Bolesti prsou – vše o zdraví

Prvním důležitým krokem je úvodní konzultace s chirurgem, kterého si sama vyberete. Povíte lékaři, jaká je vaše představa o výsledku zákroku, a společně najdete nejvhodnější způsob, jak ho dosáhnout. S lékařem proberete i nejvhodnější možnost úpravy vašich prsou.

Nejčastěji prováděným zákrokem je na naší klinice augmentace, tedy zvětšení prsou implantáty, nebo augmentace včetně modelace prsou. 

Na konzultaci se dozvíte všechny potřebné informace o průběhu těchto zákroků, pooperačním hojení i o případných rizicích. Zároveň si prohlédnete i různé typy, tvary, velikosti implantátů a dozvíte se, jaké jsou možnosti jejich zavedení.

Doma si také předem můžete prohlédnout fotografie našich klientek před a po zákroku.

Konzultace je zcela nezávazná, ale v případě zájmu o zákrok se můžete s lékařem rovnou domluvit nejen na vhodných prsních implantátech a na způsobu jejich vložení (případně na augmentaci včetně modelace, pokud je to potřeba), ale i na termínu komplexního předoperačního vyšetření a na dni podstoupení operace.

Jak si vybrat správné implantáty? Jejich volba se bude odvíjet od velikosti vašeho hrudníku, objemu prsou, stavu kůže a řadě dalších parametrů. Lékař vám s výběrem samozřejmě poradí. Prioritou bude vaše spokojenost a přirozený výsledek. 

 

Pokud užíváte preparáty obsahující kumariny, poraďte se minimálně týden před zákrokem s lékařem, který Vám je předepsal, o jejich vysazení nebo o nahrazení heparinem. Užíváte-li dlouhodobě kyselinu acetylsalicylovou (Aspirin, Anopyrin, Godasal, Thomapyrin), ibuprofen (Ibalgin, Brufen), naproxen (Nalgesin), vitamin E, vysaďte je rovněž minimálně týden před zákrokem.Neužívejte ani žádné jiné léky, které tyto účinné látky obsahují. Tyto léky mají vliv na srážlivost krve a mohou vést ke zvýšenému krvácení při operaci i po ní. V případě nutnosti je můžete po poradě s lékařem nahradit jinými analgetiky. 

Užíváte-li léky ze skupiny tricyklických antidepresiv (Nortrilen, Melipramin, Anafranil apod.), informujte o této skutečnosti svého operatéra a anesteziologa.

Vaše tělo musí být před zákrokem v dobré kondici a naprosto zdravé, aby operace i doba hojení probíhala v pořádku. To zjistíme komplexním předoperačním vyšetřením. Provedeme vám biochemické vyšetření krve, EKG i chemické a sedimentační vyšetření moči.Dále je před plastickou operací poprsí nutné podstoupit sonografii prsou. Veškerá tato vyšetření ovšem podstoupíte přímo na našich klinikách a jsou již zahrnuta v ceně zákroku. Nečekají vás proto žádné výdaje navíc. 

Od půlnoci před zákrokem nic nejezte, nepijte a nekuřte. Obličej ani tělo si ničím nepotírejte, nemělo by být mastné. Nenatírejte se tedy žádnými pleťovými ani tělovými krémy či mastmi, přijďte nenalíčené a nepoužijte ani parfém. 

Přineste si všechny své léky, které pravidelně užíváte, náhradní spodní prádlo a hygienické potřeby. Vše ostatní potřebné – ručník, žínku, košili, župan, přezůvky, ložní prádlo atd. – vám na klinice připravíme.

1 týden přísný klidový režim

4–8 týdnů speciální elastická podprsenka bez kostice

Jizvička obvykle nepřesáhne 5 cm a bývá málo vidět

Zvětšení poprsí probíhá v celkové anestezii. Chirurg nejprve provede řez na předem dohodnutém místě – tedy buď v podprsní rýze nebo kolem prsního dvorce.

Řez bude dlouhý okolo 5 cm a lékař jej samozřejmě provede tak, aby byla jizvička po operaci co nejméně nápadná. V místě řezu pak chirurg vytvoří jakousi kapsičku, do které za prsní tkáň nebo pod svaly hrudní stěny vloží implantát.

Po operaci lékař ještě zavede drény, které budou operovanou oblast první dny čistit. 

Prsa si můžete nechat zvětšit nebo třeba jen vymodelovat

Některé ženy – často maminky po porodu a době kojení – však vyžadují augmentaci poprsí s modelací nebo si přejí podstoupit samotnou modelaci, která jejich prsa vytvaruje, zpevní a pozvedne, ale nezmění jejich velikost.

V případě těchto dvou modelačních zákroků provádí chirurg řez kolem prsního dvorce, po němž na prsou zůstává jizva ve tvaru kotvy. Při těchto zákrocích také může v některých případech dojít k narušení mlékovodů. Na takové riziko však lékaři naše klientky upozorňují už při samotné konzultaci zákroku.

 Po modelaci prsou je kojení možné v plné, nebo v ojedinělých případech v omezené míře.

Augmentace trvá zhruba hodinu, modelační zákroky 2krát tolik

Doba trvání zákroku se odvíjí od zvolené metody. Podstoupíte-li samotnou augmentaci, tedy zvětšení poprsí pomocí implantátů, zůstanete na sále přibližně hodinu. V případě augmentace včetně modelace nebo i samotné modelace se však doba zákroku obvykle zdvojnásobí – operace trvá přibližně 2 hodiny. 

Hospitalizace trvá den či dva

Po zákroku s námi zůstanete 1–2 dny na klinice. Přesnou délku hospitalizace určí lékař. Pokud bydlíte ve stejném městě, kde se nachází naše klinika, rádi vás po zákroku zdarma odvezeme domů.

V opačném případě se prosím domluvte s někým ze svých blízkých na odvozu, protože po operaci nebudete moci řídit. V průběhu operace nebo po ní mohou nastat některé komplikace. Patří k nim infekce operační rány nebo v okolí implantátu.

Asi nejvážnější možnou komplikací je pak plicní embolie v průběhu operace, proti které ale podnikáme řadu preventivních opatření a radíme klientkám dočasně vysadit léky zvyšující srážlivost krve. 

Problém může nastat také při hojení. Během rekonvalescence může jizva na prsou zbytnět a vystoupnout.

Po uplynutí určité doby od podstoupení zákroku vám může pomoct některé z našich dermatologických ošetření. Plastický chirurg vás odkáže na naši dermatologii, kde vám vzhled jizvičky upraví. 

V zanedbatelném množství případů se může kolem implantátu vytvořit jakýsi obal, který zbytní a změní se v silnou a tuhou kapsulu. Tomuto jevu říkáme kapsulární kontraktura, kterou doprovází bolestivost a zatvrdnutí prsu. Kontraktuře ale dokážeme předcházet nebo její projevy minimalizovat.

Pokud má klientka poškozenou či zjizvenou kůži na prsou například po ozařování, může vlivem jejího napínání dojít k ztenčování kůže a nakonec k prasknutí a vypuzení implantátu.

Zvětšení a bolestivost prsu po operaci pak může způsobit serom – tekutina, která se rovněž může v některých případech utvořit v okolí implantátu.

Zajímavé:  Šok (anafylaktický) - Vše o zdraví

Nejčastěji však k seromu dojde, pokud se klientka po operaci příliš namáhá nebo se nějak zraní. 

Při porušování klidového režimu se kolem implantátu může například vytvořit krevní sraženina nebo dojde k posunu implantátu a k vzniku asymetrie prsou. 

Se všemi výše uvedenými komplikacemi se však na klinice nesetkáváme buď vůbec, nebo skutečně jen velmi zřídka.

K úspěšnosti operace přispívá komplexní předoperační vyšetření, implantáty nejvyšší kvality, které na našich klinikách používáme, a do třetice i zkušenosti našich plastických chirurgů, kteří na klinice provádějí více než 1000 plastických operací prsou ročně.

V dnešní době jsou implantáty již natolik kvalitní, že klientce dovedou sloužit prakticky celý život. Určitou korekci prsou a opakování zákroku někdy vyžadují spíše mladé maminky, kterým se prsa výrazně změní po porodu a době kojení. Dalším možným důvodem opakování operace bývá i radikální úbytek na váze nebo vážná nehoda. Výjimečně se také stává, že klientka zatouží po výměně implantátů za větší.

Za 1 rok od podstoupení plastické operace poprsí byste měla opět přijít na sonografii prsou a v tomto intervalu na vyšetření dál pravidelně docházet. Veškerá další preventivní sonografická vyšetření prsou můžete podstoupit přímo na našich klinikách. 

 

Plastika prsou může znamenat i nebezpečí. Na co si dát pozor?

Vše naznačuje, že větší prsa znamenají také větší úspěch u mužů i v osobním životě. Přitom metod zvětšení poprsí je více – od vypínacích mastí až po výplně vlastním tukem.

Avšak jedinou, časem ověřenou, dlouhodobou a účinnou metodou je chirurgické zvětšení poprsí pomocí prsních implantátů (augmentace). Není proto divu, že se jedná o jeden z nejžádanějších zákroků v oblasti estetické chirurgie.

Přesto je na místě opatrnost, zejména pokud jde o neprověřené „horké novinky“. Jak tedy postupovat v případě, že žena sní o větším poprsí, ale nechce riskovat své zdraví?

Nedejte na reklamu, zajímejte se o skutečné reference

Při výběru plastického chirurga či kliniky estetické chirurgie je důležité sehnat si co nejvíce relevantních informací. Ženy by se neměly rozhodovat jen na základě toho, jak je oslovila konkrétní reklamní kampaň s obrázkem dokonalého poprsí, anebo podle toho, za jaké ceny klinika zákrok nabízí.

Vaginoplastika není jen módním výstřelkem. Buďte tam dole jako za mlada

Nejlepším ukazatelem jsou zkušenosti žen, které již plastiku podstoupily. Je tedy potřeba hledat informace na internetu, číst veřejné diskuze nebo požádat o doporučení známé. Právě osobní doporučení od někoho, kdo má již zákrok úspěšně za sebou, a je dokonce třeba i možné vidět výsledek na vlastní oči, je mnohem spolehlivější měřítko kvality lékařské péče.

Pokud zájemkyně nikoho takového nezná, měla by vždy vybírat certifikovaného plastického chirurga s několikaletou praxí. Dostatečný počet provedených operací v řádu stovek až tisíců svědčí o kvalitách vybraného odborníka.

V případě nejistoty je možné absolvovat konzultace u několika lékařů a pak vybrat toho, který zanechal nejvíce erudovaný dojem. Rozhodujícím kritériem by neměla být cena, ani vzdálenost od bydliště.

Pár tisícikorun navíc nebo delší cesta je zanedbatelná investice ve srovnání s tím, že jde o zásadní chirurgický zákrok většinou na celý život.

Nebojte se zeptat na certifikát k implantátům

Kromě renomé a certifikace lékaře by se ženy měly zajímat také o certifikaci prsních implantátů. Jejich výběr může významně ovlivnit život na mnoho let po operaci. Řada studií prokázala, že nejkvalitnější implantáty mají výrazně nižší riziko pooperačních komplikací. 

Výběrem kvalitní prověřené značky implantátů a zkušeného lékaře žena do značné míry předchází zklamání z estetického výsledku, ale hlavně zdravotním rizikům. Ty mohou být různé.

Kromě kapsulární kontraktury, kdy se kolem implantátu vytvoří pevné a tuhé vazivové pouzdro, které se smršťuje a prs deformuje, se mohou vyskytnout i komplikace s hojením rány, vrásnění nebo dokonce zhroucení gelu u velmi měkkých implantátů. Jak ale rozpoznat bezpečný implantát?

Nový trend v plastické chirurgii: Ženy si řežou rty a trpí bolestmi

Podstatným indikátorem kvality implantátů jsou právě certifikáty. Americký Ústav pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) je v tomto ohledu považován za  nejpřísnější a nejvíce renomovaný kontrolní orgán.

Evropské orgány pro certifikaci kvality, jejichž CE certifikát mimo jiné měly i vadné implantáty PIP, jsou při hodnocení kvality a bezpečnosti mnohem ‚mírnější‘.

Americký FDA před udělením certifikátu vyžaduje dlouhodobé klinické studie, rozsáhlá testování, chemické analýzy a mnohastupňové kontroly používaných materiálů. V současné době tuto certifikaci mají pouze dvě značky implantátů dostupné na českém trhu – Mentor a Allergan.

S módními výstřelky opatrně

Zatímco v 90. letech byla plastika prsou spíše raritou, dnes se jedná o poměrně běžnou záležitost a součást „trendy“ životního stylu. V ČR lékaři ročně provedou tisíce zvětšení prsou, jedná se tedy o oblast, která láká nové výrobce. Ti se na své horké novinky (viz rámeček vpravo), ať materiály nebo postupy, snaží zákaznice nalákat pomocí reklamy. 

Vstřikování gelu do prsuRelativně novou metodou je i vstřikování různých gelů do prsu. Výhodou je, že se provádí v lokální anestezii a není nutný chirurgický zákrok.

Bezpečnost a účinnost těchto gelů je ale odborníky často zpochybňována. Důvodem jsou možné vážné zdravotní komplikace a nepředvídatelné reakce organismu.

K dispozici nejsou ani potřebné klinické studie analyzující chování gelů v těle, v Americe tak jejich použití není schváleno FDA.

Laik si však zpravidla neuvědomuje, že by medicínské novinky před zavedením do praxe měly být důkladně prověřeny klinickými studiemi, což může trvat řadu let.

Revoluční novinky, které tuto důležitou fázi přeskočí, mohou představovat značné riziko. Bezpečnost prověřená časem je v medicíně důležitější než jinde.

Zajímavé:  Lära Känna Varandra Lekar?

Zkušení lékaři si jsou tohoto rizika vědomi, nenechají se ošálit reklamou a obvykle dávají přednost prověřeným postupům i materiálům.

‚Výběr prsních implantátů není dobré podceňovat. Každý rok se na trh dostávají různé novinky neznámých výrobců, které zatím nejsou v praxi dostatečně odzkoušeny a je de facto velkou neznámou, jak se tyto implantáty budou v lidském těle chovat po delším čase,‘ “ vysvětluje zástupce vedoucího lékaře kliniky Esthé MUDr. Libor Kment.

‚Čtenářky občas mohou zahlédnout inzeráty nebo letáky na nové ergonomické implantáty s čipem nebo tzv. odlehčené prsní implantáty.

 Na první pohled se to může zdát jako dobrý důvod k jejich volbě, nicméně tyto implantáty nemají certifikaci FDA a nelze zodpovědně garantovat jejich chování a kvalitu v dlouhodobém horizontu.

Na naší klinice preferujeme dlouhodobě testované, kvalitní implantáty s klinickými studiemi od prověřených výrobců.‘

I po letech by měl výsledek být stálý

To, jak dlouho bude žena s úpravou poprsí spokojena, záleží na několika faktorech. Některé jsou dané fyziologicky (věk, míra ztráty pružnosti pokožky, ochabování svalstva, reakce na implantát apod.), jiné je možné ovlivnit (správně provedená operace, vhodně zvolený implantát, dodržování pooperačního režimu atd.).

Chcete mít dokonalá prsa bez plastiky? Poradíme vám, jak na to

S rostoucí oblibou anatomických implantátů, které kopírují přirozený tvar mladých pevných prsou, by se ženy měly zaměřit na správnou kohezivitu (soudržnost) gelu. Dlouhodobý efekt zákroku totiž může být ohrožen příliš měkkým, nedostatečně kohezivním gelem některých kapkovitých či ergonomických implantátů.

‚Pokud žena požaduje přirozený tvar poprsí, rozhodně preferuji anatomické implantáty s vyšší kohezivitou tzv. „form-stable implants“. Na základě praktických zkušeností se na dlouhodobou stálost a plnost tvaru prsu mohu spolehnout pouze u tohoto typu implantátů,‘ doplňuje Doc. MUDr. Ondřej Měšťák, Ph.D., z pražské kliniky Esthé.

Nikam nespěchat a dopřát si dostatek času na rozhodnutí

Nejedna žena považuje plastickou operaci prsou za běžný estetický zákrok, je ale třeba si uvědomit, že se jedná o významný zásah do organismu jak po tělesné, tak po psychické stránce, který ovlivní jejich život na mnoho let.

Velká prsa? Ne, Češi utrácí za plastiku očních víček

Pokud zákrok po zdravotní stránce proběhne dobře a výsledek je dle představ ženy, pak je vše v pořádku. Ne pokaždé ale operace dopadne hladce, některé ženy se tak se zdravotními komplikacemi nebo nespokojeností ze vzhledu poprsí trápí třeba i celý život.

‚Aby se klientka vyhnula druhé možnosti, doporučuji učinit veškerá rozhodnutí s operací spojená po zralé úvaze. Vidina dokonalého poprsí by neměla klientku zaslepit. Augmentace prsou je operační výkon, ke kterému je nutné přistupovat racionálně a zodpovědně. Impulsivní rozhodování bez potřebných informací není na místě.‘ uzavírá MUDr. Karel Urban, plastický chirurg z kliniky Esthé.

Co o zdraví prozrazují vaše prsa? Na co dávat pozor?

 • Ženská ňadra by se dala považovat za skutečně inteligentní část těla. Dokážou o vašem zdraví totiž prozradit víc, než jste si myslela. Dokonce i drobné nedostatky, které možná považujete za estetickou chybku, ledacos napovídají. Zjistěte, co vám hrozí, a co vás naopak trápit nemusí.
 • Pokud se vám poprsí náhle zvětšilo, pak, přestože si možná nemáte důvod stěžovat, byste měla nastražit uši. Jestli máte pubertu nějaký ten pátek za sebou, zamyslete se nad stravováním v poslední době. Přírůstek váhy se totiž u mnoha žen nejdříve objeví na velikosti poprsí. Nějaké to kilo navíc jste ale nemusela nutně získat ze smažených hranolků. Mnoho žen přibírá kvůli psychickému vypětí, stresu nebo nedostatku spánku. Za zvětšení poprsí může také změna antikoncepce, menstruační cyklus nebo těhotenství. „Hormonální změny mohou vyvolat prudký růst prsní tkáně,“ vysvětluje gynekoložka Mary Jane Minkin. Pokud oba prsy narůstají přibližně stejně, není důvod k obavám, dodává. Co by urologové chtěli, aby všechny ženy věděly?
 • Prsa obsahují velké množství tukové tkáně, a proto se jakékoliv změny na váze rychle objeví právě na nich. Pokud se vám tedy zmenšují prsa, je možné, že jste zhubla. Malé zmenšení prsou může také znamenat, že končí další menstruační cyklus, a co před menstruací prsa nabrala, teď musí zase shodit. Pokud se ovšem prsa zmenšují podezřele rychle a vy se o žádnou drastickou dietu nepokoušíte, možná byste měla navštívit lékaře. Hubnutí nebo přibírání bez příčiny může být jedním z příznaků onemocnění štítné žlázy. Které choroby ženy trápí nejčastěji? Tohle možná netušíte!
 • Říká se, že v dokonalosti je krása, a vás kvůli tomu trápí vaše asymetrická ňadra? No, minimálně o své zdraví se nemáte důvod bát. Skoro žádná žena nemá obě prsa stejně velká. U některých je jen rozdíl více patrný než u jiných. „Malý rozdíl ve velikosti je v pořádku a normální. Pokud však jeden prs výrazně změní tvar, může to signalizovat abnormalitu spojenou s rakovinou prsu,“ říká doktorka Minkinová. Pokud tedy máte podezření, že se velikost jednoho prsu náhle změnila, nebojte se navštívit svého lékaře a podstoupit patřičná vyšetření. Držte svá prsa nahoře, mějte je v suchu. Ne, tomuhle výrobku nevěříme
 • Kůže pod ňadry je velice citlivá. Pokud vás trápí její podráždění, může se jednat o alergii. Dráždit vás může například materiál spodního prádla nebo kostice vyrobené z niklu. Nikl patří mezi velice časté alergeny. Kůži by mohl zlobit také nedostatečně vymáchaný prací prostředek, sprchový gel nebo mýdlo. Poškrábání kůže může také vznikat mechanickým třením košíčků, možná máte nesprávnou velikost podprsenky. A přes léto může opruzenina vznikat kvůli většímu pocení a v případě, kdy látka spodního prádla není dostatečně prodyšná. Holit, nebo neholit? Ochlupení intimních oblastí má vliv na vaše zdraví
 • Strie, ať už na prsou či na bocích, se vyskytují na převážně sušší kůži, která je kvůli absenci mazu méně promaštěná. „Strie se objeví, když rychle přiberete na váze, nebo naopak rychle zhubnete. To platí zejména pro období puberty a pro těhotenství, ale ženám s nízkou elasticitou kůže se mohou strie objevit i při jo-jo efektu,“ uvádí plastický chirurg Barry Weintraub. Výrazné strie dokáže redukovat jedině plastická chirurgie, proto je lepší jejich vzniku předcházet používáním krémů a olejů. Menopauza: Víte, co opravdu pomůže? Musíte se o sebe začít starat
 • Asi největším rizikem, co se týče onemocnění prsou, je rakovina prsu. Barva bradavek se ovšem nevztahuje k této hrozbě. „Doktoři neznají žádnou souvislost rakoviny ňader s barvou bradavek. Každá žena má prostě jiné množství pigmentu,“ vysvětluje doktor Weintraub. Zpozorněte jen tehdy, pokud jedna z bradavek náhle změní barvu. Bradavky mají přirozeně i jinou velikost, je také možné, že každá z páru je jinak velká.
 • Přestože prsa prostě vypadají v upraveném dekoltu hezky, jejich primární smysl je produkce mléka. A proto se na koncích mléčných kanálků vyskytují hrbolky. Jejich velikost se mění, pokud se ale jeden z hrbolků nadměrně zvětší, měla byste vyhledat pomoc lékaře. Je možné, že se jedná o nezhoubnou cystu, ale třeba i rakovinný nádor. Proto jsou ve věku nad 45 let tak důležité preventivní prohlídky, které mohou problémy odhalit včas, tedy ve chvíli, kdy vy sama ještě nic nevidíte ani necítíte při pohmatu. Trápí vás silný premenstruační syndrom? Možná máte poruchu PMDD!
 • Je mnoho žen, které trápí nevzhledné chloupky převážně kolem bradavek, někdy i po celých prsou. Příčina jejich růstu může být překvapivá. Některé mužské krémy nebo gely obsahují malé množství testosteronu. „A když si pak muž tře obličej o vaše ňadra, ta jsou pak hormonu vystavena, což může mít vedlejší účinky, a to i růst chloupků,“ vysvětluje Minkinová. Příčina může být ale i vážnější. Vaše nadledvinky mohou samy produkovat nadměrné množství mužských hormonů, což by mohlo zapříčinit cysty na vaječnících. Je možné, že kvůli nadměrné hormonální produkci trpíte také akné a nepravidelnou menstruací. Se svými obavami navštivte lékaře, pokud je produkce hormonů silně nadměrná, může to vést až k neplodnosti. Jak poznáte rakovinu děložního čípku? Tyto signály nepřehlížejte!
 • O nutnosti prohmatávání prsou jste zaručeně už slyšela. Pokud v prsu najdete bouličku, může se jednat o nezhoubnou cystu. Vyčkejte jeden menstruační cyklus, jestli se kulička nevstřebá. Pokud nezmizí, navštivte svého lékaře. Většina změn v prsou je důsledkem kolísání hormonů, návštěvou lékaře ale nikdy nemůžete nic zkazit. „Kdykoli si všimnete útvaru v prsu, vždy se objeví otázka, je to rakovina nebo by se to mohlo v rakovinu proměnit? Proto vždy vyhledejte svého gynekologa,“ radí doktorka Minkinová.Jak si vyšetřit prsa? Jak si správně vyšetřit prsa? Podívejte se na návod! • VIDEO: Adriana Krátká
 • Pokud vás trápí svědění bradavek, na vině mohou být obyčejné zbytky špatně opláchnutého mýdla. Zkuste prsa opláchnout vodou a použít zklidňující krém či gel. Pokuste se si vybavit, jestli jste si nekoupila nové spodní prádlo, tričko nebo svetr z bavlny, můžete mít alergii na materiál, ze kterého je prádlo vyrobeno. Svědění bradavek mohou způsobovat také hormony nebo velmi vzácný typ rakoviny Pagetův karcinom bradavky. Dalšími příznaky této ojedinělé choroby je šupinatá kůže po těle, zploštělý tvar bradavky a nažloutlý či krvavý výtok z bradavky. Pokud těmito problémy trpíte, vyhledejte neprodleně pomoc lékaře. Mýty o mamografu: Nevěřte jim, můžou vás stát zdraví!
 • Říká se, že co bolí, to sílí. A u prsou to platí dvojnásob, jsou totiž velice citlivá. Na bolest prsou způsobenou menstruačním cyklem jste si už určitě zvykla. Prsa ale mohou bolet i kvůli nošení nevhodného spodního prádla při sportování. Jedním z důvodů může být i nadbytečný příjem kofeinu, který se nachází jak v kávě, tak v některých limonádách. Pokud vás bolest tíží a vy nemůžete najít příčinu, navštivte vašeho lékaře.
 • Pokud nejste těhotná nebo kojící žena a z bradavek vám uniká bílá tekutina, je možné, že vaše tělo jen reaguje na tělesnou stimulaci produkce mléka. Pokud se s tímto problémem setkáváte běžně, existují léky, které vás ho zbaví. Naopak například antidepresiva nebo antipsychotika mohou hladinu prolaktinu ještě zvyšovat. Ve většině případů se nejedná o velký problém. Únik tekutiny je jen velmi nepříjemný.
 • Pokud vám pod kůží prosvítají žilky, je to jen důsledek jemné a světlé kůže. Ze zdravotního hlediska se problémem nemusíte znepokojovat. Pokud vám žilky vadí esteticky, pak dejte pozor. Světlá kůže je náchylnější k slunečnímu spálení, a tudíž i k rakovině kůže, a proto byste se neměla zbytečně vystavovat slunečnímu svitu. Na slunci se vždy namažte ochranným krémem s vysokým UV faktorem. Spíte v podprsence? Možná proto nehubnete a bolí vás hlava!
 • Měla jste vždy prsa, a promiňte mi ten výraz, hebká jako dětskou prdelku? Není divu, že vás nyní znepokojují náhlé hrbolky kůže. Jestli kůže vašich prsou nyní připomíná pomerančovou kůru, pak jsou na místě obavy. Tvrdá kůže, dvorce i bradavky mohou signalizovat rakovinu prsu. S tímto problémem určitě vyhledejte pomoc lékaře. Zázračná a léčivá skořice. Dopřejte si ji každý den a tohle se stane!
Zajímavé:  Jaké Léky Lze Užívat V Těhotenství?

Klíčová slova: prsa, ňadra, ženské křivky, ženský cyklus, menstruační cyklus, menstruační bolesti, bolest prsou, velikost podprsenky, velikost prsou, bradavky, dvorce, mléčné žlázy, cysta, prsní žlázy, bulka v prsu, spálená kůže, UV faktor, chloupky, žilky, strie, hormony, rakovina prsu

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector