Bolesti varlat – vše o zdraví

(7 hlasů, průměr: 2,86 z 5)

Bolest varlat může mít mnoho příčin. Dlouhodobé bolesti varlat způsobují nejčastěji záněty varlete, které se projevují testikulární bolestí, jenž může být náhlá nebo dlouhodobá.

Další častou příčinou bolesti bývají chlamydie anebo kapavka. Často za ní mohou stát sportovní zranění. Tříselná kýla celkem běžně způsobuje dlouhotrvající i akutní bolest varlat.

Dlouhodobou testikulární bolestí varlat mohou trpět muži, kteří jezdí velmi často na kole a způsobí si to nesprávným sezením na sedadle kola.

To může způsobit bolest ve varlatech i konečníku a dokonce vést až k erektilní dysfunkci a dalším urogenitálním problémům. A v neposlední řadě za to mohou i ledvinové kameny a jejich operace.

Bolesti varlat - Vše o zdraví

Čekat, až bolest odezní, není rozumné. Obvykle se bolesti zhoršují. Pomůže urolog. 

Bolest varlat těměř vždy prokazuje úraz nebo onemocnění

Nejcitlivějším tématem, co se týče mužského těla, jsou nepochybně právě penis, varlata a šourek s jejich nemocemi. Bolesti této krajiny jsou vnímány jako velmi nepříjemné a mnohdy velmi intenzivní a často vedou k invaliditě.

Bolest varlat v souvislosti s úrazem, torzí varlete či zánětem je vždy důvodem k rychlé návštěvě lékaře. Trvale poškozené varle totiž může být příčinou vší neplodnosti.

 • TIP: Kanadský Vimax vás sice akutní bolesti varlat nezbaví, ale díky pečlivě navrženému složení slouží jako jejich kvalitní výživa. 
 • Díky tomu budou produkovat silné a zdravé spermie, což je ostatně jejich hlavní funkce.
 • Bolesti varlat - Vše o zdraví

Bolest varlat i třísel, torze varlat

 1. Bolest varlat a třísel může souviset s torzí varlat, což je o stav, kdy se jedno varle otočí kolem svých vyživujících cév, to způsobí nedokrvení tkání varlete až odumření těchto jemných struktur.

 2. Nejčastěji se torze vyskytuje v novorozeneckém až mladším téměř dospělém věku, ale může postihnout i starší muže.

 3. Silné, prudké bolesti vystřelují do třísla i stehna, často se objevuje zvracení, studený pot, otok šourku a máte tak 6 hodin na to, dostavit se k lékaři, aby bylo možné varle operativně zachránit.

VÍTE, jak probíhá preventivní vyšetření u urologa? 

Bolest varlat od páteře

Možná se vám to nezdá, ale je to opravdu možné. Bolest varlat od páteře je opravdu dost častá. Na vině bolesti varlat od páteře jsou velmi často velmi upnuté džíny a spodní prádlo.

Bolest varlat bývá provázána často s bolestí bederní páteře. Pokud je urologické vyšetření negativní, obraťte se pro vyšetření na neurologii. Tady ale nejvíce zabere cvičení a volné prádlo.

Současná bolest varlat a podbřišku

Bolest v podbřišku se u mužů objevuje v důsledku zvětšení prostaty. Vlivem zvětšené prostaty může docházet právě k hromadění moči, což následně vyvolá bolest v podbřišku a jde o velké riziko pro vznik infekce, která pak bolest ještě dále stupňuje.

O PROSTATĚ VÍME VŠECHNO. ČTĚTE: 

Další příčinou bolestí může být ale i nádor nebo velmi častý zánět prostaty. U mladších mužů jde spíše o záněty prostaty, a to akutní či chronické. U starších mužů jde pak výrazně častěji o nezhoubné, ale i zhoubné nádory prostaty.

Bolest varlat na dotek

Bolest varlat už na dotek může být způsobena právě zánětem a často je postiženo zánětem spíš nadvarle. Typickými příznaky je především bolestivost, provázená velkým otokem na postižené straně a zduření nadvarlete.

Infekce se může přenést nejen při kapavce či chlamydiích a jiných pohlavních onemocněních, které postihují zejména močovou trubici a prostatu. Léčba spočívá především v podání antibiotik, přesněji chemoterapeutik, jako je Biseptol či Nolicin.

Samozřejmě bolest varlat může způsobit i vaše přílišná sexuální aktivita při sexu i masturbaci a naopak vaše dlouhá sexuální abstinence.

Bolest varlat a chlamydie

Infekce, kterou vyvolávají chlamydie, je nejrozšířenější sexuální přenosná choroba. Její zákeřnost spočívá v tom, že nemá výrazné příznaky a si 80 % mužů je nepozoruje.

Chlamydie se mohou do těla dostat při nechráněném pohlavním styku, při přímém kontaktu s kontaminovaným povlečením, ručníkem, ve sprše, sauně a bazénu či na toaletě.

Dodržujte zásady intimní hygieny a používejte jen vlastní ručníky. Lékař odebere vzorek výtěrem z močové trubice a podá antibiotika oběma partnerům, které musíte dobrat.

Zánět se může opakovat a velmi často přechází do chronického stavu. U mužů chlamydie mohou vyvolat právě bolestivý zánět varlat a nadvarlat.

VIDEO: Rizika a možnosti léčby chlamydií. 

Dlouhodobá bolest varlat

Bolest varlat přináší i sportovní zranění či tříselná kýla, kdy je celkem běžně, že je bolest varlat akutní.

Dlouhodobou testikulární bolestí mohou trpět muži jezdící na kole, což je způsobeno nesprávným sezením na sedadle kola, což může způsobit bolest ve varlatech a konečníku a vést k erektilní dysfunkci a urogenitálním potížím.

Další příčinou jsou ledvinové kameny a jejich následná operace. Pokud jsou bolesti patrné pouze po ejakulaci, tak půjde pravděpodobně pouze o funkční záležitost.

Je to způsobeno překrvením a velkými stahy svalstva a je velmi pravděpodobné, že to časem vymizí.

Samovyšetření varlat

Většinou si muž při samovyšetření čirou náhodou zjistí nějakou změnu na varleti. Varle se může zvětšit i zmenšit, objeví se hrbolek, změna povrchu varlete, někdy bolest, někdy ne, ale v zásadě jde o jakýsi nepříjemný pocit.

Může se objevit bolestivost v podobě táhnutí v tříslu nebo šourku, nebo třeba náhlé tlakové bolesti během krvácení do nádoru varlete. Každá změna musí vést k návštěvě urologa nebo praktického lékaře.

Léčba zhoubných nádorů varlat je dnes na velmi vysoké úrovni a je velká šance na trvalé vyléčení. Neotálejte a nenechte maligní proces růst a metastazovat. Vyhněte se zbytečnému riziku.

VIDEO: Herec Jirka Mádl vás naučí samovyšetření varlat. 

Rakovina varlat

Zhoubným nádorem, tedy rakovinou, se nazývá onemocnění asi 100 různých chorob. Nekontrolovatelný buněčný růst buněk mimo kontrolní mechanismy v organismu překotně vytvoří nádor.

Zhoubné nádory ničí okolní tkáně, orgány a tvoří dceřiná nádorová ložiska v organismu. Zhoubné nádory vyvíjející se ve varleti jsou nádory testikulární. Nádory varlat jsou velice zrádné, protože většina z nich vůbec nebolí.

VIDEO: Doktor Roman Zachoval mluví o projevech karcinomu – nádoru varlat 

 • Nezapomeňte varlata správně vyživovat, aby byla silná a zdravá.
 • Spoléhejte na kanadský Vimax s bylinným složením.
 • Bolesti varlat - Vše o zdraví

Varikokéla a hydrokéla

Varikokéla je rozšíření a zmnožení žil odvádějících krev z varlete, nadvarlete a šourku. Žíly se prodlužují, rozšiřují a městná se v nich krev.

Porucha odtoku krve z varlete vede k přílišnému zahřívání, což má negativní vliv na plodnost. Varikokéla postihuje asi 15 % mužů a v malém rozsahu je bez příznaků, pak se varle zvětšuje, vzniká pocit tlaku ve varleti i tahavá bolest.

Léčba varikokély je chirurgická a přerušeny jsou i jednotlivé postižené žíly. Hydrokéla je naopak podmíněna hromaděním tekutiny kolem varlete přímo v šourku, což se projevuje nebolestivým otokem varlete.

Příčinou hydrokély může být úraz, zánět i vznikající nerovnováha mezi tvorbou a vstřebáváním tekutiny. Někdy se musí řešit i chirurgicky.

Další články o nemocích varlat a jejich nejrychlejší léčbě

Články o pohlavních nemocech a intimních problémech

Rakovina varlat – Policie České republiky

Bolesti varlat - Vše o zdraví

Co je to rakovina varlat?

Rakovina varlat začíná jako abnormální růst nebo nádor, který roste v jednom nebo obou varlatech. Varlata jsou součástí mužského reprodukčního systému a jsou zodpovědné za produkci mužských hormonů (nejvíce testosteronu) a spermatu.

Rakovina varlat často vypadá jako malé tvrdé bulky s otokem nebo jako změna v konzistenci varlete. Někteří muži také zažívají tupou bolest uvnitř varlete nebo v podbříšku. Ve většině případů je postiženo jenom jedno varle.

Zajímavé:  Přírodní Vitaminy Pro Těhotné?

Muži by okamžitě, nehledě na věk, měli jít za lékařem, pokud nějakou takovou abnormalitu najdou.

Existují různé druhy rakoviny varlat?

Rakoviny varlat jsou pojmenovány podle typu buňky, ve které se vyvinou. Rakovinu varlat můžeme rozdělit do tří odlišných typů:

 • Nádor ze zárodečných buněk.
 • Stromální nádory.
 • Sekundární nádory varlat.

Více než 90% rakoviny varlat se vyvine ze zárodečných buněk, které jsou zodpovědné za tvorbu spermatu. Existují dva hlavní typy rakoviny ze zárodečných buněk; seminomas a non-seminomas. Rakovina varlat může obsahovat směs seminoma a non-seminoma buněk nebo kombinaci různých typů non-seminoma.

Malý počet testikulárních nádorů začne v buňkách, které tvoří podpůrný (strukturální) hormon produkující tkáně varlat. Ty se nazývají stromální tumory. Sekundární testikulární nádory jsou způsobeny tím, že se rakovinové buňky rozšířily do varlat z jiných částí těla.

Tyto nádory jsou mnohem vzácnější, než předchozí formy rakoviny varlat

Jaké jsou rizikové faktory?

Mladí muži mezi 18 a 20 rokem věku a čtyřicátníci jsou nejrizikovější skupinou pro rozvinutí rakoviny varlat. Příčiny rakoviny varlat jsou neznámé, ale mezi možné faktory, které mohou zvyšovat mužskou riziko, patří:

 • Nesestouplá varlata při narození.
 • Rodinná anamnéza (otec nebo bratr s rakovinou varlat).
 • Předchozí výskyt rakoviny varlat (přibližně jeden z 25 mužů, kteří měli rakovinu v jednom varleti, má vyšší pravděpodobnost rozvoje rakoviny v druhém varleti v určité fázi).
 • Downův syndrom může také zvyšovat riziko.
 • Neexistuje žádná známá souvislost mezi rakovinou varlat a poranění varlat, sportováním, horkou koupelí nebo nošením těsného oblečení. 
 • Jaké jsou příznaky?

Muži mohou zažívat některé nebo žádné příznaky rakoviny varlat. Důležité je sledovat tyto sympomy, které zahrnují:

 • Otok nebo boule v jednom varleti (obvykle nebolestivé).
 • Pocit tíhy v šourku.
 • Změna velikosti a tvaru varlat.
 • Bolesti v podbřišku nebo bolesti v tříslech.
 • Náhlé nahromadění tekutiny v šourku.
 • Bolest nebo nepříjemný pocit ve varleti nebo v šourku.

Co je to testikulární sebe-examinace (TSE)?Pravidelné samovyšetřování varlat je důležité pro mladé muže, zejména pro ty, kteří jsou v rizikové skupině rakoviny varlat.

Být obeznámen s velikostí, tvarem a obvyklé úrovni kusovosti vám pomůže určit, zda něco není úplně v pořádku. Samovyšetření varlat může pomoci muži najít jakékoli změny varlat na začátku.

 Pokud je léčba nutná, může začít co nejdříve.

Více informací naleznete na https://cz.movember.com/mens-health/testicular-cancer.

Zdroj: Movember Česká republika na https://cz.movember.com/

Projekt ‚Zdraví jako vášeň‘ Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra České republiky:

Extra prevence – Exkluzivně komplexní onkologické vyšetření zdarma

Projekt ‚Zdraví jako Vášeň‘ od roku 2011 nabízí (pro pojištěnce ZPMV) vyšetření na onkologická onemocnění. Komplexní preventivní onkologická prohlídka je prováděna v nejmodernějším pracovišti svého druhu v České republice – Masarykově onkologickém ústavu v Brně. 

Více naleznete na http://www.zdravijakovasen.cz/exkluzivne-komplexni-onkologicke-vysetreni-zdarma 

O varlatech a nádorech varlat

Obsah:

Varlata (testes) jsou mužské pohlavní žlázy, jsou umístěné za penisem (pyjem) ve váčku, který se nazývá šourek (skrótum). Varlata produkují a uchovávají mužské pohlavní buňky – sperma.

Varlata produkují rovněž pohlavní hormony, které způsobují mužskou charakteristiku jedince tj. typ postavy a skeletu, typ ochlupení, růst vousů a hlubší mužský hlas.

Kontrolují také rozvoj reprodukčních orgánů a sexuální chování muže (obr. 1).

Co je zhoubný nádor

Zhoubným nádorem (rakovinou) obecně nazýváme onemocnění, za nímž se skrývá skupina více než 100 různých chorob.

Ačkoli každý druh se od jiného liší v mnoha ohledech, všechny mají společný alespoň v určité fázi nekontrolovatelný buněčný růst buněk, které se vymkly kontrolním mechanismům pacientova organismu. Překotně a bez kontroly rostoucí buňky tvoří nádor.

Zhoubné nádory mohou destruovat a ničit okolní tkáně a orgány. Mohou tvořit dceřiná nádorová ložiska v ostatních částech organismu. Zhoubné nádory vyvíjející se ve varleti se nazývají nádory testikulární.

Výskyt testikulárních nádorů

Nádory varlat jsou onemocněním s výrazným rasovým, geografickým a věkovým výskytem.

Z dlouhodobých studií vyplývá, že 90% všech testikulárních nádorů na světě se nachází u rasy bílé, 6,6% se vyskytuje u rasy černé a zbytek připadá na ostatní rasové skupiny.

Největší procento testikulárních nádorů se diagnostikuje v severských státech Evropy, především v Dánsku. V českých zemích se počet těchto onemocnění za posledních 15 až 20 let více než zdvojnásobil.

Příznivou tendencí je současné snížení úmrtnosti. U dětí a starší generace se výskyt těchto nádorových chorob prakticky nemění a ze statistického hlediska je zanedbatelný.

Testikulární nádory jsou u nás nejčastějším nádorovým onemocněním mužů ve věkové kategorii 20 až 40 let. Jejich věkové rozložení je zcela charakteristické. Jsou typickým onemocněním mladé a střední mužské generace.

Nad 50 let věku se vyskytují jen zřídka.

Příčiny vzniku

Příčiny vzniku testikulárních nádorů jsou neznámé. Existují však rizikové faktory, které se dávají do souvislosti s jejich vznikem. K nejdůležitějším patří již zmíněný kryptorchismus (nesestouplé varle).

Zvýšené riziko vzniku zhoubných nádorů varlat existuje i u kryptorchiků, jejichž kryptorchismus byl upraven.

Toto riziko existuje dokonce i u mužů s jednostranným kryptorchismem pro druhostranné, normálně sestouplé varle.

Příznaky

Testikulární nádory se vyskytují nejčastěji mezi patnáctým a čtyřicátým rokem věku. Může jimi však onemocnět muž v kterémkoliv věku a proto by všichni muži měli znát příznaky tohoto nádorového onemocnění.

Většinu testikulárních nádorů by měli odhalit muži sami vzhledem ke zrakové i pohmatové přístupnosti varlat.

Muži, kteří pravidelně provádějí samovyšetřování, velmi dobře vědí, jak vypadá jejich normální varle, a tak lehce zaznamenají jakoukoliv odchylku od této normy.

 1. Jednoznačným pokynem k návštěvě lékaře by měla být:
 2. Každá změna objemu varlete – zvětšení, ale i zmenšení.
 3. Ztvrdnutí varlete.
 4. Výskyt hrbolků či bulek a další odchylky od normálního stavu.
 5. Bolest nebo jakýkoliv pocit nepohody ve varleti nebo ve skrótu.
 6. Tupá bolest v dolní partii břicha nebo v tříslech.
 7. Pocit napětí, citlivost a zvětšení prsních žláz.

Vyjmenované příznaky – symptomy – však nemusejí být známkami zhoubné choroby. Tyto symptomy mohou být způsobeny jakýmikoliv jinými naprosto nezhoubnými onemocněními. V zásadě platí, že lékaře je třeba navštívit, jestliže kterýkoliv z těchto příznaků trvá déle nežli 2 týdny.

Falešný stud, strach nebo i lhostejnost nejsou v tomto případě na místě.

Po prohlídce závodním či obvodním lékařem následuje odborné vyšetření urologem, který spolehlivě rozpozná zánětlivé změny, které provázejí některé méně závažné choroby od počáteční fáze nádorového onemocnění (obr. 3).

Stanovení diagnózy testikulárního nádoru

Jestliže symptomy ukazují, že by mohlo jít o nádorové onemocnění, lékař doplní běžná vyšetření ještě vyšetřeními speciálními, zejména ultrazvukovým. Jde o metodu naprosto nebolestivou, která pomáhá rozpoznat nepatřičné patologické struktury ve varleti. Vyšetření je doplněno rozborem krve a moče.

Jediným možným prvním léčebným výkonem pro zhoubný nádor varlete je operativní odstranění postiženého varlete. Chirurg neoperuje přímo šourkem, ale z tříselného přístupu. Není možno v žádném případě udělat pouze operaci částečnou.

Tkáň odstraněného varlete je potom podrobena mikroskopickému vyšetření tak, aby byl spolehlivě zjištěn typ zhoubného bujení.

Mnoho mužů má strach ze ztráty schopnosti sexuálního styku a eventuálně z neplodnosti. Varlata jsou však párové orgány a ponechané zdravé varle plně postačí pokrýt obě funkce. Odstraněním jednoho varlete se tedy pacient v žádném případě nestává impotentním ani neplodným.

Zajímavé:  V ČR je omezený prostor pro investice – vše o zdraví

Prevence

Prevence tohoto onemocnění v pravém slova smyslu neexistuje a proto je zatím jediným účinným prostředkem včasného odhalení choroby samovyšetřování.

Pravidelným samovyšetřováním lze dosáhnout včasné diagnózy a tím podstatně zvýšit šanci na úplné vyléčení možného zhoubného nádoru. Jak provádět samovyšetřování u mužů?

 1. Samovyšetřování se provádí nejlépe po vlažné koupeli nebo osprchování vlažnou vodou, kdy dochází k uvolnění a zvláčnění šourku, který je dobře přístupný vyšetření.
 2. Postavte se před zrcadlo a pátrejte po jakýchkoliv změnách na kůži skróta a po změnách jeho objemu.
 3. Hmatem vyšetřujte každé varle zvlášť oběma rukama. Ukazováky a prostředníky obou rukou vsuňte pod varle, palce umístěte na jeho přední stěnu. Velmi jemně vyšetřujte mezi palci a ostatními prsty povrch varlete, všímejte si jakýchkoliv nepravidelností v konzistenci tohoto orgánu. Je normální, že jedno varle může být poněkud větší nežli druhé. Vyšetřujte obě varlata postupně (obr. 4).
 4. Důležitou součástí samovyšetřování je pohmatem rozlišit varle umístěné v přední části šourku od nadvarlete, které je umístěno vzadu a nahoře. Jednoduchým vložením palce a ukazováku mezi obě struktury nemůže dojít k záměně nadvarlete s nepatřičnou formací (obr. 5).

Jestliže najdete jakoukoliv nepravidelnost nebo odchylku od normy, neprodleně kontaktujte svého lékaře.

Pamatujte

 1. Samovyšetřování je velmi důležitým návykem a mělo by se stát zcela běžným zvykem prováděným stejně samozřejmě jako každodenní hygiena.
 2. Samovyšetřování pomáhá včasnému rozpoznání nádorové choroby, ale nikdy nenahradí vyšetření lékařem.

 3. Nádorová onemocnění varlat nejsou sdělnou (infekční) nemocí. Nelze se tedy touto chorobou nakazit od jiné osoby, ani ji není možno přenést na kohokoliv jiného.

 4. Část mužů trpících nádorovým onemocněním varlete udává ve svém předchorobí úraz, úder do varlete, nebo jiné drobnější poranění. Souvislost mezi jednorázovým poraněním a vznikem nádoru varlete nebyla prokázána.

  Šetření prováděná mezi sportovci, profesionálními cyklisty, motocyklisty a jockey rovněž neprokázala žádnou souvislost mezi drobnými častými poraněními a vznikem testikulárních nádorů.

Léčba testikulárních nádorů

Před léčbou prokázaného testikulárního nádoru je třeba provést ještě další vyšetření k ozřejmění rozsahu onemocnění tj. ke zjištění přítomnosti eventuálních dalších dceřiných nádorových ložisek v organismu.

Většina nemocných se podrobuje různým rentgenologickým vyšetřovacím metodám. Je to především computerová (výpočetní) tomografie (CT), která zobrazuje struktury a orgány v určitých zvolených tělních rovinách. Je pro pacienta naprosto nenáročná a nebolestivá.

Vylučovací urografie zobrazuje po nitrožilním podání kontrastní látky vývodný močový systém. Velmi užitečnou a pro nemocného nenáročnou metodou je ultrazvukové vyšetření břicha. Pravidelné rentgenové snímky plic jsou samozřejmostí.

V poslední době nabyla na významu PET (pozitron emisní tomografie).

Veškerý obraz o rozsahu choroby doplňují speciální biochemické krevní testy, které odhalují možnou přítomnost látek produkovaných nádorem v krevním séru (tzn. markery).

Následná léčba se liší právě podle rozsahu onemocnění. Může být chirurgická, radiační (léčba zářením) nebo chemická tj. aplikace léků ve formě injekcí, infusí či tablet. Tyto metody se mohou kombinovat. Čím dříve je choroba rozpoznána, tím jednodušší a kratší může být léčba.

Léčebné metody

1. Chirurgická léčba

Nejobvyklejším prvotním zásahem je odstranění postiženého varlete (orchiektomie). Mikroskopickým vyšetřením (histologie) odebrané tkáně se zjišťuje typ nádorového bujení a jeho vztah k okolí.

Po podrobném vyšetření se zjistí stav spádových lymfatických uzlin, které jsou uloženy v dutině břišní pod zadním listem pobřišnice podél páteře. Lékař může někdy navrhnout odstranění těchto uzlin (retroperitoneální lymfadenektomie). Děje se tak břišní cestou a operaci musí provádět velmi zkušený urolog.

I zde následuje podrobný histologický rozbor odejmuté tkáně. V současné době se dává přednost před tímto výkonem spíše chemoterapii.

2. Radioterapie (léčba zářením)

Radiační léčba si klade za cíl zničení nádorových buněk a znemožnění jejich růstu pomocí vysoce energetického záření.

Zdrojem záření jsou přístroje, které využívají gama záření radioizotopů uzavřených v kontejnerech ve formě „bomb“ (Co60 – kobaltová bomba) nebo vysokoenergetické záření X vyráběné v lineárních urychlovačích (akcelerátorech). Některé urychlovače produkují i záření elektronové.

Radiační léčba je obvykle pooperační a má za cíl zničení předpokládaných zbylých nádorových buněk. Provádí se zpravidla na oblast břicha a je zaměřená na průběh spádových lymfatických uzlin.

Vlastnímu záření předchází podrobný ozařovací plán s výpočtem dávek a perfektním zacílením svazku záření tak, aby zdravé tkáně byly chráněny.

Ponechané druhostranné zdravé varle je vždy mimo svazek záření.

Ozařuje se obvykle denně pět dní v týdnu (tj. v pracovní dny) po 3 – 4 týdny. Vlastní ozáření je nebolestivé a trvá jen několik minut.

3. Chemoterapie (chemická léčba)

Zatímco chirurgická a radiační léčba zasahuje pouze místně, chemická léčba je metodou léčby systémové (celkové). Při chemoterapii se používají léky (cytostatika) s prokázaným protinádorovým účinkem. U nádorů varlat jde zpravidla o kombinaci několika léků.

Cytostatika se užívají buď jako tablety nebo dražé (zřídka) nebo nejčastěji ve formě nitrožilní injekce či infuze. Někdy lze použít aplikace nitrosvalové.

Cytostatika se prostřednictvím krevního oběhu dostávají do celého těla a tak mohou zasáhnout i buňky vycestované z původního nádoru na jiná místa organismu.

Chemoterapie se podává v určitých cyklech tj. určitý počet dní s následnou vícedenní přestávkou.

Chemoterapie se vhodně kombinuje s ostatními léčebnými metodami. Její časové postavení v léčebném schématu závisí na rozsahu a typu zhoubného nádorového onemocnění. Pooperační chemoterapie u místně úspěšně léčeného nádoru je zajišťovací a ničí eventuální uniklé nádorové buňky. Zničení již prokázaných dceřiných nádorových buněk si klade za cíl chemoterapie léčebná.

Chemickou léčbu lze někdy aplikovat ambulantně. O možnosti hospitalizace rozhoduje lékař podle typu použitých cytostatik a podle snášenlivosti léčby.

Vedlejší léčebné účinky

1. Vedlejší účinky po chirurgických zákrocích

Orchiektomie je operace poměrně lehká a rekonvalescence je krátká. Odstranění lymfatických uzlin (retroperitoneální lymfadenektomie) patří k operacím středně těžkým a vyžaduje delší rekonvalescenci.

Většinou dojde ke zhojení bez následků. V některých případech může dojít k tzv. suché ejakulaci – tzn., že ejakulát při zcela normální erekci a sexuální schopnosti neobsahuje spermie. V těchto případech se navrhuje event.

kryoprezervace spermatu (viz. dále).

2. Vedlejší účinky radioterapie

Během radiační léčby bývá častá zvýšená únavnost obzvláště v posledních ozařovacích dnech či týdnech. Zřídka může být i pocit na zvracení. Dostatek odpočinku a procházky na čerstvém vzduchu jsou důležité. Péči o kůži v ozařované oblasti je třeba věnovat zvýšenou pozornost.

Nikdy nekombinujte sluneční svit (opalování) s léčbou radiací. Během záření se kůže může stát suchou a ke konci radiace svědivou či pálivou a naopak vlhnoucí. Někdy, zejména u osob s velmi světlou pletí, může dojít k zarudnutí.

Ozařovaná oblast má být co nejvíce vystavována přístupu vzduchu. Spodní prádlo by mělo být vzdušné a nejlépe bavlněné. Aplikace kosmetických krémů a desodorantů je nevhodná. V případě zvýšené radiační reakce určí nezbytnou léčbu lékař podle povahy reakce a typu pleti.

Po skončení radioterapie se ozařovaná kůže zcela zhojí během dní až týdnů.

3. Vedlejší účinky chemoterapie

Vedlejší účinky chemické léčby závisí zejména na použitých cytostaticích. Jejich vedlejší efekty jsou velmi dobře známé, ale intenzita, stupeň těchto účinků, je individuální a je různý u různých osob.

Většina protirakovinných léků účinkuje především na rychle se dělící buňky.

Z normálních tkání jsou nejcitlivější krevní buňky (především elementy bílé krevní řady a krevní destičky), vlasové folikuly, buňky sliznice zažívacího traktu.

V praxi úbytek krvinek zjišťujeme v krevním obraze, proto pravidelné kontroly krevního obrazu jsou nezbytné. Bílé krvinky hrají nezastupitelnou úlohu v obranyschopnosti organismu. Výsledkem jejich úbytku může být i vyšší vnímavost k infekcím.

V době chemoterapie je vhodné vystříhat se pobytu ve větších kolektivech a v jakémkoliv prostředí, kde by eventuální infekce hrozila. Při úbytku destiček by mohlo dojít ke zvýšené krvácivosti. Poškození sliznic zažívacího traktu se projevuje nejčastěji aftozními záněty v ústní dutině, vzácně mohou nastat průjmy.

Změny v krevním obraze ve smyslu úbytku výše uvedených krvinek umíme účinně léčit.

Nepříjemné pro pacienty, zejména z psychologického hlediska, je ztráta vlasů. Ve vztahu k chorobě i k funkcím organizmu jde o afekci bezvýznamnou. Po skončené chemoterapii vlasy vždy narostou. Během chemoterapie lze období bez vlasů překlenout parukou, která je hrazena pojišťovnou.

Chemoterapie zapříčiňuje zhusta snížení chuti k jídlu, nevolnost až zvracení. Všechny popsané účinky jsou krátkodobé, v době svého vzniku jsou léčitelné (aplikace léků proti zvracení) a po skončení léčby zcela odeznějí.

Dalším nepříznivým vedlejším účinkem chemoterapie je negativní působení na tvorbu semene. Po dlouhodobé intenzivní chemoterapii může dojít k oligospermii až azoospermii. Znamená to, že ejakulát obsahuje buď malý, nebo žádný počet spermií.

U některých nemocných se může stav upravit, u některých je trvalým stavem. Sexuální schopnost je vždy zcela zachována. U nemocných před zamýšlenou lymfadenektomií (viz. výše) nebo chemoterapií se doporučuje odebrání spermatu a uchování ve zmrazeném stavu.

Takto ošetřené semeno může být později po předchozí úpravě použito k oplodnění partnerky.

Péče po skončené léčbě

Léčba testikulárních nádorů v nepokročilé formě bývá skoro vždy úspěšná.

Léčba nádorových onemocnění varlat v pokročilém stadiu je komplikovaná, zdlouhavá a finančně nákladná. Přesto však se větší část nemocných s pokročilou chorobou zcela vyléčí.

Náročnost pro pacienta spočívá v překonání fyzické a psychické zátěže vyplývající z vedlejších účinků v průběhu léčby.

Většina vyléčených nemocných vykonává dále své původní povolání a vrací se do zcela normálního života.

Velmi důležitá jsou kontrolní vyšetření prováděná vesměs ambulantně a to během léčby i po jejím ukončení. Kontrolní vyšetření vyléčených pacientů probíhají v pravidelných intervalech a častá jsou zejména v prvních dvou letech po ukončení léčby. Největší snahou celého zdravotnického týmu je co nejrychlejší návrat pacienta do normálního života.

Rychlost návratu normální aktivity po prodělané léčbě závisí kromě původního rozsahu onemocnění a typu léčby na mnoha individuálních faktorech. Pro rychlý návrat fyzické kondice je důležité cvičení, zejména cviky pro udržení celkové fyzické kondice a pro pevnost břišních svalů (zejména u nemocných po lymfadenektomii). Ve výběru stravy platí obecné zásady zdravé výživy.

Jakékoliv drastické diety jsou nejen nevhodné, ale přímo škodlivé.

U mužů po skončené léčbě, u kterých nejsou žádné známky původního nádorového onemocnění, je možné navrhnout komplexní lázeňskou léčbu. Většina pacientů se vyrovná s nemocí úspěšně a vrací se ke svým původním aktivitám rodinným, pracovním i sportovním.

Závěrem

Testikulární nádory mají v onkologii dospělých zvláštní postavení. Jsou to první nádorové choroby, které bylo možno vyléčit. Během posledních 20 – 25 let došlo ke značnému zvratu v léčebných možnostech a v léčebných výsledcích. Z nádoru kdysi velmi nepříznivého a obávaného se stalo onemocnění vyléčitelné.Je – li rozpoznáno a léčeno včas.

Prevencí ke zdravým koulím dojdete

Pánové, svých koulí se měsíčně dotknete v průměru 369x, někdy vědomě a někdy zase nevědomky. Když se však při drbání na kulkách na chvíli zaměříte i na jejich tvar a povrch, můžete předejít vážným onemocněním, chce to jen ten správný hmat. Rakovina varlat se totiž obvykle objevuje ve věku 15-40 let a je to nejčastější nádor u mladých mužů. 

V Česku se ročně objeví asi 500 nových případů a asi 40 pacientů nemoci podlehne. Proti rakovině varlat se nedá očkovat, a proto je důležité provádět každý měsíc samovyšetření, pokud se totiž nemoc zachytí brzy, vyléčí se 99 % pacientů, takže žádnou paniku.

Největším rizikem je rakovina varlat v rodině. Synové nemocného otce mají čtyřikrát vyšší riziko, a bratři nemocného bratra dokonce osmkrát vyšší riziko. Další faktory jsou nesestouplé varle, vyústění močové trubice níže od žaludu penisu a vliv může mít i velká tělesná výška.

Rakovina varlat se léčí chirurgicky a chemoterapií, která navazuje na chirurgickou léčbu. Pokud se na nemoc přijde brzy, stačí sledování. Dobrá zpráva je, že po úspěšné léčbě je možné nemocné varle nahradit silikonovým. Tomu se říká testikulární protéza. Taky je možné nechat si před léčbou zmrazit spermie.

Chemoterapie jim totiž může hodně ublížit. Nebojte se, ne všechno, co si ve varlatech nahmatáte, je rakovina. Varlata jsou hodně citlivá. Může je potrápit zánět, cysta, kýla, hromadit se může i tekutina – voda či krev. Jen pozor, pokud vás náhle zabolí.

Náhlá bolest varlat může ukazovat i na otočení semenného provazce, které se musí však hned operovat.

Přečtěte si také:

S Kateřinou Vackovou, zakladatelkou neziskové organizace Loono (která v této oblasti prevence onkologických onemocnění u žen i mužů vzdělává), jsme měli rozhovor v jednom z předešlých vydání magazínu Studenta. Zajímá vás, jak vznikl netradiční podtitul kampaně #prsakoule?

Varlata, hovorově koule a latinsky testes, se obvykle vyskytují v páru. Jsou uložena v šourku a mají ráda, když jim není moc horko. Líbí se jim při teplotě 32,9 °C, a proto si spokojeně visí tam, kde visí. Jedno varle váží okolo 20 gramů a spermie se v něm vyvíjí 72 dnů.

Ve varlatech vznikají spermie a zároveň mužský pohlavní hormon testosteron. Když dojde na věc, varlata spolu s prostatou vyprodukují asi jeden a půl mililitru ejakulátu. Normální počet spermií je 15 milionů v jednom mililitru. To ale není žádná sláva.

Před padesáti lety byla norma 40 milionů v jednom mililitru. Tenhle dramatický pokles mají na svědomí těsné kalhoty a špatná životospráva. Protože jsou kole hodně citlivé, vyplatí se je chránit a pečovat o ně.

Třeba tak, jak to dělají fotbalisti při trestňáku, ale taky samovyšetřením, které je dobré jako prevence před nemocemi jako je rakovina.

Foto: Studenta

Důležitá je prevence

Ať jste ještě mladí jinoši, či vyzrálí hřebci nebo postarší gentlemani, samovyšetření provádějte v každém věku a každý měsíc, nezabere vám to více než 2 minuty.

Návod vám vřele předá a vysvětlí každý urolog nebo koukněte do manuálu od neziskovy Loono z kampaně Sahám si na ně každý měsíc, která upozorňuje na důležitost samovyšetření v prevenci rakoviny prsou a varlat.

Jejím cílem je naučit mladé lidi, jak si správně a pravidelně vyšetřovat #prsakoule a odhalit tak rakovinu včas.

Pokud už jste se tento měsíc vyšetřili, tak skvělé. Nezapomínejte na to ale. Prevence je totiž nadevše

Text: Loono.cz

Foto: Loono.cz, Shutterstock

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector