Artritida – vše o zdraví

  • Příznaky a signály revmatoidní artritidy se liší od pacienta k pacientovi.
  • Máte podezření, že máte tento problém, ale nevíte, co dělat?
  • Co byste měli vyhledávat?
  • Rozpoznání varovných signálů revmatoidní artritidy rozhoduje o zdraví!

Nemoc může začít menšími příznaky po obou stranách těla. Příznaky přicházejí a odcházejí. Postupem času (věkem) jsou horší a horší.

Příznaky se liší a nemůžete je porovnávat se známým, který má podobné obtíže?

Podívejme se na 5 varovných příznaků revmatoidní artritidy, který si můžete všimnout, pokud trpíte touto nemocí.

Cítíte nějaký z těchto signálů? Řešením může být komunikace s vašim lékařem.

1. Citlivost a brnění

Artritida - Vše o zdraví

Pokud jsou vaše šlachy zapálené, může to vyvolat tlak na nervy.

Klouby mohou mít pocit necitlivosti, brnění nebo pocit pálení.

U kloubů se objevuje cvakání a vrzání. Způsobuje to poškozené chrupavkové tření proti kloubům.

2. Zduření kloubů

Pro tuto nemoc v ranné fázi jsou typické mírné otoky kloubů. Klouby se mohou zdát větší než normálně a mohou být teplé na dotek.

3. Ztuhlost kloubů

Artritida - Vše o zdraví

  1. Rozdílem mezi degenerativní formou artritidy (osteoartrózou) a revmatoidní artritidou je doba ztuhlosti kloubů.
  2. U revmatoidní varianty trvá ztuhlost několik hodin, nejen ráno.
  3. Stav ztuhlosti se může opakovat po delší době nečinnosti (sedění nebo spaní).

4. Únava

Artritida - Vše o zdraví

  • Pocit vyčerpání můžete cítit před spuštěním dalších varovných příznaků revmatoidní artritidy.
  • Únava přichází ze dne na den, z měsíce na měsíc.
  • Únava způsobuje celkový pocit nemoci a může způsobovat deprese.

5. Je ovlivněno několik kloubů naráz

Revmatoidní artritida ovlivňuje klouby na obou stranách těla. Vzhledem k tomuto jevu je tato forma označována symetrickou artritidou.

Začíná to bolestí malých kloubů na ruce, na nohách nebo bolestí zápěstí. U této formy artritidy je nepravděpodobná bolest pouze v jednom ze zápěstí.

Bolesti se dále přesouvají na větší klouby – kolena, případně ramena.

Závěr

Uvedli jsme pouze 5 nejčastějších příznaků.

U osob s tímto onemocněním se mohou objevovat i další.

Tímto načrtnutím několika příznaků nyní víte, co vaše tělo zažívá při revmatoidní artritidě. Stejně jako u dalších zdravotních stavů a příznaků doporučujeme konzultovat vše s lékařem.

Máte diagnostikovanou revmatoidní artritidu?

Dalším plánem bude nastavení úspěšné léčby. Přírodní kloubní doplňky jsou nepublikovatelným a účinným způsobem zvládnutí bolestí kloubů v souvislosti s revmatoidní artritidou. 

Klouby a vazy Jídlo a klouby Kloubní výživa Onemocnění kloubů Zdraví

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

Источник: https://www.klouby-vazy.cz/5-pocatecnich-priznaku-revmatoidni-artritidy

Artritida, artróza či osteoporóza: O onemocnění kostí a kloubů často ani nevíme

Rozvoji kloubních a kosterních nemocí nahrává dědičnost, ale také obezita, špatné stravování a sedavý způsob života. Mezi nejčastější onemocnění kloubů se v České republice řadí revma, artritida a artróza, kosterním nemocem vévodí osteoporóza. Se všemi jmenovanými se pojí ještě další přidružené problémy.

Pět procent ‚nemocných‘ Čechů

„Z fyzioterapeutického hlediska je to především narušení pohybových stereotypů – například chůze.

Při kulhání dochází k přetížení jedné strany pánve a zad a potíže se tak řetězí do celého těla, vznikají blokády žeber, bolesti hlavy, člověk ani nemusí tušit, že bolestivé rameno má primární příčinu v chybném pohybu křížokyčelního kloubu nebo v blokádě kloubů na druhostranné dolní končetině.

Při snížení pohybové aktivity nebo při blokádách v oblasti páteře a žeber může docházet i k poruchám funkce vnitřních orgánů – potížím s trávením, dechovým obtížím, snížení srdeční funkce. Dokonce máme i případy srdeční arytmie, které mohou být řešitelné pouhým odblokováním páteře a žeber,“ uvedla Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Podle výsledků studie z roku 2014 je artrózou celoživotně zasaženo 11,5 procenta obyvatel mezi 25 až 64 lety a s revmatoidní artritidou žije necelých pět procent dospělých Čechů. Pokud se neléčí, do několika let nemoc vyústí v trvalou invaliditu a neschopnost sebeobsluhy.

Jak to všechno začíná?

„Počátky artritidy se projevují bolestí kloubů, nejčastěji kolenních kloubů a kloubů prstů a ruky, různé intenzity. Klidová bolest a zatuhlost je horší ráno a trvá déle než hodinu. Kloubní zánět se projevuje otokem, bolestivostí na pohmat a teplejší kůží nad kloubem.

Mohou se přidat příznaky, jako je únava, slabost, poruchy spánku a deprese. K léčbě revmatoidní artritidy využíváme měkké fyzioterapeutické techniky a mobilizace kloubů.

Ve fázi, kdy je onemocnění aktivní a probíhá zánětlivé stadium, je vhodnou léčbou užití fokusované rázové vlny, která tlumí bolestivé stavy a urychluje odeznění zánětu,“ popsala fyzioterapeutka.

Extrémních čísel ve světové i české populaci pak dosahuje onemocnění osteoporózou, které napadá kosterní skelet člověka. Jak uvádí Státní zdravotní ústav, řídnutí kostí postihuje až milion Čechů, ve věkové skupině nad 50 let trpí osteoporózou každá třetí žena a pátý muž.  

Lidé problémy neřeší

„Mnoho lidí své problémy mylně pokládá za přirozený projev stárnutí. Zakulacující se záda, snížení výšky postavy i o tři centimetry, bolesti páteře a dlouhých kostí nebo potíže při hlubokém nádechu do břicha nepovažují za podstatné a přehlíží je. Včasná diagnostika přitom výrazně napomáhá zpomalit nebo zastavit progres nemoci.

I když se osteoporóza objevuje převážně u starších ročníků, zakládáme si na ni už odmala a v nadsázce ji můžeme připodobnit k ‚dětské nemoci‘. Tvorba kostní hmoty a kosterního aparátu totiž probíhá do třiceti let, poté začne ubývat.

Pokud jsme se jako děti a během dospívání nebyli zvyklí hýbat, později se to na kostech projeví,“ upozornila Iva Bílková.

V rámci prevence osteoporózy je ideální jakýkoli pohyb ve vzpřímené poloze proti gravitaci – běh, chůze, populární nordic walking, tanec nebo cvičení s vlastní vahou, jako například jóga či pilates. Zásadní je také úprava jídelníčku, dostatečný příjem vápníku a vitamínu D, omezení kofeinu, alkoholu, vyvarování se kouření a nadmíry stresu.

Prevence i kvalitní léčba

Při diagnóze spočívá aktivní léčba osteoporózy v medikaci, převážně antiresorpčními léky, které tlumí odbourávání kostní hmoty, a léky osteoanabolickými, zvyšujícími novotvorbu kostní tkáně.

Jedním z moderních postupů léčby osteoporózy je manuální fyzioterapie v kombinaci s užitím fokusované rázové vlny.

Jedná se o vysokoenergetickou rázovou vlnu tvořenou elektromagnetickým principem, jejíž aplikace stimuluje novotvorbu kostní tkáně.

Technologie pro diagnostiku a léčbu artrózy či osteoporózy velmi pokročila, onemocnění je možné odhalit mnohem dříve než před lety, a tím i výrazně zlepšit kvalitu života pacientů.

KAM DÁL: Klouby postupem věku stárnou. Správně zvolenou stravou jim však výrazně pomůžeme.

Источник: https://www.ctidoma.cz/zdravi/artritida-artroza-ci-osteoporoza-o-onemocneni-kosti-kloubu-casto-ani-nevime-59883

Pozor na bolest a otékání kloubů. Revmatoidní artritida může končit invaliditou

Více než pět let tahali paní Evě vodu z kolene, prošla si několika operacemi a vystřídala řadu lékařů, než se dozvěděla příčinu svých zdravotních obtíží. S autoimunitním revmatickým onemocněním, které se projevuje především bolestí a otékáním kloubů, bojuje už 18 let.

Přečíst článek ›

Ortoped, ke kterému se vydala s oteklým a bolavým kolenem, měl hned v počátku podezření na revmatické onemocnění. Krevní testy ho však neprokázaly. „Obešla jsem několik dalších ortopedů a vystřídala snad osm revmatologů. Kvůli negativním krevním testům mi však revma nikdo nepotvrdil. Léčili mě obstřiky a kortikosteroidy,“ popisuje Eva.

Její onemocnění vykazuje příznaky Bechtěrevovy choroby a revmatoidní artritidy. V běžném životě ji omezuje natolik, že má přiznaný plný invalidní důchod. „Byly chvíle, kdy jsem nemohla opravdu nic. Vařit, uklízet ani starat se o dceru,“ doplňuje Eva.

Po výrazné atace loni v létě, kvůli které jí otekly chodidla a prsty na nohou natolik, že nemohla chodit a bolest jí nedala spát, se její stav dostal do tzv. střední závažnosti.

Díky tomu si mohla zažádat o biologickou léčbu. Úlevu pocítila už druhý den po aplikaci první injekce. „Cítila jsem se jako znovuzrozená. Ustaly bolesti, přestala jsem se plazit o berlích.

Najednou zmizela i veškerá únava, byla jsem plná energie,“ vysvětluje.

Přečíst článek ›

Protože však měla výraznou alergickou reakci v místě vpichu, vyměnil jí lékař biologický přípravek za lék patřící do skupiny tzv. biosimilars.

Jde o léčiva, která jsou velmi podobná originálním biologickým lékům. Na rozdíl od nich jsou ale levnější. „Nové léky mám teprve od listopadu, žádný rozdíl mezi nimi a těmi původními zatím necítím.

Alergická reakce v místě vpichu se tu zatím neukázala,“ hodnotí Eva.

Kromě léčivých přípravků jí pomáhá také pohyb, který je v léčbě revmatických onemocnění zásadní a lékaři k němu vyzývají všechny pacienty. V zimních měsících proto Eva jezdí na rotopedu, v létě jí pohyb zajišťuje opečovávání zahrady nebo plavání v bazénu.

Názor odborníků„Na trh se dostávají stále modernější léky, které umí lidem zásadně ulevit od nemoci a změnit tak život. Brzdou v jejich nasazování bývá cena. Ta však postupně klesá díky tzv.

biosimilárním lékům – kopiím originálních léků se stejným účinkem,“ říká Edita Müllerová, předsedkyně pacientské organizace Revma Liga ČR. Ředitel Revmatologického ústavu v Praze prof. MUDr.

Karel Pavelka uvedl, že biosimilární přípravky tlačí cenu drahých biologických léků dolů, někdy až o 50 procent. „Také proto se loni podařilo po pěti letech našeho úsilí dosáhnout toho, že na moderní léčbu dosáhnou nemocní, kteří spadají do kategorie střední závažnost nemoci.

Zajímavé:  Punkce štítné žlázy - Vše o zdraví

Do té doby se k biologické léčbě dostali pouze v nejvyšší aktivitě nemoci – tedy když už jsou změny na kloubech většinou nevratné,“ vysvětluje Edita Müllerová.

Přestože je revmatoidní artritida nevyléčitelné onemocnění, včas zahájená léčba dokáže zmírnit jeho projevy a oddálit tak případnou invaliditu.

„Bohužel je stále mnoho pacientů na kortikoidech, které mají dlouhodobě neblahý dopad na organismus,“ připomíná předsedkyně Revma Ligy. Biologickou léčbu mohou lékaři nasadit pouze ve speciálních centrech, kterých je nyní 55.

 Účinky biologické a biosimilární léčby na pacienty dlouhodobě sleduje registr ATTRA, který vede Česká revmatologická společnost.

Informace o nemoci

Nemoc způsobuje otoky a bolesti kloubů, v nichž zánět postupně ničí vazy, chrupavky a kosti. Nejprve napadá měkké tkáně kloubu, začíná zánětem v kloubní výstelce. Podobný zánět může vzniknout i ve šlachách. Kosti jsou postiženy osteoporózou (úbytek vápníku). Výsledkem může být těžce deformovaný, bolestivý kloub, jenž výrazně ztratil svou pohyblivost.

Přečíst článek ›

Mezi první příznaky nemoci patří bolesti a otoky kloubů, obzvláště ráno. Bývají rovněž ztuhlé.

Základem léčby jsou léky, jejichž užívání zpomaluje postižení kloubů. Patří k nim glukokortikoidy, léky na snížení bolesti (nesteroidní antirevmatika a analgetika) a klíčovým lékem je methotrexát, který se obvykle užívá v tabletách, případně injekčně.

Při těžší závažnosti a postižení více kloubů mohou lékaři přistoupit k biologické léčbě. Pokud nejsou pacienti léčeni, výrazně jim klesá kvalita života a dožívají se o 5 až 10 let méně.

Nemoc je sice nevyléčitelná, pokud je ovšem léčba zahájena včas, významná část nemocných se může zbavit příznaků a projevů onemocnění (remise) nebo se bude aspoň nemoc projevovat jen mírně (nízká aktivita).

Revma Liga ČR je společnost lidí s revmatismem, jejich rodinných příslušníků a přátel. Cílem společnosti je zvyšovat povědomí o revmatických chorobách a pomáhat nemocným. Její členové bojují za plnohodnotný a rovnoprávný život zdravotně postižených a vytvářejí pro ně regionální kluby po celé České republice.

Artritida v číslechRevmatoidní artritida je nejčastější chronické zánětlivé onemocnění. V Česku nemocí trpí přibližně 85 tisíc lidí a každý rok jich dalších asi 3500 přibude. U žen je výskyt nemoci až třikrát vyšší než u mužů. Nejčastěji se objevuje mezi 30. a 50. rokem života.

Recept pro zdraví: Zeleninové ragú

Při revmatoidní artritidě je vhodné do stravy zařadit více zeleniny, která pomáhá bojovat proti zánětu. Zkuste proto naši zeleninovou specialitu.

Ingredience: 7 větších brambor, 4 kedlubny, 4 mrkve, 1 cibule, 250 g zeleného chřestu, 30 g másla, 30 g mouky, 100 ml suchého bílého vína, 250 g smetany na vaření, 150 g hrášku, černý pepř, strouhaný muškátový oříšek, citronová šťáva, sůl

Postup: Omyjte a oloupejte brambory a vařte je cca 20 minut v osolené vodě. Mezitím si oloupejte mrkev a kedlubny a nakrájejte je na malé kousky.

Umyjte chřest, odlomte dřevnaté konce a také nakrájejte na kousky. Dejte vařit přibližně 600 ml vody, osolte ji a až se začne vařit, vložte do ní mrkve s kedlubnami a vařte asi 6 minut.

Poté přidejte chřest a povařte dalších 6 minut. Nakonec zeleninu sceďte a vývar si uschovejte.

Cibuli si nakrájejte nadrobno a osmahněte ji na rozehřátém másle. Přidejte mouku a usmažte si jíšku. Za stálého míchání přilijte bílé víno, zeleninový vývar a smetanu a vše přiveďte k varu. Do omáčky dejte dříve vařenou zeleninu spolu s hráškem a povařte ještě 6 minut. Nakonec omáčku osolte, opepřete a dochuťte muškátovým oříškem. Na závěr můžete přidat pár kapek citronové šťávy.

Přečíst článek ›

Tipy pro zdravíPro zachování pohyblivosti kloubů je pohyb pro revmatiky naprosto zásadní. Pomáhá udržet optimální tělesnou hmotnost, pevnost kostí, pružnost svalů a jejich sílu či dobrou náladu. Vyberte si pohybovou aktivitu, která vás bude bavit a určitě to nepřehánějte se zátěží. Vhodné jsou procházky, cvičení ve vodě, ježdění na kole nebo jóga.

Také se naučte odpočívat, dostatečně spát a co nejvíce omezit stres, pro organismus, který bojuje s chronickým zánětem, je tohle zásadní. Navíc při nadměrném napětí a vyčerpání se mohou projevy nemoci zhoršovat. Co se týká stravy, zkuste se zaměřit na doplnění vitaminu D, který mnoha lidem chybí, a právě u autoimunitních chorob může být jeho nedostatek zásadní.

Kvalitním doplňkem vitaminu D je například rybí olej.

Источник: https://benesovsky.denik.cz/zdravi/artritida-bolest-kloubu-lecba-20210324.html

Artritida

Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů. Existuje v mnoha podobách, z nichž nejčastější jsou revmatoidní artritida, dna, osteoartritida. Naslouchejme svému tělu, chce nám říct, že něco neděláme správně a je na čase to změnit.

Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivé chronické onemocnění, postihující především klouby a mnohdy i jiné tkáně a systémy. Slovo autoimunitní znamená, že tělo spouští vlastní obranné procesy samo bez vnější příčiny. Tělo považuje kloubní tkáň za cizorodou a vytváří proti ní protilátky. Bojuje samo proti sobě.

Toto se v daném místě projeví zánětem, který vzniká v důsledku poškození tkaniva nebo vlivem infekce. Místo zánětu je začervenalé, protože se silnou měrou prokrvuje, aby se do místa zánětu dostaly všechny složky imunitního systému a začaly zánět léčit. V důsledku prokrvení se zvyšuje teplota.

V místě zánětu rovněž vzniká otok, je silně bolestivý a ztrácí svoji funkci (kloub se stává méně pohyblivým).

Příčiny revmatoidní artritidy nelze přesně stanovit. Alespoň ne ve smyslu exaktního vědeckého stanoviska. Jako rizikový faktor je často zmiňováno porušení činnosti imunitního systému organismu (např. různé druhy alergie), překonání infekčního onemocnění, narušení činnosti nervové soustavy a látkové výměny, což vede ke zhoršení výživy kloubů, dále nedostatek vitaminů či dědičný faktor.

Spouštěčem mohou být i léky užívané v důsledku jiné léčby, dlouhodobý pobyt v chladném a navlhlém prostředí nebo nevhodná životospráva. V neposlední řadě je také důležité zmínit fyzické přetížení. Je samozřejmé, že se tyto faktory mohou sčítat a společně přispívat k propuknutí nemoci.

Zdravé a silné tělo si poradí i s lehkými jedy

Tato nemoc se může projevovat ranní ztuhlostí, která trvá po dobu 30 – 60 minut, neustálý pocit bolesti v zanícených kloubech, souměrné postižení kloubů, otok malých kloubů na zápěstí a chodidlech. Drobné klouby na zápěstí i chodidlech se postupně deformují. Postižený člověk pociťuje celkovou slabost, častou únavu, ztrácí chuť, snižuje se jeho hmotnost, má zvýšenou teplotu a potí se.

Zdraví našeho těla se v obrovské míře odvíjí od toho, co jíme. Měli bychom si uvědomovat, že naše stravování se odráží na stavu našeho těla. Zdravé a silné tělo si poradí i s lehkými jedy. U nemocného těla to tak ale není.

Samo je zaměstnáno řešením nemalých problémů, a tak se mu snažme nepřidělávat žádné další problémy. Pokud se budeme dobře stravovat, můžeme předejít užívání velkého množství chemických léčiv.

Samotné jídlo může sloužit jako lék, nebo také jako jed.

Co jíst, pokud máte artritidu?

Na prvním místě zařadíme do našeho jídelníčku ovoce a zeleninu, která by měla být z určité části v syrovém stavu. Mezi potraviny s protizánětlivým účinkem patří třešně a černý rybíz.

V letních měsících je vhodné konzumovat je v co největší míře. Z cizokrajného ovoce se doporučuje konzumovat ananas, který obsahuje vysoké množství bromelainu.

Bromelain je přírodní látka, která má všestranný protizánětlivý účinek.

Určitě se vyhněme všem rafinovaným produktům, jako jsou např. bílý cukr, bílá mouka, ztužené tuky (margarín). Dále jsou nevhodné sycené a slazené minerální vody, káva, masné výrobky, masové vývary a vnitřnosti. Tyto potraviny v sobě obsahují látky, které se přeměňují na kyselinu močovou, jenž se ukládá v kloubech. Výrobky z kravského mléka bývají často spouštěčem alergií, a tudíž spouštěčem imunitní reakce organismu. Také jim se raději vyhněme. Vyloučit bychom měli alkohol a kouření. Alkohol obsahuje velkou míru cukru, zatěžuje organismus a společně s kouřením zanáší tělo toxickými látkami. 

Výborný účinek proti artritidě mají omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Ty se vyskytují například v rybách, vlašském ořechu. Do jídelníčku zařaďte také kurkumu. Ta obsahuje spoustu kurkumínu, který tlumí průběh zánětlivé reakce.

Obecně platí, že je zdraví prospěšné přijímat rozmanitou stravu, pokud možno z přírodních zdrojů a v střídmém množství. Pochopitelně není dobré se přejídat, nadváha nadměrně zatěžuje klouby. Podle svých možností, můžeme občasně očistit tělo půstem, při němž se mohou pít bylinkové čaje a čerstvě připravené ovocné a zeleninové šťávy.

Vyzkoušejte plavání nebo trampolínu

Dalším důležitým faktorem pro úspěch v léčbě je pohyb. Jak pro zdravého, tak pro nemocného člověka je důležitá správná pohybová aktivita. Je dobré zvolit optimální fyzickou zátěž. Pro pohybový aparát je vhodné plavání nebo trampolína, které nezatěžují klouby, ale zpevňují svalstvo a šlachy.

Nejpřirozenějším pohybem je však chůze, takže pokud můžete, dopřejte si delší pravidelné procházky. U revmatoidní artritidy je nejvhodnější cvičit ráno, jelikož jsou klouby po noci ztuhlé a ranním pohybem se uvolní bolest a ztuhlost.

Také je důležité, aby si člověk zodpovědně pohlídal své zatížení, nepřepínal se a měl energii, čas a chuť se věnovat svému tělu.

Když si člověk přečte více článků o konkrétní nemoci, často zjistí, že si jednotlivé rady mnohokrát protiřečí. Určitě však existuje pár bodů, ve kterých se shodnou názory jak odborníků, tak laiků.

Za všechny jmenujme negativní vliv stresu, vysokého pracovního nasazení nebo přesněji řečeno přetížení. Investujte svůj čas a energii do svého zdraví.

Zajímavé:  Léčba Jizev Po Operaci?

Základní podmínkou úspěchu léčby je chtít být zdravý a udělat pro to vše, co je v našich silách.

1 Sedneme si na podložku, záda máme napřímená, předpažíme, prsty střídavě vystřelujeme a zatínáme v pěst. 2 Předpažíme, ruce zatneme v pěst, kroužíme zápěstím na jednu a po chvíli na druhou stranu. 3 Předpažíme, dlaně máme směrem vzhůru, ruce ohneme v lokti, až se prsty dotkneme ramene a natáhneme ruce do původní polohy. Opakujeme přibližně 10x.

  • 4 Sedíme na podložce, nohy máme narovnané před sebe, záda máme vzpřímená, střídavě ohýbáme prsty nohou od sebe a k sobě.
  • 5 Zůstaneme sedět jako u předchozího cviku a tentokrát ohýbáme celé chodidlo v kotníku směrem od sebe a k sobě.
  • 6 Lehneme si na záda, zvedneme nohy do vzduchu a děláme pohyb, jako bychom jeli na kole, po chvíli změníme směr „jízdy“ a šlapeme pozpátku.

7 Sedíme s rovnými zády, upažíme, pomalým pohybem zvedáme ruce směrem nad hlavu, až se překříží, a pak pomalu vracíme ruce zpět. Opakujeme 10x.

Mgr. Jaroslava Carbolová

Alphega Lékárna Frýdlant, Frýdlant nad Ostravicí

Источник: http://www.alphega-lekarna.cz/web/consumer-facing/artritida

Výživa a artritida | Prameny zdraví

Léčení artritidy stravou se stalo moderním již ve dvacátých letech tohoto století. Mnohé studie v posledních dvaceti letech ukázaly, že zdravá strava, tedy strava velmi nepodobná běžné stravě průměrného obyvatele naší země, může být pro mnoho lidí velmi účinným prostředkem pro léčení zánětlivé artritidy.

Rubrika: Artritida | Typ článku: Články

Jeden zubař mi napsal: ‚V dubnu 1994 jsem se s vámi krátce setkal na jednom semináři. Ptal jsem se vás tenkrát na svého čtyřletého syna trpícího juvenilní revmatickou artritidou. Bryan bral denně 35 mg prednisonu (silný steroid) a 1200 mg Advilu. Měl takové bolesti, že proplakal celé dny i noci.

Během jednoho roku ztratil na váze a nevyrostl ani o centimetr. Jeho sedimentace byla přes 40 (hodnota sedimentace udává míru vážnosti zánětu, měla by být pod 5).

Podněty, které jste mi toho dne poskytnul, mne vedly k tomu, že jsem z jeho stravy odstranil veškeré produkty živočišného původu – a také rafinované uhlohydráty.‘

‚Za šesti měsíců nemusel už Bryan brát žádné léky. Neměl žádné bolesti, nabýval na váze a opět rostl. Jeho poslední sedimentace byla 1. Je to neuvěřitelné!‘

Až tak vážné může toto onemocnění být. U miliónů lidí jsou však příznaky artritidy mírnější. Jistý Marvin Burk stěží dokázal vstát ze židle. Pak se belhal napříč místností, než se jeho klouby dostatečně uvolnily, aby mohl chodit.

Ruce měl tak ztuhlé, že nemohl používat to, co potřeboval, a věci mu často padaly z rukou. Řekl si, že v pětašedesáti by člověk neměl být tak nemohoucí, a rozhodl se, že udělá cokoliv, aby se mu vedlo lépe. Před osmi lety změnil svou stravu. Účinek byl okamžitý a dramatický.

Dnes vyskočí ze židle, chodí bez jakékoliv ztuhlosti či bolesti a ruce mu slouží bez potíží.

Nejběžnější onemocněníNemoci svalů a kostí patří mezi nejběžnější onemocnění. Trpí jimi všechny věkové kategorie, jejich výskyt se však zvyšuje s přibývajícím věkem. Výzkumy uvádějí, že např.

v USA trpí artritidou, s příznaky jako jsou otoky, omezený rozsah pohybu a bolesti, asi 33% dospělých. Přibližně polovina všech lidí starších pětašedesáti let uvádí, že trpí artritidou.

Oblastmi těla, které jsou nejčastěji postiženy, jsou oblast šíje, oblast kříže, kyčle a ramena.

Artritida znamená zánět kloubu – nic více, nic méně. Skutečnost, že někdo trpí artritidou, nic neříká o její příčině anebo vhodném léčení. K zánětu kloubů může dojít v důsledku poranění, např. od vymknutého kotníku. Tomu se říká traumatická artritida. Do kloubů se může dostat zánět prostřednictvím baktérií – výsledkem je tzv. hnisavá artritida.

Krystalky kyseliny močové se mohou hromadit v kloubech a způsobovat tak druh artritidy, kterému se říká dna. Příčiny všech těchto tří druhů artritidy jsou známy a jakmile dojde k odstranění příčiny nemoci, klouby se vyléčí. Naneštěstí však většina forem artritidy nemá podle lékařů ‚žádnou známou příčinu‘.

A ať již to tito lékaři uznají nebo ne, ani moderní terapie léky nenabízí žádné vyléčení těchto forem artritidy.

Degenerativní a zánětlivá artritidaArtritidy, u nichž je příčina ‚neznámá‘, můžeme rozdělit do dvou velkých kategorií: na degenerativní a zánětlivou artritidu. Degenerativní artritidu nejčastěji reprezentuje stav zvaný osteoartritida.

To je nejběžnější forma artritidy vyskytující se u lidí žijících na Západě – nachází se na rentgenových snímcích asi 70% lidí starších pětašedesáti let.

Tato nemoc je však poměrně vzácná v afrických a asijských zemích, kde lidé, chtějí-li přežít, musí často vykonávat těžkou tělesnou práci (Br J Rheumatol 24:321,1985).

Jak je to možné? Říká se přece, že osteoartritida je způsobována opotřebením kloubů, proč je tedy méně běžná mezi těžce fyzicky pracujícími obyvateli rozvojových zemí? Ani to nevysvětluje s přibývajícím věkem stále více zkroucené a zdeformované ruce mnohých na Západě žijících žen (vykonávajících celoživotně pouze lehkou práci).

Zánětlivé formy artritidy zahrnují juvenilní revmatickou artritidu, revmatickou artritidu, lupénkovou artritidu, lupus a ankylózní spondylitidu.

Tyto agresivní choroby postihují o něco méně než 5% lidí žijících dnes v USA.

To, že tato zánětlivá onemocnění klasifikujeme pod různými jmény, nepřináší však pacientům žádný prospěch – nevede to totiž k lepšímu pochopení příčiny zánětu ani k úspěšnému léčení nemoci.

Lidé s diagnózou degenerativní artritidy (osteoartritidy) mají – kromě dlouhodobého poškození (degenerace) kloubů – ve svých kloubech zánět. Tento zánět může být změnou stravy zastaven a může tak dojít ke zmenšení otoků, bolesti a ztuhlosti. Co se však u obou forem artritidy nezmění, to je trvalé postižení deformacemi, ztuhlostí a bolestivostí, které je důsledkem mnoha let nemoci.

Abychom mohli porozumět, jak lze pomoci většině lidí trpících artritidou, soustředím se nyní na agresivnější, zánětlivé formy artritidy.

Naděje pro lidi trpící artritidouArtritida není genetickým onemocněním ani není nevyhnutelnou součástí procesu stárnutí.

Tato kloubní postižení mají příčiny, které leží v našem okolí, v našem životním prostředí – a do nejtěsnějšího kontaktu s okolím přicházíme prostřednictvím stravy.

Někteří vědci se domnívají, že revmatická artritida byla před rokem 1800 neznámou nemocí (Arthritis Rheum 34:248,1991).

Je dobře zdokumentováno, že tyto formy artritidy se vyskytovaly jenom vzácně (či se vůbec nevyskytovaly) u zemědělských populací v Asii a Africe (Chung Hua Nei Ko Tsa Chih 34:79,1995; Arthritis Rheum 34:248,1991). Ještě v roce 1957, tedy v době, kdy Afričané jedli stravu založenou hlavně na obilovinách a zelenině, se v Africe nepodařilo objevit ani jeden případ revmatické artritidy.

Tyto kdysi neznáme nemoci kloubů se nyní i zde stávají běžnějšími – jak se lidé stěhují do bohatších zemí anebo do velkých měst ve své domovině a současně se vzdávají i své tradiční stravy založené na obilovinách a zelenině, kterou nahrazují stravou založenou na konzumaci masa, mléka a mléčných výrobků a rafinovaných potravin (J Rheumatol 19:2,1992;Ann Rheum Dis 49:400,1991). I když byla tedy např. lupus v Africe před rokem 1960 neznámou nemocí, dnešní Afro-Američané jsou skupinou mající největší výskyt lupus v USA (J Am Med Women's Assoc 1998;53(1):9-12).

Mechanismy, kterými nezdravá strava působí zánětlivou formu artritidy, jsou složité a poměrně málo jim rozumíme, víme však, že zahrnují náš střevní a imunitní systém.

Zvýšená propustnost střevStřevo tvoří účinnou bariéru, která odděluje obsah střev od vnitřního prostředí těla. Jen tenká vrstva brání jedince před ohromným množstvími antigenů (cizích bílkovin) ze stravy a původu mikrobiálního.

Střevní sliznice pohlcuje a tráví živiny, přičemž se větší a složité molekuly mění na molekuly malé a jednoduché.

Za normálního stavu mohou střevní stěnou projít jenom malé molekuly, zatímco velké, které mohou působit jako antigeny a vyvolávat imunitní reakci, mají jen omezenou možnost stěnou projít.

Infekce a toxiny mohou vytvářet v této střevní bariéře určité proluky a umožnit tak velkým molekulám dostat se do krve. Ukázalo se, že pacienti se zánětlivou artritidou mají i zánět střevního traktu, jehož důsledkem je zvýšená střevní propustnost (Baillieres Clin Rheumatol 10:147,1996).

Největší množství lymfatické tkáně v těle je spojeno se střevy. Lymfatická tkáň brání tělo před antigeny, kterým se podaří projít střevní bariérou. Nezdravá strava – s příliš vysokým obsahem tuku, cholesterolu a živočišných bílkovin – však naneštěstí snižuje schopnost lymfatické tkáně ničit invazivní antigeny, které projdou střevní stěnou.

Je známo, že půst snižuje střevní propustnost. To může být jeden z důvodů, proč se ukázalo, že půst může velmi významně prospět pacientům trpícími revmatickou artritidou (Scand J Rheumatol 1982;11(1):33-38).

Když se po skončení postu pacienti vrátí ke stravě obsahující mléčné produkty, střevo se opět stane propustnějším a artritida se vrátí.

Nezdravá strava obsahující mléčné produkty a další produkty živočišného původu způsobuje zánět stěny střev a tak zvyšuje průchod dietních (ze stravy pocházejících) i bakteriálních antigenů (Br J Rheumatol 33:638,1994).

Bylo zjištěno, že veganská strava (tedy strava, která neobsahuje žádné produkty živočišného původů) mění fekální mikrobiální flóru u pacientů s revmatickou artritidou – a tyto změny ve fekální flóře jsou spojovány se zlepšením stavu onemocnění artritidou (Br J Rheumatol 36:64,1997).

Kromě toho, že strava musí být prosta veškerých produktů živočišného původu, měla by – chceme-li dosáhnout maximálního účinku – obsahovat i velmi málo tuku. Tuk ze stravy má toxický účinek na střeva pokusných zvířat, způsobuje poškození, které zvyšuje propustnost střev a do těla tak může vniknout více antigenů (Pediatr Res 33:543,1993).

Když byla mladá zvířata krmena stravou obsahující velká množství cholesterolu, rovněž to zvyšovalo propustnost jejich střev (J Pediatr Gastroenterol Nutr 9:98,1989; Pediatr Res 21:347,1987).

Ty veganské diety, které pacientům s artritidou nedokázaly pomoci, obsahovaly velká množství rostlinných olejů, o kterých je známo, že poškozují střevní integritu.

Nebezpečným paradoxem je ten fakt, že léky běžně užívané při léčení artritidy působí toxicky na střevní bariéru. Všechny běžně používané nesteroidní protizánětlivé léky (jako je Advil, Motrin, Naprosyn atd.

) – kromě aspirinu a nabumetonu (Relafenu) – jsou spojovány se zvyšováním střevní propustnosti u člověka.

Jsou-li tyto léky podávány dlouhodobě, může to po jejich vysazení trvat i měsíce, než se stav střevní bariéry opět zlepší (Baillieres Clin Rheumatol 10:165,1996).

Cizí bílkovina v těleSkrz ‚propustné‘ střevo procházejí cizí bílkoviny dietního a bakteriálního původu do krevního řečiště.

Tyto cizí bílkoviny tělo klasifikuje jako něco, co mu není vlastní, co je škodlivé – stejně tak, jako rozpoznává jako cizí i bílkoviny pocházející z virů, parazitů a baktérií jako cizí. Poté vytváří proti těmto vetřelcům protilátky.

Zvýšené hladiny protilátek na střevní baktérie a na některé potraviny byly nalezeny u různých druhů zánětlivé artritidy (Rheumatol Int 1997;17(1):11-16; Clin Chim Acta 203:153,1991).

Komplexy antigenů a protilátek‚Propustné‘ střevo může mít za následek tvorbu velkých komplexů tvořených z protilátek a cizích bílkovin (antigenů) v krvi (Curr Opin Rheumatol 10:58,1998; Ann Prog Clin Imunol 4:63,1980). Zdravé tělo disponuje mechanismy, které snadno tyto velké komplexy z krve odstraní.

U některých lidí však tyto komplexy přežívají – protože se tvoří příliš rychle na to, aby je tělo dokázalo zcela odstranit a/nebo proto, že eliminační mechanismy nejsou ve stavu nápor zvládnout. Přetrvávající komplexy jsou poté filtrovány nejmenšími kapilárami v těle (které se nacházejí v kloubech, pokožce a ledvinách).

V těchto kapilárách způsobují tyto komplexy zánětlivou reakci (podobně jako tříska zadřená pod kůží).

Molekulární mimikryDalší charakteristikou cizích bílkovin je, že mohou způsobit tvorbu protilátek, které nejsou pouze specifické proti této bílkovině, ale vcházejí do interakce i s podobnými lidskými bílkovinami.

Tomuto mechanismu se říká molekulární mimikry. Tělo napadá samo sebe – o následných nemocích se hovoří jako o autoimunitních onemocněních.

Revmatická artritida, lupus, lupénková artritida, ankylózní spondylitida a další zánětlivé formy artritidy patří mezi autoimunitní onemocnění.

Molekulární mimikry byly u revmatické artritidy identifikovány s kravským mlékem.

Jedna analýza ukázala, že rezidua aminokyselin 141-157 kravského albuminu byla v podstatě totožná s aminokyselinami nalezenými v lidském kolagenu v kloubech (Clin Chem Acta 203:153,1991).

Protilátky syntetizované k útoku proti cizím bílkovinám kravského mléka tedy nakonec napadly kloubní tkáň – v důsledku sdílené řady aminokyselin mezi chrupavkou a mléčnými bílkovinami (které má protilátka napadnout).

Obranný systémZdravá strava umožňuje, aby obranný systém pracoval na plný výkon – odstraňoval antigeny, které vniknou do systému, a imunitní komplexy z krve. Je známo, že složky naší běžné stravy tyto funkce poškozují.

Rostlinné oleje, včetně mastných kyselin omega-3 a omega-6, velmi silně potlačují reakci imunitního systému.

Této vlastnosti olejů (například rybího tuku nebo pupalkového oleje) se používá k potlačení bolestivosti a zánětu při artritidě, ale – jako u užívání řady jiných léků – nemusí být výsledný efekt pro pacienta právě nejlepší.

Potlačení aktivity imunitního systému brání účinnému odstraňování vetřelců – cizích bílkovin. Při pokusech se zvířaty se ukázalo, že nízkotučné diety u nich zpomalovaly rozvoj autoimunitních onemocnění (Ann Rheum Dis 48:765,1989).

Zdravá strava rovněž dodává antioxidanty a další fytochemikálie, které udržují klouby silné a brání jejich poškození (Am J Clin Nutr 53(1 Suppl):362S,1991).

Studie na zvířatech ukázaly, že běžně konzumované potraviny (které jsou součástí naší bohaté tučné stravy) nedokáží poskytnout dostatek antioxidantů potřebných ke zničení volných radikálů, které se vytvářejí v kloubních tkáních (J Orthop Res 8:731,1990).

Jde o všechno, co jíteDůležitost stravy je tak velká, že důraz na ni kladený nemůže být přehnaný. Správná strava udržuje střevní bariéru silnou a imunitní systém ve stavu pohotovosti. Mezi vhodné potraviny patří celé škroby, zelenina a ovoce.

Vedle toho, že strava musí být prosta produktů živočišného původu, musí obsahovat i málo tuku všeho druhu – jak rostlinných olejů (dokonce i olivového, kukuřičného, světlicového a lněného oleje), tak živočišných tuků.

Když dojdeme k jednotlivým podezřelým potravinám, zdá se, že mléčné výrobky jsou skupinou, která působí největší problémy, nejběžnější a nejvážnější reakce. Mnohé zprávy uvádějí, že obiloviny, např. kukuřice a pšenice, mohou rovněž zhoršovat symptomy nemoci.

Zdá se, že problémy může způsobovat prakticky jakákoliv potravina, málo lidí však reaguje alergicky na zeleninu.

Moje zkušenost a výzkum, který zde uvádím, mne vedly k tomu, že jsem po uplynulých dvaadvacet let předpisoval stravu založenou na škrobech (obilovinách, bramborách) s přídavkem ovoce a zeleniny (tedy nízkotučnou stravu zcela bez produktů živočišného původu).

Nedojde-li během čtrnácti dnů na takovéto stravě k žádnému zlepšení, doporučuji, aby byly ze stravy vyloučeny pšenice a kukuřice. Posledním krokem je sledování eliminační diety, která je založena na potravinách, u nichž je nejnižší pravděpodobnost, že budou způsobovat potíže, jako např.

na rýži natural, s přídavkem necitrusového ovoce a zelené a žluté zeleniny. Veškeré potraviny musí být velmi dobře uvařeny. Jediným nápojem je voda.

Dojde-li ke zlepšení stavu (obvykle během jednoho až dvou týdnů), zařazují se do stravy zpět další potraviny, a to po jedné, přičemž se vyčkává, zda nedojde k záporné reakci.

Užívání nesteroidních protizánětlivých léků by mělo být zcela přerušeno (je-li to nezbytné, mohou být nahrazeny aspirinem nebo nabumetonem – Relafen). Dávky dalších léků jsou postupně snižovány a/nebo vysazovány (jak se stav zlepšuje).

K prospěchu celému těluNení to žádná náhoda, že strava, která prospívá kloubům, udržuje ve zdraví i zbytek těla. Diana z Walnut Creeku mi vloni napsala: ‚Až do doby před pěti lety jsem žila životem, který se nedal nazvat jinak než mizérie. Všechno se obracelo proti mně.

Na konci roku 1991 byla u mně diagnostikována spinální stenóza a degenerativní artritida. Byla jsem prohlášena za invalidu a musela jsem opustit své zaměstnání novinářky. Moje terapeutka mi dala skvělý dárek – navrhnula, abych zkusila váš program. Nejdříve jsem její návrhy odmítala.

Byla jsem přesvědčená, že stejně jím velmi dobře: jenom mléčné výrobky, nějaké ryby a bílé maso. Jenom! Moje terapeutka mne nijak nepřemlouvala, jen moudře vyčkávala, abych si to mohla nechat rozležet v hlavě. To trvalo asi dva roky. Pak se o vašem programu znovu zmínila. Řekla jsem jí, že nevěřím, že by to fungovalo, ale souhlasila jsem, že na dva měsíce to zkusím.

Po většinu svého života jsem trpěla značnou nadváhou, asi o padesát kilo – a nošení všech těch zbytečných kilogramů znamenalo velké opotřebení mých kloubů. To bylo přede dvěma roky…‘

‚Samozřejmě došlo k tomu, co jste předvídal: zbavila jsem se svých úporných migrén, klouby mi přestaly otékat, mohla jsem bez problémů spát, přestala jsem mít jakékoliv trávicí problémy a začala jsem ztrácet na váze. Jak asi víte, bylo to mnohem snazší, než jsem si myslela.

Než jsem začala s vaším programem, hubla jsem velmi pomalu. Po zahájení programu byla ztráta na váze značná. Asi po šesti měsících to začali lidé komentovat.

Říkali mi takové věci jako ‚vypadáte o deset let mladší‘ nebo nejčastěji ‚vypadáte výborně, jak to děláte?‘ Už neberu protizánětlivé léky a léky proti bolesti, které jsem užívala, než jsem začala s vaším programem. Kolena a kříž už mne také nebolí.

No, a zjistila jsem, že nikdo nechce věřit, že by to mohlo být tak jednoduché – jenom dbát na správnou stravu a cvičit. Každý by chtěl nějakou magickou pilulku, nějaký zázračný lék!

Z materiálů dr. McDougalla, ředitele střediska zdravého životního stylu při St. Helena Hospital v Kalifornii.

Počet přečtení: 12 506 Datum: 1. 1. 1970

Источник: https://www.magazinzdravi.cz/vyziva-a-artritida

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector