Asexualita – vše o zdraví

Když je člověk asexuální, v žádném případě to neznamená, že musí mít mastné vlasy, patnáct dioptrií, několik vad řeči a vážit 150 kilo.

Tímto výrazem označujeme čtvrtou sexuální orientaci, jak je asexualita už několik let vnímána odbornou i neodbornou veřejností.

Kromě homosexuálů, bisexuálů a heterosexuálů mezi námi žijí lidé, kterým nic neříká sexuální přitažlivost nebo partnerský intimní život.

Ve společnosti, ve které je s trochou nadsázky sex hybnou silou veškerých lidských procesů a činností, se tento fenomén možná jeví poněkud  vědeckofantasticky.

Dokážete si představit člověka, který nemá absolutně žádný zájem o sex? Asi jen těžko vzhledem k tomu, že dnes se dá najít sexuální podtext i v reklamě na prací prášek.

Podle sexuologů nejde o poruchu, ale orientaci, kterou si člověk nevybírá.

Sexuální anorexie není pouhá nechuť na sex. Je to vážnější

Vztah bez doteků

Asexuálové nikdy nepociťovali sexuální přitažlivost k žádné osobě, neprovozují sex v žádné podobě a nemají s tím nejmenší problém. Sex pro ně zkrátka není důležitý, naopak jsou bez něj šťastní.

To je odlišuje od lidí trpících sexuálními poruchami, kteří mohou pociťovat například dočasnou ztrátu zájmu o sex a snížení libida a snaží se tento stav překonat. Také lidé, kteří si dobrovolně zvolí celibát kvůli lásce k Bohu, se do této skupiny neřadí.

Člověk asexuální velmi často vede partnerský život, ale ani v nejmenším netouží po změně a život bez sexu ho naplňuje.

Mezi asexuály fungují nejrůznější formy vztahů, někteří preferují ty romantické, jiným vyhovuje blízké přátelství a další jsou nejšťastnější sami.

Jiní se rozhodnou pro život bez dětí, ale je i mnoho takových, kteří děti mají a přesto se pro ně sex nestal něčím, co by mělo být součástí jejich života.

Potlačením této partnerské stránky je kladen větší důraz na porozumění mezi partnery, na jejich charakter a vzájemnou snášenlivost, takže můžeme mluvit o plnohodnotném vztahu, ne-li dokonce bohatším a naplněnějším, než je vztah mezi lidmi, kteří vedou sexuální život.

Asexualita - Vše o zdravíLucy / Shutterstock.com

Bohužel se tato menšina často setkává s nepochopením ze strany veřejnosti, která jejich životní styl nedokáže pochopit.

Žije v představě, že u každého člověka se musí v pubertě poprvé objevit erotické touhy, které přetrvávají až do konce života, protože to měli stejné.

Pokud někdo žije dobrovolně bez sexu, druzí to často přikládají traumatickému zážitku nebo neschopnosti najít si toho pravého. Ve skutečnosti se ale u asexuálů sexuální pud nikdy nerozvinul.

Žijete s frigidním mužem? Víme, proč s vámi nechce spát

Asexuální (zemská) přitažlivost

Tomuto stavu se dostává v posledních letech větší pozornosti jak ze strany odborníků, tak ze strany médií. Mnoho z nich se snaží změnit názor, že být asexuální je nějaký problém nebo porucha. K této (ne)sexuální orientaci se řadily takové osobnosti jako Isaac Newton nebo spisovatelka Emily Brontëová, kteří i bez sexu dokázali velké věci. Jak vidíte, dá se žít i bez něj.

  • Asexualita - Vše o zdraví
  • Asexualita - Vše o zdraví
  • Asexualita - Vše o zdraví
  • Asexualita - Vše o zdraví
  • Asexualita - Vše o zdraví
  • Asexualita - Vše o zdraví
  • Asexualita - Vše o zdraví

Источник: https://www.womanonly.cz/asexualita-jako-nova-sexualni-orientace-jak-se-zije-bez-sexu/

Asexualita - Vše o zdraví

Jsou věci, o nichž se prostě nemluví. O to překvapivější je okamžik, když se ledy prolomí a to, co se pod nimi skrývá, pronikne na povrch. Španělský list El Mundo uveřejnil pozoruhodnou zprávu: tři procenta světové populace nemají prokazatelně zájem o sex. Většina lidí o nich nikdy neslyšela, což je pochopitelné. V dnešní době ovládané všemi možnými podobami sexu není snadné připustit či přiznat si, že jste asexuál.

Už při vyslovení tohoto slova se na jazyk derou otázky. Někteří si pojem asexualita zaměňují s frigiditou, což je označení pro sexuální chlad. Asexuál není ani impotentní, po fyzické stránce je u něj vše v naprostém pořádku. Ani s celibátem nemá asexualita vůbec nic společného. U celibátu se dotyčný sexu účelově zříká, zejména z náboženských důvodů.

Pokud se vám to zdá příliš zmatené, uděláme si malou rekapitulaci: Frigidní osoba sex provozuje, ale nic při něm necítí. Impotent chce, ale nemůže. A asexuál může, ale nechce. Sex v jeho životě prostě nehraje roli. Neexistují přesná kritéria, jimiž je možno asexualitu vymezit. Její příčiny mohou být různé. Na jedné straně neustálé sexuální bombardování v médiích.

Přímo i nepřímo ovlivňují náš pohled na něj, sex nám prezentují zejména z pudové stránky a jeho roli často přeceňují. Emocionální stránka zůstává daleko v pozadí, což může způsobit odmítání sexu – ať už vědomé nebo nevědomé. A taky nesmíme zapomínat na strach z pohlavně přenosných chorob. I ten může narušit něčí intimní život a vést k asexualitě.

Nicméně asexuálem se může člověk taky narodit.

„Dokud si lidé ťukají na čelo a říkají, že jsem blázen nebo teplej, je mi to jedno,“ vysvětluje Jirka, který svou odlišnost začal cítit přibližně v pubertě. „Schválně na to nic neříkám, jsou to jejich báchorky.

Ale kdyby mi někdo vmetl do obličeje pravdu, totiž to, že jsem asexuál, opravdu by to bolelo. Trvalo dlouhou dobu, než jsem vůbec zjistil, jak to se mnou vlastně je. A přijmout to taky nebylo snadné. Předtím jsem si říkal, že to přece dělají všichni, tak na tom něco musí být.

Táhl jsem s davem, nechtěl jsem se lišit. Jenže čím víc jsem se do sexu tlačil, tím horší to bylo.“

Nezájem o sex není choroba. Může však způsobovat potíže v partnerských a manželských svazcích. „Je těžké najít spřízněnou duši. Někoho, kdo se na tebe nekouká jako na objekt svých postelových dovedností,“ líčí Jirka. „Na druhé straně přiznávám, že mít sex prostě patří k partnerskému životu.

Nemohu čekat, že se ho někdo kvůli mně na celý život zřekne, to je přece nemyslitelné,“ dodává. „Vím, o čem mluvím. Vždyť já vlastně ani nevím, ,na co jsem‘. Nejdřív jsem se oženil. Bylo to tříleté martyrium.

Pak jsem manželství vzdal, říkal jsem si, že když mě sex nebaví se ženou, asi budu na chlapy. Našel jsem si přítele, jenže historie se opakovala. K oběma jsem si dovedl vytvořit silné citové pouto, ale sex jsem nedokázal dát ani jednomu.

Proto jsem tak nějak smířen s tím, že budu sám,“ vysvětluje. „Říkám ,tak nějak‘, ale ta jiskérka naděje pořád neuhasla…“ dodává Jirka.

Asexuálové se ale začínají organizovat a zaujímat své místo ve společnost. Usilují o to, aby se s nimi ve světě, kde vládne sexuální fenomén, nejednalo jako s nemocnými. Existuje i organizace AVEN, která si za cíl klade osvětu v otázkách asexuality. Na svých stránkách nabízí kromě informací a diskusních fór také seznamku.

K „organizovanému“ seznamování je Jirka skeptický: „Tohle je život, nejde to naplánovat. Navíc když jsem na stránce pro asexuály narazil na sekci e-shop, naprosto mě to vyřadilo z provozu. No umíte si představit, že bych ven vylezl v tričku s nápisem ,Nikdo neví, že jsem asexuál‘? Raději bych se těm posměšným pohledům vyhnul.

Asexuály najdeme i mezi slavnými. Někteří se k tomu hrdě hlásí, o jiných se to pouze šeptá. Sám Andy Warhol řekl, že „sex je největší nicota všech dob“.

Za druhou skupinu bychom mohli jmenovat třeba Alana Rickmana, který snad nejvíce vešel do povědomí coby profesor Severus Snape ze série filmů o Harrym Potterovi. Nebo skotského spisovatele Jamese Barrieho – „tatínka“ Petra Pana.

A když už jsme u literatury, možná by bylo dobré podotknout, že asexualita odedávna pronikala i sem. Asexuální byla prý Cathy ze Steinbeckova románu Na východ od ráje i TinTin, nepochybně nejznámější postava komiksového mága Hergého.

Jiná neméně zajímavá literární postava, o níž se v této souvislosti mluví, je Sherlock Holmes. Na rozdíl od Jamese Bonda, který by bez atraktivní vyvinuté slečny neudělal krok, se o Sherlockovi tvrdí, že necítil přitažlivost ani k jednomu pohlaví.

Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. Pod tlakem okolí jsme si však zvykli srovnávat vše s tím, co je považováno za zdravé a normální. A z toho pak vznikají problémy a bloky. Tím, že budeme akceptovat přirozenost ostatních, jim umožníme srovnat se s jejich určením. A co je možná ještě důležitější – mluvit o sobě, svých touhách a problémech otevřeně a bez přetvářky.

Detaily v tištěné verzi.

Richard FRIDRICH

FOTO Zdravie/profimedia a archiv redakce

Источник: https://www.mesicnikzdravi.cz/vztahy/snikym.htm

Asexuál – jak se žije slušnému člověku, kterého sex nezajímá?

(2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)

Možná jste zkusili sex, ale moc vás to nebere. Tělesnou krásu vnímáte spíše jako jakýsi umělecký artefakt. Při sledování milostných scén ani porna pak s nejvyšší pravděpodobností necítíte žádné záchvěvy sexuálního vzrušení. Nechává vás to zcela chladnými.

Asexualita - Vše o zdraví

Asexuál má obvykle jiné zájmy, než lidé, kteří běžně téměř pořád myslí na sex

Kdo je to asexuál?

Je to muž nebo žena, kteří o sex prostě nemají žádný zájem. Nevěnují se mu v žádné podobě. Většinou, když už si musí vybrat, před partnerským sexem upřednostní masturbaci. Nikdo a nic je nepřitahuje a navíc jim to ani vůbec nevadí. Sex pro ně prostě není důležitý.

Takových lidí jsou údajně až 4 % z celkové populace. Podle některých psychologů jde o čtvrtou sexuální orientaci, vedle heterosexuality, homosexuality a bisexuality. Asexualita dostala své pojmenování v roce 1977, kdy se podařilo definovat, kdo je a není asexuál.

Příčiny asexuality

Asexualita ještě není přesně pojmenována a odborníci stále hledají příčiny jejího vzniku. Momentálně se udává:

  • Vrozená asexualita, kdy si jí začínáme všímat s příchodem puberty a hormonálním dospíváním
  • Získaná asexualita, trauma je následkem sexuálního zneužívání, znásilnění, šikany a nátlaku
  • Psychické poruchy, které vedou k nezájmu o sex, deprese, dlouhodobé nemoci, hormonální poruchy a opožděný sexuální vývoj

Asexualita úzce souvisí i s hladinami hormonů, a pokud je v těle oslabená produkce pohlavních hormonů, člověk nemá zájmem o sex. Příčinou může být užívání léků, zejména antidepresiv. Zájem o sexualitu ničí i užívání drog nebo alkohol, což oslabuje produkci hormonů.

Potřebuje asexuál orgasmus nebo ne? 

Někteří asexuálové orgasmus vyhledávají, nejčastější ale v podobě masturbace. Někteří si hledají partnera jen na sex, ale na žádné trvalé vztahy. Asexuál předměty svého uspokojení často střídá. Nezáleží mu na tom s kým, ale spíše kolikrát a jak je to často.

Zajímavé:  Nemam Priznaky A Jsem Pozitivni?

Většina asexuálů má o orgasmus minimální zájem, spíše nemá žádný. Energii a pozornost věnuje raději jiným věcem a často jde o činorodé a aktivní lidi. Mezi známé asexuály patřil i vědec Nikola Tesla, Isaac Newton, návrhář Karl Lagerfeld a mnoho dalších, kteří se nikdy neodvážili ke své sexualitě veřejně přiznat.

Jak se projevuje asexualita?

Asexuála na první pohled nepoznáte. Místo sexu je prostě činorodý. Někdo je úspěšný sportovec, umělec či odborník, čímž stoupá v očích opačného pohlaví, ale flirt či zájem o sex z něj nevyzařuje. Asexuál se obvykle chová stejně k oběma pohlavím.

Někdo se tím trápí a je nepříjemný, jiný je přátelský. Většinou nic neočekává na základě pohlaví a vnímá je rovnocenně. Asexuál hledající živočišný orgasmus si jej klidně dopřeje se ženou i s mužem.

Asexuál, intimní potřeby a vnímání krásy

Někteří asexuálové mají rádi mazlení a něžné doteky, ale nejeví zájem o pohlavní styk. Jde o emoční libido, které může být i nulové. Asexuál sice většinou necítí k souloži odpor, ale ani ji nevyhledává a svůj nezájem vnímá jako normální stav.

Asexuál ocení krásu člověka a má smysl pro estetiku. Nezajímají jej však ženské křivky a mužské svaly. Hodnotí je stejně jako pěkný obraz, hudební skladbu či květiny. Ani to v něm přece nevzbuzuje sexuální touhu, stejně jako lidé. Pak ale často nastává problém, protože po onom mazlení dál nepokračuje.

Asexuálové a láska

Velká část asexuálů netouží po trvalém partnerském vztahu a žijí raději single. Někteří po vztahu touží, ale hledají stejně asexuálního partnera. To je ale hodně těžké. Většinou se hledají na internetu a výběr je omezený. Na internetu je i seznamka pro asexuály plná podobně orientovaných lidí.

Česká odnož AVEN funguje na adrese asexuality.org. Můžete vyhledat i asexuál fórum a asexuál diskuse. Asexuálové se zamilovávají někdy i do konkrétní osoby, ale bez sexuální žádostivosti. Ta pak nepřichází ani ve stavu zamilovanosti. Nehrnou se do dlouholetých vztahů.

Kdysi byli odsuzováni i homosexuálové nebo transsexuálové, dnes je i asexualita vnímána s pochopením. Hetero-asexuál je zcela normální jev.

Asexuál a intimní zdraví

Pokud se něco dlouhodobě nepoužívá, tak to slábne a na mysli máme i penis. U celibátu vznikají problémy s erekcí, plodností i sexuálním libidem. Jakmile se vzdáte sexu a masturbace, penis neposlouchá a mizí erekce.

Pokud nedochází k erekci, cévy v penisu se zužují a krev jimi neprochází správně. Penis se může zmenšit až o 2 cm. Lékaři proto doporučují alespoň pravidelnou zdravotní masturbaci.

Pohlavní orgány prostě fungují i navzdory orientaci.

Společenské potíže asexuálů

Pokud je někdo jiný, lidé mu nedají pokoj. V dnešní době je navíc na sexualitu kladen velký důraz. Kdo se vzdává vztahů, rodiny a kontaktů s opačným pohlavím, budí pozornost, pozdvižení a je za podivína. Nepochopení často problém spíše prohlubuje.

Asexuálové se cítí nepřijati okolím, dochází k depresím a psychickým potížím. To vede k ještě intenzivnějšímu odmítání sexu, obhajobě přesvědčení a nepřipuštění sexu za žádných okolností.

Někteří asexuálové se neúspěšně pouštějí do vztahů a rodičovství, kdy svazky vydrží jen krátce.

Asexuál je donucen oproti svému přirozenému přesvědčení, protože společnost tvrdí, že žít v páru a mít děti je správné.

Jak se pozná asexuál?

Nejde o zakomplexované šedé myši v ženském nebo mužském těle. Bývají velmi často atraktivní, nechybí jim přitažlivost a sex-appeal. Často bývají asexuálové a asexuálky ve společnosti středem zájmu protějšího pohlaví, které z pochopitelných důvodů odmítají, a čím jsou nedostupnější, tím více o ně stoupá zájem.

Pro ženskou asexuálku je snadnější asexualitu skrývat, kdy se jeví jako zásadová ženská, která není snadno k mání. U chlapa se předpokládá, že je lovec. Pokud odmítá pohlednou ctitelku, která s ním flirtuje, je brán v okolí jako podezřelý podivín, a to je škoda.

Jak se chovat k asexuálům? Prostě normálně. Jsou naprosto normální, jen je nezajímá sex. Mnohdy bývají i velmi výjimeční. Energii prostě vynakládají jinam.

Východisko pro asexuály

Asexuálové se shodují, že nejlepší je dlouhodobé soužití a partnerství s jiným asexuálem. Pouze oni totiž vědí jak naplno pochopit a splnit vzájemné touhy a plány. Proto je dobré hledat na internetu komunity, ke kterým se lze připojit a nezůstat tolik osamocený.

Být asexuálem neznamená nemoci prožít plnohodnotný a radostný život. Sex není přece to nejdůležitější na celém světě, pokud jej sami nechcete prožívat. Neznamená, že pokud vás nepřitahuje sex, že jste odsouzeni k zániku.

Jak vnímají asexuálové sex a orgasmus?

Přirovnávají to k tomu, že se jim chce na malou. Pak přijde sice úleva, ale těžko řeknete, že milujete močení. Sex je pro ně děsná nuda, i když často milují extázi a rozkoš. Ale jde o rozkoš absolutní, nikoliv tak izolovanou.

Milují adrenalinové sporty a fyzický výkon, nebo mají umělecké sklony. Proti tomu je pro ně sex jen jakási upocená parodie na rozkoš. Někdy je sex i bolest. Sexuální fantazie je nebaví. Podstatná je duše a tělesný pud se podle nich dá řešit ručně, pokud je to nutné.

DÁLE ČTĚTE: Kdo je zodpovědný za prohlubování nezájmu o sex u mužů? 

Источник: https://www.vimax.cz/asexual/

Asexualita: Čtvrtá sexuální orientace!

Ať se podíváte, jak daleko chcete do historie, všude samý sex, nebo alespoň jeho náznak. Kolem sexu se točí celý svět.

Víme o něm čím dál víc, vědci se můžou přetrhnout, aby ho prozkoumali ze všech úhlů, my zase, abychom v něm byly přebornicemi.

Začínají se o něm učit děti ve školách, sexuálních tabu ubývá, o čtyřprocentní menšině už slyšel úplně každý a málokoho pobuřuje. Ale jak si s tím má poradit tříprocentní menšina? Ptáte se, o jakou jde? O skupinu asexuálů.

Někdo naprosto nemožný?

Ještě nedávno slovo ASEXUÁLNÍ popisovalo člověka bez náznaku osobního kouzla, s nulovým charizmatem, který se v ošuntělém svetru a s dírou na ponožce vlekl po chodbě a vy jste si ho všimly, jen když do vás vrazil u výtahu. Jenže skutečný význam je úplně jiný. Podle sexuologů je asexuál člověk s nulovým zájmem o sex. Sex ho prostě nezajímá, je mu fuk, nikdy ho nepřitahoval, ale hlavně – vůbec mu to nevadí a nepotřebuje nic měnit.

Naopak, cítí se bez něj naprosto šťastný. To ho právě odlišuje od lidí se sexuálními poruchami, kteří můžou zažívat snížené libido a zájem o sex, ale tento stav jim vadí a chtějí ho odstranit. Kdežto asexuálové se cítí být šťastní právě úplně bez sexu a jakékoli snahy vyvolat u nich touhu po erotice jsou jim nepříjemné.

Nová sexuální orientace…asexuál.

Autor: SHUTTERSTOCK.COM

Nová sexuální orientacePodle odborníků jsou asexuálové zřejmě další orientací vedle heterosexuality, bisexuality či homosexuality. Proč další orientací? Protože asexuála nepřitahuje nikdy nikdo. Ani muži, ani ženy. Proto stojí vedle těchto orientací odděleně jako úplně nová skupina.

Doktorka Lori Brott z University of British měřila pomocí přístrojů u asexuálních lidí vzrušení při sledování erotických záběrů. Ale i kdyby jim promítala vilné lechtivé záběry Brada Pitta a Angeliny Jolie, s asexuálem by to ani nehnulo.

Dokonce u nich opravdu nedošlo k žádnému prokrvení pohlavních orgánů. Prostě nulová reakce. Asi jako kdyby koukali na přírodopisný film ze života hmyzu. „Nejsou vůbec znepokojení nízkou hladinou vzrušení, a pokud bychom je nutili k nápravě směrem k sexuálním touhám, stresovalo by je to,“ vysvětluje Lori Brott.

Není co léčit

„Chudinko, měla bys zajít k doktorovi,“ radila soucitně a zároveň vyděšeně kamarádka Evě, když se přiznala, že sex jí vůbec nic neříká. „Neříkám, že nutně musím mít partnera, ale když už bych se zamilovala, tak by to bylo bez sexu. Přece nebudu dělat něco (v tomto případě s někým spát), k čemu mám vysloveně odpor. Sex a láska přece můžou být dvě odlišné věci. Když jde sex bez lásky, proč by nemohla být láska bez sexu?“ svěřuje se sedmadvacetiletá Eva.

Většina z nás, které si sex užíváme a rády, by Evě také možná navrhla léčbu, ale jelikož se jedná o od narození danou sexuální orientaci, o léčbě nemůže být řeč. Tito lidé prostě nemají sexuální libido a ani ten nejlepší lékař ho v nich neprobudí a psychiatr nevyštrachá.

Svět je plný sexuálních symbolů.

Autor: SHUTTERSTOCK.COM

Kdo za to může?Příliš sexuBritský psychoterapeut Philip Hodson například říká, že příčinou asexuality může být neustálé sexuální bombardování. Příliš mnoho sexu v tisku, filmech a televizi místo nabuzení může zafungovat úplně obráceně. Prostě nás naprosto odradí.

„Televize nás vychovává velmi omezeně a význam sexu se poněkud přeceňuje. Pohled na něj je pudový a zvířecí, takže emoce a city zůstávají jen na okraji fyzických vztahů. Takže je normální, že někdo nakonec sex odmítne úplně,“ vysvětluje psychoterapeut.

  • Hormony
  • Otevřená zpověď

Sexuoložka Pilar Cristóbal tuto teorii naopak rázně smetá ze stolu. Podle ní tu tři procenta byla odjakživa, jen se o nich nemluvilo. „Římané se obklopovali falickými symboly, renesance byla plná nahých panen a lidi se kvůli tomu nestávali asexuály. Někdo přijde na svět s malou hormonální sekrecí,“ říká. „Ať je to, jak chce, asexualita není problém. Důležité je, jak situaci bere její nositel. Ostatní nemají právo ji posuzovat,“ zdůrazňuje.Chodit po světě plném sexuálních symbolů a cítit se jak Alenka za zrcadlem, není jednoduché. Není divu, že se zakládají nejrůznější sdružení asexuálů, mezi jejichž příznivce se hlásí čím dál víc lidí. Zakladatelka Společnosti amerických asexuálů Rich Jones otevřeně přiznává: „Vždycky mě vyváděl z míry přílišný význam, který se klade fyzickému styku. Je důležité, abychom o sobě dali vědět a vzájemně se podporovali.

Můj první přítel mě kvůli sexu opustil a moc mi tím ublížil. Jedinkrát jsem to zkusila a cítila jsem jen hnus, nepřitahují mě muži ani ženy, narodila jsem se asexuální. Hrozně ráda bych měla děti, ale asi je budu muset adoptovat nebo se nechat oplodnit uměle.“ Podobnou zkušenost má ale i tuzemská Julie.

Zajímavé:  Klub Zdraví Vzp Registrace?

„Sexuálním nechutenstvím trpím od osmnácti let a je to snad čím dál horší. Chuť na sex mám tak jednou za měsíc po skončení menstruace, ale i tehdy je mi nepříjemné, když se mě muž dotýká. Tento problém jsem měla i s předchozími partnery, ale možná jsou pro mě muži víc kamarády než partnery.

Chvíli jsem si říkala, jestli nemám lesbické sklony, ale ani ženy mě nepřitahují.“ Každopádně asexuálové stejně jako všichni ostatní touží po štěstí, spokojenosti a naplnění, jen k tomu nepotřebují žádný tělesný kontakt.

Источник: https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-laska-a-vztahy-sex/125815/asexualita-ctvrta-sexualni-orientace.html

Asexualita: Moderní hnutí, které budí zvědavost

I mezi asexuály, stejně jako mezi osobami ‚sexuálními‘, je velká rozmanitost: každá osoba experimentuje ve vztazích jinak a jinak chápe přitažlivost a sexuální touhu. Někteří například vnímají vzrušení, ale netouží sdílet ho v páru, jiní ho vůbec neprožívají.

Asexuální muž či žena, žijící ve většinové ‚sexuální‘ společnosti, se často ocitají ve velmi obtížných situacích, buď proto, že musejí vysvětlovat svůj naprostý nezájem o sexuální vztahy, anebo ještě častěji proto, že je pro ně velmi nesnadné nalézt partnera se stejnou orientací.

Mohou se ocitnout ve velmi složitých situacích: chybějící zájem o sex může totiž být u neasexuálního partnera zdrojem nespokojenosti a může komplikovat dlouhodobý vztah.

V některých případech je možné, že se asexuál rozhodne mít jenom občasné sexuální vztahy s partnerem, aby ho neztratil, a že mu dá souhlas k tomu, aby udržoval sexuální vztahy s jinými osobami.

Nejde o volbu, nýbrž o stav

Asexualita není prožívána jako problém, který je třeba řešit, a nevyplývá z příslušnosti k nějakému náboženství, jež je vůči sexu nepřátelské. Naopak je prožívána jako základní součást vlastní bytosti, jako jiný způsob, jak cítit a jak žít ve světě.

Stejně jako u heterosexuality, homosexuality a bisexuality nejde o volbu, nýbrž o stav, o sexuální orientaci.

Taková predispozice nijak nenarušuje další typické prvky partnerského vztahu, jako je objetí či mazlení, touha sdílet společně různé činnosti a vzájemná důvěra.

Přestože je tento jev stále častější, výzkumů na toto téma je zatím dost málo.

Nedávná studie vědeckého časopisu Archives of Sexual Behavior se zabývala srovnáváním sexuálního vzrušení u vzorku 38 žen, z nichž deset bylo heterosexuálních, deset bisexuálních, jedenáct homosexuálních a sedm asexuálních, ve věku od 19 do 55 let.

Výsledky neukázaly výrazné rozdíly mezi těmito skupinami, jen asexuální ženy vykazovaly nižší úroveň pozitivních emocí, sexuální přitažlivosti a vzrušení. Výsledky zjevně ukazují, že asexuální ženy jsou stejně jako jiné s to fyziologické sexuální reakce a že tento stav nemůže být označován za formu sexuální dysfunkce.

Asexualitu je tedy třeba odlišovat od poruch, jako je sexuální averze a hypoaktivní sexuální touha. Asexualita neznamená negativní chování ve vztahu k sexualitě, je to spíše jistá lhostejnost vůči sexuálnímu aktu.

Skutečnost, že asexuálové pocítili potřebu spojit se a vytvořit společnou laickou sílu ve světě, kde se stále více prosazuje erotika, ukazuje, že se mnozí z nich cítí dezorientováni a nešťastní.

‚Myslím si, že sex a láska mají jen málo společného. Sex lidé provozují jen proto, že nedokážou ovládnout své pudy a nechávají se jimi vláčet,‘ soudí třicetiletý Marco.

Láska bez sexu, sex bez lásky

‚Pro většinu lidí platí, že láska rovná se sex, a vnucují to ostatním, přestože je jasné, že to to tak docela není. Dnes se ovšem láska bez sexu považuje za cosi velmi podivného, co by se mělo léčit, zatímco sex bez lásky je považován za normální,‘ uvádí třiadvacetiletá Maddalena.

‚Našel jsem si po dlouhodobém úsilí konečně stejně založeného přítele. Místo sexu si s ním radši povídám, sdílím příjemné zážitky, třeba při sportu nebo na koncertě,‘ říká pětadvacetiletý Giovanni.

Jinou zkušenost má dvaatřicetiletá Maria: ‚Po pěti letech manželství jsem se rozvedla. Partner mi vytýkal, že ho už nemiluji, a byl přesvědčen, že mu neustále zahýbám. Zůstala jsem sama se čtyřletou dcerkou.‘

Источник: https://www.denik.cz/zdravi/asexualita-moderni-hnuti-ktere-budi-zvedavost-20131215.html

Sice neexistuje žádné správné množství sexu, které byste měli mít, neexistuje ani podmínka, že sex mít musíte! Jak se to s asexualitou?

Množství sexu, které každý z nás má, se v průběhu života liší.

Neexistuje žádné „správné“ množství sexu a to, jak často ho člověk má, se přirozeně čas od času mění, v závislosti na věku, výkyvech v sexuální touze a stavu partnerského vztahu.

Mnoho lidí si užívá plného a uspokojivého života bez sexu a žádné negativní vedlejší účinky nepociťují. Podívejme se na to, zda má sexuální aktivita vůbec nějaký vliv na zdraví, psychickou pohodu či partnerský vztah.

Účinky na tělo

Pokud někdo nemá sex měsíce nebo roky, je nepravděpodobné, že by si všiml jakýchkoli negativních fyzických nebo psychických vedlejších účinků na své zdraví.

Pravidelný sex však může přinášet určité zdravotní výhody, jako je například zlepšení funkce imunitního systému, snížení krevního tlaku, snížení hladiny stresu či pocitu napětí a menší riziko kardiovaskulárních příhod.

Sexem ke zdraví

U mužů těží zdravá prostata právě z časté ejakulace, a to ať už se jedná o ejakulaci v rámci sexuálního styku nebo prostřednictvím masturbace. U žen může častá sexuální aktivita, opět ať už s partnerem nebo bez něj, posílit svaly pánevního dna, které podporují funkci močového měchýře a snižují inkontinenci a úniky.

Účinky na duševní zdraví

Existuje rozšířená myšlenka, že pravidelný sex je důležitou součástí emoční pohody člověka. I když to platí pro některé lidi, není tomu tak u všech.

Pokud je sexuální abstinence nedobrovolná, mohou někteří jedinci pociťovat negativní účinky na své duševní zdraví. Naopak lidé, kteří necítí sexuální touhu, žádné problémy s duševní pohodou nemají.

Nemít sex, když jste ve vztahu, může samozřejmě způsobit, že se partner nebo oba partneři začnou cítit nejistě, úzkostně či depresivně.

Buďte v pohodě!

Pokud jste ve vztahu láskyplném, ale sex v něm chybí, je důležité především mluvit o svých emocích. Tak se dají odstranit pocity případného psychického nepohodlí.

Pro mnoho lidí je ale život bez sexu naopak důležitou součástí jejich dobrého duševního zdraví.

Zdržení se sexu může pramenit z mnoha důvodů, například z nízké sexuální touhy, asexuality nebo z prostého rozhodnutí se otázkou sexu vůbec nezabývat.

Výhody a nevýhody sexuální abstinence

Mezi výhody abstinence od sexu určitě patří naprostá jistota, že se člověk nenakazí žádnou pohlavně přenosnou infekcí. Pokud vám takový stav vyhovuje, je vše naprosto v pořádku.

Často lidé ale zažívají úzkosti a negativní pocity v souvislosti s nedostatečnou sexuální aktivitou.

Jde mimo jiné o to, že ti, kdo nemají nebo dokonce nevyhledávají sex, se mohou cítit vyloučeni z „normální“ společnosti, mají pocit, že jsou „divní“ a podobně, což v nich vyvolává strach ze ztráty duševního zdraví.

Účinky na vztahy

Někdy si též lidé pouze plní romantické vztahy a sex vlastně ani nepotřebují. Pro ostatní naopak může normální sex výrazně podporovat vzájemnou blízkost, intimitu, soudržnost a celkové zdraví vztahu.

Lidé pociťující nedostatek sexu se mohou obávat, že je s jejich vztahem něco v nepořádku, obávají se, že partnera již nepřitahují nebo že si partner své sexuální choutky vybíjí jinde.

V těchto případech mohou lidé vyzkoušet jiné způsoby zlepšení komunikace a posilování intimity.

Mazlení, líbání, láskyplná gesta a vzájemné projevování pozitivních emocí mohou zlepšit zdraví vztahu bez ohledu na to, zda se je v něm přítomna přímá sexuální aktivita.

Celibát a asexualita

Asexualita a celibát nejsou stejné, i když spolu často souvisí. Asexualita znamená, že člověk necítí touhu po sexu. Celibát naproti tomu označuje sexuální abstinenci po určitou dobu nebo navždy.

Celibát může být buď volbou, nebo produktem okolností, ale asexualita nikdy volbou není. Asexualita je sexuální orientace a pohybuje se na kontinuu.

Někteří lidé, kteří jsou asexuální, si nepřejí sex vůbec, zatímco jiní občas nějakou touhu zažívají.

Asexualita není nemoc!

Někteří asexuální lidé zažívají romantické pocity a touhu po romantickém vztahu. Jiní „asexuálové“ se zase rozhodnou mít sex, ačkoliv jim to není příliš příjemné.

Jde jim například o to, aby potěšili svého partnera, vyhověli společenským normám nebo si tímto způsobem potřebují potvrdit vlastní identitu.

Asexualita je legitimní sexuální orientace, která nevyžaduje „léčbu“, a lidé by nikdy neměli vyvíjet tlak na jinou osobu, aby byla sexuálně aktivní!

Otázka, zda sex mít, či nemít, proč a v jakém množství je naprosto normální a odpověď na ní je jen a pouze na vás!

Источник: https://zdraverady.cz/sice-neexistuje-zadne-spravne-mnozstvi-sexu-ktere-byste-meli-mit-neexistuje-ani-podminka-ze-sex-mit-musite-jak-se-to-s-asexualitou/

Novinky

Asexualita

Asexuálové jsou lidé, kteří ve svém životě sex nepotřebují, ačkoliv jsou ve věku, kdy by se čekalo, že tomu bude jinak.

Asexualita je označení absence sexuální touhy nebo absence sexuální orientace, případně obojího současně.

  • Absence sexuální orientace znamená, že osoba není nikým eroticky přitahována (muži ani ženami, dětmi, zvířaty atd.), což však nevylučuje sexuální touhu (po genitálním uspokojení), schopnost a potřebu masturbace nebo sexuálního styku, který však může postrádat erotický rozměr.
  • Absence sexuální touhy znamená, že erotická náklonnost postrádá explicitně sexuální rozměr, může se však projevovat v citové rovině (nedostatek nebo absence sexuální touhy se nazývá též hyposexualita).

Asexualita není celibát (sexuální abstinence), tedy dobrovolné nebo povinné vzdání se sexuálního života, ale absence touhy po něm, tedy absence potřeby sexuálního života.

Asexualita je někdy označována za sexuální orientaci (podobně jako heterosexualita, bisexualita či homosexualita) v tom smyslu, že asexuální lidé podobným způsobem tvoří specifickou menšinu. Podíl asexuálních osob bývá udáván v několika procentech populace.

Sexuolog MUDr. Ondřej Trojan se ve své nynější práci věnuje tématu asexuality.

Pokud máte pocit, že se vás toto téma týká, napište nám prosím stručný e-mail. Psát můžete anonymně, bez vašeho svolení nebudou vámi poskytnuté informace použity.

Zajímavé:  Domácí Nápoje Pro Zdraví?

Projevy asexuality

Asexuální jedinci mohou s touto vlastností žít různými způsoby. Někteří se spíše uzavřou do sebe a zaobírají se hlavně sami sebou nebo svou prací, zálibami atd., jiní mohou žít bohatým sociálním životem v přátelských vztazích.

Spousta asexuálních jedinců se chová k osobám opačného pohlaví podobně jako k osobám stejného pohlaví a pravděpodobnost sexuální přitažlivosti k osobám jednoho nebo druhého pohlaví může být podobná.

Co se týče sexuální touhy, její povaha se může u jednotlivých asexuálních jedinců lišit.

Někteří nepociťují téměř žádnou sexuální potřebu, u jiných je tak slabá, že jí nevěnují žádnou pozornost. Někteří však sexuální touhu pociťují, ale ve většině případů má povahu pouze velké touhy po tělesném uspokojení či uvolnění a nebývá směřována na specifickou osobu.

Masturbace není neobvyklá, ale nebývá doprovázená touhou po partnerském sexu. Nedostatek sexuální touhy nebývá u asexuálů považován za problém, svoji energii směřují na jiné aktivity či záliby.

Atrakce k jiné osobě nenese znaky explicitní sexuální touhy, ale ve většině případů se jedná o estetickou povahu atrakce, tj. že asexuální jedinec oceňuje zpravidla vzhled podle toho, jak vypadá, a nespojuje si toto hodnocení se sexuálními úmysly nebo touhou. Taková atrakce bývá přirovnávána k estetickému ocenění obrazu či hudební skladby.

Pokud máte pocit, že se vás toto téma týká, napište nám prosím stručný e-mail. Psát můžete anonymně, bez vašeho svolení nebudou vámi poskytnuté informace použity.

[email protected]

Láska u asexuálů není neobvyklá, nenese však znaky lásky tělesně sexuální. Taková láska může být stejně intimní a intenzivní.

Zvláštním případem jsou jedinci, kteří nepociťují sexuální přitažlivost všeobecně vůči určité kategorii (mužům, ženám, dětem…), ale přesto jsou schopni se zamilovat do konkrétní osoby (často bez ohledu na pohlaví či věk) a k té pak mohou pociťovat i sexuální touhu.

Zdroj:

Wikipedia.cz

Источник: https://www.sexualne.cz/novinky/asexualita-357

Nepřitahují mne muži ani ženy, jsem asexuál. Orientace, se kterou se člověk narodí

Asexuální orientaci mají asi 3 procenta světové populace.

Když se řekne asexualita, nejspíš si představíte nezájem o sex, frigiditu, zkrátka něco špatného, co není úplně v pořádku. Podobně jako orientace homosexuální nebo heterosexuální však existuje asexualita.

Není to nic, co by člověk mohl ovlivnit nebo proti tomu bojovat. Jednoduše se narodí jako asexuál a časem přichází na to, že sex není něco, co by vyhledával. Většinou na asexualitu lidé přicházejí po dovršení dospělosti. Někteří asexuálové naopak mohou provozovat sexuální život nějakou dobu, dělají to ale spíše z donucení, aby nebyli ‚divní‘. 

Ženy mají vnímat genitálie jako svou přednost, radí psychoterapeutka

Mezi asexuály se často nachází lidé, kterým je sexuální styk přímo odporný a neumějí si představit, že by něco takového provozovali. Vyskytují se mezi nimi tací, kterým vadí samotné pohlazení. Většina asexuálů se ale zřejmě samotným dotekům nebrání – je to individuální, stejně jako kdyby se klasickému ‚heterákovi‘ nelíbila představa nějaké jiné činnosti.

Asexuála většinou nepřitahují muži ani ženy. Přičemž někteří asexuálové uspokojují vlastní libido například masturbací, jiným to připadá odporné. Někteří z nich žádné libido ani nemají, takže necítí žádnou potřebu se jakkoliv sexuálně uspokojovat. 

Narušená sexualita versus asexualitaNěkteří lidé, zejména pak po letech v manželství, mohou ztrácet sexuální zájem o osobu opačného pohlaví. To nemá s asexualitou nic společného. Stejně tak asexuální není někdo, kdo nemá zájem o sex určitou dobu (třeba ze stresu v zaměstnání, ve škole a podobně).

Spousta asexuálů uvádí, že se museli s vlastní asexualitou vypořádat – a že nebylo tak snadné si připustit, že se musí do sexu s druhou osobou skutečně nutit. Po tom, co se přihlásili k asexuální orientaci, se jim ulevilo. 

Sledování pornografie zlepšuje život seniorům

‚Když jsem byla mladší, mé vrstevnice začalo zajímat opačné pohlaví, ale mě to k němu nijak netáhlo. Utěšovala jsem se tím, že se to nějak 'spraví'. Zájem o chlapce se však nedostavoval ani nadále, až jednou jsem tomu dala šanci s klukem. Bližší fyzický kontakt se mi nelíbil. Pokud to bylo na bázi držení za ruce či objetí, bylo to v pohodě.

Ale líbání a podobné věci se mi nezamlouvaly, natožpak vzrušovaly, naopak. Každý takový moment pro mě byl utrpení, zvlášť když to začal přítel vyžadovat častěji a častěji. Později mě netěšila ani vidina, že přítele uvidím, když chtěl, aby se náš vztah v intimním směru hnul dál. Když jsem se mu to pokoušela vysvětlit, nikam to nevedlo, prý že tomu přijdu na chuť.

Nestalo se tak, takže jsem vztah ukončila,‘ vypráví studentka Anna. 

Asexuálové většinou vedou bohatý život, mají spoustu zájmů nebo jsou oddaní práci. Mohou být společenští i samotáři. 

‚Napadla mě i možnost homosexuální orientace, ale stejné pohlaví mě po fyzické stránce přitahuje stejně jako pohlaví opačné – nijak. Plnoletost mi buší na dveře a mně se nezamlouvá vyhlídka intimního vztahu.

Lidé mi říkají věty typu ‚zatím jsi nepotkala toho pravého‘, ‚dej tomu šanci‘, ‚možná máš deprese‘, ‚a zkusila jsi ještě…‘, ale já to tak necítím. Jeden kluk se mi líbí, ale nikoli po fyzické stránce.

Z mé strany se jedná pouze o zhlédnutí v jeho charakteru a respektu k němu, dobře se s ním rozmlouvá, máme podobný smysl pro humor, porobné koníčky. Sama sebe vidím jako asexuála,‘ dodává Anna. 

Rakovině prostaty zabraňuje i sex minimálně 3x týdně

Svou asexuální orientaci si zkrátka asexuál může přiznat až po čase, někdy k tomu ani nemusí dojít. Intimní život je ale pro asexuála překážkou. To nicméně neznamená, že nemohou vést vztahy – jen bývají ochuzené o sexuální touhu.

Asexuál vyhledává zase asexuála, pak spolu většinou provozují maximálně hlazení a držení za ruce, podmínkou ale je, že ani jeden druhého netlačí do sexu. Vztah asexuála se sexuálem je prakticky nemožný a vždy končí frustrací jednoho z partnerů. 

Asexualita z pohledu odborníka Asexualita je považovaná odborníky za sexuální orientaci, nicméně za určitých podmínek se může jednat o psychickou poruchu.

Je tomu tak zejména tehdy, když asexualita (hyposexualita) způsobuje svému nositeli klinicky významný distres nebo výrazné problémy v osobních vztazích. Podle psychologů asexualita není problém.

Důležité podle nich je, jak situaci bere její nositel a ostatní prý nemají právo ji posuzovat.

Užíváte hormonální antikoncepci? Hrozí vám rakovina i trombóza

Источник: https://www.ctidoma.cz/node/28971

Láska a sex aneb malý slovníček pojmů

„Stále věřím, že vše, co potřebujete, je láska.“ John Lennon

Láskaje mottem mnoha umělců i náboženství.

Láska je pozitivní emoce, vyjadřuje náklonnost či oddanost, touhu k jiné osobě, ale někdy také k předmětu, společenství, vlasti, hnutí nebo myšlence, k bohatství nebo k životu jako takovému.

Láska mezi dvěma lidmi podle biologického modelu je řízena pohlavními hormony, dopaminem, serotoninem a oxytocinem z mozku, adrenalinem a noradrenalinem z nadledvin.

Co se považuje za předčasný sex?

V dospívání se rozvíjí erotická a sexuální aktivita, u chlapců je více projevuje biologická (pudová) složka sexuality, u dívek převládá složka citová.

Pod tlakem rychle žijící společnosti dnes mládež častěji přistupuje k sexuálním aktivitám předčasně a bez přítomnosti citového vztahu k partnerovi, někdy pod vlivem alkoholu i jiných návykových látek. Věk, kdy je legální začít s pohlavním životem, určuje v ČR nový trestní zákoník. Hranice je stanovena na 15 let.

Kdo zahájí sexuální život dříve, riskuje budoucí duševní i tělesné problémy – hrozí mu pohlavní choroby, nechtěné těhotenství a následná interrupce s možnou neplodností.

Jak se pozná předčasná puberta?

Od předčasného zahájení pohlavního života je třeba odlišit předčasnou pubertu, při které se objevuje u dívek před 8. rokem ochlupení, zvětšení prsou, ženské rozložení tuku a menstruace. Chlapcům před 9.

rokem začínají růst vousy, mění se jim hlas – mutují, rostou jim svaly a ochlupení. Vyskytuje se asi u šesti dětí z tisíce, tedy často.

Příčiny mohou být různé a vždy je třeba vyšetření u dětského lékaře, endokrinologa a dalších specialistů, aby se včas odhalila příčina a zahájila léčba.

Je masturbace normální?

Masturbace je druh sexuální praktiky, která vede k plnému uspokojení i přesto, že nedochází k pohlavnímu styku. Jedná se buď o autoerotický zážitek nebo vzájemné dráždění pohlavních orgánů muže či ženy rukou.

Tato forma sexu vždy hrála a hraje v sexuálním životě důležitou roli od mládí až po stáří. Naši předkové ji považovali za zdraví škodlivou, některá náboženství ji přímo zakazovala. Dnes na ni pohlížejí odborníci naopak jako na zdraví prospěšnou, pokud se nevykonává příliš často.

Pak může přinášet únavu a nepozornost. Při přiměřené frekvenci může pomoci zvládat i různé sexuální problémy či napětí. Výzkum masturbačních aktivit u české populace ukázal, že častěji masturbují muži než ženy. Děti začínají masturbovat již v kojeneckém věku a je to úplně normální.

Školkovým dětem je třeba vysvětlit, že na veřejnost masturbace nepatří.

Co je to sexuální orientace?

Sexuální orientace značí náklonnost v sexu a erotice k pohlaví mužskému, ženskému nebo oběma současně, ale také náklonnost k různým věkovým skupinám nebo jiným objektům sexuální touhy. Ve vztahu k pohlaví se mluví o heterosexuální, homosexuální či bisexuální orientaci.

Heterosexuální orientací se rozumí náklonnost k opačnému pohlaví, homosexuální ke stejnému pohlaví a bisexuální k opačnému i stejnému pohlaví současně. Sexuální orientace a sexualita se formuje od raného dětství, a zakládá se již během nitroděložního vývoje, tedy v těhotenství.

Pokud nemá člověk sexuální náklonnost k žádnému pohlaví, je asexuální.

Jaká rizika přináší sexuální promiskuita?

Sexuální promiskuita ječasté střídání partnerů bez větších citových projevů (hlubší vztah, láska chybí) a bez zodpovědného výběru partnera.

Může být přechodná v období dospívání nebo po rozchodu, ale vždy hrozí zvýšené riziko přenosu pohlavních chorob, infekcí, vzniku nechtěných těhotenství, neplodnosti a zároveň takový přístup k sexu negativně ovlivňuje psychiku i sociální vztahy.

Obvykle je důsledkem nízké sebeúcty a neschopnosti navazovat a udržet dlouhodobější vztah.

Источник: https://www.nzip.cz/clanek/136-laska-a-sex-aneb-maly-slovnicek-pojmu

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector