Barva moči – vše o zdraví

Napadlo vás někdy, co všechno na vás může prozradit moč? Po vykonání malé potřeby je dobré se občas podívat před spláchnutím do mísy a zkontrolovat její barvu i zápach. Pokud se staráte o své zdraví, určitě t udělejte. Barva, zápach i konzistence moči nebo pocity při močení vám často pomohou naznačit, co se děje ve vašem těle a kde je problém.

Hlídejte barvu své moči

V ideálním případě má být moč čirá, světle žlutá a bez zakalení, které může naznačovat přítomnost bakterií. Nelze jednoznačně říci, kolikrát bychom měli za den močit, protože frekvence močení se odvíjí od mnoha faktorů. Časté nebo bolestivé močení je ale zpravidla signálem onemocnění, proto je nutné navštívit lékaře.

Barva moči - Vše o zdraví

Barva moči při cukrovce

Nezvykle nasládlý zápach moči se objevuje při diabetu. Sladce páchnoucí moč je důležitým klíčem k diagnóze cukrovky. Pro lidi, kteří už diabetem trpí, je sladký pach moči znamením toho, že jejich hladina krevního cukru není v pořádku a je třeba ji dostat opět pod kontrolu. V tomto případě je moč bez barvy.

Bezbarvá moč

Pokud je moč opravdu zcela bez barvy, došlo k nadměrnému zavodnění organismu, může jít o cukrovku neboli diabetes ale také o selhání ledvin. Často se ale nevyskytuje.

Krev v moči

Pokud je moč kalná anebo se v ní dokonce objeví krev a vykazuje červené krvinky v moči, je nutné se k lékaři objednat okamžitě. Narůžovělá nebo načervenalá barva moči nemusí být příznakem krve v moči. Barvu moči může na čas změnit i červeně zabarvená zelenina nebo ovoce, jako je červená řepa, ostružiny a borůvky.

Narůžovělá barva moči může ale ukazovat na přítomnost krve v moči.

Může znamenat buď infekci močových cest, nebo naznačovat, že máme ledvinové kameny, ve vzácnějších případech i na rakovinu močového měchýře nebo ledvin.

Do oranžova se zbarví moč, pokud jíme mnoho mrkve díky karotenu, který vylučován v moči. Pomerančovou barvu moči může způsobit i lék na infekci močového měchýře neboli pyridium a lék na ředění krve, jako je warfarin.

Červená barva způsobená krví v moči může ukazovat na problém s močovými cestami, ledvinami, močovým měchýřem, prostatou i močovou trubicí. Mohla by být také příznakem nádoru močového měchýře nebo ledvin. Pokud obsahuje krevní sraženiny nebo kousky tkáně v moči, nejděte ihned k lékaři.

Barva moči - Vše o zdraví

Žlutá barva moči

Tmavě žlutá moč může signalizovat nedostatečnou hydratacidehydrataci, ale i onemocnění žlučových cest.

Neonově žlutá moč, která může být svítivě žluto-zelená, je většinou naprosto neškodná. S největší pravděpodobností barva souvisí s užíváním vitaminových doplňků stravy, zejména vitaminů skupiny B.

Nadbytek vitaminu B neboli riboflavinu, se vylučuje močí a možná jej jíte až moc.

Tmavě žlutou až oranžovou barvu může mít příliš koncentrovaná moč, která obsahuje hodně urochromu a málo vody. V případě neonově oranžové barvy moči se může jednat o problém s játry, obzvláště v kombinaci s nažloutlým odstínem očního bělma.

Zelená barva moči

Nazelenalý odstín moči je většinu způsoben konzumací chřestu. V tomto případě tuto neobvyklou barvu moči navíc doprovází i charakteristický zápach.

Ve vzácných případech ale může být zelená barva moči příznakem specifické formy infekce močových cest, kterou způsobuje bakterie proteus mirabilis, která způsobuje i vznik ledvinových kamenů.

Modrá barva moči

Modrou barvu může způsobit vzácné genetické onemocnění zvané hyperkalcémie, které se projevuje nadbytečným množstvím vápníku v kostech.

Hyperkalcémie je někdy nazývána syndrom modrých plenek, protože děti s touto poruchou vylučují modrou moč. Velmi závažný stav může být provázen celou řadou možných komplikací.

Modře zbarvenou moč může způsobit i užívání některých léků, jako je antidepresivum amitriptylin nebo cimetidin na žaludeční vředy.

Barva moči - Vše o zdraví

Tmavá barva moči

Tmavá a zakalená moč může mít důvod v přítomnosti krystalků fosforečnanu vápenatého, bakterií nebo u žen po znečištění výtokem z pochvy.

Na zakalení moči si dejte pozor, i když se cítíte dobře a nemáte žádné jiné příznaky, které jsou typické pro infekce močových cest.

Zakalení moči totiž může často být právě tím jediným příznakem infekce.

Ztmavnutí moči do hněda mohou zapříčinit léky, jako jsou antibiotika metronidazol, nitrofurantoin, nebo také projímadla obsahující sennu a methocarbamol na uvolnění svalů.

Tmavě žlutá až nahnědlá moč je známkou dehydratace, nebo se objeví po konzumaci rebarbory, aloe nebo fava fazolí. Hnědá moč může ukazovat i na problém s játry, jako je hepatitida nebo cirhóza jater.

Pokud se přidají bolesti břicha, vyrážka nebo záchvaty, může jít o vzácnou dědičnou metabolickou poruchu zvanou porfyrie.

Neustálé nutkání na močení

Pocit, že musíte stále chodit na toaletu, i když jste z ní právě přišli, patří mezi klasické příznaky infekce močových cest. Neustálé nutkání na močení způsobuje podráždění a zanícení močového měchýře a močové trubice.

Může poukazovat na intersticiální cystitidu, chronické nebakteriální onemocnění močového měchýře, s bolestivými příznaky nebo dyskomfortem v této oblasti, s vyšší frekvencí močení ve dne nebo v noci.

Onemocnění postihuje převážně ženy středního věku.

Močíte více než obvykle

Nadměrné močení může být jeden z prvních příznaků těhotenství. Častější močení je způsobeno hormonálními změnami, které značně urychlují krevní tok z ledvin. Přichází i po nadměrné konzumaci alkoholu nebo kofeinových nápojů.

Pokud sejde ani o jednu příčinu, raději si zajděte na vyšetření k lékaři. Může být příznakem cukrovky nebo nádoru.

Laboratorní vyšetření odhalí přítomnost glukózy u cukrovky, dusitanů, leukocytů a bakterií při zánětu močových cest, nebo plovoucích částic u onemocnění ledvin.

Jak vypadá správná barva?

Za normálních okolností je moč jako průhledný roztok světle žluté až jantarové barvy.

Источник: https://www.hlidejsizdravi.cz/zdravi-a-krasa/co-prozradi-moc-o-nasem-zdravi/

Jak by měl vypadat normální den z hlediska vylučování?

Foto: Stock-Asso, Shutterstock.com

Devatenáctý listopad je Světový den toalet. Věnujte nejen tento den pozornost tomu, jak často musíte i jak vaše moč či stolice vypadají. Není to nic nechutného, naopak. Může vám to pomoci včas odhalit vážné onemocnění.

Téma zažívání je pro mnoho lidí stále tabu. Přitom zácpa, řezavá bolest při močení nebo krev ve stolici jasně signalizují onemocnění, které je třeba léčit. Když ho budete ignorovat, problém často jen naroste.

Zajímavé:  Bolesti varlat - vše o zdraví

Močový měchýř pojme maximálně půl litru tekutiny, ohlásit se ale může, už když ho zaplní asi 150 ml moči. Během spánku se tělo čistí a tráví, není tedy divu, když vás ještě před budíkem probudí plný měchýř. Nemělo by vás zaskočit ani to, je-li moč ráno hustší, tmavší a silněji zapáchá: je koncentrovanější, abyste mohli dlouhé hodiny nerušeně spát.

Ideální je, pokud si ráno dojdete i na velkou. Tělo by se mělo vyprazdňovat pravidelně, jinak ho zbytečně zatěžují toxiny. Nemáte stolici ráno automaticky? Můžete si defekační reflex nacvičit.

„Hned po probuzení vypijte sklenku vlažné vody, třeba i lehce projímavé minerálky, nebo zkuste něco malého pojíst, například bílý jogurt.

Po dvaceti minutách běžné ranní aktivity zkuste usednout na toaletu a snažte se vyprázdnit,“ radí Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren Benu. Takto je třeba postupovat každý den, nijak násilně ale netlačte.

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Každá výrazná změna v pravidelnosti by měla vzbudit vaši pozornost

Moč má být žlutá. Světlejší až čirá znamená, že pijete až příliš, což zbytečně zatěžuje ledviny. Naopak tmavá moč většinou upozorňuje na nedostatečný pitný režim.

Jakákoliv jiná barva souvisí v prvé řadě s tím, co jíte: moč obarví třeba řepa, chřest, borůvky, ale i některé léky.

Dlouhodobější zabarvení zejména do rudé nebo černé řešte s lékařem – na svědomí ho může mít nádor, žloutenka, špatně fungující ledviny nebo zánět močových cest.

Barva stolice by se měla pohybovat v různých odstínech hnědé, kvůli jídlu může získat krátkodobě jiný nádech. Pokud v ní ale přetrvává černá, červená, žlutá nebo zelená, možná jde o signál vnitřního krvácení, problémů s funkcí některých orgánů či závažného onemocnění.

Obecně odborníci považují za normální takovou stolici, která má válcovitý tvar klobásy. Opouštět tělo by měla přirozeně, bez bolesti, natož drobných krvácivých zranění. Pokud se s takovými potížemi perete často, přidejte vlákninu a víc pijte a prověřte, zda netrpíte nějakou potravinovou alergií či intolerancí. Vsaďte také na pravidelný pohyb, který podpoří střevní peristaltiku.

Žádoucí není ani vodnatá stolice, signalizuje střevní nerovnováhu, navíc odvádí z těla příliš rychle živiny, které střeva nestihla vstřebat. Déletrvající obtíže dehydratují a oslabují imunitu, proto je třeba zjistit příčinu.

Foto: MRAORAOR, Shutterstock.com

Stolice by měla tělo opouštět bez bolesti

Nepříjemný odér je rušivý spíše společensky, k zdravému vyprazdňování však patří. Záleží hodně na tom, co jíte, intenzivnější bude například po pivu nebo mase. Pokud ale cítíte delší dobu zápach, který neznáte, případně je mnohem silnější, mohlo by jít o infekci, cukrovku nebo selhání ledvin.

Muset si odskočit i v noci je v pořádku, hrozí to zejména po alkoholu nebo větším množství kofeinu. U žen může být souvislost s menstruačním cyklem, ale i s infekcí močových cest – pak bývá močení doprovázené řezavou bolestí či pálením. Odborníci se domnívají, že jít v noci jednou či dvakrát na malou je stále v normě.

Pokud vás to ale obtěžuje, nechte se vyšetřit. „Například když člověk většinu toho, co vypije, vymočí v noci, zjišťuje se, jestli má zdravé srdce. Nebo když moc nepije, a přesto chodí čůrat často, zkoumá se, zda netrpí cukrovkou,“ vysvětluje primářka Michaela Matoušková z Centra komplexní urologické péče Urocentrum Praha.

Je normální chodit na velkou po jídle?

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Источник: https://www.prozeny.cz/clanek/jak-by-mel-vypadat-normalni-den-z-hlediska-vylucovani-60257

Když moč hraje všemi barvami duhy. Aneb co se děje s vaším tělem, když je vaše moč zelená, modrá, růžová, nebo dokonce hnědá

Možná to vyzní divně, ale pokaždé, když jdete na toaletu, máte jedinečnou příležitost zkontrolovat své zdraví. Zkoumáním moče, respektive její barvy, můžete…

Možná to vyzní divně, ale pokaždé, když jdete na toaletu, máte jedinečnou příležitost zkontrolovat své zdraví. Zkoumáním moči, respektive její barvy, můžete totiž zjistit, zda je vaše tělo v pořádku, nebo zda potřebujete navštívit lékaře.

Zní to snadně, co říkáte? Máme pro vás jednoduchý přehled barev moči a možné příčiny nestandardního zbarvení.

Pokud jste někdy zpozorovali zvláštní barvu své moči, možná zde naleznete vysvětlení, proč tomu tak bylo, popřípadě, na co si dát pozor.

Oranžová

Oranžová moč

Oranžová barva moči může být následkem užívání některých protizánětlivých léčiv (Azulfidine), chemoterapeutických léčiv nebo laxativ se sennou (projímadel). Dalším důvodem může být například nadměrná konzumace vitamínu B2 nebo beta-karotenu (mrkev).

Ale pokud jste nebyli vystaveni ani jednomu z výše uvedených, pak byste měli pít vodu – dehydratace může způsobit vysokou koncentraci moči – a ta se projevuje právě tmavě žlutou až oranžovou barvou. Během několika hodin by se mělo vše vrátit do normálu. Zkontrolujte si také oči.

Pokud ve vašem bělmu uvidíte nažloutlý odstín, pak oranžová moč může být znamení, že vaše játra nefungují správně. V tomto případě byste se měli okamžitě objednat k lékaři.

Růžová až načervenalá

Růžová moč

Tato barva může být ve spojitosti s močí alarmující, ale nemusí být nutně závažným symptomem, jelikož může být způsobena jídlem či léky. Pokud jste konzumovali červenou řepu, ostružiny nebo rebarboru, pak můžete být v klidu, tyto potraviny mohou způsobit toto děsivé zbarvení.

Ale do druhého dne by se mělo vše vrátit do normálu. Pokud se tak nestane, určitě se poraďte s lékařem. Růžové až načervenalé zbarvení mohou způsobit i některá antibiotika (Rifadin, Rimactane), která se používají k léčbě tuberkulózy.

Fenazopyridin, který se užívá k léčbě infekcí močových cest, a laxativa se sennou mohou rovněž způsobit stejné zabarvení. Krev v moči je pak tím nejhorším, co vás může potkat.

V tomto případě může jít o infekci močových cest, onemocnění ledvin, močové kameny v močovém měchýři či ledvinách a rakovinové či nerakovinové nádory. Zde je opravdu nutné vyhledat odborníky.

Zelená nebo modrá

Zelená nebo modrá moč

Může to být šokující, pozorovat zelenou či modrou moč, jak opouští vaše tělo. Ale většinou jde o zcela vzácné případy. I zde můžeme pozorovat vliv konzumace potravin, konkrétně pak chřestu a uměle barvených potravin. Moč se vyčistí do dvou dnů a vy můžete být v klidu.

Co se týče léků, tak Amitriptylin, Indomethacin a Propofol jsou těmi, které mohou zbarvit vaší moč podobně jako výše uvedené potraviny. Pokud jste nekonzumovali uměle barvené potraviny, chřest a neužívali léky, které jsme vyjmenovali, navštivte lékaře.

Zajímavé:  Volne Prodejne Leky Na Akne?

Zelená barva může signalizovat vzácnou infekci močových cest, způsobenou bakteriemi Pseudomonas. Tyto bakterie mohou způsobit i ledvinové kameny.

Hnědá

Hnědá moč

Pokud vidíte ve své moči odstíny hnědé barvy, může to být známka dehydratace. Mezi potraviny, které toto zbarvení způsobují, patří rebarbora a fazole fava. Hnědá barva by měla odeznít velice brzy.

Pokud ale přetrvává i přes dodržení pitného režimu, může poukazovat na zdravotní problémy s játry a ledvinami. Pokud je hnědá moč doprovázena bolestmi břicha, vyrážkami a záchvaty, je vysoká pravděpodobnost, že jde o genetickou chorobu.

Pokud je i vaše krev zbarvená do hněda, může to být příznak závažnějšího stavu, jako je nádorové onemocnění.

Transparentní, pěnící či šumivá moč

Pěnící či šumivá moč

Pokud máte transparentní (průhlednou moč), je to náznak toho, že pijete moc vody. To může způsobit určité problémy, z nichž nejzávažnější je ředění solí, což může způsobit problematickou chemickou nerovnováhu v těle. Takže jednoduše pijte méně.

Mít napěněnou moč je čas od času naprosto normální a obvykle to je způsobeno rychlostí močení. Pokud se však stále vrací a je to častější úkaz, měli byste se poradit se svým lékařem. Pěnivá nebo šumivá moč může být projevem bílkovin, které se dostaly do moči.

A to si rovněž vyžaduje odborníka, protože zvýšené množství bílkovin v moči může znamenat závažný problém s ledvinami.

Slámově žlutá, transparentní žlutá, tmavě žlutá

Zdravá moč

Tyto barvy znamenají jen jediné, nemusíte si dělat žádné starosti. V ideálním případě by moč měla být světle zlaté barvy. Bledě žlutá barva ukazuje, že máme hydrataci/pitný režim absolutně pod kontrolou. Pokud je moč koncentrovanější, stačí pít více vody. A pokud se bude blížit k průhledné barvě, tak je s pitím třeba ubrat.

Источник: https://www.lui.cz/co-se-deje/13157-zkontrolujte-si-zdravi-podle-moci

Jako barvu má vaše moč?

Lidská moč coby důležitý ukazatel zdraví člověka. K čemumoč slouží a co vše se z ní dá zjistit?

Moč je vyšetřována odedávna. Výhodou je, že si člověk obvyklevšimne změny barvy či přítomnosti zákalu moči. Močí jsou vylučoványlátky nepotřebné či toxické, ledviny ovlivněním jejího složeníudržují stálé složení vnitřního prostředí (tj. tekutiny obklopujícíbuňky). V moči se také odráží řada patologických procesů – a tonejen těch, které mají vztah k ledvinám a močovým cestám.

Barva moči – co vše ji může ovlivnit (konzumace určitýchpotravin, léků atp.) a co může signalizovat (onemocnění)?

Barva moči byla posuzována lékaři již ve starověku a středověku. Jsouznámé obrazy, kdy lékař pozoruje moč v nádobě (tzv. uroskopie) az jejího vzhledu usuzuje na přítomnost choroby. Barva moči je ovlivněnápříjmem tekutin, ale i některými složkami potravy (známá je např.červená řepa, vitamín B2 = žlutá barva).

Z patologického zabarvení jenejnápadnější žlutá až hnědá barva (žlučové barvivo bilirubin přionemocnění jater a žlučových cest), růžová až červená (krev, vizdále), u některých vzácných dědičných chorob může moč tmavnout přistání na vzduchu (porfyrie aj.). Časté močení může být prvnímpříznakem diabetu (diabetes mellitus, cukrovka), zejména u tzv. diabetu 1.

typu, který postihuje především mladé jedince.

Co vše může člověk sám rozpoznat z vlastní moči (podle barvymoči, množství, odéru atp.)?

Jak jsem už uvedl, na základě změněné barvy moči může vzniknoutpodezření na přítomnost krve či žlučového barviva bilirubinu. Vždy jeale třeba, aby toto podezření potvrdilo (či vyloučilo) chemickévyšetření moči v laboratoři; jeho výsledek dá lékař i do souvislostis potížemi nemocného.

Za jaké situace by měl každý člověk zpozornět? Jaké jsouvarovné signály našeho těla?

Všímat bychom si měli změněné barvy moči, jejího zákalu, atypickéhozápachu, ale i změněného množství moči – jak nadměrného, takpříliš malého, dále nucení na močení, pálení při něm apod.

Co vše je možné z moči rozpoznat během laboratorníhovyšetření?

Běžné chemické vyšetření moči představuje stanovení pH (kyselostimoči) a důkaz o přítomnosti bílkoviny, glukózy, ketolátek (lidově„acetonu“), žlučových barviv a krve. Moč bývá obvykle slabě kyselá;alkalická moč může být známkou infekce v močových cestách, mívají jivšak i vegani.

Přítomnost glukózy budí podezření na diabetes mellitus,ketolátky doprovázejí neléčený diabetes či hladovění, zejménau dětí. Žlučová barviva v moči nacházíme u onemocnění jater ažlučových cest. Přítomnost krve rozebereme zvlášť. Někdy je chemickévyšetření moči doprovázeno vyšetřením tzv. močového sedimentu, tj.

zhodnocení přítomnosti buněk či odlitků ledvinových kanálků (tzv.válců) v moči, obvykle po jejím odstředění.

Odběr moči pro diagnostické účely. Proč je důležitéodebírat právě první ranní moč a tzv. „střední proud“?

První ranní moč je obvykle nejvíce koncentrovaná (člověk v nocinepije) a není tolik ovlivněná potravou či tělesnou činností.

Na druhéstraně její transport v teple či zimě do ordinace lékaře či laboratořemůže vést ke změnám v jejím složení, což nenastane při odběru močiaž v ordinaci lékaře.

Střední proud moči má význam hlavně promikrobiologické vyšetření (obsahuje méně bakterií než počátečníproud moči). Důležitá je i vhodná toaleta okolí ústí močové trubicepřed odběrem moči.

Čeho by se měl vyvarovat pacient, který si bude odebírat moč prodiagnostické účely (co např. konzumovat/ne­konzumovat den před odběrem,co může zkreslit výsledky atd.)?

Pro běžné chemické vyšetření moči je vhodný přiměřený příjemtekutin (příliš velký příjem vede k nadměrnému naředění moči aněkdy i k přehlédnutí některé z patologických složek, malý příjemtekutin má za následek zahuštění nejen moči, ale i krevní plazmy.

Musíme si uvědomit, že spolu s močí je často prováděn odběr krve apřílišné zahuštění krve pro malý příjem tekutin také zkreslívýsledky. Pro běžné vyšetření moči na stravě příliš nezáleží. Proněkteré speciální analýzy (moči i krve) je třeba dodržet jistá dietníomezení, to se však pacient dozví až před jejich ordinací.

Konečně bychzmínil, že přílišný přívod živočišné stravy (masa) má za následekspíše kyselou reakci moči, naproti tomu vegani mívají moč alkalickou.

Zajímavé:  Ucpaná Krční Tepna Příznaky?

Krev v moči. Jak se krev v moči pozná (jestli vůbec)? Jakoubarevnou škálu zahrnuje moč s přítomností krve?

Přítomnost krve v moči (tzv. hematurie) obvykle nevyvolává žádnépotíže nemocného (výjimkou může být snad jen ucpání močové trubicekrevní sraženinou při masivním krvácení do močových cest).

Nález krvev moči může být náhodným nálezem a někdy i prvním příznakemzávažného onemocnění.

Při podezření na přítomnost krve je třeba vždyprovést laboratorní vyšetření moči a močového sedimentu a některádalší vyšetření (vyšetření krve, zobrazovací metody – např.sonografii ledvin apod.).

Čerstvá krev se projeví růžovým až červeným zbarvením moči, přivětším množství krve je moč zkalená. Starší krev, zejména přialkalické reakci moči, může vést až k hnědému zabarvení moči (jakokofola). Jak už jsem uvedl, nález krve v moči je třeba vždy potvrdit adoplnit další vyšetření.

Růžové až hnědavé zbarvení moči může způsobit i přítomnostvolného krevního barviva hemoglobinu (při rozpadu červených krvinekv krevním oběhu, při tom má však pacient závažné potíže).

Konečněstejně vypadá moč i při přítomnosti myoglobinu – to je svalovábílkovina, která se může ze svalů uvolnit po nadměrné svalové zátěži,zejména u méně trénovaných jedinců (posilovny!). Tady musím uvést, žepolíčko pro průkaz na diagnostickém proužku neodliší celé červenékrvinky a volný hemoglobin – a dokonce ani myoglobin – vždy se zabarvídozelena.

Nejednou se stalo, že ti, co příliš trápili své tělov posilovně, byli odesláni s podezřením na hematurii na urologickouambulanci – příčinou však byla přítomnost svalového barvivamyoglobinu.

Hnědou barvu moči může způsobit i přítomnost žlučového barvivabilirubinu při onemocnění jater a žlučových cest. Nemocný mívá potížeukazující na onemocnění těchto orgánů, po protřepání vzniká žlutápěna – je-li hnědé zbarvení způsobeno krví, je pěna bílá).

Ještě jedna poznámka: někdy je přítomnost krve malá a nevede kezměně barvy moči. Dá se však prokázat chemicky (a červené krvinkymikroskopicky – proto se hovoří o mikroskopické hematurii) – proto máchemické vyšetření moči takový význam.

Co může krev v moči signalizovat?

Příčin hematurie může být řada, mj.:

  • zánět ledvin (často bez potíží nemocného)
  • zánět močového měchýře (tady mívá pacient potíže, pálení při močení)
  • kameny v močových cestách, a to nejen při ledvinové kolice
  • nádor ledvin či močového měchýře (často první příznak!)
  • úraz ledvin
  • předávkování léky na snížení srážlivosti krve (např. pacienti po trombóze, embolii, u některých srdečních chorob a po výměně srdeční chlopně)
  • další vzácnější příčiny

Jak by měl pacient správně postupovat, pokud u sebe objeví přimočení krev?

Jednoznačně by měl navštívit svého praktického lékaře, kterýprovede základní chemické vyšetření moči a doporučí následnévyšetření internistou či urologem. Nález krve v moči může znamenatzávažné onemocnění, proto se nesmí podcenit.

Источник: http://www.trendyzdravi.cz/medicina/jako-barvu-ma-vase-moc.html

Barva moči a její nebezpečné odstíny

Barva moči a její nebezpečné odstíny. foto: Shutterstock

Barva moči může být varovným znamením, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Není proto od věci, když si po vykonání malé potřeby prohlédnete její zbarvení. Pokud se vaše moč zbarví do neobvyklých odstínů, raději zbystřete. Které barvy moči pro vás tedy představují zdravotní riziko?

Zakalená moč

Ideální moč je čirá se světle žlutým odstínem, a to bez zakalení. Jestliže jste si u sebe všimli zakalené moči, příčin tohoto problému může být více. Zakalení může odkazovat na přítomnost bakterií v moči, signalizuje rovněž přítomnost krystalků fosforečnanu vápenatého.

Zakalená moč bývá zpravidla jedním z příznaků infekce močových cest.  Jestli při vykonávání malé potřeby cítíte pálení, řezání či bolest, začněte tento zdravotní problém urychleně řešit.

Z přírodních prostředků vám na zánět močových cest pomůže například tinktura z lichořeřišnice, čaj z medvědice lékařské či urologický čaj.

Od mírné bolesti a pálení močové trubice vám uleví peruánská bylina Cola de Caballo.

Narůžovělá až červená barva moči

Tento odstín poukazuje na přítomnost krve v moči. Pokud jej u sebe zaznamenáte, rozhodně zpozorněte. Můžete totiž trpět opět zánětem močových cest.

Narůžovělá až červená moč je však příznakem i ledvinových kamenů či zvětšené prostaty, v krajním případě rakoviny močového měchýře nebo ledvin.

Za zčervenání moči mohou rovněž některé léky, a to zejména antibiotika, antipsychotika nebo projímadla. K červené barvě moči dochází také při otravě rtutí nebo olovem.

Tmavě žlutá barva moči

Zaznamenali jste, že máte tmavě žlutou až oranžovou barvu moči? V tom případě velmi málo pijete a vaše moč je silně koncentrovaná. To znamená, že obsahuje vysoký podíl urochromu a málo vody. Tmavě žlutá barva moči tedy poukazuje na to, že je vaše tělo dehydratované, kvůli čemuž byste měli začít přijímat více tekutin. V průběhu dne proto vypijte ideálně dva litry čisté neperlivé vody.

Tmavě hnědá barva moči

Tento odstín moči signalizuje velmi vážná onemocnění. Dochází k němu při akutní glomerulonefritidě, což je onemocnění ledvin, které ztrácejí schopnost odvádět přebytečné tekutiny a odpadní látky. Za hnědý odstín moči mohou také některé poruchy jater, jako je hepatitida nebo cirhóza jater.

Bezbarvá barva moči

Je naopak vaše barva moči bezbarvá či velmi slabě žlutá? Tento odstín značí, že jste vypili najednou mnohem více vody, než vaše tělo potřebovalo. Bezbarvá moč však může odkazovat i na cukrovku nebo selhání ledvin. Za tento odstín moči často mohou i léky na vysoký krevní tlak nebo léky na odvodnění.

Modrá či zelená barva moči

Užíváte antihistaminika, antidepresiva, léky na nevolnost nebo protizánětlivé léky? Právě tyto preparáty mohou výrazně ovlivnit barvu moči. Často moč zabarvují do modrého nebo zeleného odstínu.

Za barvu moči mohou i některé potraviny

Konečnou barvu moči může ovlivnit také konzumace některých potravin nebo nápojů, které obsahují určité potravinářské barvivo. Jak je to konkrétně?

  • Načervenalá barva moči vzniká například po nadměrné konzumaci červené řepy nebo červeného potravinářského barviva.
  • Za modrou či zelenou barvu moči mohou potravinářská barviva obsažená například v nápojích.
  • Za nazelenalou barvu moči může rovněž nadměrné konzumace chřestu.
  • Oranžová či sytě žlutá moč vzniká vlivem vysokého příjmu vitaminů skupiny B (zejména vitaminu B2), vitaminu C nebo beta-karotenu.
  • barva moči
  • ledviny
  • moc
  • močení

Источник: https://www.energiezivota.com/zdravi-a-nemoci/barva-moci-a-jeji-nebezpecne-odstiny/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector