Brnění – vše o zdraví

Od Michaela Romanova Úno 9, 2020 3 193

Naše pěsti obsahují mnoho nervů a cév, šlach a svalů, které mají za úkol nám vždy poskytnout včas důležité informace. Brnění rukou tak není vhodné podcenit, ale při opakovaných projevech se včas obrátit na svého lékaře. Více v našem dnešním článku.

Periferní neuropatie

Brnění v rukou a nohou je často spojeno s dalšími příznaky, jako je bolest, pálení nebo znecitlivění v rukou a nohou.

Tyto typy pocitů obvykle odráží poškození nervů – neuropatie. Protože se jedná o periferní oblasti těla, termín periferní neuropatie se používá k označení tohoto typu symptomu.

Periferní neuropatie má řadu příčin a liší se v závažnosti postižených lidí.

Nedostatek vitamínů, cukrovka a selhání ledvin patří mezi lékařské příčiny brnění v rukou a nohou kvůli poškození nervů. Užívání některých léků může také způsobit brnění v rukou a nohou. Mezi další možné příčiny periferní neuropatie patří autoimunitní onemocnění, toxiny, alkoholismus a infekce.

Možné příčiny brnění rukou:

  • infekce virem Epstein-Barrové,
  • nedostatek folátu,
  • dědičná amyloidóza,
  • selhání jater,
  • léky,
  • nedostatek niacinu,
  • otrava organofosfáty,
  • otravy,
  • selhání ledvin,
  • Tangerova nemoc,
  • toxiny,
  • trauma,
  • nedostatek vitaminů.

Brnění - Vše o zdravíZdroj foto: Jacob Lund / Shutterstock.com

Co je to pocit mravenčení?

Všichni jsme pravděpodobně cítili dočasný pocit mravenčení v našich rukou a nohou. Může se to stát, pokud usneme na paži či sedíme s příliš zkříženýma nohama. Tento pocit se odborně označuje jako parestézie.

Tento pocit lze také popsat jako píchání, pálení či pocit „špendlíků a jehel“. Kromě brnění to může být necitlivost, bolest, slabost v rukou, nohou nebo kolem nich.

7 běžných příčin brnění v rukou a nohou

Brnění v rukou a nohou může být způsobeno řadou faktorů nebo podmínek. Obecně řečeno, tlak, trauma a poškození nervů může způsobit brnění.

Diabetická neuropatie

Neuropatie se objevuje v důsledku poškození nervů. I když existuje mnoho typů, periferní neuropatie může ovlivnit ruce a nohy.

Diabetická neuropatie nastává, když je poškození nervu způsobené cukrovkou. Může ovlivnit nohy a chodidla a někdy i paže a ruce.

U diabetické neuropatie dochází k poškození nervů v důsledku vysoké hladiny cukru v krvi v krevním řečišti. Kromě poškození nervů může také poškodit krevní cévy, které zásobují vaše nervy. Když nervy nedostávají dostatek kyslíku, nemusí fungovat dobře.

Národní ústav pro cukrovku, zažívací a ledvinové choroby odhaduje, že až polovina lidí s diabetem má periferní neuropatii.

Brnění - Vše o zdravíZdroj foto: BlurryMe / Shutterstock.com

Nedostatek vitamínů

Nedostatky vitaminů mohou být způsobeny nedostatkem konkrétního vitaminu ve vaší stravě nebo stavem, při kterém není vitamin absorbován správně.

Které vitamíny jsou důležité pro zdraví nervů?

  • vitamín B-12,
  • vitamín B-6,
  • vitamín B-1,
  • vitamin E.

Nedostatek těchto vitamínů může způsobit pocit brnění v rukou nebo nohou.

Skřípnutý nerv

Pokud máte příliš velký tlak na nerv z okolních tkání, můžete sevřít nervy. Například věci jako zranění, opakující se pohyby a zánětlivé stavy mohou způsobit, že se nervy sevřou.

Sevření nervů se může objevit v mnoha částech těla a může ovlivnit ruce nebo nohy, což způsobuje brnění, necitlivost nebo bolest.

Karpální tunel

Karpální tunel je běžný stav, ke kterému dochází, když je váš střední nerv stlačen, když se pohybuje přes zápěstí. K tomu může dojít v důsledku zranění, opakovaných pohybů nebo zánětlivých stavů.

Lidé s karpálním tunelem mohou cítit necitlivost nebo brnění v prvních čtyřech prstech ruky.

Selhání ledvin

K selhání ledvin dochází, když vaše ledviny již nefungují správně. Stavy jako vysoký krevní tlak (hypertenze) nebo diabetes mohou vést k selhání ledvin.

Pokud vaše ledviny nefungují správně, mohou se v těle hromadit tekutiny a odpadní produkty, což vede k poškození nervů. Brnění v důsledku selhání ledvin se často vyskytuje právě na rukou a nohou.

Těhotenství

Otok, který se vyskytuje v celém těle během těhotenství může vyvíjet tlak na některé z vašich nervů. Z tohoto důvodu můžete cítit brnění ve vašich rukou a nohou. Příznaky obvykle zmizí po těhotenství.

Použití léků

Různé léky mohou způsobit poškození nervů, což může zapříčinit pocit mravenčení v rukou nebo nohou. Ve skutečnosti se může jednat o běžný vedlejší účinek léků používaných k léčbě rakoviny (chemoterapie) a HIV.

Které léky mohou způsobit brnění?

  • léky na srdeční nebo krevní tlak, jako je amiodaron nebo hydralazin,
  • antiinfekční léky, jako je metronidazol a dapson,
  • antikonvulziva, jako je fenytoin.

Brnění - Vše o zdravíZdroj foto: BlurryMe / Shutterstock.com

Diagnóza

Pokud navštívíte svého lékaře kvůli nevysvětlitelnému brnění ve vašich rukou nebo nohou, může jim pomoci při stanovení diagnózy mnoho faktorů:

  • Fyzické vyšetření, které může také zahrnovat neurologické vyšetření k pozorování vašich reflexů a motorické nebo smyslové funkce.
  • Vezměte si svou anamnézu, během níž se budou ptát na věci, jako jsou vaše příznaky, předchozí stavy, a jaký vliv na vás mají léky, které pravidelně užíváte.
  • Krevní testy, které vašemu lékaři umožní posoudit faktory, jako jsou hladiny určitých chemických látek, hladin vitamínů nebo hormonů v krvi, funkce orgánů a hladina krevních buněk.
  • Zobrazovací testy, jako je rentgen, MRI nebo ultrazvuk.
  • Testování nervové funkce pomocí metod, jako jsou testy rychlosti vedení nervů nebo elektromyografie.
  • Nerv nebo kožní biopsie.

Léčba

Ošetření brnění v rukou a nohou bude určeno tím, co způsobuje váš stav. Po diagnóze bude lékař s vámi spolupracovat na vymezení vhodného léčebného plánu.

Brnění - Vše o zdravíZdroj foto: Renata Sedmakova / Shutterstock.com

Nejlepší možnosti léčby

  • úprava dávky stávajícího léku nebo přechod na alternativní lék, pokud je to možné,
  • doplněk stravy pro nedostatek vitamínů,
  • udržování diabetu,
  • léčení základních stavů, jako je infekce, revmatoidní artritida nebo lupus,
  • operace k opravě nervové komprese nebo k odstranění cysty,
  • mimoburzovní léky proti bolesti (OTC), které pomáhají s jakoukoli bolestí. Ta se může objevit při brnění,
  • léky na předpis proti bolesti a brnění, pokud léky OTC nefungují,
  • změny životního stylu, jako je třeba se postarat o nohy, jíst zdravou stravu, cvičit a omezovat konzumaci alkoholu.

Existuje celá řada faktorů, které mohou způsobit brnění. Pokud máte nevysvětlitelné brnění ve vašich rukou, nebo nohou, měli byste co nejdříve navštívit svého lékaře. Včasná diagnóza toho, co může způsobit váš stav, je důležitá jak pro řešení vašich příznaků, tak pro zabránění dalšímu poškození nervů.

Dobrý den, jmenuji se Michaela (věk raději uvádět nebudu 🙂 a mým největším koníčkem jsou mí dva synové – rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. A vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí 🙂

Předcházející příspěvek

Paříž – objevte město na úrovni

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.

Co způsobuje brnění rukou? Nemoci i poloha ve spánku – Vitalia.cz

Nejčastěji se s brněním prstů, ale i celých rukou, setkáváme v noci, když si je přeležíme. Pocit je to nepříjemný, ale pomůže změna polohy a rozhýbání končetiny. Někdy však může být brnění tak silné, že končetinou nelze hýbat a musí jí pomoci druhá ruka. Může za to útlak nervů. Brnění vždy po několika minutách přejde a člověk za chvíli znovu usne.

Setkáváte-li se s brněním častěji, zkuste nejprve doplnit hořčík a vitaminy, zejména ze skupiny B. Brnění prstů však může signalizovat i mnohé další a vážnější nemoci.

Vážnější příčiny brnění prstů

Často jsou to právě prsty, které by nás měly varovat, že něco v našem těle není v pořádku. Proč zrovna prsty na rukou? „Prsty rukou představují výjimečný nástroj. Jsou pro to vybavené složitou strukturou nervů a cév, šlach a svalů, která zajišťuje jemné pohybové funkce a vysokou citlivost.

Navíc představují nervovou i cévní periferii s vysokými nároky na regulaci prokrvení a teploty. Brnění může být projevem různých poruch zmíněných systémů; cévního, nervového nebo pohybového, ale i součástí celkových onemocnění,“ říká Bohumil Seifert, který vede Ústav všeobecného lékařství 1.

 lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Nemoci hormonálního charakteru nebo třeba cukrovka a roztroušená skleróza patří k mnohým nemocem, které se projevují právě mravenčením prstů. „Brnění rukou může být součástí dalších příznaků poškození periferních nervů (tzv. polyneuropatie) vyvolané metabolickou poruchou (cukrovkou) nebo intoxikací, např.

při alkoholismu. Brnění provázené barevnými změnami prstů je projevem tzv. Raynaudova syndromu, který je častější u žen a způsobuje ho abnormální nervově-cévní reakce na periferii, často vyvolaná stresem.

Brnění rukou může být i součástí psychosomatických projevů, pro které medicína nenajde často orgánové vysvětlení,“ doplňuje lékař.

Zajímavé:  Mezinárodní Klasifikace Funkční Schopnosti, Disability A Zdraví?

O jaká onemocnění tedy může jít?

Potíže a nemoci, které může provázet brnění prstů:

  • Nedostatek minerálních látek a vitaminů Zejména tělo postrádá hořčík a vitaminy ze skupiny B. Léčba je poměrně snadná, většinou stačí doplnit minerální látky a zmíněné vitaminy. Hořčík najdete jak v mnoha minerálních vodách, tak třeba v banánech, ořeších, luštěninách a dalších potravinách. Vitamin B se vyskytuje v obilovinách, ořeších, banánech, borůvkách, mléku a dalších potravinách.     
  • Syndrom karpálního tunelu Komplikovanější podobou útlaku nervů je syndrom karpálního tunelu, který již jen tak nerozhýbete. Vyžaduje lékařské ošetření a pravděpodobně i zákrok chirurga. Tato potíž je důsledkem utlačování středového nervu zvaného nervus medianus v zápěstí. Příčinou může být úraz nebo přetěžování ruky namáhavou manuální prací nebo častým a dlouhodobým psaním na počítači. Někdy syndrom karpálního tunelu trápí těhotné ženy, kterým otéká zápěstí kvůli zadržování vody. „Syndrom karpálního tunelu je jednou z nejčastějších chorob z povolání,“ doplňuje Bohumil Seifert.
  • Choroby páteře Brnění a útlak nervů mohou být spojené i s nemocemi páteře, kdy dochází k útlaku nervových kořenů vystupujících z míchy (např. u výhřezu ploténky). V tomto případě může pomoci rehabilitace.
  • Raynaudův syndrom Brnění provázené barevnými změnami prstů je projevem tzv. Raynaudova syndromu, který je častější u žen a je způsoben abnormální nervově-cévní reakcí na periferii, často vyvolanou stresem.
  • Diabetes S brněním a poruchami citlivosti konečků prstů se potýkají mnozí diabetici. Nervy jsou vyživovány malými cévkami, které se mohou uzavírat, a tedy poškozovat právě při cukrovce. Odborně se stav nazývá diabetická neuropatie.
  • Alkoholismus Dlouhodobé nadužívání toxických látek, například alkoholu, vede rovněž k poškození nervů. Brnění prstů tak může být projevem alkoholismu.
  • Selhávání jater a ledvin Brnění končetin se může objevit při hromadění zplodin v těle při selhávání jater a selhávání ledvin. 
  • Rakovina Brnění nejen prstů, ale celých končetin, může být jedním z mnoha projevů nádorových onemocnění.
  • Hormonální problémy a poruchy štítné žlázy Onemocnění hormonálního charakteru se může projevovat rovněž brněním prstů. Patří sem zejména poruchy štítné žlázy.
  • Roztroušená skleróza Jde o autoimunitní onemocnění, při kterém se člověk nejprve cítí zdravý. Pouze jednou za čas se dostaví ataka nemoci, tzv. relaps. U každého se projevuje jinak, často však právě brněním končetin.

Vzhledem k tomu, že brnění prstů může mít vážné příčiny, nesmí se podceňovat a je třeba stav sledovat. Pokud k němu dochází jen občas, pravděpodobně nepůjde o nic vážného a není důvod ke strachu ani k návštěvě ordinace lékaře.

„Občasné brnění prstů vyvolané známou příčinou obvykle nepřekvapí a není důvodem k panice. Symetrické brnění má spíše celkové příčiny, jednostranné brnění způsobuje častěji periferní příčina. V některých případech stačí změna polohy při spánku, změna pracovního režimu, dostatek spánku a relaxace.

Pokud se brnění opakuje, obtěžuje a ruší při běžných nebo pracovních činnostech, eventuálně je spojené s dalšími příznaky, je na čase konzultovat praktického lékaře.

Ten je schopen na základě anamnézy a základních vyšetření navrhnout opatření nebo zprostředkovat další odborné vyšetření,“ doporučuje Bohumil Seifert.

Odborná spolupráce: 

Brnění - Vše o zdraví

Doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D.

Ústav všeobecného lékařství 1. lékařské fakulty UK v Praze

Promoval na Dětské lékařské fakultě UK v Praze v roce 1981. Praxi získal v Nymburce a na odděleních FN Na Bulovce. Praktickým lékařem v Karlíně je od roku 1985. Věnuje se pedagogické činnosti.

Je autorem knihy Všeobecné praktické lékařství a dalších publikací. Přednáší na kongresech doma i v zahraničí. V roce 2006 získal titul Ph.D. v oboru Preventivní medicína. V roce 2009 habilitoval na 1.

 LF UK v Praze. 

Brnění, mravenčení končetin

Brnění - Vše o zdraví

Vybral jsem si toto téma k zamyšlení, neboť je předmětem častých dotazů naší poradny.

Přeležena končetina

Každý člověk zná jistě ten pocit, když si přeleží ve spánku končetinu, nebo při sezení, nebo při nějaké dlouhodobě trvající pozici, že potom cítí, že mu končetina nefunguje, nic v ní necítí, anebo vnímá slabý elektrický proud, pocit mravenčení, brnění.

Krátkodobé utlačení nervu

Je to tím, že příslušný nerv byl utlačen a nervové vzruchy z mozku nemohly přicházet k cílovému orgánu, a tak byla přerušena jeho funkce. Poté, co se tlak na nerv uvolní, funkce se zase obnoví a vše se dostává do normálu.

Dlouhodobé utlačení nervu

Horší situace nastává, když pocity brnění přicházejí často, anebo neustupují. Pak je třeba pátrat po příčině, která vede k trvalému tlaku na nerv. Často se jedná o problém v oblasti výstupu kořenových nervů z míchy, např.

když vyhřezne ploténka, nebo dojde ke spasmu (křeči, stažení) meziobratlových svalů v důsledku napětí a nepohody. Je třeba také prozkoumat, zda útlak nezpůsobuje některý z nádorů pojivové nebo kostní tkáně. Známý je syndrom karpálního  tunelu, kdy dochází ke stlačení nervu v zápěstním kanálu.

Obvykle k tomu dochází při manuální práci, při dlouhodobě působící námaze.

Hledání příčin

Jde tedy o problém nervu, nervového vlákna, mozkové tkáně, která má problém s převodem vzruchů. Při hledání příčin je tedy namístě vyšetření neurologické, které

  • má upřesnit stupeň a
  • lokalizaci postižené tkáně. Zda jde
  • o postižení jednoho nervu,
  • celé skupiny nervů, zda je
  • problém periferní, anebo
  • centrální, jdoucí z mozku.

V případě podezření na polyneuropatii (postižení více nervů) je vhodné provést elektromyografii, jež dokáže zhodnotit vedení vzruchů nervovými vlákny. V případě podezření na centrální mozkovou příčinu je vhodné žádat o magnetickou rezonanci. Lokalizace a zjištění stupně postižení je ovšem jen základ diagnózy. Jde o anatomické rozlišení.

Pokud odhalí mechanickou příčinu útlaku, bude další směr postupu směřovat k technice odstranění mechanické příčiny (chirurgie, neurochirurgie apod.). Pokud ovšem není zjištěna mechanická příčina pátrání, musí úvahy o příčinách pokračovat dále.

Je třeba vyloučit zánět, prozkoumat prodělané infekce (neuroborelióza), laboratorně hledat projevy zánětu (CRP, FW), pomýšlet také na autoimunitní zánět – např. roztroušenou sklerózu, která nejčastěji postihuje nervová vlákna převážně v centrálním nervovém systému.

Lékař se při rozboru seznamuje s nemocemi, které pacient prodělal, nebo na které se již léčí, a hledá souvislosti s metabolickým a hormonálním onemocněním, protože popsané projevy se mohou objevit při hromadění zplodin v těle, při nedostatečné funkci a selhávání ledvin. Neurologické projevy můžeme najít např. u poruch funkce štítné žlázy.

Samostatnou kapitolou je cukrovka. Dlouhou dobu trvající cukrovka – a zvláště tehdy, když není dobře kompenzována, se postupně komplikuje rozvojem tzv. diabetické neuropatie.

Nervy jsou totiž vyživovány malými cévkami, které se při cukrovce poškozují a uzavírají. To následně vede i k poškozování nervů.

Tyto potíže se typicky projevují brněním konců končetin, bolestmi a poruchami citlivosti.

U člověka, který požívá dlouhodobě alkohol, dochází k poškozování mozku, alkohol mění jeho osobnost v alkoholika. Objevují se u něj poruchy citlivosti, brnění končetin.

Brnění končetin může souviset s nedokrvením končetin při rozvinuté ateroskleróze, hovoříme např. o ischemické chorobě dolních končetin a kromě bolestí při chůzi se může projevit i brněním končetin.

Je třeba ještě zmínit nedostatek vitaminů skupiny B, protože se tento nedostatek podílí na rozvoji neuropatií. Pak je také třeba pátrat po způsobu stravování, složení stravy, po stavu trávení, vstřebávání, vylučování

Faktory psychické se mohou skrývat, ale k mravenčení, nebo dokonce až ke křečím končetin může dojít při nebo po hysterickém záchvatu, kdy dotyčný hyperventiluje (hluboce a rychle dýchá).

Tehdy poklesne v krvi obsah oxidu uhličitého, regulační systém se to snaží regulovat, což ovlivní koncentraci volného vápníku v krvi.

Nedostatek vápníku ovlivní negativně svalovou činnost s následným brněním končetin, a jak jsem již  výše uvedl, vznikají i křeče.

Ještě je třeba vyloučit souvislosti s ekzémem, protože při zánětu kůže jsou drážděna nervová zakončení v kůži, což se projevuje svěděním až brněním, celkově nepříjemnými pocity.

Brnění, mravenčení jsou následkem působící příčiny a úspěšné léčení tohoto příznaku je závislé na správném pojmenování a odstranění příčiny.

Mravenčení : Kdy jde o příznak nemoci? | Žena.cz

‚Mravenci‘ třeba v noze nebo v ruce mohou být víc než jen chvilkovým problémem. Přesvědčte se, jestli o nic nejde, nebo jestli byste měli jít k lékaři. Někdy to může být i mrtvice.

Zajímavé:  Zvětšená Štítná Žláza Přírodní Léčba?

Brnění je nepříjemný pocit, který se může objevit kdekoliv v těle. Určitě ho každý někdy zažil, když měl například dlouho nohu přes nohu či usnul na ruce. Ne vždy jde však jen o bezvýznamnou epizodu. Tento příznak se objevuje i jako součást různých chorob, které je nutné léčit.

Když jde jen o příznak

Nejčastěji můžeme mravenčení cítit v prstech, rukou, nohou či pažích. Tyto změny citlivosti mohou vznikat podél jednoho samostatného nervu, nervového svazku, na obou stranách těla či na navzájem symetrických místech.

Doporučujeme: Mrtvice v Česku: Proč má horší následky než jinde?

Nejběžnější příčinou je poškození, podráždění nebo stlačení nervu nebo nervových svazků v kterékoli části jejich průběhu od výstupu z míchy po konečky prstů. Na vině může být:

  • dlouhé sezení a stání v jedné pozici
  • cukrovka
  • alkohol
  • kouření
  • léky
  • radiační léčba či chemoterapie
  • chemikálie (olovo)
  • okolní zvětšené cévy
  • nádory
  • jizvy
  • infekce – pásový opar, Guillainův-Barrého syndrom (GBS), lymeská borrelióza, syfilis

Tělo signalizuje nemoc

Pro diagnostiku tohoto problému je třeba uvést detailní informace o všech příznacích. Brnění končetin se totiž vyskytuje také při:

  • omezení krevního zásobení kvůli ateroskleróze, zánětu cév či omrznutí
  • abnormálních hladinách vápníku, draslíku nebo sodíku v těle
  • amyloidóze
  • nedostatku vitaminu B12, případně jiných vitamínů
  • snížené činnosti štítné žlázy
  • syndromu karpálního tunelu
  • abnormálním spojení mezi krevními cévami v mozku
  • paraneoplastických neurologických syndromech (při nádorovém onemocnění)
  • Raynaudově nemoci – záchvaty zbělení, bolestivosti a následného zčervenání končetin nejčastěji následkem chladu
  • roztroušené skleróze
  • po kousnutí zvířetem, píchnutí hmyzem, pavoukem, klíštětem nebo roztočem,
  • urémii (zvýšená hladina močoviny v krvi),

Může jít o život?

Poruchy vnímání určitých částí těla jsou jen výjimečně doprovázeny život ohrožujícími chorobnými stavy, jako jsou mrtvice či nádory. Urychleně ale vyhledejte lékaře, pokud mravenčení:

  • začíná náhle
  • navazuje na nedávné poranění hlavy, krku nebo zad
  • postihuje celou ruku nebo nohu či obě strany těla
  • nejste schopni hýbat končetinou
  • nemůžete ovládat pohyby paže, nohy, močení nebo vyprazdňování střev

Na odborníka se obraťte i v případech, je-li brnění doprovázeno slabostí nebo ochrnutím, zmateností, ztrátou vědomí, potížemi s mluvením či viděním, závratěmi a náhlými silnými bolestmi hlavy.

Jak se ‚mravenců‘ zbavit

Základem je objasnit vyvolávající příčinu. Od toho se pak odvíjí příslušná léčba. Například u syndromu karpálního tunelu pomáhá cvičení, u cukrovky je zase důležité kontrolovat hladinu cukru v krvi, vysadit léky, které způsobují mravenčení nebo dodat chybějící vitamíny.

MUDr. Brigita Marhefková

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 varovných příznaků mrtvice. Poznáte je?

  • Jak vzniká homosexualita? Jen v genech to není
  • Cukr není jen zlo.Tělo ho potřebuje k životu

Vstoupit do galerie | 6 Superjídlo: Dejte si každý den, kolik chcete!   Video Mohlo by Vás také zajímat:

Na kole pro zdraví | Cyklo ATOM

Úvod » Články » Když něco bolí

Přesto, kdybyste už slyšeli, že Vám vlastně nic není nebo co byste v tomto věku ještě chtěli, tak je každá rada drahá. Vaše tělo je jen Vaše, nikdo, kromě Vás mu nemůže rozumět lépe. Pokud něco nehraje, testujte změny sami, nevzdávejte se, ale ani nepodceňujte situaci.

Všechna doporučení jiných jsou pro Vás jen vodítkem, abyste zbytečně nezačínali z bodu NULA, když řešení je až někde mezi bodem 15 a 16 :-).

Věnujte velkou pozornost svým mimo cyklistickým aktivitám již v situaci, kdy se cítíte dobře. Kdo má dostatek rozmanitého pohybu, měl by být v pohodě.

Vážně, kdo už není dítě a neleze po stromech, po zábradlí, nedělá ve škole kotrmelce, nepere se se spolužáky a nepošťuchuje se ve frontě na oběd, musí si tyto pohyby vědomě nahradit jinak. Odborně to můžeme nazývat kompenzační cvičení, někomu stačí trochu gymnastiky.

Ti ostatní se musí zamyslet nad tím, kolik času a v jaké poloze stráví za počítačem, v křesle, u stolu – tedy převážně vsedě, a kolik času stráví jednostranným pohybem, především v práci. To, když nezměníme, je to celoživotní boj s nápravou a na kole se moc nesvezeme.

Pokud toto máte vyřešeno a bez kola se cítíte dobře, zeptejte se sami sebe, zda trénink není příliš brzy příliš intenzivní. Masáže nebo protahování neodstraní příčinu, jen trochu potlačí příznaky.

Předpokládejme, že většina čtenářů cyklistů se před jízdou podívali, jak se na kole má sedět, takže zbývá už jen ladit a ladit.

Jako základ se vrhněte na nastavení kufrů na botě. Pevné upnutí v pevné botě nedává noze moc šancí najít si svoji přirozenou polohu a tělo se toto snaží kompenzovat jinde.

Postup při potížích

– více měnit styl jízdy v sedle – ze sedla, snížit částečně cyklistickou aktivitu a místo toho překontrolovat posed, protáhnout a posílit každý sval na těle, zkusit protizánětlivou dietu.

Nezapomeňte, že malé svaly Vám sice přímo nezajistí výkon při jízdě, ale podporují funkci velkých svalů. Např.

malé svaly v oblasti kyčle udržují stabilitu pánve a stehení kosti a zabraňují problémům se zády, kyčlemi, koleny i achilovkami. Cvičte a cvičte…

Vše je třeba natrénovat

– pokud začnete jezdit rovnou na kole se závodní geometrií, bude to pro Vás nepohodlné.

Konkrétně:

Posed

– posed na židli a na kole je velmi odlišný. Správný posed má ulehčit šlapání, proto vyžaduje pozornost. Nezkušení cyklisté mají tendenci sedět jako na židli, což sice nezatěžuje svalstvo, ale může to způsobit poranění při přenosu nárazu na tělo. To může ovlivnit takřka vše, záda, ramena, ruce, zápěstí i krk.

Achilovky

– sedlo je příliš vysoko nebo kufry příliš vpředu. Víra, že osa pedálu má být pod kloubem palce pochází už z 19 století, kdy se na velkých kostitřasech nešlapalo v tretrách s tvrdými podrážkami a pedál tam tlačil méně než pod klenbou. Ani sedlo nešlo nastavit tak, jak bylo třeba. Toto nastavení můžeme považovat za základ k doladění.

Kotník

– přílišným pohybem v kotníku při šlapání. Jezdci se sedlem vysoko mají tendenci přes horní mrtvý bod propnout špičku ještě více. Ploché nohy mohou vyřešit ortopedické vložky. Možná i ohnutá osa pedálu, která pohybuje nohou nepřirozeně do stran.

Záda

– špatná pozice. Záda by měla být ohnuta, ne propadlá mezi pánev a ramena. Možnou příčinou je sedlo příliš vysoko a/nebo příliš vzadu. Ohnutá záda jsou důležitá pro tlumení nerovností.

Ti, kterým bolí při jízdě záda, často mění posed na vzpřímenější, ale to je kontraproduktivní, protože nárazy na páteř jsou tlumeny podstatně méně. Tito jezdci potřebují nějaký druh tlumení.

Odpružené sedlovky nám ale každým šlápnutím změní výši posedu, takže zvažte. Silnější pneumatiky zase zvyšují valivý odpor a váhu.

Chodidla

– většinou to bývá nevhodnou obuví, zvláště s měkkou podrážkou. Problém se může projevit i opožděně. Příliš těžké převody znamenají vyšší tlak na chodidla. Pálení chodidel je způsobeno většinou přehřátím, potom je nejlepší obuv co nejvíce odvětraná.

Prsty rukou

– brnění prstů bývá způsobeno přílišným tlakem na dlaně při držení, možná máte řídítka příliš nízko nebo daleko od sedla a horní část těla je příliš předkloněna. Používejte měkké rukavice a široké omotávky.

Zápěstí

– mělo by být v prodloužení paže, ne zalomeno

Kolena

– pokud je cyklistika prováděna správně, je zatížení na kolena menší než v mnoha jiných aerobních aktivitách.

Bolesti jsou způsobeny buď špatným šlapáním, posedem, příliš těžkými převody (jezděte více frekvenčně, nebojte se točit a používat skutečně lehké převody), máte nesprávně nastavenou polohu kufrů na botě – nejsou v přirozené ose nohy (změňte polohu kufrů a použijte ty, které mají lehkou stranovou vůli v pedálu, aby si noha našla sama přirozenější polohu).

Menší a slabší postavy by měly zvážit, jak velký tlak potřebují při vycvakávání z pedálů. Mohou to být i oslabené svaly (posilujte oslabené svalstvo kolen natahováním nohy vsedě, klidně se zátěží. Příliš dlouhé kliky způsobují přílišné pohyby v koleni.

  • Bolest vpředu – sedlo je moc nízko a vpředu
  • Bolest vzadu – sedlo je moc vysoko a vzadu
  • Bolest po straně z vnějšku (kufr dejte více k vnitřní straně boty a/nebo patu více ke klice)
  • Bolest po straně z vnitřku (kufr dejte více vně boty, patu více od kliky).
Zajímavé:  Léčba Zácpy U Psa?

Vědomě se snažte šlapat bez pohybu kolen do stran.

Ruce

– pokud se Vám potí ruce, kloužou a nutí Vás držet se příliš pevně.

Krk

– nejčastější problém tkví ve špatném posedu mnohdy způsobeném špatným výhledem vpřed. Přilba je nasazena příliš vpředu a nutí Vás zaklánět hlavu. Řemínky od přilby nesmí dřít.

Cyklisté s aerodynamičtějším posedem by měli mít přilbu více vzadu. Stejný důvod mohou způsobit i brýle. Samozřejmě, když jsou krční svaly držící hlavu vzpřímenou ztuhlé a slabé, jejich funkci přebírá trapéz.

Když se ale tyto náhradní svaly unaví, nastává bolest.

Ramena

– měla by být předsunuta, aby svaly hrudníku pomohly nést trup. Chybou je, nechat páteř volně viset a nechat ji podepírat klíčními kostmi. Špička sedla je příliš nízko, sklouzáváte a držíte tělo rameny. Bolest jednoho ramene může způsobit asymetrie posedu, máte obě ruce stejně ohnuté a položené na řídítkách? Kdo má jednu ruku mírně kratší, jednoduše si dejte řídítka nakřivo.

Kostrč

– moc vzpřímená jízda, která přenáší více nárazů na trup. Oslabené svalstvo na horní části těla nedovoluje jet v předklonu s ohnutými zády. První pomocí je měkká, gelová sedačka a dostatek pohybu mimo kolo na posílení celého těla. Pokud bychom zvolili širší pneumatiky, jako jsou třeba na horském kole, zvýšíme váhu celého kola plus valivý odpor.

Kříž

– pokud přes den sedíte, dělejte si přestávky a protahujte se, procvičujte, a stále dokola. Máte sedlo moc vysoko a/nebo pánev vykloněnou a/nebo rozdíl v délce nohou (každý je má) je za hranicí vlastní fyziologické kompenzace (do 3 mm – jinak použijte vyrovnávací vložku, či speciální nástavec) a/nebo používáte těžký převod.

Rozkrok

– pro dámy bývá tento problém důvodem, nevěnovat se cyklistice více. Sedlo je buď vysoko, příliš vzadu, špička sedla je vysoko (snižte max. o 1-2 stupně pod rovinu, jinak budete sklouzávat), řidítka příliš nízko nebo vpředu. Základem je správný typ sedla.

Závodní sedla jsou tvrdší a úzká, pro dámy by mělo být kratší a širší (to neznamená, že každý muž má mít užší sedlo), často i polstrovaná, gelová a v prostřední části podélně rozdělena pro snížení tlaku na rozkrok (tam chybí část sedla a ne každému odstraní více problému, než přidělá).

Speciální cyklistické kraťasy, tříčtvrťáky nebo dlouhé kalhoty a sukně mají měkkou vložku, která výrazně zpříjemní pobyt v sedle.

Pokud jste už nějakou dobu jezdili na nevhodně nastaveném kole, může se Vám při první vyjížďce zdát, že to úplně optimální není. Vždy ale měňte Váš posed po milimetrech a nechte si Vaše tělo sednout (zvyknout).

Závěrem:

  1. Pokud si někdo myslí, že ujede XX km, dá si koupel, masáž a má tím po tréninku, nedělá dobře.
  2. Nic nejde hned. Vše chce čas, a to jak trénink, tak i rekonvalescence.

Strava při roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza je nevyléčitelné onemocnění, které se projevuje u každého jedince jinak, někdo má lehké potíže, zatímco jiného může roztroušená skleróza přivést k invaliditě.

Co je roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza je neurologické onemocnění, tj. onemocnění, které postihuje nervový systém. Roztroušená skleróza napadábílou hmotu mozku, ve které dochází k nervovým vzruchům. Nemoc nejdříve zasáhne oblasti, které jsou odpovědné za čití, koordinaci a pohyb.

Následně dochází k porušování a rozpadu myelinové pochvy (myelinová pochva izoluje, obaluje nervová vlákna, tzv. axony, pomáhá přenášet nervové vzruchy).Při roztroušené skleróze dochází k jejich zánětu a rozpadu a někdy se poškodí i samotné nervy.

S postupující nemocí se mohou objevovat stále nová místa demyelinizace, vznikají zejména v krční míše a v zrakových nervech. Místa postižená roztroušenou sklerózou, se nazývají plaky. V některých případech může dojít k úbytku nervových vláken, která jsou nenahraditelná.

Nejprve jsou zasaženy oblasti, zodpovědné za čití, koordinaci a pohyb. Roztroušená skleróza nepostihuje šedou část mozku, odpovědnou za vědomí, myšlení a paměť.

Příčina a rizikové faktory

Roztroušená skleróza se jeautoimunitní onemocnění, tj. onemocnění, při kterém imunitní systém napadá své vlastní orgány a tkáně. U roztroušené sklerózy imunitní systém napadá myelinové pochvy nervových vláken.

Příčina vzniku tohoto onemocnění není známá, pouze je vědecky prokázáno spojení roztroušené sklerózy s nedostatkem vitamínu D, který je klíčový pro fungování imunitního systému. Jsou však známy rizikové faktory vzniku roztroušené sklerózy.

Mezi ně patří genetické vlohy, stres, nedostatek vitamínu D, nedostatek vitamínu B12, porucha metabolismu tuků.

 Příznaky

Roztroušená skleróza sice nemá specifické příznaky, avšak nejprve se obvykle objeví únava, pocit špatné ovladatelnosti těla, dále potíže se zrakem, závratě, třes, inkontinence, brnění, mravenčení, potíže při mluvení apod.

 Nejčastějšími příznaky tohoto onemocnění je snížení citlivosti a mravenčení v končetinách.Mezi další příznaky patří porucha vidění, potíže s výslovností a plynulou řečí, deprese, závratě, epileptické záchvaty.

Potíže mohou přetrvávat týdny i měsíce, potom na čas ustoupí, nemoc se totiž projevuje v atacích. Čím méně atak nemocný prodělá a čím mají lehčí průběh, tím lepší je předpověď do budoucnosti. Může nastat jen jedna ataka a nemoc se nemusí dlouho projevit.

Pouze v tomto stádiu lze nemoc ovlivnit léky. Postoj a spolupráce pacienta je důležitý, správnými návyky (životospráva, cvičení) lze lépe udržet jeho schopnosti.

Stanovení diagnózy

Lékař nejprve probere anamnézu, zejména současné příznaky.

Potom budou následovat některá z těchto vyšetření: magnetická rezonance (poskytne trojrozměrné obrazy orgánů a struktur bez vyzařování rentgenových paprsků), počítačová tomografie (CT), lumbální punkce (vyšetření mozkomíšního moku, při kterém se zjišťuje hladina gama-globulinů, plazmocytů, lymfocytů a celkových proteinů), evokované potenciály (EP – záznam elektrické aktivity v mozku na určité podněty. Zjišťuje se průchodnost podnětů do mozkové kůry na základě vyhodnocení doby mezi podnětem a odpovědí. Vyšetření je podobné EKG, trvá asi hodinu).

Léčba

Čím dříve je nemoc odhalena, tím je větší naděje na zpomalení rozvoje choroby. Podstatou léčby je prevence ataků, rozvoje nemoci a úlevy od potíží. Nedílnou součástí léčby je kromě léků i fyzioterapie. Fyzioterapeuti bojují proti ochablosti svalů a protažení zkrácených svalů.

Strava

Cílem stravy je zvýšit antioxidační aktivitu a chránit nervové buňky před vysoce reaktivními molekulami kyslíku (volnými radikály), podporovat tvorbu mastných kyselin a ostatních látek, které se účastní výstavby nervů, a zmírňovat zánětlivé projevy. Při roztroušené skleróze pomáhá dostatek vitamínu C, E, D, vitamínů skupiny B, zinek, lecitin i aminokyselina karnitin, která zlepšuje metabolismus tuků. Vhodným potravinovým doplňkem je ginkgo biloba, jinan dvojlaločný.

Ve stravě se omezují tuky živočišného původu, konzumuje se zejména kozí a ovčí mléko a výrobky z něho. Je doporučováno zařadit do svého jídelníčku ryby, minimálně třikrát týdně. Nemocní trpící roztroušenou sklerózou by se měli vyhnout rafinovaným potravinám, tj. bílému řepnému cukru, bílé pšeničné mouce a výrobkům z ní.

Bílou pšeničnou mouku lze nahradit celozrnnou pšeničnou moukou, špaldovou moukou, pohankovou moukou. V jídelníčku by se mělo objevovat málo masa, zato hojně zeleniny, zejména tmavé. Pravidelnou součástí jídelníčku by měly být luštěniny, ořechy, semínka a olej z lněných semínek.

Je rovněž doporučováno omezit alkohol a zanechat kouření.

Další pomocníci v léčbě roztroušené sklerózy

Při léčbě roztroušené sklerózy hraje strava pouze podpůrnou roli, nejdůležitější je fyzikální léčba a udržování dobrého psychického stavu. Nemocní by se měli vyhýbat stresu, protože byl studií potvrzen vztah mezi rostoucím stresem a nervovým poškozením mozků. Nelze-li se mu vyhnout, je třeba ho správně zvládat.

Při roztroušení skleróze prospívá mírné slunění, naopak intenzivní opalování, přílišná námaha a horké koupele mohou zhoršovat příznaky onemocnění. Vhodné je také lehké cvičení pro zlepšení svalové síly a ohebnosti a pro překonání únavy. Výborné cvičení je nordic walking, které pomáhá nemocným nejen po fyzické, ale i psychické stránce.

Při akutních příznacích je zákaz cvičit.

U nemocných s roztroušenou sklerózou je podstatná psychosomatika, pozitivní přístup a včasná léčba mohou výrazně ovlivnit průběh onemocnění. Čím dříve půjde nemocný za neurologem, tím více nervových vláken se může podařit zachránit.

Zdroj:

http://nemoci.vitalion.cz/roztrousena-skleroza/

http://nemoci.doktorka.cz/roztrousena-skleroza/

http://ona.idnes.cz/on-line-rozhovor-roztrousena-skleroza-d9b-/zdravi.aspx?c=A121121_093008_zdravi_pet

http://roztrousena-skleroza.info/dieta-pri-rs.html

 http://www.abecedazdravi.cz/nemoci/roztrousena-skleroza

 Vloženo 3.7 2014

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector