Atkinsonova dieta – vše o zdraví

Poznat dietu, která je k ničemu, nebo je dokonce nebezpečná, není vlastně tak těžké. Většinou slibuje, že zhubnete deset a více kilo měsíčně, nabízí jednostranný jídelníček, případně si musíte koupit a požívat konkrétní produkty. Existuje hodně dobrých důvodů, proč se takovým dietám vyhnout.

Lidé většinou vědí, že zázraky se nedějí. Ale přesto nás přitahují příběhy těch, kdo tvrdí, že zhubli desítky kil například proto, že přestali úplně jíst pečivo a přílohy či vsadili na hubnoucí koktejly.

Nebo díky tomu, že ze svého jídelníčku úplně vyškrtli průmyslově zpracované potraviny jako americká blogerka Jordan Youngerová. Ta na internetu vychvalovala takzvanou eatclean dietu, vše doprovázela množstvím fotografií.

Základem jejího jídelníčku byly ovocné a zeleninové džusy, spousta smoothie, přičemž své rady – za příslušné peníze – šířila. A málem skončila špatně. Protože jí kvůli jednostrannému jídelníčku chyběly důležité živiny, začaly jí vypadávat vlasy, přestala menstruovat.

O tom už se původně moc nešířila, ale nakonec se rozhodla zpeněžit i tento příběh a sepsala ho jako varování všem ostatním před nebezpečnými dietami.

Jako had? Raději ne!

Některé se drží roky, vedle nich se občas objeví nějaká nová. Příkladem první budiž Atkinsonova dieta založená na přísunu bílkovin a tuků za omezení sacharidů.

Její rozpis je poměrně složitý a skládá se z několika fází – ale krom nevhodného složení jídelníčku je jisté i to, že vás nenaučí jíst zdravě. Takže když s ní skončíte a vrátíte se k normální stravě, kila se vám nejspíše vrátí i s úroky.

Naprosté vynechání sacharidů navíc přináší potíže například se soustředěním, zatímco přílišný příjem bílkovin zatěžuje ledviny.

Příkladem momentálně populární, ale stejně nebezpečné diety je takzvaná snake čili hadí dieta. Podle ní byste měli jíst třeba i hodně, ale jen jednou za den, či dokonce za několik dní. Tady něco nesedí už na první pohled, přesto si tahle metoda hlavně v zámoří našla dost vyznavačů.

Jak říká Iva Málková ze společnost STOB, nejspíše skutečně zhubnete, protože trik spočívá v drastickém omezení přísunu kalorií, ale zdravé to není – i tady je potřeba zásadně snížit přísun sacharidů a ani tady se naučíte jíst jinak a zdravěji, o což by při hubnutí mělo jít zejména.

Podobně nebezpečná je i paleodieta (strava našich předků). Proč? Doporučuje konzumaci velkého množství tučných mléčných výrobků a masa, rovněž bez ohledu na jeho tučnost. Celkový podíl bílkovin na celkovém příjmu energie v rámci této diety přesahuje 35 procent, což je dvakrát více, než se uvádí v doporučeních zaměřených na prevenci civilizačních chorob.

Na překyselení nevěřte!

Nevhodných dietních metod je bohužel víc než dost, od hladovění, které si člověk naordinuje sám, až po všelijaké dietní rozpisy a jídelníčky, nad kterými odborníci lomí rukama. Zvláštní kategorii představují dietní programy založené na myšlence, že tělo je potřeba očistit a zbavit toxinů, případně překyselení, aby se vůbec mohl nastartovat hubnoucí proces. Nic takového však neexistuje.

Organismus se dokáže zbavit zplodin sám, rozhodně se v něm nehromadí žádné toxiny, které z něj dostanete například pomocí hotových dietních produktů. „Domnělé překyselení organismu je také naprostý nesmysl.

Tělo si samo hlídá potřebné pH, pokud by tomu tak nebylo, šlo by o fatální zdravotní problém,“ říká obezitolog Petr Sucharda z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Očistné kúry podle něj vedou spíše k tomu, že člověku se nedostává potřebných živin.

Některé diety snad nejsou tak nebezpečné, ale rozhodně vám také nepomohou. Příklad? Hubnutí pomocí hypnózy, které se poslední dobou šíří i v Česku, a to s odvoláním na studii, která by měla dokládat, že přinejmenším u části lidí funguje.

Ve skutečnosti je však tato studie stará třicet let a její výsledky rozhodně nejsou přesvědčivé, vydedukovat se z nich dá snad jen tolik, že hypnóza může podpořit již nastartovaný proces hubnutí založený na cvičení a omezení příjmu energie.

Sama o sobě nefunguje ani náhodou.

Krátkodobé hladovění neuškodí ani nepomůže

A co další dieta populární v poslední době založená na občasných krátkodobých hladovkách? Ani ta podle Petra Suchardy nemá smysl. „Zdravému člověku jednodenní a nejspíše ani dvoudenní hladovění, tedy přijímání pouze tekutin, uškodit nemůže, ale žádný fyziologický smysl nemá,“ míní.

Propagátoři metody o ní mluví jako o návratu k tradici dávných předků, ale ti tenhle postup nevolili kvůli postavě. K životu lovcůsběračů zkrátka patřily značné výkyvy v dosažitelnosti potravy.

Každopádně existuje poměrně dost studií, které dávají občasné hladovění do spojitosti s postupným plíživým vzestupem váhy, protože tělo má tendenci si z následně přijatého jídla uložit na další horší časy co nejvíce.

Atkinsonova dieta - Vše o zdraví

Источник: https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/proc-neverit-zazracnym-dietam-a-jak-poznat-tu-pravou.A180920_091348_ln-zdravi_ape

Atkinsonova (Atkinsova) dieta – jak se stravovat? Co se může a co ne?

Atkinsonova dieta - Vše o zdraví

Vejce jsou v Atkinsonově dietě povolenou potravinou…

Obezita, nadváha, podkožní tuky. Pojmy, které dennodenně trápí stále větší počet naší populace. Několikrát v průběhu roku sáhneme k nějaké osvědčené dietě, kterou nám poradili naši přátelé a pomocí které za měsíc shodíme i 10 kilogramů. Fantastické, konečně budeme sexy postavu. Musíme to stihnout do dovolené!

Bohužel i hubnutí podléhá módním vlnám, a zatímco jednou jsou na černé listině všechny sacharidy, za pár měsíců je nahradí maso, mléčné výrobky nebo sladké ovoce. Je jen na vás, co si vyberete a k čemu inklinujete. Prakticky pro každého hubnoucího člověka je k dispozici dieta, která by mu měla pomoci zhubnout.

Podle čeho však vybírat? Je snadné začít s dietou, která slibuje, že zhubnete s jejím programem ohromující počet kilogramů v přesně vymezeném čase. Bohužel, obvykle to nefunguje. Záleží totiž nejen na rychlosti našeho metabolismu, ale i zdravotním stavu, množství pohybu a životním stylu hubnoucího.

Atkinsova dieta

Pojmenována je podle dr. Atkinse. Jeho teorií bylo, že tělo tráví nejprve sacharidy, a proto je třeba ze stravy sacharidy vyloučit. Pak se na jejich místo dostane tuk, který chce hubnoucí osoba spalovat především.

Znamená to, že je třeba jíst hodně proteinů a tuků podle chuti. Dieta proto zakazuje cukry a všechny sacharidy. První týdny jsou nejpřísnější, povolují příjem 20 g sacharidů denně.

Znamená to, že byste měli omezit nejen cukry, ale také výrobky z rafinované mouky a konzervované potraviny.

Teorie doktora Atkinse – nízkosacharidová dieta, při které nepočítáte žádné kalorie

Již v roce 1970 objevil Atkins metodu, kterou spolehlivě shodíme nadbytečná kila. Potraviny, které ve velké míře obsahují cukry, nahradil v jídelníčku takovými, které v sobě ukrývají bohaté zásoby uhlohydrátů a škrobu.

Podle něj je pro naše tělo nejlépe, pokud získává energii ze sacharidů (glukózy), a pokud ji nedostane v potravě, sáhne po zásobách, které má naše tělo vytvořené, tedy do tukových vrstev a my hubneme. Dieta má však podle něj i další výhody.

Zjednodušeně řečeno, když jíme cukry, narůstá hladina cukrů v krvi, v pankreatu se tvoří inzulín a my jsme zase hladoví. Jakmile si však tělo zvykne, že nejíme cukry, sníží se chuť k jídlu. Takže jako kdybychom vlastně “hubli dvakrát”.

TIP: Zde si více přečtěte o nízkosacharidové dietě

Co můžete jíst

Základem je omezení denního příjmu sacharidů na 20 gramů. Po dvou týdnech se smí hranice trošku zvýšit, ale je to individuální, záleží na tom, jak moc chceme zhubnout.

Smějí se jíst bílkoviny a tuky, to znamená maso, vejce, sýry, ryby, máslo a olivový olej. Přísun ovoce a zeleniny je omezený, protože některé obsahují cukry.

Nesmí se jíst bílá rýže, bílá mouka a pečivo z ní, těstoviny, některé druhy ovoce.

Jak postupovat při této dietě

První dva týdny je příjem cukrů limitován na 15 – 20 gramů čistých uhlohydrátů denně, z čehož 15 gramů musí pocházet ze zeleniny jako je brokolice, fazole, chřest nebo špenát a jiná listová zelenina (ekvivalentem jsou 3 sklenice čerstvých salátových listů nebo 2 sklenice listů a dvě třetiny sklenice vařené zeleniny). Čisté uhlohydráty jsou ty, které jsou tělem absorbovány, tedy ovlivňují hladinu cukru. Takovým například není vláknina. Příjem proteinů a tuků není limitován. Během této fáze je třeba vypít alespoň 8 sklenic vody denně. Denně je třeba věnovat i sportovním aktivitám. V této fázi zhubnete 2 – 5 kilogramů týdně.V další fázi můžete přijímat více uhlohydrátů, přičemž denní příjem se zvyšuje o 5 gramů každý týden. Můžete pomalu zvyšovat příjem zakázaných potravin, přesně podle pokynů Atkinse. Zvyšujete příjem cukrů, dokud přestanete hubnout. To je podle Atkinse množství cukrů, které můžete mít ve svém jídelníčku.

Povolené máte konzumovat

Může být konzumováno maso, drůbež, mořské plody, vejce, plnotučné sýry, máslo, smetana, olivový olej nebo jiné rostlinné oleje. Můžete konzumovat všechny mléčné produkty, co jen hrdlo ráčí, ale bez cukru. Mozzarela, gouda, smetana, plnotučné mléko, máslo.

Ryby a maso libovolného druhu, tedy i losos, tuňák, mořský jazyk, pečené vepřové, kuřecí, jehněčí, co si jen vymyslíte. Vajíčka a oleje, cibule, špenát, červená paprika, rajčata, česnek, jahody a oříšky. Kofein je povolen pouze v omezeném množství.

Zajímavé:  Zánět Slinivky Domácí Léčba?

Do diety pomalu přidávejte ořechy, semínka, jahody, maliny, luštěniny, celozrnné potraviny, zeleninu s obsahem škrobu.

Zakázané máte konzumovat

Margarín, rafinovaný cukr, těstoviny, rýže, brambory, chléb, bílá mouka, pšeničné výrobky, cereálie, ovocné džusy, alkohol, šunka a salámy. Pozor na některé ryby, mohou být konzervovány i za pomoci cukru.

Vyvarujte se dietních sýrů, bílých nudlí, chipsů, pizzy, banánů, rýže, pudinků a mléčné rýže. Uhlohydráty jsou v této dietě zakázány, od třetí fáze se sice smí vrátit do jídelníčku, ale jen v malém množství.

Dodržujte následující pravidla při Atkinsonově dietě

1. pravidlo: Pokud chcete jíst ve fast food restauracích, musíte vyloučit housku a kečup!2. pravidlo: Jakmile na vás zaútočí pocit hladu, spokojte se s bílkovinami a tukem. Ruce pryč od jakýchkoliv forem droždí!3.

pravidlo: V restauracích si místo rýže a brambor objednávejte růžičkovou kapustu, fazole nebo brokolici.4. pravidlo: Nejezte polévky z sáčků.5. pravidlo: Jezte dostatek multivitaminových tablet.6. pravidlo: Vyhýbejte se nízkotučným výrobkům.

Znamená to, že obsahují nadbytek uhlohydrátů.7. pravidlo: Zelenina (rajčata, špenát), která vařením ztrácí objem, má v syrovém stavu méně uhlohydrátů než vařená.8. pravidlo: Pokud už musíte jíst zeleninu bohatou na uhlohydráty, vždy v kombinaci s bílkovinami a tukem.

9. pravidlo: Pijte jen čistou vodu.

Pár tipů na jídla při Atkinsonově dietě

Snídaně: Míchaná vajíčka s uzeninou a smetanovým sýrem.Oběd: Grilovaný karbanátek s velkou porcí míchaného salátu.Večeře: Vepřové kotlety na česneku nebo pečené kuřecí stehýnka s bylinkami a citrónem. K tomu fazole. Jako dezert mandlový krém se sladidlem.

Je Atkinsova dieta vhodná na hubnutí?

Mnoho odborníků na výživu se shoduje v tom, že navzdory její někdejší popularitě je dieta dost nebezpečná – zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny.

Tato dieta ignoruje fakt, že za hubnutí či přibírání může příjem energie, nikoli složení stravy. Atkins tvrdí, že většina lidí s nadváhou se nepřejídá.

Naopak mají vrozené dispozice k nabírání hmotnosti – což se samozřejmě zamlouvá právě obézním lidem a spokojeně se s danou tezí ztotožňují.

Tato dieta patří k těm oblíbenějším zejména pro rychlost hubnutí a nižší nároky na odříkání.

Jídelníček diety sestává z vysokého obsahu bílkovin a tuků a téměř neobsahuje sacharidy, odporuje přirozenému lidskému metabolismu. Dieta sice vede k hubnutí, ale zároveň ohrožuje zdraví.

Laboratorní pokusy prokázaly, že Atkinsova dieta vede i ke zmenšování mozku. Atkinsova dieta patří k nejdrastičtější a možná i k nejnebezpečnějším.

Podstata její oblíbené diety tkví v tom, že se omezí téměř všechny sacharidy. Bez nich však tělo nedostává potřebné vlákniny, enzymy, vitamíny a minerály. Nejčastější problémy, které může tato dieta přivodit jsou zácpa, nadýmání, bolesti hlavy, břicha, trpí kůže i klouby.

Každá radikální dieta nás nutí vzdát se nějaké složky potravy nebo omezit její přísun. Obíráme tím vlastní tělo o látky, které jsou nezbytné k tomu, aby dobře fungovalo. Netvrdíme, že diety nejsou fajn, ale musí mít svou míru a hlavně správný režim.

Nesprávnou dietou si už nejeden hubnoucí oslabil imunitní systém, propadl špatnému psychickému stavu, depresím a labilitě.

Zdá se to být až příliš krásné na to, aby to byla pravda, dennodenně konzumovat vejce a slaninu a přitom snižovat svoji hmotnost. Miliony lidí vyzkoušelo Atkinsovu dietu, objevily se mnohé informace o pozoruhodném poklesu hmotnosti, ale obavy týkající se nutriční nerovnováhy a dlouhodobého dodržování této diety znamenají, že kralování Atkinsovy diety skončilo.

Organismus nejdříve ztrácí vodu, ne tuk. V první řadě je to proto, že organismus přijímá málo sacharidů, a proto začne čerpat své zásoby sacharidů nazývané glykogen.

Glykogen je v těle vázán na vodu a tato voda se eliminuje tehdy, když se odčerpává glykogen.

To znamená, že počáteční významný pokles hmotnosti, když člověk začne dodržovat dietu založenou na nízké konzumaci sacharidů, je z větší části způsoben ztrátou vody v organismu a nikoli ztrátou tuku.

Je potlačena chuť k jídlu. Jakmile jsou zásoby glykogenu v organizmu vyčerpány, tělo začne využívat jako zdroj energie tuk a svaly. Když dojde ke spotřebě tuků v důsledku chybějících sacharidů, tělo začne produkovat látky zvané ketony, které se za normálních okolností uvolňují do moče.

V případě, že je hladina ketonů velmi vysoká mohou se tyto látky tvořit i v krvi, což zapříčiňuje zápach dechu po laku na nehty.

Tento stav může vést k nevolnosti a únavě, ale lidé navzdory těmto negativům pokračují v této dietě, považují tento jev za určitý indikátor správného dodržování diety.

Ketony přispívají k potlačení chuti k jídlu, stejně jako vysoký příjem bílkovin spojený s touto dietou způsobují, že dochází k redukci příjmu potravy. Přestože mají jedinci v rámci této diety dovoleno jíst, neomezené množství potravy ve skutečnosti přijímají méně energie, protože nepociťují hlad.

Je tedy Atkinsova dieta vhodná na zdravé hubnutí?

Atkinsova dieta není koncipována v souladu s doporučeními zdravé výživy, neboť povoluje konzumovat pouze potraviny s nízkým obsahem sacharidů. Omezený výběr potravin, může být důvodem proč lidé jedí méně, ale nakonec je to i hlavní příčina proč od této diety nakonec ustoupí. Začíná je nudit jednostranná strava.

Zhoršování stavu organismu hubnoucího

Existuje mnoho důvodů, proč označit Atkinsovu dietu za nezdravou volbu. Zaprvé je tato dieta založena na vysokém obsahu tuků, zvláště nasycených a dosud se nezjistilo jaká zdravotní rizika může přinést při dlouhodobém dodržování.

Kromě toho velmi vysoký podíl bílkovin ve stravě zvyšuje zátěž ledvin při procesu eliminace bílkovinného odpadu.

Tato dieta je také nutričně nevyvážená – vyloučení potravin na bázi sacharidů ze stravy včetně obilovin, ovoce a zeleniny, znamená nedostatek vitamínů, minerálních látek, vlákniny i flavonoidů, karotenoidů a dalších antioxidantů je pro lidský organismus nepřípustné a nezdravé. V zásadě platí, že bychom měli konzumovat ne méně, ale více těch potravin, které nás mohou chránit před onemocněními jako jsou např. srdečně-cévní onemocnění nebo rakovina.

Obecné doporučení na závěr

A co se obecně doporučuje? Nedržet Atkinsonovu dietu velmi dlouho. Po ukončení Atkinsovy odborníci doporučují vrátit se k pestré a vyvážené stravě založené na čerstvých surovinách. Přijímané denní dávky jednotlivých živin by měly být úměrné individuálním potřebám každého jedince. Pak Atkinsonova dieta funguje.

VIDEO: O Atkinsonově dietě

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Источник: https://www.rehabilitace.info/dieta-a-hubnuti/atkinsonova-atkinsova-dieta-jak-se-stravovat-co-se-muze-a-co-ne/

Seriál o hubnutí: Atkinsonovu dietu milují i Američané

Ketóza, která je základem Atkinsonovy diety, vzniká tehdy, když dodáváme tělu jen minimum sacharidů čili maximálně asi 50 g denně. Tělo si pak bere jako zdroj energie vlastní tukové zásoby, takže dochází k efektivnějšímu spalování tuků než při běžném jídelníčku.

Při dietě platí několik obecných pravidel: poslední jídlo jde na řadu nejpozději ve 20.00 hod., jíme přiměřeně, nehladovíme, ale nepřecpáváme se, k svačině si později dáváme ovoce, svačina musí být hodinu před hlavním jídlem a dvě hodiny po hlavním jídle. Dieta je oblíbená hlavně proto, že není nijak omezeno, kolik bys toho měla sníst.

Čtyři fáze, kterými musíš projít

Dieta ale není tak úplně jednoduchá, nestačí při ní nějaký čas hubnout a potom se směle vrátit k běžnému příjmu sacharidů.

Vajíčka by se pro tebe měla stát mantrou. Hned vedle masa.

V první fázi, indukční, musí dojít k omezení příjmu sacharidů na maximálně 20 g denně.

K tomu lze dojít snadno vypuštěním takových potravin z jídelníčku, z nichž obvykle sacharidy čerpáme – jde o rýži, brambory, těstoviny, pečivo, ovoce a samozřejmě sladkosti, které beztak nemají ve zdravém jídelníčku co dělat.

Zatímco příjem sacharidů poklesne, je potřeba navýšit příjem tuků asi na 100 g a bílkovin asi na 150 g, aby při dietě neubývaly svaly.

Indukční fáze by měla trvat asi 2 týdny a doporučuje se při ní konzumovat maso, ryby, kvalitní sýry (například mozzarellu nebo goudu), vejce, mořské plody, šunku s aspoň 90 % masa a proteinové nápoje, dále avokádo, kysanou smetanu, máslo a rostlinné oleje. V prvních 2 týdnech diety váha velmi rychle ubývá, což je motivující.

Druhá fáze, fáze hubnutí, slibuje hubnutí ne tak rychlé, přeskočit ji ale nemůžeš. Denně musíš přidat 5 g sacharidů do té doby, než dosáhneš o 4,5 kg vyšší váhy, než je tvoje vysněná. Zdrojem sacharidů navíc by měla být zelenina, semínka, ořechy, bobulovité ovoce nebo sýry.

Přečti si také: Seriál o hubnutí: Cambridge dieta pomáhá i z nejhoršího!

Třetí fázi se říká před-udržovací, což mnohé vysvětluje. Tady se příjem sacharidů navyšuje o 10 g za týden, po měsíci setrvání na téhle hladině přidáš další 10 g týdně. Pokud je pak váha stejná, můžeš postupně dál zvyšovat o 10 g týdně. Pokud začneš přibírat, je třeba vrátit se na předchozí množství sacharidů.

Tuky můžeš čerpat třeba z avokáda. Jsou zdravé a prospěšné.

Čtvrtá fáze je fáze udržovací a spočívá v „restartu“ – jíst můžeš normálně, ale zdravě. Bez cukrovinek, sladkých nápojů, přesolených a mastných chipsů, tučných jídel… Tahle fáze by měla trvat až do konce života.

Zajímavé:  Vitaminy Na Srdce A Cevy?

Výhody a nevýhody Atkinsonovy diety

Stejně jako snad všechno na světě, i Atkinsonova dieta má svá pro a proti. Ke kladům patří to, že nemusíme počítat kalorie, jíme dosyta a nehladovíme. K tomu mizí chuť na sladké, nemáš hlad. Když doplníš stravování pravidelným pohybem, budeš motivovaná už jen tím, jak parádně jdou kila dolů.

nevýhodám patří riziko potíží se žlučníkem a kardiovaskulárním systémem. Může se vyskytnout dehydratace, zápach z úst nebo výkyvy v psychice. Než se do diety pustíš, měla bys ji probrat s lékařem.

Источник: https://www.jsmekocky.cz/clanek/tereza-kvapilova/zdravi/serial-o-hubnuti-atkinsonovu-dietu-miluji-i-americane

Atkinsova dieta: Jak ji držet, aby vám neublížila?

Atkinsova dieta je další z amerických hitů mezi hubnutím. Vznikla už v sedmdesátých letech minulého století pod taktovkou doktora Roberta Atkinse, který sám potřeboval shodit nadbytečná kila. Dieta má do dneška miliony příznivců na celém světě. V čem spočívá? A i když ji vymyslel lékař,  jedná se o zdravý a bezpečný způsob shazování nadváhy?

Dieta podle doktora Atkinse má pochopitelně řadu příznivců mezi celebritami, za všechny jmenujme herečku Jennifer Aniston. Patří mezi nízkosacharidové diety, které fungují na principu, že pokud se tělu nedostává energie právě z cukrů, sáhne do tukových zásob.

Dovolené a zakázané potraviny

Atkinsova dieta má tři fáze. První fáze je velmi náročná – můžete si při ní dovolit jen 20 gramů sacharidů denně. Ty by měly navíc pocházet ze zeleniny, ideálně listové (brokolice, špenát, salát) nebo z fazolí. Tuků a bílkovin si dejte, kolik chcete.

Můžete jíst maso, mléčné výrobky, vajíčka, oříšky, dejte si pozor jen na skrytý cukr. V této fázi jsou zakázány těstoviny, rýže, brambory, bílá mouka, cereálie, alkohol a salámy. Určitě nezapomínejte na dostatek tekutin (1,5–2 litry vody denně).

Tato fáze by měla trvat čtrnáct dní a můžete během ní shodit 5–7 kg týdně. Tento pokles je ale z velké části způsoben tím, že se organismus silně odvodní.

V další fázi si můžete ‚dopřát‘ už 40 gramů sacharidů denně.

To je ovšem stále málo, do zdravého jídelníčku, při kterém nehubnete ani nepřibíráte, patří přibližně 200 gramů denně! Tato fáze má trvat tak dlouho, dokud téměř nedosáhnete optimální váhy.

Některé zdroje uvádějí, že máte skončit zhruba čtyři kilogramy nad svou ideální váhou a sacharidy můžete přidávat libovolně, jen kila nesmí jít nahoru. Většina dietářů ale nepřesáhne 60 g sacharidů denně.

Během třetí fáze pak pomalu přidáváte přílohy a sacharidy tak, aby to vaše tělo zvládlo bez opětovného přibírání na váze.

Proč je Atkinsova dieta tak oblíbená?

O tom, že je dieta velmi populární, není pochyb. Jedním z důvodů může být i ten, že bílkoviny dokážou zasytit a člověk opravdu nemá hlad. Lékaři ovšem nevidí rádi konzumaci vysokotučných výrobků, protože ty zvyšují riziko vzniku srdečně-cévních a nádorových onemocnění. 

To potvrzuje i odbornice na zdravý životní styl a fitness trenérka Alena Vídeňská. ‚Obecně platí, že bychom měli přijímat takové potraviny, které eliminují vznik kardiovaskulárních nemocí a chrání nás před rakovinou, což je u této diety přesně naopak,‘ říká a dodává, že dieta má další negativa.

‚Atkinsova dieta je bohatá na tuky a cholesterol, což může negativně ovlivňovat správnou funkci žaludku, slinivky, jater a ledvin. V těle může dojít ke zvýšení hladiny triglyceridů a LDL cholesterolu, zvýšení krevního tlaku, zakyselení organismu a možnému selhání ledvin. Dieta dr.

Atkinse určitě není vhodná pro osoby trpící dnou, těhotné a kojící ženy, pacienty s onemocněním žaludku a ledvin a u osob s krevní skupinou A,‘ vysvětluje odbornice.

Pozitivem této diety je jistě to, že nemusíte již počítat žádné kalorie. ‚Prostě jíte tak, abyste neměli hlad, a i přesto máte jistotu, že zhubnete. Ovšem nejprve vodu a až poté tuk,‘ vysvětluje odbornice. ‚Což není základem zdravého a trvale udržitelného hubnutí. Počítejte tedy s tím, že vás po přechodu na běžný režim bude jistě čekat jojo efekt.‘

Dieta dr. Atkinse má i další negativa. Může vás trápit zácpa, zvyšuje se riziko vzniku rakoviny a celkově je tato dieta nutričně nevyvážená. ‚Pokud ji přesto chcete zkusit, držte ji pouze po dobu nezbytně nutnou. Poté přejděte na nutričně vyváženou stravu a dodržujte zásady zdravého životního stylu,‘ radí koučka.

Odborná spolupráce: Mgr. Alena Vídeňská, fitness trenér a výživový poradce

Základní informaci o tom, jestli máte nadváhu, vám dá naše BMI kalkulačka.

Источник: https://www.zeny.cz/atkinsonova-dieta

6 diet, které vám mohou poškodit zdraví

Nazývaná také javorová dieta či dieta kajenského pepře. Při této dietě po dobu deseti dnů nic nejíte ani nepijete kromě speciálního nápoje, připraveného z javorového sirupu, citronu, chilli papriček a vody.

Limonádová dieta doporučuje denně vypít deset sklenic tohoto nápoje.

Při této bláznivé dietě budou po celých dlouhých deset dní vašemu tělu chybět téměř veškeré živiny, vitamíny, minerály a další zdraví prospěšné látky.

Deset dní je dost dlouhá doba k tomu, aby mohlo dojít k poškození zdraví. Tento pálivý, kyselý nápoj dráždí váš žaludek i celý trávicí trakt. Bolesti žaludku, zvracení na sebe nenechají dlouho čekat. To není vše.

Limonádová dieta vám může také poškodit střevní funkce, narušit fungování prospěšných střevních bakterií, metabolismus sacharidů i elektrolytovou rovnováhu. Přestože při této dietě dostatečně pijete, vaše tělo bude dehydratované.

Následně dojde k příznakům při dehydrataci, jako je bolest hlavy, pocit vyčerpanosti, malátnosti, snížená schopnost soustředění a dalších činností mozku. Kromě toho může tato dieta oslabit váš imunitní systém.

2. Breussova dieta

Je dílem rakouského elektrikáře a léčitele Rudolfa Breusse, který ji vytvořil jako léčebný prostředek proti rakovině. Podle jeho tvrzení se rakovina léčí vyhladověním zhoubného nádoru. Později se tato drastická dieta, která je téměř hladovkou, začala používat na hubnutí.

Podstatou Breussovy diety je úplné vyřazení pevné stravy z jídelníčku, po do 40 až 42 dní. Pokud se rozhodnete zhubnout pomocí Breussovy diety, po celou tuto dobu nebudete nic jíst ani pít kromě tepelně neupravených zeleninových šťáv z červené řepy, mrkve, celeru, černé ředkve a brambor.

Budete si moci „dopřát“ také neslazené bylinkové čaje.

Breussova dieta má i mírnější verzi, která povoluje kromě bylinkových čajů šťávy ze všech druhů zeleniny, kromě brambor a šťávy ze všech druhů ovoce. Breussova dieta dodá vašemu tělu pouze nepatrné množství sacharidů, některé vitamíny, minerální látky a menší množství jedovatého solaninu, obsaženého ve šťávě ze syrových brambor.

Breussova dieta vám způsobí vyčerpání, bolesti hlavy, psychické problémy, jako jsou deprese, úzkosti a nezvladatelný hlad v důsledku minimálního příjmu energie. Při Breussově dietě vás čeká také úbytek svalové hmoty a zdravotní problémy, vyplývající z dlouhodobého nedostatku sacharidu, bílkovin, tuků, některých vitamínů, minerálních látek.

Breussova dieta vás může dovést ke značnému a nevratnému poškození zdraví.

3. Tukožroutská polévka

Základem této diety je konzumace libovolného množství polévky, připravené z cibule, paprik, bílého hlávkového zelí, mrkve, rajčat, řapíkatého celeru, soli, polévkového koření a kostky zeleninového bujónu.

Zastánci této diety tvrdí, že pokud dostane tělo minimum energie a žádné tuky, bude nucené sáhnout do tukových zásob.

Je to sice krásná teorie, ve skutečnosti však tělo nejprve čerpá energii ze sacharidů, potom z bílkovin a nakonec z tuků.

Týden držení této diety bude pro vás týdnem hladu a pro vaše tělo tvrdou zkouškou odolnosti. Tukožroutská polévka vám nedodá ani dostatek energie ani dostatek všech potřebných živin a dalších látek. Jediná látka, které bude mít vaše tělo nadbytek, je vláknina, to se projeví pocity nadýmání, bolestmi břicha, průjmy.

Při této dietě dochází k únavě, pocitům malátnosti, depresi, úzkosti, nervozitě, podrážděnosti. Nejenže se nebudete moci dlouho na zeleninu ani podívat, ale také vás mohou čekat zdravotní problémy. Delší držení této diety než týden by mohlo přivodit selhání organismu.

Při opakovaném držení této diety si dříve či později vykoledujete trvalé poškození zdraví.

4. Dieta s dětským jídlem

Princip této diety, oblíbené u celebrit je jednoduchý, jíst a pít stejně jako malé děti. Tato dieta slibuje rychlé hubnutí pomocí drastického snížení příjmu energie.

U této diety konzumujete dětské přesnídávky i jídla batolat, jako jsou rozmixované banány s piškotem, dušené kuřecí maso s dušeným hráškem, mrkví a vařenými brambory.

Při této dietě dostává sice vaše tělo všechny potřebné látky ve správném poměru, avšak porce, která stačí batoleti, nestačí a ani nemůže stačit dospělému člověku.

Nepoměr mezi nutričními potřebami dospělého člověka a nutričními potřebami batolete je patrný na první pohled. Kromě toho, že na této stravě si zrovna nepochutnáte, co chutná dětem, nemusí chutnat dospělým, si můžete trvale poškodit zdraví. Vaše tělo má sice všechny potřebné látky, nemá jich však dostatek a nemůže správně fungovat.

Při držení této diety na sebe psychické a fyzické problémy nedají dlouho čekat. U této diety je kromě „ptačích porcí“ doporučována pravidelná intenzivní fyzická aktivita. Kromě poškození zdraví vás navzdory intenzivní pravidelné pohybové aktivitě čeká úbytek svalové hmoty.

Zajímavé:  Bolest Zubu U Psa Priznaky?

Svaly potřebují ke svému udržení a růstu nejen pohyb, ale také dostatek bílkovin a energie, což strava malých dětí dospělému člověku nemůže dodat.

5. Mléčná dieta

Mléčná dieta patří k jednostranným dietám, při nichž se konzumuje pouze určitá velmi omezená část potravin či jedna potravinová skupina, jako je např. ovoce nebo dokonce jedna potravina, jako je např. ananas u ananasové diety.

Autorem mléčné diety je český obezitolog Rajko Doleček, který tvrdí, že pro hubnutí stačí drasticky snížit příjem energie. Pokud se rozhodnete držet tuto dietu, budete denně pít mléko a jíst neochucené tvarohy, jogurty a zakysané mléčné výrobky. Mléko i mléčné výrobky mají obsahovat co nejméně tuků.

V některých přesně stanovených dnech můžete sníst malé množství vařených vajec, libové šunky, libového masa vařeného ve vodě nebo v páře a menší množství zeleniny a ovoce.

Mléčná dieta je strava s nadbytkem bílkovin, vápníku a s nedostatkem energie, tuků, některých vitamínů, minerálních látek, vlákniny a dalších potřebných látek. Při držení této diety vás čeká hlad a poškození zdraví vlivem nadbytku bílkovin a nedostatku tuků, některých vitamínů a minerálních látek.

Nadbytek bílkovin nadměrně zatěžuje ledviny a játra, pokud je dlouhodobý, dochází po určité době, která je u každého jiná, k poškození jater a ledvin. Z této diety, zvláště při jejím opakovaném držení si můžete odnést trvalé zdravotní následky, jejichž příčinou je nedostatek některých potřebných látek a nedostatek energie.

Příjem energie 400 – 600 kcal, což je 1.680 – 2.520 kJ, dospělému člověku nestačí, zvláště, přidá-li k této drastické dietě fyzickou aktivitu. Nedostatek některých živin a nedostatek energie se projeví únavou, vyčerpaností, podrážděnost, depresemi, závratěmi mdlobami.

Nevyvážená strava při mléčné dietě může způsobit trvalé poškození organismu.

6. Atkinsonova dieta

Je jednou z diet, ve kterých se omezuje jedna živina na úkor ostatních. Atkinsonova dieta spočívá v drastickém omezení sacharidů ve stravě, v některých dnech je povoleno pouze 20 g sacharidů denně a v hojné konzumaci bílkovin a tuků.

Autor této diety, americký lékař Atkinson vidí jako viníka obezity sacharidy, proto tvrdí, že při hubnutí je třeba je výrazně omezit na úkor bílkovin a tuků. Podle něho je při nedostatku sacharidů tělo nuceno čerpat energii z tukových zásob.

Nedostatek sacharidů a nadbytek tuků a bílkovin se po určité době projeví zdravotními problémy. Vysoký podíl tuků živočišného původu s výjimkou rybího tuku zvyšuje riziko onemocnění srdce, cév, žlučníku i slinivky břišní.

Naše tělo potřebuje ke správné funkci sacharidy a dokonce i malé množství jednoduchých sacharidů. Sacharidy jsou viníkem obezity a příčinou různých nemocí pouze tehdy, pokud je jich nadbytek.

Naše tělo je chytré, nedodáme-li mu dostatek sacharidů potravou, vytvoří je pomocí biochemických reakcí z tuků. Při těchto biochemických reakcích produkuje ketony, které by jinak byly vylučovány močí.

Při nadměrném množství ketolátek se tyto látky dostávají do krve, což se projevuje acetonovým zápachem dechu, únavou, nevolností, příznaky typickými pro neléčenou cukrovku. Ketolátky vznikají v játrech jako vedlejší produkt spalování tuků, mezi ketolátky patří kyselina β-hydromáslená, kyselina acetoctová, aceton.

Ketolátky vznikají fyziologicky v malém množství a tělo si s nimi dokáže poradit. Nedokáže si však poradit s jejich nadbytkem.

Nadbytek ketolátek vede k poruše vnitřního prostředí a k narušení rovnováhy kyselin a zásad, tj, k narušení acidobazické rovnováhy, ke ketoacidóze. Nadbytek ketolátek signalzuje nadbytek tocických látek v těle.

Další zdravotní komplikace jsou následkem nedostatečného příjmu vlákniny, některých vitamínů, minerálních látek a dalších zdraví prospěšných látek jako jsou antioxidanty, flavonoidy, karotenoidy.

Vaše zdraví může poškodit také nadměrná konzumace masa, která znamená nadměrný příjem bílkovin zatěžující ledviny a játra a také zvýšené riziko vyšší hladiny kyseliny močové v krvi a následné onemocnění, nazývané dna.

Autorka: Evžena Janovská

Источник: http://eurodenik.cz/zdravi/6-diet-ktere-vam-mohou-poskodit-zdravi

Atkinsonova dieta

Atkinsova dieta je jednou z nejpopulárnějších a zároveň nejkontroverznějších diet. Dieta doporučující neomezenou konzumaci tuků a bílkovin a naproti tomu vyžadující silně redukující příjem sacharidů.

Atkinsonova dieta patří do skupiny nízkosacharidových diet. V určitých časových intervalech se takovéto diety objevují v laickém tisku nebo ve formě senzačních knižních trháků, často však nerespektují zásady zdravé a vyvážené výživy, proto by neměly trvat dlouhodobě.

Atkinsova dieta hovoří o tom, že tuk není onou hrozbou působící nadváhu, nýbrž konzumace nadměrného množství sacharidů. Změnou poměru hlavních živin dosáhneme úbytku váhy na principu čerpání energie z tukových zásob.

Podstata Atkinsovy diety

Hlavní pointou Atkinsovy diety je ta, že omezuje sacharidy ve stravě do takové míry, že tělo začne přecházet do ketózy. Ketóza je abnormální stav, v němž organismus bez sacharidů zásobuje mozek ketony (palivo vzniklé odbouráváním bílkovin). Ketóza omezuje pocit hladu, což usnadňuje hubnutí.

Spočívá v maximální redukci sacharidů až na 20 g denně, ale na druhou stranu povoluje přijmout neomezené množství bílkovin.

Může se držet neomezeně dlouho, ale tělo je pod velkou zátěží a přichází o důležité živiny. Doporučená je doba 3 až 4 týdnů.

Dle Atkinsona to zabere zhruba 2 až 3 dny než se naše tělo přepne na přednostní spalování tuků. „Podvádění“, tedy konzumace sacharidů nad povolené množství, není možné, protože bychom opět sklouzli do metabolismu přednostního spalování cukrů.

4 fáze Atkinsovy diety

Plán diety je rozčleněn do 4 fází omezování sacharidů a zvyšování podílu bílkovin a tuků ve stravě.

1. Fáze

Spojována s velkým úbytkem hmotnosti. Podíl sacharidů nesmí překročit 20 g. Trvá přibližně 2 týdny.

2. Fáze

Množství sacharidů postupně navyšováno o přibližně 5 gramů denně. Doporučuje se přidávat malé porce ořechů, škrobové zeleniny, apod. V této fázi povolen i alkohol.

3. Fáze

Postupná příprava na ukončení diety. Příjem sacharidů zvýšen o 10 gramů denně. Hlavním cílem této fáze je najít optimální úroveň množství sacharidů, při kterém nebude váha ani klesat ani stoupat.

4. Fáze

Přechod na náš normální jídelníček, přičemž bychom měli zachovat zkušenosti získané během diety. Nadále hlídat množství sacharidů. Při opětovném nabírání kilogramů se doporučuje návrat zpět do 3. fáze a přísněji kontrolovat množství sacharidů.

Zásady Atkinsonovy diety

  • Atkinsova dieta vyžaduje 3 jídla denně nebo klidně 4 – 5 menších porcí, podstatné je nepřekročit minimální množství sacharidů na den
  • Konzumace masa, ryb a vajíček je bez omezení
  • Koření povoleno dokud neobsahuje žádné přidané cukry
  • Sýry preferovat tvrdé, čerstvý sýr je příliš bohatý na sacharidy
  • Zelenina nízká na sacharidy
  • Pitný režim: minerální voda, pramenitá voda, čaj (neslazený), džus (pro velký obsah jednoduchých cukrů pouze 2 – 3 lžíce)
  • Ovoce: všechno až na některé zakázané druhy
  • Masné výrobky, uzeniny
  • Mléko, mléčné výrobky bez omezení tučnosti s mírným omezením množství
  • Hořká čokoláda v minimálním množství
  • Celozrnné pečivo

Zakázané potraviny

  • Cukr: ve všech podobách: med, sirupy,…
  • Sladkosti
  • Ovoce a ovocné džusy: banány, hrozinky, ananas,…
  • Pšeničné produkty: chléb, těstoviny,
  • Obiloviny
  • Luštěniny
  • Potraviny s vysokým obsahem škrobu: brambory, rýže, kukuřice, mrkev…
  • Pochutiny: kečup, dresinky,…
  • Slazené limonády

Jak vypadá jídelníček s Atkinsovou dietou

  • Snídaně: vaječná omeleta (3ks vajec) s avokádem
  • Oběd: hovězí steak (200 g) se salátem (mix listového špenátu a listové zeleniny) s houbami, cibulí a parmezánem
  • Večeře: Grilovaný losos, kapusta na česneku s citronem a sezamovými semínky

Recept – Salát s brokolicí, olivami a vejci

Suroviny:

  • Brokolice
  • Vejce
  • Zelené olivy
  • Majonéza
  • Paprika
  • Červená cibule
  • Sůl
  • Pepř

Postup přípravy:

Množství ingrediencí zvolte doslova libovolně podle chuti. Ingredience nakrájejte do větší mísy a  promíchejte s majonézou. Osolte a opepřete. Při dochucování se zde spoléhá na chuť pepře.

Zkušenosti s Atkinsovou dietou

Nemálo obvyklým účinkem této metody je akné, vyrážky a poškození střev. Dávejte si na tuto dietu velký pozor. Jak již bylo řečeno, pokud je organismus nucen vytvářet energii pomocí ketózy, která je sama osobě velice energeticky náročná, může se stát, že na příklad při sportu, nebo jiné fyzické zátěži, přestane tělo zvládat dodávání energie a zkolabujete.

Další zkušenost vypovídá zmizení zdravotních problémů

Zastánci Atkinsovy diety uvádí, že sacharidy jsou ve stravě největším zlem, protože se přeměňují na podkožní tuk. Tak je to ovšem i při nadměrné konzumaci tuků, která je v této dietě neomezena.

Výhody a nevýhody Atkinsovy diety

Výhody

  • Pokud to lze vůbec považovat za výhodu, tak povoluje potraviny, které jsou v jiných dietách naprosto nemyslitelné.
  • Rychlý úbytek kilogramů.
  • Dieta zaručuje hubnutí bez pocitu hladu.
  • Dbá na pitný režim, aby nedocházelo k dehydrataci organismu.

Nevýhody

  • Vede k nekontrolovatelnému přívodu nasycených mastných kyselin a tedy k možnosti zvýšení koncentrace cholesterolu v krvi.
  • Nevhodná z dlouhodobého hlediska, nerespektuje zásady vyváženého stravování, tělo je pod velkou zátěží a přichází o důležité živiny.
  • Z důvodu velkého příjmu tuků ji nelze doporučit jedincům se srdečním onemocněním a diabetikům.
  • Nevhodná pro dospívající a osoby s onemocněním ledvin.

Závěr Atkinsovy diety zjednodušeně zní: „jezte kolik chcete, zhubněte, a nikdy nemějte hlad“, což zní samo o sobě dost nevěrohodně.

Věděli jste, že…

Atkinsovu dietu si vyzkoušela i Catherine Zeta-Jones a Renée Zellweger?

Источник: https://www.bezhladoveni.cz/atkinsonova-dieta/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector