Dermoidní cysta – vše o zdraví

Dermoidní cysta - Vše o zdraví

Na žádost našich čtenářů a také v souvislosti s dotazy naší poradny zde ve stručnosti podám základní informace k tomuto onemocnění. U pilonidálního sinu se jedná o podkožní dutinku, ústící na kůži v oblasti mezi špičkou kostrče a anální oblastí. Protože obsahuje zbytky chlupů nebo kůže, nazývá se tento jev podle latinského překladu hnízdo chlupů (pilonidalis). Místem výskytu však mohou být i jiné části těla, např. podpaží, pupek ad.

Příčina a projevy

Sinus pilonidalis může být vrozený (dermoidní cysta), nebo se objeví až během života třeba zarůstáním chlupů pod kůži.

Kůže a podkoží na něj reagují jako na cizí těleso, snadno dojde k infekci, tvorbě granulační tkáně, začnou se utvářet fistuly, nebo se vytvoří abscesové ložisko, vyplněné hnisem. Místo postižené pilonidálním sinem bolí, okolní kůže je zarudlá a z dutinky vytéká na kůži hnis.

Proces může být podporován jiným zánětem, zvýšeným pocením, nedostatečnou hygienou, sedavým zaměstnáním, nebo takovými aktivitami, při nichž je zvýšený a dlouhodobý tlak na kostrč.

Typickým postiženým je obézní mladý muž, tmavý, s hustým ochlupením. Onemocnění se vyskytuje také u žen v souvislosti s nástupem puberty, hormonální aktivity, celkovým sklonem k folikulitidě, tj. k infekčnímu zánětu vlasového váčku, jenž může vzniknout všude tam, kde z kůže rostou vlasy či chlupy. Je pozorována také rodinná predispozice.

Diagnostika

Diagnózu většinou stanovuje chirurg, protože pacient, kterého trápí sinus pilonidalis, navštíví převážně chirurga. Většinou není těžké určit tento sinus už na první pohled.

Léčba

Rozlišujeme tzv. akutní projev, při němž je přítomen zvětšující se zánět, hnis, kultivačně nalezena patogenní bakterie. Tehdy je třeba dutinu chirurgicky otevřít, vyčistit, vyplachovat antibiotickým roztokem, drénovat, vysušit, nechat zahojit.

Ovšem v případě recidiv, a ty lze očekávat, bude potřeba komplexního chirurgického ošetření, jež má za cíl plastickou operací celé místo odstranit. V tomto případě volí specialisté z oboru plastické chirurgie individuální postup.

Dodatek

Jednou věcí jsou skutečnosti genetické, konstituční, anatomické, které nemůžeme úplně ovlivnit.

Ovšem druhou věcí jsou skutečnosti, které situaci napomáhají, a ty se dotýkají životního stylu, nadváhy, kouření, nedostatečné hygieny, situací, kdy je tělo vyčerpáno, stresováno, a takové skutečnosti každý jedinec, kterému byl sinus pilonidalis diagnostikován, ovlivňovat může; je v jeho moci, zda se nemoc spustí.

V naší poradně provádíme rozbor situace s cílem pojmenovat ty příčinné řetězce, které mají souvislost s nepříjemným stavem sinu pilonidalis, a ukázat, co má dotyčný změnit.

Je v programu prozkoumat imunitu, hormony pacienta, schopnost detoxikace těla prostřednictvím funkce jater, ledvin, střeva, dále psychiku, sociální zázemí.

Takže zásah chirurgický – ano, ale současně s ním je nutná zásadní změna životního postoje.

Gynekologické cysty: Prokletí pohlavních orgánů

Cysta je dutina ohraničená od okolní tkáně, naplněná řídkým nebo hustým obsahem. Může dorůstat různé velikosti – od mikroskopické až po obsah několika litrů. Jejich původ je různý, nejčastěji se objeví po uzávěru žlázového vývodu, příčinou může být také jeho rozšíření, mohou vzniknout v důsledku vývojové anomálie, hormonálního nebo nádorového původu.

Slova cysta má čistě popisný charakter, který nevypovídá nic o tom, zda je nezhoubná nebo zhoubná. To se dá určit až odběrem tkáně a laboratorním vyšetřením.

Charakter a chování cysty záleží na tom, ve kterém orgánu se cysta nachází:

  • Cysta Bartholinské žlázy se tvoří v okolí jejího vývodu a projevuje se jako kulovitý nebolestivý útvar různé velikosti na vnitřní straně velkého stydkého pysku. Pokud je útvar zarudlý, bolestivý, jedná se o zánět Bartholinské žlázy, který je bakteriálního původu a postihuje buď okolí vývodu žlázy, nebo žlázu celou.
  • Cystické útvary v pochvě obvykle vycházejí ze zárodečné tkáně a na jejich vzniku se může podílet pohlavní styk, zavádění tamponu nebo porod. Pohlavní styk či zavedení tamponu je pak pro ženu velmi bolestivé.
  • Cysty na vaječníku jsou umístěny nejčastěji na povrchu, vzácně uvnitř vaječníku nebo na stopce.

Nejčastější typy nezhoubných cyst:

  • Folikulární (funkční) cysta vzniká v případě, kdy během menstruačního cyklu nedojde k ovulaci, folikul přetrvává a dorůstá různé velikosti.
  • Cysta žlutého tělíska znamená přetrvávající žluté tělísko, ve které se změní dominantní folikul po ovulaci.
  • Endometroidní cysta neboli Sampsonova cysta je postižení vaječníku při onemocnění zvaném endometrióza. Jde o stav, kdy se děložní sliznice nachází rozeseta v různých lokalizacích v dutině břišní (pobřišnice, střevo, děloha, močový měchýř). Jasná příčina endometriózy není známá, existuje více teorií o jejím vzniku.
  • Dermoid neboli zralý teratom je nejčastějším typem nezhoubného nádoru na vaječníku. Vzniká ze zárodečných buněk. Dorůstá velikosti i nad 10 cm a může obsahovat jakoukoli tkáň lidského těla – nejčastěji vlasy, kožní maz, zub, chrupavku či kost.
  • Syndrom polycystických vaječníků je onemocnění, které je diagnostikováno na základě souboru příznaků, jako je vysoká hladina mužských pohlavních hormonů, ochlupení v mužských lokalizacích, akné, obezita a poruchy menstruačního cyklu (anovulace). Kromě laboratorních nálezů a klinických příznakům mají charakteristickou strukturu i vaječníky.
  • Paraovariální cysta se nachází mimo vaječník, může být na stopce a narůst i do větších rozměrů.

Jak žena pozná, že má cystu na vaječníku?

Je celkem obvyklé, že lékař najde cystu náhodou při preventivním vyšetření. Cysta se může projevit bolestmi v podbřišku, tlakem na močový měchýř, bolestmi při styku či v zádech, nepravidelnostmi v menstruačním cyklu, menstruace může být silná nebo naopak může vynechat.

Zajímavé:  Zahlenění V Krku Léčba?

Akutní bolest je spojená s prasknutím cysty a krvácením do tkáně vaječníku. Pokud je bolest kolikovitá doprovázená nauzeou, zvracením, teplotou a střevními obtížemi, jde nejčastěji o tzv. torzi. Cysticky změněný vaječník se pootočí kolem své osy a tím se omezí tepenné zásobení tohoto orgánu, který ztrácí přívod kyslíku.

Diagnostika cyst na vaječníku se provádí pomocí vaginálního ultrazvuku a palpačního vyšetření pacientky. Pokud cysta přetrvává dlouhou dobu nebo se jeví jako podezřelá, má lékař možnost odebrat nádorové markery, které naznačí, zda má cysta benigní nebo maligní charakter.

Čtěte také:

Někdy zmizí, někdy pomůže chirurgie

Léčba cysty Bartholinské žlázy nebo cysty v pochvě je vždy chirurgická.

Pokud má žena zjištěnu cystu na vaječníku, další postup záleží na více faktorech. K chirurgickému řešení se přistupuje v situaci, kdy cysta ženě způsobuje potíže (bolesti, poruchy cyklu), jeví známky zhoubného bujení, je větší velikosti, přetrvává delší dobu nebo hrozí, že poškodí vaječník. V opačném případě lékař ženu pravidelně sleduje. Cysta většinou sama zmizí.

Při konzervativní léčbě cyst závislých na menstruačním cyklu bývá ženě nasazena hormonální antikoncepce. Často ji pak ženy užívají dlouhodobě, aby se předešlo jejich znovuobjevení.

Hormonální léčbu (dienogest) lékaři volí také při léčbě endometroidní cysty.

Jaké komplikace mohou cysty působit?

Mezi nejčastější akutní komplikace cyst na vaječníku patří samovolné prasknutí cysty, které může být následováno zánětem pobřišnice, a již zmiňovaná torze (zaškrcení tepen zásobující vaječník).

Komplikace ale nemusejí být pouze akutního rázu. Jakákoli operace, obzvláště spojená se zánětem, může zanechat v dutině břišní a malé pánvi srůsty. Srůsty pak mohou způsobit bolesti.

Pokud si operace vyžádala razantní řešení, tedy odnětí celého vaječníku, popřípadě vejcovodu, může mít žena v budoucnosti problémy s otěhotněním či předčasným přechodem.

Problémy s otěhotněním

Vaječníky jsou pro otěhotnění velmi důležitým orgánem. Hormony, které produkují, řídí menstruační cyklus. Cysticky změněný vaječník nemusí fungovat, jak by měl, a menstruace může být nepravidelná.

U syndromu polycystických vaječníku často neprobíhá ovulace, která je pro otěhotnění nezbytná. Růst a uvolnění vajíčka je možné podpořit hormonálně. Protože polycystické vaječníky mají silnější obal, provádí se za účelem dosáhnutí ovulace tzv. laparoskopický drilling. Podstatou drillingu je, že se slupka vaječníků se na několika místech propálí.

Velmi častou příčinou neplodnosti bývá endometrióza. Rozsáhlý nález endometriózy v malé pánvi může způsobit srůsty a neprůchodné vejcovody.

U tohoto onemocnění může být příčina nemožnosti otěhotnět také na straně imunologie. Léčba spočívá v kombinaci chirurgického odstranění viditelných ložisek endometriózy a hormonální terapie.

Aby se zhojila i neviditelná či těžko přístupná ložiska, je nutné menstruační cyklus zablokovat.

V případě, že žena prodělá některou z cyst, může být její cesta za miminkem delší a páry často končí v rukách odborníků na asistovanou reprodukci.

Okcipitální dermoidní cysta s dermálním sinem jako příčina neuroinfekce

Pediatr. praxi 2017; 18(5): 314-316 | DOI: 10.36290/ped.2017.061

prof. MUDr. Vladimír Mihál, CSc.1, 2, MUDr. Mariana Balíková2, doc. MUDr. David Krahulík, Ph.D.3, MUDr. Kamila Michálková4 1Ústav molekulární a translační medicíny LF UP Olomouc 2Dětská klinika LF UP a FN v Olomouci 3Neurochirugická klinika LF UP a FN v Olomouci 4Radiologická klinika FN Olomouc

Okcipitální kožní sinusy (ODS) jsou vzácné dysrafické léze způsobené vadným oddělením ektodermu a neurodermu, které seprojevují různými klinickými příznaky od asymptomatického kožního sinu až po symptomatické situace včetně hydrocefalu,meningitidy nebo abscesu. Představujeme 4letou dívku se zvýšeným intrakraniálním tlakem a meningitidou. Neuroradiologickéstudie vyhodnotily nález jako mozečkový absces s komunikací s kongenitálním kožním defektem. Absces mozečku byl léčen

radikální excizí cestou subokcipitální kraniotomie. Histologický a peroperační nález potvrdily dermoidní cystu.

Klíčová slova: dermoidní cysta, okcipitální dermální sinus, absces mozečku, meningitida, dítě

Occipital dermal sinuses (ODS) are rare dysraphic lesions resulting from defective separation of the ectoderm and neurodermpresenting with diverse clinical features from asymptomatic dermal sinus to symptomatic situations including hydrocephalus,meningitis or abscess.

We present a 4-year-old girl presented with raised intracranially pressure and meningitis. Neuroradiologicalstudies evaluated finding as a cerebellar abscess communicating with congenital skin defect. The cerebellar abscess was treatedby radical excision through a suboccipital approach.

Histological and peroperative finding confirmed dermoid cyst.

Keywords: dermoid cyst, occipital dermal sinus, cerebellar abscess, meningitis, child

Zveřejněno: 1. listopad 2017

  1. Martinez-Lage LF, Ramos J, Puche A, et al. Extradural dermoid tumours of the posterior fossa. Arch Dis Child 1997; 77(5): 427-430. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
  2. Maaloul I, Hsari M, Fourati H, et al. Occipital dermoid cyst associated with dermal sinus complicated with meningitis: a case report. Arch Pediatr 2016; 23(2): 197-200. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
  3. Naderi S, Nejat F, Shahjouei S, et al. Cranial dermal sinus: presentation, complications amd management. Pediatr neurosurg 2012; 48: 86-92. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
  4. Cai CQ, Zhang QJ, Hu XL, et al. Dermoid cyst of the posterior fossa associated with congenital dermal sinus in a child. World J Pediatr 2008; 4(1): 66-69. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
  5. Akhaddar A, Jiddane M, Chakir N, et al. Cerebellar abscesses secondary to occipital dermoid cyst with dermal sinus. Surg Neurol 2002; 58: 266-270. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
  6. Vinchon M, Soto-Ares G, Assaker R, et al. Occipital dermal sinuses: report of nine pediatric cases and review of literature. Pediatr Neurosurg 2001; 34: 255-263. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
  7. Kamide T, Yokoyama T, Iwasa T. Mollaret meningitis associated with occipital dermal sinus. J Pediatr 2009; 155: 757-758. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
  8. Aryan HE, Jandial R, Farin A, et al. Intradural cranial congenital dermal sinuses: diagnosis and management. Childs Nerv Syst 2006; 22: 243-247. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
Zajímavé:  Tabletki Na Alergie Dla Dzieci?

Dermoidní cysta – Dermoid cyst

Dermoid cysta je teratom o cystické povahy, že obsahuje pole vývojově zralých, pevných tkání. Často se skládá z kůže , vlasových folikulů a potních žláz , zatímco další běžně používané složky zahrnují shluky dlouhých vlasů , kapsy mazu , krev , tuk , kosti , nehty , zuby , oči , chrupavky a tkáň štítné žlázy .

Vzhledem k tomu, že dermoidní cysty rostou pomalu a obsahují zralou tkáň, je tento typ cystického teratomu téměř vždy benigní . V těch vzácných případech, kdy je dermoidní cysta maligní , se karcinom dlaždicových buněk obvykle vyvíjí u dospělých, zatímco u kojenců a dětí se obvykle vyskytuje endodermální sinusový nádor .

Umístění

Díky své klasifikaci se dermoidní cysta může objevit všude tam, kde se může vyskytnout teratom.

Vaginální a ovariální dermoidní cysty

Na vaječnících každý měsíc obvykle rostou cystovité struktury zvané folikuly . Jakmile se vajíčko během ovulace uvolní ze svého folikulu , folikuly se obvykle vyprázdní. Někdy se tekutina hromadí uvnitř folikulu a tvoří jednoduchou (obsahující pouze tekutinu) cystu. Většina těchto funkčních cyst se vyřeší spontánně.

Zatímco všechny ovariální cysty mohou mít velikost od velmi malých po poměrně velké, dermoidní cysty nejsou klasifikovány jako funkční cysty. Dermoidní cysty pocházejí z totipotenciálních zárodečných buněk (které jsou přítomny při narození), které se abnormálně odlišují a vyvíjejí vlastnosti zralých dermálních buněk.

Existují komplikace, jako je torze (kroucení), prasknutí a infekce, i když jejich výskyt je vzácný. Dermoidní ovariální cysty, které jsou většími, představují komplikace, které mohou vyžadovat odstranění buď laparoskopií nebo laparotomií (tradiční chirurgický zákrok). Zřídka se může v pochvě vyvinout dermoidní cysta.

  • Složitá cysta způsobená dermoidem, jak je vidět na ultrazvuku
  • Složitá cysta způsobená dermoidem, jak je vidět na CT. Šipka ukazuje na kost nebo zuby.

Periorbitální dermoidní cysty

Dermoidní cysty se mohou objevit u malých dětí, často v blízkosti laterálního aspektu obočí (pravá část pravého obočí nebo levá část levého obočí). V závislosti na vnímané míře rizika jsou tato někdy vystřižena nebo jednoduše sledována.

Pokud dojde k narušení dermoidní cysty, může dojít k zánětlivé reakci a cysta se může opakovat, pokud není zcela vyříznuta. Někdy není úplná excize praktická, pokud je cysta v konfiguraci činky, přičemž prochází stehovou linií v lebce.

Pokud se na mediálním aspektu objeví dermoidní cysty, zvyšuje se možnost encefalokély a měla by být zohledněna mezi diferenciálními diagnózami.

další místa, kde se může vyskytovat DC, jsou mozek, šourek, hltan.

Dermoidní cysty se vyvíjejí během těhotenství. Vyskytují se, když se kožní buňky a věci, jako jsou vlasy, potní žlázy, olejové žlázy nebo tukové tkáně, zachytí v kůži, jak dítě roste v děloze. Dermoidní cysty jsou přítomny při narození (vrozené) a jsou běžné. Může to trvat měsíce nebo roky, než si u dítěte všimnete dermoidní cysty, protože cysty rostou pomalu.

Příznaky dermoidních cyst jsou malé a cysty jsou obvykle bezbolestné. Nejsou škodlivé pro zdraví dítěte. Pokud se nakazí, musí být infekce léčena a cysta by měla být odstraněna. Je snazší odstranit cysty a předcházet jizvám, pokud je cysta odstraněna před infikováním.

Páteřní dermoidní cysty

Páteřní dermoidní cysty jsou benigní ektopické výrůstky považované za důsledek embryologických chyb během uzavření neurální trubice . Jejich hlášený výskyt je extrémně vzácný a představuje méně než 1% intramedulárních nádorů míchy . Bylo navrženo, že v minulém století bylo v literatuře identifikováno možných 180 případů spinálních dermoidních nádorů.

Dermoidní cysty častěji postihují lumbosakrální oblast než hrudní obratle a jsou extramedulární v první dekádě života.

Byly vyvinuty různé hypotézy vysvětlující patogenezi spinálních dermoidů, jejichž původ může být získán nebo vrozený.

  • Získané nebo iatrogenní dermoidy mohou vzniknout z implantace epidermální tkáně do subdurálního prostoru, tj. Spinální kožní inkluze, během punkční jehly (např. Lumbální punkce) nebo během chirurgických zákroků při uzavření dysgrafické malformace.
  • Předpokládá se však, že vrozené dermoidy pocházejí z buněk, jejichž poloha je správná, ale které nedokáží diferencovat na správný buněčný typ. Dlouhodobě se věřilo, že k začlenění kožních ektodermálních buněk došlo na počátku embryonálního života a vytěsněné pluripotentní buňky se vyvinuly do dermoidní léze.

Abnormality páteře, např. Intramedulární dermoidní cysty, se mohou vyskytovat častěji v lumbosakrální oblasti (poměrně často na úrovni conus medullaris ) a lze je pozorovat u dalších vrozených anomálií páteře, včetně posterior spina bifida occulta, jak byly identifikovány neuroradiologickou analýzou.

Diagnóza

Diferenciální diagnostika

Malá dermoidní cysta na kostrči může být obtížně odlišitelná od pilonidální cysty. Je to částečně proto, že oba mohou být plné vlasů. Pilonidální cysta je pilonidální sinus, který je ucpaný.

Zajímavé:  Bolest V Podbrisku Lecba?

Jakýkoli teratom v blízkosti povrchu těla může vyvinout sinus nebo píštěl, nebo dokonce jejich shluk.

To je případ obránce kanadské fotbalové ligy Tyrona Jonese , jehož teratom byl objeven, když mu vyhodil zub z nosu.

Léčba

Léčba dermoidní cysty je úplné chirurgické odstranění, nejlépe v jednom kuse a bez jakéhokoli rozlití obsahu cysty. Marsupializace , chirurgická technika, která se často používá k léčbě pilonidální cysty , je pro dermoidní cysty nevhodná kvůli riziku malignity.

Souvislost dermoidních cyst s těhotenstvím je stále častěji hlášena. Obvykle představují dilema vážení rizik chirurgického zákroku a anestézie versus rizika neošetřené adnexální masy . Většina odkazů uvádí, že je reálnější léčit bilaterální dermoidní cysty vaječníků objevené během těhotenství, pokud rostou nad 6 cm v průměru.

Viz také

Reference

externí odkazy

Cysty na vaječnících: Je potřeba se jich bát? Víme, jak se léčí

Máte bolesti břicha, nepravidelnou menstruaci, jednou krvácíte silně, jindy téměř vůbec? Možná máte cysty na vaječnících. S jistotou vám to může potvrdit pouze gynekolog se spolehlivým ultrazvukem. Případně vás pošle na magnetickou rezonanci. 

O co se vlastně jde? Jednoduše řečeno – jde o váčky vyplněné tekutinou nacházející se na povrchu vaječníku. Ty můžou, ale také nemusí způsobovat těžkosti, a tak mnoho žen ani netuší, že je má. 

Jak může žena sama zjistit, že má cystu na vaječníku? 

Mnoho žen nepociťuje žádné příznaky, ale přítomnost cyst v těle může být někdy provázena bolestivou menstruací, silným krvácením a bolestmi břicha. Upozornit na cysty vás můžou i bolestivý pohlavní styk, napětí v prsou, častá nevolnost a v některých případech i zvracení. 

Kterým ženám hrozí nejvíc? 

Cysty se můžou objevit u každé ženy, ale víc ohroženy jsou ty v produktivním věku a v přechodu. To se pak jedná o takzvané postmenopauzální cysty. Je pravda, že některé nás nemusí vůbec zneklidňovat? 

Existuje několik různých typů vaječníkových cyst. Takzvané funkční cysty obyčejně nezpůsobují výrazné problémy. Můžou se vyskytovat ve větším počtu na obou vaječnících. Jejich průměr dosahuje šest až osm centimetrů a objevit je můžeme při běžném ultrazvukovém vyšetření. Tento druh cyst je rozšířený u mladých menstruujících žen a ve většině případů se cysty samy ztratí. 

Kdy už jde o problém? Pokud se objeví takzvané nefunkční cysty, které rostou pomaleji a často svými buňkami obalují samotný vaječník.

Dosahují průměru až 25 centimetrů a jsou viníky nepravidelné menstruace nebo neplodnosti. Patří k nim například dermoidální cysty, které můžou obsahovat chlupy, kosti, zuby a vlasy.

To, jestli jsou nakonec nebezpečným zhoubným nálezem, určí až odběr vzorků z jejich tkáně. 

Můžou nás ohrozit na životě? 

Pokud prasknou, tak je to určitě nebezpečné. Prasknutí cysty se projeví náhlou silnou bolestí, kterou často provází i nebezpečné krvácení do břišní dutiny. 

  • Co znamená, když lékař řekne, že jde o polycystické vaječníky? 

Znamená to, že jsou vaječníky zvětšené a produkují velké množství mužských hormonů. Ženy potom trápí neobvyklý růst ochlupení, hrubne jim hlas a zastaví se menstruace. Polycystické vaječníky vyžadují hormonální léčbu. 

Zjistí lékař i při běžném gynekologickém vyšetření, že jde o cysty? 

Může, ale nemusí. Všechny cysty se vyšetřují sonograficky nebo magnetickou rezonancí, aby se zachytily jejich změny. 

Jak se léčí? 

Malé nezhoubné cysty u žen v reprodukčním věku nepotřebují žádnou léčbu. Ta je nutná jen tehdy, pokud cysty způsobují bolesti, zvětšují se nebo jsou příčinou neplodnosti. Vznik a růst folikulárních cyst se omezuje antikoncepčními tabletkami. 

Kdy je nutná operace? 

Operační zákrok se dělá při prasknutí, otočení nebo zvětšení cyst. Operace se většinou provádí laparoskopicky a zůstanou po ní jen malé jizvičky. V menopauze se často preventivně odstraňují poškozené cysty, aby se časem nezměnily ve zhoubný nádor. 

Jak zmírnit nepříjemné bolesti břicha

Cysty umějí způsobit pěkné trable. Pomáhají hlavně teplé koupele, obklady, termolahev přikládaná na podbřišek. Bolesti můžou zmírnit i některé jednoduché domácí prostředky.

Klasikou je heřmánkový čaj, který zahání bolest a uvolňuje jemné svalstvo. Uleví vám i speciální bylinkové směsi.

 Gynekologové mají dobré zkušenosti i s léčbou wobenzymem, tedy se systémovou enzymatickou terapií, která se musí provádět alespoň tři měsíce. Pomáhají i zvýšené dávky vitaminu B. 

* Čaj na bolavé vaječníky 

Pokud máte cysty na vaječníku, můžete najít pomoc v přírodě. Připravte si bylinnou směs.

Potřebujete: 30 g kontryhelu, 30 g listů kopřivy, 30 g natě hluchavky bílé a květu heřmánku, 2 g natě přesličky, 2 g listů meduňky, 2 g jitrocele kopinatého, 2 g řebříčku, 2 g mochny husí, 2 g mateřídoušky, 2 g květu měsíčku, 10 chmelových šišek Postup: Z bylinek si připravte směs. Dvě čajové lžičky pak zalijte litrem vroucí vody a nechte patnáct minut louhovat. Čaj přeceďte a pijte po doušcích během dne. Neměla byste ho užívat při menstruaci. 

  1. * Bylinkový čaj z vřesu 
  2. Bolavé vaječníky utiší i tento jednodušší čaj. Potřebujete: 5 dílů vřesu obyčejného, 3 díly natě truskavce ptačího, 2 díly natě sporýše lékařského

Postup: Lžíci bylinné směsi zalijte 3/4 litru vroucí vody a nechte deset minut louhovat. Nápoj přeceďte, přelijte do termosky, ze které můžete teplý nápoj popíjet během celého dne. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector