Co na bolest v krku – vše o zdraví

Jakmile pocítíme první bolest v krku, většina z nás sáhne po nějakých tabletkách nebo cucacích bonbónech z lékárny. Už naše babičky ale věděly, že se dá bolesti zbavit i přírodní cestou. Spoustu léčivých prostředků najdete doma ve spíži nebo v lednici. Víte, které to jsou?

1. Banány

Toto sladké ovoce je balzámem na váš krk. Snadno se polyká, i když máte pocit, že máte v krku knedlík. Navíc mají banány nízký glykemický index, takže zasytí na delší dobu, a jsou plné vitamínů, především B6 a C a draslíku.

2. Kuřecí polévka

Podle našich babiček předčí mísa kuřecí polévky i ta nejnovější antibiotika. A něco na tom je. Dokonce je to i vědecky ověřeno. Polévka skutečně má protizánětlivé účinky a pomáhá ulevit sliznicím osídleným viry. Udělejte si proto silný vývar s mrkví, cibulí, celerem a česnekem. Všechno obsahuje hromady živin a uzdravuje samo o sobě.

3. Citron s medem

Citronová šťáva s medem je pro bolavý krk skvělým lékem, uleví vám během chvilky. Kromě toho také pohladí rozbolavělou sliznici.

4. Cibule s medem

Cibule je doslova přírodní zázrak. Má řadu léčebných účinků a výborně ji lze využít i při infekci dýchacích cest.

Zkuste nasekat jednu oloupanou cibuli, promíchat ji s 3 lžícemi medu a nechat odstát. Šťávu, kterou cibule pustí, užívejte třikrát denně po 1 lžíci.

Nebo místo medu zasypte nakrájenou cibuli lžící moučkového cukru a užívejte třikrát denně šťávu, kterou cibule asi po hodině pustí.

5. Míchaná vajíčka nebo bílky

Vajíčka, a bílky obzvlášť, jsou lehce stravitelné bílkoviny, které navíc pomohou zabojovat se zánětem a bolestí v krku. Dejte si nicméně při jejich přípravě pozor na koření. Když to s ním přeženete, naopak se vám přitíží.

Co na bolest v krku - Vše o zdraví

6. Zázvorový čaj s medem

Ukažte nám jednoho člověka, který si při bolesti v krku nejde uvařit čaj. Takový asi ani neexistuje. Většina lidí si čaj také osladí medem a přikápne citron. Ještě lépe uděláte, když si čaj uděláte z čerstvého zázvoru.

Oloupejte ho pomocí hrany lžičky, nastrouhejte nebo nakrájejte, zalijte horkou vodou a nechte chvíli louhovat. Rovnou se nahněte nad hrnek a inhalujte, bacily od vás budou utíkat.

Čaj si pak oslaďte medem, který pomůže uklidnit krk a předejde podráždění, což je příčina kašle, který bolavý krk často doprovází nebo ho následuje.

7. Ovesná kaše

Ovesné vločky obsahují obrovské množství rozpustné vlákniny, a pomáhají tak snižovat hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi. Navíc je v nich plno bílkovin, takže vás udrží dlouho sytou. Udělejte si k snídani misku horké ovesné kaše, přidejte banány nebo med a můžete si být jistá, že váš krk zajásá. Glykemický index ovesné kaše je navíc nízký, takže je pro začátek dne ideální.

8. Šalvěj

Léčivé účinky téhle bylinky jsou známé už po staletí. Obsahuje „dýchací“ enzymy, které operují s kyslíkem a řídí jeho spotřebu, flavonoidy a fenolové kyseliny. Šalvěj také dodá čajům nebo omáčkám příjemnou chuť.

Co na bolest v krku - Vše o zdraví

9. Vařená mrkev

Mrkev je vynikající jídlo pro všechny nemocné, ale měla by být vařená nebo dušená. Zkuste mrkev lehce podusit na kousku másla, trochu ji osolit a dochutit medem. Syrová mrkev je pro váš krk docela risk, může bolest ještě zhoršit. Mrkev je nabitá vitamíny A, C, K, navíc je v ní vláknina a draslík.

10. Celozrnné těstoviny

Možná se vám to nezdá, ale i celozrnné těstoviny vám pomůžou, když máte krk v jednom ohni. Obzvlášť, když si je dáte ještě horké a třeba s nízkotučnou omáčkou. Tyto těstoviny jsou mimo jiné plné živin, například vlákniny, železa, zinku a vitamínů B1, B2, B3 a E.

ana

 

Dlouhodobá (chronická) bolest v krku: příčiny a léčba. Kdy vyhledat lékaře?

Co na bolest v krku - Vše o zdraví

Dlouhodobá bolest v krku může být způsobena celou řadou různých zdravotních potíží, včetně alergií, infekčních onemocnění a dalších chorob. Zjištění příčiny chronické bolesti v krku je tak důležitým prvním krokem k tomu, abychom mohli co nejrychleji zahájit správnou léčbu a vyhnout se věcem, které opakující se bolesti v krku vyvolávají.

  • Spouštěčem chronické či dlouhotrvající bolesti v krku jsou často infekční onemocnění hrdla nebo alergie a/nebo suchý vzduch v domě či bytě, kde žijeme.
  • Osoby s astmatem jsou náchylnější k rozvoji dlouhodobé bolesti v krku, protože jsou na výše uvedené spouštěcí faktory citlivější.
  • V některých případech potíže časem odezní sami bez nutnosti jakékoli léčby, ale pokud potíže přetrvávají déle než 5 až 10 dní, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc (1).
  • V tomto článku popisujeme nejčastější příčiny a spouštěče dlouhodobé (chronické) bolesti v krku.

Kouření

Vdechování kouře z cigaret či doutníků, který je kombinací horkého, suchého vzduchu a toxických chemických látek, dráždí citlivé sliznice hrdla. Kuřáci proto pravidelně trpí dlouhodobou bolestí v krku.

Kouření také zvyšuje riziko dalších respiračních infekcí, se kterými je rovněž spojena bolest v krku, jako jsou virózy, nachlazení, chřipka a další infekce horních či dolních cest dýchacích.

Kouření totiž, mimo jiné, oslabuje imunitní systém a navíc zvyšuje riziko dalších onemocnění, jako je například rakovina krčních orgánů (hlasivky, hrtan, apod.), které se rovněž mohou projevit dlouhodobou bolestí v krku a/nebo chrapotem.

Pokud kouříte a trápí vás dlouhodobé bolesti v krku, které neodezní do 5 – 10 dnů nebo se u vás střídají epizody bez bolesti v krku s obdobím chronické bolesti v krku a/nebo se objeví chrapot, který neodezní do 5 – 10 dní, vyhledejte lékařskou pomoc.

Znečištěné ovzduší

Smog a znečištěné ovzduší jsou nedílnou součástí života řady lidí, zejména ve velkých městech a v okolí průmyslových podniků nebo elektráren. Vdechování smogu nebo znečištěného vzduchu má do jisté míry podobné účinky jako kouření a může vést k dlouhodobým bolestem v krku.

Zvlášť škodlivé je vdechování kouře a smogu za teplých dní.

U lidí, kteří dýchají znečištěný vzduch, se mohou, mimo jiné, objevit následující příznaky:

  • bolest na hrudi
  • chronické bolesti v krku
  • kašel
  • astma

Alergie

  1. Alergeny jsou látky, které vyvolávají (spouští) alergickou reakci.

  2. Patří mezi ně různé druhy potravin, pyly, chemické látky užívané například v čistících prostředcích nebo kosmetických výrobcích (například existuje alergie na barvu na vlasy) a/nebo různé materiály užívané například při výrobě šperků (například alergie na nikl).

  3. Dlouhodobé bolest v krku trápí alergiky především v letních měsících a také v době, kdy je koncentrace pylů v ovzduší vysoká (například na jaře).

  4. Alergie mohou způsobit takzvanou zadní rýmu, při které se tvoří nadbytek hlenů, které stékají do krku přes zadní část nosu a dráždí hrdlo, což může být jednou z příčin přetrvávající, chronické bolesti v krku.
  5. Zadní rýmu vyvolávátaké nachlazení, chřipka, reakce na některé léky a také počasí.
  6. U lidí, kteří jsou alergičtí na pyly, traviny nebo plísně se při expozici alergenu, objevují, mimo jiné, následující příznaky:

Dýchání ústy

  • Lidé, kteří běžně dýchají pouze ústy mají vyšší riziko dlouhodobé bolesti v krku, které se objevují nejčastěji ráno, po probuzení.
  • Pokud celou noc dýcháte ústy, probouzíte se ráno s pocitem suchosti v ústech a bolestí v krku, které odezní poté, co se napijete nebo najíte.
  • Důvodů, proč lidé dýchají ústy, je celá řada, přičemž nejčastěji je příčinou zablokování horních cest dýchacích zvětšenými mandlemi, polypy nebo hlenem.
  • Pokud se ráno často probouzíte s pocitem bolesti v krku nebo suchosti v ústech, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Virové a bakteriální infekce horních cest dýchacích

Dlouhodobé bolesti v krku mohou být spojeny s obyčejným nachlazením (virózou) a/nebo chřipkou a mohou přetrvávat i poté, co ostatní příznaky těchto onemocnění, jako jsou rýma, kašel nebo horečka odezněly.

Stejně jako chřipka, je i nachlazení nejčastěji způsobeno viry (i proto se mu říká viróza) a virové infekce patří mezi nejběžnější příčinu bolesti v krku. Bolesti v krku spojené s virózami či chřipkou obvykle časem sami odezní i bez léčby.

V některých případech může být bolest v krku způsobena bakteriálními infekcemi. V takovém případě léčba spočívá v užívání antibiotik. Na druhou stranu v léčbě virových infekcí se antibiotika obvykle nepoužívají, protože proti virům nepůsobí.

Tonzilitida (akutní angína, zánět mandlí)

Dalším infekčním onemocněním, které může být spojeno s dlouhodobou bolestí v krku je zánět mandlí (tonzilidita).

Toto onemocnění vyvolávají jak viry, tak baktérie a i když tonzilitidy nejčastěji postihují děti, mohou se vyskytnout v kterémkoli věku.

Léčba závisí na tom, co onemocnění vyvolalo. nejnáchylnější jsou děti.

Virové záněty mandlí se léčí klidem na lůžku, antipyretiky (léky proti horečce) a analgetiky (léky proti bolesti), zatímco u bakteriálních tonzilitid jsou lékem volby antibiotika.

Kromě dlouhodobých bolestí v krku, mezi další příznaky zánětu mandlí, mimo jiné, patří:

  • červené nebo oteklé mandle
  • horečka
  • zimnice
  • potíže s polykáním
  • chrapot nebo zastřený hlas
  • silná, řezavá až bodavá bolest v krku
  • žluté nebo bílé skvrny (čepy) na mandlích
  • zápach z úst (halitóza)

Zánět hrtanu a příklopky hrtanové (laryngitida a epiglotitida)

Laryngitida je zánět hrtanu a hlasivek a je nejčastěji způsobena virovou infekcí, nicméně mohou jí vyvolat i některé baktérie.

Projevuje se zejména ostrou, řezavou bolestí v krku, která se zhoršuje při polykání a mezi další příznaky patří zvýšená teplota, chrapot nebo kašel.

Léčba závisí na původci onemocnění. Stejně jako u jiných infekčních onemocnění se bakteriální laryngitidy léčí antibiotiky a v případě virových zánětů hrtanu je léčba symptomatická.

Laryngitida obvykle není nebezpečná či život ohrožující a projevuje se spíše kratšími bolestmi v krku, které rychle odeznívají, nicméně někdy mohou pacienta obtíže trápit i delší dobu.

Lékaře byste měli vyhledat vždy, pokud bolest v krku nepoleví do 5 – 10 dnů nebo pokud se váš stav zhorší, objeví se vysoké teploty, zmatenost nebo neurologické příznaky (světloplachost, bolesti hlavy, závrať, motání hlavy, zvracení, nevolnost, apod.).

Naproti tomu epiglotitida (zánět hrtanové příklopky) je život ohrožujícím onemocněním, které postihuje zejména malé děti ve věku 2 – 5 let. Původcem onemocnění je baktérie zvaná Haemophilus influenzae (česky hemofil).

  1. Kromě silných bolestí v krku bývá postižené dítě klidné (nepláče a nekašle, protože pláč a kašel hodně bolí) a z úst mu mohou vytékat sliny (protože pro silnou bolest v krku a dušnost nechce zavřít ústa).
  2. Problém je, že zánět postihuje hrtanovou příklopku a může kdykoli dojít k jejímu reflexnímu zaklopení, čímž se uzavřou dýchací cesty a dítě se bez pomoci (tracheostomie nebo koniotomie) do několika minut udusí (sanitka nestihne dojet).
  3. Dnes se naštěstí se život ohrožující epiglotitidou setkáváme stále méně, protože děti jsou proti hemofilům očkované v rámci hexavakcíny.
  4. Léčba spočívá v zajištění dýchacích cest (zaintubování a připojení na umělou plicní ventilaci), podávání antibiotik a kortikosteroidů.
Zajímavé:  Genitální opar u mužů - vše o zdraví

Infekční mononukleóza

  • Infekční mononukleóza je onemocnění postihující zejména děti, které se projevuje podobnými příznaky, jako chřipka, včetně bolesti v krku, které mohou trvat delší dobu.
  • Kromě chřipkových příznaků bývá u infekční mononukleózy častým příznakem také halitóza (zápach z úst), únava a splenomegalie (zvětšení sleziny).
  • Původcem infekční mononukleózy je EB virus (virus Epsteina-Barrové).
  • Léčba je symptomatická a dlouhodobá a zahrnuje také dietní opatření v podobě jaterní diety.

Peritonzilární absces

  1. Peritonzilární absces je komplikací nesprávně léčeného nebo nedoléčeného bakteriálního zánětu mandlí.
  2. Absces je v podstatě dutina vyplněná hnisem, která se může vytvořit kdekoli na těle.

  3. Pokud se vytvoří v blízkosti jedné z mandlí, hovoříme o takzvaném peritonzilárním abscesu, který vypadá jako boule naplněná hnisem na jedné nebo obou krčních mandlích, ze které se může infekce šířit do okolních tkání.

  4. Příznaky peritonzilárního abscesu jsou do značné míry podobné příznakům akutní tonzilitidy, nicméně bývají často závažnější a pacienta mohou bolesti v krku, horečky a další potíže trápit opravdu dlouhodobě.

  5. V případě peritonzilárního abscesu je nutné co nejrychleji zahájit léčbu, užívají se antibiotika a lékař se může pokusit absces vypustit (odborně se tomuto postupu říká drenáž abscesu).

Kapavka (gonorrhea)

Kapavka patří mezi pohlavně přenosné choroby a jejím původcem je baktérie Neisseria gonorrhoeae. Postihuje zejména pohlavní orgány, nicméně v případě orálního sexu může postihnout i hrdlo a v takovém případě se, mimo jiné, projeví dlouhodobými bolestmi v krku.

Léčba spočívá v užívání antibiotik.

Refluxní choroba jícnu

  • Refluxní choroba jícnu je onemocnění, které nejčastěji vzniká v případě poruchy dolního jícnového svěrače, který z nějakého důvodu úplně nedovírá a propouští tak kyselý žaludeční obsah zpět do jícnu, což se projevuje nepříjemnými pocity, jako jsou bolesti břicha a na hrudi, které mohou připomínat infarkt, pálením žáhy a také chronickými bolestmi v krku a chrapotem, zejména ráno, pokud se kyselý žaludeční obsah přes noc dostal až do krku.
  • Pokud často trpíte na pálení žáhy, chrapotem nebo dlouhodobými bolestmi v krku bez jiné zjevné příčiny, či pálením nebo bolestmi na hrudi či v oblasti středního epigastria (horní střední část břicha, těsně pod žebry v místě, kde leží žaludek a gastroezofageální junkce, tedy vstup jícnu do žaludku), navštivte co nejrychleji svého lékaře.
  • Neléčený reflux může způsobit závažné zdravotní potíže.
  • Léčba refluxu závisí na vyvolávající příčině a zahrnuje léky na snížení tvorby žaludečních kyselin (například inhibitory protonové pumpy) nebo operační řešení.

Oslabená imunita

  1. Osoby s oslabenou imunitou jsou náchylnější k rozvoji chronických bolestí v krku.
  2. Je to proto, že slabá imunita se nedokáže vypořádat s baktériemi a viry, které způsobují respirační i jiné infekce a pacient tak snáze onemocní.

  3. S oslabenou imunitou jsou spojeny některé choroby, jako jsou například:
  • revmatoidní artritida
  • systémový lupus erythematodes
  • AIDS
  • nádorová onemocnění a další choroby, léčené chemoterapií

Pokud máte oslabenou imunitu, můžete vyzkoušet některé z těchto potravin na její posílení.

Nádory krku a hrdla

Nádory orgánů umístěných na krku, a zejména pak rakovina hrtanu, hlasivek a dalších orgánů tvořících dýchací cesty, mohou rovněž být příčinou dlouhodobých bolestí v krku.

Mezi další příznaky nádorů krku a hrdla, mimo jiné, patří:

  • chrapot
  • dlouhotrvající kašel
  • bolest při polykání nebo polykací potíže
  • dušnost
  • úbytek na váze
  • boule nebo zvětšené uzliny na krku

Jedním z prvních příznaků rakoviny hrtanu a hlasivek bývá chrapot a změna hlasu.

Pokud chrapot neodezní do 2 týdnů, je nutné co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc (2).

Kdy vyhledat lékaře?

  • Podle Americké akademie ORL a chirurgie hlavy a krku by pacienti s dlouhodobými bolestmi v krku měli vyhledat lékaře vždy, pokud obtíže do 5 – 10 dnů neodezní.
  • Ve většině případů dlouhodobá bolest v krku nebývá bezprostředně život ohrožující a při správné diagnostice a léčbě, potíže ustoupí.
  • Nicméně pokud se objeví následující příznaky, je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc:
  • vysoká horečka (nad 39°C), která po užití léků proti horečce (paracetamol, ibuprofen, apod.) neklesá nebo neodezní do 2 – 3 dnů
  • nerologické příznaky (ztuhnutí šíje s nemožností ohnout hlavu na prsa nebo otočit hlavou do stra, světloplachost, zvracení, motání hlavy, ztráta vědomí)
  • otok hrdla, který vede k potížím s polykáním, mluvením a/nebo dýcháním
  • silná bolest na jedné nebo obou stranách krku
  • zvětšené uzliny na krku nebo boule či pocit překážky v hrdle
  • chrapot, který neodezní do 2 týdnů

Co si z článku odnést?

  1. Bolest v krku patří mezi velice častý příznak řady onemocnění.
  2. Ve většině případů potíže ustoupí do několika dnů bez jakékoli léčby.
  3. Někdy mohou úlevu přinést i přírodní postupy.
  4. Pokud vás bolesti v krku trápí dlouhodobě a přetrvávají déle než 5 – 10 dní, či se opakovaně vrací, vyhledejte lékařskou pomoc.
  5. Stejně tak je nutné vyhledat lékařskou pomoc v případě, že se při bolestech v krku objeví další příznaky, jako jsou vysoké horečky, řezavá bolest v krku, boule na krku a/nebo chrapot, který do 2 týdnů neodezní.

Jak na bolest v krku

Co na bolest v krku - Vše o zdraví

Ať je léto nebo zima, bolest v krku si nevybírá. Ačkoli je častější během podzimních plískanic, ani v létě nedá řadě z nás pokoj. Asi to znáte také – nepříjemná bolest, mnohdy vystřelující až do uší a nemožnost polykat. Jak tomu zabránit, když cucací pastilky z lékárny nefungují?

Rada: Je nutno si uvědomit, že bolest v krku je původcem dalších onemocnění. Je proto nezbytné s ní začít bojovat co nejrychleji!

Připravili jsme pro vás rovnou šest účinných babských rad, díky kterým se zbavíte bolesti v krku coby dup anebo ji alespoň zmírníte na únosnou mez. Ale pozor, pokud by bolest přetrvávala po dobu pěti dnů a přidala se k ní horečka, včetně dalších doprovodných příznaků (rýma, kašel) s návštěvou lékaře dlouho neotálejte.

Rada č. 1: Cibule

Možná tenhle recept znáte z dětství a my dáme ruku do ohně za to, že jste ho – stejně jako my v redakci – nesnášeli. Na druhou stranu mu nemůžeme upřít, že fungoval. Taková na jemno nasekaná nebo nastrouhaná cibule posypaná cukrem nebo zalitá medem, dokázala s bolavým krkem a kašlem hotové zázraky. Nebyla to, bůh ví jaká chuťovka, její účinek ale popřít nemůžeme.

Rada č. 2: Sůl

Pokud to váš žaludek a dávicí reflex zvládne, připravte si roztok ke kloktání, který budete užívat alespoň třikrát denně. Do hrnečku anebo skleničky nalijte teplou vodu a rozmíchejte v ní alespoň jednu lžíci kuchyňské soli. Sůl přirozeně desinfikuje napadené prostředí krku a snižuje jeho bolestivost.

Rada č. 3: Hřebíček

Zajímavým a vysoce účinným tipem je také koření jménem hřebíček. Stačí ho několik dlouhých minut cucat a převalovat na jazyku. Ti odvážnější ho mohou také rozkousnout. Jde o to, že hřebíček obsahuje silné silice, které místo lokálně znecitliví. Pokud vás začnou brnět zuby anebo jazyk, nebojte, všechno tohle je součástí procesu.

Rada č. 4: Citron

Neméně účinný je také citron, plný vitaminu C. Od bolesti ti může ulevit tehdy, pokud si připravíš čerstvou vymačkanou šťávu z několika plodů citronů. Aby byla šťáva poživatelná, smíchej ji se lžičkou medu a popíjej několikrát denně po menších doušcích.

Rada č. 5: Česnek

Česnek je vůbec zázračný. Působí jako přírodní antibiotikum a v kuchyni i naší domácí lékárničce má široké využití a nezastupitelné místo. Pokud si troufnete, stroužek (ideálně českého) česneku oloupejte a cucejte.

Se svěžím dechem sice nepočítejte, na druhou stranu si můžete od bolesti během chvilky ulevit. Česnek vydesinfikuje postižené místo, zahubí viry a bakterie a uleví vám.

Ideálně tuhle proceduru opakujte několikrát denně (vždy s čerstvým stroužkem, samozřejmě).

Rada č. 6: Koření

V jednom indickém receptu se objevuje odvar z půlky lžičky skořice a několika kuliček hřebíčku. Koření přelijte horkou vodou (můžete nechat na chvíli povařit) a během dne průběžně popíjejte. Pokud je pro vás odvar v této podobě nepitelný, můžete ho dochutit citronem a medem.

Máte nějaké další tipy, jak zatočit s nepříjemnou bolestí v krku? Dejte nám vědět do diskuze pod článkem!

Bolest v krku. Kdy je nutné vyhledat lékaře a kdy stačí bylinky?

Než tvé kroky povedou k doktorovi, zkus s nemocí zabojovat sama. Ale to jen v případě, že nemáš podezření například na angínu. Také pokud se s bolestí v krku potýkáš déle než týden, je lepší vyhledat lékaře, aby vyloučil něco vážnějšího. Se streptokokem není radno si zahrávat. Co tedy na bolest v krku platí a kdy je lepší si nechat předepsat léky?

Můžeš polykat? Pak postačí domácí léčba. Pozor si dej na vysoké horečky

V krku tě pálí, jako kdyby si tam čerti dělali pré, ale můžeš v pohodě jíst a pít? Pak to na angínu nevypadá. Každopádně ale nic nepodceň, a pokud to jen trochu jde, zůstaň alespoň dva dny v posteli.

Nejenže prokážeš velkou službu tvému tělu, ale nebudeš dále šířit viry. Obyčejnou virózu poznáš také podle toho, že se nedostaví vysoké horečky.

Tedy pokud tě netrápí teploty a jde polykat, snadno nemoc porazíš sama.

Zajímavé:  Alergie Na Prací Prostředek?

Když se nemoc vrací

Úspěšně sis pomocí čajů s medem a citronem vyléčila virózu, ale za týden jsi tam, kde jsi byla? A to jsi v posledních měsících bojovala s nemocí už několikrát? Tak je na čase si za lékařem zajít.

Za prvé tvé tělo může mít nějakého toho streptokoka, kterého se ti nikdy nepodaří úplně vyhnat, nebo máš slabou imunitu. V tomto případě se poraď s lékařem, jak ji posílit, a hlavně nemoc konečně pořádně vylež.

Pamatuješ, když jsi byla jako dítě nemocná? Dva týdny doma a pak týden bez tělocviku. Ale teď v dospělosti jsou to dva dny v posteli a hurá do práce, že?

Bylinky versus léky

I když nejdeš k doktorovi, poradit se můžeš v lékárně, kde si i bez receptu můžeš pořídit docela slušnou výbavičku léků. Ale tady buď opatrná. Lékárníkovi řekni, jaké léky už bereš. Není úplně vhodné je různě kombinovat. Některé mohou ztrácet účinek, nebo mít dokonce nepříznivé reakce.

Kromě toho, i když jsou léky volně prodejné, neznamená to, že je můžeš baštit nonstop. Jako první potlačení nemoci jsou určitě fajn, ale jestli tě trápí viróza už dva týdny, zkus léky vyměnit za bylinky a konečně si naordinuj klid na lůžku. Mezi bylinky, které ti pomohou vrátit se do světa zdravých, patří určitě šalvěj, která je vhodná zejména na kloktání.

Zázračná je také máta či heřmánek, který je protizánětlivý.

Co na bolest v krku - Vše o zdraví Zdroj: www.shutterstock.com

Pozor na pastilky

Vypadají jako neškodné bonbóny, ale jde přeci jen o léky, i když se nepolykají. Proto bys měla dodržovat doporučenou dávku, a nedávat si do pusy další pastilku pokaždé, když se rozkašleš.

Jestli jsi například v práci a nemůžeš si dovolit kašlat každých pět minut, doplň léčivé pastilky například o hašlerky, které tvůj krk také zklidní. Když to přeženeš s pastilkami, podráždíš si ústa i krk, nejde sice o žádnou nemoc, ale o nepříjemný pocit.

Budeš cítit pálení a snadno si ho spleteš s příznaky nemoci, se kterou nyní bojuješ, ve snaze si ulevit si dokoupíš další pastilky a z bludného kruhu se pak jen tak nevymotáš.

Vsaď na přírodní antibiotika

I v případě angíny ale nemusíš hned letět k doktorovi, ale to jen tehdy, když nemoc podchytíš v začátku a okamžitě ulehneš. S angínou si běhat po světě ti rozhodně nedoporučujeme. Do boje s nemocí si vezmi na pomoc česnek a cibuli, o kterých se říká, že jsou to přírodní antibiotika.

Dodržuj pitný režim, důležité je, abys sliznici v krku neustále zvlhčovala, výborná jsou různá kloktadla, pomůže i Vincentka. Naordinovat si můžeš také chladivé obklady. Ale pozor, pokud nemoc za několik dní neustoupí, nic neriskuj a raději si skoč pro antibiotika. Je samozřejmě lepší, když nemoc porazíš bez nich, ale rozhodně nic nelámej přes koleno.

Zkrátka jakmile je ve hře angína, musíš počítat s tím, že tě návštěva doktora nemine.

Vážné nemoci? Zřídkakdy, ale vyšetřit se nechej

V případě, že tě v krku bolí, i když se cítíš jinak zdráva, či jde dokonce o jiný typ bolesti, než jsi zvyklá a bolest trvá už několik týdnů, tak neváhej a nechej se vyšetřit odborníkem.

Nechceme malovat čerta na zeď, ale jak sama víš, nemoci nechodí po horách, ale po lidech, a je nutné vyloučit například nádorové onemocnění. Takže pokud cítíš neobvyklou bulku kdekoli v krku, tak ať už tě vidíme v čekárně u doktora.

Ale abychom tě přeci jen uklidnili, z drtivé většiny jakékoli bolesti v krku jsou lehce léčitelnou banalitou. Ale pro ten pocit klidu s vyšetřením nečekej.

Jak bojuješ s bolestí v krku ty? Necháváš vše na doktorovi nebo máš nějaký tajný recept, který zaručeně pomůže? Napiš nám do diskuze.

Foto: Shutterstock.com

Co na bolest v krku? Babské rady nebo léky od doktora?

  • Ke vzniku nepříjemné bolesti v krku může přispívat stres, únava a také chladné počasí.
  • Abyste nemoci předešli, jezte pravidelně dostatek vitamínu C, pokud už váš nemoc trápí, zkuste do jídla přidat česnek.
  • Od akutní bolesti v krku může ulevit Priessnitzův obklad, který dostal jméno podle vynálezce Vincence Priessnitze.
  • růběh virové infekce je většinou mírný a rychlý, bolest v krku při bakteriální infekce však může doprovázet i horečka.
  • Od bolesti v krku uleví domácí bylinná kloktadla ze šalvěje či skořice.
  • Pokud bolest v krku neustupuje nebo se váš stav dokonce zhoršuje, vyhledejte lékařskou pomoc.

První měsíce nového roku bývají ve všech ohledech náročné.

Stres, únava a chladné počasí mohou přispět k tomu, že začneme pociťovat bolest v krku. Sepsali jsme pro vás několik babských rad, které můžete vyzkoušet před tím, než sáhnete po klasických lécích na bolest v krku.

Bolest v krku – co to vlastně je?

Jedná se většinou o příznak onemocnění, to znamená, že se nejedná o samotnou nemoc. Při bolesti v krku pociťujeme pálení, škrábání v krku, zažíváme silnou bolest při polykání, máme zvětšené krční uzliny a pocit „knedlíku“ v krku.

Příčinou vzniku bolesti v krku je bakteriální nebo virová infekce. Při virové infekci je začátek bolesti rychlý, průběh však mírný a povětšinou brzy odezní. Zato u bakteriální infekce jde vždy o bolestivější a těžší průběh, který doprovází horečka.

Chemie či příroda? Dát na babské rady nebo si vzít léky?

Jak se zbavit bolesti v krku? Pokud se jedná o virovou infekci, dříve než navštívíte doktora, který předepíše vhodnou léčbu bolesti v krku, můžete vyzkoušet takzvané „babské rady“. My jsme si jich připravili celkem 5!

Priessnitzův obklad

Asi všichni známe obklad, který dostal jméno podle svého vynálezce Vincence Priessnitze.

Kousek látky namočíme do studené vody, vyždímáme, položíme na igelitový sáček a zavážeme si obklad kolem krku. Až látka zteplá, obklad vyměníme.

Tvarohový zábal

Tvaroh, mléčný výrobek, má spoustu zdraví-prospěšných látek a využít ho můžeme na mnoho způsobů. Jedním z nich je například tvarohový zábal při bolestech v krku. Potřebujeme jen tvaroh, igelitový pytlík a šátek. Tvaroh rozetřeme na igelitový pytlík, položíme na šátek a ten si obvážeme kolem krku.

Dalším přírodním lékem na bolest v krku jsou bylinky, které se v domácnostech používaly odjakživa. A to na všechny způsoby. Při potížích v krku zmírňují bolest a kloktání můžeme provádět několikrát během dne.

Recept na domácí kloktadla:

  • 1 lžičku šalvěje zalijeme 200 ml vroucí vody, scedíme a necháme vychladnout.
  • Směs lékořice, vodilky, malinového listí a amerického jilmu spaříme vroucí vodou, scedíme a necháme vychladnout.

Žádný alkohol

Vypálit a vyhnat bakterie z organismu „zdraví nikdy neškodícím alkoholem, kudy teče, tudy léčí“ znamená pro organismus bránící se začínající nemoci obrovskou zátěž. Značná část energie vašeho organismu určená na odbourání nemoci, pak jde na odbourání alkoholu z vašich ledvin a jater.

Česnek

Na bolest v krku pomáhá také česnek. Třený, lisovaný nebo celistvý stroužek česneku (jen pro silné povahy), smíchaný s mléčnými výrobky, ovocem, nebo čímkoliv k jídlu, léčí. Nemoc do 24 hodin ustoupí.

Bolest v krku v těhotenství a u dětí

Těhotným ženám se nedoporučuje využívat mnoho léků proti bolestem v krku. Proto můžeme využít již zmíněný tvarohový zábal, Priessnitzův obklad, kloktadla anebo například nakrájenou cibuli, kterou zasypeme cukrem, necháme přes noc vylouhovat, slijeme šťávu a přidáme med.

U dětí je to podobné jako u těhotných žen. Léky sice pro děti jsou, ale ne vždy je vhodné zásobovat jejich malá tělíčka farmaceutickými výrobky. Pokud se jedná o virovou infekci, dětem se nejčastěji dávají Priessnitzové obklady, dále jitrocelový sirup či vylouhovaná šťáva z cibule s cukrem.

Potravinové doplňky proti bolesti v krku – co pomůže?

K posílení imunitního systému – předcházení různým nachlazením, bolestem v krku apod. či k zmírnění již probíhající nemoci můžeme využít potravinové doplňky. Kombinovat je můžeme s volně prodejnými léky či předepsanými antibiotiky.

  • Vitamín C – je nejznámější ze všech vitamínů. Pomáhá zmírnit příznaky a zkracuje délku nachlazení, pomáhá zvládat infekci horních dýchacích cest, jež také způsobují bolest v krku. Proto nezapomínejte při zábalech si připravit ještě čerstvě vymačkanou sklenici pomerančové šťávy – ta vám dodá více než polovinu potřebného denního množství vitamínu C.
  • Echinacea – neboli Třapatka, pochází ze Severní Ameriky, kde jí po staletí využívali indiánské kmeny k hojení ran a také jako prostředek proti hadímu uštknutí. Nazývá se přírodním antibiotikem, dokáže pomáhat v prevenci zánětu dýchacích cest (bolesti v krku) a chřipky. Je k dostání v různých formách v pastilkách, tinktuře či jako sušená bylina.
  • Zinek – minerál, kterého mnozí z nás mají v těle nedostatek. Naše tělo si zinek neukládá, a proto je potřeba ho doplňovat z jiných zdrojů – hovězí a vepřové maso ale také sýry, fazole, ořechy. Je součástí imunitního systému a vypomáhá nám v boji proti infekcím. Při nachlazení a bolesti v krku využijte zinkové pastilky. POZOR – zinek nevyužívejte déle než 5 dnů.

Babské rady jsou užitečná věc nejen při boji s bolestí krku, ale v případě že nezabírají nebo je váš stav vážnější, vyhledejte včas odbornou pomoc.

Lékaře vyhledejte, když:

  • máte velmi silné bolesti, může to být bakteriální infekce,
  • objeví se vám vyrážka,
  • trápí vás k tomu horečka přes 38°C,
  • bolesti při polykání trvají déle než týden,
  • nebo kdykoli si nebude jisty svým onemocněním.

Ověřené léky proti bolesti v krku

Co pomáhá na bolest v krku? K rychlé úlevě od bolesti pak využijte ověřené, volně prodejné léky. Mezi nejoblíbenější patří Tantum Verde, Coldrex, Strepfen, Orofar a Paralen Grip.

Zkoušeli jste už tyto babské rady na bolest v krku? – Brněnská lékárna – Váš partner pro zdraví

Zkoušeli jste už tyto babské rady na bolest v krku?

Zajímavá otázka pro nás všechny a sejde se určitě celá řada ještě zajímavějších odpovědí.

Zajímavé:  Přírodní Léky Na Zánět Močových Cest?

S tímto obtěžujícím zdravotním problémem se za život setkal určitě každý z nás a každý z nás má zajisté svoji oblíbenou metodu jak na něj a nabízelo by se slovo vyzrát. Určitě mi i řada z vás přizná, že tyto zaručené metody mají střídavý úspěch a neúspěch.

Bolest v krku je nepříjemný vjem. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábáním a pálením doprovázené chrapotem či potížemi při polykání. Bolest v krku není považována za nemoc, jedná o projev spojený především s infekčním onemocněním dýchacích cest.

Důvodem bolesti krku mohou být i různé alergie, znečištěné ovzduší, tabákový kouř, suchý vzduch či ledový, náhlá změna počasí. Bolest v krku může být průvodním příznakem závažnějších nemocí jako je mononukleóza, refluxní choroba jícnu (známé pálení žáhy) či zvětšená štítná žláza.

V krajním případě při dlouhotrvajících potížích může jít o projev závažnějších onemocnění jako je rakovina hltanu či jícnu.

Menší potíže se dají zvládnout samoléčbou, ale neodpustím si jako matka poznámku: „Obleč se pořádně, vezmi si čepici, šálu a rukavice!“ Prostě předcházet těmto nepříjemnostem je určitě to nejlepší a nejjednodušší, co lze udělat.

A co nám praví a radí „babské rady“:

Slepičí (kuřecí) polévka

Mnoha staletími prověřený domácí lék na nachlazení a slabost pomůže i u bolesti v krku. Bylo dokonce americkými vědci prokázáno, že látky obsažené v kuřecí polévce mají antibakteriální účinky a tlumí infekce horních cest dýchacích. Silný vývar také zahřeje a posilní.

Hřebíček

Toto koření funguje jako silné přírodní analgetikum a antiseptikum. Vonné látky v něm obsažené mají schopnost brzdit růst mikroorganizmů, místně prokrvuje a tlumí lokálně bolest.

V průběhu dne proto Hřebíček je možné cucat přímo v ústech a pomůže nepříjemnou bolest při polykání utlumit.

Můžeme si připravit i odvar nebo lihový výluh, kombinovat se zázvorem citronem a medem dle chuti a fantazie.

Tvaroh

Tvaroh působí chladivě, léčí otoky, tlumí bolesti a záněty. Půl kila tvarohu naneste zhruba v půl centimetru silné vrstvě na tenký bavlněný šátek, obklad ohřejte a oviňte kolem krku. Obklad noste, dokud tvaroh nevyschne.

  • Brambor
  • Podle osvědčených babských rad funguje podobně také obklad z brambor, které v sobě dokáží kumulovat teplo a poté ho postupně odevzdávat.
  • Priessnitzův obklad

Léty prověřenou procedurou, která napomáhá lepšímu prokrvení postiženého místa díky zapaření urychlujícímu proces hojení v lidském těle. Pod studeným obkladem se v prvních pár minutách v místě působení sníží teplota a dochází k zúžení cév.

Následuje izotermická fáze, kdy se v průběhu 30 až 40 minut teplota stabilizuje a cévy se rozšiřují. Posledním stupněm je pak lokální přehřátí v místě působení, které se dostavuje během dalších 60 až 80 minut.

Po 2 až 3 hodinách by se měl obklad sejmout a jeho opětovné přiložení se doporučuje po tří až čtyř hodinové přestávce.

Kloktání slanou vodou

Solný roztok dezinfikuje ústa a krk, vyplachuje choroboplodné zárodky. Půl čajové lžičky soli rozpusťte ve sklenici vlažné, teplé či studené vody (tak jak to každému vyhovuje) a tímto roztokem několik minut kloktejte. Během dne každé dvě hodiny.

Černý čaj

Při akutní bolesti v krku pomáhá také černý čaj s medem. Vypijte jej horký, mělo by se vám ulevit. Tento postup je doporučován hlavně ve chvíli, kdy máte kvůli bolesti problém s polykáním.

Česnek

Česnek má antibakteriální účinky a dokáže posílit imunitní reakci lidského organismu. Oloupaný česnek vložte do úst. Nekousejte, ale jen ho cumlejte jako bonbon. Uvolní se tak antiseptické látky, které působí proti virům a bakteriím.

Česneková sušina, obsažená v ALLICORU, je připravena způsobem, který zajistí maximum původních látek čerstvého česneku. Při speciální úpravě česnekových tablet ALLICOR dochází k uvolňování účinných, avšak většinou aromatických látek až během trávení. Konzument tedy není obtěžován charakteristickým česnekovým pachem.

Česneková sušina Allicoru Super je doplněna komplexem vitamínů, z nichž zvláště vitamín A, B6, B12, C a D3 přispívají k normální funkci imunitního systému. Biotin přispívá k udržení normálního stavu vlasů, sliznic a pokožky.

  1. Cibule
  2. Cibule nakrájená na kousky se vloží s cukrem do hrnku, kde pustí šťávu a vytvoří tak sirup.
  3. Jitrocel
  4. Ve formě sirupu či sušený do čaje pomáhá při škrábání v krku i kašli
  5. Med
  6. Pro své antiseptické vlastnosti (hlavně v kombinaci s citronem) je vhodným sladidlem do bylinkových čajů.
  7. Šalvěj

Výluh je vhodný ke kloktání jako teplý i studený. Neměly by jej používat těhotné, kojící ženy a malé děti.

  • Zázvor
  • Kořen zázvoru je ideální pro přípravu čaje při nachlazení, v kombinaci s medem a citronem.
  • Vitamín C
  • Nezbytný pro udržení tělesného zdraví, proto je vhodné jej v době nemoci doplňovat; přírodním zdrojem vitamínu C jsou citrusové plody, jablka, rakytník a další.

Extrakt z tropické třešně – nejbohatší přírodní zdroj vitaminu C, doplněk stravy Acerola obsahuje vitamin C v jeho přírodní formě, jehož vliv bývá zpravidla trvalejší a účinnější než u syntetického vitaminu C. Přírodní vitamin C je navíc daleko lépe snášen.

  1. Echinacea purpurea (Třapatka nachová)
  2. Původně okrasná rostlina ze Spojených států amerických obsahuje množství látek aktivujících imunitní systém (velmi vhodná jako prevence).
  3. Echinacea přispívá ke správné funkci přirozeného obranného systému, blahodárně působí na horní cesty dýchací, zklidňuje při podráždění v krku, utišuje podrážděný hltan a hlasivky, podporuje dýchací cesty při chladném počasí.
  4. Reishi podporuje přirozenou imunitní obranu organismu, pomáhá udržovat funkci oběhového systému.

Bolest v krku lze účinně zmírnit volně prodejnými přípravky na bolest v krku ve formě pastilek, sprejů či roztoků, kterých je v lékárnách široká nabídka.

Při výběru je důležité, aby zvolený přípravek působil protizánětlivě, proti bolesti a škodlivým mikroorganismům v krku a dutině ústní.

Díky protizánětlivému účinku dochází ke zmenšení otoku v krku, a tím usnadnění polykání.

Z účinných látek je pak možné zmínit například:

  • benzalkonium chlorid
  • dichlorbenzenmethanol
  • benzoxonin
  • benzydamin
  • hexetidin

Všechny zmíněné látky mají primárně antibakteriální, antiseptické, případně anestetické účinky. Odstraňují tak původce zánětu krku, čímž eliminují průvodní znaky zánětu, případně okamžitě tlumí bolest.

Kdy je lepší navštívit lékaře?

Návštěva lékaře je vhodná pokud opakované podávání lokálně působících léků nevede k vymizení obtíží do 5 – 7 dnů u dospělých a 2 – 3 dnů u dětí, případně pokud je bolest v krku doprovázena horečkou a celkovou schváceností a slabostí. Konzultace s lékařem je vhodná také pro těhotné a kojící ženy.

A jak to dělám já sama? Snažím se bolesti v krku předcházet teplým oblékáním, stejně jak to budu neúnavně radit svým dětem a blízkým. Rizikové u mne vždy bylo období spouštění klimatizace v lékárně.

To jsem sahala ihned mezi expedicí po sklence solného roztoku a spreji Jox, který ovšem není vhodný pro každého obzvláště pak pro alergiky na jód, děti, těhotné a kojící.

Tak kéž se nám bolest v krku vyhýbá.

Co pomůže na bolest v krku? Tablety i kloktadla

Angínu většinou poznáte, protože vás v krku bolí opravdu urputně a navíc se celkově cítíte velmi špatně a teplota bývá nad 38 stupňů Celsia. Pak s návštěvou lékaře neotálejte. Bolest v krku je obvykle jen následkem virózy, zjednodušeně řečeno nachlazení. Jediné, co můžete, je tlumit její příznaky – tedy bolest a chrapot.

Bolest celkově utlumí léčivé přípravky s obsahem paracetamolu, ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové. Pomáhají i takzvané Priessnitzovy obklady (mokrý kapesník a přes něj suchý šátek).

Některé přípravky kombinují oba účinky – dezinfekci a lokální anestezii. Kdy je užívat?Především v případech, kdy je bolest natolik intenzivní, že má pacient například problém s polykáním potravy. V takovém případě je vhodné před jídlem sliznici znecitlivit.Je jedno, zda člověk užije pastilky, nebo sprej?U obou typů přípravku je aplikace velmi jednoduchá, záleží spíše na osobní preferenci pacienta. Obsahem se tyto přípravky mohou lišit, takže je opět vhodné se poradit s lékárníkem.Kdy použít kloktadlo? A s čím ho kombinovat?Kloktadla je vhodné používat spíše doma, tím je jejich užívání omezeno. Platí ale, že pokud je používáte správně, mají dobrý léčebný efekt a není třeba je kombinovat s jinými přípravky se stejným účinkem.Odpovídá Mgr. Aleš Krebs, PhD. Česká lékárnická komora

Tekutiny vyplavují z těla škodlivé látky, přispívají k ředění hlenu a také nahrazují ty, které jste vypotili. Zvlhčit krk pomáhá teplý (raději ovocný) čaj s citronem, ale tady pozor: přidejte ho do hrnku, až když je trochu studenější, jinak přijde o potřebný vitamin C.

Bolest v krku lze ale také tlumit podávanými dezinfekčními přípravky ve formě pastilek, kloktadel nebo sprejů, některé navíc obsahují lokální anestetika.

Pro koho se co hodí?

Dětem do věku tří let nic nedávejte. Od tří do šesti by určitě neměly užívat léčivé přípravky s obsahem lokálních anestetik. Doporučit lze vincentku či léčivé přípravky Septofor, Septolete, Septisan, Strepsil nebo Neo-angin.

Děti od šesti let věku již mohou i lokální anestetika. Diabetici nesmějí přípravky s obsahem cukru. Kardiaci stejně jako těhotné se zase mají vyhýbat léčivým přípravkům s lokálními anestetiky.

Těhotným a kojícím lze doporučit vincentku či septisan. Užít mohou i bioparox – sprej k inhalaci, který je lokálně působící antibiotikum.

Nutno užívat pravidelně ve čtyřhodinových intervalech, a to i po ústupu subjektivních potíží minimálně osm, raději deset dní dní.

Pokud vás bolí v krku, ale nezhoršuje se to při polykání, můžete brát jakékoli pastilky či spreje, s výjimkou bioparoxu a vincentky všechny dezinfikují.

Užívejte je podle návodu zhruba tři až čtyřikrát denně po jídle a pak dalších 15–20 minut nejezte a nepijte. Když příznaky nezačnou po třech dnech ustupovat, jděte raději k lékaři.

V případě, že se bolest v krku projevuje zejména při polykání, sáhněte spíše po přípravcích s lokálními anestetiky. Pozor: například přípravky Strepsils a Strepsils plus se liší, ty druhé v sobě mají lidocain, lokální anestetikum čili látku, která tlumí bolest.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector