit léčbu.

    Ta se ale vždy zahajuje, když je již přítomný dvanáctníkový nebožaludeční vřed. Nejčastěji se používá tzv.trojkombinace. Tvoří ji kombinace dvouantibiotik (př. amoxicilin, metronidazol) a jednoho inhibitoruprotonové pumpy (omeprazol).

    Někdy se přidávají ještě bizmutové přípravky (De-Nol).

    Léčba autoimunitní gastritidy není známa. Jelikož je u ní porušenovstřebávání vitaminu B12 ze žaludku (možnost vznikuperniciózní anemie), vitamín se do těla dodává jinou formou (ve forměinjekcí).

    Komplikace gastritidy

    Neléčena gastritida, hlavně ta, která je způsobena infekcí Helicobacterpylori, může vést ke vzniku žaludečních a dvanáctníkovýchvředů.

    Další nebezpečí pak představuje riziko krvácení dožaludku.

    Některé gastritidy zvyšují riziko vzniku rakovinyžaludku. Jsou to většinou gastritidy, které trvají dlouho(chronické, např.

    autoimunní, helikobakterová) a vedou ke ztenčovánívýstelky žaludku, s postupným vymizením typických žaludečních buněk ajejich náhradou za buňky typické pro střevní výstelku (to se nazýváintestinální metaplazie).

    Vznik této přestavby je předstupněmpři vzniku žaludečního karcinomu.

    Prevence gastritidy

    Ačkoli je těžké předejít infekci Helikobakterem pylori, existujeněkolik rad, které mohou snížit riziko vzniku gastritidy, nebo zmírnitjejí příznaky. Patří mezi ně především dodržování správnéživotosprávy.

    Vyhýbání se jídlům, které se nám zdají dráždivá, jako např.hodně kořeněná, tučná, smažená, nebo kyselá jídla. Měli bychom jístpomalu, u jídla relaxovat a jíst menší porce, pravidelně vícekrát přesden, abychom zabránili nadměrnému působení žaludečné kyseliny nažaludek v době hladovění.

    Udržovat si hmotnost, pravidelně cvičit a hlavně omezovat stres.

    Omezení nadměrného pití alkoholu a kouření. Kouření nejen žepodporuje tvorbu žaludeční kyseliny, také poškozuje ochrannou vrstvuvýstelky žaludku, která ho v zdravém žaludku chrání před účinkemkyselé šťávy. V neposlední řadě je kouření rizikovým faktorem provznik rakoviny žaludku.

    Pokud to jde, pokuste se nahradit užívání volně prodejných léků typuaspirin, ibuprofen jinými. Třeba látkami s paracetamolem(Paralen, Panadol).

    Jak si mohu pomoci sám

    Když už gastritidou trpíte a nemáte pocit, že léčba zabírá jak má,nebo ani nebyla zahájená, je tady několik typů, které by mohli prospět.Patří mezi ně např. praktikovaní dechových a jiných lehkýchcvičení např. procházky, plavání.

    Lidé popisují úlevu po vypití šťávy z nastrouhanýchsyrových brambor (na lačno).

    Můžete zkusit také kokosové mléko, rýžovou kaši, měsíčkovýčaj, mléko.

    Diskuse

    Další názvy: zánět žaludku, akutní gastritída, chronická gastritida, gastritis, bakteriální gastritida, chemická gastritida, autoimunitní gastritida

    Источник: https://nemoci.vitalion.cz/gastritida/

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector