Chřipka – Vše o zdraví

Chřipka - Vše o zdraví

Jedna skupina lidí tráví s příchodem nového roku většinu času přemlouváním se, aby pohodlnou postel vyměnila za podložku na cvičení a dostála tak svým novoročním předsevzetím. Skupina druhá naproti tomu ulehá do nadýchaných přikrývek nedobrovolně. S teplotou a bolestí v krku. Nový rok se totiž už tradičně nese ve znamení přeplněných posiloven i chřipkových epidemií.

Chřipka, nebo nachlazení?

„Mám chřipku, zůstanu dnes doma.“ Podobně oznamuje svůj zdravotní stav svému okolí většina z nás. Slovem chřipka označujeme vše od nachlazení, rýmy, bolesti v krku až po opravdovou chřipku. Kdy stačí pár dnů s horkým čajem v posteli, a kdy je už vhodné navštívit lékaře?  

  • Nachlazení
  • – zvýšená teplota
  • – rýma, ucpaný nos, bolest v krku, bolest hlavy
  • – komplikací může být zánět středního ucha
  • – nástup příznaků je pozvolný
  1. Chřipka
  2. – horečka
  3. – bolest celého těla, slabost a extrémní vyčerpání
  4. – mezi časté komplikace patří zánět průdušek a zápal plic
  5. – stav se může zhoršit během několika hodin

Z hlediska léčby je v obou případech doporučován klid na lůžku a léky, které uleví od ucpaného nosu i nepříjemné bolesti hlavy. Pro předpis na antibiotika si ovšem nechoďte.

Nepomohou totiž ani v jednom z těchto případů. Nachlazení je přenášeno rinoviry, původcem chřipky jsou tři chřipkové viry A, B a C.

Za chřipkovými epidemiemi stojí právě první ze jmenovaných virů.

Kdy už byste měli léčbu konzultovat s lékařem? Bezesporu ve chvíli, kdy bojujete s vysokou horečkou, neustávajícím kašlem či bolestí v krku, která vám znesnadňuje polykání.

Varovným signálem může být také dušnost, závrať a zvracení. Zmobilizovat poslední zbytky sil a vydat se do ordinace se vyplatí i ve chvíli, kdy se váš stav ani po třech dnech odpočinku nelepší.

Nebo v momentě, kdy chřipkový vir – pravděpodobně – napadnul vaše děti.

Když onemocní jeden školák… onemocní celá škola

Chřipka - Vše o zdraví

Školka je spolu se školou místem, kde se virovým onemocněním daří velice dobře. Děti si mezi sebou virózy neustále předávají. Výsledkem je tak nekonečný koloběh úzdravy a opětovného onemocnění.

Co si v takovou chvíli počít? Pokud jste správně rozklíčovali, že se jedná o „pouhé“ nachlazení, není většinou nutné, aby dítě zůstávalo doma více než několik málo dní. V žádném případě se ale nevyplatí nic podcenit.

Sebe i svou ratolest během těchto dní řádně vykurýrujte. A pokud se potvrdí podezření na napadení chřipkovým virem? Poté je klid na lůžku naprosto nezbytný po celou dobu trvání nemoci.

A taková léčba se může klidně protáhnout na 2-3 týdny.

Postelovému království obehnanému hradbou z kapesníčků se můžete snadno vyhnout. Obrňte sebe i své děti a začněte s chřipkou a nachlazením bojovat ještě předtím, než provedou svůj první bitevní tah. 

Odpovědí je silná imunita

Posilovat imunitu. Toto by měla být vaše mantra v rámci prevence, během nemoci i po jejím úspěšném vyléčení. Příznaky sice odezní, ale váš organismus zůstane ještě nějakou dobu pořádně oslabený. Základem jsou správné hygienické návyky. Ruce si myjte častěji než obvykle a také déle. Vodou a mýdlem je omývejte vždy alespoň 20 vteřin.

Dále doporučujeme také:

  • Kvalitní odpočinek a dostatek tekutin. Tahle dvojice k sobě prostě patří. Tak jim ten románek nenarušte a v období léčby si dopřejte jak klid na lůžku, tak litry čaje.
  • Vitamíny. Jaké? Pomůckou vám bude začátek abecedy. Vsaďte na vitamíny A, B6 a B12, C a D.
  • Otužování – perfektní variantou je klasická finská sauna. Ale i obyčejné střídání teplé a studené vody ve sprše se počítá.
  • Nastolení fyzické i psychické pohody. Sportovní aktivity nezapomínejte vyvážit také relaxací. Nebo to rovnou propojte – zkuste třeba jógu!
  • Přírodní detox. Bylinky, zelenina, ovoce – zázraky, na které nezapomínejte:
    • zázvor, med a citrón – ideálně jako 3v1 ve výborném čaji
    • česnek a cibule jakožto zdroje přírodních antioxidantů
    • kurkuma je známá pro svou výraznou barvu i skvělé protizánětlivé účinky
    • Echinacea. My jsme ji zkombinovali s kopřivou. Náš PM Propolis Echinacea jsme doplnili i vitamínem C.
    • Vyzkoušet můžete též přípravky s propolisem. Oblíbené jsou propolisové tinktury i PM Peruánský elixír. 
    • Doplňte také zásoby šípku, hlívy ústřičné a rakytníku.
    • Pro děti mějte v záloze připravený sladký medový sirup

Podívejte se i na další pomocníky pro přirozenou imunitu:

Prozkoumat

Momentálně se budete nejspíš snažit co nejrychleji zahnat počáteční příznaky nachlazení. Tipy, které nastřádáte, nezapomínejte ale uplatňovat během celého roku. Posilování imunitního systému je třeba se věnovat pravidelně. Tak ať příští rok obsadíte místo postele raději ty posilovací stroje. Držíme palce.

Jak na chřipku a nachlazení

Nejlepší obranou je útok – to v případě onemocnění neplatí úplně. Nejlepší obranou pro naše zdraví je prevence. Nejvíce náchylní na nachlazení a ke chřipce jsme při změně ročních období, jaká jsou tedy doporučení?

Chřipka - Vše o zdraví

Dle tradiční čínské medicíny nachlazení souvisí s přírodou. Na podzim se přece stromy zbavují listí a míza se stahuje ke kořenům, je to období, kdy se i naše energie v souladu s přírodou začíná stahovat dovnitř. Tento poznatek může pomoci pochopit pochody těla. My tak v pravou chvíli můžeme zapojit prevenci sezónních onemocnění.

Když viry útočí

Viry jsou nejmenší z mikroorganismů. Virových infekcí je kolem nás mnohem více než těch bakteriálních. Viry nemají vlastní buňku, napadají ty naše, okupují je, přeměňují ve svůj prospěch a tím je ničí.

Může se zdát, že virů je kolem nás stále víc a víc, ale není to pravda. Překvapivě je jich tu stejný počet jako v minulosti.

Ovšem obrovský nárůst lidí na této planetě a životní styl ulehčují přenos viru a jeho šíření.

Jenom náš vlastní imunitní systém je schopen zbavit tělo škodlivých virů. První překážkou při jejich vstupu do těla jsou sliznice dýchacích cest a mandle. Pokud nevítaného návštěvníka tyto bariéry zvládnou, vydají signál k tvorbě protilátek, které si s viry poradí definitivně. I když to nějakou dobu trvá.

Jak poznáte nachlazení?

Útok miniaturních záškodníků poznáte podle nepříjemných, ale zpravidla ne nebezpečných příznaků, jako jsou kýchání, bolest v krku, rýma, kašel, bolest hlavy, často i dva tři dny trvající zvýšená teplota.

Léčba spočívá v mírnění příznaků analgetiky, antipyretiky a léky proti bolesti snižujícími zároveň teplotu, doplňky stravy posilující imunitu, vitaminem C. Nezapomeňte na dostatečný přísun tekutin, ideální je teplý čaj s citronem.

Důležité je také dodržování klidu na lůžku. Průběh nemoci je obvykle bez komplikací.

Rýma

Od ucpaného nosu si můžeme pomoci sprejem s dekongescenty, což jsou látky uvolňující ucpaný nos. Tyto spreje ovšem neužívejte delší dobu než jeden týden.

Vhodná je kombinace s isotonickým roztokem mořské vody, která sliznici zvlhčí. Existují i hypertonické roztoky mořské vody, ty ucpaný nos také krásně uvolní.

Největší výhodou mořských vod je jejich možnost dlouhodobého užívání.

Kašel umí pěkně potrápit

Kašel je charakteristickým příznakem onemocnění plic a dýchacích cest, je to vlastně významný obranný reflex. Tento reflex zajišťuje průchodnost dýchacích cest, které jsou dočasně uzavřeny hleny. Kašel se rozvine náhle a vyvolává podráždění průdušnice, velkých průdušek nebo pohrudnice.

Na jeho vzniku se může podílet množství virů nebo bakterií. Rozlišujeme kašel produktivní, kdy se tvoří již zmíněné hleny, nebo suchý kašel. Produktivní kašel je nutné léčit léky ze skupiny expektorancií. Používáme přípravky na odhlenění, mohou být i přírodní, které pomohou hleny vykašlat.

Suchý dráždivý kašel není vyvolán zvýšeným množstvím hlenu, může tedy vzniknout v každém úseku dýchacích cest na začátku zánětu nebo jako důsledek jakéhokoli jiného dráždění a léčíme ho jiným způsobem. Většinou se používají přípravky na tlumení kašle, tzv. antitusika. Kašel, a to i krátkodobý, není dobré podceňovat.

Nedojde-li v průběhu několika dní ke zlepšení, je nutná návštěva lékaře.

Jak na chřipku?

Skutečná chřipka je narozdíl od virózy doprovázena vysokou horečkou, bolestmi hlavy, svalů a kloubů. Jsme unavení, malátní a trpíme nechutenstvím. Akutní fáze zpravidla odezní po pěti až sedmi dnech, asi v pětině případů však na ni může navázat bakteriální infekce. Ta velmi často vede k zánětu průdušek.

Chřipku nikdy nepodceňujte. Jedinou prevencí proti chřipce je očkování. Léky na běžnou chřipku nejsou, léčíme spíše její symptomy. Výbornými pomocníky při vašem zápolení s chřipkou jsou některé vitaminy a minerální látky, bolest svalů zmírní analgetika, horečku snižujeme antipyretiky.

Na bolest v krku zabírají různé přípravky s lidokainem, či s protizánětlivými složkami. Imunitu zvýšíme přísunem zinku a vitaminu C, který se infekce nebojí. Je třeba zdůraznit, že antibiotika nejsou v žádném případě léky proti chřipce ani jiné virové nákaze.

Nikdy nezapomínejte na pravidelný přísun tekutin.

Ačkoliv není nachlazení nic příjemného, jednou za čas je dobré dokonce nějakou virozu prodělat, aby si organismus vytvořil protilátky.

A nezapomeňte na to nejdůležitější: SMÍCH LÉČÍ. 

Zajímavé:  Vražedná Léčba Čtenářský Deník?

Chřipka

Chřipka je velmi snadno přenosné virové onemocnění s celosvětovým výskytem. Postiženy bývají osoby různého věku, nejnebezpečnější je však pro staré lidi, malé děti a chronicky nemocné. Průběh chřipkového onemocnění může být jak lehký, tak i těžký – končící smrtí.

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.

Chřipka se přenáší z člověka na člověka vzdušnou cestou ve formě kapének, tzn. kašláním, kýcháním a smrkáním. K nákaze dochází buď přímo inhalací virových částic, nebo nepřímo virem kontaminovanými povrchy. Rizikové je hlavně prostředí s velkou kumulací osob.

Zdroj nákazy

Zdrojem původce nákazy klasické sezonní chřipky je výhradně člověk infikovaný virem chřipky, a to od konce inkubační doby, tedy ještě před prvními příznaky infekce. Po propuknutí nemoci je člověk nakažlivý asi 3–5 dní, děti 7–10 dní.

Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center.Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Inkubační doba trvá nejčastěji 1–3 dny.

Příznaky

Chřipka začíná náhle z plného zdraví horečkou, zimnicí, bolestí hlavy, bolestmi ve svalech, bolestmi kloubů, přecitlivělostí pokožky, malátností, později přistupuje suchý kašel. Rýma nebývá.

V některých případech má chřipka projevy závažnější v podobě zánětu průdušek, plic, srdce, mozku a mozkových blan, případně může být průběh chřipky komplikován přidruženou infekcí, často pneumokokovou nebo stafylokokovou.

Závažné průběhy jsou typické pro seniory, děti a osoby chronicky nemocné.

Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center.Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Onemocnění trvá obvykle 2–7 dní a spontánně končí po rekonvalescenci uzdravením. Léčba je symptomatická (tlumení příznaků onemocnění) – podávání léků proti teplotě, kašli, dostatek tekutin, klidový režim, vitamíny.

Antibiotika jsou v léčbě chřipky neúčinná. Rekonvalescence může trvat ještě několik dalších týdnů. Mezi významná preventivní opatření patří důsledná hygiena rukou a hygiena při kýchání, zdravý životní styl a očkování.

Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center.Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Léčba chřipky a nachlazení pomocí tradiční čínské medicíny

V zimních měsících jsou častá onemocnění jako chřipka nebo nachlazení. V tomto článku se dozvíme, jak se s nimi můžeme vypořádat pomocí přípravků firmy TCM Herbs, které naleznete v naší nabídce.

S bolestmi svalů, pocením, teplotou, bolestmi v krku (tzv. napadení zevním horkým větrem FENG RE XIE QI) doporučujeme užívat přípravek Chlad ranní mlhy (002) v dávce 5 x 8 tbl denně a to první 2 dny (48 hodin). Pokud se Chlad ranní mlhy užívá hned od 1. dne nemoci, tak se „chřipkový“ stav v drtivé většině (cca v 90%) dramaticky zlepší.

Po zlepšení se pak užívá dávka 5×4 tbl až do úplného ústupu potíží a poté ještě 3 dny dávka 3×4 tbl, jinak se potíže rády vrací. V případě, že se stav ani po 2 dnech nelepší, přidáváme k dosavadním bylinným tabletám Stín brokátového závoje (012), který se užívá současně další 2 dny v dávce 5 x 4 – 6 tbl denně.

Poté se buď stav opět většinou zlepší, anebo nemoc postoupí hlouběji – objevují se silné bolesti v krku, vysoká horečka, žízeň, noční pocení a zhoršení stavu v noci.

V tom případě se vysazuje Chlad ranní mlhy a k dosavadnímu Stínu brokátového závoje přidává Vystydnutí horké plotny (013), opět v dávce 5×4 – 8 tbl denně až do vyloučení škodliviny, tedy i ústupu potíží.

U dětí lze při mírnějším průběhu nachlazení použít na začátku nemoci místo Chladu ranní mlhy bylinné tablety Křehkost svinutého lístku (003), které jsou sice podobné svým účinkem Chladu ranní mlhy (ale nejsou tak razantní) a navíc je lze použít i u suchého kašle, objevujícího se na začátku viróz či u zánětů spojivek. Dávka u dětí je většinou poloviční dle intenzity potíží.

V případě napadení zevním chladným větrem FENG HAN XIE QI se objevuje náhlá bolest hlavy se stažením šíje a velká zimomřivost (pouze tyto příznaky, bez pocení, bez horečky, bez bolestí v krku apod.

) tak v tom případě se podává Průsmyk větrné hory (004) v dávce 5×8 tbl, který je vhodné pro rychlejší a lepší účinek zapíjet zeleným čajem. Užívá se až do objevení se prvního zpocení (většinou 1, max.

2 dny!) – v tu chvíli tyto tbl vysazujeme, neboť kožní póry se otevřely a škodlivina odchází, anebo se přeměnila na horký vítr FENG RE, takže pak nasazujeme Chlad ranní mlhy (002) k doléčení.

U každého napadení škodlivým větrem FENG XIE QI je vhodné užívat čerstvý mátový čaj, který lze připravit z cca z 15 listů čerstvé máty (pokud nemáme domácí, tak lze celoročně sehnat kupř. v Makru), přelijeme 1 litrem horké vody, necháme spařit cca 5 minut, slijeme do termosky a popíjíme přes den v jakémkoliv množství.

Pokud se přidá rýma a to jakákoliv (bílá, řídká, žlutá, zelená…), přidáváme i my Vyvanutí dračí jeskyně (007)v dávce 5×4 tbl dle intenzity potíží s dávkováním podobným jako u předchozího případu.

Pokud se přidá kašel, který je zpočátku běložlutý a hustý, přidáváme i my Ozvěny himálajského hromu (032)v dávce jako u předchozího produktu. Někdy se pak po 2 – 3 dnech kašel mění na zelenožlutý hlen, který lze obtížně vykašlat – v tom případě se nahrazují tyto tbl bylinným produktem Vůně borovicového háje (031).

V případě zánětů průdušek se užívá Vystydnutí horké plotny (013), kdy se objevuje kašel se žlutým hlenem, horečka, dušnost, zácpa, sucho v ústech a v nose, pocit ucpaného neprůchodného nosu. Dávka je většinou 5×4 – 8 tbl od každého denně, po 3 dnech se snižuje na polovinu a užívá se až do úplného ústupu potíží.

V případě zánětů hrtanu a průdušnice, kdy se objevuje náhle vzniklý suchý dráždivý štěkavý kašel (bez hlenů), dušnost, pískání na hrudi, sucho v krku a v nose, žízeň (jedná se napadení zevním suchým větrem do horka v plicích FENG ZAO XIE QI + FEI RE), tak v tom případě se užívají bylinné tablety Svlažení vyprahlé stepi (033), opět v obvyklých dávkách dle stavu potíží – tedy na začátku 5×4 – 8 tbl, později polovinu dávky. Svlažení vyprahlé stepi se často kombinuje a vhodně doplňuje s Křehkostí svinutého lístku (003).

Chřipka může letos zaútočit mnohem silněji než v minulých letech. Lidé ztratili imunitu. Proti chřipce a covidu lze očkovat v jeden den

23.9.2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Zatímco loni jsme se s chřipkou téměř nesetkali, letos může být vše jinak. Se sezónní chřipkou bude podle lékařů mnohem těžší bojovat, protože vybudovaná imunita lidem poklesla. Letos navíc hrozí souběh chřipkové a koronavirové epidemie.

Lékaři varují aby lidé onemocnění nepodceňovali a nechali se očkovat. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR letos na očkování proti chřipce jen z Fondu prevence vyčlenila 5 milionů korun, což je téměř dvakrát více peněz než v roce 2020.

V Česku se každoročně nakazí asi 850 tisíc lidí, 1500 až 2000 lidí v souvislosti s chřipkou umírá. Těžší průběh chřipky hrozí zejména lidem, kteří trpí například chorobami srdce, ledvin, plic, cukrovkou či oslabenou imunitou. Ohroženi jsou osoby starší 65 let, těhotné ženy a nejmenší děti.

Očkování je účinný způsob ochrany

Vakcína proti chřipce je nejlepší nástroj, který k prevenci chřipky máme. Očkování je třeba opakovat každý rok – složení vakcíny se aktualizuje, protože struktura chřipkového viru se mění. Část populace si v loňském roce, kdy se chřipka nešířila, neposílila vůči viru imunitu.

Pokud tedy dojde k významné změně jeho struktury, mohl by být virus výrazně agresivnější a tedy nebezpečný pro tu část populace, která nebude očkovaná. Proti chřipce se obvykle očkuje v říjnu a listopadu. Vakcínu by měl aplikovat váš praktický lékař. „Může se stát, že lékař nebude mít dostatek vakcín.

V takovém případě lze požádat jakoukoli jinou ambulanci, se kterou má zdravotní pojišťovna smlouvu.“ uvádí mluvčí zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Jana Schillerová.

Přehled ZP MV ČR – úhrada vakcíny proti chřipce z veřejného pojištění

Období Počet klientů Náklady
Září 2019 – květen 2020 58 634 14 600 881 Kč
Září 2020 – květen 2021 69 837 20 754 501 Kč

Proti chřipce a covidu lze očkovat v jeden den

Vakcínu proti chřipce lze aplikovat současně s vakcínou proti nemoci Covid-19, nebo jinou vakcínou, například proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám nebo planým neštovicím. Pokud člověk absolvuje dvě očkování v jeden den, injekce se v takovém případě aplikuje do odlišných částí těla.

Zajímavé:  Kapusta Vitaminy A Mineraly?

Lepší však je zachovat mezi dvěma očkováními alespoň 14denní interval. Očkování proti chřipce se neprovádí u osob, které jsou v karanténě nebo izolaci pro onemocnění covid-19. Případná nepoznaná inkubační doba onemocnění covid-19 u osoby bez klinických známek choroby ale kontraindikací není.

Příspěvky z fondu prevence

Klientům, kteří nemají nárok na očkování proti chřipce hrazené z veřejného zdravotního pojištění, poskytuje Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR příspěvek z fondu prevence. Dospělým přispíváme až 1000 Kč, dětem až 1500 Kč.

„V loňském roce využilo příspěvek 5756 našich klientů, jedná se tedy o mírný nárůst oproti roku 2019, kdy o příspěvek zažádalo 4083 klientů. Letos jsme rozhodli fondu prevence navýšit na dvojnásobek.

Pro naše klienty jsme na vakcínu proti chřipce vyčlenili rekordní sumu 5 milionů korun.“ uvedla mluvčí Jana Schillerová.

Chřipka, SZÚ

Aktuální informace k očkování proti chřipce pro nadcházející sezónu 2021/2022 s využitím „Doporučeného postupu pro očkování proti sezónní chřipce“ Národní imunizační komise. Current information on the flu vaccination for the upcoming 2021/2022 season using the „recommended procedure for vaccination against seasonal flu“ of National Immunization Committee.

Celý článek
21. září 2021
| MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

Zpráva ECDC z 24.2.2021

Celý článek
25. únor 2021
| Centrum epidemiologie a mikrobiologie

Aktuální informace k očkování proti chřipce pro nadcházející sezónu 2020/2021 s využitím „Doporučeného postupu pro očkování proti sezónní chřipce“ Národní imunizační komise. Current information on the flu vaccination for the upcoming 2020/2021 season using the „recommended procedure for vaccination against seasonal flu“ of National Immunization Committee.

Celý článek
7. září 2020
| MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

Chřipka je závažné, očkováním preventabilní onemocnění, přesto podceňované. V ČR počty nemocných každoročně dosahují statísíců, počty zemřelých v souvislosti s chřipkou zhruba 1 500 osob. 

Celý článek
10. březen 2020
| MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., Oddělení epidemiologie infekčních nemocí

14. října 2019 proběhla za účasti vedoucího regionální Kanceláře WHO v ČR Dr. Srđana Matiće a dalších významných hostů ve Státním zdravotním ústavu tisková konference před zahájením chřipkové sezóny 2019/2020.  

Celý článek
15. listopad 2019
| MUDr. Barbora Macková

Očkování proti sezonní chřipce je značně specifická záležitost, neboť k očkování slouží relativně krátký časový interval a pro každou sezonu se připravuje nová vakcína. Především tímto se očkování proti chřipce odlišuje od ostatních očkování.

Celý článek
24. září 2019
| MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., MUDr. Martina Havlíčková, CSc.

Aktuální informace k očkování proti chřipce pro nadcházející sezónu 2019/2020 s využitím „Doporučeného postupu pro očkování proti sezónní chřipce“ Národní imunizační komise. Current information on the flu vaccination for the upcoming 2019/2020 season using the „recommended procedure for vaccination against seasonal flu“ of National Immunization Committee.

Celý článek
24. září 2019
| MUDr. Jan Kynčl, PhD., Oddělení epidemiologie infekčních nemocí

Základní informace o onemocnění.

Celý článek
7. srpen 2019
| Oddělení epidemiologie infekčních nemocí

Sledování cirkulace viru chřipky a nechřipkových respiračních virů (ARI/ILI) probíhá v sentinelovém systému standardně od 1.10. daného roku do 31.5. následujícího roku pokynem hlavního hygienika ČR.

Celý článek
27. červen 2019
| Martina Havlíčková, Jan Kynčl, Helena Jiřincová, Dušan Trnka, Alexander Nagy, Radomíra Limberková, Ludmila Nováková, Jaromíra Večeřová

Obecná preventivní hygienická opatření, která by mají za cíl snížit přenos chřipky a dalších respiračních onemocnění v kolektivu.

Celý článek
8. únor 2019
| Oddělení epidemiologie infekčních nemocí

Odkaz na tiskovou zprávu Ministerstva zdravotnictví

Celý článek
1. únor 2019
| Oddělení epidemiologie infekčních nemocí

WHO Týden informovanosti o chřipce je komunikační kampaň, kterou každý rok v říjnu, letos 22. – 26. října 2018,  vyhlašuje Evropská centrála WHO.

Celý článek
26. říjen 2018
| M. Havlíčková, J. Kynčl, B. Macková

Pozvánka a program jednodenní odborné konference Oddělení respiračních, střevních a exantematických virových nákaz a Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu, 10. října 2018 od 9.30 hod. ve velké přednáškové síni, v budově č.11 SZÚ, Šrobárova 48, Praha 10.

Celý článek
24. září 2018
| MUDr. Martina Havlíčková, CSc., RNDr. Helena Jiřincová

Dovolujeme si Vás informovat, že dne 26.9.2018 proběhne tisková konference k tématu chřipky, za účasti zástupce Centra epidemiologie a mikrobiologie SZÚ.

Celý článek
21. září 2018
| MUDr. Havlíčková Martina CSc.

Aktuální informace k očkování proti chřipce pro nadcházející sezónu 2018/2019 s využitím „Doporučeného postupu pro očkování proti sezónní chřipce“ Národní imunizační komise. Current information on the flu vaccination for the upcoming 2018/2019 season using the „recommended procedure for vaccination against seasonal flu“ of National Immunization Committee.

Celý článek
5. září 2018
| MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

Chřipkové pandemie 1918 a 1968.

Celý článek
27. srpen 2018
| MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

Nárůst počtu nemocných s chřipkou a nárůst pozitivních průkazů chřipky v USA je registrován již od konce roku 2017.

Celý článek
7. únor 2018
| MUDr. Martina Havlíčková, CSc.

Vzhledem k aktuálnímu zájmu médií poskytujeme následující komentář k tématu „australské chřipky“.

Celý článek
5. leden 2018
| MUDr. Martina Havlíčková, CSc.

Text s využitím materiálu ECDC ( www.ecdc.europa.eu ), 20.12.2017

Celý článek
21. prosinec 2017
| MUDr. Jan Kynčl, PhD., MUDr. Martina Havlíčková, CSc.

Aktuální informace k očkování proti chřipce pro nadcházející sezónu 2017/2018 s využitím „Doporučeného postupu pro očkování proti sezónní chřipce“ Národní imunizační komise. Current information on the flu vaccination for the upcoming 2017/2018 season using the „recommended procedure for vaccination against seasonal flu“ of National Immunization Committee.

Celý článek
12. září 2017
| MUDr. Jan Kynčl, PhD.

Většina evropských zemí s vyšší aktivitou chřipky hlásí závažné případy onemocnění, které vedou k zátěži nemocnic. V některých zemích EU byl souběžně s cirkulací chřipky též pozorován exces úmrtí.

Celý článek
25. leden 2017
| MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

Nejlepší prevencí proti onemocnění chřipkou je očkování. Letáky k očkování proti chřipce pro různé cílové skupiny populace vytvořený i s využitím zahraničních odborných materiálů.

Celý článek
14. říjen 2016
| Státní zdravotní ústav

Leták k očkování proti chřipce pro různé cílové skupiny populace, vytvořený s využitím zahraničních odborných materiálů.

Celý článek
30. září 2015
| MUDr. Jan Kynčl, PhD.

Celý článek
27. červenec 2015
| MUDr. Fabiánová Kateřina

Velvyslanectví České republiky Dillí upozorňuje na relativně vysoký počet úmrtí – 1 739 osob – v souvislosti s cirkulací chřipky A/H 1 N 1pdm v Indii.

Celý článek
23. březen 2015
| MUDr. Martina Havlíčková, CSc.

Oběti španělské chřipky si vzaly tajemství nemoci s sebou do hrobů, jedna chyba stála Filadelfii tisíce životů

Koronavirus zabíjí desetitisíce lidí, pandemie španělské chřipky ale před sto lety připravila o život desítky milionů.

Mezi vědci a lékaři nepanuje shoda v tom, kolik mrtvých si přesně vyžádala.

V letech 1918 až 1920, kdy chřipka řádila na všech kontinentech, a především v Severní Americe a Evropě, to však bylo nejméně dvacet milionů a některé odhady mluví až o čtyřiceti milionech obětí.

Stejně jako neznáme přesná čísla, nevíme dnes ani to, kde se virus tehdy vzal, jaký měl původ. Oběti si vzaly odpověď s sebou do hrobů − tehdejší medicína ještě nedokázala odebrat a uchovat vzorky.

Kanadská bioložka a pozdější ministryně vědy a sportu Kirsty Duncanová, která byla tématem španělské chřipky posedlá, si přesto v devadesátých letech vzala do hlavy, že příčiny nákazy zjistí. Vypátrala, že v září 1918 zemřelo na tuto nákazu na lodi u pobřeží Špicberk sedm mladých Norů, kteří cestovali za prací do dolů.

Duncanová na dalekém norském severu našla místo se šesti kříži a jedním kamenným náhrobkem a doufala, že rakve jsou v permafrostu, v trvale zmrzlé půdě. To by dávalo šanci, že těla budou zachovalá a že bude možné zachytit stopy viru.

Duncanové tým od různých institucí a dárců obdržel na akci půl milionu dolarů, získal povolení k exhumaci a zajistil, aby vše proběhlo co nejbezpečněji. Členové týmu si pořídili speciální ochranné obleky a na místě vybudovali stan. Přizvali také novináře, měla to být velká událost.

Když ale v srpnu 1998 konečně hroby otevřeli, dočkali se bohužel velkého zklamání. Rakve nebyly v trvale zmrzlé půdě, takže těla několikrát zamrzla a zase roztála.

Z ostatků se nedalo vypreparovat vůbec nic, co by přispělo k výzkumu původu španělské chřipky nebo by napovědělo, proč se tak rychle šířila a proč byla tak smrtelná.

Deset let poté zkusil své štěstí uznávaný britský virolog John Oxford. Ten se pokusil přijít záhadám nemoci na kloub přes známou osobnost, o které se stoprocentně vědělo, že zemřela na španělskou chřipku, britského diplomata a ministra zahraničí Marka Sykese.

Byl jedním ze dvou mužů, podle nichž byl nazván plán na rozdělení Blízkého východu během první světové války, takzvaná Sykesova−Picotova dohoda z roku 1916. Sykes jako zástupce Británie a jeho francouzský protějšek Francois Georges-Picot rozdělili mezi své země celý region. Například Palestina zůstala v britských rukou, zatímco Sýrie ve francouzských.

Sykes se zúčastnil v únoru 1919 mírové konference v Paříži. Krátce před jeho čtyřicátými narozeninami jej ale dostihla španělská chřipka. Zemřel ve svém pokoji v hotelu Lotti.

Článek pro předplatitele

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího…
Zajímavé:  E-Cigareta Vliv Na Zdraví?

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím. Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Přihlaste se

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Vyzrajte na kašel a nachlazení!

Venku je deštivo a chladno, jednoduše počasí jako dělané pro to, zalézt si s knížkou do postele nebo si napustit vanu plnou horké vody. Jsou tu však i další triky, jak zahřát tělo a zbavit se nepříjemných příznaků nachlazení, které nám v sychravém počasí šlape na paty!

  • půlku rozkrojeného citronu
  • 0,5 litru horké vody (o teplotě alespoň 75 ℃)
  • bavlněnou látku
  • vlněný šál
  • ručník
  • misku
  • vysokou sklenici

S bolestmi v krku se během podzimu a zimy setkáváme asi nejčastěji. Od nepříjemných pocitů si přitom můžeme jednoduše ulevit sami, a to zklidňujícím citronovým zábalem. Rozkrojenou půlku citronu vložte do misky a zalijte horkou vodou.

Opatrně, abyste se neopařili, zmáčkněte pomocí vysoké sklenice vršek citronu, čímž uvolníte šťávu i obsažený esenciální olej. Následně vezměte kus bavlněné látky, která je dostatečně široká, aby zakryla celý krk a nedotýkala se páteře.

Látku zatočte z obou stran směrem do středu a vložte do misky, aby absorbovala co nejvíce citronové vody. Vidličkou látku vyjměte z misky, přemístěte na suchý ručník a důkladně vyždímejte. Předtím, než zábal umístíte na krk, otestujte teplotu pomocí zápěstí.

Krk zabalený látkou oviňte ještě teplým vlněným šálem a nechte působit po dobu 30 minut.

Připravte si dostatečně velký lavor s vodou, ručník, teplé ponožky a případně teploměr do vody. Každý z nás jistě zažil, jaké to je podcenit zimní obuv a vydat se v mrazivém počasí na dlouhou procházku.

Studené nohy po návratu domů zažívají muka a nestačí je ani zabalit do teplých ponožek. Nejlepší proto je pořádně je napařit! V lavoru si nejprve připravte vodou o teplotě přibližně 33 ℃ a prochladlé nohy do ní namočte. Opatrně přidávejte další vodu a postupně zvyšujte teplotu.

Vodu nelijte přímo na pokožku a dávejte pozor, aby teplota v lázni nepřesáhla 40 ℃ (nejlepší je použít teploměr). Příjemných pocitů si můžete užívat 10 až 15 minut, načež nohy vyndejte z vody, osušte ručníkem, oblékněte do teplých ponožek a na chvíli si odpočiňte.

Lázeň není vhodná pro děti a osoby s problémy v oblasti nohou, které mohou být na horkou vodu obzvlášť citlivé.

  • bavlněnou utěrku
  • froté ručník
  • vysokou nádobu
  • 0,5 litru horké vody

Ztuhlé svaly k zimě patří stejně, jako ucpaný nos. Svalové napětí nejlépe uvolníte masáží bavlněnou utěrkou, kterou stočíte a zabalíte do froté ručníku. Silnější roli umístěte svisle do vysoké nádoby a vnitřní bavlněnou látku opatrně zalijte horkou vodou. Pomocí horké role pak jemně masírujte ztuhlý krk, ramena nebo záda. Jistě uznáte, že tato masáž je balzámem nejen pro tělo, ale i duši!

Zábaly lýtek jsou při horečkách velmi účinné, přičemž jsou vhodné i pro děti od jednoho roku věku. Aplikovat je však lze jen v případě, že jsou vaše nohy teplé! Lehněte si a pod nohy vložte osušku, vezměte dva kusy látky a namočte je do teplé vody.

Následně obtočte látku kolem lýtek, zábal zajistěte další vrstvou suché látky, a nakonec nohy zabalte do osušky. Jakmile se vnitřní látka zahřeje, látku vyjměte a nahraďte jí chladnější. V aplikaci pokračujte tak dlouho, dokud horečka neklesne.

Pokud však chodidla zchladnou, ošetření okamžitě ukončete.

    • větší silnou osušku (z bavlny, fleecu nebo vlny)
    • 2 kusy látky, které se budou přímo dotýkat pokožky (z bavlny, hedvábí nebo lnu)
    • 2 širší kusy látky k zajištění zábalu na lýtkách
    • vodu o tělesné teplotě (ne více než o 2 ℃ vyšší, než je vaše teplota)

    Je třeba brát v úvahu, že zábal vyžaduje čas na přípravu i provedení. Když jsou děti nemocné, musíte se tak obrnit trpělivostí, některé totiž potřebují chvilku, než na ně procedura začne účinkovat. Rodiče, kteří si nejsou průběhem nemoci svého dítěte jistí, by se v první řadě měli poradit s pediatrem.

    Nachlazení – rýma, kašel, chřipka – Kosmetika a zdraví TianDe Frýdek-Místek

    Ospalost, ochablost, podrážděnost, ucpaný nos, bolest v krku a slabost. To jsou předzvěsti nastávající nemoci. Chřipka a nachlazení patří mezi velmi častá virová onemocnění postihující dýchací cesty. Provází je rýma, bolest v krku, kašel, a v případě chřipky i horečka, bolesti kloubů a svalů a celková schvácenost. 

    Co může pomoci?

    • prevence – otužování, důkladná hygiena, časté mytí rukou
    • strava bohatá na vitamín C
    • horký vývar
    • inhalace
    • dostatečný příjem tekutin
    • odpočinek, spánek
    • Fytogely, bylinné náplasti
    • Funkční doplňky stravy 

    Téměř každý člověk umírá na své léky, nikoliv na svojí nemoc.” – Molière

    Jak na to?

    Nejlepší je prevence, posilovat imunitu a obranyschopnost organismu. Když už to ale přijde, je síla bylin, koupelí, fytogelů a olejů mnohdy lepší, než polykání hromady léků, které mají řadu vedlejších účinků a organismus zbytečně zatěžují.

    Pokud se váš stav i po několika dnech nemoci nezlepší, navštivte doktora. Zvláštní opatrnost vyžadují rizikové skupiny pacientů (malé děti, těhotné, kojící, pacienti nad 65 let, astmatici, kardiaci a další). 

    RÝMA

    2-3 krát denně aplikujte Kosmetický masážní olej na ucpaný nos „Tajemství energie Čchi“ masážními pohyby na „křídla“ a špičku nosu. Nepoužívejte olej na citlivou pokožku pod nosem. Při hrozícím zánětu středního ucha lepte čtvereček náplasti Jian Kang před ucho a za ucho.

    Tip: Připravte si roztok Alunitu (kód 30101) (namočte jej na několik vteřin v převařené vodě) a tímto solným roztokem vystříkávejte nos (použijte k tomu lahvičku od nosního spreje s rozstřikovačem). 

    BOLEST V KRKU

    Kloktejte roztok Alunitu (kód 30101). Do skleničky nalijte trochu vody, v ní namočte na několik vteřin krystal Alunit a vykloktejte.

    Na krk si připravte obklad z vložky Energie života: vložku přilepte např. na šátek a velmi lehce ji navlhčete vodou. Přiložte na krk. Vložka působí 24 hodin. 

    KAŠEL A HOREČKA

    Při kašli mažte hrudník a záda Fytogelem Slaviton. Na oblast průdušek lepte Detoxikační náplast Master Herb. Přilepte sáček s náplní papírovou částí na lepivý povrch náplasti (perforovanou částí ven) a pak jej přiložte na očištěnou pokožku hrudníku. Nechte působit 8 hodin, poté odstraňte a pokožku důkladně omyjte. 

    Při zvýšené teplotě mažte Slavitonem chodidla a zápěstí. 

    NACHLAZENÍ – pomoc i prevence

    Pro posílení imunitního systému pijte Bylinnou směs s lípou, lékořicí a malinou. Sáček zalijte šálkem horké vody (75-80°C) a nechte odstát 10 – 15 minut. Podle chuti můžete přidat med nebo citron. Není určeno dětem do 12 let. Nevhodné pro těhotné a kojící ženy.

    Dopřejte si Zahřívací koupel na nohy Talasso. V horké vodě rozpusťte obsah prvního sáčku a ponořte nohy do připravené rosolovité lázně minimálně po kotníky (ideálně po kolena) na 10-15 minut. Poté přisypte obsah druhého sáčku a pokračujte v lázni dalších 5-10 minut. Nakonec nohy osušte a vmasírujte olej, který je součástí balení. Nevhodné při horečce a pro osoby s vysokým krevním tlakem.

    Pijte Zázvorový čaj. Doporučené dávkování: 1 sáček denně (tj. 1x 18 g).

    Návod k použití: obsah jednoho sáčku zalít horkou vodou (cca 250 ml) a zlehka zamíchat. Možné připravit i nižší koncentraci čaje v jednom šálku. Není vhodné pro diabetiky, osoby s vysokým krevním tlakem a při horečce. 

    BOLEST HLAVY

    Na čelo, spánky a týl hlavy lepte malý čtvereček náplasti Wutong. Čelo a spánky mažte Slavitonem.

    BOLEST KLOUBŮ A SVALŮ

    Bolavá místa prohřívejte masáží gelem Orthophyt, zaměřte se zejména na oblast beder. Tento gel na bolestivé klouby má zahřívací účinek výborně potlačuje bolest a uvolňuje křeče a svalové spasmy.

    POMOC ZEVNITŘ

    Tip: Chcete s nemocí rychle zatočit? Užívejte Funkční komplex Citrokalcevit a Funkční komplex „Shousin“.

    Citrokalcevit obsahuje kromě citrátu vápenatého vitamínový mix (vitamíny С, А, D3, В1, В2, РР, В12, В6, Е, В9, Н, pantotenát vápenatý) zajišťuje potřebu nejdůležitějších vitamínů pro organismus člověka. Blahodárně působí na činnost všech systémů a soustav lidského těla.

    Děti 7 – 14 let užívají 1 tabletu denně, mladiství a dospělí: 4 tablety denně, těhotné ženy: 3 tablety denně. Není určeno pro děti do 7 let.

    Funkční komplex „Shousin“. Jedná se o silný antioxidační komplex, který prodlužuje mládí a oddaluje příchod stáří. Chrání tělo před ničivými účinky volných radikálů a přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. 

    Dospělí užívají 1 kapsli denně při jídle. Doba užívání 3-4 týdny. Není určeno dětem. Nevhodné pro těhotné a kojící ženy.

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector