Bulka pod bradou – vše o zdraví

Bulka pod bradou - Vše o zdraví

Jaké jsou příznaky a symptomy nádorů hlavy a krku?

Známky a příznaky nádorů hlavy a krku mohou zahrnovat bouli nebo opar, který se nehojí, bolest v krku, která nezmizí, obtíže při polykání, a změny hlasu nebo chrapot v hlase. Tyto příznaky mohou být způsobeny i jinými, méně vážnými chorobami.

Je proto důležité při pocítění některého z těchto příznaků konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem nebo zubním lékařem.

Více informací o příznacích a rizikových faktorech vzniku rakoviny v různých oblastech hlavy a krku je uvedených v následujících řádcích.

Rakovina dutiny ústní

Zahrnuje rty, přední dvě třetiny jazyka, dásně, sliznici dutiny ústní, podnebí (dole) v ústech pod jazykem, kostnatou část horní strany úst a malou oblast v dásni za zuby moudrosti.

Symptomy

Bílá nebo červená skvrna na dásních, jazyku, nebo sliznici dutiny ústní; otok dolní čelisti, který způsobuje například špatné držení zubní protézy; neobvyklé krvácení v ústech nebo bolest v ústech.

Rizikové faktory

Alkohol nebo tabák. Špatná ústní hygiena a chybějící zuby mohou být slabé rizikové faktory pro nádory ústní dutiny. Použití ústní vody, která má vysoký obsah alkoholu je možným, ale není prokázaným rizikovým faktorem.

Rakovina hltanu

Hltan je dutá trubka asi 5 cm dlouhá, který začíná za nosem a vede k jícnu. Má tři části: nosohltan – horní část hltanu, za nosem. Orofaryngu – střední část hltanu, včetně měkkého patra (zadní část úst), na základně jazyka, mandle. Hypopharynx – Spodní část hltanu.

Symptomy

Problémy s dýcháním nebo mluvením, bolest při polykání, bolest v krku nebo krku, která nemizí, časté bolesti hlavy, bolest, nebo zvonění v uších, problémy sluchu.

Rizikové faktory

Alkohol nebo tabák. Virus Epstein-Barrové, expozice na dřevěný prach, konzumace některých konzerv nebo velmi solených potravin během dětství, HPV infekce.

Rakovina hrtanu

Hrtan, také nazýván hlasová schránka, je krátký průchod tvořen chrupavkami těsně pod hltanem v krku. Hrtan obsahuje hlasivky. Má také malý kousek tkáně, tzv. epiglottis, který se pohybuje aby zakryl hrtan, aby se zabránilo vstupu potravin do dýchacích cest.

Symptomy

Bolest při polykání nebo bolest v uchu.

Rizikové faktory

Alkohol nebo kouření. Některé průmyslové ozáření, včetně expozic azbestu a syntetických vláken, které byly spojeny s rakovinou hrtanu, ale zvýšení rizika zůstává kontroverzní. Lidé pracující na některých pracovních místech ve stavebnictví, práce s kovem, textilie, keramika, těžba dřeva, potravinářský průmysl – vyšší riziko vzniku rakoviny hrtanu.

Rakovina vedlejších nosních dutin a nosní dutiny

Vedlejší nosní dutiny jsou malé duté prostory v kostech hlavy kolem nosu. Nosní dutina je dutý prostor uvnitř nosu.

Symptomy

Dutiny jsou blokovány a nejsou čisté; chronické infekce dutin, které nereagují na léčbu antibiotiky; krvácení z nosu, časté bolesti hlavy, otoky či jiné problémy s očima, bolesti v horních zubech, nebo problémy s protézami.

Rizikové faktory

Vystavení se některým průmyslovým látkám jako je prašný nikl, formaldehyd.

Rakovina slinné žlázy

Slinné žlázy produkují sliny.

Symptomy

Otok pod bradou nebo kolem čelisti, znecitlivění nebo ochrnutí svalů v obličeji, bolesti v obličeji, bradě, nebo krku, které nemizí.

Rizikové faktory

Epstein-Barrové infekce virem, vystavení hlavy a krku radiaci

Někdy se mohou rakovinné buňky nacházet v lymfatických uzlinách v horní části krku, i když neexistuje žádný důkaz rakoviny v jiných částech hlavy a krku. Když nastane takový případ, je rakovina nazývána metastazující s neznámým (okultním) primárním typem rakoviny.

Obecné rizikové faktory pro vznik rakoviny hlavy a krku

Představíme si nejčastěji rizikové faktory, které mohou způsobit rakovinu hlavy a krku.

1. Alkohol v kombinaci s nikotinem

Kombinace alkoholu a nikotinu je prvním a hlavním rizikovým faktorem. Udává se, že je s nimi spojených až 80% nádorů v dutině ústní a hrtanu. Za chronický alkoholismus je považována konzumace tří a více skleniček alkoholického nápoje denně. Nebyl prokázán významný rozdíl mezi různými druhy alkoholických nápojů, např. pivem, vínem a lihovinami.

2. Kouření

Za významný rizikový faktor, s ohledem na konkrétní množství vykouřených cigaret, je považováno vykouření 20 a více cigaret denně. Také pasivní kouření, ať už v domácím prostředí nebo na pracovišti, je považováno za rizikový faktor pro vznik karcinomu hlavy.

Omezení nebo zastavení kouření snižuje riziko vzniku nádoru v ORL oblasti. Závisí však výrazně i na věku, kdy k tomuto stavu dojde. Když člověk přestane kouřit v 50 letech, snižuje se riziko o 50%. Když přestane kouřit už v 30 letech, sníží se riziko až o 90%.

3. Žvýkání tabáku

Žvýkání tabáku má téměř stejný potenciál indukovat nádory jako jeho kouření. Látky, které vznikají žvýkáním nebo spalováním tabáku jsou poměrně slabě karcinogenní, důležitější je však jejich délka působení jak koncentrace.

4. Nízká úroveň orální hygieny a hygienických návyků obecně

Zde můžeme zařadit i nezodpovědný přístup k vlastnímu zdraví.

I když je tento faktor občas kontroverzním tématem, studie, která zahrnovala pacienty z Evropy a z Latinské Ameriky prokázala nízkou úroveň orální hygieny jako rizikový faktor nezávislý na chronickém kouření a zneužívání alkoholu. Nízká úroveň hygieny dutiny ústní je predispozicí k chronickým bakteriálním infekcím, které mají za důsledek mimo jiné i ztrátu zubů.

Souvislost ztráty zubů se vznikem buněčného karcinomu prokázala japonská studia a to hlavně u lidí starších lidí, kteří měli 70 let a více, kteří ale nikdy nekouřili a nepoužívali ani alkohol.

5. Kouření marihuany

Kouření marihuany bývá označováno rizikovější než kouření obyčejného tabáku, protože marihuanový kouř obsahuje o 50% vyšší koncentraci benzpyrenu.

6. Epstein barrové virus a konzumace slaných ryb

EB virus a konzumace slaných ryb bývá spojována se vznikem karcinomu. Vyskytuje se endemicky v Asii, v Evropě není častý.

7. Virus HPV (Human papilloma virus)

Přítomnost byla zjištěna v poměrně širokém rozmezí 0-93% případů. V zastoupení infekce HPV jsou geografické rozdíly, incidence je nižší v Asii. HPV pozitivní buněčný karcinom dutiny ústní a karcinomy orofaryngu (hltanu) se často vyskytují u mladších osob, mnohdy bez anamnézy kouření a zneužívání alkoholu.

Zajímavé:  Léky Na Zklidnění Psa?

Diagnostika nádorů hlavy a krku

Chcete-li zjistit příčinu problémových příznaků a symptomů v oblasti hlavy a krku, lékař vyhodnocuje anamnézu pacienta, provede fyzikální vyšetření a následně objednává diagnostické testy. Zkoušky a testy se mohou měnit v závislosti na příznacích. Vyšetření vzorku tkáně pod mikroskopem je vždy nutné při potvrzení diagnózy rakoviny.

Pokud je diagnóza rakovina, lékař se bude snažit určit stádium (nebo rozsah) nemoci. Staging je opatrný pokus zjistit, zda se rakovina rozšířila, a pokud ano, do které části těla. Staging může zahrnovat vyšetření v narkóze (na operačním sále), x-paprsky a jiné zobrazovací postupy a laboratorní testy. Znát fáze nemoci pomáhá lékaři určit plán léčby.

Léčba rakoviny hlavy a krku

Plán léčby pro jednotlivého pacienta závisí na mnoha faktorech, včetně přesného umístění nádoru, stadia rakoviny a osoby pacienta vzhledem k věku a celkové zdraví. Léčba nádorů hlavy a krku může zahrnovat chirurgii, radioterapii, chemoterapii, cílené terapie, nebo kombinaci procedur.

Pacient a lékař by měli pečlivě zvážit možnosti léčby. Měly by diskutovat o každém ošetření, a o tom jak to může změnit způsob, jak pacient vypadá, mluví nebo dýchá.

VIDEO: Rakovina hlavy, krku a papillomy v dýchacích cestách

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bulka pod bradou

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak vede konec brady tak na pravo mám nějakou bulku na pohled neviditelná na hmat bolestivá co je to ? Tak kde ukazuji je ta bulka

Bulka pod bradou - Vše o zdraví Odpovídá lékař: Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ambulance praktického lékaře Benátky nad Jizerou

Dobrý den, nejspíše se bude jednat o drobnou lymfatickou uzlinu, může jich být v této lokalizaci, stejně jako pod bradou, za uchem a níže na krku více, pokud nejsou větší než 1 cm nemusíte toto řešit, s pozdravem, Dr. Horáková

Odpovídá lékař: Specializace: Pediatrie / Praktické lékařství pro děti a dorost Pracoviště: Ordinace U Pandy

Dobrý den Natálie! Jak již psala paní doktorka, jedná se zcela jistě o zvětšenou lymfatickou uzlinu.

Bolestivost bývá typická pro akutní zánět, respektive zvětšení lymfatické uzliny při probíhajícím zánětu v okolní tkáni – např. zubu/dásně, ucha, krku atp.

S ústupem zánětlivého procesu se postupně zmenší i uzlina a přestane bolet. V případě zhoršení doporučuji osobní návštěvu u svého praktického lékaře či ORL specialisty. S pozdravem Petr Kadleček

Uzliny pod bradou Bolestivá uzlina Bulka na krku Bolestivá bulka v podpaží Bulka po injekci

Dobrý den, dostala jsem po operaci injekce proti srážlivosti krve. Po te druhé…

Bulka po modřině

Dobrý den, po nárazu na ostrou hranu se mi udělala větší modřina na lýtku, po…

Bulka pod bradavkou

Dobrý den, je mi skoro 18 a asi od přelomu 14-15 let mám pod levou bradavkou…

Bulka pod bradavkou

Dobrý den,dnes jsem pod bradavkou objevil menší bulku cca. 1cm. Je mi 14 let….

Bulka pod bradavkou

Dobrý den, již asi 2 roky mám stejně velikou bulku pod bradavkou, u doktora…

Bulka pod bradnou

Dobry den. Dnes jsem dostala výsledky krevního obrazu, který mi dělali na základě…

Bulka pod bradou

Dobrý den, měl bych prosím prosbu. Asi před třemi dny se mi udělala bulka pod…

Bulka pod bradou

Dobrý den Chtěla jsem se zeptat, před pár dny jsem zjistila, že se mi pod bradou…

Bulka pod bradou

Dobrý den přeji, Nedávno před několika dny se mi udělala bůlka pod bradou dost…

Bulka pod bradou

Dobrý den.. Mám pod branou na krku bulku asi 2 cm od středu, na pravou stranu…

Bulka pod bradou

Dobrý den, před nějakou dobou se mi pod bradou skoro uprostřed, ale více na…

Bulka pod břichem

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám bulku mezi penisem a začátkem převisu břicha,…

Bulka pod čelistí

Dobrý den, už jsem s mým problémem psal v minulosti, ale nedá mi to nenapsat…

Bulka pod čelistí

Dobrý den, asi před měsícem jsem si na krku pod čelistí nahmatala bouličku o…

Bulka pod čelistí

Dobrý den, objevila se mi na pravé straně pod čelistí bulka kterou se dá pohybovat….

Bulka pod čelistí

Zdravím. Asi měsíc mám pod čelistí nebolestivou bulku zhruba 2cm velkou. Bulka…

Bulka pod čelistí

Dobrý den,manžel má už zhruba tři měsíce bulku na levé straně krku hned pod…

Hnědý výtok

Dobrý den, už týden mě trápí hnědý výtok. Někdy mám i menší bolest v podbřišku….

Bolest v krku

Dobrý den,prosím o radu. Před měsícem jsem šla na pohotovost se silnými bolestmi…

Odvodnění organismu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na tento problém. Koupila jsem si tablety Forfemina…

Vyšetření krve

Hezký den chtěla jsem se optat na hodnoty B-NRBC relativně 0.00100 B-NRBC…

Systolická hypertenze

Dobrý den. Mám dotaz na přílohu kterou přikládám.Jde o moji maminku. Datum narození…

Píchání na kůži

Dobrý den, cca 14 dní pozoruji občas na kůži pocit slabšího píchání jehliček…

Koupání po operaci

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jestli mohu být déle ve vodě ( ve vaně ). Před…

Zapomenuté stehy

Dobrý den,před skoro dvěma lety jsem byla na odstranění osmiček..Byly ještě…

Bolest třísla

Dobrý den, dnes mě začalo bolest levého tříslo. Citlivost je pouze při dotyku,…

Diskuze Bulka pod bradou

Ahoj všem, píšu, jestli náhodou někdo neměl stejný problém.Dva dnyzpátky jsem zjistila bolestivou bulku hned pod bradou,bolest jen na dotek.Včera se bulka mírně zvětšila a bolestivost byla taky větší a dneska užmám oteklou bradu a trošku i zkřivenou a byla jsem tedy hned u dr.

Zajímavé:  Operace mozku - Vše o zdraví

Tenřekl,že to na uzlinu nevypadá,ale spíš na zánět slinné žlázy,takžezítra na orl.Nevíte někdo,jestli by to toto opravdu mohlo být?Doktor se měi ptal,jestli mě to nebolelo při požití něčeho kyselého,ale nictakového jsem neměla,tak nevím.

Takže kdybych zkusila třeba okurky nebo takněco a bolelo by to,tak to asi bude ono?A když bych necítila nic,tak i takby to ten zánět mohl být? Předem všem moc díky za rady nebozkušenosti,Marika.

Velikost písma:

Mě se něco podobného stalo na horách po výstupu na Lsou.Taky mě bolelauzlina v krku a otekla mi půlka spodní čelisti…Byla jsem mimo civilizaci,tak jsem to neřešila a za dva dny jak jsem přijela domů mi to splasklo a pakmě jen bolalo v krku, to spravilo do dvou dnů tantum verde.Nemohlo tě někde ofouknout?

Ahoj, já to měla nedávno, z ničeho nic, nejedla jsem nic dráždivého,co jindy třeba ne.

Měla jsem bouli hned za bradou, jakoby na celé spodníčelisti mezi kostí, když jsem to zmáčkla, tlačilo to v puse pod jazykem,byla to právě ta slinná žláza.

Ale otekla jsem pěkně, až mi to celé zatuhlo a trvalo dobrý týden, než tozačalo splaskávat. Doporučuje se jíst kyselé, aby bylo hodně slin avyplavilo se to, může tam být i kamínek.

Jo a reakce na potraviny jsem neměla žádné, že by to jako bolelo když jímkyselé a tak, to vůbec.

Ano, mohl by to být zánět slinné žlázy… měla jsem to taky, zjistilimi kámen ve slinné žláze a měla bych se objednat na odstranění… ale užmě to nezlobí, tak se tomu zatím vyhýbám…Mě to prostě jednou oteklo, bolel mě kořen jazyka, když jsem ním hýbala,chvíli se to jevilo spíš jako angína, ale pak jsem si i nahmatala tubouličku na dolní čelisti a na rentgenu potvrdili, že je to kámen…

@Ditta77 píše:Mně se toto samé udělá cca 2krát za rok a samo to odezní-snažila jsemvypozorovat po čem se to děje a s čím by to mohlo mít souvislost-alenepřišla jsem na nic

Nejspíš tam máš kamínek a on se občas posune a zablokuje tu slinnoužlázu a tím se vyvolá zánět… pak se zase posune jinam a splaskne to,takže to přestane bolet… na rentgenu by se zjistilo, jesli ho tam mášnebo ne…

Takže vlastně o nic nejde,že jo. Tak doufám,že mi zítra ta doktorka naorl nevynadá,že jdu pro nic za nic.A taky se vám ta bolest jakoby den odedne horšila?První den bolest jen na bulce,druhý den oblast i kolem a dneskauž mě bolí celá brada i když třeba jen polknu. A za jak dlouho by tomohlo odeznít?

@MarikaDMyslím, že to bude zrovna tohle a tím pádem to nebude nic, co by tě měloznepokojovat. Ale určitě ti nevynadají, ono se toněkdy i „léčí“ tak, že ti to jakoby prošťouchnou s citronovoušťávou, případně i chirurgicky, ale já to teda nechala zase splasknout.Horšilo se mi to zhruba tři dny, ale i se to šířilo pomalu na půlkuhlavy. Trvalo cca 14 dní, než se to ustálilo do normálu, ale po tom týdnuuž to šlo. 

@MarikaD píše:Takže vlastně o nic nejde,že jo. Tak doufám,že mi zítra ta doktorka naorl nevynadá,že jdu pro nic za nic.A taky se vám ta bolest jakoby den odedne horšila?První den bolest jen na bulce,druhý den oblast i kolem a dneskauž mě bolí celá brada i když třeba jen polknu. A za jak dlouho by tomohlo odeznít?

Ne že o nic nejde… zánět slinné žlázy to být může, ale může tobýt taky i něco závažnějšího, a to se právě musí vyloučit… nasonu, rentgenem…Já s tím nic nedělala, protože jsme se zrovna stěhovali, bylo předvánocema a měla jsem tříměsíční mimčo, které jsem nechtěla vláčetpo doktorech a bolelo to tři týdny v kuse, než jsem zašla do nemocnice…i když z toho, jak to neustupovalo, jsem už začala i šílet, že mámrakovinu čelisti (protože ji zrovna měla diagnostikovanou maminka jednéznámé a příznaky byly stejné)… no a odeznělo to asi tak týden po tékontrole u doktora…

Holky díky za rady…tak nakonec je to impetigo-na bradě. Včera jsemmyslela,že je to pupínek pod kůží a dneska ráno už to propuklo,udělal sez toho ekzém.Takže pod tím krkem je to uzlina jako reakce na toimpetigo…..ale jinak vám všem moc díky za příspěvky.

Dobrý den, určitě si zajděte k doktorovi. Mě se udělala bulka podbradou hodně bolestivá, pak pupínek na bradě, pak u pusy a vyklubal sez toho nakonec pásový opar.Ale určitě to může být cokoliv a jen doktorvám řekne co a jak…

Ahoj všem, koukám na ty příspěvky co tu jsou a chtěla jsem se zeptat,už asi od ledna mam zahleněný krk pořád vykašlávám ale ne tak že bychměla nějaký bolestivý kašel ani bolest v krku ale jen že vykašlu hlenydělá se to tak celí den ale vice když se ráno probudím teď mě začalibolet 2 zuby jeden na pravo nahoře a po 2 dnech vzadu dole na pravo se zubamamám problém už déle jelikož se bojím jíd k zubaři když mi naposled asi3 roky zpět čistila kanálek a píchla mě přímo do nervu od ty doby jsemtam nebyla a teď jsem objevila bulku pod bradou na pravé straně myslím siže je to zánět od zubů jen jsem se chtěla zeptat jestli by to nemohlo býtněco závažnějšího a jestli by to muselo být chirurgicky, mam z tohodocela strach děkuji za odpověď..

bulka pod spodní čelistí… – diskuze

Babyonline.cz přináší vše praktické o těhotenství a dítěti od odborníků i od maminek. Baby on line je nejnavštěvovanější odborně garantovaný a komunitní portál zaměřený na těhotenství a péči o dítě.

Praktický průvodce moderních rodičů pomáhá kvalitními a praktickými informacemi v každodenním rodičovském i předrodičovském rozhodování. Lékařské informace o těhotenství a péči o dítě jsou odborně garantovány, psány lékařem a garantovány lékařskou autoritou v daném oboru, příp. jeho pracovištěm.

Zajímavé:  Jak Dlouho Trvá Léčba Kašle?

Jasné a prakticky zaměřené lékařské informace jsou systematicky a logicky dle problematiky uspořádány do oddílů, např. těhotenství a dítě od A do Z a další.

Těhotenství jsou věnovány následující oddíly: Těhotenství, věnující se problematice od otěhotnění přes prohlídky, vyšetření v těhotenství, přes možné těhotenské potíže až po výživu v těhotenství. Neopomíjí také problematiku Mateřské, Rodičovské, výbavy pro miminko a co si vzít do porodnice.

V Těhotenství týden po týdnu můžete sledovat, co se děje týden po týdnu s Vámi, ve Vývoji miminka, co se děje s miminkem, v Porod absolvovat Předporodní přípravu krok za krokem. Neopomněli jsme představit PORODNICE v České republice, včetně fotoreportáže vykonané naším týmem.

V Potřebách pro děti Vám poradíme, jak kupovat kočárek, autosedačku a další. Vyhledat si můžete i jméno pro své miminko.

Jak o miminko pečovat je doménou Péče o dítě. Jak správně kojit, jak často a jak dlouho kojení provádět najdete v Kojení a výživa. Nechybí ani očkování dítěte, nebo vývoj, co by dítě mělo v jednotlivých údobích života umět. Rodiče větších dětí jistě ocení oddíl zaměřený na Vzdělávání dětí, zvláště pak na přípravu předškoláka a první třídu.

Naší ambicí je, abyste prožily krásné mateřství, plné pouze těch pozitivních zážitků. Na tvorbě Baby On Line se můžete podíle i Vy, milí rodiče, a to v Pestrém světě maminek.

Zapojte se do diskuze v diskuzním klubu, uvéďte své osvědčené Vychytávky, založte zajímavý Blog či Fotogalerii, nebo vložte oblíbený recept. Jste-li na BOL poprvé, určitě si pročtěte: Jsem na BOL poprvé.

O vzniku BOL se dočtete: Narozeniny BOL nebo BOL v televizi. Vítáme Vás ve společnosti rodičů s přehledem a s nadhledem :-).

Baby on line žije každou minutu s Vámi a díky Vám!

Www stránky byly vydány za finanční podpory dotačního programu MZ ‚Národní program zdraví – projekty podpory zdraví‘ pro rok 2017, č. SOZ/10710/6306/2017/1, Co na to odborník VIII.

 

  • Otěhotnění (ovulace, pohlaví, příznaky, těhotenský test), Menstruace, Antikoncepce, Interrupce, potratová pilulka, pilulka po styku, Neplodnost, IVF centra, Průběh těhotenství, Těhotenství týden po týdnu, Prohlídky a vyšetření v těhotenství , Komplikace v těhotenství, nemoci a potrat, Vývoj miminka, Sex v těhotenství, Aktivity a cvičení v těhotenství, Výživa, péče, léky, psychika v těhotenství, Těhotenský šatník, Mateřská dovolená a rodičovský příspěvek, Příprava na porod, Výpočet termínu, Brožura a e-book 20x o těhotenství, Jména pro miminka,
  • Předporodní příprava krok za krokem, Kdy a jak kontaktovat v těhotenství dětského lékaře?, Věci do porodnice, Fotoseriál: V porodnici, Porod a jeho průběh, Porod video, Porod mimo porodnici, Pupečníková krev, Vyšetření novorozence po porodu, Novorozenecká žloutenka, Šestinedělí-co po porodu,

Péče o dítě, Kojení a výživa dětí, Vývoj dítěte, Dítě: 1. – 6. rok, Prohlídky-vyšetření dětí, Očkování dětí, Nemoci dětí, Vzdělání dětí, Sexuální výchova, Otravy dětí, Potřeby pro dítě, Brožura a e-book 20x péče o dítě,

  1. Odborník ONLINE, Porodnice, Gynekologové, Pediatři, Poradna, Lékařský slovník,
  2. Diskuzní klub, Aktuality dne, Blog Jany Martincové, Recepty, Vychytávky, Životní styl, Zaměstnání po porodu, Bydlení a domácnost, Celebrity, Anketa, Svatba, Happy psaní, Jazykové okénko, Finance a právo, Videa, Jména dětí, Léto s BOL, Vánoce, Výpočet BMI, Příběhy z BOL,
  3. Aktuální akce pro děti i maminky, Navštivte s dětmi, Aktivity pro děti, Hry pro děti, Omalovánky, Malování, Tvoření, Básničky, Pohádky, Knihy pro děti vydavatelství Babyonline, Školkáček ONLINE, Předškolák ONLINE, Prvňáček ONLINE, Mateřská centra, Mateřské školy, Kroužky, Tipy na výlet, Hlídání dětí, Pomoc dětem,

Rakovina v dutině ústní. Bulku v puse není dobré podceňovat, hlavní roli hraje čas

Rakovina dutiny ústní postihuje muže dvakrát častěji než ženy. Největší nebezpečí hrozí mužům nad padesát let, kteří kouří a pravidelně konzumují alkohol. Kuřáci jsou pak ohroženi až šestkrát více než nekuřáci.

Přesto ale riziko rakoviny v ústech není zanedbatelné ani u nekuřáků – čtvrtina všech případů se objeví u osob, které sice nekouří, ale pravidelně užívají alkoholické nápoje. V riziku jsou i lidé, kteří tabák nekouří, ale šňupou nebo žvýkají. Nebezpečí rakoviny úst zvyšuje i dědičná zátěž (výskyt této formy rakoviny v rodině) a nadměrné vystavení slunečnímu záření – především v raném věku.

Varovné signály – otok, bulky nehojící se rány

Mezi nejčastější příznaky rakoviny v dutině ústní patří:

  • otok nebo ztluštění, bulky či drsná místa, strupy, nehojící se rány na rtech, dásních nebo jinde v ústech 
  • rozvoj sametově bílých, červených nebo skrvnitých (červenobílých) flíčků v puse
  • krvácení z úst bez zjevné příčiny
  • nevysvětlitelná necitlivost nebo naopak bolest či napětí v kterékoliv oblasti úst, obličeje nebo krku
  • přetrvávající rány na obličeji, krku nebo v ústech (afty), které snadno krvácejí a nezhojí se samy do dvou týdnů
  • bolest nebo pocit, že se něco zachytilo vzadu v krku
  • obtíže při polykání, mluvení nebo pohybech jazyka a čelisti
  • přetrvávající chrapot nebo změna hlasu
  • bolesti ucha
  • dramatický úbytek hmotnosti 

Jestliže zpozorujete jakoukoliv z výše uvedených změn, poraďte se raději se svým praktickým lékařem, případně rovnou vyhledejte zubaře nebo ORL lékaře. Čím dříve je rakovina úst rozpoznána, tím vyšší je šance na úspěch léčby.

Bulka nemusí nutně znamenat rakovinu

Stále častěji se množí dotazy, co vše může znamenat malá vzniklá bulka v dutině ústní. Ta nemusí hned vypovídat o rakovinotvorných zánětech, ale může být způsobena například déle se vyskytujícím zubním kazem v blízkosti bulky nebo problémem s retenční cystou slinné žlázy, která vzniká přikousnutím rtu a ucpáním vývodu.

Většinou se opakovaně zmenšuje a zvětšuje. Pokud po nějaké době sama nezmizí, odstraňuje se nejčastěji chirurgicky u stomatochirurga. V každém případě však platí – máte-li jakékoli podezření, jděte za svým lékařem. Stud rozhodně není na místě.

KAM DÁL: Končí pandemie nebo bude ještě horší? Testy dosud prokázaly covid-19 u 1530 lidí ze Středočeského kraje.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector