Ascorutin a menstruace – vše o zdraví

Menstruační cyklus je komplexní proces dějů, které se u zralé a zdravé ženy každý měsíc opakují za účelem přípravy těla na rozmnožení. Během jednotlivých fází menstruace dochází ke změnám nejen v pohlavních orgánech ženy, ale také na úrovni její psychiky, emotivního vnímání a potřeb. Naučte se lépe žít se svým cyklem, abyste z toho co nejvíce benefitovala!

Jak často by měla menstruace probíhat

Jak dlouho trvá menstruace? Většinou 25 – 30 dnů, což zhruba odpovídá jednomu oběhu Měsíce kolem Země (29,53 dne). V tomto období se 4x změní psychika ženy a její způsob nahlížení na muže. MUDr. Jaroslav Sokol upřesňuje: „pokud je menstruace pravidelná, je v pořádku, i když se opakuje každých 20 či 36 dní. Jiná frekvence či výkyvy jsou potřeba hlásit svému gynekologovi”.

Veďte si menstruační kalendář

První menstruace (menarche) se u dívek objevuje mezi 12. a 16. rokem. Cyklus bývá zpočátku nepravidelný a mnohdy ani nedochází k ovulaci. Hned od počátku by si měly dívky vést menstruační kalendář, který je pro gynekologa důležitou pomůckou. Dnes již existuje mnoho mobilních aplikací, které jsou vždy po ruce.

Menstruační cyklus

Celý menstruační cyklus probíhá ve 4 fázích, pro které jsou typické změny nejen na úrovni tělesné, ale i duševní či behaviorální, tedy z hlediska chování. Jednotlivé fáze se nazývají menstruační, folikulární, ovulační a luteální.

1. Menstruační fáze cyklu

Cyklus počíná prvním dnem menstruace. Ženy pociťují zvýšenou únavu, mají potřebu odpočinku a delšího spánku, jsou uzavřené a méně komunikativní.

V tradičních kulturách ženy v této fázi trávily čas v nejrůznějších lázních, odděleny od společnosti (např. bar mikve v hebrejské kultuře, ale i antickém Řecku či Římě).

Pokud pozorujete během menstruace krevní sraženiny, ve skutečnosti se nejedná o sraženiny, nýbrž o kusy děložní sliznice. Menstruační krev představuje totiž nesourodou směs několika látek.

Jak dlouho trvá menstruační krvácení

Délka krvácení se u žen liší, ale zpravidla trvá 2 – 7 dní. Ženy průměrně ztratí 35 – 45 ml krve. Krevní ztrátu je vhodné doplnit stravou bohatou na železo, které podporuje tvorbu červených krvinek.

Čtěte také: Recepty z dýňových semínek. Doplňte si železo!

Další příznaky probíhající menstruace

Některé ženy prožívají menstruaci lépe, jiné hůře. Může vás bolet hlava, břicho, někdy může být i na zvracení. Celkově se můžete cítit zesláble a unaveně. Po porodu může být perioda silnější a bolestivější.

Pokud vás trápí silné krvácení, užívejte zvýšenou dávku vitaminu C (stahuje cévy), příp. volně prodejný ascorutin (po konzultaci s lékařem). Na bolestivou menstruaci či křeče v podbřišku se doporučuje hořčík.

Pokud máte problémy s nepravidelností cyklu, zkuste vysadit sójové výrobky – tělo sóju zaměňuje s estrogenem a chová se zmateně.

2. Folikulární fáze cyklu. Jste společenská a veselá

Další fází cyklu, která trvá cca 6 dní, je postupné dozrávání vajíčka (či vajíček) v tzv. folikulu. Roste produkce ženských hormonů estrogenů, děložní hrdlo se otevírá a zkracuje.

V této fázi ženy díky estrogenu doslova srší energií, jsou velice společenské a veselé.

Zároveň je okolí považuje za nejatraktivnější a nejcharismatičtější! Nejvhodnější čas vyrazit na rande, na pohovor či kamkoli mezi lidi. Budete za hvězdu!

3. Ovulační fáze. Nejlepší období, kdy otěhotnět

Ovulace čili uvolnění dozrálého vajíčka z folikulu vaječníku do vejcovodu trvá 2-3 dny. Zvyšuje se produkce LH hormonu. Pravděpodobnost oplodnění vajíčka je nejvyšší. Může dojít také k lehkému špinění.

Pokud není vajíčko oplodněno, odumírá. Ženy se více obracejí k druhým, mají potřebu dávat lásku, pečovat o druhé a prožívat soulad a sdílení. Jsou tvořivé, produktivní a starostlivé.

Věnujte nejvíce času kreativním záležitostem, rodině či přátelům.

Čtěte také: Jak poznat ideálního partnera? Naše hormony nám poradí

4. Předmenstruační neboli luteální fáze. Zůstaňte raději doma!

Prázdný folikul se uzavírá, mění se na žluté tělísko, produkuje estrogeny a zejména progesteron. Pokud vajíčko nebylo oplodněno, žluté tělísko zanikne a klesne hladina progesteronu. Odumírá děložní sliznice. Žena ztrácí soustředěnost a chuť starat se o každodenní záležitosti. Je mnohem senzitivnější a snadno se podráždí. Pokud to jde, zůstaňte doma a pusťte si třeba nějaký pěkný film.

Jak interagujeme s muži během cyklu?

Podle evolučních psychologů dochází v závislosti na průběhu menstruačního cyklu k prokazatelným změnám v atraktivitě hlasu, tváře i postavy.

Dokonce se mění i způsob neverbální komunikace s partnery, pohybování (např. více kroutí zadkem v období folikulární), její sebehodnocení, sexuální preference a aktivity.

Žena díky hormonům preferuje maskulinní tváře a postavy u mužů nejintenzivněji během ovulace, tedy v plodné fázi.

Hormonální antikoncepce a její vliv na nevěru?

Ženy, které užívají hormonální antikoncepci (a nedochází u nich tedy k ovulaci) proměnlivé preference pro muže nevykazují.

Vybírají si typy mužů s jemnějšími rysy (spojují je s menší mírou testosteronu), neboť jejich cílem je získat vhodnějšího a stabilnějšího partnera pro rodinný život.

To je vše v pořádku, ovšem pouze do chvíle, kdy žena antikoncepci brát přestane. Partner jí může náhle připadat méně atraktivní.

Čtěte také: Jak hormony ovlivňují náš život. S těmito triky je budete mít pod kontrolou

Jak antikoncepce ovlivňuje cyklus?

Hormonální antikoncepce umožňuje cyklus regulovat dle potřeby. Na druhou stranu zvyšuje riziko plicní embolie či žilní trombózy. Každá dívka by si před jejím nasazením měla nechat vyšetřit tzv. Leidenskou mutaci z krve! Dalším velmi rizikovým faktorem je kouření.

HA ovšem zlepšuje problémy s pletí a pomáhá při bolestivé či silné menstruaci. Prezervativ či pesar vás na rozdíl od pilulek zase lépe ochrání také před různými pohlavními chorobami, zejm. před velice rozšířeným HPV virem, který způsobuje rakovinu děložního čípku.

Variantou antikoncepce vhodnou pro ženy, které již měly děti, je nitroděložní tělísko.

Zajímavé:  Detsky Lekar Vyssi Brod?

A co přirozená antikoncepce?

Přerušovaná soulož není spolehlivá a zbytečně byste se vystavovala rizikům spojeným s příp. interrupcí, pokud ještě miminko nechcete. Pokud nechcete brát hormony, ani používat prezervativ, můžete si nakoupit ovulační testy. Existují také elektronické ovulační testy, kdy si denně měříte teplotu v ústech a přístroj vyhodnocuje váš cyklus.

Čtěte také: Antikoncepce bez menstruace. Může mít vliv na naší plodnost?

Menstruace a cvičení

Během menstruace necvičte obrácené pozice! Nahromaděná krev v podbřišku by mohla vytvářet nepřirozený tlak na reprodukční orgány ženy, příp. by mohlo dojít i k popraskání jemných cévek. Měla byste se vyhnout plavání a dále jakýmkoli namáhavým cvičením.

Monogamie a skrytá ovulace – jak spolu souvisí?

U dospělých samic některých druhů primátů dochází k výrazným morfologickým a behaviorálním změnám během ovulace (tzv. inzerovaná ovulace). Naproti tomu u lidí je ovulace skrytá. Podle teorií o vývoji lidské sexuality tak není zájem o pohlavní styk u žen omezen pouze na období plodnosti, ale pokrývá většinu cyklu.Nejpravděpodobnější hypotézou, proč tomu tak je, je„hypotéza otcovských investic“ (udržení monogamie ve vztahu – muž neví, kdy je žena plodná, zajímá se tak o ni neustále, a je si navíc díky monogamii jist, že jsou potomci jeho) a „hypotéza matení otcovství“ (žena žije s citlivým partnerem, který se stará o děti, zatímco si jako skutečného otce dětí vybírá maskulinní muže, což zvyšuje adaptibilitu dětí i rodu; zároveň muži neví, které děti jsou jejich, což zabraňuje zabíjení cizích dětí samci).

 • Ascorutin a menstruace - Vše o zdraví
 • Ascorutin a menstruace - Vše o zdraví
 • Ascorutin a menstruace - Vše o zdraví
 • Ascorutin a menstruace - Vše o zdraví
 • Ascorutin a menstruace - Vše o zdraví
 • Ascorutin a menstruace - Vše o zdraví
 • Ascorutin a menstruace - Vše o zdraví

Источник: https://www.womanonly.cz/menstruace-jak-ovlivnuje-cyklus-chovani-zeny-a-vyber-partnera/

Jak zkrátit, oddálit menstruaci?

Ascorutin a menstruace - Vše o zdraví

Každá z nás někdy zažila nebo neustále zažívá ten pocit, kdy nás všechno bolí, jsme unavené, a do toho všeho se přimíchají křeče pod bříškem… Naštěstí znám super tipy, jak se zbavit bolestí a jak šetrně menstruaci zkrátit + oddálit. Čti dále.

Zkrácení a oddálení menstruace bez pomocí lékaře – Ascorutin a vitamín C

Ascorutin je volně prodejný lék, který dokáže menstruaci lehce posunout a zkrátit. Stejný účinek má i citron, s kterým mám velmi dobré zkušenosti. Tři dny před menstruací začni pít 3x denně sklenici se šťávou z 1 citronu. Chceš-li aby menstruace nebyla nejen posunutá ale i slabší, citron pij dále.

Zkrácení, zbavení bolestí a případně oddálení – Hormony

Jako lék proti silné menstruaci se používá hormonální antikoncepce, která obsahuje přirozený estrogen a progestin dienogest (např. Qlaira). Menstruace po takové léčbě je méně bolestivá a výrazně kratší.

Pokud potřebuješ menstruaci oddálit, stačí bez přerušení pokračovat v dalším plátu. Dokonce takto můžeš postupovat až 3 pláta za sebou po domluvě s gynekologem a zvolení správné antikoncepce – na tento způsob není vhodná nízko hormonální, může se stát, že začneš uprostřed cyklu špinit.

Ascorutin a menstruace - Vše o zdraví

Zbavení bolesti – Bylinky a teplo

Jasně vždy tu je ibuprofen, ale jestli léky odmítáš, mám pro tebe jiné řešení – bylinkový čaj. Z bylinek je na prvním místě kontryhel, má vliv na veškeré gynekologické problémy – hormonální hladiny, záněty, pravidelnost menstruace a odstraňuje nepříjemné křeče. Dále si můžeš vybrat z heřmánku a mateřídoušky.

Ulevit pomůže také horká sprcha, teplý polštářek či petka naplněná teplou vodou přiložená na podbřišek. Nezapomeň se prohřát i zevnitř teplým čajem či výborným kakaem, mňam!

Zdroj náhledového obrázku: Pinterest.com

Источник: https://karinpetrekova.cz/jak-zkratit-oddalit-menstruaci/

Co o vašem zdraví prozradí barva vaší menstruace? Budete se divit!

 • Spousta nemocí není na první pohled viditelná, což ale neznamená, že je nemáme. O to bedlivěji musíme pozorovat příznaky, které nemusí být vždy tolik do očí bijící. I proto je dobré sledovat svoji menstruaci, která vám může napovědět třeba o osteoporóze, na kterou ženy trpí. Co dalšího může prozradit? 
 • Pokud má vaše menstruace světlou, růžovou barvu, může jít o nízkou hladinu estrogenu. Zvlášť pokud je krvácení slabší, než jste zvyklí. Jestliže jste zvyklá dávat si v tělocvičně pořádně do těla, může to být způsobeno právě tím. Studie prokázaly, že nadměrné cvičení může snižovat hladinu estrogenů, což může následně narušit pravidelnou menstruaci. I když se to může zdát jako banalita, věřte, že není.Nízká hladina tohoto ženského hormonu může zvyšovat riziko vzniku osteoporózy, pokud problém neřešíte. Pokud takovou změnu zaznamenáte, řekněte o tom svému lékaři. Světlá barva krvácení ale může být také signálem chudé stravy nebo syndromu polycystických ovarií. Estrogen také začne mizet s přibývajícím věkem. Pokud je vám nad padesát, popřemýšlejte, jestli by nemohlo jít o známku premenopauzy. Jak si po padesátce udržet váhu, nebo dokonce zhubnout? Musíte jíst tohle!
 • Ze světlé barvy menstruace se neradujte. Neznamená to, že byste to snad měly mít rychle za sebou, ale že máte nějaký nutriční deficit. S největší pravděpodobností vám ve stravě chybí třeba železo, které způsobuje anémii. Světlá, téměř až vodová menstruace může být totiž jejím příznakem. Sledujte své krvácení po dobu tak dvou, tří cyklů. Pokud bude stále slabá a trvat jen chvíli, řekněte o svých obavách lékaři, aby vám udělal krevní testy. Chce se vám pořád spát a jste smutná? Ženám často chybí železo
 • Tmavá barva menstruace může být způsobena staršími kousky děložní sliznice a krve, které se zrovna dostávají z vašeho těla. Není nutné propadat panice, je to normální. Lékaři stále nevědí, jak je možné, že tyto sraženiny a kousky sliznice v těle chvíli zůstávají, než ze ženy odejdou. Ovšem pokud tyto částečky děložní sliznice budou větší nebo se budou objevovat až ke konci menstruace, raději o tom řekněte svému lékaři. Mohlo by jít i o endometriózu. Varovné signály během menstruace: Kdy byste měla zpozornět?
 • V takovém případě je možné, že poměr hormonů ve vašem těle je v nepořádku. Pravděpodobně dominuje estrogen a progesteronu je oproti tomu málo. Hormonální nerovnováhu je dobré srovnat, proto o tom řekněte svému lékaři. Protože kromě toho by také mohlo jít o děložní myom. Nejčastěji bývají sice benigní, tedy nezhoubné, ale mohou být bolestivé a do budoucna způsobovat problémy. 10 signálů, že máte potíže s hormony: Poznáte to na očích i na váze!
 • Už jen samotná tato kombinace nezní moc vábně. A skutečně, jestliže vaše menstruace má šedý nádech, zapáchá, tak může signalizovat infekci, s největší pravděpodobností nějakou pohlavní chorobu. Nechte se proto vyšetřit, abyste zabránily včas šíření. Šedá tkáň v menstruaci ale také přináší špatnou zprávu o případném potratu. Pokud jste těhotná, určitě na nic nečekejte a jděte ihned k lékaři.
 • Tak by měla vypadat vaše menstruace. Mít jasnou červenou barvu. To znamená, že krev z vašeho těla odchází pravidelně a vše je v pořádku. Samozřejmě, každá z nás jsme originální, proto to neberte jako jedinou bernou minci, drobné odchylky jsou normální.  Jestliže máte najednou křeče, ačkoliv dříve byla vaše menstruace bezproblémová, může to značit nějaký zdravotní problém. • VIDEO: Hana Dvořáčková
Zajímavé:  Léčba Akné Přes Noc?

Klíčová slova: zdraví, domácí lékař, menstruace, barva mensturace, endometrióza, osteoporóza, myom, benigní myom, infekce, nepravidelná menstruace, bolestivá mensturace

Источник: https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-zdravi/461157/co-o-vasem-zdravi-prozradi-barva-vasi-menstruace-budete-se-divit.html

Jak zastavit menstruaci? Léky a babské rady

 • Pokud trpíte dlouhou a silnou menstruací, možná pro vás bude vhodná volba hormonální antikoncepce. Zdroj: Shutterstock
 • Fyzická aktivita urychlí tok krve, a tím dříve ukončí menstruaci. Zdroj: Shutterstock
 • Pokud se chcete co nejrychleji zbavit menstruačního krvácení, na tampony zapomeňte. Zdroj: Shutterstock
 • Kontrakce způsobené orgasmem pomohou rychleji zbavit dělohu menstruační krve. Zdroj: Shutterstock
 • Vyšší množství vitaminů C může snížit hladiny progesteronu a zkrátit tak dobu krvácení. Zdroj: Shutterstock
 • Jednou z bylinek, které mají schopnost dříve zastavit menstruaci, jsou malinové listy. Zdroj: Shutterstock

Zajímá vás, jak zastavit menstruaci? Pravdou je, že jakmile jednou začne, není možné ji jen tak přerušit.

Existují však léky ve formě tablet nebo injekce, které vám může lékař na ukončení menstruace předepsat, vyzkoušet ovšem můžete i některé babské rady. Víte, které to jsou?

Jak zastavit menstruaci?

Důvodem k zastavení menstruace může být několik, patří mezi ně například blížící se důležitá událost nebo dovolená. Plánování bývá zejména obtížné pro ženy, jejichž menstruační cyklus není pravidelný a je tedy hůře předvídatelný. Jakmile však  krvácení započne, není možné ho jen tak zastavit.

Přesto existují metody, jež celý proces krvácení dokáží urychlit a zkrátit tak dobu periody. Pokud ovšem patříte mezi tu šťastnější část žen, jejichž cyklus je spíše pravidelný, možná by vás také mohlo zajímat, jak menstruaci oddálit.

Trpíte dlouhou a silnou menstruací?

Jak ukončit menstruaci pomocí léků?

Léky na zastavení menstruace nejsou volně prodejné, proto je potřeba vyhledat vašeho lékaře, který vám je na základě vašeho zdravotního stavu předepíše. Pro vaši bezpečnost může lékař změřit vaši výšku, hmotnost a krevní tlak, aby ověřil vhodnost užití léčiva.

Pokud rovněž řešíte, jak zastavit silné menstruační krvácení, možností může být také injekce na zastavení menstruace. Mezi prášky na zastavení menstruace patří tyto:

 • Norethisteron: jedná se o syntetický hormon ze skupiny gestagenů. Po užití Norethisteronu by mělo dojít k zastavení menstruace, případně k jejímu oslabení, již po 72 hodinách. Následná léčba se odvíjí od toho, zda krvácení ustalo.
 • Ascorutin: na zastavení menstruace i mimomenstruačního krvácení. Tento lék se používá k léčbě zvýšené propustnosti krevních vlásečnic a zvýšené lámavosti. Léčivými látkami jsou kyselina askorbová a rutosid. Jedná se o volně prodejný lék.
 • Ibuprofen: Tento lék není určen pro zastavení menstruace, jak jistě samy tušíte, nicméně kromě zmírnění bolestí má schopnost snížit množství menstruačního krvácení.

Jak zastavit silné menstruační krvácení?

Pokud se nebráníte umělé úpravě menstruačního cyklu prostřednictvím hormonů, řešením pro vás může být antikoncepce ve formě perorálních pilulek.

Hormonální antikoncepce může nejen zkrátit počet dnů, během kterých každý měsíc menstruujete, ale také zmírňuje intenzitu krvácení a pomáhá od bolestí. Pokud teprve začínáte s hormonální antikoncepcí, může to trvat několik měsíců, než se vaše období krvácení zkrátí.

Jak zastavit menstruační krvácení pomocí bylinek?

Zkrátit dlouhou a bolestivou menstruaci dokáží i některé bylinky. Mezi nejslibnější byliny pro předčasné ukončení menstruace patří:

 • Fenykl: tato bylinka má analgetické a protizánětlivé vlastnosti, které mohou zkrátit délku toku krve během vašeho cyklu a rovněž zmírňují příznaky PMS. Vyzkoušet můžete například fenyklový čaj.
 • Zázvor: tato rostlina, která se zpravidla využívá jako koření do jídla nebo se z ní připravuje odvar, má schopnost zmírnit silné menstruační krvácení.
 • Ovocný sirup z myrty: užívá se pro urychlení a rovněž zeslabení silné menstruace.
 • Malinový list: který dokáže uvolnit svaly dělohy od kontrakcí a urychlit menstruaci. Z malinových listů lze rovněž připravit čajový odvar.

Jak zastavit menstruaci: babské rady

Kromě výše zmíněných bylinek existuje i mnoho dalších způsobů, které vám pomohou zkrátit délku menstruačního krvácení.

Zastavení menstruace pomocí orgasmu

Orgasmy vytvářejí kontrakce děložních svalů, které jsou na rozdíl od těch porodních příjemnějšího charakteru. Kontrakce způsobují, že se vaše děloha rychleji zbavuje menstruační krve z oblasti pánve.

Kromě toho, že tyto kontrakce uspíší dobu krvácení, pomáhají také ulevovat od bolestivých křečí. Takže ať se pro tuto metodu rozhodnete samy nebo s pomocí partnera, výsledný efekt by měl být totožný.

Vyhněte se používání tampónů

Tampóny mají sice schopnost dobře nasát krev, ale zároveň její tok blokují, čím se doba menstruace zpravidla prodlouží. Pokud tedy chcete, aby menstruace skončila co nejrychleji, použijte raději menstruační kalíšek nebo vložky.

Zajímavé:  Mnohočetný Myelom Alternativní Léčba?

Přestože se můžete setkat s tvrzením, že tampony vliv na proud menstruační krve nemají, zejména ze strany konkrétních společností, rozhodně nic neztratíte tím, že to samy vyzkoušíte.

Přidejte fyzickou aktivitu

Fyzická aktivita může mít rovněž vliv na délku menstruačního krvácení. Namáhání svalů a zrychlený krevní puls způsobí, že dojde k urychlení toku krve, čímž zkrátíte dobu menstruace, jelikož čím rychleji bude odtékat, tím dříve skončí.

Cvičení v období menstruace je navíc skvělý způsob, jak zmírnit jakoukoli bolest, která vás v této době může obtěžovat. Tělo totiž během sportu uvolňuje vlastní přírodní léky proti bolesti – endorfiny. Pohyb, při kterém napínáte vaše svaly, jako je například jóga, uvolňujete svaly na břiše, zádech a stehnech, což vám může pomoci cítit se lépe.

Vitamin C

Velké dávky vitaminu C mohou snížit hladiny progesteronu, což může zkrátit dobu krvácení. Je však sporné, zda můžete přijmout dostatečné množství vitaminu, aniž byste si podráždily žaludek a zároveň dosáhly cíleného efektu.

Zdroje: ulekare.cz, healthline.cz, zdravi.euro.cz

Источник: https://www.rodicov.cz/jak-zastavit-menstruaci/

Jen pro ženy – PharmDr. Margit Slimáková

Menstruace je tématem, které je stále tak trochu tabu, přestože se jedná o ten snad nejpřirozenější proces, který provází ženu v jejích plodných letech. Ženy jsou v průběhu krvácení omezovány, přitom existuje geniální řešení všech potíží, jež jsou s „našimi dny“ spojené.

Nedávno jsem přednášela pro zdravotníky. V rámci několika hodin povídání o výživě jsem se chvíli věnovala také zdraví žen včetně hygieny; tím jsem se dostala i k menstruačnímu kalíšku.

Sama jej považuji za základní hygienickou pomůcku ženy, a proto jsem byla překvapena neznalostí zdravotníků a rozhodla se napsat tento mimo výživový blog.

Píši o produktu, který žádným způsobem neprodávám, jen jej s obrovským nadšením doporučuji.

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek je dámská hygienická pomůcka určená pro mnohonásobné použití během menstruace. Kalíšek se zavádí dovnitř do pochvy, kde se do něj sbírá menstruační krev.

Po zavedení těsně přilne ke stěně pochvy, čímž je zaručeno, že krev stéká pouze do kalíšku a nemůže prosakovat. V rozmezí každých čtyř až dvanácti hodin je třeba kalíšek vyjmout a vyprázdnit.

Kalíšek pojme asi 30 ml tekutiny, a proto jej stačí vyprazdňovat méně často, než se vyměňují tampóny nebo vložky.

Kalíšek je spolehlivá náhrada za všechny vložky a tampóny. Je nejpohodlnějším řešením našich dnů, ideální pro všechny druhy sportů, pro cestování i noc. Je ekologický a zdravotně nezávadný.

Moje zdraví a pohodlí

Krev v kalíšku zůstává čerstvá, nesráží se, nedostává se do styku s bakteriemi, a proto se nerozkládá ani nezapáchá. Kalíšek je vhodný i pro ženy s vaginální mykózou, ekzémy nebo kožní alergií na tampony nebo latex. Silikon, ze kterého se zpravidla kalíšky vyrábí, je neutrální, udržuje přirozené zdravé vaginální prostředí a nevysušuje sliznici.

Při cestování není s kalíškem třeba řešit balíky hygienických pomůcek a jejich trapné nošení na toaletu na veřejnosti, už vůbec ne vyhazování těch použitých. Obojí může být velmi nesnadné třeba při cestování do chudších zemí s nižším standardem hygieny anebo při návštěvách u ekologických nadšenců, kteří vše recyklují, a tak zvládají život bez odpadkového koše (píši z vlastních zkušeností).

Šetrný k přírodě i našemu tělu

Kalíšek je vyroben z antialergenního lékařského silikonu, který nenarušuje zdravé vaginální prostředí a mikroflóru, neabsorbuje přirozenou vaginální vlhkost a neuvolňuje žádná vlákna nebo částice.

Na rozdíl od tamponů a vložek neobsahuje žádné chemikálie, absorpční látky, deodoranty ani bělidla.

Cena

Kalíšek je možné koupit od tří set korun, vydrží přes deset let a je tedy výhodnější než jednorázové hygienické potřeby už po několika měsících používání.

Pohyb, sport (včetně plavání)

Jakýkoliv pohyb není používáním menstruačního kalíšku nikterak omezen. Hlavní výhodou je přitom možnost používat kalíšek i při plavání v bazénech a v moři.

Cestování, spánek

Bez omezení. Kalíšek může být v těle ženy i více hodin, jeho použití není spojeno s rizikem toxického šoku, který hrozí při delším použití tamponů.

Změna vnímání vlastního cyklu

Ne že bych si cyklus nepřála, ale dny spojené s krvácením pro mne nebyly ničím moc příjemným. Tampony i vložky omezují a jsou zpravidla nepříjemně cítit. Je třeba je pořád dokola nakupovat, převážet a použité vyhazovat.

Jednoznačně největším přínosem kalíšku proto pro mě bylo vyřešení naprosto všech uvedených nepříjemností, které jsou spojeny s menstruací.

Kalíšek po zavedení vůbec nevnímám, nijak mě neomezuje, nemusím řešit, kdy a kde budu shánět a odstraňovat vložky či tampony.

Díky kalíšku je život během „mých dnů“ zcela bez omezení. Kalíšek považuji za nejdůležitější hygienickou pomůcku ženy. Jediné, co mě štve, je, že jsem o něm nevěděla mnohem dříve! Ostatní hygienické pomůcky nyní zpětně vnímám jako mučící nástroje a nechápu, jak je ještě někdo může propagovat.

Nevýhody?

Osobně jsem po letech používání ještě žádnou nevýhodu neobjevila. V médiích se mi podařilo se najít jen minimum negativních ohlasů a mám pocit, že více než nevýhody kalíšku vyjadřují potřebu autorek textů nějak se vymezit, případně za každou cenu podat „vyvážený pohled“, cituji:

„Pozor ale: kalíšek není pro všechny. Některé ženy prostě nejsou kalíškový typ.

 • Používání kalíšku vyžaduje nácvik.
 • Kalíšek je typický pro alternativce, k moderní ženě se nehodí.“

Praktické tipy

 • Netrénujte použití kalíšku na počátku cyklu a ještě při celodenní práci mimo domov. Učit se vytahovat jej na veřejné toaletě vystresovaná mezi setkáním s klientem a šéfem není dobrý nápad.

Источник: https://www.margit.cz/zeny/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector