Chřipka v těhotenství – Vše o zdraví

I přes veškeré snahy lidstva nahradit a přijít na kloub veškerým přírodním procesům, těhotenství a porod zůstávají jediným způsobem, jak přivést na svět nového člověka.

Už od prvního dne těhotenství se v těle ženy spouští neuvěřitelná kaskáda procesů, která směřuje k zázraku, který nazýváme zrození. A i když by se na první pohled zdálo, že v prvním trimestru těhotenství se toho děje málo, opakem je pravdou.

Pojďme si odhalit co se ve vašem pomalu rostoucím bříšku vlastně děje.

Plánování a očekávání potomka je snad tím nejvíce vzrušujícím obdobím v životě ženy. Lékaři radí, že ideálním reprodukčním věkem, je období mezí 25. a 32. rokem. V tomto věku je pravděpodobnost početí nejvyšší. Není ale třeba se stresovat a pokud po miminku toužíte, netlačte příliš na pilu.

Pohoda, zdravá výživa a třeba i netradiční polohy při milování mohou být šikovným pomocníkem, které zvyšují šanci ke splynutí spermie s vajíčkem. Při přípravě se nezapomeňte pozastavit i nad vlastním zdravím a tělesnou váhou. Pokud máte potíže s nadváhou či obezitou, není na škodu pár kilogramů zhubnout.

Pokud máte více kilogramů navíc, nebo naopak trpíte podváhou, může to být hlavním důvodem, proč se vám počít nedaří.

Chřipka v těhotenství - Vše o zdraví Na jaké potraviny si dát v těhotenství pozor

  • Párky, měkké salámy, nedostatečně tepelně zpracované maso a zejména pak sushi, tatarák a majonéza může být nebezpečným zdrojem bakterie – listérie. Tu najdete ale i v nepasterizovaných mléčných výrobcích, na neumytém ovoci, v masových pastách a paštikách. Tato bakterie je v těhotenství velmi nebezpečná a způsobuje potraty, předčasný porod i úmrtí dítěte krátce po porodu. 
  • Pokud si ráda dopřáváte ryby, vyvarujte se těm, které v sobě drží vyšší množství rtuti. Patří mezi ně žralok, mečoun a makrela. Jiné a dobře tepelně ošetřené ryby naopak určitě do jídelníčku zapojte. 
  • Dalším skrytým strašákem jsou umělá sladidla. Svému tělu v těhotenství věřte a pokud budete mít chuť na sladké, zvolte raději čerstvé ovoce, nebo obyčejný cukr. Ten umělý vám totiž nedodá energii, kterou si tělo žádá. 

Chřipka v těhotenství - Vše o zdraví Kávu, alkohol a léky vynechte úplně

  • Káva a alkohol jsou snad nejdiskutovanějšími nápoji v rámci celého období těhotenství. A názory odborníků a lékařů se na jejich popíjení v těhotenství různí. Někteří je striktně zakazují. Někteří liberálnější vám ale malou skleničku piva či vína na vytrávení či šálek kávy jednou týdně s úsměvem doporučí. Pro větší pohodu v tomto období a menší skok od vašeho běžného stravování.
  • Mnoho léků působí na průběh těhotenství velmi škodlivě. Pokud jste se tedy nedohodla se svým lékařem, sama si neordinujte žádné léky, které jste v minulosti brala na banálnější stavy, jako je acylpyrin a podobně.

Chřipka v těhotenství - Vše o zdraví 1. – 4. týden těhotenství

První týden těhotenství, věřte – nevěřte lékaři počítají od prvního dne menstruace před otěhotněním. Tedy zhruba 14 až 21 dní před oplodněním. V tomto týdnu se maminkám doporučuje zaměřit na výživu a doplnění minerálů a vitamínů. Zejména pak kyseliny listové.

V druhém týdnu dojde k ovulaci a vysněnému oplodnění vajíčka. To se na mikroskopické úrovni začíná vyvíjet. Ve třetím týdnu si hledá oplodněné vajíčko vhodné útočiště na zbytnělé stěně děložní sliznice a uhnízdí se zde.

Ve čtvrtém týdnu, je čas, kdy nepřichází menstruace a maminka nejčastěji sáhne po těhotenském testu. V tomto období je již v krvi dostatek HCG hormonu, a proto se vám výsledek projeví dvěma čárkami na testu.

V tuto chvíli je vhodné navštívit svého gynekologa, který je schopen vaše těhotenství potvrdit a prověřit váš zdravotní stav.

Tip 1: Vyberte si vhodné doplňky stravy pro nastávající maminky

Tip 2: Vyberte si spolehlivý těhotenský test

Tip BENU: Jste si jistí, že ve své lékárničce pro miminko máte skutečně vše?

Chřipka v těhotenství - Vše o zdraví 5. – 8. týden těhotenství

Započatý 5. týden těhotenství poznáte podle své přecitlivělosti. Jde o fázi velkých hormonálních změn, není se tedy čemu divit a ani bránit. Embryo je v této fázi asi 2 mm maličké a už v takovém rozměru se mu začíná vytvářet jednoduché srdíčko a oběhový systém.

V této fázi je embryo velmi citlivé a vnímavé k okolním a nebezpečným látkám, které by jej mohly usmrtit. Proto i vy začínáte vnímavěji cítit různé pachy a chutě. V šestém týdnu se projevuje první pnutí v podbřišku i prsech a často se projeví i první únava, závratě a ranní nevolnost.

U zárodku se vyvíjejí základy končetin a od této chvíle je běžné ho nazývat i embryem. V sedmém a osmém týdnu těhotenství se ve vývoji budoucího potomka dějí doslova divy. Srdíčko mu bije zhruba dvakrát rychleji než vám a je velké asi jako kulička hroznového vína.

Plod má v tomto období základy všech orgánů a začíná u něj důležitý vývoj sluchu a zraku. Na konci 8. týdne můžete pocítit přírůstek na váze i 1,5 kg a je ten správný čas začít používat oleje k hydrataci a zajištění elasticity vašeho bříška.

V této fázi je ten správný čas si říci o svůj těhotenský průkaz a naplánovat si první prenatální schůzky v poradně. 

Tip 1: Vyberte si tu správnou péči o pokožku vašeho bříška i celého těla

Tip 2: Při nevolnostech sáhněte po sucharech a hořkém čaji

Chřipka v těhotenství - Vše o zdraví 9. – 13. týden těhotenství

I v těchto dnech vás může stále provázet nevolnost a zvracení. Trochu vámi lomcují všechny hormony, které mají s těhotenstvím co dočinění, tedy HCG, progesteron i estrogen. Ale tak to příroda nastavila a miminko se v této době dále vyvíjí až do velikosti 7 cm.

Nebojte se hodně odpočívat, i přes den. Dopřávejte svému tělu tu nejlepší stravu a dostatek klidu a času jen pro sebe. Miminko totiž začíná vnímat i okolní podněty a jeho výživu si přebírá na starost placenta. V této fázi se významněji zpevňuje i kostra miminka. Na konci 13.

týdne vám oficiálně končí 1. trimestr. 

Tip 1: Oznamte své těhotenství v zaměstnání

  • Víte, že dle zákona je těhotná žena chráněna po dobu těhotenství před výpovědí? Pak neváhejte informovat svého zaměstnavatele o svém těhotenství a vyhněte se tak zbytečnému stresu.

Tip 2: Stáhněte si mobilní aplikaci, která vás těhotenstvím provede

  • Mamapp je česká a jedna z nejjednodušších aplikací na trhu. V bezplatné verzi najdete vše, co k období těhotenství potřebujete. V aplikaci najdete i mnoho přínosných článků, de se dozvíte něco navíc o výživě i průběhu těhotenství.
  • Aplikace Těhotenství+ vás v češtině provede informacemi o vás i o vašem miminku v průběhu těhotenství i při péči o miminko.
  • Nutrimimi je aplikace od značky Nutrilon, která vás provede životem děťátka dokonce od jeho početí až po prvních 1000 dní života.

Vybrat si těhotenský test Vybrat výživu a vitamíny pro 1. trimestr

  • Čaj pro těhotné

    Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli je čaj pro těhotné konkrétně „Apotheke BIO těhotné ženy čaj “ vhodný pro těhotné v prvním trimestru na občasné popíjení děkuji. 🙂

  • Mohu užívat Superfolin 2 již od 1.trimestru?

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda je možné užívat superfolin 2 MAMA tbl.30+cps.30 již od 1.trimestru, IKdyž je určen až od 2.trimestru? Četla jsem, že složení je stejné jako u 1, akorát je obohaceno o tobolky rybího tuku.
    Jak to teda je? Předem děkuji za odpověď.

  • Mohu Herbadent v těhotenství při bolesti zubu?

    Dobrý den,
    jsem v 8tt a trápí mě bolesti zubů. V lékárně manželovi doporučili přípravek Herbadent. Chci se zeptat, zda je použití přípravku opravdu bezpečné, když obsahuje kyselinu salicylovou, o které jsem se dočetla, že v těhotenství vhodná není.

  • Kombinace vitamínů pro těhotné

    Dobrý den, chci se zeptat zda-li mohu v těhotenství kombinovat vitamíny GS Mamavit a probiotika Biopron Pregna+??
    Děkuji za odpověď.

Všechny dotazy

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

  • Marta S. 14. 7. 2020 5 Díky za článek. Moc pěkné čtení. Přesně takový mám průběh – bez komplikací. Je mi sice špatně, ale nezvracím, takže si vlastně nemám na co stěžovat:-)

Jak řešit nachlazení a chřipku v těhotenství?

Chřipka a nachlazení se bohužel v tomto období nemusí vyhnout ani nastávajícím maminkám. Samotné zvýšení teploty nad 38°C již může mít škodlivé účinky na plod.

Rýmu může zkomplikovat zánět vedlejších nosních dutin, který se ve většině případů musí léčit antibiotiky. Kašel, zejména dlouhotrvající a dráždivý, je pro organismus matky velice vyčerpávající.

Jaké přípravky jsou vhodné pro těhotné ženy?

Chřipka v těhotenství - Vše o zdraví

Chřipka v těhotenství a její léčba se nijak výrazně neliší od klasické léčby. Důležité je odpočívat, nejlépe v posteli, a vyvarovat se jakékoliv zvýšené námahy. Pokud se příznaky chřipky začnou zhoršovat a nepomáhá ani čaj a odpočinek, doporučuje se konzultovat možnou léčbu v lékárně. Pokud ani posilování imunity nevede ke zlepšení, je již potřeba navštívit lékaře.

Posílení imunity

Imunitu můžete posílit užíváním vitaminu C. Je ale nutné dávat si pozor na přípravky, které obsahují příliš vysoké množství tohoto vitamínu. Denní dávka by u těhotné neměla přesáhnot 500 mg.

Stejně tak se nedoporučuje brát v tomto období kombinace více vitamínů či multivitamínové přípravky, které nejsou určeny přímo k užívání v době těhotenství. Neměly by se také používat ve vodě rozpustné formy vitamínů (tzv. šumivé tablety), jelikož mohou u citlivějších žen vyvolat žaludeční obtíže.

Vhodnější jsou naopak tablety s prodlouženým uvolňováním, které stačí užívat jen jednou denně.

Léčba nachlazení

K léčbě nachlazení se používají přípravky obsahující echinaceu. Tato bylinka je bezpečná pro užívání, lze ji najít v mnoha lékových formách. Vždy je vhodnější zvolit sirup než kapky. Ale pozor, tato bylina by se neměla používat déle než 8 týdnů.

Léčba kašle

Dalším příznakem, který doprovází nachlazení, je kašel. Jedná se o obranný reflex, který slouží k udržování průchodnosti dýchacích cest. Vzniká podrážděním v dýchacích cestách. Suchý dráždivý kašel ale může velmi znepříjemnit nejen spánek.

Kašel může být suchý (bez vykašlávání), nebo vlhký (s vykašláváním hlenu). K tlumení suchého kašle se používají tzv. antitusika. Jako jediné bezpečné antitusikum v těhotenství byl shledán dextromethorfan.

Ke zlepšení odkašlávání se používají různé typy expektorancií (léky rozpouštějící hlen a usnadňující jeho odstraňování z dýchacích cest).

Jako expektorancia lze použít po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem různé typy průduškových čajových směsí nebo bylinné sirupy obsahující jitrocel, mateřídoušku či lípu.

Ovšem pozor, ne všechny čajové směsi a byliny jsou vhodné pro užívání v těhotenství.

Při závažnějších projevech kašle a silném zahlenění představuje poměrně bezpečnou variantou léčby podávání acetylcysteinu. Na doporučení lékaře lze po omezenou dobu užívat také přípravky obsahující bromhexin. Naopak guajfenesin se nesmí používat v prvním trimestru, ale nedoporučuje se ani v dalších obdobích těhotenství.

V kapkách i sirupech je potřeba dbát na to, aby neobsahovaly pomocnou látku propylenglykol, který je sám o sobě škodlivý pro plod. Dále potom sledujeme obsah alkoholu, jenž může být v některých přípravcích obsažen ve vysokém množství. Nejbezpečnější alternativou stále zůstávají homeopatické sirupy.

Bolest v krku

Bolest v krku bývá častým příznakem nachlazení, ale také angín a zánětů dýchacích cest. Jak postupovat v léčbě během těhotenství? Těhotná žena by měla vyhledat lékaře v případě, pokud bolesti trvají déle než pět dní. Také při obtížném a namáhavém dýchání a polykání. Tyto bolesti léčíme přípravky ve formě tablet, které se rozpouštějí v ústech, dále spreje a kloktadla.

Na bolesti v krku často doporučovaná šalvěj se v době těhotenství nesmí užívat! V těhotenství se nesmí používat také přípravky obsahující jod.

Lépe je vyhýbat se přípravkům obsahující lokální anestetikum, které znecitlivují a používají se k tlumení silnějších bolestí v krku. V těhotenství lze doporučit přípravky s látkou tridecanamin adipát či chlorhexidin.

Vhodný, a u silnějších bolestí často používaný, je fusafungin, který působí také pouze lokálně. Z kloktadel lze doporučit heřmánkový čaj nebo tinkturu z heřmánku, dále Vincentku, která je nyní dostupná i ve formě tablet.

Důležité rady na závěr

Při léčbě nachlazení a chřipky je vždy nezbytný dostatečný příjem tekutin! Pijte čaj s medem, který sám o sobě obsahuje velké množství vitaminů a minerálů.

Je třeba také upozornit, že názor, že vše rostlinné a přírodní je bezpečné, není úplně pravdivý. Hodně dostupných léčivých rostlin může ovlivnit dělohu a podávané ve vyšších dávkách mohou vyvolat i potrat. Proto by se těhotná pacientka měla poradit s lékárníkem i při výběru čajové směsi (např. průduškové nebo proti kašli).

Jsem těhotná a mám chřipku

Těhotné ženy mají větší náchylnost onemocnět • Autor: istockphoto.com

Nachlazení a chřipky se nevyhýbají ani těhotným ženám. Ba naopak, kvůli dočasnému snížení jejich obranyschopnosti, jehož smyslem je ochrana vyvíjejícího se plodu v děloze před útokem mateřského imunitního systému, jsou těhotné vůči těmto nákazám náchylnější. Vše komplikuje i to, že ne všechny léky je v době jiného stavu vhodné užívat. 

Jedním z prvních příznaků začínající virózy je bolest svalů a zvýšená tělesná teplota. U „běžných“ respiračních viróz to bývají teploty zpravidla do 38 °C, u klasické chřipky pak od 38 °C výše.

Většina z nás v těchto situacích automaticky sáhne do domácí lékárničky po běžně prodejných lécích. V těhotenství je ale všechno jinak a léky by mohly udělat více škody než užitku. „Samoléčba v době gravidity není vhodným řešením, ovšem dobré není ani podcenění nemoci.

To, jaké léky a v jakém množství mohou nastávající maminky bezpečně užívat, se odvíjí především od stupně těhotenství.

V období prvního a druhého trimestru se ke snížení teploty a bolesti svalů doporučuje užívat léky obsahující účinnou látku paracetamol, případně kyselinu acetylsalicylovou.

Ve třetím trimestru se doporučuje užívat pouze léky obsahující paracetamol. Žena však v žádném případě nesmí překračovat doporučené dávkování.

Léky z řady nesteroidních antirevmatik s účinnými látkami ibuprofenem, naproxenem či diklofenakem, by nastávající maminky neměly užívat vůbec.

To samé platí o lécích obsahujících pseudoefedrin, i těm by se těhotné měly vyhnout,“ vysvětluje MUDr. Pavel Calda, z Gynekologicko-porodnické kliniky 1.

lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Ve vážných případech, kdy teplota dlouhodobě přesahuje 38 °C, je nutná konzultace stavu s lékařem, který rozhodne o dalším postupu.

Pokud je ohrožena žena nebo plod, může být navržena i hospitalizace.

Jak léčit rýmu a kašel v těhotenství?

Omezené možnosti mají těhotné ženy i ve výběru nosních kapek. Nejbezpečnější je aplikace kapek či sprejů obsahujících pouze mořskou a minerální vodu. Jejich cílem je zvlhčení a zklidnění podrážděné sliznice.

 V případě výrazného ucpání nosu je po dohodě s lékařem možné sáhnout i po dekongesčních kapkách zmírňujících otok sliznice. „Tyto kapky a spreje je však možné užívat pouze krátkodobě,“ upozorňuje lékař.

 S rýmou jde často ruku v ruce i kašel.

Pokud je urputný a dlouhotrvající, může vést až k rozvoji nežádoucích kontrakcí. Ovšem i zde těhotné narazí na problém s tím, jaký lék je pro ně bezpečný. „V tomto případě je vždy namístě odborná konzultace.

Kašle existuje více typů, někdy dělá problémy odkašlávání, jindy naopak trápí dráždivý kašel, který doprovází nadměrná tvorba hlenů, a od toho se následně odvíjí i léčba. V mnoha případech, když se k virové infekci sekundárně přidá i infekce bakteriální, je třeba nasadit účinná antibiotika.

K tomu by ale mělo dojít až po odpovídajícím vyšetření a vždy s ohledem na probíhající graviditu ženy,“ vysvětluje profesor Calda. 

Těhotné ženy by se měly vyhnout nejen samoléčbě, ale i experimentům v podobě hledání alternativních léčebných metod. Ač se to nemusí zdát, i bylinné čaje a tinktury mohou být pro probíhající těhotenství nebezpečné. „Mnoho bylin může vyvolat předčasné děložní kontrakce, krvácení a další potíže, které mohou do jiného stavu negativně zasáhnout,“ varuje lékař.

Tím, co může imunitní systém v boji s virózou podpořit, je vitamin C, ideálně přijímaný v přírodní formě. Vysoké množství jej obsahují citrony, pomeranče, zelí, červená řepa a další ovoce a zelenina. „Možné je také užívat potravinové doplňky s vitaminy, ovšem i ty by měly být voleny s ohledem na probíhající těhotenství,“ dodává Pavel Calda.

Které léky přecházejí do mateřského mléka?

Pozor na užívání léků by měly dát rovněž kojící maminky. Účinné látky totiž mají schopnost přecházet do mateřského mléka, odkud je dítě během krmení přijímá. „Množství takto přijatých účinných látek je ovšem velmi nízké.

Pokud kojící žena nárazově užije například jednu tabletu s obsahem paracetamolu (500mg v tabletě) nebo ibuprofenu (200mg v tabletě), není nutné s kojením přestávat,“ podotýká gynekolog.

 V případě vážnějších či dlouhodobějších potíží je opět nutná konzultace s lékařem. 

  • Článek vyšel v původní podobě v tištěném magazínu Moje zdraví.

Autor: Barbora Neubergerová

Proč WHO doporučuje těhotným očkování proti chřipce?

Existují různá doporučení pro to, co by těhotná žena měla nebo neměla dělat. Například sýry s plísní jsou prý škodlivé, také uzeniny nebo dokonce celer či petržel.

Zato vakcíny s obsahem silně toxického formaldehydu nebo látky oktoxinol 9 přítomné například ve vakcinách proti chřipce, jsou podle WHO v pořádku a to až natolik, že doporučuje očkovat se proti chřipce hlavně těhotným ženám.

Přijde vám, že tato skutečnost není zcela v pořádku? Na očkování vakcínou proti chřipce v období těhotenství nabízíme zcela odlišné názory dvou lékařů…

Těhotné ženy jsou tou nejrizikovější skupinou, která by se měla dát očkovat proti chřipce. Tak zní doporučení světové zdravotnické organizace (WHO) pro letošní chřipkovou sezónu.

O závažnosti chřipky nikdo nepohybuje. Skutečnou chřipkou však onemocní jen malé procento populace a tudíž i malé procento těhotných žen.

 Riziko nepředstavuje chřipka samotná, ale imunitní reakce, kterou tělo vyvolá na přítomnost cizího viru.

Ohrožuje očkování nenarozené dítě?

Vakcína proti chřipce nemůže očkovanou ženu ohrozit, a stejně tak nepůsobí negativně ani na dítě. „Očkovací látka, používaná při očkování proti chřipce neobsahuje živé viry, tudíž k nákaze dítěte dojít nemůže,“ říká MUDr. Blechová.

Pani doktorka Ludmila Eleková, praktická lékařka pro dospělé, má zcela jiný názor: „Každá těhotná žena, která by o očkování proti chřipce uvažovala, by měla především vědět, že vakcíny nebyly testovány na těhotných.

Výrobci to výslovně uvádějí v příbalových letácích, což jim ale nebrání současně uvést, že mimo první trimestr je možné očkovat při vysokém riziku chřipky. Každá těhotná, která se nechá očkovat, je v podstatě účastnicí postmarketingové studie.

Natvrdo řečeno, je pokusným králíkem. Ona a hlavně její dítě. 

Často používaný argument, že neživá vakcína nemůže ohrozit plod, neodpovídá posledním vědeckým poznatkům. Je velmi dobře zdokumentováno, že periferní imunitní odpověď na různé antigeny, třeba jen části virů nebo lipopolysacharidy, má přímý vliv na mozek. Molekulami, které to zprostředkovávají, jsou především cytokiny (8,9, 10,11).

Studie na zvířatech opakovaně prokázaly, že negativní vlivy imunitních adjuvancií a toxinů působí více na plod než na matku. Také bylo prokázáno, že dítě při infekci matky nepoškozuje vždy infekce, ale především stimulace imunitního systému matky (7).

Očkování má za úkol stimulovat imunitu, jinak by nefungovalo, proto toto riziko platí i pro ně.“

Spor, který se vede kolem vakcín, se netýká antigenu (vir, bakterie, proti které se očkuje), ale adjuvantů, tedy přídavných látek. Encyklopedie wikipedie popisuje řadu z nich jako velmi toxické jedy.

Faktem je, že jsou obsažené ve vakcínách a to v několikanásobně vyšším množství, než povolují normy. Mnoho lékařů tuto skutečnost zamlčuje buď záměrně, nebo tomu nevěnují pozornost.

Přitom účinky adjuvantů jsou široce diskutovány ve vědecké literatuře a jsou podrobně popisovány mechanismy, kterými poškozují imunitní a nervové funkce (10).

Má vakcína negativní vliv na těhotnou ženu?

Podle doktorky Blechové nemá vakcína negativní vliv na tělo těhotné ženy, avšak s tímto jaksi neuváženým tvrzením nelze souhlasit, stačí se podívat na odstavec výše. Pakliže je ale těhotenství plánované, doporučují lékaři očkování proti chřipce spíše před těhotenstvím.

„To není dáno tím, že by vakcína mohla těhotnou ženu či plod ohrozit, ale současným nedůvěřivým postojem veřejnosti vůči očkování. V případě jakýchkoli obtíží těhotné by byla tendence toto neodůvodněně přičítat vlivu očkování.

Na druhé straně má očkování proti chřipce sezonní význam a očkuje se zejména v podzimních měsících, tudíž často je nezbytné očkovat během gravidity,“ popisuje lékařka Blechová.

Prasečí chřipka, která byla hlavním tématem senzací-chtivých médií v letech 2009 / 2010, přinesla nepříliš potěšující informace v souvislosti s očkováním a graviditou. „Nemohu souhlasit s tvrzením dr.

Blechové, že by vakcína nemohla ohrozit plod nebo těhotnou ženu, oponuje doktorka Eleková, “Každá vakcína má nežádoucí účinky, to nemohou popřít ani propagátoři očkování.

Bohužel současná medicína nemá diagnostická ani jiná kritéria, aby předem bezpečně určila, kdo by neměl být očkován, protože bude s vysokou pravděpodobností vakcínou poškozen. Každé očkování sebou nese riziko.

Tvrdit, že vakcína „nemůže“ poškodit, je nezodpovědné! A také neodpovídá vědeckým poznatkům, které prokazují určité patologické imunitní procesy u všech očkovaných pokusných zvířat. Záleží pak na individuální situaci očkovaného, proběhnou-li tyto procesy skrytě nebo se projeví příznaky. 

S ohledem na průběh těhotenství byla sezóna prasečí chřipky zvláště tragická“, říká doktorka Eleková a pokračuje: „Zpětné vyhodnocení záznamů VAERS ukázaly, že došlo k sedminásobnému zvýšení potratovosti po očkování proti prasečí chřipce (6). Tato vakcína obsahovala rtuť a skvalen, takže není divu. Je dobře zdokumentováno, že nikoli virus, ale aktivace imunitní odpovědi matky poškozuje plod, celkově a zejména vývoj mozku (7)“.

(TIP: https://www.doktor-zdravi.cz/…exicka-nova/)

Chřipka nebo jiné infekční onemocnění v těhotenství představuje vyšší riziko projevu autismu nebo schizofrenie u narozeného dítěte (7), což ovšem není argument pro očkování. Pouze malé procento populace onemocní skutečnou chřipkou, z nich je zase jen malé procento těhotných.

  Podle doktorky Elekové cílené očkování těhotných žen znamená ZVÝŠENÍ počtu těch, které ohrozí své dítě. “Já osobně bych se nikdy nenechala v těhotenství očkovat, ani to nemohu doporučit. Rizika očkování jsou mnohem víc nepředvídatelná než rizika nemoci. A opakuji, neexistují žádné důkazy, že je očkování bezpečné, spíše naopak.

Ti, kdo to doporučují, musejí být buď nedostatečně informovaní, dezinformovaní nebo mít jiné zájmy.“

Co dělat při chřipce v těhotenství? Je vhodnější posilování imunity nebo očkování? 

„Organismus gravidní ženy je přizpůsoben zátěži a mnoha mechanismy chrání nenarozené dítě. Na druhé straně, změny, ke kterým v organismu dochází, mohou být příčinou častějších komplikací onemocnění.

Prevence vůči infekcím zahrnuje přirozené posilování imunity zdravým životním stylem, vyváženou stravou, přirozeným přísunem vitamínů, dostatkem pohybu a otužováním.

Navzdory tomu v epidemii chřipky k nákaze dojít může, tudíž nejbezpečnější ochranou je očkování,“ vysvětluje MUDr. Zuzana Blechová.

Že pravá chřipka v těhotenství není nic banálního, svědčí i slova MUDr. Ludmily Elekové: „U několika pacientek se mi stalo, že potratily. Stalo se to i v mé rodině. Ovšem to není důvod pro očkování.

Sezóna prasečí chřipky ukázala, že riziko hospitalizace těhotných v souvislosti s chřipkou je velmi malé. Zvýšené riziko nesou hlavně ženy obézní nebo s jinými vážnými nemocemi.

Studie publikovaná v New England Journal of Medicine, zjistila, že v Austrálii a na Novém Zélandu bylo riziko hospitalizace těhotných na JIP v souvislosti s chřipkou jen asi 0,03%. V roce 2009 tam bylo 250 000 těhotných žen.

Na JIP bylo hospitalizováno pouze 66 těhotných nemocných chřipkou, což znamená incidenci komplikací chřipky 1 žena na 3 800 těhotných, čili riziko 0,03%. K téměř stejným číslům došla i americká studie AZIC (11). Nechť si zváží každá těhotná sama za sebe, stojí-li toto minimální riziko za riziko nedostatečné otestované vakcíny.“

Co doporučit těhotným ženám pro prevenci a léčbu chřipky? Doktorka Eleková klade důraz na kvalitní stravu, dostatek vitaminů (nejlépe přírodní zdroje, ale mohou být i doplňky stravy), dále doplňovat vitamin D v dávce kolem 2000–3000IU denně, vitamin C v dávce kolem 3–5g denně.

Tato opatření jsou účinná na všechny infekce, nejen na pravou chřipku. Když těhotná žena onemocní, je dobré vždy zůstat v posteli a nemoc nepřecházet.

„Obecně jsem zásadně proti srážení horečky, protože to oslabuje imunitní reakce“,radí doktorka a pokračuje, „U těhotných silná imunitní odpověď může poškodit plod. Rozhodnutí, co si vybrat, nechám na osobním zvážení. Ani jeden postup – nechat horečku nebo ji srazit – není bez rizika.

Když by se těhotná rozhodla horečku srážet, doporučila bych cca poloviční dávku léku, aby se teplota jen snížila, nesrazila úplně. Ideálním lékem pro těhotné jsou samozřejmě homeopatika“. 

Autor: redakce DZ,

 Děkujeme za poskytnuté informace a zpracování tématu MUDr. Ludmile Elekové

Zdroje:

6. Goldman GS, Comparison of VAERS fetal-loss reports during three consecutive influenza seasons, Was there a synergistic fetal toxicity associated with the two-v accine 2009/2010 season?, Hum Exp Toxicol May 2013 vol. 32 no. 5 464–475

7. Blaylock, Dangers of Excessive Vaccination, www.russellblaylock.com

8. Besedovsky HG, Del Rey A: Brain cytokines as integrators of the imunne-neurpendocrine network, DOI: 10.1007/978–0–387–30398–7_1. Handbook of Neurochemistry and Molecular Neurobiology, pp 3–17, 2008, Springer Science+Business Media, LLC.ISBN: 978–0–387–30358–1.

9. Layé S et al: Peripheral administration of lipopolysacharide induces the expression of cytokine transcripts in the brain and pituitary of mice. Brain Res Mol, 1994 Nov; 27(1):157–62, PMID: 7877446

10. Tomljenovic L, Shaw CA, Mechanisms of aluminum adjuvant toxicity and autoimmunity in pediatric populations, Lupus February 2012 vol. 21 no. 2223–230,  http://lup.sagepub.com/…223.abstract, slovensky zde http://www.slobodavockovani.sk/…j-populacii/

11. http://www.rizikaockovani.cz/…94464991.pdf

Ke stažení – příbalové letáky vakcín proti chřipce

http://www.vakciny.net/…RIP%20PI.pdf

http://www.vakciny.net/…flu%20PI.pdf

Zdraví a péče v těhotenství – Babyweb.cz

Při jakémkoliv zhoršení stavu by měla těhotná žena vyhledat lékaře, aby se předešlo případným komplikacím. Homeopatika mohou být v těhotenství léky první volby, vhodný druh a jeho dávkování by měl vždy určit zkušený homeopat.

Jakákoliv očkování včetně očkování proti chřipce se v těhotenství nedoporučují. Chřipka je virové onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí a má velice krátkou inkubační dobu.

Obvykle se první příznaky dostaví do několika hodin, vzácně do několika dní. Mezi hlavní příznaky chřipky patří zvýšená teplota, rýma, kašel, bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Teplota nad 38 °C je pro plod nebezpečná zvláště v prvním trimestru, a proto by těhotná měla na horečku vždy užívat antipyretika. 

Nachlazení v těhotenství

Rýma je zánět nosní sliznice. Pokud je zánět způsoben viry, neexistuje proti němu účinný lék. Pomoci mohou kapky a spreje, které sníží prokrvení sliznice a umožní snadnější dýchání.

Samotný kašel nemá vliv na plod, ale pokud přetrvává dlouho, může organismus ženy celkově vyčerpat.

Ne všechny volně prodejné léky jsou vhodné pro těhotné, proto se vždy o používání konkrétního přípravku poraďte se svým ošetřujícím gynekologem.

Pálení žáhy v těhotenství

Asi dvě třetiny těhotných žen trpí pálením žáhy (pyróza). Příčinou je návrat žaludečních šťáv do jícnu. Potíže se zhoršují vleže. Žena by měla jíst nedráždivá jídla v malých porcích a spát v polosedu.

Zácpa a hemoroidy v těhotenství

Těhotné ženy často po celou dobu těhotenství trpí zácpou. Lékem první volby jsou glycerinové čípky nebo slabší projímadla. Dalším častým onemocněním v těhotenství jsou hemoroidy.

Projevují se kulovitým zduřením kolem konečníku. Žena udává svědění, pálení a bolesti při sezení, často po stolici krvácí.

Vhodné je potírat konečník gelem z dubové kůry či jiným přípravkem doporučeným lékařem.

Záněty močových cest v těhotenství

Každou infekci močových cest je nutné v těhotenství včas léčit, a to i přestože žena necítí obtíže. Lehčí infekce lze zvládnout pomocí extraktu z brusinek, těhotné by však v žádném případě neměly pít urologické bylinné směsi.

Zánět močové trubice a močového měchýře se projevuje bolestivým močením, stálým nucením na močení a tlakem za stydkou kostí. Neléčená infekce může snadno přerůst v mnohem závažnější zánět ledvin, při jehož léčbě je nutná hospitalizace.

 

Zvířata a jejich vliv na zdraví v těhotenství

Těhotné ženy mívají často obavu ze styku s kočkou, neboť tato je přenašečem toxoplazmózy – onemocnění, které vede k nevratnému poškození plodu.

Ohrožení toxoplazmózou ale není při dodržování základních hygienických zásad příliš aktuální. Víc než pomazlení s kočičkou hrozí nákaza od špatně umyté zeleniny nebo nedostatečně tepelně připraveného masa.

Nakažlivá jsou totiž vajíčka parazita, která vylučuje nemocná kočka stolicí. 

Preventivní prohlídky v těhotenství

Na Babyweb.cz najdete Kalendář těhotenských prohlídek, ze kterého se podle fáze těhotenství dozvíte, která vyšetření a preventivní kontroly vás v nejbližších dnech čekají. Na prohlídky dochází těhotná žena pravidelně do těhotenské poradny, od 36. týdne těhotenství potom do porodnice, ve které se registrovala k porodu.

Při preventivní kontrole ošetřující gynekolog změří tlak, provede orientační vyšetření moči na přítomnost cukru, bílkovin a zánětu, provede kontrolu přírůstku hmotnosti a zevní a vnitřní gynekologické vyšetření, které posoudí růst dělohy. V porodnici potom probíhá záznam srdečních ozev plodu na přístroji zvaném kardiotokograf.

Vyšetření v těhotenství

Účelem lékařských vyšetření v těhotenství je především zjištění vitality plodu. Prvorodiček se lékař ptá na první pohyby miminka přibližně kolem 20. týdne těhotenství, u vícerodiček zhruba o dva týdny dříve, přibližně od 24. týdne těhotenství poslouchá také srdeční ozvy dítěte.

V prvním nebo druhém trimestru těhotenství se doporučuje provést screeningové vyšetření k odhalení případných vrozených vývojových vad (VVV) nervové trubice a vyšetření stanovující individuální riziko přítomnosti Downova syndromu u plodu (kombinovaný test nebo triple test). Ve 24. až 26.

 týdnu těhotenství se u všech zapisuje výsledek zátěžového testu na těhotenskou cukrovku. Ve 35. až 37. týdnu těhotenství se odebírá poševní stěr na kultivační vyšetření přítomnosti streptokoků skupiny B a od 38. týdne těhotenství se natáčí záznam ozev plodu (OP) a děložní činnosti a zapisuje se jako všechny důležité údaje do těhotenské průkazky.

Vyšetření ultrazvukem (UZ) během těhotenství podstupuje každá nastávající maminka zpravidla třikrát, cca v 10, 20 a 30 týdnu, díky nim je možné získat velmi přesné informace o vyvíjejícím se plodu. 

K doporučovaným patří i vyšetření štítné žlázy, která má velký vliv na otěhotnění, průběh těhotenství i vývoj novorozence, především na vývoj jeho nervové soustavy. Pokud se onemocnění štítné žlázy odhalí včas, jde prakticky vždy o onemocnění léčitelné. 

Výživa v těhotenství

Správná výživa těhotných je základním předpokladem pro bezproblémový průběh těhotenství a zdárný vývoj plodu.

Špatná výživa po dobu těhotenství vede ke zhoršené přizpůsobivosti mateřského organismu, má prokazatelný vliv na vývoj plodu a zvyšuje riziko vzniku vrozených vývojových vad.

Některé maminky zapomínají, že jíst hodně ještě neznamená jíst dobře. Podle současných názorů by měl být normální váhový přírůstek u žen 12–15 kg. 

Čtěte také:

Co jíst v těhotenství

Možná by se měla ale spíš vyhledat seznam zakázaných jídel v těhotenství.

To, že těhotné by neměly kouřit ani pít alkohol, je známá věc, některé si ale neuvědomí, že je vhodné v těhotenském jídelníčku omezit pití kávy na jeden šálek denně, vyvarovat se plísňovým sýrům, ale třeba i sushi.

Gynekologové obecně nedoporučují v těhotenství bylinky, a to právě z toho důvodu, že hodně je jich nevhodných. Zkuste se tedy vyhnout bylinkovým čajům alespoň v prvním trimestru.

Vitaminy a doplňky stravy v těhotenství

Dostatečný přísun vitaminů a minerálů v těhotenství je velmi důležitý, přičemž denní potřeba se odvíjí od věku ženy, fáze těhotenství a laktace.

V dnešní době jsou velice rozšířené různé těhotenské vitaminy, které ale ne vždy vhodně naplní potřeby těhotné ženy a plodu.

Optimální je přísun vitaminů v jejich přirozené formě, tedy v ovoci, zelenině, mase a mléčných výrobcích. Celkově se doporučuje minimálně 400 g ovoce a zeleniny denně. 

Během těhotenství je zvláště důležitý dostatečný přísun kyseliny listové, vápníku a železa. Díky jodizaci soli u nás nehrozí nedostatečný přísun jodu a následné poškození plodu. Přesto se těhotným ženám doporučuje konzumace mořských ryb.

Cvičení a pohyb v těhotenství

Těhotná žena by na sebe měla být opatrná, ale to neznamená, že by se měla vzdát cvičení a pohybu. To jen v případě, že je jí z důvodu ohrožení těhotenství doporučen klidový režim. Porodní asistentky i moderní gynekologové tvrdí, že je potřeba udržovat se v těhotenství v kondici.

Nejen kvůli fyzičce, ale také při obavách z nadbytečných kilogramů. Cvičení v těhotenství je pro matku i dítě prospěšné: procvičováním svalů se předchází bolestem zad a snižuje se riziko trombózy. A zároveň se tak zvyšuje vylučování endorfinu – tedy hormonu štěstí.

Vhodnými sporty v těhotenství jsou například chůze, plavání, jóga, pilates a břišní tance.

Sporty v těhotenství

A jakým sportům se v těhotenství vyhnout? Mezi zapovězené patří horolezectví ve výšce nad 2 500 metrů, potápění, bojové sporty, kde hrozí nárazy, posilování, při němž dochází k zadržování dechu a silně se napíná břišní svalstvo, extrémní zátěže – silové sporty, sporty provozované v horku, lyžování.

Psychika v těhotenství

Těhotenství, porod a mateřství znamenají pro ženu velkou životní změnu, a to nejen fyzickou, ale i duševní. Často se u těhotných žen setkáváme s úzkostí, utrápeností, depresí, náladovostí a strachem. Psychický stav těhotných nesouvisí jen se změnou životní situace, ale také s hormonálními změnami v těhotenství. 

Kurzy pro těhotné

S novou životní situací, přípravou na porod a následné šestinedělí mnohým párům pomáhají těhotenské kurzy. Kvalitní předporodní kurzy by měly mít v průměru 5–10 setkání po 2 hodinách.

Většina kurzů se pak skládá ze dvou částí: teoretické, kde přednáší gynekolog, sestřička, porodní asistentka a další odborníci a učí maminku i tatínka připravit se psychicky na porod, a praktické, kde je maminka připravována na porod a kde si budoucí rodiče na panence miminka vyzkouší, jak správně zacházet s novorozencem, jak ho pochovat, vykoupat, přebalit a další činnosti. Je vhodné, aby na předporodní kurzy chodili budoucí maminka a tatínek spolu.

Očkování proti sezónní chřipce – Otázky a odpovědi, SZÚ

Co je chřipka. Jak se chřipka šíří. Kdo je chřipkou nejvíce ohrožen. Jak se chřipka léčí. Jak se proti chřipce bránit. Co je to chřipková vakcína. Kdy je nejvhodnější doba pro očkování.

Jak dlouho po očkování jsem chráněn proti chřipce. Má očkování nějaké nežádoucí účinky. Kde se mohu nechat očkovat proti chřipce. Kdo nemůže být očkován. Kdo má nárok na bezplatné očkování.

Aktualizováno září 2021

Chřipka je virové onemocnění vyvolané viry chřipky A, B a C. Ty napadají horní i dolní cesty dýchací. Onemocnění začíná náhle, je provázeno horečkou (často i nad 39°C), schváceností, bolestmi hlavy, svalů, dýchacími obtížemi (nejčastěji kašel bez vykašlávání).

Méně obvyklé jsou bolesti v krku, rýma a kašel s vykašláváním hlenu. U dětí se může objevit zánět středního ucha. Nekomplikovaná forma odezni sama zhruba do 1 —2 týdnů. K nejzávažnějším komplikacím patří zápal plic (vyvolaný chřipkovým virem nebo nasedající bakteriální infekcí) a postižení srdce.

Komplikované onemocnění může mít i smrtelný průběh.

Chřipka se šíří především kapénkovou infekcí. Inkubační doba je několik hodin až 5 dní, nejčastěji však 1- 2 dny. Bránou vstupu infekce do organismu je výstelka nosohltanu a oční spojivky. Nejrizikovější je úzký kontakt s kašlajícím nemocným (cca do 1 metru).

Virus přežívá v prostředí až 14 dní, je možné nakazit se i z kontaminovaných předmětů (podání ruky, telefonní sluchátka, držadla v MHD, hračky, použité kapesníky…).

Proto je v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění důležité zvýšeně dbát na hygienu, zejména mýt si ruce mýdlem před jídlem, nemnout si oči a obličej.

Nutná je i ohleduplnost nemocných — kašlat a kýchat do kapesníku, použité kapesníky ihned likvidovat, zůstat izolován doma a nešířit tak dále onemocnění. Rouška přes obličej nemocného snižuje riziko nakažení okolí.

  • Kdo je chřipkou nejvíce ohrožen?

Chřipka představuje významnou zátěž i pro zcela zdravé dospělé jedince, průměrná doba pracovní neschopnosti trvá 14 dní. Nejčastěji chřipkou onemocní děti v kolektivních zařízeních, které ji pak šíří na dospělou populaci.

Závažný průběh onemocnění a komplikace hrozí zejména dospělým nad 65 let, osobám s chronickým onemocněním plic, srdce, ledvin, metabolickými poruchami (např.

diabetes mellitus, onemocnění jater), neurologickými či svalovými poruchami zhoršujícími dýchání či se sníženou imunitou.

Vhodné je i očkování osob, které by mohli chřipku na rizikové pacienty přenést (rodinní příslušníci, ošetřující personál).

U nekomplikovaného onemocnění stačí pouze symptomatická terapie — klid na lůžku, dostatek tekutin, volně dostupná antipyretika (paracetamol, ibuprofen…). Vždy je nezbytné pečlivě přečíst příbalový leták.

aby nedošlo k překročení maximální denní dávky, zejména u kombinovaných přípravků !!! Dětem do 16 let věku nesmí být podávány přípravky obsahující kyselinu acetylsalicylovou (Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin,…) pro riziko vzniku Reyova syndromu.

Pokud je onemocnění komplikováno bakteriální superinfekcí, zahajuje se léčba antibiotiky. Existují i léky cílené přímo proti viru chřipky, které je možno použít k léčbě a profylaxi — adamantany (an-iantadin, rimantadin) a inhibitory neuraminidádazy (oseltamivir, zanamivir).

Mají však řadu nevýhod: starší generace preparátů (adamantany) má řadu nežádoucích účinků a preparáty nové generace (inhibitory neuraminidázy) jsou relativně drahé. Má-li být léčba efektivní je nezbytně zahájit medikaci maximálně do 48 hod od prvních projevů infekce, jinak již průběh onemocnění neovlivní.

Aby se zabránilo rozvoji rezistence viru chřipky na tyto léky, je důležité jejich uvážlivé používání a preferovat jejich použití zejména u vysoce rizikových pacientů, kteří nebyli proti chřipce očkováni.

  •  Jak se proti chřipce chránit?

Nejlepší ochranou je očkování proti chřipce. Očkování vede ve všech věkových skupinách k výraznému snížení výskytu onemocnění chřipkou a ke snížení počtu návštěv lékaře. Dále snižuje potřebu hospitalizace a možnost úmrtí ve skupině rizikových osob, výskyt zánětu středního ucha u dětí a pracovní neschopnosti u dospělých.

  • Co je to chřipková vakcína?

Chřipkové vakcíny obsahují obvykle 4 druhy usmrcených chřipkových virů (2xA a 2xB), jejich složení je každoročně upravováno dle doporučení Světové zdravotnická organizace, aby co nejvíce odpovídalo cirkulujícím kmenům chřipky.

V České republice jsou nabízeny pouze vakcíny štěpené nebo subjednotkové, které se proti původním celovirionovým chřipkovým vakcínám odlišují nižším výskytem nežádoucích účinků.

V některých evropských zemích je též k dispozici intranazální vakcína obsahující živé oslabené viry chřipky (taktéž 2xA a 2xB); lze ji podávat dětem od 2 do 18 let.

  • Kdy je nejvhodnější doba pro očkování?

Nejvhodnější je doba před začátkem chřipkové sezóny. Chřipkové epidemie postihují Českou republiku v chladných měsících roku, nejčastěji mezi prosincem a březnem. Nové vakcíny pro danou sezónu se na trhu obvykle objevují v září.

Ideálním termínem pro očkování je proto říjen až prosinec. Cílem je zachovat optimální účinnost vakcíny proti chřipce po celou dobu trvání chřipkové epidemie.

Očkovat lze i na začátku chřipkové epidemie, je však nutné vzít v úvahu, že ochrana nastoupí až za cca 14 dní.

  • Jak dlouho po očkování jsem chráněn proti chřipce?

Dospělí a děti nad 6 let věku jsou chráněni cca za 14 dní od podání 1 dávky vakcíny. Děti od 6 měsíců do cca 6 let, pokud jsou očkovány proti chřipce poprvé, je nutno po 4 týdnech přeočkovat 2. dávkou vakcíny. Imunita po očkování přetrvává 6 měsíců až I rok. Protože virus chřipky se neustále mění, je vhodné očkování každý rok opakovat.

  • Má očkování nějaké nežádoucí účinky?

Chřipkové vakcíny jsou dlouhodobě považovány za jedny z nejbezpečnějších, lze jimi očkovat děti od 6ti měsíců věku i těhotné ženy v kterékoliv fázi těhotenství. Nežádoucí účinky jsou poměrně vzácné, nejčastěji se jedná o krátkodobé zarudnutí a otok v místě vpichu.

Může se objevit únava, bolesti svalů a kloubů, zvýšená teplota, které rychle bez další léčby odezní. Závažné alergické reakce hrozí u pacientů s alergiemi na vaječnou bílkovinu (u vakcín připravovaných na kuřecích vejcích) a antibiotikum neomycin.

Pro pacienty alergické na vaječnou bílkovinu jsou vhodné vakcíny připravované na tkáňových kulturách. Reakce na očkování je třeba hlásit svému praktickému lékaři.

  • Kde se mohu nechat očkovat proti chřipce?

Očkování zajišt‘uje nejčastěji praktický lékař, Zdravotní ústavy a očkovací centra. Pokud se u Vás při jakémkoli předchozím očkování vyskytly nežádoucí reakce, je vhodné se obrátit na očkovací centra nebo infekční oddělení nemocnic.

Očkování je kontraindikováno u dětí do 6 měsíců věku, pacientů alergických na vaječnou bílkovinu (neplatí pro vakcíny pěstované na tkáňových kulturách) a antibiotikum neomycin a pacientům, kteří prodělali syndrom Gullian-Barré (vzácné zánětlivé onemocnění míšních nervů).

Očkování je nutné odložit u pacientů s akutním horečnatým onemocněním.

  • Kdo má nárok na bezplatné očkování?

Vakcína je hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění = zdravotní pojišťovna uhradí stanovenou výši dle vyhlášky, pacient hradí případný doplatek (dle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR Č. 63/2007 Sb., o úhradách léčiv a potravin pro zvláštní lékařské účely, v platném znění)

  • pacientům nad 65 let věku
  • pacientům po splenektomii
  • pacientům po transplantaci krvetvorných buněk
  • pacientům, kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév, nebo dýchacích cest, nebo ledvin nebo diabetem

Pro řadu osob je vhodné se očkovat za plnou úhradu (cena vakcíny + aplikace). Tito pacienti mohou využít z celé řady nabídek zdravotních pojišťoven a zaměstnavatelů, které přispívají

v rámci preventivních balíčků na očkování proti chřipce. Informujte se proto u svého zaměstnavatele a zdravotní pojišťovny.

Autorka: MUDr. Klára Labská

Recenze: MUDr. Jitka Částková, CSc.

MUDr. Martina Havlíčková, CSc.

MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

Aktualizováno září 2021: MUDr. Jan Kynčl, PhD.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector