Chemoterapie – vše o zdraví

Proto sdílím svoje životní zkušenosti z velmi těžkého období v mém životě. Prošla jsem si peklem, které trvalo 3 roky.

Ale vím, že stovky žen to samé peklo prožívají mnohem déle, mnoho let po ukončené chemoterapii a ozařování, kdy užívají hormonální pilulky. A někdy i další roky po té.

Den za dnem svádí bitvu s bolestmi a únavou, kterou jim tato nemoc a léčba přinesla. Věřím, že vám moje informace budou užitečné a přiblíží vás ke dni, kdy si budete moci říct: 

Už jsem to zase já, cítím se dobře, nic mě nebolí a můžu žít konečně tak jak bych si přála.‘ 

Cestičku za zdravím jsem si roky vyšlapávala, kromě času, který je pro lidi s rakovinou asi to nejdražší, mě to stálo i pár desítek tisíc. Naivně věřící lidem, kteří se tváří jak moc vám chtějí pomoc.

Nakoupila jsem spoustu zahraničních léčivých bylin, lektvarů, čajů a pilulek ale zdraví stále nikde. Též jsem byla u výživových poradců, šamanů, léčitelů a jiných odborných i alternativních lékařů ale moje energie stále ne a ne se vrátit.

Že bych byla tak beznadějný případ? Vypadalo to že ano a lékaři mi to jen potvrzovali. 

Měla jsem chuť vše vzdát, vypadalo to, že neexistuje nic co by mi pomohlo se postavit na nohy a donutit mé tělo zase normálně fungovat.

Ale když už jsem byla téměř na konci mých sil, přišla nečekaná sladká odměna. Fyzicky, psychicky a finančně zlomená jsem se dočkala toho vymodleného ZÁZRAKU.

Moje tělo konečně začalo  reagovat a já se začala vracet od přežívajících mezi ŽIJÍCÍ LIDI.

Léčbou jsem procházela v roce 2014 až dokonce roku 2015. V roce 2016 jsem byla ještě půl roku po léčbě v kritickém stavu, můj organismus byl skutečně vyčerpaný.

Potýkala jsem se s neustávající únavou, zažívacími potížemi, poruchou spánku, srdeční arytmií, dechovou nedostatečností, depresemi, polyneuropatií, malátností, ztrátou paměti, bolestí kloubů a svalů. Několikrát za hodinu mě trápily návaly horka, pocení a zimnice.

Můj imunitní systém byl od začátku léčby hodně oslabený. Určitě bych si vzpomněla na další potíže ale myslím, že i tohle už je dost.

Chemoterapie - Vše o zdraví Chemoterapie - Vše o zdraví Chemoterapie - Vše o zdraví

V polovině roku 2016 jsem byla kraji svých sil a přemýšlela o tom vše skončit. Netuším kde se ve mě vzala ještě kapka energie vyzkoušet něco, čemu jsem absolutně nevěřila, byla tak malá šance na uzdravení.

A proto jsem zažila neskutečný šok, nadšení, radost, vděčnost, dojetí když se začalo jako zázrakem vše měnit. Po měsíci jsem cítila mnohem více energie a chuť do života. Do půl roku zmizela většina mých otravných zdravotních problémů.

  Pro mne ale i lékaře to bylo jako zázrak. Nejspíš ani oni už nevěřili 🙂 V dalších měsících se můj stav stále zlepšoval. 

A dnes? Dnes můžu dělat téměř vše jako dřív, následky chemoterapie můj život už neovlivňují. Cítím vděčnost a říkám o tomto zázraku lidem, kteří chtějí naslouchat a prožívají podobné peklíčko ve svém těle, jako jsem si prožila já.

Chci vám říct, že vy nemusíte, nemusíte bojovat s depresí, únavou a bolestmi, ne tak dlouho jako já, můžete si tento nepříjemný čas hodně zkrátit a mnohem dříve žít jako dříve nebo ještě lépe.

 

Byla jsem člověk, který věřil, že k uzdravení stačí víra, pozitivní myšlení, odhodlání, zdravá strava, pohyb a meditace. U té stravy bych se zastavila, že pro mě bylo fakt těžké zjistit, co je vlastně zdravá strava.

Dnes se nabízí tolik stravovacích směrů, že jsem z toho jelen a po přečtení stovek názorů lidí kteří je propagují, stále nevím, zda mezi nimi je ten správný pro mě.

Díky mnoha protichůdným názorům na stravu, jsem se dostala do takového psychického stresu, že jsem nevěděla, co mám vlastně jíst aby mi to ještě neublížilo. Později jsem nastudovala stravu podle Dr.

Johanny Budwig, která vytvořila jídelníček pro onkologické pacienty, který zahrnuje velkou dávku zdravých tuků a přidávala k tomu nutnou dávku vitamínů a minerálních látek, formou kvalitních a potravních doplňků. 

Chemoterapie - Vše o zdraví

Touto stravou jsem se inspirovala nejvíc, je snadná na přípravu, chutná mi a mému tělu docela vyhovuje. Obecně se řídím tím, že je dobré jíst co nám dává příroda, co roste v místě kde žiji a necpat se zbytečně již hotovými jídly. 

Hodně si dávám pozor na nezdravé tuky schované v sušenkách a jiných dobrotách.  Ale to neznamená, že si nedám občas zmrzlinu nebo dortík ke kávě. Dám a přesto jsem se uzdravila. Nejsem zkrátka tak silná abych odolala všem nezdravým lákadlům. 

Pokud máte o kuchařku zájem, můžu vám ji zaslat. Myslím, že v obchodě se běžně sehnat nedá a já mám doma pár k dispozici. 

Také jste už viděli videa, jak se lidé uzdravují pomocí zeleninových šťáv podle Breusse nebo hladovky, nebo syrové stravy z rakoviny za pár týdnů? Věřte nevěřte ale já tomu věřila. Tak silně, že jsem to na sobě praktikovala. 

Nevím jak jste na tom vy s pohybem a bolestmi, ale pro mně pohyb znamenal bolest a vyčerpání. Sotva jsem stála na nohách, bolest svalů při každém pohybu mě zrovna ke sportu nemotivovali. Vrzání, křupání a šílená bolest kloubů mě od procházek taky zrazovalo.

Pozitivní myšlení selhalo ve chvíli, kdy máte chemoterapií ‚vypláchlý‘ mozek a je těžké udržet myšlenku déle jak 1-2 sekundy. Myslím, že to poslední co člověk žijící několik měsíců a let v bolestech, strachu z budoucnosti a o svůj život má, je pozitivní myšlení.

Takže tato propagovaná cesta asi bude dobrá pro někoho jiného. 

Co jsem změnila, že se můj stav začal konečně hýbat k lepšímu?Udělala jsem jednu dost šílenou věc.

Měla jsem na účtě poslední 4 tisíce korun a za 2 tisíce jsem si  koupila dva neznámé doplňky stravy o kterých jsem nevěděla vůbec NIC a nikdy jsem o nich ani neslyšela.

Ale kamarádka říkala, že jsou nejlepší, celý svůj život hledala alternativní léčbu ke své roztroušené skleróze, tak měla jistě lepší přehled než já.

Možná jste i vy už pár doplňků a vitamínů, nebo zelených potravin snědly a stále čekáte na to zlepšení. Já jsem také čekala a nedočkala se. Proto často mluvím o těchto doplňcích jako o zázračných, protože u nich jsem se dočkala už po 3 týdnech neuvěřitelně velké změny a mnoho lidí mi říká, že změny k lepšímu cítí dokonce už po týdnu. 

Měsíc před tím než jsem začala tyto doplňky užívat, mi lékařka z onkologie psala, že můj stav je tak vážný, že bude vyžadovat měsíce a pravděpodobně roky rekonvalescence. Po této zprávě jsem začala jíst tyto doplňky, bylo mi jasné že s klasickou medicínou se zdraví pravděpodobně nedočkám.

Po měsíci jsem nakráčela, spíše přitančila do ordinace onkoložky. Místo ztrápeného obličeje bolestí a depresemi, jsem měla úsměv od ucha k uchu a v těle ohromné nadšení z toho co jsem objevila.

Lékařka si změny samozřejmě všimla, tak jsem jí s potěšením líčila co mi pomohlo a že to bude super pro ostatní onkoláčky, které skončily stejně blbě jako já. Myslela jsem že projeví také zájem pomoci všem těm zničeným lidem, že bude mít radost, že jim může pomoci a zbavit jejich trápení.

To jsem se hodně spletla. I kdyby chtěla, jako že nechtěla, tak v nemocnici si nemůže dovolit o alternativní léčbě nikomu říct.

Jak řekl doktor z onkologie, pojišťovna nám za zdraví pacientů nezaplatí ani za to aby se cítily dobře.  

Musím říci téměř po týdnu, že produkty fakt fungují…..a poměrně rychle,s tím jsem se ještě nesetkala!!Měla jsem teploty furt kolem 37,8 a po jednom dni teploty vymizely. Cítím se mnohem méně unavená.

Co mi dělá velmi dobře ( nebo si to jen myslím:-D), tak je produkt na tvorbu oxidu dusnatého Ráno se budím svěží a to je největší radost, však to znáte:-D.Opravdu je to zajímavé…..

ve všem, co jste mi řekla , tak jste měla pravdu…..

Emu… … též dobrý…lituju , že jsem se vrátila k biologické léčbě, možná , že bych to ustála i bez ní.

Opravdu jsem se ještě nesetkala s něčím , kde bych cítila tak rychle změnu.. Uvidíme , co dál…..jsem moc ráda, že jsem Vás na internetu našla….:-D

Paní Hofmanová , ještě jednou velké díky… zase mi to vrátilo naději a radost ….:-D Ten Váš pan ředitel je opravdu velmi chytrá hlavička, že něco takového vymyslel…..:-D to je na Nobelovu cenu!!

Vyjádření české onkologické společnosti k nežádoucím účinkům léčby

Mě osobně doporučili dát prostor přírodě a čekat jestli se vše vrátí do normálu. Bylo mi řečeno, že já sama nemohu dělat vůbec nic, než odpočívat a čekat, popřípadě jíst léky na bolesti kloubů, antidepresiva a na srdce, které potlačí nepříjemné příznaky nemoci ale nevyléčí.

Znamená to být celý život závislá na lécích a trpět další vedlejší účinky a počítat s tím, že se bude vše pomalu zhoršovat

Dostala jsem informace o tom, že léčba má trvalé vedlejší účinky a musím se naučit žít s bolestmi kloubů a otoky na nohách. Nesnesitelná únava, návaly horka a zimnice zůstávají některým lidem mnoho let po léčbě.

Medikamenty je tento stav prakticky neřešitelný. Lékaři mě osobně nenabídly žádné podpůrné prostředky pro rychlejší rekonvalescenci a návrat do normálního plnohodnotného života.

Současná onkologie věnuje komplementární a alternativní medicíně v současné době velkou pozornost, a v řadě významných onkologických institucích jsou ustaveny pracovní týmy, které se snaží objasnit úlohy komplementárních a alternativních postupů v kontextu běžné onkologické léčby.

Potravní doplňky, které denně užívám a doporučuji mají standardizovaný obsah účinných látek, který je na obalu uveden, produkty jsou kontrolované a schválené MZ české republiky. Obsahují pouze bezpečné látky a použité byliny prošly mnoha klinickými studiemi. Jejich účinky na lidský organismus jsou tedy již dobře známé a zdokumentované.

Užívání těchto doplňků je tedy zcela bezpečné a odborníky na fytoterapii doporučované. 

Zajímavé:  Týdny Duševního Zdraví 2019?

Možná se divíte ale spoustě lidí vyhovuje být nemocný, protože se o ně konečně někdo zajímá a stará. Pokud patříte do první skupinky, co se chce skutečně uzdravit, tak na nic už nečekejte !!! Seberte zbytky své víry, trochu odhodlání a pusťte se do toho hned teď. 

 • Připusťme si, že lékaři nemusí mít vždy pravdu a určitě existuje možnost jak se uzdravit jinou než chemickou cestou.
 • Nejdůležitější je si zajistit správnou funkci trávicí soustavy a vstřebávání živin, trávení a střevo je základ zdraví, bez kterého se nic nepohne. 
 • Posílit oslabenou funkci srdce, podpořit krevní oběh, žíly, cévy a vlásečnice aby se výživa mohla dostat ke všem orgánům.
 • Doplňovat denně vitamíny, minerály a enzymy, je to nezbytná potrava pro každou buňku, kterou si tělo neumí samo vytvořit a bez nich buňky neumí správně žít.
 • Podporujte svá játra a ledviny, játra jsou detoxikační orgán a ledviny vylučovací, pomohou nám zbavit se toxických látek nejen z chemoterapie. Toxické látky dostáváme do těla denně vzduchem, jídlem, vodou, kosmetikou, záření v autě, z počítačů, wifi. Ve všem je trochu ale v těle se to vše nahromadí a součet všeho je alarmující a pro tělo zatěžující.
 • Je dobré mírně upravit stravu, jíst základní potraviny, nejlépe v bio kvalitě. Více se dovíte při konzultaci se mnou.
 • Každý den mít trochu pohybu a postupně ho navyšovat, začněte s chůzí a nejlépe v přírodě. Pobyt v lese, hlavně v létě významným způsobem zvedá imunitní systém.
 • Pracujte na své psychice, myšlení a vztazích, i toto z velké míry ovlivňuje naše buňky a tedy i zdraví. Přidejte si každé ráno příjemné vizualizace, mantry, zkrátka sněte o svém krásném budoucím životě v dokonale zdravém a silném těle.

Mé sestře diagnostikovali začínající leukémii a po dobu 1 roku docházela na hematologii FN Motol, kde jí doporučili chemoterapii. Moje sestra ji odmítla a tím začala cesta hledání pomoci z jiného zdroje.

Hledaly jsme mezi bylinkami a objevily tuto firmu a pana Šteinera, který nám osvětlil smysl a cestu pomoci.

Sestra začala před 5 týdny užívat dva produkty a už po 1 týdnu se začala cítit mnohem lépe, přestala stálá únava – sama to popisovala 

‚… jako by mi někdo vléval do žil nový život‘ 

a začala se měnit před očima – začal ji bavit život! Po 5 týdnech užívání byly výsledky krve natolik dobré, že jde na kontrolu až za 1/2 roku, po kyselině močové ani stopy – jen lékařka kroutila hlavou – ‚Jak je to možné?! A bez chemoterapie??‘. Jsem moc vděčna za pomoc, které se mé sestře dostalo!

Iva M., Praha

Chemoterapie - Vše o zdraví Velké díky mé kamarádce, která mi ukázala směr Chemoterapie - Vše o zdraví Chemoterapie - Vše o zdraví Chemoterapie - Vše o zdraví Každý den trošku a jsem fit

Diagnoza nelze operovat pán 60let, (vyhnul se chemoterapii, kterou měl nastoupit ihned po ozařování. Nyní je stále v pořádku.) Můj blízký v rodině přišel minulý rok (v 5/2012) s touto diagnozou. Okamžitě začal užívat produkty. V červnu nastoupil na ozařování, při tom výrobky bral dál, jen občas vynechával oleje. V srpnu byl znát první úspěch, že v noci spal a nemusel neustále na WC.

Po ukončení ozařování v 12/2012 užíval všechny produkty i nadále. Začal přibírat na váze a celkově se mu zlepšil jeho zdravotní stav. V 3/ 2013 byl na kontrole a PSA bylo 0, výsledky absolutně v pořádku. Další kontrola 6/2013 – výsledky PSA 0 – v pořádku, poslední kontrola 26.8.2013 – pan doktor byl nadšený – výsledky v pořádku, PSA 0.

Díky výrobkům překonal to nejtěžší, co ho v životě potkalo!

Dlouhé roky jsem měla leukémii. Byla jsem unavená, bez energie, bolesti a bez chuti do života. Měla jsem jít na chemoterapii a ozařování. To jsem odmítla s tím, že pokud mám umřít, tak s vlasama.

V červenci 2014 se moje sestra dostala k výrobkům. Díky ní jsem některé začala používat. Už po týdnu jsem se cítila mnohem lépe a energie se mi vracela.

Po 5-ti týdnech jsem byla na kontrole a paní doktorka nevěřícně kroutila hlavou a nechápala, že mám krev v pořádku. Napsala mi kontrolu za půl roku. Postupně jsem přidávala i další výrobky a můj zdravotní stav se stále zlepšoval.

Po třech měsících jsem se odvážila na cestu do Brna na setkání lidí z této firmy a setkání s ředitelem.

V lednu 2016 jsem šla na kontrolu a opět paní doktorka tomu nemohla uvěřit, že je vše v pořádku. Diagnoza – Jste zdravá! Za tyto výrobky jsem velmi vděčná. Navrátily mi zdraví a chuť do života.

Chemoterapie - Vše o zdraví

Co vás čeká, když proděláte chemoterapii? Zkušenosti skutečných žen

„Znáte ty papíry, co musíte podepsat, než se pustíte do něčeho nebezpečného? Jsou nic proti poučení, co jsem dostala před chemoterapií. Mělo 36 stran a popisovalo, co všechno se může stát. Některé z těch následků byly stejně strašné jako rakovina. Brečela jsem kvůli tomu celý den a nevěděla, jak se rozhodnout.“ Marie, 30 let

„Když jsem šla na svou první chemoterapii, měla jsem hrozný strach, co mě čeká. Bude to bolet? Jaké to má vedlejší účinky? A pomůže to vůbec? Romana, 26 let

S ohněm v těle

 „Na chemoterapii se používají různé látky. Podle toho se liší i jejich vedlejší účinky. Ta, co jsem dostávala já, byla strašná. Nešlo jen o to, že mě připravila o vlasy. Kdyby mi to káplo na kůži, museli by mi ji transplantovat, úplně by ji to vyžralo. A to mi každý týden posílali přímo do srdce.“ Jana, 35 let

„Některé chemoterapie způsobí, že si připadáte, jako by vám žilami proudil oheň. Ta moje nebyla tak hrozná, zle jsem se cítila asi až od čtvrté dávky. Nepálilo mě to, ani mi nebylo hned špatně. Připadala jsem si, jako bych o tři dny později dostala chřipku.“ Romana, 26 let

Padají nejen vlasy

„Prvním příznakem padání vlasů bylo, že mě začala bolet kůže na hlavě. Byl to podobný pocit, jako když máte vlasy moc dlouho stažené do culíku. Pak mě z toho začala bolet hlava. Myslela jsem si, že mám prostě moc těžké vlasy, tak jsem si je nechala ostříhat nakrátko.

A po dvou týdnech začaly padat. Nejdřív sem tam nějaký, ale když už mi v rukou zůstávaly celé chomáče, řekla jsem manželovi, aby mi hlavu oholil. Bylo to pro mě hrozně těžké. Roky trvalo, než mi vlasy narostly do délky, jakou jsem si přála. Připadalo mi, že ztrácím sama sebe i svou ženskost.

“ Markéta, 32 let

„Přijdete o vlasy, řasy, obočí i všechno ochlupení tam dole. Na druhou stranu je bezva, že si nemusíte holit nohy. Jo a ještě jedna věc: odpadly mi i nehty.“ Irena, 30 let

„Když jsem přišla o vlasy, lidi se mě ptali, proč nenosím paruku. Prý bych bez ní neměla chodit ven. Ale to mě jenom utvrdilo v tom, že ji nosit nebudu, neměla jsem se za co stydět. I holá hlava může být krásná.“ Věra, 36 let

„Když mi začaly padat vlasy, úplně mě to zničilo. Vždy jsem měla krásné dlouhé vlasy a najednou jsem stála ve sprše a v rukou mi zůstávaly celé chomáče. Neměla jsem strach z toho, že budu plešatá. Hrůzu mi nahánělo, že ztrácím kontrolu nad svým tělem. Proto jsem se sama ostříhala, abych zase aspoň část kontroly získala zpátky.‘ Petra, 29 let

Chemoterapie - Vše o zdraví

Podivné chutě i nechutě

„V průběhu chemoterapie jsem měla mnohem horší chutě než v těhotenství. Všechno s příchutí máty mě dostávalo. Hltala jsem hamburgery. Mohla jsem jíst, protože jsem dostávala léky omezující nevolnost.“ Pavla, 31 let

“Dostala jsem tu nejtěžší chemoterapii, co existuje, kompletně mi zničila kostní dřeň. Pak jsem zjistila, že jsem úplně ztratila chuť na jídlo. A pokud jsem něco ochutnala, mělo to takovou podivnou, kovovou pachuť.

Trvalo týdny, než jsem se zase s chutí najedla. A navíc, váš mozek si jídla, co jíte po chemoterapii, může spojit s nevolností. Takže já už nikdy nebudu jíst slaninu, mango a cokoli, co má jen trochu pomerančovou příchuť.

“ Dita, 34 let

Nečekané vedlejší efekty

“Chemoterapie mě neurologicky poškodila, necítím konečky prstů a bolí mě, když jsou v horku nebo v teplé vodě. Je hloupé, že už si nikdy nedám horkou vanu, ale zase už nikdy nemusím umývat nádobí a dělat další domácí práce.“ Romana, 26 let

„Překvapilo mě, jaká mi byla při chemoterapii zima a jak často jsem potřebovala chodit na záchod. Naučila jsem se nosit si s sebou na chemo teplé oblečení a pantofle. Bylo mi tepleji a taky potěšilo, že jsem v tom sterilním prostředí měla něco svého.“ Lenka, 40 let

„S rakovinou a chemoterapií je to jako na kolotoči. Jeden den se cítíte dobře a druhý jste tak hotová, že ani nedokážete vstát. A když už energii naberete zpátky, přijde další kolo chemoterapie a to vás zase srazí zpátky. A obvykle ještě víc.“ Petra, 29 let

„Jeden z vedlejších účinků chemoterapie je zácpa. Hodně žen se o tom stydí mluvit. Já jsem skončila se zánětem střev a pak už jsem si hlídala, abych jedla a pila to, co mi střeva prožene.“ Marie, 30 let

Problémy s pamětí

„Po chemoterapii mi přišlo všechno kolem jako v mlze. Nebyla jsem schopná si nic zapamatovat, a to mám normálně dobrou paměť. Zapomínala jsem vyzvednout dceru z kroužků, nepamatovala jsem si, co jsem říkala před dvaceti minutami. Pletla jsem si jména i data.“ Romana, 26 let

Zajímavé:  Krční Páteř Duchovní Příčiny?

Trochu pohybu pomůže

„I když sezení nebo dokonce vycházka mohou být to poslední, co by člověk po chemoterapii chtěl, je důležité rozproudit krev. Mně osobně procházka po dávce chemoterapie ohromně pomáhala. Prošla jsem se okolo domu a cítila jsem se o moc líp. Musela jsem se vždycky přinutit, abych šla ven, ale díky tomu jsem se rychleji uzdravovala a nebylo mi tak strašně špatně.“ Petra, 29 let

Přechod ve třiceti

„Léčba mě připravila o vajíčka a já mám teď hormony jako v šedesáti. Není mi ani čtyřicet a jsem v přechodu. To si pochopitelně vybírá daň na zdraví a vztazích. Díky bohu za specialisty, kteří s tím umí ženám pomoci. Každé ženě určitě doporučuji, aby někoho takového navštívila.“ Petra, 29 let

Život jde dál

„Ačkoli jsem měla rakovinu, život šel dál a všechno muselo fungovat. Každé dva týdny jsem měla chemoterapii, takže to vypadalo tak, že jsem na ni šla ve středu, ve čtvrtek a v pátek jsem byla doma a v pondělí jsem musela zase zpátky do práce.‘ Kateřina, 39 let

Chemoterapií to nekončí

Rizika chemoterapie: Víc škody než užitku? | Žena.cz

Už svým názvem – chemoterapie – vzbuzuje strach. Její vedlejší účinky mohou být pro pacienta nesmírně náročné. Přesto jde o účinnou léčbu, která v mnoha případech zatím nemá alternativu.

Rakovina je nemoc s pozoruhodnou schopností ukrývat se před vším, co se ji snaží zničit. Usadí-li se v těle, nedá se jen tak snadno vyhnat. Jednou z možností, jak se jí zbavit, je chemoterapie. Použití této metody má však svůj rub i líc.

Hlavní léčba, příprava, pojistka

Chemoterapie je využití látek, které zabíjejí rychle rostoucí buňky. Právě proto se volí při řešení nádorových onemocnění, neboť zhoubné buňky se vyznačují velmi agresivním růstem. V současné době je k dispozici celá řada chemoterapeuticky působících látek.

Doporučujeme: Chemoterapie zabíjí. Co je na tom pravdy?

Dají se používat jak samostatně, tak v různých kombinacích. Tato léčba je sice účinnou zbraní v boji proti mnoha typům rakoviny, nese s sebou ale i riziko vedlejších účinků. Část z nich se dá bez obtíží řešit, některé ale mohou být velmi vážné.  Chemoterapie se obecně pojí s různými očekáváními a léčebnými cíli.

 • Bývá užívána jako hlavní metoda při léčbě rakoviny.
 • Její nasazení ale může být i pojistkou pro likvidaci rakovinných buněk zbylých po operativním odstranění nádoru.
 • Někdy je chemoterapie naopak předvojem chirurgické nebo ozařovací léčby.
 • Využívá se také jako paliativní metoda, kdy zničením části nádorových buněk uleví nemocnému od některých příznaků nádorového onemocnění.
 • Je i součástí přípravy před transplantací kostní dřeně nebo tlumí některé imunitní choroby (systémový lupus nebo revmatoidní artritidu).

Dopady běžné i ty těžší

S chemoterapií je spojována celá řada obav kvůli nežádoucím účinkům. K dispozici je mnoho přípravků. Pokud vás zajímá, jaké nepříjemné problémy a v jaké míře jsou s určitým lékem spojeny, zeptejte se lékaře. Co obecně patří mezi obvykle se vyskytující nechtěné projevy?

 • Nevolnost, zvracení a průjem
 • Nechutenství
 • Únava a horečka
 • Bolest
 • Zácpa
 • Snadný vznik podlitin a aft

S velkou částí těchto vedlejších problémů si lékaři dovedou poradit, některé také samovolně odezní po ukončení terapie. Existují ale bohužel i potíže, které vznikají v důsledku chemoterapie měsíce až roky po léčbě. Řadí se k těm vážnějším. Mezi tyto pozdní nežádoucí účinky spadá poškození plic, ledvin či nervů, postižení srdce, neplodnost nebo riziko vzniku dalšího nádoru.

Hodnotit je nelehké

Poměr rizik a přínosů chemoterapie se nedá jednoduše vyjádřit. Úspěšnost léčby se odvíjí od stadia nádoru, použitých léčiv i stanovených cílů chemoterapie. To vše jsou faktory, které se liší případ od případu. Malé zamyšlení nad původem rakoviny napoví, proč je boj s ní tak obtížný a náročný.

Přečtěte si:  Jaké máte riziko, že onemocnite rakovinou? Spočtěte si riziko

Rakovinná buňka je původně buňka našeho vlastního těla. Jen se vzepřela vyšším zájmům celého organismu a začala se nekontrolovaně množit. Právě proto, že se jedná o vlastní buňky, má s jejich likvidací problém naše imunita i léky, které proti nim nasazují lékaři. Nádor se totiž velice úspěšně maskuje před vším, co jej chce zahubit.

Proto i preparáty určené k jeho odstranění mají problém s jeho rozeznáním od zdravé tkáně. Tak při boji dochází k vedlejším škodám. Chemoterapie však i přes své nesporné vedlejší účinky stále zaujímá přední místo mezi metodami, které již s rakovinou vítězně vybojovaly celou řadu bitev, přestože válka stále pokračuje.

(marz)

zdroje: www.mayoclinic.org

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 • Biologická léčba je lepší než chemo. Ale dražší
 • Tloustnutí bez důvodu: Jak hubnout po čtyřicítce?
 • 8 důvodů, proč vstávat brzy. Budete štíhlí a šťastní

Vstoupit do galerie | 8 8 nejlepších domácích medicín, které neznáte   Video Mohlo by Vás také zajímat:

Komplikace chemoterapie

Nežádoucí účinky a komplikace chemoterapie vyplývají z mechanismuúčinku cytostatik. Tyto léky působí nejen na buňky nádorové, ale také na rychlese množící buňky zdravých tkání.

V následujícím přehledu Vám představujeme nejčastější komplikace chemoterapiea způsob, jak tyto nežádoucí účinky minimalizovat a léčit.

Nevolnost, zvracení

Mezi bezprostřední nežádoucí účinky chemoterapie patří nevolnost,případně zvracení. Může se objevit v průběhu podání cytostatik nebo krátcepo podání. V současné době se většině pacientů podávají před chemoterapiípodpůrné léky, které nevolnosti zabrání (Zofran, Emend, ad.). Vyskytnout sevšak může tzv.

anticipované zvracení – pacient, který v důsledkuchemoterapie zvracel, se obává opětovného zvracení při dalším podání cytostatika zvrací automaticky ještě před zahájením další chemoterapie a nezávisle napodpůrných medikamentech. Jedná se psychický blok, který obvykle úspěšně vyřešínaši psychologové.

Únava, nechutenství

Pacienti si v průběhu podáváníchemoterapie často stěžují na nechutenství a únavu. Na zvýšení apetitu můžemepodat vhodné preparáty. Únava je standardní reakce lidského organismu na podánícytostatika. Děti při chemoterapii často polehávají a „není jim do zpěvu“.

Náladu mohou našim pacientům zvednout doprovodné programy na oddělení – herníterapeut, zdravotní klauni, dobrovolníci, fotokroužek, sledování DVD, PC hry.

Hlavní roli mají samozřejmě rodiče, které jsou dětem v průběhu pobytu naoddělení a zejména během podávání chemoterapie tou největší oporou.

Poškození sliznic (mukositida)

Sliznice trávicího ústrojí patří mezi tkáně,na které se vedlejší účinek chemoterapie projevuje velmi často. Výstelka dutinyústní, ale i jícnu, střeva a řitního otvoru je cytostatiky poškozena. Docházík jejímu zánětu a bolestivému olupování, objevují se afty. Mukositida seobvykle objeví několik dní po podání cytostatik.

Mukositidu minimalizujeme pečlivou apravidelnou péčí o dutinu ústní – dětem doporučujeme proplachy (Tantum Verde) acucací pastilky (Septofort, Tantum Verde), které mají v ústech dezinfekčníúčinek a brání rozvoji nebo zhoršení zánětu sliznice.

Samostatnou kapitolou je péče o dutinu ústní upacientů po transplantaci kostní dřeně. Nutné jsou výplachy velkými objemyfyziologického roztoku (až 3 l denně) a kombinovaná lokální péče (štětičky sBorglycerinem k vytírání dutiny ústní, výplachy – Chlorhexidin, Caphosol,Gelclair, Tantum Verde).

Pacient s  mukositidou obvykle vyžadujeintenzivní analgetickou léčbu opiáty. Těžká mukositida může zhoršovatpotransplantační průběh, vede k prodlevě v obnovení perorálníhopříjmu pacienta a hrozí rozvojem dalších infekcí. Pečlivá péče o dutinu ústníriziko rozvoje těžké mukositidy výrazně snižuje.

Průjem, zácpa

Mukositida může postihnout i jiné oblastivýstelky trávicího ústrojí. Při zánětlivé změně střevní sliznice se objevujeprůjem. Při závažnějších projevech podáváme dětem vhodné medikamenty.

I zácpa může být projev toxického účinkuchemoterapie. Je způsobená zpomalením přirozených střevních pohybů, kterénapomáhají pravidelnému vyprazdňování. Dětem doporučujeme vhodný stravovacírežim a dostatečné zavodňování, případně vhodné přípravky na podporuvyprazdňování (laktulóza).

Vypadávání vlasů, řas a obočí

Vlasy, chlupy, řasy a obočí patří mezi tkáně,které chemoterapie poškozuje. Vypadávání vlasů (případně chlupů, řas a obočí)závisí na typu chemoterapie a dostavuje se obvykle několik týdnů od zahájenícytostatické léčby. Některé typy cytostatické léčby ztrátu vlasů nezpůsobí,nebo jen v omezené míře. Vlasy padají postupně.

Někdy pacienty a rodičevyděsí množství vlasů, které člověku najednou zůstane v ruce.  Když začnou vlasy vypadávat, obvykledoporučujeme dítě ostříhat, ale není to nutné. Většinou dětem vadí padajícívlasy na polštáři a za tričkem, a stříhání navrhnou samy.

Každý pacient nachemoterapii obdrží od ošetřujícího lékaře poukaz na zakoupení paruky, nakterou zdravotní pojišťovna přispívá. Nošení paruky někdy dětem nevyhovuje,protože kůže může být v průběhu léčby hodně citlivá a pod parukou se hlavapotí a vznikají zánětlivá ložiska.

Naše děti často odkládají paruku běhemhospitalizace – je to pohodlnější a většina pacientů je také na oddělení bezvlasů.

Ztráta vlasů po chemoterapii je dočasná. Vlasyobvykle začnou růst několik týdnů až měsíců po skončení cytostatické léčby.Často se rodiče diví, že nové vlasy rostou dítěti po léčbě v jiné barvěnebo jiné kvalitě. Tento jev vídáme často a je projevem individuální odezvylidského organismu na chemoterapii.

Změny na kůži a nehtech

Kůže může mít v průběhu chemoterapie sklon serychleji vysušovat. Někdy se na kůži objevují ložiska zánětu nebo ekzém. Dětemdoporučujeme promašťovat kůži neparfémovanými krémy nebo mastmi (vazelína,Excipial Lipolotio, Infadolan).

Výskyt tmavých skvrn nebo zhnědnutí určitých okrskůkůže se může objevit po podání některých typů chemoterapie. Je zcelanebolestivé a neškodné a může přetrvávat i řadu měsíců po chemoterapii.

Vzhledem k citlivosti kůže během chemoterapienedoporučujeme v žádném případě pobyt na přímém slunci. Na nechráněnéčásti těla doporučujeme použít krém s dostatečným ochranným UVfaktorem. 

Zvýšená lomivost nehtů nebo zánětlivé změny nehtovýchlůžek patří mezi časté a velmi nepříjemné nežádoucí účinky cytostatické léčby.O nehty je potřeba pečovat, pravidelně je stříhat a vyvarovat se zlozvykujejich okusování.

Útlum krvetvorby

Vývoj krvinek v kostní dřeni je chemoterapiídočasně utlumen. Jednotlivé krevní elementy (červené krvinky, bílé krvinky,krevní destičky) mají v organismu svou funkci, a ta je v důsledkuchemoterapie nedostatečná, což může pacienta ohrožovat. Proto jsou nutnépravidelné krevní testy, které ozřejmí aktuální počet krvinek.

Útlum tvorby krevních destiček vedek jejich nedostatečnému množství v těle a k následným krvácivýmprojevům (krvácení z nosu, modřiny a jiné krvácivé projevy na kůži,krvácení z dásní apod.). Pacientům podáváme transfúze destiček, abychomkrvácivým projevům z jejich nedostatku předešli.

Normální počet destiček (trombocyty)v krevním obraze je 150 – 450/µl. Indikace k transfúzím destičekzávisí na příčině trombocytopenie, klinickém stavu pacienta, hodnotě destičekv krvi. 

Zajímavé:  Kam Vrátit Prošlé Léky?

Nedostatek červených krvinek se projevujebledostí a zvýšenou únavou pacienta. Červené krvinky hradíme pacientovi formoukrevních transfúzí.

Normální hodnota červeného krevního barviva(hemoglobinu) v krevním obraze je 11,5-13,5/dl. Transfúzi obvykle podávámepři hodnotě pod 8,0/dl, případně při vyšších hodnotách, vždy podle aktuálníhoklinického stavu.

Pokles bílých krvinek v důsledku útlumukrvetvorby snižuje pacientovu obranyschopnost.

Dítě v onkologické léčbě je tak ohroženořadou – často banálních – infekcí. Mělo by se vyvarovat kontaktu s většímpočtem lidí, nesmí chodit do kolektivních zařízení (školky, školy, zájmovýchkroužků apod.

), nemá přijít do styku s nemocnými, byť by to byli rodinnípříslušníci.

Pacientům doporučujeme dietní režim s vyloučením potravin,které mohou obsahovat zárodky plísní (plísňové sýry, arašídy) nebo bakterií(jogurty s živými kulturami, probiotické nápoje).

Normální počet bílých krvinek (leukocyty)v krevním obraze je 5-15 tisíc /µl. Při poklesu hodnot bílých krvinek po podané chemoterapii (tzv.

neutropenie) je potřeba vyčkat spontánní regenerace krvetvorby a vzestupuhodnot leukocytů.

Podle aktuálního klinického stavu a v závislosti naléčebném schématu aplikujeme pacientům růstové faktory (Neupogen, Neulasta)formou podkožní injekce na podporu regenerace bílé krevní řady.

Febrilní neutropenie

U dítěte léčeného chemoterapií se po několikadnech od podání cytostatik může rozvinout tzv. febrilní neutropenie – infekcev důsledku nedostatečné obranyschopnosti provázená horečkami.

Febrilníneutropenii definujeme jako pokles neutrofilních granulocytů v krevnímobraze pod 500/µl a současně teplotní špičku ≥ 38,5°C, případně 2 teplotníšpičky ≥ 38,0°C v průběhu 24 hod.

Infekce obvykle probíhá vlivem vlastnímmikroorganismů, které se přirozeně vyskytují v těle pacienta (např.bakterie zažívacího ústrojí zejm. střeva).

Febrilní neutropenie je jednouz nejzávažnějších komplikací protinádorové terapie.

Pokud se u dítěte v průběhu léčby objevíteplota, vždy by měla vzbudit podezření na febrilní neutropenii. Je-li pacientv domácí péči, musí rodič okamžitě, tj. v kteroukoliv denní i nočníhodinu, kontaktovat lékaře naší kliniky a informovat jej o výskytu teplot. U febrilní neutropenie by měla být do 2hodin zahájena léčba antibiotiky.

Febrilní neutropenii léčíme nitrožilnímpodáváním kombinace antibiotik za hospitalizace, zpravidla minimálně týden. Ukaždé epizody febrilní neutropenie je nutné vyloučit tzv. katetrovou sepsi, vizdále.

Katetrová sepse

Katetrová sepse může být pro pacienta životohrožujícím stavem. Jedná se o infekci centrálního žilního katetru, který má -podobně jako přítomnost jakéhokoliv jiného cizorodého materiálu v těle -tendenci podléhat zánětu.  Manipulaces katetrem patří pouze do rukou zkušených sester a lékařů.

I přes dodržení všech hygienických opatřenímůže dojít k infekci katetru, a to vlastními bakteriemi pacienta, jehožobranyschopnost je v důsledku protinádorové léčby značně oslabena.

Katetrová sepse se obvykle projeví vysokými teplotami, někdy s třesavkou,a pozitivním kultivačním nálezem v krvi odebrané z katetru. Klinicképrojevy katetrové sepse zpravidla navazují na manipulaci s katetrem  – vysoká horečka a zimnice krátce poproplachu katetru jsou proto vždy alarmující.

Hlavní léčbou katetrové sepse jezahájení nitrožilní léčby kombinací širokospektrých antibiotik a vyjmutíinfikovaného katetru.

Snížení plodnosti

Nežádoucí účinky chemoterapie se mohouprojevit také snížením plodnosti pacienta. Cytostatika mohou zárodečné buňkyvaječníků a varlat nenávratně poškodit. U dospívajících chlapců je možné tytonežádoucí účinky řešit zamražením spermatu získaného masturbací.

Zamrazení vajíčeknebo části tkáně vaječníku je u dětí ve fázi výzkumu. U pubertálních dívekpodstupujících léčbu, při které je vysoké riziko poškození vaječníků, sepoužívá v úvodu léčby tzv. „farmakologická ochrana gonád“.

Kombinacíněkolika injekcí (analogů gonadotropinů) se hormonálně uvedou vaječníky doklidového „prepubertálního“ stavu s cílem menšího poškození zárodečnýchbuněk. Zároveň se navodí přechodná zástava menstruačního cyklu se sníženímkrevních ztrát při poruše srážlivosti krve, která může léčbu doprovázet.

Rizikosnížení plodnosti je však značně individuální. U většiny chemoterapeutickýchschémat je plodnost zachována. S největším rizikem snížené plodnosti sespojuje transplantace kostní dřeně.

 V ambulanci pro dlouhodobě sledované pacienty se často vyskytujídospělí lidé, kteří po onkologické léčbě úspěšně založili vlastní rodinu, achemoterapie neměla na jejich plodnost žádný negativní vliv. O riziku poruchyplodnosti by však měl být pacient resp. jeho zákonný zástupce před zahájenímchemoterapie informován.

Nežádoucí účinky kortikosteroidů

Kortikosteroidy nepatří mezi klasickácytostatika, jedná se o hormony. V kombinaci s chemoterapií všaktvoří hlavní léčebné schéma v terapii akutní dětské leukémie neboněkterých lymfomů. Jejich dlouhodobé podávání hrozí rozvojem řady nežádoucíchúčinků. Více o kortikoidech se dočtete v informacích týkajících se transplantace.

Překvapení?: Vědci zjistili, že chemoterapie podporuje růst rakoviny

A tak víme o pacientech, kteří se spolehli na lékaře, poslouchali jejich rady a nastoupili jejich léčbu, dokonce přestali užívat přírodní doplňky, protože je lékaři varovali, že by mohly zkreslit léčbu.

A pak jednoho dne, kdy “léčba” skončí, se dozvídají, že bohužel pro ně už lékaři nemohou nic dalšího udělat, mohou jít domů a dokonce dostatnou radu, že se mají zkusit léčit se přírodně…

Jak se každý z nás dokáže poučit z toho, co vidí?

Bereme si k srdci to, co pro nás tito lidé dělají, co nás chtějí naučit? No jasně! Zodpovědnosti. I za rakovinu.

Znám totiž mnoho lidí, kteří se o sebe starají přírodou, tvrdí, že jsou zodpovědní a že ví, že lékaři neléčí. Jenže jen do určité míry. Mají jakousi hranici, od kdy už zodpovědní být nechtějí – proč?

Copak je mezi rýmou a rakovinou rozdíl? Není… je jen jediný, daný to mírou našeho strachu z toho, kdyby to nevyšlo

Nemůžeme se tvářit, že chápeme přírodní léčení jen v něčem. Buď úplně nebo vůbec, nic mezi neexistuje.

Starejte se o sebe včas a preventivně, přece každý z nás ví, kde má své malinké bolístky a na čem má zapracovat

Nebo je potřebujeme mít větší, vše složitější a výzvu obtižnější? Záleží to jen na nás, co potřebujeme.

Všechno je v pořádku.

Překlad článku Surprised? US Scientists Find That Chemotherapy Boosts Cancer Growth:

Chemoterapie může poškodit zdravé buňky?

Kdo řekl, že ne? Nepotřebujete titul, aby vám to došlo. Jed zabíjí bez rozlišení – vždycky to tak bylo a vždycky to tak bude. Zatímco chemoterapie poškozuje zdravé buňky, tak u nich spouští vylučování bílkoviny, která udržuje růst nádoru a jeho odolnost vůči další léčbě.

Výzkumníci v USA udělali “zcela nečekaný” objev – tvrdí, že hledali, proč jsou nádorové buňky tak odolné v lidském těle, když jdou snadno zabít v laboratoři.

Pouze díky silám, které se spikly proti smysluplnému pokroku ve výzkumu a léčbě rakoviny za poslední století, chemoterapie uspěla. V jaké realitě to žijeme, když jedinou přijatelnou léčbou rakoviny je řezání, jed a pálení?

Žádný lék chemoterapie vlastně nikdy nevyléčil ani nevyřešil příčiny rakoviny.

Dokonce i to, co mainstreamová medicína považuje za “úspěšnou” chemoterapii jsou pouze řídící příznaky, obvykle na úkor jiných důležitých fyziologických funkcí u pacientů, což způsobuje vedlejší účinky. Neexistuje lék bez vedlejších účinků.

 • Testovali účinky typu chemoterapie na tkáni odebrané z rakoviny prostaty muže a zjistili “přítomnost poškození DNA” živých buněk po léčbě – napsali vědci do Nature Medicine.
 • Chemoterapie tlumí rychle se dělící buňky, jako jsou ty v nádorech.
 • Vědci zjistili, že zdravé buňky poškozené chemoterapií vylučovali více bílkoviny jménem WNT16B, která zvyšuje přežití nádorových buněk.
 • “Zvýšení WNT16B bylo naprosto nečekané,” řekl pro AFP spoluautor studie Peter Nelson z Fred Hutchinson Cancer Research Center v Seattlu.
 • Bílkovinu si vzaly nádorové buňky ze sousedních poškozených zdravých buněk.
 • “WNT16B, když je vylučován, může reagovat s blízkými nádorovými buňkami a způsobit jejich růst, invazi a především odolnost vůči následné terapii,” řekl Nelson.
 • Při léčbě rakoviny nádory zpočátku reagují dobře, ale pak následuje jejich rychlý opětovný růst a pak odolnost vůči další chemoterapii.
 • Míra reprodukce nádorových buněk se zvýšila mezi léčbami.

“Naše výsledky ukazují, že poškození zdravých buněk může přispívat ke zvýšenému bujení nádoru,” napsal tým

Výzkumníci tvrdili, že potvrdili svá zjištění u nádorů prsu a vaječníku.

Pacienti s nevyléčitelnými rakovinami mají mnohem větší přístup k nejnovějším lékům, které jim mohou prodloužit život o týdny nebo roky, nicméně mnoho doktorů bylo vyzváno, aby byli opatrnější při nabízení léčeb rakoviny, protože chemoterapie může smrtelně nemocným pacientům spíše uškodit než pomoci – rada je podpořena Nelsonovou studií.

The National Confidential Enquiry into Patient Outcome and Death (NCEPOD) zjistila, že více než čtyři z deseti pacientů, kteří prošli chemoterapií, trpěli ke konci života fatálními účinky této léčby, který byla nevhodná téměř v pětině případů.

Více než polovina všech pacientů s rakovinou trpí značnou toxicitou spojenou s léčbou. Léčba také může vést k životu ohrožujícím infekcím, nebo pacienti jednoduše zemřou na rakovinu.

Pointa je, že chemoterapie ničí prakticky všechny buňky a systémy před tím, než to udělá skutečná rakovina.

To znamená, že váš centrální nervový systém, systém orgánů a váš imunitní systém (vyjmenovány jen některé) jsou ohroženy i po letech léčby.

Zapomeňte na to, že vás rakovina zabije, protože v dlouhodobém horizontu to udělá chemoterapie.

Chemoterapie způsobuje úmrtí zdravých mozkových buněk dlouho po tom, co léčba skončila a může jít o jednu ze základních biologických příčin, která způsobuje kognitivní vedlejší účinky.

Konvenční léčba rakoviny je obrovský a drahý podvod – neléčba, která poškozuje a zabíjí více lidí, než “vyléčí”.

Nikdy nemůže nic vyléčit, protože tráví tělo a jen způsobuje další nemoci v budoucnu.

www.freepub.comehere.cz

Rakovina a chemoterapie nás ovládá, protože se bojíme smrti. Té ale není třeba se bát, protože si pro nás všechny přijde

Čím dříve se s ní smíříme, tím lehčeji se nám bude žít a beze strachu z čehokoliv. 

Je to začarovaný kruh

Čeho se bojíme, to si přitahujeme, abychom si to prožili. Tak se nebojte a odmítnět být pokusnými králíky, které slouží jen výdělku farmacie…

Naučte se o sebe starat preventivně sami v kterémkoliv programu naší AKADEMIE CELOSTNÍHO ZDRAVÍ.

Nejvíce v ZÁKLADECH CELOSTNÍHO ZDRAVÍ

S láskou vaše Empatia

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector