Bolestivá menstruace – vše o zdraví

Úvodní strana » Trápí mě » Ženské problémy » Menstruační bolesti

Co obnáší menstruační bolesti, o tom ví každá žena své. Ačkoliv některé ženy „své dny“ zvládají bez problémů a bolesti jsou jen velmi slabé, jiné ženy již s blížící se menstruací pociťují strach a obavy, jak to zase zvládnou.

Bolestivá menstruace - Vše o zdraví

  • Bolestivá menstruace - Vše o zdraví Analgetikum, které pomáhá při bolesti hlavy, zubů, zad, svalů, kloubů a menstruační bolesti, snižuje horečku a tlumí zánět. 89 Kč
  • Bolestivá menstruace - Vše o zdraví Analgetikum proti bolesti a zánětu dutin při chřipce a nachlazení. 156 Kč
  • Bolestivá menstruace - Vše o zdraví Měkké tobolky proti bolesti hlavy, zubů, zad, svalů, menstruační bolesti, migréna. 99 Kč

Bolestivá menstruace (někdy také pod názvem dysmenorea) některé ženy téměř vyřazuje z běžného života, podléhají nervozitě, jsou bez nálady. Není divu, silné bolesti jsou někdy opravdu velmi nepříjemné a útěcha, že to za pár dní přejde, nepomáhá.

Bolest břicha, zad, nohou, prsou nebo hlavy se při menstruaci střídá a bolestivé křeče přicházejí ve vlnách a bez varování. Někdy je bolest břicha doprovázena i zvracením. Bolestivou menstruací trpí kolem 75 % žen převážně ve věku do 25 let. Mnoho žen se menstruačních bolestí zbaví porodem, ale některé ženy trpí bolestmi každý cyklus až do klimaktéria (přechodu).

Primární a sekundární menstruační bolesti

  • Primární menstruační bolesti – Bolesti kulminují 2. – 3. den menstruace, kdy se začnou nejvíce tvořit prostagladiny (látky podobné hormonům), které vznikají ve sliznici dělohy a jsou příčinou vzniklých bolestí projevujících se křečovitými stahy dělohy.
  • Sekundární menstruační bolesti – Bolesti mají jiný původ. Příčinou může být např. i cysta, zánět, endometrióza nebo myom. Bolesti jsou velmi silné, trvají dlouho a jsou doprovázeny i jinými příznaky, jako jsou výtoky, nadměrné krvácení apod.

Kdy vyhledat při menstruační bolesti lékaře

  • Máte pocit, že bolesti už nezvládáte a jsou stále silnější a léky na bolest nepomáhají.
  • Krvácení se objevuje mimo pravidelný cyklus.
  • Pokud si nejste jistá, že se jedná o primární bolestivou menstruaci.
  • Bolestivá menstruace - Vše o zdraví
  • Bolestivá menstruace - Vše o zdraví
  • Bolestivá menstruace - Vše o zdraví
  • Bolestivá menstruace - Vše o zdraví
  • Bolestivá menstruace - Vše o zdraví

Když máte své dny: Co pomůže na bolesti během menstruace?

Bolestivá menstruace - Vše o zdraví

Zdroj: Pixabay.com

Bolestivá menstruace - Vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Některé ženské záležitosti nám muži určitě nezávidí. Jednou z nich je bezpochyby menstruace. A co teprve, pokud je její průběh bolestivý. V takových chvílích by jistě dámy s pány tvorstva rády měnily. Naštěstí se ale najdou způsoby, které bolesti při menstruaci pomohou alespoň trochu zmírnit. Jaké to jsou?

Bolesti při menstruaci trápí každý měsíc mnoho žen. Mohou se objevovat nejen v průběhu, ale také před začátkem menses . Nejčastěji je způsobuje uvolňování narostlé děložní sliznice.

Někdy se za bolestí skrývají i další příčiny, jako jsou rozbouřené hormony, zánět nebo další nemoci. Míra potíží přitom bývá u každé ženy individuální.

Zatímco některé dámy popisují pouze nepříjemné pocity, jiné se kvůli menstruaci musí potýkat s omezením v práci a dalších běžných aktivitách.

Odborníci doporučují zpozornět v situaci, kdy dříve běžný průběh menses doprovázejí náhlé bolesti. A pozor i na nenadálé změny během bolestivé menstruace.

Bolestivá menstruace - Vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Recepty plné zdraví aneb i zdravý jídelníček může být chutný a jednoduchý

Odlehčená strava plná vitaminů

Pro předcházení silné menstruační bolesti se vyhněte tučným a nadýmavým pokrmům. Ty by mohly bolesti ještě zvětšit. Do svého jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na vitaminy skupiny B, hořčík, vápník a železo. Vyhněte se cukru a bílému pečivu.

Vyzkoušejte speciální cvičení

Při cvičení tělu doplňujete některé potřebné látky. Mezi ně patří například hořčík. Ten pomáhá snižovat bolest. Navíc se v těle vyplavují i hormony zvané endorfiny, které vám během menstruace zvednou náladu. Vyzkoušet můžete třeba cvičení na zádech. Jednu nohu natáhněte před sebe, druhou pokrčte a přitahujte k bradě. Chyťte se oběma rukama kolene a vydržte co nejdéle.

Vsaďte na bylinky

Při silném krvácení i bolestech pomůže čaj z řebříčku. Do hrnečku si dejte dvě lžičky sušené rostliny a zalijte vroucí vodou. Nechte vyluhovat. Čaj pak popíjejte kdykoliv během dne. Poslouží i jako prevence proti bolestem.

Stejně dobře poslouží i řebříčková koupel. Připravte si 60 gramů sušeného řebříčku, který přelijte litrem vroucí vody. Přecezený vývar přilijte do vody ve vaně, kde odpočívejte alespoň čtvrt hodiny. Uvidíte, jak se vám uleví.

Stejně účinný je na menstruační bolesti i heřmánkový nebo meduňkový čaj.

Bolestivá menstruace - Vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Vitaminové bomby: Vyzkoušejte lahodné zimní marmelády a pečené čaje

Buďte v teple a dopřejte si relax

V případě silných bolestí nepomůže nic jiného než zachumlat se pod teplou peřinu. Uvařte si čaj. Snažte se mít nohy v teple. Užitečná je i zahřívací lahev, která bolavé břicho příjemně zahřeje. Zkrátka pokud to nejde jinak, zůstaňte raději doma a relaxujte. Den v klidu vám na bolest břicha pomůže více než cokoliv jiného.

Kdy raději navštívit lékaře?

Odborníka raději vyhledejte ve chvíli, kdy se míra vašich potíží zvětšuje nad únosnou míru nebo krvácíte i mezi cykly.

Další příznaky, kromě bolesti a nevolností, jako je zácpa, průjem nebo problémy při močení, mohou poukazovat i na vážné onemocnění zvané endometrióza. I v takovém případě se s problémy svěřte lékaři.

Nezapomínejte ani na pravidelné prohlídky u vašeho gynekologa, které byste měla absolvovat minimálně jednou ročně.

Bolestivá menstruace - Vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Menstruace bývá bolestivá. Dysmenorea totiž navazuje na celý komplex problémů

Nedávno se objevila informace, že v Itálii uvažují o tzv. menstruačním volnu. I když je něco podobného hodně kontroverzní, tak je faktem, že nejedna žena opravdu v práci během ‚svých dnů‘ velmi trpí a některé si dokonce v tomto případě berou dovolenou. Není se čemu divit, bolesti totiž v průměru podle průzkumů provázejí každou čtvrtou ženu.

Bolestivá menstruace, jinak nazývaná dysmenorea, často navazuje na komplex problémů, kterým se říká předmenstruační syndrom – soubor těžkostí začínajících ještě před samotným začátkem krvácení. Nejtypičtějšími trablemi jsou bolesti břicha, podbřišku, citlivá prsa a samozřejmě také výkyvy nálad.

Bolest spouštějí prostaglandiny

Spouštěči bolesti při menstruaci jsou tělu vlastní, bolest způsobují látky, kterým se souhrnně říká prostaglandiny. Ty způsobují stahování svalů dělohy, ke kterému dochází, aby se odlupující sliznice dělohy společně s neoplozeným vajíčkem vypudila a vyplavila ven v podobě menstruační krve.

Průměrná žena v životě promenstruuje přibližně 10 let, jinými slovy přibližně 3 500 dní krvácí.

Čím více je těchto látek v těle, tím jsou silnější i křečovité menstruační bolesti.

Silné menstruační bolesti určitě není radno podceňovat, protože mimo primární dysmenorey, která se vyskytuje hlavně u mladých žen, co ještě nerodily, může být i sekundární dysmenorea, bolestivá menstruace způsobená různými onemocněními. Pravděpodobnost výskytu tohoto druhu bolestivé periody spojená s jiným onemocnění stoupá s věkem.

Normální ztráta je 80 ml krve

Pravidelný menstruační cyklus se pohybuje ideálně ve frekvenci 28 dní, normální je však i rozpětí od 21 do 35 dní. Za normální ztrátu krve se pak počítá objem do maxima 80 ml.

Velikost ztráty se hodnotí podle počtu použitých vložek nebo tampónů. Normální menstruční krvácení by nemělo vyžadovat více než jednu vložku a nebo jeden tampón během tří hodin.

Pokud menstruace ženy neodpovídá těmto parametrům, pak by měla určitě navštívit svého gynekologa.

Ženy by obecně měly svůj menstruační cyklus pravidelně sledovat. Každá informace je totiž pro jejich ošetřujícího lékaře velmi důležitá. Údaje o těžkostech s menstruačním cyklem, respektive s krvácením, pomohou často určit správnou diagnózu.

Průměrná bolestivá menstruace je způsobená hormonální nerovnováhou a často se kombinuje s předmenstruačním syndromem a její příčina není doposud úplně jasná. Řeší se pouze její příznaky, a to formou tlumících léků a léky s účinky proti křečím, také psychofarmatika, relaxace a dokonce i sport.

V zimních měsících zpravidla ženy zažívají o něco delší, silnější a bolestivější krvácení než v letních měsících.

Možná se to nezdá, ale žena, která pravidelně sportuje, je celkově odolnější, během sportu se totiž lépe prokrvuje pánev, což pomáhá předcházet menstruačním bolestem.

Univerzální pomocí při obtěžující bolestivé menstruaci je také hormonální antikoncepce.

Samozřejmě nejlepší úžitek z ní mají ženy, které využívají i její antikoncepční efekt, případně výhody jako pozitivní účinky na pleť či vlasy.

Myomy jako příčina bolestí a nadměrného krvácení

Bolestivou menstruaci, kterou způsobuje nějaké konkrétní onemocnění, je třeba řešit léčbou právě konkrétní choroby. Silná, zdlouhavá a nepravidelná menstruace může velmi často signalizovat i diagnózu myomu dělohy.

Zajímavé:  Příznaky Těhotenství Bílý Výtok?

Myomy či polypy může odhalit ultrazvuk a léčba doposud často spočítala primárně v operativním zákroku. Obecně myomy patří mezi nejčastější nezhoubné nádory, které rostou přímo ve svalovině dělohy. Mohou narůst do různé velikosti a může jich být i více.

O bezpříznakovém myomu se žena dozví zpravidla jen při rutinním gynekologickém vyšetření, může však způsobovat i nepravidené krvácení nebo silný menzes. Někdy se dokonce stane, že jsou příčinou neplodnosti nebo dokonce předčasného porodu, protože děložní sval s myomem má zvýšený sklon ke stahování.

KAM DÁL: Hejtman Půta: Zkřížil jsem cestu lidem, kteří mě chtěli z politiky uklidit. Byla to drsná zkušenost,

Probiotické tampóny ellen® – nová kvalita péče a ochrany intimního zdraví ženy

30.7.2012

Více než dvě třetiny českých žen pravidelně trpí vaginálními záněty, které jsou doprovázené nepříjemným pocitem svědění, pálení a výtokem.

Jednoduchým a přirozeným prostředkem, jak obnovit rovnováhu vaginální mikroflóry, je pravidelné používání probiotických tampónů ellen®.

Nejen, že tak ženy předejdou infekcím, ale zároveň se budou cítit pohodlně i během menstruace.

Zdraví ženy je i otázkou zdravé vaginální mikroflóry, která obsahuje zdraví prospěšné bakterie zvané laktobacily – bakterie mléčného kvašení.

Právě tyto bakterie chrání ženské tělo před vnějšími agresivními mikroorganizmy, které mohou být příčinou různých infekcí. Počet laktobacilů může být snižován např.

užíváním antibiotik, tabákem, nadměrnou nebo nevhodnou intimní hygienou, hormonálními změnami, nadměrným stresem, nošením syntetického nebo těsného oblečení, koupáním v bazénech, pobytem v saunách, ale i nechráněným sexem.

Přední český odborník v oblasti léčby vaginálního diskomfortu doc. MUDr. Vít Unzeitig říká: „Nejméně dvě třetiny českých žen se někdy setkaly s poruchou obranyschopnosti pochvy. Výtok je kromě těhotenství nejčastější příčinou návštěvy gynekologa a statisíce žen ve fertilním věku trpí těmito potížemi opakovaně a dlouhodobě.“

Probiotické tampóny ellen® – prevence i léčba

Tampóny ellen®, obsahují laktobacily – bakterie mléčného kvašení, které jsou lidského původu a patří mezi nejčastější kmeny, nacházející se v přirozené zdravé poševní mikroflóře. Kombinace těchto laktobacilů je patentována pod obchodní značkou LN® (Lacto-Naturel®).

Přítomnost LN® v tampónech ellen® tak zaručuje pozitivní vliv na obnovení vaginální mikroflóry u žen, které je používají. Není nutné se obávat toho, že se laktobacily z tampónu „vytratí“ dříve, než jsou použity.

Aktivní probiotická složka LN® se z tampónu uvolňuje až při tělesné teplotě, přičemž tento proces žena vůbec nepociťuje.

Především během menstruace je vaginální mikroflóra obzvlášť nestabilní a zvyšuje se její pH. To vyhovuje rizikovým mikroorganismům, které se stávají biologicky aktivními a rizika rozvoje zánětu stoupají až pětinásobně.

Právě tehdy je vhodné dodat chybějící laktobacily prostřednictvím probiotických tampónů ellen®, aby byla rovnováha opět obnovena, jak potvrzuje doc. MUDr. Vít Unzeitig, CSc.: „V době menstruace dochází k přirozenému úbytku laktobacilů a naopak k pomnožení jiných nebezpečných bakterií. A právě ty si umí probiotické tampóny ohlídat.

Díky nim nabízíte pochvě pomoc ve chvíli, kdy to nejvíce potřebuje.“ Užívání probiotických tampónů ellen® je tak jednoduchým a přirozeným způsobem, jak toho dosáhnout.Příznivé účinky jsou zřejmé již po použití v průběhu první menstruace, ale žádoucí rovnováhy vaginální mikroflóry se dosáhne pravidelným používáním po dobu třech až šesti měsíců.

Během každé menstruace je mohou používat nejen ženy, které mají problémy se svěděním, zápachem a infekcemi, ale i dívky od první menstruace nebo ženy, které tampóny nikdy předtím nepoužívaly. Doc. MUDr. Vít Unzeitig, CSc.

dále dodává: „Bude-li žena používat probiotické tampóny stejně jako ostatní tampóny, zvolí správnou absorpční velikost a bude je měnit v intervalu maximálně osmi hodin, potom není třeba se obávat nežádoucích účinků. Předávkování pochvy laktobacily v době menstruace není reálné.“

 Probiotické tampóny ellen® lze užívat při vaginálních problémech i mimo menstruaci, jak potvrzuje doc. MUDr. Vít Unzeitig, CSc.: „V tomto případě je nutné probiotický tampón ellen® před použitím lehce navlhčit pod čistou tekoucí vodou a následně zavést.

Díky tomuto lehkému navlhčení bude zajištěna účinnost laktobacilů obsažených v probiotickém tampónu, stejně jako během menstruace.“ Bezpečnost a účinnost probiotických tampónů byla navíc zkoumána mnohými klinickými studiemi.

Nová studie, nedávno publikovaná v časopise Journal of Microbes and Infections prokazuje, že u žen, léčených pro narušení vaginální mikroflóry (bakteriální vaginóza nebo kvasinková infekce), se mohou probiotické bakterie LN® podílet na dlouhodobém účinku léčby tak, že zajistí zlepšení složení bakteriální mikroflóry, díky čemuž se sníží počet opětovných vzplanutí onemocnění. V České republice získaly probiotické tampóny ellen® doporučení České gynekologické a porodnické společností ČLS JEP.

Pro všechny uživatelky jsou probiotické tampóny ellen® nabízeny ve třech různých baleních. Balení mini obsahuje 14 ks (doporučená cena v lékárně: 230 Kč), balení normal obsahuje 12 ks (doporučená cena v lékárně: 199 Kč) a balení super obsahuje 8 ks tampónů (doporučená cena v lékárně: 177 Kč).

Absorpční schopnost tampónů je značena kapkami, podobně jako u klasických tampónů. Jejich pravidelné užívání má léčebný, jakož i preventivní charakter, který doplňuje například i vhodná osobní hygiena, bavlněné spodní prádlo a netěsné oblečení. Probiotické tampóny ellen® mají dvojí účinek – absorbují menstruační krvácení a obnovují přirozenou poševní mikroflóru.

I když má žena své dny, s probiotickými tampóny se bude cítit příjemně a sebejistě.

Zkušenosti žen s probiotickými tampóny ellen® Probiotické tampóny ellen® vyzkoušely jako první ženy ve Skandinávii, kde byly tyto tampóny vyvinuty a těší se zde velké oblibě. Postupně se probiotické tampóny rozšířily také do Německa, Francie, Švýcarska, Rakouska, Nizozemí, Itálie a Maďarska.

Pozitivní zkušenosti žen s tímto výrobkem potvrzuje i ocenění Německé asociace lékárníků, která vyhlásila probiotické tampóny ellen® „Produktem roku 2011“ v kategorii tampónů. Toto ocenění získaly probiotické tampóny ellen® již podruhé za sebou.

Nyní jsou již k dostání také v lékárnách v České republice.

Probiotické tampóny ellen® jsou certifikovány v EU jako zdravotnický prostředek.

  • Vše, co potřebujete vědět o probiotických tampónech ellen®
  • 1) Co probiotické tampóny ellen® obsahují?

Probiotické tampóny ellen® obsahují Lacto-Naturel® (LN®), patentově chráněnou směs tří kmenů bakterií mléčného kvašení, které zaručují pozitivní vliv na obnovení zdravé vaginální mikroflóry a tím podporují zdraví žen.

Už před šedesáti lety bylo prokázáno, že bakterie mléčného kvašení přítomné v pochvě hrají klíčovou roli v udržení její obranyschopnosti před nežádoucími změnami.

Bakteriální kmeny obsažené v LN® jsou přirozenou součástí zdravé poševní mikroflóry, a tím, že produkují kyselinu mléčnou, udržují příznivou hodnotu pH 3,8 – 4,2. Lacto-Naturel® (LN®) je patentovanou směsí probiotických kmenů laktobacilů: * L. gasseri LN40

* L. fermentum LN99 * L. rhamnosus LN113.

2) Popis zdravé vaginální mikroflóry:

U zdravých žen jsou bakterie mléčného kvašení z rodu Lactobacillus převládajícími bakteriemi v pochvě. Tyto příznivé bakterie produkují kyselinu mléčnou a tím udržují ve vaginálním prostředí přirozeným způsobem příznivou hladinu pH.

Ve zdravé pochvě je pH tak nízké (pH 3,8 – 4,2), že většina ostatních organizmů při něm nedokáže přežívat.

Kromě regulace hodnoty pH chrání laktobacily vaginální prostředí několika dalšími mechanizmy, mezi jiným i produkcí peroxidu vodíku, čímž se zdravá vaginální mikroflóra stává první linií ochrany před urogenitálními infekcemi.

3) Popis nerovnováhy vaginální mikroflóry:

Pokud je přirozená rovnováha vaginální mikroflóry narušena, pH postupně stoupá z předmenstruačních 4,4 až na 6,5 – 7,0 (jenom výjimečně překračuje hranici pH 7) a současně vzrůstá riziko rozvoje urogenitálních infekcí.

Mezi známé příčiny narušení rovnováhy vaginální mikroflóry patří především samotná menstruace, dále hormonální změny jak v průběhu cyklu, tak v jednotlivých fázích života, pohlavní styk bez ochrany, nadměrná nebo nevhodná intimní hygiena, nadměrný stres, koupání v bazénech a saunování, těsné oblečení ze syntetických materiálů a užívání antibiotik.

Důsledkem narušení rovnováhy v pochvě pak mohou být bakteriální nebo kvasinkové infekce, projevující se různými příznaky, jako je svědění, podráždění, nepříjemný zápach a zvýšený vaginální výtok.

4) Jak probiotické tampóny ellen® účinkují?

Probiotické bakterie jsou v tampónech ellen® chráněny v nosném médiu a uvolňují se pouze ve vlhkém prostředí a při tělesné teplotě.

Když tampón po zavedení dosáhne tělesné teploty, nosné médium se rozpustí a uvolní probiotické bakterie.

Přibližně za 90 minut se probiotické bakterie LN® rozšíří z tampónu do pochvy a přichytí se k poševní sliznici, aby tak podpořily zdravou poševní mikroflóru a obnovily ochranný biofilm na jejím povrchu.

Ani v případě pravidelného a častého používání probiotických tampónů ellen® nemůže dojít k předávkování těchto zdraví prospěšných mléčných baktérií LN®. Probiotické tampóny ellen® jsou při používání bezpečné.

Zajímavé:  Málo krevních destiček - Vše o zdraví

5) Důvody k používání probiotického tampónu ellen®:

Při menstruačním krvácení se koncentrace všech bakterií v pochvě zvyšuje, jenom mléčných bakterií v této době ubývá. Tím klesá i schopnost pochvy bránit se případné infekci, jejíž vznik je v době menstruačního krvácení až 5x pravděpodobnější než mimo krvácení.

Používání menstruačních tamponů je lepší než používání vložek. Správně zavedený tampón menstruační krev ihned nasaje a v poševních klenbách se tak neshromažďuje žádná krev.

Pro patogenní bakterie je to „špatná zpráva“ – nemají médium potřebné k růstu a pomnožení jako u žen užívajících vložky. U nich krev v pochvě zůstává a jenom ta, která se do poševních kleneb už nevejde, z nich vytéká.

Zbytek je rájem pro všechny bakterie (a taky to tam tak vypadá).

Bez mléčných bakterií ztrácí pochva možnost přirozené ochrany před jakoukoliv infekcí.

Bez mléčných bakterií nebude v pochvě kyselé pH a všechny bakterie včetně těch patogenních budou aktivně přežívat, vázat se na povrchové buňky poševní sliznice a tím vytvářet zánětlivé změny. Mléčné bakterie tvorbou peroxidu vodíku spojení patogenních bakterií se slizničními buňkami rozrušují a tak vlastně chrání pochvu i ženu před infekcí.

Probiotické tampony jsou geniální v tom, že pomáhají pochvě přesně ve chvíli, kdy to sama nejvíce potřebuje.

Při léčbě antibiotiky zničíme nejenom patogenní bakterie, ale v naprosté většině i mléčné bakterie v pochvě. Proto je důležité jejich množství v pochvě rychle doplnit a oslabenému prostředí vrátit biologickou rovnováhu zajišťující přirozenou ochranu proti nežádoucím změnám.

Díky tomu, že probiotické tampóny ellen® obsahují patentovanou směs probiotických laktobacilů LN®, obnovují přirozenou poševní mikroflóru s obsahem mléčných bakterií.

  • Normální, přirozená bakteriální mikroflóra je první linií obrany proti vaginálním zánětům
  • Zvyšuje se zastoupení mléčných bakterií v prostředí pochvy
  • Laktobacily produkují kyselinu mléčnou a snižují pH v pochvě
  • Obsahuje několik různých kmenů laktobacilů přirozeně přítomných ve zdravé lidské pochvě
  • Kmeny laktobacilů mají schopnost osídlit pochvu a tak mohou pomoci při nastolení normální zdravé vaginální mikroflóry
  • Zlepšuje výsledek léčení poševního zánětu i dismikrobie, pro kterou je typický rybí zápach způsobený úbytkem mléčných bakterií a přemnožením některých jiných bakteriálních druhů v pochvě
  • Zmírňuje svědění a pocity podráždění či bolesti poševního vchodu a pochvy
  • Probiotické tampóny ellen® jsou vhodné jak pro ženy, u nichž se mikrobiální nerovnováha již projevila, tak pro ty, které jí chtějí předejít
  • Účinná absorpce menstruační krve v souladu se standardy EDANA

6) Za jak dlouho se projeví příznivé účinky probiotických tampónů ellen®?

Probiotické tampóny ellen® mohou mít příznivé účinky na poševní mikroflóru hned po užití v průběhu první menstruace. Některé z žen ale nepocítí příznivé účinky probiotik dříve než po třech až čtyřech po sobě následujících cyklech používání. K nejvýraznějšímu zlepšení zdraví pochvy dochází při pravidelném používání ellen® v průběhu každé menstruace.

Na základě dlouholetých zkušeností lze doporučit používání 3 tampónů ellen® po dobu tří dnů v průběhu menstruace minimálně tři po sobě následující cykly a pro zajištění dlouhodobého účinku pokračovat v průběhu dalších cyklů s aplikací alespoň během noci.

7) Jsou probiotické tampóny ellen® klinicky ověřené?

Tampóny ellen® jsou výsledkem mnohaletého výzkumu švédských odborníků z oblasti gynekologie, mikrobiologie a biochemie. Klinické studie prokázaly deklarovaný účinek probiotických tampónů ellen®.

Na základě výsledku četných studií bylo prokázáno, že tampóny ellen® zmírňují nepříjemné pocity v pochvě, jako je svědění a podráždění.

Mléčné bakterie LN® posilují přirozenou poševní mikroflóru, která chrání prostředí pochvy před bakteriální nerovnováhou.

Dvojitě zaslepená studie prokázala, že ve skupině žen používajících probiotické tampóny ellen® během jednoho cyklu menstruace došlo k výraznému zmírnění příznaků vaginálních zánětů o 80 % podle Nugentova skóre oproti skupině používající placebo.

Probiotické tampóny ELLEN ONLINE

Co o vašem zdraví prozradí barva periody? Hlídejte ji

Foto: Erica Smit, Shutterstock.com

Křeče, nafouklé břicho, nadýmání, únava. Znají to všechny ženy. S menstruačními obtížemi se potýkají měsíc co měsíc. Věděly jste ale, že barva krve vypovídá mnohé o vašem zdraví?

Nepravidelná menstruace může naznačovat potíže se štítnou žlázou, syndrom polycystických vaječníků nebo hormonální nerovnováhu. I barva periody ale může poskytnout informace o tom, co se uvnitř těla děje. Její odstíny mohou mít širokou škálu – od růžové, bělavé, přes jasně červenou, až po tmavě hnědou.

Pokud má barva vašich měsíčků růžový nádech, můžete mít nízkou hladinu estrogenu. Často se to stává ženám, které se věnují sportu víc, než je zdrávo (ve výjimečných případech může menstruace vymizet úplně).

„Jedná se o takzvanou triádu sportovkyň, která je charakterizována nedostatečným příjmem energie, poruchami menstruace a osteoporózou,“ vysvětluje MUDr. Marie Skalská, zakladatelka a lektorka ProFit Institutu. Důvodem je velmi nízké procento tuku, které vrcholové sportovkyně mohou mít.

„Pro pravidelnou menstruaci je potřebná minimální zásobní hodnota tuku, která mobilizuje energii pro ovulaci a menstruační cyklus,“ objasňuje lékařka. Proto je růžová také typická barva žen, trpících anorexií.

Nízkou hladinu estrogenu neberte na lehkou váhu, jejím důsledkem může být později například osteoporóza (řídnutí kostí), především v období menopauzy. Proto radíme navštívit gynekologa.

Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com

O zdraví nevypovídá pouze pravidelnost, ale i barva periody

Krev, která v těle zůstává déle, má více času zoxidovat. Důsledkem je pak její tmavě hnědé až téměř černé zbarvení. Pokud takovou barvu pozorujete na začátku nebo konci cyklu, nemusíte se zpravidla obávat. Je to zcela běžný jev. Jinak je to ale během menstruace.

 „Takto zbarvená krev během cyklu značí horkost a sraženiny,“ říká Šárka Eggerová, specialistka na holistickou medicínu z Brna. Horkost je podle tradiční čínské medicíny stav nerovnováhy, kdy jang převažuje nad jingem, a důsledkem jsou právě krevní sraženiny.

„Pokud více projevíte emoce a život si začnete užívat, za pár měsíců by se měla barva změnit,“ dodává odbornice a radí zvolnit a věnovat se věcem, které máte rády. Navštívit gynekologa ale také nebude úplně od věci.

Barva a konzistence jahodové marmelády může naznačovat nízkou hladinu progesteronu, a naopak zvýšenou hladinu estrogenu. Což podle Šárky Eggerové vypovídá o velkém pracovním nasazení.

„Pomohlo by pár dní klidu,“ radí. Větší sraženiny pak mohou znamenat hormonální nerovnováhu.

Než poběžíte k doktorovi, zkuste nejprve snížit spotřebu mléka, sóji a cukru a počkejte, jak bude vypadat další cyklus.

Na vině mohou být i fibroidy, nádory vyrůstající z děložní svaloviny.Nejčastěji bývají nezhoubné, ale mohou bolet. Je vaše menstruace extrémně bolestivá, doprovázená výskytem velkých sraženin? Požádejte gynekologa o ultrazvuk.

Foto: Sofia Iartseva, Shutterstock.com

Připomíná vaše menstruace jahodovou marmeládu? Možná to přeháníte s prací. Zvolněte

Normální, pravidelná a zdravá perioda se barvou blíží čerstvým brusinkám. To značí, že vše funguje, jak má.

Ačkoliv menstruace může mít různé odstíny a některé abnormality mohou signalizovat méně vážné i vážnější zdravotní problémy, i v tomto případe platí, že „normální“ může pro každého znamenat něco jiného.

Proto buďte obezřetné, ale nenechte se vyvést z rovnováhy drobnými odchylkami, které nemusí znamenat vůbec nic.

„Varovné je vynechání minimálně dvou cyklů menstruace u ženy v období pohlavní zralosti, samozřejmě pokud se nejedná o těhotenství,“ upozorňuje doktorka Marie Skalská.

Jak snášíte svoji měsíční periodu vy? V pohodě?

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Jak se mění menstruace, když je vám 20, 30, 40 let

Navíc jak stárneme, mění se spolu s hormony i menstruace. Přinášíme vám přehled, co čekat, když menstruujete ve dvaceti, ve třiceti a čtyřiceti. A kdy může změna cyklu znamenat něco vážnějšího.

Když je vám dvacet..

Pokud jste si v pubertě užila s menstruací hodně trápení, máme pro vás dobrou zprávu. Kolem dvacítky se menstruace stabilizuje.

Proč? Mladé dívky velmi často ovulují nepravidelně a bez pravidelné ovulace je menstruace nevypočitatelná. Na druhou stranu, s pravidelnou menstruací přichází premenstruační syndrom, křeče a citlivá prsa.

Zajímavé:  Chorobu Modifikující Antirevmatické Léky?

Pokud nejste na tyto projevy zvyklá, budete možná trochu nepříjemně překvapená.

Další velkou změnou, která přichází okolo dvacátého roku, je antikoncepce. Řada žen se rozhodne pro hormonální antikoncepci, protože už má stálého partnera a zatím neplánuje děti.

A pilulky menstruaci jednoznačně řídí: pravidelné a lehčí krvácení, žádné křeče a lehčí nebo žádný premenstruační syndrom.

Některé druhy hormonální antikoncepce (například nitroděložní tělísko) menstruaci úplně zastaví, protože brání ovulaci a bez ovulace není menstruace.

Když je vám třicet..

Menstruace je v této dekádě života většinou předvídatelná a nemění se. Příznaky, jako jsou silnější krvácení nebo zvýšené bolesti při menstruaci, mohou znamenat něco vážnějšího.

Benigní útvary zvané myomy, které způsobují silné krvácení, se objevují okolo třicátého roku.

A endometrióza, která se projevuje silnou bolestí i v průběhu celého měsíce, se běžně zjistí právě u třicetiletých žen.

A co vstupuje do hry, když je vám třicet a něco? Děti. S těhotenstvím menstruace mizí a objeví se znovu zhruba 6 týdnů po porodu, pokud však nekojíte. S kojením se nástup menstruace posouvá a dostaví se, až frekvence kojení poklesne.

Porod může vést i k dlouhodobým změnám cyklu. Mnoho žen potvrzuje, že se po porodu křeče zmírnily. To může být způsobeno více aspekty, například tím, že menstruace odchází širším otvorem a není tedy potřeba tolik stahů na její uvolnění.

Když je vám čtyřicet..

Se čtyřicítkou může přejít premenopauza, kdy nás hormonální změny připravují na úplný konec menstruace. Premenopauza se objevuje přibližně osm až deset let před menopauzou, která zpravidla nastupuje po padesátce.

Běžné změny v hormonální hladině způsobují, že je menstruace opět nepravidelná a výkyvy v hladině estrogenu způsobují, že někdy zcela vynechá, jindy je silnější, objevuje se špinění mezi cykly a delší premenstruační syndrom. Dá se říct, že jediné, na co se můžete spolehnout, je, že se nemůžete na nic spolehnout. A nezapomeňte, že i když je menstruace nepravidelná, stále můžete otěhotnět. V menopauze je žena až poté, co neměla menstruaci rok.

Bez ohledu na věk vám každá menstruace dává informaci o vašem zdraví. Takže pokud se objeví něco neobvyklého, raději zajděte k lékaři. Velmi nepravidelná menstruace a dramatické změny v její intenzitě mohou být příznakem problémů se štítnou žlázou, syndromu polycystických vaječníků a dalších onemocnění, která není dobré podceňovat.

-ak-

 

Bolestivá menstruace aneb Co nám pomůže zmírnit trápení

Kolik dnů trvá zdravý menstruační cyklus?Běžný menstruační cyklus by měl trvat 28 dnů. Normální je i odchylka plus minus pět dnů. Pokud je kratší než 22 nebo trvá déle než 35 dnů, už jde o poruchu. Nebezpečné je především zkrácení cyklu. Optimální délka samotné menstruace je tři až pět dnů. Pokud krvácíte déle, není něco v pořádku.

  • Jak žena vlastně pozná, že krvácí „normálně“?

Podle gynekologů by neměla být ztráta krve větší než jeden mililitr na kilogram hmotnosti. Je jasné, že to nebudete měřit. Jak tedy zjistíte, co už je moc? Když potřebujete mnohem víc vložek nebo tamponů, než jste zvyklá, popřípadě pokud s krví vytékají i velké kusy sraženiny.

Pravidelnými a přiměřenými sportovními aktivitami podpoříte pohyb střev a ještě k tomu odbouráte stres přirozenou cestou.

Autor: SHUTTERSTOCK.COM

Některé ženy menstruace doslova složí. Jiné ji přežijí bez větších zdravotních potíží. Kdy jde tedy o vážný zdravotní problém?Existují dva typy bolestivé menstruace.

Primární se týká až 50 procent žen a přesné příčiny medicína nezná. Někdy se stává, že po prvním těhotenství se ztratí a menstruace přestane být utrpením. Další je sekundární a má svůj původ v pohlavním ústrojí.

Způsobují ji hlavně změny tkáně dělohy – endometrióza.

Při jakých potížích je třeba navštívit lékaře?Pokud jsou menstruační bolesti tak silné, že ovlivňují kvalitu vašeho života, vyhledejte gynekologa.

Kromě toho by každá žena měla jednou za rok absolvovat preventivní prohlídku, i když ji nic nebolí. Za poruchou menstruačního cyklu se může ukrývat začátek vážného onemocnění. Radši běžte k lékaři zbytečně než pozdě.

Za rok se ve vašem těle stane méně změn než za tři nebo pět let.

  1. Kdy neváhat ani okamžik?

Silná nebo dlouhá menstruace může signalizovat různé nemoci, od zánětu až po rakovinu. Jestliže se naopak menzes nedostavuje, i když donedávna byl pravidelný a spolehlivý, zaklepejte na dveře ambulance po čtrnácti dnech ode dne, kdy se mělo krvácení objevit. V případě, že máte bolesti nebo jiné gynekologické problémy, i dřív.

Pokud jsou menstruační bolesti tak silné, že ovlivňují kvalitu vašeho života, vyhledejte gynekologa.

Autor: PROFIMEDIA.CZ

Může být vynechání menstruace začátek menopauzy?Pokud je vám okolo 45 let, pak ano. Váš pravidelný cyklus si najednou tak trochu dělá, co chce, ale pokud se krvácení nedostaví ani po měsíci, je čas vyhledat odborníka. Důvodem opožděné menstruace může být i velká tělesná zátěž, extrémní úbytek váhy nebo mentální anorexie.

Ženy si dnes často svévolně zasahují do menstruačního cyklu, není to proti přírodě? Je to vůbec bezpečné?

Mnoho žen si hlavně v době dovolených pomocí antikoncepce reguluje příchod menstruace. Gynekologové i různé studie se shodují, že vynechání pravidelné menstruace je ze zdravotního hlediska bezpečné. Lékař vám dokonce tento režim může navrhnout i z léčebných důvodů. Menstruační přestávku by si žena měla dopřát v případě, že začne nepravidelně špinit nebo krvácet. To se pak doporučuje užívání takzvané monofázové hormonální antikoncepce, u které všechny tablety obsahují stejné množství potřebných hormonů.

Co nám pomůže zmírnit trápení:dobré rady a tipy

* Pozor na nadýmáníOmezte konzumaci nejrůznějších dobrůtek. Většinou jen způsobují nadýmání nebo pocit únavy. Vašemu organismu prospěje zelenina, ovoce, kuřecí maso a ryby. Při nadmutí vám pomůže vitamin B6, který najdete v banánech, avokádu, oříškách nebo potravinách ze sóji.

Banány podporují koncentraci mozku, 100 g obsahuje 1,7 mg hormonu serotoninu.

Autor: Michal Protivanský, Dušan Křístek, SHUTTERSTOCK.COM

* Alkohol raději neBěhem menstruace to nepřehánějte s alkoholem. Dopřejte si nanejvýš sklenku lehkého vína denně. Nahraďte ho teplým bylinkovým nebo zeleným čajem.

Očistných kúr je celá řada, stačí jen vybrat tu správnou.

Autor: SHUTTERSTOCK.COM

* Kofein váš stav zhoršíOmezte kávu a kolu. Kofein má totiž povzbuzující účinky, takže může bolest znásobit. Svůj oblíbený šálek s kávou vynechejte i proto, že kofein dráždí sliznici trávicího ústrojí. Jestliže si bez černého nápoje svůj den neumíte představit, nahraďte kávu meltou.

Nejčastější rada „dej si půl deci vínka“ není nejvhodnější. Máme pro vás mnohem lepší.- Naplňte láhev teplou vodou a položte si ji na břicho nebo na záda.- Jezte potraviny bohaté na železo.- Pokud je bolest opravdu velká, užijte léky s obsahem ibuprofeinu. V lékárně si kupte speciální lék proti bolestivé menstruaci.- Nezapomínejte na dostatečný přísun vitaminů a minerálů. Vyberte si vhodný multivitaminový přípravek s obsahem minerálů. Důležitý je hlavně vápník a hořčík.- Pomáhají i antikoncepční pilulky. Působí tak, že potlačují ovulaci, simulují tělu těhotenství, zastavují přirozenou menstruaci a vyvolávají jen falešné krvácení, upravené syntetickými hormony.

Zabere akupresura!

Léčebné metody reflexní terapie, která využívá jemné masáže akupresurních bodů, můžete používat i doma.

Na chodidlech jsou akupresurní body, které jsou vnitřními drahami spojené s orgány v pánevní oblasti. Body v prohlubinách na obou stranách pat jemně stlačte palcem a konečky ostatních prstů. Opakujte několik minut. Pokud v těchto místech cítíte silnou bolest, dotýkejte se akupresurního bodu jen zlehka.

Ulevit od menstruačních bolestí si můžete i pomocí jednoduchého cviku. Klekněte si a opřete se o paty. Čelem se dotkněte podlahy a ruce natáhněte před sebe. Zavřete oči. Vydržte v této poloze tak dlouho, dokud neucítíte úlevu. Této pozici se v józe říká zajíc.

Z babiččiny lékárny

  • – Napětí v děloze uvolňuje kmín, čaj ze skořice, hřebíčků nebo zázvoru.
  • – Pomůže i čaj z heřmánku, lipového květu nebo kozlíku lékařského.
  • – Když křeče provázejí i návaly, zkuste nálev z listů maliny.

– Listy kontryhele omezují bolest i nadměrné krvácení. Uvařte si silnější čas a pijte ho třikrát denně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector