Borová voda do očí – vše o zdraví

Zánět spojivek neboli konjunktivitida je poměrně běžné onemocnění, s kterým se lze setkat dnes a denně. Projevuje se zarudnutím, řezáním a pálením očí, mohou otéci víčka a postižený je citlivý na světlo. Vše bývá doprovázeno výtokem zelené, bílé či žluté hlenové barvy, který zasychá a po probuzení způsobuje problémy s otevřením oka.

Příčiny zánětu spojivek

Spojivka je tenká blána, která pokrývá vnitřek očních víček a přechází až na oční kouli. Je to ochrana oka, která je neustále zvlhčována žlázkami, aby docházelo k bezproblémovému pohybu očí a víček bez tření.

Zánět může být způsoben buď infekčně (bakterie, viry, plísně) anebo neinfekčně. Parazity si do očí můžete zanést pomocí špinavých rukou, vodou v bazénu anebo dokonce z očních kapek, které jste sdíleli s někým infikovaným.

Virový zánět spojivek je často doprovodným jevem probíhajícího nachlazení.

U neinfekčních druhů jde o reakci oka na dráždění, např. alergenem, jako jsou pyly, anebo cizím tělesem v oku, kouřem, větrem. Pozor! Zánět si můžete přivodit i dlouhým pobytem na prudkém slunci bez ochranných slunečních brýlí. Proto zbytečně neriskujte a pořiďte si kvalitní sluneční brýle, jde o užitečný módní doplněk.

Zánět se většinou týká obou očí, v jednom se může onemocnění projevit o chvíli dříve.

Záchrana pro podrážděné oči? Vsaďte na bylinky

Jak léčit zánět spojivek

Pomoci si můžete i vy sami. Lehký virový zánět lze léčit borovou vodou, kterou si oči vyplachujete podle doporučení lékárnic. V lékárně si může pořídit oční kapky (např.

Opthalmoseptonex, Ocuflash), ty si kapete každé 1-2 hodiny. Před aplikací si pečlivě umyjte ruce. Očím dejte odpočinout, nenamáhejte je a nechte je co nejvíce zavřené.

V případě těžších, bolestivých zánětů anebo zánětů, které neodezněly do 3-4 dnů, vyhledejte lékaře.

Během léčby určitě nenoste kontaktní čočky, nemalujte se, nevystavujte oči monitorům a televizorům a před světlem je chraňte slunečními brýlemi. Na oči si nesahejte, zánět spojivek je v prvních dnech vysoce infekční onemocnění a snadno ho můžete přenést na vaše blízké.

Syndrom suchého oka není radno zanedbávat, hrozí až oslepnutí

Prevence zánětu spojivek

Nejlepší prevencí je mít vlastní prostředky osobní hygieny, to samé platí o očních kapkách.

V případě vícedenních kontaktních čoček je před uložením do pouzdra vždy pečlivě oplachujte, popřípadě se zamyslete nad možností jednodenních čoček, které mají nejmenší riziko jakéhokoliv problému.

  Nezapomínejte na mytí rukou, zvlášť chcete-li si sáhnout do očí. Oči zbytečně nemněte, při rýmě používejte jednorázové papírové kapesníky. Za slunečných i větrných dnů noste sluneční brýle.

K zarudnutí a pocitu písku v očích může dojít i při dlouhodobé práci s počítačem. Před monitory lidé mrkají méně často, a proto povrch oka vysychá.

Dopřejte svým očím péči a čas od času oči zaostřete do dálky na neutrální pozadí anebo je zavřete. Myslete na to, abyste často mrkali, popřípadě používejte umělé slzy na zvlhčení oka.

Důležité je i správné osvětlení: při práci v noci mějte rozsvícené světlo anebo snížený jas.

  • Borová voda do očí - Vše o zdraví
  • Borová voda do očí - Vše o zdraví
  • Borová voda do očí - Vše o zdraví
  • Borová voda do očí - Vše o zdraví
  • Borová voda do očí - Vše o zdraví
  • Borová voda do očí - Vše o zdraví
  • Borová voda do očí - Vše o zdraví

Co na zánět spojivek a jak dlouho trvá?

Spojivka má několik funkcí: umožňuje pohyb oční bulvy tím, že produkuje hlen, který je součástí slzného filmu. Také zde sídlí i lokální lymfatický systém oka. Je bohatě protkaná cévami.

Při podráždění zánětem, chemickou látkou, světlem, nebo v důsledku přítomnosti cizího tělesa v oku cítíte bolest, svědění, řezání, slzení a pocit přítomnosti písku v oku. V takovém případě se cévy více prokrví a oko zrudne.

Přitom se poruší zvlhčující funkce spojivky a nejen že je oko suché, ale i bolestivé a kvůli nedostatečné ochraně na povrchu oka zde vzniká menší či větší zánět.

Co způsobuje zánět spojivek?

Zánět spojivek se odborně nazývá konjunktivitida. Původcem zánětu mohou být bakterie, viry, chlamydie, a také alergická reakce těla na přítomnost alergenů nebo jen suchý povrch oka. Příznaky jsou vždy podobné – zarudnutí, slzení, svědění, pocit cizího tělesa a citlivost na světlo. Proto můžete mít potřebu častého mrkání.

Borová voda do očí - Vše o zdraví Jak postupovat při zánětu spojivek?

Při zánětu oka je nutné dodržovat určitá hygienická pravidla, aby nedošlo ke kontaminaci dalších členů domácnosti. Používejte výhradně svůj ručník a vlastní hygienické potřeby. Vyhněte se používání make-upu a šminek v okolí a na očích.

Co se týče nošení kontaktních čoček, je pohodlnější a hygieničtější je v období léčby nenosit, především při zánětech způsobených bakteriemi a viry.

Zanícené oko bývá také hodně citlivé na světlo, proto je na místě nosit tmavé brýle, které podráždění světlem zmírní.

Borová voda do očí - Vše o zdraví Léčba zánětu spojivek

Na léčbu zánětu spojivek se používají oční přípravky, takzvaně oftalmologické. Vyrábí se ve formě kapek, gelů a mastí, přičemž každá z lékové formy má svá pravidla aplikace. Před každou aplikací očního léku si pečlivě umyjte ruce, abyste předešli zanesení dalších nečistot. 

  • Oční kapky se kapou do spojivkového vaku, tedy do prostoru mezi spodním víčkem a okem. Hlavu zakloňte dozadu a očima koukejte nahoru. Aby byla ruka, ve které držíte kapky, stabilnější, opřete si ji o nos nebo obočí. Druhou rukou mírně odhrňte spodní víčko a aplikujte kapku. Následně si oko zavřete a na koutek oka na 30 vteřin mírně zatlačte. Objem kapky je o něco větší, jako objem, který se vejde do oka, proto je přirozené, že malá část tekutiny vyteče z oka ven. V případě, že aplikujete oční kapky druhé osobě, je pohodlnější, když osoba sedí a vy stojíte nad ní. Hlavu by měla mít v záklonu a koukat směrem nahoru. Takto ji bez problémů kápnete kapku přímo do spojivkového vaku. Pokud vám lékař předepsal vícero druhů očních kapek, vyčkejte mezi jednotlivými aplikacemi kapek minimálně 5 minut, aby se účinná látka stihla vstřebat a nevyplavila se z oka ven. 
  • Oční mast a gel, mají způsob aplikace podobný jako u očních kapek. Po otevření nového balení oční masti je potřeba první centimetr masti vytlačit mimo oko a vyhodit. Teprve pak se může mast aplikovat. Rozdíl v aplikaci od očních kapek je pouze v tom, že se mast nanáší od koutku oka směrem ven. Pak oko zavřete a hýbejte oční bulvou, aby se mast s účinnou látkou rozprostřela po celé spojivce. Po aplikaci oční masti a musíte počítat s rozmazaným viděním, proto je bezpečnější aplikovat si ji večer nebo na noc. 

Každý oční přípravek může mít jiná pravidla uchovávání. Některé se uchovávají v lednici, jiné při pokojové teplotě.

Tuto informaci naleznete vždy na obalu, v příbalovém letáku, nebo vás na způsob uchovávání upozorní lékárník. Pečlivě sledujte i dobu použitelnosti po otevření a dodržujte ji.

I když může lék na první pohled vypadat nezávadně, může vám aplikace léku po uplynutí doby použitelnosti způsobit další zdravotní komplikace.

Borová voda do očí - Vše o zdraví Bakteriální zánět spojivek

Pro přítomnost bakterií v oku je typické mít ráno po probuzení slepené oči. Kromě toho se objevují další příznaky jako pocit přítomnosti písku v oku, zarudnutí a slzení, někdy i otok víčka.

Na začátku příznaků můžete aplikovat 5krát denně dezinfekční přípravek Ophthalmo Septonex kapky, nebo Ophthalmo Septonex mast, která se aplikuje 3-5krát denně. Při hnisání je na místě použít i oční kapky se světlíkem, jako jsou Ocuflash nebo pro nejmenší děti Omnisan. Bakteriální zánět oka obvykle odezní cca za týden.

Pokud se stav nezlepšuje, pociťujete bolest nebo snížené vidění, navštivte očního lékaře, který předepíše oční antibiotika. 

Borová voda do očí - Vše o zdraví Virový zánět spojivek

Tento typ zánětu je vysoce nakažlivý a v kolektivu může vyvolat epidemii. Přenášet se může vodou, kontaktem a kapénkami ve vzduchu, proto je nutné dodržovat přísná hygienická pravidla. Příznaky jsou typické, zarudnutí, svědění, slzení a typická je i světloplachost.

Kromě aplikace léků se doporučuje i nošení tmavých slunečních brýlí, aby se snížila podrážděnost sliznice světlem. Postižené bývají většinou obě oči. Zánět se projeví náhle a léčba trvá 2-3 týdny. Jako první pomoc je možné použít k výplachu očí borovou vodu nebo dezinfekční oční kapky Ophthalmo-septonex 5x denně.

Po návštěvě lékaře odejdete s receptem na oční kapky nebo mast s obsahem antivirotika. 

Borová voda do očí - Vše o zdraví Alergický zánět spojivek

Zánětlivá alergická reakce spojivek se vyskytuje sezónně, spolu s alergickou rýmou, případně dalšími projevy alergie. Existuje také typ atopického zánětu spojivek, kdy tělo celoročně reaguje na zvířecí srst, prach, roztoče a podobně. Tady se už jedná o chronický zánět spojivek.

Alergický zánět se projevuje svěděním, slzením, doprovázejí je také rýma s kýcháním. Na zmírnění podráždění očí je vhodný a hodně používaný Visine Classic, který krátkodobě stáhne cévy na spojivce a tím zmírní zčervenání a další průvodní reakce zánětu.

Pro celodenně trvající efekt je třeba aplikovat tyto kapky 5krát denně. Proti komplexnějším projevům alergické reakce se používají lokální antihistaminika. Z volně prodejných to jsou Livostin nebo Allergodil.

Účinné látky v těchto kapkách působí proti projevům jako jsou svědění, zarudnutí a otok oka a jsou vhodné i na chronické projevy alergie. Pokud není účinek dostatečný, mohou se kombinovat i s antihistaminiky podávanými orálně. 

Borová voda do očí - Vše o zdraví Oční chlamydie a zánět spojivek

Chlamydie v oku se diagnostikují poměrně těžko. Projevy začínají jako běžný bakteriální zánět s typickými příznaky. Většinou postihují jedno oko.

Na lokální léčbu antibiotiky nereagují, proto se zdravotní stav může zlepšit jen nepatrně. Stává se poměrně často, že až po tom, co je obecná léčba zánětu spojivky neúspěšná, přistoupí lékař ke stěru z oka na diagnostiku chlamydií.

K lokálním očním antibiotikům se musí přidat i antibiotika podávané ústně a to na několik týdnů. 

Jak předcházet zánětu spojivek

  • Zbytečně si oči nemněte a nesahejte si do nich.
  • Používejte vlastní ručník a další hygienické potřeby denní potřeby.
  • Nepůjčujte si make-up, řasenku ani jinou kosmetiku k ošetření pleti.
  • Pokud musíte celou svou pracovní dobu sedět u počítače, obrazovce se po zbytek dne spíše vyhýbejte.
  • Při plavání v bazénu i na přírodních vodních plochách si nezapomeňte vždy nasadit plavecké brýle.
  • Když nemusíte, nepohybujte se v prašném prostředí. Když to vyžaduje vaše profese, použijte vždy ochranné brýle.
  • Nevystavujte se přehnaně slunečnímu záření a používajte vhodné sluneční brýle se silným UV faktorem.
  • Neseďte po celý den v průvanu, či u foukající klimatizace.
  • Čočky noste pouze po doporučenou dobu a při jejich manipulaci dodržujte maximálně hygienická pravidla. Při nasazování i údržbě čoček a příslušenství, nádobky na kontaktní čočky i roztoku, mějte vždy pečlivě umyté ruce.
Zajímavé:  MZ: Očkováno proti chřipce v ČR – vše o zdraví

Vše na problémy s očima

Oční vody, kapky, gely, masti… Jak správně aplikovat přípravky do očí?

Oko je jedním z nejdůležitějších a zároveň nejzranitelnějších smyslových ústrojí našeho těla. Většina našich vzpomínek je založena na tom, co jsme viděli. Navíc jsou oči druhým nejsložitějším orgánem (hned po mozku), je tedy velmi důležité péči o ně nezanedbávat, jakýkoliv problém nepodceňovat a nejlépe jej ihned řešit s odborným očním lékařem.

Borová voda do očí - Vše o zdraví

Stejně důležitá je pak také aplikace očních přípravků. Ať už se jedná o oční kapky, gel nebo mast, na lékařský předpis nebo bez něj, správný postup při použití všech těchto očních přípravků hraje významnou roli na celkovém výsledku léčby.

Poučení o tom, k čemu podávaný lék slouží a jak vhodně použít konkrétní lékovou formu (tedy podobu, v jaké se účinná látka do těla dávkuje), je nezbytné pro efektivní podporu spolupráce pacienta jak s lékařem, tak s lékárníkem.

A lékárník, který je konečnou osobou přicházející do styku s pacientem, se ujistí, zda rozumíte povaze svého onemocnění (ať už je to v tomto případě např. syndrom suchého oka, nebo glaukom) a zvládnete kapky či mast správně použít. Pokud si nejste jistí, nebojte se zeptat!

Oční přípravky

Oční přípravky neboli oftalmika jsou sterilní přípravky ve formě oční vody, kapek, gelu nebo masti.

Oční voda (např. Ophtal®) je určena k výplachu (neboli irigaci) spojivkového vaku za účelem odstranění nečistot, cizího předmětu, zbavení oka hnisu nebo sekretu před aplikací očních kapek apod. V akutních případech (např.

při popálení oka nebo zasažení dráždivou chemikálií – domácím čisticím prostředkem, insekticidem, barvou na vlasy a dalšími, které mohou oko poleptat) je možno použít k výplachu i proud vody přímo z vodovodního kohoutku.

Vyplachuje se vždy směrem od vnitřního koutku k vnějšímu po dobu několika minut.

K výplachům je možno použít také tzv. oční borovou vodu (pokud není k dispozici např.

již výše jmenovaný Ophtal®, což je v podstatě taková „vylepšená verze‘ borové vody), tedy sterilní roztok kyseliny borité v koncentraci, která se pohybuje v rozmezí 1,63 – 1,75 %.

V lékárnách bývá k dostání 3% roztok kyseliny borité, ten však k přímému použití není vhodný, a to ani pro zvířata. Jednak je jeho koncentrace příliš vysoká, jednak není sterilní.

Pokud máte k dispozici vaničku, nalijete oční vodu asi do poloviny vaničky a v mírném předklonu si ji pevně přitisknete na oko, následně se narovnáte, hlavu zakloníte a necháte vaničku dostatečně přitisknutou k oku tak, aby její obsah zalil otevřené oko. Pak několik minut pohybujete okem do stran a nahoru a dolů. Tento postup můžete opakovat 3 – 5 krát denně.

Oční kapky, gely a masti slouží nejčastěji k léčbě syndromu suchého oka, zánětů, nebo zeleného zákalu (glaukomu), k diagnostickým účelům nebo jako doplněk při chirurgických výkonech. Vpravení těchto lékových forem do oka se odborně označuje jako instilace.

Oční kapky mají vodný nebo olejový základ, mohou (ale nemusí) obsahovat jednu nebo více terapeuticky účinných látek a dále látky, které upravují např. viskozitu (neboli tekutost), povrchové napětí a pH, případně antimikrobiální přísady, zajišťující sterilitu přípravku (konzervační látky).

V některých případech může tuto vlastnost mít sama účinná látka, pokud ji však nemá, je nutné zajistit sterilitu jiným způsobem – např.

přidáním vhodné konzervační látky v takové koncentraci, aby byla dostatečně účinná, avšak minimálně dráždivá, použitím náležitých sterilizačních postupů, případně speciálních obalů, které brání vniknutí vzduchu do lahvičky, a tím také kontaminaci mikroorganismy.

Použitelnost přípravků po jejich otevření se tak může pohybovat od jednoho měsíce až po půl roku (např. u některých zvlhčujících očních kapek).

Kapky představují relativně pohodlnou formu aplikace vhodné (účinné) látky na oční bulvu nebo spojivku. Jejich tekutost však neumožňuje dostatečnou dobu pro kontakt s povrchem oka, a tedy přestup aktivních látek a terapeutický účinek.

Jednoduše řečeno, musíte kapat častěji, aby bylo dosaženo požadovaného efektu. U viskóznějších kapek je díky lepší přilnavosti k povrchu oka zvýšená dostupnost účinné látky, kapat tedy nemusíte tak často. Mohou však být hůře tolerovány.

Masti a gely mají pro uvolňování účinné látky vhodnější vlastnosti, jejich aplikace přes den je ovšem znevýhodněna zamlžením oka.

Zásady správné aplikace

  1. Nejprve zkontrolujte expiraci a ujistěte se, že jste první, kdo jej používá. Nepoužívejte přípravky, které najdete doma nebo v práci, jsou již otevřené a nevíte, kdo před vámi je použil nebo jak dlouho jsou otevřené, mohly by vám více uškodit než pomoci.
  2. Na krabičku si poznamenejte datum otevření.

    Použitelnost očních přípravků je po otevření výrazně kratší, než je uváděné datum expirace na krabičce, a to většinou měsíc, maximálně půl roku – můžete si tedy poznamenat i datum, do kterého nejpozději je možné přípravek použít.

  3. Pokud se léčíte se zánětem, řídí se délka léčby lékařem.

    Antibiotické přípravky je nutné aplikovat v pravidelném intervalu, který určí lékař. Jakékoliv nespotřebované přípravky, které vám po ukončení léčby zůstanou, přestože jsou ještě nějakou dobu použitelné, neschovávejte, ale vraťte do lékárny.

    Kdybyste je chtěli někdy v budoucnu v rámci samoléčby použít, s velkou pravděpodobností byste si jen uškodili!

  4. Pečlivě si umyjte ruce vodou a mýdlem. Pokud nosíte kontaktní čočky, zřejmě je budete muset vyjmout (pouze některé zvlhčující oční kapky je možné použít spolu s kontaktními čočkami bez jejich vyjmutí z oka, informace získáte v lékárně).

    Vrátit je můžete po cca 15 minutách.

  5. Máte-li obavy, zda se trefíte, můžete se postavit před zrcadlo.
  6. Připravte si oční kapky a před otevřením je pro jistotu protřepejte.

    Některé kapky mohou být ve formě suspenze, to znamená, že obsahují částice, které se nerozpouštějí a při stání se usazují na dně lahvičky, pro optimální účinnost je nutné tyto částice rovnoměrně rozptýlit.

Borová voda do očí - Vše o zdraví

  1. Zakloňte hlavu a pohled směřujte nahoru. Obě oči mějte otevřené.
  2. Stáhněte si jednou rukou spodní okraj víčka a ze vzdálenosti přibližně 5 centimetrů vkápněte do prostoru mezi okem a víčkem jednu kapku. Snažte se přitom nedotknout aplikátorem ani oka, ani řas. Jednak by mohlo dojít ke kontaminaci (tedy zanesení infekce) do přípravku a jednak byste mohli způsobit častější mrkání, a tím předčasné vyplavení léčiva z oka.
  3. Pokud si nejste jistí, zda jste se trefili, můžete ihned přikápnout další kapku. Oko více než jednu kapku najednou nepojme a nadbytek vyteče. Některé aplikátory mohou vytvořit větší kapku, než je oko schopné udržet, nadbytek tedy může vytéct i v případě, že kápnete pouze jednou.
  4. Oči zavřete a nechte kapku, aby se zvolna po povrchu oka rozprostřela. Zároveň si prstem jemně stlačte vnitřní koutek na cca 1 minutu (v případě kapek určených k léčbě zeleného zákalu se doporučuje aspoň 3 minuty). Zabráníte tím předčasnému odtoku kapek slzným kanálkem a také celkovému vstřebání léku do organismu, a tím v některých případech také možnost vzniku nežádoucích účinků a kontraindikací.
  5. V případě, že máte aplikovat vícero druhů kapek po sobě, je potřeba nechat mezi jednotlivými aplikacemi alespoň 5 minut, aby nedošlo k předčasnému vyplavení účinné látky, a tím ke snížení efektu, případně ke vzniku interakcí.
  6. Po prvním otevření se nedoporučuje mast aplikovat přímo do oka, ale vytlačit cca 1 – 2 centimetry mimo (např. do připraveného papírového kapesníčku, buničitého čtverečku apod.) Mohou zde zůstat zbytky po perforaci nebo může vytékat řidší obsah, ani jedno není pro použití žádoucí.
  7. Do oka, tedy do spojivkového vaku, který vytvoříte stejným oddálením spodního víčka od oka jako v případě aplikace kapek, naneste cca 2 cm masti (nebo gelu) směrem od vnitřního koutku oka k vnějšímu.
  8. Pokud máte aplikovat kapky a zároveň mast, následuje mast až po kapkách. Nejčastěji se však používají kapky pro aplikaci na den a mast na noc. Je to z toho důvodu, že po aplikaci masti dojde k zamlžení vidění.
  9. Objeví-li se alergická reakce, je nutné oko ihned vypláchnout (vodou nebo oční vodou)a poradit se o dalším postupu s očním lékařem.
  10. Kapky (ale i masti a gely) uchovávejte dle pokynů výrobce. Ve většině případů stačí při pokojové teplotě, ne na přímém slunci, ale spíše na tmavém místě. Některé přípravky je nutno uchovávat v chladu. Gely a masti se uchovávají nejlépe v pozici uzávěrem dolů, aby byly ihned připraveny k dalšímu použití.
  11. Jestliže jste po chirurgickém zákroku, budete muset pravděpodobně oko také převazovat. Pro tyto účely je vhodné v lékárně zakoupit sterilní gázové čtverečky a lepicí pásku šetrnou k pokožce (nejlépe papírovou – např. Omnipor®). Někdy je vhodné gázu ještě zafixovat pomocí obinadla.

Další doporučení

  • V některých případech je vhodné před aplikací očního léku provést také výplach oka a zbavit jej hnisavého sekretu.
  • Teplota pro aplikaci by měla být pokojová (přípravky, které je nutné uchovávat v chladu, můžete např. vytáhnout 30 minut před plánovanou aplikací, aby nebyly ledové). Studené přípravky mohou někdy způsobit nadměrné mrkání, a tím rychlejší vyplavení přípravku z oka. Nižší teplota aplikovaného přípravku však může pomoci poznat, zda jste se trefili do oka či nikoliv. Není tedy vyloženě nesprávná. Máte-li jakékoliv pochybnosti, konzultujte je s vaším ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.
  • Vždy pečlivě sledujte příbalovou informaci.

Závěrem je možné dodat, že přibližně 20 % pacientů nedokáže aplikovat oční přípravky sobě samým. Překážkou může být třes rukou, špatný zrak nebo prostě jen strach. Pokud patříte mezi ně, nestyďte se a požádejte o pomoc rodinného příslušníka nebo jinou blízkou osobu.

Dbejte vždy na to, abyste dodrželi předepsaný časový interval i délku podávání přípravku. Jen správná a pravidelná aplikace zajistí efektivní léčbu a vhodnou péči o vaše oči. V případě zeleného zákalu můžete předejít jak operaci, tak nevratnému poškození zrakového nervu.

Stejně tak syndrom suchého oka nebo třeba senná rýma nemusí být trvalou nepříjemností a není zapotřebí si na tento dyskomfort zvykat, existuje spousta efektivních řešení!

Zrakem získáváme asi 80 % vjemů z okolí, a pokud nám jeho kvalitu cokoliv zhoršuje, měli bychom udělat maximum pro to, abychom si jej udrželi v co nejlepší formě. Správná aplikace očních přípravků je jedním z nezbytných opatření.

  • PharmDr. Kateřina Dubská
  • Lékárna Dům zdraví, Hodonín
  • Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
  • Borová voda do očí - Vše o zdraví

Kontaktní čočky a zánět očí: 6 důležitých kroků pro úplné vyléčení

Dne: 5. 4. 2016   Autor: Redakce

Borová voda do očí - Vše o zdraví

I když záněty očí mohou potkat každého, u nositelů kontaktních čoček se vyskytují častěji, protože kontakt očí s mikroorganismy může být při nošení čoček častější.

Jaká je první pomoc při zánětu očí a co dělat, aby se vám zánět vyléčil a mohli jste čočky začít znovu bezproblémově nosit?

1. Poznejte zánět

Netrpte a neoddalujte léčbu. Čím dříve zánět očí poznáte, tím dříve jej můžete začít léčit a dříve se z něj i vyléčit. První příznaky zánětu očí jsou: Zarudlé oči, pocit cizího tělíska v oku, nadměrné slzení, nažloutlý oční sekret, pálení či svědění nebo otok víček.

2. Vyndejte čočky z očí

Jakmile máte podezření na oční zánět, vyndejte kontaktní čočky co nejdříve z očí a noste raději brýle. Když se totiž v očích rozjede zánět, kontaktní čočky nebo třeba i zrnko nečistoty jsou pro oči nepřítelem a proto se ještě více brání. Vyjmutím čoček z očí jim ulevíte. Noste na chvíli raději brýle.

TIP: Nejen pro tyto případy se vyplatí mít brýle aktuálních dioptrií.

3. Použijte dostupné léky

Pomozte očím cítit se před vyšetřením u lékaře lépe: Proplachujte pravidelně oči. Ideální je borová voda nebo i zvlhčující kapky, nejlépe bez konzervačních látek, aby oko nedráždily. Pokud je hůře, kupte v lékárně oční kapky Ophthalmo – Septonex, které mají antiseptické účinky. Ani jedno ale zánět nevyléčí.

TIP: Oči se zánětem chraňte před prudkým světlem slunečními brýlemi.

4. Navštivte očního lékaře

Se zánětem očí vám pomůže jedině oční lékař. Na rozdíl o optika nebo optometristy může předepsat léčivé přípravky. Objednací doby bývají u lékařů delší, objednejte se proto k lékaři co nejdříve, aby byl zánět očí také léčen co nejdříve.

TIP: Před použitím léků vypláchněte spojivkový vak borovou vodou, aby se odstranil nahromaděný sekret.

Borová voda do očí - Vše o zdraví

5. Plně zánět doléčte

Nenoste kontaktní čočky před doléčením zánětu! Plné doléčení je důležité, jinak se z jednoho zánětu může stát zánět chronický – opakovaný, který by Vám mohl zabránit nosit čočky na velmi dlouhou dobu.

A jak poznáte, že jsou vaše oči zdravé? Jsou klidné, čisté, nejsou oteklé a nesvědí. Úplné doléčení ale potvrdí opět jen lékař.

6. Zbavte se infikovaných čoček

Jakmile zjistíte, že jsou vaše oči infikované zánětem, vyhoďte používaný pár kontaktních čoček. Častou chybou je začít používat stejné čočky znovu po vyléčení – čočky, které jste nosili v začátku zánětu, jsou totiž kontaminované a způsobí vám proto zánět znovu!

Ideálně se zbavte i dalších přípravků, které byly ve styku s vašima očima – roztoků, kapek do očí, případně i řasenky, tužky na oči nebo stínů.

Trápí vás jiné obtíže? Přečtěte si článek Nejčastější problémy při nošení čoček a jak na ně.

Oči – zrak

Oči

     Budete-li studovat oči lidí, se kterými mluvíte, uvidíte, jaká je to pravda, že oči jsou zrcadlo duše.

     Uvidíte oči, které jsou v každém věku mladé a oči, které předčasně zestárly. Uvidíte oči, které jsou poctivé, upřímné a přátelské a takové, které jsou vychytralé, prohnané a neupřímné. Uvidíte oči, které jsou užaslé, zasněné a zmatené a ty, které jsou jisté, rozhodné a spolehlivé. Uvidíte oči, které jsou radostné a šťastné a jiné, které jsou zasmušilé, nepříjemné a tvrdé.

     Co se týče vás – prostudujte si svoje oči. Oči vyjadřují osobnost a mezi nejobtížnější věci na světě patří vyjádřit pozitivního ducha negativní osobností. Jste-li negativní osobnost, pozná to každý inteligentní člověk, který si jednou ‚přečetl‘ vaše oči. 

     Do vašich očí přeskočí však magnetická síla vaší duše, jestliže jste náhodou nebo plánovaně, pozitivní osobnost. Abyste omládli, potřebuje vaše duševno celou řadu pozitivních nadání, která budou viditelná ve vašich očích.

My skutečně vlastníme všechny tyto talenty, ale mnoho lidí je tak dlouho potlačuje, až se ta pozitivní, radostná, bystrá a spolehlivá osobnost z mládí promění v negativní a uzavřenou.

Jaký div, že vypadají potom mnohem starší, než ve skutečnosti jsou!

     Jste-li negativní osobnost, znamená to, že nevěříte v Boha ani v sebe sama. Vrozeně jste tak dobří jako všichni ostatní. Jestliže jste tuto skutečnost, o které jste jako dítě nikdy nepochybovali, zapomněli, znamená to, že jste svůj život nevzali dosti pevně do vlastních rukou a místo abyste život ovládli, dovolili jste, aby život ovládl vás. 

     Toto všechno je vždycky v lidských očích dobře viditelné.

     Jsme-li pozitivní osobnost, ovládáme život. Neznamená to ovšem, že obdržíme všechno, co chceme. To by mohlo být dokonce to nejhorší, co by nás mohlo potkat.

Znamená to, že jsme se naučili akceptovat lidi a vztahy kolem nás a že dobře víme, že všechno je trvalé, kromě změny.

Naučili jsme se, že jsme jen tenkrát připraveni zlepšit své okolí, když uděláme tak, jak nejlépe dovedeme to, co se má udělat jako ‚další‘ a co je naším úkolem.

     Všechny tyto vztahy se ukazují zřetelně v našich očích: jakým způsobem žijeme a jak řešíme zmíněné úkoly.

     Znal jsem jednoho muže, jehož Bohem byly peníze. Samozřejmě to nechtěl přiznat a byl by býval dokonce těžce uražen, kdyby mu to byl někdo řekl.

Nazýval to ‚dobrým obchodem‘, ‚zaopatřením přítomnosti‘, ‚šetrností‘ a měl pro to ještě spoustu názvů. Jeho zdraví se najednou zhroutilo a byl nucen přestat pracovat.

Měl chytré oči, byl mimořádně čestný a o jeho poctivosti se nedalo pochybovat.

     Spřátelil se s ním jeden lékař, kterého jsem dobře znal. Převedl ho pomalu na syrovou stravu a podařilo se mu postavit ho za dvanáct nebo patnáct měsíců zase dokonale na nohy. Jednoho dne potkal tento muž jiného, velice zaměstnaného muže a rychle se spřátelili.

Jedli teď oba syrovou stravu a pili čerstvé šťávy. Jeho nový přítel byl, co se týkalo peněz, pravý opak. Nedělal si nikdy takové starosti, byl štědrý, ať se jednalo o jeho volný čas, peníze nebo majetek, měl-li dojem, že tím může někomu pomoci.

Úzký vztah obou mužů změnil toho prvního tak dokonale, že celá jeho osobnost se přeorientovala.

     Nehledě k tomu, že mu jeho výživa vrátila zdraví a omladila tělo, začaly jeho oči tak magneticky zářit, že celá jeho osobnost tím zkrásněla.

     Byl svobodný, a to byl jeho velký problém, protože skoro každá žena, kterou potkal, se do něho zamilovala. Poznal však, že dosáhl vyšší duchovní úrovně, že životu lépe rozumí a že je schopen nyní svůj život utvářet. Tyto ženy žily naopak ve stavu jakési všeobecné frustrace a dovolily životu, aby je ovládl. Jejich oči to jasně ukazovaly.

     Přirozeně není chyba být do někoho zamilovaný. Problémy nastanou teprve tenkrát, až zamilovanost začne vycházet ze sobectví, které pohrdá hodnotami pravého přátelství a milovaná osoba se začne chorobně považovat za vlastnictví.

Na vyšším stupni sebevědomí nemá toto ‚přivlastňování si‘ místa ve vztahu mezi lidmi. Právě naopak: největším štěstím je sdílet s někým, za úplného a dokonalého pochopení, ‚univerzální lásku‘, která nezná žádné lidské hranice nebo pouta.

Zahrnuje všechny živé bytosti.

     Čím víc milujeme naše bližní, tím víc jsme schopni milovat zbytek lidstva a naopak – čím víc milujeme jiné lidi, tím větší je naše schopnost milovat naše bližní.

     V této univerzální lásce není nic tělesného. Je to láska, kterou pociťoval Bůh ke každému stvoření ve své nekonečné dobrotě.

     Znal jsem jednu krásnou ženu, jejíž přirozená schopnost dělat lidi šťastnými by bývala byla enormně veliká, kdyby – a toto je velice velké KDYBY – nebývala byla tak žárlivá. Její manžel byl dobrý, přímý, domácký, věrný muž s výnosným, vzrůstajícím obchodem. Kdyby byl býval schopen, zaslepen láskou, číst v jejich očích, nebyl by nikdy udělal tu chybu, že by se byl s ní oženil.

     Za dva roky udělala z ní žárlivost nesnesitelnou negativní osobu. On prodal obchod, opustil ji a odstěhoval se na druhý konec světa.

Ona nepochopila pravou podstatu tohoto rozchodu, za který byla přirozeně sama zodpovědná a uzavřela se do sebe. Její myšlenky kroužily chaoticky mezi žárlivostí a záchvaty vzteku.

Její oči, které mohly být dokonale krásné, odpuzovaly lidi, kteří se chtěli stát jejími přáteli.

  •      Byla to politováníhodná hra dokonale krásné duše, která degenerovala v nevrlého, zasmušilého člověka, protože jí chybělo pochopení a schopnost ke společnému životu.
  •      Nauč se zdolávat život, aby ti tvoje duše a zářící život jiskřily z očí a ukaž světu, že chceš omládnout. 17
  • ——————————————-

Oči

     Mezi chlopní ležící na rozhraní tenkého a tlustého střeva a nejbližší vydutí tlustého střeva je úsek, který má spojení s očima. I toto je choulostivá situace. Náš optický systém je ve skutečnosti zázrak, nad kterým bychom se měli zamyslet.

     Je to téměř hřích, považovat lidé svůj zrak za samozřejmost – tak dlouho, než začne slábnout nebo než člověk oslepne. Tomuto místu bychom snad měli věnovat zvláštní pozornost.

Náš optický systém je vlastně příliš komplikovaný než aby se dal slovy zevrubně popsat. Oči jsou pomocné orgány našeho vizuálního vnímání viditelných věcí.

Stejně jako u sluchu jsou to vibrace, které předávají tvar a barvu do mozku, kde vyvolají určitý vjem, který lze vyjádřit slovy: „Vidím“.

     První krok při vidění se odehrává na sítnici (retině), která je citlivou částí oka a koncem zrakového nervu. Přestože je retina tenounká, tvoří ji několik vrstev. Stav každé jednotlivé vrstvy se zrcadlí v kvalitě a rozsahu zrakové síly, jako při nastavení čočky v kameře.

V první vrstvě sítnice jsou tyčinky a čípky, které předávají vibrace sítnice ve formě zpráv nervovým buňkám a chiasmatu (křížení zrakových nervových vláken), které leží na thalamu a končí ve třetí komoře mozkové. Třetí komora mozková je důležitý otevřený prostor uvnitř mozku, který se rozprostírá mezi optickým thalamem a mozkem (srovnej obr. – Hypotalamus).

     Měli byste vědět, že existuje asi 125 milionů tyčinek a čípků, vedle asi 1,250.000 vláken zrakového nervu. Nyní bychom si mohli myslet, že vzhledem k těmto číslům, máme v naší sítnici velkou zrakovou jistotu.

Uvědomte si však, že tyto nekonečně malé, nepatrné objekty potřebují od vás dvě důležité věci, aby vám umožnily vidět, a to VÝŽIVU A ČISTOTU. Potřebují přírodní, dobrou potravu a čisté vylučovací kanály k odstranění toxických odpadů z těla.

Obrysy, tvar, barvy a perspektivy objektů v rozsahu vašeho zorného pole, jsou vibračními impulzy předávány nervové pleteni, která je vede do mozku, kde se uspořádají, aby vám mozek mohl až do detailů objasnit objekt, který vidíte.

     Oční specialista potřebuje mnoho roků, aby porozuměl činnosti vašeho zraku a mohl jeho poruchy diagnostikovat a korigovat. Znám jenom jednoho takového odborníka, který znal můj způsob práce a jednou mně řekl: „Běžte a nechejte si provést několik výplachů střeva, pijte bohaté šťávy a přijďte za dva až tři měsíce znovu ke mně a uvidím, co pro vás mohu udělat.“

     Dostal jsem tuto radu, když jsem se vrátil domů z tříměsíční přednáškové cesty po východní a jižní části Spojených států. Jel jsem ve 45 °C vedru v otevřeném autě s přívěsem. Když jsem dorazil domů, podobal se můj obličej vařenému humru.

Příštího rána jsem jel do Los Angeles a šel jsem na poštu, abych telefonoval. V telefonním seznamu jsem však viděl jen černé proužky, ale nerozeznával jsem žádná písmena! Vyděsil jsem se. Nato se mě zeptala jedna neznámá dáma „jaký make up používáte, vypadá tak přirozeně“. Odpověděl jsem: „Slunce na poušti“.

„Kde to dostanu koupit?“ zeptala se dál.

Řekl jsem: „Jeďte otevřeným autem při 45 °C arizonskou pouští!“ Šel jsem k mému příteli očnímu lékaři a uposlechl jeho rady Po tři týdny jsem absolvoval třikrát týdně střevní výplach a pil jsem, kromě mých obvyklých šťáv, ještě litr směsi z karotky, celeru, petržele a endivie. Asi za čtyři týdny jsem šel opět k lékaři a on označil můj nález za zázrak!

     Předepsal mně brýle, které jsem používal asi pět týdnů na čtení. Jednoho dne jsem si na ně z neopatrnosti v autě sedl a již jsem je neobnovil. Ani šťávy samy, nebo samy střevní výplachy by nebyly tak účinné, jako kombinace obou.

     Chtěl bych se také zmínit o škodách, které mohou očnímu systému způsobit anorganické minerálie z vody Tyto látky nemohou být tělem správně asimilovány.

Tělo potřebuje minerálie, ale ty mu musí být dodány rostlinnou potravou, ve které byly anorganické elementy z půdy přeměněny na život dodávající živiny Při pití půl až jednoho litru vody denně ze studny, pramene nebo vodovodu, vtéká do našeho těla během 40 roků asi 90 až 14 kg vápna. Na štěstí se z velké části zase vyloučí, ale část zůstane vázaná v těle.

Podle toho v které části těla se zbytky usadí, nastanou tam dříve nebo později problémy. Mnohé srdeční potíže by mohly být vysvětleny usazením anorganických minerálních látek v cévách. I zrakový systém je k těmto potížím náchylný.

     Pijte jen destilovanou vodu, kterou jste si sami doma připravili v destilačním přístroji. Kniha „Šokující pravda o vodě“ vám vysvětlí nebezpečí nečisté vody. Čerstvé zeleninové a ovocné šťávy jsou čistá, přírodní voda.

     Téměř každý, kdo má dobrý zrak, považuje svoje oči za samozřejmost, což je veliká chyba. Jestliže zanedbáme starat se o svoje oči, připravíme si sami předpoklady pro budoucí potíže. Lidé si nedovedou vůbec představit, že by třeba jednou neviděli. Každý starší člověk s oslabeným zrakem vám může vyprávět

smutné příběhy. Tlusté střevo je příliš často spoluviníkem očních potíží.

     Před léty jsem měl anglického přítele v New Yorku – měl necelých padesát – a jeho síla zraková ve Velké Británii byla vynikající. V USA jedl běžná, americká, hotová a převážně pečená jídla, aniž by věděl, jak jsou škodlivá. Dostal těžkou zácpu, kterou doma neznal.

Jednoho dne si stěžoval na potíže s očima a řekl mi: „Zajímalo by mě, jestli škodí očím, když se kvůli mé zpropadené zácpě s každou stolicí tolik natrápím“. Řekl jsem mu, že je to bez pochyby jeden z faktorů, který přispívá ke změnám na sítnici. Oční lékař mu to potvrdil.

     Nepodceňujte význam čistého tlustého střeva. Udělejte všechno co je ve vašich silách, abyste zabránili oslabení zraku a předčasné senilitě.

——————————————-

Zeleninové šťávy

1. Karotka
30. Karotka, červená řepa a okurka
  1. 300 g
  2. 100 g
  3. 100 g
  • karotka
  • červená řepa
  • okurky
61. Karotka a špenát 300 g200 g karotkašpenát
50. Karotka, celer, endívie a petržel
  1. 250 g
  2. 150 g
  3. 50 g
  4. 50 g
  • karotka
  • celer
  • endivie
  • petržel
  1. ASTIGMATIZMUS: 1, 61, 30, 50
  2.      Porucha zrakového smyslu na základě oční vady, způsobené nedostatkem živých, organických molekul ve výživě očních orgánů. 
  3.      Tato porucha se zesílí usazením odpadových látek v orgánech a žlázách, které oči přímo ovlivňují. 
  4.      Játra, žlučník, slinivka břišní, štítná žláza a tlusté střevo jsou orgány, které svou špatnou funkcí poruchu zraku bezprostředně podporují. 2
  5. PORUCHY ZRAKOVÉ: 1, 61, 50
  6. Přečtěte si kapitolu o šedém zákalu a šťávě z endívie.

Léčba pomocí bylinek

BOLESTI OČÍ

Esence z prhy arnikyOční víčka a koutky očí by se měly několikrát denně potřít několika kápkami esence z prhy arniky. Okvětní lístky prhy vytrhneme ze zelených okvětních kalichů a vložíme do láhve.

Jakmile bude láhev do dvou třetin plná, zalijeme lístky 38 až 40% režnou pálenkou. Odložíme alespoň na dva týdny na teplé místo. Část hotové esence scedíme, zbytek necháme v láhvi spolu s okvětními lístky.

Po prvém odlití esence do menších lahviček můžeme velkou láhev opět dolít alkoholem.

Výluh z prhy se 75% vinným lihem, který dostaneme v lékárně (v Rakousku, pozn. překl.), je nutno zředit převařenou, studenou vodou ve stejném poměru a nepoužívat ji na zapálená a poraněná místa na kůži. Nezředěná esence z prhy může způsobit poleptání kůže. 14

Heřmánkový obkladJednu vrchovatou polévkovou lžíci heřmánku přelijeme 1/4 litrem vroucího mléka, necháme půl minuty odstát, přecedíme a vychladíme. Do vlažného mléka namočíme čisté lněné plátno a přiložíme na zavřená oční víčka. 14 

Řebříček obecnýČaj z řebříčku pomáhá při slzení a řezavých bolestech očí. Jednu vrchovatou čajovou lžičku řebříčku na šálek přelijeme vařící vodou, necháme půl minuty odstát, scedíme a po doušcích pijeme dva šálky čaje denně.  14

Šťáva z puškvorce obecnéhoČerstvě vymačkaná šťáva z kořene puškvorce posiluje slabý zrak. Kořeny důkladně umyjeme a nevysušené je odšťavníme kuchyňským odšťavovačem. Získanou šťávou si často potíráme zavřená oční víčka, necháme několik minut působit a potom umyjeme čistou vodou.  14

Švédské kapkyŠvédské kapky působí obdobně jako esence z prhy. Oční víčka jimi potíráme ráno a večer. Několik kapek kápneme na ukazovák a zavřená oční víčka potíráme směrem ke koutkům očí. 14

Obklad ze švédských kapekNamožené oči pocítí úlevu po obkladu ze švédských kapek. Denně by se na zavřená oční víčka měly přiložit chumáčky vaty nasáknuté švédskými kapkami, a nechat hodinu působit.14

ZÁNĚTY OČNÍCH VÍČEKZánět okraje víčka může být příznakem různých očních onemocnění. Většinou je spojený se zánětem spojivek. Potom je třeba obrátit se na lékaře a podrobit se příslušné léčbě.

U dětí může být zánět víček příznakem jejich krátko nebo dalekozrakosti. Děti se totiž někdy dlouho stydí přiznat k tomu, že špatně vidí (na dálku nebo na blízko). Mžourání a zraková námaha pak vedou k zrudnutí okrajů očních víček.

Také v tomto případě je třeba neprodleně vyhledat lékaře. Při léčbě zánětů očních víček účinně napomáhá šalvějový čaj.

  • Čaj: šalvěj (Folium salviae)Přelijte tři čajové lžičky šalvěje 1 /2 I vroucí vody, nechte vyluhovat 5 minut a sceďte.
  • Teplým čajem omývejte několikrát denně oční víčka. 5

OTOKY OČNÍCH VÍČEKDelší dobu trvající otok očních víček může být příznakem rozličných chorob. Nezbytně je třeba vyhledat lékaře. Léčbu podporuje následující čajová směs.25 g – lipový květ (Flos tiliae)25 g – bez černý – list (Folium sambuci)Složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přelijte 3 čajové lžičky této směsi 1/2 I vroucí vody, nechte vyluhovat 5 minut a sceďte.

Teplým čajem koupejte několikrát denně oči. Podle možnosti používejte oční vaničku. 5

Záněty očních spojivek – výplach40 g – Pomněnka25 g – Fenykl35 g – Jitrocel

1 lžička této směsi se spaří 1 /8 I vařící borové vody, nechá se 10 minut ustát. Dobře se scedí přes filtrační papír. Ráno a večer se kape několik kapek do očí. 6

  1. Slabost očí – čaj20 g – Pomněnka
  2. 10 g – Zimolez
  3. 15 g – Jitrocel20 g – Pampeliška25 g – Kozlíkový kořen10 g – Fenykl1 čajovou lžičku této směsi spaříme 1/4 I vařící vody, necháme 10 minut ustát, scedíme a pijeme ráno a večer.

Pozor! Tento odvar se nesmí kapat do oči! 6

  • Zesílení očí – (únava) – obkladySvětlík lékařský 2 kávové lžičky Heřmánek 1/2 kávové lžičkyVoda 2 dcl
  • Vše se vaří 2 minuty, nechá se 10 minut ustát a scedí se. Borová voda – 2 polévkové lžíce 

se přidají do roztoku tehdy, až je chladný. Týden se přikládají na obě oči na 5 – 10 minut obklady, namočené do této směsi. 6

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector