Červené oko – vše o zdraví

Spojivka má několik funkcí: umožňuje pohyb oční bulvy tím, že produkuje hlen, který je součástí slzného filmu. Také zde sídlí i lokální lymfatický systém oka. Je bohatě protkaná cévami.

Při podráždění zánětem, chemickou látkou, světlem, nebo v důsledku přítomnosti cizího tělesa v oku cítíte bolest, svědění, řezání, slzení a pocit přítomnosti písku v oku. V takovém případě se cévy více prokrví a oko zrudne.

Přitom se poruší zvlhčující funkce spojivky a nejen že je oko suché, ale i bolestivé a kvůli nedostatečné ochraně na povrchu oka zde vzniká menší či větší zánět.

Co způsobuje zánět spojivek?

Zánět spojivek se odborně nazývá konjunktivitida. Původcem zánětu mohou být bakterie, viry, chlamydie, a také alergická reakce těla na přítomnost alergenů nebo jen suchý povrch oka. Příznaky jsou vždy podobné – zarudnutí, slzení, svědění, pocit cizího tělesa a citlivost na světlo. Proto můžete mít potřebu častého mrkání.

Červené oko - Vše o zdraví Jak postupovat při zánětu spojivek?

Při zánětu oka je nutné dodržovat určitá hygienická pravidla, aby nedošlo ke kontaminaci dalších členů domácnosti. Používejte výhradně svůj ručník a vlastní hygienické potřeby. Vyhněte se používání make-upu a šminek v okolí a na očích.

Co se týče nošení kontaktních čoček, je pohodlnější a hygieničtější je v období léčby nenosit, především při zánětech způsobených bakteriemi a viry.

Zanícené oko bývá také hodně citlivé na světlo, proto je na místě nosit tmavé brýle, které podráždění světlem zmírní.

Červené oko - Vše o zdraví Léčba zánětu spojivek

Na léčbu zánětu spojivek se používají oční přípravky, takzvaně oftalmologické. Vyrábí se ve formě kapek, gelů a mastí, přičemž každá z lékové formy má svá pravidla aplikace. Před každou aplikací očního léku si pečlivě umyjte ruce, abyste předešli zanesení dalších nečistot. 

  • Oční kapky se kapou do spojivkového vaku, tedy do prostoru mezi spodním víčkem a okem. Hlavu zakloňte dozadu a očima koukejte nahoru. Aby byla ruka, ve které držíte kapky, stabilnější, opřete si ji o nos nebo obočí. Druhou rukou mírně odhrňte spodní víčko a aplikujte kapku. Následně si oko zavřete a na koutek oka na 30 vteřin mírně zatlačte. Objem kapky je o něco větší, jako objem, který se vejde do oka, proto je přirozené, že malá část tekutiny vyteče z oka ven. V případě, že aplikujete oční kapky druhé osobě, je pohodlnější, když osoba sedí a vy stojíte nad ní. Hlavu by měla mít v záklonu a koukat směrem nahoru. Takto ji bez problémů kápnete kapku přímo do spojivkového vaku. Pokud vám lékař předepsal vícero druhů očních kapek, vyčkejte mezi jednotlivými aplikacemi kapek minimálně 5 minut, aby se účinná látka stihla vstřebat a nevyplavila se z oka ven. 
  • Oční mast a gel, mají způsob aplikace podobný jako u očních kapek. Po otevření nového balení oční masti je potřeba první centimetr masti vytlačit mimo oko a vyhodit. Teprve pak se může mast aplikovat. Rozdíl v aplikaci od očních kapek je pouze v tom, že se mast nanáší od koutku oka směrem ven. Pak oko zavřete a hýbejte oční bulvou, aby se mast s účinnou látkou rozprostřela po celé spojivce. Po aplikaci oční masti a musíte počítat s rozmazaným viděním, proto je bezpečnější aplikovat si ji večer nebo na noc. 

Každý oční přípravek může mít jiná pravidla uchovávání. Některé se uchovávají v lednici, jiné při pokojové teplotě.

Tuto informaci naleznete vždy na obalu, v příbalovém letáku, nebo vás na způsob uchovávání upozorní lékárník. Pečlivě sledujte i dobu použitelnosti po otevření a dodržujte ji.

I když může lék na první pohled vypadat nezávadně, může vám aplikace léku po uplynutí doby použitelnosti způsobit další zdravotní komplikace.

Červené oko - Vše o zdraví Bakteriální zánět spojivek

Pro přítomnost bakterií v oku je typické mít ráno po probuzení slepené oči. Kromě toho se objevují další příznaky jako pocit přítomnosti písku v oku, zarudnutí a slzení, někdy i otok víčka.

Na začátku příznaků můžete aplikovat 5krát denně dezinfekční přípravek Ophthalmo Septonex kapky, nebo Ophthalmo Septonex mast, která se aplikuje 3-5krát denně. Při hnisání je na místě použít i oční kapky se světlíkem, jako jsou Ocuflash nebo pro nejmenší děti Omnisan. Bakteriální zánět oka obvykle odezní cca za týden.

Pokud se stav nezlepšuje, pociťujete bolest nebo snížené vidění, navštivte očního lékaře, který předepíše oční antibiotika. 

Červené oko - Vše o zdraví Virový zánět spojivek

Tento typ zánětu je vysoce nakažlivý a v kolektivu může vyvolat epidemii. Přenášet se může vodou, kontaktem a kapénkami ve vzduchu, proto je nutné dodržovat přísná hygienická pravidla. Příznaky jsou typické, zarudnutí, svědění, slzení a typická je i světloplachost.

Kromě aplikace léků se doporučuje i nošení tmavých slunečních brýlí, aby se snížila podrážděnost sliznice světlem. Postižené bývají většinou obě oči. Zánět se projeví náhle a léčba trvá 2-3 týdny. Jako první pomoc je možné použít k výplachu očí borovou vodu nebo dezinfekční oční kapky Ophthalmo-septonex 5x denně.

Po návštěvě lékaře odejdete s receptem na oční kapky nebo mast s obsahem antivirotika. 

Červené oko - Vše o zdraví Alergický zánět spojivek

Zánětlivá alergická reakce spojivek se vyskytuje sezónně, spolu s alergickou rýmou, případně dalšími projevy alergie. Existuje také typ atopického zánětu spojivek, kdy tělo celoročně reaguje na zvířecí srst, prach, roztoče a podobně. Tady se už jedná o chronický zánět spojivek.

Alergický zánět se projevuje svěděním, slzením, doprovázejí je také rýma s kýcháním. Na zmírnění podráždění očí je vhodný a hodně používaný Visine Classic, který krátkodobě stáhne cévy na spojivce a tím zmírní zčervenání a další průvodní reakce zánětu.

Pro celodenně trvající efekt je třeba aplikovat tyto kapky 5krát denně. Proti komplexnějším projevům alergické reakce se používají lokální antihistaminika. Z volně prodejných to jsou Livostin nebo Allergodil.

Účinné látky v těchto kapkách působí proti projevům jako jsou svědění, zarudnutí a otok oka a jsou vhodné i na chronické projevy alergie. Pokud není účinek dostatečný, mohou se kombinovat i s antihistaminiky podávanými orálně. 

Červené oko - Vše o zdraví Oční chlamydie a zánět spojivek

Chlamydie v oku se diagnostikují poměrně těžko. Projevy začínají jako běžný bakteriální zánět s typickými příznaky. Většinou postihují jedno oko.

Na lokální léčbu antibiotiky nereagují, proto se zdravotní stav může zlepšit jen nepatrně. Stává se poměrně často, že až po tom, co je obecná léčba zánětu spojivky neúspěšná, přistoupí lékař ke stěru z oka na diagnostiku chlamydií.

K lokálním očním antibiotikům se musí přidat i antibiotika podávané ústně a to na několik týdnů. 

Jak předcházet zánětu spojivek

  • Zbytečně si oči nemněte a nesahejte si do nich.
  • Používejte vlastní ručník a další hygienické potřeby denní potřeby.
  • Nepůjčujte si make-up, řasenku ani jinou kosmetiku k ošetření pleti.
  • Pokud musíte celou svou pracovní dobu sedět u počítače, obrazovce se po zbytek dne spíše vyhýbejte.
  • Při plavání v bazénu i na přírodních vodních plochách si nezapomeňte vždy nasadit plavecké brýle.
  • Když nemusíte, nepohybujte se v prašném prostředí. Když to vyžaduje vaše profese, použijte vždy ochranné brýle.
  • Nevystavujte se přehnaně slunečnímu záření a používajte vhodné sluneční brýle se silným UV faktorem.
  • Neseďte po celý den v průvanu, či u foukající klimatizace.
  • Čočky noste pouze po doporučenou dobu a při jejich manipulaci dodržujte maximálně hygienická pravidla. Při nasazování i údržbě čoček a příslušenství, nádobky na kontaktní čočky i roztoku, mějte vždy pečlivě umyté ruce.

Vše na problémy s očima

Červené oči: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Červené oko - Vše o zdraví

Červené a zarudlé oči jsou nejčastěji příznakem podráždění, otoků nebo zánětů oka. Červené oči někteří lékaři označují jako krví podlité a vyskytují se jak u poměrně banálních potíží, tak u závažných či život ohrožujících stavů, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Červené a zarudlé oči jsou nejčastěji příznakem podráždění, otoků nebo zánětů oka. Červené oči někteří lékaři označují jako krví podlité oči a vyskytují se jak u poměrně banálních potíží, tak u závažných či život ohrožujících stavů, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Červené oči mohou pacienta na první pohled vyděsit, nicméně ve většině případů neznamená tento příznak nic závažného.

Pokud se ale spolu s krví podlitýma očima vyskytují další příznaky, jako jsou například bolesti očí nebo zhoršení zraku, je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Zajímavé:  ForFit Gerifit plus 150+50 tablet – vše o zdraví

Příčiny

Nejčastější příčina červených a zarudlých očí je zánět cév na povrchu oka, který vzniká z důvodu podráždění oka různými látkami či alergickými reakcemi. Nicméně červené oči se mohou objevit i u dalších onemocnění, jako jsou například vlčí nebo ječné zrno.

Podráždění oka

Mezi nejčastější příčiny červených očí z důvodu podráždění oka, mimo jiné, patří:

  • suchý vzduch
  • podráždění očí dopadajícím slunečním zářením
  • prach
  • alergické reakce
  • nachlazení
  • bakteriální nebo virové infekce, jako jsou například spalničky
  • dlouhotrvající kašel

Při nadměrném namáhání očí nebo kašli může dojít ke krvácení pod spojivku, což se obvykle projevuje zčervenáním jednoho oka. Toto onemocnění na první pohled vypadá závažně, nicméně pokud není doprovázeno bolestí, obvykle samo odezní do 7 až 10 dnů.

Infekce očí a očích adnex

Mezi závažnější příčiny červených očí patří oční infekce. Ty mohou poskytnout všechny struktury oka a kromě červeného oka se při nich vyskytují i další příznaky, jako jsou bolest, hnisavý výtok nebo zhoršení zraku.

Mezi infekční onemocnění, která mohou způsobit zčervenání oka, mimo jiné, patří:

  • zánět očních víček neboli blefaritida
  • zánět spojivek (spojivka je blána, která pokrývá povrch oka a vystýlá též vnitřní povrch očních víček)
  • rohovkový (korneální) vřed
  • zánět živnatky neboli uveitida

Ostatní příčiny

Mezi ostatní příčiny červených očí, mimo jiné, patří:

  • poranění nebo úraz oka
  • akutní glaukom – náhlé a rychlé zvýšení nitroočního tlaku, které způsobuje silné bolesti a progresivní atrofii zrakového nervu.
  • poškrábání nebo poranění rohovky způsobené dráždivými látkami nebo nošením kontaktních čoček, které nebyly správně vyčištěny
  • zánět očního bělma označovaná jako skleritida
  • ječné zrno nebo vlčí zrno na očním víčku
  • krvácení
  • revmatoidní artritida
  • užívání drog (například marihuany)
  • syndrom suchého oka: jedná se o onemocnění, při kterém dochází k narušení slzného filmu a tvorby slz, což zvyšuje riziko podráždění oka a také riziko očních infekcí.

Kdy vyhledat lékaře?

Červené oko ve většině případů není známkou závažného onemocnění a nevyžaduje urgentní lékařskou pomoc.

Nicméně v případě, že jsou červené oči doprovázeny některým z následujících příznaků, je nutné vyhledat lékařskou pomoc:

  • zhoršení zraku nebo změna kvality zraku (dvojité vidění, rozmazané vidění, zúžení zorného pole,apod.)
  • nevolnost a/nebo zvracení
  • ke zčervenání oka došlo následkem úrazu nebo poranění
  • vidíte kolem světel bílé kroužky nebo stíny a/nebo máte pocit, jako byste měli před očima mlhu a/nebo se objeví mžitky před očima
  • bolest jednoho oka nebo obou očí
  • světloplachost (zvýšená citlivost na světlo)
  • výtok z jednoho nebo obou očí

Stejně tak byste měli vždy vyhledat lékařskou pomoc pokud červené oči přetrvávají déle než 1 týden a/nebo pokud užíváte léky na ředění krve a objeví se červené oči.

Léčba

Pokud je příčinou červených očí zánětlivé onemocnění, jako je zánět spojivek nebo očních víček (blefaritida), můžete, kromě léků doporučených lékařem, na zmírnění bolesti a otoků přikládat na postižené oko teplý obklad.

Stejně tak je vhodné mýt si často ruce teplou vodou a mýdlem, vyvarovat se používání líčidel, řasenky a dalších kosmetických přípravků a, pokud možno, byste si neměli sahat do očí rukama.

V případě, že je zčervenání očí doprovázeno jakýmikoli změnami kvality zraku (zhoršení zraku, zdvojené, rozmazané nebo zamlžené vidění, apod.). je nutné vyhledat lékařskou pomoc okamžitě.

V případě, že je příčinou červených očí podráždění prachem či chemickými látkami, lékař vám oči vypláchne fyziologickým roztokem.

Pokud je příčinou červených očí zánět způsobený baktériemi, předepíše vám lékař antibiotika, buď ve formě očních kapek nebo perorálně (ústy) užívaných tabletek. V některých případech se užívají jak antibiotické oční kapky tak antibiotika per os.

V případě velmi silného podráždění očí a světloplachosti vám lékař může doporučit dočasně si postižené oko zakrývat páskou, aby nedocházelo k jeho dalšímu dráždění světlem a mohlo se uzdravit.

Komplikace

Ve většině případů nezpůsobuje zčervenání očí žádné závažné komplikace, nicméně pokud se spolu se zčervenáním očí objeví další příznaky, jako je například slzení očí, syndrom suchého oka nebo výtok, může dojít ke zhoršení zrakové ostrosti. To může negativně ovlivnit provádění běžných každodenních činností, jako je například vaření nebo řízení automobilu.

Neléčené oční infekce mohou vést k trvalému poškození oka a k trvalému zhoršení zraku.

Pokud červené oči nezmizí do dvou dní, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Prevence

Někdy není možné vzniku červených očí zabránit, nicméně pokud budete dodržovat následující zásady, snížíte tím riziko zčervenání očí na minimum:

  • dbejte na hygienu a často si myjte ruce. Platí to dvojnásob v případě, že jste byli v kontaktu s osobou, která trpí oční infekcí.
  • každý den před spaním si smyjte líčení a makeup. Pokud možno byste se v případě červených očí měli až do uzdravení přestat líčit.
  • nenoste kontaktní čočky po dobu delší, než k jaké jsou určeny (například nenoste opakovaně jednorázové kontaktní čočky)
  • pravidelně si kontaktní čočky čistěte
  • vyhněte se činnostem, které namáhají zrak
  • vyhněte se pobytu v prostředí s dráždivými látkami
  • pokud vám do očí vnikne cizí těleso, prach nebo jiné látky, důkladně si je vyplachujte vlažnou vodou po dobu alespoň 15 minut.

Co si z článku odnést?

  • Červené oko je poměrně častý problém, který občas postihne každého z nás.
  • Nejčastější příčinou bývá podráždění oka různými chemickými látkami z ovzduší.
  • Častou příčinou červených očí jsou také různé alergie a infekční onemocnění oka nebo jeho okolí.
  • Léčba závisí na vyvolávající příčině, v případě bakteriálních očních infekcí se předepisují antibiotika.
  • Na úlevu od otoků či bolesti můžete vyzkoušet i teplý obklad. 

Zarudlé oči: Co mohou znamenat a jak na ně? | Žena.cz

Pokud jste toho v posledních dnech moc nenaspali, není se čemu divit. Zarudlé oči však mohou mít zákeřnější příčiny.

Pokud se červené zbarvení očí nelepší ani po několika dnech, může jít o známku některých – a ne zrovna příjemných – nemocí.

Zánět vzniká snadno

Častou příčinou bývá zánět spojivek. Potrápit může nejen alergiky, ale každého z nás – a to v případě, že oko napadnou bakterie, viry, plísně nebo parazité. Příčinou zanícení spojivek mohou také být dráždivé chemické látky.

Doporučujeme: Téma:  Zrak a oční nemoci

Zánět očních spojivek, tzv. konjunktivitida může vzniknout různě. Zatímco zánět spojivek způsobený alergeny, jako je pyl či zvířecí srst, není infekční, k přenosu virové konjunktivitidy dochází naopak velmi snadno.

Vedle přímého kontaktu lze toto onemocnění takzvaně ‚chytit‘ rovněž prostřednictvím předmětů osobní hygieny, ke kterým patří například ručník.

Je-li virovým zánětem spojivek nakaženo dítě, nemělo by po dobu ochoření navštěvovat školní zařízení či dětská hřiště.

Odlišné příznaky odhalí původce

Začervenání oka není jediným projevem, který zánět spojivek může doprovázet. Potrápit vás může také:

  • zvýšené slzení
  • pocit písku v očích
  • pálení a svědění oka
  • otok víčka
  • hlenohnisavý výtok slepující víčka,
  • zduření uzlin
  • teplota až horečka
  • přecitlivělost na světlo

Je-li příčinou zánětu spojivky bakteriální původce, například streptokok, stafylokok, meningokok nebo gonokok, dochází ke tvorbě hustého hnisavého sekretu, otoku víček a zvětšení lymfatických uzlin.

Konjunktivitida způsobená viry se obvykle projevuje pocitem písku v oku a zvýšeným slzením. Pro alergickou variantu této potíže je zase typické svědění, pálení, nadměrné slzení oka a otok víček.

Postižení je v takovém případě oboustranné a často bývá sezónního charakteru.

Problém mimo oko

V některých případech může být zarudlé oko pouze doprovodným příznakem jiného závažného onemocnění. Příkladem může být revmatoidní artritida, systémový lupus, Crohnova choroba či Kawasakiho syndrom, což je akutně vznikající horečnaté onemocnění, při kterém dochází k zánětu stěny malých a středně velkých tepen  zejména u dětí do čtyř let..

Jiný viník, jiná léčba

  • Terapie zánětu spojivek závisí na původci onemocnění. Pokud jde o zánět bakteriální, je na místě podávání antibiotik, a to buď lokálně v očních kapkách či mastech, nebo celkově.
  • Virovou konjunktivitidu vyléčíme symptomaticky za použití studených obkladů a přílišného nezatěžování oka, výjimečně za pomoci virostatik.
  • Základem terapie alergického zánětu spojivek je vyvarování se daného alergenu a užívání léků, které zmírňují projevy alergie.
Zajímavé:  Alergie Na Plísňový Sýr?

(veri)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kamarádka nemůže otěhotnět? Tyhle věci jí neříkejte

Plastika pod stromečkem? Nedejte se nachytat!

Vstoupit do galerie | 10 10 tipů, jak se dobře vyspat   Video Mohlo by Vás také zajímat:

Co s červeným okem? | Časopis Vital

Červené oko je charakterizováno jako výsledný stav od relativně nesignifikantního podráždění oka až po závažný nález, někdy výrazně ohrožující kvalitu vidění.

Se stavem červeného oka se v běžné praxi setkávají nejenom oftalmologové, ale i pediatři, praktičtí lékaři a celá řada dalších specialistů.

Vzhledem k tomu, že se jedná o komplex chorobných změn přední části oka a jeho okolí, patří červené oko k nejfrekventovanějším projevům očních onemocnění. Důraz se klade na pečlivou diferenciaci subjektivních potíží pacienta a objektivních znaků červeného oka.

Ze základních dat v rozhovoru s pacientem lékaře zajímají subjektivní potíže a údaje pacienta o vzniku, vývoji a charakteru objektivních příznaků. Správně vedený rozhovor lékaře s pacientem se stává klíčem pro stanovení přesné diagnózy a následně i léčby.

Jaké jsou subjektivní potíže u červeného oka?

Subjektivní potíže jsou strasti pacienta, které mohou předcházet nebo se vyskytovat současně s rozvíjejícím se červeným okem.

Slzení – bývá spojeno s pocitem písku, cizího tělíska, se světloplachostí až blefarospasmem.

Provází zánět spojivky, zánět rohovky, zánět skléry, přítomnost cizího tělíska na rohovce nebo pod víčkem, poškrábání rohovky – tzv.

erozi, fotoelektrickou oftalmii, vyskytuje se u syndromu suchého oka, ale i u změn postavení víčka nebo tzv. astenopických potíží pacienta (vznikajících z poruchy akomodace nebo při nesprávné a nedostačující korekci).

Sekrece – může být vodnatá, hlenovitá, hnisavá, často charakteristická pro některé onemocnění jako je zánět spojivky, neprůchodnost slzných cest, ječné, vlčí zrno.

Bolest – bývá typická pro postižení dané tkáně. Je determinována lokalizací (z okolí oka, pod víčkem, z předního segmentu oka), charakterem (pálivá, řezavá, píchavá, tlaková, tepavá, propagující se), intenzitou (slabá, nesnesitelná, stupňující se, přechodná, trvalá).

Porucha vidění – přechodný nebo trvalý pokles kvality vidění (přes zadýchané sklo, nekontrastné vidění, barevné a světelné fenomény, dvojité vidění).

Jaké jsou objektivní příznaky u červeného oka?

Objektivní příznaky, tedy to, čím se červené oko projeví navenek, jsou dané topografií, charakterem, rozsahem i souvislostí s celkovým onemocněním (např. onemocnění štítné žlázy, revmatismus apod.).

Co plyne ze spojení subjektivních potíží a objektivních příznaků? Ze subjektivních potíží pacienta a objektivních příznaků červeného oka můžeme vyčlenit tři skupiny závažností tohoto onemocnění:

Pro první skupinu pacientů jsou charakteristické tzv. stavy zčervenání oka a víček nezánětlivého původu (krevní výrony kůže a spojivky, prokrvení z novotvarů – névus, hemangiom, bazaliom, papilom, pterygium – tzv. spojivková duplikatura oka). Pacienti přicházejí do ordinace jenom kvůli estetickému vzhledu, bez subjektivních nebo výraznějších subjektivních potíží.

Do druhé skupiny patří pacienti s tzv. zarudnutím kůže víček, nebo jenom jejich okrajů (ekzémy víček, ječné a vlčí zrno, záněty slzné žlázy a slzného vaku, herpes zoster, absces). Potíže pacientů jsou charakteristické s pěticí příznaků: calor – dolor – rubor – tumor – functio laesa, což znamená: teplo – bolest – červeň – prominence –postižení funkce v dané oblasti.

Ve třetí skupině pacientů je červené oko důsledkem výrazného prokrvení povrchové nebo hluboké cévní pleteně (zánět spojivky, rohovky, skléry, živnatky, glaukom, pooperační stavy, poúrazové stavy). Pacienty přivádí k lékaři jak stupňující se bolest, tak změna kvality vidění a výrazná červeň oka. Za tím vším se hlásí strach.

Kdy s červeným okem k lékaři?

Už s prvními příznaky je vhodné vyhledat zdravotnické zařízení. Často pomůže a správně pacienta nasměruje jednoduché vyšetření oka a jeho okolí ve fokálním světle s palpací a orientačním vyšetřením zrakové ostrosti u praktického lékaře.

Některé stavy vyžadují speciální oční vyšetření, jakým je: biomikroskopické prohlídnutí očních struktur, změření nitroočního tlaku, vitální barvení spojivky a rohovky, vyšetření kvality a kvantity slz, ultrasonografické vyšetření oka nebo stanovení refrakce a stavu binokulárních funkcí oka.

Při každém vyšetření červeného oka se věnuje pozornost i celkovému stavu nemocného. Včasná návštěva u lékaře vede k rychlé, ale zároveň správné diagnóze, co determinuje rychlý a správný léčebný postup s možností rychlého obnovení zrakových funkcí a předcházení možným komplikacím.

Takže, jestli i vás trápí rozmar červeného oka, nic nenechávejte náhodě spontánního vyléčení a rozhodně vyhledejte lékařskou pomoc. Následky mohou být vážné.

Jak na podrážděné oči. Triky a bylinky, které pomohou při dlouhém sledování monitoru

Máte unavené či zarudlé oči? Víte, jak si své oči chránit, abyste předcházeli poškození zraku? Poradíme vám, jak na podrážděné oči!

Zánět a podráždění očí

Podráždění očí mohou způsobit cizí částice jako např. prach, pyly, znečištěné ovzduší. Dále může být způsobeno únavou při zvýšené námaze oka (např. při sledování obrazovky).

Podrážděné oči má na svědomí také větrné počasí nebo klimatizace. Častou příčinou bývá také infekce, která může vyvolat zánět.

Oko na podráždění nejčastěji reaguje slzením, roztažením cév, zčervenáním a pocitem řezání a pálení.

Zarudlé jedno oko

Pokud máte zarudlé pouze jedno oko, s největší pravděpodobností se jedná o mechanické podráždění oka. Léčba spočívá v použití přípravků s dekongesčním účinkem, které stahují cévy a tím odstraňují zčervenání a pocit řezání nebo se léčí použitím dezinfekčních přípravků, které odstraní případné nečistoty.

Často se ovšem do mechanicky poškozeného oka zanese infekce. V žádném případě si proto oko nikdy nemneme rukama. Používáme vše co nejsterilnější. Pokud potřebujeme z oka odstranit nějakou nečistotu či řasu, používáme zásadně pořádně umyté ruce, příp. sterilní ubrousek.

Kapky do očí na zánět spojivek

Pokud se ovšem infekce do oka přesto dostane, je potřeba navštívit lékaře. Záněty očí vyvolané viry nebo bakteriemi se léčí pomocí antibiotických a kortikoidních léčiv (např. Tobrex, Oftalmoframykoin, Tobradex).

Podrážděné oko – léčba

Spojivka má v sobě hustou síť vlásečnic (kapilární síť), která za fyziologických okolností není krví naplněna. Proto přes průhledné stěny této kapilární sítě vidíme bílou barvu bělimy. Oko se nám jeví mimo rohovku bílé, pokud je klidné.

Když se však oku cokoliv přihodí, kapilární síť spojivky se naplní. Oko nám díky červené barvě krve více nebo méně zčervená. Jasně červenou, sytou barvu krve je možno vidět také, pokud dojde ke krvácení pod spojivku.

To obvykle ale člověka vystraší natolik, že vyhledá odbornou pomoc okamžitě.

Čtěte také: Co na zánět spojivek. Pomoci si můžete i doma

Zarudlé oči – příčiny

Červené oko (naplnění vlásečnic spojivky krví) může nastat z několika důvodů. V praxi to jsou nejčastěji záněty spojivek způsobené bakteriemi, viry nebo kvasinkami, dále nejrůznější alergické reakce, případně tzv. astenopeické potíže. K těm dochází namáháním zraku např.

v autě při řízení, u televize nebo u počítače v kombinaci s nekorigovanou nebo nesprávně korigovanou vadou refrakce oka (oči nemají brýle buď vůbec, anebo mají brýle nesprávné). Může se jednat také o reaktivní hyperémii.

Nejčastější příčinou je únava, pláč, nošení kontaktních čoček, mráz či vítr, pobytu v zakouřené místnosti či plavání v chlórované vodě.

Umělé slzy a syndrom suchého oka

Častou příčinou zarudnutí očí je také syndrom suchého oka. Oko má porušené složení slzného filmu na svém povrchu, což vede k podráždění oka, pocitu únavy a nepohody.

První pomoc při červeném oku

Jako lék první volby můžete volit např. Oftal nebo Ocuflash, který obsahuje výtažky ze světlíku lékařského. Oční kapky, které jsou vhodné i pro novorozence, nikomu neuškodí. Mají dezinfekční, antibiotický, svíravý (adstringentní) i protizánětlivý účinek. Pokud léčba nepomůže, můžete sáhnout po silnějším Oftamoseptonexu či borové vodě.

Kdy k lékaři?

Určitě očního lékaře navštivte bez odkladu, dojde-li ke ztrátě nebo poruše zraku. Zvláště, pokud tato potíž nastala náhle. Neotálejte také s úrazem oka či bolestí v oku.

Zvláště je-li spojena s bolestivostí oka při dotyku přes víčko. Prevencí je odstranění všech příčin, které ke vzniku červeného oka vedou.

Máte-li oči červené, vynechejte nošení kontaktních čoček až do doby, kdy se oči zklidní.

Zajímavé:  Ječné Zrno U Dětí Léčba?

Čtěte také: 6 způsobů, jak si poškozujeme oči každý den

Nejlepší kapky na unavené oči

Pokud máte oči unavené, můžete použít jakékoli volně prodejné kapky do očí, které koupíte v lékárně. Oblíbené jsou kapky Visine, Ocuflash, tzv.

umělé slzy bez konzervantů jako Hyal-drop, Hylo-gel, ReNu nebo jiné, které vám doporučí lékárník či lékař. Kapky kapejte do postižených očí 4x až 6x denně.

Jestli se obtíže nezmírní nebo úplně nevymizí do tří dnů, navštivte očního lékaře! Pokud vám lékař diagnostikoval syndrom suchého oka, kapat do očí budete dlouhodobě.

Vzhledem k tomu, že většina kapek má trvanlivost max. 4 týdny od otevření, doporučuje se poznamenat si fixou na balení datum otevření. Snažte se vůbec nedotýkat aplikátoru, aby se nekontaminoval. Některé značky vydrží díky speciálnímu řešení uzávěru vydržet až 3 měsíce.

Jak o oči pečovat?

Své oči byste si měli chránit, i když nepociťujete žádné obtíže. Samozřejmostí je preventivní prohlídka u očního lékaře. Je to jediný způsob, jak např. zjistit zelený zákal včas, dokud lze ještě zachránit, co se dá. Oční nerv může být utlačovaný díky vysokému nitroočnímu tlaku, aniž byste si toho dlouhá léta všimli.

Dále byste své oči měli chránit před zakouřeným prostředím, špatným osvětlením, přímým pohledem do slunce či jiného ostrého světelného zdroje. Očím vadí také klimatizace, špatné držení těla, alkohol, tučné jídlo nebo nadměrné solení.

Naopak jim prospívá speciální cvičení pro oči nebo dostatečný odpočinek.

V létě je nutné chránit oči před ostrým sluncem slunečními brýlemi, při koupání na koupalištích a zejména v přírodních nádržích je dobré používat brýle plavecké.

Jak očím ulevit při sledování monitoru či televize?

Při práci nebo sledování televize si dělejte přestávky. Dívejte se do zeleně. V případě dlouhého sezení u počítače se jednou za čas zadívejte do dálky a ostřete na vzdálenější předměty. Máte-li unavené oči, položte si dlaně přes otevřené oči, lokty mějte opřené o stůl a zůstaňte tak 5 minut.

Opakujte 2x až 3x denně. Tma a teplo z dlaní pomáhají očím odpočívat. Když se upřeně díváte na obrazovku televize nebo počítače, nemrkáte tak často, jak byste měli. V ideálním případě by se mělo mrkat asi 1x za 10 vteřin.

Když navíc sedíte v klimatizované místnosti, mrkat potřebujete více, protože klimatizace oči vysušuje.

Čtěte také: Zánět spojivek u novorozence. Komplexní přehled o léčbě

Vitamíny pro oči

Všichni dobře víme, že důležitý je vitamin A (najdete ho v ovoci, zelenině, masu, ale pozor – dá se jím předávkovat) a beta karoten (zelenina, zejména mrkev). Velice účinný je také lutein a zeaxanthin (papriky, borůvky, mango, listová zelenina). Pomáhá také vitamin C, E a antioxidanty, dále zinek a selen.

Bylinky na podrážděné oči

Lehčí podráždění očí odstraníte šetrně bylinkami. K ošetření zraku můžete použít odvary z bylinek. Je ale nezbytné vše připravovat v hygienických podmínkách, odvar vařit po dobu 10 minut, aby došlo ke zničení bakterií.

Také je potřeba odvar scedit přes husté plátno nebo kávové filtry, abyste jej zbavili i nejjemnějších mechanických částeček. Odvar skladujte v čisté uzavřené nádobě a každý den připravte čerstvý.

Použít ho pak můžete k omývání nebo výplachům postižených očí.

Heřmánek je jednou z nejznámějších bylinek při léčení zánětů spojivek. Používá se jako obklad, k omývání a výplachům očí.

Světlík lékařský pomáhá při zánětu spojivek, slzení očí, při léčbě ječného zrna. Zklidňuje podrážděné oči. Kromě omývání, obkladů a očních koupelí je vynikající také průběžné pití světlíkového čaje.

  • Obklady z odvaru listů řepíku lékařského povzbudí unavené oči a mají protizánětlivé účinky.
  • Vymývání očí antisepticky působícím odvarem z měsíčku lékařského nejenže vyléčí zánět spojivek, ale má na zrak posilující účinek a zvyšuje jeho ostrost.
  • Jitrocel kopinatý má hojivý a protizánětlivý účinek nejen na rány, ale také na oči.

Oční vodu vyrobíte také z omytých listů bazalky posvátné ponořených přes noc do destilované nebo zchladlé převařené vody. Ráno sceďte a používejte k omývání. Účinek posílí souběžná konzumace bazalky.

Na podrážděné a unavené oči s opuchlými víčky vyzkoušejte obklady odvarem z listů maliníku. Osvědčená je i oční koupel, zejména u hnisavých očních zánětů.

Bylinky nepůsobí tak razantně jako lékařem předepisovaná antibiotika a u silných zánětů nemusí mít patřičný účinek. Proto v případě neustupujících či dokonce zhoršujících se příznaků po 2 dnech domácí léčby vyhledejte pomoc odborníka.

Zánět spojivek u psů (Konjunktivitida) – magazín o psech zoohit

Změny na víčku psa často způsobují konjunktivitidu. Oční víčko, které je příliš malé nebo příliš velké, vychlípené oční víčko (ektropium nebo entropium) nebo chlupy, které rostou na normálně bezsrstém okraji očního víčka (distichiáza, trichiáza) způsobují podráždění oka a následný zánět spojivky.

Alergie, cizí těleso, jako je osina, poranění nebo infekce virem, bakteriemi, kvasinkami nebo paraziti, mohou také vést ke konjunktivitidě. U mladých psů se při konjunktivitidě (folikulární konjunktivitidě) příležitostně objevuje otok lymfatické tkáně na zadní nosní membráně.

Při suchém zánětu rohovky a spojivky (keratoconjuctivitis sicca) se vytváří příliš málo slz, což způsobí i zánět spojivek.

Zánět spojivek může zasáhnout pouze jedno oko nebo obě oči psa. Hlavním příznakem konjunktivitidy je zarudnutí spojivky. Výtok z očí může být vodnatý, sliznatý, hnisavý nebo krvavý.

Pes zasažené oko bolí, může se to projevovat přivíráním oka, zvýšeným mrkáním nebo třením očních víček tlapkou. V případě závažného zánětu se spojivka také zvětšuje, takže člověk sotva pozná samotné oko.

V případě chronického vývoje se na spojivce mohou vyvinout puchýřky (folikuly).

Veterinář obvykle provádí víc testů, aby diagnostikoval zánět spojivek. Nejprve důkladně kontroluje postižené oko. Zaměřuje se na pozici víčka a hledá případné anomálie. Závažnost symptomů již může poskytnout vodítko, pokud jde o příčiny a celkové trvání zánětu.

Může použít Schirmerův test, ten ukáže, zda dochází k dostatečné tvorbě slz. Aby bylo možné nalézt cizí těleso nebo najít folikuly za pokožkou, lze oční víčka opatrně shrnout speciální pinzetou, tak může být vyšetřena oblast, která se nachází pod povrchem pokožky.

Výtěr může zjistit, zda je konjunktivitida způsobena bakteriemi, viry nebo kvasinkami. Nakapáním fluoresceinu, zeleného barviva, do očí psa, veterinární lékař může posoudit, zda je poškozena rohovka a zda jsou volné slzné kanálky.

Zelené barvivo se v případě poškození rohovky hromadí v místě poranění a při osvětlení oka je nazelenalé. Pokud můžou slzy volně proudit slznými kanálky, zelené barvivo se objeví po chvilce v koutku oka a v nosních dírkách psa.

Léčba konjunktivitidy záleží na příčině zánětu. Pokud jde o lehké podráždění spojivek prachem nebo něčím podobným, může být jednodenní používání kapek do oka postačující. Cizorodé těleso by mělo být pečlivě a úplně odstraněno. Po odstranění může být nutné používat protizánětlivé oční kapky nebo masti.

Pokud je příčinou konjunktivitidy bakteriální infekce, veterinární lékař předepíše antibiotické oční léky. U kvasinkových infekcí jsou k dispozici antimykotika. V případě přítomnosti parazitů např. Thelazie, jsou spojivky důkladně opláchnuty a podány antiparazitické léky.

Deformity očních víček, pokud způsobují trvalé příznaky, by měly být léčeny chirurgicky. Podobně jako chloupky na očních víčkách (distichiáza, trichiáza) by měly být odstraněny laserem nebo chirurgicky. Folikulární konjunktivitida u mladých psů může být léčena při akutním zánětu vhodnou oftalmickou masti.

Pokud k ní nedojde po dosažení věku kolem 2,5 až 3 let. Keratoconjuctivitis sicca vyžaduje komplexní terapii, která závisí jednak na příčině a na závažnosti onemocnění.

Vzhledem k tomu, že oči patří k citlivým částem psa, doporučujeme je po každé procházce opatrně očistit vlhkým hadříkem.

Například můžete zjistit možné podráždění očí, přítomnost cizích těles nebo zranění, například po procházení křoví.

Při přítomnosti zarudnutí nebo očního výtoku byste neměli na vlastní pěst používat různé kapky nebo masti, protože se choroba může zhoršit. Měli byste se také vyvarovat léčby očí různými čaji.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector