Crohnova choroba – vše o zdraví

Crohnova choroba - Vše o zdraví Blog

Jana první operaci prodělala v roce 1982. Sem tam pobývala v nemocnici. Vyzkoušela snad všechno, ale bylo to jak na houpačce. Znovu ji odřezali…

Crohnova choroba - Vše o zdraví Zdraví, léčba, prevence

Nehty jsou zrcadlem našeho zdraví a dají se z nich snadno rozpoznat nemoci a problémy, které nás trápí. Jakou mají vaše nehty barvu? Mají…

Crohnova choroba - Vše o zdraví Jídlo pod lupou

To, že bílá mouka jsou jen prázdné kalorie, věděli vědci již dávno. Nyní se to dostalo více do povědomí a opět se dává přednost…

Crohnova choroba - Vše o zdraví Vaše příběhy

Crohnova choroba je velké téma, které se objevuje i v naší skupině. V diskusi na FB Jíme Jinak se objevil zajímavý komentář od další…

Crohnova choroba - Vše o zdraví Vaše příběhy

Petru neustále trápily bolesti břicha a průjem, stále jí rozháněli slepé střevo. Byla to ale Crohnova choroba. Navíc se ukázalo, že má potíže s…

Crohnova choroba - Vše o zdraví Zdraví, léčba, prevence

Jak postavit jídelníček, když nefunguje dobře trávení? Co pomáhá při nadýmání a plynatosti? Jak upravit stravu při Crohnově chorobě, ulcerózní kolitidě a dráždivém tračníku, aby…

Crohnova choroba - Vše o zdraví Zdraví, léčba, prevence

Musíme tam všichni. I přes to ale o stolici nemluvíme. Je to tabu, za které se stydíme. Vylučování je ale nezbytná funkce těla, která…

Crohnova choroba - Vše o zdraví Zdraví, léčba, prevence

Ty nepříjemné zarudlé trhlinky v koutcích úst známe všichni. Bolí, svědí a kazí nám náš vzhled. Ale proč se objevují a čím podpořit jejich…

Slovo bezlepkový se stává moderním. Celiaků přibývá. Je opravdu nutné vyloučit lepek z našich jídelníčků? Změnila se tolik dnešní pšenice? Anebo jsme se snad…

2. Co vám zdravé jídlo přinese

Tato přednáška s MUDr. Strnadelovou a Janem Zerzánem je o základu stravy, o tom, jak funguje naše trávení a co potřebuje pro správnou funkci. Vysvětlují, jaké potraviny…

Téma: co jíst při problémech s trávením, stres, zácpa, žlučník, předkové, snídaně, co mi chybí popraskané koutky, diabetes, oříšky, semena, svědění, kortikoidy, emoce a trávení, vápník, zuby, průjem, diagnostika z nehtů, potíže s trávením, problémy se štítnou žlázou, chleba, jaterní nemoci, obilovina, koutky, kvasinková infekce, mražené polotovary, cukry, obiloviny, wc, trávení lepku, rohlíky, slabé nehty, co znamenají bílé skvrny na nehtech, balzámy na rty, diagnostika nehtů, fermentace, plísně, bez lepku, tradiční strava, ovesné vločky, kváskový chléb, rafinované potraviny, antibiotika, častá stolice, zánět, celozrnné pečivo, polotovary, obilí, měkká stolice, kosti, ústa, průmyslově upravené potraviny, zažívací problémy, müsli, střevo video, chybějící vitamíny popraskané koutky, flíčky na nehtech, kyselina fytová, psticidy, extrudáty, prázdné kalorie, sacharidy, křeče v břiše, omezení lepku, horko, strava a partner, kváskové pečivo, jednoduché sacharidy, bolest břicha, probiotikum, cvičení, trávení, prosliňování, normální stolice, HIT, neplodnost, problémy s játry, jak se zbavit popraskaných koutků, hrubé nehty, alergie na pšenici, odpočinek, příčiny problémů s trávením, anémie, balzámy, bkomplex, rýhy na nehtech, žaludek, obezita, zubní kazy, rozpékané pečivo, kvásek, jak se stravovat při celiakii, fermentované pečivo, zúžení střeva, bolest vniřností, zelená stolice, příznaky trávicích problémů, IBS, rafinace, poruchy štítné žlázy, prasklý koutek, křeče, alternativní léčba, koutky úst, vitamíny, zdravá strava, prebiotika, granola, kynuté pečivo, děti, rty, dieta při Crohnově chorobě, zinek, glutenová senzitivita, nehty, červená stolice, prednison, železo, jak léčit popraskané koutky, pečivo s droždím, demineralizace, psoriáza, léčba střev stravou, bílé skvrny na nehtech, průmyslové potraviny, nedostatek železa, stenóza, chudokrevnost, přírodní léčba, alergie na lepek, minerály, cereálie, autoimunitní choroba, popraskané koutky, celiakie, tekutiny, kousání, kolikrát chodit na záchod, bílá mouka, ječmen, jak často by se mělo chodit na WC, corfnflakes, idli, celozrnná mouka, dráždivý tračník, extrudované výrobky, třepivé nehty, kvasinka, psychosomatika, léčba střevních potíží, Dagmar Lužná

Crohnova choroba: život s ní nekončí

Crohnovou chorobou trpí čím dál více lidí. Nejčastěji se objevuje mezi 20. a 40. rokem života, více u žen než u mužů. Projevuje se hlavně u lidí žijících ve vyspělých zemích. 

Chronický zánět trávicího ústrojí – tenkého střeva, vzácněji tlustého (může se projevit i v jícnu či dutině ústní) – to je Crohnova choroba, také známá pod označením regionální enteritida.

Nemoc se projevuje úbytkem váhy, bolestmi břicha hlavně v podbřišku, vše může doprovázet zvýšená teplota, zácpa nebo průjem.

Lidé postiženi Crohnovou chorobou musí dodržovat správnou životosprávu a režim (jíst 5-6x během dne). Pokud speciální režim nepomáhá, řeší se léky nebo operací.

Strava při Crohnově chorobě

Crohnova choroba se může u každého projevovat trochu jinak. Proto nelze úplně jasně stanovit, co jíst a co ne. Jídelníček se přizpůsobuje jednotlivci a také stádiu nemoci. Někdo trpí průjmy, proto by měl zvýšit příjem tekutin a omezit vlákninu, kterou by naopak na svůj jídelníček měli zařadit lidé trpící zácpou.

Obecně však platí, že lidé s Crohnovou chorobou by měli jíst více bílkovin, železa, kyseliny listové a vitamíny rozpustné ve vodě (B, C). Naopak mají často problémy s laktózou a vstřebáváním tuků. Proto nepijí samotné mléko.

Musí se dávat velký pozor, co jíme v restauracích, proto je často lepší si vařit doma, a to dušením nebo pečením pod pokličkou. Tuk by měl být výrazně omezen. Maso pečeme jen na vodě, případně podléváme vývarem. Zahušťovat můžete moukou rozmíchanou ve vodě.

Čerstvé pečivo rovněž moc neprospívá a velká pozornost je zaměřena na suroviny, které zanechávají slupky nebo obsahují různá zrníčka. Tyto potraviny musíme upravit – rozmixovat, pomačkat, nakrájet.

Co můžeme jíst?

  • mladá libová masa (drůbeží, králičí, telecí, hovězí, vepřové, ryby)
  • tuky – rostlinné oleje a másla
  • vejce
  • zelenina, ovoce – nadrobno nakrájená nebo rozmixovaná, pozor na zrníčka, pecky a slupky
  • méně soli a také obecně méně koření
  • dezerty – spíše suššího rázu (koláče, buchty, bábovky), ale pozor, aby nebyl moc mastný

Nezapomeňte na pitný režim, obzvláště při průjmech!

Co nemůžeme jíst

  • tučná a ostrá jídla
  • přepalovaný tuk
  • polotovary, instantní jídla
  • uzené
  • kaviár
  • sardinky
  • sádlo, škvarky
  • slanina, klobásy
  • zabíjačkové speciality (jitrnice, tlačenka, jelita)
  • brambůrky, oříšky
  • syrová zelenina a ovoce (vždy musíme upravit!)
  • perlivé nápoje
  • alkohol

 Vždy čerstvé, neohříváme včerejší jídlo!

Příběh ženy s Crohnovou chorobou

Janě bylo čerstvě 19 let, když se u ní projevila neschopnost udržet stolici. Dlouho hledala účinnou léčbu. Nyní se osmadvacetiletá slečna konečně dočkala – lékaři jí implantovali malý neurostimulátor, který obnovuje správnou funkci střev. Díky terapii označované jako sakrální neuromodulace může vést důstojnější život.

„Začala mě bolet levá hýždě. Nemohla jsem sedět, následně ani chodit. Trvalo to asi měsíc a bolest se neustále stupňovala,“ vzpomíná Jana na počátky svých potíží. „Lékaři pak zjistili, že mám v těchto místech cizí tělísko, kolem kterého se vytvořil zánět,“ dodává. Musela tedy podstoupit operaci, při které lékaři tělísko vyjmuli a zánět vyčistili.

Její stav se ale ani po zákroku příliš nelepšil a přidaly se další komplikace. V oblasti konečníku se Janě začala tvořit píštěl, jež obnažila anální svěrače a způsobila fekální inkontinenci. Samovolný a nekontrolovaný únik stolice Janě značně znepříjemňoval život.

Potíže se pak ještě znásobily s Crohnovou chorobou, tedy chronickým zánětlivým onemocněním trávicího ústrojí, v důsledku čehož Jana trpěla nevolností a průjmy. „Crohnovu chorobu má i můj tatínek, ale stejně mě ta diagnóza šokovala.

Nikdy mě nenapadlo, že bych ji mohla mít taky,“ říká Jana.

Přesto se nevzdala svých životních cílů – odmaturovala a díky individuálnímu plánu dokončila i bakalářský obor na vysoké škole. Inkontinence ji však sužovala natolik, že musela omezit pohyb ve společnosti. „Několikrát se mi na veřejnosti stala nehoda a hodně obtížně se to řešilo.

Často jsem pak raději odmítala pozvání do divadla nebo do kina a místo toho zůstávala doma. Když už jsem někam šla, prakticky vůbec jsem nejedla, jenom pila vodu, aby střeva byla alespoň trochu v klidu. Bylo to hodně stresující,“ popisuje Jana. I přes veškerou snahu pracovat nakonec musela zůstat v plném invalidním důchodu.

V mladém věku si najednou připadala izolovaná a nepotřebná.

Celých osm let Jana střídala lékaře napříč republikou ve snaze nalézt odborníka, který by jí pomohl. Absolvovala několik operací píštěle, s inkontinencí si však nikdo z lékařů nevěděl rady. Byla tak odkázána pouze na cviky posilující svaly pánevního dna a na inkontinenční pomůcky.

Zajímavé:  Ivy Bears Vitamíny Recenze?

V roce 2014 přišla na chirurgickou kliniku ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, kde se po dalších operacích píštěle zaměřili i na řešení problémů s úniky stolice. „Jana podstoupila nejmodernější metodu léčby inkontinence, sakrální neuromodulaci.

Jedná se o terapii, při které implantujeme do těla malý neurostimulátor, který vysílá impulzy k nervům ovládajícím střeva a obnovuje tak jejich správnou funkci,“ vysvětluje MUDr. Julius Örhalmi, Janin ošetřující lékař z královéhradecké chirurgie.

Nejprve bylo nutné provést řadu testů včetně psychologických a psychiatrických vyšetření, aby se lékaři ujistili, že je Jana pro terapii vhodná.

Poté následovala první, testovací fáze, při které jí byly implantovány dočasné elektrody, a po dobu dvou týdnů se sledovalo, jak její tělo na léčbu reaguje.

„Janin organismus přijal terapii skvěle, za celé sledované období nepozorovala ani jednou samovolný únik stolice. Mohli jsme proto přistoupit ke druhé fázi a zařízení implantovat natrvalo,“ uvádí MUDr. Örhalmi.

„Tělo si na přístroj teprve zvyká, ale můj život je už teď nesrovnatelně lepší.

Těším se, že konečně půjdu bez obav třeba do kina nebo v létě na koupaliště, “ říká Jana, která se chce nyní věnovat pomoci jiným lidem.  „Vím, jaké to je, když vám někdo podá pomocnou ruku.

Moje okolí mě od začátku velmi podporovalo, což pro mě bylo nesmírně důležité. Ráda bych tedy předávala pozitivní energii dalším, kteří to potřebují,“ dodává.

  • Crohnova choroba - Vše o zdraví
  • Crohnova choroba - Vše o zdraví
  • Crohnova choroba - Vše o zdraví
  • Crohnova choroba - Vše o zdraví
  • Crohnova choroba - Vše o zdraví
  • Crohnova choroba - Vše o zdraví
  • Crohnova choroba - Vše o zdraví

Crohnova choroba – příznaky, léčba, speciální dieta

Crohnova choroba dokáže toho, kdo jí trpí, pořádně potrápit. Jak se projevuje a jaké jsou možnosti léčby prozradíme v našem článku.

Crohnova choroba je autoimunitní chronické onemocnění trávicího traktu. Způsobuje zánětlivé procesy v různých částech trávicí soustavy, nejčastěji však v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva. Proniká hluboko do vrstev postižené tkáně a může mít bolestivý a oslabující průběh s život ohrožujícími komplikacemi.

Nejčastěji se projevuje bolestmi břicha, dlouhotrvajícím průjmem, ale také únavou a úbytkem hmotnosti, až podvýživou. I když lék na Crohnovu nemoc neexistuje, lékaři dokáží výrazně potlačit její příznaky a dokonce zmírnit její rozvoj.

S adekvátní léčbou je tedy i v případě Crohnovy choroby možné vést plnohodnotný život.

Crohnova choroba: příznaky

Symptomy Crohnovy nemoci se mohou pohybovat od mírných až po těžké. Obvykle se objevují postupně, ale existují i případy, kdy propukly náhle a bez varování. Často se také objevuje období takzvané remise, kdy se nemoc žádnými symptomy neprojevuje.

Mezi nejčastější příznaky Crohnovy nemoci patří:

  • průjem
  • teplota
  • únava
  • bolest břicha a křeče v něm
  • krev ve stolici
  • bolest v ústech
  • afty
  • snížená chuť k jídlu
  • ztráta hmotnosti
  • bolest v blízkosti řitního otvoru
  • někdy se také objevují záněty jater nebo žlučových cest, záněty kůže, očí a kloubů nebo také opožděný vývoj u dětí

Crohnova choroba - Vše o zdraví

Vedle klasické moderní léčby podpořte zdraví zažívacího systému vhodným dietním opatřením. Vyvarujte se tučných, smažených a kořeněných pokrmů  a dejte pozor na přemíru nestravitelné vlákniny, která by mohla nadměrně dráždit střevo, ale také na zelí a luštěniny, které střevní trakt spíše zatěžují.

 Vhodná je konzumace dietního masa, kysaných mléčných výrobků, rýže, brambor a zeleniny, nejlépe upravené na páře. Z ovoce se zaměřte na zralé měkké druhy, jako meruňky, švestky nebo banány.  Z vlákniny je vhodný inulín, který najdeme v kořenech čekanky, pampelišky, česneku či cibuli. (PharmDr.

Kamila Horníčková)

Kdy navštívit lékaře

Pokud vás delší čas trápí průjmy či jiné změny v oblasti vyměšování doprovázené krví ve stolici nebo vás často a zdánlivě bez příčiny bolí břicho, máte teplotu a hubnete, pak byste s návštěvou lékaře neměli otálet. Ten obvykle provede podrobnou anamenézu, klinické vyšetření, laboratorní vyšetření a v případě podezření na Crohnovu nemoc také kolonoskopii.

Crohnova choroba - Vše o zdraví

Vhodná je strava nebo doplňky stravy s probiotiky a prebiotiky. Vybírejte probiotika s více kmeny a dostatečným množstvím prospěšných baktérií. Aby se projevil léčebný efekt, denní dávka by měla být minimálně 10 – 20 miliard živých baktérií u dospělého a 5 – 10 miliard u dětí. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Příčiny vzniku Crohnovy choroby

V minulosti se lékaři domnívali, že na rozvoj Crohnovy nemoci mají vliv špatné stravovací návyky v kombinaci se stresem. Teď se však přiklánějí k názoru, že tyto faktory průběh nemoci pouze zhoršují, ale nejsou příčinou jejího vzniku. Přesný původ nemoci tak zůstává nejasný s tím, že vliv nejspíš hraje:

  • Dědičnost – Crohnova choroba se objevuje častěji u jedinců, kteří mají výskyt této nemoci v rodinné anamnéze.
  • Imunitní systém – lékaři se domnívají, že Crohnovu nemoc mohou vyvolat viry nebo bakterie ve chvíli, kdy se imunitní systém snaží abnormální imunitní reakcí bojovat proti mikroorganismům, které napadají zažívací trakt.

Rizikové faktory propuknutí Crohnovy nemoci:

  • Věk – Crohnova nemoc se může objevit v jakémkoli věku, nejčastěji je však diagnostikována lidem do 30 let věku.
  • Rodinná anamnéza – 1 z 5 nemocných má ve své rodině člena, který měl také Crohnovu chorobu.
  • Životní prostředí – Crohnova nemoc se mnohem častěji objevuje u lidí z velkých měst nebo průmyslových oblastí.
  • Etnická skupina – nejčastěji se tato nemoc objevuje u bělochů a jedinců s východoevropským židovským původem.
  • Kouření – způsobuje zejména těžší průběh nemoci.
  • Užívání protizánětlivých léků – může vést k zánětu ve střevech a zhoršit tak průběh nemoci.

Crohnova choroba - Vše o zdraví

K tlumení zánětlivé reakce těla mohou pomoci přírodní vitamíny v podobě rakytníku řešetlákového, borůvek, kurkumy, acai atd. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Komplikace spojené s Crohnovou chorobou

V případě zanedbání léčby může vést Crohnova choroba k celé řadě zdravotních komplikací. Nejčastější z nich je neprůchodnost střev, kterou je v pokročilém stádiu nutné řešit chirurgicky.

Často se také v oblasti zažívacího traktu, a to včetně úst, řitního otvoru a genitálií, objevují bolestivé vředy, píštěle nebo praskliny. Následkem nemoci se pak může objevit podvýživa nebo rakovina tlustého střeva.

Crohnova choroba: léčba

Při prvních projevech jsou obvykle nasazována antibiotika, díky kterým se zmírní akutní průběh nemoci. U vážnějších případů je využívána biologická léčba, jež zamezí propuknutí dalších zánětů v těle nebo chirurgická léčba, která obvykle odstraní nejspostiženější část střev.

Ve fázi klinických testů je léčba Crohnovy nemoci pomocí vajíček červů tenkohlavce prasečího. Imunitní systém se v případě této léčby soustředí na boj a zničení tenkohlavce, díky čemuž přestává bojovat s vlastními bakteriemi.

Crohnova choroba: invalidní důchod

Vzhledem k tomu, že Crohnova choroba je závažné a chronické onemocnění, které postiženého často omezuje ve výkonu práce, může mu být v souvislosti s ní přiznán invalidní důchod. A to buď plný nebo částečný s tím, že posouzení závažnosti nemoci a jejího vlivu na pracovní schopnosti hodnotí ošetřující lékař.

Crohnova choroba: příčiny, projevy a léčba

Crohnova choroba - Vše o zdraví

Crohnova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění postihující celý trávicí systém, zejména přechod mezi tenkým a tlustým střevem, celé tlusté střevo a konečník. V České republice trpí touto nemocí až každý desátý člověk na 100 000 obyvatel.

Z jakého důvodu pacient onemocní, není dosud známo. Existuje hned několik teorií. Všeobecně se usuzuje, že se jedná o druh autoimunitního onemocnění. Jedinec má tedy nepřiměřenou imunitní reakci na látky tělu vlastní.

Je prokázáno, že 20% pacientů již má ve své rodině člověka s Crohnovou chorobou. Znamená to tedy, že genetika hraje v propuknutí této nemoci neopominutelnou roli. Další rizikové faktory ovšem nebyly zatím prokázány.

Existují studie, které poukázaly na kouření, jako na zhoršující faktor při léčbě této choroby.

Příznaky a projevy Crohnovy choroby

Protože Crohnova choroba postihuje celý trávicí aparát, je velmi složité tuto nemoc rozpoznat již v začátcích. Velmi často se stává, že pacienti mají příznaky po několik let, ale onemocnění nebylo diagnostikováno kvůli nespočetnému množství příznaků, které se Crohnově chorobě připisují.

Velmi časté jsou bolesti v podbřišku (často na pravé straně), teplota, nevolnost až zvracení. Tyto příznaky mohou být velmi často mylně diagnostikovány jako netypický zánět slepého střeva. Později se mohou dostavit průjmy či křeče kvůli možnému zúžení střeva důsledkem postupujícího zánětlivého procesu.

Pacienti často ztrácejí na váze. Pokud se zánět rozšíří až do břišní dutiny, využívá se operativních výkonů k odstranění úseků střev, které jsou zánětem nevratně poškozeny. Bohužel ani operace není definitivním řešením v boji s touto zákeřnou nemocí. V pokročilejších stádiích nemoci se tvoří tzv.

píštěle, což jsou proděravěné stěny střev, a tím vzniklá nechtěná komunikace s břišní dutinou. Píštěle mohou vznikat i v oblasti řitního otvoru. Komplikace se pak projevují náhlým zhoršením stavu pacienta, hnisavé a velmi bolestivé stavy.

Crohnova choroba může způsobit i tvorbu žlučových i ledvinových kamenů, bolesti kloubů, oční a kožní problémy. Z toho tedy vyplývá, že tato nemilosrdná nemoc ovlivňuje opravdu celý organismus.

Zajímavé:  Zvětšená Štítná Žláza Přírodní Léčba?

Diagnostika Crohnovy choroby

Vzhledem k tomu, že tato nemoc má široké spektrum projevů, je logické, že její odhalení je velmi složité. Pokud však lékař pojme jakékoliv podezření na Crohnovu chorobu, doporučí pacientovi kolonoskopii.

Jedná se o neinvazivní zákrok, který je bezbolestný, ale především nezbytný pro správné diagnostikování, nejen Crohnovy choroby. Při tomto vyšetření se odebere vzorek sliznice, která po histologickém rozboru potvrdí, nebo vyvrátí Crohnovu nemoc.

Samotné odebrání vzorku je bezbolestné, jako celé vyšetření.

Léčba Crohnovy choroby

Léčba, stejně jako projevy nemoci, je velmi individuální a „na míru ušitá“ každému pacientovi. Většinou se přistupuje ke klidovému režimu, kdy je potřeba snížit stresové faktory. Dále je potřeba vhodná strava, kterou doporučílékař.

Další léčba je pak v pravidelném podávání léků v podobě pilulek nebo čípků, kdy nejčastější jsou tablety obsahující kyselinu 5-aminosalicylovou, která má protizánětlivé účinky a tlumí tak zánětlivé procesy v těle. Při těžších projevech nemoci se využívají kortikosteroidy až imunosupresiva.

V poslední řadě se přistupuje k chirurgickým zákrokům v podobě umělých vývodů střev z břišní dutiny. Bohužel to nezaručuje zlepšení či zastavení průběhu nemoci. V testování je i biologická léčba.

Crohnova choroba život nezkrátí, ale velmi znepříjemní

Na otázky ohledně Crohnovy choroby odpovídá primář interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram Filip Závada.

Jaké onemocnění se skrývá pod tímto zvláštním názvem?Jde o chronický zánět tlustého nebo tenkého střeva neznámého původu. Crohnova choroba je mechanizmem vzniku velice podobná ulcerózní kolitidě, která postihuje sliznici, tlustého střeva a projevuje se krvácením a průjmy.

Kolik pacientů touto nemocí trpí a zvyšuje se jejich počet?U nás, stejně jako v zemích západní Evropy, trpí Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou cca 350 osob na 100.000 obyvatel. Každý rok je diagnostikováno dalších 6 až 10 nových případů ulcerózní kolitidy na 100.000 obyvatel, u Crohnovy choroby je počet nových případů na 100.000 obyvatel 4 až 6.

Co je podstatou vzniku?Příčina obou uvedených nemocí není dosud známa. Ke vzniku onemocnění musí mít pacient genetické předpoklady, ty však nejsou zatím plně pochopeny. Velmi zjednodušeně lze říci, že jde o autoimunitní onemocnění.

Jde o civilizační choroby, které vznikají jako důsledek změn životního stylu, životosprávy, přílišného používání antibiotik a neúměrného stresu. Všechny uvedené změny životního stylu člověka se objevily v posledních 100 letech a náš imunitní systém na ně podle všeho reaguje nepřiměřeně až agresivně.

V zemích s nízkou úrovní hygieny se tato onemocnění prakticky nevyskytují.

Bývá odhalení choroby obtížně?Pacienti, u kterých je následně potvrzena Crohnova choroba, přichází pro poruchy střevní pasáže, opakující se bolesti břicha a hubnutí. U některých pacientů se vyvinou hnisající píštěle kolem konečníku.

Někdy má onemocnění i mimostřevní projevy – bolesti kloubů, postižení kůže a očí.

Diagnostika těchto onemocnění je komplexní proces, který zahrnuje rozbor anamnézy, laboratorní vyšetření, zobrazovací metody (CT, ultrazvuk, magnetickou rezonanci), nepostradatelné je vyšetření tlustého střeva endoskopicky. .

Jaká je léčba, s jakým úspěchem je tato nemoc vyléčitelná?Léčba spočívá především v podávání léků a úpravě životosprávy a životního stylu pacienta. Někdy je nezbytná léčba chirurgická s odstraněním nejvíce postižené části střeva.

Také píštěle se musí řešit chirurgicky. Co se týče léků, používají se aminosalicyláty, kortikosteroidy, imunosupresiva a v posledních letech i velmi nákladná biologická léčba, kde se náklady na léčbu jednotlivce šplhají ke statisícům. Upravuje se dieta podle typu postižení.

Všichni nemocní by měli přestat kouřit.

Postihuje toto onemocnění i dětský věk?Bohužel ano. Děti s touto chorobou jsou léčeny ve velkých nemocnicích, pro náš region patří spádem do nemocnice Motol.

Jak tedy sám pacient může přispět k úpravě zdravotního stavu?Pokud pacient trpí některým z výše uvedených příznaků, měl by přijít co nejdříve na vyšetření.

Je-li Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida zjištěna, je nezbytné dodržovat léčebný režim, tzn. brát doporučené léky, upravit životosprávu, minimalizovat stres a chodit na pravidelné kontroly, a to i v případě, že nejsou přítomny žádné obtíže.

Jen tak je možné snížit riziko komplikací těchto nemocí a udržet si dobrý zdravotní stav.

Každá nemoc si s sebou nese svá rizika, jaká jsou v případě Crohnovy nemoci?Crohnovu nemoc ani ulcerozní kolitidu nemůžeme nikdy považovat spolehlivě za vyléčenou.

Všichni nemocní by měli chodit na pravidelné kontroly, aby předešli komplikacím a složitým operacím. Obě choroby bohužel zvyšují i riziko nádorů tlustého střeva a konečníku, takže sledování bývá doživotní.

Ani Crohnova nemoc ani ulcerosní kolitida život nezkracují, umí ho však pořádně znepříjemnit.

Dagmar Čerňanská

Co mi kolitida přinesla dobrého – 2. díl

V předchozím dílu jsem zmiňovala, že mi kolitida přinesla mnohá přátelství i možnost jezdit do lázní. Chtěla bych však zdůraznit, že tímto nevyzdvihuji žádnou nemoc jako úžasnou životní zkušenost. Sama bych se asi raději bez této nebo jakékoliv nemoci obešla.

Nicméně faktem zůstává, že každý zdravotní problém nás může i obohatit, pokud se k němu nepostavíme jako k jednoznačné stopce našeho plnohodnotného života. Někdy je život s chronickým onemocněním náročnější, než si mnozí dokážou představit. Přesto je možné se nevzdat. I já někdy padám únavou nebo jinou komplikací IBD.

Střevní zánět však může být také jakýmsi testem partnera a rodinných vztahů nebo ovlivní výběr našeho povolání. Při zpětném hodnocení pak zjistíte, že třeba i ty negativní zkušenosti byly k něčemu dobré.

Zde jsou tedy další důvody, proč někdy vnímám svoji kolitidu jako dobrou zkušenost:

Test partnera i rodiny

Já vím, že není žádná sranda zjistit, že nám vztahy s blízkými nefungují a že tím katalyzátorem někdy bývá právě nemoc. Prostě nemoc může spustit „čistku“ ve vztazích. Pro mě byla kolitida také jakýmsi testem.

Jak už někteří víte, přišla jsem tragicky o partnera, svoji první lásku. Ve chvílích, kdy jsem se psychicky zvedla natolik, abych začala navazovat nové vztahy, jsem měla těžkou ataku kolitidy a v prvním díle již zmiňovaný brutální počet průjmů.

S tím tedy není sranda najít si nového partnera.

Jeden mi řekl, že už mu ty moje střeva lezou na nervy, a jiný mi zase raději zdrhnul z rande. Naštěstí jsem potkala toho pravého a ten nejenže moje skákání do křoví na prvním rande přežil, ale vzal si mě a máme spolu krásného zdravého syna.

Vy asi budete mít jiný příběh, možná vám kolitida nebo crohn zamotaly vztahy úplně jinak, ale věřte, že jdou postupně rozmotávat. Není špatné se v těchto případech obrátit na psychologa a najít si podpůrnou „léčbu“ i na vztahy, dětství a život jako takový.

Celostní poradenství pro zdraví a výživu

Poslední dobrou věcí, kterou mi přinesla kolitida, je moje profese. Kolitida mě přivedla k celostnímu poradenství pro zdraví a výživu, kterému se věnuji na svém osobním blogu. Baví mě to a mám radost, že dokážu inspirovat ostatní k aktivnímu prožívání života a jídla i přes nejrůznější zdravotní obtíže.

Nejprve jsem se začala zajímat o stravu sama pro sebe. Vyzkoušela jsem selektivní dietu, abych zjistila, co mi z jídla sedí a čeho se mám raději vyvarovat.

Potkala jsem skvělou nutriční terapeutku paní Elišku Astlovou, která mi ukázala další možnosti, jak se s kolitidou stravovat.

Díky naší spolupráci a mému vystudovanému oboru (potravinářská a biochemická technologie) jsem se začala více zajímat o to, co jím a v jaké kvalitě. Začala jsem se věnovat výživovému poradenství.

K výživě jsem postupně přidávala další a další znalosti o své chorobě a lécích, ale také o zdraví celkově a takzvaných alternativních přístupech – výživových, východních medicínách, psychosomatice aj.

Prostě bych nebyla tam, kde jsem teď

Kolitida mě totiž nějakým způsobem zformovala, naučila mě o sebe více pečovat i jinak myslet.

Podstoupila jsem také několik psychologických konzultací, hodně alternativních způsobů léčby a zakotvila v jakési vnitřní spokojenosti, která je samozřejmě různými okolnostmi soustavně narušována.

Zajímavé:  Alergie Na Pekanové Ořechy?

🙂 Ale ve finále je mi vlastně lépe než mnoha jiným, kteří zatím žádným zdravotním problémům nečelili. Takže ač je střevní zánět nepříjemnou chorobou, pro mě osobně platí – všechno zlé je k něčemu dobré.

Základní specifika onemocnění Morbus Crohn – Pacienti IBD

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění zažívacího traktu. Zpočátku může být postižena pouze malá část traktu, avšak onemocnění má značný potenciál k expanzi.

Částečným řešením onemocnění může být po vyčerpání konzervativní terapie chirurgická resekce zanícených částí, která může přechodně zmírnit symptomy onemocnění,  relaps onemocnění je však vysoce pravděpodobný. Ve srovnání s Ulcerozní kolitidou, nepřináší resekce konečné řešení, odstraňující onemocnění.

Charakteristika onemocnění

Onemocnění ostihuje celou trávící trubici od úst až po konečník, ale umístění v ústech a jícnu je velmi vzácné a je popsáno u několika málo případů na celém světě. Nejdříve byla popsána Crohnova choroba v oblasti napojení tenkého střeva na tlusté (ileocekální oblast), resp.

na konci tenkého střeva (terminální ileum), podle kterého byly popsány první případy jako zánět konečné části tenkého střeva (ileitis terminalis). Později se však zjistilo, že asi z 20% je postiženo tenké střevo a dalších 30% se vztahuje k tenkému i tlustému střevu. Ve 30% je postižen samostatně konečník.

Typické pro tuto chorobu je, že postihuje vždy pouze určitý úsek tenkého či tlustého střeva a ostatní úseky mohou být zcela zdravé.

Pro Crohnovu chorobu je typické také to, že zánět postihuje střevo do hloubky (v celé šířce stěny) a proto je zde sklon k tvorbě píštělí a abscesů.

Vzhledem k tomu, že zánět prochází celou střevní stěnou a po léčbě má sklon k jizvení, dochází ke zúžení průsvitu střeva s možností vzniku neprůchodnosti střevní.

Střevní kličky postižené zánětem mají tendenci se spojovat, čímž vznikají srůsty mezi jednotlivými střevními úseky a další možnosti zúžení.

Příznaky onemocnění

Bolest břicha nejčastěji v pravém podbřišku, průjmovité stolice většinou bez příměsi krve, teplotou do 38 °C a úbytkem tělesné hmotnosti.

Náhlý začátek onemocnění může napodobit zánět slepého střeva, pacienti jsou často operováni, odstranění slepého střeva však může vést ke vzniku píštělí.

Prvním příznakem může být střevní neprůchodnost, při postižení velkého úseku střeva i těžká podvýživa, případně i mimostřevní příznaky jakými jsou např. bolesti kloubů, abscesy či píštěle v oblasti hýždí.

Statistické údaje

  • nejčastější propuknutí nemoci je mezi 20. a 35. rokem věku
  • výskyt Crohnovy nemoci v České republice je 2 – 3 pacienti na 10 000 obyvatel
  • počet nových pacientů je 1-3 noví pacienti na 100 000 obyvatel za rok

Dle Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky.

Videa k onemocnění

  • Život s Crohnovou chorobou
  • Crohnova nemocpříznakystatistikaterminální ileumvideo

Zákeřná nemoc mladých: Jak vám Crohnova choroba změní život?

Foto: Nikodash, Shutterstock.com

Kruté bolesti břicha, krvavé průjmy a nevyzpytatelná vzplanutí. Počet lidí s Crohnovou chorobou v Česku za posledních patnáct let stoupl takřka o polovinu. Drtivá většina nemocných jednou i víckrát za život skončí na operačním sále. A vyléčení není možné. Jak se žije s crohnem?

chorobách střev se většinou moc nemluví. Někteří nemocní otálejí dlouhé měsíce, než se s bolestmi, průjmy a často pernými chvílemi na veřejnosti svěří lékaři.

Podle statistik má v současné době crohna na dvacet tisíc Čechů. „Počet onemocnění Crohnovou chorobou v populaci z neznámých důvodů stále narůstá, navíc postihuje stále mladší jedince i děti,“ podotýká MUDr.

Hana Mojžíšová, která se specializuje na výživu a zdravý životní styl.

Urputné průjmy, které vás mohou přepadnout kdekoli a kdykoli, křečovité bolesti kolem pupku a v podbřišku, často i vysoké horečky. Akutní fáze může trvat dny i týdny. Pak přichází období klidu, jako byste byli zcela zdraví. Jenže poté to začne nanovo.

„Že mám crohna, jsem se dozvěděla v dvaadvaceti. Když na to zpětně vzpomínám, diagnóza byla skoro vysvobození. Nic nebylo horší než těch pět měsíců předtím, když jsem nevěděla, co mi je,“ popisuje čtenářka Radka, u které měli lékaři prvně podezření na gynekologický problém.

„Při nejhorším vzplanutí, když jsem ještě nebrala léky, jsem ze záchodu prakticky nevycházela. Nespočítám, kolik krvavých stolic to bylo, ale klidně i několik do hodiny. Běžně jsem se kvůli průjmu budila a o bolestech břicha ani nemá cenu mluvit,“ vzpomíná.

Podívejte se, co dokáže Crohnova nemoc.

Stejně jako v Radčině případě se u většiny pacientů nemoc objeví mezi 20. a 30. rokem. Výjimkou však není ani u dětí. Vzhledem k tomu, že potíže mají kolísavý průběh (období urputných průjmů a bolestí střídá období klidu), často trvá i několik let, než je choroba odhalena a potvrzena.

Jak se nemoc odhaluje? Nemocného čeká fyzikální vyšetření, vyšetření stolice i krevní testy. Pomocí kolonoskopie se pak mohou z postiženého střeva vzít vzorky na histologii, která diagnózu definitivně potvrdí.

Foto: ESB Professional, Shutterstock.com

Nemoc se projevuje nesnesitelnými bolestmi a průjmy, které neustávají ani v noci

Ačkoli nezabíjí, dokáže crohn nemocným zkomplikovat život. Proč trpí právě oni a jestli se z toho někdy úplně dostanou, na to medicína zatím nemá odpověď. „Crohnova choroba se řadí mezi střevní záněty.

Jedná se o autoimunitní nemoc, jež může zasáhnout kteroukoliv část trávicího ústrojí od jícnu po konečník. Nejčastěji však postihuje konec tenkého střeva. V současnosti ji nelze zcela vyléčit,“ popisuje odbornice na zdravotní prevenci Margit Slimáková.

Při autoimunitní nemoci imunitní systém napadá buňky vlastního těla, což se projevuje zánětem.

„Původ je neznámý. K rozvoji ale mohou přispívat dědičné faktory, některá léčiva, stres, ale i nezdravá strava typická nedostatkem vlákniny, nadměrnou konzumací průmyslově zpracovaných potravin či vysokým příjmem cukrů,“ dodává Margit Slimáková.

Foto: BlurryMe, Shutterstock.com

Diagnostika zahrnuje krevní testy i kolonoskopii

Přestože nemoc nelze úplně vyléčit, problémy jdou velice dobře mírnit. Při terapii se používají imunosupresiva, kortikosteroidní hormony a antibiotika. „Nejúčinnější je biologická léčba.

Léky působí přímo v místě zánětu a potlačují jej,“ popisuje gastroenterolog Karel Lukáš. Mimořádně důležitý je i přísný výživový plán.

Nemocní se musejí stravovat pravidelně, vyřadit dráždivé potraviny i alkohol a dodržovat takový jídelníček, který i při častém vyměšování udrží v těle dostatek živin.

„Pokud neuspějeme s konzervativní léčbou, nastupuje chirurgický zákrok. Každopádně čím dříve se nemoc začne léčit, tím lépe,“ doplňuje Karel Lukáš. U většiny nemocných současná léčba umožňuje potlačit příznaky, zabránit komplikacím a zabezpečit dobrou kvalitu života.

„Velký podíl na aktivitě onemocnění má i psychika jedince, stejně tak jako vysoká míra stresu,“ uvádí Hana Mojžíšová. Období klidového období může při dodržování režimu trvat několik měsíců i let. Vzplanutí pak často bývá ovlivněno duševním stavem nemocného.

I když je pacient vzorňák a plní veškerá nařízení lékařů, neznamená to, že se vyhne chirurgickému zákroku.

Velká část nemocných podstupuje i několikrát za život operaci, při níž je odebrán postižený úsek tenkého či tlustého střeva a někdy je nutné udělat i vývod střeva (stomii). Při hojení zánětu se totiž tkáň často zúží a zatuhne, čímž se střevo stane těžko průchodné.

Po odebrání a napojení střeva je vše zase v pořádku. Nikdy ale pacient ani lékaři nemají jistotu, že se zánět neobjeví po určitém čase znovu na jiném místě.

  • Popis – Vážná autoimunitní nemoc, chronický idiopatický (= příčina není známa) zánět zažívacího traktu, nejčastěji se objevuje ve střevech. Obvykle je diagnostikována u mladých lidí do 30 let, výjimkou nejsou ani děti.
  • Příznaky – Silné bolesti břicha, časté a těžké průjmy, teploty, hubnutí a celkové neprospívání. Někdy se přidávají i další problémy (kožní, oční, jaterní). Zánět způsobuje závažné poškození, nejčastěji střev a konečníku.
  • Léčba – Terapii je potřeba zahájit co nejdřív. Užívají se kortikosteroidy, antibiotika, léky na imunitu, biologická léčba. Komplikace zánětu jsou velmi časté a musejí se řešit opakovanými operacemi.
  • Smrtnost – Umírá procento nemocných.
  • Prevence – Pravá příčina nemoci není známa, proto není známa ani prevence.

Transplantace stolice: Co to je a k čemu se využívá tato léčebná metoda?

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector